Tip: Staňte se redaktorem! Přidejte se k našemu teamu!
Muzeum M

Zpravodajství

Září 20, 2020

21:44

Tak vám ani nevím, kolikrát jsem byl letos na jízdním kole, ale myslím, že tak možná dvakrát. Je těch možností přepravy zkrátka mnoho a nejen skrze výlety kráčí život. Nejvíce mě tu letos zajímal směr podle kanálu do Lužce nad Vltavou a důvodů bylo několik.

 Jak jistě víte, tak je tam plno rozestavěných mostů, očekávají se tu podstatně větší lodi, budovala se tu doslova nádherná cyklolávka a je tu i takový krásný a dnes už docela velký oddychový kout pro rodiče s dětmi a cyklisty.

Jenže to má všechno jeden nepříjemný háček a bude to trvat podle stavebního plánu do ledna 2021. Jde o most mezi Hořínem a Vrbnem, který nutí jet mé trekové kolo po nekvalitní silnici k druhému nouzovému silničnímu mostu, a dále nekvalitní prašnou cestou přímo do Zelčína.

Když mi známý z těchto končin asi před 14 dny oznámil, že už se přes lávku jezdí, tak jsem se tam musel jet podívat a byla to jen otázka času. Pochopitelně se tak narodilo zase množství milých fotografií.


Zelčín je místem oddychu, zejména pak pro rodiny s malými dětmi. Dnes tu již není jenom známý hostinec U Bedřicha v blízkosti chlévů, ale máte v zatáčce i venkovní posezení  s dětskými atrakcemi , a se vchodem do obrovské části plné zvířátek.


Bývalá moderní restaurace nad Vltavou v Lužci nad Vltavou, se změnila v dům seniorů a přesně za ní najdete odbočku na most, který dělá tolika lidem radost.

Poněkud jsem zaváhal, když jsem nevyfotil čtyři děvčata s kočárem, která se jen líně pozvolna projížděla po mostě ( jsou na pozadí první fotky), ale o cyklisty opravdu nepřijdete a bylo to tu, jak na Václaváku.

Místní si most pochvalovali, protože jim umožňoval cestu na poklidný pravý břeh řeky, kochali se z něj výhledy na řeku i obec, a protože i v obci Bukol je taková hospůdka využívána cyklisty, tak měli snad i důvod k takové okružní procházce s mezizastávkou.

Výhled směrem k obci Vraňany ...

... a k Zelčínu.


Pohled na Lužec ...

.... a na Bukol.
 Snad tu již chybí jen tráva. ,,Přijel jsem se na to podívat z Neratovic přes Újezdec" řekl mi mladík pod sloupem. Prý to viděl v nějakých novinách a snad i nějaké noční fotky. Lampy jsem sice u mostu viděl, ale osvětlení mostu mi moc jasné není. Byl by to jistě důvod i k nějaké další podvečerní návštěvě, kdyby ty fotky člověk viděl.

Lávka je stavěna na šířku vozidla s nosností do 3.5 t a z obou stran tomuto provozu uzamčena.
Vydal jsem se hned za mostem podle řeky, protože jsem tudy ještě nikdy nejel.


Vltava tu opravdu není moc hluboká. Vzpomínal jsem na léta 1980 a 1990, kdy jsem se tu po ní svezl z Veltrus domů do Rybáří v gumovém člunu. Trvalo to tuším čtyři hodiny.


Dojel jsem až do Dušník nad Vltavou, a protože jsem se zase vypravil na cestu pozdě, tak bylo potřeba otočit. Ovšem k této chmelnici jsem musel z nostalgických důvodů dojet. To už tak bývá, že člověk jezdí kolem objektů, kde něco prožil a někdy i trošku dále od domova.
Tuto krásnou mapu seženete tuším v mělnickém TIC.

Bukol.


Není to nádhera. Chválím projektanta, že nevolil z žádné strany přímý rovný nájezd a místo má tak své genius loci.

Závěrem snad jen to, že ten okruh do Dušník nad Vltavou měřil 30 km. Úspěšný vstup do dalšího pracovního týdne.
Zdroj: Soutok

Září 19, 2020

15:59

 


Odjezd relikvie zpět do Prahy. Lebka sv. Václava s korunou patří společně s korunovačními klenoty a relikviářem sv. Maura k nejcennějším pokladům republiky.
Historie Svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi je dlouhá .....
https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1rodn%C3%AD_svatov%C3%A1clavsk%C3%A1_pou%C5%A5

..... a díky pravidelným televizním vstupům na ČT 24, zmínce v hlavních zpravodajských relacích a dni volna může pouť zcela jistě dokráčet do povědomí mnoha lidí.
Vzhledem k tomu, že se tato mediálně slavná událost koná jenom nějakých 17 minut jízdy vlakem od Mělníka, tak ji loni Soutok navštívil a přinesl bohatou reportáž s mnoha fotografiemi ....
http://soutok.blogspot.com/2019/09/svatovaclavska-pout-ve-stare-boleslavi.html

Letos se zdá, že vzhledem k situaci, se celkem logicky omezí pouť jenom na prostor historického centra, kde bude probíhat venkovní kulturní program na scéně a vše, co nějak souvisí s církevními hodnotami a občerstvením poutníků. Program je níže.
Odpusťte mi, když přirovnám atmosféru v centru města tak trochu k atmosféře folkové Porty. Že vám to nic neříká ? Pak patříte možná mezi příznivce rocku a metálu, kteří mají čas na rozhovor maximálně v přestávce koncertu, který obvykle celý prostojí, či ,,propohybují" na místě. Folková Porta je naopak uvolněnou tišší akcí, která dává prostor pro rozhovory, občerstvení a obvykle i pohodově sedíte. Prostě taková poklidná přátelská pohodovka bez většího vzruchu, pokud to nějaká country kapela pořádně nerozbalí :-).
A právě kvůli takové určité pohodičce i pohodovým lidem sem někteří poutníci přijíždí především. V sousedství Staré Boleslavi máme však i další hezké město Brandýs nad Labem a mezi oběma městy se nachází i určitý pás přírody podle řeky Labe a dalších vodních ploch.
Návštěva akce může být dobrým typem pro volný čas, kterým pondělí 28. září je. Bazilika byla loni v rekonstrukci a relikvie byla vyjímečně vystavena v kostele sv. Klimenta.

Národní svatováclavská pouť, naše Svatováclavky, letos proběhnou v termínu 27. a 28. září.Pro poutníky je kvůli nepříznivým zdravotním podmínkám připraven menší hudební i kulturní program, ale nebojte se, akce bude i tak příjemná.

Neděle 27. září 2020
Mariánské náměstí
19.50 -  Přivítání relikvie sv. Václava a modlitba za Vlast před bazilikou Nanebevzetí Panny Marie
20.00 -  Svatováclavský koncert a nešpory v bazilice Nanebevzetí Panny Marie
 
Pondělí 28. září 2020
Poutní chrám Nanebevzetí Panny Marie

 8.30  - Mše svatá
14.00  - Modlitba za národ u Palladia země České
15.30  - Závěrečný koncert pro poutníky
17.00  - Odjezd relikvie sv. Václava na Pražský hrad
18.00 - Mše svatá
 
Pondělí 28. září 2020
Mariánské náměstí

10.00  - Poutní mše svatá
13.00 – Velký dechový orchestr Mělník
14.30 – Liduščino divadlo
16.00 – Kantoři
17.15 – FF Band
18.15 – předávání Svatováclavské plakety
18.30 – Petra Janů s kapelou

Zdroj: Soutok

Září 16, 2020

17:29

Letošní rok je opravdu zvláštní. Na jedné straně se snad jen s vyjímkou července a srpna mluví z devadesáti procent  již půl roku o covidu - 19 a na druhou stranu se společnost snaží tak nějak přirozeně aspoň o nějaké společenské kulturní akce, které vždy nějaké to riziko přenosu nákazy samozřejmě obnáší.

Ovšem, není situace pokaždé taková, že by člověk řešil, zda má jet v sobotu na nějaký výlet, nebo třeba na Dny evropského dědictví (DED) do Liběchova, protože žijeme ve světě pracovní flexibility, která má pochopitelně zase vliv na odklad věcí soukromého charakteru a zvýšenou únavu.

Jenže, i to je dokonce pozitivní, pokud se podaří věc správně uchopit. Nejsou jen akce, ale třeba i knihy, které mi umožní právě teď v tuto chvíli se s vámi podělit o něco, co vás může nechat naprosto chladnými, nebo můžete žasnout.

Mimochodem, četl jsem někde, že dokud člověk umí ještě žasnout a na něco se těšit, tak nepřežívá, ale opravdu žije. A o jakou zajímavost jde ?


Natírali jste někdy plot, vrátka, nebo radiátory ? Říká vám něco označení barvy RAL 9022 a jiné ? Berete to tak, jako normální věc, která tu prostě je a není o ni třeba přemýšlet ? Tak jistě, že nejsem příliš velkou vyjímkou, ale následná informace u mě vzbudila lehký úsměv.
Značení vzniklo v Německu v roce 1927, odkud se rozšířilo do světa. Původně šlo o trojmístné číslo, ale od roku 1941 je za značkou RAL číslo čtyřmístné. Ten rok totiž bylo rozhodnuto, že je třeba bojovou techniku v severoafrických pouštích, či ruských stepích maskovat, a tak se zrodil vzorník barev, který užíváme dodnes.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Vzorn%C3%ADk_barev_RAL

Jo, historie je krásná.
Ale, pojďme k téma. Mělnické vinobraní je sice zrušeno, ale jak vidíte, tak na mělnickém zámku by se měla konat třídenní akce s názvem Wine Fest a jsou již nasmlouváni prodejci i umělci. Navíc je to docela pěkně pojato. Je věcí jinou, jaká do té doby budou platit vládní omezení, ale zdá se, že prostě akce bude.
Pořadatelé očekávají slušnou návštěvnost, ale o tom rozhodne vlastní návštěvnost. Jak k tomu kdo přistoupí, a jak si to každý zdůvodní ( vyšší koncentrace osob samozřejmě bude), je jeho věc, ale myslím si, že je správné o akci minimálně vědět a opět je třeba pochválit práci FB historické skupiny, kam padají tipy od vás čtenářů.

Zde se také dočítáme, že by měly probíhat také komentované prohlídky budovy historické radnice i KD. Malou ochutnávku můžete částečně ochutnat v článku o setkání rodáků z roku 2007 ...

http://mujmelnik.webzdarma.cz/z_akce.html

Závěrem článku se ještě podíváme na akci na výstavišti v Lysé nad Labem a přidáme tradičně Mšensko.

Přeji vám jen samé dobré zprávy, protože pondělní televizní reportáž o předlouhé frontě na zápis k zubaři ( jistě  je takových front více a bohužel jde o opravdovou nutnost), nebo ta úterní o možném zdražení jízdenek PID v Praze ( a potažmo jistě i jinde), tak to dá člověku zabrat a básník se opět ptá .. ,, Co Karle, co bude dál ?"

Na webové stránce zcela dole v poslední větě: http://mujmelnik.webzdarma.cz/index.html
Kalendář akcí na Mšensku.19.09.2020  Bohoslužby ve skalách20.09.2020  Zavírání šoupátek28.10.2020  Běh DebříZdroj: Soutok

Září 11, 2020

17:32

 

Dnes se mi připomnělo RMM celou řadou výstav. Připomeňme si tedy některé z nich, které buď už běží, nebo v dohledné době začnou. Především se však podívejme na reportáž z právě uplynulé výstavy hub. Téměř tradiční jarní i podzimní pochoutky z hub si to zaslouží, stejně tak, jako vášeň některých jedinců sbírat houby.

Na výstavě hub v muzeu bylo letos k vidění 150 druhů.

10. - 11. 9. 2020

Tradiční výstava hub v Regionálním muzeu Mělník se letos netradičně konala v muzejních sklepích.

