Tip: Chcete i Vy mít svůj banner nebo komerční inzerát na tomto webu? Napište nám na [email protected].

Zpravodajství

Květen 26, 2022

22:17

 

Milí čtenáři, pamětníci  ( naši rodiče)  samozřejmě věděli, že se jezdil jakýsi Mělnický okruh, ale moje generace ve svých dětských letech znala spíše slogan ,, Mšeno město motorizmu." Sice je Mšeno především jednou z bran do Kokořínska, ale díky svému plochodrážnímu stadionu byl tento slogan na místě. Vždyť  plochodrážní tým ze Mšena jezdil ještě relativně nedávno proti takovým zvučným celkům, jako Olymp Praha, nebo AMK Zlatá přilba Pardubice, a dokonce se tam jel i závod MS družstev.

Nechci tady vypisovat další motoristické aktivity Mšena, neboť žijeme v Mělníku, ale zejména návrat Mělnického okruhu v roce 2018 a 2019 ukázal, že Mělník má k morsportu opravdu blízko. Já to vidím i na návštěvnosti stránek Soutoku, kde zejména v těchto dnech navštěvujete stránky s motoristickými tématy a zejména opět Mělnický okruh. Ostatně. málo co je tak populární, jako motorsport.

Ať se to někomu líbí, nebo ne, tak Mělničané opět ukazují, že stejně tak, jako mají velký vztah ke svým historickým středověkým sklepům, tak mají zrovna tak dost velký vztah motocyklovým i automobilovým veteránům a  sportovním závodům. Protože mám také určitý vztah k tomuto téma, tak jsem pochopitelně pátral po netu, abych se dozvěděl nějaké větší podrobnosti. Kdy co vlastně jak bude i co bude k vidění.

Podařilo se mi najít stránky, kde jsou již opravdu zajímavé informace týkající se akce a nemohu pochopitelně jinak, než s nimi přijít.  Nemám čas na to, abych zde vymýšlel nějaký vlastní informační článek a je to možná i zbytečné. Zájemci si vše podstatné mohou přečíst zde ....

http://autoklubmelnik.cz/100-let/?fbclid=IwAR00m8DwLhCYdRymGGey_RnsKRNISZzsIAP0Faf36prLItztFCMmqcg95zE

Jenom dodám, že zde potkáte i plno jmen mělnického motorizmu, která si aspoň takto při této vyjímečné slavnostní příležitosti najdou cestu k domácím místním příznivcům. 

V neděli 29.5. je pak na Podkově Den dětí a koně ....

https://www.jkmelnik.cz/

...., ale co si budeme namlouvat, auta i motocykly lidi táhnou všude ve světě a zrovna tak si všude pokládají za čest, když zrovna ten jejich okruh je vybrán do kalendáře nějaké významné soutěže. Jinak je také v neděli ještě populární Velká cena Monaka v Monte Carlu, kde se sice skoro nepředjíždí a vše se rozhoduje v  kvalifikaci a v boxech, ale patří k nejpopulárnějším a bez ní si snad kalendář F1 neumíme ani představit.


Zdroj: Soutok

Květen 24, 2022

18:23

 


Jak jsem psal v minulém článku, tak již v neděli dopoledne jsem se na netu dozvěděl, že na vybudované pilíře u trati v rámci druhé etapy stavby silničního obchvatu byla v noci ze soboty na neděli vyzvednuta a položena ocelová konstrukce mostu. Samozřejmě, že u této významné události nechyběla  ani fotografická i filmová technika, která vlastní osazování mostu zdokumentovala a mělničtí občané tak měli  po ranním probuzení díky sociálním sítím možnost, se na toto podívat.
Soutok již dlouhodobě občas navštěvuje významné stavby v katastru města, aby pak nabídl nejčerstvější obrázky a na most jsem se pochopitelně těšil.  Vždyť to je určitým způsobem taková třešnička na dortu této druhé etapy stavby obchvatu. Protože jsem však měl na nedělní odpoledne naplánovaný program a přitom jsem chtěl být u mostu co nejdříve, tak se mi to povedlo nejdříve až téměř před nedělním západem sluncem.

Myslím však, že to vůbec nevadí a jistě se tu zase někdy objevím, protože tyto stavební práce mají  něco do sebe a stále se ten děj vyvíjí. Nakonec jsem si opět neodpustil pohled na cenu pohonných hmot. Vždyť je to  jen několik měsíců nazpět, co se ceny dlouhodobě točily kolem 30 Kč za litr a nyní jsme již slušných několik desítek dní na hodnotách vysoko nad 40 Kč.
V této souvislosti mě zaujal článek ,, Německá reakce na zdražování . Jízdné v regionální dopravě bude za pár eur.
https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/nemecko-jizdenka-energie-inflace-valka-zdrazovani.A220523_153600_eko-zahranicni_jla

Co se asi vymyslí u nás ? 
 Ale, když už mluvím o těch Němcích, tak tu mám zase jednu neuvěřitelnou náhodu. V sobotu kolem slunného poledne jsem potkal za zámkem již postarší pár, který mi odpověděl na pozdrav tak, že jsem hned věděl odkud jsou. Oni se snažili říci ,, dobrý den", ale to prostě poznáte. Jenže bych to nebyl já, abych se hned  sympaticky vyhlížejících lidí nezeptal, odkud že k nám přijeli :-). Když mi řekli, že ze Zhořelce ( Görlitz), tak to bylo opravdu oboustranně příjemné setkání.
https://soutok.blogspot.com/2014/02/nejkrasnejsi-mesta-na-severu-ceskeho_21.html

Zdroj: Soutok

Květen 22, 2022

10:51

 


Je to až neskutečné, jaké informace se na člověka od rána valí. Pěkné počasí láká ven a možností je mnoho. Usedám k snídani, píši upoutávku na příští týden, kdy dle mého názoru přichází akce, kterou bychom si neměli nechat ujít a hledám, co k tomu ještě rychle přidat.

Napadá mě, že teď někdy musí být také v Brandýse nad Labem ta Audience u císaře Karla, ale zjišťuji, že ta byla včera. Ani nevím, zda přijel včera dopoledne na naše nádraží nějaký parní vlak, jak bývalo u akce zvykem. Není ani bez zajímavosti, že v době, kdy bude u nás v Rybářích motoristický svátek, tak mají něco podobného i v Brandýse ( výstava veteránů)

Mezitím slyším z televize, že je tam v Toulavé kameře nějaká reportáž z Kokořínska, a když se podívám na obrazovku, tak vidím paní ředitelku Havlíčkovou ( RMM) a skalní byt ve Lhotce, který je zrovna součástí mého předposledního včerejšího článku :-). Do toho zjišťuji, že mi unikla reportáž o zooparku v Zelčíně a vracím televizi nazpět.


VLL Lysá nad Labem. Pozor, dne 4. a 5.6. doplněna výstava Lego kostky.


Mám radost z dvojnásobných bodů pro Mělník v Toulavé kameře a ještě registruji reportáž o říčce Vydře na Šumavě, kde už jsem 17 let nebyl.

Přímý link na přehrání pořadu na PC:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1126666764-toulava-kamera/222562221500020/

Mezitím přichází zpráva z další webové elektroniky.,, Tak už dávali nad trať v noci ze soboty na neděli most. Je to na FB". 
Tak jsem se dočkal. Už si několik týdnů říkám, že nemá cenu na místě stále něco fotit, dokud tam nebude most. Jak budu mít čas, tak jistě bude i fotka. Je to již čtvrtý významný mělnický most, když opomineme ten v Rousovicích na Mladoboleslavské, nebo třeba ten na Kamenném Šraňku v Mlazicích apod. Pomalu by již bylo možné někde v médiích napsat příspěvek o mělnických mostech a datech, kdy byly budovány.

Pro tuto chvíli vše. Nenechte si ujít Toulavou kameru s krásným dablem mělnických reportáží a já osobně bych byl dnes spokojený ještě s dablem Leclerc - Sainz, ale nevím nevím :-). Už toto je však paráda pro české barvy v trošku nižší kategorii :

 https://www.sport.cz/clanek/moto-cesky-uspech-pilot-f3-stanek-vybojoval-ve-spanelsku-druhe-misto-a-je-na-dostrel-celkovemu-prvenstvi-3377524#source=hp&seq_no=4&utm_campaign=abtest198_novy_panel_sluzeb_varBB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Bonus ... Svezte se vlakem z pohodlí domova po libovolné domácí trati :

https://pohledzvlaku.cz/

Doporučení : Web youtube umožňuje celoplošný obraz.

Zdroj: Soutok

Květen 21, 2022

23:30

 

Mělník, to jsou také tradiční sobotní farmářské trhy a zejména jaro je obdobím, kdy lidé shání  nejen různou konzumní zeleninu, ale také sazenice na záhony i třeba do skleníků.

Musím se přiznat, že se mi po náročném pracovním týdnu ( už jen to vstávání :-)) zakončeném cyklistickou projížďkou a krátkou velkou noční bouřkou příliš vstávat nechtělo a s aktivitami to bylo podobné. Ostatně jsem tu již psal, že nějak ta energie k šesti křížkům ubývá a je stále těžší přejít k činům . To se ale zřejmě netýká těch, kteří vymysleli, že dnešní den je Světový den kulturní rozmanitosti a zítra v neděli 22.5. oslavíme Mezinárodní den biologické rozmanitosti.


Tady je myslím té energie na rozdávání dost. Inu, byl jsem se tedy za hezkého počasí aspoň trošku projít, abych zde připomněl něco, co k městu v sezóně pravidelně patří a zkusil jsem se poprat s takovým svým určitým problémem. Nevím čím to je, ale vždy když fotím nějaké stánky a lidi zejména v domácích vodách, kteří někdy i něco konzumují, nebo jenom tak někde posedávají u stolků, tak je to takový zvláštní pocit.

Člověk totiž obvykle chápe, když kolem něj někdo fotografuje nějaké exponáty, nebo učinkující na scéně, ale v okamžiku, kdy začnete fotit nějaké stánky, nebo lidi, tak už je to na obou stranách fotoaparátu takové zvláštní, někdy se i objeví tázavé pohledy a nemusí každému dojít, že někdo hodlá zdokumentovat atmosféru pro nějaký web, nebo pro FB.


Na druhou stranu už dnes vím, že nejjednodušší fotografování je mobilním telefonem, kdy si fotografovaný naivně myslí, že si čtete nějakou SMS zprávu a ještě je ten obrázek kvalitnější, než u značkového fotoaparátu. Jenže, vyhoďte dva roky starý foťák automat jenom proto, že má méně pixelů než mobil a nejde ani ručně nastavovat.

Konečně, obrázky zde mají spíše informační charakter a pokud jim sluneční osvit pomůže občas k lepším výsledkům, tak jedině dobře. Zde je tedy několik snímků z dnešního hlavního dění v centru.

Ovšem, jako romantik jsem si stejně nemohl odpustit něco ze zcela jiného soudku a okořenit tím trošku jednotvárné téma.

Pak však přišel sám od sebe nápad a já zavítal do míst, kam buď snad nikdo nechodí, nebo jen pochybné hloučky lidí, o čemž svědčili na konci této cesty čtyři lavičky obrácené k sobě a ozdobené několika prázdnými lahvinkami tvrdšího alkoholu.
Už je to notná řádka let, co tu tento oddělený uzavřený kout vznikl, když si někdo vlivný uvědomil, že zdejší zdi jsou vlastně cennou historickou upomínkou na středověký obranný systém a možná se i inspiroval jinými městy v okolí.

Dovolím si tedy ještě jeden odkaz na chvíle, kdy to tu celé teprve vznikalo :
http://mujmelnik.webzdarma.cz/basta_sady.html

http://mujmelnik.webzdarma.cz/z_akce.html

Jen si dovolím upozornit, že odkazovaný web již přišel o počítadlo i o možnost komentování a nebyl od roku 2011 aktualizován. Asi bych s ním již ani neuměl pracovat :-). Na druhou stranu jde o pohledy až do roku 2008, nebo je tam i zamrzlé Labe v roce 2006, povodně v roce 2002 a leccos dalšího. Až někdy sám žasnu, když se jednou za čas na ty fotografie podívám a uvědomím si, co vše se tu za nějakých posledních 15 let změnilo.
Ze soboty je to tedy vše a čtenářům přeji pěknou neděli.

Zdroj: Soutok
17:43

 


Na slunečních hodinách hotelu Zlatý beránek stojí latinský nápis Vita pulchra est ( Život je krásný) , ale všichni víme, že by to chtělo doplnit. Krásný je, ale za určitých podmínek. Potřebujeme být zdraví a mít důvod k dobré náladě.
Sice se to dnes veřejně moc nenosí, ale řada lidí ví, že lidská bytost je zjednodušeně řečeno spojením těla fyzického a psychického. Ostatně, každý ví, jak je to nepříjemné, když nás třeba jen na čas přepadnou nějaké zdravotní problémy, které nám mohou překazit hezké plány, a jak je to zase naopak nepříjemné, když sice zdraví jsme, ale neumíme se příjemně zabavit, protože prostě nemáme žádné zájmy a nikdo nás k nim v životě nevedl.
V této souvislosti mě napadl zajímavý a poměrně slušně komentovaný  článek, kde se objevila řada dobrých rozličných názorů. Třeba i narážka na fakt, že mnoho zahraničních penzistů s oblibou cestuje. ....
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/fakta-duchodovy-vek-ignoruje-cim-dal-vice-cechu-za-deset-let-je-jich-dvojnasobek-202963


Proto musí být tato dvě těla v nás v určité harmonii , a takovou opravdu účinnou injekcí pro toto kvalitní spojení obou částí je rekreační pohyb. To vám například řekne snad každý cyklista, nebo turista, že když se dá do pohybu, tak jej naplní pocit neuvěřitelné radosti i síly z toho, že za cenu vydání svých určitých sil něco dokázal a okolní krajina je přitom dost podstatným společníkem.
Ovšem, bez tréninku by to nešlo. Nemůžete si říci, že vyrazíte na slavný masový pochod Praha -Prčice ( zrovna dnes se jde 55. ročník), když nemáte natrénováno. Nemůžete si říci, že se pojedete podívat na jízdním kole k Máchovu jezeru, když víte, že už vám není 30 let a po pěti kilometrech jízdy nebudete vědět, jak vůbec máte na kole sedět, aby to nebylo nepříjemné a až bolestivé.

Prostě musíte nějak ve volných chvílích zkusit aspoň trošku trénovat, aby váš život nebyl omezený jenom pohybem v autě, či v dalších dopravních prostředcích a minimem osobní fyzičky, což ocení zejména každý, kdo se rád projde někde po horách, chce toho v krátkém čase hodně vidět a sám cítí, že mu takovýto druh pohybu svědčí.
Stojí to samozřejmě drahocenný čas, ale sami musíme poznat, kdy je pro nás více taková milá projížďka na kole, než sledování on-line hokejového zápasu domácích na MS v základní skupině a v pohodě domácí pohovky. To samé se týká ostatních aktivit. Nelze vše dělat naráz a tento život nám to neumožňuje :-).

