Tip: Nevíte kam večer vyrazit? Náš Průvodce Vám poradí!
Trio interier

Zpravodajství

Duben 13, 2017

15:43
Mělník – Na přelomu dubna a května chystá město čištění ulic po zimě. S úklidem se začne v Rousovicích ve středu a ve čtvrtek, vždy od 8 do 13 hodin.
Kategorie: Zpravodajství
07:01
Mělník – Strážníci likvidují použité injekce několikrát do měsíce z veřejných prostranství. Ty pak likvidují zdravotnická zařízení.
Kategorie: Zpravodajství
06:42
Kralupy nad Vltavou - V minulém týdnu zesnul ve věku 73 let Vojen Očenášek, dlouholetý předseda Kruhu přátel hudby Kralupy nad Vltavou.
Kategorie: Zpravodajství
05:35
Cítov – Nemocnému muži, který odmítal vyjít ze svého domu, museli pomoci ven mělničtí hasiči. O spolupráci je požádali policisté, kteří se na psychicky nemocného muže nemohli dozvonit.
Kategorie: Zpravodajství

Duben 12, 2017

17:39

Budeč. Rotunda Sv.Petra a Pavla.

Tak, jako mají mělničtí turisté ( kčt) v červnu svůj domácí pochod, kterým je Mělnický hrozen .... http://soutok.blogspot.cz/2012/06/toto-je-melnicky-hrozen-2012-29-rocnik.html , tak má kralupský kčt .... http://www.kralupska-turistika.cz/kct/index.php?page=pripravujeme již na jaře svůj populární pochod Do Okoře bez oře. Toho jsem se sice nikdy neúčastnil, ale oblast jsem naposledy  navštívil relativně nedávno a využil jsem toho k napsání dvou článků.... http://soutok.blogspot.cz/2013/06/dest-v-okoli-kladna-neprijemne-prekvapil.html a http://soutok.blogspot.cz/2013/06/zijete-v-melniku-vite-odkud-prisel.html , které se docela těší návštěvnosti.


Nicméně, akce, která se konala 1. dubna 2017, se účastnil kamarád, který mi poslal několik snímků a zároveň mě tak donutil, že jsem trochu pátral na netu a dozvěděl jsem se o pochodu docela zajímavé informace.Turisté měli letos na výběr z těchto možností:


Zdejší krajina v blízkosti Zákolanského potoku, na pomezí okresů Mělník,Kladno a Praha- západ je přímo stvořena pro romantiky. Obdivovat můžete nejen rozsáhlou a krásnou zříceninu hradu Okoře, ale třeba také hradiště Budeč nad obcí Zákolany, kde žil jeden náš bývalý president Antonín Zápotocký. Budeč patří mezi takzvaná přemyslovská hradiště, která tvořila zárodek pozdějšího, již pod jednu vládu sloučeného českého království a jeho vyjímečnost spočívá také ve faktu, že kostel je vůbec nejstarší dochovanou kamennou stavbou na území ČR.

Musím říci, že je poněkud  až ostudné, že předešlý článek http://soutok.blogspot.cz/2017/04/velky-patek-je-take-dnem-kdy-stoji-za.html o velkém pátku a Ježíšových připodobněních právě v tuto dobu ( ten titulek) přitáhl pouhých 19 čtenářů a je důkazem našeho ateismu, ale což to nebyl právě on, kdo pravil: ,, Pane Bože odpusť jim, neb nevědí co činí ?" :-)  Článek o zeleném pivě už má 300 návštěv :-)).A tak prostě jdeme dále a máme tu krásný typ na velikonoční výletík, nebo i na příští ročník. Velikonoce nejsou jen obdobím  zahálky a dobrého jídla, ale k pohodě může patřit i hezký výlet, který nám třeba rozšíří obzory.

Několik typů mám v záloze, a tak tu možná budou výletíky, i když bude venku pršet.


A nakonec tu mám jednu výzvu k čtenářům. Kronikář města Martin Klihavec shání jakékoliv foto Valdštejnova lisu, který je spíše mladší generaci a všem, kteří se až tak nezajímají o místní historii spíše známý, jako bývalá STS ( zámeček bývalé Strojní traktorové stanice v lesoparku u hotelu Ludmila).

