Tip: Máme přehled co se kde šustlo! Buďte v obraze!
Muzeum M

Zpravodajství

Srpen 1, 2021

18:32

 


Tyto rychlíkové vlaky ČD od prosince zřejmě již na Mělníku neuvidíme.

dosud jsme během našich životů v mělnické železniční stanici a jejím okolí mohli potkávat v osobní dopravě pouze vlaky společnosti ČD České dráhy a ti dříve narození ještě ČSD. Jenže, to by se mělo 12. prosince 2021 s příchodem nového jízdního řádu změnit.

Návrh jízdního řádu na období od 12.12.2021 - 10.12.2022 , se v oblasti spojů a časů na první pohled nijak nemění od situace, která platí letos, ale zásadní a důležitou změnou bude provozování rychlíkových spojů mezi Ústím nad Labem a Kolínem.

Zatímco zastávkové vlaky mezi Ústím nad Labem a Lysou nad Labem bude i nadále provozovat národní dopravce ČD soupravami, pro které se vžil  název Sysel ....

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%98%C3%ADdic%C3%AD_v%C5%AFz_Bfhpvee295_%C4%8CD

..., tak zelené a modré Peršingy tahající rychlíkové vlaky vystřídají lokomotivy ve žlutém nátěru a modrobílé soupravy vagonů společnosti ČD nahradí s největší pravděpodobností žlutočerné vagony společnosti RegioJet.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Lokomotiva_163


Nově by se u nás měly objevit vagony společnosti RegioJet.
To jsou ovšem zatím jenom kosmetické úpravy, ale samozřejmě to bude znamenat, že v těchto vlacích nebudou platit lístky a dokumenty ČD. Článek níže zatím pojednává o tom, co vše musí společnost udělat, aby byla na provozování spojů připravena ....
https://zdopravy.cz/regiojet-mezi-kolin-a-usti-nad-labem-nasadi-persingy-zacal-s-naborem-zamestnancu-87827/

..., ale nás cestující bude samozřejmě zajímat také to, jak a kde si budeme moci zakoupit lístek. Společnosti mívají ve stanicích i své pokladny. Na druhou stranu je dnes velmi výhodné cestovat na jízdenky PID i DUK ( Pražská integrovaná doprava, Doprava Ústeckého kraje), které na Mělníku platí a soukromí dopravci je obvykle uznávají.
S tím jsem se například setkal v prosinci, kdy jsem v Ústí nad Labem -Střekově využil k cestě do Děčína pravobřežní variantu ( 073) přes Velké Březno, kterou provozuje RegioJet ÚK . Větší problémy tak vzniknou těm, kteří až dosud užívali jízdenky ČD, a to i časově dlouhodobé.
Budou si muset uvědomit, ve kterém vlaku jim doklady platí a ve kterém již ne. Podobná situace postihuje o prázdninách už delší dobu vyznavače nejlepší jízdenky Českých drah Jízdenky na léto. Tam si právě nejvíce musíte dávat pozor na spoje společností, jako je právě RegioJet, Leo Express a další, včetně vlaků Pendolino, do kterých je třeba mít místenku, a které nestaví v Kolíně.
Kdysi se sice objevila aféra, kde byl zájem vytvořit jízdenku takovou, která by byla uznávána všemi společnostmi, ale záměr se nepovedlo dotáhnout do konce. A z letních výletů Soutoku již víte, že v úseku Mariánské Lázně - Bečov jsem zkrátka musel použít a zaplatit soukromého dopravce.
Pokud se tedy něco ještě nezmění, tak využívání oblíbené letní jízdenky k dálkovým výletům z našeho města bude v příštím roce již problematické. Lidé o dovolených samozřejmě počítají s jistými výdaji, ale vždy je škoda, když jste na něčem vlastně hůře, než v minulosti.
Návrh jízdního řádu pro další období ( 2022) si můžete prohlédnout zde :
https://www.spravazeleznic.cz/cestujici/jizdni-rad/navrh-na-rok-2022

Na první pohled je patrné, že na naši hlavní trati 072 i na lokálce 076, se po stránce spojů nic zřejmě nemění.


Souprava ČD Sysel bude i nadále obsluhovat zastávkové vlaky.


Zdroj: Soutok

Červenec 31, 2021

18:09

 


Přátelé, zatímco minulý víkend jsem zcela žil Děčínským Sněžníkem a Tiskými stěnami, o čemž tu máme minulý článek, který je samozřejmě pozvánkou na cesty a do krásné přírody, tak tento víkend mám ve znamení jedné společenské privátní akce v krásném přírodním prostředí za městem.
Nicméně, žije se i na Mělníku, dokonce poslední dobou i pod ním, a někteří občané města si začínají pomalu uvědomovat, že nám tu vlastně vznikl nový multikulturní prostor, který odstartovala zejména již v loňském roce akce Moře u Mělníka ( festival jídla a pití u řeky Labe), ale byl tu třeba snad ještě dříve i startovací prostor vyhlídkových letů nad městem ( vrtulníků) v rámci Mělnického vinobraní, výstava o plánovaných říčních cestách na lodi Beskydy, Videomapping, ochutnávky vín apod.
Některé články odtud z Rybáří již čtenáři Soutoku znají. Ani tento víkend tzv. Mělnická náplavka nezahálela a žilo se tu, nebo se tu ještě žije.
Sice může v současnosti díky obrovské masové mediální kampani v rámci Covidu-19 někdo považovat masové akce za vysoce rizikové, nebo na to nemá názor, ale faktem je, že lidé aspoň v tomto období mají momentálně pocit, že jsme vykročili poměrně slušně k normálu.
Je tedy na místě si zapamatovat další adresu : https://melnickanaplavka.cz/ 
Tady bych snad ještě pro úplnost rád připomenul, že se nám některé akce také přestěhovaly pod město, ale ne zase až tak blízko k říční hladině, nýbrž na starou silnici k Vrázově vyhlídce.
Mělník má mimochodem však i jedno místo, na jehož využití v budoucnu jsem docela zvědavý a jde o bývalý řepný plac v blízkosti velkého rousovického sídliště. Pojďme však k téma.

Pokud nejste zrovna příznivci gastronomie, velkého shluku lidí a mnohé názvy současných interpretů vám toho mnoho neřeknou, nebo máte k některým hudebním stylům doslova averzi, či jste již i trochu pohodlnější, nebo si přece jen nejste v takovém prostředí moc jistí se zdravím, tak vás třeba osloví zase jiný program. Podívejme se nejprve na nejbližší aktivitu RMM.