A tak jsem páteční podvečer věnoval místo plakátům s akcemi na tomto webu malé tréninkové cykloprojížďce, která byla okořeněna určitou vzrušující dávkou očekávání z příchodu veliké bouře.
Mimochodem, překvapila mě zpráva, že se Slavín u Tupadel stal dnes takovým dostaveníčkem přátel kulturního programu a jistě uvidíme, co se bude dít dále. ...
https://www.facebook.com/zamekslavin/posts/pfbid02RB6bhUYAxntkGkFVdzk6YM7BNdP5SuPiX5NHrzxm8T6Xne7RBwLAMqtACrtSaAMNl

Vy jste již měli možnost navštívit Slavín v rámci DED v roce 2010 a 2016, kdy byl meditačním budhistickým centrem Samadhi ....
https://soutok.blogspot.com/2016/06/v-sobotu-27-mate-jedinecnou-prilezitost.html

..a díky knize o rozhlednách v ČR jsme se zase dozvěděli, že bylo místo na prodej za neskutečné peníze ... 
https://soutok.blogspot.com/2019/03/zamek-rozhledna-slavin-v-obci-tupadly.html

Nyní se tedy začíná psát nějaká nová a zatím tajemná historie tohoto objektu, kdy se jen dozvídáme, že se sem můžeme dnes přijet podívat a účastnit se i kulturního programu. Jako fanda rozhleden jsem si rád přečetl informaci o tom, že má být dominantní věž opravena, a že snad budeme mít jednou možnost na ni vystoupat. Kdo by to jen ještě nedávno řekl ?

Ale, pojďme již k páteční tréninkové cyklistické jízdě, která vedla místy, ke kterým mám za ta desetiletí života již slušný citový vztah. První tři snímky pod slunečními hodinami jsou z obce Hleďsebe. Staré selské stavení střídá mlýnský náhon a mlýn z roku 1840, který relativně nedávno dostal nový kabát.

 Nebylo zvykem si této obce nějak více všímat kromě toho, že je zde významná odbočka ( polní cesta) vedoucí na mělnická Blata, či do Velkého Borku, ale nyní obec opravdu prokoukla a ten mlýn na říčce Pšovce za to může nejvíce Kéž by mělo více mlýnů na naši hlavní říčce takovou krásnou fasádu, když už zde nemůžeme navštívit původní mlynářskou expozici, jako na jiných místech v ČR.

Další perličkou je malé přírodní koupaliště někde v půli cesty mezi obcemi Hleďsebe a Lhotka, kde dnes dokonce najdete i malé občerstvení. Prostředí je zvlášť vhodné pro rodiny s dětmi a romantiku místa dokreslují již celá desetiletí občas projíždějící vláčky.

Možná i proto, že v této části poblíž Lhotky je to údolí takové otevřenější, než u Velkého rybníka poblíž osady Lhotka Důl, tak má místo takové své zvláštní roztomilé genius loci.

Když už jste ve Lhotce, tak se musíte zajet podívat na skalní dům. Sice kolem něj zřejmě za měsíc asi opět půjdu a ačkoliv jsem jeho interiér již několikrát navštívil, tak do něj možná opět zajdu, ale to prostě stojí za návštěvu. Obvykle se v den pochodu Mělnického hroznu povede počasí a skalní byt je nejen zajímavým hezkým místem, kde už se člověk může cítit, jako doma :-), ale je to i příjemné místo pro určité ochlazení v letním klima.

Pokud by vás tam obtěžoval ten plot, tak tady to máte i bez plotu a pěkně i s dvorečkem.


Zrovna jsem v centru obce fotil májku, jako symbol nejkrásnějšího měsíce roku, když se ozvaly tóny jedné mé oblíbené skladby. Nebyla to moc příjemná zpráva, ale byla celkem řešitelná. Pokyn z depa zněl : ,, Již se snaž zajet co nejdříve do boxu, neboť bouře již překročila hranice republiky a žene se takovou rychlostí, že asi ve 21 hodin by mohla být tady."
Ani jsem netušil, jak moc je tato situace přesná a rozhodně nebylo co řešit. Pomalu se šeřilo a bylo třeba jet co nejkratší trasou na Chloumek. Dokud vedla silnice otevřeným terénem a zrovna nebyl moc provoz, tak se jelo ještě dobře, ale když náhle provoz zhoustl, já se ocitl v lese a ještě více se šeřilo, tak jsem ještě rád  z hlavní silnice odbočil. 
Měl jsem ostatně v plánu, se ještě zastavit na západním úpatí Chloumečku, odkud je výhled na České středohoří, podívat se, kde je bouře a samozřejmě proladit rádiové DAB+ pásmo, které může při změnách počasí přinést i vzdálenější vysílače, třeba až ze vzdálenější části sousedních států a nejen těch, které leží kousek za našimi západními hranicemi.

Ne, nechci vám tu dnes psát o rádiu, ale pokud jste aspoň trošku v obraze a již jste slyšeli slogan Doba dabová, nebo co to ten DAB+ vůbec je, tak vězte, že právě v uplynulém týdnu vstoupila do tohoto pásma i místní oblíbená stanice Signál, kterou ve svých starých přijímačích stále ulovíte na frekvenci 99.9 MHz. Vysílací anténa pro Mělník je umístěna na hotelu Ludmila. Stanice dává české i zahraniční písničky z let 60. až 80. a večer pořad Varieté.
https://digital.rozhlas.cz/signal-radio-vstoupilo-do-dab-vyuziva-multiplex-operatora-rti-cz-8749246

Jenže, jak jsem se tak blížil na kole ke křižovatce nad restaurací U České Koruny, kde se stýká Chloumecká ulice s Lesní ulicí, tak bylo stále hlasitěji slyšet Michala Davida a jeho megahit Nonstop. Na jedné straně jedete podle svého programu a na druhou stranu vám vrtá hlavou, jestli tam fakt někde zpívá, nebo je to jen nějaký klasický diskotékový hluk.

To se asi nedozvím, ale vy se dozvíte , že jsem ze své určené zastávky pokračoval ulicí Pod Chloumečkem, kde bydlel filmový Pepan z letního Kameňáku 5, abych se na Chloumecké ulici podíval směrem k restauraci. V patře na sále jsem spatřil otevřená okna, různá barevná osvětlení a propadl jsem se ve vzpomínkách do poloviny 80. let :-). Ale, tak už to je.
Užil jsem si svezení s kopečku a měl jsem ,, z pekla štěstí", protože za nějakých 15 minut po příjezdu do ,, depa" přišlo něco, co jsem zkoušel aspoň jako videosekvenci. Žádný zázrak, protože obloha sice zářila mezi tmou barvami, ale klikiháky se na videu nekonaly.Zdroj: Soutok

Květen 16, 2022

19:11

 


Jsou mezi námi lidé, kteří snad jezdí na jízdním kole po celý rok a za každého počasí, ale naprostá většina z nás občasných výletních kolařů čeká na jaro a na příznivé počasí. Nevím sice, kdy jste letos prvně nasedli na kolo vy, ale mně to tentokrát trvalo nezvykle dlouho. Obvykle ten okamžik přicházel již v dubnu a dokonce snad i jednou s teplými doplňky na konci března, ale letos to bylo až 15. května.

Na druhou stranu je datum 15.5. 2022 krásné a pro mě zvlášť významné. Prvně v životě jsem si po více než půl století života nasadil na kole přilbu. Neumíte si představit, co vše se mi hned vybavilo. Máme zrovna ten šampionát v hokeji, a tak jsem zavzpomínal na Kanadský pohár v roce 1976, kdy si domácí hokejoví polobozi přizvali  nejlepší evropské týmy.

V hale Montrealu Canadiens pohasla světla a za zvuku varhan vjížděly do úzkého kuželu světla postupně tehdejší pačesaté hvězdy kanadského hokeje, které spíše připomínaly rockové hudební ikony. Kapitánem hvězdného týmu byl s číslem 77 legendární Phil Esposito, který měl v brance bratra Tonyho a v týmu hrál kromě dalších hvězd i s číslem 99 Wayne Gretzky.

Nejen, že to bylo snad naposledy, co hrála Kanada bez přileb, ale ten turnaj se proslavil jedním zápasem, kdy hokejový Goliáš podlehl Davidovi. První třetinu československý divák neviděl, protože se přenosová družice nacházela v nějaké nesprávné poloze, ale pak to bylo nervy drásající utkání, kdy se domácí hvězdy marně snažily překonat československého brankáře.

Přesně v polovině poslední třetiny zaznamenal náš tým střelou od modré čáry jediný a rozhodující gól zápasu, na který již flustrovaný a marně se snažící domácí tým nenašel odpověď. Hokejový Bůh jménem Kanada byl po mnoha letech konečně pokořen.


Jakou trasu si zvolit pro první jízdu ? Tady jsem měl naprosto jasno. Po cyklostezce až do Lužce nad Vltavou k mostu. I tady byl prostor na vzpomínky, kdy ještě žádná cyklostezka  neexistovala a člověk jezdil přes Zelčín a podle laterálního kanálu až do Vraňan, kde kanál začíná.
Po malé zastávce na mostě jsem pak pokračoval přes obec Bukol až k chmelnici za obcí Dušníky nad Vltavou. Je to sem z Mělníka cca 15.5 km a leží tu takový symbolický protipól mělnické vinné stráně. Chmelnice má již za sebou drátkování i zavádění malých rostlinek a člověk si tu uvědomí, že bez sklizně na počátku srpna by ten náš český nejmasovější nápoj nebyl.
Navíc to je opět mnoho vzpomínek, kdy jsme se, jako mládež na akcích kolem chmele podíleli a po příjezdu domů si ten zlatavý mok samozřejmě dopřejeme.

Počasí bylo nádherné a na cyklostezce i cyklotrase to žilo. Ukázalo se také, že sem rekreační cyklistika přinesla život, což ovšem víme. Jak ještě uvidíte, tak téměř v každé obci na cyklotrase je nějaké posezení.
Zpáteční cestu jsem volil až do Lužce nad Vltavou po stejné cestě, ale pak jsem se již rozhodl pro změnu. Vždyť to byla příležitost se podívat do Zelčína na zvířátka a vůbec si prohlédnout zase kanál a mosty na něm. Chtěl jsem si doma ještě ověřit dle mapy ujetou vzdálenost první letošní cyklistické akce a při pohledu do mapy jsem nevycházel z údivu.

Jistě si mnozí pamatujete na článek, který jsem věnoval poutní cestě Blaník -Říp.
https://soutok.blogspot.com/2020/04/seznamte-se-e10-poutni-cesta-blanik-rip.html
Pokud se nemýlím, tak tehdy vedla poutní cesta na Říp za Mělníkem po cyklostezce, jak ostatně dokládá článek. Jenže nyní, když už máme hotové krásné mosty na laterálním kanále, tak nám nově vede poutní cesta od komor v Hoříně podle kanálu a posléze Vltavy.
Kanál občas přes nějaký ten most překročí na druhý břeh a využije dokonce i kdysi domnělé budované cyklostezky mezi Lužcem a obcí Vraňany, která zatím vede do Vraňan z Lužce stále po silnici. To je prostě fantastické využití.

Vždyť cyklostezka je hlavně prostorem pro kola a in-line brusle. Chodec se tak bez většího soustředění projde podle kanálu, kde může obdivovat i případné lodi a hlavně si užije i zvířátka v Zelčíně a pohledy k Mělníku.
Zajímavá je i trasa  číslo 8242, která začíná v Lužci u mostu přes Vltavu a již nekončí jenom v Mlčechvostech. Pamatujete si, jak jsem kdysi vymýšlel ,, Vltavský cyklistický okruh  u Mělníka?
https://soutok.blogspot.com/2016/04/cinibulkova-vltavska-cyklostezka-mozna.html

Původně dle mého návrhu měla v nejkritičtějším místě vést z obce Vepřek po staré silnici na bývalou státovku a tudy do obce Mlčechvosty. Tehdy jsem ovšem netušil, že pěší Dvořákova cesta vedoucí podle Vltavy mezi obcí Vepřek a Mlčechvosty je schopna sloužit také cyklistice.
Nemám tento úsek prozkoumaný a kdysi mi někdo řekl, že jde spíše jen o úzkou pěšinku. Zdá se tedy, že to může být podle Vltavy mezi oběma obcemi zajímavé a zřejmě není třeba z obce Vepřek stoupat na bývalou státovku, ač je z ní ještě dnes i místy pěkný rozhled do kraje.

Lze tedy říci, že okruh je uzavřen přes Dvořákovu pěší stezku a pokračování cyklotrasy 8242. Zajímalo mě ovšem, kudy vede zmíněná trasa 8242 do Velvar a vězte, že páteří je jí nejdelší potok, který v okrese Mělník ústí do Vltavy. Tedy, Bakovský potok.
https://soutok.blogspot.com/2013/06/zname-dobre-ricky-potoky-v-okrese-melnik.html
Trasa pozvolna stoupá podle Bakovského potoka a končí ( začíná) severně od Slaného v obci Královice. Proti toku Bakovského potoka by bylo pochopitelně možné jet až téměř pod kopec Džbán u Řevničova ( Pozor, stejnojmenný vrch je i dále na Rakovnicku), ale to by šlo již o jinou cyklotrasu.
Inu, to jsou takové zajímavosti, na které člověk přijde, když začne něco zkoumat.
Z prvního cyklovýletu je to tedy vše a závěrem ještě několik snímků.Zdroj: Soutok

Květen 15, 2022

10:02

 


Tento víkend patřil na Mělníku hlavně již tradiční výstavě bonsají, která si našla své místo v parčíku za kostelem sv. Ludmily. Výstava si sice v minulosti získala své jméno, ale i tady platí, že letos to s návštěvností stejně tak, jako v kultuře celkově ( zpráva z médií) je slabší. Přitom vstupné je opravdu lidových 40 Kč na osobu.
Trošku jsem porozprávěl s vystavujícími, a tak mám takové ty určité informace bez záruky. Za sobotu výstavu mohlo navštívit cca 300 lidí, ale byl jsem informovaný, že sobotní noční část prý byla zatím údajně nejhezčí noční částí ze všech dosavadních zde pořádaných výstav.
Soutok výstavu již několikrát navštívil a články najdete i zde. Důvodů mám vždy mnoho. Krásné počasí, obvykle i kvetoucí jaro, hezké až nádherné exponáty a sám vím, co to obnáší, protože jsem se v minulém století také o podobnou činnost pokoušel. Velmi rád z tohoto místa výstavu doporučím, pokud to ještě stihnete do 15 hodin a pokud se k vám včas článek dostane.
Pamatujme, že nejen technikou je člověk živ, ale spoustu krás nám dává příroda již celá staletí sama a je jen na nás, zda jsme schopni tyto krásy objevit a zpříjemnit si jimi život.