Je totiž až s podivem,že se prakticky na internetu žádné takové foto z časů, kdy to ještě byla krásná budova, že se tu neobjevilo. Pokud takovou fotografii máte, tak stačí ji třeba jen oskenovat, nebo ofotit a zašlete ji prosím na e-mail  Klihavec@seznam.cz . Děkujeme moc!
Nový mlýn.
hrad Okoř.


Zákolany centrum.Aktualizace 13.4. v 18.30:

Málem bych zapomněl: Až na dvě poslední starší fota od mé maličkosti jsem použil fotky od  Radovana Říhy a samozřejmě i materiály z archivu kčt Kralupy nad Vltavou..
Zdroj: Soutok
10:54
Založit si vlastní kompost? Otázka, kterou si klade téměř každý majitel zahrady. Někteří se ovšem nechají odradit představou, že se budou muset o kompost složitě starat, bude zapáchat a hyzdit okrasnou zahradu. Tato představa o kompostu je však mylná…
Kategorie: Zpravodajství
07:22
Pouze sedm obcí ve Středočeském kraji požádalo Ministerstvo životního prostředí (MŽP) o dotaci na pořízení auta s ekologickým pohonem. Na podporu nákupu těchto aut je přitom v dotačním programu MŽP pro obce a kraje vyhrazeno sto milionů korun.
Kategorie: Zpravodajství

Duben 11, 2017

18:26

Už v roce 1990 pronikl do našich kin americký velkofilm s prostým názvem Ježíš ..http://www.csfd.cz/film/159876-jezis/prehled/ a jeho součástí byla i brožura, která byla pro mnohé diváky takovým prvním písemným opravdovějším setkáním s křesťanským náboženstvím. A nutno říci, že se povedla, protože dnešní divák spíše uvítá publikaci stručnou a doplněnou obrázky, než obsažnější  publikaci prostou obrázků, jakou klasický Nový zákon je.

Se životem Ježíše, se lze díky filmu seznámit ve vší životní barevnosti během necelých dvou hodin a vrátit se do historického období na přelomu letopočtu, kdy Římská říše sahala až k Perskému zálivu. Co však stojí opravdu za občasná opakování, to jsou jeho nesmrtelná filozofická připodobnění, která mají platnost v každé době a stojí za to, se nad nimi občas zamýšlet.

Jedním z těch nejdůležitějších připodobnění, je například to o rozsévači.
Když to vezmu velmi stručně, tak to první semeno padne podle cesty, kde jej koně rozdupou a ptáci sezobnou.
Druhé dopadne na skálu, kde po drobném deštíku vyklíčí, avšak zhyne brzy na nedostatek vláhy a  půdy. Pouze semeno, které dopadne na úrodnou půdu přinese úrodu.

Ježíš tím hovořil o síle víry, kde první semeno představovalo životem bez cíle bloudící duše, druhé mělo představovat ty, kteří se sice pro hlásanou víru nadchli, ale brzy zase propadli neřestem, a ti třetí byli těmi pevně přesvědčenými.. Jenže, toto připodobnění je mnohem univerzálnější a platí i dnes.

Stačí  třeba jen vyměnit víru za slovo. Kolikrát na váš názor není nikdo zvědavý a někdy i utíká opozice, nebo naopak koalice z parlamentu, než aby poslouchala ohrané a již zbytečné projevy před hlasováním. Pak tu jsou ti, co si vás vyslechnou, přitakají a poklepou vám na rameno, ale stačí,aby přišel někdo s jiným názorem a už váhají. A jak se dozvíte, že vaše slovo dopadlo na úrodnou půdu ? To poznáte.

Mně osobně udělalo radost, když jsem jen naťukl některá témata v článcích a krátce na to čtete v oficiálních médiích, co vše se plánuje v Rybářích, že by se nemělo živelně přes noc tábořit u Labe, nebo se objeví na titulní stránce novin Středočech také téma obora Milovice. Je prostě úspěch, že témata byla použita dále na místech, kde je bude číst ještě více lidí a třeba s nimi bude i někdo vlivný něco dělat, nebo si třeba jen nějaká dobrá věc udělá ještě lepší reklamu, což je dobře pro všechny.

