Tip: Přehledný program nejbližších kin v regionu naleznete zde.
Bowling Ludmila 2017

Zpravodajství

Červen 19, 2017

18:21
Unhošť – Máte doma starý nevyužitý mobil, nabíječku, kabel, kalkulačky, sluchátka? Nevíte, jak s věcmi naložit? Máme pro vás tip.
Kategorie: Zpravodajství
15:15
Kralupy nad Vltavou - Kralupský technopark oslavil druhé narozeniny. Aktuálně tu probíhají projekty za 191 milionů korun. Technopark spolupracuje s předními českými komerčními subjekty. Má dvacet kmenových výzkumníků a desítky zapojených studentů.
Kategorie: Zpravodajství
12:54
Mělník - V českých lesích jsou některá zvířata přemnožená, jiná naopak vymírají. Jsou i taková, která se po mnoha letech do přírody opět vracejí.
Kategorie: Zpravodajství
11:15
Praha - K řece Sázavě neodmyslitelně patří písně legendárního folkového zpěváka a písničkáře Františka Nedvěda. Na břehu řeky Sázavy žije již skoro 70 let. Co pro něj řeka Sázava znamená a jaké písně zazpívá a zahraje v pátek 23. června 2017 na nultém ročníku festivalu Slunovrat?
Kategorie: Zpravodajství
10:14
Mělník – Výstavu fotografií Skalní zajímavosti Kokořínska mohou zájemci zhlédnout až do neděle 2. července v prostorách kavárny Regionálního muzea v Mělníku. Na fotografiích je zachycen kraj pískovcových skal a jeho pozoruhodnosti, například skalní reliéfy, tvrze nebo staré cesty.
Kategorie: Zpravodajství
09:14
Stoupající ceny vodného a stočného nás nutí s vodou šetřit. Jednou z možností, jak snížit výdaje a současně využít vodu, která nám „spadne z nebe", je jímat ji do zásobníků.
Kategorie: Zpravodajství
08:18
Mělník – Dnes naposledy mohou Mělničané připomínkami přispět k příští podobě nového územního plánu města. Obrátit se mohou na odbor výstavby a rozvoje místní radnice, informace získají u Pavla Průchy na čísle 315 635 351 nebo u Slavomíra Vecka na čísle 315 635 359.
Kategorie: Zpravodajství
07:56
Střední Čechy /ROZHOVOR/ - Třiatřicet moravských a českých měst zařadil do svého turné kultovní americký spisovatel C. D. Payne (67). Doprovázejí ho profesionální herci Věra Holá a Jiří Ressler, kteří formou scénického čtení čili Listování přibližují hned několik knih představitele absurdního humoru: Mládí v hajzlu, Neviditelný, Nestydaté plavky a dosud poslední vydanou knížku Zázrak v plechovce.
Kategorie: Zpravodajství
07:40
Bez dopravních značek by byl na silnicích zřejmě naprostý chaos. Občas však chaos způsobuje samotné značení.
Kategorie: Zpravodajství
07:07
Mělnicko – Blíží se čas letních prázdnin a na úřadech se množí žádosti o vydání cestovních pasů. Nová pravidla navíc všem občanům České republiky umožňují zažádat o nové doklady na jakémkoliv úřadě s rozšířenou působností. Mělnická radnice proto dočasně rozšířila úřední hodiny na přepážkách pro cestovní doklady a občanské průkazy. Radnice v Kralupech pak hodiny rozšířila pro jistotu celoročně.
Kategorie: Zpravodajství

Červen 18, 2017

13:35

Pokud vás překvapilo, že Soutok tentokrát snad vůbec prvně nepřinesl  žádný článek ze včerejší  Mělnické Jizerské 50, včetně fotografií, tak vězte, že důvodů jsem měl hned několik. Ostatně, je to tak populární akce, že se jí věnují různá oficiální tisková média i na svých webech a fotografie z ní najdete na různých foto stránkách a na facebooku, včetně domácí www.bezky.cz.