Nedávno mě zaujala v televizi reklama na vychvalovaný dokument ohledně bitvy na Moravském poli :
https://www.ceskatelevize.cz/porady/13115474299-bitva-na-moravskem-poli/

Vše souvisí se vším. Mělník, král Přemysl Otakar II.,můj osobní výlet na místo bojiště na jízdním kole i začátek cyklistické sezóny :-). Nemohu jinak, než zde toto vše zmínit.
https://soutok.blogspot.com/2017/07/melnik-vdeci-za-povyseni-na-mesto-krali.html

To je pro tuto chvíli vše. Hezkou neděli!


Zdroj: Soutok

Květen 8, 2022

18:51Nevím jak vy, ale jeden z mých oblíbených filmů posledních desetiletí je film U mě dobrý z roku 2008.
https://www.filmovamista.cz/695-U-me-dobry
Samozřejmě mě přitáhl humor nejen celé party kolem Bolka Polívky, ale i krásné téměř vodácké prostředí a začal jsem přemýšlet, kde to tam v Praze asi natočili. Dlouho jsem  tipoval místa někde poblíž soutoku Vltavy s Berounkou. Dále mi imponovalo, že tak pěkný film končí pod našim Mělníkem a vlastně nám dělá reklamu. Nakonec mi filmová místa ukázala, že jde o dosud neobjevený Libeňský ostrov.
Pamatujete na scénku , ve které kdysi Slávek Šimek říká Luďkovi Sobotovi : ,, Mistře, byl jste na nějakém ostrově ? - Jak ? - No třeba na Jávě. ( ostrov v Indonesii) - Tak na té jsem seděl. - Ale ne, vy mi nerozumíte. Já myslím ostrov. - Jo, zrovna ve čtvrtek na Libeňáku pro gauč...
Prostě jsem nabyl dojmu, že tam asi budu muset někdy jet a zrovna se to všechno hodilo. Navíc se nabízela možnost pro další turistiku.


Z Letňan jsem tedy dojel metrem do Holešovic a vydal se na cestu přes bývalý autobusák ( zase těžká nostalgie měnícího se života) po ulici Vrbenského, abych po překlenutí Argentinské sešel k ní a podle ní přešel řeku Vltavu. dále je to jednoduché a velmi romantické podle řeky, nebo i cyklostezky.

Podejdete železniční most, možná uvidíte výletní loď z Troji ....

.... a již vás vítají říční ramena v Praze- Libni.

Závěr cesty po pobřeží musíte společně s cyklisty a asi za 45 minut přejdete na Libeňský ostrov.

Ani se nechce věřit, že jdete na nějaké romantické místo.

Pokud si myslíte, že se dostanete do zahrádek ( kolonie) a k Vltavě, tak ani náhodou. Musíte mít klíč od vstupních branek. Kam se ale dostanete, tak to je vůbec to nejhlavnější místo filmu. ,, Pane, vraťte se podle té zdi na začátek a hned za ní zahněte."

To vám bylo k nevíře. To byla úplně stejná pěšinka, jako když jdete u nás z Polabí tou nedoporučenou cestičkou na vlastní nebezpečí ke starým lázním ( potápěči). Tento záběr mi dodal dojmu, že to je přesně ono místo.


Zde to vyniklo snad ještě lépe, ale jak vidíte, tak je pod plachtou přístavba, která ve filmu není. To je tedy restaurace U Budyho.

Všude bylo plno a vypadalo to, jak v zahrádkářské kolonii. Vltava ale byla poněkud z ruky za plotem a bránily další zahrádky. Nicméně, dále můžete potkat podobnou hospodu, která už je u Vltavy, ale sem se leze jen tou cestičkou ....


 ..... a byly tu mraky lidí.

Cestička k hospodě. Směrem k centru uvidím přímo u Vltavy kromě té jmenované ještě nejméně jednu dřevěnou přímo u vody.


To byly místní toalety bokem od cestičky :-).

Vstupní branky jen pro zahrádkáře.

Kolonie aspoň z dálky.
Pak už jsem šel podle nějaké hospody u cesty, která sousedila s nějakou taneční školou jisté paní Langerové a podešel i první most z mnoha dalších. Přichází cyklostezka s pěkným výhledem na vysílač Žižkov, golfové hřiště a v dáli se buduje.

Tady se mohutně staví byty. Tak, jako mají ve Vídni od roku 1980, nebo už 1977 Donau city, tak tady vzniká Rohan city. To už jsme v Karlíně, díváme se za stavbu na Rohanské nábřeží, kde jezdí plno aut podle starých, ale pěkných domů a na pozadí je kromě Žižkova i Vítkov.

Tady již bydlí lidé.

Kilometrově jde o směšné vzdálenosti, ale teď k večeru jsem již byl trochu nervózní. Měl jsem později odbočit na Florenc k metru, ale ta síla jít podle řeky až ke Karlovu mostu byla mocná.

Jan Žižka. Tam jsem o předloňských Vánocích přece stál a  je tu článek. Ten život žene.

Štvanice. Divoká voda, tenis a vlak. Kolikrát jen tu člověk koukal třeba televizí na Kodeše, či i na Martinu Navrátilovou a do ticha projel vlak.

Je tu i nástup na výletní loď. Jen to má člověk zase vše proti slunci.

Generální ředitelství Českých drah je obří budova o několika patrech. Skoro se chce laicky vznést otázka : ,, Jak tam může pracovat tolik lidí ? " Ale, tak dnes je doba opravdu švejkovská. Máme třeba Ústav pro výzkum totalitních režimů. To by byl průšvih tam něco pokazit. Nebo máme pro každý den v roce vymyšlený nějaký mezinárodní den něčeho. To už člověku hlava nebere a všichni ti lidé se slušně uživí.

Kvůli sluníčku jsem se snažil hledat místa, kde nebude tolik vadit. Teď si dám s komentáři chvíli pohov. Už dnes píši třetí článek, je večer a koho to zajímá, tak si to najde v mapě. Možná to ani nikdo moc neocení. Dokonce si vzpomínám, jak mi tu jednou ( předloni ?) na Vánoce kdosi vytkl, abych se prý odstěhoval do Prahy, když jsem si dovolil seriál o pěti dílech. Lidé jsou různí a někdy jim nerozumím. Proč to tedy čtou ?
Spíše chtějí někoho znechutit, neboť to nedá práci.


Podobnou upoutávku na výstavu Salvátora Dalího tu už máme.


Tady si člověk uvědomí, že má Praha plno krásných nábřeží , a že není jen Kampa, kam tak rád chodím, když jsem zde.


Alšovo nábřeží vás pak vyvede k semaforu u Karlova mostu a máte za sebou z Holešovic podle řeky rovných 8 km. Bylo fajn sledovat, jak se člověk postupně dostal z takového až venkovského trampského prostředí Libně do té třpytivé  centrální Prahy plné nejen stavebních krás, ale třeba  i mladých dívek popíjejících na restauračních lodích, nebo lovících v ulicích bohaté cizince na své dlouhé blond vlasy a krátké sukně :-)
Zrovna jsem dnes tady četl, že se u nás volila  Miss ....
https://www.super.cz/878054-cesko-ma-novou-kralovnu-krasy-vitezkou-miss-czech-republic-se-stala-uspesna-modelka-z-trince.html


Pak už jen bylo jasné, že k metru jenom tak nedojdu a v rychlosti si prohlédnu již v šeru své oblíbené památky.


Jsme na konci článku a pokud by se vám taková procházka líbila, tak těžko radit. Těžko už pojedete před procházkou do Letňan a můžete z trasy kdekoliv odbočit, nebo si ji něčím zkrátit. Tady je prostě vše na vás, jak si s čím poradíte. Pokud čas nechcete řešit vůbec a chcete se volně procházet, tak dvě osmdesátikorunové jízdenky jsou na místě. I tak to není jednou za čas drahé, ale řešení jízdného je prostě zábava, zvlášť když někdy jde o opravdu velké finanční rozdíly.
Hezký zbytek víkendu a pohodový vstup do dalšího týdne.


Zdroj: Soutok
15:45

 


Je vždy velmi pěkné, když vás k návštěvě nějakého místa inspiruje hned několik věcí. Nejde jenom o to, že jsem na této akci byl v roce 2017, že propaguji na Soutoku integrované systémy dopravy, že mám k hromadné přepravě osob i zejména historickým autobusům vztah a vrací mě to v čase do dětství i mládí, ale byl to i takový legrační přechod během jednoho dne od motocyklů k autobusům, po kterém ještě následovalo další dlouho plánované pokračování.

Jenže, tentokrát to bylo po krásné dopolední části v centru města a dobrém obědě od samého začátku vše takové nějaké lehce divoké. Musel jsem vymyslet, jaká jízdenka je pro mé plány vlastně nejvhodnější a pořídit si ji, ale tentokrát si i sehnat nějaké drobné, kterých je potřeba do automatu na cestu tam i zpět nemálo.
Praha je totiž takový vyjímečný oříšek. Vy už díky Soutoku víte, jak laciné jsou celodenní výlety někam na Šluknovsko, či k hranicím Karlovarského kraje, když zakoupíte celodenní jízdenku DUK za 140 Kč. Ta navíc platí i ve výletních lodních linkách na Labi, nebo v nostalgických lokálkách. Mimochodem, obdoba této jízdenky stojí ve Středočeském kraji bez Prahy 180 Kč.
Praha je něco úplně jiného a podobná jízdenka by vás tam stála 300 Kč, aniž by platila na lodních linkách po Vltavě, jako v Ústí, či v Litoměřicích na výletních lodích na Labi. Obvykle tak tedy člověk přemýšlí, zda se i se svými plány vejde do nějaké časové jízdenky. Ono je totiž někdy zbytečné platit za obě cesty 2x 80 Kč, když můžete odjet za 110 Kč s tím, že budete nejpozději za pět hodin zpět.

Dobu odjezdu do Prahy nikdy neřeším, protože věřím, že tu každou chvíli něco jede a navíc ani nevím, kdy vyřídím vše nezbytné. A tak se stalo, že najednou bylo 14.20 hodin, nejbližší autobus měl jet z Nového Boru do Prahy- Střížkova ve 14.40, a pak klasická 369 do Ládví někdy v 15.07.

Zaradoval jsem se, že se také jednou svezu prvně do Střížkova v dálkovém autobusu a budu v Letňanech už snad dokonce v 15.20. Abych překlenul 20 minut čekání, tak jsem vykročil ještě na procházku přes potok, a když jsem se vracel s telefonem u ucha, tak jsem si všiml, jak mě kdosi nesympatický sleduje. 


Ti lidé to mají obvykle vepsané ve tváři i v pohybech a žel jsem tentokrát přes onu lávku prostě jít musel. Stále jsem hovořil, jako kdyby se nic nedělo, ale po očku jsem pozoroval asi 40 letého muže. Ten se na mě neustále díval a na můstku se začal zcela nesmyslně nebezpečně přibližovat.
To už byla téměř vzdálenost na nějaký úder, či bodnutí, možná strčení a člověk neví, co mají třeba i opilá a zfetovaná hovada v hlavě. Náhle jsem drze zařval : ,, Co chceš ?!" , a jakoby nic jsem pokračoval v hovoru, který to dokonce zaznamenal. Neotáčel jsem se, ač mohl zezadu následovat nějaký útok, ale za mnou se ozvalo hrozné nadávání : ,, Já ti dám co chceš, až ..." , ale tomu už jsem nerozuměl.

Později jsem se ohlédl, jak vypadá situace, ale člověku to moc nepřidalo. To si uvědomíte, jak je ten osud vlastně křehký. Dívám se znovu na odjezdy a u linky číslo 400 do Střížkova svítí 17 minut zpoždění.
Tak to tady tedy stát nebudu. Pokračuji procházkou na Pražskou na zastávku ke hřišti, kde už nacházím celkem sympaťáka v podobném věku, jednu rodinku a hned všem zvěstuji zpoždění linky. Čas utíká, ale zdá se, že doprava nejspíše někde mezi Mělníkem a Liběchovem kolabuje. Muž z Prahy tu byl po 10 letech na návštěvě, ale detailů vás ušetřím a hlavní bylo, že to čekání nebylo až tak ubíjející.

Považte, že jsme čekali až do 15.15 na linku číslo 369 a vůbec jsem si nevšiml, že by nás cestou do Prahy číslo 400 předjelo. Bývám zvyklý cestovat do Prahy busem tak 40 minut, ale byl to horor, který mi připomínal školní léta, kdy řidič volal : ,, Postupte si dozadu !"
Když už jsem to ani nečekal, tak od Bořanovic jsme již jeli, jako nějaká vyloženě pražská linka. Považte, že Ládví nás přivítalo někdy v 16.05 - 16.07 a v Letňanech jsem byl až na závěrečných 45 minut ( v 16.15), kdy již někteří prodejci uklízeli stojany s posledními nezáživnými a nerozdanými materiály.
Vážně bych nevěřil, že se na místo dostanu za takovou dobu. Co se dá dělat ? To by si asi člověk musel něco odpustit, a to by bylo tuto sobotu moc škoda.

Nafotil jsem tedy aspoň celou řadu fotografií a zasmál jsem se, když mi asi 18 letý ,, klučina" pyšně říkal, že tímto autobusem jezdí, pakoval se ze sedadla řidiče a zval mě k volantu. Ne, nebylo to v legendárním RTO :-). Prošel jsem si tedy všechny exponáty, nasál atmosféru, poslechl si ze sousedního stadionu hudbu skupiny Rammstein, která tu má za týden koncert a asi v 17.08 pokračoval do metra, abych nastoupil cestu k poslednímu turistickému cíli dne.
Tedy, když jsem mimochodem dnes dopoledne v 10 hodin začal psát svůj první asi dvě hodiny trvající článek, tak jsem zažil něco, co by bylo před několika  desítkami let neslýchané. V kalendáriu mi připomněli , že se 10. května 1957 narodil baskytarista skupiny Sex Pistols Sid Vicious. 
https://cs.wikipedia.org/wiki/Sid_Vicious

Ale, pojďme zpět od muziky k autobusům. Konečně, každý jsme z něčeho nadšení více, z něčeho méně, nebo se nám něco dokonce i nelíbí a zrovna na mladé Pistole se rád podívám, když s nimi někde běží video :-).Ještě bych měl dodat, že tentokrát tu žádný vlečňák Jelc nebyl, ale to červené Škoda RTO mi připomínalo autobus dětství. Byla to první linka MHD na Mělníku a říkalo se jí Nádražák. Pendlovala na trase Mělník, Mlazice - Pšovka. - centrum Fibichova aut. nádr. stanoviště číslo 3 ( zpět číslo 7) -Blata - nádraží ČSD.
Konečně, je tu i ještě jedno starší červené RT s žebříkem na zádi, které zase připomíná film Anděl na dovolené :-).
Vlečňák si však můžete prohlédnou zde : http://soutok.blogspot.com/2017/04/autobusovy-den-pid-v-letnanech.html
Pěkný den, který se nám venku trošku zatáhl.

