Tip: Přehledný program nejbližších kin v regionu naleznete zde.
Mekul 2017

Soutok

URL

http://soutok.blogspot.com/

Poslední update

před 2 hodiny 17 min.

Červen 25, 2017

19:17

Dnes jsem dostal takovou informaci od člověka, který včera viděl na náměstí Míru téměř celý Festival Taste of New Orleans, že byl doslova nadšený. Dole na Vrázovce prý byla vodní skluzavka pro děti, kde prý jeden skluz stál 100 Kč a permanentka 300 Kč. Mě by odrovnal už jen ten hudební druh ,, hip-hop", aniž bych tam asi vůbec došel :-).

 Nadšení byli včera i účastníci Mělnického hroznu, ale nadšený už nemohu být já ze sledovanosti. Od dnešních 1.30 ( několikrát jsem článek na obě téma textově v průběhu dne upravoval i doplňoval) má pouze 49 návštěv, oproti Pivnímu festivalu ( 4.6.), který má 1 600 návštěv.

Inu, podívejme se na závěr neděle ještě obrazem na nový most, který byl dnes v obou směrech uzavřený.  Mnoho aut ještě pokračovalo až ke druhému kruhovému objezdu, odkud buď sjížděla do Nůšařské ulice, nebo se točila a vracela zpět na velký kruháč. Fotky jsou z 18.20 hodin, kdy se na mostě ještě čile pracovalo.

Odtud jsem ještě navštívil nedaleký Polabský mlýn, kde se zastavil čas.00:26

Není to tak dávno, co mě přepadla myšlenka, že bych se mohl po pěti letech vypravit na Mělnický hrozen. A protože tomu nic nebránilo, tak se také stalo. První radost mi udělalo setkání s mělnickým kronikářem Martinem Klihavcem, když jsem mířil na místo startu na nádraží ČD. Ten nedávno v tisku vysvětlil veřejnosti, že kronikář není totéž co historik a na rozdíl od historika musí žít i přítomností. A aby mohl toto činit co nejlépe, tak se prostě i mnoha akcí účastní.

Toto mohu skutečně potvrdit, neboť se s Martinem vídáme zejména na venkovních akcích a nevzpomínám si, že by někdo měl až takovéto aktivní nasazení. Druhou radost mi udělalo na nádraží ČD setkání s Honzou Soukupem z KČT, kterého jsem od lednového Nedvězí neviděl a dodatečně mu tímto přeji vše nejlepší k svátku.

U startu jsem se dozvěděl, že od těch asi 6.30 do těch mých příchozích 8.20, se dostavilo na start asi 100 účastníků, ale konečná čísla, se samozřejmě teprve dozvíme z tisku a z webu KČT. Vybral jsem si z mnoha důvodů trasu 25 km a ani jsem netušil, že už za nějakých 8 minut mi začne první dobrodružství. Než jsem totiž došel k přejezdu na Chloumeček, tak jsem v ruce držel papír s popisem tras a přemýšlel jsem, zda mám opravdu vše potřebné.

Přitom jsem vzpomínal, jak jsem už ve dvanácti letech jezdil do Benešova u Prahy na olympiády středočeských ČSAD, kde jsme chodili celkem pohodové 30 km dlouhé trasy krajinou, kterou proslavil třeba film ,, Vesničko má středisková" a letáčky obsahovaly také nadepsané prázdné kolonky pro razítka na kontrolách. Tato zdánlivá nedokonalost ( žádné kolonky na papíře :-)) mě seznámila s jakousi účastnicí ( asi 28-35 let) pochodu z Prahy, která však měla kořeny až ve Valašském Meziříčí..

 Kdo by to jen řekl, že budeme mít společnou cestu :-) Až na Chloumeček, kde se naše trasy rozcházely bylo o čem povídat, což je výhoda cestovatelů, a já tak vzpomínal na některé ty mladší ročníky, co si pořád stěžují, že je dnes problém i přes internet sehnat seriozního partnera.

Mám radu.,, Seberte se a jděte na pochod :-))."


Jak jsem zvyklý jezdit také na kole, tak jsem se nějak najednou ocitl na cyklotrase, která vede do Střednice, místo toho abych kráčel podle střelnice do Strážnice. To mi však přineslo další zážitek. Jeli kolem dva cyklisté, a protože jsem byl bez společnosti, tak jsem na ně houkl dotaz : ,, Jedete tu cyklotrasu 75 km ?"

Zastavili a dělali, že nerozumí. Pán jen řekl, že oni mluví anglicky. Zjistil jsem, že jsou z Francie, jsou už asi 26. den na cestě a dnes míří do kempu do Malé Skály ( za Turnovem). Byli překvapení, že vím, že je to ještě asi 80 km daleko a zajímalo je, odkud jsem. Místo mapy měli lístek, kde měli seznam vesnic ( jako třeba místní Střemy, Nebužely), kterými projedou.


Rozloučil jsem se, a pak mně došlo, že jsem je mohl také vyfotit. Jenže jsem trochu zaváhal, a tak už mi zapózovala jenom paní. Vlastně se i blíží slavná Tour de France.


Rozhled v pěkném počasí nebývá, a tak jsem hledal spíše zajímavé blízké objekty. Tak, jako má škola ve Strážnici nad vchodem Jana Amose Komenského, tak je tomu také ve Vysoké. Pěkné.


Poslední dobou se setkávám s umělými čápy na střechách. Vždy si vzpomenu na předloňskou dovolenou, kdy jsem navštívil vodní mlýn v obci Slup nedaleko Znojma, a kde byli čápi opravdoví. Je to v těchto končinách s nimi špatné ... http://cap.birdlife.cz/mapa .


Jeden originální dům ve Vysoké....


.... a troška krásy nedaleko od něj.


V Bosyni jsem nejprve obhlížel uzavřenou hospodu, kterou si dříve chválili cyklisté, jakýsi ranč pod ní, který byl plný všelijakého bordelu a nakonec jsem byl rád za tři milé totémy.


Kdo to nezná, tak tudy jen proběhne, ale již jen nedaleko Harasova můžete spatřit ve skále tyto magické symboly. Nikdy jsem nepátral, co vlastně znamenají.Byt ve skále je dnes již tak zarostlý, že mě ani nebavilo zde vystavit jeho fotku, ale dáme si něco z těsného okolí.


Jak je vidět, tak je ten skalní byt navíc opuštěný a neudržovaný. Pohled od vstupní branky, kam dojdete po kamenných schodech.. Dále se díky brance nedostanete.


Přeci jen mi to nedalo.Tak vypadá dnes z dálky.


Hotel Harasov teď býval často na facebooku. Prý se opravuje.


Tu již máme první kontrolu, kam jsem dorazil v 11 hodin. Mohl bych přidat i nějakou fotku s účastníky na kontrole, nebo třeba foto turistů, kteří kráčí chloumeckým lesem, ale to by již nebylo těch magických 34 fotek, které znamenají ročníky. Celkem jsem jich nafotil asi 130. A teď mě tak napadá, že to je také symbol jednoho výročí, jak se později dočtete.


 Zde máme tu druhou nekonečnou stavbu. Jinak by to byla paráda. Restaurace, občerstvení, správní budova CHKO by však také mohla být ve staré budově nádraží Lhotka, jak se občas uvažuje. V každém případě mi to připomene podobné místo v Moravském krasu, kde restaurací protéká Punkva a roztáčí aspoň repliku mlýnského kola.


Jedno zátiší od mlýna Kroužek  Jen o kus dále na trase máme zajímavou jeskyni, ale nebylo tam nic zvláštního k focení.


Ze skály nad Štampachem, se dají pořídit místy docela pěkné fotografie.


Lávka na soukromý ostrůvek.


Tady jsem narazil na takovou partičku účastníků pochodu, kteří mají jinak své domovy docela daleko od Mělníka. Je tu zástupce Košic a zbytek je domovsky z Hranic na Moravě. Když jsem viděl, jak se rozhodují, kdo se na mostě s kým vyfotí, a kdo to bude mobilem fotit, tak jsem se nabídl, že je vyfotím všechny najednou a oni si to tady stáhnou. Důvody byly dva. Jednak jsem chtěl ten most také vyfotit, ovšem bez lidí :-), a pak....

...Nechybí vám tu něco ? Co přece Soutok rád dává kromě zvířátek pro zpestření do svých cestopisů a akcí ?

No jasně, lidé jsou zpestřením čistě přírodních snímků, ale hlavně je tam pěkná slečna :-)).


Tak tady už máme skály poblíž skautského tábora hl. města Prahy ve Lhotce ........ a naši tolik oblíbenou lokálku, která tu prostě k radosti mnohých lidí přežila :-).


To už je kontrola ve Lhotce a vězte, že ten nápad podržet tu ceduli, byl bleskovým nápadem paní na obrázku.

Skalní byt byl opět pro veřejnost otevřený a u pokladny byla k sehnání i jeho turistická vizitka. Paní byla velmi příjemná a k dostání byly například také různé pohledy nejen skalního bytu, ale i Lhotky samotné.


Ještě nějaké ty pasáže z míst, kam jsem se v dávných dobách svého dětství něco nachodil.
Už jsem si myslel, že snad ani žádné zvířátko nebude a na okraji Blat, se zadařilo :-).


