Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.
RADAR - Otázky a odpovědi
Obdržel jsem z MÚ odpověď na nedávno zveřejněný dopis s otázkami ohledně radaru Na malém Spořilově, tak ji zde přikládám. Pouze jsem do textu doplnil původní otázky a text (kurzívou) pro přehlednost.
v Mělníku dne: 21.11.2007
Věc: Odpovědi na Vaše dotazy týkající se radaru v Mělníku.
1. Na základě čeho a kým bylo rozhodnuto o umístění radaru? (kopie jednání zastupitelstva atp.)
Umístění radaru na železničním přejezdu v ulici Na Malém Spořilově bylo rozhodnuto Zastupitelstvem města Mělníka dne 19.12.2006, materiálem číslo 257/2006.
2. Kolik radar stál a kdo ho zaplatil?
Pořizovací cenu radaru Vám nejsem schopen sdělit, tato informace je obchodním tajemstvím soukromé firmy, která si radar pořídila a pravděpodobně i zaplatila. Město Mělník jej má pouze pronajatý.
3. Kdo je majitelem radaru, případně provozovatelem a od kdy?
Majitelem radaru je Czech Radar, a.s., Václavské nám. 33, Praha 1. Jeho provozovatelem je od 9.5.2007 Město Mělník, zastoupené Městskou policií Mělník.
4. Kdo zpracovává získaná data?
Data z radaru zpracovává Městská policie Mělník a přestupky k vyřešení předává Odboru dopravy MÚ Mělník.
5. Kdy bylo vydáno stavební povolení na radar a na el. přípojku, kdy toto bylo zkolaudováno?
Stavební povolení na radar a el. přípojku bylo vydáno dne 23.4.2007 Odborem výstavby MÚ Mělník formou územního souhlasu - zařízení nepodléhá kolaudaci.
6. Kdy bylo vydáno povolení kraje k umístění dopravního zařízení? (viz. MF Dnes 5.10.2007, http://mfdnes.newtonit.cz/tisk.asp?cache=157462 )
Povolení Krajského úřadu k umístění dopravního zařízení dosud nebylo vydáno. V současné době město podniká kroky k tomu, aby bylo i tonto napraveno (jedná se o technický nedostatek, který nezavinilo město a nemá vliv na zjištění a zdokumentování přestupku a tudíž nemůže legálnost takto získaného důkazního materiálu zpochybnit).
Jsou rozesílány žádosti o podání vysvětlení k přestupkům i z 10.5.2007, je tedy výše uvedená informace pravdivá?
Radar byl do plného provozu uveden 9.5.2007. Od tohoto dne jsou také zaznamenávány a řešeny i dopravní přestupky.
8. Kam putují peníze z vybraných pokut? Kolik a za jaké období bylo vybráno. (viz. informace z HN na http://melnicek.cz/node/1658 , cituji: „Město firmě platí šedesát procent toho, co vybere na pokutách.“
Peníze z vybraných pokut "putují" na zvláštní účet města. Z tohoto účtu je také hrazeno nájemné za radar a provozní náklady, zbytek je příjmem města. Za období červenec až září 2007 bylo na pokutách za již vyřízené přestupky vybráno 630.000 Kč (jedná se však zatím jen o malou část vybraných pokut za toto období).
9. Jaký byl důvod instalace radaru před nepoužívaný železniční přejezd? Instalací radaru se Mělník údajně zařadil do projektu „Bezpečná města“. Jak zvýšil tento radar bezpečnost ve městě?
Důvod instalace radaru na železniční přejezd v ulici Na Malém Spořilově byl záměr zklidnit a ztišit provoz silniční dopravy v této lokalitě, což oprávněně požadovali obyvatelé okolních nemovitostí. Nebylo vyjímkou, kdy řidiči automobilů značně překračovali na tomto přejezdu povolenou rychlost (i nad 100 km/h), což mimo bezpečnostních rizik způsobovalo na železničním přejezdu zejména v nočních hodinách a v případě těžkých nákladních automobilů velký hluk. Instalací radaru se město Mělník zařadilo do projektu "Bezpečná města" a připravuje umístění dalších radarů ve městě.
