Tip: Staňte se redaktorem! Přidejte se k našemu teamu!

Zpravodajství

Březen 29, 2017

05:13
Přinášíme vám přehled toho, co se chystá na Mělnicku.
Kategorie: Zpravodajství
05:08
/ANKETA/ - S jarním počasím se do přírody vrátilo i nebezpečí v podobě zákeřných klíšťat, která přenášejí nebezpečné nemoci. Lidé by měli být opatrní od jara až do podzimu především v listnatých a smíšených lesích, na pastvinách, zahradách i v parcích.
Kategorie: Zpravodajství

Březen 28, 2017

17:41
Místní policejní kynologové mají dvě nové posily. Čtyřměsíční štěňata Německého ovčáka Bára a Asko jsou od minulého týdne oficiálními policisty. Askova cvičitelka Martina Rosendorfová má Aska u sebe doma, aby s ním mohla denně cvičit a připravit ho na policejní práci.
Kategorie: Zpravodajství
17:28

Nastala zřejmě již chvíle, abychom se podívali na kompletní program RMM pro měsíc duben.
Duben je krásný tím, že už tu máme jaro, den je delší, než noc a příroda se nám probouzí a je stále veselejší a veselejší. Lidé se vypravují do přírody i na různé akce, které se po zimní přestávce opět rozjíždí a takovým krásným okamžikem jsou velikonoční svátky.

Ty můžete mnozí zahájit ochutnáním tradičního zeleného piva, a kromě tří volných dní není na škodu vzpomenout i na biblický příběh, který se k svátkům váže. Jeho součástí jsou i opravdová krásná moudra, kterým se říká podobenství a stojí za to si je tu a tam připomenout, nejlépe právě teď.

Než nám ten zajímavý a svým způsobem krásný měsíc plný očekávání a radosti z té pro mnoho lidí lepší části roku začne, tak je tu nádherná akce, která je jakýmsi oficiálním loučením se zimou. Říká se jí Vynášení Morany a zde na Soutoku máme obrázky ze dvou ročníků, z nichž některé jistě snad ještě v nějakém článku představím. Konečně, doufám, že ke všemu, co jsem tu v těchto odstavcích napsal, tak se dostanu tradičně i  k detailům. A nyní již pojďme k upoutávce přímo z muzea.

Přijďte se rozloučit se zimou do muzea.

Mělník, vynášení Morany, 2. 4. od 15:00 hodin

Mělnické muzeum ve spolupráci s RC Kašpárek a Folklorním souborem Jarošáček připravují na smrtnou neděli, tj 2. 4., tradiční vynášení symbolu zimy, Morany. V 15.00 hodin se sejdou přátelé starých tradic v atriu muzea, kde společně ustrojí Moranu a za zpěvu ji vynesou z města k řece. Průvod doplní vyprávění muzejnic a vystoupení dětí z Jarošáčku. Od Labe pak přinesou zpět symbol toužebně očekávaného jara, lítečko. Kromě dobré nálady s sebou vezměte vyfouknuté vejce a šnečí ulitku s dírkou. Účastníky průvodu čeká sladké překvapení od Kašpárka a pásmo oblíbených jarních her z muzejní nůše. -JiK-


Program RMM na duben 2017:
Zdroj: Soutok
11:23
Horní Beřkovice - Jaro se dostavilo i do Horních Beřkovic, a to v dvojnásobné porci. V následujících dvou týdnech bude totiž tamní Multifunkční centrum patřit oblíbenému festivalu Beřkovické jaro 2017, které láká na doslova nabitý program.
Kategorie: Zpravodajství
10:04
Praha – Pátrání po 80letém seniorovi původem ze Žižkova, který nyní pobývá v Klecanech na Praze-východ, ukončila v úterý večer středočeská policie. Muž trpící Alzheimerovou chorobou se ztratil v pondělí odpoledne, když se vydal do Prahy za svou dcerou.
Kategorie: Zpravodajství
09:20
Tu a tam se na aukčních portálech objeví něco opravdu speciálního. Jako třeba československá Tatra 613, která sloužila sovětské tajné službě KGB. Zvláštní také je, že je na prodej ve Spojených státech amerických.
Kategorie: Zpravodajství
05:06
Přinášíme vám krátké zprávy z Mělnicka.
Kategorie: Zpravodajství

