Tip: Vyplňte svůj mobil ve Vašem profilu. Tento údaj nebude zveřejněn, ale umožní Vám v budoucnu využít SMS služeb Mělníčku!
CEZ distribuce - pracovni pozice

Zpravodajství

Leden 21, 2018

17:59

Leden je měsícem, který se neskutečně vleče a pochvalují si ho snad jen lyžaři na horách, ale většina z nás dělá vše možné, abychom jej nějak pohodově v rámci možností přežili. Letos to máme  zpestřené prezidentskou volbou, zvláště když zapneme elektronická média a televizi.

Dnešní dopoledne však bylo takové trochu vyjímečné. Nedá se sice zrovna říci, že by to bylo úplně ono, ale díky za sluneční paprsky. Vzhledem k mé internetové diskusi pod včerejším článkem jsem se vyrazil provětrat až na poledne a nejvíce mě to táhlo opět k mostu pod město, kde mě překvapuje, jak se to tam vždy po týdnu vše promění. Ostatně, krajina byla i přes azurovou oblohu poněkud zahalena do oparu a ani počasí, ani denní doba nikam dále moc nelákaly.


Jak můžete vidět na snímcích, tak k největší změně došlo v částech, které jsou určeny pěším. Tam již vidíte jen zábradlí a po několika metrech od mělnického břehu by se chodec již propadl do řeky. Tomu ovšem brání kvalitní zábrany, které další cestu umožňují již jen zoomu fotoaparátu :-).


Absence chodníku nejlépe vynikne ze břehu pod mostem.Zde se můžeme přesvědčit, že lešení ze strany od Brozánek dospělo již ke vzdálenějšímu ze dvou pilířů v řece.


Také druhá strana mostu pro pěší nabízí k pohledu již jen zábradlí spojené s mostem konstrukcí, která má spojovací i výstužní a nosné účely.


Vězte, že jsem opět neodolal tomu krásnému pohledu na dominantu města.


Vrázovu vyhlídku jsem fotil nedávno a kráčel jsem kolem ní s úctou i radostí, že stále vypadá tak pěkně. Stromy jsou holé, nějak marně jsem hledal něco pro foťák, a tak jsem nakonec skončil u sluncem zalité zahradnické a vinařské školy.


Nejstarší škola svého druhu v bývalém Rakousko-Uhersku v českém vyučovacím jazyce ( 1882)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vy%C5%A1%C5%A1%C3%AD_odborn%C3%A1_%C5%A1kola_zahradnick%C3%A1_a_St%C5%99edn%C3%AD_zahradnick%C3%A1_%C5%A1kola_M%C4%9Bln%C3%ADk


Od školy vedla moje cesta na nádraží ČD, kde občas najdu inspiraci ve volně dostupném měsíčníku ČD pro vás. A díky tomuto nápadu jsem si došel pro další téma. Jak vidíte na fotce, tak se nám tu neskutečným způsobem přemnožila nutrie říční. Až to vypadalo, jako v hororu a zvířata  se přesouvala k čerstvě příchozím chodcům.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Nutrie_%C5%99%C3%AD%C4%8Dn%C3%AD


Nejsem pro, aby byla nutrie nějak bez užitku usmrcována, ale věřím, že je možné tohoto tvora ( jeho nadstav) někam přesunout. Mimochodem, nedávno jste možná někteří díky televizi zaznamenali, že se nám dočasně asi čtyři kusy divokých anglických koní přesunuli z Milovic k Hradci Králové, kde budou spásat místní pastviny. Trochu od téma, ale potěšující zpráva, jak lze někdy něco vkusně vyřešit.


U jezírek to dnes žilo také vodním ptactvem a bylo legrační pozorovat souboj několika kachen o kus chleba. Mějme ale na paměti, že chléb by neměl být nikdy čerstvý ani shnilý a měl by se roztrhat na velmi malé kousky, aby se zvířátkům neublížilo.Za týden touto dobou bude mít republika nového prezidenta, který bude takový, jakého volby určí. Někdo z toho bude mít radost, někdo ne, možná to bude někomu jedno, ale v každém případě o něm budeme denně slyšet v televizi, bude všude v médiích a my budeme koukat, jak mluví, jak se chová, jak vystupuje při různých akcích, a jaký má vliv na politiku státu.

A tak je možná vhodná doba právě teď, když ještě nejsme pod vlivem nějakých krátkodobých, ale silných emocí si zase dát po delší době nějakou pěknou hudbu z exotických tropů.

Posledně mě velmi zaujala dívčí skupina s názvem Feon Ala a samozřejmě jsme ještě stále hudebně na mém oblíbeném hudebním ostrově jménem Madagaskar. Má několik melodických písniček, ale dle mého názoru jsou jejich tři níže uvedené písně přece jen tak nějak jinde.

Nebál bych se říci, že tohle by se mohlo klidně hrát s úspěchem v Evropě. Ta první je skoro takovou melodickou evropskou peckou, v druhé mohou posluchače překvapit některé hudební nástroje ( už jsem ji tu jednou představil) a třetí je již spíše africká, ale hlavně melodická. ( také jsem ji jednou představil).
Africké skupiny jezdí občas koncertovat do Francie.

FEON ALA / VELOMA ANAO
https://www.youtube.com/watch?v=-RdeoWYRZCg
FEON ALA / MODIA MODIA
https://www.youtube.com/watch?v=XynDaq9KZ5s
FEON ALA / HOSIN I GASIKARA
https://www.youtube.com/watch?v=BN_YPH-Uamg
Úspěšný start do dalšího týdne!
Zdroj: Soutok

Leden 20, 2018

20:04

Máme před sebou necelý poslední týden do rozhodující prezidentské volby a ve společnosti to vře, ač to mnohým lidem ani možná nepřijde. Ale, pokud se alespoň vždy v čase kolem nějakých voleb aspoň trošku pokusíte zajímat o politiku, tak si uvědomíte, že jsme právě svědky obrovského dramatu, který se tak na první pohled ani nejeví. Stačí se nad tím jen zamyslet.

Když se podíváte na ten snímek níže, tak tam to jako-by vše určitým způsobem začalo.
http://soutok.blogspot.cz/2012/11/demonstrace-v-praze-on-line-stop-vlade.html
Demonstrace s názvem Stop vládě ze 17. listopadu 2012.


Ten den jsem zvažoval návštěvu tehdy slavné pivní akce vedle restaurace U Grobiána v Kokořínském Dole a podzimní počasí mě zrovna moc nelákalo, ale přišla náhlá blesková nabídka k návštěvě Prahy, a tak se zrodil premiérově i politický článek z centra Prahy.

Atmosféra to byla zajímavá, protože člověk obyčejně nebývá v takovém kotli, kde se činí různí řečníci, projevuje se skandování davu, kterému občas místní občané ustupují z cesty, a když jsme kráčeli od Václavského náměstí k Národnímu divadlu, tak nebylo nemožné si nevšimnout, jak na nás místní hleděli skrze skla velkého domu ( obrázek níže).Tato demonstrace skutečně předznamenala pád vlády Petra Nečase ( ODS), kde to jen vřelo různými aférami a svoji porci si odnesl i Miloslav Kalousek ( TOP 09).
Dnes už to člověku vše nějak splývá a jsme právě u toho co jsem zde již psal, že za pět let si už leckdy mnoho věcí nepamatujeme.

Pomůžeme si však internetem: Ve dnech 25. a 26.10. 2013 se konaly parlamentní volby

 https://cs.wikipedia.org/wiki/Volby_do_Poslaneck%C3%A9_sn%C4%9Bmovny_Parlamentu_%C4%8Cesk%C3%A9_republiky_2013

.... ve kterých zvítězila ČSSD před ANO, KSČM a TOP 09, z čehož vznikla koalice sestavená z hnutí ANO, ČSSD a KDU-ČSL.

Nová vláda byla poměrně dlouhou dobu považována za úspěšnou, až do okamžiku, kdy se premiér Bohuslav Sobotka v závěru tohoto volebního období tvrdě opřel do lídra ANO.

Atmosféru posledních parlamentních voleb z října 2017 máme ještě snad tak trošku v čerstvé paměti. Občané pojali kauzu Čapí hnízdo, která se v danou chvíli vynořila za předvolební boj a heslem se stal slogan ,, Hon na Babiše". Právě tou věčnou všeobecnou kritikou lídra hnutí jinak úspěšné vlády došlo k tomu, že ANO zvítězilo se značnou převahou a ČSSD neschopná jakýchkoliv změn person i názorů, se hanebně propadla.

Jenže, kam se tedy všude přelily hlasy nejen levicově zaškatulkovaných voličů ? Část k ANO, část zejména těch mladších voličů nespokojených se starými klasickými stranami dala hlas neznámé straně s poetickým názvem Piráti a ti nespokojení s migrační politikou a vztahu EU k České republice dali hlas SPD. K přelivům voličů došlo i u pravicově zaškatulkovaných voličů.