RMM - akce srpen - řemeslný jarmark ve Lhotce, kocourek Švarc...

Vážení a milí příznivci a návštěvníci mělnického muzea,

 

srdečně Vás zveme na další letní akce Regionálního muzea Mělník:

 

Již tuto sobotu 31. 7. vyrazte na archeologickou vycházku na hradiště a pohřebiště Skalsko nedaleko Katusic. Sraz v 10:00 - 10:30 na žel. stanici Skalsko...

Ve středu 11. 8. se koná tradiční procházka pro rodiny s dětmi Projděte se Mělníkem s kocourkem ŠvarcíkemSraz v 9:30 před muzeem, vstupné 20,- Kč.

28. 8. si nenechte ujít Řemeslný jarmark ve skalním obydlí ve Lhotce s programem se sokolníkem a harmonikářkou.

Do 15. 8. máte možnost zavítat na výstavu Geocaching…hledání pokladů? a třeba i ulovit muzejní kešku. Výstava modelů autíček Martina Švece Na plný plyn je otevřena do 19. 9.

 

V předprodeji v pokladně muzea jsou vstupenky na akce, které jsou součástí Středočeského kulturního léta:
4. 9. Liberta 95 - přehlídka kočárků Liberta ze sbírky muzea k 95. výročí vzniku proslulé mělnické továrny
5. 9. divadelní představení Vinnetou v přírodním areálu (na hřišti) ve Lhotce u Mělníka…

 

Těšíme se na Vás!

 

Přeji krásný den

Kristýna Frelichová, DiS.

PR a propagace

Kovářova kobyla chodí bosa a v tomto případě to platí dvojnásob. Ani se mi nechce věřit, že už deset let jsem sem dokázal dávat články na různá témata a jedním z nich je i program výstaviště v nedaleké Lysé nad Labem. Program je tam mnohdy zajímavý, ale na výstavě jsem tam ještě nebyl. Tedy, aspoň určitě ne po roce 1989.
To se však může kdykoliv změnit, ale občas mě přepadá takový v současnosti bohužel velmi pomalu se naplňující sen, kdy mám najednou spoustu času, o kterém si mohu rozhodovat,  hledám nápady, je listopad, sychravo, a já si klidně v úterý usmyslím, že se tam ve čtvrtek ráno pojedu na něco podívat :-). Však jsem již několikrát naznačil, že mě z programu asi nejvíce láká ta podzimní nabídka a není žádným tajemstvím, že ty výstavy mají každý rok přibližně stejné termíny.
VLL v měsíci srpnu a v září :

A pak tu máme oblíbené městečko Mšeno, bránu do překrásné krajiny. Lidé sem obvykle zavítají na výlet, projít se do skal, dát si dobrou zmrzlinu, či dortíky, nebo zajít  po procházce naproti přes náměstí ke Lvu na zlatavý mok, ale ve Mšeně to žije i na náměstí, nebo tu mají i slavné vyhlášené akce a něčeho se můžete účastnit.

Osobně velmi lituji, že se vytratily společenské tematické akce ze mšenského vlakového nádraží, které se několik let po sobě těšily vysokému zájmu veřejnosti ( články zde) a na jejichž konci se nepodílela jenom rekonstrukce trati, ale i žalostný stav mnohých parních lokomotiv, kterým podle těch zasvěcených chyběly technické zkoušky na parní kotle.

Dále vše ještě navíc odsunul koronavirus a stále nelze říci, že máme ještě vyhráno. Že jsou věci v pořádku poznáme nejlépe podle toho, když si uvědomíme, že něco vyšumělo do ztracena a ani na problém nevzpomeneme.

Kalendář akcí ve Mšeně.13.08.2021  Koncert na náměstí - Petr Baťa a Malá parta21.08.2021  Beseda na koupališti21.08.2021  Divadelní akce pro děti - pohádka "Strašidýlko z Metervillu"21.08.2021  10. setkání motocyklů ČS výroby "Jízda svobody"28.08.2021  Dětská diskotéka29.08.2021  Mšenská padesátka29.08.2021  Kokořínské roklinky30.08.2021  Koncert na náměstí - Prague Buskmen04.09.2021  Poslední koupání05.09.2021  Setkání s loutkami v Hlovci19.09.2021  Zavírání šoupátek - Jawa-moto-ČZ veteran club Mšeno28.10.2021  Běh Debří


Zdroj: Soutok

Červenec 25, 2021

18:24

 

Pivovar a zámek ve Velkém Březně přes Labe z okna vlaku.

Léto je nejvýhodnějším obdobím k cestování, protože bílý den je dlouhý, člověk si v mnoha případech nemusí dělat kvůli teplému počasí starosti s oblečením a svršky tak zbytečně nezaplňují zavazadlový prostor batohu, ani je nemusíme různě hlídat.

Kam se ale vydat? Řada lidí má svá oblíbená místa, kam si zvykla jezdit, nebo má dokonce i někde chatu, či známé a příbuzné, a tak jede nejraději tam. Nic proti tomu, ale občas se může člověk dostat do situace, kdy je o něčem řeč a musíme si přiznat, že tam jsme tedy ještě stále nebyly, nebo se v rámci nějaké naplánované pěší trasy ocitneme někde, kde nás atmosféra mile překvapí a nemusí to být ani daleko od domova.

O takové trase jsem psal minule, ale dnes chci napsat o něčem, co jsem chtěl udělat již dávno, ale do zmíněných míst jsem nakonec přijel až loni v prosinci, kdy šlo jen o takový letmý dotyk. Jak se to stane ? Populární Národní park Českosaské Švýcarsko není relativně daleko od Mělníka. Vždyť jste již po 90 minutách jízdy vlakem na jeho okraji v Děčíně.


Zastávka poblíž parkoviště na Sněžníku.

Je to oblast proslavená svými  sjízdnými soutěskami na atraktivních turistických pramicích, oblast lesů, skal, známé Pravčické brány, zimních ledopádů i dalších darů dané oblasti. Kdo tam jednou přijede, tak obvykle bývá nadšený a rád se tam třeba i po letech vrací. Ovšem, nikdo již nestuduje, že NP je součástí tzv. Děčínské vrchoviny, která má své pokračovaní i na levém břehu řeky Labe, a která navazuje na západě na Krušné hory.

