Tip: Nemáte kam kliknout? A co tohle?

Zpravodajství

Duben 23, 2017

09:19

Milí čtenáři, nedávno jsem tady na blogu zažil takové velmi příjemné chvíle, když aprílový článek ,,Čtyři varianty  jedné z nejkrásnějších procházek v Mělníku" zaujal  1132 čtenářů. To mě motivovalo k procházce na opačnou stranu města, která však byla tak bohatá na obsah i fotografie, že jsem ji musel rozdělit do tří dílů a rychle je vydat. Toho dění je totiž na jaře moc a už klepala na dveře Řípská pouť..


A klepala až neuvěřitelnou silou. Zatímco první díl trilogie procházky ,,Mezi Mělníkem a Liběchovem" přinesl opět krásných 1024 návštěv, tak program Řípské pouti přitáhl dokonce až 2186 návštěv! Jenže, pak přišlo něco, co mi moc hlava nebere. V okamžiku, kdy jsem se dostával do fáze, kdy se veřejnost měla dozvědět, jak vypadá okraj našeho města, jaké tam jsou krásné výhledy i stavby ve vinicích, tak návštěva padla na stále slušných 334 čtenářů, ale ani na ,, mělnickém  facebooku", se k našemu okolí centra města již nikdo nevyjádřil.

Opravdovým propadákem je pak třetí díl, kde jste si mohli prohlédnout liběchovský pivovar, vinárnu, všechny ty krásné stavby ve vinici odspodu a nakonec i nádherný milník, který původně odděloval od sebe tři české kraje. Ten se nejen, že nekvalifikoval ani na facebook, ale ani ho nikdo nepostrádal a má pouhých 39 návštěv.

 Jsem hrdý na to, že nejsem žádnou naplaveninou, ale rodákem, který tu žije přes půl století a ačkoliv navádím často čtenáře k výletům i akcím jinam, a často kritizuji,co by se u nás dalo zlepšit, tak sami vidíte, že se dovedu těšit i z blízkého okolí. Tak mě ten nezájem poněkud zarazil :-)


Vláček právě podjel dálnici.

Akce Řípská pouť mě letos zaujala už i tím, že vše, co mě na pouť přitahuje, se letos koná v ještě příjemnou sobotu. To však platilo do doby, kdy nejen začalo strašit počasí, ale ukázalo se také, že ony kapely vystupují až v pozdním odpoledni. Rozhodl jsem se tedy pro výjezd na 15 hodinu, kdy už se to počasí i zlepšilo. Vláček Svatý Jiří jsem tentokrát fotil z pražské vyhlídky, což je svým způsobem premiéra. Sice mám jeden podobný záběr z roku 2015, ale ten jsem fotil pod Řípem na úpatí kopce.


Svatý Jiří ve Ctíněvsi. ( z Pražské vyhlídky na Řípu).

Původně jsem si myslel, že opět po dlouhé době otestuji na Řípu DAB +, kterému se moc u nás nedaří, pak se rozhlédnu současně do kraje a nakonec sejdu na pouť, kde mě nejvíce lákaly revivaly kapel Smokie a ABBA. Jenže, člověk míní a osud mění. Auto asi po roce spustilo již známou písničku, která ve vás vyvolá určité obavy pěší noční chůze k domovu, tak jsem raději vše zkrátil.

Cesta na Říp od Ctíněvsi.Mělník z Pražské vyhlídky.Toto je dílo slunce a mraků.

Z Pražské vyhlídky bylo co obdivovat a radost mi udělal i příjem bavorských multiplexů 10B a 11D.... https://de.wikipedia.org/wiki/Liste_der_DAB-Sender_in_Deutschland , které občas chodí hlavně u Chloumečku, nebo mají aspoň takový signál, že stanice zapíší do paměti přijímače.


Chata na Řípu.

Pak už následovala klasická turistická vložka přes nejvýznačnější místa Řípu.


Rotunda svatého Jiří.Místo těžby základního kamenu pro Národní divadlo ( 10. května 1868)Pouť shora.

Mezi Milešovkou a Kletečnou.

