Tip: Nemáte kam kliknout? A co tohle?
Muzeum M

Zpravodajství

Duben 18, 2017

14:03
Mělník - Velikonočním jarmarkem na mělnickém náměstí Míru byla oficiálně zahájena sezona farmářských trhů, které tu budou pro návštěvníky připraveny každou sobotu.
Kategorie: Zpravodajství
12:52
Velikonoční koledování se v Liblicích neslo ve znamení pomlázek a především řechtaček malých kluků. Už v neděli ale na místním zámku probíhal tradiční velikonoční jarmark. Nechybělo pletení pomlázky, tvořivé dílničky, prohlídky zámku a hledání velikonočních vajíček v zámeckém parku.
Kategorie: Zpravodajství
11:03
Mělnicko – Vyplatí se first minute zájezdy, nebo letos dojde spíš na jejich opak, takzvané last minute neboli na poslední chvíli? „Výhodou nákupu dovolené už na podzim je nejen sympatická cena, ale zároveň mnohem větší výběr hotelů a služeb, což oceňují zejména rodiny s dětmi," vysvětluje Jaroslava Šimáčková z poděbradské CK Livia.
Kategorie: Zpravodajství
09:02
Kadlín – Na tento pátek se chystá tradiční akce sázení brambor u místní rozhledny.
Kategorie: Zpravodajství
08:49
Hořín – Hasiči z Brozánek připravují na poslední dubnový večer pálení čarodějnic, které začíná v areálu jejich klubu v osmnáct hodin.
Kategorie: Zpravodajství
06:26
Letos se na kralupském učilišti konaly státní přijímací testy na střední školu vůbec poprvé. Žáci devátých tříd základních škol, kteří jsou zároveň zájemci o maturitní studium, psali minulý týden centrální testy z matematiky a českého jazyka.
Kategorie: Zpravodajství

Duben 17, 2017

11:47

Trasa vede i poblíž kolejí v bezpečné vzdálenosti a s výhledy.

Výlety jsou aspoň pro mě ( ne pro každého) kořením života a můžeme si je připomínat ve fotografiích, ale také v turistických denících, na pohledech, skládačkách, lentikulárních pohlednicích, nebo si je prostě promítat jen ve vzpomínkách. Pokud je dáme na internet, tak někoho zaujmou, ale sledovanost není kdovíjaká, byť máme někdy pocit, že je dané místo tak blízko, nebo tak dostupné, že jej lze považovat za součást Mělníka. Jenže to asi opravdu není ten pravý Mělník a docela je slušná poptávka po trasách přímo v katastru města.

Důvod je možná i ten, že lidé mají kočárky, malé děti, nebo se chtějí jen tak projít, aby to měli kousek domů a nemuseli si zapisovat nějaké odjezdy vlaků apod. A tak jsem se včera rozhodl, že po úspěšném článku, který vás zavedl na Turbovický hřbet za Brabčovem a do Hořeních Vinic, že něco přidám.


Hektometrovník. Číslo udává, jak daleko je to z tohoto místa přes Kolín,Jihlavu a Znojmo do Vídně. Po trati se jezdí od roku 1874 a stavěla ji společnost Rakouská severozápadní dráha.
https://www.kf0015.cz/?p=11860

Vyšel jsem si v 15 hodin do Liběchova, kde jsem se nijak nezdržoval a v 19.30 jsem přišel zase domů. Jenže jsem nafotil cestou 130 fotografií a nemělo by smysl z tohoto počtu dělat výběr pro jeden článek. Vždyť člověka pohladilo tolik krásných záběrů. Přišel tedy nápad z toho udělat takové logické celky.

Vycházel jsem přitom z věcí, které mi nejsou cizí a vlastní zážitky mi jsou předlohou. Co tedy dnes může dělat mladá rodina s malými dětmi, pokud třeba ještě musí sebou brát na vycházky i kočárek ? Buď se placatí po centru, nebo v parku na Polabí, případně se odhodlá do Hořínského parku, či jiných parčíků, ale vše ostatní je již daleko.

V Poděbradech se jezdí s kočáry také podle Labe po asfaltce k restauraci Cidlina mezi cyklisty. To ostatně v Drážďanech také. Tam mají stromy, ale k Nymburku už nejedou, protože to tam se stromy trochu zanedbali a je to 8 km. Na Mělníku to nejde. Občerstvení na Hadíku stále není ( něco tam kdysi bývalo) a asfalt ke starým lázním také chybí. Jinak by to bylo docela krásné prodloužení Polabského parku s ještě lepším cílem, než je pro někoho posezení v ,,Rasovně".


Pojďme tedy do reality. Zelená turistická značka na Liběchov vedla z centra vždy podle koupaliště a za železniční koleje, podle kterých vás dovedla až do Mlazic. Jde se tudy podle kolejí docela příjemně a občas máte i docela pěkné rozhledy k centru. Vlaky moc nejezdí, jsou krátké, nijak zvlášť hlučné se mi nezdály a pro děti i příznivce železnice a cestování to bude jistě určité zpestření.