 „V září bývá ještě hodně teplo a v podkrovním sále to houbám moc nesvědčilo, vysychaly a ztrácely tvar i vůni. Proto jsme hledali lepší klima, kde by houby vydržely pěkné po celé dva dny výstavy. Muzejní sklepy se letos osvědčily.“ vysvětluje muzejní edukátorka Jitka Králová.

 I přes koronavirovou situaci se podařilo uspořádat i výukové programy pro školy s mykologem Jaroslavem Malým. Probíhaly však za zpřísněných hygienických podmínek. Samozřejmostí bylo použití roušek a dezinfekce. Jednotlivé školní skupiny také vcházely a vycházely různými vchody, aby se v muzeu nestřetly.

 Na výstavě se sešlo rovných 150 druhů hub. Mezi vzácné patřily např. hvězdovka tuhová a kvítková, palečka Kotlabova nebo bílá forma křemenáče osikového. Návštěvníci mohli obdivovat i mnoho druhů hřibů a největší houbu výstavy pečárku císařskou s průměrem klobouku 30 cm. Více než polovinu hub nasbírali muzejníci na Kokořínsku, další dovezl mykolog Jaroslav Malý z jižních Čech a několik exponátů přinesli i sami návštěvníci.

-KrF-

Více snímků na .....

https://www.muzeum-melnik.cz/muzeum/fotogalerie/akce-a-vystavy/2020/vystava-hub-2020-879cs.html
https://www.muzeum-melnik.cz/akce-a-vystavy/imaginarium-bratri-formanu-851_532cs.html

Pěkný víkend !

Zdroj: Soutok

Září 10, 2020

18:38

Pokud bydlíte na Mělníku a vlak  nevyužíváte k přepravě do práce, ale snad jen občas k případným výletům, tak se snadno stane, že ztratíte přehled o tom, co že se na železnici ve vašem okolí vůbec děje. To pochopitelně někomu nevadí vůbec, někdo může být pěkně překvapený, a pro někoho je to zajímavost, se kterou je dobré počítat.

Navíc je těch informací kolem tolik, že ani nevíte, zda se něco psalo v novinách, nebo se někde něco objevilo na nějakém facebooku, ale byl jsem velmi překvapený, že po zadání slov do netového vyhledavače jsem málem vůbec neuspěl.

Jistá osoba mě totiž vyrozuměla, že bych si měl na něco posvítit. Prý hlavně mezi Mšenem a Mladou Boleslaví probíhají nějaké práce na kolejích. A tak jsem si posvítil. Je to zvláštní, ale jediný, kdo se na webu o akci zmiňuje, je web ČD a SŽDC. Dokonce ani web města Mšena nemá v aktualizaci zprávu, ale protože prý výluka probíhá již od 31.8. , tak dejme tomu, že už je to někde takříkajíc po čarou :-). Divné.

Ještě divnější však je, že výlukový řád platí i v úseku mezi Mělníkem a Mšenem, ale web SŽDC na tomto úseku žádnou akci, či práci zatím nepřiznává Stačí se podívat na toto:

https://www.stavby.szdc.cz/ 

 Jak vidíte, tak se jedná o opravy kolejí snad na čtyřech místech v úseku mezi Mšenem a Mladou Boleslaví. Akce nese název S-78. Pro čtenáře milá zpráva, protože je vždy dobré, když se něco udržuje, nebo vylepšuje.


 Jenže výlukový řád platí i pro úsek mezi Mělníkem a Mšenem ....

https://www.cd.cz/jizdni-rad/omezeni-provozu/vyluka/9431/

https://www.cd.cz/jizdni-rad/tratove-jizdni-rady/files/cz-k076-2020vyluka01.pdf

https://www.cd.cz/jizdni-rad/tratove-jizdni-rady/files/cz-k064-2020vyluka02.pdf

Zajímavé. Děkujeme za pochopení, ale aby někdo veřejně v nějakém médiu napsal, co že se tedy připravuje, tak to buď ne, nebo mi to uniklo. Zřejmě to vypadá, že se mezi Mělníkem a Mšenem rozjela nějaká modernizace v oblasti bezpečnosti i obslužnosti, která třeba dovolí i větší průměrnou rychlost jízdy a v koncové fázi, se může jednat o zkrácení jízdní doby.

V každém případě jde jen o osobní spekulace, které jsou nepodložené, a takto je čtenář musí brát. Na druhou stranu je to vzkaz těm vlivným, že tam, kde nejsou mediální odpovědi, tak si je čtenář na základě vlastní úvahy hledá sám. Přece tam ta výluka není jenom tak a pravdou je, že zakázková mapa SŽDC tento úsek ( Mělník - Mšeno) vůbec nezmiňuje.


Kdo máte v pátek 18.9. od 14 do 18 hodin čas, tak na komorách v Hoříně bude den otevřených dveří ...

https://www.facebook.com/events/4254620844609132/


Možná si vzpomínáte na fotografie Martina Klihavce, které jsem publikoval v článku ....
https://soutok.blogspot.com/2019/11/fotogalerie-z-nadherneho-slunecneho.html
Tím jsme se seznámili se spolkem historické techniky Soutok. Tam také mají ( ve Velkém Oseku) zřejmě jednu krásnou velkolepou akci ( 3.10.2020), ale věřte tomu !!!
https://www.spht.cz/?q=node/2
Koho by to oslovilo, tak si to zkrátka musí hlídat. Na snímku je nicméně opravdu zajímavý automobil, který snad patří mezi nějaký typ této skupiny:
https://cs.wikipedia.org/wiki/GAZ-51
To je dnes vše a nezapomeňte, že tento víkend je především ve znamení DED. Kdo tedy máte čas, tak neváhejte využít pestré nabídky programu, který jsem tu nedávno prezentoval a je součástí mnoha FB a webů.


Zdroj: Soutok

Září 6, 2020

11:07

 

Oblast za osadou Kokořínský Důl postihl nedávno kůrovec.

Na veřejném psaní a fotografování je zajímavé i to, že jitří lidské emoce. Přijde někdo, kdo zveřejní fotku, nebo článek a najednou je tu článek buď pro vlastní osobní názor čtenáře, nebo se dokonce i strhne diskuse, ve které mají čtenáři velkou potřebu se k věci vyjádřit.A přesně to se stalo například dnes přes noc, když se nám jeden z čtenářů na facebooku historické skupiny rozepsal o zklamání, jakým dnešní Kokořínský Důl pro něj je.

https://www.facebook.com/groups/1808841266008571

Zvedlo to obrovskou diskusní vlnu a je až k nevíře, jak dlouho to trvalo, než se objevil názor, že především auta do Kokořínského Dolu vůbec nepatří. To všechno se ale již dávno před minimálně 10 lety rozebíralo na komunitním webu

http://melnicek.cz/

To už dávno vyřešili třeba v Blansku 1999, kde prostě celé údolí vedoucí od Blanska po Sloup kolem Punkevních jeskyní uzavřeli automobilům. Na jeho okraji ze strany od Blanska je záchytné parkoviště s restaurací od které odjíždí dále k jeskyním ekovláčky. Mimochodem, návštěvník restaurace se přímo od stolu dívá na repliku mlýnského kola, která se tu v části restaurace ve vodách říčky Punkvy otáčí.

Jistě teď někdo namítne, že tam mají přece nějací chataři především z Prahy někde na Harakoku ( tam vede vrchem od osady Janova ves i cesta), a pak snad až v Kokořínském Dolu chaty, a že se tam nějak musí k některým především restauračním a hotelovým podnikům dostat zásobování, ale to přece lze zajistit starou známou povolenkou umístěnou na viditelném místě vozu.

Dobře vím, jak by to ulevilo cyklistům, kdyby například auta do Kokořínského Dolu přijížděla jen od Kaniny, ale to všechno už jsou jenom návrhy ze strany občanů ( já je vyjadřuji ve chvílích volna na webu) pro ty vlivné osoby ( jak tu neustále píši), kteří na řešeních jistě dle svého nejlepšího svědomí pracují.

Od čeho tu tedy máme tu lokálku a PID ? Parkovací místa pro osobní automobily u Pokliček, Harasova, na Dolině byly jistě zřízeny za účelem nějakého výdělku, ale bylo by bláhové se domnívat, že to veřejně něco řeší. Maximálně se najde několik lidí převážně z blízkého Mělníka, kteří si budou vzájemně stěžovat, že 50, nebo 100 Kč parkovného na 30 minut i méně je drahých, ale naprostá většina vzdálenějších návštěvníků, kteří tu jsou možná prvně a naposledy to s klidem dá :-).

Dokud se tedy bude přistupovat ke Kokořínskému Dolu tak benevolentně, jako se přistupuje, tak tam zřejmě hrozí dopravní kolaps a zničení životního prostředí.


Možná si to ještě ani pořádně neuvědomujeme, ale covid-19 hodně změnil naše životy. Když si vezmete loňský a předloňský rok, tak mnoho mých známých přemýšlelo o tom, co se od března do podzimu v centru města vlastně koná za akce, a co by nám dle našich zájmů nemělo uniknout.

Skoro se zdálo, že je málo volna, protože člověk pro samé místní víkendové akce neměl kolikrát ani čas, nebo chuť se jet podívat někam dále :-). Letos zde není těch akcí tolik a člověk má na druhou stranu více času, se podívat na svět zase pod jiným úhlem.

Velmi mě včera zaujal tento článek, který nejen že říká starou známou věc o nás zde v Čechách, že strávíme v průměru na Evropu hodně času v práci, ale že vlastně každý Evropan touží po dlouhém víkendovém volnu a leckde to už i probíhá ....

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/patek-prestava-byt-pracovnim-dnem-jak-se-rodi-tridenni-vikend-118122#seq_no=2&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_req_id=ENIyNw0rr3A-202009051132&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Letos je to velmi vidět i u nás v ČR, protože řada lidí již aspoň občas nedojíždí do práce, ale pracuje z domova, což se leckomu líbí. Na druhou stranu se tu zrodila celá řada ekonomických situací, která způsobila, že i za cenu nižší mzdy mají opravdu někteří zaměstnanci třeba prodloužený třídenní víkend, nebo i někteří týden volna atd. Pro úplnost ještě musím zmínit převod zaměstnanců na jinou práci, než vykonávají, ale v podstatě jsem chtěl příspěvkem říci, že tu zkrátka nikdy nebylo tolik pracovních modelů, jako letos, kdy k nám přišel covid-19.

A to je pro tento víkend zřejmě vše. Žádné nové fotky, žádná akce, žádný výlet, žádné komentování okolí. Není prostě čas. Mám tu celou řadu knih a momentálně čerpám plno informací ohledně památek v centru nedaleké Prahy, což se může hodit a samozřejmě to upevňuje vlastenectví, tentokrát k hlavnímu městu, které někteří tak trochu vedle domácího města také obdivujeme, pokud nejsme zrovna tou skupinou lidí, která považuje za kulturní zážitek návštěvu Teska v Letňanech a dalších tamních marketů.

Úspěšný vstup do dalšího pracovního týdne !


Zdroj: Soutok

Září 4, 2020

18:13

 


Milí čtenáři, je před námi opět víkend a s ním přichází do mnoha domácností již tradičně určitá pohoda, pokud vás ovšem nečekají nějaké nepříjemné povinnosti. Program si samozřejmě nastavíte dle svých potřeb a zájmů, ale není od věci být informovaný, co že se kolem nás děje.
Na prvním obrázku již máte pozvánku na zítřejší Poslední koupání ve Mšeně. Plovárna ve Mšeně je ve velmi romantickém prostředí a trošku se mi při pohledu na plakát vybavuje vzpomínka na akci, která také bývala v létě, nesla název Plovárna a přinášela hudbu ve stylu country a bluegrass.
Tentokrát půjde o trošku jiný hudební styl s pouze jedním interpretem, kterým je hudební skupina Tomáše Kindla, ale věřím, že i tak si návštěvníci přijdou na skvělou atmosféru v krásném prostředí. Tedy, pokud se povede počasí a nebude deštivo, nebo zima :-).
Aktualizace 5. 9. v 10 hodin : Soutok se omlouvá, protože se ukázalo, že výše zmíněná akce proběhla již v pátek. Zvyk je železná košile.
Ovšem, nás tady na Mělníku jistě již velmi zajímá největší kulturní akce měsíce září, kterou jsou krásné a stále více navštěvované Dny evropského dědictví DED. Podívejte se na program níže ( po kliku na obrázky se zvětší), a pak si níže k tomu něco povíme.