10. Proč nebyla instalována informační značka před radar? Zajisté by došlo k výraznému snížení počtu přestupků, ovšem i ke snížení vybraných pokut. Je toto důvod?
Informační značka před radar nebyla instalována z důvodu toho, že žádný zákonný předpis její umístění nenařizuje. V případě, že měří rychlost státní policie, také před auto s radarem neumisťuje značku "Dnes tu měříme rychlost", v takovém případě by tam asi měřili zbytečně. Navíc by se celá schvalovací procedura o umístění radaru zbytečně zkomplikovala právě o schválení dopravného značení této informační značky a nakonec by se třeba našel někdo, komu by tato informační značka něco zakrývala. Nicméně vedení města uvažuje o informování řidičů o tom, že se ve městě měří rychlost tak, že umístí na všechny přístupové cesty do města informační tabuli.
11. Z místa měřících snímačů ve vozovce je dopravní značka A32a z 50ti% zakryta právě radarem, který má měřit její dodržování (viz. foto v příloze). Bude to město nějak řešit?
Co se týče částečného zakrytí dopravní značky A32a radarem, v tomto případě máte pravdu, došlo k pochybení firmy, která umístění radaru projektovala a prováděla i když bylo toto umístění správcem komunikace (Krajským úřadem) ve stavebním povolení schváleno. O tomto problému město ví a v současné době jej řeší. Ani to však nemůže být důvodem ke zpochybnění měření, radar částečně zakrývá značku pouze v určitém místě a to značku, která řidiči pouze sděluje, kde se nachází jednokolejný železniční přejezd. O tom, že se blíží k železničnímu přejezdu a jak je od něj vzdálen ho informují dopravní značky A31a, A31b, A31c.
Předem děkuji za odpovědi na výše uvedené otázky i o případné celkové vysvětlení tohoto projektu. Osobně považuji konkrétně tento radar za výsměch slušným lidem. Chápu že na tomto přejezdu byla a je rychlost 30 km/h velmi často překračována. Ovšem přijaté opatření města nemá zjevně za cíl snížit rychlost na přejezdu, ale „chytit“ co nejvíce řidičů při přestupku a naplnit městskou kasu. Na výše uvedeném odkazu je informace cituji: „že během jednoho týdne tam řidič napáchali 16 607 přestupků“. Pokud vynásobíme běžnou pokutou 1500 Kč dostáváme teoretický příjem téměř 25 milionů. Kč za týden! Informace o radaru se časem „roznese“ a počet přestupků a vybraných peněz značně poklesne, ale i tak to bude vítaný příspěvek do městské pokladny. Nebo ne jen městské? Z toho důvodu považuji radar za značně nemorální a vzhledem k tomu, že zakrývá dopravní značku i právně pochybný.
Na závěr reakce na Vaši poznámku: "Z toho důvodu považuji radar za značně nemorální a právně pochybný" .Je to asi českou národní povahou, považovat kontrolní mechanismy k dodržování zákonů za nemorální, zatím co jejich porušování je zcela normální. Musíte si uvědomit, že účastník silničního provozu - řidič si sám nemůže stanovovat potenciálně "nebezpečná" místa, kde bude zákony (předepsanou rychlost) dodržovat a "bezpečná" místa, kde lze zákony ignorovat a jejich vymáhání zpochybňovat. Zákony se musí (a nebo by měly) dodržovat vždy a všude, tzn., že platí stejně v obci před školou, na dálnici i na železničním přejezdu. Pokud by se tak čeští řidiči chovali, a nebo své pochybení chlapsky (včetně žen) přiznali a nespekulovali jak zákony obejít, problémy s radary v republice by byly zbytečné.
Ing. Zdeněk Zrcek
ved. odboru dopravy
Městský úřad Mělník
Poslední komentáře
Petr Moss
Regionální muzeum Mělník
Taxi Novák
smejd
michaell.n
SimonaK
SimonaK
SimonaK
SimonaK
SimonaK