Tip: Nevíte kam večer vyrazit? Náš Průvodce Vám poradí!
Muzeum M

Zpravodajství

Červen 22, 2018

19:16

Je tomu téměř přesně rok, co jsme mnozí v určitém úžasu stáli na náměstí Míru a poslouchali jsme hudbu, která má jedno obrovské kouzlo. Když se do ní totiž zaposloucháte a splynete s ní i hudebníky na pódiu do bluesového rytmu, tak je z toho zážitek, ke kterému lze slovy jen těžko něco dodat. Loni nesl festival jméno Taste of New Orleans

http://www.melnikdnes.cz/kalendar-akci/18535-festival-taste-of-new-orleans-melnik-melnik/

Letos tu máme festival s názvem Taste of Italy, na který se chystá po loňském úspěchu a velmi kladných recenzí  ještě více lidí. S návštěvností si může ještě pohrát počasí, které nemá podle předpovědi být akci zrovna nakloněno, ale doufejme, že to nebude tak zlé.

Pokud máte zájem, se dozvědět o akci a o hudebnících něco podrobnějšího, tak máme krásný článek zde ...

https://melnicko.cz/melnickym-namesti-zazni-tentokrat-italske-blues/

Nezapomeňte, že festival začíná v sobotu 23. června ve 14 hodin.


Není tak daleko doba, kdy jsem tu vychvaloval festival folku, country a bluesgrassu na mšenském koupališti, a současně jsem kritizoval dopravní spojení zpět z akce k nám na Mělník za pomoci hromadného prostředku veřejné dopravy. Dle tvrzení některých  návštěvníků této akce jde prý opravdu o hodnotný zážitek.

Dnes tedy lze říci, že se spojením můžeme být již spokojení. Poslední spoj do Mělníka již neodjíždí  po 18. hodině, ale ve 20.29 s příjezdem do Mělníka ve 21.07. To samozřejmě vyhovuje návštěvníkům ze vzdálenějších míst, kteří mají rádi dobrou hudbu, pohodu i zlatavý mok, a je to i dobrá reklama pro festival, který začíná v 15 hodin.

Co se naopak zrovna moc nepovedlo, tak to je fakt,, že akce Plovárna 2018 i festival Taste of Italy probíhají ve stejnou dobu, což samozřejmě trochu mrzí ty, kteří by rádi navštívili obě akce a je jedno, zda jsou ze Mšena, nebo z Mělníka.


Nakonec ještě připomínám Mělnický hrozen, který pěší turisty tentokrát nezavede do Kokořínského Dolu, ale do údolí Liběchovky. Na start, se můžete vypravit mezi 6.30 až 10. hodinou na nádraží ČD, kde zaplatíte startovné a obdržíte instrukce. Více na .....

https://kct-vht-melnik.webnode.cz/news/melnicky-hrozen-23-cervna-2018/

A co si dáme na závěr ? 

https://www.youtube.com/watch?v=aBOVMWDTfDU

Že to znáte z televize ( reklama) ? To jsou náhody. Dal jsem to tu někdy v březnu- květnu do nějakého článku, jako vykopávku a oni to najednou dají do televize :-).


Zdroj: Soutok

Červen 17, 2018

17:14

Už to tak v životě chodí, že když něco vidíme prvně, tak jsme nadšení a těšíme se na další ročník. Časem se nám to trochu okouká, a pak si řekneme, že se také nic nestane, když občas vynecháme, ale je pěkné, že tu možnost přijít máme vždy a navíc můžeme být znovu naladěni na tu správnou notu pocitů z akce.

Jubilejní akce oslovují lidi diváky o to více, že si říkají : ,, Tentokrát je to jubilejní, tak bychom tam případně minimálně chvíli mohli být." Nebylo mým úmyslem být na  25. ročníku této akce jenom chvíli, ale už to tak chodí, že když jdete ten den někam do práce, tak vám stojí  osobní aktivity a nutnosti, které jste museli odložit, a které vám  někdy spolknou minimálně část naplánované zábavy.

 A tak jsem dorazil na padesátku, jako takovou oficiálně, až na start finále mužů, byť jsem byl na náměstí již v 16.45. ( Minulý dnešní článek) . Ve velké fotogalerii tedy uvidíte několik fotek z finále mužů, výběr fotek z prakticky celého slavnostního vyhlašování výsledků a nakonec i jednu fotku Brutusů, když už nepřály podmínky focení z větší dálky a tribuna byla v obležení.

Myslím, že je naprosto zbytečné, abych fotky z akce nějak komentoval. Kdo chodíte na MJ 50 častěji, tak vám jsou určitě některé obličeje i některá jména povědomá, protože se jedná často o dlouhodobé borce, což platí i u žen. Navíc vše podstatné najdete na webu

http://www.bezky.cz/

Snad jen musím říci, že všechny ty účastníky, za to, jaký musí podat výkon upřimně obdivuji, vítězům gratuluji a v neposlední řadě patří poklona pořadatelům, týmu, který to tady už těch neuvěřitelných 25 let naprosto skvělým moderátorským výkonem vede, a díky kterému je to celých těch 25 let takové skvělé, i když člověk přijde třeba jen občas, a třeba jen na chvíli :-). Buďme rádi, že tu máme takovou akci, která přináší vždy nové neopakovatelné okamžiky, ač je obsah hry jinak stejný, jak to ostatně u sportu a her bývá.

Přeji vám hezký zbytek neděle, úspěšné vykročení do dalšího týdne a nezapomeňte, že i příští  a již poslední předprázdninový víkend je plný akcí. Mělnický hrozen, bluesový festival na náměstí Míru a mšenskou Plovárnu 2018 jsem již zmínil v článku ....

http://soutok.blogspot.com/2018/06/nejvetsimi-hity-nadchazejiciho-vikendu.htmlZdroj: Soutok
15:52Na začátku byla kritická myšlenka, že Mělník je přece významné královské středověké město poblíž Prahy, jezdí sem plno turistů a přesto zde nedokážeme s vyjímkou historické studny nabídnout veřejnosti krásné a bohaté historické sklepy tak, jako to dokáží četná jiná historická města v ČR, kde je středověké podzemí nejhlavnější turistickou památkou města, a také ovšem důležitou pokladnicí výtěžku z turistického ruchu.
Odpověď z řad těch nejpovolanějších často zněla, že jde o objekty, které jsou od sebe oddělené různými příčkami, mají své soukromé vlastníky, kteří prý nemají žádný zájem dát třeba jen část prostor k disposici turistickému ruchu, nebo dokonce nějakým výzkumům podzemí.
Ona je to odpověď velmi laciná a ukazuje se, že to tak vůbec není. Kronikář města a předseda MOOS Martin Klihavec oslovil již loni na podzim první vlastníky, zda by na jeden den byli ochotní otevřít pro veřejnost své sklepy a setkal se s pochopením.
 Troufám si odhadnout, že se dnes nacházíme v pozici, kdy si občané města stále více a více uvědomují, že Mělník má skutečně i pod povrchem něco krásného, co ještě více upevňuje naši sounáležitost s tímto městem a samotní majitelé jsou pyšní na to, že mohou dát své leckdy prázdné a zahálející sklepy na obdiv veřejnosti.
 Navíc možná tito vlastníci tuší i případnou možnost získat finanční podíl z turistického ruchu, pokud jejich sklepy budou zařazeny do nějakého prohlídkového okruhu. To je ovšem ještě hudba budoucnosti, kam by měla zralá úvaha těch nejvlivnějších osob co nejrychleji směřovat, a která by měla tyto vlastníky motivovat po stránce patriotismu i finanční.
Pro vzory není třeba chodit někam daleko, je jich kolem nás celá řada a zde uvedu třeba jeden osobní příklad. Dodnes  mám svým způsobem radost, když přijedu do Kadlína k rozhledně Hradišť, najdu tam na zasklené tabuli své jméno, a pod dvěma čísly objevím v základech rozhledny kameny, které jsem tam v roce 2004 přivezl na nosiči svého bicyklu. Proč by nemohl být vlastník nějakého sklepa rád, že se prochází právě jeho sklepy, a že z toho má ještě například nějakou tu korunu, že ?
Navíc bych chtěl připomenout, že příčky nejsou žádným problémem. Existuje spousta okruhů, kde vás průvodce provede sklepy na jednom konci náměstí, aby vás po povrchu dovedl na druhý konec, kde prohlídka pokračuje. Vše je jen o nápaditosti.


Ale, pojďme již ke včerejšímu dni. Tentokrát MOOS  neměl vyjednanou prohlídku středověkých sklepů, jako dosud, ale vyjednal ve spolupráci se Středočeskými vodárnami zpřístupnění zhruba 100 metrů dlouhé chodby vedoucí k  bývalému vodojemu pod náměstím Míru.
 Sám Martin říká, že má vlastně radost z toho, jak postupně objevuje nová neznámá místa mělnického podzemí, a každý kdo sbírá zážitky z mělnických podzemních prostor, tak u toho včera nemohl chybět.


Chybět jsem nemohl ani já, byť jsem tentokrát pro pracovní povinnosti dorazil na místo v rámci očekávaného časového limitu až v 16.15, tedy 45 minut před ukončením akce. A když se podíváte na tu pravou stranu snímku, tak je z něj patrné, jak si mě pořadatelé dobírali, že mysleli, že už snad ani nepřijdu :-).

Přiznám se vám, že toto, co spatřil můj foťák jsem opravdu nečekal. Teď myslím ovšem celý snímek :-). Že bude v tuto dobu na prohlídku takový nával, tak to mě překvapilo. Vždyť návštěvník projde něco málo přes 100 metrů dlouhou chodbou, nakoukne do míst, kde uvidí potrubí a zase vrátí.

Jenže to byla realita, která jenom dokazuje, že mělničtí občané mají vztah i ke svému městskému podzemí a navíc tento měsíc slýchám oprávněné projevy radosti nad tím, že se tu  na Mělníku celé jaro dějí stále nějaké zajímavé věci, což je moc a moc dobře.


Obdržel jsem informaci, že ,, ráno" stáli zájemci prý až k poště.


Každý příchozí obdržel dva letáčky s velmi zajímavými informacemi týkajícími se historie dodávky pitné vody pro Mělník i samotného bývalého vodovodu pod náměstím Míru.


Považte, kolikrát asi musely být tyto dva stránkové letáky nakopírovány, aby si je mohl odnést opravdu každý návštěvník této více než úspěšné akce ?!


Toto místo bývá zpravidla pusté a zcela bez zájmu, pokud tedy nepočítám jeho vrchní část v parku, která slouží velmi často mládeži, jako diskusní společenské místo. Včera ovšem patřil mládeži i tento prostor, a to dokonce i po skončení akce, která sem jakoby vnesla život.


Nevím jak vy, ale já i Martin máme rádi mapy a plánky :-). Včera jsme si tedy prošli neobvyklou trasu.


Chodba, nic více, než tato chodba, a přece to mělo něco do sebe. Kromě toho, že jste tu potkávali v obou směrech různé lidi a občas vám zachrastila ochranná helma o strop, tak jste cítili takovou zvláštní příjemnou klimatickou vlhkost, která byla v rozporu s venkovním prostředím.

Básník by řekl, že místo mělo svůj genius loci. Že někdo nevíte, co to je :-)? Tak jistě, lze to najít ve wikipedii, ale Soutok má rád legraci a to je ta výhoda blogu oproti běžným novinám, že můžete dát pro legraci i něco, co do článku vůbec nepatří.

