https://www.traditionrolex.com/7

 Soutok | Mělníček.cz - Mělník v pohybu
Tip: Chcete poradit kam dnes zajít na oběd? Prohlédněte si mělnické jídelní lístky.

Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.

Soutok

URL

http://soutok.blogspot.com/

Poslední update

před 2 hodiny 57 min.

Únor 10, 2024

17:46

 


Původně měla čínskou jednotku Sirius objednanou společnost Leo Express. Ta o ni však ztratila zájem s odůvodněním nedodržení časového limitu dodávky. O jednotku tak projevila zájem společnost RegioJet, která mimo jiné provozuje rychlíkovou službu na naši trati číslo 072 jízdního řádu. Tedy z Ústí nad Labem do Kolína.
Z tisku se dozvídáme, že zkušební provoz byl sice zahájený na naši trati již začátkem roku, ale teprve od pondělí 5. února probíhá takzvaná čtyřměsíční zkušební fáze provozu s cestujícími na vybraných spojích. Jinými slovy řečeno to znamená, že když přijdete do mělnického nádraží ve správnou dobu, tak se na vlak můžete nejen podívat, ale také se s ním svézt.


A kdy je ta správná chvíle pro setkání, nebo použití jednotky ?
Buďte tu raději předem, ale časy odjezdu jsou přibližně tyto : 9.40 do Kolína, ve 12.15 do Ústí nad Labem, v 15.40 do Kolína a v 18.15 do Ústí nad Labem.
https://news.refresher.cz/153664-RegioJet-testuje-novou-soupravu-Na-ceskych-kolejich-poprve-v-historii-pojede-vlak-vyrobeny-v-Cine

Pro cesty směrem na Kolín samozřejmě doporučuji jízdenky PID a do Ústeckého kraje je nejvýhodnější jízdenkou celodenní DÚK, která umožňuje v Ústeckém kraji v letní sezóně i cestování lodními linkami.
Jaké je cestování touto soupravou vám zatím neřeknu, ale podle fotografií interiérů z internetu zatím budí opticky cestování touto jednotkou spíše posměch. Zvlášť při pohledu na některé snímky.
https://www.facebook.com/photo?fbid=404539035422422&set=pcb.404539088755750

K železnici mám určitý citový vztah, a tak není divu, že jsem si po pondělním článku z novin nepřál nic jiného, než abych se mohl v sobotu dopoledne co nejdříve dostat na nádraží a nafotit tu vedle videosekvencí nějaké fotografie. Co ještě dodat ?
Dne 1. ledna to bylo rovných 150 let, co na železnici pod Mělníkem projel první vlak. Napsal jsem k tomu závěrem prosince dva články, které najdete tady :
http://soutok.blogspot.com/2023/12/pred-rovnymi-150-lety-prijel-na.html

http://soutok.blogspot.com/2023/12/pred-150-lety-vstoupila-zeleznice-do.html

Když už k tomu nikde nebyla žádná zmínka, natož snad dokonce slavnost, či třeba jen nějaká výroční fotografie, tak se trati aspoň dostalo té cti, že takto navenek moderně vyhlížející vlak po ni ještě nejezdil.

Smutnější je, že musel být přivezený až z daleké Číny, ačkoliv po Evropě jezdí tolik krásných moderních jednotek. Dnes často obdivujeme krásná moderní aerodynamická auta, ale ony takové německé vlaky ICE , Railjet tažený Taurusem, nebo i naše E 380, to jsou napohled také krásné aerodynamické stroje. Sice to nemá s dnešním článkem nic společného, ale proč si koneckonců nedat špetku moderní krásy na kolejích. Nevím tedy, zda i letos bude zase ještě nějaká skvělá Jízdenka na léto, ale skutečnost, že i u nás může být cestující za čtyři hodiny na druhém konci republiky v Ostravě, nebo v Břeclavi je prostě parádní.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Lokomotiva_380

https://cs.wikipedia.org/wiki/Taurus_(lokomotiva)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Intercity-Express


Než se dnes rozloučíme, tak když už jsem se tu tak rozepsal o té železnici, tak ještě dodám, že je konečně fajn, že i na železnici přichází občas něco nového, jiné nám zdobí koleje kratší, či delší dobu a na něco se chodíme dívat již jen do muzea. Zdá se tedy, že se nám už parní turistický provoz bohužel z těchto končin vytratil a jen nostalgicky můžeme zavzpomínat na počátek minulého desetiletí, kdy jsme si  občas počkali na vlak Karel, který si k nám zajel ze Staré Boleslavi ( Audience u císaře Karla - Brandýs nad Labem), nebo se vypravili i párou ( Velký bejček,) do Mšena ( Léto s párou, Na Kokořínsko s párou), ale tak tu máme zase aspoň moderně vyhlížející vlak.
Jaro se blíží, dnes se nám tu udělalo chvíli sluníčko a cestování s výlety má mnoho podob. Třeba i s vlakem.
Pohodový zbytek druhého únorového víkendu!



13:10

 


Odpusťte mi prosím mé určité ,, Švejkování"i nadšení pro krásné staré české filmové komedie. Je zcela jedno, zda jde o Kristiána, Příklady táhnou, nebo o tento dále. Poznáte ho ? Když padnou věty : Jak se jmenujete? - František Koudelka. - Kdy jste se narodil ? - 8.2. 1953.- Kam jedete ? - Do Prahy. - Do hlavního města ! ... No, stačí. Samozřejmě jde o komedii století Jáchyme, hoď ho do stroje, která by vyhrála, pokud by hlasovali jen muži. Jenže, ony hlasují častěji ženy, a tak vyhrálo hezké romantické S tebou mě baví svět :-).
Víte, co je tam pro tento článek zajímavé ? Ano, to datum. Dne 8. 2. 1944, se totiž v Praze narodila neuvěřitelná žena. Skoro bych řekl, že pro mě osudová žena. Já vím, že toto spojení, se užívá obvykle v jiném smyslu, ale byla to právě paní Blanka Štráchalová, která mě pozvala v roce 1992 na první schůzku do literárního amatérského sdružení Pegas, čímž vlastně začalo mé určité nadšení pro literární tvorbu. Přitom znám paní Blanku Štráchalovou již od svých 15 let, ale tehdy v roce 1992, se měly naše osudy dotknout asi nejvíce.
Už to tak nějak patří k životu, že se mnozí zabýváme nejužším děním kolem sebe, máme třeba i několik zájmů, řešíme různé věci a najednou se dočteme někde v novinách, že nám sympatická skromná osoba , se dožívá úžasného jubilea. Někdy si myslíme, že o tom druhém víme  za ta léta snad hodně a přesto nás dokáže něco překvapit. Mě včera překvapil doslova originální příspěvek pana Lojky na stránkách historické skupiny našeho města, kde je snad  životopis autora slabým slovem. O jubilující autorce je známo, že přišla na Mělník z Prahy, ale jaká pouť přes různé obce našeho okresu to byla, tak to pro mě bylo překvapením.
Nemyslím si, že by snad bylo možné někde napsat lepší příspěvek, než s jakým přišel k jubileu pan Karel Lojka a doslova cítím potřebu sem dát odkaz na tento vynikající článek.
https://www.facebook.com/groups/1808841266008571/permalink/4428523057373699/?mibextid=oMANbw 
Když jsem tak přemýšlel, jak bych mohl zde na Soutoku přispět já, a jakými snímky bych  mohl tento článek ozdobit, tak to nebylo moc náročné. Paní Blanka napsala obrovské množství hezkých básniček a říkanek pro děti. Hodně jsem tehdy v roce 1993 agitoval  v Pegasu za sbírku Mělník veršem a obrazem, která se stala společným autorským dílem všech tehdejších členů Pegasu a své básně tam měla pochopitelně i paní Blanka Štráchalová, která byla projektu velmi nakloněna.

Autoři webu o sobě aspoň občas tak trošku prozrazují, čemu že se v životě věnovali, nebo věnují, a tak není divu, že jsem v minulosti zde na Soutoku zejména z této sbírky prezentoval své básně. Ale, konečně proč dnešní článek nedoplnit hezkými básněmi jubilantky, že ? Když jsem je sem dával, tak mě zase napadla ta otřepaná věta, jak vše souvisí se vším.
Jak si jsou ty autorské básně o městě od všech autorů v lecčems podobné, ale všechny krásné. Jak se tam objevují podobné motivy. Jak je vidět, že si jsme s tím vnímáním města mnohdy blízcí. Třeba právě zmíněná báseň ,, Jak se probouzí město"  mi připomíná  v leckterých motivech ,, Město jde spát."
http://mujmelnik.webzdarma.cz/Poesie.html    Snad každý autor tam vnímá to odbíjení věžních hodin a spousta dalšího dění v ulicích. Ale, to jsem odbočil.

Paní Blanka Štráchalová nepíše jen krásné básně, které recituje, ale maluje také hezké obrazy. Protože jsem v časech působení v Pegasu ( 1992 - 1995) žil především Pegasem a mám rád cestování, tak mi v hlavě utkvěla její společná výstava se Zdeňkem Žemlou v Lužci nad Vltavou z 90. let, kde se oba autoři představili především jako vynikající krajináři. Obrazy se mi moc líbily.
Dnešní článek začíná větou ,, Hodná a obětavá".  Nikdy nezapomenu na chvíli, když mi zemřel kamarád a já se pro vzpomínky, na jeho počest a především pro zbytek party rozhodl pro pokus napsání knížky o našich vodáckých dovolených. Vhodný okamžik nastal ve chvíli, kdy přišel leden 1996, venku bylo - 15 °C a já si mohl vybrat, zda chci být propůjčený k jiné firmě, nebo si vzít týden dovolené.
Zahrál jsem si sice na spisovatele , ale protože tehdy měl málokdo PC, tak to byla právě paní Blanka Štráchalová, kdo mi rukopis přepsal na psacím stroji, abych s ním mohl na Palackého náměstí na kopírku, a pak s tím něco dělat. Mohl bych tu o její obětavosti psát dále, ale co je komu na druhou stranu tak nějak do toho ? Je to prostě hodná a obětavá žena, nebo jsem ji tak aspoň poznal já.
Já prakticky neznám čtenáře blogu Soutok, protože to jsou především čísla návštěv a tabulky sledovanosti, které mi zpestřují vzácný volný čas, ale mohu vás ujistit, že i já se připojil ke gratulantům. Nicméně, rád využiji toho, že je zde tento web, kde mohu psát své různé články i občasné názory a přidám i tady od srdce ještě jednou to pěkné. a třeba i za čtenáře.
,,Blanko, přejeme Ti ještě hodně spokojených let, pevné zdraví a stále tu neutuchající energii !"





