Tip: S ostatními uživateli si můžete posílat soukromé vzkazy!
Muzeum M

Zpravodajství

Květen 5, 2017

14:24
Mělník – Běžec, který veřejně protestuje proti plýtvání potravinami, dorazil v tomto týdnu na Mělnicko. Pavel Vodička, který je známý dlouholetým bojem za zřízení stanoviště záchranky v šestnáctitisícovém severočeském Varnsdorfu, běžel přes Mělník do Nelahozevsi a dále směrem k Praze. Jeho cílem je přitom Brno.
Kategorie: Zpravodajství
11:01
Neratovice – Městská knihovna nabízí čtenářům a dalším návštěvníkům v květnu bohatý program. V příštím týdnu se tam odehrají tři akce.
Kategorie: Zpravodajství
08:58
Mělník – V porodnici mělnické nemocnice se v dubnu narodilo 87 dětí, byla mezi nimi dokonce i jedna dvojčata.
Kategorie: Zpravodajství
05:54
Kralupy – Na dva volně pobíhající psy narazili kralupští policisté ve středeční noci v Libušině ulici. Protože byla zvířata velmi agresivní, pronásledovali je městem, aby nikomu neublížila.
Kategorie: Zpravodajství

Květen 4, 2017

14:06
Mělník - Okresní kolo soutěže zaměřené na bezpečnost v silničním provozu se konalo opět na dopravním hřišti na Pšovce v Mělníku. Zúčastnilo se ho skoro padesát dětí z místních základních škol a okolí, dvanáct týmů po čtyřech žácích. Organizace se chopili strážníci ve spolupráci s místními policisty, Český červený kříž, oddělení prevence kriminality městského úřadu a pochopitelně i dům dětí a mládeže. Do krajského kola v Čelákovicích postoupili i letos žáci ze školy ve Klích a žáci mělnické základní školy Komenského.
Kategorie: Zpravodajství
09:00
Kly - Voříškiádu a výstava psů bez průkazů původu budou ve Klích pořádat opět v sobotu 13. května od 8 do 15 hodin. Výtěže z akce půjde na spolek Docasky De De. Do kasičky je možné přispět i více peněz než jen za vstupenku.
Kategorie: Zpravodajství
08:34
Mělník - V místním nákupním středisku v Klášterní ulici byla nalezena na veřejných toaletách použitá injekční stříkačka.
Kategorie: Zpravodajství
07:32
Mělnicko - Elektromobily charakterizuje sice vysoká pořizovací cena, provozní náklady jsou ale příznivé. Za elektřinu nutnou k ujetí jednoho kilometru zaplatí totiž majitel elektromobilu jen asi třicet až padesát haléřů.
Kategorie: Zpravodajství

Květen 3, 2017

16:08
Chodeč - Májka v Chodči nakonec ustála poryv větru a stále stojí na svém místě. Jako tradičně i letos byl začátek máje spojen s opracováním, zdobením a stavěním májek. Její vztyčení dalo místním mužům díky silnému větru zabrat. Díky sehranosti zvládli místní siláci vše na jedničku a tak vísku bude po celý květen krášlit šestnáctimetrový symbol jara a lásky.
Kategorie: Zpravodajství
15:10
Už za několik dní Škoda představí svoje nové SUV, které v modelové nabídce nahradí oblíbeného Yetiho. Co ale od české automobilky čekat dál?
Kategorie: Zpravodajství
14:57
Mlékojedy - Děti s rodiči si v Mlékojedech u Neratovic zasoutěžily za slunečného počasí v lese plném pohádkových postaviček.
Kategorie: Zpravodajství
11:13
Mělník – V různých koutech Česka se chystá na sobotu 13. května Férová snídaně Na Zemi. V Mělníku začíná piknikový happening na trávníku u sochy Karla IV. u městské knihovny užv deset hodin.
Kategorie: Zpravodajství
10:33
Mělník – Policisté i strážníci hlídkují u staré mostu Josefa Straky každý den. Nesmí na něj totiž vjíždět nákladní auta těžší než šest tun, jinak hrozí, že bude muset být most kvůli špatnému stavu uzavřen pro veškerou dopravu. Jedinou výjimkou jsou autobusy hromadné dopravy.
Kategorie: Zpravodajství
08:08
Houska – Po úspěšném prvním ročníku nočních prohlídek hradu Houska se organizátoři rozhodli akci zopakovat. 
Kategorie: Zpravodajství
06:10
Na trhu nových aut byla vždy jedna poněkud zvláštní kategorie: vozy s cenou pod 200 tisíc. Samozřejmě, že od aut spadajících do této škatulky nemůžete čekat zázraky, ale důležité je, že za relativně málo peněz dostanete nový vůz. Dostanete však za ještě méně peněz slušnou ojetinu?
Kategorie: Zpravodajství