Zdroj: Soutok
10:57

 

První májový kompletní víkend roku 2022 se opravdu povedl a doufám, že v neděli v 10 hodin dopoledne snad ještě předčasně nejásám :-). 

Kdo se včera nevypravil dopoledne do historického centra, tak může opravdu jenom litovat. Vím, že když člověk jede třeba někam na výlet, tak je to zážitek, ale vážně bylo včera na Mělníku na co koukat. Protože zde bylo mnoho lidí a mezi nimi dle očekávání i plno známých, tak jsme se s přáteli shodli na faktu, že letos je to neskutečná paráda opravdu velikých rozměrů a navíc vyšlo nádherně i počasí.

Nechci tady zbytečně psát nějaké pocity, protože vím, že vás stejně nejvíce zajímá, co jsem tedy na akci vyfotil já. Už včera bylo jistě na mnoha různých FB a webech  plno fotografií z akce, ale nebyl by to Soutok, kdyby občas do něčeho netepal. Tuto větu mimochodem užil před mnoha lety tehdejší místní tisk Tep regionu, kde se mi velmi líbilo, že věci jenom nechválil, ale dokázal i kritizovat, nebo hledat rezervy.

Vidíte, jak se u nás každému líbí ? Motocyklisté si sem jezdí pro požehnání. Automobilisté říkali, že se jim nezvyklý Mělnický okruh moc líbil a byla tu v letech 2018 a 2019  špička současná i legendární. Přátelé veteránů si svůj svátek dělají aspoň s jinými auto-moto nadšenci v našem domácím kempu, kde jsme tomu už tak nějak uvyklí.

Vím, že letos nesmíme propást 28. květen na mělnické náplavce v Rybářích, ale opět si musím tady zakřičet i za vás, kteří smýšlíte podobně a nevíte, jak to vůbec nějak ventilovat. Mně ten Mělnický okruh, tak jak tady byl s návštěvností v roce 2018 a s mosty nad tratí v roce 2019 prostě zatím stále pořád chybí a stačilo, aby se tu taková akce, kterou ani mnozí nepamatujeme po letech objevila. Zdá se, že motorismus prostě lidi táhne a na Mělník patří. Máme z těchto akcí velkou radost, ale okruh je okruh.

To je asi tak, jako kdyby se v Monte Carlu jezdila jenom rallye , F3, snad F2 , ale jednička prostě ne. To by svět závodních motorů zaplakal.  A je to ještě horší o další věc, neboť mezi zdánlivě nesouvisejícími věcmi existují paralely. Ano, měl jsem velikou radost, když jsem nedávno v našem TIC viděl, že jsou prohlídkové cesty ke středověké studni beznadějně obsazené, ale myslím si, že i tady neukazujeme tu královskou disciplínu.

Každý místní občan , kterého to zajímá, tak ví, že ten obří komplex středověkých sklepů pod Palackého ulicí ( Prasečák) je další skrytý opravdu mistrovský potenciál města.

 ....http://soutok.blogspot.com/2018/05/strakovy-sklepy-navstivilo-v-sobotu.html

Kdysi jeden náš politik řekl, že občan by neměl jenom chodit jednou za delší čas vhazovat volební lístky do uren, ale také třeba aspoň jen přispívat názory tam, kde ho to oslovuje. Což to Soutok nedělá ? Vlastně mi to připadá, že dnes si už ani média nechtějí nějak dělat zle a raději jenom píší, jak je vše vydařené a krásné.

Ale, dost už psaní a pojďte si prohlédnout zlomek toho, co tam můj Canon automat nafotil.

Máme dnes 8. květen ... Den vítězství ..., a protože zejména Mělník prožívá dlouhé a obrovské období osvěty, tak se dostáváme každoročně k bombardování města letadly bez výsostných znaků dne 9.5. 1945. Pokud nejste místní čtenář, tak vězte, že Praha byla sice osvobozena 9. května, ale Mělník byl posledním českým městem, které bylo osvobozené až 10. května.
Pro úplnost ještě dodám známou věc, že památník posledních výstřelů ( 11. května) se nachází poblíž Milína u města Příbram. Může někdo snad namítnout, že Mělník nebyl posledním osvobozeným městem u nás, ale my místní jsme  to zde tak již dávno přijali a ani mě nikdy nenapadlo se pídit po nějaké další osvětě, která by to vyvracela a starat se třeba o Litoměřice, nebo Terezín, což vzhledem k příslušnosti ani dost dobře nejde.
Hodně dlouho se tedy spekulovalo o tom, kdo vlastně ten Mělník bombardoval, když ta letadla neměla výsostné znaky. Po odtajnění určitých informací nás dnešní pamětníci historici informují o tom, že šlo o příslušníky Rudé armády, která chtěla zabránit útěku německých vojsk na levý břeh řeky Labe do amerického zajetí na Rokycansku. Ti totiž měli podle dohody zůstat na místě a vzdát se vojskům východní fronty, což se jim pochopitelně z oprávněných obav nechtělo.
V posledním čísle Mělnické radnice přichází Dalibor Státník ( SOKA Mělník) s vysvětlením další a vlastně hlavní otázky, která  se k bombardování Mělníka vztahovala. A ta zní : ,, Proč nebyl zasažen po zběsilém bombardování starý mělnický ( dnes Strakův) most, který byl jedinou cestou k útěku německých vojsk do západní zóny ?
Prý šlo o opilé sovětské vojáky, kteří již v Praze oslavovali konec války, když dostali ještě bojový úkol na Mělníku. To jistě zní, jako zajímavá a poměrně věrohodná, až snad pohádková tečka za bojem poslední světové války na Mělníku. Pokud se vám informace líbila stejně tak, jako mně, tak za ni jistě rádi panu Státníkovi poděkujeme.
Fantastická  a vlastně i první sobota měsíce května měla pokračování, ale to už je zase  minimálně na jeden další článek a toho času, co to stojí, včetně nezdravého sezení v křesle je kolem toho dost. Inu, uvidíme, kdy zde co zase dále písnu :-). Zatím raději ... Hezký zbytek víkendu !První májová sobota, to nebyly na Mělníku jen motocykly a farmářské trhy, ale i svatby. Květen, či máj, to je prostě dle mnohých nejkrásnější měsíc roku, neb máme to nejlepší relativně mnohdy před sebou.


Zdroj: Soutok

Květen 4, 2022

18:03

 


Také vám dny tak rychle utíkají ? Už je tu středa odpoledne a je pomalu nejvyšší čas zkusit přemýšlet, co s nastávajícím víkendem. Těch možností je tolik, že ani kolikrát člověk neví, nebo na některé již zase zapomněl, ale je slušným uměním, se pro nějaký program rozhodnout.
Hlavním smyslem dnešního článku je přijít konečně s přehledem akcí RMM na měsíc květen, ale také krátce zabrousíme na dvě nejbližší akce tohoto víkendu. Reportáž z uplynulé akce na Kokořínsku zatím nemám a samozřejmě nevím, zda bude vůbec k disposici, ale pokud by mi přišla, tak ji samozřejmě velmi rád zveřejním.
Nyní však tedy ještě velmi krátce ke dvěma vybraným akcím tohoto víkendu. Připomínám, že je jinak akcí na jaře mnoho a jistě na některé narazíte na různých webech a FB.


Kdo by se rád nepodíval na krásné motocykly a zvlášť, když je máme přímo v historickém centru? První pozvánka je tedy na tradiční Motorkářské požehnání.
Samotný přehled akcí muzea i  živé odkazy na podrobnosti dnes zabírají slušnou část článku, a tak se zmíním ještě o jedné akci jenom odkazem. Jako příznivce hromadné dopravy, se rád občas podívám na vlaky i autobusy historické, jakož i ty nové. Vězte, že tu v sobotu máme již 5. autobusový den v Letňanech.
Nebudu sem dávat dnes plakát, ale odkaz zájemce přivede k podrobnostem.
https://pid.cz/wp-content/uploads/2022/04/Bus-den-Letnany-22_plakat-A3.pdf
https://pid.cz/autobusovy-den-pid-2022/
Vážení a milí příznivci a návštěvníci Regionálního muzea Mělník,

Srdečně Vás zveme na květnové akce:

13.-14. 5. Vítání ptačího zpěvu - Mělník
Tradiční ornitologická akce s přespáním. Sraz účastníků v pátek 13. 5. po 18.00 na levém břehu Vltavy nedaleko cyklistického odpočívadla, cca 1,5 km nad soutokem s Labem.
11. 5. od 17:00 Vzácné houby Mělnicka - mykologická přednáška v muzejní kavárně.
25. 5. od 17:00 Počátky táboření na Kokořínsku aneb Jak se žilo v převisech
Archeologická přednáška Kataríny Kapustky a Karolíny Pauknerové v muzejní kavárně...Den otevřených dveří na výzkumech proběhne 22. 5.
28. 5. od 16:00 Lubomír Havlák - hrdinný tenorista
Vzpomínkový koncert z Cyklu PĚVCI NÁRODNÍHO DIVADLA V PRAZE v malém sále

Výstavy jsou otevřeny denně kromě pondělí 9-12 a 12:30-17 hod.:
do 22. 5. Josef Lír - malíř veselé mysli a smutného srdce - velký sál
do 15. 5. Obojživelníci ve svém živlu - malý sál
do 29. 5. V oblacích - výstava prací žáků ZŠ Mělník – Pšovka a ZŠ L. Novomeského Lučenec pod vedením ve vstupních prostorech muzea.
do 29. 5. Jaro v přírodě - výstava fotografií Marcely Holubové v muzejní kavárně.

Těšíme se na setkání s Vámi v muzeu!
Zdroj: Soutok

Duben 30, 2022

15:41

 

Lebka v Kokořínském Dole.

Nedávno jsem tu dělal propagaci celodenní akci RMM po Kokořínsku, která byla na objednávku a v tuto chvíli ještě v našem CHKO Kokořínsko probíhá. Zvažoval jsem účast, ale nakonec se ukázalo, že asi přemýšlím v tomto případě podobně tak, jako většina místních občanů. Tedy, že to všechno máme znát a zájezd je spíše zřejmě pro ty vzdálenější návštěvníky.

Hlavně jsem zklamaný z toho, jak v některých obcích ,, přemýšlejí" . Ptám se člověka z Horní Vidimi : ,, Tak co, už tam u vás v lese konečně opravil někdo ty slavné lávky mezi skalami ?" Odpověď :,, Prý je tam snad někdo  krátce ve funkci , kdo toto zrovna nepovažuje za prioritu ...".

Odpusťte, ale mě tento přístup neskutečně vytáčí. Žijeme v době, kdy jsme mohli stále na něco čerpat dotace z EU a turistický ruch je ve světě Number 1. Vždyť to ta EU dělá proto, aby se jejich západní cyklisté, i třeba penzisté mohli projet po krásných cyklostezkách v přírodně výstavním státě a mohli navštívit i jeho nádherné památky a další turistické služby. Proč toho nevyužívat ?

To jsem však trošku odbočil. Soutok tu vydal již mnoho článků o Kokořínsku a zrovna  tady máte dokonce seriál o návštěvě některých krásných míst v našem CHKO Kokořínsko, kam jinak turistické značky nevedou ....

http://soutok.blogspot.com/2021/04/nejfotografovanejsi-skalou-na-prvnich.html

http://soutok.blogspot.com/2021/04/ze-msena-byly-videt-70-az-90-km.html

http://soutok.blogspot.com/2021/04/nadherna-vystava-obrazu-melnika.html

http://soutok.blogspot.com/2021/04/sousedni-kokorinsko-poradne-nezname-ke.html


Zítra tu máme již květen, či poeticky máj, a to se již po celé republice rozjede kromě velkého cestování a výletů i plno akcí. Má to letos však jeden nepěkný škraloup. Obvykle jsme si rádi prohlíželi na konci první dekády měsíce vojenskou techniku druhé světové války, připomínali si různé vojenské operace a současně jsme byli rádi že je to vzdálená historie a my si můžeme v mírovém prostředí plánovat příjemné věci.
Letošní rok nás po těžké covidové době plné mnoha nepříjemných nařízení dovedl dokonce k bodu, kdy si mnozí ještě více uvědomujeme, co je to moc mocných, a jak moc se obyčejných lidí dotýká. Sice jsem se včera náhodně podíval na závěr filmu z roku 1965 Bitva v Ardenách, ale vypadá to, že tak, jako byly jiné uplynulé dva roky, tak bude jiné i následující období.
 https://www.csfd.cz/film/15912-bitva-v-ardenach/prehled/
Vypadá to tedy, že budeme letos asi bez přehlídky, kterou tu v minulosti prováděli nadšenci z Jablonce nad Nisou, ale budeme mít jinak možnost navštívit různé další akce. Jen bude trošku problém si to časově vše srovnat.

Jak vidíte níže, tak už v pátek 6.5. je například ve Velkém Borku Aleš Brichta, nebo si hned v sobotu 7. května můžete zajet do Letňan na Autobusový den. Stále není na stránkách PID k akci nic bližšího. Počítat je možné také s akcí v Brandýse nad Labem, která je 21. května, a také ještě pořád není aktuální nabídka .....
https://www.alotrium.cz/audiencebrandys.html

Hlavně tady to byla v minulosti příležitost pro fandy železnice, kteří se na mělnické nádraží zašli podívat na parní lokomotivu. Věřím, že snad některé ty tajenky ještě včas vyluštím a dnes si ještě připomeneme květnové Mšeno a Lysou nad Labem. Vida, málem bych zapomněl na 28.5., což by byla velká škoda, a také na bonsaje.
Tam jste se již se Soutokem několikrát podívali  a denní i noční atmosféra měla vždy své osobité kouzlo. Ještě možná dobře, že se tím člověk takto zabývá a připomíná si, co kde vlastně vůbec kolem nás tak nějak je :-).
Očekávám tedy ještě reportáž z dnešní akce RMM, a také program muzea na měsíc květen.

Květen je také třeba příležitostí k návštěvě výstaviště v Lysé nad Labem, ale zajet si můžete za příjemný peníz díky jízdence PID i do lázeňských Poděbrad, kde také najdete kromě krás města i nějaký ten program pod širým nebem a můžete se třeba zajít podívat podle řeky k soutoku Labe s Cidlinou, a dále do Libice nad Cidlinou k hradišti Slavníkovců.
Na závěr tedy něco málo z kalendária pro Mšeno, kde je zítra zlatým hřebem akce nazvaná  MS mopedů.
PS: Nevím, jak je to u vás, ale server www.melnicek.cz , se potýká již několik dní s nějakou chybou číslo 80 a nelze se z hlavní stránky prakticky někam dostat.
Kalendář akcí pro Mšeno.01.05.2022  XVI. MS Stadionů na ploché dráze01.05.2022  Večer milostné poezie25.06.2022  XV. jízda Kokořínskem20.08.2022  IX. setkání motocyklů ČS výroby ve Mšeně18.09.2022  Zavírání šoupátek
Zdroj: Soutok

Duben 23, 2022

19:27

 


Vítejte v dnešním Pele-mele.

