https://www.traditionrolex.com/7

 Keltové v Mělníce: záhadný objev z doby železné | Mělníček.cz - Mělník v pohybu
Tip: Staňte se redaktorem! Přidejte se k našemu teamu!

Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.

Keltové v Mělníce: záhadný objev z doby železné

http://tn.nova.cz/magazin/historie/novinky/keltove-v-melnice-zahadny-objev-z-doby-zelezne.html?fb_ref=article&fb_source=profile_oneline

Keltové, kteří Čechy obývali v 5. a 6. století před naším letopočtem, se usadili také v místě budoucího Mělníka. Dokazuje to nejnovější objev archeologů, kteří našli na náměstí Míru v Mělníku asi 20 centimetrů pod dlažbou keramickou nádobu a další předměty z přelomu období halštatu a laténu.

Jde o unikátní nález, protože zatím žádný doklad o pobytu Keltů v Mělníku neexistoval, řekl vedoucí archeologického výzkumu Petr Meduna z Archeologického ústavu (ARÚ) v Praze.

Archeologové z ARÚ Praha a Regionálního muzea v Mělníku zkoumají plochu před budovou radnice kvůli revitalizaci celého náměstí. Nálezy v této lokalitě očekávali. Z dřívějších objevů v historickém jádru města dopředu věděli, že by v zemi mohly být doklady o osídlení z mladšího pravěku a raného středověku.

Co tady dělali?

Překvapením pro ně je osídlení z doby železné. "Předměty jsou datovány z poloviny pozdního halštatu a také ze začátku laténu," uvedla archeoložka mělnického Regionálního muzea Alena Veselá. Archeologové již dříve potvrdili, že Keltové sídlili v příměstských částech města na Pšovce a na Blatech. O tom, že v laténu osídlili i centrum města, se dosud jen domnívali. Nyní narazili zřejmě na pozůstatky keltské osady.

"Jde o první doklad laténského osídlení na návrší," vysvětlil Meduna. Keltové si mělnického návrší jednoduše všimli a osídlili jej. Opiddum, tedy opevněné sídliště s výraznými rysy města, v Mělníku ale nepostavili. Nikde na ploše historického jádra totiž nejsou další stopy laténského osídlení. "Mělnické návrší nebylo sice oppidem, ale byla to plošně menší, zato však intenzivnější sídlištní aktivita," řekl Meduna.

Nejnovější nález patří do skupiny jednoznačných pravěkých objektů, které při revitalizaci archeologové našli. Může se jednat o zbytky domů a zásobní jámy. Objekty mají jasnější tvar než třeba takzvané sídlištní vrstvy a umožní další interpretaci. 
Keltové je pojmenování velké skupiny kmenů, které ve starověku obývaly západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka, v sousedství Římanů. Archeologové je spojují s takzvanou halštatskou a laténskou kulturou. Představují první vyspělou kulturu Evropy za hranicemi starověkých říší.

Laténská kultura Keltů, nazvaná podle archeologického naleziště La Tene ve Švýcarsku, se rozvíjela v mladší době železné, tedy asi od poloviny 5. století před naším letopočtem až do přelomu letopočtu. V té době Keltové podlehli tlaku Říma a germánských kmenů.

Ostatní předchozí téma | následující téma

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

3 Návrší


...a kopce odjakživa přitahovaly téměř magicky člověka a tak je jedině dobře, že nezůstalo jen u nálezů z Blat a Pšovky, jak se v článku uvádí a potvrdil se předpoklad o výskytu Keltů i na našem návrší. Tady mě napadá zmínka z knihy Mělník ( několik autorů) o zřejmé přítomnosti setniny římského vojska v oblasti pískovny Baraba. Skoro by se dalo předpokládat též aspoň chvilkovou přítomnost nějakého toho zástupce této antické kultury na našem návrší.

V každém případě se budu snad nejenom já těšit na další případné nové archeologické objevy, které neustále doplňují krásnou bohatou historii města ve kterém žijeme, a které vnímáme.

2 20 cm


Je to rozhodně zajímavá zpráva, ale co mi přijde divné (a teď se omlouvám za neznalost, opravdu nejsem historik a ani archeolog) - nález pouhých 20 centimetrů pod dlažbou??? To mi přijde hodně mělko. V kterých místech náměstí to bylo? Ať mi nikdo neříká, že se za tu hromadu let na celém náměstí nehráblo hlouběji... Že to nebylo nalezeno už mnohem dříve...

2.1 Možné to je


v Lysé n.L. prý našli staré hroby hned pod asfaltem v křižovatce, asi se s tím před lety nechtěl nikdo zabývat. Proč by měl být Mělník jiný. Jen je škoda, že se to nezohlední a neudělá třeba průhledné zakrytí nalezených památek (tím ale nemyslím hroby).

1 kdysi dávno


běžel  na ČT1 dokument, kde se zmiňovali o Hořínském parku jako o sídle druidů, snad by tam měly být dokonce nějaké šutry do kruhu, takový hořínský Stonehenge. Bohužel jsem to nikde už neslyšela ani nečetla.


https://www.traditionrolex.com/7