Únor 5, 2024

20:10

 

Dostala se ke mně dnes fantastická zpráva, která mě jako příznivce železnice samozřejmě zaujala a nadchla. Společnost Leo Express měla objednané v Číně nové vlakové soupravy, ale protože nebyly dodány v termínu, tak o ně ztratila zájem, který naopak projevila společnost Regio Jet.

Regio Jet prý již od začátku roku jednotky testuje, ale až dosud pouze bez lidí. To se však dnes změnilo. Následující asi čtyři měsíce by měla společnost na svých vybraných rychlíkových spojích mezi Kolínem a Ústím nad Labem nasazovat právě tyto moderní jednotky.

To víte, že kdybych už byl pánem svého času, nebo byl bílý den delší, tak už tu dnes snímky nové soupravy z Mělníka máte. Takto si budu muset počkat nejspíše na ty opravdu kvalitní denní snímky aspoň do soboty. Konečně, je možné, že už na nějakém FB jsou, nebo aspoň hodně brzy budou, ale tady si na ně počkáme. Nicméně, nějaké zajímavé informace mám a jistě pomohou potenciálním cestujícím i fotografům.

Jak jednotka z Číny vypadá ? Jmenuje se Sírius a zatím jsem ji našel pouze v barvách původního zákazníka. Snímky najdete v tomto článku :

https://www.lidovky.cz/byznys/cinske-vlaky-vyjely-dobyt-eu-ceske-koleje-maji-byt-branou-do-evropy.A190602_204216_ln-doprava_zdp

Aktuální článek je pak tady, ale pro cestujícího z Mělníka, který se nejspíše vypraví do Kolína, nebo naopak do Ústí nad Labem platí samozřejmě jiné časy a nejspíše i výhodnější jízdenky. Častí čtenáři Soutoku již vědí z mnoha dálkových výletních článků, které jsou nejčastěji právě vedeny po železnici.

https://news.refresher.cz/153664-RegioJet-testuje-novou-soupravu-Na-ceskych-kolejich-poprve-v-historii-pojede-vlak-vyrobeny-v-Cine

Další obrázky: https://www.facebook.com/photo?fbid=404539035422422&set=pcb.404539088755750

Inu, když vidím tyto poslední snímky z FB, tak jsem zejména z interiéru poněkud na rozpacích, ale ono i Pendolino, když jezdilo v roce 2004 zkušebně mezi Prahou a Děčínem, tak mi připomínalo v interiéru spíše takovou tramvaj. To takové svezení s Rajljetem taženým Taurusem je pohodlné. Každý má nárok na nějaký první dojem.

Kalkulace se staly skutečností. Mělnický hokej letos vstoupí do soubojů play-off, a pro mě je to o to větší radost, že jsem se s téma seznámil :-), dělám tu určitou propagaci, je to náš tým a prostě se zatím daří :-). Jak jsem tak koukal na třetiny, tak se hosté z Benátek nad Jizerou vybičovali k dost dobrému výkonu a situace byla obtížná, ale tři góly v poslední třetině nám zajistily tolik důležité vítězství pro určité zklidnění týmu před sérií vyřazovacích zápasů. Ani prohra venku v posledním kole by nás již neměla nijak ohrozit, protože bodově na tom není náš tým oproti těm slabším ve všech třech skupinách nijak špatně.

https://stredocesky.ceskyhokej.cz/tabulky

https://stredocesky.ceskyhokej.cz/rozpis-utkani-a-vysledky

https://www.facebook.com/HCJuniorMelnik/

Pohodový týden!




Únor 3, 2024

23:17


Patříte k lidem, kteří mají rádi výlety, procházky, turistiku, či rekreační cyklistiku ? Pak jistě ve vaši knihovně nechybí knížky, které vás zvou do různých krajinných oblastí v naši republice, nebo i knížky, které vás zavedou třeba i do jiných zemí, či na jiné kontinenty.
Někdy jde o takzvané turistické průvodce zpravidla chráněnou krajinnou oblastí. Jindy vám zase autor nabídne doslova celý soubor informací, jak absolvovat po etapách nějakou dálkovou trasu, a je jen na vás, zda je někdy nějakým způsobem využijete, nebo se při četbě jenom tak potěšíte. Pak tu máme knihy vyprávějící mnohdy i o velmi vzdáleném zahraničí, kterým říkáme odjakživa prostě cestopisy. 
Ne vždy bylo cestování relativně tak snadné, jako v současnosti, a tak není divu, že se u nás objevuje literatura, která hýří všemi způsoby dopravy. Ostatně, v rámci republiky nejde o žádnou novinku. Již dříve tu byly různé navržené trasy pro automobilisty s výpisem zajímavých památek na trase, ale potřebovalo to dvě věci. Knihu jste museli někde objevit a projevit o ni zájem.

I dnes vlastně neustále koukáme, co že se kde občas objeví za tituly a každá novota je samozřejmě vítána. Takový druh dopravy, který se ve světě dobře propaguje je železnice. Je to i tím, že zejména pro nás takzvané západní státy Evropy disponují železniční sítí, která nabízí nejen romantické lokální trati s působivými výhledy, které propojují zajímavá města i místa, ale poměrně i množstvím vysokorychlostních tratí. Ty umožňují například to, že se takový opravdu pospíchající cestující dostane z německého Berlína  za 16 hodin čistého času do španělské Barcelony, byť i on musí dvakrát přestupovat.


Netřeba dodávat, že tyto knihy zase řeší věci kolem tohoto způsobu cestování a čtenáři nabízejí varianty, které jej buď mají co nejrychleji přepravit do nějakého cíle, nebo jej pozdržet na zajímavých místech třeba i mimo těchto rychlotratí s nějakou odbočkou, či jinou pomalejší trasou. A protože jsem tu už snad,, tisíckrát" opakoval větu, že vše souvisí se vším, tak snad ani nikoho nemůže překvapit, jak se rázem dostanu k úplně jinému konkrétnímu téma.
Víte, jaký je nejdelší vlak v České republice ? Odjíždí jen jednou za rok, má délku asi 500 metrů a vydává se na cestu dlouhou přes 1000 km. Kam ? No přece do našeho českého Banátu. On tedy leží v Rumunsku, ale prakticky je náš. Bohužel je to tak, jako když pěstujete vzácnou květinu. Aby vám neuvadla, tak ji musíte neustále zalévat a ošetřovat. Jinými slovy platí, že bez velkého hudebního festivalu, našeho podnikatelství a našich turistů bychom o tento vzdálený český ostrov v balkánské krajině již dávno přišli. I odtud utíkají mladí za lepším životem do středu Evropy, či snad až na Západ.

Zatímco vám celá řada cestovních kanceláří nabízí velká evropská města a mořská pobřeží, tak tady vysoko na skalách v kopcích nad Dunajem je doslova kus Čech, jako z knížek Jaroslava Foglara. Průvodce vám nabízí překrásnou ještě relativně trošku panenskou krajinu v kopcích i dole u řeky Dunaje. Šest ryze českých vesnic tu po roce 1820 založili ve třech vlnách naši kolonisté. Historie osídlení Banátu je zajímavá. Jen je veliká škoda, že na toto území, kde dodnes zní čeština a lidé turisty z Čech vítají, tak na něj naše vlády a česká média s prominutím úplně dlabou.
Přitom dle komentářů návštěvníků z Čech, se sem každý rád vrací. Právě turismus je tady pro naše krajany nejdůležitější, ale ten se žel omezuje na hlavní sezónu. Je to takový začarovaný kruh. Vůbec žádný zájem a pomoc z naši strany by znamenal velmi rychlou ztrátu tohoto území, odkud mnoho zejména mladých lidí uteklo za lepším životem do západní civilizace. Přehnaný rozvoj zlikviduje tu krásnou krajinu Československa 50. let 20. století, kvůli které se sem nejvíce jezdí, ale na druhou stranu je lepší mít tady přes 1000 km daleko takové třeba i dnešní malé turistické rekreační Krkonoše, než o ten ostrůvek češtiny zde přijít.
Zajímavá historie osídlení Banátu  je pěkně popsána na :
https://banat.cz/historie-banatu

Stránky věnované Banátu:
https://banat.cz/
https://www.festivalbanat.cz/

https://www.stream.cz/banat-cz
https://www.visitbanat.com/

Pohodový zbytek víkendu!






Únor 2, 2024

19:47

 


Je tu první únorový víkend roku 2024, a jak jsem včera v článku slíbil, tak dnes činím. Nuže, celý článek je prakticky věnovaný činnosti mělnického RMM, nechybí důležitý přehled na měsíc únor a v závěru se krátce dotkneme místního hokeje, který bojuje o play-off. Akcemi mělnického RMM vás tradičně níže provede paní Frelichová.

RMM - akce únor - Lidé odvedle, Mělnický masopust...

Vážení a milí návštěvníci a příznivci Regionálního muzea Mělník,
srdečně Vás zveme na únorové akce!


Úspěšná putovní výstava Lidé odvedle - neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem dorazila do Mělníka. Jedná se vlastně o velkou hernu, ve které si nejen vyzkoušíte praktický život lidí se zdravotním postižením, ale dozvíte se i řadu opravdu užitečných informací. Otevřeno je denně kromě pondělí 9-12 a 12:30-17 (dopoledne probíhají projekty pro školní kolektivy).


Do 25. 2. doporučujeme navštívit výstavu Tajemný svět fantazie - když sny ožijí.
Sochy a obrazy výtvarnice Jany Línkové z Ateliéru Lijana - Andílkov Vás vtáhnou do pohádkového světa skřítků, andělů a víl...



V neděli 11. 2. propukne tradiční Mělnický masopust. Průvod, ve kterém nebudou chybět muzejní maškary, vyráží z nám. Míru v 14:00 hod. Od 10:00 do 17:00 hod. můžete zavítat na staročeskou zabijačku a doprovodný program u Dobrého Kance.


30. 1. bylo slavnostně pokřtěno nové číslo Vlastivědného sborníku Mělnicka - Confluens č. 13. Publikace je v prodeji v pokladně muzea!


