Tip: Nemáte kam kliknout? A co tohle?

Zpravodajství

Červenec 19, 2017

16:03
Mělník - V úterý večer vystoupil v Mělníku v zahradě místní knihovny oblíbený muzikant Petr Baťa Kundrát. Na basu se s ním představil Ondřej Lhotský.
Kategorie: Zpravodajství
15:00
Ruku na srdce, každý z nás chce tu a tam vypadat před ostatními dobře – a dobře v tomto případě znamená „zámožně“. Samozřejmě jen málokterý movitý majetek poukazuje na stav konta tak, jako luxusní auto.
Kategorie: Zpravodajství
11:39
Mělník - Do sítě šedesáti Semínkoven v Česku, nabízejících zahrádkářům bezplatné sdílení a výměnu semen z rostlin, které nebyly chemicky ošetřeny, patři i tři místa na Mělnicku. Na začátku sezony si mohou nadšenci přijít pro semínka do mělnické knihovny, kozomínské Medové prodejny a informačního centra mělnického zámku. Na stejná místa by pak na podzim měli vrátit semínka ze své úrody.
Kategorie: Zpravodajství
10:23
Dům, do kterého se dnes podíváme, je kousek od centra kanadského Montrealu. Nevybrali jsme ho proto, že by byl nějak zvláštní, úžasný, dokonalý. Naopak. Vybrali jsme ho proto, že celá rekonstrukce domu je komplexní, jednoduchá a funkční.
Kategorie: Zpravodajství
08:06
Mělnicko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí na Mělnicku.
Kategorie: Zpravodajství
05:57
Neratovice – Silně nepříjemný zápach se začal linout neratovickými ulicemi v pondělním dopoledni. Místní lidé o tom okamžitě debatovali na sociálních sítích, netušili přitom, z čeho puch pochází. S nadsázkou dokonce vtipkovali, že páchnou svorně všichni, protože už týden netekla ve městě kvůli letní odstávce teplá voda.
Kategorie: Zpravodajství

Červenec 18, 2017

18:39
Mělnicko - Dopolední workshop pro děti a rodiče v Rodinném centru Chloumek zavedl všechny účastníky do blízkého lesa za Lesními skřítky. Starší děti se mohly zúčastnit procházky už samy, ale ty mladší s sebou musely mít doprovod rodičů. V lese pak všichni společně postavili skřítkům tradiční domečky ze šišek, jehličí a listí. Nasbírali si s sebou do tašek samorosty a lesní plody a další potřebný materiál pro následnou výtvarnou dílnu, kde vyráběli samotné skřítky v klubovně rodinného centra.
Kategorie: Zpravodajství
15:42
Mšeno - O starých odrůdách třešní, zejména pak o těch typických pro Mšensko, si povídali lidé, kteří se zúčastnili Mšenského svatojánského třešňování. Ačkoli na velkých třešňových stromech kvůli slabému opylení viselo jen pár malých plodů, akci Okrašlovacího spolku pro Mšeno a okolí to nepokazilo. Při poznávací procházce tak lidé místo chuti plodů jednotlivých odrůd poznávali spíš jejich habitus. 
Kategorie: Zpravodajství
12:55
Zachytávat dešťovou vodu výrazně ušetří vaši peněženku a navíc to i dost pomůže přírodě. Na zalévání zahrady ale leckdy sudy u okapu nestačí. Pak jsou tu velké nádrže, které se dají i zakopat pod zem.
Kategorie: Zpravodajství
08:29
Mělnicko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.
Kategorie: Zpravodajství
05:27
Mělnicko /ROZHOVOR/ – Zemědělci potřebují k zahájení žní především sucho. Na polích na Mělnicku, která v posledních dnech stále skrápěly přeháňky, se sklizní teprve začínají. Kombajny zatím sečou ozimý ječmen.
Kategorie: Zpravodajství

