Tip: Přehledný program nejbližších kin v regionu naleznete zde.
Muzeum M

Zpravodajství

Březen 23, 2017

20:21

Velké sluneční hodiny máme na Mělníku troje. Víte, kde jsou ?  http://astro.mff.cuni.cz/mira/sh/sh.php?evc=ME_35

Asi vůbec nejdůležitější informací prvního jarního víkendu je změna času. Loni jsem si hrál trochu s možností vytvářet ankety, a právě anketa o letním času vás velmi zaujala. Hlasovalo dokonce 57 čtenářů. Jak to dopadlo? Tak to si můžete prohlédnout níže

Letní čas má své zastánce, mnoho odpůrců, ale i těch, kterým je to tak nějak jedno. Stojí za to, se nad tím zamyslet. Tentokrát jsem tak učinil pod zcela jiným úhlem pohledu, než býváme zvyklí. Tedy, žádné klady a zápory, ale lidskýma očima.

Kdo na letní čas nadává nejvíce ? Představte si, že vstáváte do práce ve 4.00, nebo ve 4.30 SELČ ( tedy ve 3 ráno, nebo ve 3.30 pásmového času), protože jedete pracovat někam do Prahy. Ach ten pokrok. Přijedete zpět nejdříve někdy v 16 hodin, máte za sebou minimálně 2 hodiny na cestách, děláte jen to nejnutnější a se západem slunce jdete ve 21 hodin spát. To je panečku usínání za světla.

A pak tu jsou ti, co nikam tak daleko nemusí ( a  ani brzo vstávat) a mají třeba i ještě energii něco někde venku dělat, nebo se jedou projet na kole apod. Ti už to snáší lépe, ale stejně je to o schopnostech každého organismu, se přizpůsobovat. Někdo je prostě celý život sova a jiný skřivan.

Kolem letního času je mnoho řečí i ve světě a matně si vzpomínám, že snad k nějaké změně například dojde asi ve Španělsku, kde čistě z mezinárodních ekonomických důvodů užívají stejný čas s Paříží a s 2 000 km vzdálenou  Prahou ( z Madridu) na 15. poledníku, což je vlastně pro ně nepříjemné přijetí pásmového času Prahy. Před zavedením pásmových časů měla například Paříž stejný čas, jako Londýn a  čas v Nizozemí byl proti našemu středoevropskému času o 20 minut opožděný. Pro nás, se však nic nemění


První jarní sobotu, se také již tradičně koná po celé republice Keltský telegraf. Když jsem si prohlížel konečný časový rozvrh, .... http://www.keltskytelegraf.cz/wp-content/uploads/Keltsk%C3%BD-telegraf-2017-final-v%C5%A1echna-stanovi%C5%A1t%C4%9B.pdf ....


..., tak mi přišlo zajímavé, kolik kopců a vršíčků, se do této akce každoročně přihlašuje, a jak se to značné části území tradičně vyhýbá. Propaguji zde Keltský telegraf už snad tři roky, ale vše mezi Labem a Jizerou, až na Děčínsko a bohatě obsazené České Středohoří, je tak nějak stále mimo. Zajímavé.

Nejbližší kopečky jsou na Slánsku, Kladensku, Říp a zmíněné České Středohoří. Mě osobně to vrací ve vzpomínkách  15 let nazpět, kdy jsme hráli podobnou hru s vysílačkami. Říkalo se tomu Rozhledny ( posádky byly na rozhlednách) a signál se na kanále předával dle řádu po celé republice. To však bývalo kolem letního slunovratu. V historii Keltského telegrafu najdete v našich končinách Liběchov ( kostelíček), ale poslední dobou odtud již na web reporty z akce nechodí.


Velkou a docela důležitou událostí je vstup Nymburska do PID ... https://ropid.cz/zabava-a-zajimavosti/akce/
Mnoho lidí si oblíbilo zejména lázeńské Poděbrady, ale je toho k návštěvě samozřejmě mnohem více, jak jsem tu již mnohokrát psal. Podle kalkulačky pro výpočet ceny https://ropid.cz/primestske-cestovani/ , by nás jednosměrný lístek do Poděbrad měl stát pouhých 24 Kč oproti dosavadním 84 Kč. Znásobte to dvěmi a uznejte, že to je pořádná sleva. Rychlík je v Poděbradech za 45 minut. Jde o tři pásma ( Lysá ve 3. pásmu, Mělník a Nymburk ve 4. pásmu, Poděbrady jsou pásmo páté).