Ve vstupní hale Masarykova kulturního domu Mělník je do 3. 3. k vidění výstava architektonických návrhů studentů FS ČVUT Praha na téma revitalizace budovy muzea Museum pro futuro.


Těšíme se na setkání s Vámi v muzeu!

Přeji příjemný den
Kristýna Frelichová, DiS. 


Program na únor.


Když se podíváte na historii tohoto ročníku KLM ( Krajská liga mužů), tak zjistíte, že není lehké se ve věci vyznat, zvlášť, když to moc nesledujete.

https://www.hcjuniormelnik.cz/a-tym/rozpis-zapasu/

Vidím tam dvakrát zrušený zápas se stejným soupeřem, jeden kontumační výsledek, a to se člověk zvyklý nanejvýš na pravidelné zápasy Extraligy ve věci snadno ztratí. Aby tedy HC Junior odehrál dle pravidel v základní části všech 20 zápasů, jak jsem tu asi v půli ledna prvně psal, tak ho nečeká jenom zápas doma s HC Benátky nad Jizerou, kde je horkým favoritem, ale má ještě jeden výjezd ven.

Doufejme tedy, že domácí v zítřejším sobotním zápase v 17.30 nezklamou, a že snad ten postup do play-off vyjde. Přijďte domácí celek podpořit. Třeba tomu postupu určitá propagace na Soutoku přispěje :-).

Pohodový první únorový víkend !






Únor 1, 2024

20:52

 


Když se před několika lety začalo psát a mluvit o digitálním rádiu DAB+, tak jsem často dostával otázku : ,, Dají se tam chytit naše soukromé stanice ?" Tehdy byl hlavním tahounem kampaně za digitální vysílání u nás Český rozhlas, který dokonce někdy před dvěma lety po dohodě s ČT dělal na toto vysílání kolem Vánoc i televizní reklamy. Není bez zajímavosti, že jeho 17 programů v českém multiplexu na kanálu 12C má tak dobré pokrytí, že jej chytíte dobře i v interiérech a nejen u oken.
Jenže, zejména mladé lidi na vysílání Českého rozhlasu lákat nemůžete, Ti mají svá Fajn rádia, Beaty, Rock rádia, Frekvenci 1, Evropu 2, Relax rádio, Signál rádio a kvanta dalších. Sice to chvilku trvalo, ale nakonec začalo přibývat provozovatelů, kteří s těmito rádii jednali a dnes jsou v pásmu DAB+ tuším snad všechna jmenovaná. Jenom jim nebyly přiděleny takové vysílací výkony a kanály měly dočasný příděl.



Protože jich řada vysílá z Prahy, tak je celkem logické, že příjem v interiérech je nejlepší v bytech poblíž oken, která jsou otočena k hlavnímu městu. Pochopitelně, že ne každému půjde signál až do bytu, ale tak už to bývá, že někdo ještě musí například nějaký čas počkat, dále poslouchat třeba jen to FM, nebo internetové rádio, ale také může laborovat s nějakou venkovní anténou. Protože se dnes již často dělají kombinované přijímače pro FM/DAB+, tak nic neriskujete.
Může se to zdát někomu nespravedlivé, že státní rozhlas může vysílat v případě Prahy až 20 kW ( jinde 10 kW) a ostatní provozovatelé nyní paběrkují výkony kolem 1 kW, ale ono to má vše svá opodstatnění. Mnohá vysílání jsou určena na konkrétních kanálech určitým regionům a v lepších podmínkách může i docházet k určitému vzájemnému ovlivňování se. Ačkoliv ten výkon vypadá nesrovnatelně nižší, tak je to určitý klam. Pokud takové rádio vlastníte, tak se mnohdy až divíte, že v otevřeném prostředí takový multiplex ulovíte i 100 km od vysílače. Ovšem, je to hodně o terénu i různých překážkách na trase, což je právě taková  ta zábava pro ty lovce signálů.

Nedávno jste se dočetli, že se nám rozrostl počet provozovatelů, došlo k soutěži a přerozdělování kmitočtů, a nyní se již jen čeká, s jakou nabídkou kdo kde začne vysílat. To samo by asi pro posluchače rádia velký význam nemělo. Mnohým je jedno, zda hraje jejich oblíbená stanice na frekvenci 99.9 MHz, nebo zda ji ladí údajně v lepší kvalitě na kanálu 7A. Pravda, rádia s barevnými obrázky, které vypadají lákavě a dávají takzvané doplňkové obrázky se líbí, ale to všechno pořád ještě nestačí.
Navíc je jistá konkurence i u rádií internetových, ale digitální rádia prostě na žádném internetovém připojení závislá nejsou a jsou zase jinou zábavou. V některých ohledech ovšem již digitální rádia začínají pomalu klasickému vysílání na FM pásmu ( VKV) konkurovat. Do éteru se totiž pomaličku dostávají i neznámé rozhlasové stanice, které by se asi těžko na FM vysílání kdy dostaly a díky stoupající vlně přízně příjmu v pásmu DAB+ budou jistě méně anonymní, než kdyby zůstaly na internetu. Stačí si vzpomenout na Rádio Patriot - rádio pro Střední Polabí, jehož internetové vysílání znají možná desítky, či stovky lidí kolem města Nymburk, ale zde o 50 km dále to málokomu vůbec něco řekne.

DAB+ je tedy možnost, jak si některá dosud neznámá rozhlasová vysílání mohou udělat určité jméno a stát se zvučnými podobně tak, jako privátní stanice, které nám tu již 30 let hrají. Jenže, tím vším nejsou možnosti vysílání v pásmu DAB+ vyčerpány. Protože to tempo u nás není zrovna závratné, tak se k oboustranné spokojenosti ( provozovatel + rozhlasová stanice) u nás začal objevovat nový nápad, který mnohdy ocenili i posluchači.
Snad už předloni bylo možné v našem éteru naladit ve vynikající kvalitě německou oldies stanici Schwarzwaldradio, kterou si může posluchač naladit dodnes stejně tak, jako druhou německou stanici, která hraje zase jiný šálek hudby. Ta se jmenuje Schlagerparadies a hraje spíše takovou německou taneční hudbu, kterou někdy označují Němci slovem populární německá lidová.
Ani nevím proč, ale druhá jmenovaná ani není na seznamu.
https://digital.rozhlas.cz/prehled-dab-vysilacu-a-siti-7228484

Dlouho se nic nedělo a od včerejšího dne nám hraje nová stanice. Tentokrát je to rakouská stanice Musiconly, která má u nás další plány, ale zatím se prezentuje také, jako oldies stanice. Sice je to nyní často jen hudba, ale jak jsem již jednou psal, tak německá i rakouská rádia mají zase tak nějak úplně jiné playlisty. Osobně mám rád, když v rozhlasových stanicích zazní aspoň občas mezi písničkami slovo ze studia, protože třeba v tomto posledním případu můžete zase slyšet rakouskou němčinu ze vzdálené Vídně.

Zatímco tedy na klasickém FM rádiu můžete jen obdivovat chvíle, kdy se zadaří vzdáleným signálům až ze zahraničí, tak v DAB+ se z případných dálkových záchytů můžete zaradovat také, ale když to zrovna z dálek nelétá, tak si ty dálky můžete připomenout takto. Zajímavé řešení. To už je určitý výběr a jsem zvědavý, zda třeba v budoucnu nepřijde i snad nějaký jiný hudební žánr, který z našeho FM pásma neznáme. Sice kdysi dávno hrála z Prahy velmi nízkým výkonem stanice Ethno, ale kromě toho, že na Mělníku hrála jen u zámku, tak mi připadalo vše ostatní špatně.
Posluchač chce slyšet hudbu, na kterou má zrovna náladu a nikoliv přijít k přijímači a čekat, jaká hudba se bude z jaké části světa zrovna hrát. To tedy bylo takové dnešní aktuální okénko pohledu do možností rozhlasového příjmu u nás.
Začal nám nový měsíc, mám už zase další materiál z muzea a v sobotu si naši hokejisté zahrají doma poslední zápas základní skupiny z HC Benátky nad Jizerou, ale o tom všem snad už zítra, pokud bude čas.

https://digital.rozhlas.cz/cesky-dab-prilakal-dalsiho-zahranicniho-zajemce-videnske-musiconly-slibuje-hity-9164482






 







Leden 28, 2024

17:10


Milí přátelé, v sobotu se šel již 49. ročník turistického zimního přechodu vrchu Nedvězí. Kdo se rozhodl pro účast, tak ani trochu nelitoval a osobně jsem velmi rád, že jsem se účastnil.
Důvodů byla celá řada. Vždyť jsem naposledy tuto turistickou veřejnou masovou akci absolvoval před čtyřmi roky, kdy jsme ani ještě neměli mnozí tušení o tom, že se nějaký covid-19 dostane i k nám do Čech a tolik ovlivní zejména po nejbližší roky naše životy. Další důvod byl ten, že se člověku tak nějak i  zastesklo po atmosféře akce, známých tvářích, možných přátelích i po krásné restauraci Bouda v obci Střezivojice. Konečně, člověk má aspoň občas udělat něco, co vybočuje z určitého stereotypu a má ho to těšit. To byl tento případ.

Posledně jsem si stěžoval, že návštěva města Mělník ještě není na webových stránkách akce, která si u nás našla oblibu. Teď jsem to mohl hned ráno cestou na pochod napravit, což jsem považoval prakticky za nutnost. Já to tady poznám ze statistik, na co čtenáři klikají, a i když lidé autoři rádi informují o tom, co baví je samotné, tak jsem pochopitelně rád, když na tomto nespecializovaném webu s různorodým publikem čtenářů mohu oslovit kohokoliv. 
Pokud tedy máte malé děti, nebo doma mládež, která si ráda zasportuje, tak je to akce přímo pro vás.
https://www.facebook.com/people/D%C4%9Btsk%C3%BD-sv%C4%9Bt-
tyg%C5%99%C3%ADk/100043734056259/

Na tom FB s tím Mělníkem zase nějak spí. Leden končí, vážení.


Jak vidíte, tak už jsem se nemohl dočkat s focením a začal jsem v autobusu. Ten byl mimochodem docela moderní, odjížděl v 8.30 od vlakového nádraží, lidová cena jízdného 50 Kč na celou akci byla super a krásná projížďka přes naše vísky stála za ten zážitek. Milým překvapením pro mě byla i změna trasy. Sice měla být krásná slunečná sobota, a i když to moc nevyšlo, tak počasí bylo velmi příznivé, ale organizátoři vzali v potaz nedávné deště a trasu kvůli blátu pozměnili.