I zde přešli někteří k SPD, nebo k Pirátům, či  ke Starostům, ale byl tu i jistý a velmi důležitý návrat k ODS, který stranu z téměř zapomenutého pátého volebního místa z roku 2013 ( a z opozice) katapultoval až na druhou příčku s ambicemi opět ovlivňovat hlavní dění na politické scéně. Paradoxně tehdy málem skončila v parlamentu TOP 09 spojená s osobností pana Kalouska, kterou volili především voliči v Praze a v zahraničí. O mnoho více neměli ani KDU-ČSL a přelezli také pětiprocentní hranici Starostové.

Po volbách se poměrně rychle ukázalo, kdo za koho kope a komu o co jde. Předseda Starostů prohlásil, že se měly poslední tři jmenované strany přece jen spojit a měly by větší naději na úspěch. Asi si neuvědomoval, že dostali hlas od znechucených voličů, kteří určitě nechtěli volit zaběhnutou politickou stranu, natož Kalouska a nyní by ve sněmovně po spojení Starostové vůbec neseděli.

Dalším zklamáním byl pro voliče rychlý odchod Pirátů do opozice a vlastně do tábora, kde v minulosti skončily hvězdičky stran VV ( věci veřejné) a Zelení.  Příznivci ANO jsou směsicí voličů z celého spektra.  Mnoho voličů, kteří touží po změnách si myslí, že pokus sestavit vládu odborníků je sice krásnou skoro ušlechtilou myšlenkou, která však mezi politickými vlky nemohla projít a byla ztrátou času ( snad jen efekt pro občany), ale měl to dát Babiš hlavně dohromady s SPD.

Ten ovšem ( a není divu, když jde také o velkého podnikatele) preferuje rádobyspojení s ODS a v zoufalství podává ruku i zrádné ČSSD, čímž si však dělá jen další problémy, neboť to si zrovna už moc nepřejí ani levicoví a ani pravicoví voliči. Jak jen se ta situace za pouhé 3 měsíce změnila. A vzhledem k tomu, že lídr hnutí je nyní trestně stíhaný, byť bez obvinění, tak se pan Fiala ve vedení ODS právem usmívá a pan Tomyo Okamura si po odpadnutí Pirátů a přešlapování ANO mezitím jistě polepšil.


A do této nestabilní situace nyní přichází prezidentský souboj, který vůbec není jen výměnou  lidí na Hradě. Vždyť sám prezident Zeman zdůrazňuje s úsměvem, že do 8.3. bude jmenovat premiéra ještě on a tím bude Andrej Babiš, pokud mu přinese 101 hlasů, pokud je sežene. Lze se tedy domnívat, že pokud bude prezidentem Jiří Drahoš, tak ten bude jmenovat premiérem druhého v pořadí předsedu ODS Petra Fialu a to bude do české politiky radikální řez, jako hrom.

Neznám momentální pravomoci prezidenta, ale kdyby to nešlo, tak by jistě prezident Zeman neumožnil dát Babišovi možnost nejprve sestavit vládu z takzvaných odborníků, a pak z politiků. Leckterému občanu může ta první varianta zaznít líbivě, byť utopisticky v prostředí boje o moc. Je ale téměř jisté, že pokud Babiš neuspěje do 8.3. ve druhém pokusu, nebo prostě nepřijde se 101 hlasy, tak bude rozhodovat znovu prezident a tam už není vůbec jasné který a jak. V případě Jiřího Drahoše je téměř stoprocentní, že určí za premiéra Petra Fialu z ODS, a tak se vlastně dosavadní opozice  všech modrých stran na čele s ODS ( TOP 09, Starostové, KDU-ČSL, Piráti ...?) stane náhle vládou.

Takže, ono ani tak nejde o mezinárodní scénu. Tam i prezident Zeman poukazuje, že chce jen lepší partnerský vztah s EU ( větší slovo ČR) a, že na Východ jezdí kvůli ekonomické spolupráci i jiná esa velkých západních států. Pohled na migraci je údajně také jen sebeobrannější, protože ČR může třeba poukázat na to, že problémy lze řešit leckdy na územích těch států, jako tomu bývalo kdysi, když Československo dováželo do Afriky léky, doktory, stavělo tam školy apod.

 Příští prezident tedy hlavně rozhodne o tom, zda bude skutečně rozhodovat hnutí ANO, které mělo tolik ideálů ( i voličů), že je sám Andrej Babiš sepsal voličům do své knihy ( odkaz tu už někdy v říjnu  byl), nebo to bude opět  od časů vlády Petra Nečase již profláklý tým stran, který obměnil několik tváří, ale jistě se nám i ty starší tváře přijdou opět ukázat častěji.

Proto je tedy souboj o prezidenta tak významný, a proto se občas dozvídáme, že by bylo lepší, kdybychom raději volbu prezidenta zase vrátili na parlamentní půdu.

Pokud vás tato úvaha pobavila, tak je to dobře. Pokud vás rozzlobila, tak je to normální. Co by to bylo za politický článek, kdyby neměl kritiky? Hlavně však bude zajímavé si to přečíst s odstupem času, na kolik se to vyplnilo. Říjnové články o parlamentkách, se vlastně ani moc nesekly, jen ty Starosty jsem podcenil a jsou tam :-).
Zdroj: Soutok

Leden 18, 2018

19:36

Dnes jsem obdržel zajímavou informaci ohledně připravované spalovny energetického odpadu v Horních Počaplech.. V prosinci spatřil světlo světa návrh, jak by to všechno mělo vypadat. Pokud vás tedy zajímá, co se  bude v Horních Počaplech budovat, tak klikněte na odkaz, který vás přenese na stránky obce .
http://www.hornipocaply.cz/e_download.php?file=data/uredni_deska/obsah530_11.pdf&original=Dokumentace%20EIA%20Z%C3%A1m%C4%9Bru%20ZEVO%20M%C4%9Bln%C3%ADk.pdf

Když kandidát na prezidenta pan Drahoš téměř okamžitě po svém úspěchu ve volbách v prvním kole prohlásil, že se domnívá, že soupeří s poradci prezidenta Zemana, ale nikoliv se samotným prezidentem a řekl si tak nějak o politický duel, dostalo se mu z úst prezidenta Zemana odpovědi, že mu jeho přání velmi rád splní a klidně třeba ve čtyřech duelech na všech našich hlavních televizních programech.

Myslím, že občané sami asi již očekávali, že teď už bude muset k nějakému tomu duelu opravdu dojít. Ve chvíli, kdy jsou již ve hře jen  dva kandidáti a opravdu se rozhoduje je to normální běžný standard. Vzpomeňme si třeba na nedávné volby v USA mezi Donaldem Trumpem a Hillary Clintonovou. Je třeba voličům představit, kam oba prezidenti směřují.

Zatím jsou známy dva termíny duelů a více jich  podle momentální situace asi nebude. Trošku škoda, že ten první na stanici TV Prima bude až v úterý a v CT dokonce až v předvečer voleb, což asi leckomu, kdo je na ten souboj logicky zvědavý moc hlava nebere, ale pokud se o to zajímáte, tak víte že bylo trošku vzrůšo na netu i kolem moderátora tohoto duelu.

Aktualizace  ve 21.15: Ve hře je ještě pondělní termín 20.15 na TV Barrandov, pokud přijme pozvání Jiří Drahoš.A nakonec ještě připomínám výstavy, které právě probíhají v RMM.
Datum konání: 12. 1. 2018 - 11. 2. 2018Místo konání: Regionální muzeum Mělník, nám. Míru 54Typ akce: trhy, výstavy, veletrhyOrganizátor: Regionální muzeum MělníkDoba trvání: 31.0 dníPlné vstupné: 20 KčSnížené vstupné: 10 KčMalý sál Regionálního muzea Mělník bude na začátku roku patřit historii našeho kraje. Výstava s názvem Dykův kraj na historických pohlednicích se koná v rámci oslav výročí 100 let od vzniku Československa a od skončení 1. světové války. Představí život a zejména literární dílo zdejšího významného rodáka básníka, žurnalisty a politika Viktora Dyka (1877 – 1931), který v desetiletích před „Velkou válkou“ patřil k hrstce domácích aktivistů věřících v možnost existence samostatného českého (potažmo československého) státu.
Na výstavě prezentované historické pohlednice návštěvníkům nastíní bývalou podobu a postupnou proměnu Dykova rodného kraje. Vystaveny budou rovněž předměty z pozůstalosti V. Dyka vč. rukopisných konceptů a korespondence jeho manželky. K vidění budou také některá z básníkových publikovaných děl. Výstava vznikla díky spolupráci muzea s panem Milanem Honzíkem - sběratelem melnicensií.
Slavnostní zahájení výstavy se koná ve čtvrtek 11. 1. od 17:00 hodin v malém sále muzea.