Červenec 17, 2017

15:41
Mělník - Mělnický Dům dětí a mládeže vyrazil se všemi přihlášenými dětmi do školy čar a kouzel na novopacké boudě v Krkonoších. První prázdninové týdny tak děti tráví v horské přírodě, kde se učí nejen čarovat, ale i například i tancovat. A protože se celý tábor odehrává ve stylu světa Harryho Pottera, museli být na začátku všichni účastníci rozděleni za pomoci Moudrého klobouku do školních kolejí.
Kategorie: Zpravodajství
08:57
Kralupy – Cestující na železničních tratích z Kralup nad Vltavou do Loun a Velvar musí počítat v době výluky od úterý 18. do pátku 21. července se změnami, u lounské trati vždy od 7.35 do 14.25 hodin a u velvarské od 7.25 do 15.10 hodin.
Kategorie: Zpravodajství
06:00
Jak na nedávném mezinárodním festivalu reklamy Cannes Lions, tak třeba na velkém svátku americké reklamy, jímž je finále Národní ligy v americkém fotbalu Super Bowl, zabodovaly filmové reklamy na Playstation, vytvořené v Česku. Režíroval je Čech. Jmenuje se Jan Švejkar.
Kategorie: Zpravodajství
05:28
Mělnicko – Provozovatelé hospod, barů a restaurací mají stále větší vztek na zákonodárce, kteří schválili plošný protikuřácký zákon. A to i ti, kteří provozují nekuřácká zařízení delší dobu.
Kategorie: Zpravodajství

Červenec 16, 2017

06:33
Mělnicko – Skoro ztracená úroda třešní a višní, chabá úroda meruněk, výrazný úbytek hrušek. Letošní rok není pro sadaře příznivý. Přestože ve středních Čechách na tom byli o poznání lépe než na Moravě a v dalších koutech země, sezona je pro ně hořkým zklamáním.
Kategorie: Zpravodajství
06:19
Křinec /ROZHOVOR/ – Secesní plakáty na výstavách většinou překvapují širokou škálou námětů. Plakátovou tvorbou se přitom nezabýval jen známý český malíř Alfons Mucha, ale i mnoho dalších špičkových umělců z celého světa. Jejich náměty byly často například nové výrobky. Atraktivní díla dokumentují vysokou úroveň plakátové tvorby ze začátku minulého století a časů první republiky. A málokdo tuší, že jde většinou o kousky ze soukromé sbírky, která nemá v Česku obdoby. Patří Zdeňku Harapesovi, majiteli zámku Křinec na Nymbursku.
Kategorie: Zpravodajství

Červenec 15, 2017

16:10

Hoher Bogen.

V loňském roce ( i dříve) vám magazín Soutok okořenil toto období šesti výlety v řadě ( najdete je v záložce pod rokem 2016 a měsícem červencem) a samozřejmě jsem využil Jízdenky na léto, která umožňuje v krátkém časovém období ( sedm, nebo čtrnáct dní) libovolně cestovat železnicí po celém území ČR. To v některých situacích oceníte a navíc nemusíte dokonce mít nikde ani výdaje za ubytování.
Nejinak tomu bylo i letos, kdy však bohužel kvůli určitým záležitostem byl Soutok nucený použít pouze variantu sedmidenní za 780 Kč, což se ukázalo, jako nesmírně náročné. K jedné z cest, mě motivoval časopis Živá historie a článek o ni jsem již publikoval takříkajíc za tepla ve čtvrtek dopoledne. Brouka do hlavy mi však nasadila zpráva, že můj příbuzný během dovolené nedaleko Domažlic zachytil v příjmu DAB+ rozhlasu multiplexy z Porýní,Bádenska a dokonce i Švýcarska.
Je to asi tak, jako když řeknete rybáři, že jste byli u Vranovské přehrady a chytli jste tam skoro dvoumetrového sumce. Co udělá ? Pojede tam co nejdříve také.