Dokonce jsem si uvědomil, že ani turistika není, jako turistika. Znáte ty silácké řeči, kdy nic není překážkou. Mnozí jsme přitom zavzpomínali na chvíle, kdy jsme se třeba nedaleko Dolní Vidimi chytali kmenů stromů, protože všude v lese kolem bylo náledí a žlutě značená cesta dolů na silnici k osadě Osinalice byla samá ledovka. To teď nehrozilo, ale bláto také nemá nikdo rád. Navíc by asi neměli radost z takových návštěvníků i v samotné restauraci na konci akce.


Nikdo z nás se tedy nezlobil, když projížďka autobusem byla delší, než se původně myslelo, zavezla nás až do Libereckého kraje a startovním místem byla osada Rozprechtice nedaleko Dubé, kde již můžete potkat říčku Liběchovku. Na snímku vidíte PR Mokřady horní Liběchovky.

Vede odtud přes obec Dražejov k Nedvězí červená turistická značka, která se proplétá úzkou pěšinkou mezi skalami, ale vzhledem k nedávným dešťům jsme se nezlobili za rekreační silnici. Konečně, v samotném důsledku vlastně zbylo více času na posezení s přáteli v příjemném prostředí restaurace :-) a snad ještě někdy člověk třeba tu romantickou pěšinku mezi skalami projde.

V našem CHKO Kokořínsko - Máchův kraj je stále co obdivovat a opravdu se nám to mnohým nikdy neokouká. Pro mě byla cesta vzhůru i takovou fyzickou prověrkou. Když jdete někam do kopce samotní, tak to určitý výkon je, ale když si máte co říci s nějakým kolegou a máte přitom ještě mluvit, tak je to zase ještě náročnější. Dáme si teď od reportáže na čas pokoj a pokochejme se nějakými obrázky z trasy. Obrázky jsou z trasy od obce Dražejov až na samotný vrch.











Místní krásná kaplička se opravuje a já vzpomínal, jak mi loni posloužila, jako úkryt před deštěm.
https://soutok.blogspot.com/2023/10/jak-me-blazniva-rijnova-nedele-vyhnala.html

Jednou tu však místní nechali postavit i betlém, který se snad podobal tomu mému, ale to bych tu musel prohlížet ročníky a možná to bylo i dříve, když ještě Soutok ani nebyl a mám to na nějakém CD.

Vrcholové fotky této populární akce patří k nejfotografovanějším a není divu. Vždyť se tu setkávají lidé ze tří autobusů a tří lokalit okresu. Pouze jednou za rok takto masově.


Viditelnost nebyla nic moc, ale co se dá dělat. Pohled k Lužickým horám.

Majestátní kopec Ralsko a vpravo zde již nepatrný Ještěd.

Housecké vrchy a za nimi Bezděz. To se stalo motivem krásné upomínkové pohlednice.


Ronov a Vlhošť jsou odtud blíže, než ze severních vyhlídkových míst našeho města.




Vybrat jsem si letos mohl asi ze šestice různě barevných odznaků. Tento je však z roku 2020, protože jsem si vzpomněl pozdě, že bych mohl vyfotit i odznak, který je přitom krásnou upomínkovou dekorací každého pochodu.

Nejbližším městem je Dubá. Za lepšího počasí je v pozadí vidět Česká Lípa a hora Klíč u Nového Boru. Tady je prostě všude krásně a na jaře ještě lépe.



Na nedaleký Říp se již také těším.

Výletní osada Nedvězí na úpatí vrchu má své genius loci.






Je to kraj úchvatných skal, které oslovili již Karla Hynka Máchu.

Závěr výletu patřil již tradičnímu krásnému posezení s přáteli v pěkném prostředí restaurace Bouda v obci Střezivojice. Co dodat ? Prostě parádní sobota.
Samozřejmě zase musím ocenit a vyzdvihnout obětavou práci pana Jana Soukupa, který si to ve větrném počasí jen kousek v doslova nepatrném závětří užil. Tedy, několik dlouhých minut, až hodin tu neúnavně přešlapoval, rozdával odznaky, dohlížel na razítka do turistických deníků i na upomínkové pohlednice. Ráno zase rozdával  za jízdy lístečky s trasou i vybíral účastné. To je taková ta obětavá práce, kterou si málokdo uvědomuje a přitom to bez takového člověka nejde. Považte, že si nepamatuji, že by někdy chyběl třeba pro nemoc, nebo snad i  lehce zaspal. Za účastníky pochodu zde děkuji.
Ať žije jubilejní 50. ročník akce !  Ať nám všem slouží zdraví a optimismus ! Snad za rok na akci. Dole ještě přídavek.


Inspirovali mě na akci přátelé, že bych sem vlastně mohl dát odkazy na malý seriál, který jsem napsal v roce 2021. Předlohou mi byla knížka Kokořínsko / Jak mluví skály, která mě motivovala k tomu, abych v čase covidu-19 některé ty skály, ke kterým nevedou v našem CHKO turistické značky, tak abych je zkusil vyhledat a navštívil. Díky tomu vznikl vlastně čtyřdílný seriál. Odkazy jsou níže od prvního dílu po čtvrtý.
https://soutok.blogspot.com/2021/04/nejfotografovanejsi-skalou-na-prvnich.html

https://soutok.blogspot.com/2021/04/ze-msena-byly-videt-70-az-90-km.html

https://soutok.blogspot.com/2021/04/nadherna-vystava-obrazu-melnika.html

https://soutok.blogspot.com/2021/04/sousedni-kokorinsko-poradne-nezname-ke.html












14:36

 


Milí čtenáři, dnešní poslední lednová sluncem zalitá neděle bude po delší době opět bohatší na články. Jak jsem posledně psal, tak mi z RMM těch materiálů ke zveřejnění dorazilo prakticky na dva články. První část jste si mohli přečíst aktuálně minule a dnešní článek je takovou všeobecnou nabídkou toho, co vše pro vás RMM v letošním roce chystá. Rád to zde zveřejňuji a dovolím si přednostně upozornit na poměrně aktuální datum 30. ledna, kdy bude slavnostně pokřtěn sborník Confluens číslo 13.  Jak jistě víte, tak si letos připomínáme jubilejní 750. výročí města Mělníka. To je pěkné a jistě se k tomuto výročí letos dočkáme řady prezentů a akcí. Co už mě ale netěší vůbec, tak to je fakt, že všechna média v Mělníku docela tiše přešla fakt, že tomu bylo letos 1. ledna 150 let, kdy přijel pod Mělník první vlak. Když už se nikdo neměl k tomu, aby toto výročí připomenul, tak mohl aspoň někdo poukázat na fakt a dát odkaz na prosincové články Soutoku, které se tomu věnovaly. Jenže, to někomu nejde pod nos, co ? Co mi to jen připomíná ? Nepsal jsem o tom při posledním výročí Soutoku ?
No nic, teď tedy článek paní Frelichové z RMM:

Rok 2024 v mělnickém muzeu? Oslavy 750 let Mělníka, osvětová výstava Lidé odvedle či Svatojánská muzejní noc…

Co pro Vás chystáme v Regionálním muzeu Mělník v tomto roce?

Hodně prostoru věnujeme oslavám 750 let od založení našeho krásného města, ale nebudou chybět novinky v programu či oblíbené přírodovědné akce!

První ze dvou velkých výstavních počinů tohoto roku byl zahájen 25. ledna. Velký sál muzea se proměnil v hernu, ve které si na vlastní kůži vyzkoušíte, jak se žije lidem s hendikepem. Úspěšná putovní výstava Lidé odvedle, kterou v předchozích sedmi městech zhlédlo již více než padesát tisíc lidí, bude v Mělníku k vidění, a hlavně k vyzkoušení do 27. 6. 2024. Celý projekt bezplatně zapůjčila Nadace Sirius, která se již patnáct let systematicky věnuje problematice ohrožených a znevýhodněných dětí.

Mezi novinky v muzejním programu budou patřit Velikonoce ve skalním obydlí Lhotka i jarní hudebně-naučný projekt pro školy Na louce. Ve skalním bytě se letos uskuteční i Svatojánská muzejní noc, na které ožijí lidové zvyky a tradice magické noci. V létě se plyšoví medvídci po 10 letech vrátí do malého sálu a muzejní Míša Plýša provede děti historií Mělníka. K dětské části výstavy k 750. výročí města nebude chybět soutěž a doprovodný program. Nejen pro dospělé návštěvníky muzeum chystá výpravnou výstavu Mělník v čase: 750 let města. Ta nabídne výběr artefaktů ilustrujících jeho minulost od středověkých počátků přes rozvoj vinařského podnikání v raném novověku až do moderní doby, kdy se území rozlilo daleko za někdejší prstenec kamenných hradeb. 

Dějiny města bude představovat v úzké vazbě na vzestupy a pády našich národních dějin, neboť o Mělníku vpravdě platí slova básníka: „vždyť v něm je zhruba český osud.“ K významnému výročí se pojí i vydání dvou nových publikací. Vlastivědný sborník Mělnicka – Confluens č. 13. bude pokřtěn 30. 1. v prostorech Státního oblastního archivu Mělník a bude v prodeji v pokladně muzea. Druhá publikace bude věnována kněžně sv. Ludmile a měla by vyjít letos na podzim.

Na Den Středočeského kraje 28. 10. zahájíme výstavu Král železný a zlatý! Uskuteční se ve spolupráci se skupinami historického šermu Rytíři Mělničtí a Ordo Military. K vidění bude např. replika zdobné přilbice Přemysla Otakara II. Tradiční Dávnohrátky na statku u Kudrnů se přesunou do času vánočního a přiblíží školním skupinám lidové tradice od Lucie do Tří králů. V průběhu roku potěší návštěvníky i tradiční akce – Vynášení Morany, jarmarky, Den Země ve skalním obydlí Lhotka či procházka s kocourkem Švarcem. Závěr roku bude patřit již 21. ročníku Předvánočního řemeslného jarmarku.

A chystáme toho ještě mnohem víc. Plán akcí na rok 2024 si můžete stáhnout na našem webu! Bude průběžně doplňován. Těšíme se na setkání v mělnickém muzeu!