Chci tím říci, že návštěvník, který v minulosti propadl kraji na pravém břehu řeky Labe, tak snadno opomíná poklady, které nabízí levý břeh řeky. A to je opravdu velká škoda, protože kopec Sněžník ( 723 m.n.m.), se svojí kamennou rozhlednou , s úžasným výhledem a sousední skalní město Tiské stěny za to stojí.

Cesta sem je přímo fantastická. Vydáte se o víkendu a asi nejlépe v sobotu ráno na mělnické vlakové nádraží, kde si za 140 Kč zakoupíte celodenní jízdenku DUK, která platí v Ústeckém kraji ve vlacích, autobusech i na lodích. Jízdenka DUK tedy také podražila, podobně tak, jako PID v Praze, ale stále jde o zanedbatelné zdražení o 10 Kč.

Cestou k vyhlídce.

V 6.50 přijede od Lysé nad Labem zastávkový vlak, který vám nabídne výhledy na kopce Českého středohoří a protáhne vás krásnými údolními partiemi při řece Labi, které se táhnou od Litoměřic až po Děčín. Ve stanici Ústí nad Labem- západ zpravidla jen přejdete k sousední koleji a nastoupíte do právě přijetého pohodlného vlaku s internetovým připojením, který přijel z Kadaně a doveze vás v 8.25 do Děčína na hlavní nádraží.

V budově je vedle vchodu i světelná tabule s odjezdy a stanovištěmi autobusů. Pokud si vzpomínáte na můj prosincový článek ...

http://soutok.blogspot.com/2020/12/v-takovem-pocasi-se-drapat-nekam-na.html

...., tak víte, že tehdy jsem užil autobusu číslo 432 do městečka Jílové, odkud mě však čekal asi dvouhodinový pěší výstup. To nyní padlo. Linka číslo 433 vás totiž přiveze prakticky až k samotnému parkovišti nad obcí Sněžník, odkud je to k rozhledně pěšky slabých 30 minut a slouží jako cyklobus.

Posezení na Drážďanské vyhlídce.

Já měl v Děčíně opět jedno zpestření, protože se někdy na vyšších místech najdou prostě ,,inteligenti". Byl jsem nesmyslně tabulí odkázán na stanoviště číslo 4 před nádražím, ačkoliv linka staví asi 200 metrů od nádraží na stanovišti číslo 5 na druhé straně ulice. Jsou tam nějaké ulice rozkopané a spoj měla dokonce 20 minut zpoždění a objízdná trasa vedla až na druhou stranu řeky Labe.

Přitom na stanovišti číslo 4 byly jen nějaké zcela nepřehledné všeobecné pokyny o důvodech změn a zachránily mě tři věci. Nejasné odpovědi místních cestovatelů, fakt, že jsem za 20 minut viděl přijet svůj autobus, který zastavil až někde za nádražím a skutečnost, že cestovatelů bylo tolik, že jsem i těch 200 metrů  nakonec v pohodě pomalu docházel. Vážně nepochopíte, proč na světelné tabuli nebylo rovnou stanoviště číslo 5 a komplikovali to číslem 4.

Na Sněžník jsme tedy místo v 9.25 přijeli až v 9.40 a cesta vedla zase úplně jinudy, než kudy jel můj autobus v zimě do Jílového. To ovšem vůbec nevadilo, protože byl nádherný den a pofukoval příjemný větřík. Nejprve jsem šel na Drážďanskou vyhlídku, kde jste  za 20 minut celkem pohodové chůze. Výhled byl sice v oparu, ale nádherný.

Slade shows jedné ze stanic cca 300 km vzdáleného vysílače z multiplexu 11B. ( NDR NDS BS). 

Na obzoru jsem identifikoval známý vysílač s restaurací Dresden-Wachwitz, před ním pevnost Königstein a směrem vpravo ještě několik poměrně známých kopců Saského Švýcarska. Samozřejmě, že jsem musel vytáhnout rádio a na kanále 11B mi vyhrával vysílač od Hamburku. Jenže jsem měl ještě plno plánů, byl jsem líný si hledat trošku soukromější parketu a kolem bylo neustále živo.

Od mladých rodinek, přes puberťácké partičky, zamilované mladé dvojice, až po jednoho Němce z Chemnitzu, který si přijel prohlédnout domovinu. V Německu je všeobecně DAB+ velmi známý i rozšířený a Němci rádi vidí, že i u nás se věci v této technice daly do pohybu a už také posloucháme ,, obrázková rádia :-)".

O tom jsem se měl přesvědčit ještě později na rozhledně, kde dvě ženy bydlely v městečku Sebnitz a jedna uměla i trošku česky, protože za potokem je naše Dolní Poustevna ve Šluknovském výběžku. Řekl jsem jim, že u nás přijímáme signál z kopce nad jejich městem ( příjem z Německa na 9A , 537 m.n.m.) z vrchu Ungerberg a ony mi na oplátku sdělily, že Mělník znají, protože k nám přijely jednou podle Labe na kolech. Když byly mladší :-).


Děčínský Sněžník.

Vraťme se však ještě na Drážďanskou vyhlídku. Sice bych to sem dávat nemusel, ale za zasmání to rozhodně stojí. Když jsem tam přišel, tak atmosféra ještě přála vzdáleným signálům a důkazem toho je můj jediný snímek zde, kdy signál nejspíše přilétl z 305 km vzdáleného vysílače Göttingen - Bovenden.

 Stává se, že lidé u rozhleden i na vyhlídkách a zvlášť o dovolených a za hezkého počasí mají dobrou náladu a jsou sami  o sobě družnější. Když je to pak zvědavá docela pohledná blondýna s dospívající dcerou a vy jste v její domovině kdysi byly, tak se na malý okamžik začnete věnovat hovoru a najednou bylo po podmínkách :-). Nu což ? Není snad všem dnům konec.


Malebné jezírko v blízkosti rozhledny.

K rozhledně pak jdete dalších asi 15 minut a vlastně je to celé po úzké asfaltce. V malém bufetu  s větším až restauračním přístavkem, pak musíte složit zálohu 100 Kč a každý zájemce vyfasuje klíče od rozhledny. Rozhled odtud patří opravdu k těm nejkrásnějším a za lepších podmínek by jistě byl vidět i Říp. Dalo by se říci, že odtud vlastně můžete vidět od Drážďan až po Mělník :-). Krásný pohled je však na samotný Děčín pod vámi a na městečko Jílové.