Máte rádi českou filmovou komedii Kulový blesk z roku 1976 ?

https://www.csfd.cz/film/8542-kulovy-blesk/prehled/   Mistr, který mimochodem neustále nabízí dobrou brazilskou kávu objeví staré dopisy z mládí a předčítá při stěhování svých věcí jejich obsah.
,, Anička, to byla neúnavná ctitelka. Poslyšte, co mi také napsala. A já bytostně cítím, že všemi póry svého těla a své duše, se Tě dotýkám. -Krásný sloh. Řeknu vám, že jsem tomu sám ani kolikrát nerozuměl :-)."


Ono k těm fotografiím jinak není celkem co říci. Vypadá to, jak někde v podzemí v bunkru za druhé světové války a občas někde uvidíte i nějaký ten kabel.


Schody na konci dlouhé chodby.


Vidíte ten zájem ?Toto se tedy naskytlo návštěvníkům na samém konci putování.


Ale, bylo to krásné, bylo to historické, byli jsme tady u toho, a až budeme zase někdy číst o historii Mělníka a pitné vody, tak budeme vzpomínat.


Žebřík vedoucí vzhůru do míst, která si ještě prohlédneme i shora.


To už je pořádná trubička, že ?V této druhé a kratší chodbě, se lidé docela dobře vyhýbali, protože v místech, kde jsou takové ty jako-by sloupy, tak tam byly výklenky, kam se dalo zalézt.


Zde to bylo s vyhýbáním nepatrně horší, ale nutno říci, že návštěvníci měli dobrou náladu, byli k sobě ohleduplní, a ono to bylo takové docela dobrodružné, protože byl člověk tak trochu i zvědavý, koho vlastně potká :-).


A u vchodu jsem potkal dva členy soutěžního týmu Čapí hnízdo, kteří již patří na Mělnickou Jizerskou 50 a jsou malou reklamou na příští článek :-).


Když jsem vylezl ven, tak jsem se od Martina Klihavce dozvěděl fantastickou zprávu, že už prošlo vchodem 1 000 návštěvníků a je tu znovu vynikající účast na úrovni té rekordní. Považte, že tam stál s tužkou i papírem v ruce, a ačkoliv se členi u zapisování střídali, tak je opravdu poctivě počítali. Jak jinak ? Jenže, tu obětavost, aby akce měla skutečně pečlivou statistiku a byla co nejlépe zaznamenána i pro budoucnost, tak to množství práce a ochoty si málokdo uvědomuje.

Opět patří všem členům MOOS velký dík, a tentokrát současně i pracovníkům Středočeských vodáren, kteří měli velké pochopení pro tuto aktivitu, osobně se na akci podíleli, byla to pro ně velmi zajímavá zkušenost a myslím, že byli také jistě i nadšení, když viděli, kolik lidí taková věc zajímá.


S krásným pocitem, že se u nás ve městě zejména od dubna, ale hlavně v květnu a červnu opravdu stále něco děje, jsem odešel na náměstí Míru, kde jsem pro vás nafotil to poslední foto šachty shora, jak jsem o tom již psal.

To již bylo náměstí plné lidí, kteří tu čekali na 17. hodinu, kdy nám začínaly rozběhy již 25. ročníku MJ 50.  Mohu vám už v tuto chvíli říci, že fotky z MJ 50 najdete hlavně na

http://www.bezky.cz/fotky.php  , až tam budou i ty z letošního ročníku.

Soutok také něco vyfotil na MJ 50, ale přišel sem na náměstí znovu až později, protože musel zkrátka ještě něco soukromě zařídit :-). Můžete se tedy těšit ještě na nějaké fotky ze závěru MJ 50.

Aktualizace 18.6. v 16.20 : Na chodbu se přišlo podívat přesně 1035 lidí !!

Následující článek o MJ 50:  http://soutok.blogspot.com/2018/06/velka-fotogalerie-ze-zaveru-akce-25.html


Zdroj: Soutok

Červen 15, 2018

17:36

V posledním článku, který jsem vydal v pondělí 11. června jsem vás pozval především na dvě nejdůležitější akce tohoto víkendu v centru města a naznačil jsem, že možná ještě přidám několik fotek ze starších ročníků, abychom se na to takříkajíc lépe naladili :-).
Tímto tedy tak činím a připomínám, že jde již o 25. ročník, začátek okolo té 17. hodiny a po vyhlášení vítězů tu bude skupina Brutus, na kterou se již mnozí těší.
Fotky jsou z ročníků 2012- 2014.Nedávno, se mi podařilo dokonce vyfotit náš mělnický výletní vláček při svém putování městem a těch lidí bylo tentokrát o něco více, než jsem  psal posledně.


Při této příležitosti si připomeňme web vláčku ....

https://www.vlacek-melnik.cz/

Měl jsem dnes možnost shlédnout noviny Mělnicko a Mělnicko 5+2 , kde byla mimochodem také zmínka o vláčku, či reklama na něj. Tak proč si nedat takové milé obrázky, že :-) ?

V novinách však bylo také něco, co jsem nemohl vědět a připadá mi to zajímavé. Považte tedy, že nultý ročník Mělnického okruhu navštívilo 2 250 platících diváků, což je mimochodem o 800 méně, než kolik vás shlédlo fotogalerii z nedělního závodu na Soutoku, a o 1400 méně, než kolik vás četlo  článek, ve kterém jste se s týdenním předstihem dozvídali, co že se tu bude vlastně dít.

Z článku dále vyplývá, že se můžeme těšit na první ročník, který bude ještě  daleko větší, závod bude snad dvoudenní a možná přibudou i formulové vozy. Bylo dále řečeno, že je u nás několik městských okruhů, ale jezdcům připadá ten Mělnický okruh ..... zkrátka to opravdu někdo přirovnal také k Monaku :-).


Hlavně ale nezapomeňte, že už od 9.00 do 17 hodin můžete zcela mimořádně v rámci poznávání mělnického podzemí navštívit 100 metrů dlouhou chodbu, která vede k nesmírně důležitému místu, jakým je mělnický vodojem. O celé té historii kolem pitné vody pro Mělník napsal pěkný článek Martin Klihavec, najdete ji v novinách, ale také zde v pondělním článku.

Pokud se tam vypravíte, doporučuji přečíst pondělní ( minulý) článek.
A už jsem s předstihem u velkých akcí příštího víkendu. Plovárnu ve Mšeně už má smysl navštívit, protože dnes vás poslední vlak ze Mšena neveze po 18. hodině, jak bývalo zvykem, ale ve 20.29 s příjezdem na Mělník ve 21.07 . To už jde na posezení u tance a u zlatavého moku, které začne v 15 hodin, ne ?


Milovníci turistiky si jistě nenechají ujít Mělnický hrozen, který může být  také předehrou zmíněných pěkných odpoledních akcí. Tentokrát se nepůjde z nádraží ČD na Chloumek, aby nás trasy zavedly nakonec do Kokořínského Dolu a přes Bílé břehy na Blata, ale hlavní tah povede na Liběchov, Želízy, Tupadly a návrat zřejmě přes Chodeč a Strážnici na Chloumek a Blata.

https://kct-vht-melnik.webnode.cz/news/melnicky-hrozen-23-cervna-2018/


Uznejte, že bluesová muzika je hudba pro fajnšmekry. To není o tom, aby někdo odehrál nějakou tříminutovou písničku, která se buď líbí, nebo ne. To je hudba, která trvá minuty, člověka  pohltí a téměř vždy to má nějakou tu šťávu a úžasnou nápaditost.. Každý ji nemusí, ale kdo ji rozumí, tak si ji parádně užije.

Věřím, že letošní bluesový festival Taste of Italy bude stejně opěvovaný, jako byl bluesový festival na náměstí Míru loni.

A pro vás, kteří posloucháte internetové rádio a máte rádi blues, tak připomínám, že si můžete zkusit naladit polskou stanici Blues FM.

A to je dnes před akcemi víkendu vše. Ať se vám víkend líbí a stejně tak i ten příští !
Zdroj: Soutok

Červen 11, 2018

18:44

Milí čtenáři, blíží se nám třetí červnový víkend a s ním přichází i další masové akce. Věřte tomu, nebo ne, ale MJ 50 je tu s námi již čtvrt století. Ano, již takovou dobu, se chodíme mnozí dívat na recesistický závod, ač někdy i s výpadky, abychom povzbudili známé, pobavili se, vyslovili jsme určitý obdiv k závodníkům, zažili jsme fajn atmosféru, prima okamžiky, které se neopakují a promluvili s přáteli. Jenom na chvíli je nám v parném létě dopřáno spatřit hromadu sněhu.

K tomuto závodu není fakt snad co dodávat a mnoho toho máte, včetně fotografií na webu

http://www.bezky.cz/  Připomínám jen, že akce začíná rozběhy, jako vždy v 17 hodin. Tomu ještě předchází dětský závod v 16 hodin.

Zde na webu najdete také několik starších článků této akce a možná si ji do soboty připomeneme ještě v nějakém článku nějakým výběrem několika obrázků.


Podzemní prostory pod historickým centrem města vás od loňského podzimu takříkajíc berou. Vždyť květnovou akci, která vám představila nejen Strakovy sklepy navštívilo za jednu sobotu přes 1 100 lidí !! Za vším však stojí něčí aktivita, bez které by nic nevzniklo. V tomto případě je to aktivita ze strany městského kronikáře a předsedy MOOS Martina Klihavce, který dokázal za necelý půlrok nasmlouvat čtyři veřejnosti přístupné návštěvy mělnického podzemí.

Jenže, ono to není jenom o tom někde něco organizovat, ale také o tom přitáhnout na akci lidi a udělat takzvaně dostatečnou reklamu. Tady se sám od sebe snaží i Soutok, protože jde o společné myšlenky i zájmy. Jak bych však mohl dělat reklamu, kdybych neměl žádné materiály ? I ty propagační materiály musí někdo vytvořit a opět je to Martin Klihavec, kdo si je vědom, že je toho třeba a na požádání mi něco zašle. Dovolte mi tedy, abych vás tímto pozval k návštěvě chodby a již čtěme společně věty napsané Martinem, které nás seznámí s tím, co nás návštěvníky tedy vlastně vůbec čeká.


V sobotu 16. 6. 2018 od 9.00 do 17.00 hodin budou mít zájemci další možnost navštívit část mělnického podzemí, které dosud nikdy nebylo pro veřejnost otevřené. Ve spolupráci se Středočeskými vodárnami a. s. bude poprvé a pouze na jeden den pro veřejnost přístupná unikátní podzemní chodba začínající naproti poště v Tyršově ulici a vedoucí pod Jungmannovy sady a pod budovou radnice až na náměstí Míru k bývalému vodojemu, který se nachází pod tamním parkovištěm. Chodba je dlouhá přibližně 100 metrů.
Na prohlídky této podzemní chodby není třeba se nijak objednávat, ani není potřeba si rezervovat vstupenky. V chodbě není zavedeno osvětlení, proto bude vstup organizován po menších skupinkách s průvodcem průběžně po celý den. Baterky s sebou!


Martin Klihavec.plánek chodby

Martin ještě doplnil téma historií tak,  jako to v minulosti dělával zejména František Purš, z jehož článků na různá témata nakonec vznikla krásná knížka. Mezi těmito dvěma lidmi je věkový rozdíl několika desetiletí, ale jsem přesvědčený, že díky svému osobnímu zájmu, vůli a píli je Martin v roli městského kronikáře a historika člověkem na svém místě. Myslím, že lepší pozvánka na akci snad již ani nemůže být, a proto využijme ojedinělé příležitosti a podívejme se do míst, kde veřejnost ještě nikdy nebyla.

Historie vodárenství na Mělníku


Město Mělník se od svého založení potýkalo s nedostatkem vody. Několik staletí byla jediným zdrojem vody studna uprostřed rynku, dnešního náměstí Míru. K vybudování prvního vodovodu, který dopravoval vodu z potoka Pšovky do centra města, došlo někdy na přelomu 15. a 16. století.