Březen 27, 2017

15:00
Mělník – Informace o uzavření některých oddělení mělnické nemocnice, které kolují na sociálních sítích, jsou podle Lady Banetkové ze společnosti Mediterra, jež nemocnici provozuje, pouze fámy.
Kategorie: Zpravodajství
11:01
Mělnicko - Na Mělnicku a Nymbursku jsou nejhezčí cyklostezky v celém kraji.
Kategorie: Zpravodajství
07:55
Ve věku pětašedesáti let odešla do hudebního nebe Věra Špinarová, zpěvačka s jedinečným a nezaměnitelným hlasem.
Kategorie: Zpravodajství
07:00
Už více než dvě stovky zákonů předložili současní poslanci. Sice jich protlačili jen 26, ale nesmutní z toho. Hlavně, že jsou vidět.
Kategorie: Zpravodajství
05:25
Přinášíme vám krátké zprávy z Mělnicka.
Kategorie: Zpravodajství
05:05
Mělník – Masarykův kulturní dům bude mít všechny vnitřní dveře nové a zrestaurované. Podle místostarosty Milana Schweigstilla je vnitřek kulturního domu součástí památkové ochrany. „Podařilo se nám získat dotaci od Ministerstva kultury na renovaci interiérových dveří," potvrdil místostarosta. S tím, že troje dveře do seznamu památek nepatří, ty zaplatí město, aby měly stejný design, jako ty ostatní.
Kategorie: Zpravodajství

Březen 26, 2017

10:39Měl jsem včera nějaké milé povinnosti, ale i tak jsem si vzal pro všechny případy aparát sebou. A vůbec jsem neudělal špatně. Hned za zámkem jsem totiž zjistil, že tu kotví Labská princezna, tentokrát neobvykle na straně k městu.


 Uvědomil jsem si, že je to téměř přesně rok, co jsme dychtivě četli o tom, jak tato největší osobní loď bude plout mezi Prahou a Berlínem. Tehdy ( zejména v květnovém článku) jsem tu zmínil různé odkazy, jak si může zájemce o lodi zjistit, kde ji zrovna najde, kam pluje, technická data apod. Dnes už mě to pochopitelně nechává tak trochu chladným, ač tuto francouzskou loď s kolesy za zády vždy rád vidím. Jedna věc se však změnila. Loď tu nestála pouhých 30-45 minut, jak bývalo zvykem, ale našel jsem ji tu i večer. Důvod ? Nepátrám po něm. V kanálu voda byla. V každém případě si vždy pokládám otázku: ,,Co by mohlo toto město nabídnout cestujícím, aby přispěli do jeho pokladny ?" A vždy si odpovím stejně: ,, Neexistující podzemní sklepní okruh."


Tento obrázek mi říká, že už je tu jaro, a že tam v dáli je spousta krásných míst :-). A třeba i továrna, kde se vyrábí chutný mok s etiketou, jíž vévodí populární obličej  velkobřezenského  přednosty stanice Victora Cibicha.... https://www.pivo-pivo.cz/svetpiva/clanek/15-Po-stopach-identity-Victora-Cibicha/index.htm . Fotky pivovaru tu mám také ( v loňských článcích :-).)A teď si zajdeme do Afriky, co říkáte ? Tak to je samozřejmě část výzdoby u skleníku. Zaslechl jsem, že tu snad brzy dojde v celém areálu bývalé slavné restaurace, pivnice a obchodu ke změnám majitelů, ale je to zatím jen ničím nepodložená kachna. Včera to tam v pivnici pěkně hlučelo.


Když vidím žirafu, tak si vzpomenu na televizní reportáž z Dvora Králové, kde řezali preventivně v ZOO nosorožcům kly motorovou pilou. To je strašné. Tolik techniky dnes máme a nejsme schopní monitorovat ohrožení zvířat, ani prověřovat návštěvníky. Na všem se šetří a hlavně na zaměstnancích.


Konečně jsem si tedy zašel k tomu domu, kde žil Kpt. Jaroš. Tento pomník jsem posledně nemohl vidět, protože jsem celou dobu koukal po vratech a domech.


Detail pamětní desky.


V této budově měl tedy bydlet, ale otázkou je, jak to tady tenkrát vypadalo.


Na mělnické nádraží ČD jsem tentokrát šel ze zcela originálního důvodu a na doporučení.


Možná si někteří vzpomenete, jak Mělnický deník napsal článek o tzv. sovích budkách ( miniknihovnách) v Lobkovicích. Nápad se okamžitě rozšířil, jako lavina do různých míst a podle některých zpráv je něco podobného například i před antikvariátem Želva. Tato knihovnička je na nádraží ČD u východu na peron.