Chystáte se jet z nějakého důvodu lokálkou do Mšena, nebo až do Mladé Boleslavi ? Pak počítejte s náhradní autobusovou dopravou. Od  19.4. do 27.4. jezdí mezi Mělníkem a Mladou Boleslaví výluková doprava. Důvod ? Údržba zeleně z bezpečnosti provozu. Více na :

https://www.cd.cz/jizdni-rad/omezeni-provozu/vyluka/12583/

https://www.cd.cz/jizdni-rad/tratove-jizdni-rady/files/cz-k076-2022vyluka01.pdf


A u železnice ještě zůstaneme. Nedávno jsem tu psal, že řidiči jedoucí z Mělníka do Mšena, se v osadě Lhotka - Důl již  nově setkají se železničním přejezdem se závorami a vyslovil jsem předtuchu, že i u nás se chystá něco podobného na odbočce do přístavu. Tu však v článku nenajdete, protože jsem se v danou chvíli rozhodl, že to raději zatím publikovat nebudu .
http://soutok.blogspot.com/2022/02/bude-lokalka-do-msena-jezdit-rychleji.html

A jak čas šel, tak mi nejprve někdo sdělil, že zmíněný přejezd  Lhotka Důl již funguje a rovněž se potvrdilo, že společně s budovaným obchvatem města i odbočovacími trasami z něj si i radní uvědomili důležitost vlečky do přístavu, její častou frekvenci užívání a nutné vyšší zabezpečení dosud jen přejezdů se světelnou signalizací.

Původně jsem se někde  ( Týdenní zpravodajství z Mělníka) dokonce setkal i s vizí  megalomanské nabídky firmy Strabag, která chtěla dokonce naši hlavní trať řešit tak, aby byly četné železniční přejezdy v katastru Mělníka zrušeny a užito by bylo především několika málo přemostění, ale toto bylo v danou chvíli celkem rozumně odmítnuto s tím, že Mělník je zejména ve směru SZ-JV poměrně dlouhým městem s mnoha čtvrtěmi a prakticky všechny závory v jeho katastru jsou velmi užívány.

V současné době jsou tedy všechny ( troje) závory se signalizací na vlečce do přístavu měněny za přejezdy se závorami, což vyžaduje více akustických znamení na straně strojvedoucích a více obezřetnosti na straně řidičů.


Obrat vás nehodlám ani o obrázky ze stavby obchvatu. Sice máme dnes často k disposici jistě impozantní záběry z dronu firmy Strabag, ale pěšácké záběry přímo z místa dění mají zase svoji jinou osobitou atmosféru. Připomínám, že podle plánu by se měl v květnu již nad železnicí klenout ocelový most, tak jsem zvědavý.


Mám tu i aktuální stav ceny pohonných hmot na nedaleké Benzině ....

 ... a nyní již zavítejme také do milé městské zeleně k tolik příjemné vodní hladině. Važme si ji.
Výzdoba prostor u autobusového nádraží nenechává nikoho na pochybách, že tu byly před týdnem Velikonoce a opravdu jsem pořád ještě tak trošku duchem na tom výletě, který jsem tu vložil do tří dílů.

Když jsem tu 19. února představoval novou prodejnu ruských a ukrajinských potravin ....
http://soutok.blogspot.com/2022/02/nove-otevrena-prodejna-ruskych.html

...., tak jsem neměl ani tušení, že po covidu-19, se začnou psát další stránky evropské a světové historie, která se otevře ve jménu obou výše zmíněných států. Prodejna má již po novotě dodělanou střechu a podívejte se, jak krásně v dnešním slunečném dni svítí.

Každé jaro se nám počnou připomínat v této ulici ozdobné sakury a každé jaro málokdo odolá myšlence si je vyfotit. Na detail květu, se podíváme o něco níže.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Sakura_ozdobn%C3%A1

Jen kousek za bývalou saunou najdete tento prostý a sympatický památník našich legií v bitvě u Zborova. Myšlenky mě občas trošku vrhají do minulého desetiletí, kdy Soutok navštívil slavný legionářský vlak ( jeho repliku) v Kolíně i v Mělníku. Současně mi připomněl knížku Mělnický uličník.
Proč ? Tak pokud jste si ji koupili, tak víte. Celá řada ulic v našem městě měla přechodně jméno po nějakém legionáři.

Na jaře vyniká silueta naši dominanty za rozkvetlými stromy aleje spojující historické centrum s parkem na Polabí.

Jak jen je každé to  slunné rozkvetlé jaro takové krásné i optimistické.Není náhoda, že jsem si vzal na mušku alej vedoucí k Řípu. Je tam dnes pouť, na kterou se rozjelo po delší přestávce několik známých, Když se podíváte na alej pozorně, tak pouťové atrakce spatříte. To je prostě ta obrovská síla výhledových míst, že se z jednoho místa někam zadíváte, hned vás něco napadne a vy se cítíte tak nějak povzneseně.

Karel byl dnes tak krásně osvícený sluncem, že jsem prostě neodolal jej opět po nějaké době zase vyfotit. Socha zdobí Mělník od  roku 1878, byť původně stávala v blízkosti dnešní ZDŠ Seifertova, jak dokládá historie.

Co jen jsem v jeho blízkosti již strávil času ?  Ať už šlo o výhled do kraje, západy slunce, nebo nějaké to ladění rádia na nějakém pásmu. Ovšem, neměl bych zapomenout i na různé kulturní akce v centru, kdy je vycházka za zámek takovým milým zpestřením. Bohužel však musím vzpomenout i časů, kdy naše země bojovala s množstvím vody a člověk si tu připadal, jako na té biblické  arše.
Noemova archa, kolem moře vody a je až k nevíře, že dnes můžeme opět pěšky i na kole do blízké povltavské, či polabské krajiny, která to vodní řádění v letech 2002, 2006 a 2013 přežila a je stále plna života.

Už tradičně se musím podívat směrem na téměř 60 km vzdálenou Komáří vížku v Krušných horách.
http://soutok.blogspot.com/2021/10/na-pocatku-byl-vyhled-od-melnickeho.html
Nejen, že je to prakticky jediný cíl v Krušných horách, který odtud ( od našeho zámku) díky horskému hotelu bezpečně poznáme, ale pro mě i skvělý výlet, který mě od zmíněné stavby na vrcholu 806 metrů vysokého kopce zavedl krátce téměř po rovince k sousedům a připomenul mi i pohnutou historii obou nejen zde kdysi spolu žijících národů.


Již to snad nebude dlouho trvat a dočkáme se opět i znovuotevření vyhlídky na České středohoří.

Za nejkrásnější budovu Husovy ulice lze bez nadsázky označit budovu bývalé staré školy. Není bez zajímavosti, že odkaz na článek ....
http://soutok.blogspot.com/2021/10/na-pocatku-byl-vyhled-od-melnickeho.html
..... je společným téma jmenovaného výletu a krátce i budovy výše na obrázku. Tehdy v říjnu 2021 došlo současně k jisté senzaci, kdy kdosi našel doma na půdě staré zápisky jednoho žáka této školy a přinesl je panu Lojkovi, který je rád na svém FB mělnické historické skupiny představil veřejnosti.
Bohužel, když kliknu na odkaz ve svém říjnovém článku dnes, tak mě nedovede přímo k tomu příběhu týkajícímu se této školy na FB, ale pouze na hlavní stránku FB. Zřejmě má vše svá pro a proti. FB vám sice po rozkliknutí textu umožní číst skrytou valnou pokračovací část článku, ale jinak se vše patrně ztrácí v čase a zřejmě je nutné rolování do minulosti, protože tam není časová roleta.


Ve slunci vypadají ozdoby lépe, než za podzimního dne.


Když jsem si uvědomil, že dnes fotím takové hezké romantické věci, tak jsem zašel i na radniční dvůr k původní městské kašně ...

.... a dovolil jsem si vyfotit i ozdobu z dveří mířících na radniční dvůr. Asi jsem se na nějaký čas vžil do představy, že se snažím vyrobit  fotografickou knížku o městě :-).
 Ne, ono to zní sice komicky, ale když se nad tím hlouběji zamyslíme, tak převážná část z nás výletníků cestujeme proto, abychom viděli například nějaké hrady a zámky, které jsou vlastně také na pohledech i  turistických vizitkách, nebo nás zajímá, jaké kopce můžeme vidět z rozhledny, či jaký typ lokomotivy, nebo auta je na snímku, ale ono je spousta dalších miniatur a různých úhlů pohledů, se kterými si zase hrají fotografové a jiný se tu ani nezastaví.

Na náměstí Míru se dnes odpoledne také konala Vinná noc ...
https://www.melnickykost.cz/vinna-noc.php

...., ale v čase mé návštěvy chyběla ještě asi hodina do zahájení a čekal mě oběd, při kterém obvykle píši tyto články :-).
Ještě tu mám čerstvou zprávu. V článku .... https://soutok.blogspot.com/2022/03/zemrela-mudr-marie-houskova-jak.html jsem prošel kolem Integrované střední školy technické, která byla tehdy ještě zahalena do stavebních ochranných sítí. Včera dodal Martin Klihavec na FB
 .... https://www.facebook.com/groups/1808841266008571 fotky, kde už se nám obnažila ta úplně první nejstarší školní budova. Tak to je jen na závěr takový doklad toho, že se kolem nás stále něco děje a ani není mnohdy v možnostech  obsáhnout vše, co by třeba člověka zajímalo. Dnes jsem si například položil otázku : ,, Jak asi pokračují práce v Mýtní ulici u mlýna ? " Inu, nedostal jsem se tam.

Pěkný zbytek víkendu !Zdroj: Soutok

Duben 20, 2022

18:03Protože se přiblížil termín,  do kdy je ještě možné se přihlásit na následující akci, tak jsem si dovolil přijít s tímto článkem. Aktuální je nyní dění na výstavišti v Lysé nad Labem, kde začínají ve čtvrtek 21.4. hned čtyři výstavy. Konečně se již opět po dlouhé době objevilo na mšenských stránkách kalendárium akcí a k těm populárním patří ve Mšeně hned ta první, která začíná 1. května.
Červen je ještě daleko, ale již teď se v Neratovicích mluví o tom, že tam budou mít Festival piva. Letos jde zde na Soutoku o první reklamní představení akce. Některé akce jsem tu představil v článku ...
http://soutok.blogspot.com/2022/03/prislo-jaro-s-nim-i-kalendar.html ...
..., ale je to zkrátka o zjišťování akcí, hlídání jejich termínů i osobním plánování dle vlastních zájmů každého z nás.
 Pohodový závěr druhé části 16. týdne !
 Exkurze krajinou KokořínskaKdy: 30. 4. 2022 9:00 - 17:00Kde: Regionální muzeum MělníkPřidat do svého Google kalendáře

Celodenní exkurze po zajímavostech Kokořínska.

Typ akce: ostatní (exkurze)

Zveme Vás na exkurzi okouzlující krajinou Kokořínska!

TRASA EXKURZE: MĚLNÍK - LIBĚCHOV – ŽELÍZY - TUPADLY - VIDIM (prohlídka obce, zámecký park s můstky, skalní kaplička, starý zámek…) - DOBŘEŇ (reliéf ukřižování, rezervace lidové architektury) - ŠEMANOVICE (prohlídka obce, skalní byty, hradiště), pěší přechod cca 3 km údolím okolo Rozbořenky ke KLEMPERCE (skalní byty, jeskyně, stříbrná rokle).
Výstup na TRUSKAVNU (tvrz, lidová architektura, skalní byty) a dále autobusem přes KOKOŘÍN a VYSOKOU zpět do MĚLNÍKA.

ODJEZD V 9:00 Z PARKOVIŠTĚ ZA PENNY MARKETEM (U AUTOBUSOVÉHO NÁDRAŽÍ), NÁVRAT V 16:00 TAMTÉŽ. PŘÍSPĚVEK NA DOPRAVU 150,- KČ SE PLATÍ PŘI ODJEZDU.

Závazné přihlášky zasílejte na: [email protected] nebo osobně v pokladně muzea do 25. 4. 2022!

Jídlo a pití s sebou (návštěva restaurace není v plánu). Doporučujeme turistické oblečení a vybavení, budeme se pohybovat v lesním a skalním terénu. Exkurze není vhodná pro děti do 12 let.
Exkurzí provází ředitelka Regionálního muzea Mělník, p. o. PhDr. Miloslava Havlíčková.

 

Exkurze po Kokořínsku

Další informaceAdresa místa konáníRegionální muzeum Mělník, nám. Míru 54CenaPlné vstupné: 150 KčPříspěvek na dopravu - platí se při odjezdu.Časová náročnostDoba trvání: 8 hodinOrganizátorRegionální muzeum Mělník

Výstaviště Lysá nad Labem od 21. do 24.4. 2022
Kalendář akcí ve Mšeně.01.05.2022  XVI. MS Stadionů na ploché dráze25.06.2022  XV. jízda Kokořínskem20.08.2022  IX. setkání motocyklů ČS výroby ve Mšeně18.09.2022  Zavírání šoupátek


Zdroj: Soutok

Duben 18, 2022

18:48

 Začátek třídílného výletu :
 http://soutok.blogspot.com/2022/04/na-tento-velky-patek-nikdy-nezapomenu.html
Park dinosaurů najdete v mapě pod názvem Urzeitpark Sebnitz a jen o kus dál již máte místo označené, jako ,, Zelený bod Sebnitzkého lesa"
Je to takový penzion pro seniory, kteří se tu prochází v poklidu čtyř rybníčků a mají tu i takovou zeleně značenou okružní trasu s mnoha altánky zakousnutou do našeho území


To se ví, že jsem se zadíval na rybníčky a ztratil i značku. Věděl jsem jen, že musím stále do kopce.Sápal sem se pomalým krokem do jakéhosi lyžařského svahu a pod sebou jsem měl náhle celé město.


Tady nahoře jsem potkal velmi dobře naladěnou manželskou dvojici v mém věku, která sem přijela z Drážďan. Zkoušel jsem, zda mají nějakou představu, jak to je asi daleko na ten Tanzplatz ( Tanečnice) a docela mi poradili. Vůbec nevím, jak se to stalo, ale dali jsme se do takového veselého rozhovoru.
Mělník znali a vůbec je zajímalo celé to mé denní putování. Měli jsme kus cesty společné, .....

 .... a pak jsme zasmáli znovu, když jsem se nahlas rozhodoval, že tu Tanečnici risknu a oni si mě dobírali, že je Dolní Poustevna nádraží jen 50 minut. To už jsem věděl, že pro horšící se počasí tam asi nic neuvidím a žil jsem představou, že se asi budu trošku  do kopce štvát, ale ono takové seznámení s terénem, poznání místa a ukořistěním vizitek i pohledů není také k zahození.