Nepíšu schválně žádné časy, ani kilometry, protože to má stejně každý jinak, a to i s nástupním místem. U železničního přejezdu, se zde nachází železniční zastávka Mělník-Mlazice pro běžné osobní vlaky, ale také důležitý hostinec U zelené lípy. V létě se sedí i venku a díky odklonění dopravy na obchvat je tu dnes již provoz minimální.


Naproti ,, lípě" je i autobusová zastávka, odkud se hravě dostanete na autobusové nádraží i do centra města a nezřídka přímo přes centrum do mnoha zastávek v Pražské ulici, včetně cukrovaru. Lze tedy toto zařízení využít, jako takovou občerstvovací zastávku na akci.

Dále je těch možností poněkud více. V tomto článku, se chci věnovat okruhům nejkratším. Dá se samozřejmě jít ihned k městu dnes širokou a relativně poklidnou Českolipskou ulicí, která vás dovede, až ke kruháči na Pšovce. Můžete také jen kousek za místní hasičárnou a školou odbočit vlevo a vydat se úzkou silnicí podle bývalé stáčírny a bývalého autocvičiště. Zastavit se můžete o kus dále v restauraci U Tauchmanů ( nevím přesně název, ale nelze přehlédnout), nebo podejdete obchvatovou silnici na Českou Lípu a podle fotbalového hřiště a budov firmy Junker dospějete opět na zelenou značku ke koupališti.


Kdo z nás by však nezatoužil aspoň trochu po přírodě a okolí, které je oproštěno od technických výkřiků ? K Mlazickým tůním, k řece Labi, nebo nebo k loděnicím a k přístavu lze zvolit dvě cesty. Je to ulice K Přívozu, která vede podle budov a autoparku ČSAD nejkratší cestou ke všem jmenovaným cílům. Doporučuji ovšem z praktického důvodu pokračovat po staré silnici k Vehlovicům a to proto, že projdete v pohodě vše, co uvidíte na obrázcích.

Ještě, než dojdete k restauraci U Jelínků, tak odbočíte vlevo, ale můžete to vzít i přes restauraci a odbočit, až za ní. Pozor! První odbočka za ,, lípou" nese název na Staré cestě a je to taková ulička mezi domy, která vás zavede do ulice K Přívozu. Obě odbočky vlevo vás tedy spolehlivě dovedou až k Labi, zvlášť pokud se budete držet nejširších cest a nepůjdete k místům, která připomínají vrátnice do nějakých minipodniků.


S největší pravděpodobností zřejmě dojdete k horkovodu, který tu překračuje řeku do obce Dolní Beřkovice, ale ten si prohlédneme příště. V každém případě je tu mezi katastrem Mlazic, nebo spíše už Vehlovic důležitá lávka pro pěší ( i pro kola) do Dolních Beřkovic a není bez zajímavosti připomenout, že než se Mělník dočkal v roce 1874 své nádražní budovy na dnešní trati z Nymburku do Děčína ( hlavně tedy dnes 072), tak nádraží v Dolních Beřkovicích, kde se jezdilo již od roku 1850 neslo prý název Mělník ( dnešní trať  číslo 090 jízdního řádu ČD.)

Odtud vede v blízkosti břehu docela příjemná cesta oázou zeleně, která vás dovede až na dohled obce Vlíněves.

Jen o 50 metrů dále je místo, které je pro moji generaci nesmírně významné. Ve věku 19-20 let jsme mnozí povinně rukovali do řad Československé lidově demokratické armády ( znáte z filmů Tankový prapor, Černí baroni) a součástí základní dvouleté presenční vojenské služby byly i jednou v roce plavby u Mělníka. Tedy, aspoň tam, kde jsem byl já, nikoliv třeba na Slovensku. A opravdu jsem se vždy mohl demokraticky rozhodnout, zda se jich účastním, či zůstanu dobrovolně armádní zálohou pluku.Odtud již vede do Mlazic tato panelová cesta, a tak mě tak napadá, že je vlastně pozůstatkem těch vojenských plaveb. Dnes je hojně využívána rybáři a pokud jste tu nikdy nebyli, tak budete překvapeni, jaké obrovské vodní a lesní plochy tu jsou.
To už jsem se dostal do posledních končin přírody na původní navigaci. Za zády máte Vlíněves ...


....a před sebou lodní vjezd do přístavu. Místo jsem nefotil, ale když se podíváte na Labe, tak ještě můžete spatřit takový poloostrov v řece, který se táhne od nového mostu  proti kontejnerům a  neustále se zůžuje, až někde tady zcela zaniká v řece. Je samozřejmě domovem různých ptáků, ale také jsem již kdysi dávno neodolal pokušení zjistit, kam až se dá po něm dojít a byl to docela adrenalinový a ne moc příjemný zážitek :-).

Další zajímavý pohled na zámek. V popředí je protipovodňová ochranná hráz ........ a zde je průjezdní místo hrází pro rybáře.