Ovšem, rozhled na Litoměřické vyhlídce mě zcela učaroval a velmi pozdržel. Nebylo totiž vidět doslova suprově a vše se mohlo ještě během chvilky zlepšit, což byl včerejší trend. V pozadí vidíte pásmo Krušných hor.


Buková hora ( vysílač), Sedlo a hladina Labe nedaleko Roudnice nad Labem.O kus dále vidíte vrch Sovice z jeho vinařské strany.


Kopce mezi Ronovem a Vlhoštěm z Mělníka nevidíme ( jsme moc nízko). Je to zleva Kozel, Jedlová ( 55 km) a Vlhoště se dotýká Klíč ( 49 km) u Nového Boru.Ta stolová hora vlevo je známý kopec Raná u Loun. Zcela vpravo pak vidíte Házmburk. Kopce Českého středohoří v popředí a za nimi hradba Krušných hor. To se moc často nevídá.A toto je fotka asi nejcennější. Bohužel sluneční paprsky trochu zlobí, ale při zvětšení je jasně patrný ohromný kopec v Krušných horách, na kterém stojí rozhledna Klínovec ( 1244 m.n.m.)  Vzdálenost 94 km.Vpravo samozřejmě poznáváme vrch Ranou.Na tomto snímku zase vyniká kouř z jedné z elektráren u Kadaně. Zřejmě půjde díky své poloze  o Prunéřov ( 72 km). Opravdu škoda těch slunečních paprsků v cestě, ale čekat na to, co se tu bude odehrávat dále již nemohu.Teď je rotunda i krásně osvícena sluncem.

Abych nezapomněl, tak pokud se někdo zajímá o DAB+, tak Duryňsko, ani Sasko-Anthaltsko nešly a potěšila jen stanice Antenne Thuringen na 102.7 MHz v FM. Legrační byl kanál 107.7 MHz. Pokud jsem stál vpravo od rádia, tak hrál Beat z Kladna a hodil RDS. Pokud jsem stál vlevo od rádia, tak hrálo saské RSA Erzgebirge od Klínovce a také s RDS. To jsou ty legrácky, které dělají vlnám terenní překážky :-).Dolů už téměř pospíchám. Smokie revival už hrají dobrých 30 minut a prudký sestup je nekonečný. Jen jsem byl upozorněný, že je dole vše prý obšancované, ale vždyť už je 18 hodin.


Přicházím dolů a vidím oplocený pozemek, kde se stále ještě vybírá vstupné. Koukám na hodinky a uvědomuji si, že chci hlavně dojet v pohodě domů. Kdyby bylo 16 hodin, tak člověk tu pajdu dá, ale abych stál nervozní pod pódiem a za 20, či 45 minut jsem si vzpomněl, že už raději pojedu, tak na to jsem neměl. Pohoda je základ všeho.


a tak jsem aspoň udělal několik záběrů jenom tak na zcela originální oplocení celého objektu, které tu nikdy takto nebylo.


K vrtulníkům se však dalo jít a mně stejně nezbývalo, než celý kopec projít proti směru hodinových ručiček. Kolem celého Řípu totiž vede cesta.
Tak, a to je ze Řípské 2017 vše. Když se daří, tak se daří !! Aspoň, že jsem viděl ty Krušné hory, což je v tomto ročním období velká vzácnost. A pokud se smůla protrhne, tak si snad dnes přivezu z Prahy konečně tu Marii Terezii. To by v tom byl čert :-)). Hezký zbytek víkendu a úspěšný start do nového týdne, který zakončí jedna důležitá akce v Mělníku a druhá v Brandýse.

