Tip: Staňte se redaktorem! Přidejte se k našemu teamu!
Muzeum M

Zpravodajství

Červenec 28, 2017

06:13
/VIDEO/ Pavol Hammel měl krušnou noc, slavilo se, pilo. Teď je kolem osmé ráno a on vláčně klimbá v odbavovací hale pražské Ruzyně. Pár kolemjdoucích ho poznává, je to frontman bigbítové kapely Prúdy, v roce 1976 dost populární. V 8:27 se zvedá dopravní letoun Iljušin Il 18-B z ruzyňské rampy, bez rockera na palubě. Alkoholové koma mu právě zachránilo život.
Kategorie: Zpravodajství
05:46
Mělník /ANKETA/ – Mělnická radnice v příštím roce podpoří celostátní projekt Do práce na kole. Problém je ale v tom, že nemá nikde zázemí, kde by mohly být bicykly bezpečné uschovány.
Kategorie: Zpravodajství

Červenec 27, 2017

11:37
Mělnicko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.
Kategorie: Zpravodajství
11:10
Mladá Boleslav – Flexikonta, směny navíc, nejsou od jara ve Škodě Auto povinné. Jak často se z nich lidé „vypárují“? A budou odboráři usilovat o jejich úplné zrušení? 
Kategorie: Zpravodajství
09:18
Mělnicko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.
Kategorie: Zpravodajství
05:24
Kralupy /ROZHOVOR/ – Ještě jako teenager začal Miroslav Doležal z Kralup nad Vltavou sbírat nášivky na rukávech všech městských a obecních policií po celém Česku. Dnes je mu třicet let a jeho sbírka se rozrostla na několik stovek.
Kategorie: Zpravodajství

Červenec 26, 2017

18:13

Již ty tam jsou dávno pryč časy, kdy se člověk spokojil pouze s cyklovýlety v rámci svých sil a možností v okolí svého domova. Kdo z nás, se někdy nepokusil přesunout své kolo do jiné turistické oblasti za pomoci automobilu, nebo vlaku, třeba jen ve formě spoluzavazadla na místech ve vlaku k tomu určených?

Tak ne, že by snad nebylo v našem CHKO Kokořínsko-Máchův kraj nádherně, nebo stejně tak třeba dnes na stezkách u Labe a Vltavy, ale naše republika je plná krásných míst a není od věci, se třeba i s jízdním kolem vypravit někam dále a nemusí to být jen v rámci dovolené.

Samozřejmě, že asi nejrozšířenějším druhem tohoto vyžití je přeprava kol pomocí vlastních osobních automobilů a v turistických oblastech to jsou pak i cyklobusy, ale již dávno nepatří přeprava jízdních kol pouze silnicím, ale také železnici. Tady však došlo v posledních letech k docela zajímavým službám.

Původně jste totiž mohli pouze převážet své jízdní kolo, a to buď v poštovním voze, nebo jako spoluzavazadlo ve vybraných vagonech na chodbách označených symbolem jízdního kola, v cyklovlaku, či na obou koncích souprav některých vlaků. Zákazníci pak hodnotili tyto zkušenosti různě a mnohdy nejde ani o příliš pohodlné cestování, ani o nějakou vstřícnost ze strany ostatních účastníků přepravy a dokonce jde i o určitý nepříliš příjemný sportovní výkon při nakládce a vykládce kol.

Zkrátka, přeprava kol, jako spoluzavadla může být pro někoho docela hororový zážitek a zvlášť při delším cestování. Naštěstí pokročila i zde nápaditost, a tak není třeba hlídat někde na chodbě ve vlaku své kolo a přemítat, kam až mi vystačí síly, ale můžeme se pohodlně vypravit do jakéhokoliv koutu republiky, půjčit si tam často i bez objednání kolo v místním nádraží a někdy jej nemusíme vracet ani ve stejné stanici, kde jsme si ho půjčili.

V některých městech jsou samozřejmě i jiné cyklopůjčovny, ale proč nezkusit třeba přímo tu na nádraží, kam dojedeme vlakem? A tak se pojďme v takovém stručném přehledu podívat, kde všude, se dají kola půjčovat a co nás takové zapůjčení na malou vyjížďku bude asi stát. Osobně mě motivovala vlastní zkušenost v nádraží v Břeclavi, kde byly jak přijatelné ceny, tak příjemný personál. Jaké jsou ale možnosti jinde v ČR ?


Pokud by vás to zajímalo úplně dopodrobna, tak služba nese název CD bike a vše najdete na interaktivní mapě....https://www.cd.cz/dalsi-sluzby/pujcovny-kol-cd-bike/default.htm . Ale, víte dobře, že Soutok má rád orientační přehledy na jedné stránce, kde můžete vše vedle sebe hned porovnat a udělat si určitý přehled. K podrobnějšímu výzkumu tedy pak použijte zmíněný odkaz.

Dobré je si pamatovat, že pro půjčení kola potřebujete dva průkazy osobní totožnosti ( občanský, řidičský průkaz) a musíte zaplatit vratnou kauci, která je u jízdních kol 1 000 Kč ( bude vám po návratu a vrácení kola vrácena) a v některých místech s možností půjčení elektro kol 2 500 Kč.