 

Ať už vám do toho něco přijde, nebo ne, tak snad proto, že to trvá dva dny a  nabídka je opravdu bohatá, tak si jistě něco vyberete.

Osobně jsem byl loni nadšený ze Dne zvoníků, který je součástí akce a mohu jen doporučit. Dozvíte se spoustu zajímavého o našich zvonech i zvoncích a navštívíte kostely, zvonice i menší zvoničky, jakož naše největší zvony v chrámu sv. Petra a Pavla.

Aktualizace 8. 9. v 18 hodin:  Den zvoníků -  zrušeno !! Oznámeno v pondělí.

Samozřejmě jsou přístupné tradičně otevřené církevní svatostánky, ale máme tu hned několik novinek. Pravoslavná kaple sv. Ludmily bude tuším otevřená premiérově, stejně tak, jako kaple sv. Václava ve Klích a navštívit můžete i kostel v Šemanovicích.

Díky výročí jubileí sochaře Václava Levého bude k dispozici například komentovaná prohlídka Klácelky, ale v Liběchově je toho letos v nabídce po oba dva dny neskutečně mnoho. Rovněž můžete navštívit poněkud netypický Rašínův včelín v části zvané Rašínky.

To jsem však o týden předběhl, ale myslím, že si to letos DED opravdu zaslouží a snad ještě nějakou obrázkovou reklamu z minulosti dám, když bude čas.


Následující pozvánka se mi sem tak trochu s předstihem vloudila, ale je dobré být informovaný.

Václav Levý se letos těší obzvláštní pozornosti a jsem zvědavý, zda toho nějak využijí ti, kteří se nějakým způsobem podílí na turistickém ruchu a třeba i výrobě suvenýrů,tématických knih apod. Opět jsem se po delší době znovu zasnil a tentokrát mě nenapadlo žádné barevné osvěcování  skal a videomapping na téma v Mělníku, ale třeba suvenýr z plastu v podobě Čertových hlav, Harfenic apod. :-).
Co na to výrobci suvenýrů hledající nápady :-)?

Tentokrát jsem si to Mšeno užil a všechny nejbližší akce tu máme na plakátech. Třeba vás něco zláká.


Náměstí Míru ve Mšeně je opravdu krásné a bylo by škoda jej nevyužívat ke kulturním akcím. To si uvědomuje i starosta města Martin Mach a myslím, že toto městečko se v posledním desetiletí zvláště činí. Snad jen škoda, že železničářské spolky mají takové problémy s údržbou a provozuschopností parních lokomotiv, jakož i s lidmi v pokročilém věku, kteří tyto stroje ještě zvládají obsluhovat.
Mšenu by takové akce, jako bylo kdysi dávno ( do roku 2016 ?) několikrát Léto s párou ohromně  prospěly. Je to škoda, ale letos nás to kvůli koronaviru tolik mrzet nemusí. Spíše je tu obava, aby nás do budoucna tyto problémy neustále nezatěžovaly tak, jak se to zatím jeví.

Na závěr si dáme tento víkend na výstavišti v Lysé nad Labem. Máte rádi starožitnosti aspoň tak, jako starožitník pan Kohout ( Jaroslav Marvan) ve filmové komedii  Poslední mohykán (ze zlaté éry stříbrného plátna)?
Co Domov a teplo ? Zatím to ještě jde, ale pak už to bude o topení a bohužel i nečekaných haváriích. Ale, na FB se člověk něco dozví :-). Když jsem četl o těch čápech, co se u nás zastavili na vlašských komínech zámku a snad i na věži, tak jsem si hned vzpomněl na letní výlet do Mnichova Hradiště, kde mají internetoví čápi jedno z mnoha hnízd. Ti však odlétli již někdy po polovině srpna a staří jen o několik málo dní déle.
Co Jiřinkové slavnosti, děvčata :-)?  Vláčkem je to kousíček..
Hezký víkend, příjemné počasí a opatrnost, které není v případě zdraví nikdy nazbyt !
Aktualizace 5.9. ve 13 hodin : Přesně před 50 lety tragicky zahynul MS in memoriam 1970 závodů automobilů formule 1 Jochen Rindt. Rakušan získal titul na slavném typu revolučního Lotusu 72  neobvyklým ziskem bodů za samá vítězství, a také za zvláštních okolností.
https://www.garaz.cz/clanek/jochen-rindt-21004671


Zdroj: Soutok

Srpen 30, 2020

11:24

 


V posledních dnech patří k nejčastějším téma počasí a koronavirus . To první je spíše taková běžná záležitost, ke které přihlížíme k plánování svých denních aktivit. Neznamená to, že když prší, tak budeme nuceni být vyloženě doma u televize, knížky, nebo něco kutit, ale můžeme být někde, kde moc nezmokneme, nebo jít třeba někde v přírodě pod pláštěnkou.

 To druhé nám říká, že si možná budeme muset  na základě vládních nařízení někde od září opět utáhnout svoji morálku. Jsou i nějaké příjemné věci ? Tak samozřejmě, že ano. Máme dnes například celkem levné regionální jízdné, nebo existují i benefity, které je třeba využívat, a tak jsem si s pátkem navrhl a schválil návštěvu Prahy.

Ostatně mě zajímalo, jak moc tam lidé kde nosí roušky. Navíc jsem dokonce i všechny letošní a vlastně dálkové letní vlakové výlety na Jízdenku na léto vlastně vedl až na jednu nechtěnou vyjímku přes Kolín.

Než se však vydáme na cestu, tak se podíváme na jednu krásnou novou věžičku na rohu v Macharově ulici. Moje generace zná tuto budovu ještě jako dětskou nemocnici.I ona časem ztratí svůj lesk, změní barvu, a tak půjde v budoucnu vlastně o historické foto.

Jak jistě víte, tak na autobusovém nádraží nám probíhá rekonstrukce, což je vlastně taková částečná živná půda Soutoku :-). Sám se tomu směji, ale skutečně bych již jen těžko vyjmenovával všechny stavby na Mělníku a v jeho okolí, které jsem tu za těch téměř 9 let ( 11. listopadu 2020) fotograficky navštěvoval.
A že se toho na Mělníku dělo dost ( kruhové objezdy, zůžení přejezdu na Kokořínské, mosty, ulice, část obchvatu, obchodní domy, různé rekonstrukce...Jízdenka PID má pro návštěvu centra Prahy jednu takovou variantu, která vám nabídne kromě cesty tam a zpět  ještě dalších 220 minut na různé aktivity. 
Protože si neumím představit, že bych měl jet do Prahy jenom tak si něco zařídit, nebo něco koupit a hned zase jet domů, tak obyčejně podle hodin přidám ještě procházku.

Tentokrát mě napadlo, že zajdu do metra a dopravím se do stanice Malostranská, odkud to vezmu pěšky s foťáčkem zase zpět do centra. Bohužel jsem to měl hodně časově našponované, což měly na svědomí především ty nekonečné přestupy mezi trasami a čekání v metru, ale dal jsem to.

První fotografie jsou z takzvaných Pražských Benátek, kde už jsme také byly se Soutokem o Vánocích 2018.
http://soutok.blogspot.com/2018/12/vanocni-prani-2018-seznamte-se-prazske.html
Vlastně jsem ani nestudoval, kde asi tak vylezu z metra a poznal jsem to, až když jsem viděl známou hospůdku s emblémem Švejka a plný dvůr hostů :-).

Jak říká pan Lojka : ,, Nezlobte se, že pořád fotím to samé."

Praha má prostě také místa, kam to především návštěvníka táhne, byť má mnoho dalších krásných míst dále a výše od Vltavy, nebo dokonce ještě o něco dále.
Několik následujících obrázků ponechám bez komentáře.

Protože často chodím kolem sochy Karla IV. u nás doma, tak přece nemohu projít kolem, dívat se jinam a nezastavit se.

Spousta lidí považuje za takový velký hlavní zlatý hřeb Prahy toto místo, což je patrné právě z nabídky pražských suvenýrů. Orloje dnes máme u nás i ve dvou vesnicích ( Kryštofovo Údolí, Hojsova Stráž.... oboje Soutok navštívil a přinesl články), ale toto je prostě světový král.
A jsem velmi rád, že si dnes díky internetu můžeme aktuální astroláb přenést kdykoliv domů :-).
http://orloj.eu/sim/index.php
https://drifted.in/horologium-app/
O orloji v Praze i s odkazem na svět : https://soutok.blogspot.com/2018/12/kral-orloju-mezi-orloji.html
Že vám poslední odkaz už nefunguje ? To je internet. Některé skvělé stránky prostě nenávratně  zmizí. Dalo mi to hodně práce najít nějaké pěkné stránky o orlojích ve světě. Dokonce i knihy u nás jsou věnovány především jenom tomu nejslavnějšímu orloji na světě ( Praha), případně u nás v ČR
https://io9.gizmodo.com/astronomical-clocks-were-a-wonder-of-the-medieval-world-1484069867
Přiznám se vám, že jsem se nechal inspirovat facebookem historické skupiny a vynechat toto místo při plánované procházce bylo zkrátka nemyslitelné :-)
https://www.facebook.com/groups/1808841266008571
Od roku 1652 sloužil tento poledník k určování poledne v Praze. Zvláštní nápad, jak ještě doplnit blízký Orloj.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pra%C5%BEsk%C3%BD_poledn%C3%ADk

Mariánský sloup sloužil, jako gnómon, který vrhal sluneční stín.Nedalo mi to a aspoň jsem po příjezdu prošel hlavním místem podniku, o kterém jsem vás ve včerejším dopoledním článku informoval.

Tak se tedy zřejmě jeví cíl každé akce závodníkům.


Již jsem to tu kdysi někde před mnoha lety dával, ale kamarád mi to dnes opět připomněl, jako novinku na internetu, čímž usuzuji, že to někdo oprášil a opět se ta adresa přeposílá v e-mailech tak, jako zajímavost.
Pokud vás však oslovují historické pohledy Mělníka a chcete mít doma také aspoň několik opravdových papírových originálů, tak se dá občas něco sehnat po internetu na aukru a nemusíte ani kontaktovat zahraničí :-). Navíc jsou některé pohledy za téměř symbolické částky.
Hezký zbytek trochu smutného deštivého víkendu a úspěšný vstup do prvního již prakticky zářiového týdne !
http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/22947-City-M-lnik-MelnikZdroj: Soutok

Srpen 29, 2020

09:20


 Takovou nevýhodou Soutoku je fakt, že jeden článek obvykle obnáší vícero pozvánek na akce, ale jakmile se jedna opomene, už mám problém, jak ji kam zařadit, zvláště když nemám zrovna čas se dělat s nějakým článkem.

Již včera odpoledne si mohli někteří příchozí na náměstí Míru všimnout, že nám tam rostou různé stánky, nejde o tradiční sobotní trhy a je tam i poněkud jiná atmosféra. Do Mělníka totiž již podruhé zavítal gigathlon a bude tu až do neděle.

Co to vůbec je ? Možná si vzpomenete na dávný boom triathlonu, kdy jeden sportovec absolvoval plavání, jízdu na kole a běh.Zde je to tedy trochu jinak. Předně jde o štafetový týmový závod, zařazeny jsou ještě in-line brusle a jízda na kole se dělí na silniční  a terenní závod. 


Kde tedy můžete závodníky z Čech, Německa, Švýcarska, Slovenska atd. potkat ? Plavce na Barabě, in-line bruslaře na cyklostezce mezi Mělníkem a Hněvicemi, a ostatní disciplíny tak nějak různě mezi Mělníkem a na Kokořínsku. Na to jsou mapy.