Obrázky z pouti budou asi v Litoměřickém deníku .. http://litomericky.denik.cz/

Zdroj: Soutok

Duben 22, 2017

20:26
Mělník - Umisťovací výstava chlupáčů bez domova aneb Chtění nechtění mazlíčci byla sobotní výstavou zvířat, která potřebují domov.
Kategorie: Zpravodajství
13:50
Přestože má většina z nás kopřivnickou tatrovku zafixovanou z minulosti jako automobilku zaměřenou na luxusní "papalášské" limuzíny, případně jako výrobce nákladních aut, v historii najdeme i několik vozů, které se těmto definicím naprosto vymykají.
Kategorie: Zpravodajství
09:24
Lhotka - Mělničtí strážníci slavili čtvrt století od vzniku založení městské policie vítězstvím. V rámci oslav pořádali třetí ročník soutěže pro strážníky ze širokého okolí, kde si v modelových situacích vyzkoušeli své schopnosti a odolnost. A ze třinácti dvoučlenných hlídek z osmi městských policií byla nejlepší právě ta mělnická.
Kategorie: Zpravodajství
08:10
Mělnicko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.
Kategorie: Zpravodajství
07:15
Mělník – Romové se po letech stěhují z bývalého zdravotního střediska na periferii města. V mlazické ruině, která nebyla zkolaudovaná k bydlení, žili nejméně deset let.
Kategorie: Zpravodajství

Duben 21, 2017

17:11
Mělník - Počasí sice Dni Země moc nepřálo, ale i tak se děti a rodiče z Rodinného centra Chloumek vrhli do chloumeckého lesíka a pořádně ho vyčistili od nepořádku a odpadků. Děti si navíc ještě připravily s lektorkou Pavlou krátké vystoupení k příležitosti slavnostního otevření naučné stezky Mělník-Chloumek, která je ideální i na procházku s kočárkem.
Kategorie: Zpravodajství
14:15
Mělník, Neratovice - Prohlédněte si miminka, která se nově narodila v mělnické a neratovické porodnici.
Kategorie: Zpravodajství
14:09
Mělnicko - V chrámu Svatého Petra a Pavla v Mlazicích bylo součástí vigilií Svěcení světla. Vigilie je bohoslužba v předvečer náboženského svátku, který označuje zvyk připravovat se na určitý svátek nebo mimořádnou událost, která svátku nebo události předchází, bděním v noci na modlitbách.
Kategorie: Zpravodajství
13:00
Mělník - Batmobil, Fantomas, Andilek a 666Dabel. Po českých silnicích se prohání několik tisíc vozidel s registračními značkami na přání. Jak se však ukazuje, předpokládaný zájem o tuto vymoženost byl výrazně nadsazen. Značky na přání řidiče příliš netáhnou.
Kategorie: Zpravodajství
09:46
Popularita elektronických sportů roste. Evropa v tomto směru dokonce dotahuje Asii a ani Česko nezaostává – trh spojený se soutěžním hraním počítačových her roste meziročně o 23 %. Nejvíce hrají mladí lidé narození na přelomu tisíciletí, kteří také tyto zápasy rádi sledují. V Česku je takových přes 240 tisíc.
Kategorie: Zpravodajství
08:59
Mělník – Ve městě včera začal jarní úklid blokovým čištěním, který bude pokračovat skoro až do poloviny května.
Kategorie: Zpravodajství
08:50
Nelahozeves – Poslední dva dubnové dny patří na zámku v Nelahozevsi jarním hrnčířským a řemeslným slavnostem.
Kategorie: Zpravodajství
07:00
Mělník – Mělnický útulek v Řipské ulici je přeplněný a stará se o víc psů a koček, než jaká je jeho skutečná kapacita. V současné době je v něm umístěno asi šest desítek psů a tři čtvrtiny z nich jsou psi velkých plemen, kteří mají daleko menší šance na umístění do nových rodin.
Kategorie: Zpravodajství

Duben 20, 2017

21:08


Milí čtenáři, Řípská pouť vás zaujala takovým způsobem, že trhá rekordy. Nedělní článek již shlédlo 2160 diváků. Dnes už jsem toho napsal více než dost, ale musím doporučit krásný článek na stránkách PIDu i s jízdním řádem Svatého Jiří ( parní vlak).... https://ropid.cz/parni-expres-svaty-jiri-zamiri-tuto-sobotu-na-ripskou-pout-muzea/

Osobně se mi zdá, že se to tak trochu podobá programem roku 2015, jen se přehodily dny, a tak není od věci si tu Řípskou pouť z roku 2015 v rámci reklamy prohlédnout. Myslím, že si to zasloužíte, ne :-))?? Jen aby vyšlo aspoň trochu počasí.
Na snímcích je pochopitelně příjezd vlaku z Prahy, akce na kopci i dole. Na pódiu potom Smokie revival ,se Suzi Quatro a s Tinou Turner :-)). Letos uvidíte revivaly slavných kapel už v sobotu, což je mozná příjemnější a ve stejný den přijede i mezi 11.15- 11.45 vláček :-).