V květnu to bude 300 let, co se narodila mimo jiné tituly také česká královna Marie Terezie ....https://cs.wikipedia.org/wiki/Marie_Terezie a musím říci, že si turisté na svoji turistickou vizitku ( bohužel k sehnání jen na třech místech v Praze)  uměli vybrat z toho množství jejich portrétů. Matka 16 dětí sice územně ztratila  pro Země Koruny české také Slezsko s Kladskem, ale na druhou stranu je známo, že za její vlády dostaly domy svá čísla popisná ( do té doby, se užívala erbovní znamení a další přírodní pomůcky) a zejména byla zavedena všeobecná vzdělávací povinnost pro chlapce a dívky.

A nakonec tu mám ještě jeden odkaz na soutěž RMM, která právě začala: http://www.muzeum-melnik.cz/vystavy-a-akce/?ftshow=587#ka587  Příroda se probouzí.

To je dnes vše a držme Věře Špinarové palce, ať se to její zdraví  zhoupne konečně k lepšímu.
Zdroj: Soutok
17:22
Mělník – Mělník opět čeká složité dopravní léto. Teplé dny si řidiči užijí v kolonách na semaforech. Důvodem je zahájení stavebních prací na opravě takzvaného nového mostu přes Labe na silnici první třídy číslo 16.
Kategorie: Zpravodajství
12:53
Čáslav – V době koncertu v čáslavském divadle zkolabovala zpěvačka Věra Špinarová. Její manažer Michal Kindl uvedl, že je v bezvědomí a její stav je velmi vážný.
Kategorie: Zpravodajství
12:12
Staří nebo zdravotně postižení lidé, kteří už nejsou schopni se o sebe bez cizí pomoci postarat, mají šanci žít v domovech s pečovatelskou službou. Provozují je ovšem především větší města, která mohou navíc uspokojit jen malou část žadatelů. Například v Mělníku počet žadatelů o čtyřicet takzvaných bytů zvláštního určení převyšuje až pětinásobně jejich nabídku.
Kategorie: Zpravodajství
09:33
Praha 23. března (ČTK) - Ceny pohonných hmot ve středních Čechách v uplynulém týdnu mírně klesly. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí průměrně 31,23 koruny, což je o 12 haléřů méně než před týdnem.
Kategorie: Zpravodajství
06:08
Mělnicko - Zatímco na některých místech republiky zemědělci zaorávají plodiny, které špatně přezimovaly, pěstitelé na Mělnicku si letošní zimu pochvalují. Jen řepka je slabší.
Kategorie: Zpravodajství
06:08
Přinášíme vám krátké zprávy z Mělnicka.
Kategorie: Zpravodajství

Březen 22, 2017

19:36
Senioři v mělnickém domově důchodců pokřtili už druhé DVD s vlastními písničkami. Kmotrem křtu pěveckému souboru Cesmína se stal starosta Mělníka Ctirad Mikeš a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Nečekaně se na akci objevil i prezidentský kandidát Michal Horáček.
Kategorie: Zpravodajství
19:32
Na mělnickém náměstí Míru byl ve středu ke Světovému dni vody připraven bohatý kulturní program s prodejními stánky a kolotoči.
Kategorie: Zpravodajství
16:54
Mělník – Knihovna se z pseudogotické Vily Karoly, která leží na ostrožně nad řekou Labe, přestěhuje na náměstí Karla IV. do domu služeb. Na její místo se přesune část základní umělecké školy.
Kategorie: Zpravodajství
12:00
Turistická sezóna začíná a s ní se otevřou dveře středočeských zámků a hradů. Mnohé z nich nabídnou novinky, které stojí za to vidět. Mezi ty nejnavštěvovanější patří starý hrad Kokořín, který své brány otevře už první dubnový víkend. Turisté, kteří do kamenné památky zamíří, si mohou vybrat ze dvou prohlídkových okruhů.
Kategorie: Zpravodajství
11:33
Dne 15. března 2017 se v pražském hudebním klubu Slušnej kanál konalo finále talentové soutěže písničkářů a hudebních skupin.
Kategorie: Zpravodajství
11:25
Přinášíme vám přehled toho, co se chystá na Mělnicku.
Kategorie: Zpravodajství
08:18
Mělnicko – Žáci osmých a devátých tříd opět pátrají po příbězích z minulého režimu, a poznávají tak historii své obce i sousedy ze Mšena a Byšic. Mladí dokumentaristé navazují na práci svých spolužáků, kteří v loňském roce zachytili na diktafon vzpomínky pěti místních pamětníků. Většina z příběhů byla zaměřena na období padesátých let minulého století.
Kategorie: Zpravodajství
06:20
Přinášíme vám krátké zprávy z Mělnicka.
Kategorie: Zpravodajství
06:08
Mělník – Mělník se bude během jarních měsíců znovu potýkat s uzavírkami v ulicích. Tentokrát za to může rekonstrukce veřejného osvětlení. V Rousovicích dostanou i nové chodníky.
Kategorie: Zpravodajství