 Nejstarší vodní čerpadlo se nacházelo ve mlýně na Podolí. Čerpadlo tlačilo vodu do Vodárenské věže, která sloužila jako vodojem. Odtud tekla voda samospádem do městských kašen (na náměstí Míru a Karla IV., v Palackého a Husově ulici), na zámek, do kapucínského kláštera a jezdeckých kasáren

. Vodovodní roury byly nejprve dřevěné, od roku 1824 pak železné. V roce 1882 byl vodojem z Vodárenské věže přemístěn do Pražské brány. V letech 1926 až 1929 byl vybudován nový vodovod, který začal využívat pitnou vodu z pramene Světice na Blatech. Současně byly postaveny dva nové vodojemy.

 Jeden na Chloumku pod kostelíkem sv. Jana Nepomuckého o objemu 800 m³. Druhý byl vybudován v centru Mělníka pod náměstím Míru před kapucínským kostelem (dnes je nad ním parkoviště mezi Regionálním muzeem a novější budovou Městského úřadu - bývalým Okresním úřadem). A právě k tomuto bývalému vodojemu o objemu 1 600 m³ vede z Tyršovy ulice téměř 100 m dlouhá chodba, kterou máte možnost výjimečně navštívit. Kvalita vody však přestala vyhovovat, proto byl v roce 1972 postaven nový přivaděč pitné vody z vrtů v Mělnické Vrutici.


Text: Martin Klihavec

Zdroj: Soutok

Červen 10, 2018

16:19

Milí čtenáři, včera jsem si v článku postěžoval, že se nám na náměstí Míru silně pokazilo počasí, musel jsem s focením improvizovat, a když jsem konečně v 18 hodil přišel řádně vyzbrojený velkým deštníkem, bylo po akci. Byla zde však ještě jedna šance, jak vylepšit dojmy z jinak krásné akce, což se dnes díky dopolednímu počasí a finálnímu matiné podařilo snad na více než 100 procent. Slunce a světlo, to znamená i lepší fotografie.


Tak jako včera jsem zařadil do článku plakát se jmény vystupujících souborů. Absenci měl pouze slovenský soubor Radosť, což byla tak trochu škoda, ale na druhou stranu se vám přiznám, že jako určitý fanda etnické hudby ze světa jsem byl nejvíce zvědavý na španělský soubor.


V 11 hodin dopoledne zde již čekali diváci a stále přicházeli další. Kdo nepřišel, tak se ochudil o krásný zážitek z akce.Takto mi postál basák souboru Gaudeamus, když si všiml, že ho chci překvapit momentkou.


Nesmí chybět celkový záběr.Poslední zkoušky před vystoupením.


A poslední diskuse. Děvčata z Chodska na sebe upoutala krásnými barevnými kroji.


Matiné začal místní Jarošáček .....


.... a Jarošovci.


Zlatá Koruna je obec, která leží severně od Českého Krumlova na řece Vltavě. Na matiné, se nejen zpívá a tancuje, ale moderátor pořadu představuje detailně i jednotlivé kroje. Zde nám tedy zazpívala dívka oděna v kroji z této oblasti.


Písničky z jihu Čech hrál i středočeský soubor Gaudeamus VŠE Praha, který má široký repertoár.


V detailech vypadá zase vše jinak.


Ovšem, nemohl jsem moc opouštět fotoparketu, abych nemusel opětovně hledat vhodné místo.


Vpravo je zpívající moderátor programu.Po souboru Gaudeamus přišel na řadu chodský soubor Mrákov. První snímek jsem věnoval překrásnému hudebnímu nástroji, který u nás patří  jen do folku, ale v popu je součástí i některých skladeb od skvělých OMD, nebo Roda Stewarta, Bonnie Tyller atd.


Druhý snímek, to je takový detail na chodský kroj.


A zde již máme celkový záběr ....a pohled na hudební část souboru.

Známá písnička ,, Žádnej neví co sou Domažlice" mě vyzvala k maličkému záznamu atmosféry. Neodolal jsem :-). Vlastně jsem tam loni byl, pokud čtete také výlety Soutoku, zejména ty prázdninové s Jízdenkou na léto.Další soubor z Polabí, se jmenoval Šáteček. Není na to moc vidět, ale opět tu máme ve středu snímku nástroj, který uvidíte především zřejmě jen ve folku.


Polabské kroje jsou takové prostší, ale rozhodně nelze říci, že by byly nějaké nezajímavé, nebo snad podřadné.Po vystoupení Šátečku jsme se dozvěděli docela zajímavé věci. Tato děvčata nám přišla ukázat kroje, které mají takovou velikou cenu, že se v nich zkrátka ani netancuje, aby se nějak nepoškodily.


Na obdiv nebylo vystaveno jen prádlo, ale také boty, šátky, různé ozdoby apod.
Tak nějak to vypadalo na dvoře před finálem.


A to přišlo pochopitelně v provedení vzácné návštěvy z oblasti Valencie. Soubor nese plné jméno Les Folies de Cartaixent.


I zde nám moderátor za pomoci španělské nápovědy popisoval jednotlivé kroje.


I zde byly kroje prostší pro tanec ... a nakonec sami asi poznáte ty zdobnější a dražší, ve kterých se nám přišla děvčata pouze jen ukázat.Moderátor představuje zdobný účes
.

Když jsou ženy mladé a usmívají se, je to vždy krásné. A zde se zvlášť usmívají, protože vědí, že mají krásné šaty a líbí se jim, jak kolem nich muži létají s foťáky, a jak jsou středem pozornosti a nefalšovaného obdivu :-).
Tak ještě nějakou tu fotku ......... a pojďme k videu. Byl jsem velmi zvědavý, co vlastně uvidím. Bude to nějaké to flamengo ? Když se řekne Španělsko, tak mě napadne většinou jedna španělská kytara a dívka tančící na místě, která louská prsty na rukou a snad i stepuje nohami.

Byl jsem ale velmi mile překvapený a neodolal jsem to nenatočit, aspoň ve zkratce. To je přesně to, co mám prostě moc rád. Líbivá chytlavá melodie, připomínající latinský mexický styl, který i trochu připomíná naše Kučerovce. Ale, zase úplně jiné nádherné originální pojetí. První píseň jsem natočil celou a z této druhé jen ukázku, abych nezatěžoval webová data, která možná nejsou neomezená.


Samozřejmě i foto.


Tady již máme to, o čem jsem psal výše. Děvčata zde představují nádherné a velmi drahé kroje, které si platí a udržují ony samotné. Nechybí ani vějíř, který vás prostě přenese do jiného světa :-).

Muži se pochopitelně moc nepředváděli, ale má to také něco do sebe. Považte, že to většinou známe z televizních cestopisů a náhle to stojí několik kroků od nás.
Na závěr, se nám celý soubor rozprostřel do prostoru nedaleko městské kašny, která kdysi dávno stávala na náměstí Míru, než ustoupila vodnímu dílu od Vincence Makovského z roku 1938 s názvem Vinobraní.


Zde již zanechám komentářů a nechám vás užívat pohybů radosti. Upozorňuji jen, že tanečníci a tanečnice nemají prázdné ruce.
Tak nevím, jak to působilo na vás, ale na mě to z pohledu hudby a elegance působilo nádherně :-). Nikdy jsem nebyl nějaký příznivce folku, ale spíše popu, rocku, puncku, rock and rollu atd. , ale poslední roky i díky netu si zejména užívám neohranou a nepříliš známou etnickou hudbu z různých částí světa.

Nechci tu vzpomínat na indiánské hráče, kteří občas navštívili Mělnické vinobraní, na řecký soubor, který v rámci stejné akce vystoupil před MKD, ale přece jen tuto chvilku využiji, abych zde připomněl, že na Soutoku vyšlo za těch skoro 7 let spousta článků o hudbě, a také právě o té etnické.

A tak mi dovolte, abych sem dal na závěr tohoto článku několik málo odkazů na hudbu, která není popem, ale má to něco do sebe. Navštívíme 2x Tyrolsko, 2x Madagaskar, 1x Řecko.Vše jeden zástupce.

https://www.youtube.com/watch?v=dHxqnRg29PY

https://www.youtube.com/watch?v=E1IOO5wdPJk

https://www.youtube.com/watch?v=W3XqUkOioRo

https://www.youtube.com/watch?v=dVwjzA8a3-M

https://www.youtube.com/watch?v=0BzPt4-TGeoA teď jsem ještě rychle našel  několik odkazů  na soubor, který k nám přijel  na Mělník:

https://www.youtube.com/watch?v=s5RaMFygxBg  Poslední skladba odkazu je právě ta jedna z Mělníka, co tu hráli :-)!!

https://www.facebook.com/LesFoliesdeCarcaixent/

https://www.youtube.com/watch?v=yde6c2qS-3M

https://www.youtube.com/watch?v=SlldFJIIZGI

https://www.youtube.com/watch?v=GEGl5VeSY34


Buenos dias amigos. Hezký zbytek neděle a za týden tu máme zase podzemí a MJ 50 !!

Zdroj: Soutok

Červen 9, 2018

20:38


Ještě ani nedoznělo mezi lidmi to nadšení z nultého ročníku Mělnického okruhu a již je tu další červnový víkend a s ním i další akce.

Tak jistě, bylo také dnes plno možností, jak prožít sobotu mimo Mělník. Pozvánka v minulém článku vás zvala na oslavy do Mšena, kde se slaví především 90 let místní školy, která nabízí návštěvníkům akce v programu také dálkový výhled do kraje. V nedaleké Lobči, to pak je již 17. veteránské rojení.

http://www.veteranskerojeni.cz/?s=1

Kdo však máte rádi auta, tak se s tím roztrhl pytel.


Zrovna včera nás v televizi v hlavní zpravodajské relaci na ČT 1 zvali do pražských Holešovic, kde se konal obrovský sraz automobilů. Škoda jen, že Mělnický okruh vstoupil před týdnem do televize tak, že snad v hlavní zpravodajské relaci na TV Prima si stěžovali návštěvníci Mělníka, že se nedostali  do centra města a na vyhlídku. O závodu a obnově tradice prý ani slovo.


Televizní reportáž z Holešovic byla slušně dlouhá a osobně mě asi nejvíce potěšil záběr na Renault 8. To je auto mého dětství a málem jsem zapomněl, že něco takového tehdy u nás také jezdilo.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Renault_8


Do Prahy jsem tedy zrovna nejel, protože těch aut už bylo možná dost a hlavním téma pro mě byl dnes Mělnický Vrkoč, ale zašel jsem aspoň na 3. sraz vozů k pneuservisu Ostaševski na Blata, o kterém jsem se dočetl  na webu z novin. Vždyť tady na srazu jsem ještě nebyl.


Žádné překvapení se nekonalo, ale bylo to velmi milé. I těch několik aut potěšilo.Většinou šlo o staré vozy Škoda, ale vidět jste mohli i Porsche Carrera, které bývá k vidění i v Lobči ........ nebo tento Renault 4. Inu, tak jako jsem si přál vidět na vlastní oči vůz Bugatti a před týdnem se mi to splnilo, tak je tu nová výzva pro Renault 8 :-).


Prohlédněte si ještě několik obrázků z místa činu a půjdeme přes sídliště dále.To jsme již v parku na Polabí, jak jste jistě podle té krásné a významné budovy poznali. Nás však bude zajímat ta roztomilá cedulka s vláčkem, které jsem si náhodou všiml. Že nikde nevidíte cenu jízdenky ?