A tak první myšlenka patřila samozřejmě městu Domažlice a hlavně nějakému kopci poblíž. Snad by to mohl být kopec Čerchov s rozhlednou, pomyslel jsem si, který je od vlaku vzdálený asi 2-3 hodinky chůze, ale pak mě oslovila určitá nostalgie

. No jasně, musí to být pohoří  Hoher Bogen v Německu a důvodů je celá řada. Už mí rodiče kdysi dávno vzpomínali, jak při nějaké odborové rekreaci stanuli na nějakém našem kopci a s úžasem hleděli na zajímavé pohoří, kde se na jednom konci pohoří tyčila k nebi anténní věž a na druhém byla jakási americká radarová základna střežící vzdušný prostor nad železnou oponou. Dalším faktem bylo, že už jsem jel pětkrát vlakem kolem něj ( dvakrát na Řezno a třikrát zpět, kdy jsem cestu směrem do Pasova volil přes Železnou Rudu), vypadá z dálky v otevřené krajině skutečně impozantně, a konečně je mediálně zajímavý i pro Mělník.


Lovci dálkového příjmu v dobách železné opony otáčeli kromě vrchu Ochsenkopf ve Smrčinách své televizní i rozhlasové antény právě k němu, a i dnes, se občas přesvědčuji od mělnického zámku, že stále ještě lze zachytit v určité kolísavé kvalitě radiový signál z tohoto asi 168 km vzdáleného pohoří. A tak bylo o první cestě rozhodnuto.
https://de.wikipedia.org/wiki/Sender_Hoher_Bogen


Berounka před Berounem.

Vstával jsem tedy minulou sobotu ve 3 hodiny 10 minut ráno abych, se dopravil autem do Všetat. V sobotu se tam totiž nedostanete a na pracovní den nemám čas čekat. Zaskočila mě ve tmě cedule v Kelských Vinicích, která ukazovala nějakou objížďku a slepou ulici, což mě pro jistotu, ale zcela zbytečně vyhnalo do Větrušic a Tuhaně. Naštěstí jsem vlak ve 4.27 do Prahy stihl v pohodě a v 5.12 jsem byl již na pražském Hlavním nádraží.

Tady byla téměř hodina času, ale přece nebude člověk utrácet peníze za jiný druh dopravy a dopravovat se do Prahy jinak, když je to všechno v ceně jízdenky. Na druhou stranu můžete aspoň pozorovat obrovskou komunitu různých tváří a hovořící mnoha jazyky V 6.12 jsem potom pokračoval vlakem Egrensis do Plzně ( 7.49) a nutno říci, že nebylo s kým promluvit a vlak byl zrovna docela prázdný.

 V Plzni je skutečně nádherné vlakové nádraží a dokončuje se jeho modernizace, která vyžaduje někdy i určité nedobrovolné, ale velmi časově pohodlné přestupy. V 8.10 jsem pokračoval do města Domažlice, kam přijedete v 9.25. Na hlavním nádraží spoj končí, ale do stanice Domažlice- město vás za deset minut sveze spoj Domažlice-Furth-Schwandorf. Tou bych mohl jet sice už přímo k hlavnímu cíli akce, ale co by to mělo za smysl ?


To již slunce opravdu pálí, ač je 10 hodin a já obdivuji především domažlické náměstí Míru.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Doma%C5%BElice
Myslím, že jde o jedno z největších náměstí v republice, kde najdete podloubí po obou stranách. Snad každý ví, že se této oblasti říká Chodsko, a že tu žil jakýsi Jan Sladký Kozina ( vůdce Chodů) a kníže Lomikar, který přežil odsouzeného povstalce o rok a den.


Z význačných osobností, se s městem pojí například Jaroslav Vrchlický, Božena Němcová a Jindřich Šimon Baar https://cs.wikipedia.org/wiki/Jind%C5%99ich_%C5%A0imon_BaarJenom v Domažlicích jsem nafotil především na hlavním náměstí k 60 fotografiím, včetně interiéru hlavní sakrální památky. Dlouhé podloubí však mělo v parném dni také své kouzlo.