S překvapením i s radostí z domova jsem zjistil, že je 16 hodin a už by to nemělo být k chatě daleko. Tady už jsem začal potkávat lidi. Přišlo mi to nekonečné, ale asi v 16.20 jsem byl na místě a měl jsem dost.


To jsem si zase dal. Hned po prvních fotkách jsem zamířil do restaurace, kde sedělo spousta partiček při zeleném pivu, byl tu parádní interiér a ještě takový ten hospodský v letech s pochopením a dobrou náladou.
Protože opravdu již nebylo vůbec nic vidět, tak jsem měl doslova radost  z pěkné skládačky, jejíž celá jedna strana byla popsaným panoramatem kruhového výhledu a nezůstalo samozřejmě jen u ní. teď už vám mohu prozradit, že to bylo dolů do Dolních Mikulášovic k vlaku 3.5 km, ale pěkně nepříjemný ostrý padák.
Pořád proti mně chodila v hloučkách  k chatě nějaká mládež a až teď mi u těchto řádek dochází, že se přece na Velký pátek pálí někde Jidáš. Jak sem se blížil k nádraží, tak začínalo stále více nepříjemně lehce pršet, byla docela zima, člověk už sotva šel a doma jsem spočítal, že to bylo celkem 22 kilometrů a dvojí stoupání a klesání. Jen to na Tanečnici mělo vlastně výstup ze 400 metrů do téměř 600 metrů.

V Dolních Mikulášovicích jsem byl nakonec v 17.10 a měl jsem tu relativně pod stříškou prožít ještě dlouhých 50 minut. Ve skutečnosti jsem se po zmírnění deště ještě donutil k pomalé procházce do obce Dolní Mikulášovice, abych čekání trošku zkrátil a nemrzl na místě. Zbytek mi zkrátila hudba v mobilu a   na chvíli dva mladíci dobrodruzi, kteří prý jeli po vedlejší víkendové a sváteční lokálce potažmo do Varnsdorfu na Kocoura ( pivovar).
 Vážně jsem si připadal, jako ten, co si dal prostě na Velký pátek pořádně do těla, aby byl z výkonu a zážitků blažený, a žil z toho ještě dlouho :-). To je ten důvod, proč je zdravá turistika i cestování.  Ten fyzický výkon je prospěšný, i když ještě cítíte druhý den všechny klouby, ale posílí to a přejde to. Duchovní stránka je mnohem trvalejším zážitkem a člověk je bytostí obou sfér, kdy jedna bez druhé nemůže být.
K čemu je dobré být zdravý a nudit se, či se něčím užírat ? A obráceně. Bez zdraví vás ani pěkné věci v dosahu netěší.

V 18 hodin mi odjížděl vlak domů a byl jsem moc rád za teplo vycházející z topení pod oknem. Vlaky se tu křižují.

Udělal jsem ještě obrázek z mostu v Sebnitz, ač bylo hodně zataženo a dole máte ještě klasický pohled na tok říčky, která se vlévá v Bad Schandau do Labe. Přijedete v 19.15 do Děčína, odkud vám jede v 19.30 vlak na Kadaň. Ve 20 hodin jste v Ústí nad Labem na západním nádraží a ve 20.03 vám jede odtud vlak domů, který přijede ve 21.02 do Mělníka.
Jak tak vystupuji z vlaku, tak potkám známého, který jel ve stejném vlaku, ale nevěděli jsme o sobě. Prý je možné v zastávkovém vlaku ČD v posledním vagonu užívat internet. Prý jede ze Stadic, kde Přemysl Oráč .... ale to už znáte, nebo máte znát.
https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99emysl_Or%C3%A1%C4%8D


Člověk to vlastně dopisuje zase ve spěchu a v domnění, že to třeba bude někoho bavit, nebo se inspiruje. A také je dobře, když se mé nešikovnosti zasmějete. Vždyť se má člověk umět zasmát třeba i sám sobě. V každém případě je důležité, abychom cestovali, chodili a využívali těch darů výhodných jízdenek a hromadné dopravy. Máme na co vzpomínat a tentokrát to mám vlastně okořeněné i tím počátečním poučným a zároveň jakoby v daný den i biblickým zážitkem. To víte, že to člověk během další celé cesty, také vše tak nějak vnímal.
Pohodový vstup do následujícího zkráceného pracovního týdne.
Zdroj: Soutok
16:23

 


Nemocnice v Sebnitz je zasazena do stráně, kde je později za ní i heliport. Kolem vede důležitá komunikace Doktor-Steudner-Strasse. Za ní je už jen zmíněná železniční kolej a Česká republika.

První díl:  http://soutok.blogspot.com/2022/04/na-tento-velky-patek-nikdy-nezapomenu.html

Z Ungerbergu jsem odcházel někdy  ve 12.40 po červené značce, které jsem měl být věrný až do středu města Sebnitz, ale bylo to opět vše zase nějak jinak. V každém případě jsem věděl, že nyní půjdu k druhému cíli již jen s kopce. Mimochodem, výstup na Ungerberg je i přes počáteční traktorovou cestu příjemnější i zajímavější z Dolní Poustevny.

Cesta dolů vás zprvu protáhne kolem zmíněné restaurace a pomníku Julia Missbacha dolů pod chatu, kde můžete spatřit v lese ozdobnou střední vodní nádrž a velkými okny můžete nahlédnout do plné restaurace. To je ostatně pro německé horské chaty typické, že mívají návštěvníci restaurací k disposici téměř vždy nějaký ten dálkový výhled do kraje.

Pak vás čeká cesta lesem až na okraj města, kde se přidává jednokolejná železniční trať přicházející z města Neustadt in Sachsen. Tu po čase přejdete přes železniční přejezd a máte ihned začít stoupat po mírném hřebenu odbočujícím vpravo kamsi do zahrádek, ale to jsem nějak přehlédl a stále jsem lehce klesal po cyklotrase souběžně s tratí a obdivoval protější část údolí, kde byl i krásný sportovní areál.

To jsem již začínal cítit nohy, ale nebyla to ani tak vlastně moc netrénovaná chodidla, jako spíše možná zbytečný problém. Turistické knížky a časopisy vás vyzývají ke koupi pevné obuvi, která je do horského a hlavně rozmoklého terénu oproti různým pohodlným botaskám asi nezbytná, ale má to jedno ale. Chytře vymyšlené vojenské kanady mají vrchní zpevňovací část vyřešenou řemínky, ale sportovní obuv leckdy pokračuje tkaničkami.

Pak se stačí jen vrátit v čase v terénu do vzpomínek, místo absence, nebo jen lehkého utažení této části boty obuv řádně utáhnout a časem si spíše ublížíte. A kde je vina ? Že vlastně chybí praxe a moc toho nenachodíme ani v botaskách., neb nějak není pro práci i další množství aktivit čas. Jak vidíte na obrázku, tak tam naproti vpravo kouká rozhledna Tanečnice, což měl být poslední cíl. Pěkný stoupáček, co ?


Pak jsem šel ještě dlouho dolů do centra města k řece a kochal se okolní kopcovitou krajinou. Vy si můžete přečíst něco o městě na .... 
https://cs.wikipedia.org/wiki/Sebnitz
Vzhledem k tomu, že se město dotýká naší hranice i hraničním přechodem a vlastně se přes něj výhodně jezdí z českého vnitrozemí do Šluknovského výběžku, tak stojí za seznámení. Zajímavé je i pojmenování tohoto kraje. Zatímco u nás řeka Labe rozděluje v Ústeckém kraji přírodní rezervace na Krušné hory ( Děčínský Sněžník) a České Švýcarsko, tak u sousedů zde leží doslova správní oblast ( Zemský okres) s kombinovaným názvem Saské Švýcarsko - Východní Krušné hory.
Zde to najdete přímo na fotce ke konci článku a stejný název zemského obvodu jsem viděl i na hranicích poblíž Komáří vížky na Teplicku.
https://soutok.blogspot.com/2021/10/na-pocatku-byl-vyhled-od-melnickeho.html


První památkou, která mě na trase zaujala byl tento Kostel Povýšení svatého Kříže. Bohužel není místa odkud by bylo možné nafotit celý krásný  katolický kostel a překvapením je i místní průvodce ( kniha k  775. výročí města), který katolický kostel vůbec obrazem nezmiňuje. Není bez zajímavosti, že kniha je zhotovena na bázi srovnávacích historických fotografií.

Nevyfoťte to. To auto kolem mě nejprve projelo po ulici a za volantem seděl kapitán Kloss v německé uniformě :-). Ne já nevím. Pak to hned po 50 metrech zatočilo na tento dvůr, kam jsem si vyšlápl pro foto. Pokud si nevzpomínáte z dětství, tak třeba kpt. Kloss .... :-). Zase ten fenomén internet ....
https://www.csfd.cz/film/77238-s-nasazenim-zivota/prehled/
https://www.kapitankloss.eu/epizody/

To byla pohádka.

V úvodu jsem tu psal, že mi to tu s nadsázkou připomíná italské Benátky, nebo Amsterodam. Ono je důležité hlavně to, aby si každý našel nějakou tu svoji krásu ....

... a čím více ji najde, tak tím samozřejmě lépe pro něho. Na Velký pátek tu bylo takové docela příjemné liduprázdno.


Na místním náměstí mě například zaujal jakýsi milník polské a saské pošty ( Polish-Saxon Post) ....

 ... a tamní fontána.Nejbarevnějším domem ve městě je nejspíše tento Dům umění ( Michael Fischer- Art Haus) v blízkosti říčky Sebnice.

Ta má na sobě spoustu mostů i můstků.


K významným stavbám patří přebudovaný železniční viadukt. Velmi často je na pohlednicích města s nám důvěrně známým červeným vláčkem, ale mně asi o 10 minut ujel a další jel asi za dvě hodiny :-). Z viaduktu je fantastický výhled na město, který si užijete v roli železničního cestovatele.

Když se dívám na tento obrázek, tak prostě musím vzpomínat na 80. léta 20. století, kdy mi mé dopisovatelky z Nizozemí posílaly podobné pohledy, kde nechyběly krásné budovy, mlýny, tulipány, síry, jízdní kola a samozřejmě vodní kanály.

Ale, také mi to trošku připomnělo pražskou Kampu, nebo snad Karlovy vary s říčkou Teplou. Inu, lidská představivost pracuje.

A jsme tady. Místní TIC. Paní mi nabízela 9 turistických vizitek. Jsou sice pro detailisty nepatrně dražší, než u nás, ale kdy sem člověk zase přijede ? Vždyť mnohá místa nakonec navštívíme i jen jednou za život.

Tohle je zase třeba jak někde z Krkonoší, či Jizerek, že ? :-)

Šel jsem také nějakým tunelem plným umělecké tvořivosti. Po čase jsem se objevil opět na náměstí a má cesta měla vést na hraniční přechod, který není daleko odtud.

Trošku jsem koukal i do výloh a ozdobné předměty z proutí mají něco do sebe.


V Dlouhé ulici pak objevíte muzeum železničních modelů. Vláčky jsou v Německu prostě nesmírně populární. Však jsem tu někde psal, že na satelitu Astra 19E v 90. letech byl program jenom o železnici. Někdy to bylo o modelové železnici, ale často o železnici z celého světa. A kdo to natáčel ? To si dělali lidé. Prostě jste na cestách natočili dokument, zaslali ho na adresu a oni ho časem odvysílali.
Samozřejmě, že vám napsali kdy, aby si člověk mohl užít ten pocit a říci si : ,, Teď se tedy mnoho lidí na planetě dívá na můj dokument."  Ne, nic takového jsem nikam neposílal :-).
Nyní však máme možnost i na stanici Sport 5 a na internetu sledovat český seriál Pozor vlak ! , který již také jede několik let ....
https://sport5.cz/archiv/pozor-vlak-1-5c81e902.html

Ten navštěvuje různé oslavy na železnici u nás, zabývá se technikou, modýlky, legendárními lokomotivami ČSD atd. atd.V místě, kde podtéká říčka silnici se mění název  Dlouhá ulice na Česká ulice. Občas míjím autobusové zastávky.

Poslední pozvánka na ulici vás zve do parku dinosaurů, což je výhodné i pro české rodiny s dětmi. Park je totiž hned za hranicí.

Heraldiku a zeměpis já můžu. To je také důvod, proč se na hranici dívám nejdříve do Saska, a pak ....

.... na cedule k nám domů. Ani nevíte, jak by se mi chtělo zde už Vilémovský potok přejít k nám do Poustevny na vlak a jet zase zpět, ale to přece nejde. Koukám na hodinky a je 14.50 hodin. Přece jen mě zajímá, jak to vypadá ještě na té naši nejsevernější rozhledně jménem Tanečnice. Už jen proto, aby měl člověk přehled, jak to tu všude vypadá, když už tu je.
Hodinově i výškově to vypadá ještě dost napínavě a je možné, že budu muset na trase někde ještě hodně kalkulovat. Čeká mě výstup číslo 2 z nadmořské výšky cca 380 m.n.m. do 598 m.n.m. Jsem docela nervózní, protože bych to nerad někde otáčel. Také už toho mám docela dost, ale je třeba to aspoň zkusit.

Jak jsem již psal, tak park dinosaurů a pravěku je  snad ještě mnohem blíže z Dolní Poustevny, než z centra vlastního Sebnitzu. Já vím, že jsem se snažil to celou dobu raději neskloňovat, když neznám rod, ale teď je to napsáno tak, jak to obvykle cítím.

Na závěr tohoto obrázkově předlouhého dílu jsem si dovolil zařadit několik reklamních fotek parku dinosaurů, podle nějž vede silnice i turistická značka. Stále to ještě není to poslední, co Sebnitz nabízí, ale to už nechám do závěrečného dílu.
Tam totiž vlastně tak nějak vyvrcholí celá ta mimořádnost tohoto Velkého Pátku.

https://soutok.blogspot.com/2022/04/na-tento-velky-patek-nikdy-nezapomenu-3.htmlZdroj: Soutok

Duben 17, 2022

17:09

 

Rádio DAB+/ FM je ještě pro mnoho lidí u nás velkou neznámou, ale tato hračka umí nejen v čisté digitální technologii k vám přinést nejkvalitnější zvuk mnoha  rozhlasových stanic, ale v provedení s barevným víceplošným displejem i plno textových i obrázkových informací a doplňků.

Překvapivě musím začít velikonoční článek rádiem. Je to tak, jako když umíte nějaký další světový jazyk. Turista obvykle dojde na rozhlednu, nebo na kopec s hezkým výhledem, kde se kochá tím, co vidí a nechává na sebe působit krásnou atmosféru místa.