Cíl byl ve velmi pěkné Blatecké hospodě, kterou někteří znáte pod názvem U Jednoručky. Hospoda v blízkosti rušné Kokořínské ulice prošla relativně nedávno celkovou rekonstrukcí. Návštěvníka zaujmou například staré historické fotografie s pivní tématikou, nechybí i fotbalové motivy v podobě vlajek obou pražských ,,S", televizor, a takzvaná kanadská kamna. podobná typu Rekord 600 ..

https://www.gas.cz/rekord-tip-600---teplovzdusna-krbova-kamna/produkt/6257/375/?gclid=CjwKEAjwvr3KBRD_i_Lz6cihrDASJADUkGCaEfkgPnTK7iBQ

V teplých dnech však dává řada návštěvníků přednost před posezením v chládku posezení venkovnímu pod slunečníky ve zmíněné rušné ulici.


Přesně tady ve druhém menším sálku vydávali pořadatelé diplomy, odznaky s hroznem i odznaky ke 130 letům turistiky KČT a já je obdivoval, protože jejich práce trvala od 6.30 do 18 hodin. To i kvůli těm, kteří si přispali a ještě šli třeba padesátku. Velký dík tedy patří pořadatelům, účastníkům, kteří to celé podpořili a děkujme opět i počasí.


V podvečer  jsem vyrazil ještě aspoň krátce za místní kulturou a ani nevím, co se dole na Vrázovce pod bývalým lisem dělo. Vypadá to, že tam bylo něco pro děti, ale .... při té ,,hudbě" ( hip-hop), co jsem z těch míst slyšel, bych tam ani nedošel :-)).Na náměstí Míru probíhal Festival Taste of New Orleans, tak jsem tam nějaký čas pobyl a myslím, že návštěvnost byla slušná, jak uvidíte na dvou spodních fotkách. A to je pro tento víkend možná vše. Co popřát do závěrečného červnového týdne ? Školákům fajn vysvědčení, a pokud není, tak to nehroťte, protože nic není tak špatného, aby jednou třeba nepřišlo zase něco lepšího. A ostatním pomalu již pěkné dovolené a prázdniny.Červen 23, 2017

16:09

Dnes tu mám opět jeden aktuální příspěvek z RMM.

Vycházka za mělnickými rorýsi a jiřičkami.

Mělník, 21. 6. 2017, 19:00 – 21.00

Ve středu 21. 6. 2017 v podvečer uspořádalo Regionální muzeum Mělník pod vedením zoologa Libora Prause ornitologickou vycházku za rorýsy, jiřičkami a dalšími městskými ptáky. Vycházky se zúčastnilo sedm zájemců o ochranu ptáků v lidských sídlech.
Účastníci si nejprve „naživo“ prohlédli obsazená hnízda jiřiček a vlaštovek v historické části Mělníka a měli možnost se tak prakticky seznámit s rozdílnými hnízdními nároky těchto blízce příbuzných ptáků, kteří jsou při hnízdění zcela závislí na lidských stavbách.


Později jsme se přesunuli na sídliště Rousovice, kde ve ventilačních dutinách v podstřeší panelových domů stále hnízdí desítky párů rorýsů obecných. Početnost tohoto našeho nejdokonalejšího ptačího letce se v České republice snížila za posledních dvacet let o desítky procent z důvodu ztráty hnízdních možností při zateplování a rekonstrukcích domů.


Účastníci vycházky se dozvěděli, že dnes již existuje v případě známého hnízdění rorýsů na budově povinnost zachovat hnízdiště i po rekonstrukci objektu. Hnízdní výskyt rorýsů v Mělníku je možné hlásit našemu zoologovi (praus@muzeum-melnik.cz, 605 522 692), stejně tak se na něj můžete obracet v případě potřeby zoologického průzkumu (posudku) před plánovanou rekonstrukcí budov v okrese Mělník.
Na závěr vycházky jsme navštívili sady Na Polabí, kde jsme pozorovali asi dvacet druhů ptáků, mimo jiné například krotké holuby hřivnáče, drozdy zpěvné, nebo pěnkavy obecné.

Libor Praus Foto: GSC Foto Mělník


Červen 20, 2017

17:24

Se závěrem června, se koná v příjemném areálu lázní města Mšena již 13. ročník festivalu folku,country a bluegrassu Plovárna 2017. Začátek akce je tradičně v 15 hodin, vstupné 60 Kč, děti zdarma. Na festivalu vystoupí kapely, které se tak nějak již tradičně na ročnících starají o dobrou pohodu návštěvníků a nebude chybět ani zlatavý mok ze tří pivovarů. Poslední vlak ze Mšena jezdí krátce po 18. hodině, ale čtenáři Soutoku již vědí, že je tu od loňského roku taková tendence ( v návrhu) přidat na sobotu a neděli vlak s odjezdem ve 20.29 ze Mšena.http://soutok.blogspot.cz/2017/06/navrh-noveho-zeleznicniho-radu-10122017.html


To je určitě rozumné, protože krásné letní podvečerní a večerní posezení ve velmi pěkném areálu při příjemné nepříliš hlučné muzice může být velkým magnetem i pro návštěvníky ze vzdálenějšího okolí.

Ještě bych se rád vrátil k minulému článku, kde jsem propagoval již starší knížku s titulem Květen 1945 na Mělnicku. Je to zde i na místě, neboť například partyzánská brigáda Národní mstitel operovala v okolí Mšena, Řepína, nebo Bezna. V knize najdete skutečně unikátní fotografie, které v žádné jiné knize zabývající se historickými fotografiemi Mělníka, nebo na výstavách nenajdete. A hlavně jsem opomněl posledně připomenout, že součástí knihy je také DVD, jehož obsah jsem dnes do článku doplnil. .... http://soutok.blogspot.cz/2017/06/velka-foto-pozvanka-na-34-melnicky.html

A nakonec dávám aktuálně výstavy v Lysé nad Labem, které pozítří začínají:

Lázeňský veletrh 20...
22.06.2017 - 25.06.2017
Více informací »Růžová zahrada 2017...
22.06.2017 - 25.06.2017
Více informací »Senior – Handicap: a...
22.06.2017 - 25.06.2017
Více informací »

Červen 18, 2017

13:35

Pokud vás překvapilo, že Soutok tentokrát snad vůbec prvně nepřinesl  žádný článek ze včerejší  Mělnické Jizerské 50, včetně fotografií, tak vězte, že důvodů jsem měl hned několik. Ostatně, je to tak populární akce, že se jí věnují různá oficiální tisková média i na svých webech a fotografie z ní najdete na různých foto stránkách a na facebooku, včetně domácí www.bezky.cz.

 Tím hlavním důvodem však byla kniha s titulem Květen 1945 v Mělníku od Tomáše Jakla a Dalibora Státníka ( vedoucího  SOkA Mělník), které jsem dlouho z různých důvodů odolával ( .. Jenom jeden závěrečný měsíc války ? Není to málo ?..:-)), ale nakonec jsem ji pořídil a mimo jiné mě dostala zcela unikátními snímky, jaké jsem ještě v žádné knize o Mělníku,ale ani na výstavách a na nelegálních materiálech neviděl.

 Od komentovaných fotografií, se opravdu nedalo odtrhnout :-). Abych to však ještě uvedl na závěr na správnou míru, tak musím napsat, že se obrazově o téma lehce otřel Martin Klihavec v závěru loňské knihy Mělník na starých pohlednicích I. Jen asi zůstane otevřenou záhadou, že pokud se skutečně jednalo o bombardování města sovětskými letadly, navíc bez výsostných znaků ( Proč tak narychlo sundavat někdy 9.5. státní znaky z letadel ?) a za účelem zničení starého mostu, který byl cestou k německému útěku do amerického zajetí, tak mohl ale také velitel celé akce vědět, že to je odtud k demarkační čáře více než 100 km, že není třeba bombardovat české město, a že Američané v mnoha případech, jak autoři píší, vraceli zajaté vojáky.

Trošku jsem i pátral, kdo vlastně osvobodil  Karlovy Vary, kam se právě přes Slaný auty jezdí.. Ani Američané, ani Sověti, ale sami Češi, ve spolupráci s karlovarskými početnými Němci, kteří už chtěli také konec války. Vynikající a velmi poučný článek o politice vůbec  ( to se týká i současnosti) je zde na ...http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Karlovy-Vary-neosvobodili-Americane-ani-Rusove-Ctete-jak-to-bylo-doopravdy-271159

Zde ..http://www.aic.cz/osvobozeni/americka-vojska-v-cechach/ , se zase dozvíte, že původně měla americká armáda se spojenci skončit už v Chebu.

Aktualizace 18.6. ve 22.20:

Tak tedy ještě jeden zajímavý odkaz k válečnému  téma, který vznikl na základě diskuse: https://www.ustrcr.cz/data/pdf/pamet-dejiny/pad1402/037-046.pdf

Aktualizace 20.6. v 17.30:

Jednu podstatnou věc jsem zapomněl v článku uvést. Součástí knihy je také DVD, které zahrnuje na němém filmu například povodeň z roku 1941, útěk německých vojsk přes město směrem ke starému mostu, příjezd osvobozeneckých armád, nebo historii vysílače Mělník-Chloumek ve zmíněném období (mluvený komentář).


A teď už tedy k hlavnímu téma, kterým je Mělnický hrozen 2017. Vše potřebné najdete po kliknutí na obrázek níže, nebo na http://www.kct.cz/akcekct/data/20170624-melnicky-hrozen-propozice-12518-39657500.pdf


Dále následují propagační obrázky z míst, kterými trasy pochodu obvykle vedou.Nezbývá, než si přát volný čas a pěkné počasí .-). Hezký zbytek víkendu !

Červen 17, 2017

10:57

Vepřek zvonice.