A teď se podívejme na jednotlivé vybrané kraje:
( ceny jsou uvedeny pro běžné cestující, kteří nejsou vlastníky In karty a nemají tedy slevu )

Středočeský kraj:
Praha-Smíchov, Beroun, Kolín, Kutná Hora město, Lysá nad Labem, Nymburk hl. n.,Poděbrady, Mělník a Neratovice.

Celodenní nájemné 150 Kč. Ve stanicích Kolín a Praha-Smíchov jsou k disposici i elektrokola.
Mělník patří například mezi města, kde lze kolo uschovat, ale více již opravdu na webu CD.

Liberecký kraj:

Ten je zde na webu překvapivě representován pouze nádražím Doksy a Mimoň, ale jistě dojde k zlepšení. Také zde je celodenní nájemné 150 Kč. 

Ústecký kraj:

Děčín,Lovosice, Litoměřice,Louny,Žatec,Ústí nad Labem hl.n,Rumburk.
Zde je zajímavá široká paleta možností. Zůstaňme však u jednoho dne a nabídky kolo a elektrokolo.
Tady je to 250 Kč na jeden den a 390 Kč pro elektrokolo.

Karlovarský kraj:

Aś,Cheb,Františkovy Lázně, Loket, Mariánské Lázně,Karlovy Vary hl.n i dolní nádraží, Nejdek,Sokolov,
Stejná nabídka, jako v Ústeckém kraji, včetně cen.

Plzeňský kraj:

Domažlice,Tachov,Klatovy.
35Kč/hod, 159 Kč/ 5 hodin, 199 Kč celodenní.

Jihočeský kraj:

Český Krumlov, Černá v Pošumaví,Horní Planá,Nová Pec,Lipno nad Vltavou,Volary,Tábor,Veselí nad Lužnicí, Třeboň,Třeboň lázně, Písek, Jindřichův Hradec,Strakonice a řada vratných stanic.
35 Kč/hod,159Kč/5 hodin, 199 Kč celodenní.

Královéhradecký kraj:

Česká Skalice,Adršpach, Náchod, Trutnov
150 Kč/den

Pardubický kraj:

Česká Třebová,Letohrad, Chrudim,Pardubice, Brandýs nad Orlicí,Hlinsko,Chrudim, Jablonné nad Orlicí,Králíky, Moravská Třebová, Choceň,Lanškroun, Polička,Přelouč,Slatiňany,Svitavy, Ústí nad Orlicí město, Žďárec u Skutče, Žamberk.
150Kč/denVysočina:

Třebíč,Žďár nad Sázavou,Nové Město na Moravě, Ledeč nad Sázavou, Telč,Přibyslav,Jihlava,Světlá nad Sázavou, Náměšť nad Oslavou,Havlíčkův Brod.
1 hodina 35 Kč, 5 hodin 140 Kč, celodenní 180 Kč.

Jihomoravský kraj:

Znojmo,Břeclav, Hodonín,Veselí nad Moravou, Vranovice.
6 hodin 120 Kč,12 hodin 160 Kč, 24 hodin 250 Kč.

Zlínský kraj:

Kroměříž,Otrokovice,Staré Město u Uherského Hradiště,Valašské Meziříčí.
Celodenní 160 Kč.

Olomoucký kraj:

Hranice na Moravě,Olomouc,Lipník nad Bečvou,Přerov, Zábřeh na Moravě.
160Kč celodenní. Zlínský a Olomoucký kraj účtují od 13 hodin polodenní za 120 Kč.

Moravskoslezský kraj:

Frýdek-Místek,Ostrava
150Kč.

České dráhy rády udávají ceny především pro držitelé In- karet, nebo alespoň onen zlevněný údaj bývá na prvním místě. Pokud jsem se někde upsal, tak se omlouvám.

Snad pro vás bude článek takovým přehledem pro případný nápad k vycestování a zapůjčení jízdního kola.
A příště si snad mimo jiné připomeneme prázdninový jízdní řád cyklobusu v CHKO Kokořínsko-Máchův kraj.
Zdroj: Soutok
08:00
Mělnicko - Majitelé králíků na Mělnicku mají strach z králičího moru. Ten se totiž vyskytl na Mladoboleslavsku a právě v teplém počasí se nákaza rychle šíří.
Kategorie: Zpravodajství
07:43
Kralupy – Workoutové cvičení je v podstatě kombinací kruhového tréninku, jakož i posilování, kde cvičenci aktivně využívají svoji vlastní váhu. Ideální je cvičení ve skupinách pod vedením již zkušeného trenéra, kdy se naučíte další cviky, vypilujete techniku a v neposlední řadě poznáte i další vrstevníky se zájmem o dlouhodobé vylepšování vlastní tělesné kondice.
Kategorie: Zpravodajství
05:09
Mělnicko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí na Mělnicku.
Kategorie: Zpravodajství
05:00
Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.
Kategorie: Zpravodajství