Abych nezapomněl: Kronikář města shání foto staré STS v lesoparku u hotelu Ludmila. Stačí ofotit, či oskenovat a poslat na klihavec@seznam.cz .

A jednu krásnou aplikaci na závěr.... ze článku o Praze ( nedávno)...http://drifted.in/horologium-app/
Zdroj: Soutok
19:08

Milník. Místo setkání tří historických krajů. Později symbol hranice mezi Sudety a  protektorátem. 

Restaurace Beseda v Liběchově.
Teď mě tak napadá, že jsem mohl přece jen uvést nějaké časové údaje, aspoň, jako určité vodítko. I tady je výhoda, že každá fotografie má svůj čas pořízení. Od chvíle, kdy jsem za koupalištěm překročil koleje, až do Mlazic jsem to šel asi půl hodiny. Další půlhodinku mi to trvalo vrchem do Vehlovic. Z Vehlovic do Liběchova hodinu, ale je pravda, že jsem se pozdržel u Trojslavy, a konečně i u kostelíču a na křížové cestě.
Celá trasa je dobře dostupná na mnoha místech autobusy a Liběchov i Mlazice mají ještě i zastávky železniční. Autobusy linky 369 ( Štětí-Praha) odjíždí prakticky od vchodu do restaurace Beseda, ale nelze říci, že je to jediné místo v Liběchově, kde se dá posedět. Liběchov nemá jenom krásné okolí a zámek s parkem, ale i různá občerstvení a restaurace. Nicméně, z praktických důvodů a snad i díky atmosféře u krbových kamen i určitým vzpomínkám na různé časy jsem si oblíbil kultovně Besedu.
Neměl jsem čas a ani chuť se tu v sobotu i pro pokročilou hodinu zdržovat, ale docela využiji toho, že alespoň podle loga, se tu momentálně točí pivo Březňák, které má ve znaku jakéhosi spokojeného pána s půllitrem a něco vám o něm napíšu. Ostatně, o Václavu Levém, nebo Antonínu a Jakubovi Veithovi, se tu v souvislosti s Liběchovem toho  napsalo dostatečně.

Liběchovský pivovar.

Ten pán na logu pivovaru, se jmenuje Victor Cibich a narodil se 11. listopadu 1856 v Hustopečích u Brna. Victor byl původně drážním úředníkem, později se ocitl ve Velkém Březně, kde se stal nejprve přednostou stanice a později se stal drážním inspektorem. Pivovar ve Velkém Březně vznikl roku 1753 a jeho významným vlastníkem byl také dlouhou dobu hrabě Karel Chotek, který ho vlastnil do počátku 20. století.

Poklidná a spokojená tvář  štamgasta Victora Cibicha, se od roku 1906 stala po vzájemné dohodě tváří pivovaru za doživotní rentu 30  tupláků týdně, které Cobich popíjel v tamní restauraci Tivoli. Zemřel v roce 1916, v 59 letech na infarkt.

Také Liběchov měl pivovar i mlýn a oboje můžete najít prakticky v sousedství Besedy. Pivovar se zdá býti aspoň zachráněný před dalším chátráním, ale se mlýnem to nevypadá o moc lépe, než s Polabským mlýnem. A zapomínat bychom neměli ani na ten v Rousovicích.

 Kostel sv. Havla.

Protože jsem chtěl nafotit ještě v Liběchově nějaké fotografie, tak jsem zvolil cestu podle silnice, ale není to příjemné. Je tam totiž dnes úsek, kdy jste nuceni vkročit doslova mezi svodidla do vozovky a musel jsem tento úsek v době relativního dopravního klidu co nejrychleji přeběhnout, abych se vyvaroval případnému troubení řidičů.Všem problémům, se lze vyhnout, pokud vystoupáte po těchto schodech u krásného, ale většinou vždy zavřeného kostela sv. Havla k domkům pod kostelíčkem.