Jednou z nejsledovanějších věcí v Mělníku je nyní třeba kromě trestního stíhání starosty, přístupu regionálních politiků, či otázek kolem stavby jménem Amerika například také nový mělnický most, který je v rekonstrukci. Připomínám, že stavba mostu pochází z roku 1993. Vidíme však aspoň někdy také dále za most, nebo jsme jen omezení katastrem města Mělníka ?

Probíhá tudy totiž veledůležitá silnice I/16, jejímž účelem je přivést dálkovou dopravu na nejbližší dálnici a do tranzitního města Slaného. A právě její dějiny jsou také velmi zajímavé. Vždyť ještě v 80. letech 20. století vedla silnice od Slaného přímo do obce Brozánky, kde se najíždělo na starý most. Teprve tedy od roku 1993 tu máme takový ten nájezd s,, křižovatkou smrti" na nový most. odkud může kamionová doprava sjíždět přímo do přístavu.


Dějiny tím však nekončí. Je běžné budovat obchvaty měst i obcí, a tak se dočkaly i obce Býkev, Spomyšl a Mlčechvosty. Dokážeme však ještě nějak zjistit, kdy to vlastně bylo? Vždyť stavby mají také svoje dějiny.
Trošku jsem zapátral po netu a díky tomuto dokumentu ...http://www.pragoprojekt.cz/cz/silnice-a-dalnice1/silnice-i-16---mlcechvosty-obchvat .... vidím, že šlo o nějaký rok 2005. Z toho tedy vyplývá, že nějakých 12 let teprve jezdíme po nesmírně krásné široké a rychlé silnici, která obchází výše jmenované tři obce.


Dálnice rozděluje obec Vepřek na jeho větší část a nepatrnou menší část obce. Na snímku vidíte křížení sinice I/16 ( Slaný-Mělník) nahoře s dálnicí.

Ačkoliv je to teprve 12 let, tak mi to připadá, že je to snad déle. Původní stará silnice dnes slouží především jen, jako odbočky do zmíněných obcí, ale její konce končí přirozeně takzvanými slepými ulicemi, jako je tomu všude tam, kde v blízkosti původních silnic vzniklo něco nového. A právě tyto staré slepé silnice jsou velmi zajímavou připomínkou dějin, jakož na druhou stranu zase různé eurosilničky, které nám ukazují, jak se může původní úvozová polní cesta proměnit v docela krásnou i důležitou pohodlnou komunikaci.


Stará silnice k Mělníku.

K oběma typům, se dostáváme v katastru obce Vepřek a již mnohokrát jsem je zde zmínil. Naposledy v článku ... http://soutok.blogspot.cz/2017/06/cyklovylet-za-josefem-svejkem-do-kralup.html
Protože osobně znám staré polní cesty mezi Novými i Starými Ouholicemi, jakož Vepřkem i Miřejovicemi, tak jsem byl před několika lety mile překvapený, jaké jsou tu krásné asfaltky, které slouží stejně dobře autům, jakož i cyklistům (oficiální cyklostezky tu nenajdete !) a hlavně tu téměř není provoz.


Pěkné stoupání. ( nebo klesání :-))

Dnes se však chci podívat do minulosti. Obec Vepřek je totiž obcí, do které se jezdilo z Mělníka tak, že jste projeli Mlčechvosty, a po velkém stoupání do kopce jste téměř na jeho vrcholu odbočili na křižovatce ze státní silnice vlevo. Následovala taková krátká okreska padající dolů do údolí, kde byl na samém dně obce kačák, kam jezdili akvaristé sbírat živou potravu ( buchanky) pro rybky a přes viadukt vedla železniční trať 090. Kousek za ní již byla jen polní cesta k Novým Ouholicím. Dále do obce vedla ještě silnice ze staré silnice E55, která je dnes na mapě označena, jako silnice 608.

Ještě se vrátím na místo, kde podjíždíte železnici 090 z Prahy do Děčína.Tady totiž také protéká do Vltavy Bakovský potok, který je rekordmanem mezi potoky okresu Mělník. Vězte, že jeho vody přitékají až od Krušovic a je posledním levostranným přítokem Vltavy před Mělníkem.

http://soutok.blogspot.cz/2013/06/zname-dobre-ricky-potoky-v-okrese-melnik.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bakovsk%C3%BD_potok


Dnešní Vepřek je jiný a je k nevíře, co se tu vše za těch 12 let změnilo. Nad obcí je ještě dálnice, která ji rozděluje na dvě části, ale nás bude hlavně zajímat stará silnice na Mělník, kterou využívám k návratům na jízdním kole od Veltrus, abych nepoužíval stejné trasy.

Pokud jedete od Ouholic a podjedete trať, tak v místě, kde se asfaltka mírně zatáčí vlevo k Nové vsi odbočíte vpravo do jakési písčité stoupající silnice. Nebuďte přitom zbrklí, protože souběžně jen o něco níže je podobná ulice, která však po chvíli stoupat přestane.


Když se podíváte na obrázky, tak se ani nechce věřit, že toto byla asfaltka na Mělník.


Nad obcí, se cesta zatočí vlevo směrem k bývalé státovce a dnes je tu takováto divočina.Zde je tedy původní křižovatka a možná vpravo ještě zahlédnete stojan na značku ,, stůj, dej přednost v jízdě".


Ano, to je stará státovka, po které vesele jezdily nákladní automobily s vleky a nacpané autobusy do Kralup nad Vltavou.


Ještě jeden pohled na starou okresní silnici dnes.


Zeleň ukrajuje pozvolna asfalt.


Z tohoto místa je jeden z nejkrásnějších pohledů na Mělnicko i dále. Pod námi Vltava u Vrańan.


Detail.


Pohled zpět.


A tak v minulosti vídali první ves našeho okresu  ( Mlčechvosty) na silnici I/16 řidiči jedoucí k Mělníku. Vlevo stojí již asi uzavřený hostinec, pak autobusová zastávka, která získala točnu a nakonec přijedete na křižovatku, kde cyklisté zahnou vpravo pod trať na Vraňany, automobilisté vlevo na novou státovku a přímo kráčí několik desítek metrů již jen slepá minulost.

Červen 15, 2017

18:14

Je to až k nevíře, ale v sobotu  tu máme už 24. ročník recesistického závodu Mělnická Jizerská 50. Pro diváky je to obvykle  příležitost vidět dobrou zábavu, setkat se s přáteli a někdy třeba i nějakým známým, nebo místním borcům fandit. Co vůbec ještě dodat ?

V 17 hodin začíná vše rozběhy, a tak jako vždy končí ročník dvěma finálovými závody ( žen a mužů). Po vyhlášení výsledků  obou finálových závodů bude tentokrát patřit scéna Vladimíru Mišíkovi a ETC. Vše důležité najdete na webu http://bezky.cz/

To je tedy zde v Mělníku nejdůležitější společenská událost třetího červnového víkendu. A již se mohou pomalu připravit ti, kteří se budou chtít účastnit 34. ročníku dálkového pochodu Mělnický hrozen, který bude o týden později. Jistě zde ještě znovu zařadím upoutávku i s výběrem tras, ale dnes jen dám odkaz na .. http://www.kct.cz/akcekct/data/20170624-melnicky-hrozen-propozice-12518-39657500.pdf .


To jsou tedy dvě legendární a nejbližší periodické společenské akce města Mělníka. Ještě si připomeneme Plovárnu 2017, která  je také populární periodickou akcí, ovšem v areálu koupaliště ve Mšeně. Ta bude také až za týden.Závěr dnešní pozvánky patří třem výstavám v termínu 22. - 25.6. na výstavišti v Lysé nad Labem.


Kalendář výstavLázeňský veletrh 20...
22.06.2017 - 25.06.2017
Více informací »Růžová zahrada 2017...
22.06.2017 - 25.06.2017
Více informací »Senior – Handicap: a...
22.06.2017 - 25.06.2017
Více informací »

Červen 13, 2017

19:16

Jsou v Čechách filmy, na které se dá nejen často koukat , ale mnozí z nás jsou schopní doslova sehrát scénky z nich. Snad vždy jde o populární komedie. Jejich síla spočívá v určitém uvolnění, pohodě a vlastně jsme na ně a na český humor v nich hrdí. Mezi těmito filmy samozřejmě nechybí tituly Dobrý voják Švejk (1956) a Poslušně hlásím (1957) s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli.

A tak se nelze ani divit, že když se objevila zpráva, že nedaleké Kralupy nad Vltavou budou mít svoji sochu Švejka, tak to byl námět k návštěvě. Vždyť jistě zase přijde čas, kdy člověk bude sledovat snad už stou reprízu, a pak si tak s úsměvem vzpomene, jak se nechal se Švejkem vyfotit :-). Dosud vzpomínám na setkání s Rudolfem Hrušínským v Plané nad Lužnicí v motorestu v roce 1985.


Tak, jako jsem v sobotu po poledni vyrazil vlakem do Mšena, tak jsem v neděli na poledne vyrazil na kole do Kralup nad Vltavou. Dříve jsem zkrátka neměl čas. Bylo sice asi 27 stupňů, ale pofukoval příjemný větřík, který tentokrát po celou dobu vanul příznivými směry. Projel jsem Hořínským parkem do Hořína, odkud jsem až do obce Nelahozeves prakticky jel po cyklotrase číslo 2, která je cyklotrasou mezinárodní. Přenesl jsem kolo přes horkovod do Zálezlic a byl jsem zvědavý, zda už v Lužci začali dělat slibovanou lávku přes Vltavu. Zatím tam tedy stále pluje přívoz.