Kontakt: Kristýna Frelichová – odd. PR a propagace frelichova@muzeum-melnik.cz, tel. 728 620 651, tel. 315 630 923


A co si dáme na závěr prvního dnešního článku ? Mělnický hokej mi včera udělal radost. Po vítězství 5:0 na domácím ledě na týmem HC Žabonosy, se náš tým před posledním domácím zápasem a posledním zápasem základní části vůbec dostal do pozice, kdy by nám již účast v zápasech play- off neměla uniknout. To tím spíše, že k nám zavítá tým z Benátek nad Jizerou, který beznadějně uzavírá tabulku naši skupiny.

https://stredocesky.ceskyhokej.cz/tabulky

Níže si můžete přečíst výsledky kola i fakta, jak se zápasy vyvíjely.

https://stredocesky.ceskyhokej.cz/rozpis-utkani-a-vysledky

Smutnější je, že tabulka a zápasy jsou na stránkách HC Junior Mělník pozadu, ale tak už to zkrátka je. Připomnělo mi to časy, kdy ještě nebyl internet a často jsme si pro sebe vyplňovali zejména různé někdy i předtištěné tabulky ME a MS ve fotbale a hokeji. V mém případě se to tehdy týkalo nějaký čas ještě závodů automobilů formule 1, kdy jsem někdy tyto závody poslouchal přímým přenosem v rádiu Paříž ( krátké vlny), a pak se rozhodoval, zda budu před pracovním dnem ponocovat a čekat na noční zkrácený záznam v naši Československé televizi :-). Samozřejmě, že člověk někomu fandil.

Pohodový zbytek víkendu !



Leden 26, 2024

18:51

 


Přátelé, leden je takový měsíc, kdy se tak nějak čeká na lepší časy, ale i tak se snažíme tu přítomnost nějak zpříjemnit. Není to snadné, protože bílý den je pořád ještě krátký a do tmy, se ne každému chce vstávat, když konečně nemusí.
Včera jsem si se zájmem přečetl článek, který dává rady pro dlouhověkost .... 
https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-zijte-dele-a-lepe-pet-navyku-pro-dlouhovekost-40457544#utm_content=ribbonnews&utm_term=dlouhov%C4%9Bkost&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz

... a zajímavá byla i diskuse pod ním. Vlastně ta diskuse působila takovým skeptickým dojmem, že jde vše  jen k horšímu, a že ani lidé o žádný dlouhý život nestojí. Jedna seniorka tam dokonce poukazovala na to, že dnešní mladá generace je doslova mediálně naočkovaná proti penzistům. No, zkusme něco pozitivnějšího.
Předně je třeba připomenout, že už zítra v sobotu 27. ledna jdou všechny tři turistické kluby okresu na Nedvězí a akce je otevřena veřejnosti. Soutok účast neslibuje. Pak jsem koutkem oka již zahlédl nějaký plakát, že tu bude začátkem února opět Tygřík ( sportovní hala BIOS), ale Mělník prostě v jeho FB zase ještě není . Zítra v 17.30 také běžte podpořit naše hokejisty na zimní stadion. Vždyť se hraje o play-off. Pokud patříte k lidem, kteří se snadno dokáží na krátký čas ve jménu spokojeného zpestření pro něco náhle nadchnout, tak tu máme po pěkném českém Dakaru v neděli už takové semifinále amerického fotbalu, které předchází únorovému super bowlu. Přišlo mi dnes i dost materiálů z muzea, a dnes to uděláme jinak. Dnešní článek bude věnován jenom jedné akci. Další zajímavosti si necháme na příště.
Pěkný víkend !


Výstava: Lidé odvedle Termín: 26. 1. – 27. 6. 2024; vernisáž 25. 1. v 17:00 hod.

Úspěšná interaktivní výstava „Lidé odvedle“ míří do Mělníka

V Regionálním muzeu Mělník bude od 26. ledna k vidění úspěšná interaktivní výstava „Lidé odvedle – neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem“, která svým návštěvníkům unikátním způsobem přibližuje každodenní život lidí se zdravotním postižením. Dosud byla instalována v Plzni, Humpolci, Chomutově, Jičíně, Pardubicích, Litomyšli a Brně. Nadace Sirius, která za celým projektem stojí a financuje ho, bude výstavu nyní opět realizovat v Čechách.

Výstava „Lidé odvedle“ je otevřena široké veřejnosti, ale určena je především žákům základních a středních škol. Právě proto prezentuje život lidí s postižením interaktivní formou: návštěvníci o něm nejsou pouze informováni, ale mají možnost si jeho úskalí vyzkoušet na vlastní kůži. Toto neobvyklé pojetí oceňují jak samotní žáci, tak i jejich učitelé, kteří navíc mají k dispozici pracovní listy a metodické pokyny pro práci s výstavou k užití ve svých vyučovacích hodinách.

„V předchozích sedmi městech zhlédlo výstavu téměř šest set kompletních tříd a celkový počet návštěvníků je už téměř šedesát tisíc. S ohlasy od dětí, od pedagogů, široké veřejnosti i s celkovou návštěvností výstavy jsme spokojeni. Zájmu si vážíme,“ říká manažerka projektu Vladimíra Tvrdková.

Výstava jako výlet plný překážek

Podtitul „Neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem“ zcela přesně vystihuje formu, kterou je výstava prezentována. Návštěvníci jsou zábavnou formou pozváni na skutečný výlet: od přípravy na cestu, přes orientaci v terénu a použití dopravního prostředku, až po zážitky z cest. V expozici proto nechybí například model autobusu nebo temný tunel znesnadňující orientaci.

„S projekty tohoto typu máme zkušenosti od roku 2013 a vždy se setkaly s velkým zájmem návštěvníků i učitelů,“ říká Dana Lipová, ředitelka Nadace Sirius. „Chceme hlavně dětem a mladým lidem zajímavou formou ukázat, jak žijí hendikepovaní lidé. Nakrátko se mohou ocitnout v jejich světě a podívat se na svět z jejich perspektivy. Z velmi hezkých reakcí, které dostáváme, usuzujeme, že to opravdu funguje.“

Výstava je rozdělena do několika etap, věnovaných jak různým úkonům, tak jednotlivým zdravotním znevýhodněním. Návštěvníci si zde osobně vyzkouší, jak se musí hendikepovaní lidé, dospělí i děti vypořádat s různými životními situacemi, které jsou pro zdravého člověka bezproblémové, ale pro zdravotně znevýhodněné mohou představovat překážku. Na „výletě“, který jim výstava zprostředkuje, se rovněž seznámí se zásadami správné komunikace s hendikepovanými osobami a dozví se, jak jim citlivě a přitom účinně nabídnout pomoc.

Na ztvárnění se podíleli přední specialisté na pomoc hendikepovaným lidem. Celou expozici bezplatně zapůjčuje a instaluje Nadace Sirius, která se již patnáct let systematicky věnuje problematice ohrožených a znevýhodněných dětí. Výstava v Regionálním muzeu Mělník potrvá do 27. června 2024.

Návštěvy školních skupin je nutné předem objednat na telefonním čísle: 728 620 428 nebo na e-mailu: kralova@muzeum-melnik.cz. Doba trvání programu je cca 1 – 1,5h.

Vstup na výstavu je zdarma.

-RMM-

Kontakt:

Nadace Sirius Regionální muzeum Mělník, p.o.

Všehrdova 560/2,118 00 Praha 1 nám. Míru 54, 276 01 Mělník

Vladimíra Tvrdková Kristýna Frelichová, vladimira.tvrdkova@opssirius.cz frelichova@muzeum-melnik.cz

Tel.: 702 018 088 Tel.: 728 620 651

Další informace: www.lideodvedle.cz www.nadacesirius.cz www.muzeum-melnik.cz




Leden 19, 2024

23:45

 


Leden je měsíc, se kterým si nejlépe poradí  vyznavači zimních rekreačních sportů i kulturního společenského vyžití, ale  valná většina lidí jej bere spíše jako něco, čím se musíme nějak protrpět k lepším zítřkům, kdy bude více světla i tepla a případné venkovní aktivity nebudou omezeny pouze na víkendy.

Minulý článek týkající se mělnického hokeje a tradičního turistického zimního přechodu vrchu Nedvězí  nemá špatnou návštěvnost a navíc mám dva dobré důvody, se k těmto dvěma tématům vrátit. Začněme tedy našim mělnickým hokejem. Vím, že pokud jsem někoho nějak motivoval, tak si jistě třeba i klikl na nějaké ty odkazy v článku, ale pojďme se na to podívat také jinak.

Odkazy jsou hezká i užitečná věc a dalo by se říci, že se to dá přirovnat k zadním stránkám knížek, kde autor obyčejně uvádí takzvané prameny, ze kterých čerpal, ale to autorem líčené je to, co nás jako první při četbě zaujme. Pro mě je to navíc takové vlastní zopakování si něčeho, čím se v danou chvíli zajímám.


Totiž, hrací systémy různých soutěží, se neuvěřitelným způsobem změnily, což neplatí jenom o hokeji. Ale, zůstaňme u toho hokeje. Dnešnímu divákovi připadá naprosto normální, že se v celé řadě soutěží hraje nějaká základní část, a pak přijde takzvaná play-off, ale tomu tak vůbec kdysi dávno nebylo. Tento dnes běžný a v závěrečné fázi vyřazovací systém vznikl až po různých diskusích. Jeho odpůrci totiž poukazovali na fakt, že i ten nejlepší tým může mít nějaký slabší den a považovali za spravedlivé, aby zvítězil tým, který v tabulce posbírá nejvíce bodů a v případě rovnosti bodů rozhodovala o místech skóre.

Nakonec i tady zvítězila divácká atraktivita a hokej se vydal ve stopách fotbalu, kde již v klubových pohárových soutěžích a zápasech o titul MS a ME, se hrálo dnešním tradičním play- off systémem. Proč to píši ? Protože na rozdíl od fotbalového MS a ME, se to hokejové začalo hrát stejným způsobem play-off až mnohem později a totéž platilo prakticky pro všechny domácí ligy různých kategorií.