Pokud vás to zajímá blíže a třeba se chcete i podívat, nebo se dozvědět více, tak navštivte tento manuál

 https://www.gigathlon.com/uploads/files/events/czech-republic/CZ%202020/DOKUMENTY/CZ%20MANUAL%202020_WEB_FINAL.pdf

https://www.gigathlon.com./czech-republic/2020/cz/czechrepublic2020

Pěkný víkend !

Zdroj: Soutok

Srpen 26, 2020

18:42

 Máme před sebou poslední prázdninový srpnový víkend a bohužel musím konstatovat, že nám pokračuje rušení různých krásných velkých známých periodických akcí, na které jsem vás tu v minulosti občas pozval ( Tankový den v Lešanech, Traktoriáda v Kropáčově Vrutici i různá vinobraní v našem okolí apod).
Nicméně, některé akce se zřejmě uskuteční, a tak se budete moci zajet podívat do Přívor na také již pomalu známou rytířskou bitvu, nebo do Mšena na tradiční  nedělní pochod, jak jsem tu nedávno psal.
Ovšem, září je již za dveřmi a s ním přichází nový program RMM. Vypadá to, že tradiční DED budou a opět se nám naskytne příležitost zavítat do některých většinou již tradičních kulturních objektů, ale tentokrát je září zaměřeno především na dvě velké historické osobnosti Mělnicka.
Známý sochař Václav Levý, jehož plastiky poblíž obce Želízy snad celý život všichni obdivujeme má letos hned dvojité opravdu významné jubileum. Vždyť je to již neuvěřitelných 200 let, co se bývalý zámecký kuchař panství A. Veitha v Liběchově narodil a 150 let, co zemřel.
V Želízích mívají takovou krásnou akci, o které tady ještě až tak moc nevíme ( spíše až loni díky FB historické skupiny) ale myslím, že by se to dalo letos ještě nějak rozšířit třeba i na jiné výtvory ( Harfenice, Had, Klácelka) ...... Třeba by tam jen symbolicky a pod dozorem mohli nějak turisté v určitou dobu ( časové rozpětí) rozsvítit u plastik svíčky, což by mohlo vypadat také nějak zvláštně.
Nebo i nějaké nasvícení útvarů z akumulátorů. Promiňte, jen se probudila po delší době opět moje fantazie :-).
Myslím však, že bude úspěch, když se náhodou nějak dozvíme, kdy se nám opět Čertovy hlavy takto krásně osvítí, protože je možné, že třeba velká popularita akce nemusí být zase až tak žádaná.

Druhou osobností je pochopitelně svatá Ludmila, od jejíž mučednické smrti uplyne 1 100 let, a kterou si u příležitosti tohoto výročí máme trvale připomínat sochou, jenž má být během příštího roku instalována poblíž vchodu do chrámu sv. Petra a Pavla.
Kdo se o věc trochu zajímáte, tak již víte, jaký návrh vybrala porota, a i to, jak reagovali na FB lidé. V týdeníku Mělnicko na titulní stránce( srpen 2020, redakce se údajně nedávno přestěhovala do Prahy) máte vlevo určitou inspiraci a vpravo vítězný návrh, který má být realizován.
Co k tomu dodat ? Nic. Všichni víme, že diváci mají většinou nejen v soutěžích leckdy jiný názor, než odborné poroty a jen málokdy mohou něco nějak ovlivnit, byť samozřejmě ankety, petice i referenda papírově existují.
Třeba k nám přijede stejně tak, jako do Ostravy aspoň jednou Televize, aby ve večerních zprávách někdo řekl, že se mu to zdá zajímavé a jiný to tvrdě odsoudil.
Myslím však, že výroční turistická vizitka s Marií Terezií do turistického deníčku, kvůli které jsem si zajel dvakrát po sobě do Prahy mluví aspoň za můj vkus jasně. Asi jsem už staromódní :-).


 

Léto v mělnickém muzeu ještě nekončí!

Léto v mělnickém muzeu ještě nekončí! Výstava Imaginárium bratří Formanů je v plném proudu a s ní i soutěž o originál grafiku Matěje Formana a dřevěné autorské hračky. Stačí se ponořit do tajuplného světa fantazie a pozorně se dívat. Každý, kdo splní 10 soutěžních úkolů, je zařazen do slosování. Najít na výstavě klokana nebo spočítat vlky, které musí překonat Karkulka, než přijde k babičce, či namalovat obyvatele dřevěného domečku s ovečkami…

Úkoly jsou zábavné, ale nijak složité. Děti i dospělé nenásilně navedou, aby objevili všechny skryté taje divadelního a výtvarného světa přátel a tvůrců Divadla bratří Formanů, který výstava představuje. „Jsme rádi, že i v této nejisté době lidi chodí a z výstavy jsou nadšení. V každém dospělém se stále skrývá kousek malého dítěte, a tak se tu vyřádí všechny věkové kategorie návštěvníků. Nejvíc je baví hybohledy, barevné dostihy, dřevěná zvířátka i camera obscura.“ říká ředitelka muzea Miloslava Havlíčková

. Výstavu Imaginárium můžete navštívit až do 4. října 2020. Je otevřena denně kromě pondělí 9-12 a 12:30-17 hod. 

Na září Regionální muzeum Mělník připravuje další bohatý program např. posezení s harmonikou, dobovou módní přehlídku k oslavám sv. Ludmily, akce k výročím Václava Levého či Dny evropského kulturního dědictví…

Kontakt:

Kristýna Frelichová – odd. PR a propagace [email protected], tel. 728 620 651, tel. 315 630 923 Regionální muzeum Mělník, příspěvková organizace Středočeského kraje, nám. Míru 54, 27601 Mělník http://www.muzeum-melnik.cz

Zdroj: Soutok

Srpen 21, 2020

17:47

 


Dnešní článek začnu kalendáriem. Máme dnes 21. srpna, což je datum, kdy si mnozí vzpomeneme na intervenci vojsk Varšavské smlouvy do naši vlasti.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Invaze_vojsk_Var%C5%A1avsk%C3%A9_smlouvy_do_%C4%8Ceskoslovenska

Více na ..... https://www.facebook.com/groups/1808841266008571


Proč jsem zařadil na úvod dnešního článku foto s mysliveckou tématikou ? Jednoduše proto, že na výstavišti v Lysé nad Labem právě probíhá výstava Natura viva a je to současně víkendová pozvánka tohoto týdne.
https://www.vll.cz/natura-viva


Poslední dobou se mi zdá, že se bohužel pořád něco ruší ( mnohdy populární akce), a tak docela rád dávám plakát na příští sobotu. Tato akce snad bude. Více na ....
https://www.mestys-vsetaty.cz/aktualne/aktuality/privorska-bitva-2020-175cs.html

Jen o den později tu je populární Mšenská 50  ( plakát jsem zatím nikde nenašel).....
http://www.mestomseno.cz/index.php?cmd=page&id=396&lang=cs

......., jejíž součástí je běh Kokořínské roklinky. V pátek večer máme ve Mšeně na náměstí ještě koncert skupiny Bee Band ( swing a jazz)
http://www.mestomseno.cz/index.php?cmd=page&id=5&action=2&calendar_id=1724


Je tomu přesně rok, co se mi v rozhlasovém  pásmu DAB+ povedl od mělnického zámku na obyčejný teleskop nádherný mimořádný podmínkový úlovek z frankofonní části Švýcarska. Dokonce jsem na vyhlídce přímo ze vzduchu chvíli poslouchal folklorní stanici Rádio Eviva .
http://soutok.blogspot.com/2019/08/ceskou-republiku-v-patek-zasahly.html

Poslední dobou se zdá, že je na pásmu pro lovce dálek taková okurková sezóna a všichni se po této stránce tak nějak těšíme již na podzim, který bývá nakloněný dálkovému příjmu. Přesto to neznamená,že bychom jenom čekali a stále je v tomto odvětví čím se bavit.

Důležitou změnou byl nástup nových přijímačů s barevným displejem, které umožňují takzvané slide-show. Znamená to, že si posluchač může přímo na displeji prohlédnout obal nějaké gramodesky, či CD, podívat se na moderátorku, která je zrovna ve studiu, přečíst si nějaký výběr zpráv, podívat se, jaká je předpověď počasí apod.
V Mělníku není prakticky na mnoha místech problém ulovit programy od všech našich čtyř provozovatelů ( ČRo,Čra,Teleko a RTI.cz). Jaké programy šíří naši jednotliví provozovatelé ? Celou řadu z nich sice najdete na klasickém FM pásmu, ale každý musí nakonec uznat, že je to v kvalitě i nabídce služeb o něčem jiném, a některé evropské státy již FM pásmo pozvolna vyklízejí podobně tak, jako relativně nedávno střední vlny. Na špici vývoje je zejména Německo.
http://www.digitalradiodab.cz/rozhlasove-stanice.html

Zajímavý vývoj nás může čekat do konce roku na kanále 12D, který je vyhrazený ČRo pro Moravu ( má být zachytitelný především na Moravě a mux obsahuje i jiné stanice). Zatím můžeme poslouchat na hraně poslechu oblastní studia z Ostravy, Brna apod. jen na některých výše položených místech ( zámek, Brabčov ...) z vysílače Jihlava- Strážník,( 120 km.
Ale tím, že má být uvedený do provozu vysílač na Pradědu s dvojnásobným výkonem ( 10 kW) a Jihlava- Javořice ( 10 kW max. 20 kW), tak by možná mohlo dojít na kanále 12D ke zlepšení příjmu, což poznáme podle případného zlepšení signálu.Jenže nejde jen o příjem našich stanic, které vám mimo zvukový program a svá barevná loga předávají různé obrázky a textové informace, ale můžete se pokusit ulovit i nějaký zahraniční multiplex, který bývá obvykle šířený z nějakého vysílače, který se nachází jen kousek za hranicemi v nemalé nadmořské výšce.

Snad nejsilnějším zahraničním vysílačem tady na Mělníku je 73 km vzdálený  Unger poblíž městečka Sebnitz na hranici se Šluknovským výběžkem., který šíří v pásmu DAB+ saský multiplex na nanálu 9A a celonárodní německý na kanále 5C.
Také tady se třeba můžete během poslechu podívat, jaké počasí mají u sousedů. Objevil jsem dokonce na jednom programu vysílání v lužickosrbském jazyku, ale zdá se, že šlo jen o programovou časovou záležitost konkretního dne.

Druhý snímek je z populární saské hudební stanice pro mladé ( Rádio Jump), a také jsem vybral počasí, které tu zahrnuje regionální oblast soukromé stanice.

Celoněmeckému muxu 5C, který má vysílače po celém Německu a zachytíte jej z Ochsenkpfu, Drážďan, Ungeru, Chemnitzu, Hoher Bogenu atd. vévodí rodina zpravodajských programů DLF Deutschlandfunk . Zde je výhodou znát samozřejmě cizí jazyk, ale 1. národní mux na kanále 5 C má i řadu hudebních stanic.


Stanice DLF Kultur, se nevěnuje jenom zpravodajství, ale také přehrává hudbu.

Stanice Absolut relax je stanicí hudební a díky nižšímu stupni zabezpečení hraje i při horších podmínkách.


Další hudební stanicí je Schlager Paradies.


Sunshine live by potěšila mladé fandy techna a elektronické hudby.

Jedna z reklam stanice Absolut relax.

Také bádensko- würtenberské Schwarzwald rádio můžete díky celoplošné národní nabídce poslouchat a hudební styl je oldies. Zde se poněkud nekonečně dlouho načítá obrázek, ale to je zase vše záležitostí techniky a podmínek.Vyloženě rockovou stanicí je Rádio Bob. Všechny tyto stanice můžete tady všude kolem a leckde i uvnitř budov bez nutnosti připojení k internetu nyní poslouchat.