Ano, lidé náhle zjišťují, že jejich byty, domy, či sklepy jsou přecpané staršími i starými knihami a ještě více časopisy. Každý si myslí, že do nich bude ještě někdy koukat, jindy má k nim nostalgický vztah a nakonec leckdy uzná, že některé mohou potěšit ještě jiné lidi. Jen bychom si měli vzít k srdci to, co je na té cedulce.

Bylo to tenkrát po sametové revoluci, když jsem přijel do Prahy a procházel jsem nějaký veliký antikvariát. Nevěřil jsem svým očím. Niki Lauda- Mé roky u Ferrari. Co bych za to tenkrát v 70. letech dal. Teď tu stála asi 12 korun a vedle Adolf Kuba - Ďábelskou rychlostí 9 Kčs ( útoky na světový rychlostní automobilový rekord) I takové vzpomínky může člověk mít.
Je i zajímavé, jak se mění v průběhu let grafika i kvalita papíru knih, ale to samé je i u pohlednic. Zvlášť populárně vědecké knihy zastarávají, protože jsou výzkumy již mnohem dále.

,,Když Tě zaujmu, budu tvá. Pánové, také vás napadl význam této cedulky na něčem úplně jiném ? :-))"


Nakonec jsem neodolal a musel jsem si vyfotit aspoň regionovu, která se chystala na cestu do Mladějova v Českém Ráji.
 Mšeno sice bude letos slavit 650 let, ale tak nějak mě napadlo, že se úplně zapomnělo na to, že letos bude mít výročí 120 let také trať Mělník-Mšeno-Dolní Cetno. V letech 1997 a 2007 proběhly velké oslavy nejprve ve Skalsku, a pak ve Mšeně.
Bohužel, na nějaké ty oslavy trati 072 si ještě počkáme ( vznik 1874)  https://www.kf0015.cz/?p=11860 a moc bych si přál, aby tento pán ( Antonín Dostálek) o trati, která vlastně začíná až ve Vídni ještě něco napsal, a aby se těšil zdraví. Obrázek ze setkání s panem Dostálkem tu mám někde také.


Zavítal jsem i za město, protože mám rád všehochuť. Poklid i trošku toho ruchu.


Toto je věžička nad pramenícím potůčkem Světice (Mělník-Blata), který byl v 70. letech zdrojem pitné vody pro město.


A jak to vypadá ve Starých Rousovicích v Okružní ulici ?


Zdá se, že už je rekonstrukce ve finále.

Nakonec jsem si chtěl ještě ověřit, zda opravdu Labská princezna kotví místo Prahy v Mělníku. Ano, ale důvod neznám. Zřejmě nějaká překážka v plavbě na cestě do Prahy.


Zdroj: Soutok
05:31
V pondělí oslaví herci Světový den divadel. Deník se zajímal hlavně o to, jak fungují amatérské spolky, z čeho žijí a kde berou tolik energie a nadšení.
Kategorie: Zpravodajství

Březen 25, 2017

21:57
Na zámku v Nelahozevsi zahajovali zámeckou sezonu. Průvodci oblečeni v dobových kostýmech seznamovali děti s historií samotného zámku i se životem mladých šlechticů. Malí návštěvníci měli jedinečnou možnost vyzkoušet, jak se žilo ve středověku. Před samotnou prohlídkou si totiž mohli obléknout šaty malých princezen a princů. Na nádvoří je pak čekala hra, kde museli zachránit princeznu Polyxenu z Lobkowicz ze spáru strašlivého draka.
Kategorie: Zpravodajství
17:51
Galerie Středočeského kraje slavnostně zahájila novou výstavní sezonu. V rámci slavnostního zahájení se uskutečnila vernisáž výstav Josefa Hnízdila Odložený případ a Bohu k slávě, městu ku prospěchu, jež je věnována 350. výročí položení základního kamene jezuitské koleje. 
Kategorie: Zpravodajství
06:26
Přinášíme vám krátké zprávy z Mělnicka.
Kategorie: Zpravodajství
06:09
Třicet tisíc prázdných lahví vínem naplnila mobilní lahvovací linka, která přijela do mělnického vinařství Luďka Vondráka až z rakouské Kremže. Zařízení, které za sebou na návěsu vozí nákladní automobil po mnoha místech Evropy, přitom v Mělníku bylo už potřetí.
Kategorie: Zpravodajství