Výstava výtvarných děl žáků ZUŠ Mělník pod vedením PaedDr. Ireny Wenkeové. Vstupní prostory.Datum konání: 9. 1. 2018 - 4. 2. 2018Místo konání: Regionální muzeum Mělník, nám. Míru 54Typ akce: trhy, výstavy, veletrhyOrganizátor: Regionální muzeum MělníkDoba trvání: 27.0 dníVernisáž se koná ve středu 10. 1. v malém sále muzea.
Zdroj: Soutok

Leden 14, 2018

18:15

Po včerejším ,, válečném politickém a poněkud komickém dni :-))" ,  nebylo vůbec na škodu, se v trochu mrazivém lehkém větříku aspoň trochu projít. To jsem již věděl, že půjdu ke starému mostu veslaře Josefa Straky, abych okoukl, jak pokračují práce., ale také to, že napíši o svých výzkumech nad jízdními řády, které jsem u snídaně absolvoval.


V podstatě se ty obrázky již mnoho opticky nemění.


Jen mě tak někdy napadá, jak je ta čtvrť Rybáře ( kdysi Kozlov) vlastně maličká s maličkými domky, až na tu jednu větší bytovku nahoře a druhou dole u vody.


Zde jen vidíte, kde je železo a kde ještě něco více.

Lešení až snad nad vodu.


Toto je významný plac. Bývalo tu přístaviště nákladních lodí, donedávna ještě spatřitelné koleje, točil se tu film Mys dobré naděje ( 1975) a dnes tu jsou od sebe vzdáleny dvě mola, hází se tu v březnu do řeky Morana a občas se tu navrhují aktivity v podobě slunečních lázní a v minulosti i restaurací. Také je odtud hezký pohled na zámek.


Takový pokus vyfotit Labe asi v nejširším místě ( 148 metrů šíře)


Řeka je pod městem majestátní, ale na rozdíl od ostatních měst tak nějak opuštěná, až je to snad někdy škoda. Posezení s výhledem na řeku bývají krásná.Umíte si představit, jak se budou tyto krásné komory z roku 1905 zvyšovat a jak to asi bude potom vypadat ?


Kouzelné místo, kde se snoubí dvě největší české řeky.


A tady právě stály ty druhé staré lázně na Labi, jak je dnes známe z historických pohlednic a vyprávění pamětníků.Tuto vrbu obdivuji. Byl to kdysi nádherný strom, který se tuším po vichřici v roce 2002 proměnil v takový nízký ne moc zdobný pahýl, aby se opět změnil po čase znovu v docela romantický strom. Je to taková  symbolika boje o slušný život, který nejvíce ohrožuje lidský neřád. Mimochodem, tak jsem si tak vzpomněl, jak se kdysi uvažovalo, že se u řeky zasadí v takové školce stromy a časem se vysadí podle ní, aby v létě trochu stínili. Nějak si nevzpomínám, že by je později někdo opravdu někam rozsadil.


A nakonec jsem si nechal hlavní budovu bývalých lázní, která dnes patří pražským potápěčům. Také krásné místo k posezení, zrovna tak, jako to na Hadíku.

Zdroj: Soutok
16:35

Milí čtenáři, největší novinkou jízdního řádu ČD pro rok 2018 je takzvaný noční rozjezd vlaků z Prahy ve 2.30 hodin. Tento nápad vznikl hlavně proto, aby i mimopražští občané, kteří se vypravili do hlavního města za kulturou a zábavou nebyli limitováni odjezdy vlaků i autobusů z hlavního města, které obvykle odjížděly naposledy jen několik minut po půlnoci, a pak až v pět hodin ráno, což byl někdy opravdu problém. Tento nápad však umožňuje i jiné možnosti,  o kterých si za chvíli povíme.

Pokud slyšíte o nočním pražském rozjezdu poprvé, tak nejprve připomenu jeho princip. Z blízkých okresních měst, se nejprve rozjedou vlaky směrem do Prahy, které na hlavní nádraží dorazí někdy ve 2.15, aby se vydaly ve 2.30 opět zpět do blízkých okresních měst.

Pro občana Mělníka, se tak nově nabízí možnost jet v 1.18 vlakem do Prahy, kam přijede ve 2.15, a naopak může jet z Prahy z nočního podniku ( i z dalekých cest) již ve 2.30, aby zhruba za hodinu přijel domů. A právě ta možnost odjezdu v 1.18 z Mělníka mě samozřejmě turisticky velmi zajímala, protože to je i další vedlejší víkendová výhoda a možnost takové revoluce v dopravě...
.  http://praha.e15.cz/praha/novinky/nocni-vlaky-vice-spoju-provoz-na-zeleznici-v-blizkosti-prahy-jeste-zhoustne-1335672Samozřejmě, že takové možnosti asi nebudou zajímat rodiny s dětmi, které si po netu objednají někde víkendový pobyt v pensionu, natankují plnou nádrž svého vozu, pokusí se jít dříve v pátek z práce, a pak pojedou co to dá, aby si užili ještě aspoň trochu noční páteční romantiky ve vybraném místě, než se snad vydají druhý pokud možno krásný den na vytouženou procházku.

Jsou ale opravdu situace, kdy cestujeme i jen sami a někdo si tu svobodu rozhodování dokonce užívá. Kam tedy můžeme o víkendu dojet, pokud z Mělníka odjedeme již v 1.18 ?
Tak především do sousedních okresních měst. Například Kolín vás přivítá ve 3.42, Benešov u Prahy ve 3.35 a Beroun ve 3.21. Pokud jsme tato okresní města schopní chápat, jako vstupní brány do Železných hor, na Konopiště a do míst vesničky střediskové na Sedlčansku, nebo do Českého krasu a ke Karlštejnu, tak můžeme v létě prožít krásná jitra za svítání v těchto regionech.

Pokud se tedy aspoň trochu prospíme ve vlacích a nejsme příznivci nějakého velkého balení věcí, tak můžeme hned se sluncem vskočit do krásného dne kdesi v přírodě a před sebou máme dlouhý krásný bílý den.


Ovšem, je pro mě příznačné koukat tak trochu dále a zajímalo mě, jaké jsou možnosti dopravy za hranice Středočeského kraje, což si spojuji především s krásnou Jízdenkou na léto.

A nejsou to špatné výsledky. Pokud v Berouně vydržíte od od 3.21 do 4.08, tak jste již v 5.25 v Plzni a máte další možnosti. Víte, že jsem byl loni v červenci na Špičáku u Železné Rudy a přijel jsem tam v 10.45. Když z Plzně odjedu v 5.37, tak jsem již v 7.40 na Špičáku !!! Vy dokonce můžete jet až do pohraničního nádraží Železná Ruda-Alžbětín a vyšlápnou si na Grosser Arber ( Velký Javor). Na nejvyšší hoře Šumavy ( 1456 m.n.m) jste myslím za čtyři hodiny chůze ( 9 km) a zpět to je 2.45 hod. Je tam krásný výhled a naposled jsem tam vyrážel dokonce až v 10 hodin ze stanice Špičák.

Je to čistě teoretická možnost. Ovšem, sluší se říci, že pokud vyjedete z Prahy přímákem v 6.03, na který už seženete nejspíše spoj ( z Mělníka linka 366 je v Ládví v pracovní dny 4.07-4.49, So,Ne 4.35-5.37), tak tam přijedete na Špičák v 9.42, což je o dvě hodiny později.


Loni jsem přijel asi v 9.35 také do Domažlic. Pokud odjedete z Plzně v 6.18, tak už v 7.24 jste v Domažlicích. Jinak tam jezdí z Prahy v 5.33 přímák, který vás přiveze v 7.59. O víkendu na něj autobusem spojení nemáte.
Do Karlových Varů a do Chebu vás nechci posílat přes Prahu. Lepší je autem do Roudnice nad Labem a odtud v 6 hodin do Varů a Chebu s příjezdem v 9.29 do Chebu a návaznou přípojí do Německa. Časněji však do Chebu přijedete opět z Plzně s odjezdem v 6.05 a příjezdem v 7.29, což však vyžaduje právě odjezd v 1.18 z Mělníka. Tam je všude také plno turistických cílů.

Využívat spoje v 1.18 k cestě do Českých Budějovic nemá význam. Tam stejně dorazíte vlakem nejdříve v 8 hodin ráno, což je krásné a odjezd z Prahy někdy kolem 6. hodiny.

Má to ale smysl při plánování cest na Moravu. Například do Ostravy odjíždí vlak už v 5.25 ( o víkendu opět nemá autobusovou přípoj) a jste tam už v 8.59 !Úplně první však odjíždí Railjet do Vídně a Grazu, který jede už ve 4.49 s příjezdem do Brna v 7.20 a Břeclavi v 7.52. Porovnejte to s příjezdem do Břeclavi v 9.55, pokud jedete z Mělníka cca v 5.32 přes Kolín a přestoupíte na další spoj Railjetu v Pardubicích, či v České Třebové. Také do Znojma lze dojet o hodinku dříve již v 10 hodin, pokud jedete v 8.15 z Brna, ale zde se vyplatí jet i nadále až v půl šesté z Mělníka přes Kolín a přijedete jen o 45 minut později.