Od domků vedou k vrcholu dvě cesty. Jedna vede přímo po schůdkách mezi zahrádky ke kostelíku sv. Ducha, který se správně jmenuje celým názvem ,, sv. Ducha a sv. Hrobu, a ta druhá vás na stejné místo dovede přes křížovou cestu a lipovou alejí, což je zdlouhavější. To se vyplatí. Vždyť je tam nádherný rozhled i na Mělník ( rozhledy v minulém dílu), a pak již pohodlně sestoupíte po úpatí k místnímu špýcharu do Malého Liběchova, odkud již po krajnici dojdete v pohodě nějakých 100-200 metrů k milníku, odkud se schází k Labi. Nejdříve však ještě musíte u špýcharu přejít silnici.


Vinárna.

Nevím jak dnes, ale vinárna v Liběchově měla v 80. letech velký zvuk i na Mělníku a dnes má stále otevírací hodiny.

A pak už jsem po krátkém běhu vozovkou dospěl k čerpací benzinové stanici, odkud se nabízejí krásné fotografie. Ta první patří samozřejmě jednomu z nejhlavnějších symbolů Liběchova, kterým je kostelík sv. Ducha.


Dole u silnice je opravdu krásně zachovalá socha žehnajícího Krista.


Zde ji máte i s krásným vinařským pozadím, kde nechybí ona strážní vížka, kterou jste viděli v minulém dílu shora. Netroufám si tu teď tvrdit, že snad je pojmenována po sv. Václavovi, ale někde jsem o ní již četl, a zase to zapomněl. Liběchov má několik pěkných webových stránek:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Lib%C4%9Bchov

http://kostelicek.eu/     

http://www.libechov.cz/   

Liběchovský špýchar.

Liběchovské vinice a jeho dominanty.

Poslední dobou, se často setkávám s tím, že někde zmizely nějaké stromy a krajině to jen prospělo. Nechci tím navádět k nějakému kácení stromů ve velkém, ale skutečně jsou místa, kde je probírka, nebo úplná absence stromů na místě. A tady kolem Liběchova je to na místě.


A nyní jsme již u památky, kterou mám pro její historický význam i krásný tvar rád.


Sloup připomíná téměř antické dílo a připomíná nám, že v historii Čech proběhlo mnohokrát různé krajské dělení. Sloup tu stojí od roku 1858  a připomíná, že se tu stýkaly tři kraje. Za řekou byl Rakovnický kraj, Liběchov spadal do Litoměřického kraje a Mělník do Mladoboleslavského kraje.


Pohled od milníku.

S určením hranice protektorátu je to horší. Podle fotografií se ví, že šlo o dvě dřevěné boudy vedle sebe, které stály téměř na rovině, nebo v mírném spádu zády k vinici a mezi nimi byla závora. Kde to však bylo přesně, tak to není známo. Kdysi jsem dokonce slyšel, že to bylo někde tam, co snad stojí ten dům na obrázku níže, což by odpovídalo poněkud výše po této silnici.

 Později jsem  se domníval, že to mohlo být tam, co končí ta svodidla směrem k Mělníku, ale někdo si to může představovat na této odbočce k řece, nebo dokonce přesně na úrovni milníku. Chtělo by to přesnější historický pramen třeba v podobě mapy. Ovšem, protektorátní mapy, které se dostanou ke čtenářům zobrazují zpravidla dost hrubě celou republiku. Alespoň jsem se nikdy s žádnou protektorátní mapou Mělnického okresu nikde nesetkal.


Co vás však možná překvapí je fakt, že v roce 1938 mělničtí radní tajně přemýšleli, zda by nebylo lepší, se nechat připojit k Říši, jako obsazený sudetský Liběchov. To už mám vyčtené aspoň z jedné knihy o Mělníku :-).