OU v Zálezlicích.


Populární malovanou zastávku v Zálezlicích jsme tu už někde měli, tak dnes si dáme zastávku v Kozárovicích.


Přívoz v Lužci nad Vltavou . Převozník měl plno práce.


Takovou malovanou mapu najdete buď u odbočky v obci Křivousy, nebo v obci Vepřek, případně tuším v mělnickém info centru.


Obvykle vozí cyklisté ve vozíčku za kolem děti, ale zde šlo o stan a další příslušenství.


V Dušníkách nad Vltavou lahodí  oku místní chmelnice...


.... a ve Všestudech jsou to již tyto krásná vodní zákoutí, která vás provází v první části polností v okolí veltruského zámku.


Již jsem zde publikoval mnoho fotografií, které se týkaly cyklovýletů do Veltrus k zámku. Vzpomeňte třeba i na článek http://soutok.blogspot.cz/2016/04/cinibulkova-vltavska-cyklostezka-mozna.html, který jsem nazval kdysi Cinibulkova vltavská cyklostezka, ale klidně se může jmenovat třeba Mělnický vltavský okruh. Opět to usnulo. Nebo tu je článek http://soutok.blogspot.cz/2013/04/kolem-melnika-vede-cyklotrasa-dlouha-7.html , či http://soutok.blogspot.cz/2014/04/navstivit-zamek-veltrusy-ma-smysl.html Dnes tu tedy mám premiérovou fotografii sfingy ze zámeckého parku.
Z Veltrus tedy fotograficky jen krátce. Na hodinách bylo něco kolem 14.20. Konečně jsem se cyklisticky dostal v tomto směru dále. Zde se díváte na most přes Vltavu, který vede k PTZ Nelahozeves. Trošku mi připomněl náš nejstarší mělnický most na pohlednicích.


Je z něj i pěkný pohled na umělou kajakářskou trať.


Před krásným zámkem v Nelahozevsi jsem přehlédl odbočku a čekala mě nepříliš lákavá a stoupající silnice, která v závěru padala snad dva kilometry dolů do Kralup. Naštěstí tam nebyl provoz a aspoň byly i krásné výhledy.To již slunce pěkně pálilo a vítr moc nefoukal. Při takových cestách samozřejmě dbáme pitného režimu, lehké stravy, pokrývky hlavy, brýlí a krému na opalování, který dokonale ochrání před spálením pokožky. I tak se organismus po akci dost odvodnil.


Do Kralup jsem přijel v 15.15 a dostavila se po asi 35 km jízdy i různého chození zejména v okolí zámku Veltrusy jakási únava z horka.


Zde tedy máme hlavní cíl výletu. Každou chvíli se tu někdo fotí. Když jsem přijel, tak tu zrovna byla šestičlenná skupinka cyklistů ze Slaného. Myslím, že tento nápad s lavičkou, se povedl. Dílo je tu od poloviny května a fotografie ze slavnostního otevření můžete najít na webu https://www.facebook.com/groups/1808841266008571


Doporučuji se také podívat na tuto adresu, kde jsou fotografie  soch Švejka z různých míst Evropy, ale třeba i z Putimi, která je tak populární díky filmu Poslušně hlásím.
http://plajzka.blog.cz/1409/sochy-vojaka-svejka

Je docela zajímavé, že když jsem v roce 1986 plul s partou Otavu, tak jsme píchli člun zrovna asi 1 km před kempem v Putimi a jen těžko jsem se tehdy řídil tím heslem, které provází každý upomínkový předmět se Švejkem ....,, To chce klid."  Po krásné noci v kempu jsme si poslední den dovolené tehdy do Písku zajeli aspoň autobusem, ale původně jsme tam měli doplout.


Nový městský úřad a info centrum v Kralupech nad Vltavou. Bohužel tu o víkendu mají v infu zavřeno :-).


Zde stával slavný hotel Praha, kam jsem chodil po odběrech krve na minutky a na pivo 12 z Plzně.


Nevím, zda právě tady prodával drogista Vaněk, ale drogerie tu je. Jen asi 100 metrů od sochy.


A k tomuto místu mám osobní vztah. V této budově, se prováděl v 80. letech odběr krve snad pro celý okres. Chodilo se tam skrz tato vrata přes malý dvorek.


Zákolanský potok v Kralupech na konci své pouti. Články o potocích v okresu Mělník a říčce Pšovce, které měly obrovskou sledovanost:

 http://soutok.blogspot.cz/2013/06/zname-dobre-ricky-potoky-v-okrese-melnik.html

http://soutok.blogspot.cz/2016/08/ricka-psovka-v-melniku-jak-ji-vubec.html

http://soutok.blogspot.cz/2016/08/ricka-psovka-v-melniku-jak-ji-mnozi.html


Pohled na Vltavu směrem k Mělníku.


Tak tedy ještě 28 km. Je 15.45 a cesta domů je příjemnější.


V Kralupech u Vltavy jsem již nezaváhal a trefil jsem se na krásnou Dvořákovu stezku, která vede podle řeky pěkně po rovince pod stromy. Lidí tu bylo slušně a místo se mi opravdu líbilo.


Občas tu jsou i zajímavé skály.


Restaurace ....


 .... a přístav společnosti Marina Nelahozeves. Také plula pod Mělníkem ( před lodí Fidelio)


Milý koníček mi postál v obci Staré Ouholice. Zde je spousta krásných asfaltových eurocest, ale žádná cykloznačka. To je zkrátka oficiální hřích :-) !


Původní stará silnice z obce Vepřek do Mělníka. Mám v úmyslu ji fotograficky ztvárnit v samostatném článku, protože ta proměna stojí za to. Je až k nevíře, co dokáže v přírodě udělat čas, pokud člověk nezasáhne.


Pohled na Vltavu u Mlčechvost ze staré státovky.


A tradiční poklidný pohled od Zelčína. Pokud článek někoho motivoval, nebo se líbily obrázky, tak je to dobře. Na Mělník jsem přijel v 18.10 hodin a to je z tohoto mého třetího letošního cyklovýletu vše. Pěkný zbytek pracovního týdne!

Červen 12, 2017

17:50

Byl jsem dnes upozorněný, že až se podívám na návrh nového jízdního řádu ČD, tak prý budu mile překvapený. Jde samozřejmě jen o návrh a neznamená to, že tomu tak skutečně bude, ale i tak je milé, když vidíme snahu přidávat další spoje, a to dokonce v neobvyklé noční hodiny.

 Mnohdy nám to připadá úsměvné, nebo i zbytečné, ale bývají v životě občas okamžiky, kdy si říkáme : ,, No jo, to je pěkné, že jede brzy nad ránem z Prahy do mnou vybraného letoviska expres, který je tam v krásných 9 hodin dopoledne, když na něj nemám přípoj."

A jeden praktický příklad za všechny. Rozhodnete se na konci června navštívit akci Plovárna ve Mšeně, která začíná v 15 hodin a samozřejmě chcete posedět, poslechnou hudbu a popít pivko. Nikdo nechce sedět při limonádě a jet v 18 hodin posledním vlakem do Mělníka ( nutno počítat i čas k nádraží). Ale, ve 20.29  hodin už by to smysl zřejmě mělo. Zkrátka, jsou chvíle, kdy i ti, kteří vůbec nikam jezdit povinně nemusí, tak jsou rádi za jakýkoliv spoj v neobvyklou hodinu, který nám může přinést zcela nové možnosti případného cestování.
Na prvním snímku je jistě nejzajímavější první víkendový spoj v 1.18 hodin do Prahy, který by umožnil přípoje na velmi časné ranní vlaky do vzdálených letovisek s odjezdy již kolem 3 hodiny ranní.

Druhý snímek je takovou novinkou, kdy právě poslední večerní spoj ze Mšena s odjezdem ve 20.29 hodin pokračuje přes Mělník do Všetat s návazným přípojem do Prahy.


Poslední obrázek trati 072 je dokladem, že i v půl třetí ráno lze z nějaké dálky, nebo z nočního života v Praze dorazit domů.

Na závěr jsem nechal ,,mšenskou lokálku", která opět hýří těmi pozdně večerními nápady  v obou směrech, avšak je otázkou, zda to někdy někdo zkusí :-).

Nápady to jsou jistě zajímavé, ovšem důležité je pochopitelně využití spojů, které nedělá pár lidí. Trochu mi to připomíná situaci ze 70. let 20. století, kdy jsme občas při víkendových návštěvách našich hradů a zámků konstatovali, že je kolem spíše mnohdy více slyšet němčina, než mateřský jazyk, ale situace se prý stále pozvolna mění.

 Návrhy jízdních řádů  najdete na stránkách SŽDC...http://www.szdc.cz/provozovani-drahy/navrh-jizdniho-radu-2018.html .

Červen 10, 2017

19:52

 Máte toho aspoň někdy po pěti pracovních dnech dost ? Honíte v sobotu dopoledne nákupy ?
Pak vězte, že to všechno byly důvody, proč jsem začal užívat společenské akce dalšího červnového víkendu, až dnes v poledne. Na Mělnický Vrkoč mi zbývalo nějakých 15 minut, ale stálo to za to.


Měl jsem vlastně jakési štěstí, protože jsem potkával samé veselé lidi v krojích, kteří byli velmi ochotní zapózovat, což se ukázalo, jako nesmírně důležité.


Tak to jsou potom záběry, když přeje počasí a lidé se vám na pět metrů usmívají do foťáku :-). Protože jsem se kdysi také učil hrát na klarinet, tak má pro mě fotka i další kouzlo.