Červenec 25, 2017

10:12
Mělnicko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí na Mělnicku.
Kategorie: Zpravodajství
09:06
Mělník - Blíží se největší akce celého Mělnicka. Mělnické vinobraní startuje za měsíc a půl.
Kategorie: Zpravodajství
08:22
Mělnicko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.
Kategorie: Zpravodajství
07:10
Mělnicko – Mladík, po kterém mělničtí policisté od 14. července pátrali, byl v úterý nalezen. 
Kategorie: Zpravodajství
05:31
Mělník – Víc než pětina lidí není spokojená s úředními hodinami na radnici. Ukázal to poslední průzkum, který oslovil téměř dvě stovky obyvatel. Nespokojení jsou především ti, kteří pracují mimo Mělník.
Kategorie: Zpravodajství

Červenec 24, 2017

18:23

Již snad v červnu jsem vás zval do Milovic na rekonstrukci bitvy u Zborova, která se tu měla konat v sobotu dne 8. července k významnému výročí 100 let od uplynutí. této velmi významné události.
Měl jsem původně v úmyslu, se akce účastnit, ale nakonec jsem ji bohužel musel vyškrtnout z programu, protože touha po vzdálenějších výletech byla silnější a času pro Jízdenku na léto bylo již málo.

Již o týden dříve proběhlo k tomuto výročí na mnoha místech naší vlasti spousta akcí a v Mělníku byl již dokonce slavnostně odhalen pomník bitvy u Zborova dne 23. června. Samozřejmě, že po návštěvě pamětní desky před domem kpt. Jaroše, jsem byl zvědavý i na pomník bitvy u Zborova na Zborovském náměstí, kam jsem se dodatečně vypravil.


Se zájmem jsem si přečetl článek v měsíčníku Mělnicko, kde je krásně popsáno, že zde již podobná památka kdysi stávala, ale zvítězila samozřejmě přirozená chuť navštívit místo osobně a udělat nějaké vlastní snímky. Ostatně, měl jsem to blíže, než v případě sochy vojáka Švejka v Kralupech nad Vltavou, kterou tu máme v nějakém červnovém článku.


Protože je v Mělníku mnoho lidí, kteří vůbec nevědí, kde Zborovské náměstí je, tak jen připomínám, že jde o náměstí, kde stojí bývalá sauna, která je dnes v soukromém vlastnictví.  Pomník najdete v ulici Českobratrská.


Když jsem snímky dnes poslal do počítače, tak mě zaujalo to datum 2012 na desce. Nemělo tam být náhodou 2017 ? Nebo jde o opožděný prezent ? Je to škoda, protože 2017 by vypadalo přece jen mnohem lépe. Jinak je pomník poměrně vkusný a lze opravdu poznat, že je dílem mělnického sochaře Miroslava Kroupy, který je také autorem  památníku obětem II. světové války na Mělnicku v Jungmannových sadech. Podobný styl.A když už jsme v Jungmannových sadech, tak se také podívejme, jak vypadá park, který tu byl založen snad někdy v roce 2009. kdy byl dalším počinem po zpřístupnění středověké study pod náměstím Míru.

Tehdy zde bylo ještě vše holé ( historické fotografie na http://mujmelnik.webzdarma.cz/z_akce.html ) a tak nějak vynikala ta představa výšky mělnických hradeb.


Nevím, ale dnes mi tu přijde vše tak nějak zarostlé, lavičky jsem našel až na úplném konci z jedné strany zcela uzavřeného parku rozmístěné do kruhu, jako kdyby si tu dávali schůzky kdovíjací lidé. Výška hradeb z nejnižšího místa již tolik nevyniká a celkový dojem jsem měl poněkud rozpačitý.

 Takový zapomenutý kout města a přitom vlastně historicky významný. Vždyť jde o poslední zbytky městského opevnění. Možná není tak impozantní, jako třeba to v Nymburku, kde jsou i strážní vížky, ale je to naše domácí opevnění a výška je také slušná pro představu dobývání středověkého města..
Zdroj: Soutok
13:21
Veltrusy - Nově nasvícený Oranžový přechod pro chodce mají ve Veltrusích v Palackého ulici. Tato bývalá rychlostní komunikace, dnes jedna ze tří klíčových silnic v intravilánu obce, nejenže rozděluje město na dvě části, ale je také jeho hlavní tepnou s různými obchody, provozovnami, sportovištěm a rodinnými domy.
Kategorie: Zpravodajství
11:49
Česká společnost Aurosa Martiny Šmírové uvedla na trh stejnojmenné pivo, určené ženám. Když ho zkusila prodávat v Londýně, narazila. Britských žen se dotklo, že jim někdo předepisuje, jaké pivo mají pít.
Kategorie: Zpravodajství
09:46
Nájmy bytů jsou poměrně obvyklé, méně častý byl donedávna pronájem domů, nicméně to se mění. S ohledem na vysoké ceny pozemků dává řada lidí přednost právě pronájmu. Přesto i na první pohled jednouchý pronájem s sebou nese řadu právních aspektů, na které je třeba dávat pozor. Jedním z nich jsou nepochybně opravy pronajímané nemovitosti.
Kategorie: Zpravodajství