Nejprve jsem fotil přístav a zase mě napadlo, zda někdy také neuvidím na vlastní oči ten v Hamburku :-). Dnes tam cesta drahá není a dokonce i ČD, se v listopadu a únoru činí, a prodávají jízdné za přijatelný peníz :-)).Proč to jen musí být takové nepříjemně obrovské město ?

Dnes opravdu nejsou lístky některých společností v autobusové dopravě po Evropě drahé ( v letecké se také zlevňuje), ale člověk s přibývajícím věkem má raději poklid, určitou pohodu, co nejméně starostí a nikdy jsme ani neměli v genech takovou touhu cestovat, jako naši západní sousedé. Zcela potvrzujeme v globálu určitou slovanskou usedlost, která upřednostňuje spíše kvalitu našeho bydlení.. Dnes se tento fakt možná trochu mění, ale zkuste někdy na svých cestách po městech, či hradech a zámcích u nás poslouchat jazyky kolem vás a možná budete překvapeni.Ještě jeden doslova reklamní pohled na město ( Mělník, největší přístav v ČR) a můžeme k domovu.


Tady je krásně vidět to umělé oddělení od břehu řeky protipovodňovou zdí. Kdysi se při jedné velké povodni řešila otázka, zda to nechat osudu a čekat na protržení ještě nedokončené hráze, což by snad prý přineslo v místě efekt podobný vlně tsunami, nebo zda Mlazice a Pšovku uměle zaplavit.

 Viděl jsem ( je tu snad i někde video z roku 2013) dole u vinařství Bettiny Lobkowiczové, co dokázala vlna, když občas šplouchla přes umělou barieru. Nebyl to příjemný pocit. Ale, upřimně si nedokážu nějak představit i přes tu případnou hrůzu, že by se mělo něco uměle zaplavit. Děkujme osudu, že se včas k dobrému vše obrátilo.


Kdysi jsem tu psal článek o tom, jak se bourají loděnice. Tak aspoň symbol v podobě komína nám zůstal, protože, jak sami vidíte, tak síť mobilních přenosů dat takové stavby někdy i na štěstí potřebuje, když už nemohou sloužit z různých důvodů, jako rozhledny, nebo nosiče čapích hnízd :-). Docela jsem rád, že Mělník ještě nepřišel o svůj rádiový historický symbol, kterým je vysílač na Chloumku.

Tak, a příště už nás čekají zapadlé kouty města, výhledy, vinice, zajímavé stavby, voda a další. Uvidím, jak to ještě zpracuji, ale je s tím tedy kvanta práce, jako s každým cestopisem, kde chcete i něco popsat a něco vyjádřit. Kdybych už dnes nic nenapsal :-), tak úspěšný vstup do nového pracovního týdne :-)))!!
Zdroj: Soutok
06:36
Nelahozeves – Na místním zámku se budou konat poslední dubnový víkend tradiční hrnčířské slavnosti.
Kategorie: Zpravodajství
06:00
V Amazonii, na Sibiři, v Egyptě, ale také ve vývojových střediscích moderních technologií vzniká nový výpravný dokumentární film a seriál Civilizace, za kterým stojí český tým. K jeho natočení se dali dohromady režisér a producent Petr Horký, miliardář Karel Janeček, vědec, cestovatel a filmař Petr Jan Juračka a egyptolog a archeolog Miroslav Bárta, jehož loňská kniha Příběh civilizace byla inspirací filmu. 
Kategorie: Zpravodajství

Duben 16, 2017

13:21

Milí čtenáři, jaro je doslova nabité mnoha akcemi, byť počasí je nepředvídatelné. Velikonoce ještě ani neskončily, ale již je dobré míti aspoň přehled o některých akcích v okolí. A to bez ohledu na to, zda budeme mít čas, či nikoliv.
Toto období patří již tradičně třem akcím v okolí Mělníka. Letos bude Řípská pouť v termínu 21. - 23. dubna. Vinná noc v Mělníku a Audience u císaře Karla v Brandýse nad Labem připadají na 29. duben. Na internetu, se mi již podařilo získat  kulturní program na  scéně, která je na úpatí hory a třeba někoho osloví spíše sobota :-) Tentokrát je zajímavé i to, že parní vláček  Svatý Jiří nepojede v neděli, jak tomu bývalo v minulosti, ale už dokonce v sobotu. Současně probíhají jízdy Podřipského motoráčku mezi Roudnicí nad Labem, Straškovem a Libochovicemi, nebo si můžete zajet do Ústí nad Labem a svézt se motoráčkem do Zubrnic, kde kromě železničního muzea mají ještě skanzen a třeba již otevřeli i druhý vodní mlýn. Více o jízdách zvláštních muzejních vlaků na http://www.zelpage.cz/kalendar/


Řípská pouť v minulosti:


A ještě si dáme program výstaviště v Lysé nad Labem na měsíc duben.