V části náměstí snad probíhaly ještě pravidelné sobotní farmářské trhy.


Aspoň pro zachycení atmosféry jsem si ještě vybral posezení, kde převládali učinkující ...


.... a trošku jsem zamířil mezi stánky. Byla totiž programová pauza. Pak už jsem musel na vlak, který odjížděl ve 13 hodin do Mšena.


Velký bejček ( lokomotiva řady 423) http://www.vlaky.net/zeleznice/spravy/003591-Parni-lokomotivy-na-nasich-kolejich-rada-4230/ je typickou lokomotivou mšenské lokálky. Již několik sezon k nám přijíždí tato lokomotiva na místní oslavné akce výlučně z depa v Jaroměři. Prvně zde byla současně s lokomotivou řady 210 v roce 1997 na oslavách ,, 100 let trati Mělník-Mšeno-Dolní Cetno", pak se vrátila za 10 let, a v posledních letech je tu téměř každý rok, stejně tak, jako oslavné akce.


Mělnický perón krátce po 13 hodině.


Fotografové vlaků si někdy vozí do terénu i schůdky.


Za Mělnickou Vruticí.
 Bylo tak trochu vidět, že je již odpoledne a podepsalo se to občas někde na návštěvnosti. Zatímco loni v dubnu dopoledne přišla k železničnímu přejezdu v Mělnické Vrutici ( ten na Hostín) pozdravit vlak početná asi 15 členná skupina lidí od Jelenic a z Malého Újezda, tak nyní tu byl přesně u přejezdu jeden člověk a další fotograf asi o 50 metrů dále. Slabší to bylo také v obci Lhotka. Nejvíce diváků přitáhla kromě Mělníka také Kanina, Nebužely a Lhotka nádraží.


Troška fotek pro efekt :-).


Vlastní jízda je opravdovým zážitkem. Každý nadšenec vám samozřejmě řekne, že cítit štiplavý dým ve tváři a třeba i sedět v překvapivě útulných dřevěných lavicích je prostě poezie, ale fakt je, že tato lokálka je dnes opravdu svižná a vůbec necítíte otřesy ( drncání), jako kdysi před rekonstrukcí. Dnes je po trati zkrátka příjemné svezení.


Vrátenská hora, mšenská pyramida, nebo stolová hora ( skládka), Bezděz a kostel ve Mšeně. To jsou krásné pohledy k severu, zatímco za vámi se terén pozvolna svažuje do středu Čech a znalec identifikuje podle továrních komínů a kostelů různá sídla.


Kousek za Kaninou. Oblíbené místo fotografů pro velký oblouk, který tu trať tvoří.


Zhruba ve 14 hodin dojel vlak do Mšena, ale tentokrát tu žádné automobily veteráni nebyly. Průjezd veteránů z Lobče městem nám unikl asi o 20 minut.


Parádní autobus Škoda RTO zřejmě provozoval jakousi linku mezi Mšenem a Lobčí, kde byl dnes 16.sraz autoveteránů a anglických sportovních vozů. Dnes jsem tedy Lobeč oželel, což bylo dáno i tím, že podobná akce proběhla vlastně před týdnem v mělnickém kempu. Jen doufám, že jsem nepřišel o bugatku, která podle všeho na 15. srazu nechyběla.Ta se prý loni dostala na listinu přihlášených vozů až na poslední chvíli, jak jsem se dočetl.


Samé důležité budovy a krásná příjezdová silnice od Mladé Boleslavi. Nedávno splněný sen mnoha místních obyvatel.


Jeden automobil veterán bylo možné obdivovat přímo na náměstí.


Centrem slavností byl prostor mezi radnicí a restaurací U Zlatého lva. Část prostor byla vyhrazena výrobkům z proutí.


Pohled k hlavní tribuně.


Výrobky z proutí vždy potěší.


Nechyběly tu samozřejmě různé stánky. Zde malá navštívenka z Želvího doupěte ( známé knihkupectví a antikvariát v Mělníku).

Přijel jsem zrovna v době, kdy měli vystoupení ti nejmenší ..


... a podařilo se mi vyfotit mažoretky při jakémsi společném fotografování. Pak jsem již vyrazil na opravdu dobré pivo Bernard 11 z pivovaru Humpolec.


Nechyběli tu ani řemeslníci ...


... a neodolal jsem ani krásnému vodnímu prvku, který zdobí zdejší náměstí.


Jaký orchestr se tu zrovna připravoval na vystoupení ? To vám ani nepovím ...


....ale další okamžiky patřily hlavně mažoretkám ...
.... a taneční skupině Ambrosia http://ambrosia-tanec.cz/ , která bývá častým hostem i u nás na Mělníku.V jakémsi dvoře jsem objevil i tuto výstavu motocyklů místního veterán klubu  http://www.jawaczveteran.cz/
a řadu krásných vystavených trofejí.

Ambrosia v akci.

Na požádání mi zapózoval i možná trochu překvapený mšenský starosta Martin Mach, který si mezi širokou veřejností udělal jméno především úspěšným vedením boje za ,, mšenskou lokálku". I dnes byl velmi aktivní. Nejprve pozoroval na vlakovém nádraží, kolik lidí přijelo z Mělníka parní lokomotivou a později ho bylo možné spatřit často mezi radnicí a dějištěm oslav.

Daly by se samozřejmě zmínit další význačné kulturní mšenské osobnosti i sbory a slyšel jsem chválu na program od těch, co přijeli již dopoledne, ale to nechám novinám a zůstanu jen u těch fotek. Vždyť jsem tam dlouho nepobyl. Počasí vyšlo na jedničku, a jak jsem již napsal, tak pivo chutnalo také.


A čím to celé zakončit ? Mšeno je považováno za město motorismu a pohled na krásné staré pionýry je tu docela na místě :-). Poděkování si zaslouží všichni. Bez organizátorů by nebyla akce stejně tak, jako bez pořadatelů i učinkujících. A bez diváků a pěkného počasí by to nebyla akce bohužel úspěšná. Díky tedy všem, kteří tu byli!


Na závěr jsem opět neodolal zvěčnit místní krásnou školu, jejíž věžička dnes sloužila veřejnosti i jako rozhledna ...


... a dáme si miloučkou nutrii, jako symbol návratu do Mělníka. Hezký zbytek soboty a pěknou neděli !

08:57

A ještě jedna rychlovka, než se vrhnu do světa povinností a zábavy :-). Mělník si to odbyl před týdnem a Neratovice to mají dnes od 12 hodin. Milovníci piva tedy mohou také vyrazit do Neratovic, kde budou k ochutnání i některé jiné značky, než byly v Mělníku. Více na...
http://www.neratovice.cz/festival-piva/a-1896

Na premiérovém ročníku přehlídky a s ní spojené ochutnávky piv z produkce zajímavých českých pivovarů se představí více než dvacítka piv od devíti pivovarů - Česká Kamenice, Hangár, Chříč, Konrad, Moucha, Zemský akciový, Zichovec a také lokální piva Kaberna a Neratovák.

O hudební doprovod se postará kapela Los Carlos, návštěvníky čeká bohaté občerstvení, volba nejchutnějšího piva festivalu, slosování hlasovacích lístků a pro nejmenší návštěvníky, jež na festival doprovodí své rodiče, bude připraven zábavní koutek s pestrou nabídkou her a tvořivou dílničkou. Vstup na akci je zcela zdarma. 

Doprovodný komentář převzatý z diskuse z webu isoutok.cz .

Červen 7, 2017

17:30

A je před námi další červnový víkend, který opět nabízí množství akcí. O akcích jsem se již zmínil, ale nyní je opravdu aktuální si mnohé z nich připomenout. Nejprve tedy pojďme na program oslav ve městě Mšeně:
Oslavy 650. výročí města Mšena - 10.6.2017Program na náměstí v průběhu řemeslného trhu:
 • 10:00 Sedmikrásky - dětská kapela ZUŠ Mšeno
 • 10:30 Mažoretky – DDM Mělník
 • 10:45 Veselý den – hudební skupina pro děti
 • 10–11h vítání u vlaků – na nádraží návštěvníky přivítá Mělničanka, herci a Baráčnice OB Mšeno v lidových krojích po staročesku chlebem a solí
 • 11:00 Historický průvod vychází od ZŠ Mšeno
 • 11:30 Hudba Hradní stráže - oficiální zahájení slavností Karlem IV. (Jaroslav Vízner)
 • 12:30 Historické tance + šerm
 • 13:00 Claymore - hudba a tanečnice
 • 13–14h průjezd historických vozů z Veteránského rojení v Lobči
 • 14:00 Školy – vystoupení dětí
 • 14:15 Veselý den a naše děti
 • 14:30 Mažoretky
 • 14:40 J. J. Big Band
 • 15:30 Intermezzo – Mšenský pěvecký sbor
 • 16.00 Prague Busk Men – pražští konzervatoristé
 • 16:30 Historické tance + šerm
 • 17:00 Swing (pozvánka na taneční večer na plovárně)
 • 17:00 Kostel sv. Martina - koncert k poctě Karla IV. - mladí klavíristé a harfenistka
 • 17:15 Veselý den
 • 17:30 J. J. Big Band
Doprovodné akceZUŠ - výtvarné dílny na zahradě, malování na obličej, hudební programZŠ - otevřená vyhlídková věžEvangelický kostel – zahrada – odpočinkové centrum pro maminky s dětmi (mateřské centrum)Dvůr za lékárnou (Na Skaličkách) – tvořivé dílničky (mateřské centrum)Obřadní síň radnice – výstava historických fotografií a promítání filmu z oslav 1967 (Okrašlovací s.)Chodba radnice - výstava současných fotografií (p. Vokál)Zahrada za sokolovnou – výstava historických motocyklů (Jawa veterán klub), skákací hrad pro děti, řetízkový kolotočDvůr U bažanta - Enduro – vlastní stánek s motorkou a promítáním (6x3m)Tržiště – ukázka hasičské techniky Mšeno a Mělník (plošina)Průjezd U Maxe – Baráčníci – hudba a výstava: Jak šel čas – 106 let Baráčnictva ve MšeněOU Kanina – výzdoba náměstí

Následovat musí samozřejmě akce Na Kokořínsko s párou, která je letos jako-by významným doplňkem oslav města:

A vynechat nelze ani Lobeč, kde se ve stejném termínu koná již populární 16. veteránské rojení. Některé vozy zamíří i do Mšena, kde bývají téměř pravidelně chvilkovým doplňkem akce Na Kokořínsko s párou.