Pokud jste nějak nepostřehli, že  nám občas jezdí už prý několik let po Mělníku ekovláček, a vůbec ne jenom při akcích, ale dokonce i pravidelně dle jízdního řádu, tak navštivte stránky....

https://www.vlacek-melnik.cz/    , kde se také dozvíte cenu jízdného. K vláčku se ještě vrátím, ale teď ......... se podívejme také na něco romantického. Západy slunce na Mělníku jsou nádherné.


Ty nepotřebují komentář a je jedno, zda je to v létě, nebo v zimě, ač je nám v létě mnohem veseleji, zvlášť když máme druhý den volno :-).


Západ slunce v zimě.


Tak jsme zpět u toho vláčku. Šlo o milý pohled, ale vezl jen jednoho dospělého a jedno dítě. Kapacita 36 míst. Ihned jsem si vzpomněl na Poděbrady, kde vláček jezdí až k soutoku Labe a Cidliny, kde je krásná restaurace Cidlina. U nás se to místo velmi podobá té budově na Hadíku, kde však bohužel nic není. V dávné minulosti tam byla hospoda u přívozu na Oupor, chvíli tam prý sídlil svaz rybářů a já ji pamatuji jen, jako malou sezonní občerstvovnu v 80. letech. Pod Mělníkem to u Labe bohužel turisticky nežije, alespoň pokud jde o vodní aktivity ( půjčovny šlapadel apod.) a hlavně o restaurace. Zde jsme daleko za jinými městy u řeky, ale to se všeobecně ví.


Podívejme se tedy ještě jednou na hezký vláček, který odjíždí od místa, kde se mimochodem v domě v prvním patře hrála prvně Prodaná nevěsta mimo Prahu. ( Dům U Vykysalů)


Mezi nejkrásnější ulice města patří samozřejmě Svatováclavská ulice.


Dnes bylo tak krásně a na poledne slunečno, až jsem se rozhodl vyfotit opět sluneční hodiny.


Určitě má smysl zavítat aspoň na zámecké nádvoří a pohlédnout na hodiny, a tři krásné vlašské komíny.


Druhou nádhernou ulicí města je Palackého ulice, která je považována mnohdy za třetí městské náměstí.


Je odtud i krásný pohled na Pražskou bránu a zde můžete ještě zahlédnout vlevo od ní stříšku Ferdinandovy hlásky. Ta patří k nejkrásnějším avšak opomíjeným objektům města a nejlépe ji spatříte ze dvora restaurace Na Hradbách. Stříšku zdobí od roku 1965 půlměsíc.


Druhé sluneční hodiny jsou na boku stále zavřené restaurace U zlatého beránka.


Pokud nevíte kde, tak odtud je uvidíte.


Pražská brána patří k nejkrásnějším památkám našeho města. Když máte takový krásný den a jdete po takových krásných místech našeho města, tak musíte mít radost. Ani jsem dnes nefotil ten překrásný výhled od zámku a vily Carola, který nám mohou jiná města závidět.


Na náměstí byly dopoledne ještě trhy a na pódiu probíhaly různé přípravy na sobotní hlavní program Mělnického Vrkoče, který začínal v 15 hodin.
Dovolil jsem si vložit jeden plakát na příští týden, abych nějak oddělil časově přípravy a hlavní program.


Aktualizace 10.6. v 10.10 :

A teprve teď mě napadlo, že když si sem dám plakát s učinkujícími, tak kdykoliv pohlédneme na tento článek, tak budeme i vědět, jak se ty soubory přesně jmenovaly. Vždyť jsme tu měli před několika lety dokonce soubor  až z daleké Číny, a dokonce se našli lidé, kteří po té zprávě trochu zalitovali, že u toho nebyli. Folklór je přece jen zase zcela něco jiného, než mediálně propagovaný pop, rock a různé odnože současných rytmů hudby.


Hlavními hvězdami 20. ročníku Mělnického Vrkoče byly soubory ze Španělska a ze Slovenska.
Nádherné kroje, že ? Však jsem si dovolil poprosit o foto. Děvčata ihned vykouzlila úsměvy a čtveřice mi zapózovala.


Španělské soubory, nebo soubor, to byla zkrátka krásná exotika a zajímaví lidé :-).


Pak přišla na řadu klasika. Něco diváků, něco souborů na pódium.


To ještě svítilo sluníčko a nikdo netušil, co přijde.


Vystoupil i dětský soubor ze Slovenska ( Radosť) a později dospělí. Soubor byl z Lučence. Nevím proč, ale vzpomněl jsem si na populární písničku skupiny Elán s názvem Tanečnice z Lůčnice.Bohužel se přihnala obrovská průtrž .....


.... která definitivně změnila počasí a vyhnala mnoho lidí do podloubí. Ještě, že ho máme. Zde jsem měl ty krásné kroje možná blíže, ale ty světelné podmínky, to zase byla bída.


Tleskající Španělky.

Soubor z Chodska. Kdo nezná kroje, tak jistě vidí dudy a kontrabas.Takový zvláštní záběr. Čtveřice u stolku s pivem mluvila tuším anglicky a byla v kontrastu, se světlými kroji Španělů.


Rychlý výpad do deště ke tribuně a zase zpět do podloubí.
Zatímco venku hustě pršelo a soubor z pódia byl sotva slyšet, tak si slovenský soubor udělal vlastní vystoupení v podloubí a já si připadal, jak na vinobraní na pouti :-). Ale, chlapi se rozjuchali a rozbékali, až jsme se musel smát. Španělé z toho byli podle pohledů možná trochu zaskočení, protože to asi moc neznají. Zase jiný folklór, ten slovenský.


Když tato pohledná dívka uchopila na chvíli fujaru člena, který musel někam odejít, tak jsem pochopil, že je teď ta správná chvíle na foto. Jinak na ni nebylo pro samý chumel lidí vůbec vidět.
Velké nástroje jsou vždy zajímavé, ať jde o alpský roh, nebo o fujaru.


A tady máme takový pohled na typického Španěla :-).


Vzhledem k tomu, že mi opět došly i náhradní baterie a neměl jsem ani deštník, tak jsem to zabalil s tím, že přijdu později. Jenže, v 18 hodin již bylo náměstí prázdné, všechny soubory odjely a od radnice odjížděl jednopatrový autobus právě se Španěly. Hrát a tančit jsem je tedy bohužel neviděl.

Zítra od 11 hodin je na radničním dvoře dle programu ještě folklorní matiné, čímž 20. ročník Mělnického Vrkoče končí.
Zdroj: Soutok

Červen 6, 2018

16:53

Vůbec tou největší akcí nastávajícího víkendu u nás na Mělníku je tradiční Mělnický Vrkoč, který má letos  jubileum. Dle plakátu bychom tu letos patrně mohli přivítat ty nejvzdálenější soubory ze Slovenska a dalekého Španělska.

Kdo máte rádi pohodovou atmosféru, chcete poznat folklór a obdivovat pestré kroje, tak si můžete najít cestu na náměstí Míru, kde bude zase zcela jiná a poklidnější atmosféra, než před uplynulým víkendem.


Na okraji Svatováclavské ulice, se můžete seznámit s venkovní dlouhodobou výstavou, která nás má zavést na Mělnicko do doby vzniku republiky v roce 2018.
Ani tento víkend nemusíte být bez automobilů. V Lobči se těší již dlouhodobě popularitě akce, která původně vznikla, jako sraz starších anglických sportovních automobilů, ale v posledních ročnících zde diváci obdivují také automobily a motocykly, které dnes již řadíme mezi veterány, ač  jsou některá tato vozidla spjatá s našim mládím.

O něco blíže, tedy přímo u nás v Mělníku můžete zase navštívit teprve třetí sraz automobilů, které ještě v 70. a 80. letech 20. století patřily u nás mezi běžná vozidla silničního provozu...

https://melnicko.cz/3-sraz-veteranu-melniku/


Do Mšena jsme byli zvyklí jezdit touto dobou parním vlakem a obdivovat  četné akce přímo na nádraží. To se změnilo již loni, kdy se ve Mšeně konaly velké oslavy 650 let města přímo na náměstí. Máme tu z loňska článek a osobně si myslím, že šlo o akci velmi vydařenou. Letošní centrum oslav, se přestěhuje do místní velké ZŠ, která slaví 90 let a připomenout si tu chce Mšeno i oslavy 100 let republiky. Navíc to bude letos po dlouhé době bez parního vlaku, ale i tak si akce jistě najde své příznivce.

Dalo by se říci, že nás tedy čeká takový kulturní víkend bez adrenalinu. Toho si jistě opět užijeme za týden na Mělnické Jizerské 50-tce a někoho může i lehce vzrušit pocit z nového poznávání nepoznaných středověkých mělnických sklepů. Tentokrát půjde asi o 100 metrů dlouhou chodbu, ale to si povíme příště.
Zdroj: Soutok

Červen 4, 2018

18:16

Začnu takovou zajímavostí. Vidíte tam na 9. místě v tabulce ten článek, který navštívilo téměř 3 500 čtenářů ? Takový stav nastane, když něco někoho zajímá a hlavně to pošle někdo na facebook. Tolik lidí zajímala akce od chvíle, kdy se zhruba týden před závodem objevila na webu. Jsem sám zvědavý, kolik účastníků si zakoupilo lístek na nedělní závod. Byli totiž i tací, kteří  chtěli něco aspoň chvíli zahlédnout a nehodlali platit vstup za celou rodinu, jehož výši ani neznali, nebo zase tací,kteří se vymlouvali, že je závod nezajímá, že jsou turisté a jdou na vyhlídku.

Samozřejmě, letošní nultý ročník byl takovou zkouškou pro všechny, co je třeba ještě vypilovat. Smutné je, že se už někde prý stihla odvysílat v televizi reportáž, kde si údajní turisté stěžovali, že nemohou k zámku. Jiná verze zase tvrdí, že se prý jezdcům u nás velmi líbilo a závod v ulicích našeho města má prý něco do sebe. Další problém jsou zelené Schweigstillky, které tu být neměly a bylo slibováno, že jde o dočasné řešení. Zde by šlo skutečně dle mého názoru toto nahradit třeba takovými truhlíky s umělými barevnými tulipány apod. s dostatečnou vahou a malými úchyty pro jeřáb. Inspiraci v květinách jsem našel na starých pohledech z Nizozemí.Pro samé povinnosti, které během víkendu stagnovaly, jsem se dostal do centra dění až v 9.30 a zjistil jsem, že mnoho známých nebylo o mnoho čipernějších, ač tréninky probíhaly již od 8 hodin. Není to moc příjemné, když se někam těšíte, slyšíte zvuk motorů a musíte obstarávat nákupy, na které nebyl čas ani v pátek :-).


Neměl jsem vůbec představu, jak moc, se kde budou lidé tlačit a nejvíce mě lákal plac nad Vrázovou vyhlídkou, ke kterému jsem směřoval.
Zde jsem byl trochu zaskočený návštěvností atraktivního místa, ale jak uvidíte, tak to se postupně plnilo. Navíc zde měli mimochodem pivo za docela příjemnou cenu.

První co jsem zastihl byl trénink sidecar.

Krásný záběr atletického výkonu spolujezdce v zatáčce.Lidé koukali, odkud mohli.


To se nám již rozjel první závod automobilů ......... a nastala chvíle poznávat  pohledy na závod z dalších koutů města.
V Rybářích u starého mostu  šlo spíše o akustické zážitky, které tu vyvolal retardér, ale občas se tu nádherně zavlnila při výjezdu právě tahle Škodovka, která jela fantasticky. Občas si tu po zprávách z vysílaček někdo spíše v legraci posteskl, že jinde mají vzrůšo v podobě drobných bouraček a tady nic. Hlavně mě však napadlo, že máme v Rybářích hlásící zařízení, ze kterého se mohl vysílat třeba komentovaný přehled o situaci na trati, jako tomu bylo v Jungmannových sadech u startu.