Elegance 2017...
27.04.2017 - 01.05.2017Více informací »Narcis 2017...
27.04.2017 - 01.05.2017Více informací »Regiony České republ...
27.04.2017 - 01.05.2017Více informací »
Zdroj: Soutok
10:45
Kralupy – V úterý od 15 hodin uvede místní kino český film Julia Ševčíka Masaryk. V hlavní roli se představí Karel Roden, Oldřich Kaiser nebo Arly Jover.
Kategorie: Zpravodajství
07:09
Mělnicko – Pořídit si psa do domácnosti není samo o sobě levnou záležitostí. Přesto se lidé nebrání je mít například v panelovém domě. Poplatky za psí miláčky se ale liší a to nejen podle místa trvalého bydliště majitele, ale i podle počtu psů. Ve všech místech v regionu platí chovatelé v panelácích více peněz než v rodinných domech. Pejsci z bytů totiž musí být venčeni na veřejných prostranstvích.
Kategorie: Zpravodajství

Duben 15, 2017

18:31Když jsem psal nedávno článek o Autobusovém dnu PID v Letňanech, tak jsem se zmínil, že to byl jen začátek mého sobotního plánu. Má procházka historickou Prahou začíná obvykle ve stanici metra Muzeum a prvním obdivovaným objektem je Sv.Václav na koni. Za ním je letos lešení, tak to sem ani dávat nebudu.

 Nejprve jsem zašel do Jindřišské ulice, protože jedině Jindřišská věž je prakticky objektem, kde seženete  vizitku jubilující císařovny. Nyní je Marie Terezie hlavním téma časopisu History revue, což je konkurence časopisu Živá historie. Neuspěl jsem. Prý ji zrovna vyprodali a čeká se, až ji zase dodají. Neměli snad vidět, že jim dochází a doplnit ji ??!!


Obecní dům patří k nejkrásnějším budovám města.


V Celetné ulici už stály vozy pražského Auto-veteran-caru a za pár drobných ( 1 200 Kč) jste se mohli s místními taxikáři povozit po městě :-)).


Komu se nelíbí snad veteráni, tak si může vybrat  mezi červeným a černým Ferrari.


Cetek tu jsou kvanta a nejvíce různé varianty orlojů. Ale, turisté to kupují.


Na Staromáku už měli Velikonoce, tak to na focení památek ani nebylo.


Užijte si aspoň trochu velikonoční atmosféry. Vzpomínal jsem na rok 1980, když se tu prodávaly ve velkém melouny, nebo 1990, kdy jsem si tu koupil první pořádné barevné noviny s názvem USA today. Zajímalo mě tehdy, zda něco rozluštím a hlavně se mi líbila ta barevná mapa s počasím a dvěma stupnicemi teploty :-).


Orloj, to je místo, které jsem měl vždy rád.


Vždy mě fascinoval pohled na astroláb, který toho tolik ukazuje.Jak sami vidíte, tak slunce je ještě nepatrně za rovnodenností a teď se bude den prodlužovat mílovými kroky. To však tady v Praze neuvidíte, protože, jak jistě víte, tak je vše v rekonstrukci a po mé návštěvě i toto místo zahalilo lešení ( večerní zprávy).

Na orloj se ale můžete dívat z domova a bude vám ukazovat čas .... http://drifted.in/horologium-app/  Těch stran o orloji v Praze jsou kvanta a mám radost, že jsem viděl i ten v Olomouci, nebo ten pod Ještědem v trafostanici ( články). Pražský orloj je ale jen jeden.


Pak přišlo krásné setkání. Ptal jsem se Karla, kdy zase přijede k nám na Mělník, ale prý nejspíše, až zase na vinobraní :-)).


Malování, to je dar.


Víte, co znamenají sochy na Karlově mostě ?  Kdysi jsem znal pěkné odkazy na orloj i Karlův most. Teď je vše zase jiné, ale zkuste toto... http://www.praguecityline.cz/karluv-most V každém případě, toto je sousoší časem doslova aktuální.


Kdo tam chce, ten musí počítat v sobotu s davy lidí. Nedávno jsem tu ukazoval Levý Hradec, jako první sídlo Přemyslovců, kteří dali základ našemu státu. Dnes ( a po mnoho století) je toto hlavním sídlem hlav našeho státu.


Nezjišťoval jsem, co znázorňuje toto sousoší ( obrázek tento i níže), ale provedení je úchvatné.Kampa a Čertovka. Ne ta naše :-). Tohle nevidět, to by mi bylo líto. O kus dále bývalo na říčce Čertovce ( Vždy si vzpomenu také na Chobotničky z druhého patra :-)) ještě jedno kolo, ale nějak jsem ho letos nenašel. Navíc chodím bez mapy.


Na Čertovce jezdí jedna společnost a asi i pro atraktivitu jsou její členi v námořnických uniformách černé pleti. Společnost se drží celkem pochopitelně dost dobře, je tu mnoho let, ale nikdy jsem nezjišťoval nic více.


I tohle je Čertovka na Kampě. Asi nemám ten správný názor, ale mně to připadá ohyzdné, ať si o lásce říká každý co chce. Dnes jsem mimochodem zaslechl v TV, že prý každé druhé dítě je nemanželské.


Zeď Johna Lennona stále přitahuje stovky a tisíce mladých, byť je snad už prý i trochu překreslená.