Pro mě jsou Domažlice zajímavé i jinak. Prvně jsem tu přímo ve městě byl někdy na začátku sedmdesátých let a naposled snad v roce 1975. Jedna moje třídní učitelka totiž odtud pocházela, tak se sem uskutečnil  také školní zájezd. Pomalu jsem dokráčel na místní hlavní nádraží a teplota atakovala téměř třicítku. Mezinárodní rychlík z Prahy, kterým jsem v minulosti jezdil do Regensburgu, je o 10 minut opožděný, ale to mi nevadí. Rychle proladím rádio, abych věděl, co tu mohou tak místní lidé v DAB+ i v FM poslouchat a za chvíli už se linou z nádražního rozhlasu známé tóny lidové písně ...

http://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/lidove-pisne/zadnej-nevi-co-jsou-domazlice-84890RadniceVe Furth im Waldu jsem ve 12.20 a mám před sebou ve 29 stupních ve stínu asi 32 km pochodu. Město není nic zvláštního a i nádraží toho na německé poměry moc nenabízí. Místní radnice byla společně s kostelem asi nejzajímavější budou městečka.

Tak toto mě pěšky čeká. Asi 15 km tam a to samé zpět.

Výhledy zpět k městu. Na obzoru je Čerchov.

Turistické a cyklistické značky, jsou stejně, jako cesty nejlepší u nás. Na mapách cz jsem si udělal  představu, kudy mám jít a šel jsem jen s určitým vlastním nákresem. Brzy jsem se na hranici města ztratil na nějaké příjezdovce k jedné hlavní silnici. Objevuji autobusovou zastávku s asi dvacetiletým člověkem, ptám se na cestu a ukazuji na vzdálené pohoří.

Začal mi vykládat, jak mám postupně přestupovat na různé autobusy, které mě dovezou k lanovce. Rázně jsem ukázal na kopec v dáli a řekl jsem, že to je jen 15 km pěšky, nebo-li 3 hodiny. Rozesmál se, zakroutil hlavou a poslal mě kolem autostrády, ale správně. Ostatně, měl jsem podobný dojem. Po půl kilometru podle silnice jsem se skutálel pod most, kde opravdu vedla silnička s červenou značkou F3.


Nejprve vedla po krásné asfaltce a slunce se naštěstí často schovávalo za obláčky. Míjel jsem kravín, o kterém se ještě rozpovídám a v jedné obci nějaká červená značka v podobě pruhu kamsi odbočovala. Stála tam dodávka a její řidič přečetl z mého obličeje nejistotu. Ihned ke mně utíkal a ptal se na můj problém. Potvrdil moji domněnku, že ten červený pruh značí nějaké jiné označení.

Legračně mi ukázal, že bych tamtudy šel někam oklikou do háje a já mu pro legraci ukázal můj nákres, abychom se oba společně zasmáli. To jsem zažil právě i v Rakousku, kde mi kousek za Hohenau jmenoval řidič vesnice, které jsem si již doma vypsal. Na otázku, jak je to ještě daleko, mi řekl, že ještě asi 12 km, ale symbolicky naznačil, že když si šlápnu, tak tam jsem za chvíli, čemuž jsme se oba zasmáli. Bylo totiž horko a měl jsem toho dost.

Značení je tam hrozné. Asfaltku asi po pěti km vystřídala polní cesta, a pak už byla i třeba taková, jako je na obrázku. Na úpatí lesa jsem byl za dvě hodny, ale prudká cestička, která se v jednom místě zůžila na pěšinku, kde se oděv otíral o ostružiny byla občas utrpením. Nechávají vás jít vyšlapanými místy a nemáte kontrolu, že jdete správně.

 Navíc objevíte zcela neaktuální značky. Došel jsem asi v 15 hodin na nějaké místo k chatě, kde jsem koukal na půl kilometru vzdálené parkoviště. Jsou to lenoši a jezdí sem auty. Z lesa není nikam vidět. Široká cesta nějak obchází vrchol a asi za dalších 30 minut končí u kamenného posedu u zavřené budovy pod vysílačem.


K západu není pro stromy vidět, k jihu jsou v oparu nějaké kopce a k severu vidíte za vrcholovým křížem naši Šumavu.