 Směrové mapky v ochozu rozhledny uvádí, že je odtud vidět dokonce Sněžka ( bez uvedení vzdálenosti, ale naměřeno v mapě 115 km), Ještěd ( 63 km), Smrk v Jizerských horách, zmíněný Říp ( 45 km), ale třeba i zmíněné Drážďany s televizní věží ( 35-33 km)


RC model klub Teplice se rozhodl vyjet přes překážky až k rozhledně z obce Sněžník. Na snímku je asi jedna desetina z celkového počtu členů, které jsem potkával.

Asi ve 12.30 jsem vyrazil zprvu lesem po červené a později po silnici do obce Tisá, kam jsem došel asi ve 13.45. Nejprve jsem potkával členy RC klubu Teplice s jejich vozítky a později na asfaltce jsem zase potkal celý velký zájezd penzistů z Českých Budějovic, kteří se mě ptali, zda je to ještě daleko k rozhledně, a zda je to pořád tak prudké do kopce, jako na krátkém úseku před Drážďanskou vyhlídkou.

Potěšil jsem je, ale mě čekala trochu nudná zkratka po silnici do Tisé. Mají tam dva skalní placené okruhy ( 50 Kč dospělý), dostanete mapku, jdete místy příjemným chládkem, jaký dávají v létě skály a užíváte si to. Prostě jde o pískovcové skalní město a je tu plno horolezců, ale i těch nejmenších horolezců pod vedením vedoucích.

Když pominu pouť, která v Tisé řádila ( stánky, kolotoče apod.), tak pro nás je nejdůležitější, že jsem měl skalní město prošlé asi v 15.15 a pomalu jsem šel s kopce na jednu z několika zastávek, odkud mě měl vzít autobus do Ústí nad Labem. Tiské stěny jsou totiž na rozdíl od Děčínského Sněžníku a městečka Jílové již v jiném okrese a mají lepší spojení do krajského města, než do Děčína, což pro mě bylo i výhodnější.


Skalní stěna nad obcí Tisá.

Autobus má číslo 452 a linka nese jméno Bahratal ( grenzübergang) - Ústí nad Labem-Verneřice. Měl jsem velké štěstí, že zrovna v 15.50 mi jel autobus, protože další jel do Ústí až za dvě hodiny a ačkoliv to odtud jezdí i do Děčína, tak i to jelo někdy později. V 16.30 jsem byl již v Ústí a rozhodoval jsem se, kde vlastně vystoupit. Asi nejlepší je to za mostem  na Střekově ( zastávka Krajský úřad), odkud se projdete na střekovské nádraží.


Tiské stěny.

Vlak mi jel v 16.50 a Mělník přivítal můj rychlík v 17.40. Jedna věc je takovou záhadou. Jezdíte vlakem z Mělníka ? Všimněte si, že údajně jedou všechny rychlíky do stanice Ústí nad Labem - západ ( a obráceně), a pak se podívejte do jízdního řádu ve formátu pdf. ( tištěný řád)

Vidíte ten rozdíl ?!  Rychlíky na Mělník vyjíždějí a končí na ústeckém hlavním nádraží, ale nikdo to neeviduje. Jenom řády v pdf ( tištěné) a tento specializovaný web:

https://www.zelpage.cz/razeni/21/vlaky/cd-780

Internet vám bude nutit spojení mezi Kadaní a Děčínem. Přitom vlak jede z hlavního nádraží, a jak se můžete dočíst, tak jej lokomotiva do západního nádraží sune před sebou.. Až budete na výše uvedené adrese hledat řazení vlaku, tak vypusťte písmeno R, dejte jen to trojmístné číslo spoje a zadejte ... vyhledat v ČR.


A to je tedy z předposledního červencového víkendu vše. Cestujte ! Je to až doslova hřích být doma a nevidět a neznat naši krásnou vlast. Celodenní cestování za 140 Kč jízdného :-).Zdroj: Soutok

Červenec 17, 2021

15:32

 


Letošní rok si Mělník připomíná významné výročí úmrtí sv. Ludmily a město chce toto výročí oslavit především instalací nějaké sochy, která by přítomnost kněžny trvale připomínala. Nevím, kdo všechno si to připomíná a je na naše bydliště i dějiny hrdý, ale já se rád na svých cestách zmiňuji, že jsem přijel z míst jen nedaleko Prahy, kde se stékají dvě největší české řeky a bájný Říp je na dohled.

Pochopitelně, že při hlubším rozhovoru, se pak probírá strategická poloha, výhledy, teplé klima, vinice i samotná skutečnost, že jde o město královské, ale dnes o Mělníku psát nebudu. Naše dějiny a pověsti jsou totiž tak krásné, že se občas někdo zamyslí a při pohledu z hory Říp si řekne: ,, Dobře to ten praotec Čech vybral, ale kam tedy šel ten jeho bratr Lech ?"

Pokud to snad čistě náhodou někdo nevíte, tak mi dovolte, abych zde zmínil nedávný článek ... http://soutok.blogspot.com/2020/12/za-praotcem-lechem-k-antickemu-sloupu.html .

Osobně mě středočeská a relativně nedaleká Kouřim v prosinci nadchla. Již tehdy jsem si řekl, že sem člověk musí za lepšího počasí vyrazit znovu a byly zde i důvody navíc. Vždyť bylo tehdy kvůli covidu-19 vše zavřené a člověk nemohl ani do místního TIC pro pohledy a turistické vizitky.

Když jsem se tedy vlaky dost najezdil do jinak drahých dálek na našem území ( Jízdenka na léto) a toužil jsem si dát také již něco bližšího, tak zvítězila Kouřim. Dokonce si tentokrát i trochu ráno přispím a pojedu až vlakem někdy v 7.40 do Kolína.

Tam jste již v 8.39 a máte čas do 9.05, kdy vám z šikovného autobusáku u hlavní budovy vlakového nádraží ( příčné stání) odjíždí linka do Kouřimi. Sice by se dalo jet  vlakem do obce Pečky ( směr Praha) a odtud vlakem do Kouřimi, ale tato varianta zvítězila ze dvou důvodů. Jednak jezdí do Peček výlukový autobus, musel bych tam přestupovat a za tento autobus zaplatím pouhých 24 Kč a doveze mě přímo.

Velkým překvapením pro mě bylo, že v pátek dne 16. července v 9 hodin dopoledne na tomto nástupišti číslo 3 kromě mě  vůbec nikdo nestál. Ptal jsem se později řidiče, jak je to vůbec možné, ale ten mi jenom odpověděl, že jede tuto spoj na této lince zcela vyjímečně a prvně.