Dalším takovým krásným podobenstvím je to o posuzování druhých a známá věta: ,, Jak můžeš říci svému bratru: ,, bratře, dovol, ať ti vyjmu třísku, kterou máš v oku", a sám ve svém oku trám nevidíš ?

Nebo to, kde se říká, že z dobrého stromu vzejde dobré ovoce a ze špatného špatné. Když je někdo úspěšný vrcholový sportovec, budeme jistě slyšet jednou o jeho synu, nebo dceři. Když slyšíme o někom spíše negativně, tak ...?

Těch připodobnění je hrozně moc, jsou i na netu, a i tento článek je již dlouhý tak akorát. Stojí za to se jimi občas bavit a přemýšlet nad nimi. Vše je dnes totiž takové zvláštní a nikdo se neubráníme si vše upravovat k obrazu svému. Dnes vám klidně politik řekne, že už se jeho názory neztotožňují s názory strany, za kterou kandidoval a je hotovo. Jde jinam, nebo udělá vlastní uskupení. Dříve by byl prospěchář s nehezkou nálepkou politického turisty.

Dovolím si na závěr takový poznatek. Rádi o sobě říkáme, že jsme děti vědy a náboženství nás přinejlepším jen nezajímá. Jak je tedy možné, že ač nás to nikdo snad ani neučil, tak když děláme ve škole třeba nějakou důležitou ústní zkoušku, nebo když fotbalista kope rozhodující penaltu, tak těmi rukami podvědomě zašermujeme?

A pokud chcete ještě nějaký přídavek na téma  ,, velký pátek", tak jsem dnes objevil zde na Soutoku tento pět let starý článek  ...http://soutok.blogspot.cz/2012/04/velky-patek.html

Aktualizace 14.4. v 9.15:

Nebo taková biblická pasáž o tom, že máme milovat i své nepřátele je zajímavá. Někdy zjistíme, že když se oběma stranám podaří pochopit aspoň trochu toho druhého, tak se vzájemný vztah může poněkud změnit k pozitivu. Potom vám udělá například mnohdy větší radost nečekaná gratulace od někoho, od koho to neočekáváte, než od osoby, od které gratulaci naopak nepochybně očekáváte. Je tomu tak ?

Hezké a příjemné Velikonoce!Zdroj: Soutok
16:52
Mělník – Podomní prodejci slibují levnější dodávku elektřiny a ještě se vydávají za pracovníky největšího distributora.
Kategorie: Zpravodajství
12:59
Kralupy nad Vltavou - Jarmark v Kralupech, který otevřel velikonoční výstavu v prvním patře Domu dětí a mládeže, zpestřily svým vystoupením malé tanečnice. Děti ze zájmových kroužků představily lidové tance.
Kategorie: Zpravodajství
10:38
Beřkovice - Dolní Beřkovice a Vliněves navštívil na začátku jara štáb, který natáčí známý seriál Ordinace v růžové zahradě. V květnových dílech 737 a 738 se mohou diváci těšit například na záběry z cyklistické stezky, Mělnické ulice nebo restaurace Na Knížecí. Fanouškům seriálu to oznámila na webu místní radnice.
Kategorie: Zpravodajství
07:21
Cyklopůjčovny Českých drah jsou po zimní přestávce opět otevřené. Ve vybraných stanicích nabízejí k půjčení krosová a horská kola, někde dokonce i elektrokola a koloběžky.
Kategorie: Zpravodajství
05:48
Do Základní školy v Lužci nad Vltavou se hlásí do první třídy pro příští školní rok 22 dětí. V sobotu tak měli rodiče poslední šanci přijít s dětmi k zápisu.
Kategorie: Zpravodajství

Duben 10, 2017

16:32

Jednou z krásných velikonočních tradic posledních let je pití točeného zeleného piva. Pivo by se správně mělo čepovat ve vybraných hospodách a restauracích na zelený čtvrtek, ale nakonec to z praktických důvodů dopadlo již mnohokrát jinak a je to dokonce k všeobecné spokojenosti všech.