Tam je také lavička. Aspoň vyndavám rádio a spouštím scan DABu. Bída. Na každé straně kopce je to jinak. Jenom regionální muxy z Mnichova a Ingolstadtu, ale žádné SWR, nebo dokonce SRF ze Švýcar apod.   https://de.wikipedia.org/wiki/Liste_der_DAB-Sender_in_der_Schweiz


Trošku rozladěný neúspěchem, ale na druhou stranu potěšený. Vždyť stojím přesně v místě, odkud třeba na frekvenci 96.8 MHz ladím občas při procházce kolem našeho zámku právě tento vysílač na fotce. Mělník je odtud asi 168 km vzdušnou čarou daleko.


Dolů zpočátku kvaltuji, ale ukazuje se, že v pohodě stíhám, ač jsem ještě v 16.20 na vrcholku. Ještě poslední pohled na pohoří. Škoda, že jsem navštívil jen část, ale na více nebylo času, ani sil.


V Německu je náboženství na vysokém stupni a podobně je to i s poctou k padlým ve válkách.


Kravín u Furth im Wald mě velmi potěšil. Všimněte si toho přístupu k chovu. Ta úžasná vzdušnost, která v kravíně panuje Je to tu celkově zemědělská oblast, ale opět presentuji jen zlomek fotografií.Prvních asi 8 km k pohoří vedlo po cyklostezce. Ta snad vedla k lanovce, ale jako stoupající variantu to snad nemohli myslet vážně.Typické domy s tolik oblíbenými obrázky na stěně. Zde chybí jen květinová výzdoba na balkonu.Furthem protéká řeka Chamb, zde jen o něco větší než neregulovaná Pšovka. Za mostem je kaple a pod ní park a dětské hřiště. Prakticky jsem v parku asi od 18.10 do 19.15 oddychoval, protože přímák z Mnichova do Prahy tu staví až v 19.52. V kapli tiše seděla v lavici jedna žena a interier byl skromný, ale hezký.


Bývá zvykem, že májky v bavorských městech zdobí ještě různé emblémy, které jsou pro nás španělskou vesnicí.

Tento kostel ve Futrhu mě vždy z vlaku zaujal. Nyní vidím i něco více, než jen jeho vrchní část. Když jsem došel na nádraží, tak jsem se nestačil divit. Sobota večer a nás tu nastupuje nejvíce pět. Při mé první cestě na víkendovou jízdenku SONE+ v srpnu roku 2004 do Řezna tu bylo narváno a mávali nám tu i nějací nádražní policisté.

Aspoň, že vlak byl opět řádně zaplněný. Měl jsem přijet ve 22.40 do Prahy, ale 8 minut zpoždění je na hraně odjezdu vlaku do Mělníka. Jen jsem odblokoval dveře, už mám mokré rameno a vlak na Mělník nikde, ba ani nápis. Teprve teď zjišťuji, že venku neprší, ale má třetí a poslední lahev na boku báglu je nedbale uzavřena. Také zjišťuji, že je sobota, a to žádný vlak ve 22.48 z Prahy do Mělníka nejede.

Čeká mě nudné čekání do 0.15, které si snažím zkrátit různým způsobem. Musím myslet na to, že mám vystoupit už ve Všetatech, kde mám auto. V 1.30 jsem konečně doma. Příště má být lépe. Bude? Mezitím Mělnický deník píše článek o zlepšení ( přidání) nočních spojů mezi Mělníkem a Prahou, který určitým způsobem navazuje na článek Soutoku, který se týká navržených řádů pro příští období.

Ovšem, nyní je již v článku Mělnického deníku vše posvěceno významnými činiteli naší regionální politiky. Čtenář, který do Prahy běžně necestuje, se dozví, že autobusy mají stále častěji zpoždění a budoucnost tedy přejde zřejmě na železnici.
Zdroj: Soutok
10:43

Velmi pěkný příspěvek tu mám opět z RMM. Kdo z nás by si někdy v životě nezatoužil s něčím hrát, a kdo z nás starších by nebyl někdy pohlcený určitou nostagií, pokud by viděl staré deskové hry, nebo Rubikovu kostku ? Sice se to sem možná moc nehodí, ale docela rád mimochodem připomenu, že i obyčejná krabička zápalek sloužila k zábavě především mládeže 80. let 20. století :-) Nebo taková čára s desetníky, kuličky apod..