V současnosti všichni příznivci DAB+ v této části ČR s napětím očekávají vstup druhého německého celoplošného muxu ( 3. října), který má být nejseverněji od našeho území vysílán z vysílače Dresden -Wachwitz. Největšími lákadly jsou stanice Antenne Bayern a Rock Antenne.
Protože má mux vysílat na kanále 5D, tak se však v některých místech očekává kolize s vysílačem Černá hora ( Trutnov, Teleko), což může v případě podobné síly signálu znamenat to, že posluchač nakonec na některých místech neuslyší ani jeden z těchto dvou vysílačů. Ovšem, pásmo DAB+ je zatím neprozkoumané, příjem takzvaně v plenkách a provozovatelé občas na základě různých dohod změní vysílací kanál, nebo zvýší pokrytí novým vysílačem.
Pokud stanici Antenne Bayern, či Rock Antenne na 5D po 3. říjnu nechytíte, tak nemusíte smutit, protože na podzim k nám jde často signál s přímým výhledem i přímo z Bavorska :-).

Kdyby ještě žil pan Ing. Jáchymstál, který býval v minulosti častým diskutérem na Soutoku,( byť jej na druhou stranu obohatil svými výbornými znalostmi), tak by se v článku ....
https://soutok.blogspot.com/2015/02/co-vsechno-se-da-sbirat-je-toho-hrozne.html

...... zase jenom divil, co že se dá zase nově po RDS stanic v pásmu FM sbírat :-).

Na samý závěr jsem si nechal jedno jarní foto ze Řípu, kde jsem zaznamenal  textově i barevně opravdu bohatý slide-show u stanice Bayern Aktuell, která sem dolétla přímo z Bavorska. Na tomto poli je co objevovat a určitě se můžeme těšit i na nějaká slade-shows nejen ze vzdálenějších spolkových zemí Německa, ale i vzdálenější ciziny.
Vždyť jsme tu měli také již Rakousko, Švýcarsko a na přelomu roku i Dánsko. Vše jen na vestavěný teleskop ( prut). Dnešní přenosná DAB+ / FM rádia již nejsou nijak drahá ( nejlevnější kategorie obvykle od  akčních 500 do 2 000 Kč) a svým vlastníkům mohou přinést spoustu zábavy, aniž by je tito nějak zvlášť poslouchali.
Vždyť nás obklopuje tolik všelijakých zábavných i zajímavých věcí. Hezký srpnový víkend !
Aktualizace 23.8.2020 v 15 hodin:
Loga DAB+ stanic v České republice a v Německu:
http://www.digitalradiodab.cz/rozhlasove-stanice.html

https://www.dabplus.de/programme/

https://dabplus.at/programme/

Trošku mi to připomíná knížku o klubovém fotbale, o státních vlajkách, nebo heraldiku šlechtických  rodů :-). U prvního a třetího odkazu stačí jen prohlížet stránku. Rakouské 11C a 5D se tu za inverze objevují. U druhého odkazu pro Německo je třeba ještě vybrat spolkový stát a dále stránku mehr erfahren, kde se můžete třeba i přepnout do formátu PDF. Tam je info ke každé stanici a samozřejmě i logo.

Zdroj: Soutok

Srpen 16, 2020

17:00

 


Snad každý z nás, kdo byl někdy na nějaké rozhledně, nebo aspoň na kopci s pěkným výhledem, tak získal nějaké zkušenosti. Obvykle je to zjištění, že hezké letní počasí zpravidla nenabízí žádné úchvatné dálkové pohledy, minimálně obzor je v oparu, ale zase máme zpravidla příjemnou náladu z krásného dlouhého letního dne a jsme vděční i za hezké blízké cíle.
Zima bývá obyčejně považována za nejlepší období pro dálkové rozhledy, ale zase to má své stinné stránky a provozovatelé rozhleden, se přizpůsobují stavu počasí a hlavně takzvané turistické sezóně. To ve výsledku znamená, že zatímco přes léto jsou rozhledny otevřené denně, tak s nástupem října a listopadu již obyčejně jen o víkendech.

Co však dělat v situacích, se kterými nemají moc zkušenosti ani pořadatelé a ani návštěvníci ? Vězte, že zprvu je to hodně o tápání na obou stranách a samozřejmě také o štěstí. A to jsme tentokrát na Vrátenské hoře neměli, neboť žádné letní ohňostroje se nikde na obzoru nekonaly.
Obyčejně jsme zvyklí, že spousta historických objektů je osvětlených a představujeme si něco, jako když se podíváme na krásné noční pohlednice. Jenže si už moc neuvědomujeme, že jejich autor je jen nedaleko od objektu, má potřebné počasí a mnohdy užívá i stativ.

Konečně, průvodce se chlubí  například tím, že osvícený vysílač Ještěd je za příznivých podmínek vidět očima ze vzdálenosti až 65 km a samozřejmě, se doporučuje triédr.

Jenže realita je zcela jiná a najednou by bodl i úplněk. Dlouhý světelný den rázem skončil, všude je plno tmy a ukáže se, jakou chybou je i absence kapesní svítilny.

Světla umí kouzlit .....

..... a blesk fotoaparátu vám samozřejmě maximálně osvítí anténní techniku na věži pod vámi, která už snad nemá nad vámi ani místo.


Vnitřek rozhledny je pro noční prohlídky vynikající ......... a reflektory ve třech koutech věže mířící vzhůru dávají postupně interiéru snad až sedm barev.


Jenže je tu problém. Rozhledna by potřebovala nasvítit i venku, podobně tak, jako náš zámek, což je však pro pozorovatelé v ochozu rozhledny nežádoucí. Šlo by to zařídit jedině tak, že osvícení věže by proběhlo v pozorovací den vždy na pět minut po každé celé hodině, jako příležitost pro fotografy.


Provozovatelé se snažili dát akci atmosféru nočního zahradního posezení, která k nám kdysi pronikla z dalekého Japonska společně s pěstováním bonsají
.Dnešní majitel fotoaparátu je obyčejně seznámen s tím, že pro denní záběry stačí spustit režim auto, na focení ohňostrojů je jeden z několika dalších programů, a pro noční záběry vám nabízí režimy dva. Jeden je pro otevření dlouhé expozice a vyžaduje stojánek, druhý vám reklamě říká, že lze pohotově fotit krásné noční záběry z ruky.
Realita je taková, že když nejsou nadšené obyčejné oči, tak technika večer nedokáže to, co přes den. Na takovéto dálkové záběry potřebujete hlavně dobré přírodní podmínky, minimální oblačnost, a možná i režim, který se používá na hvězdy a vyžaduje stativ, byť jsem se snažil občas využít i opory ochozu.
Na druhou stranu se ve věži střídá mnoho mladých rodin s dětmi a je asi vyloučeno se tam plést s nějakým stojánkem. Nicméně, rohodující měrou se podepisuje oblačnost. Pokud si věž Ještědu zvětšíte, tak zjistíte, že stejně mizí ostrost a objekt bude připomínat spíše hvězdnou mlhovinu.

Navíc se zdá, jako kdyby svítil jen vrchol věže bez restaurace a je vůbec otázkou, jak to bylo v daný den s nasvícením nedalekého hradu Bezděz. Svítila jen obec dole na úpatí pod hradem.

Někdy je takové odlišné světlo dobrým vodítkem. Dvojice z Bělé pod Bezdězem mi potvrdila, že jde skutečně o benzinovou pumpu u nich.

Snad jen ještě několik snímků pro představu, ale něco tomu zkrátka chybělo.

Tady máme dokonce nahoře na obloze už i hvězdy, které se před mým odjezdem ve 22.15 začaly na jednom místě objevovat. Těžko říci, co by způsobil stativ s hvězdářskou dobou osvitu, když to nebylo všeobecně při pozorování očima na nějaké jásání. Panovala oblačnost.A ze světa zábavy se přenesme do neúprosné reality.

Nejprve tedy ještě  jednu nedávnou romantickou fotečku  Nevyfoťte to :-).

Park a hlavně jezírko u autobusového nádraží je dle mého názoru již dlouho ostudou města a na rozdíl od parku na Polabí, se tu snad vůbec nic údržbářsky neděje. Mám pocit, že i ty kachny v té zelené vodě již nechtějí být.

 Třeba by stačilo aspoň nějak ty zelené řasy odstranit Jenže, to si zase dovoluji v tomto městě, jako jeho občan něco veřejně kritizovat, a to tady nemají vlivní zrovna rádi.

Tak nějak nevím. Na čtení novin moc času nemám a nevěřím, že by tam v poslední době někdo  kompetentní vysvětloval, co bude s parkem dále. Spíše věřím tomu, co už dlouhou dobu vidím na vlastní oči, a co zrovna není moc pěkným pohledem.

To se čeká na nějaké finanční dotace a bude se zase vymýšlet nějaké další skvostné mělnické kulturní veledílo, nebo jak :-)? 

Dnes mě dostala ještě jedna věc a není to prvně. Chodí kolem spousta lidí, kroutí nevěřícně hlavou, vzájemně si postěžují a dívají se k jedné lavičce. Ta lokalita je v Podhradí, kde se válí již pokolikáté stále nějaký nechutný bordel odpadků z jídla, který potom láká i vosy. Nerozumím tomu, protože za zámkem se každé ráno uklízí, ale toto místo nějak často zvlášť přitahuje mimo normální slušné lidi i nějaký arogantní odpad společnosti.
Už včerejší podvečerní počasí nasvědčovalo, že to za dvě hodiny na Vrátence třeba ani nebude nic moc, ale nedejte to, když budete třeba čekat až zase do příštího června. Leda, že by někoho vlivného napadlo pořádat takovou akci třeba v říjnu. Jinak akce se zajímavou atmosférou.

Na snímku jsem chtěl ukázat, jak je krásně vidět od Neratovic přes Kostelec ( cukrovar) až do Staré Boleslavi ( chrám), o které jsem nedávno psal, ale nějak se mi tam i po zvětšení ta 23 km vzdušnou čarou vzdálená Bolka ztrácí.

Tak ještě trošku romantiky. Pohodový vstup do dalšího pracovního týdne přeje Soutok !


Zdroj: Soutok
12:34

 


Čtenáři Soutoku vědí, že si kromě populačně nejvíce poslouchaného popu a rocku občas rád poslechnu prostřednictvím netu třeba i pravou africkou hudbu. Tedy, žádnou přihlouplou rapovou a lehce agresivní hudbu z USA, kterou bohužel poslouchá z hudebních přehrávačů naše mládež, ale skutečnou populární nesmírně melodickou a mnohdy silně vokální pozvolna se měnící hudbu z Madagaskaru ( Radio Paradisagasy), Senegalu, Etiopie, Tanzánie, Gabonu, Keni, Ugandy, Konga ( Congo Planet) atd.
https://soutok.blogspot.com/2018/02/radikalni-rez-na-soutoku-osm-serialu.html

https://soutok.blogspot.com/2017/10/cely-vikend-je-ve-znameni-draku-i.html

https://soutok.blogspot.com/2012/07/hudba-jak-ji-nezname.html

http://soutok.blogspot.com/2018/01/obrazem-stary-melnicky-most-meni-podobu.html


A když už tu máme ty Africké trhy a člověk má navíc dokonce i cestu kolem, tak proč se nepodívat na něco, co se u nás v obchodě leckdy ani nevidí ? Navíc můžete nejen obohatit své chuťové znalosti,  třeba pod heslem, že žijeme jen jednou, ale koupí pomůžete i tamním pěstitelům ....
https://www.africketrhy.cz/markets/africke-trhy-v-melniku-16-8-2020/

https://www.africketrhy.cz/markets/africke-trhy-v-melniku-28-6-2020/

Pokud se k vám článek dostane ještě včas, tak to do 15 hodin třeba na zámecké nádvoří ještě dnes stihnete. Pokud to nestihnete, tak má putovní akce svůj kalendář a věřím, že ani na Mělníku není naposledy.
Hezkou neděli!