Jedno ze dvou přechodových míst trati u ZDŠ Jungmannovy sady.
Start třídy do 175  ccm mě velmi zajímal. Vždyť jsme tu měli zástupce Jiřího Rameše, který dojel v konkurenci 19 jezdců na nádherném 5. místě, aniž by někdy někde nějak závodil. ,, Jirko, pokud to také vidíš a čteš, tak gratuluji a mám radost !! " Krásný závod, jen škoda, že to přejede kolem a musí se čekat, jak to bude vypadat, až zase přijedou :-).


Pozdější vítěz závodu Jaroslav Pták z Karlových Varů dojel s velkým nádskokem do cíle.

Skvělý Karel Březina.


Ostrý start.

Jirka Rameš.Na třídu 250 ccm jsem měnil stanoviště, abych poznal různá místa.
Karlovo náměstí patřilo k oblíbeným místům a natáčela zde i něco ze závodu nějaká televize. Lidé se jen dohadovali, kde by mohli asi něco ze závodu vidět.


Bez hasičů by to nešlo. Nesmírně náročná akce, která zaměstnala neskutečné množství lidí. Patří jim obrovský dík, stejně tak, jako jezdcům, pořadatelům i ukázněným návštěvníkům.


Pro exhibiční jízdu jsem volil opět Vrázovu vyhlídku. Martin Pithart a jeho Trabant. Podobné vozidlo ( Trabant 601 D)  jsem kdysi dávno také několikrát řídil :-).


A moje vytoužená Bugatka 37 A, se kterou sem dorazil pan Vojtěch Masojídek z našeho Mělníka. Tak jsem se ji dočkal :-).A vynechat samozřejmě nemohu ani Petra Miřatského s vozem Aero 1000, který v sobotu projel ten dlouhý okruh, o kterém jsem psal včera.

Nějak mimo program nás ještě přijely pozdravit hvězdy dopoledne........ a už je tu okruh Targa Florio na Sicílii :-).

https://cs.wikipedia.org/wiki/Targa_Florio


Samozřejmě také Petr ...


..... a již souboj moderních vozů.Vidíte, jak se to tam zaplnilo ?


Tahle jízda po ráfku Vládi Bergra, to bylo něco, co se líbilo :-).Milan Zapadlo nám někam zapadl :-). Našli jsme ho až po sidecarách.To jsou již pětistovky.
 Sidecary.Fantastický výkon spolujezdců.
A je tu zase čas poznat další lokality.


Pšovka. Více už toho dnes zase o závodě nenapíšu, protože zase musím jít ještě něco udělat. Dokoukejte to však do konce, kde je jedna perlička.Toto mi poslal večer ještě  Martin Klihavec. Spolujezdcem Ladislava Křečka je Ctirad Mikeš. Aspoň tak vypadá. No, proč ne :-)? Akce se dle ohlasu veřejnosti moc líbila a myslím, že je dobře našlápnuto k ročníku 2019. A příště snad už něco k dalšímu víkendu :-).

Aktualizace 22.20:

Ještě doplním pro zajímavost, kolik jsem toho vlastně nafotil. V kempu cca 140 fotek, na Mělnickém okruhu za oba dny cca 380 fotek. Z těch 380 fotek zůstalo 326, protože na ostatních není třeba vůbec auto, nebo je tam jen část auta. Z toho je 29 videosekvencí. Co kdyby člověk zachytil něco zvláštního ? V podstatě jde o běžné průjezdy, jen v jednom případě je to jízda  po prázdném kole :-). Od videosekvencí jsem ustoupil po zkušenosti cca z roku 2012, kdy jsem náhle nemohl vůbec vkládat z nějakého přeplnění úložiště obrázky na web a byly kolem toho nějaké technické problémy. Videosekvence jsou však jinak také milou připomínkou atmosféry.

Aktualizace 5.6. ve 20 hodin:

Nádherné videosekvence Mělnického okruhu  na youtube přímo ze závodních aut, motocyklů, nebo na místech od trati tak, jako kdyby závod snímala televizní kamera.
Jeden odkaz za všechny. Ostatní jsou hned u něj.

https://www.youtube.com/watch?v=ZaBeP1zkTJk&t=172s
Zdroj: Soutok

Červen 3, 2018

22:21

V odpoledních hodinách bylo již mělnické náměstí Míru proměněno v depo závodních automobilů a Palackého ulice, se zase pro změnu proměnila v depo motocyklové. Depo bylo oficiálně otevřeno od 13 hodin a lidé sem chodili zejména proto, aby viděli, jaké exponáty uvidí v neděli na trati.

Dále mnozí návštěvníci ještě procházeli okruh, prohlíželi divácké zóny, spřádali plány na neděli, měli radost ze setkání se známými a v neposlední řadě čekali na takové slavnostní zahájení, které máte v programech pod bodem zahájení a požehnání ( závodu).

U toho nechyběli samozřejmě všichni význační činitelé Czech racing teamu a města Mělníka. Slova se ujal moderátor a pozdější komentátor závodů Karel Březina, dále promluvil i starosta města Ctirad Mikeš a nakonec ředitel závodu Petr Chaloupka.

Pan starosta sklidil z úst Karla Březiny pochvalu za to, jak pěkně pohovořil o historii mělnického závodu. Když jsem si dnes v podvečer četl úvodní dvoustranu programu, tak jsem slyšel včerejší slova a není to zrovna krátký článek.

V úvodu tedy došlo i na požehnání závodu, dále jsme mohli na pódiu slyšet rozhovory s továrními jezdci z Mladé Boleslavi, kterými byli Ladislav Křeček, Vladimír Berger a Milan Zapadlo. Z našich třeba Tomáš Pekař, Karel Trojan. Bohužel nemám již čas, se s tím dnes párat, protože před prací musí být odpočinek. Jen ještě dodám, že nám Karel Březina představil vystavené motocykly a byl diváky po celý víkend velmi chválený. On připomínal starší generaci tak trochu i legendárního komentátora Luboše Pecháčka.

Večer hrála skupina Rocket Dogs, a pokud máte rádi něco mezi punckem a rockem, tak to bylo pro vás. Dnes tedy konec a  snad zítra odpoledne dám něco z neděle. Fotky jsem neupravoval, ale i akce stárnou. Vidíte tam také již fungující přívoz pod městem, který v sobotu vozil hojně cyklisty a ráno byl prý slavnostně zahájen jeho provoz.

Úspěšný vstup do dalšího červnového pracovního týdne.Zdroj: Soutok
21:39

Tento první červnový víkend, by se dal označit, jako motoristický víkend města Mělníka. A že má motorismus na Mělníku mnoho příznivců, jak tomu je ostatně celosvětově, tak o tom jsme se mohli přesvědčit.

Pro mě tedy začal motoristický víkend v sobotu 2.6. několik minut po 10. hodině v mělnickém kempu. Sice jsem tu byl loni a věděl jsem, jaká vozidla zde zhruba uvidím, ale byla tu chuť přijít, a také i proto, že šlo o rallye jubilejní, tedy třicátou.


Trasa účastníků vedla tentokrát do Mšena, Sudoměře, Lobče,  na Ráj, přes Střezivojice, Kokořín a Vysokou zpět do Mělníka. Panovalo poměrně teplé počasí a zvlášť druhá strana trasy přinesla náročnost, pro své úzké silničky plné zatáček.


Velkou fotogalerii z autokempu, ale i z trasy samé najdete , tak jako vždy na stránkách

http://vcc-melnik.cz/fotogalerie/fotogalerie-z-akci-klubu/56-fotogalerie-30-veteran-rallye-melnik-2018.html .

Bohužel byl celý tento víkend tak nabitý, že není čas na nějaké blogerské komentáře. Víkend skončil, zítra budeme mnozí v práci, a pak už je na čase pomalu zkusit napsat třeba něco k víkendu dalšímu.

Jak vidíte níže, tak pochopitelně i tentokrát odmávl několik prvních automobilů starosta města Ctirad Mikeš. Jedna změna proti loňsku tu byla. Automobily po výjezdu z boční branky, odkud se startuje, se daly ostře vpravo a zbytek asfaltového prostoru byl tentokrát oddělen páskou a zachován pro parkování návštěvníků koupaliště, kteří měli pro vjezd i výjezd na parkoviště zhruba hodinu k užívání pouze jeden vstup. I tak však diváci nepřišly o zkoušku zručnosti, která se do toho minimálního prostoru před výjezdem na silnici hravě vešla.

Účelem zkoušky bylo zajet kolem vozu, či motocyklu do vzdálenosti jednoho metru od položeného prkna. Jakékoliv centimetry odchylky v obou směrech znamenaly trestné body. Start všech vozidel trval, jako obvykle zhruba právě tu zmíněnou hodinu. Odpoledne se účastníci vrátili zpět, ale to jsem již byl v centru města na další motoristické akci.

Nafotil jsem zhruba 140 fotografií a několik jsem si jich sem dovolil umístit. Kdo chcete vidět více, tak můžete navštívit již zmíněné stránky klubu.Zdroj: Soutok

Červen 2, 2018

23:10

Milí čtenáři, Mělník prodělává jednoznačně motorový víkend. V sobotu proběhla již 30. jubilejní  Mělnická veteran rally. Mám opět, tak jako loni fotky z kempu, dokonce jsou již i upravené, ale není na to čas, se tím nyní zabývat.

Jedničkou víkendu je totiž, po 58 letech obnovený Mělnický okruh. Po 13 hodině přijížděly dnes do Palackého ulice a na náměstí Míru stroje, které budou zítra po celý den závodit. Přihodilo se toho dnes hodně a závody budou teprve zítra.

Samozřejmě, že se těším, jak zpracuji fotografie a pokusím se z celé akce udělat minimálně jeden reportážní článek plný obrázků, ale to vše chce čas. Navíc není bohužel čas jen na zábavu. Myslím, že v tuto chvíli je možná tou správnou akcí, vás obrázky nalákat k návštěvě nedělního závodu. Teprve potom bude snad čas psát, jak to vše probíhalo a představíme si důležité okamžiky tohoto podniku, ke kterým patří třeba i slavnostní zahájení a požehnání závodu.

Na úvod si tedy dáme takovou fotogalerii, a k některým obrázkům něco stručně napíšu, ale tentokrát opravdu jen vyjímečně.
Fungovat musí i hlásící akustické zařízení.Motocykl domácího závodníka Jirky Rameše.


V areálu zámku bude probíhat degustace růžových vín.


Stánky pro děti.


Chodíme po dlažbě náměstí a ani si neuvědomujeme, co vše ukrývá.Procházel jsem si okruh. Zde máte ochrannou barieru u Vrázovy vyhlídky.Pravotočivá zatáčka k Lidovému domu na Karlově náměstí.


Občerstvení v této části náměstí dnes nějak zelo prázdnotou, avšak musím říci, že to odtud pěkně vonělo.


A to je z půlnoční nabídky do nedělního závodu dnes vše. Nepodceňujte tréninky, které začínají již v osm hodin ráno.
Zdroj: Soutok

Květen 30, 2018

18:36

Mělnický okruh se nám docela kvapem přiblížil a myslím, že není na škodu dát něco k téma. Pojďme se podívat na stránky http://www.melnickyokruh.cz/ , kde už máme konečně snad kompletní listinu všech aktérů nedělních závodů. Může nás hřát pocit, že mezi účastníky motocyklových kubatur, se hned na samém začátku startovní listiny objevuje jméno domácího jezdce Jirky Rameše. Věřím, že budeme všichni držet palce :-).Mezi automobilisty jistě máte plno zvučných jmen, která vám mohou být povědomá ze Škoda Rallye, nebo autokrosu.