Jak vidíte, tak v jízdních řádech je stále co bádat a i s předstihem, jen mít ten čas a peníze. To první mají penzisté, to druhé už moc nepotřebují, protože je to později i zdarma, ale zase se nedostavuje ta výdrž v dopravních prostředcích i celková fyzická síla.. Naši penzisté jsou oproti těm zahraničním nějak více opotřebení, jak se zdá třeba i při setkáních s nimi za mělnickým zámkem.
Zdroj: Soutok

Leden 12, 2018

17:06

Sotva člověk zapne v den voleb počítač, už se nestačí divit. Co se má ještě stát?  Přišla mi svým způsobem rádoby senzační zpráva, která se v médiích zatím nepublikuje. Zmíněný web neznám, ale asi to bude také zajímavý oříšek, pokud na tom bude něco pravdy. Vše musíme brát s rezervou.

https://aeronet.cz/news/skandal-jen-nekolik-hodin-pred-zacatkem-prezidentske-volby-michal-horacek-siri-po-internetu-zfalsovane-video-jeho-neexistujiciho-tv-duelu-s-milosem-zemanem-rozhovor-je-cgi-videomontazi/

Aktualizace v 18.16: Teď  jsem si to pustil a je vidět, že jde o fotomontáž. Otázkou je k čemu je to dobré?  Jest-li to má brát divák tak, že chce pan Horáček okomentovat jednu( ( snad dokonce poslední) pravidelnou debatu s prezidentem na stanici Barrandov a toto využít k propagaci, jak by dané problémy řešil on ? V každém případě je to poněkud podivný způsob i s tím logem. To se tedy dnes dají dělat věci. Možná kolem toho něco bude. Vlastně ani čtenáři nevědí, komu to má posloužit a kdo má takové technicky slátané video na svědomí. Kdo chce komu uškodit? Nic není jasné.
Opravdu jde o špičkové střihací zařízení? Nezvládl by to amatér v domácích podmínkách s nějakým prográmkem?

Možná, že  někdo třetí chce uškodit oběma kandidátům. I takto se dá dělat vzrůšo dokonce chvíli před volbami a třeba ještě nějak ovlivňovat potenciální voliče.

To další znáte z médií.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/na-zemana-skocila-polonaha-zena-ve-volebni-mistnosti-s-vykrikem-zeman-je-putinova-dev-41615?dop-ab-variant=&seq-no=1&source=hp


A teď už také něco z regionu, ale takové neobvyklé zprávy z volebního dne nelze neuvést. To zaujme každého.
http://www.mestomseno.cz/res/data/100/011071.pdf

Kalendář akcí na Mšensku pomalu rozšiřuje nabídku.13.01.2018  Myslivecký ples17.03.2018  Borecký půlmaraton01.07.2018  Rally Bohemia 2018

Zdroj: Soutok

Leden 9, 2018

18:20

Milí čtenáři, žijeme tak trochu v politickém týdnu a co si budeme namlouvat, občas narazíme na lidi, kteří jsou ochotní třeba i sami od sebe zavést řeč na téma vláda, nebo na téma prezident. Stačí třeba i jen, aby se sešli družní, nebo zrovna pozitivně naladění lidé. A pokud nevyjde ani jedno, tak se dá k výsledkům dobrat na televizní obrazovce, či na netu.

Takové první rozčarování jsem zažil po volbách u voličů, kteří odevzdali svůj hlas pirátům. Tak určitě mnozí nepočítali, že strana, která měla podle nich jíti do vlády si začne dávat dostaveníčko s takovou tou slepenou antivládou jedné větší obrozené strany a několika pětiprocentních.

Možná ale, že tak trochu zatrnulo i voličům ANO, když Andrej Babiš začal nabízet spoluvládu ODS. Nikdo totiž neví, co by to udělalo a tato strana ( ANO) samozřejmě získala v minulosti i díky ,, bezvadné" politice ČSSD voliče z celého politického spektra. Poslední dobou často slýchám, že by to mělo dát ANO dohromady s SPD a byl by klid.

Problém totiž vůbec nemusí být problémem a normální lidé, se dokáží dohodnout, což u politiků moc nejde, nebo nechtějí. Většina občanů ví o SPD jenom to, že jsou proti migraci a setrvávání našeho státu v EU. A tak si lidé myslí, že kdyby fungoval docela obyčejný selský rozum, tak Babiš domluví Okamurovi jednoduchou větou: ,, Chlape, na to je vždy dost času. Zkusme nejprve vznést v Bruselu naše názory na věci a požadavky." A pak by si třeba plácli a snad by se začalo konečně něco dít.


Jenže, v politice je to těžké a známe to i z komunálních voleb. Dají to někdy dohromady strany, že jejich voliči nevěřícně kroutí hlavou.
A už se dostáváme k volbám aktuálním, prezidentským.

Nejsem asi sám, kdo to celé podle ohlasu jiných lidí považuje za frašku. Každou chvíli čtu nějaký titulek ve smyslu: Už víme, jak porazit Zemana. To ale přece není o tom, jak porazit Zemana, ale o tom, že ten vítěz bude reprezentovat zemi doma i v zahraničí a bude muset něco umět a něco znát. Ty kvízy prezidentským kandidátům v televizi, se opravdu povedli.

Poslední dobou se často předkládají grafy, ve kterých podle posledních výzkumů si velmi dobře vede pan Drahoš. To je takové takticky dvojsečné a ještě významnější, než u voleb parlamentních. Média sice správně informují občana o tom, jak si kdo vede a zároveň je to taktická hra.


Až dosud, pokud by se předvolební výzkumy nezveřejňovaly, by se klidně mohlo stát, že každý kandidát shrábne několik procent a Miloš Zeman s převahou zvítězí již v prvním kole.
Tím, že se favorizuje pan Drahoš, tak vlastně média dávají šanci, že to ovlivní voliče, kteří podpoří zejména jeho a ve finále to bude ve druhém kole na téma ,, všichni nespokojení proti Zemanovi :-).

Berte to prosím jen tak, jako zábavné filosofické úvahy o naší politice :-).
Samozřejmě, že na současného prezidenta má každý nějaký názor a už nám ukázal, jaký je. Pan Drahoš je pro mnohé lidi neznámou a snad nejvíce může imponovat, že se jedná o vědce. Samozřejmě nikdo neví, zda se bude spíše podobat jeho případné prezidentování předchozím prezidentům ( Havel,Klaus), nebo jak to bude, ale o těch překvapeních v politice, či případných projevech na internetu jsem už psal minule.


O prezidentech by se dalo psát dlouho. Někdo kdysi z recese navrhl zpěváka Karla Gotta. Zpěvák to přijal s úsměvem a zamítavě, ale na druhou stranu to zase tak zábavné není. Karel Gott ovládá jazyky, je populární ve světě, na rozdíl od mnohých jiných mu nechybí úžasná skromnost. Nevím o tom, že by někdy zpíval v předvolební kampani za nějakou stranu a vždy zdůrazňoval, že všechna ocenění, která kdy dostal, tak je dostal za zpěv. Tak nějak vypadá známá a populární osobnost, mnohými oblíbená.

Bohužel člověka napadne málokdo další. A co třeba také jednou nějakou krásnou a moudrou ženu? On je problém, že v okamžiku, kdy je někdo politikem, tak se jen obtížně stává oblíbencem všech. Na druhou stranu si lze náklonnost do jisté míry získat.

Na závěr mám pro vás takovou perličku. V televizi jsem již viděl mnoho cestopisů, známe hezké malované obrázky na domech od sousedů i poslední dobou od nás a vždy se najde něco nového, co nás překvapí a o čem se snad nic nenatočilo. Škoda to neznat a nevidět :-) Tak prý vypadají hroby v Rusku. Můžete se třeba podle vlastního vkusu někdo inspirovat. Vybral jsem jen několik málo snímků těch prostších hrobů. Smyslem je, aby se čtenář s možná pro něj neznámou informací seznámil a nejde o přehlídku fotodokumentace.

Zdroj: Soutok

Leden 8, 2018

18:22
Již na Nový rok jste se mohli seznámit s programem Mělnického regionálního muzea na měsíc leden. Ve čtvrtek startuje výstava Dykův kraj na historických pohlednicích a to je jeden z důvodů, proč nejen tuto výstavu, ale i samotný program připomínám znovu, včetně bližší informace ohledně další výstavy, která se již týká týdne příštího.

Dalším důvodem je fakt, že v pátek 12. ledna začíná v Lysé nad Labem první výstava roku, což si zaslouží také podrobnější informaci. Již je to aktuální. Vlakové spojení do Lysé nad Labem je časté, rychlé a levné, především díky jízdence PID.

Nakonec přidám něco, co má ještě čas, ale je dobré se na to připravit. Pokud jste příznivci akce Zimní přechod Nedvězí , tak si pozorně přečtěte článek, kterému dnes věnuji pouze odkaz ....

http://kct-vht-melnik.webnode.cz/news/nanga-duba-nedvezi-27-1-2018/  Uvnitř je důležitá informace ohledně dopravy.