Březen 21, 2017

19:19

Milí čtenáři, jenom mě náhle napadl takový nápad, že bych mohl z archivu vybrat různé fotografie, které se týkají vody a vlastně tak tady na Soutoku tento svátek také tak trochu oslavil. Probral jsem se náhodně několika články i dosud nepublikovanými fotografiemi a udělal jsem z toho takového malého průvodce:-).

Na prvním obrázku máme samozřejmě soutok Labe a Vltavy ze Strakova  mostu, kterému u nás také dlouhá léta říkáme Starý most.


To jsme se již přesunuli do Vehlovic ke hřbitovu. Nejvyšší část vodárny mi již dvakrát posloužila, jako test rozhlasu DAB+ :-). V prosinci 2015 jsem zde zachytil díky podmínkám multiplex ze Saska-Anhaltska.


Právě odtud, se nabízí jeden z několika hezkých, jako-by leteckých pohledů na naše město. Většinou jde o vyvýšená místa táhnoucí se od západu přes sever k jihovýchodu.


I takový krásný skleníček s kaktusy zde ve Vehlovicích na střeše kůlny potřebuje vodu. Že by třeba jednou nějaká inspirace pro střechy našich obchoďáků v centru ? Když jsem se jednou kdysi dávno ptal, proč U zlatého beránka leží ladem ten sál v patře, tak mi bylo řečeno, že by to tam měl personál po schodech do kopce.


Vehlovice mají svoji romantiku. Někdy se divím, proč se sem jezdí stále po těch hrozných šutrech, ale vzhledově to má něco do sebe.


Tak se ještě podívejme na krásný boží stánek, který si zahrál v pátrací hře Martina Klihavce v jedné postarší ,, radnici". ( měsíčník města) Pátrání po věžičkách.


Vodárny v Řepínském dole na tůře ze Zahájí do Mělníka ( prosinec 2016)

Vodárna na Hostíně.Pramen v Mělnické Vrutici.I Pšovka byla zdrojem pitné vody.


Již neexistující mostík ve Starých Rousovicích.


Tudy se kdysi dalo jít na Blata. Dnes chybí lávka a cesta je zarostlá.Mlýn na Zákolanském potoku. To jsme pobyli u Okoře v okrese Praha-západ a nyní ...


.... tu máme Skalský ( také Strenický) potok Toto foto spíše připomíná Schwarzenberský kanál na Šumavě, ale je to tak.Pšovka u Kondrádova.

Liběchovka v Rašínkách.


Mělník i Labe od kostelíku v Liběchově.

Liběchovka u Dubé. ( zimní přechod Nedvězí 2016)


Vodárna Dražejov. Pozůstatek historie.

Hezký den!!
Zdroj: Soutok
17:14
Nelahozeves – O více než dvacet milionů korun může být už brzy bohatší nelahozeveská obecní pokladna. Jedná se o poplatky za uskladnění odpadu na skládce, která se nachází v katastrech obcí Nelahozeves a Uhy.
Kategorie: Zpravodajství
12:13
Mělník – Na zítřejší den připadá Světový den vody. Při té příležitosti si budou moci zájemci prohlédnout techniku a zařízení Středočeských vodáren. Mezi osmou a sedmnáctou hodinou bude možné navštívit například čistírnu odpadních vod v Kralupech, která se nachází mezi koupalištěm a statkem Strachov, čistírnu odpadních vod v mělnických Mlazicích v Českolipské ulici nebo čerpací stanici v Mělnické Vrutici nedaleko Hostína.
Kategorie: Zpravodajství
12:09
O hroby na historických hřbitovech, kde nebožtíci leží ve stínu starých stromů a náhrobky připomínají přední osobnosti veřejného života, je velký zájem, a pokud se hrobové místo uvolní, bývá obsazeno jedna dvě. Je stejný zájem o místa na novějších hřbitovech? Stačí existující místa poptávce? A kolik se dnes platí za hrob?
Kategorie: Zpravodajství