Najednou jsem si uvědomil, že tu nemám ani zvířátka, ani dívky, tak jsem aspoň rychle jeden ten auto-veteran-car s děvčaty vyfotil. Přece jen ten celkový dojem je zase jiný, než kdyby člověk fotil jenom památky.


Kampa. Prvně jsem ji viděl, jako dítě na takových kotoučcích, co se strkají do prostorové prohlížečky a snímek vidíte plasticky.


Karlův most z Kampy takto ztvárnilo už mnoho velkých fotografů. A i těch docela obyčejných lidiček z různých koutů Čech i světa :-).


Jedna z mnoha cestiček na Petřín.


Tak čekat na to, abych se podíval z rozhledny, to se mi nechtělo. Stejně se vždy najde nějaké to místo, kde toho také vidíte moc.


Petřín je postavený po vzoru Eiffelovy věže v Paříži, která mu byla předlohou.


Hvězdárna na Petříně. Kdysi mě toto místo určitým způsobem přitahovalo a sám jsem měl později hvězdářský dalekohled, ale dnes můžete na leccos koukat přes internet z domácího PC. Mimochodem, brzy ( za několik dní) zase poletí blízko nás nějaký asteroid.


Na úpatí Petřína jsem objevil také nějakou malou skalku.


A dočkal jsem se i výhledů.


Dole jsem objevil dům dvou význačných osobností ...


.... a o kus dále už zase něco natáčela Televize, jako často i u nás :-).


Vypadá to na děj z období 2. světové války ...


.... a pokud nevěříte, tak vám třeba pomůže toto vozidlo. Že to odněkud znáte ?


Zašel jsem i na Střelecký ostrov. Je odtud originální pohled na ND, ale také mě zaujala cedule, že zde dělníci prvně v Praze oslavili 1. máj.


A tady máme konečně krásné zvířátko :-).


Tak ještě jednou nádherné a naše ND s překrásnou trigou na střeše. Základní kámen byl přivezen také z Řípu, což mi připomíná, že tam brzy bude ( snad už za týden :-)) pouť. Mělník v té době dostal v roce 1888 svůj první most.


V tomto dopravním prostředku ( zde z Václavského náměstí), se mi kdysi nechala vyfotit jedna dopisovatelka z Nizozemí, tak je jasné, že důvodů k fotce bylo zase více. Celkem jsem v Praze vyfotil za sobotní odpoledne 400 fotografií, z čehož asi 113 patřilo Dni PID. Člověk jezdí většinou někam jinam, ale i matička Praha má své kouzlo.


A neříkal jsem snad, že se na Petříně najdou i bez rozhledny krásná místa k rozhledu ?
Závěrem vám přeji krásné prožívání velikonočních svátků a zachovejte Soutoku přízeň :-)).
Zdroj: Soutok
15:56

Potkal mě včera Martin Klihavec a nějak přišla řeč na ten článek, kde jsem psal nedávno o vycházce po Mělníku ...http://soutok.blogspot.cz/2017/04/ctyri-varianty-jedne-z-nejkrasnejsich.html . Prý se mu takové typy na vycházky po městě líbí a je fakt, že k dnešnímu dni to má i díky facebooku mělnické skupiny, který tu často zmiňuji již 1077 návštěv.

Tak nic proti tomu, ale je na čase si trochu uvědomit, že díky neustále se rozvíjející síti PID ( Pražská integrovaná doprava) jsou dnes třeba Poděbrady, nebo Milovice, odkud byl poslední článek, předměstím Mělníka :-). Vždyť doprava byla teď celé roky drahá a zdá se, že  se blýská na lepší časy.


Moje generace neměla internet, a tak jsme se družili především v hospodách a restauracích, kde jsme vymýšleli náplň volného času. A tehdy jsme také v legraci přepočítávali cenu piva na jízdné. Když nějaký kamarád s určitou závistí naznačil, že by se také rád někam podíval, tak jsme mu odpověděli: ,, A kde je problém? Odpustíš si nahoře ve skleníku tři kozlíky ( točila se tam 12- ka za 3 Kčs) a za to můžeš až na hranice :-)." Však ono to bylo tenkrát o určité lenosti i pohodlnosti a umění ji protrhnout.


Podívejme se na takové zajímavosti, které nám PID dnes zřejmě přinesla. Pořád píšu ,, zřejmě" , protože tomu nemohu v dnešní době občas ani uvěřit.
Největší rozdíl je v cestování do Poděbrad, které jsou v pátém pásmu. Když si na idosu, nebo webu CD zadáte jízdné, tak vám vyjde cesta pro jednoho jenom tam 84 Kč ! Když to spočítáte kalkulačkou na stránkách PIDu ( 30-60 minut a pásma 3,4,5), tak vám vyjde krásných 24 Kč! To je rozdíl 60 Kč v jednom směru!! Jenže, to vám reklama neřekne, protože ta řeší jízdné mezi Nymburkem a Prahou.

 Do Milovic se jezdí za 61 Kč, ale když si na autobusáku v Mělníku koupíte lístek a na nádraží ČD na peronu ho označíte, tak za 35 minut jízdy v pásmu 3 a 4 zaplatíte také 24 Kč. Tady je úspora sice jen 37 Kč v jednom směru, ale to je nádhera, ne ?!