A to je dnes vše. Sledujte i další komunitní weby, které se zabývají životem v našem regionu: ...  http://melnicek.cz/

https://www.isoutok.cz/   http://neratky.cz/   http://www.neratoviny.cz/

Zdroj: Soutok

Leden 7, 2018

14:50

Milí čtenáři, to se tak někdy blogeru stává, že najednou není o čem psát a důvodů je spousta. Není to jenom tím, že třeba stránky akcí pro rok 2018 města Mšena jsou s vyjimkou jedné akce prázdné, že je v Lysé nad Labem na výstavišti jen jedna lednová akce, že ani pivovar Lobeč nic nepořádá, protože jede na pivní soutěž kamsi k Táboru, že třeba ani jiná média zrovna moc nemotivují, ale je to také tím, že se musíme flexibilně přizpůsobovat pracovním úkolům, máme i své osobní plány a úkoly, a v neposlední řadě žijeme někteří skutečně volbou prezidenta.

Málokdo si to uvědomuje, ale pokud si pamatujete, tak na toho člověka budeme hodně dlouho koukat, pozorovat, jak se chová, co říká, zda je aspoň trochu sám sebou, nebo jen nějakou figurkou, která šlape podle představ některých mocenských sil uvnitř parlamentu a senátu. Spousta lidí v tomto státě se o politiku vůbec nezajímá a nechávají se snadno ovlivnit médii, především televizí. Dokonce občas slyším ty otázky:

,,Proboha, zase máme volit, proboha koho ? Ten Zeman z nás udělá Rusko-čínskou kolonii, Topolánek má neuvěřitelnou drzost kandidovat, ten mladej čudla, se chová, jak mistr světa a sází na svůj věk, ostatní blekotají pomalu tak, jako bývalí politici, a tak asi toho Drahoše, kterého vůbec neznáme". :-)) Jenže, ono to chce také vážení vkročit do toho, co říkají nelibě sami politici.

Moje generace byla zvyklá, že pokud jsme chtěli slyšet něco, co jsme v naší televizi a našich novinách mít nemohli, tak jsme to mohli najít v zahraničním vysílání pro naši zem. Dnes nic takového není, ale sami politici říkají : ,, Najděte si to na webu." Ano, on to za vás nikdo většinou hledat nebude. To se stává málokdy, že se podaří, že nějaké známé tiskové médium dá odkaz na nějaký web, kde jsou poněkud jiné názory, než ty, které se v národě, nebo v regionu prezentují.

Hromadu takových jiných zpráv, než jaké můžete slyšet v televizi si musíte nějak najít na webu, popřípadě si je lidé posílají v e-mailech, a pak je dobré si je občas třeba i ověřit. Tedy, pokud nejsme líní na něco klikat, něco hledat, a něco ověřovat.

Víte třeba, že Vánoční projev prezidenta republiky Miloše Zemana, se dostal i na německé weby s německými titulky a samozřejmě, se k tomu vyjadřovali i němečtí občané?

Dal jsem si trochu práce a nebylo to vůbec snadné najít, ale povedlo se .....

http://www.pi-news.net/2015/12/weihnachtsansprache-von-tschechiens-praesident-es-ist-eine-organisierte-invasion/

Ani jsem to moc nečetl. Tak jistě, posílají Merkelovou k ledu, závidí nám prezidenta, ale na druhou stranu .... Co si o týden dříve než u nás zvolili, tak to si zvolili. Tak ať nebrečí.

Viděl jsem také takový zajímavý článek o tom, že naše společnost je již dávno rozdělená. Prý to řekli nějací sociologové, ale nemám zájem to teď hledat a ani nechci, aby mě někdo obvinil, že vkládám některým lidem do úst to, co neřekli, a že oblbuji čtenáře. To vše tu už v minulosti zaznělo v méně závažných tématech a samotní komentátoři tehdy pravili, že si snad z lekce vezmu poučení. On totiž občas člověk nemůže ani kecnout jinak ve špatné náladě, aby to někoho pěkně nedopálilo.

A tak to napíši, jako anonymní myšlenku. To se snad může, ne ? Názory jsou od toho, aby mezi nimi lidé vybírali ten, který je jim nejbližší. Mimochodem a především chci čtenáře upozornit, že si ani nemyslím, že to je zrovna dobře napsané, ale určitě to, co vzniklo na vysokých místech stojí za zmínku. Vždyť to píši stále, že je to tam boj o moc :-).

Často se mluví o „rozdělené společnosti“ v souvislosti se zvolením prezidenta Miloše Zemana a vyhraněnými postoji jeho příznivců a odpůrců. Jak se na to dívá sociolog?  

Přímá volba prezidenta rozdělila národ. To není přesné. Přímá volba ukázala rozdělení společnosti, které už existovalo. Na jedné straně elita národa, vzdělaní, bohatí, herci, umělci, inteligentní a kultivovaní lidé, žijící z dotací a státních či korporativních rozpočtů. Na straně druhé, řemeslníci, chlapi z fabrik, podnikatelé, servírky, kadeřnice, zdravotní sestry a masa dalších obyčejných lidí, kteří těm vznešeným, svojí prací, svými daněmi, platí jejich pohodlný život. Pokud se někde příznivci Zemana ozvou, jsou označováni za "nácky" A tito obyčejní lidé najednou zjistili, že mohou elity přehlasovat ! ! ! 

To je skutečný důvod, proč Miloš Zeman, ač si jako prezident počíná velmi dobře, vyvolává takovou nenávist v části společnosti. To je naprosto revoluční zjištění... Za tři roky ve funkci prokázal, že bude-li na druhé funkční období kandidovat, český národ jej opět zvolí. A to by byla pro všechny "havloidy a sluníčkáře" přímo katastrofa.... Pro vládnoucí elitu je Miloš Zeman živou připomínkou, že i ona může být, v demokratickém systému poražena. 

Tak to je z tohoto prvního lednového víkendu roku 2018 vše a nezapomeňte, že toho koho zvolíme budeme asi 5 let vídat na obrazovce. Mimochodem, pokud jste četli ten můj komentář na tak trochu anonymní plejádu kandidátů, kteří mě osobně nijak nezaujali, tak jsem jedno jméno nekomentoval a málokdo ví, o jakého člověka jde. Také jsem celkem politický lenoch a raději věřím tomu, co vidím, třeba ve čtvrtek večer na TV Barrandov, nebo tomu, co si přečtu v komentářích na serverech. Když už vás nějaké jméno na kandidáta napadne, tak si zkuste o něm něco najít, třeba nějaký jeho projev na youtube a možná budete překvapení.

Jinak chápu, že už leckoho ty hradní fanfáry dráždí a nejsem vyjímkou :-). Vydržme ještě 14 dní a doufejme, že prezident bude zábavný a bude sdílet zájmy lidu ČR a nikoliv nějakých jinozájmových skupin.

Zdroj: Soutok

Leden 4, 2018

19:31

Jak jinak začít, než volbou prezidenta. Vždyť jsme již mnozí obdrželi volební lístky a již příští pátek nás to čeká. Vlastně budeme po třech měsících stát opět u volebních uren. Tyto prezidentské volby však budou jiné. První dva porevoluční  prezidenti byli zvolení v parlamentu a občan přijal hotovou věc. Třetí prezident Miloš Zeman zvítězil po druhém kole v prvních přímých volbách, kdy z kandidátů mohl vybírat demokraticky sám lid a od té doby je kolem prezidenta skutečně rušno.

Stačí jen vzpomenout na úvahy některých politiků, kteří se buď domnívali, že by prezident neměl mít takové pravomoci, jako měli prezidenti dosud, nebo že by příště měl volit prezidenta zase raději parlament, protože voliči tomu všemu stejně nerozumí.

 Tyto volby budou tak trochu o tom, zda byli voliči s Milošem Zemanem spokojení, ale je to samozřejmě boj o moc a tak to bude při kampaních v TV podobně ostré, jako při parlamentních volbách. Zkrátka, to co by jindy u někoho jiného nevadilo, teď vadit bude. Je asi devět někdy až téměř lidem neznámých, nebo alespoň snad až na vyjímku politicky neznámých,  kandidátů, ale nejspíše se bude řešit důvod, proč už nemá být podruhé zvolený Miloš Zeman :-).


Sotva si uvědomujeme, že už se píše rok 2018 a přichází další ( 2015 Jan Hus, 2016 Karel IV., 2017 Marie Terezie), ale tentokrát opravdu velké slavné výročí. Dne 28. října 1918, se zrodila Československá republika, což je rovných 100 let. Tehdejší prezident a tatíček národa nebyl již žádný mladík a svoji prezidentskou funkci vykonával prakticky až do své smrti v roce 1937. TGM se dožil 87 let.


A nakonec se dnes podívejme podrobněji na prvé akce roku v RMM. Vstupní prostory budou do začátku února patřit výstavě žáků, kavárna nabídne fotografie PhDr. Miloslavy Havlíčkové, tentokrát z Kuby a dnešní písemný příspěvek věnuji výstavě Dykův kraj na historických pohlednicích v malém sále.