Seznam přihlášených strojů .... http://www.veteranskerojeni.cz/index.php?p=seznam-stroju


Již je hotový i plakát na Plovárnu 2017, ale věnujme se nyní tomuto víkendu a pojďme na Mělník. Po pěti letech ožijí po poledni ulice Mělníka-Blat opět slavnostním průvodem místní SDH. Je tomu již 95 let, co se začala psát historie místních hasičů. Dopolední program za hasičárnou bude patřit tradičnímu Memoriálu Václava Šeby a Petra Tomana.


A zapomenou nelze ani na Mělnický Vrkoč. Tuším, že právě v loňském roce byl Soutok u toho, když zde hostoval obří soubor, až z daleké Číny a byl to opravdu zážitek. Tak si snad každý z nabídky něco vyberete, nebo si uděláte program vlastní. Některé akce jsem ani nezjišťoval, ale tak už to chodí, že má člověk to své oblíbené. Ve finále třeba ani nic z toho nenavštíví .-).< zpět | přehled akcí

Červen 5, 2017

16:42

Dnes si připomeneme další cirkus v našem městě. Jedná se o cirkus Arlet a představení proběhnou od 8. do 11.6. ( čtvrtek-neděle) Vše podstatné máte na obrázcích, a pokud chcete vědět více, tak třeba navštivte http://www.cirkusarlet.cz/home.html

 Také připomínám, že už je známý program oslav ve Mšeně ( 650 let) i jízdní řád zvláštních vlaků. Nedávno jsem tu oboje publikoval a jistě se k tomu z aktuálních důvodů ještě možná nejednou vrátím.


Možná jste to někteří zaznamenali v tisku, možná ještě ne, ale vězte, že kdo z vás má zájem o nové odznaky s motivy Mělníka, leporela, nebo pohledy, tak se můžete zaradovat. Nabízené zboží si můžete prohlédnout na fotografiích a k tomu dodávám  komentář přímo z MOOS.


Mělnický osvětový a okrašlovací spolek


Milovníky předmětů s mělnickým motivem, patrioty, turisty i sběratele potěší Mělnický osvětový a okrašlovací spolek (MOOS), který nechal vyrobit klasické zapichovací kovové odznaky s motivem mělnické siluety. Odznaky jsou provedené ve čtyřech barevných variantách. Dále MOOS nechal zhotovit odznaky s logem spolku, na kterých je ztvárněna polovina Pražské brány. Mělnický osvětový a okrašlovací spolek vydal i tři nová leporela, dvě jsou sestavena z historických pohlednic a jedno ze současných fotografií našeho města. Všechny tyto novinky jsou k dostání pouze v mělnickém Turistickém informačním centru.

Martin Klihavec, předseda MOOS

Červen 3, 2017

23:42

Musím se přiznat, že právě proto, že jsem zde někdy kolem 13. hodiny psal článek o Mělnické Veterán Rallye, tak jsem neměl čas a ani chuť být už ve čtrnáct hodin na náměstí Míru, kde právě začínal první pivní festival v Mělníku. Snad mi jen bylo trochu líto, že asi přijdu o skutečně pěknou kapelu s názvem Navostro. http://navostro-fans.wz.cz/, Vězte ale, že je pěkné, když si člověk občas může říci, že není otrokem programu a je i na něm, jaké má priority, a jak se s věcí vypořádá.Dorazil jsem tedy až  asi v 17 hodin a vůbec nemám pocit, že bych něco zmeškal, což je zkrátka dobře. Byla tu fajn muzika a plno známých, ale  také spousta neznámých zcela pohodových, někdy i družných lidí mezi nimiž bylo zkrátka fajn. To samé lze říci i o kapelách, které rozpohybovaly nejednoho jedince.

A jak to bylo s pivem a ostatními dobrotami ? Řekl bych, že se nám společnost rozdělila na ty, kteří teprve poznávají zlatavý mok regionálních pivovarů, a na ty, kteří byli zvědaví, jak chutnají některá piva ze vzdálenějších končin. Pokud se ještě dobře pamatuji, tak jakousi cenu získal Hořický pivovar Jung Berg a pivovar Antoš Slaný.

 Nemohu si pomoci, ale u prvně jmenovaného mě nějak odradilo, že nabízel dle nabídky pouze 0.4 l , což jiní účastníci viděli prý jinak. Trochu mi to připomnělo vynikající flekovské pražské pivo, které se v dávných dobách točilo do klasických půllitrů za slušné ceny, ale nakonec ubylo na míře ( 0.4l) a cena se neuvěřitelně zvedla.


Prezentovalo se tu také však několik pivovarů od Šluknovského výběžku a vůbec to nebyly špatné vzorky. Hodně lidí mířilo ke stánku pivovaru Cvikov, kde šla asi nejvíce na odbyt dvanáctka, ale skvělá byla i třináctka. Z Krásné Lípy tu byl pivovar Falkenštejn...http://www.pivofalkenstejn.cz/ , odkud jsem ochutnal světlou jedenáctku. Zajímavý byl i Kamenický poklad 13 z pivovaru Česká Kamenice...http://www.atlaspiv.cz/?page=detail&beer_id=2569


Pivovar Uhříněves presentoval své pivo například na Autobusovém dni v Letňanech 8.4. , kde byl i Soutok K oblíbeným značkám patřil i Ale 14 právě z pivovaru Antoš Slaný. O ,, místních pivovarech" dnes psát nechci. Pochybovat o kvalitách piv od Němého Medvěda, nebo minipivovaru Labuť snad nelze.

Pro úplnost je nutné dodat, že k dostání nebylo jen pivo, ale akce využili i mnozí známí mělničtí vinaři a k pivu bylo také spousta pochoutek.


S přibývajícím večerem dostávala atmosféra zase jinou náladu, a vyslechl jsem takovou skrytou tužbu mnoha jedinců, že by bylo fajn, kdyby se akce stala periodickou, ač by třeba mohla být i častěji v roce :-), a třeba se i natáhla do pozdějších hodin, podobně, jako je tomu u vinné noci.


Za mě tedy fajn.


Samozřejmě nechyběl ekovláček.


V podvečerních hodinách lidí významně přibylo.


Na scéně se vystřídala řada učinkujících.
Zámek byl oděn do růžova, snad v rámci jakési vinné akce týkající se růžového vína.


Kapela Baťa a Kalábůf něžný beat byla krásným finále celé akce.
Tančil, kdo měl náladu.A na své si přišly jistě i krásné SMSky :-). To je z prvního červnového víkendu nejspíše vše a jsem zvědav, jak se popasuji s víkendem příštím, který je na akce přímo šílený :-). Červen je zkrátka měsícem společenských akcí.

Aktualizace 4.6. v 10.10:

Tak se člověk trošku prospal z té čtrnáctky, třináctek,dvanáctky i jedenáctky a už vidím nedostatky. Ano, je třeba poděkovat všem, kteří se účastnili pořadatelsky na celé akci, a také vám všem účastníkům za vytvoření takové krásné a přátelské atmosféry. Děkujeme! A zapomněl jsem uvést, že účastníci akce měli možnost také zakoupit pivní pas, kam  jim uvedené zakoupené značky byly zapsány. Pas jsem neviděl, ale tak nějak si konzumaci obvykle pamatuji :-)). Nicméně, je to stejně krásný a praktický doplněk, stejně, jako třeba turistický deník. Je zajímavé, kolik lidí si dnes píše třeba i do poznámek v pivních knihách, co už ochutnali :-)).

15:23

Milí čtenáři, mělnický kemp je místem, na které jsem v posledních letech nějak zapomněl a dnes jsem viděl oč přicházím. Jak jsem včera v článku připomínal, tak se tu dnes konal v 11 hodin dopoledne start Mělnické Veteran Rallye a atmosféra akce byla jedním slovem úžasná. Jak by také ne, když tu člověk potkal tolik známých a všichni aktéři mu i ochotně zapózovali

. Ovšem, nechci z toho dělat divadlo a některým přátelům jsem i slíbil, že to vystavovat nebudu. Jde přece jen spíše o zachycení celkové atmosféry a o obdiv k motorovým exponátům, z nichž mnohé se dotýkaly určité etapy našeho života.


Přihnal jsem se asi v 10.30 a první snímky jsem věnoval celoplošným záběrům ještě zaparkovaných exponátů.


Jak vidíte, tak nechyběla ani vojenská technika, která mi připomněla nedávnou akci v rámci připomenutí osvobození na náměstí Míru.Zatímco Škoda 100 je etapou připomínající mi dětství, tak...