Když jste tedy šli v takové sezóně 1977 / 78 na mělnické nekryté kluziště, tak jste v programu našli hlavně takovou větší přímo aktuální tabulku, ze které jste si mohli udělat velmi rychle přehled o tom, jak to našim barvám v sezóně jde. Netřeba dodávat, že to bylo takové přímé poměření sil se všemi účastníky soutěže, že se o tom všem a šancích týmu v přestávkách zápasů diskutovalo a čím byl v tabulce tým výše, tím větší radost to pochopitelně byla.

Vůbec se divím, že mě to dosud nenapadlo, ale objevil jsem ve wikipedii článek, který je věnován předchůdci dnešního týmu HC Junior Mělník, který tehdy ( VTJ Mělník) na mělnickém zprvu nekrytém stadionu hrál a můžete se tam dočíst, jakých úspěchů se klubu podařilo dosáhnout. Ostatně, vidíte, že Mělník neměl občas daleko k tomu, aby vykročil do společnosti slavnějších českých hokejových měst a samozřejmě svoji roli hrály vždy i klubové peníze.

https://cs.wikipedia.org/wiki/VTJ_M%C4%9Bln%C3%ADk


Ale, teď už nastal čas se vrátit do současnosti, a jak můžete vidět, tak i současný domácí tým HC Junior má zajímavou ligovou historii okořeněnou občasnými úspěchy.
https://cs.wikipedia.org/wiki/HC_Junior_M%C4%9Bln%C3%ADk

Dnešní hrací systém může vypadat trochu méně přehledný, ale lze jej snad pochopit. Především jde o KLM ( Krajská liga mužů), která je rozdělena do tří skupin ( Sever, Jih a Východ). Mělník hraje ve skupině severní, kde je 5 týmů. Ostatní dvě skupiny mají týmů 6. Hrací systém je takový, že účastník skupiny hraje s ostatními týmy stejné skupiny  na dva zápasy ( doma a venku), a pak s každým účastníkem z dalších skupin jeden zápas, přičemž los rozhoduje, zda se bude hrát na domácím stadionu, nebo na stadionu soupeře. Tak to tedy píší propozice soutěže.
Dohromady jde tedy v případě Mělníku o 20 zápasů ( 2x4 ve stejné skupině + 6 Jih +6 Východ). Výsledky se vám zapisují do tabulky vaši skupiny. Všichni tři vítězové skupin a nejlepší tým ze druhého místa mají zajištěnu přímou účast ve čtvrtfinále play-off. Z ostatních celků ve skupinách, které nepostoupily, se sestaví dle získaných bodů a skóre tabulka, kde si osm nejlepších týmů zahraje předkolo play-off o zbylá čtyři místa ve čtvrtfinále a zbývajících pět celků bude bojovat o záchranu v soutěži. Nejde o jeden zápas, jak se na hokejová  vzájemná  vyřazovací klání často patří, ale zase je to dáno propozicemi, kam jsem vás pozval odkazem v minulém článku.
Ovšem pozor, protože nejhorší celek každé skupiny bez ohledu na dosažený počet bodů bude automaticky bojovat o udržení.
Když se tedy podíváte na všechny tři tabulky ....
https://stredocesky.ceskyhokej.cz/tabulky

...., tak vidíte, že nejen naše čtvrtá a v tabulce předposlední letošní pozice nevypadá dobře, ale máme shodný počet bodů stejně tak, jako další dva předposlední týmy ve skupinách Jih a Východ. Pouze jeden tým z těchto jmenovaných má naději si zahrát play-off.  Sobotní vzájemné utkání s týmem HC Žabonosy je tak vlastně přímým utkáním o uchování naděje.
Ovšem, náš tým by potřeboval tuto sobotu rovněž uspět na ledě v Mladé Boleslavi, která uzavírá tabulku skupiny Východ a šance je i v posledním zápasu na domácím ledě s posledním celkem naši skupiny, kterým jsou Benátky nad Jizerou. Tajenka je tři zápasy před koncem opravdu zajímavá.
Aktualizace hokeje 21.1. v 10.15: 
Výborně, naši si z Mladé Boleslavi přiváží vítězství 3:6 a šance na play-off stále žije.
https://stredocesky.ceskyhokej.cz/detail-zapasu/69867

https://stredocesky.ceskyhokej.cz/tabulky


Mám už také konečně program turistů z Neratovic pro přechod vrchu Nedvězí. Vzhledem k tomu, že už je pokročilá hodina, tak jenom odkazy. Akce se koná v sobotu 27.1. 2024 a informace navazuje na minulý článek.
http://www.kct-nera.cz/nanga2024.pdf

http://www.kct-nera.cz/nanga2024mapy.pdf



A zajímavost na závěr.
https://zdopravy.cz/dalsi-trikolejka-na-ceske-zeleznici-sprava-zeleznic-prida-kapacitu-mezi-melnikem-a-lysou-191136/

Věci kolem železnice mě zajímají, ale vzhledem k termínu započetí akce si myslím, že to je už asi zpráva spíše pro ty mladší ročníky. To není, jako s tou lodí Beskydy, kdy nám na Labi pod Mělníkem ukázali, co tu chtějí vybudovat a do pár let to bylo.
https://soutok.blogspot.com/2019/04/unikatni-tazny-remorker-beskydy-vystava.html

Takže, nápady jsou a peníze také. Jde spíše o to, kam a kdy budou určeny. Jen jsem tak zavzpomínal na úsek Všetaty - Praha a konečně i na naši lokálku, která pořád něčemu vzdoruje.




















Leden 14, 2024

13:53

 


Na tomto stadionu odehrává HC Junior Mělník své domácí zápasy. Kapacita stadionu je 1 800 míst.
Když si touto dobou pustíte nějaké sportovní televizní programy, tak s největší pravděpodobností narazíte na Rallye Dakar, kde nás vždy nejvíce zajímala kategorie kamionů, která se pro nás letos nevyvíjí vůbec špatně. Pak je tam samozřejmě celá řada zahraničních fotbalů, tenis hokej a spousta dalších věcí. Jenže, zejména na západní polokouli je v této chvíli nejvýznamnější událostí play- off v americkém fotbalu.
Když jsem ho viděl prvně na satelitu v 90. letech, tak šlo o nižší soutěž a často to na mě působilo asi tak, jako nějaká přetlačovaná. Nicméně, včerejší vyřazovací zápas NFL mezi  Houston Texans a Cleveland Browns  měl ze strany Texans poměrně pěkné dlouhé úniky do end-zóny a tento sport údajně i díky dotazům lidí nabývá prý na divácké popularitě i u nás. Je však až neuvěřitelné, jak se mi ty spojitosti zase propojily ( Vše souvisí se vším :-)) Vždyť, aby si člověk nějaký sport užil, tak to chce nejlépe někomu fandit.
A tak jsem se dostal nějakým způsobem k mělnickému hokeji a stadionu, jehož tehdy ještě otevřená plocha mě jako velmi mladého člověka přitahovala s kamarády na večerní zimní nedělní zápasy.

Nyní mě tak napadlo, že bych se mohl podívat na současnost a ocitl jsem se docela v určitém království překvapivých věcí. Přeci jen za mého mládí byl  poněkud jiný hrací systém a na zimním stadionu to tenkrát v sezóně 1977 / 78 vypadalo vše jinak ...
https://soutok.blogspot.com/2012/05/o-melnickem-hokeji.html
Klub HC Junior Mělník dnes hraje tzv. KLM ( Krajská liga mužů), která je rozdělena do skupin. Mělník je ve skupině Sever s týmy z Rakovníka, Slaného, Benátek nad Jizerou a Prahy. Mimochodem, abych tady nepsal zasvěceně o nějakých soutěžních podobnostech, tak jsem si jako laik našel na netu důležitou adresu, která nám celý ten systém zápasů KLM osvítí. Další odkaz je přímo na klub a jeho dějiny.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Krajsk%C3%A1_liga_ledn%C3%ADho_hokeje

https://cs.wikipedia.org/wiki/HC_Junior_M%C4%9Bln%C3%ADk


https://stredocesky.ceskyhokej.cz/sezona-2023-2024/p80

Proč si tu tedy třeba také nedat nějakou reklamu na zápasy ve sportu, který je v některých českých městech doslova srdeční záležitostí jejich občanů ? 
Zde se můžete v tabulce podívat, jak si náš tým stojí :
https://www.hcjuniormelnik.cz/a-tym/tabulka/

V další tabulce je pak přehled nejbližších zápasů :
https://www.hcjuniormelnik.cz/a-tym/rozpis-zapasu/


Takže mládeži, je to hlavně na vás. Fanděte tak, jako jsme kdysi fandili my, než nám doslova nešťastně načasovaná rekonstrukce stadionu ( zastřešení) nezbytná pro zápasy vyššího levelu odvedla zápasy našeho domácího klubu do Kralup nad Vltavou.

Žádný pohyb člověku tak nesvědčí, jako ten v přírodě. Jenže, zatímco v hezkém slunečném počasí nás mnohé nemusí nikdo dlouho pobízet, tak v mlhách, ve větru, v dešti, při zatažené obloze, se již přemlouvat mnozí musíme. Zvlášť, když je ještě krátký bílý den a bláto. Z tohoto důvodu je pozvánka na masovou akci významná, ač ani toto není vždy dostatečným magnetem.
V čem je výhodná ? Jednoduše tu počasí i nástrahy cesty dopadají na celý kolektiv, což působí na člověka zajímavým způsobem. Sdílíte z cesty stejné prožitky, což vás jakoby stmeluje. Když zmoknete vy, nebo se vám to klouže na ledě, či v blátě, tak nejste sami. Potkáte staré kamarády, nebo se setkáte s novými lidmi a můžete se i dozvědět věci, které se vám můžou někdy hodit. Prostě jsou to zase jiné vjemy, než když jde člověk jen někde sám, nebo například v pětičlenném kolektivu.
Dovolil jsem si užít fotografii z jednoho takového úspěšného ročníku a pokud je zájem, tak můžete navštívit článek, který je dokonalým svědectvím toho, jakou tu máme pěknou přírodu, a jakou náladu takové akce přináší.
https://soutok.blogspot.com/2020/01/zimni-prechod-nedvezi-roku-2020-je.html

Ale, pojďme do současnosti. Akce se koná 27. ledna 2024 a zde jsou jednotlivé pozvánky všech tří mělnických turistických klubů :
https://kct-vht-melnik.webnode.cz/news/zveme-na-nedvezi-27-ledna-2024/

http://www.kct-nera.cz/akce2024.htm

https://www.kralupska-turistika.cz/kct/download/2024/nedvezi.pdf

Jak vidíte, tak jen u Neratovic je třeba ještě dodat detaily, a protože máme ještě 14 dní čas, tak věřím, že  toto jsou zde jen předběžné informace. Určitě to snad ještě minimálně připomenu.
Zimní boty si tedy ještě zbytečně nemyjte a nechte to na 27. ledna odpoledne :-).