Výstava u příležitosti 140. výročí narození Viktora Dyka připravená ve spolupráci se sběratelem melnicensií Milanem Honzíkem.Datum konání: 12. 1. 2018 - 11. 2. 2018Místo konání: Regionální muzeum Mělník, nám. Míru 54Typ akce: trhy, výstavy, veletrhyOrganizátor: Regionální muzeum MělníkDoba trvání: 31.0 dníPlné vstupné: 20 KčSnížené vstupné: 10 KčMalý sál Regionálního muzea Mělník bude na začátku roku patřit historii našeho kraje. Výstava s názvem Dykův kraj na historických pohlednicích se koná v rámci oslav výročí 100 let od vzniku Československa a od skončení 1. světové války. Představí život a zejména literární dílo zdejšího významného rodáka básníka, žurnalisty a politika Viktora Dyka (1877 – 1931), který v desetiletích před „Velkou válkou“ patřil k hrstce domácích aktivistů věřících v možnost existence samostatného českého (potažmo československého) státu.
Na výstavě prezentované historické pohlednice návštěvníkům nastíní bývalou podobu a postupnou proměnu Dykova rodného kraje. Vystaveny budou rovněž předměty z pozůstalosti V. Dyka vč. rukopisných konceptů a korespondence jeho manželky. K vidění budou také některá z básníkových publikovaných děl. Výstava vznikla díky spolupráci muzea s panem Milanem Honzíkem - sběratelem melnicensií.
Slavnostní zahájení výstavy se koná ve čtvrtek 11. 1. od 17:00 hodin v malém sále muzea.
Zdroj: Soutok

Leden 1, 2018

23:01

Jestli-že jsme si v roce 2016 připomínali zde na Mělníku 700. výročí narození Karla IV. , tak v dubnu 2017 zajel Soutok do Prahy, aby zde mimo jiné sháněl výroční turistickou vizitku s Marií Terezií od jejíhož narození ( také květen) uplynulo 300 let.
http://soutok.blogspot.cz/2017/04/velikonoce-ve-zlate-praze-jiz-pred.html.

Před koncem roku 2017 jsem do Prahy zavítal znovu ( článek) a znovu je tu Marie Terezie. Tentokrát v dvoudílném velkofilmu ....
https://www.csfd.cz/film/485135-marie-terezie/prehled/
...., jehož první část jsme mohli před malou chvílí na televizní obrazovce shlédnout a druhá část je již zítra. Dle mého názoru, se jedná na rozdíl od jiných nedávných pokusů v oblasti historických filmů zatím o velmi zdařilé dílo, čímž zvu čtenáře ke druhému dílu v úterý 2.1. ve 20 hodin.

 A protože ty články o Praze, jakož i moje dvojí vycestování za její vizitkou a současný velkofilm na obrazovce do sebe tak krásně symbolicky zapadají, tak mě napadlo v úvodu nového roku 2018 tuto symboliku užít i jako úvodník k představení prvních akcí v místním RMM v měsíci lednu. Konečně, historie je nesmírně krásná i poučná věda, které se dotýká v některých článcích i Soutok a nejen v těchto níže uvedených.

 Obklopuje nás na každém kroku, v časopisech, knihách, filmech a najdeme ji i na výletech u nás, nebo i jen kousek za hranicemi. Vždyť i Lužice a Rakousko, stejně tak, jako Horní Falc, či Donínsko a mnoho dalších míst za hranicemi i dále od nich jsou místy, které byly našim společným územím a jistě z toho můžeme mít pěkný pocit. Pokud také rádi cestujete a třeba i občas k sousedům, tak vám přeji,ať si přivezete vždy příjemné zážitky ze setkání s krajinou i s lidmi.

http://soutok.blogspot.cz/2015/08/soutok-byl-v-hlavnim-meste-monarchie.html
http://soutok.blogspot.cz/2017/07/melnik-vdeci-za-povyseni-na-mesto-krali.html

Zdroj: Soutok
17:31Posledním dopravním hitem Mělníka je možnost přímého spojení do Slaného a Kladna v rozumnou dobu a za slušný peníz. Od začátku prosince máme možnost jet každý pracovní den v 9.33 dopoledne a o víkendu v 9.00 do Slaného a Kladna přímou linkou za rozumných 32 a 40 Kč v jednom směru.

 Návrat stejnou linkou číslo 617 je poněkud neobvyklý. Poslední přímý spoj do Mělníka odjíždí v pracovní dny z Kladna ve 12.20 s příjezdem ve 13.58 do Mělníka a o víkendu to je v 16.50 s příjezdem v 18.25, což je pro víkendové turisty docela zajímavý čas.

Vzpomněl jsem si několik let nazpět na svoji návštěvu u našeho největšího menhiru u obce Klobuky v Čechách, což je právě nedaleko Slaného a zapřemýšlel jsem, zda bych nějak mohl využít výhodně železnice, nebo autobusu. Mimochodem, není tam jen menhir, ale je tam těch věcí k návštěvě více ( Peruc ,Panenský Týnec, Louny). A víte, jak tedy mé pátrání dopadlo? Nijak slavně, spíše naopak.


Když vyjedete v pracovní den z Mělníka linkou číslo 617 v 9.33, tak přijedete do Slaného asi v 10.37. Odtud vyjíždí k ,,menhiru" a do Panenského Týnce v 10.45 autobus a další až ve 14.30! Tato linka už není v PID a vůbec nečekejte, že do Slaného přijedete s dostatečným předstihem na přestup, neb budete možná ještě chvíli hledat stanoviště následné linky.

Řeknete si: ,, Fajn, tak když pojedu o víkendu v 9 hodin, tak to chytnu v pohodě." Omyl, linkový autobus jezdí jen v pracovní dny. A co tedy do Kralup linkou 466 přes Spomyšl, a pak přímo vlakem až k cíli? O víkendu jezdí do Kralup jedna spoj v 16.25 a jinak nic, ale vyberme si třeba jen zítřejší pracovní den, kdy má někdo ještě volno.

A zase nic nenavazuje. Přímé vlaky z Kralup ke zmíněným cílům odjíždí v 8.51 a v 11.51 z Kralup. A jak to jezdí v pracovní dny z Mělníka? První spoj linky 466 v 6.30 s příjezdem už v 7.30 do Kralup. Druhý v 8.10 s příjezdem v 9 hodin, což už je pozdě. Třetí v 10.10 s příjezdem v 11 hodin, což je 50 minut čekání a už máte poledne. Prostě mám pocit, že levý břeh Labe ve vztahu k Mělníku PID nějak nezvládla. Ano, dá se ještě jezdit zdlouhavě do Kralup vlaky, ale kde to jsme.

. Do Roudnice je to v pracovní dny od Mladé Boleslavi podstatně lepší, ale o víkendu jede první autobus do Roudnice až v 11.15. Na koridor ve směru do Německa a na Karlovy Vary, tak budeme i nadále užívat železniční trať číslo 072 s nejčasnějším prvním víkendovým příjezdem do Ústí až někdy v 7.50. V tomto ohledu se tedy zdá, že PID zrovna nějak nezazářila a nemotivuje lidi k tomu, aby nechali auta doma, pokud se vypraví k některým bližšícm cílům.

Na druhou stranu je fajn,že máme takové super spojení na Prahu a potažmo k opravdu vzdáleným cílům, což užijeme především v létě, kdy nás dlouhý bílý den zve i ke vzdálenějším cílům.
Zdroj: Soutok

Prosinec 31, 2017

14:16


A je tu Silvestr. Trošku jsem si dnes hrál a vytvořil jsem na úvod takový pohled, který má aspoň částečně představovat tu směsici hudby, která je mi blízká. Aktéry není třeba představovat a pokud vám tři obrázky nic neříkají, tak stačí trošku zajít nazpět do různých seriálků a článků o etnické hudbě. Kromě světoznámého rocku a popu je málo známá melodická taneční hudba z různých koutů naší modré planety prostě super, ač i tady musíme vybírat. No tak dobře
Zdroj: Soutok

Prosinec 30, 2017

19:13

Vánoce, to je i čas pohádek a asi jste si již mnozí všimli, že se velmi často točí na Kokořínsku, poblíž Liběchova, ale někdy samozřejmě třeba i v Česko-Saském Švýcarsku, apod. Jednou z nich je například pohádka Láska rohatá z roku 2009, která byla zrovna nedávno v televizi a snad jste poznali, že se tam objevil skalní útvar Harfenice poblíž obce Želízy.

Vánoce jsou také časem návštěv,  ale i výletů, nebo jen procházek. Mně se dnes podařilo tyto možnosti spojit a díky tomu tady máme vlastně takovou pozvánku na výlet nedaleko od našich domovů, což v tomto případě dokonce souvisí i s těmi vánočními pohádkami.

Do Štětí jezdí dnes z Mělníka přes Liběchov autobus číslo 369 snad každých 30 minut až hodinu, vlak poměrně také často, a když pominu i vlastní autodopravu, tak vlastně není co řešit.