... tak vozy MG https://cs.wikipedia.org/wiki/MG_Cars  a Triumph Spitfire https://cs.wikipedia.org/wiki/Triumph_Spitfire jsou zase pozvánkou do Lobče na příští sobotu 10.6.V Lobči ovšem budete také moci obdivovat i Pragovky ...


.... skůtry a mnohé další. Tento skůtr byl u nás hojně rozšířen, a tak jde opět o nostalgii, která se nás mnohých osobně dotýká.Aprilia jednoho z mých přátel je doslova ikonou toho, jak moc jsou naše životy protkány po celý čas s motorismem, aniž bychom si to někdy uvědomovali. A je jedno, zda jde o stroje historické, současné, závodní, nebo užitkové, či takové, které jsme třeba nějaký čas vlastnili osobně, nebo naši příbuzní.


Přesně v 11 hodin slavnostně odmávl první startovní vůz starosta města Mělníka Ctirad Mikeš, jak bývá u významných akcí běžné. Zde jsem byl svědkem vtipné scénky, kterou všichni účastníci brali s humorem. Prý by starosta mohl odmávnout více aut, aby obsluha měla méně práce :-)).


A je odstartováno !! ( ,,Ladies and gentlemen, please start your engines !" ozvalo se ve staré cihelně v Indianapolis při závodech 500 mil Indy cars :-))).)


Auto v autě. Hezký nápad, jak umístit do auta jeho zmenšený model.


Efektivní výklopné světlomety.


Při jízdě zručnosti dostávali mnozí jezdci poslední pokyny, jak se vymotat z Mělníka dále na trasu.Skupinka jezdců na strojích nejnižší kubatury je pro mnohé krásnou připomínkou dávného mládí. Dvourychlostní moped Jawa Stadion S11 jsem si mohl kdysi vyzkoušet :-).


Pro Trabanty, se jezdilo v roce 1972 do slovenské ( tehdy i naší) Žiliny a jejich velkou předností byla jednoduchost motoru, ale hlavně mohly díky materiálu karoserie také dlouhodobě parkovat venku. Auto ( i stejné barvy :-)), ve kterém jsem poznal v dětství prvně republiku.


Pionýr ... Jawa 005 byl snad nejpopulárnější malý motocykl naší mládeže. Na třetí rychlostní stupeň zpravidla na rovince dosahoval rychlosti kolem 60 km/hod.


K autům patří také ženy. co ? :-)


Ani nevím, co tu mám na snímcích za ty americké koráby, ale třeba se podívám do startovní listiny.


Snad nejpopulárnější německý...


.... a svého času i český automobil při jízdě zručnosti.Jen to vidím, už si říkám, že by to snad mohlo za týden vyjít, také stejné počasí, a můžeme si to v Lobči, nebo aspoň jen ve Mšeně zopakovat :-). Drtivá většina exponátů v této minigalerii bývá k vidění také tam.


Stejně ty staré Škodovky měly ducha. Zde Škoda Octavia.


Stařičká Tatra, snad podle přihlášky Tatra 12. Neberte mě ale za slovo, protože mám co nejmíň do toho kecat :-). Nechte ale obrázky bez komentáře ? Vždyť je to hřích.


Praga Picolo?

Bývalé vládní vozidlo Tatra 603 dosahovalo rychlosti až 160 km/hod.


Aero 3D Roadster. Trošku nechtělo chytit, ale nakonec se to zdařilo.
 Vlastně je tak trochu škoda, že tu nebylo letos žádné Bugatti( obrázek v pozvánce), ale to tak někdy chodí.


Vojenská americká vozidla jsme si představili už v květnu.Hasičské vozidlo nám může být připomínkou oslav 95. výročí SDH Mělník-Blata, které se konají již za týden.

A to je z mělnického kempu dnes vše. Poslední auto odjelo ze startu ve 12 hodin a nafotil jsem celkem 124 fotek. Připomínám, že účastníci, se v podvečerních hodinách navrátí do kempu, kde den pokračuje, jak je obvyklé nějakým dalším programem.
Nezapomeňme však, že Mělník dnes hostí také první pivní festival a je potřeba jej podpořit, aby nás čeští pivaři nepomluvili .-)).Červen 2, 2017

17:35

Foto: https://www.facebook.com/vccmelnik/photos/gm.679678275563856/1458606267534034/?type=3&theater

Když tak přemýšlím, na co především upozornit tuto sobotu 3.6., tak mě napadají hlavně dvě akce. Ta první je veřejnosti tak nějak skrytá v prostorách mělnického kempu, ale jak se tak zhruba dozvídáme, tak asi v 11 hodin vyjedou od recepce první auta i motocykly na jakousi zhruba 75 km dlouhou trasu, z níž je nám známý jeden bod, kterým je návštěva účastníků v minipivovaru Neuman v Mělnickém Vtelně. Více na: https://www.facebook.com/events/679678252230525/?acontext=%7B%22ref%22%3A%223%22%2C%22ref_newsfeed_story_type%22%3A%22regular%22%2C%22feed_story_type%22%3A%22117%22%2C%22action_history%22%3A%22null%22%7D

Zde si pak můžete prohlédnout seznam již přihlášených automobilů i motocyklů:
http://www.vcc-melnik.cz/veteranske-akce/melnicke-veteran-rallye/prehled-prihlasenych-stroju-rallye-2017.html


Hlavní akcí je pak pivní festival na náměstí Míru v Mělníku, v době od 14 do 22 hodin. Sedm pivovarů je uvedených na plakátu a první tři lze společně litoměřickým minipivovarem Labuť považovat za značky regionální a téměř zdomácnělé.

Díky činnosti domácího minipivovaru Němý medvěd  http://www.nemymedved.cz/ nejde o značky neznámé a degustéři v minulosti nemuseli ani vážit cestu do Lobče, Ctíněvse (pod Řípem), či Litoměřic. Kdo by ale nebyl zvědavý a třeba to i někam nezkusil :-)?
A hudební nabídka na akci ? Myslím, že to nemá chybu :-).

Červen 1, 2017

16:49

Již snad v březnu jsem tu psal o tom, že oslavy města Mšena budou pravděpodobně spojeny s velmi oblíbenou akcí Na Kokořínsko s párou, jen ten jízdní řád zvláštních vlaků si dá tradičně na čas. Před několika málo dny jsem tu v jednom článku presentoval program oslav ve Mšeně a zmínil jsem i bod, který se týká času mezi 10.00-11.00, kdy se uvádí jakési vítání vlaků.Dnes konečně mohu říci, že tu máme jízdní řád zvláštních vlaků pro tuto akci a získal jsem jej ze stránek města Mšena. Na facebooku MBZS zatím není.

Co si tedy přát ? Dobrou náladu, krásné počasí  a volno :-). Kromě ,, velkého bejčka", jak se lokomotivě 423 přezdívá  http://www.vlaky.net/zeleznice/spravy/003591-Parni-lokomotivy-na-nasich-kolejich-rada-4230/ , tu vidím i jízdní řád  pro motorák ,, Hurvínek", který zájemce zaveze ze Mšena především do malého železničního mini muzea v Sudoměři.

 Ve Mšeně poběží program oslav, zavítají sem z Lobče nějaké automobilové i motocyklové exponáty, a ty budou zároveň pozvánkou k návštěvě Lobče, kde se nežije jenom pivovarem, muzeem E. Štorcha a akcemi v zámku, ale také slavným veteránským rojením a srazem anglických sportovních vozů...http://www.veteranskerojeni.cz/index.php . Vše je tedy  v sobotu 10.6. prakticky na jednom místě.

Příště tu možná dám i nějaké reklamní obrázky z těchto akcí. V červnu je toho opravdu hodně a je nač se těšit :-).


S předstihem tedy uvádím i plakát na již 16. veteránské rojení a sraz anglických vozů v Lobči.
Květen 28, 2017

18:34

Na dnešní nedělní den jsem si naplánoval jen takovou krátkou a nenáročnou aktivitu. Jejím cílem byla malá zajížďka do nedalekých příjemných míst k obci Strážnice, kde jste byli se Soutokem tuším v březnu ( nebo už v únoru ?) a zmonitorování rádiového éteru . Šlo o to, že podle předpovědní mapy podmínek šíření tropo http://www.dxinfocentre.com/tropo_eur.html byla po dlouhé době jakási šance na zachycení něčeho vzdálenějšího, ale nějak to selhalo, což se stává, jako u počasí :-). První záběr jsem věnoval opět Mělníku. No není to nádhera ? Tady být rozhledna a dalekohled, jako za zámkem.


Tahle slepá asfaltová silnička nad obcí Strážnice, to je cesta k výhledům do romantiky. V pozadí máte Milešovku, nejvyšší horu Českého Středohoří, pod ní je vrch Sovice u Roudnice nad Labem s vinicí na západním svahu a vpravo je Kletečná. V dobách dobré viditelnosti vídáme z vyhlídky u vily Karoly na jejím úpatí dvě vrtule větrné elektrárny na Bouřňáku v Krušných horách. Z Hořeních Vinic pak dokonce tři.


Ronov a Vlhošť, jako nejvyšší kopec CHKO Kokořínsko-Máchův kraj.


Na konci asfaltky již našlo své místo toto odpočívadlo. Je krásné, když vidíte, že někdo cítí  a vnímá okolí podobně, jako vy.