V exhibiční jízdě máme v kategorii automobilů prakticky domácí účast a dalo by se říci, že i tady máme v kategorii motocyklů na prvním řádku prakticky domácího jezdce.
Nakonec mi dovolte, abych vás pozval na stránku

http://www.melnickyokruh.cz/2018/05/30/trat-z-pohledu-trabanta/

..., kde vás Martin Pithart a Michal Žádný  slovem provezou po okruhu a dozvíte se, co říká spolujezdec na okruhu řidiči. Je to taková malá ochutnávka před závodem.


Posledně jsem poukazoval,že jsme tu dlouho neměli dění ze Mšena a okolí, tak je na čase, se na to podívat.


Kalendář akcí ve Mšeně a okolí:02.06.2018  Běh naděje a Mšenská"10" + První koupání02.06.2018  Velký Újezd - Dětský den09.06.2018  Lobeč - XVII. veteránské rojení09.06.2018  Oslavy 90. výročí založení ZŠ + oslavy založení republiky16.06.2018  Pochod mezi hrady17.06.2018  Rodinný koncert23.06.2018  Volejbalový turnaj XXI. ročník, mixy23.06.2018  XIII. jízda Kokořínskem23.06.2018  Plovárna 201824.06.2018  Svatojánské třešňování01.07.2018  Rally Bohemia 201807.07.2018  14. mistrovství světa mopedů Stadion na ploché dráze
Zdroj: Soutok

Květen 29, 2018

17:23


Již v pátek tu budeme mít červen a akce se na nás valí ze všech stran. Je na čase si prohlédnout krásný grafický měsíční přehled z našeho RMM a představit si třeba i jen na plakátech některé nejbližší akce.

Již zítra nám začíná ve Svatováclavské ulici exteriérová výstava s názvem Mělník na cestě k 28. říjnu 1918. Však si letos připomínáme 100 let  od vzniku prvního samostatného společného státu Čechů a Slováků.  Ještě ke konci první světové války nebylo vůbec jisté, zda nějaký takový stát vůbec vznikne. Jenom aktivita našich předních politických špiček v zahraničí, spolupráce s domácím odbojem a především vojenský zásah našich legionářů mají na svědomí, že jsme i po válce nezůstali politickou součástí poraženého Rakousko-Uherska.


Nejpopulárnější akcí víkendu bude bezesporu Mělnický okruh, který svojí obrozenou novotou zřejmě  letos  zastíní jinak velmi pěknou Mělnickou veteran rallye, která má svůj start v sobotu v kempu.

http://vcc-melnik.cz/veteranske-akce/melnicke-veteran-rallye/54-melnicka-veteran-rallye-2018.html

Už ale existuje takový typ, jak si pěkně užít oba podniky. Sobotní dopoledne v kempu a zbytek v centru :-).Dnes prvně zařazuji plakát i na Mělnický Vrkoč, který však bude až příští víkend, kdy se toho bude dít opět hodně. Budou tam opět  na dvou místech automobily, oslavy ve Mšeně, hasičský závod na Blatech, ale to už předbíháme o celý týden čas. Je toho zkrátka tolik, že jsem tu už pěkně dlouho nedával ani výstavy v Lysé nad Labem,kalendárium ze Mšenska, natož nějaké typy z větších dálek.

Zdroj: Soutok

Květen 27, 2018

10:48

V Mělníku proběhlo přes víkend ještě několik dalších akcí a náš městský kronikář Martin Klihavec byl u některých z nich. Díky tomu tu máme krásné stručné reportáže a někdy i skutečně nádherné fotografie, které dostanou člověka, který by jinak třeba ani  takovou akci nenavštívil. Jsem rád, že vám zde mohu tyto akce také představit a společně s vámi si je třeba i jen takto užít.

Pohádkový park u DDM.Okolo Domu dětí a mládeže v parku na Polabí se konal Pohádkový park. Od 14 hodin čekalo na celkem 500 předem přihlášených dětí deset stanovišť, na kterých měly splnit několik úkolů za které pak dostaly drobné odměny a poukázky na pouťové atrakce (skákací hrad, řetízkový kolotoč, vláček) nebo drobné občerstvení (kobliha, koláč, preclík, špekáček). Akci zakončila mezi dětmi velmi oblíbená bublinková pěna, kterou vyrobili dobrovolní hasiči z Mlazic. 

V pátek 25.5.2018 v 18 hodin se v MKD konala vernisáž výstavy mapující 25 let konání recesistického závodu Mělnická Jizerská padesátka. Před MKD byl přivežen opravdový sníh, ve vstupní hale panely s velkým množštvím fotografií ze všech ročníků závodů. Akci zahájila ředitelka Mekuc, starosta města, oba místostarostové a hlavní organizátoři závodů. Akci zakončil ve 20 hodin koncert hudební skupiny This ve které zpívá mladý herec a režisér Vojta Kotek. 


Zdroj: Soutok
00:07

Na náměstí Míru, se včera konala akce Promenáda historických kočárků a Soutok byl u toho. Článek vyšel dnes po půlnoci. Dnešek patřil hlavně druhému ročníku Pivního festivalu v Mělníku, ale také výstavě bonsajů v parčíku za kostelem sv. Ludmily.

Pivní festival začal sice dnes v sobotu ve 14 hodin, ale tou dobou jsem psal velmi důležitý článek o Mělnickém okruhu, kde je reklama tragická a spousta mých známých vůbec neví, nebo jen tuší, že tu má něco takového být a neví, co si mají pod tím vlastně představit. A tak jsem na festival vyrážel až v 16 hodin.


Jenže mě zajímaly ještě také jiné věci, které jsem si dal, jako takový předkrm. Jak možná víte, tak bude plout pod Mělníkem přes Labe od 2. června přívoz. Píše se, že provoz bude zdarma, v měsíci červenci a srpnu denně, v měsíci červnu a září pouze o víkendech. Plavidlo bude mít kapacitu 12 osob, počítá se s přepravou jízdních kol  a přívoz pojede na zavolání. Kromě toho se můžeme těšit ještě na plavební jízdní řád.

Moje cesta tedy vedla nejprve do Rybář, abych zjistil, v jakém stavu jsou přípravy na tuto sezonní akci. Ačkoliv zbývá týden, tak pro vás žádné fotky s přívozem nemám, pokud ta loďka na vrchním obrázku nepřiplula na pivní fest, ale bude tu sloužit právě, jako to převozní plavidlo . Zatím tam prostě jinak není nic k vidění. Potkal jsem tam jenom Labskou princeznu, která snad nejvíce času tráví na Labi pod Mělníkem, kde turisté přesedají do autobusů a jedou do Prahy.


Ovšem, tentokrát to nebyla ta loď s francouzskou vlajkou na zádi, jak býváme zvyklí, ale na přídi vlála vlajka naše a na zádi vlála lucemburská trikolóra.


Jako mnoholetý posluchač nejslavnější hudební rozhlasové stanice Evropy rádia Luxembourg, jsem neodolal a slavnou loď  s neobvyklou výzdobou jsem pro vás zvěčnil.


Kde bych jen tušil, že tu jednou bude pod městem na řece stát loď s vlajkou  Velkovévodství lucemburského a připomene mi slavné období jedné rozhlasové stanice, ale třeba i slavný královský rod, z něhož vzešel i otec našeho města Karel IV.
.

Cestou zpět k městskému centru jsem zavadil o tyto balíky, které tu již zřejmě čekají, jako ta nejměkčí svodidla pro Mělnický okruh. Vždyť právě tudy, se budou po staré silnici vracet  stroje již za týden do centra.


Podívejte se tedy na první připomínku závodu, o kterém toho mnoho lidí  moc neví.


Cestou jsem samozřejmě zase po dlouhé době vyfotil také most a pokračoval jsem vzhůru k centru.


Jak je to krásné, když vám třeba hodinu svého příchodu do města oznámí sluneční hodiny na hotelu  U zlatého beránka :-). Stále si hrajeme na zimní  a letní čas, byť se to někomu nelíbí vůbec, jinému občas, a tak musíte hodinku přičíst. Přišel jsem zkrátka v 16.30 a tentokrát jsem stihl aspoň několik písní bezva skupiny Navostro, která i loni zahajovala festival.


Jak je mým zvykem, tak jsem začal pokud možno přehledovou fotografií a později jsem přešel na větší detaily. Ani není celkem nic tak zvláštního ke komentování. Vše se tak nějak podobalo loňsku, jen pivovarů přibylo a snad jich mělo být letos 16, jak mi řekl na akci kamarád. Dalo by se to jistě snadno ověřit, ale není chuť :-).


Aktualizace v 10.30 ( neděle 27. května):

Dnes to trochu textově upravuji a možná přidám nyní i několik věcí. Takovými zajímavostmi akce bylo například to, že jste tu mohli potkat známého mělnického prodejce vína Pavla Chorouše. Lidé sice přišli hlavně za pivem, ale proč nenabídnout víno, že ?

Pivovar Kaberna z Mlékojed mě překvapil nabídkou. V době, kdy jsem přišel tu nikdo nestál a nejsilnějším pivem byla devítka. Prý tu ale předtím také točili dvanáctku, tak nevím. S razítky do pivního  pasu to byla bída, ale ať už byla obsluha pánská, nebo šlo často o milé a pohledné slečny, tak jsem se vždy setkal s úsměvy, pochopením a dokonce zejména u žen s určitou fantazií. Neptaly se a vždy vymyslely nějaký zápis :-). Ono se totiž neprodává jenom pivo, ale zákazník si odnáší od stánku i dojmy, které pak utváří určitý názor.


Jeden z letošních nováčků.

Zde tedy máte ještě skupinu Navostro, od které jsem si letos stihl ještě něco poslechnout.Severské pivovary tu byly již loni a ať už jde o Cvikov, Českou Kamenici, nebo Falkenstejn, tak se tu již loni svými silnějšími, ale pitelnými a chutnými pivy velmi dobře zapsaly. Myslím, že nezklamaly ani letos a kvalitu svých piv jenom potvrdily.Krásná mobilní pec na pizzu.


Pivovar Kotouč z České Kamenice mi loni nabídl Kamenický poklad 13. Letos jsem ochutnal o stupeň silnější pivo s názvem Kamenická kaple, a také jsem si pochutnal. Nechtěl jsem pít piva, která tu máme běžně k sehnání, nebo stačí jet jen kousek za Mělník, ale  zajímaly mě ty nové pivovary, nebo alespoň jiné produkty těch vzdálenějších pivovarů.
Všimněte si těchto dvou obrázků ...


..... a porovnejte to s těmito dvěma obrázky. Co je jinak ? Správně, zmizely nám ostrůvky. Zmizely proto, že se tu právě pojede závod s názvem Mělnický okruh.


A tak ostrůvek nejspíše nahradí z důvodu nařízení EU opět snímatelné Schweigstillky :-).


Přidal jsem i několik nočních snímků, kdy zde hrála skupina Baťa a Kalábůf něžný beat.


Vidíte, že dnes žilo mělnické náměstí dlouho do noci.Jedním ze suvenýrů dnešního dne byl stejně, jako loni pivní pas. No, nekupte to za 25 korun, když máte vzpomínku na krásný den a ještě si tam můžete nechat zapsat,co všechno jste vlastně koštovali :-). Toto je tedy jen jedna strana pasu.