Liběchovsko proslulo hlavně díky skalním plastikám sochaře a zámeckého kuchaře Václava Levého, který v tamních lesích vytesal do skal v polovině 19. století svá čtyři díla, která jsou vyhledávána návštěvníky z celé republiky. Harfenice, Had, Čertovy hlavy, nebo jeskyně Klácelka, to jsou zkrátka výtvory, které tu vznikly v době, kdy Liběchovu vládl Antonín Veith
... https://cs.wikipedia.org/wiki/Anton%C3%ADn_Veith


Existuje sice okruh po modré tustické značce v délce 12 km, který vás provede kolem všech čtyř zmíněných objektů, ale osobně doporučuji i jinou variantu, která vás provede podle říčky Liběchovky.

Od autobusové zastávky před restaurací Beseda, se vydáte parkovou alejí, která vás povede kolem fotbalového hřiště a místního autokempu po zelené značce do části zvané Boží Voda. Kdysi zde byly malé lázně, ale dnes zde najdete již jen malou kapličku u cesty, poklidnou komunikaci a pod vámi zůstanou rybářské sádky, odkud na Vánoce také putují k prodejcům kapři, nebo si je snad ještě dnes můžete vybrat přímo zde.

Za nimi se můžete rozhodnout, zda se nejprve vydáte po modré značce na Klácelku, nebo zda budete pokračovat stále po zelené kolem zahradnictví ( účiliště) a dále podle Liběchovky ke koupališti v obci Želízy. Po několika desítkách metrů minete v rovném směru turistickou křižovatku, projdete kolem dvou obrovských vil a dojdete na křižovatku, kde odbočuje vlevo žlutá značka, po které se vydáte.

Žlutá je takovou zkracující spojnicí na modrou okružní značku, která vás dovede k plastikám Harfenice a Had.


Právě Harfenice si zahrála ve zmíněné pohádce ( pojmenováno podle sedící ženy, která měla hrát na harfu).

Patří k ní vedle těch masek ještě tato jeskyně. Až půjdete k Hadovi, tak si ohlídejte levou stranu cesty, kde objevíte obličej sfingy, který však není dílem Václava Levého a je mladšího data.


Střední část Hada podlehla poměrně brzy přírodním vlivům, ale všimněte si na plastice i velké sekery nad touto částí. Možností pokračování je více, ale my se vrátíme až na rozcestí k vilám a odtud zajdeme přímo na hlavní silnici do Želíz. To jsme již opět na okruhu ( modrá značka), který nás přes Čertovy hlavy a Klácelku dovede zpět do Liběchova.


Ještě před obcí si všimněte vlevo těchto mokřadů.


Krátká naučná stezka se v únoru jen bělá, když začnou kvést sněženky a bledule. Na snímku je i část povalových chodníků, které tu podle Liběchovky vedou.


Vysoko nad obcí Želízy najdete Čertovy hlavy a je od nich dnes takovýto výhled. Vpravo mimo záběr je ještě hora Říp.


Čertovy hlavy byly celá desetiletí ukryty v lese, nebo alespoň v poslední fázi bránili divákům trošku kmeny stromů. Jedná se ohledně jejich velikosti o plastiku světového významu.


Dnes jsou opět po více než 100 letech ( také je tu někde článek)  vidět až ze silnice. Bohužel byl jižní svah dnes velmi blátivý a dalo mi to při prudkém sestupu zabrat. Doporučuji v podobných podmínkách tuto cestu spíše k výstupu, nebo se možná vrátit do obce a pokračovat vsí obchvatem.


Ze Želíz na Klácelku, se opět zase chvíli stoupá, ale pak vás čeká tento romantický lesík, který však vyžaduje trochu soustředění a zejména pokud jdete s dětmi. Nejde o exponovaný terén, nehrozí závratě, ale odbočení z cesty může být osudné. Jsou tu totiž hluboké skalní strže. Nejde však o dlouhý úsek, ale snad jen o 100-200 metrů. Hlídejte si hlavně děti a psy.


Klácelka je velmi zdobným útvarem. Kromě soch a plastik venku na vás čekají výjevy ještě uvnitř jeskyně na stěnách. Dobré je mít baterku, nebo fotoaparát. Také jsem někde zde již o ni psal podrobněji, ale pro ty zvídavější je snad nejrychlejší web....
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kl%C3%A1celkaOd Klácelky sejdete dolů na státní silnici , dáte se vlevo ( docela dobrá cesta podle ní) a teprve asi po 100 metrech ji přejdete. Modrá značka vás dovede podle velkého rybníka opět do Boží Vody, odkud se vrátíte po stejné cestě, jako jste vyšli.


Boží Voda s jedním ramenem Liběchovky působí romanticky. Na celou procházku počítejte tak s dobou 2,5 hodiny. Výhodou je, že můžete okruh různě zkrátit a některý z cílů třeba i vypustit.To byla tedy taková výprava do míst pohádek, do krásné lokality poblíž Liběchova jen nedaleko našeho města. Liběchov má i info centrum, několik restaurací, zámek s parkem, kostelík, kostel, hřbitov, vlakové nádraží, řopíky ( bunkry), ale to by byla zase jiná písnička.


Včera jsem konečně objevil plán návštěv legiovlaku pro rok 2018 a konečně je tam i Mělník, ale i nedaleký Brandýs nad Labem, nebo Poděbrady. Soutok navštívil legiovlak již letos v květnu v Kolíně ( je tu článek a fotografie) a v roce 2018, také v květnu bude vlak u nás. Součástí projektu je i fakt, že čas od času přibude i nějaká ta replika nového vozu, tak se necháme překvapit. Ostatně, lokomotivu legiovlaku jsem v Kolíně neviděl.

Zdroj: Soutok

Prosinec 28, 2017

11:59

V dubnu 2013 jsem vám v článku .... http://soutok.blogspot.cz/2013/04/petr-jirasek-jeho-knizka-mlyny-na.html psal o tom, jak jsem se seznámil s amatérským spisovatelem Petrem Jiráskem z okresu Praha-západ.
 Na první pohled nic zvláštního. To se přece někdy stává, že zavadíte o lidi, kteří mají nějaké vědomosti, nezbytné materiály, zkušenosti, potřebnou podporu, nezbytné peníze na zakázku, klid na práci a jsou schopní v nějaké kvalitě přijít s knížkou určitého žánru, která nezřídka mívá odborný charakter.
 To píši proto, že samozřejmě najdete v knihách a v antikvariátech také beletrii, která sice neklade na autora potřebu něco dokumentovat a zjišťovat, ale možná se netěší takové popularitě, jako literatura věděcká, literatura faktu. Petr se mi o Vánocích ozval znovu a já si uvědomil, že mi právě zaslal skutečně zajímavý materiál na článek. Podívejte se, co to udělá, když má nějaká obec alespoň jednoho aktivního penzistu, kterému nechybí zájem.

Petr se v minulosti věnoval obci ve které žije a pokoušel se její historickou tvář přiblížit současným občanům tak, jako se o to pokoušíme zde u nás na Mělníku za pomoci místních historiků, sběratelů starých pohlednic a fotografů. Velmi ho zajímaly staré nápisy na hrobkách a stejně tak rád vyprávěl o neprozkoumaných podzemních prostorách v katastru obce.

Nejdříve si obstaral dostupnou odbornou literaturu, která vám pomůže luštit různé druhy písma a začal dokumentovat nápisy na historických hrobkách v sousedních obcích i doma. Letos se mu podařil opravdový úlovek, který bude mít možná jednou dopad na turistický ruch v obci. Petr si totiž občas pomůže ve výzkumech i pomocnými nástroji. a v současnosti je v kontaktu s odborníky, kteří se jak zabývají podzemím, tak mají zkušenosti s nálezy koster a zachování jejich hrobek. Vy si můžete přečíst přímo originály na stránkách Tuchoměřického měsíčníku. Jde o letošní čísla 11 a 12 na straně číslo 5, která je mu vyhrazena. http://www.tuchomerice.eu/zivot-v-obci-1/tuchomericky-zpravodaj/?ftresult=zpravodaj

Inu, stačí jeden schopný člověk, který je ochotný se vrhnout do výzkumů a může to dokonce znamenat i změnu atraktivity nezajímavé obce pro turistický ruch, pokud si tamní radní uvědomí skrytý potenciál. A já si opět musím vzpomenout na podzemní prostory v Mělníku i v jeho blízkém okolí. Myslíte, že to nebude nikoho nikdy lákat zjistit, jak to tam vypadá ? Že to není možná velká spící turistická atrakce, která čeká na lidi, kteří dají pokyn k jeho výzkumu?


Udělejme to právě teď a nečekejme další desetiletí. Vždyť už jen osvícení té myšlenky samotným vlastníkům sklepů je první krok. Ani tu již nechci psát znovu to, co jsem tu snad stokrát napsal, protože je to jak házení hrachu na zeď. Existuje spousta způsobů motivace vlastníků, pokud se ovšem chce.
Zdroj: Soutok

Prosinec 27, 2017

14:18

Nemohu o sobě prohlásit, že jsem nějaký čtenář a přesto mám ke knihám vztah a zejména o Vánocích, kdy se člověk nemusí tolik rozptylovat povinnostmi, tak minimálně jednu přečtu.
Přečetl jsem i knihu Martina Klihavce s názvem Mělník na starých pohlednicích II a byl jsem nadšený, jakého máme na Mělníku v současnosti zapáleného městského historika a kronikáře.