Zdroj: Soutok

Srpen 13, 2020

17:42

 


Následující víkend  je takovou vstupní branou do druhé poloviny závěrečného prázdninového měsíce srpna. Sice se ještě pořád řádně potíme a bílý den je stále ještě dostatečně příjemně dlouhý, ale přece jen již ráno pozorujeme, že nám slunce vychází o hodinu později, než kolem 21. června  a večer zapadá  již o více než 45 minut dříve.
Život kolem nás samozřejmě nestojí a stále se něco děje, stále se něco nabízí. Mnoha občanům Mělníka zvedl například tlak vítězný návrh na sochu sv. Ludmily a podobnou nevoli sklidila i informace, že Mělnické vinobraní letos v září nakonec nebude ani na jeden den. 
..... https://www.facebook.com/groups/1808841266008571/
Také bychom se měli ve dnech 2. a 3. října dočkat voleb do zastupitelstva krajů. Pojďme však k něčemu mnohem bližšímu.
Pro někoho událost zcela nová, o které třeba ještě ani neslyšel pro jiného možná nic zvláštního. V každém případě máme v areálu mělnického zámku opět nepravidelnou akci, která tu sice není prvně, ale  je určitou pozvánkou pro veřejnost. Více dole v odkazu.Africké trhy v Mělníku.Datum: 16. 08. 2020, Čas: 09:00–15:00
Místo: Zámek Mělník Adresa: Svatováclavská 19/16, 276 01 Mělník
Vstupné: 0 Kč
https://www.africketrhy.cz/markets/africke-trhy-v-melniku-16-8-2020/


Pokud byla první pozvánka pro vás, kteří rádi dráždíte chuťové buňky a objevujete tak trochu i chuť exotické gastronomie, tak druhá pozvánka je pro cestovatele, milovníky rozhledů, a také bude trošku exotická. Nepůjde totiž o klasickou denní návštěvu rozhledny tak, jak to bývá běžné, ale  jde o návštěvu noční a letos poslední.
Kdy ? V sobotu 15. srpna. V kolik hodin ? Od 21.00 do 1.00. Za kolik ? Za 50 Kč. Co uvidíte ? Možná nějaké osvícené památky ( hrad Bezděz, Ještěd ....) Možná i nějaké letní ohňostroje. V každém případě může jít o originální nezapomenutelné pohledy, ale bude samozřejmě záležet i na počasí.

Jsou akce, které mohou v mysli člověka zanechat určitou stopu. Takovou masovou akcí je například Svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi, která je takovou určitou pocitovou směsicí. ....
http://soutok.blogspot.com/2019/09/svatovaclavska-pout-ve-stare-boleslavi.html

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie procházela loni velkou rekonstrukcí a nyní se nám toto město hlásí hned třikrát.
https://www.staraboleslav.com/

Nejprve nás upozorňuje na Pouť Nanebevzetí Panny Marie, která se letos má konat ve dnech 15. a 16. srpna. Více jsem se bohužel nikde nic nedočetl a ani to, zda je akce zrušena.
Hlavně je připomínáno, že příští sobotu 22, srpna můžete prvně navštívit na vlastní nebezpečí a za nemalý poplatek dosud nepřístupné prostory baziliky. Akce se nedoporučuje fyzicky slabším jedincům a všem, kteří trpí závratí. Má se jít po schodišti, kde i chybí zábradlí do mnohametrových výšek a každý účastník podepisuje seznámení, že byl informován o stavu věci a vydává se na akci na vlastní nebezpečí.
Třetí pozvánka připadá na ještě vzdálený termín populární Svatováclavské pouti.

Na závěr dnešního článku, se ještě podíváme, co nám nabízí v nejbližší době velmi dobře a levně dostupné výstaviště v Lysé nad Labem, a na úplně samý závěr ještě koukneme na kalendář akcí ve Mšeně a v okolí. Pěkný víkend !
Kalendář akcí na Mšensku.05.06.2020  Noční návštěvy Vrátenské rozhledny14.07.2020  Výstava - Bůh miluje cizince15.08.2020  IX. setkání motocyklů československé výroby ve Mšeně15.08.2020  Kokořínské hudební slavnosti22.08.2020  Beseda na koupališti - Klimatické změny, voda a tvorba krajiny28.08.2020  Koncert na náměstí - kapela Bee Band - swing a jazz30.08.2020  Mšenská 50 + Kokořínské roklinky06.09.2020  Setkání s loutkami u studánky v Hlovci20.09.2020  Zavírání šoupátek28.10.2020  Běh Debří14.11.2020  Koncert pro Světlušku29.11.2020  Rozsvícení vánočního stromu09.12.2020  Česko zpívá koledy12.12.2020  Vánoční hostina pro zvířátka13.12.2020  Běh Boudeckou roklí01.01.2021  Novoroční vycházka - sestup do Ráje

Zdroj: Soutok

Srpen 9, 2020

15:17

 

Nedávno jsem tu psal o půldenním výletě, kdy jsme zavítali také na sever od Mšena, a který mi vydal na tři články. Tehdy jsem zmínil dvě věci. Jednou z nich byl tip na jeden výlet těsně za hranice okresu, a tou druhou skutečnost, že jsme od včerejšího dne zcela zahrnuty do výhodné integrace pražské PID.
Pokud jste již koukali elektronicky do brožurky Kokořínsko v PID, nebo si ji v tiskové formě obstarali nejpravděpodobněji v našem TIC ( Bude jistě na podzim i v Letňanech i na Autobusovém dni) ..
https://pid.cz/wp-content/uploads/2020/07/DL-brozura_Kokorinsko.pdf
...., tak víte, že je příjemně vytvořena ve formátu knížky ( nikoliv skládačky) a je v podstatě knižním jízdním řádem oblasti, včetně lokálky z Mělníka do Mladé Boleslavi.

Máme dnes takový horký den, kdy je snad i zbytečné někde venku riskovat zdraví a potit se, tak mě tak napadlo, že bych vás mohl na ten výlet za hranicí okresu, jenž jsem tu nedávno zmínil, takříkajíc obrazově pozvat.
Sice jsem musel zajít do archivu z roku 2007, ale ona se příroda bez lidského přičinění zase tak rychle nemění. Vzpomínám si, že byl květen a vyjel jsem tou naší lokálkou již někdy dopoledne. Cíl mé cesty byla zastávka Trnová, ale v současnosti bych to vzal za přijatelného počasí až ze Skalska.
Sice jsem viděl z vlaku svůj oblíbený větrný mlýn u Vrátna, ale výstupem v zastávce Trnová jsem se připravil například o malé železniční muzeum v Sudoměři a hlavně o vodní nádrž Sudoměř, která je tou první v soustavě nádrží na Strenickém potoce, který se u Krnska vlévá do řeky Jizery.
Je trošku škoda, že podle potoka až do Krnska vede ze Skalska už jen cyklotrasa 143, protože okolí podle potoka, kde v minulosti částečně vedla zrušená trať Skalsko - Dolní Cetno - Chotětov je krásné, ale co se dá dělat.
Naše cesta však vede opačně. Na prvních dvou obrázcích máte kapličku v Trnové a jde o skutečně roztomilou malou vísku. Vlak vám zastaví v zalesněném údolí, odkud vede vzhůru k severu polní úvozová cesta, která vás za 15 minut dovede  po poli do středu zmíněné vísky. Na druhou stranu od zastávky vede úvozová cesta do obce Kluky.
V Trnové vás zelená Sellnerova stezka svede malebnou polní krajinou do údolí Strenického potoka a nyní již budete obdivovat jenom skály a vodu podobně tak, jako když kráčíte Kokořínským Dolem poblíž říčky Pšovky.
Ještě se jednou dotknete na malém kousku v krásném údolí málo používané okresní silnice ( snad ještě s malým provozem :-)) a vstoupíte do Údolí Skalského potoka.Na začátku údolí projdete pod Sellnerovým hradištěm, a pak je snad až k Suchému mlýnu zbytečné cokoliv komentovat.
Obrázky hovoří jasně a mně se tam opravdu líbilo :-).
K Suchému mlýnu je to od vlaku v Trnové pouhých 5.4 km a má to představovat 1.5 hodiny cesty. Odtud můžete právě jít po žluté značce dva kilometry do Nosálova ( PID), což jsem ještě nešel, a pak třeba přes Lobeč do Skramouše na lokálku domů, nebo také k železniční stanici Bezděz.
Ta je odtud vzdálena 6.8 km ( 2 hodiny chůze) a stále po zelené. Ti zdatnější si v pohodě ještě vyšlápnou na hrad Bezděz ( 3.3 km, 1,5 hodiny do kopce, 50 minut s kopce). Pak je zřejmě nejlepší návrat vlakem přes Bakov nad Jizerou, Mladou Boleslav a třeba Všetaty, nebo zkusit nějakou autobusovou přípoj v Doksech. Některé soukromé linky jedou z Jablonného přes Mělník do Prahy a není třeba v Dubé, nebo ve Mšeně přesedat. Další možností je autobus z České Lípy.
Pro vás, kteří zvláště rádi cestujete je tu ještě jedna varianta. Z České Lípy totiž jezdí vlaky i autobusy do Litoměřic, ale to už je spíše pro dobrodruhy. A tak můžete paradoxně začít svůj denní výlet na Mladoboleslavsku a skončit u zlatavého moku v krásných Litoměřicích :-), odkud to k nám domů po železnici také dobře jezdí.Před vámi je vidět zámek Houska a zcela vpravo na obzoru hora Říp. Pohled od hradu Bezděz, kde je mimochodem na nejvyšší věži kruhový rozhled.


Když jsem tak jezdil o dovolenou již poněkolikáté ( od roku 2014) na Jízdenku na léto vlaky ČD, tak jsem si nemohl ve vagonech nevšimnout jakési koronavirové reklamy na cestování do různých míst v ČR. Jen ten Mělník tam nějak chyběl. Ale, už nechybí, protože tuto reklamu za nás udělal Petr Raist Šťastný :-). Gratulujeme !
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10218496140020801&set=gm.3319141761645173&type=3&theater&ifg=1

Hezký zbytek neděle a úspěšný vstup do dalšího týdne!Zdroj: Soutok

Srpen 8, 2020

16:34

 