S Prahou už je to díky pražským dojezdovým pásmům a pásmu ,,P" trošku dražší záležitost, ale zde oceňujeme především možnost cestovat různě po Praze po dobu 3.5 hodiny od zakoupení za cenu 62 Kč ( odjezd z našeho města).

Také sousední Liběchov mírně podražil na 12-18 Kč v jednom směru ( podle nástupní zastávky v Mělníku) oproti původních asi snad 10 Kč v autobusu MHD, ale to je téměř zanedbatelné. Městečko je díky svému okolí i místním možnostem občerstvení vhodným turistickým cílem v okolí našeho města.


Tak jest-li to všechno nezní optimisticky :-)? Je ale pravda, že s přibývajícím věkem potřebuje člověk mezi cestami trošku té cestovatelské nenáročnosti i poklidu, což mu umožňuje především pěší vycházka do okolí jeho bydliště. A někdy ani nemusíme jít tak, abychom prošli nějaká zvláštní a zajímavá místa. Někdy nemusíme jít někam daleko skoro vůbec. Podívejte se na ty stromy, které jsem asi na 200-300 metrech vyfotil? Není to nádhera? To je prostě jen jaro u nás doma v Polabí, v Mělníku.Člověk ovšem nežije jen přírodou a výhledy ( včera večer byly vidět slabě Krušné hory), ale také interiéry a pochutinami. Na zelený čtvrtek je to zelené pivo. Napadlo mě, že už jich tu několik mám, tak si dáme takovou fotogalerii. Co říkáte :-))?

Zelená 14 Krasličák z pivovaru Ježek v Jihlavě. Místo: Šatlava ( Liblice-stará hospoda, Neratovice-Oskar klub) chuť: dobré a silné pivo plné chuti, které rozhodně není cítit po mentolu. Stojí za to jej ochutnat, ale pozor na jeho sílu. Dle možností každého jedince :-). Rok: 2017.


Zelená 13 Starobrno. Ve více restauracích. Plná hořká chuť. Prý snad obsahuje podle některých znalců bylinný likér, ale technologii výroby neznám. Mohu jen potvrdit, že je to skutečně pivo vynikající a jedinečné chuti, které rozhodně stojí za to o Velikonocích nevynechat.


Pivo minulosti ( Krasličák dvoubarevný). A to je malá vzpomínka na Liblice 2015. Mix červené 10 a zelené 14 ve správném pořadí dokáže tento krásný barevný efekt, ale nyní se již dodává jen pivo zelené, což zřejmě způsobil fakt, že je náročné pro znalost správného pořadí čepování a jistou zručnost obsluhy. Pivovar Ježek Jihlava.

Zdroj: Soutok
11:40
Mělník – Na křižovatce Chloumecké a Dobrovského ulice se střetla dvě osobní auta.
Kategorie: Zpravodajství
09:17
Region /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ – Velikonoce pro lidi obecně neznamenají tolik, co Vánoce a vnitřní podstata Velikonoc nemá v populární kultuře tolik místa. Takový názor má kolínský farář Ján Halama.
Kategorie: Zpravodajství

Duben 14, 2017

14:15
Mělník, Neratovice - Prohlédněte si miminka, která se nově narodila v mělnické a neratovické porodnici.
Kategorie: Zpravodajství
12:36

Z Benátek nad Jizerou je také  od zámku výhled do kraje, ale mnohem blíže.

Ve chvíli, kdy jsem se kochal za obcí Strážnice u Mělníka nádhernými výhledy ( nedávné články) a testoval  momentální rozhlasové podmínky šíření pásma DAB+  a VKV, tak část mého příbuzenstva vyrazila do Milovic a poskytla mi materiál na článek, který jsem vydal o několik dní dříve, než se v novinách Středočech objevil na titulní stránce obrázek zubra.

 V novinách jsem se dozvěděl, proč na dodaných obrázcích z Milovic žádné zubry nemám a samozřejmě jsem zatoužil vše osobně navštívit a spatřit. To se přesně před týdnem v pátek stalo a tak vznikl materiál pro tento článek.


Pomník z první světové války.

Pokud budete chtít jet někdy do Benátek nad Jizerou, tak vám program mapy.cz nabídne variantu rychlejší a variantu kratší. Rychlejší varianta měří 33.5 km a auto s vámi projede Byšice, Vysokou Libeň, Mělnické Vtelno a Chotětov. Kratší varianta měří 27.5 km, ale od Byšic bohužel pojedete po rozbité silnici. V cíli jste za nějakých 40 minut, přesto, že prvních 10 km do Byšic je rychlým pohodlným svezením.


Není co dodat. Významné místo.