Někde raději začínají o dva, či tři dny dříve a jinde se dopíjí ještě 14 dní po Velikonocích  s milou slevou, ale je to prostě  zážitek po všech stránkách. Zlí jazykové sice tvrdí, že je to jen běžné obarvené pivo, ale ze své zkušenosti musím říci, že  zelená 13ka Starobrno obsahuje chutné a zdravé bylinky, má plnou příjemně nahořklou chuť a rozhodně to není nějaká vodička.

A kde se na Mělníku zelené pivo točí ? Poslední roky, se seznam míst prakticky nemění :


Převzato ze stránek www.zelenepivo.cz

Předloni jste mohli se Soutokem také navštívit obec Liblice a ochutnat ještě dvoubarevné pivo Krasličák z pivovaru Ježek v Jihlavě. Loni jsem měl namířeno do mělnické Šatlavy, která přibyla do Cesty pivních znalců a velmi jsem se podivoval, že je v nabídce pouze zelené pivo.
Jak to tedy s tím pivem z Jihlavy vlastně je ? Zřejmě se upustilo od dvoubarevného efektu, který vyžadoval správné pořadí načepování zeleného a červeného piva. V současnosti, se dodává do vybraných restaurací pouze zelená 14 ka Ježek. Ovšem, podle programu na stránkách  http://www.cestapivnichznalcu.cz/kalendar-specialu/rok-2017/#action-209 , by letos Šatlava toto pivo nabízet neměla ( bez záruky) a mělo by být opět jen v Liblicích a v neratovickém klubu Oskar, jako v minulosti.

Aktualizace 10.4. ve 20.10:

Zelený Krasličák v Šatlavě bude. Ověřeno pochůzkou :-)).
Zdroj: Soutok
14:30
Máslovice – Ti největší jedlíci z celé republiky se sešli o víkendu v Máslovicích, aby co nejrychleji spořádali celý bochník chleba a čtvrtkilovou kostku másla.
Kategorie: Zpravodajství
08:22
Libišské ženy pořádaly pro místní děti karneval. Na parketu se během odpoledne vystřídaly ty nejpodivnější masky, mezi kterými nechyběl čajový sáček, semafor nebo například beruška.
Kategorie: Zpravodajství
06:00
Přechod na nové vysílání ještě pořádně nezačal a velcí hráči na televizním trhu už šermují žalobami. Až 2,5 milionu domácností bude muset do roku 2020 vyměnit své televize za nové, schopné přijímat signál DVB-T2, případně si ke staré televizi pořídit set-top box.
Kategorie: Zpravodajství
05:59
Mělník – Přístaviště pro malé rekreační lodě má být v Mělníku u Labe už příští tok.
Kategorie: Zpravodajství

Duben 9, 2017

16:07

Milí čtenáři, předně si dovolím vám poděkovat za to, že na stránky Soutoku chodíte, i když zrovna není třeba i několik dní žádný nový článek a vždy si něco vyhledáte. Některé články, se během několika dní vyšplhají díky reklamě webu Mělníčku ( http://melnicek.cz/ ) a potažmo facebookové skupině  https://www.facebook.com/groups/488911344564704/ do stovek návštěv a někdy i překročí tisícovku. Tak tomu bylo zrovna nedávno, kdy vás zaujal článek  Čtyři varianty jedné z nejkrásnějších procházek v Mělníku ( 1040 návštev k dnešnímu dni). Soutok žádné další jiné reklamy nemá a toto mě vždy velmi potěší.


Jak jsem nedávno psal, tak na tuto sobotu 8.4. bylo možné si najít nějaký ten relaxační program. Vždyť už jen na laterálním kanálu mezi obcemi Vraňany a Hořín probíhaly po celý den velké veslařské závody v krásném prostředí a bylo možné i fandit našim barvám. Z Hořína tedy bohužel žádné fotky a ani zprávy nemám, ale jistě něco bude k mání třeba na zmíněném facebooku, na rajčeti, nebo youtube, a možná i v novinách.