Na začátku letošního roku jsem vyloženě cítil, že je potřeba se aspoň projít. Taková ta chvíle, kdy cítíme, že se po svátcích vše vrací do zajetých kolejí. Jenže jsem opravdu nevěděl kam. Čtenáři vědí, že už snad v roce 2016 jsem tu přišel s několika typy procházkových okruhů v blízkosti města, které většinou končily cestou podle řeky Labe k domovu. Jedno, zda to byl návrat až od Liběchova, nebo z obce Kly, ale vždy byl návrat podle řeky Labe.
Letos to kvůli povodním nešlo a stále to ještě nejde. Nicméně se mi prakticky za pochodu povedlo vytvořit náhradní okruh. Trasa vedla do Velkého Borku, odkud jsem zamýšlel směřovat přes Skuhrov na Brabčov, ale nakonec jsem trasu protáhl na okraj obce Malý Újezd, kde na výstupu překlenete státní silnici v přímém směru a po euro asfaltce je prakticky možné dospět do osady Hoření Vinice. To však k vůli povodním postrádalo smysl, a tak patřil návrat k městu po turistické značce po Turbovickém hřebenu k Brabčovu. Škoda jen nepěkného počasí bez výhledů. Pokud vám cca 10 km připadá moc, pak můžete jet z Malého Újezdu zastávkovým vlakem, nebo případně o pracovních dnech autobusem.
Romantické záběry jsou tentokrát všechny z katastru obce Malý Újezd.
Pohodový vstup do 3. lednového týdne !














Leden 6, 2024

19:23

 

Moji generaci provází rádio již od dětství. Dnešní člověk vůbec nechápe, že tu byla doba, kdy člověk vnímal jenom zvuky svého blízkého okolí a dokud nezmáčkl tlačítko na rozhlasovém přijímači, nebo na televizoru, tak neslyšel žádnou hudbu, nebo vzdálenější slovo. V lepším případě jste si přehráli na gramofonu prvně nejspíše desky svých rodičů.

Nechci tu dnes suplovat svůj historický seriál plný emocí,, Rádio kdysi a dnes" z listopadu 2011, který už by chtěl doplnit, nebo snad celý předělat, ale je třeba u něčeho začít. Byly tu nedávno Vánoce a snad mnozí z vás si ještě pustili v televizi naše komedie, které kdysi válcovaly česká kina a nakonec se staly doslova kultovními filmy naši kultury. Právě tam můžete vidět, jak nás ráno vítala stanice Praha ( 639 kHz SV).

 Luděk Sobota ( František Koudelka ve filmu Jáchyme hoď ho do stroje) na začátku své úspěšné středy ukazuje, jak pracující lid vítalo kdysi ráno rádio. Když pak jede Marian Labuda s Otíkem v nákladním autě ( Vesničko má středisková) a stanice hlásí někdy v 7.30 stav hladiny Labe v Mělníku, či v Děčíně, tak nás dříve narozené to až dostane. Vždyť republika tenkrát měla pouze čtyři státní stanice ( Praha a Hvězda na SV, Interprogram rádio Praha na SV a KV, a stanice Vltava na VKV ).

 V závěru pak přibyla  ještě na VKV  stanice pro mladé s jepičím životem ( rádio Junior ?), ale kdo z mladých lidí chtěl opravdu slyšet dobrou pop-rockovou hudbu, tak už dávno poslouchal po večerech slavné rádio Luxembourg na SV. U nás se někdy v roce 1985 již objevovala VKV rádia s pásmem východním ( OIRT), kde jsme měli tehdy naši Vltavu, ale i západním CCIR, kde lidé v pohraničí chytali takové stanice jako Bayern 3, Oestereich 3, Rias 2, Antenne Thuringen, či třeba Landeswelle.

V Mělníku šlo spíše o dálkový příjem na vyvýšených místech na venkovní anténu, ale  s lepšími podmínkami je možné vzdálené signály poslouchat nejen níže na třeba i víceprvkovou směrovou anténu, ale za mlhy i jen na vestavěný teleskop tranzistorového přijímače

Dnes by vám za takové staré  rádio lovci dálkových signálů poděkovali, protože je sice pásmo OIRT již téměř prázdné, ale při určitých podmínkách tu prý lze ještě něco z východu Evropy ulovit. Mimochodem, lidé se tou dobou mnohdy pokoušeli chytat dálkově televizi ze sousedních států a v případě Polska i bývalé NDR, se dokonce montovaly společné antény. V roce 1985 jsem prvně v restauraci v trupu letadla viděl hudební program MTV ze satelitu Astra ve Slušovicích.

Jaké to bylo na začátku 90. let, když v republice hlavně začala vysílat v pásmu VKV ( FM) naše soukromá rádia ( již v západním pásmu CCIR) ?

Vlastně to byla u nás první rozhlasová revoluce. Radost měla hlavně mládež od 12 do 25 let, která již holdovala hudbě devadesátých let. Vždyť slyšeli češtinu, všemu bylo krásně rozumět, vysílače byly umístěny ve vzdálenosti od 30 do 50 km, což zaručovalo velmi kvalitní příjem a s příchodem internetu bylo možné najít již i všelijaké tabulky hitparád on-line pro TOP - 50. Jaký to rozdíl oproti obtížnější dodatečné digitalizaci hitparád let předešlých, které začínaly na TOP-20, nebo TOP-30.

Pro nás starší to byly spíše někde dozvuky oldies hudby ze 70. a 80. let a všeobecně jsme rádiu vytýkali řadu neřestí. Proč téměř naprostá většina z nich hraje kolovrátkovou hudbu ( tak jsme říkali hanlivě hudbě 90. let a hlavně hudbě v novém miléniu), když je na světě plno zajímavé i etnické hudby a samozřejmě i oldies ? Proč se moderátoři soukromých stanic snaží být tak křečovitě vtipní ? Proč jsou tak chudé play listy ? Konečně, nebyl tu ten pocit spokojenosti, jaký měl člověk v dobách příjmu zvučných zahraničních stanic s bohatými playlisty, kde snad i té oldies hudby bylo více a byla aktuálnější


.Vysvobozením z těchto nářků je samozřejmě internetový příjem stanic, který nabízí desetitisíce stanic z celého světa. Jenže, čeho je moc, tak toho je příliš, poslech rádia je tak nějak zábavou pasivní i občas až nudně stoprocentní a internet je věcí zákeřnou, jak například ukázala anglická značka Pure One Flow. Koupíte si krásný a ne zrovna levný radiopřijímač specializovaný na celkem kvalitní poslech hudby, a pak se za pět let dozvíte, že technologie pokročila, aktualizace firma nedělala, přístupový web byl zrušen, ale vy máte možnost si od stejné firmy se ,,slevou" objednat v jiné měně rádio nové, nebo ho aspoň užívat pro další možnosti příjmu, které jsou v tomto případě druhotné. ( DAB+ a FM)

https://radioprijimace-radiobudiky.heureka.cz/pure-one-flow/#prehled/

Dobrou volbou je tedy  rádio pro DAB+/FM.

Nejde o rádia drahá, nabízejí řadu vymožeností a určitě jsou mnohá vhodná i  k případným  toulkám do přírody a terénu ( na vyhlídky a kopečky), kde se můžete pokusit  i jen s vestavěným teleskopem o ulovení vzdálenějších zahraničních, nebo i místních vzdálenějších vysílačů, nebo si tam třeba i nějakou zahraniční stanici pustit.

 Další možnost je poslech takových rádií v automobilech, nebo doma. Tam už záleží na celé řadě faktorů. U nás byl vlajkovou lodí pásma DAB+ Český rozhlas a je to vidět. Žijeme dnes mnozí v prostředí  četných elektrických rušení, kde nechybí ani železobeton a různá zateplení, a tak zařízení často vyžadují i jen malinké venkovní antény.

V Německu je dnes situace dále, a tak množství vysílačů napomáhá i dobrému signálu v interiérech. U nás je dobrý prakticky stoprocentní interiérový příjem především u  multiplexu Českého rozhlasu, který nabízí 17 stanic. Ten jediný lze prakticky zaručit při příjmu v místnosti pouze za použití vysouvacího teleskopu rádia a mnohdy jej ani není třeba použít. U ostatních operátorů je to místo od místa a hlavně pracují s nižšími výkony. Některé jiné multiplexy chytíte třeba v místnosti  u oken až blíže do místnosti ( hlavně okna otočená na Prahu na sídlištích Rousovice, či Slovany, ale i třeba západním oknem odrazem od sousední dům) a jiné mají signál žel až za oknem. To je otestováno. Neliší se to od příjmu stanic v pásmu FM, který je jen méně citlivý.

Něco se však nyní opravdu změnilo a lze to opravdu označit za druhou rozhlasovou revoluci od  90. let. Aniž by bylo potřeba nějakého wifi-spojení, nebo vůbec internetu v jakékoliv formě, tak se i u nás roztrhl pytel se zájemci o vysílání v tomto pásmu. Tentokrát však nejde o jednotlivá rádia, jako před 30 lety, ale o celé multiplexy, které mohou mít kapacitu až 20 stanic. Vzhledem k tomu, že dnes už jsou v DAB+ zastoupeny i známé soukromé stanice z pásma FM ( VKV), tak se očekává nástup zcela nových rozhlasových stanic, jaké v povědomí lidí ještě nikdy nebyly.

Nejsou zatím známy výkony vyzáření jednotlivých multiplexů a ani stanice, které se z nich budou šířit, ale vše ostatní je již známo. Co to tedy znamená ? Že jsou přerozděleny příděly kmitočtů konkrétním operátorům pro různé regiony České republiky. Dosavadní počet pěti operátorů, se nám tedy citelně rozroste a dostanou již pevně přidělené frekvence. Bude jistě zajímavé během nejbližších dnů a měsíců sledovat, co kde vůbec půjde ulovit, a jak to ovlivní zahraniční nabídku, kterou je zatím možné přijímat.