Vyjížděl jsem v 10 hodin a zvolil jsem právě tuto kratší trasu, která vás z hlavní mladoboleslavské silnice vyvede po kočičích hlavách na konec obce Byšice, kde vjedete do takové romantické lesní krajiny s málo frekventovaným provozem, jaká u Košátek panuje. Za obcí Košátky dostane silnice téměř přímý směr a vystoupá do oblasti polí a otevřené krajiny. Abych nezapomněl, tak do Košátek můžete jet dnes i na kole po cyklostezce, která vás provede Mělnickou Vruticí,Hostínem, Horním Harbaskem a mezi Byšicemi a Vysokou Libní přetne hlavní silnici z Mělníka do Mladé Boleslavi.


I v Benátkách mají na náměstí Sluneční hodiny, ale máme hezčí a hlavně větší :-).

Silnice z Košátek vás už jen protáhne obcemi Horní Slivno, Slivínko, a po šestikilometrovém finiši bez obcí přijedete do Benátek. Jen škoda těch děr v jinak široké a rovné silnici, která tu na konci je. Jet se sem dá i vlakem, když přestoupíte ve Všetatech na Turnov, vystoupíte ve Zdětíně a půjdete 5.5 km pěšky po NS Krajinou Rudolfa II. To bude ale zajímavější, až bude v PID i Mladoboleslavsko.


Kašna ve hvězdářském stylu na Husově náměstí .

Benátky nejsou velké městečko, ale nechtějte po mně nějaké oficiality. To si najděte ve wikipedii. Pro jistotu jsem zaparkoval hned na okraji obce, abych se také prošel, nikde se zbytečně nemotal a načichl také místní atmosférou. Za 10 minut jsem již byl v historickém středu a navštívil jsem IC umístěné v areálu místního zámku. Zjistíte, že i zde pobýval v jedné budově Bedřich Smetana a narazíte i na další osobnosti.


Z náměstí v Benátkách.

Měl jsem smůlu, že od Košátek mi celý den poprchávalo a já chodil pod deštníkem, ale pracující si volno vybírá a osud je pak už osud. Náměstí tu mají docela hezké, ale musel jsem si i zavzpomínat na ty pravé italské Benátky ( Venezia) z roku 1990, což je samozřejmě jiný level :-)))). Nicméně, tohle městečko je útulné, ač je pravda, že byl pátek a pršelo.


Hvězdárna u Mělnické ulice.

Proč mají Benátky hvězdárnu ?  http://hvezdarna-benatky.webnode.cz/
Tak kdyby záleželo na tamních radních, tak by ji neměly.

V šedesátých letech začal pan Veselý prosazovat myšlenku o výstavbě hvězdárny v našem městě, což se po nejednoduchém vyřizování nakonec podařilo. Nejvíce pomohl argument o pobytu dánského astronoma Tychona Brahe na zámeckém dvoře na konci 16. století, který se zde setkal s dalším velikánem a rakouským kolegou Johannesem Keplerem.

Více zde: http://hvezdarna-benatky.webnode.cz/
Zámek v Benátkách je takto spatřitelný  ze silnice od Mělníka.

Kašna na náměstí  v hvězdářském stylu se mi velmi líbila, ale čekal mě ještě náročný program. Dokráčel jsem zpět k autu a vydal jsem se ještě do takové postranní uličky, odkud jsem spatřil zámek i hvězdárnu. Pak už mě čekalo pokračování přes řeku Jizeru na starou silnici z Prahy do Mladé Boleslavi. V místě, kde se komunikace přiblíží k dálnici odbočíte vpravo pod ní do čtvrti Kbel. Tam už vás vedou směrovky s nápisem motokros, kde je dost místa pro parkování.Vydáte se pěšky dál do lesa po cestě, až po 100 metrech dojdete na modrou značku vedoucí od obce Dražice do Milovic, kde odbočíte po značce vpravo na Milovice. Lesem kráčíte po úzké pěšince, až dojdete k oboře Traviny. Zprvu jsem vůbec nevěděl, co si mám myslet. Paní v IC mi řekla, že asi budu mít smůlu a kvůli dešti je neuvidím, protože budou zubři někde zalezlí..


Přivítala mě tato tabulka, a pak další, kde se psalo, že je nemáme krmit. Půl hodiny jsem obcházel celou oboru a opravdu jsem nic neviděl. Jen jakousi krytou boudu ve stylu krmelce, neuvěřitelně rozrytou zem a lejna o velikosti téměř malé stoličky na sezení. A pak najednou kdesi na horizontu asi 200 metrů ode mě vidím jakési hnědé slony. Udělal jsem několik fotografií na zoom, který bohužel zvětšuje i déšť a nadával jsem na počasí. Co s deštníkem ? Občas jsem ho házel na zem. Pak jsem rychle obešel ohradu, odkud jsem je měl jen asi 100 metrů, ale blíže už nepřišli, ač jsem si získal jejich důvěru a jeden kus z asi 12 členného stáda mířil zprvu při spásání trávy stále ke mně.


Byla to úchvatná podívaná a stál jsem tu snad hodinu. Vždyť do Benátek nejezdím každý den a toto je prý unikát v celé střední a východní části Evropy. Jeden kus si otíral o hřbet stromek takovým způsobem, až se zdálo, že se snad zlomí. Chovali se majestátně a poklidně.