Člověče, nezlob se! – Pojďte si hrát do mělnického muzea!
14. 7. – 24. 9. 2017 Regionální muzeum Mělník – malý sál

Ve čtvrtek 13. 7. byla v Regionálním muzeu Mělník zahájena výstava Člověče, nezlob se!. Soubor historických her a stavebnic z let 1880 – 1980 zapůjčili na Mělník sběratelé manželé Pecháčkovi z muzea hraček v Rychnově nad Kněžnou.

 Téměř stovka exponátů nabízí návštěvníkům ucelený pohled do historie hry. K vidění je několik druhů Člověče, nezlob se!, Rubikova kostka, Monopoly, Kloboučku hop, Richterova kamenná stavebnice, česká stavebnice Komenium…atd. Zajímavostí je např. český předchůdce Lega – cihličky pálené z hlíny od firmy Tego a unikátní papírová stavebnice Pražského hradu, jejíž vznik inicioval básník Jaroslav Seifert.

 „Dříve se na vývoji hraček podíleli spičkoví výtvarníci, pedagogové i psychologové“ říká kurátorka výstavy Miroslava Pecháčková při pohledu na krásně malované puzzle z první poloviny 20. století. Nechybí ani pár modelů z Merkuru a stavebnice Seva.

Nejen děti jistě ocení interaktivní zónu, kde si mohou vyzkoušet více než 200 druhů her. V malé místnosti, která přiléhá k výstavnímu sálu, jsou k dispozici např. dáma, mlýny, několik druhů domina, šachy, blechy, kvarteto, poznávací hry zvířátkové a vlajky, kostičkové hlavolamy i Seva. Několik druhů pexesa nabízí pexesovník a nadšenci zde naleznou také kufr plný Merkuru, runovou abecedu nebo stolní hru „Veselá pouť rokem 1937“.

 Pro nejmenší je připravený koutek s interaktivními prvky pro poznávání barev a tvarů i jemnou motoriku. Samozřejmě nechybí dřevěné kostky. Součástí výstavy je také venkovní „Člověče, nezlob se!“ umístěné v atriu muzea. Můžete tak vyzvat rodinu na souboj třeba při posezení u dobré kávy či vína, které nabízí muzejní kavárna.


Během srpna muzeum zve na doprovodný program: 3. 8. a 10. 8. Komentované prohlídky nejen pro děti – Letem herním světem 9:30 - 11:00 a 13:30 - 15:00 hodin. 4. 8. a 11. 8. Minihrátky - přiblížení světa deskových her dětem do 6 let, 10:00 – 11:00


Regionální muzeum Mělník vyhlašuje letní fotografickou soutěž „Hraj si, ať jsi, kde jsi!“ na muzejním facebooku. Poděl se s námi o radost z hraní společenských her a získej Ubongo, IG puzzle nebo Člověče, nezlob se! Vlož na naší Timeline nebo přímo do alba „Soutěž - Hraj si, ať jsi, kde jsi“ fotku, jak hraješ jakoukoliv společenskou hru (nejenom deskovou) na neobvyklém místě (třeba v letadle nebo na lodi nebo na skále nebo na stromě...:-) Samozřejmě platí pravidlo zachování bezpečnosti všech zúčastněných osob! Fotografie mohou být i historické! Vyhrává fotka s největším počtem „lajků“. Soutěž trvá do 31. 8. 2017.
Výstava bude otevřena do 24. 9. denně kromě pondělí 9:00-12:00 a 12:30-17:00 hodin. Pojďte si hrát!
KrF.


Zdroj: Soutok
08:54
Všetaty – Knihovna ve Všetatech je opět otevřená, čtenáři ji mohou navštívit každé pondělí od devíti do šestnácti hodin, ve středu mezi osmou hodinou a polednem a ve čtvrtek od devíti do sedmnácti hodin.
Kategorie: Zpravodajství