Nevím, zda tomu budete vůbec věřit, ale cesta trvala asi 45 minut přes všelijaké vísky po úzké klikaté silnici a až asi v polovině cesty nastoupil muž, který však jel jen dvě zastávky. Kouřim má sice statut města a kdysi opravdu existoval Kouřimský kraj ( náš Mělník byl dlouhá léta v Mladoboleslavském kraji), ale tamní autobusáček je jen takovou zastávkou.


Ona vůbec Kouřim může svým charakterem trošku připomínat Mšeno, ale opravdu je to takové trochu zkreslené přirovnání a není přes osobní návštěvu. Přijel jsem tedy v 9.48 a mé první kroky vedly již skrze jedinou dochovanou Pražskou bránu na náměstí a do TIC pro pohledy a vizitky.

Pak jsem dle osobního sestaveného programu pokračoval do skanzenu lidové architektury a byl jsem opravdu nadšený, protože lidí tam bylo ten den neskutečně málo, prostředí romantické v přírodě za městem a každý ( zaměstnanci i návštěvníci) byl příjemným krátkodobým společníkem.

Zde jsem dostal výborný typ na návštěvu  regionálního muzea sídlícího ve společné budově s TIC a jeden postarší vášnivý sběratel turistických vizitek ( od roku 2009) mě upozornil, že i zde mají vizitky a jedna je prakticky čerstvá a vzácná, která je k sehnání jenom zde ve skanzenu, ale v TIC nikoliv.

K návštěvě muzea mě motivoval fakt, že zde mají nejen velký model středověké Kouřimi, ale jeho součástí je i model dnes již zničeného cisterciáckého kláštera, z něhož se dochoval pouze jediný, ale přesto nádherný gotický sloup z červeného pískovce. Bylo tam toho více ke koukání a mohu jen doporučit, ale toto mě motivovalo.


Muzeum jsem opustil v 11.55 před púlhodinovou pauzou a čekala mě další část programu, kterou byl okruh Starou Kouřimí. Ten vás dovede k Libušinu jezírku a Lechovu kameni. Libušino jezírko tentokrát vyschlé díky dešťům nebylo, ale brčálová barva hladiny mu mnoho neslušela. Tabulka tvrdila, že to nebyl blesk, ale žháři, kdo tu řádil a větve již byly uřezány.

Ve 12.45 jsem již stanul na nejvyšším místě starého hradiště, odkud je krásný pohled na město a na obzoru vidíte i stožáry vysílače u Českého Brodu, které jsou občas vidět i z Mělníka. Nemohl jsem to pochopit, ale pokud nás nebylo ve skanzenu mnoho, tak za celý okruh starou Kouřimí  ( 2 km, cca 40 minut) jsem nikde nikoho za příjemného vánku a polojasného počasí nepotkal :-).

Lechův kámen je skalka, ke které budete shlížet s takovou úctou, jako když hledíte na rotundu na Řípu a možná vás i napadne, jak velký oheň tu tenkrát museli rozdělat, aby jej  bratr Čech na Řípu  v zemi lesy zarostlé spatřil. Pak jsem se již vydal na zelenou značku, která je tu zároveň  poutní cestou Blaník-Říp a ve 13.45 jsem dorazil do Klášterní Skalice.

Ten sloup z původního kláštera má takové genius loci, že jsem ho rád viděl po půlroce znovu. Když se podíváte do mapy, tak zjistíte, že hned za sloupem je taková zajímavá stavba. Nápis u branky vám zakazuje vstup z privátních důvodů a obchvatovou cestu nezkoušejte. Možná se to v nadšení nezdá, ale i zde je soukromý pozemek.


Já pak pokračoval dále po turistické značce a prostředí bylo ještě více romantické. Bylo by to mnoho psaní, kdybych zde měl popisovat detailně celou pěší trasu až do vlakové zastávky  Chotutice, kam jsem po poutní cestě v 15.20 došel. Říčka Výrovka pramenící pod městečkem Uhlířské Janovice nedaleko Sázavy a ústící nedaleko Nymburku do Labe tu vytváří krásné pasáže.

Poslední dvě zastávky až do stanice Pečky mě již svezl vláček. Od zastávky Vrbčany máte asi čtyřikrát možnost pěší trasu ukončit a pokračovat lokálkou. Pečky mě tedy přivítaly v 15.48 a měl jsem zde možnost přejít na výlukový autobus a nechat se zpět dopravit do Kolína.

To jsem odmítl. Z malého nádražíčka před stanicí, kde mají i obchodní dům mi totiž v 16.10 odjížděl autobus číslo 498, který mě asi v 16.50 dopravil do Poděbrad. Pokud vás udivuje ta neskutečná doba, tak jen musím dodat, že je to i tím, že projíždí různé Lhoty, v jednu chvíli je asi po 20 minutách zase zpět u cedule Pečky a státovku na Hradec lze přejíždět po mostech dle tonáže vozu.


Komu by se nelíbilo v Poděbradech na kolonádě :-)? Sochu Jiříka na náměstí opravují a pokud to snad nevíte, tak kromě slavné fontány a asi pět let staré atrakce v podobě parkových vodních kanálů připomínajících i se stromy Mezopotámii, tak mají u nádraží obří ruské kolo, kde však nikdo nebyl, a které je novou dominantou města.

Odjížděl jsem rychlíkem v 17.29, který měl klasicky 20 minut kvůli přípojím z dálek zpoždění a na nádraží mě zaujaly dvě věci. Plná cyklověž kol a skutečnost, že mezi cestujícími na nástupišti převládají ženy v poměru 90:10 :-). Výlet tedy mohu jedině doporučit a auta nechte aspoň občas doma. Někdy to má řadu výhod. Skončím teď snad jen tím, že do Poděbrad je to cca 45 minut vlakem na jízdenku PID a mají tam momentálně v parku nějaký džezový festival, tak i sem vás tedy mohu pozvat.