Jak jsem již několikrát naznačil, tak jsem opravdu vyrazil do Letňan na akci PID a důvodů jsem měl hned několik. Ostatně, Praha je pro mě v posledních mnoha letech spíše tranzitním městem, které znám spíše z vlaku, když využívám výhodných levných jízdenek k dálkovým cestám, a tak jsem toho spojil trochu více.

Zrovna jsme se tak bavili, jak moc dnes lidé doplácí v dopravě na neznalosti. Bez auta jsme mnozí úplně v háji a někdy nejenom mně připadá, že je to všechno dělané tak schválně složité, aby cestující z neznalosti platili někdy zbytečně velké peníze. A tak vůbec není na škodu občas jezdit také něčím jiným, než jenom autem a trochu si namáhat na netu mozkové buňky, aby člověk koupil pokud možno nejlevnější možnou jízdenku. Někdy je to i levnější, než autem.


Důvodů. proč jsem tedy jel na Autobusový den PID byla celá řada. Nejobdivovanějším exponátem byl právě tento autobus Škoda RTO s vlekem Jelcz. Dorazil jsem asi ve 12 hodin a hned jsem rozšířil několikačlenný sbor těch převážně nejstarších fotografů. Někdy došlo i na okřiknutí, když si někdo myslel, že je u exponátu sám a překážel u historického vozu moc dlouho, ale fotografové se navzájem respektovali a někdy se i omlouvali, když někomu vkročili do záběru :-).Tak za tímto volantem jsem si také trochu poseděl. To ještě, když jsem byl dítětem, navštívil jsem tátu a on mě provedl po garážích, jak říkávali slangově čésáďáci areálu DZ 108 Mělník.
Dnes by měl jistě, mimo jiné také bývalý referent autobusové dopravy velkou radost, kdyby viděl, jaké krásné akce se pořádají v roce 2017.


První věc by tedy byla. Na prvním snímku jste jistě poznali návěs, který byl loni na Mělnickém vinobraní a další velká část patří autobusu mého dětství a vleku, ve kterém jsem se také povozil.Pak jsem již procházel krásný terminál a fotografoval jsem současné autobusy různých značek.Pro nejmenší tu byly připravené různé hry.


Snažil jsem se pochopitelně zdokumentovat i celkovou atmosféru akce.


V popředí jedna ze soutěží pro děti.


U jednoho exponátu jsem měl možnost vyfotit i motor, což byla taková příjemná změna.


A opět další historický vůz. Karosa v červené barvě patřívala hlavně linkám MHD.

Pivečko tu měli z Uhříněvsi.


Další radost pro pamětníky.A také tu byla harmonika, která dříve pendlovala mezi Prahou a Štětím. Také jste ji loni viděli na Mělnickém vinobraní. Další snímky ani komentovat nebudu. Zájemci si vše jistě vyhledají na netu. Mě čekala cesta do centra, kde jsem si chtěl nejdříve koupit Marii Terezii :-)). Tedy, abych byl přesnější, tak turistickou vizitku k výročí jejího narození, a pak těch svých snad 15 pěších km tou historickou Prahou, ale to už je zase úplně jiná písnička. V Letňanech jsem vyfotil asi 100 fotek, ale každý měl možnost, se přijet podívat osobně. Pro další akce sledujte stránky https://ropid.cz/zabava-a-zajimavosti/akce/ .A nakonec tu mám jednu výzvu k čtenářům. Kronikář města Martin Klihavec shání jakékoliv foto Valdštejnova lisu, který je spíše mladší generaci a všem, kteří se až tak nezajímají o místní historii spíše známý, jako bývalá STS ( zámeček bývalé Strojní traktorové stanice v lesoparku u hotelu Ludmila).

Je totiž až s podivem,že se prakticky na internetu žádné takové foto z časů, kdy to ještě byla krásná budova, že se tu neobjevilo. Pokud takovou fotografii máte, tak stačí ji třeba jen oskenovat, nebo ofotit a zašlete ji prosím na e-mail  Klihavec@seznam.cz . Děkujeme moc!

Zdroj: Soutok
11:06
Mělnicko – Kralupské ekocentrum vyhlásilo už třetí ročník pěstitelské soutěže pro každého s názvem Co se dá vypěstovat ve městě?
Kategorie: Zpravodajství