Když se na Mělníku vloží do něčeho Mělnický osvětový a okrašlovací spolek MOOS, tak to je prostě na veřejnosti vidět. Už jenom tato jediná fotka s několika předměty na stole a na příznačném místě u vchodu do jednoho domu, pod nímž jsou středověké sklepy, hovoří hodně o propagaci města Mělník, o kterou se členi spolku opravdu maximálně snaží.
Přitom jde jen o špičku ledovce, protože členi spolku tu a tam ve svém volném čase přiloží ruku k dílu tam, kde se zdá, že by nějaké místo, nebo i kulturní památka ve městě mohla vypadat lépe, nebo i tak, jak by vypadat měla, a v současnosti není nikomu lhostejné, jak vlastně bude vypadat budoucí socha sv. Ludmily, která bude dalším trvalým kulturním přírůstkem města.
 Vždyť nikdo nechceme, aby návštěvníci odjížděli z města s pocitem, že tak, jako má Ostrava svoji nevydařenou nepěknou sochu zpěvačky Věry Špinarové, tak má Mělník další neuchopitelnou a zcela nepodobnou modernu, byť má třeba rozvíjet představivost.
Když si vzpomenu na časy, kdy jsem ještě hodně s rodiči o víkendech cestoval mimo jiné po našich hradech a zámcích, tak vím, že nejvíce jsem obdivoval obrazy opravdových mistrů, kteří dokázali namalovat takové portréty, které snad svoji krásou předběhly i současné fotografie osob a ti lidé na nich vypadali doslova jako živí.
Ale, pojďme již k dnešním sklepům.Na úvod musím něco připomenout. Po zámeckých sklepích a chodbě ke středověké studni, ke které se vychází z mělnického TIC má letos Mělník prvně celou sezónu ( podle letošních  koronavirových možností) otevřené také téměř denně soukromé sklepy na Náměstí Míru v č.p. 5 ......
http://soutok.blogspot.com/2019/08/na-melniku-se-dnes-prepisovaly-dejiny.html
http://soutok.blogspot.com/2020/07/prvni-soukrome-melnicke-podzemi-na.html
Nicméně, Martin Klihavec má podobný názor na mělnické středověké sklepy stejně tak, jako Soutok a občas podle možností a po domluvě s majiteli pokračuje s MOOS v jejich propagaci.
Domníváme se, že mělnické středověké sklepy jsou zcela nedoceněny. Zaznělo tu již spousta  všelijakých argumentů, ale čím déle MOOS tuto činnost provádí, tím spíše si uvědomujeme věci, které nám dříve připadaly druhořadé.
Řada dnešních návštěvníků si jistě uvědomila, že dnes prošla vlastně takový malý sklepní okruh, a že bylo v dnešním horkém dni tam dole moc příjemně. Vězte, že hned vedle ve sklepích pod ,, Beránkem", kam nás také MOOS nedávno zavedl, je také malý sklepní okruh.
Mělník má zkrátka mimořádné středověké podzemí. Pokud jste někdo navštívili vyhlášené sklepy v Táboře, Znojmě, Jihlavě .... , tak mi snad dáte za pravdu, že ty mělnické nejsou o nic horší a možná právě naopak.
Často mě svádí vychvalovat hlavně sklepní komplex pod Palackého ulicí, kterým je řada nadšenců pro mělnické sklepy doslova posedlá .....
http://soutok.blogspot.com/2018/05/strakovy-sklepy-navstivilo-v-sobotu.html
...... ale vždy když přijdu v rámci mimořádných dní při akcích MOOS i do dalších sklepů, tak mám pocit, že jsou všechny tak vynikající, že kdyby se po vzoru prvních soukromých pro veřejnost otevřených sklepů spolu domluvili majitelé i těch dalších, tak mám doslova před očima vizi, jakou známe z míst velkých atrakcí.
 Průvodci odvádí určité skupinky zájemců od TIC ve směru hodinových ručiček v časových intervalech po obvodu náměstí. Domácí je poznají podle toho, že jdou v čele skupiny turistů a v ruce nesou obrovský kruh, na kterém jsou naskládány klíče od jednotlivých očíslovaných sklepů.
Pokud jste někdy koukali na francouzskou soutěž Pevnost Boyard, tak přesně takový paklíč může být jeden z armády sklepních mělnických průvodců :-).
http://soutok.blogspot.com/2015/12/s-melnicanem-jindrou-tremlem-ke-slavne.html
Samozřejmě, že všichni, kteří by takto nabídli své obvykle prázdné sklepy, které máme s MOOS již tak nějak veřejně prošlé, tak by vedle čestného umístění dárcovského jména  dostávali nějaký příjem z turistického sklepního ruchu, ale to už věc, kterou by měli řešit radní podobně tak, jako motivaci majitelů sklepů do takové akce jít.
Zase jsem se nechal trošku unést sny, ale věřím, že nejsem sám :-).
Prohlédněte si tedy snímky dnes přístupných krásných sklepů a půjdeme na další tematiku. Jen se ještě sluší poděkovat MOOS za jejich aktivitu zejména na tomto poli zájmu a vám, kteří jste dnes přišli, tak za to, že jste svoji návštěvou opět ukázali těm vlivným, že máte naše mělnické sklepy rádi, líbí se vám a vůbec nejste proti vytvoření veřejného mělnického podzemního okruhu, který by naše město jistě neuvěřitelně proslavil a pozvedl..
Aktualizace ve 20.50:  Došla ke mně zpráva, že se dnešní prohlídky účastnilo 400 návštěvníků, To je pěkný výsledek, když vezmeme v úvahu, že jde převážně o místní návštěvníky a navíc po třech letech o opakovanou pozvánku.
Na dalších snímcích jenom tak lehce nakoukneme na tradiční sobotní dopolední mělnické Náměstí Míru, kdy tu jsou pravidelné farmářské a bleší trhy.

Poslední dobou jsem si několikrát uvědomil, jak je to krásné, když máme volné letní ráno, kdy se město pozvolna probouzí, ještě není horko a pořád je co obdivovat. Když se podíváte na známé sluneční hodiny, na které je právě krásně vidět z romantické Palackého ulice, tak zjistíte, že se Soutoku nejspíše podařilo zaznamenat vůbec nejčasnější ranní sluneční paprsek v dosavadní historii.
Stín ukazuje 7.45, což znamená, že máme 8.45 SELČ :-).
Následuje několik oblíbených pohledů z centra. Stíny jsou ještě dlouhé, stejně tak, jako volný den před námi.


I tak může vypadat rybář. Loďka stojí dlouhé minuty na místě, pruty jsou nahozeny, tak snad ten člověk jenom spí. Jen nevím, co by to udělalo, kdyby plula poblíž loď.
Což si dát zase nějaká zajímavá auta :-)?

Na závěr se podíváme přes novou lávku nad říčkou Pšovkou k nádraží ČD ....
..... a poslední záběry článku budou patřit rekonstrukci autobusového nádraží. Vždyť dnešní den je pro Mělník z dopravního historického hlediska vlastně důležitý. Integrací Kokořínska do PID, se celý okres Mělník kompletně začlenil do výhodného přepravního systému .....
https://pid.cz/
Připomínám, že brožurku k integraci Kokořínska do PID jsem dnes viděl v našem TIC.
Věřím, že systém ocení i někteří turisté. Hezký zbytek soboty a pěknou neděli !


Zdroj: Soutok

Srpen 6, 2020

21:42

Pokud jsem tu posledně napsal, že Vrátenská hora je nejvýše položeným bodem okresu Mělník ( 507 m.n.m.), pak lze správně předpokládat, že blízká obec Nosálov ( 382 m.n.m.) a její část Libovice jsou nejvýše položenými trvale obydlenými místy okresu.
Býval to za našeho mladého života takový téměř zapomenutý kout okresu, kam ani autobus mnoho nejezdil, ale to se mělo změnit. Sice existovalo v nedaleké Lobči malé muzeum Eduarda Štorcha, ale ten hlavní a prvotní impuls nového života dalo tomuto koutu okresu až otevření rozhledny na Vrátenské hoře 28.10.1999.
Obec Nosálov bývala zmiňována pro svoji architekturu již dávno a najdete ji třeba v průvodci Máchův kraj ( 1985), ale vesnickou památkovou rezervací byla vyhlášena až v roce 1995. I přímo v obci se našel podnikavý duch a vznikla tu kdysi vyhlášená hospůdka U nás, po které zbylo již jen několik odkazů na internetu.
Turista však nemusí smutit, že dnes se již za tato vrata v obci k posezení nedostane, protože téměř naproti je v malé zahrádce jiné fungující posezení.
Přesně těmito roubenými chalupami se Nosálov honosí a honosil se jimi již před 50 lety a jistě i dříve.
Že nejste zrovna obdivovatelé roubenek a hrázděných chalup ?
Tak se pojďte trochu projít k místní nádrži. Vodu tu sice nevidím, ale ten rákos stojí za pohled, ne ?
Dobře, tak si dáme ještě nějakou krásně opravenou sakrální památku a půjdeme se projít po žluté značce ke Strenickému potoku.

Ovšem, pokud jste jen trošku všímaví, tak nemůžete přehlédnout toto místečko, které díky myšlence vlastníka působí roztomilým dojmem. Měl jsem možnost hovořit s člověkem, který má v obci příbuzné, a ten mi potvrdil domněnku, že tu často zastavují auta i turisté a pohádkové místečko si fotí.
Nedávno jsem tu psal o integraci Kokořínska do PID a v souvislosti s tím jsem tu uvedl výlet podle Strenického potoka k Suchému mlýnu, kde se můžete rozhodnout, kudy pokračovat. Trasu kolem potoka jsem v roce 2007 z velké části absolvoval, ale chybělo mi poznat spojnici v délce asi dvou kilometrů od Suchého mlýna do Nosálova.
Žlutá značka vás vede z Nosálova směrem do Libereckého kraje a již přes údolí můžete vidět romantickou vísku Bezdědice. Kousek za vsí odbočuje společně s panelovou cestou k jakési hospodářské hale, kde se mi ztratila.
Obvykle sebou v domácích vodách nemám ani papírovou, ba ani elektronickou mapu, a tak jsem i pro pokročilejší nedělní odpolední hodinu od momentálního nápadu nakonec ustoupil. Ostatně, zjistil jsem další dobrou věc.
Některé stezky mají jména po nějaké významné osobě, o které nemusíte někdy dříve třeba ani slyšet a náhle je tu zajímavá příležitost poznat tuto bytost, která se obvykle váže k lokalitě blíže. Obvykle jde o velmi zajímavý životopis.
Sellnerova stezka ....https://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_Sellner
Tak se návštěvníkovi jeví Vrátenská hora s pole za Nosálovem.
Podívejme se ještě jednou na blízký romantický dominantní Bezděz a vydejme se do další sousední obce těchto končin okresu Mělník.
Nejhlavnějším místem obce je dnes areál pivovaru. Čtenáři jistě poznávají starou varnu, kde se Soutok účastnil slavnostního otevření pivovaru a později i slavnostního křtu knihy Pivovary Mělnicka....
http://soutok.blogspot.com/2016/03/v-pivovaru-lobec-se-dnes-krtila-krasna.html
Jet kolem a nepřivézt si domů přímo odtud z boxů chlazený ležáček by byl doslova  hřích .-) :-).
Na obrázku vlevo vidíte starou školu, v jejímž patře sídlí zmíněné muzeum Eduarda Štorcha. V pozadí je zámek, kde se konají svatby, různá školení, je tu penzion atd. Pod ním ve stráni je vinný sklep. Poslední věc vám napoví tak trochu spodní fotka. 
Lobeč bývá také místem srazu historických anglických sportovních vozů a našich veteránů. Akce bývá začátkem června a těší se veliké popularitě. Také tu jsou někde články.
Co dodat závěrem ? Kdysi nenápadná krajina okresu Mělník jen kousek na sever od Mšena má dnešnímu návštěvníkovi po rekreační stránce co nabídnout.
Nakonec ještě připomínám, že od sobotního dne by mělo být Kokořínsko již také celé  integrované v PID a s ním tedy již celý okres Mělník, a hlavně nezapomeňte v sobotu 8.8. navštívit krásný malý podzemní okruh středověkými sklepy, který pro vás mimořádně otevře na celý jeden den MOOS. Vše potřebné v tomto článku ...
http://soutok.blogspot.com/2020/08/integrace-verejne-dopravy-na-kokorinsku.html
Pěkný víkend!


Zdroj: Soutok

Srpen 4, 2020

18:36


Rozhledna na Vrátenské hoře byla nejen první slavnostně otevřenou rozhlednou okresu Mělník ( 28.10. 1999) , kterou v roce 2005 následovala stavba podstatně menší rozhledny Hradiště u Kadlína, ale velkou roli sehrála i v mém soukromém zájmovém životě. Navíc obdržela i titul nejkrásnější rozhledny roku.
Tak, jako vám rybář řekne, že chodí rybařit výhradně na tůně za Mlazice, nebo že někdo chodí na houby do Želíz, tak moje tehdejší radiohobby jménem CB -pásmo bylo zase převážně spojeno s tímto místem a jeho okolím.
https://soutok.blogspot.com/2019/01/a-bylo-to-snad-nejkrasnejsi-obdobi.html
Šlo o nejvyšší bod okresu, jen nedaleko bydliště s dílčími výhledy a samozřejmě jsme s kolegou testovali na několika místech v lokalitě, kde je nejvhodnější parketa pro příjem a vysílání. Teprve o půl roku později, se objevily zprávy, že tu má vyrůst rozhledna.
Té jsme se opravdu dočkali a vězte, že zprvu byl stožár nad vyhlídkovým ochozem ještě holý a bez antén.Pokusy a porovnávání stanovišť však ukázaly, že rozdíl mezi vysíláním z ochozu a od paty věže není  zase až tak velký, a navíc se s přibývajícím počtem antén na věži uplatňoval rušivý vliv. Krom toho dával radiovůz větší pohodlí a stavba mobilní antény byla jednodušší záležitostí.