Kolik jsem toho nachodil ? Když tedy počítám cestu od autobusu přes TIC i s okruhem po skanzenu, a dále zpět, okruh Starou Kouřimí, pěší cestou na zastávku Chotutice a malý okruh ve městě Poděbrady ( nádraží- náměstí- nádraží), tak je to rovných 20 km. To jde, ne ?Zdroj: Soutok

Červenec 10, 2021

20:14Jsou výlety, kdy se musíme na cestu řádně připravit, protože budeme delší dobu z domova a každé opomenutí čehokoliv může v nejlepším případě zamrzet a v horším případě  i přivést určité strádání, nebo dokonce i problémy. Pak jsou ale i takové, kdy jedeme prakticky jen kousek od domova a můžeme se opravdu slušně uvolnit, užít si to a třeba si ani nedělat moc starosti s časem.
Takovým výletem je vždy výlet na oblíbenou Vrátenskou horu, která nám přináší jeden z nejkrásnějších pohledů do kraje, jaký jen může být, a my můžeme být pyšní, že je to jenom kousek od nás. Tady si dovolím zmínit, že v roce 2019 měla krásná  a kdysi dokonce nejlépe ohodnocená rozhledna v ČR výročí 20 let, a k tomuto výročí byly vydány povedené gigantické pohlednice s výhledovou ružicí, které tam ještě teď můžete zakoupit. Jde o neuvěřitelné množství kopců i měst, které jsou odtud vidět a celý výhledový ochoz je navíc oblepený barevnými fotografiemi výhledu i s popisem hor.
Vstupné tu mají krásných 30 Kč a návštěvníci se tu lidově řečeno nestačí na schodech vyhýbat. Zmrzlina i chlazené nápoje jsou vedle mnoha suvenýrů samozřejmostí a otevřeno je tuším denně, ale lepší je sledovat internet.
Od loňského roku se konají na rozhledně navíc ještě o prázdninách při úplňku  noční prohlídky ( první snímek je pro letošní rok), které mají cenu 50 Kč.

Za krásného počasí nebývá pochopitelně z výhledových míst vidět nějak moc daleko, ale zhoršené počasí a zejména vítr dokáží dělat určité zázraky. Není to obyčejně tak ostré, jako v zimě, nebo prý někdy i po ránu, ale jak vidíte sami, tak to bylo po čas mé návštěvy docela slušné a ani jsem se nějak neohlížel na to, zda najdu aktuální výhled z nějaké webové kamery na netu.


Bezděz je odtud jen naproti přes údolí.

K Ještědu odtud ukazovala mobilní aplikace asi 37 km vzdušnou čarou. Mimochodem, zde jsem poznal, že střecha rozhledny s anténami vůbec mobilní aplikaci  pro pojmenování kopců nesvědčí a ukazuje až na jeden omyl jen nedaleké kopce bez nejbližšího Bezdězu.
 To se však pod širou oblohou zcela napravilo a od konce obce Nosálov již aplikace ukázala jmenovitě i takové skvosty, jako je Luž, nebo Hvozd v Lužických horách. Podstatné to není, ale kdo by nechtěl vědět, jak pracují stažené mobilní aplikace, které nám dal technický pokrok pro zpestření, či zábavu ? Není tedy hned důležité, zda appka ukazuje věci, které opravdu vidíme, ale že si vůbec vzpomene, že je ve směru kopec s takovým jménem.
Na chvíli se podařilo i to, že nám sluníčko ukázalo i blýskavou rozhlednovou restauraci s vysílačem na Ještědu.

Směr na Dubou je plný krásných blízkých kopečků, ale tentokrát byl vidět třeba i Házmburk, nebo snad i Raná u Loun. Mnoho nechybělo a vidět by snad bylo i Krušné hory.

Když se však podíváte na panorama, tak vidíte, že  je slabě vidět  Jizerky i Krkonoše. Co dodat ?
 ,,Užívejte si naši nedalekou Vrátenskou horu. Ona za to stojí, dá vám radost, zapomenete na negativní zprávy, a vaše peníze za rozhled i suvenýry zase naopak pomohou jí, aby se nedostala do nějakých problémů a její případné uzavření i nás neochudilo."
Teď mě tak napadá, že jsem v ochozu zavadil například o nejvzdálenější návštěvníky až z Hané, další pak ze Svitav a s mnohými návštěvníky z ochozu rozhledny jsem se později potkal u výčepu v pivovaru Lobeč, nebo posedávali v zahrádce před ním :-). Ten pivovar se v Lobči objevil v pravý čas, protože je v tomto kraji co k vidění a ještě se tu objevují i různé akce.

Aktualizace 11.7. ve 12.00 :  Přátelé, koukám že systém odmítá panoráma po kliku na něj zvětšit. Pokud máte mobily, tak si obrázek panorama můžete dvěma prsty samozřejmě potřebně zvětšit. V opačném případě vám náhradou dodávám snímek směrem na Krkonoše, který je součástí vyrobeného panoramatu a pohled z rozhledny na zámek v Lobči, kam jsme mnozí rádi jezdili třeba na sraz veteránů a anglických sportovních automobilů. Články zde.
Obrázky v posledních dvou článcích jsem nijak neupravoval ( vylepšení snímků). Soutoku jde  především o informatiku.


Zdroj: Soutok
17:35

 


Snad každý tady z Mělníka a okolí, kdo jen aspoň občas si rád vyrazí na výlet vlakem, tak ví, že osobní přímé vlaky končí směrem do vnitrozemí ve stanici Lysá nad Labem a rychlíky v Kolíně. V dávné minulosti tomu tak vždy nebylo a milovníci jízdních řádů měli po jejich  zakoupení v podobě knižního tištěného řádu vždy radost, když tam našli nějakou kuriózní vyjímku.

Takovou vyjímkou byla na naši  hlavní trati ( 072) v devadesátých letech třeba ranní spoj rychlíku, který tehdy dostal pojmenování Jan Palach. Ten vyjížděl z Děčína hlavního nádraží přes ústecký Střekov a na Mělníku stavěl v atraktivním čase kolem 7.30, který vyzýval zejména v sobotu veřejnost doslova k cestování. 


Dnes tu v tuto atraktivní dobu ( cca v 7.40) staví také rychlík, který vás doveze do Kolína, ale Jan Palach vás bez přestupu odvezl ještě mnohem dále.  Nejprve končil v Jihlavě a o prázdninách byl protažený až do Znojma. Pak jezdil přes Havlíčkův Brod do Břeclavi, kde měla spoj hodinku odpočinku, aby se někdy ve 13.30 vydal  rychlík Jan Palach nazpět. Nakonec byla spoj zkrácena pouze do Brna, a pak již přišlo takzvané cestování v taktu, které ukončilo všechny rychlíky v Kolíně.