A z lavičky takto hledíte do nádherného zeleného světa. Ani zprvu nebylo moc horko a pofukoval vánek, ale pak už by to tu užilo snad i přístřešek. Může tu být krásně i v noci, pokud jste obdivovateli noční oblohy.


Tento snímek tu už byl, ale na takovou zahrádku se dá koukat snad pořád.


Toto je vlastně takové reklamní radio-foto. Lavička je již na přivrácené straně k severu, a tak tu jdou dobře polské stanice VKV hlavně z Krkonoš ( Vysílač Sněžné jámy nad Labskou boudou), rádio Lausitz ( 107.6 MHz) z Lužice a samozřejmě spíše saské stanice.

 Kopce však mají tu nevýhodu, že na nich slyšíte ze všech stran všechno. Ač jste v nadmořské výšce asi 360 metrů a Mělník má pouhých 220 metrů, tak se tu uplatňuje zajímavý jev. Zatímco na Chloumku a ve Vehlovicích, se dá chytit dokonce DAB+ z Bavorska a také poslouchat, tak zde se mi ještě nikdy tyto muxy nenačetly. Očekával jsem případný záchyt z Duryňska a Saska-Anthaltska, ale ani to se dnes při údajných lepších podmínkách nekonalo.


Ještě jeden pohled k Mělníku a dále do české kotliny.


Prakticky stejný pohled jsem zde dával i posledně, ale dnes je to zase úplně jiné.


Troška místní romantiky. Vesničky mají něco do sebe...


..... a koně i různá zvířata také.


Toto je zajímavý detail na skupinu kopců západně od hradu Házmburku  Zcela vlevo u toho stromu by měl být vrch Raná u Loun, a kdyby byla dobrá viditelnost, tak někde za tím stromem můžeme hledat asi 110 km vzdálený Klínovec.


Také tady najdete Ještěd. Zde je téměř uprostřed fotky a záběr je z asi prostředku cesty, ale když sedíte již na posedu ( ta lavička), tak vidíte jenom tu stříbrnou věž mezi stromy toho kopce vlevo. To jsou Housecké vrchy.


Pak jsem změnil místo. Kousek nad Rymání je bod s krásným rozhledem, kde se mi podařilo o Vánocích 2015 zachytit duryňský multiplex a jde o poslední místo severně od Mělníka, kde se mi podařilo chytit i bavorský multiplex. Ten se mi načetl zde i dnes, ale ani tady, ani na Chloumku to dnes nehrálo. Je odtud krásný pohled na Říp. Tady nebrání rozhledu terén tak, jako na kopci jménem Strážnice. Tam pole působí v západním směru trochu rušivě a sneslo by to malou rozhlednu, jako je ta v Kadlíně. Ještě dnes vzpomínám, jak jsem na ni vezl z Mělníka v roce 2005 na kole dva opukové kameny od soutoku a zámku do jejího základu :-). Byla to nádherná společenská událost a fantastický nápad tehdejšího starosty Kadlína pana Šestáka.


Právě zde můžeme hledat za příznivých podmínek ty nejvzdálenější kopce Krušných hor, až téměř na Karlovarsku. Nejlépe bývá vidět v zimě a po deštích i větru..


To je ze stejného místa. Vpravo je stodola v obci Rymáň, níže spatříte kostel sv. Ducha v Liběchově, na obzoru máte kostel v Krábčicích ( ves pod Řípem) a v pozadí již jmenované vrchy.


A perlička nakonec v podobě panoramatu. Tak vypadá místo s jedním z nejkrásnějších výhledů u Mělníka a jedním z nejlepších příjmů FM a DAB+. Načetlo se mi tu dnes 104 stanic, ale jak jsem již napsal, tak na poslech bavorských stanic to dnes nebylo. Když pojedete pozorně po panoramatu, tak zjistíte, že je zde dokonce vidět i hladina řeky Labe. Pokud se vám fotky líbily, nebo to ve vás něco povzneslo, tak je to jedině dobře. Z věcí kolem nás je třeba mít radost. Hezký vstup do nového pracovního týdne, který nás přivede do měsíce června.
10:21

Když jsem dnes dopoledne pustil tradičně ke snídani PC, tak jsem se nestačil divit. Díky článku v Mělnickém deníku jsem zaznamenal akci, která se koná již příští sobotu, máme ji takříkajíc pod nosem a člověk ji málem ani nezaznamená, neboť jde i o premiéru. Konečně, zpráva byla vložena 15.5. ....http://www.melnik.cz/pivni-festival/a-3146 Nejbližší kultura příští soboty je tedy na náměstí Míru v době od 14 do 22 hodin.


Pokud jste četli můj včerejší článek, tak jste si všimli jistě chyby. Stránky Mělnického Vrkoče jsou mrtvé, ale žije na facebooku, odkud je tato upoutávka.

 Nicméně, právě nové opomenuté pivní slavnosti mě inspirovaly k tomu, abychom si tu připomněli, co nás v červnu v Mělníku třeba ještě čeká. Nejsou to totiž jen oslavy ve Mšeně s tradiční akcí v Lobči, kde je ta nabídka také veliká. Nemusíme jet někam za kulturou po kolejích, ač lze zkusit vše, ale plno je toho i u nás. Podívejme se na to:


Už 10.6. (dopoledne )2017 bude zase na Blatech za hasičárnou probíhat tradiční Memoriál Václava Šeby a Petra Tomana.

Významné však budou polední hodiny, kde si sbor SDH Blata připomene  již 95. výročí vzniku.


Záběry jsou z roku 2012, kdy zde sbor oslavil 90. výročí. Jak jen ten čas letí.


Letos je tradiční Mělnická jizerská 50 připravena na 17. června.


Půjde již o 24. ročník ..... http://www.bezky.cz/


A Soutok samozřejmě u celé řady ročníků nechyběl, ať už jen, jako divák, nebo i jako webový fotograf , či dokonce jen jako posluchač revivalových kapel na konci soutěžení. Zkrátka, jak se chtělo, a jak se to kdy povedlo :-). Z akce je tradičně na mnoha webech spousta fotomateriálů.


Mělnický hrozen je letos ve znamení 34. ročníku, vychází na sobotu 24. června 2017 a bude tak probíhat dokonce v jiný den, než je Mělnická Jizerská 50, se kterou bývá často společně v kalendáriu.


Záběry jsou také z roku 2012 a více o akci na .... http://kct-vht-melnik.webnode.cz/news/melnicky-hrozen-24-6-2017/

Kde vlastně všude bude Soutok o červnových víkendech, to nevím ani já sám :-). Určitým způsobem je to náročné na cestování  i na zpracování, a v neposlední řadě záleží i na náladě. Obrázky z mnoha akcí najdete právě v kalendáriu vpravo, když si zadáte rok a vyberete měsíc červen.

To jsou tedy jen některé akce přímo z Mělníka, ale znovu připomínám, že je toho mnoho i v okolí a v červnu se zvlášť činí sever našeho okresu, kde kromě oslav 650 let města Mšena a srazu anglických sportovních vozů, bude také ještě dnes již populární Plovárna na mšenském koupališti, nebo závody autoveteránů v Kokořínském Dolu. Pokusím se ty akce nějak ohlídat a snad i něco málo navštívit.


Plovárna bude v roce 2017 začínat dne 24. června ve 14 hodin a končit 25. června ve 2.00. Plakát zatím nemám. Bude dne 3.6. i Mělnická veteran rally.... http://www.vcc-melnik.cz/
Dne 24.6. zase něco podobného pořádají Mšeńáci...  http://www.jawaczveteran.cz/akce.php  Je opravdu těžké toto všechno mnohdy dohledat a důvod je i ten, že celá řada lidí je orientována převážně speciálně, než univerzálně :-)). Ale, jsou i lidé, co mají rádi dle nálady ,,všehochuť". Pěkný červen !!!

Květen 27, 2017

15:55

Dnes se podíváme, co pro nás chystá RMM v měsíci červnu. Vzhledem k levnému cestování na jízdenku PID jsem zavítal také na stránky lázeňských Poděbrad, abych zjistil, co že se tam děje. Ukázalo se, že tam jsou již tento víkend slavnosti a v odkazu se na ně podíváme. Zbytek článku věnuji tradičně výstavišti v Lysé nad Labem, kde právě začala ve středu výstava Natura Viva. Co tam bude v červnu? A ještě si připomeneme i blížící se Mělnický Vrkoč.

Program RMM na červen:Upoutávka  na Mělnický Vrkoč 2017:

https://www.facebook.com/MelnickyVrkoc/

Mělnického čtenáře dnes může zajímat třeba i dění v lázeňských Poděbradech. Rychlíkem tam jste za 49 minut a za 55 km jízdy vlakem zaplatíte příjemných 32 Kč v jednom směru. Nejbližší akcí jsou Slavnosti  krále Jiřího: http://ipodebrady.cz/slavnosti-krale-jiriho-2017   Díky jízdence PID mužete nyní také podstatně levněji navštívit středověkou vesnici Botanicus v zastávce Ostrá (trať číslo 231), ZOO Chleby u Nymburka, nebo Milovice s rezervací divokých koní a praturů, či zábavným parkem. A své nabízí i Lysá nad Labem v podobě místního zámku a hlavně vyhlášeného výstaviště.
Program výstaviště v Lysé nad Labem :
Natura Viva 2017...
24.05.2017 - 28.05.2017
Více informací »Lázeňský veletrh 20...
22.06.2017 - 25.06.2017
Více informací »Růžová zahrada 2017...
22.06.2017 - 25.06.2017
Více informací »Senior – Handicap: a...
22.06.2017 - 25.06.2017
Více informací »