V minulosti tu byly obavy, že pokud se na stejném kanálu sejdou dva vysílače rozdílných operátorů, tak posluchač neuslyší nic. To je tak překrásné pole mnoha faktorů, že to někdy platí třeba i jen několik minut, než jeden ze dvou vzdálených signálů získá větší sílu. Jindy máte při pokusech načtený nějaký multiplex, a když přesunete rádio o 30 cm, tak se vám na stejném kanálu načte jiný. To už vůbec nepíši o směrové anténě a jejím natočení, které někdy pomůže oddělit dva multiplexy a jindy v honbě za slabším a vzdálenějším musíte ještě třeba zajít za terénní překážku.

Nejznámější tuzemský konflikt  na stejném kanálu vznikl docela nedávno. Na kanálu 5B bylo možné léta u mělnického zámku přijímat multiplex společnosti RTI.cz z Plzeňska. Nemám takovou techniku, abych mohl stoprocentně označit, z jakého kopce to sem jde, byť existují i pomůcky na netu a technika, která vám přesně dá číslo patřící konkrétnímu vysílači, ale prostě z Plzeňska.

 Snad teprve loni začal ze dvou vysílačů od Benešova u Prahy vysílat multiplex společnosti PD DAB+, který překvapil. Dnes tu jsou místa, kde jde jeden, nebo druhý, nebo záleží na momentálních podmínkách , nebo na umístění přijímače, či natočení antény. Když nejsou podmínky z jihovýchodu, tak jej třeba ulovíte jen v parku na Polabí, ale u vily Karola  se již bude krásně dařit muxu z Plzeňska. Když naopak  podmínky jsou, tak máte problém vůbec ten plzeňský multiplex ulovit, protože bude u vily vítězit signál z Benešova. To samé lze zatím napsat o signálech ze Saska, které v lepších podmínkách mnohdy létají až pod kopec do Podhradí a na Polabí. Otázkou je, co tu chytíme, až začnou ze stejného směru vysílat noví tuzemští operátoři. Je to rozhlasové pásmo občasných proměn.


Pro docela obyčejné posluchače se nic nemění. Ti jen proladí svá rádia automatickou volbou, a pak už si budou vybírat z předlouhého seznamu stanic. Nezajímá je, z jakého vysílače, z jakého multiplexu a z jaké vzdálenosti k nim signál letí.

Nebudu se tu tedy vypisovat s tím, co najdete v odkazech. Pokud toho o DAB+ moc nevíte, tak si nejprve přečtěte druhý odkaz. Až pak má smysl číst odkaz první, který píše o tom počátku blížícího se českého rozhlasového zemětřesení, který nás v následujících měsících čeká

S lidmi na naši vyhlídce rozmlouvám často rád, ale jako každý příznivce tohoto hobby jsem alergický na věty přiblblých neználkyň a neználků, kteří rádi říkají věty: ,, Co to tu lovíte ? Vy snad hledáte Marťany ?" Inu, není to ani show-bussines, ani krimi, ani politika, tak se to moc nezná. Asi tak.

https://digital.rozhlas.cz/konec-aukce-operatory-celoplosnych-dab-siti-budou-ceske-radiokomunikace-a-rti-cz-9147796

https://digital.rozhlas.cz/prehled-dab-vysilacu-a-siti-722848

A jeden ještě pro ty více zasvěcené :

https://digital.rozhlas.cz/vysledky-vyberoveho-rizeni-na-kmitocty-pro-digitalni-rozhlasove-vysilani-dab-9117619?fbclid=IwAR25PHXZZNwu0TmYCKzVNH8bOK2_X2QwjD41gSktCBhCwT3_A7JQ052VKWU





Leden 5, 2024

18:15

 


Druhý článek nového roku věnuji celý aktivitám RMM. Pohodový první víkend roku 2024!

RMM - akce leden - Confluens č. 13, Andílkov, Lidé odvedle

Vážení a milí příznivci a návštěvníci Regionálního muzea Mělník,
zdravíme Vás v novém roce a srdečně zveme na lednové akce...Čekají nás hned 3 vernisáže a slavností křest nového sborníku Confluens!


Ve čtvrtek 18. 1. v 17:00 hod. si nenechte ujít zahájení výstavy soch, objektů a obrazů mělnické výtvarnice Jany Línkové z Ateliéru Lijana - Andílkov Tajemný svět fantazie - když sny ožijí

Ve čtvrtek 25. 1. v 17:00 hod. se koná vernisáž úspěšné putovní interaktivní výstavy Lidé odvedle - neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem. Projekt zastřešuje Nadace Sirius.

 

V úterý 30. 1. zveme všechny milovníky historie na slavnostní křest nového Vlastivědného sborníku Mělnicka č. 13 Confluens, koná se od 17:00 hod. v prostorech Státního okresního archivu Mělník.

Pokračování výstavy inovativních architektonických návrhů revitalizace budovy muzea Museum pro futuro bude zahájeno v prostorech Masarykova kulturního domu Mělník ve středu 24. 1. v 17:00 hod.

 

V kavárně a vstupních prostorech muzea na Vás čekají výstavy Eriza art - výstava výtvarných prací žáků Soukromé základní školy Eriza Mělník a Malířské skici - Tereza Balcarová.

 

Těšíme se na setkávání s Vámi v muzeu i v roce 2024!

 

Přeji příjemný den

Kristýna Frelichová, DiS. 

PR a propagace 







Leden 4, 2024

22:05

 


Je vidět, že si Tygřík získal určitou popularitu, protože mnoho z vás čtenářů nejen dnes prohlíží články k tomuto téma.

Mám pro vás tedy příjemnou zprávu, že oba  víkendové dny ( 6. a 7. ledna) je opět u nás v Mělníku v tradičních časech od 11 do 18 hodin. Podrobnosti na ...

https://www.facebook.com/people/D%C4%9Btsk%C3%BD-sv%C4%9Bt-tyg%C5%99%C3%ADk/100043734056259/

Bios hala, ulice Řípská.

To je tedy asi ta největší reklama, jakou ve městě nyní máme, a kterou najdete v kdejaké ulici.


Čím to dnes doplníme ? Sotva skončily poslední výstavy i předvánoční trhy na výstavišti v Lysé nad Labem, tak už se tu rozjela sezóna nová.



Výstava Náš chovatel začíná v pátek 12. ledna a končí v sobotu 13. ledna.  Vstup ... 100 Kč dospělý.

https://www.vll.cz/nas-chovatel



Dal jsem si v neděli ještě za světla takovou zdravotní procházku, protože ty teď budou patřit v krátkých bílých dnech u mnohých z nás jenom víkendům. Při ní jsem objevil docela zajímavou reklamu, která může třeba někoho zaujmout. Nu, a protože sem jednou za čas dám nějakou tu nabídku na pracovní místo, nebo třeba i někam na střední školu, když to obvykle bije do očí z nějakých billboardů na frekventovanějších místech města, tak proč ne třeba zase z úplně jiného soudku. Vždyť okolí  středu Mělníka zarůstá zejména v některých lokalitách neskutečným tempem.

https://cerniremax.cz/exklusivni-projekt-kelske-vyhledy

 To je tedy před prvním víkendem roku 2024 vše a ačkoliv nás meteorologové v brzké době straší arktickými mrazy, tak jsme se vydali směrem k pozvolnému prodlužování dnů na dlouhou cestu k jaru.

Prosinec 30, 2023

01:05

 


Západy slunce mají vždy své kouzlo a je úplně jedno, zda je léto, nebo zima. Rozdíl je ten, že ty letní obvykle pozorujeme od zámku, nebo od vily Karola a zimních si člověk snad obvykle nejčastěji povšimne v Polabském parku, nebo i dole u řeky. Fotografové na ně leckdy i cíleně čekají a ačkoliv i zapadající sluce na jasné čisté obloze v otevřeném terénu má něco do sebe a může nám i osvítit krajinu na obzoru, tak žádanější jsou situace s oblačnou oblohou, která každou chvílí kouzlí.
Zimní západy nám tady zase krásně korespondují s řekou, kdy vodní hladina dává všemu jisté kouzlo a holé stromy jsou určitým zajímavým doplňkem, Pokud je té vody moc, tak to dostane zase jiný rozměr, ale vždy originální. Netřeba dodávat, že krásné čtvrteční počasí vytáhlo nejen do parku plno lidí a většina z nás spíše již ladila myšlenky na tu tmavou a delší část dne, ale pak jsme si všichni, kdo jsme to viděli uvědomili, že toto je krásná chvíle a stojí za pokus to vyfotit.
Vyskočila tam na mě z mobilu najednou funkce soumrak, a tak jsem to jednou označil, pak zase ne a díky tomu vznikly naprosto odlišné snímky. Možná, že ty s vodou do modra vypadají trošku nepřirozeně a snad trošku umělecky, ale ono má prostě oboje svoje. Konečně, jak se slunce propadá mraky stále níž k obzoru, tak se mnohdy mění i barva červánků, ale kontrasty jsou pro větší barevnost vítány.




Těší mě, že i dnes v době zájmových a komunitních FB, se vždy najde ještě řada lidí, kteří si obvykle na Mělníčku.cz přečtou, že je na Soutoku  nějaký nový článek a zejména hned v prvních chvílích po zveřejnění, se jdou podívat. To ale není všechno. Máme teď Vánoce, letos jsem i tak nějak kvůli počasí nikam nevyrazil, mám čas to průběžně sledovat a každou chvíli tam čte někdo i třeba několik let staré články, které už ani nemusí být některé ani moc srozumitelné. Je tam taková funkce, kde se podíváte, které články se četly za posledních 24 hodin, a které například za poslední 2 hodiny. Pořád to teď o Vánocích během každého celého dne někdo z tuzemska čte, což je pochopitelně milé.
Mimochodem, těch článků je tu celkově za těch více než 12 let už 2 333 a pomalu se těším na blížící se návštěvní číslo 900 000. Děkuji vám za přízeň a hlavně vám přeji pevné zdraví. Konečně, bude pro řadu z nás obtížné, se takříkajíc zase vrátit k všednímu koloritu, tak ať to zvládnete.
Závěrem ještě pár plakátků, co nám v RMM běží i začátkem ledna. Zahlédl jsem na Pražské ve směru řidičů plakát na Dobu ledovou a udělal jsem chybu, že jsem ho nevyfotil, neboť na netu nikde není.






https://www.traditionrolex.com/7