Funkce kronikáře a historika je totiž věc jedna a zájem, aktivita a znalosti jsou věc druhá. Žijeme dnes v takové dravé době, kdy spíše vznášíme kritiku, než chválíme a ono je to na jednu stranu správné. Jednou jsem tu obdržel výtku, že prý dělám Mělníku občas medvědí službu, když jej začnu srovnávat s jinými městy a občas něco kritizovat. Jak ale chcete docílit, aby se někdo vlivný nad něčím zamyslel a třeba to po vzoru jiného dělal jinak a lépe? Nelze jen chválit to, co se povedlo a ani by takové články nikoho nebavily.

Na druhou stranu je příjemné chválit a je škoda, že někteří lidé, se umí ozývat jen v případě kritiky. Jedna pochvala dokáže hrozně moc a umí potěšit mnoho lidí, nebo i dodat inspiraci. Vzpomínám si třeba na to, jak jsem kdysi jakési firmě z Benešova v dobrém rozmaru pochválil jejich potravinářský výrobek,, Baštýřské štrycle" a dostal jsem zpět krásný děkovný e-mail i s jakousi pozvánkou do jejich firemního skladu
Zdroj: Soutok

Prosinec 25, 2017

14:43

Máte po včerejšku tolik knih, že to již není kam dávat ? S tím se jednoho dne setká každý, kdo má rád knihy, četbu pro pobavení i pro vzdělání. Dnes již nemusíme vyhazovat knihy do popelnic, tahat je někam do antikvariátu, nebo je pálit, ale můžete je odnést třeba i někam do sovího hnízda, jak by se to dalo dnes moderně pojmenovat. První soví budka pro knihy totiž vznikla v našem okrese dle tisku v Mlékojedech... http://www.mojenera.cz/miniknihovna-v-mlekojedech-zahajila-provoz/


U nás je takové místo na nádraží ČD u vchodu na peron. O jiném nevím, nebo se o tom nějak nikde nepíše. A tak je tu možnost vlastně vykonat dobrý čin, který vůbec nemusí být jen na Štědrý den. Můžete knížkou někoho potěšit a hlavně není knížka nikde bez užitku zastrčená v knihovně, ale může ještě sloužit, což je její úkol. Ovšem, otázkou je, zda opravdu skončí tak, jak má a nikoliv někde ve sběru, nebo jako nepříliš vhodný papír pro podpal.

O knize se někdy říká, že je to nejlepší přítel člověka a můžeme k ní mít i jistý citový vztah, ale jistě najdeme v domácí knihovně něco, o čem ani nevíme, že to máme.


Mnoho lidí, zejména s dětmi a psy včera vyráželo k lesu, aby přinesli jídlo pro lesní zvěř. I to je docela hezký zvyk, ač nevím, zda za současných podmínek, se to tam nebude jenom tak povalovat a hnít.


Pokud přijdete od Blat ke psímu hřbitůvku a dáte se vlevo směrem na Hleďsebe ( žlutá turistická značka), tak dojdete k jedněm z nejbližších lesů v sousedství města. Hned první šikmá odbočka vlevo vás povede do míst, kde kdysi dávno stávala jakási hájenka.


Asi po 50 metrech dojdete k tomuto místu, které je historicky významné. Sem totiž byla svezena nevybuchlá munice z druhé světové války a byla dodatečně odpálena. V důsledku toho vznikly po obou stranách cesty dvě hluboké jámy a zbytek po této akci je patrný dodnes. Jen asi o 100 metrů dále je z cesty do Hleďsebe další odbočka vlevo, která vás přivede ještě k další takové jámě a právě k onomu krmelci ( obrázek), kam včera kráčelo neuvěřitelné množství rodin.


Dokonce se mě ptal automobilista, že tu má někde sraz s nějakými lidmi a prý to má být u nějaké jámy. Odbočil o trochu dříve, ale skrze les jsme později viděli společně neskutečně velikou skupinu dětí a dospělých, kteří sem kráčeli za zmíněným úmyslem.


Podívejte se tedy aspoň na maličké skupinky, které sem v průběhu časného odpoledne chodily.A nakonec něco s plakátu. Kdo má zájem o tradiční Kelský biatlon jen den před Silvestrem, tak zde je pozvánka. Ještě jsem někde zahlédl, že ve stejný termín ( 30.12.) si vyrazí na Říp také turisté a bývalo zvykem pořádat na Nový rok na stejný vrch také cyklistickou oficiální vyjížďku.

Teď se tedy již věnujte dárkům a televizi, hodování a nezapomeňte se i občas provětrat, což je zdravé. I venku můžete zažít zajímavé chvíle. Potkal jsem včera odpoledne velmi inteligentního muže ve věku 90 let, který asi před dvěma lety ztratil ženu, a protože jsme měli společnou cestu, tak jsme si povídali. A víte, co mi nakonec řekl?

 ,, Děkuji Vám, že jste mi byl ochotný věnovat část svého volného času. To je můj největší vánoční dárek." A věříte, že jsem měl za ta slova nejen velkou radost a opět si rozšířil obzor, ale znovu jsem si uvědomil, jak je důležité nebýt osamělý, mít známé, přátelé, a že nám to v našem věku připadá někdy samozřejmé, což rozhodně  samozřejmé není. Někdy se hádáme kvůli věcem, na které po čase ani nevzpomeneme a pokud nám osud dopřeje vyšší věk, tak jsme rádi za každou spřízněnou duši.
Zdroj: Soutok

Prosinec 22, 2017

16:15

Milí čtenáři, vím že v tuto chvíli již mnozí z vás dokupují poslední dárky, staví a zdobí stromky, balí dárky, nebo dolaďují vánoční potravinové menu, ale není vůbec od věci si na chvíli udělat čas a podívat se, co se kde připravuje.

Jak jistě víte, tak v RMM probíhá velká výstava vánočních ozdob, která má zachytit období 1880-1980, ale již tady mám delší dobu k disposici výhledový program na celý příští rok. Jistě budu mít později i program přímo na leden 2018, ale nyní máte tedy možnost nahlédnout do takového celoročního přehledu, který může samozřejmě ještě doznat nějakých drobných úprav.


Kamarád  mě  už upozorňoval, že na Nedvězí by se mělo jít v sobotu 17. ledna, tak jsem si sem dovolil otisknout také  stránku s akcemi mělnických turistů pro rok 2018. Pokud rádi chodíte pěšky a potkáváte na akcích staré přátelé, tak je to i zajímavá nabídka masových a poeticky pojmenovaných pochodů.


A nakonec jsem dnes zařadil nejbližší akce v lednu 2018, jaké se chystají na výstavišti v Lysé nad Labem. To je dnes vše a snad je to  i takové malé zpestření mezi těmi přípravnými vánočními akcemi. Jak bude čas, chuť, nějaký nápad, nebo i třeba akce, tak sem snad zase něco dám
Zdroj: Soutok

Prosinec 21, 2017

00:24

Prosinec 18, 2017

00:23

Od pátku do neděle, se konaly na náměstí Míru tradiční Vánoční trhy a podle svědků to byla opět hezká akce, jako minulý rok. Podařilo se mi najít čas k ochutnání atmosféry jen chvíli před nedělním západem slunce a zde je tedy několik obrázků.


První fotografie patří tradičním řemeslníkům......., nemůže chybět atmosféra u betlému, ...


... a tradiční koše s plápolajícím dřívím, kde je možné se v případě potřeby i trochu ohřát.


Tento nám již trochu dohoříval a na konci akce měl již nárok :-).


Při pohledu do programu čtu slovo Karmína. To tedy byli zřejmě učinkujicí na scéně v době mé přítomnosti.Následovalo několik stánků, ale koníčky pana Brože jsem již nezastihl.
Zde ještě nějaké snímky pro představu účasti v nedělním podvečeru.
Kolotoč byl opět na místě a zrovna mě tak napadá, že bych zde měl i připomenout, že odpoledne došlo i ke krátké sněhové vánici.
Byl jsem však i zvědavý, jak zase po týdnu pokročily práce na starém mostě a prošel jsem se opět do Rybáří.


Trochu neobvyklý pohled na zasněženou krajinu pod Mělníkem, městem s nejteplejším klima v republice.


Jak tedy můžete vidět, tak pracovníci se v některých místech podívali již slušně do útrob mostu.Takový pohled, se nám samozřejmě nikdy za našeho života nenaskytl.


A jedna romantika zákoutí na závěr. Do posledního předvánočního týdne vám přeji obzvlášť pevné nervy a rozvahu. A to nejen v práci, ale i při nákupech dárků a nezbytných potravinářských zásob.

Zdroj: Soutok