Sice  tím tak trošku skončila na naši hlavní trati jedna zajímavá kapitola, ale pro fandy jízdních řádů jsou tam další. Vždyť jen na naši lokální trať do Mšena vyjíždějí spoje, které nekončí jen ve Mšeně a v Mladé Boleslavi, ale některé pokračují přímo na severovýchod do Českého ráje aby skončily například v Lomnici nad Popelkou, nebo v Mladějově.

Zajímavé je ovšem dění i na ještě hlavnějších tratích, které dnes označujeme jménem koridory a samozřejmě je velmi důležitá i vlastní nabídka atraktivních jízdenek. Pokud si vzpomínáte, tak zavedení jízdenky Jízdenky na léto přineslo v roce 2014 velikou mediální reklamu a ani jsem neměl snad jinou možnost, než to vyzkoušet :-).

Tato paušální jízdenka vás doslova donutí k  cestování na delší vzdálenosti, protože na cestování po našem kraji a u sousedů nám stačí cenově přiměřené jízdenky PID a DUK, na které lze cestovat kdykoliv v roce.


Když jsem tedy prvně v roce 2014 vyrážel na Jízdenku na léto na svoje první dvě vlastně dovolenkové jízdy, tak to bylo do Lednicko- valtického areálu a na Pálavu. Důvodů bylo několik. Vždyť tento vzdálený jihovýchodní cíp naši republiky má s Mělníkem společné počasí i pěstování vína. Je tam řada věcí, které stojí za návštěvu a krajina Pálavy připomíná doslova subtropické Středomoří.

Tak, jako zámek v Lednici patří i s památkami v okolí k velmi navštěvované oblasti ČR, tak plochý hřeben Pálavy nabízí dálkové překrásné výhledy do všech stran a přítomnost vápencových vrchů v kombinaci se sluncem a vinnou révou na úpatí připomíná ne neprávem subtropické středomořské oblasti. Zajímavé je i to, že místní CHKO Pálava vznikla ve stejném roce ( 1976), jako naše CHKO Kokořínsko.

Spojení sem je vynikající. Již 7 let se sem vyplatí cestovat zejména na Jízdenku na léto ranním vlakem v 5.40  z Mělníka. Ten vás doveze za hodinku do Kolína, kde na vás čeká přestup, ale tentokrát jediný a poslední. Co se stalo ?  Dříve jste museli nastoupit v 6.57 do mezinárodního vlaku ČD Silesia, který jel přes Ostravu do Varšavy a vystoupit z něj v Pardubicích, nebo v České Třebové.


Tam jste měli jen krátkou přestávku, než vám z Prahy přijel Raljet, který vás odvezl až do cílové Břeclavi. Cestovní rychlost mezi Brnem a Břeclaví ( až 160 km/ hod) způsobila, že jste již v 9.53 vystoupili na druhém konci republiky

Letos je situace ještě lepší. Nejsem schopný vám říci, čím je to způsobeno, protože práce na železnici a tím spíše na koridorech je nekonečná, ale někoho vlivného napadlo, že bude Railjet letos zastavovat v Kolíně, zcela vynechá Pardubice i Českou Třebovou a jedinými zastávkami na cestě mezi Kolínem a Břeclaví tak bude Brno - Královo Pole a Brno hlavní nádraží.

Správně tušíte, že linka Praha - Wien - Graz jezdí letos nově přes Havlíčkův Brod, kde však nestaví. Časově se vůbec nic nezměnilo. Pouze nedávná vichřice způsobila, že vlak jel v pátek 9.7. ráno po původní trati, aniž by zastavoval v Pardubicích, České Třebové a odkloněném Králově Poli, ale zpět jel odpoledne dle letošního jízdního řádu se zastávkou na Králově Poli již přes Havlíčkův Brod.

V praxi to znamená, že zpáteční Railjet vyjíždí v 18.07 z Břeclavi, vystupujete ve 20.58 v Kolíně a jedete posledním možným přímým vlakem z Kolína ve 21.15 s příjezdem ve 22.15 na Mělník.


Myslím, že 8 hodin volného času na Břeclavsku, dost dobrá autobusová regionální doprava i o svátcích a řada věcí k navštívení jsou vedle suprového železničního spojení dobrým lákadlem na cestu. Nesmíte zapomínat, že vlak je plně klimatizovaný, nabízí po celou dobu tříhodinové jízdy do Kolína internetové připojení a není na škodu si kromě sledování krajiny třeba i něco přečíst, nebo se třeba i podívat do jazykových učebnic.

Takovou zajímavostí  pro mě bylo, když jsem svým nákupem Jízdenky na léto v mělnické stanici doslova vyvedl paní v pokladně z míry. ,, Pane, to jste první, kdo to po mně letos chce."Zdroj: Soutok

Červenec 5, 2021

10:45

 

Milí čtenáři, máme tu červenec, dnes dokonce svátek Cyrila a Metoděje, ale vše kolem nás je neustále jiné, ačkoliv se to snažíme nevidět. Je to už jen díky médiím, která nám neustále připomínají, že je třeba se urychleně očkovat téměř jakoukoliv vakcínou, že se sice rozvolňuje, ale že nás zřejmě nemine další a ještě možná životu nebezpečnější vlna covidu-19. Že už to možná někde pomalu zase začíná ( V Praze a mezi mládeží, ale samozřejmě je tu i verze, že to vždy někdo přiveze z nějakého možná exotičtějšího státu).

 Lidem již nejen u nás dochází trpělivost ohledně různých nařízení, nebo i jen doporučení a objevují se ve společnosti i četné antimediální výroky, které hovoří o diskriminaci na veřejnosti těch nenaočkovaných ( vstup někam jen s průkazem, nebo dokladem), nebo o tom, že nikomu z těch vlivných nejde o zdraví občanů, ale jde především o obchod s neprověřenými vakcínami.

Kromě vtipů, které poukazují na fakt, že člověk se vlastně jde očkovat pokusně a na svoji zodpovědnost, tak už se objevuje i nepropagovaná literatura, která vznikla již v době, kdy o žádném covidu nikdo nic nevěděl. Tu vám samozřejmě žádné veřejnoprávní médium nabízet nebude, ale český člověk  se vždy nějak dostal i k druhému pólu věcí, když jenom trošku chtěl. To jsem tu ostatně psal již mnohokrát a zejména v souvislosti s občasnou možností příjmu zahraničních rozhlasových a televizních stanic.