 Tím hlavním důvodem však byla kniha s titulem Květen 1945 v Mělníku od Tomáše Jakla a Dalibora Státníka ( vedoucího  SOkA Mělník), které jsem dlouho z různých důvodů odolával ( .. Jenom jeden závěrečný měsíc války ? Není to málo ?..:-)), ale nakonec jsem ji pořídil a mimo jiné mě dostala zcela unikátními snímky, jaké jsem ještě v žádné knize o Mělníku,ale ani na výstavách a na nelegálních materiálech neviděl.

 Od komentovaných fotografií, se opravdu nedalo odtrhnout :-). Abych to však ještě uvedl na závěr na správnou míru, tak musím napsat, že se obrazově o téma lehce otřel Martin Klihavec v závěru loňské knihy Mělník na starých pohlednicích I. Jen asi zůstane otevřenou záhadou, že pokud se skutečně jednalo o bombardování města sovětskými letadly, navíc bez výsostných znaků ( Proč tak narychlo sundavat někdy 9.5. státní znaky z letadel ?) a za účelem zničení starého mostu, který byl cestou k německému útěku do amerického zajetí, tak mohl ale také velitel celé akce vědět, že to je odtud k demarkační čáře více než 100 km, že není třeba bombardovat české město, a že Američané v mnoha případech, jak autoři píší, vraceli zajaté vojáky.

Trošku jsem i pátral, kdo vlastně osvobodil  Karlovy Vary, kam se právě přes Slaný auty jezdí.. Ani Američané, ani Sověti, ale sami Češi, ve spolupráci s karlovarskými početnými Němci, kteří už chtěli také konec války. Vynikající a velmi poučný článek o politice vůbec  ( to se týká i současnosti) je zde na ...http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Karlovy-Vary-neosvobodili-Americane-ani-Rusove-Ctete-jak-to-bylo-doopravdy-271159

Zde ..http://www.aic.cz/osvobozeni/americka-vojska-v-cechach/ , se zase dozvíte, že původně měla americká armáda se spojenci skončit už v Chebu.

Aktualizace 18.6. ve 22.20:

Tak tedy ještě jeden zajímavý odkaz k válečnému  téma, který vznikl na základě diskuse: https://www.ustrcr.cz/data/pdf/pamet-dejiny/pad1402/037-046.pdf

Aktualizace 20.6. v 17.30:

Jednu podstatnou věc jsem zapomněl v článku uvést. Součástí knihy je také DVD, které zahrnuje na němém filmu například povodeň z roku 1941, útěk německých vojsk přes město směrem ke starému mostu, příjezd osvobozeneckých armád, nebo historii vysílače Mělník-Chloumek ve zmíněném období (mluvený komentář).


A teď už tedy k hlavnímu téma, kterým je Mělnický hrozen 2017. Vše potřebné najdete po kliknutí na obrázek níže, nebo na http://www.kct.cz/akcekct/data/20170624-melnicky-hrozen-propozice-12518-39657500.pdf


Dále následují propagační obrázky z míst, kterými trasy pochodu obvykle vedou.Nezbývá, než si přát volný čas a pěkné počasí .-). Hezký zbytek víkendu !

Zdroj: Soutok
13:26
Mělnicko - Na čtyřiadvacátém ročníku recesistického závodu Mělnické Jizerské padesátky poměřilo síly přes sto závodníků. Na dvousetmetrový okruh mělnickým náměstím na běžkách se tentokrát vydalo přes sto šílených lyžařů.
Kategorie: Zpravodajství
06:02
Mělnicko /ANKETA/ - Přes sedmdesát procent Středočechů se už někdy setkalo s tím, že lék, který jim předepsal jejich lékař, nebyl k sehnání. Každý druhý z nich tento problém řešil opakovaně. Šest z deseti obyvatel kraje by si výměnou za jistotu dostupných léků neváhalo připlatit a dvě třetiny z nich by zároveň uvítaly větší nabídku generických léků, tedy ekvivalentů originálních léčivých přípravků, které mohou přijít na trh po vypršení jejich patentové ochrany. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu, který provedla agentura STEM pro Českou asociaci farmaceutických firem.
Kategorie: Zpravodajství

Červen 17, 2017

11:17
Kralupy - Každá historická epocha měla, má a bude mít své vůdčí osobnosti, své lídry. A platí to i v našich regionálních podmínkách. Kralupská aglomerace proslula novodobým průmyslovým oborem - chemií.
Kategorie: Zpravodajství
10:57

Vepřek zvonice.