Květen 2, 2017

14:51
Mělnicko - Ve Zlosyni a ve Veltrusích pálili čarodějnice jako ve většině obcí v celém regionu. Ve Zlosyni si ale připravili ještě navíc ve sváteční den prvomájový průvod s historickými vozidly. V koloně se objevila stará vojenská vozidla, ale i škodovky ze šedesátých let.
Kategorie: Zpravodajství
12:15
Mělník /ANKETA/ - Sledovat zastupitele při práci na veřejných zasedáních není populární. Ve městech i vesnicích ve středních Čechách je většinou navštěvuje jen pár lidí. Zpravidla se přitom opakují stejné tváře. A není výjimkou, že hlediště zůstávají úplně prázdná.
Kategorie: Zpravodajství
09:49
Mělník - Vinnou nocí odstartovala letošní vinná sezona. Vinná noc je totiž první ze série akcí spojených s ochutnávkou vín a pěstováním vinné révy. Letošní ročník byl zaměřen především na mladá vína ročníku 2016 výhradně z regionálních vinic na Mělnicku.
Kategorie: Zpravodajství

Květen 1, 2017

14:56

Pálení čarodějnic v 70. letech 20. století  bývalo trochu jiné než dnes. Běžně hořely v ohništích pneumatiky, vybuchovaly nádobky od laků a my mladí jsme u ohňů vydrželi  podle gusta každého jedince. Někdy jsme se bavili na dálku i pozorováním jiných ohňů, nebo jsme se zašli podívat se k těm sousedním ohňům, zvlášť když jsme tam někoho znali.

Nikdy mě nenapadlo, že bych si řekl, že druhý den nepůjdu na 1. máj, a tak ani nevím, jaké by to mělo následky. Naopak, obyčejně bylo dobré počasí, akce začínala asi až v 9 hodin, lidé byli veselí, vyprávěli si a už v 11 hodin bylo vlastně u nás v Mělníku oficiálně po všem. Oslava začínala v okrajových částech města na Pšovce a v Rousovicích. Jeden proud šel po Pražské ulici, prošel Fibichovu ulici, Novou ulici a Tyršovou ulicí, kde se asi 200 metrů pod ZDŠ Jungmannovy sady mísil s druhým proudem, který přicházel od parkoviště Na Svini.

Odtud již dav pokračoval ulicí Legionářů na náměstí Míru. Tribuna s regionálními politiky stála při chodníku mezi dnešní restaurací u Němého medvěda a Šatlavou. Každá organizace měla v čele nosiče transparentu s jejím názvem a na náměstí se z důvodů komentované přehlídky tvořily za pomocí pořadatele uměle rozestupy. Jako první šli žáci všech ZDŠ, což mělo svůj význam.

Průvod totiž dospěl k hotelu U zlatého beránka, kde se točil k radnici, jako dnes při Mělnické Jizerské 50-ce a hned začal obsazovat první línie u promenádní cesty před tribunou. Děti se totiž zvlášť těšily na druhou část akce, kterou byly takzvané alegorické vozy a přes dospělé by špatně viděly. Ostatně, i tak jsme později my kluci pobíhali a hledali nejlepší fleky na pozorování. Vždyť to vlastně byla tehdy po Mělnickém vinobraní jediná veliká akce ve městě.

Moderátor akce vyřvával z tribuny všelijaké věci: ,, A to již přichází pozdravit 1. máj naši výrobci dětských kočárků a tříkolek. Přivítejme je ! Hurá! Ať žije 1. máj! " Dokud jsme byli ještě malí, tak  byla první část trošku otrava. Možná ,že v nějaké organizaci uvidíme nanejvýš některého ze svých rodičů. Ale, časem už člověk věděl, kde by mohl jít nějaký ten jeho kamarád, a tak to vlastně bylo organizované zdravení mezi přáteli v obou směrech.Vždyť jsme některé lidi neviděli, jak byl čas dlouhý a toto byla příležitost.

Po této části akce bylo už tak nějak volněji, ale zejména děti se těšily na alegorické vozy a nanejvýš odhodily mávátka. Horší bylo, když jste vyfasovali obraz s nějakým revolucionářem, který jste museli po první části zase odnést do sborovny ZDŠ. Také se mi to jednou stalo, že jsem ani nevěděl, jak jsem k tomu přišel.

To jsem opravdu nevěděl, jak se tvářit. Pořadatel mě upozornil, abych ostatní nechal poodejít, a potom jsem měl sólově vykročit k tribuně. Člověk si uvědomil, že se na něj upírají v tu chvíli oči snad celého náměstí a bylo to zvláštní i ne moc příjemné, ale vlastně to byla zkušenost, která se mi do budoucna celkem hodila.