Někdy toho však ani moc nevidí, postěžuje si svému okolí, že je to škoda a po čase zase kamsi odchází. Jenže pro přátele rozhlasového příjmu je to šance, jak ulovit  éterem nějaký zahraniční vysílač a třeba z něj poslouchat nějakou vzdálenou stanici. Tomuto hobby se říká dixing ( dálkový příjem).

 Takový dixer ( někdy též dixman) chce mít doma vedle mnoha televizních programů i výběr rozhlasový a nespokojí se jen s nějakým tuzemským FM ( VKV) pásmem, které stejně neposlouchá, nebo digitálním  příjmem tuzemských multiplexů, či stoprocentním příjmem internetového rádia, které si někdy dle nálady i situace poslechne.

Zde je však prostor pro pokusy a jsou na Mělníku četná místa, kde lze celkem na rozdíl od  velmi vzdálených bavorských muxů vždy naladit vedle našich společností i multiplexy ze Saska. Překvapí vás však možná to, že zatímco u pozemní televize a rádia FM se u nás v Mělníku přijímá hlavně vysílač Dresden-Wachwitz a Chemnitz-Geyer, tak u pásma DAB+ chytáme multiplexy především z kopce Ungerberg za hranicí Šluknovského výběžku.


Proč tomu tak je ? Jednoduše proto, že si váš přijímač vybere vámi naladěnou stanici z nejvýhodnější pozice. Když se například díváte od mělnického zámku na vysílač Buková hora, tak vězte, že přibližně stejnou vzdálenost za ním v zákrytu  přesně leží vysílač v Drážďanech. Odtud  je tedy vzdálený 88 km a signál má v cestě četné terénní překážky v podobě mnoha kopců.
Nyní se podívejte, kde leží jen 73 km vzdálený Ungerberg, spojte jej přímkou s Mělníkem a uvidíte, jak je ta cesta pro signál příznivá. Nejvyšší kopec na trase je až poblíž 45 km vzdáleného Žandova a mezitím se krajina v profilu jen nepatrně zvedá. Není tedy divu, že asi půl roku před covidem-19 jsem dostal nápad, že bych si mohl zajet do míst, odkud tedy letí na kanále 5C ( první státní multiplex) a 9A ( saský multiplex) k nám do Mělníka po tak skvělé trase signál.


Myšlenka samozřejmě přežila covid-19 a Velikonoce 2022 byly tou pravou příležitostí. Nejprve jsem však musel zvážit předpověď počasí a zjistit si, jak má TIC ve městě Sebnitz o svátcích vůbec otevřeno. To není Mělník, kde je otevřeno v TIC každý den i o svátcích. A tak mi to internet usnadnil. TIC otevřeno pouze v pátek a v pondělí.
Vyrážel jsem už ze zvyku v 6.50 hodin a pochopitelně jsem jel zastávkovým vlakem ČD na celodenní jízdenku DUK za 140 Kč. Na západní nádraží v Ústí nad Labem vás to přiveze v 7.52 a než mi přijel v 7.55 vlak od Kadaně do Děčína, tak jsem ještě stihl zrevidovat nádražní knihovničku.
Fotka výše je tak trošku srdcovka. Vidíte na ni přes Labe pivovar ve Velkém Březně a v pozadí místní zámek. Oboje povznesl proslulý hrabě Chotek. Mimochodem, zřídil paroplavbu od Mělníka až k hranicícm.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_Chotek

https://cs.wikipedia.org/wiki/Velk%C3%A9_B%C5%99ezno_(nov%C3%BD_z%C3%A1mek)

https://cs.wikipedia.org/wiki/B%C5%99ez%C5%88%C3%A1k

V Děčíně jste v 8.25 a máte dost času na přestup do krásného vlaku, který odjíždí dále podle Labe v 8.40 hodin. Vlak je německý, ale posádka česká. Na území Německa nemáte s jízdenkou DUK právo výstupu i nástupu. To umožňuje až dražší Labe-Elbe, která kdysi platila z Mělníka až po městečko Strehla, ale časem byla její platnost z nějakého důvodu omezena na Štětí.

Nějaká rodinka se zeptala na covid-19 v Německu a časem jsme si nasadili roušky, ale mohu z praxe říci, že až na restauraci na Ungerbergu a  TIC v Sebnitz jsem je také tam skoro neviděl. Asi v 9 hodin stojí vláček chvilku v Bad Schandau ( staročesky ,, saský" Žandov), a pak už se rozjede přes labský most s výhledem na Lilienstein podle říčky Sebnitz, která pramení ve Šluknovském výběžku, jako Vilémovský potok.

Člověk se vlastně po celou dobu jízdy z domova stále dívá na místa, která minimálně jednou viděl a vzpomíná. Vždyť tady na zastávce Porschdorf jsem byl už v březnu 2015.

http://soutok.blogspot.com/2015/03/na-nejkrasnejsi-vyhlidku-v-sasku-mala.html

Vláček tady jede stále podle meandrující říčky mnoha tunely, často ji překračuje a vy se díváte jenom na vodu, skály, stromy a různé mostíky. To se změní až krátce před Sebnitz, kde máte třeba firmu Bosch, snad nějaký velký autoservis, ale také už rozpadlou zrušenou továrnu.


Sebnitz tu nyní popisovat nebudu, ale z vlaku je to pěkné pokoukání. Pak už vás čeká opět česká Dolní Poustevna, kam jsme dojeli  v 9.45. Tady měl můj pochod začít. Není bez zajímavosti, že na přelomu let 1988 a 1989 sem jezdil krátce z Prahy přes Mělník přímý autobus a prý tu měl rovněž mít někde mělnický cukrovar jednu ze svých několika rekreačních chat pro zaměstnance.
Mě zaujala obrovská, ale zdevastovaná budova místního nádraží, která kdysi byla konečnou stanicí vlaků jedoucích po výběžku. I tady se TIC činilo, ale mělo mít otevřeno vždy od 11 hodin, nabízelo jen dvě vizitky a od nádraží je poněkud  dále.

Na mostíku nad tratí bylo krásně a nabízel se z něj pohled nejen na odjíždějící vlak, ale na celé městečko. Skutečnost, že jsem tady v přírodě a mám volno byla tak silně emoční záležitostí, že jsem po několika fotozáběrech zažil neuvěřitelný okamžik.
Už jsem se obracel do směru trasy, malíček stiskl tlačítko zasunutí objektivu, noha zakopla o následný schod ...

.... a toto byla vlastně poslední fotografie před úrazem. Ještě štěstí, že fotoaparát dopadl i s malíčkem na dlažbu již zavřený a snad pád i zbrzdila obě kolena. Asi mi bylo souzeno, abych na Velký pátek zažil na vlastní kůži trochu toho biblického příběhu.

Vůbec jsem nevěděl, jak dalece to kolena odnesla, ale pocitově jsem cítil, že to půjde a nepřipadalo vůbec v úvahu něco vzdávat, nebo si pracně sundavat  upnuté kalhoty. Chvíli jsem hledal nějaké stavení s člověkem venku a se zdrojem vody, ale pak jsem to vzdal. On totiž přišel nový nápad. Proč mám asi tu dezinfekci na ruce ? Konečně užiji i papírové ubrousky.

Malíček to sice slušně odnesl, ale vlastně i na tomto vidím nakonec s jistou nadsázkou pozitivum. Jednak je to další varování, aby byl člověk ostražitější i ve chvílích, kdy si myslí, že nikam nejde a může polevit. A kdo může říci, že zrovna na Velký pátek také vlastně takto lehce zakrvácený kráčel na Golgotu, kterou byl Ungerberg :-)?

Cesta po žluté značce je tu příšerná. V dnešní době jsou všude vykácené stromy kvůli kalamitě kůrovce a rovněž chybí i časté značky. Místy byly i hluboké a po dešti vlhké vyjeté koleje od traktorů. Nakonec jsem těsně před hranicí lehce zabloudil, ale dnešní mobilní technika vás vrátí na tu správnou cestuNa německé straně už byla situace lepší. Pevné cesty, žádný velký náznak pracovní činnosti a  na jednom místě krásně voněly kmeny pokácených stromů. To už se šlo téměř po rovince a kraj lesa mi nabízel pohled na první cíl akce.

Kopeček i vzdálenost v hodinách vypadaly ještě lehce dramaticky ....

...., ale nakonec to bylo snad i přehnané. Ten vyšší stožár slouží anténám a o 300 metrů vpravo vidíte rozhlednu.


Pro zajímavost jsem vyfotil i krytou autobusovou čekárnu v polích, kde jste opravdu krytí i proti nepříjemnému větru. Taková ta zastávka na hlavní silnici, když autobus  nezajíždí do kilometr vzdálené obce.

Z hlavní silnice už přišlo takové milé stoupání s pěkným výhledem k nám. Tam někde vzadu se již zvedají Lužické hory, od kterých terén padá do naší domoviny.

Na Ungerbergu  ( 537 m.n.m.) stojí u rozhledny Prinz-Georg-Turm ( Věž prince Jiřího) tato restaurace, u které končí silnice přicházející z druhé strany. Ta byla natřískaná, stále sem někdo jezdil na oběd a za pípou stály tři ženy. Na rozhlednu tedy nikdo nechodil a snad i proto, že zase až tak pěkně včetně viditelnosti nebylo, ale ...
Vidíte to na obrázku výše, jak asi  bylo vidět. Vzhledem k tomu, že jsem později cestou do Sebnitz v lese potkal jen jednoho člověka, tak jsem usoudil, že jsou tady asi pěkní lenoši. Bylo poledne a u nás to o čtyři hodiny později v lese žilo jinak, ale zase naši neměli jinou možnost.
Co mě tedy překvapilo byl fakt, že restaurace měla pouhý jeden pohled v nabídce ( ale pěkný) a ani jedna z žen u tří píp neznala pojem Wander - karten ( cards). Věděl jsem ale, že v Sebnitz bude v tomto směru turistický ráj, a že tam už naši českou specialitu liberecké firmy s turistickými deníky znají.
https://cs.wander-book.com/

Samozřejmě, že má místní rozhledna také své stránky a  její zvýšení bylo původně zhotoveno právě kvůli anténní technice. Několik let je však již oproštěna antén. Ty byly přemístěny na 300 metrů vzdálený nový vysílač.

Koho to zajímá nějak více, tak jsem dost obtížně našel asi nejlepší stránku .....

https://www-radiomuseum-org.translate.goog/forum/der_unger_bei_neustadt_in_sachsen.html?_x_tr_sl=de&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc


Zde je celkový pohled na dnešní vysílač směrem od nás.

Anténám pro různé služby patří logicky vršek stožáru.V nejvyšší části stožáru vidíte takové tři červené svislé válečky a jeden bílý. To by měly být DAB+ antény. Mám vyfocený vysílač z pole, kde se stýká žlutá a zelená turistická značka. Podle detailu dnes míří antény hlavním směrem spíše k jihu do Saského Švýcarska ( hlavní smysl pokrytí obcí v této oblasti) a potažmo přes Děčín ku Praze.
Příště opustíme tento kopec a přejdeme do údolí s velkým, ale útulným městem Sebnitz, kterým se romanticky pod mnoha ulicemi klikatí stejnojmenná řeka, a které nabízí řadu zajímavostí.
Pohodové Velikonoce.
Odkaz na druhý díl:
http://soutok.blogspot.com/2022/04/na-tento-velky-patek-nikdy-nezapomenu_18.html
Zdroj: Soutok

Duben 10, 2022

14:10

 

Myslíte si, že jízdenky PID ( Pražská integrovaná doprava), jízdenky DUK ( Doprava Ústeckého kraje) a další regionální integrované jízdenky v ČR jsou nějakou samozřejmostí ? Velký omyl. Museli jsme si na toto výhodné cestování v integrované dopravě počkat doslova několik desetiletí a nastal čas, abychom toho uměli využívat.

Jízdenky nejsou jen od toho, aby je užívali ti, co z nějakého důvodu nemohou, nebo nechtějí jezdit auty do práce, ale také proto, abychom se třeba i ve vlastní zemi odlepili od bydliště a podívali se, jak je naše země krásná. Jenže je řada lidí dnes zvyklá na jistou domnělou pohodlnost a nechtějí se ani zabývat jízdními řády a být závislí na odjezdech, ale navíc si nevědí rady ani s nákupem té správné jízdenky.

Lidé prostě nevědí, že lístky soukromých přepravců i Českých drah do určitého místa jsou někdy mnohem dražší, než lístky integrované dopravy a paní v pokladně, nebo průvodčí ve vlaku ( když je pokladna uzavřena) vám bude především nabízet drahou jízdenku své společnosti ( na Mělníku to je jízdenka Českých drah v jedné pokladně a jízdenka RegioJetu v pokladně druhé).


Výhodou integrovaných nejen celodenních jízdenek ( PID, DUK..) je fakt, že je mnozí dopravci uznávají. Žijeme však v době, kdy máme nyní těch dopravců více a toto je třeba ověřovat. Na Mělníku je to nyní ČD, RegioJet, a KŽC ( Kokořínský rychlík). Všichni dopravci uznávají jízdenky PID a první dva podle mapy platnosti také DUK, nebo PID.https://pid.cz/dopravci-a-partneri/kzc-doprava-s-r-o/

Nemáme na Mělníku jízdenky PID relativně nijak dlouho ( od roku 2016 ?) a přiznám se, že jsem se ještě nedostal k tomu, abych si koupil variantu celodenní jízdenky a jel na ni třeba až na jižní konec kraje někam k Táboru ( pásma se přidávají a mapa platnosti se občas někde rozšiřuje) a zpět. Mimochodem, taková varianta má v našem Středočeském kraji dvě varianty a je rozhodující, zda projedete při plánování cesty do cíle a zpět Prahou, či nikoliv. V prvém případě tedy zaplatíte na cestovném 300 Kč a ve druhém jen 180 Kč. Platnost jízdenky je tedy 24 hodin.

Jenže Mělník má navíc tu obrovskou výhodu, že jsme poslední dopravní výspou mapy platnosti jízdenek DUK, a když se podíváte na jejich stránky, tak zjistíte poměrně brzy a snadno, kde všude ta jízdenka platí. Mám tedy na mysli především tu celodenní jízdenku za 140 Kč, kterou mi paní v osobní pokladně ČD na Mělníku vždy ochotně prodala.

Lidé tomu někdy ani nechtějí věřit, že to vše si koupili, ale je to tak. Jízdenku vám totiž uznávají nejen ve vlacích a autobusech ( bez nutnosti nějakého označování) v působnosti mapy DUK, ale i na výletních lodích na řece Labi, nebo dokonce na 11 linkách nostagických lokálek Ústeckého kraje. Že nevěříte ?