Jednou z nejsledovanějších věcí v Mělníku je nyní třeba kromě trestního stíhání starosty, přístupu regionálních politiků, či otázek kolem stavby jménem Amerika například také nový mělnický most, který je v rekonstrukci. Připomínám, že stavba mostu pochází z roku 1993. Vidíme však aspoň někdy také dále za most, nebo jsme jen omezení katastrem města Mělníka ?

Probíhá tudy totiž veledůležitá silnice I/16, jejímž účelem je přivést dálkovou dopravu na nejbližší dálnici a do tranzitního města Slaného. A právě její dějiny jsou také velmi zajímavé. Vždyť ještě v 80. letech 20. století vedla silnice od Slaného přímo do obce Brozánky, kde se najíždělo na starý most. Teprve tedy od roku 1993 tu máme takový ten nájezd s,, křižovatkou smrti" na nový most. odkud může kamionová doprava sjíždět přímo do přístavu.


Dějiny tím však nekončí. Je běžné budovat obchvaty měst i obcí, a tak se dočkaly i obce Býkev, Spomyšl a Mlčechvosty. Dokážeme však ještě nějak zjistit, kdy to vlastně bylo? Vždyť stavby mají také svoje dějiny.
Trošku jsem zapátral po netu a díky tomuto dokumentu ...http://www.pragoprojekt.cz/cz/silnice-a-dalnice1/silnice-i-16---mlcechvosty-obchvat .... vidím, že šlo o nějaký rok 2005. Z toho tedy vyplývá, že nějakých 12 let teprve jezdíme po nesmírně krásné široké a rychlé silnici, která obchází výše jmenované tři obce.


Dálnice rozděluje obec Vepřek na jeho větší část a nepatrnou menší část obce. Na snímku vidíte křížení sinice I/16 ( Slaný-Mělník) nahoře s dálnicí.

Ačkoliv je to teprve 12 let, tak mi to připadá, že je to snad déle. Původní stará silnice dnes slouží především jen, jako odbočky do zmíněných obcí, ale její konce končí přirozeně takzvanými slepými ulicemi, jako je tomu všude tam, kde v blízkosti původních silnic vzniklo něco nového. A právě tyto staré slepé silnice jsou velmi zajímavou připomínkou dějin, jakož na druhou stranu zase různé eurosilničky, které nám ukazují, jak se může původní úvozová polní cesta proměnit v docela krásnou i důležitou pohodlnou komunikaci.


Stará silnice k Mělníku.

K oběma typům, se dostáváme v katastru obce Vepřek a již mnohokrát jsem je zde zmínil. Naposledy v článku ... http://soutok.blogspot.cz/2017/06/cyklovylet-za-josefem-svejkem-do-kralup.html
Protože osobně znám staré polní cesty mezi Novými i Starými Ouholicemi, jakož Vepřkem i Miřejovicemi, tak jsem byl před několika lety mile překvapený, jaké jsou tu krásné asfaltky, které slouží stejně dobře autům, jakož i cyklistům (oficiální cyklostezky tu nenajdete !) a hlavně tu téměř není provoz.


Pěkné stoupání. ( nebo klesání :-))

Dnes se však chci podívat do minulosti. Obec Vepřek je totiž obcí, do které se jezdilo z Mělníka tak, že jste projeli Mlčechvosty, a po velkém stoupání do kopce jste téměř na jeho vrcholu odbočili na křižovatce ze státní silnice vlevo. Následovala taková krátká okreska padající dolů do údolí, kde byl na samém dně obce kačák, kam jezdili akvaristé sbírat živou potravu ( buchanky) pro rybky a přes viadukt vedla železniční trať 090. Kousek za ní již byla jen polní cesta k Novým Ouholicím. Dále do obce vedla ještě silnice ze staré silnice E55, která je dnes na mapě označena, jako silnice 608.