,,A Lenin je tu s námi !! Hurá !!!"  No, to byla prča :-)). Tak to se ozvalo z tribuny, když člověk přicházel k ní a já už se pomalu těšil, jak to zase uložím do sborovny a půjdu očumovat další dění. Tím byl průjezd náměstím alegorických vozů, což byly nazdobené dodávky, nákladní auta i traktory s přívěsy. Na těch každá firma představovala své výrobky.

Třeba přijel traktor s nazdobeným valníkem, na kterém stála maketa láhve od Ludmily, o kterou se opíraly dvě fešné slečny a pokud je někdo poznal, tak už tu byl povyk a vzájemné mávání. Za ním vezl náklaďák na korbě truhlíky s rozkvetlými květinami a nápisem SEMPRA uprostřed ( zahradnictví v Mlazicích). Pak třeba projelo hasičské nazdobené auto a někdy se presentovaly i zájmové oddíly. Na korbě dodávky třeba seděli v kimonech judisté, fotbalisté s míčem atd. atd.

On to vlastně byl takový,, karneval". Po této části, se žáci rozutekli domů, muži senioři zamířili na přátelskou besedu do restaurací U zlatého beránka, Liďáku, či k Rytíři apod., a mládež se stahovala do Tyršovky před bývalý gympl, kde hrála muzika. Nevím už, jest-li to bylo v roce 1979, nebo už 1980, ale Vlasta ze Satisfakcí a později z ASM mě tenkrát dostal.

Dnešní mladá generace zapne v televizi hudební kanál a už se tam píše jméno nějaké zpěvačky a název písničky.To je prostě servis. Tenkrát se vám líbili písničky, ale nevěděli jste pořádně, kdo to vlastně hraje. Až když přišel nějaký kámoš, podal vám tři audiokazety do magnetofonu a zvolal: ,, Tady máš Tremelois, |Sweety a Floydy." Poslouchám Run the fox, nebo Action, a ejhle, už to vím.

Vlasta tenkrát vyšil s tou svojí kapelou před gymplem Whatever you want a Rockin all over the world od Status Quo, což byla bomba a ani se mi nechtělo z 1. máje domů :-)). Nedávno jsem to slyšel v rádiu Luxembourg a teď na Mělníku, pomyslel jsem si :-)). Tehdy to bylo nejslavnější období Statusů.

 Odpoledne jsme pak obvykle jezdili změnit prostředí. Mimochodem, televize pořád ten den dávala stejně jen 1. máj v Moskvě, ve Varšavě, v Praze, v Berlíně, Budapešti atd. atd. :-))) A venku bylo tak krásně. Obvykle jsme tedy jeli na procházku k  Harasovu a dále do Kokořínského Dolu, aby člověk z toho ruchu vypadl.


Asi vás zajímá, kde jsem přišel k tomuto pohledu. Bohužel, se tenkrát fotilo jen na klasický film a já opravdu nemám doma žádnou fotku 1. máje z Mělníka, nehledě, že focení mě ještě tehdy moc nebralo. A tak jsem sáhl pro úvodní tematickou fotku článku do archivu.

Jak jsem tedy k pohledu přišel ? Na vojně. Sedím tak ve stráži v bdící místnosti a prohlížím si časopisy. Tenkrát jsem tam objevil nějaký časopis jménem Sputnik. Uvnitř stálo, že dopisovat si chtějí 1) Leningrad, 2)Murmansk, 3) Čukotka a 4) Alma-Ata ( dnes Kazachstán). Pošta stála do Velkého Borku i na Čukotku 1Kčs, tak jsem všude napsal, byť časopis byl rok starý :-).

Nu, a pak mi odepsala za dva měsíce nějaká dopisovatelka z Alma-Aty, a když mi  předávali při hlášení dopis ze SSSR, tak si spousta kamarádů muselo sednout, aby smíchy neupadli, a nejen oni.. Všichni jsme se smáli, včetně velitelů :-). Ale, to už je zase jiná písnička o tom, jak se zrodila moje chuť si psát do světa, měnit hlavně pohledy měst, a jak jsem měl radost, že na okraji mapy Evropy v naší PVS ( to byla taková společenská místnost), se ještě vejde to město, kam doputoval můj první dopis :-).

V dopise se psalo, že mi přeje vše nejlepší k 1. máji :-)). Inu, jiný kraj, jiný mrav.Zdroj: Soutok
10:47
Ve středních Čechách je přes padesát rozhleden, kamenných, železných nebo dřevěných. Nejstarší je vyhlídkový gloriet v průhonickém parku, který pochází z roku 1830. Má ale velkou vadu na kráse, kvůli okolním stromům nečeká návštěvníky žádný pohled do kraje. Nejnovější rozhlednou je Čížovka na Mladoboleslavsku, otevřená na jaře letošního roku.
Kategorie: Zpravodajství