A tak jsem fotil a fotil, a doma pak nadával na ty dešťové kapky, ale snad je to koukatelné.


Hlavně to byl osobní zážitek přímo v přírodě s tímto největším přirozeným býložravcem v Evropě.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Zubr_evropsk%C3%BD


Motokros a v pozadí Benátky nad Jizerou.

Samozřejmě, že vybírám jen zlomky fotografií.


Od motokrosu jsem asi ve 13.50 zajížděl ještě do obce Dražice nad Jizerou, kde se opravuje most přes řeku. Auto necháte na levém břehu řeky a výšlap na romantickou zříceninu i s návratem zabere maximálně půl hodiny.


Zřícenina Dražice.

Odtud již přišla jízda přes Benáteckou Vrutici do Milovic a tachometr v posledním turistickém cíli dne ukazoval 49 km .Přijedete po takové široké třídě a zaparkovat můžete u  nákupního centra poblíž místního městského úřadu, který sdílí moderní budovu také s infocentrem, které je vskutku na úrovni


IC jsou ty zcela pravé dveře.

Jen mi paní ukazovala, že musím jít nejprve hlavními dveřmi, a pak teprve vpravo :-)). Odtud jsem šel již za nosem přes jakousi slepou kolej, která je tu úplně zbytečně a točí se kdoví kam, ale musel jsem si vzpomenout na úvahy o Všejanské spojce. Zřejmě asi nyní méně pravděpodobná varianta budoucího železničního vedení mezi Prahou a Libercem.

 Když však vidím, s jakou rychlostí byla zrekonstruována trať Mělník-Mšeno, tak se divím, že se nikomu do těch sedmi kilometrů kolejí nechce. Ovšem, neznám tamní terenní, ani turistické poměry a víme dobře, jak to s prací na železnici je. Vše je v plánovači, v pořadníku a ač je stavebních firem, jako much, tak chybí oprávnění k provádění takových prací a máme tu prakticky monopol jménem SŽDC.

Hned za kolejí jsem odbočil vlevo, kde už procházela modrá značka od nádraží ČD. Brzy jsem byl u místní ohrady, kde mají být anglické divoké koně a pratuři. Dříve jsem ovšem objevil jakousi automobilovou soutěž vozů Hummer a k mé radosti jsem na obzoru spatřil BVP. I v této zelené nádheře jsem se jednou svezl :-). Ale, to už jsou desítky let.


Koníčci jsou menší, než klasické koně a pochází odkudsi z Anglie. Už jsem o tom psal minule i s odkazem a je to důkaz toho, že spoustu informací člověk znát nepotřebuje. Stačí vědět minimum a umět si v případě náhlého zvýšeného zájmu zbytek dohledat.


To samé platí i pro pratury, kteří měli svoje teritorium o něco dále,


Na dvou místech jsem potkal tyto vyhlídky do obory, ale když už, tak to třeba chtělo něco vyššího. Nevím.


V Milovicích mají docela hezké nádraží ČD a nependluje tu již jen vlak mezi Lysou nad Labem a Milovicemi, ale jezdí tu přímé vlaky do Prahy. Zdá se, že pokud toto město ještě přijde s nějakými nápady a přitáhne turisty, tak se tu zvedne prosperita a trať tu jednou končit možná opravdu nebude.

Domů jsem to měl přes Lysou a Starou Boleslav 44 km a cesta v dešti po úzkých klikatých a zaplněných silnicích trvala hodinu. Přijel jsem v 18 hodin. Díky jízdence PID dnes můžete do Milovic jet vlakem za levný peníz, protože projíždíte pouze dvě pásma. Mělník i Milovice jsou ve čtvrtém pásmu a Lysá ve třetím.

Oslovil vás typ na výlet ? Mě ano a snad si sem člověk najde cestu i za lepšího počasí. Jen zase bude dilema, jaký dopravní prostředek zvolit, ač vlak díky PID je dobrou volbou. Horší je, že obě obory jsou od sebe vzdáleny 10 km, byť na společné modré značce.

Aktualizace 15.4. v 10 hodin:

Jen takovou zajímavost během cestování. Zvláště mezi Lysou nad Labem a Starou Boleslaví jsou silnice klikaté i úzké. V místě, kde vede přes řeku Jizeru most, se na něj vejde pouze jedno auto. Jaké bylo mé překvapení, když proti mně vjelo na most auto. Řidič musel uznat, že už jsem na mostě a dost nerad kousek couval. A protože trochu i pršelo, tak mě napadlo, že opravdu je někdy cestování vlaky pohodlnější a rychlejší, ač to řidiči neradi slyší :-).
Zdroj: Soutok
06:39
Mělník – Velikonočním jarmarkem začne v sobotu letošní sezona mělnických trhů, které bude opět pořádat spolek Světlonoška. Trhy budou na náměstí Míru každou sobotu až do dušiček 28. října. 
Kategorie: Zpravodajství
06:13
Desítky pohřešovaných lidí s fotografiemi si lze prohlédnout v centrální databázi Policie ČR. Některé případy však na vyřešení čekají i několik let.
Kategorie: Zpravodajství