Podejdete trať a najednou jste u obrovské řeky, která tu vypadá velmi majestátně. Labe má obyčejně na těch nejširších místech u nás kolem těch 220 metrů šíře, což je zde. Vyjímku tvoří řeka za obcí Libochovany ( dva články prakticky před rokem), kde má 320 metrů.


Když jsem tak kráčel pod tratí, tak jsem vzpomínal na časy, kdy tu létaly dlouhé náklady s uhlím a člověk měl pocit, že mu aspoň nějaký ten prach z vagonů spadne na hlavu. Teď to bylo všechno takové poklidné, kratší vlaky, tak věru nevím.


Ačkoliv cyklostezka vede i nadále do Liběchova vrchem, tak v tomto případě se žádná trasa nepřekládala, jako v případě zelené turistické značky, ale došlo k rozšíření nabídky.


Labe u Dolních Beřkovic.


První tůň patří Vehlovicím. Chtěl jsem jíti původně stále podle Labe, ale musel jsem se pro moc divoký terén ( kopřivy, neznatelné cestičky) po asi 300 metrech vrátit a vzít to na silnici, až za první vysokou budovu po pravé straně. Tam už vedla panelka, po které jsem se dostal potažmo až k horkovodu.


Od Labe jsem ještě nafotil nějaké záběry. Zde je Trojslava, jako pevnost, která střeží řeku. Motivoval mě romanticko-dobrodružný starší film Africká královna z roku 1951 :-)).http://www.csfd.cz/film/4582-africka-kralovna/prehled/


Pevnost ( Trojslava) v detailu. To už je zase, jako ten bunkr z filmu Zachraňte vojína Ryana :-)). V každém případě tu leží vinice na krásném místě s výhledem a docela milá, ale zdevastovaná stavba, která by třeba mohla být někdy pěkným společenským zařízením.


U Labe v katastru Vehlovic ještě leží vinice Velký a Malý koráb.


Nejprve jsem si vybral tuto rybářskou společenskou boudu u tůně ...


... a pak nějaké to stavení z této vinice,


Stezky u Labe mají tady mezi Vehlovicemi a Mlazicemi různou podobu. Tato vede podle řeky od horkovodu ke Vlíněvsi.( naproti přes řeku)


To už je ten slíbený horkovod s přechodovou lávkou do Dolních Beřkovic. Vedu sem dobrá cesta ze staré Českolipské silnice.


To není Amazonie, ale tato cestička mě vedla podle Labe asi 100 metrů k horkovodu od Vehlovic. To se s panelkou a cestami u Mlazic nedá srovnávat, ale opravdu si můžete připadat, jako někde v Amazonii :-).
Tak co říkáte krajině mezi Mělníkem a Liběchovem ? Řekl bych, že nabízí vícero tváří a je to prakticky doma. Okruh mi trval i s těmi zacházkami cca 4.5 hodiny.
Zdroj: Soutok
17:40
V minulém dílu článku o nákupu ojetiny jsme si probrali, čím se řídit při počátečním výběru auta a jak se připravit na jeho nákup. Nyní se dostáváme do bodu, kdy jsme u vybraného vozu. Na co si dát pozor? A co všechno byste měli zkontrolovat?
Kategorie: Zpravodajství
16:26
Veltrusy – Zámek Veltrusy v rámci mezinárodního dne památek a sídel pořádá v sobotu v areálu čestného dvora od 14 hodin slavnostní spuštění zámeckých hodinových cimbálů.
Kategorie: Zpravodajství
12:13
Mělnicko - Neopatrní zahrádkáři, majitelé luk i lesních pozemků s příchodem jarního počasí opět přidělávají práci profesionálním i dobrovolným hasičům. Vypalování suché trávy a dalších porostů se jim totiž často vymyká z ruky. Navíc je to zakázané.
Kategorie: Zpravodajství
09:52
Mělnicko - Na chovatelské výstavě v Cítově bylo k vidění téměř pět stovek králíků, asi 65 holubů a 129 kusů drůbeže. Byla to tak největší jarní chovatelská výstava v Cítově za padesát let existence místního spolku.
Kategorie: Zpravodajství