Ještě se vrátím na místo, kde podjíždíte železnici 090 z Prahy do Děčína.Tady totiž také protéká do Vltavy Bakovský potok, který je rekordmanem mezi potoky okresu Mělník. Vězte, že jeho vody přitékají až od Krušovic a je posledním levostranným přítokem Vltavy před Mělníkem.

http://soutok.blogspot.cz/2013/06/zname-dobre-ricky-potoky-v-okrese-melnik.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bakovsk%C3%BD_potok


Dnešní Vepřek je jiný a je k nevíře, co se tu vše za těch 12 let změnilo. Nad obcí je ještě dálnice, která ji rozděluje na dvě části, ale nás bude hlavně zajímat stará silnice na Mělník, kterou využívám k návratům na jízdním kole od Veltrus, abych nepoužíval stejné trasy.

Pokud jedete od Ouholic a podjedete trať, tak v místě, kde se asfaltka mírně zatáčí vlevo k Nové vsi odbočíte vpravo do jakési písčité stoupající silnice. Nebuďte přitom zbrklí, protože souběžně jen o něco níže je podobná ulice, která však po chvíli stoupat přestane.


Když se podíváte na obrázky, tak se ani nechce věřit, že toto byla asfaltka na Mělník.


Nad obcí, se cesta zatočí vlevo směrem k bývalé státovce a dnes je tu takováto divočina.Zde je tedy původní křižovatka a možná vpravo ještě zahlédnete stojan na značku ,, stůj, dej přednost v jízdě".


Ano, to je stará státovka, po které vesele jezdily nákladní automobily s vleky a nacpané autobusy do Kralup nad Vltavou.


Ještě jeden pohled na starou okresní silnici dnes.


Zeleň ukrajuje pozvolna asfalt.


Z tohoto místa je jeden z nejkrásnějších pohledů na Mělnicko i dále. Pod námi Vltava u Vrańan.


Detail.


Pohled zpět.


A tak v minulosti vídali první ves našeho okresu  ( Mlčechvosty) na silnici I/16 řidiči jedoucí k Mělníku. Vlevo stojí již asi uzavřený hostinec, pak autobusová zastávka, která získala točnu a nakonec přijedete na křižovatku, kde cyklisté zahnou vpravo pod trať na Vraňany, automobilisté vlevo na novou státovku a přímo kráčí několik desítek metrů již jen slepá minulost.
Zdroj: Soutok
05:31
Mělnicko - Rybářská stráž s policisty zatím přestupky řešili domluvou. Příště ale budou sankce tvrdší.
Kategorie: Zpravodajství

Červen 16, 2017

17:39
Mělnicko - Memoriál Jiřího Vachalce má za sebou už pátý ročník. Plavecký závod v řece Vltavě nese druhé jméno Kralupský kilometr. Startovalo se u původního železničního mostu pod dýhárnou u Chvatěrub. Cílem byla pro plavce loděnice Kotva v Kralupech. Délka trasy byla přesně jeden kilometr po proudu toku. Účastnit se mohl každý starší osmnácti let. Výjimku tvořili závodní plavci ve věku od patnácti do osmnácti let. Cenu za účast obdrželi všichni účastníci závodu.
Kategorie: Zpravodajství
14:38
Veltrusy – O posledním červnovém víkendu, tedy ve dnech 24. až 25. června, se do prostor místní zámecké oranžerie nastěhuje stovka růží z českých růžových sadů i od soukromých pěstitelů.
Kategorie: Zpravodajství
11:55
Mělnicko - Půda rozpraskaná suchem, žloutnoucí plochy v obilných lánech a agronomové zvedající oči k nebi ve víře, že se co nevidět zatáhne a spustí liják. Dlouhodobé sucho je stejně jako v minulých letech velkým strašákem pro všechny zemědělce. Nic však zatím není ztraceno.
Kategorie: Zpravodajství
10:35
Kralupy – Noční jízda na kánoích, kajacích, pramicích či raftech po trase Řež – Máslovice se koná v sobotu 24. června od 21.30 hodin.
Kategorie: Zpravodajství