Němý Medvěd zase dával svá piva v takovémto krásném plastovém pohárku, který byl zálohovaný v ceně 50 Kč, jak jsem se dozvěděl a naprostá většina zákazníků si jej nechala na památku z akce.
Zvažoval jsem dnes také návštěvu výstavy bonsají, ale tu jsem  nakonec vypustil a snímky jsem si nechal poslat od Martina Klihavce, který ji dnes navštívil.

Tak měl jsem pravdu, že jsou bonsaje krásné, nebo ne :-)?
A i další dva snímky jsou od Martina. Chce se člověku říci, že tam, kde jsou tyto bílo-zelené kužely, kterým u nás na Mělníku přezdíváme Schweigstillky ( podle prvního místostarosty, který je u nás na Mělníku zavedl do praxe) ... tak že snad ani nemůže dojít k dopravní nehodě. Jak vidíte, tak může. Martin byl zkrátka ve správný čas na správném místě a dopravní nehodu takto zvěčnil.

A na co se můžete ještě těšit ? Dostal jsem před chvílí poštou od Martina ještě nějaké materiály na články, tak to nějak zpracuji, ale dnes již určitě ne. Bylo to dnes náročné :-).

Nechce se mi dnes už pročítat to, co jsem vlastně napsal, ale když tak koukám na tu první fotku úplně na začátku, tak mě tak napadá, jest-li to třeba nebude to plavidlo, co tu bude fungovat, jako ten přívoz.

Článek byl v neděli 27.5. v 10.57 zřejmě již definitivně aktualizován o širší zpravodajství a určité textové úpravy.

Zdroj: Soutok

Květen 26, 2018

13:29

Milí čtenáři, před nedávnem jsem tu napsal článek, který se pokusil tak nějak zmapovat časový harmonogram motoristických akcí na Mělníku, které jsou natlačené do příštího a následujícího víkendu, a naprostá většina nepříliš zasvěcených lidí o nich nemá ani tušení, nebo se začne zajímat, až když je po nich.

Čím více čtu webové stránky http://www.melnickyokruh.cz/ ( z nich jsem převzal za účelem větší propagace informační materiály a také jsem je dal na jednu stránku, což je možná přehlednější.), tím více chápu, proč byli naši otcové tak nadšení, a co to pro ně ten Mělnický okruh vlastně byl.

Valná část lidí kolem mě nemá o nějakém závodě v centru města, který tu má být již za týden, ani tušení !! Když čtete článek Teamu Mělníček na https://melnicek.cz/node/22591#comment-21859 ,
tak máte pocit, že se na Mělníku kopou nějaké zákopy, budeme zase nadávat a hledáme objízdné trasy.

Přitom, alespoň podle emocí, které si vybavuji od svého táty, tak Mělnický okruh byl pro místní asi takovou pýchou, jako je pro občana Monte Carla pověstná poslední květnová neděle, kdy tam startuje Grand Prix automobilů formule 1. Není žádným tajemstvím, že snem nejednoho chlapa i chlapce z Československa ze 70. let 20. století bylo, se dostat na GP Monaca, nebo na slavný závod 24 hodin Le Mans. Teprve později přišla GP Rakouska a Maďarska.

Ano, čeká nás něco, co neznáme a o to více je potřeba do toho šlápnout a začít dělat pořádnou reklamu i seznamovat veřejnost, co se vlastně má dít. Nejde jen o úsporná dopravní omezení ve městě, ale také o pořádnou slávu, kterou bychom měli umět mediálně prodat třeba i do televize.

Vždyť jen díky výše zmíněnému webu jsem se teprve dnes dočetl, že  budou existovat jen nějaké oficiální a placené vstupy do centra města, a to ještě můžeme být vděční Mělníčku. Jsme poslední dobou zvyklí chodit kudy chceme a zpravidla zdarma.

A protože mě to dnes už opravdu všechno dohřálo, tak jsem si dovolil přijít s tím osvícením na Soutok. Jednak k vůli sobě, ale i kvůli vám, a doufám, že to uvítají také aktéři a pořadatelé závodu. Jsem ostatně zvědavý, jak se budeme někde ve stoje tlačit v nějakých zónách a snažit se něco zahlédnout. Včerejšek mě poučil ( minulý článek). Nehledě, že snad nejvíce toho zajímavého bývá v parkovištích závodních strojů a na startu, kde vám objekty ještě pózují. Lidé také rádi korzují mezi jednotlivými místy.

Věnujte tedy pečlivou pozornost následujícím řádkům, které jsem si s nejlepším svědomím dovolil v rámci pořádku a propagace sem okopírovat. Snad zde jako diváci najdete to podstatné a lépe pochopíte význam akce pro město Mělník.

Kromě toho také upozorňuji na sobotní start Mělnické veteran rallye v 11 hodin v prostoru autokempu ...
http://www.vcc-melnik.cz/veteranske-akce/melnicke-veteran-rallye/prehled-prihlasenych-stroju-rallye-2018.html?com_visforms_visformsdata_146_5_limitstart=20


Mělnický okruh 2018 je závod historických závodních motocyklů na přírodním okruhu. Exkluzivitu této akci pak dodává vložený závod soudobých i historických soutěžních automobilů. Milovníci historických automobilů jistě ocení exhibiční jízdu závodních vozů a motocyklů, která bude k vidění kolem nedělního poledne přímo na závodní trati.Jednotlivé kubatury motocyklů startují s pevným startem, seřazeny na startovním roštu v ulici Tyršova, viz. mapa tratě.Automobily startují jednotlivě z náměstí Karla IV. v časovém intervalu cca 30 vteřin, čas se měří až po projetí startovní fotobuňkou v ulici Tyršova. Start je letmý.
DOPROVODNÉ AKCESobota 2. 6. 2018:
 • 13.00  DEN V RŮŽOVÉM NA ZÁMKU MĚLNÍK – NEJVĚTŠÍ DEGUSTACE SEKTŮ A RŮŽOVÝCH VÍN V ČR
 • 17.00  SLAVNOSTNÍ START PŘED RADNICÍ
 • 19.00  BESEDA S VYBRANÝMI ZÁVODNÍKY NA PÓDIU – MODERUJE KAREL BŘEZINA
 • 20.00  KONCERT KAPELY ROCKET DOGZ
 • 21.00  KONCERT KAPEL MESS (A), THE JUNK FOOD A LOUTY VE STARÉ MYDLÁRNĚ
Neděle 3. 6. 2018:
 • DĚTSKÝ SKÁKACÍ HRAD V ULICI HUSOVA
 • 12.30  EXHIBICE HISTORICKÝCH ZÁVODNÍCH VOZŮ A MOTOCYKLŮ (BUGATTI, JAWA, ATD.)
 • 17.30 SLAVNOSTNÍ VYHLÁŠENÍ VÍTĚZŮ – PÓDIUM NA NÁMĚSTÍ MÍRU

VSTUPNÉSobota:
 • VSTUP ZDARMA
 • DOPROVODNÉ AKCE DEN V RŮŽOVÉM NA ZÁMKU MĚLNÍK A KONCERT VE STARÉ MYDLÁRNĚ MAJÍ SAMOSTATNÉ VSTUPNÉ
Neděle:
 • DOSPĚLÝ 150 KČ
 • DĚTI DO 15 LET, SENIOŘI A ZTP ZDARMA

Sobota 2. 6. 2018
13.00  Otevření parkoviště závodních strojů (náměstí Míru + ul. Palackého)13.00  Administrativní přejímky (ředitelství, budova radnice)15.30  Seznamovací jízdy17.00  Slavnostní start (náměstí Míru)19.00  Beseda s jezdci (pódium náměstí Míru)20.00  Koncert kapely Rocket Dogz (pódium náměstí Míru)21.30  Koncert kapel Mess (A), The Junk Food a Louty ve Staré Mydlárně

Neděle 3. 6. 2018
8.00    Měřený trénink Moto 175 ccm (15 min.)8.30    Měřený trénink Moto 250 ccm (15 min.)9.00    Měřený trénink Moto 500 ccm (15 min.)9.30    Měřený trénink Sidecar 1000 ccm (15 min.)10.00  1. závod Auto (3 kola)11.00  Závod Moto 175 ccm (10 kol)11.45  Závod Moto 250 ccm (10 kol)12.30  Exhibice historických vozů a motocyklů (3 kola)13.00  2. závod Auto (3 kola)14.00  Závod Moto 500 ccm (10 kol)14.45  Závod Sidecar 1000 ccm (10 kol)15.30  3. závod Auto (3 kola)17.30  Slavnostní vyhlášení vítězů – pódium náměstí Míru
Upozornění: Časový harmonogram je orientační, může se měnit podle průběžného počtu přihlášených v jednotlivých kategoriích a pořadatel závodu si tak vyhrazuje právo na jeho změnu. Finální verze časového harmonogramu bude k dispozici přibližně týden před startem závodu.


V sobotu 2. 6. se na okruhu nezávodí, budou probíhat pouze přípravy tratě, přejímky jezdců a doprovodné akce (viz. časový harmonogram). V neděli 3. 6. už budou pro návštěvníky vyhrazena divácká místa, ze kterých bude možné sledovat závody bezpečně. Pojďme se na ně podívat podrobněji.

Divácká zóna č. 1 (dále DZ 1): Nachází se v prostoru parku “Jungmannovy sady” a je zde dostatek prostoru pro sledování závodu. Divák uvidí prostor startu a cíle a následný rychlý úsek směrem k ZŠ. DZ 1 je přístupná jak od vstupu č. 1 na náměstí Karla IV, tak od vstupu č. 2 v ulici Fügnerova. V obou případech je nutné přejít trať přes organizovaný přechod, prosíme tedy o trpělivost a spolupráci s traťovými komisaři. Na DZ 1 bude také stánek s občerstvením.
DZ 2:  Další divácká zóna je v ulici Zádušní, z bezpečnostních důvodů bude ale prostor omezený na minimum. Zóna je přístupná od parkoviště “Na Svini”, které je vyhrazeno pro parkování vozidel.
DZ 3:  Tato divácká zóna je v prostoru “serpentiny” naproti starému mostu, diváci zde uvidí průjezd přírodním retardérem a odjezd směr Vrázova vyhlídka. Zóna je přístupná pouze z centra města “serpentinou” z ulice Legionářů a kapacita této zóny je také omezena.
DZ 4: Výjimečné místo pro sledování závodu se nachází přímo na vyhlídce u zámku a pokračuje dál ulicí Vinohrady Karla IV.  Tato DZ není sice v bezprostřední blízkosti tratě, ale nabízí jedinečný výhled na soutok Labe a Vltavy a také na horu Říp. Zóna je přístupná z prostoru depa a prochází se skrz ní směrem k DZ 5.

DZ 5:  Divácká zóna v parku nad Vrázovou vyhlídkou nabízí dostatek prostoru pro bezpečné sledování závodu. Diváci uvidí rychlý příjezd, prudkou levou zatáčku a následný odjezd směr náměstí Karla IV. Zóna je přístupná pouze od vyhlídky (ul. Vinohrady Karla IV). I zde bude k dispozici stánek s občerstvením.

DZ 6: Atraktivní divácká zóna se nachází hned za vstupem č. 1, přímo na náměstí Karla IV. Vstup s pokladnou je umístěn v uličce mezi obchodními domy. Kromě samotného náměstí je k dispozici pro sledování závodu také terasa obchodního domu (prostor bývalé tržnice), která nabízí jedinečný výhled. Pro diváky tu také bude stánek s občerstvením. Přes divácký přechod je možné přejít směrem ke zdravotní škole a dále směr depo.