Vraťme se ale zpět do současnosti. Je to až k nevíře, že rozhledna už tu stojí přes 20 let a to je v životě člověka pořádná porce let. Za tu dobu se tu mnoho změnilo. Pokud jste tu byli tak někdy předloni, tak si možná ještě pamatujete, že vstupenku vám prodal postarší špatně česky mluvící muž sedící za vchodovými dveřmi a v ochozu se válely později narychlo opět upevněné a zpřeházené výhledové tabule.

Dnes vám vstupenku, suvenýry i zmrzlinu prodá mladá slečna sedící v této mobilní budce.

Základní kámen stavby svádí vždy a vždy k fotografii. Vždyť se člověk dívá i zpět do života.

Je tu i tabule o rekonstrukci.

Celý ochoz má kolem dokola takováto krásná panoramata.

Číslice v kroužku ukazuje místo objektu v panorama.


Výhled za moc nestál, ale ten pro mě nebyl tím hlavním. Důležité bylo vidět, co se změnilo na rozhledně. Na snímku je samozřejmě pohled na dominantní hrad Bezděz.

Mlýn u Vrátna jsme tu také v jednom článku navštívili.https://soutok.blogspot.com/2018/10/vetrny-mlyn-u-vratna-dnes-navstivila.html


Rozhledna zářila novotou.

Ještěd viděl byl, ale na Krkonoše a Jizerky již podmínky nestačily.

Napadlo mě, že mi vlastně v článku chybí také nějací návštěvníci. Děvčata přijela z našich Benátek :-) a vůbec jsem nechtěl tentokrát někoho navádět k snímkům na blogu. Když nejde o čelní pohled, tak to nevadí a je to vlastně i přirozenější zdokumentování atmosféry.


Pohled na Mšeno.

Letos se na Vrátenské hoře představila novinka. Máme ještě šanci v sobotu 15.8. Sice dost dobře nevím, jaký efekt může mít takový výhled, byť jsem se tu před 20 lety v nočních hodinách občas vyskytl, ale také je pravda, že jsem tehdy upřednostňoval trošku jiný výzkum. Vlastně si vzpomínám, že jsem jednou viděl létat asi na třech místech nad obzorem letní ohňostroje, které se občas vyskytují a stálo to za vidění :-).

Tato tabule nám ukazuje, že jsme vlastně i na pomyslné  hranici dvou regionů.

Je tu kousek pod parkovištěm takové krásné místečko, a když máte štěstí, tak vidíte i něco navíc.

Libochovický kříž, jeho symboliku a důvod vzniku si přečtete na spodním snímku.

Z Bosyně jsem tedy přijel na Vrátenskou horu, kde je vždy tak krásně, a pro mě zvlášť. Berte tento článek tak, jako pozvánku na krásné výhledy do krásného místa okresu, a třeba se přijeďte v sobotu 15.8. podívat na noční návštěvu rozhledny.
Předtím však nezapomeňte, že již tuto sobotu vás MOOS zve do středověkých sklepů ( dřívější články).
A pokud si myslíte, že je to z tohoto koutu našeho okresu vše, a že tu již není co obdivovat, tak vás příště přesvědčím, že to zdaleka není pravda.
Zdroj: Soutok

Srpen 2, 2020

19:16


Jsou sice mezi námi lidé, kteří si tak nějak žijí vyloženě jen svými soukromými starostmi a radostmi, aniž by se nějak zajímali o veškeré dění kolem sebe, ale najde se i řada těch, kteří nečekají, až něco na vlastní oči uvidí a chtějí být tak trošku v obraze.
Nedávno jsem tu dával reklamu na minulou sobotu ( 25.7.), kdy se konala u Bosyně archeologická vycházka na hradiště Hrádek. Někteří z vás by se možná účastnili, kdyby o akci věděli, jak jsem se dozvěděl, a jiní to třeba vyřeší podobně tak, jako já.
Prostě jsem si udělal takový výlet, jehož jedním cílem bylo projít naučnou stezku Poklady Harasova a dorazit na Harasov, kde je sice slavný hotel stále v nákladné rekonstrukci, ale místo se díky mnoha aktivitám a dokončení té obří převážně dřevěné stavby poblíž pláže rybníku Harasov proměnilo doslova ve slavné letovisko. Ale, pojďme popořadě.


Jsem sice propagátorem veřejné hromadné dopravy, ale auto je třeba také občas projet. Pravděpodobně se vám podaří třeba někde v Bosyni zaparkovat, ale můžete samozřejmě cestu absolvovat i na kole, nebo i autobusem, který vás dopraví na zastávku Bosyň, a pak už je plán cesty jen na vás.
Právě v tomto místě se od sebe odděluje žlutá značka, po které chodí směrem dolů k Harasovu účastníci pochodu Mělnický hrozen a zelená NS Poklady Harasova, která tu je teprve od roku 2017.

Průběh NS najdete na mapě.

V dobách, kdy u nás prožívala obrovský boom rekreační cykloturistika, se na konci Bosyňe nebývale dařilo tomuto venkovnímu posezení, které o víkendech po večerech nabízelo občas i hudební kulturní program. To už dávno neplatí, ale i takové je tržní hospodářství.

Trošku lehkovážně jsem předpokládal, že naučná stezka zmíní na tabulích i  místní bývalé hradiště,ale zřejmě to není takový šlágr. Přesto se dají na netu najít stránky, kde to máte fotograficky pěkně zdokumentované, ale to by vyžadovalo, se sápat vysoko do kopce na takzvanou ostrožnu, kde najdete úzké políčko obrostlé stromy, se strmými srázy.
https://www.stredovek.com/list_photo.php?category=hradiste&object=Bosyne

Zkusil jsem aspoň nějaký snímek dole pod srázem, kde se táhne dlouhá skalní stěna.

Tak nějak vypadá celá NS, která je vhodná pro rodiče s dětmi. Potkal jsem se tu s rodinkou cyklistů z Moravy, kteří prý včera pozdě večer přijeli, bydlí na Harasově, chtějí poznat Kokořínsko,  a právě jedou k Čertovým hlavám.

I místní skály však mají něco do sebe.Krásný skautský tábor mi připomněl dětství. Ano, tak to bylo. Ten nejjednodušší domeček se dvěma postelemi a mezi nimi malý stolek. Kolik generací jen to tak zná a člověk musí vzpomenout i na Jaroslava Foglara a třeba i na knížku Hoši od Bobří řeky.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ho%C5%A1i_od_Bob%C5%99%C3%AD_%C5%99ekyVelkou radost mi udělalo, že konečně po letech někoho napadlo tento skalní dům vysvobodit z vegetace, která mnohdy zakrývá i zajímavé skály. Naštěstí si to poslední dobou lidé uvědomují.

Některé artefakty se neokoukají.

Pohled k hotelu Harasov.

Právě díky té stavbě vpravo dnes tato oblast děkuje za zvýšený turistický ruch.
Toto teď lidi táhne : http://www.harasov.eu/Zatím tu je jenom venkovní prodej i venkovní posezení, pokud nejste přímo v objektu ubytováni. Poblíž je i velké placené autoparkoviště.

Dnešní nevyzpytatelné počasí táhlo k vodě některé lidi trochu rozpačitě.

Ještě jsem se jednou vrátil k těmto podélným skalám, které jsou zřejmě tím nejspodnějším místem celé hradištní ostrožny.


Úspěšný vstup do prvního srpnového pracovního týdne,  a pokud máte dovolenou, nebo prázdniny, tak pěkné užívání .
Zdroj: Soutok

Srpen 1, 2020

14:01Vůbec nejdůležitější informací měsíce srpna je pro nás zde v Mělníku a okolí zřejmě integrace veřejné dopravy na Kokořínsku. Může se někomu zdát, že dnes přece lidé hlavně jezdí auty, nejsou závislí na jízdním řádu a autobusy jsou především jen pro ještě věkem k řízení nezpůsobilou mládež a již nemohoucí důchodce, ale už se pomalu ukazuje, že je mnohdy z různých důvodů dobré tu veřejnou integrovanou dopravu užívat, jak ostatně často ukazují výlety Soutoku.
Mladší lidé to ocení zvláště při cestování, pokud se nechtějí stejnou cestou, nebo nějakým okruhem vracet ke svému vozu. Jeden příklad za všechny.
Vydáte se ráno vláčkem z Mělníka přes Mšeno do zastávky Trnová, nebo až Sudoměř. Pokračujete po zelené značce ( Sellnerova stezka) romantickým údolím kolem Strenického potoka k SZ ( někdy nese název Skalský potok) až k Suchému mlýnu. Zde už je na vás, zda dojdete až k vlakové stanici Bezděz odkud jezdí vlaky do Mladé Boleslavi a České Lípy, nebo se dáte po žluté do Nosálova ( PID). Odtud můžete navíc ještě pokračovat po modré do Lobče a Skramouše na vlak zpět.


Integrace veřejné dopravy na Kokořínsku již od 8.8. 2020.
Od 8. srpna 2020 dojde ve spolupráci organizátorů dopravy IDSK a ROPID společně s městy, obcemi a autobusovými dopravci k integraci autobusových linek v oblasti Kokořínska (oblast mezi Mělníkem, Liběchovem, Mšenem, Mělnickým Vtelnem a Všetaty). Zavedeno bude 9 nových linek (689 – 697), změněny budou stávající linky 474 a 668. Zrušeno bude 17 linek mimo systém PID. Provoz autobusových linek PID bude zaveden nebo rozšířen na území dalších 33 měst a obcí Středočeského, resp. Libereckého kraje. Zejména bude rozšířena dopravní obslužnost v relacích Mělník – Kokořín a Mělník – Mšeno, dojde ke koordinaci časů a odstranění souběhů železnice a autobusů v relaci Mělník – Mšeno i neefektivních souběhů autobusů v relaci Mělník – Liběchov. Nové spoje jsou zavedeny v mezikrajské relaci Mšeno – Dubá. Rozšířena bude také víkendová doprava do turisticky atraktivní oblasti Kokořínska zejména z Mělníka, kde budou zajištěny návaznosti na autobusy do Prahy.
Více najdete na .... https://pid.cz/integrace-verejne-dopravy-kokorinsku/
...... včetně brožury k integraci (PDF).

Pozor, práce na autobusovém nádraží pozměnila v současné době stání !

Den otevřených dveří mělnického podzemí - sklep domu čp. 11 na náměstí Míru

 

Mělnický osvětový a okrašlovací spolek Vás zve na prohlídku části mělnického podzemí, které není běžně pro veřejnost přístupné. V sobotu 8. srpna 2020 od 9:00 do 18:00 hodin budou mít zájemci možnost pouze na jeden den navštívit dvoupatrové sklepení domu čp. 11 na rohu náměstí Míru. Jedná se o dům „U Zlaté hvězdy“ ve kterém v současnosti sídlí směnárna. Sklepy pod tímto domem tvoří dokonce malý uzavřený okruh. Elektřina ve sklepě sice zavedena je, přesto doporučujeme, aby si návštěvníci vzali baterky s sebou. Neděláme žádné rezervace ani objednávky vstupenek, protože vstup bude volný průběžně po celý den. Prohlídku lze absolvovat i s dětmi. Moc děkujeme městu Mělník, že nám umožní prohlédnout si krásné podzemí pod tímto domem.

                                                                                                     Martin Klihavec, předseda MOOS 

A ještě jednou sklepy. Tentokrát jen připomínám, že v čísle popisném 5 na Náměstí míru můžete navštívit pravidelné prohlídky prvních soukromých sklepů pod náměstím ....
http://soutok.blogspot.com/2020/07/prvni-soukrome-melnicke-podzemi-na.html

Obrázky níže.
Na závěr článku tu je přehled na dobře dopravně dostupném výstavišti v Lysé nad Labem pro měsíc Srpen a akce na zbytek prázdnin na Mšensku.01.08.2020  Chorušická pouť15.08.2020  IX. setkání motocyklů československé výroby ve Mšeně15.08.2020  Kokořínské hudební slavnosti29.08.2020  Poslední koupání30.08.2020  Mšenská 50 + Kokořínské roklinky
Zdroj: Soutok