Tak se podívejte : 

https://www.kr-ustecky.cz/novinky-v-turisticke-doprave-usteckeho-kraje-pro-letosni-sezonu/d-1766062/p1=275463

Zatímco Středočeský kraj loni likvidoval lokálky a Mšenka jen zázrakem přežila, tak lokálky Ústeckého kraje se stávají výdělečným magnetem. Důkazem toho je start další z nich, která byla relativně nedávno zrušena, pak prošla rekonstrukcí a říká se ji ,, kozí dráha":

https://www.kr-ustecky.cz/slavnostni-zahajeni-provozu-podkrusnohorskeho-motoracku-t11/d-1765578/p1=272338

U našeho severního souseda ( DUK) si můžete samozřejmě také koupit jízdenku Labe- Elbe, která platí v polabské části Saska, ale zůstaňme dnes jen u celodenní DUK. To není jen nejlevnější způsob, jak se dostat z Mělníka třeba na Klínovec, nebo potažmo o pár korun navíc třeba do Karlových Varů, ale i do Šluknovského výběžku.

Linka U 28 převáží cestující mezi Děčínem, Šluknovem a Rumburkem přes saský Bad Schandau a Sebnitz. https://soutok.blogspot.com/2015/03/na-nejkrasnejsi-vyhlidku-v-sasku-mala.html

Jedna paní si tu kdysi myslela, že se jedná o cestu jedním směrem. Nikoliv. To vám platí i domů. Prostě tu dopravu do dálky a zpět pořídíte minimálně za 140 Kč. Nebo pojedete jen do Litoměřic, lodí do Ústí a vlakem zase zpět. Radost mají i občané Šluknovského výběžku ( a my), protože není třeba jet do tohoto území našeho státu z Děčína hornatou krajinou ( linka 083 jízdního řádu) přes Českou Kamenici a Krásnou Lípu, ale lze použít i linky U 28 jedoucí skrz Německo.

Výhodou je poloviční  cestovní čas z Děčína do výběžku ( německý vlak s českou posádkou), jen je zakázáno s touto jízdenkou vystupovat i nastupovat na saském území.

Co ještě vůbec dodat ? Tak ano, přímá cesta autobusem číslo 400 do Nového Boru a domů vás také vyjde na 140 Kč, ale kde je Nový Bor a kde je výběžek ? Už jen do Varnsdorfu je jízdné 95 Kč ( platí  od Medonos lomený tarif PID/ IDOL) a stále ještě nejste na Šluknovsku. Vlakem navíc můžete v sobotu vyjet už v 6.50 hodin, což umožňuje dosáhnout vzdálenější turistické dopravní cíle již v ideálních 10 hodin dopoledne.


Seriál o lodních výhledech mezi Litoměřicemi a Ústím nad Labem měl 4 díly, které šly po sobě.

https://soutok.blogspot.com/2014/07/lodni-vyhledy-z-litomeric-do-usti-nad.html

https://soutok.blogspot.com/2014/07/lodni-vyhledy-z-litomeric-do-usti-dil-2.html

https://soutok.blogspot.com/2014/07/lodni-vyhledy-z-litomeric-do-usti-dil-3.html

https://soutok.blogspot.com/2014/07/lodni-vyhledy-z-litomeric-do-usti-nad_26.html

Naučme se nejen sledovat aktuality PID plné krásných společenských akcí i stálé rozšiřující integrace, ale i novinky alespoň nejbližšího souseda, který jako jediný k nám svojí platností zasahuje. To znamená, že nejsme sice městem v Ústeckém kraji, ale jsme městem jeho dodpravního regionu. Naučme  se to využívat.

Mělník je součástí dopravního regionu Ústeckého i Středočeského kraje, jakož se dotýkáme hranicí okresu i IDOLu. Nebuďme tak krátkozrací a neříkejme si, že jsme jen městem Středočeského kraje. Možná se tu teď docela hodí to staré české přísloví, že kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem. A i integrované dopravní systémy jsou vlastně rozdílné dopravní jazyky, kterým je dobré aspoň trošku rozumět.


Zrovna ve čtvrtek si mi jeden známý postěžoval, že měsíčník Mělnická radnice prý už není tím čím býval. Prý tam bylo asi pět stran reklam a velmi mu tam chybí  články o historii, které tam kdysi dával zejména kronikář města Martin Klihavec.
Co jsem mu měl na to říci ? Že vždy někde někdo vlivný rozhoduje o tom, co kdo bude kde vydávat. Konečně, všichni snad víte, že mnohdy ani různé petice k různým věcem a i různé volby kolikrát nic nezmění a lidé u nás již mnohokrát rezignovali i na podporu názorů jedince, když viděli, odkud vítr fouká.

Někdy už  snad člověk ani neví, co je vlastně dobré, a co je už špatné. Kdo máte rádi Mělník, tak již jistě máte doma o něm plno knih a řešíte problém, kam to vůbec pořád všechno dávat. Z tohoto důvodu máte po problému. Přečíst měsíčník a vyhodit s lehkým srdcem. Na druhou stranu jsou bity nové mladé ročníky, které možná  snad nespravedlivě dle názorů nás starších už nemají o nějaký patriotismus vůbec ten nejmenší zájem.
Nechci tu nyní spekulovat o možnostech jedinců, o jejich zájmech a ani o čase. Přiznám se, že i já jsem z různých důvodů málem na FB historické skupiny pana Lojky přehlédl tento reklamní příspěvek, který si dle mého názoru zaslouží sdílení. Ona je to vlastně i taková milá vzpomínka na časy, kdy tam takovéto milé obrázky dával právě do Mělnické radnice Martin Klihavec.

Život neskutečně letí a je to i těmi různými návaly osobních zájmů a prací. Prostě se nyní mohou zájemci v mělnickém TIC ( Turistické informační centrum) setkat s těmito krásnými reklamními letáčky na mělnické věžičky i sochy, a není za tím v této nelehké době nikdo jiný, než zase Martin Klihavec a MOOS ( Mělnický osvětový a okrašlovací spolek).
Dnes tu zmiňuji MOOS, jindy třeba RMM, nebo TIC, což jsou instituce, ale ono se pracuje povinně i dobrovolně také v tiskových i elektronických médiích a i to dá také práci. Bez té nejsou výsledky.

Přeji vám tímto zřejmě už posledním článkem předvelikonočního víkendu úspěšný vstup, do pro mnohé zkráceného pracovního týdne.
Zdroj: Soutok

Duben 9, 2022

15:31

 

V neděli 10. dubna máme na Mělníku Velikonoční jarmark. Sice se nám v tuto chvíli venku neskutečně zatáhlo a opět prší, ale akci to nevadí a vy máte možnost navštívit prostory muzea.

Velikonoční jarmarkKdy: 10. 4. 2022 9:00 - 17:00Kde: Regionální muzeum MělníkPřidat do svého Google kalendáře

Tradiční řemeslný jarmark ve všech prostorech muzea...

Typ akce: trhy, výstavy, veletrhy (jarmark)Akce je vhodná pro děti

Řemeslný jarmark ve všech prostorách muzea s dílničkami pro děti a ukázkou lidových řemesel 9:00 - 17:00 hodin.

Více než 50 jarmarečníků
Dílničky nejen pro děti (pletení pomlázek, zdobení kraslic, zdobení keramiky a perníčků…)
Těšit se můžete na dobroty v muzejní kavárně…

Během jarmarku bude z organizačních důvodů uzavřena Expozice historických kočárků a dětských houpadel v Ostruhově ulici i výstava Hrajeme si 120 let.
Skupinové návštěvy budou možné po předchozí domluvě na tel. 315 630 936, [email protected]! Děkujeme za pochopení.Pokud jste ještě neviděli plán akcí RMM na měsíc duben, tak zde máte krásný přehled.

Pak tu mám pozvánku ještě na další výstavu, která je již součástí Velikonoc.

Obojživelníci ve svém živluKdy: 14. 4. 2022 17:00 - 15. 5. 2022 17:00Kde: Regionální muzeum MělníkPřidat do svého Google kalendáře

Výstava nejen fotografií v malém sále...

Typ akce: trhy, výstavy, veletrhy (výstava - příroda a životní prostředí)Akce je vhodná pro děti

Výstava netradičních fotografií obojživelníků ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody
a krajiny ČR.

Vernisáž spojená s přednáškou a ukázkou živých zástupců některých druhů se koná ve čtvrtek 14. 4. od 17 hodin v malém sále muzea.

Více na :

https://www.muzeum-melnik.cz/akce-a-vystavy/obojzivelnici-ve-svem-zivlu-987_636cs.html

Nepřehlédněte také připravovanou velkou akci s nutností přihlášky( první dnešní článek) :

http://soutok.blogspot.com/2022/04/zjistit-kde-se-na-melniku-toci-na.html
Výstaviště v nedaleké a vlakem lacině i rychle dostupné ( PID) Lysé nad Labem pořádá opět spoustu akcí. Dnes končí výstava pro fandy do automobilových veteránů a závěr dubna přináší najednou hned čtyři výstavy.
V každém případě se blíží čtyři dny volna, což už by mohlo při dobrém počasí vést konečně po dlouhé době zase k delšímu výletu. Mám tu však pro vás na závěr ještě něco, co mě dnes potěšilo.
Když se řekne Praha, tak spousta lidí vidí jen příliš mnoho lidí, hluk, šílenou dopravní situaci, obchody a ani se tam nikomu jinak ani moc nechce. Přitom i tam dokáže být v samotném centru hezky, když si člověk vytvoří dobrý plán a zaujme správný úhel pohledu na věc. Já se dnes našel v tomto krásném videu, které vás zejména ve druhé části po reklamě protáhne místy, kam se vždy rád zatoulám.
https://www.stream.cz/s-jakubem-v-prirode-online/historicka-praha-z-pohledu-reky-64301248#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=sznhp.vidpbox&dop_req_id=QnCl78ou0CW-202204091305&dop_id=64301248&source=hp&seq_no=3&utm_campaign=abtest189_panel_sluzeb_varD&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Hezký zbytek víkendu.

Zdroj: Soutok
13:42

 


 ve čtvrtek se oficiálně objeví v restauracích, hospůdkách, kioscích i supermarketech speciální velikonoční piva, a protože jsme především národem pivařů, tak o té chvíli mnozí sníme stejně tak, jako se těšíme na jaro. Je to takový historický okamžik začátku sezóny, stejně tak, jako celé Velikonoce.
Od chvíle, kdy mě oslovila chuť zeleného Starobrna jsem se začal o možnost degustace pivních velikonočních speciálů v našem městě zajímat přece jen trošku více a dnes musím říci, že pokud bych zde chtěl sestavit nějaký přehled, co kde bude u nás na čepu, tak je to prakticky nemožné, nebo je to doslova detektivní práce.
Základem je dnes internet. Nelze snad začít jinak, než na webu https://zelenepivo.cz/ , kde se tradičně dovíme o možnosti konzumace populárního zeleného Starobrna, které je na scéně již 17 let. Zde bývala nabídka pro Mělník v jednu chvíli poměrně slušná ( až snad 8 míst), ale své možná sehrál i covid-19. Je to mimochodem nejlepší zdroj, kde se dozvíte nabídku pro konkrétní místo.
U jiných pivovarů nabídky míst chybí, nebo jsou omezené na Prahu a velká města. Dalo mi velkou starost získat aspoň nabídku možnosti konzumace jihlavského Krasličáku ( tradiční dvoubarevné pivo)
https://pivovary-lobkowicz.cz/wp-content/uploads/2022/04/Velikonocni-Kraslicak-7.4.2022.pdf

Na pomoc jsem si vzal i Mělnický deník ....

https://melnicky.denik.cz/zpravy-z-ceska/zelene-pivo-specialy-velikonoce-20220404.html?gnews

....., kde se sice píše o velikonočních pivech tak, jako jinde, ale kde je čepují, tak to se také nedozvíte. Obvykle to vědí jen štamgasti, lidé kteří chodí kolem těchto podniků, nebo mají štěstí, že to zrovna dotyčná restaurace uvede na svém FB, nebo webu.

Další možnost je ta, že jdete někam takzvaně na blind a oni tam něco takového mají. Je to prostě detektivní práce, do které se nepouští snad ani tisková média.


Na druhou stranu nám třeba loni covid-19 způsobil, že například místní minipivovar Němý  Medvěd přišel s vlastní nabídkou. Ty informace s nabídkou piva převážně na jednom místě jsou před Velikonocemi nicméně stále spíše tristní.
Co jsem tedy vypátral z netu ? Starobrno 13: AGROHOBBY Lhotecká, Pivnice U Plocků, hostinec U Čapoše a Kiosek-muzeum Nad drahou.
Krasličák: Agrohobby, Tišice.
Navštívil jsem dnes webové stránky profláknutých úspěšných hospod na Mělníku, ale tam se k jejich mediální škodě nic o velikonočních speciálech nedočtete.

Pak tu mám něco, co snad osobně ještě ani nepamatuji, ale pokud máte rádi přírodu Kokořínska a chcete ji poznávat, tak to minimálně i přes nutnost objednávky stojí za zvážení. Vím, že můžete mít v uvedený den i jiné plány, nebo dáváte přednost individuálním akcím, ale je pravdou, že společenské akce s výkladem mají zase jinou atmosféru i hodnotu a určitě je to velká a velmi dobrá reklama pro místní RMM.

Zveme Vás na exkurzi okouzlující krajinou Kokořínska! Kdy ? 30. 4. 2022 !


TRASA EXKURZE: MĚLNÍK - LIBĚCHOV – ŽELÍZY - TUPADLY - VIDIM (prohlídka obce, zámecký park s můstky, skalní kaplička, starý zámek…) - DOBŘEŇ (reliéf ukřižování, rezervace lidové architektury) - ŠEMANOVICE (prohlídka obce, skalní byty, hradiště), pěší přechod cca 3 km údolím okolo Rozbořenky ke KLEMPERCE (skalní byty, jeskyně, stříbrná rokle).
Výstup na TRUSKAVNU (tvrz, lidová architektura, skalní byty) a dále autobusem přes KOKOŘÍN a VYSOKOU zpět do MĚLNÍKA.

ODJEZD V 9:00 Z PARKOVIŠTĚ ZA PENNY MARKETEM (U AUTOBUSOVÉHO NÁDRAŽÍ), NÁVRAT V 16:00 TAMTÉŽ. PŘÍSPĚVEK NA DOPRAVU 150,- KČ SE PLATÍ PŘI ODJEZDU.

Závazné přihlášky zasílejte na: [email protected] nebo osobně v pokladně muzea do 25. 4. 2022!

Jídlo a pití s sebou (návštěva restaurace není v plánu). Doporučujeme turistické oblečení a vybavení, budeme se pohybovat v lesním a skalním terénu. Exkurze není vhodná pro děti do 12 let.
Exkurzí provází ředitelka Regionálního muzea Mělník, p. o. PhDr. Miloslava Havlíčková.

https://www.muzeum-melnik.cz/akce-a-vystavy/exkurze-krajinou-kokorinska-996_641cs.html


To je v tomto článku víkendu 14. týdne roku 22 vše a přeji vám samozřejmě pohodové prožívání víkendu :-).

Zdroj: Soutok