Prosíme diváky aby poslouchali pokyny pořadatelů, nevstupovali samovolně na závodní trať a dbali na svou bezpečnost!Přechod tratě je možný POUZE na organizovaném přechodu a na pokyn pořadatelů.Parkoviště vyznačené na mapě bude vyhrazeno s předností pro vyparkovaná auta rezidentů, počet míst pro diváky zde bude z toho důvodu omezený. Svá auta můžou diváci zaparkovat například u OD Kaufland, OD Tesco a na parkovištích mezi těmito obchody, vše v ulici Bezručova.
Zdroj: Soutok

Květen 25, 2018

23:33

Jest-li se mělnické muzeum něčím právem pyšní, tak to jsou především historické kočárky. Vždyť právě kočárky, se ještě ,,relativně nedávno" ( v 90. letech 20. století) vyráběly právě u nás a starší generace jejich výrobu v Mělníku-Mlazicích  znala především pod značkou továrny TDV a značkou Liberta.

Mělnické regionální muzeum slaví letos  130 let existence, a tak došlo k rozhodnutí na dnešní den uspořádat Muzejní noc, kterou zahájila v 17 hodin právě zmíněná Promenáda historických kočárků.

V okamžiku, kdy jsem dorazil na náměstí Míru měl právě projev starosta města Ctirad Mikeš a z prvního obrázku si již můžete udělat představu, jak velký zájem byl o tuto akci.


Byl jsem rád, že jsem vůbec sehnal  místo, odkud se dalo ještě fotografovat a snímky jsem pořizoval spíše na náhodu. K takové situaci dochází, když se akce koná v malém prostoru, fotografovaný objekt není daleko, ale vadí v cestě diváci. Potom je nutné vyzdvihnout fotoaparát do výšky a pod určitým úhlem jej namířit k zemi, což však nezaručuje, že budete mít žádaný objekt celý.


Pod velkým stanem, se nám soustředily modelky i s dobovými kočárky a krátce po 17. hodině vyjel na červený koberec první model.


Ten byl tuším ještě z konce 19. století a zhotovený byl z proutí. Ano, také košíkářství je řemeslo, kterému se ještě v 70. letech 20. století v Mělníku-Podolí vyučovalo.


Další kočárek byl již mladšího data a postupně jsme se v čase dostávali někam k roku 1920. Také modelky předváděly dobové kostýmy a bylo na co koukat.


Připomínám, že šlo o moderovanou promenádu, která trvala neuvěřitelných 50 minut !!


Jak zahlédnete na některých záběrech, tak  fotografové skutečně fotili, jako o závod, protože šlo o něco, co jsme tu ještě neměli.


Někteří fotografovali z davu přihlížejících, podobně, jako já. Jiní pobíhali kolem červeného koberce s kvalitními fotoaparáty, nebo dokonce s kamerou. Bývá ostatně zvykem, že si některé akce najdou cestu k veřejnosti třeba i prostřednictvím prodejních disků DVD apod. To vše je dnešní svět turistického ruchu
.

K vidění byly také kočárky nezvyklých tvarů.


Když vidím tento model, tak si matně vzpomínám, jak jsme se také dozvěděli, že z důvodu houstnoucí dopravy přišla éra kočárků s vyšším těžištěm, což však bylo na úkor stability.


Proto přišel později opět návrat k nižšímu těžišti.


U kočárků jste mohli vidět i děti.


Fotografové v očekávání dalšího modelu.


Pokud se vám zdálo, že některé kočárky jsou, jako z jiného světa ....


...., tak ty pozdější zejména nám starším jsou již trochu povědomé. Tento model má po stranách jakási prázdná okna, ale mě zaujala ta kolečka. Na takovém podvozku jsme se již někteří vozili, že :-)?


Inu, krása, elegance, historie ..., co dodat ?


Módu doby ovlivňoval i automobilismus, a tak se zrodil třeba i tento aerodynamický tvar.


Na tomto snímku máte možnost si udělat představu o návštěvnosti a vidět můžete i paní moderátorku.


Modelky, se nám řadily postupně do řady a v popředí vidíme další z těch aerodynamických tvarů.


A opět ten typický podvozek, na kterém vznikaly kočárky v 60. letech 20. století. Ovšem, to je jen laický pohled a na přehlídce by jste dostali  odbornější  informace. Můžete si ale každý sáhnout doma po albu z dětských let a podívat se, v čem jste se vlastně vozili, nebo co se tomu asi podobalo :-).


Několik dalších snímků teďy komentovat nebudu. I laik vidí, že jde postupně o novější a novější modely, až někam do 80. let 20. století.

 Děvčata nám představovala nejen obleky, ale také dobové účesy. Bohužel, jak jsem již psal, tak jsem neměl zrovna dobrou fotoparketu a fotil jsem na slepo s rukami nad hlavou. Všimněte si, že na tomto snímku jsou vlastně tři potenciální fotoaparáty .-).

Barvy, to je prostě něco, co k životu patří. Podívejte se na ten snímek nad modrým kočárkem, kde to začíná a skončíte čtvrtým snímkem u červeného. Ten byl na bocích krásně zdobený,ale když projížděl zrovna kolem, tak se nějak nezadařilo.

Totiž, vytloukl jsem zcela baterie ve foťáku, pak jsem to zkusil mobilem, ale hláška o připravenosti přístroje mi vzala ten pravý okamžik pro spoušť.
Poslední elegantní model přehlídky.


Pokud bylo technickou vymožeností u sedaček z 60. let nastavit prostor pro nohy, tak zde nám modelka předvádí, jak lze již celou tu lodičku v případě potřeby z kočáru vyjmout. I tady vidíme ten technický pokrok, který se ve všech oblastech lidské činnosti neustále vyvíjí a činí život pestrým.

Po slušných dlouhých 50 minutách tedy bylo po všem, diváci odměnili aktéry akce potleskem a já udělal ještě pro představu toho zájmu jedno foto z větší dálky. Kdoví, zda třeba tato přehlídka nepovede v budoucnu k nějakým nápadům. Bylo to krásné.

Ale, my se nerozloučíme slovy, že něco skončilo, ale tím, že vlastně už dnes ( článek píšu přes půlnoc :-)) začíná super akce ...

...
a nepodceňujte ani krásu denních a nočních bonsají.


Krásný víkend !
Zdroj: Soutok

Květen 22, 2018

17:41


Milí čtenáři vyznat se v různých akcích automobilů veteránů je umění. Celková propagace je do poslední chvíle spíše webová, nebo téměř žádná, a pokud nejste pravidelným návštěvníkem nějaké akce, nehlídáte si termín a hlavně nezjišťujete podobné akce, tak jste zcela mimo obraz.

Není to tak dávno ( duben 18), co jsem zmínil sraz veteránů v autokempu, který bude letos již 30 . ročníkem. Soutok  tam loni byl, akce to byla velmi pěkná a můžete si ji znovu připomenout zde ...
http://soutok.blogspot.cz/2017/06/melnicka-veteran-rallye-z-melnickeho.html

Nedávno jsem zaregistroval, že také u Pneuservisu Ostaševski na Kokořínské ulici, se bude konat již třetí sraz veteránů. A dnes jsem byl pro změnu informován kamarádem, abych se zaměřil na takzvaný Mělnický okruh, což je zcela jiná akce.

Proto jsem se rozhodl si je sem pro sebe i pro vás poznamenat a začnu shora.

Mělnický okruh ( http://www.melnickyokruh.cz/

Tuto stránku budu muset hlídat, protože zde ....http://www.veteranweb.cz/akce/melnicky-okruh-2-6-2018.php
.... máme zatím jen to, že motocykly budou startovat z Tyršovy ulice a auta z Karlova náměstí. Pro mě je důležitá informace, že tu je v neděli jakási exhibiční jízda, ve které konečně uvidím tu vytouženou bugatku. Bude z roku  1928 a řídit ji bude Vojtěch Masojídek z Mělníka.
Více zde: http://www.melnickyokruh.cz/2018/05/19/koho-uvidime-v-exhibicni-jizde/

Tak to se dozvídám takříkajíc za pět minut dvanáct.Druhá akce mě loni fakt bavila. Přijďte mrknout na start té jubilejní 30. do autokempu, nebo jenom tak očíhnout motocykly i auta a poklábosit se známými. Vyrazit můžete i na trať, kde můžete zažít nevšední zážitky, nebo udělat pěkné fotografie. Vůbec neváhejte zajít za pěknou akcí.

http://vcc-melnik.cz/veteranske-akce/melnicke-veteran-rallye/54-melnicka-veteran-rallye-2018.html


Poslední jmenovaná akce je o týden později a prý nemívá moc propagaci. Teprve třetí setkání ! Nicméně, myslím, že pohled na tu fotografii je dostačující reklamou třeba i jen ke krátké návštěvě.

http://melnicko.cz/3-sraz-veteranu-melniku/

A zde další: 23. června Mšeno.

https://srazyveteranu.cz/#zobrazit_sraz/xiii-jizda-kokorinskem-899/

http://www.jawaczveteran.cz/

A samozřejmě zkuste také : http://www.rallybohemia.cz/2018/cs/

29.6.-1.7. 2018 ( Letos má akce líznout nedalekou Lobeč)

http://www.rallybohemia.cz/2018/cs/Tiskove-zpravy/Podoba-Rally-Bohemia-2018-odtajnena.html
Zdroj: Soutok

Květen 21, 2018

16:46


Následující krásnou reportáž i s množstvím fotografií pro vás napsal Martin Klihavec. Věřím, že si ji užijete stejně tak, jako já, a třeba se někdy příště necháte inspirovat.

V neděli 20. května 2018 se konala v jezdeckém areálu Na Podkově tradiční akce Den koně. 
Začátek byl v 10:30 h. Nejprve proběhla přehlídka koní chovatelů místních i z blízkého okolí. Ve 12 hodin vystoupil populární herec Václav Vydra, který ukázal přítomným divákům svoji kobylu Navaru a její dvouleté hříbě Nevadu. Na koni bez sedla a bez uzdy předvedl jízdu a pár skoků přes překážky. Hříběti se však skákat nechtělo. Václav Vydra se na Mělníku objevil po dvou letech, protože v loňském roce na Den koně nepřijel. Po svém vystoupení se velmi ochotně fotil s přítomnými diváky. 

Stáj "Na poli" předvedla pony hry, kdy jezdkyně musely za jízdy plnit úkoly ze hřbetu koně (přenášet míčky, nasazovat plechové hrnky na kůly a přendavat kelímky). Vystoupily mažoretky ze Štětí. Následovaly jízdy vozatajů s velmi roztodivnými vozíky. Mezi nimi byl i mělnický povozník pan Brož se svým vozem. Pro děti byla možnost jízdy na koni v místní jízdárně. Programu přihlíželo okolo 100 diváků. Vstupné bylo 100,- Kč pro dospělé, 50,- Kč pro děti, nebo 250,- Kč rodinné vstupné. 


Víte již, co budete dělat o víkendu ? Vůbec není na škodu si připomenout některé akce v centru města.

V pátek 25.5. v 17 hodin, se můžete těšit na Promenádu historických kočárků, která je součástí oslav 130 let muzea a 100 let republiky.


Promenáda historických kočárků je součástí Muzejní noci. Její obsah si můžete přečíst po kliku na obrázek.


Sobota patří všem, kteří mají rádi zlatavý mok, dobrou hudbu a rádi poklábosí s přáteli. Dočkali jsme se :-).


Po oba dva dny pak můžete v parčíku u kostela sv. Ludmily navštívit  za příjemný peníz výstavu bonsají, která má i svoji noční část. Soutok navštívil výstavu  bonsají v parčíku v minulosti přes den i v noci, jsou tu někde články i s obrázky a mohu jedině doporučit. Dokonce snad ani nehrozí, že by letos měli večer obtěžovat komáři. Je to zážitek.

Zdroj: Soutok