V podstatě nejde o nic zakázaného a je to tak, jako s těmi občanskými radiostanicemi v období let 1996 - cca 2002. Lidé je mohli zakoupit a užívat, ale nebyl veřejný zájem, aby se o nich moc vědělo, protože za telefon a později za mobilní telefon se muselo nejenom jednorázově platit, ale i za každé volání, MMS,SMS apod.. Byl jsem tedy například nedávno upozorněný na zajímavý knižní titul německého lékaře Gerharda Buchwalda a jeho knížku Očkování - obchod se strachem

https://www.luxor.cz/product/ockovani-obchod-se-strachem-zbo000194720

..., nebo jsem například i sám objevil titul ,,Očkování -hrozba, nebo záchrana ?" od Tomáše Kašpara.

https://www.luxor.cz/product/ockovani-hrozba-nebo-zachrana-zbo000392801

Problémem ovšem je, že čtenář se musí jednak rozhodnout, komu tedy věřit a druhý problém je ještě horší. Kdo si koupí znalosti, které nejsou jeho hobby ? Málokdo se rád vzdělává, pokud má za něco platit i třeba jen relativně zanedbatelnou finanční částku.

V této bláznivé atmosféře nám tedy začalo léto, dovolené, ale i společenské akce roku 2021. Jednou z těch, které mají i při druhém ročníku u nás na Mělníku opravdu zvučnou reklamu je akce Moře u Mělníka. Soutok se tam byl loni podívat ....

http://soutok.blogspot.com/2020/07/melnickou-specialitou-je-cast.html

To jsme ještě všichni tak nějak s lehkou nadsázkou doufali, že teplé počasí covid - 19 snad definitivně zlikviduje. Letos už víme, že tyto masové akce jsou určitým způsobem tedy celkově zdravotně nebezpečné a je to všude tam, kde se sejde větší počet lidí. Ovšem, lidé chtějí nějak žít. Je to o osobní imunitě každého jedince, nebo o vakcínách ?

Ostatně, setkávám se i s názorem, že každý má ten imunitní systém zcela jiný a vakcinace může být spíše na škodu některého z nich. V souvislosti se zdravím a lidským životem mám ještě jednu smutnou zajímavost. Snad nikdy jsem se nesetkával s tím, že by tolik padesátiletých lidí mělo na hřbitově sv. Václava parte, jako letos. Někdy je to náhle, jindy po těžké nemoci.

Uzavřeme tedy tuto kapitolu tím, že nám podzim ukáže, kam společnost kráčí.

Nedávno jsem tu psal i o výstavišti v Lysé nad Labem, a protože to není daleko, je tam dobré i laciné spojení, bývá tam plno akcí a začal nám nový měsíc, tak je tu i nové kalendárium.
Zapomenout nemohu ani na bránu CHKO Kokořínsko, kterou je Mšeno. Toto městečko, které se dotýká nádherné krajiny má i spoustu akcí, které mohou  přilákat i návštěvníky ze vzdálenějších destinací.
Kalendář akcí ve Mšeně a okolí.10.07.2021  Historická vycházka Časem zpět o sto(vky) let17.07.2021  Kokořínský triatlon20.07.2021  Koncert na náměstí - MalemIrish - málem irská kapela z Doks27.07.2021  Koncert na náměstí - Trativod13.08.2021  Koncert na náměstí - Petr Baťa a Malá parta21.08.2021  Beseda na koupališti21.08.2021  10. setkání motocyklů ČS výroby "Jízda svobody"28.08.2021  Dětská diskotéka29.08.2021  Mšenská padesátka29.08.2021  Kokořínské roklinky30.08.2021  Koncert na náměstí - Prague Buskmen04.09.2021  Poslední koupání19.09.2021  Zavírání šoupátek - Jawa-moto-ČZ veteran club Mšeno28.10.2021  Běh Debří

V minulém článku jsem vám ukázal na samém jeho konci i současný stav toalet u hřbitova sv. Václava při Pražské ulici. V loňském roce bylo v ulici Na Podhoří instalováno veřejné osvětlení, které mělo do našeho města přivést revoluční technologii. Šlo o skutečnost, že ke stožárům veřejného osvětlení nebylo potřeba vůbec přivést klasické kabelové podzemní vedení, protože zdrojem elektřiny byly solární panely umístěné na vrchu každého svítidla.

Lze předpokládat, že toto technologické řešení by mohlo mít opravdu naději na úspěch, pokud by se jednalo o partie města obrácené k jihu ( tedy ke slunci), ale na stráni obrácené k severu selhalo. Navíc existuje celá řada typů tohoto provedení, které se především liší kapacitou baterie. Šlo tedy především o takový pokus o laciné osvětlení ( 3 svítidla), které nevyšlo. To je nyní již minulost.

Loňské lampy na solární energii zde ještě stojí ( svítidlo výše na kopci v popředí), ale již zde byl také nedávno instalovaný slušný počet klasických lamp veřejného osvětlení s kabelovým podzemním vedením.

To je dnes z Mělníka vše. Pohodový červenec a ať se vám zejména zdravotní problémy vyhýbají !

Zdroj: Soutok

Červen 27, 2021

14:24

 

Když se o někom řekne, že je to příznivce turistiky, tak je to neskutečně široký pojem. Značná část turisticky, či snad spíše výletně založené populace si libuje v individuálních, či rodinných akcích a jejich touha po cestování je různá. Pak je to skupina lidí, kteří zase naopak vyhledávají někdy i slavné masové pochody různých délek, aby zase zažili úplně jinou až společenskou atmosféru a mohli říci, že se daného podniku účastnili a okomentují ho.

Další skupinou jsou lidé, kterým není ani jeden z obou druhů turistiky cizí a občas třeba od individuální akce přeskočí k masové. Nakonec musím zmínit ty, jimž je turistika skutečným koníčkem, mnohdy jsou přímo součástí nějakého KČT, poznávají často společně různá místa a právě díky jejich aktivní činnosti a obětavosti vznikají pro šírou veřejnost právě ty časem periodické a slavné akce, kterým lidově říkáme pochody.

Ani mělnický KČT není vyjímkou, a pro šírou veřejnost dvakrát v roce pořádá masovou, či  společenskou akci. Zimu nám tak zpestřuje Zimním přechodem vrchu Nedvězí a v červnu tu máme Mělnický hrozen.


Ani letošní rok nebyl vyjímkou a před zájemci tu byl v nabídce již 38. ročník Mělnického hroznu. Mělnický hrozen je zase úplně jinou akcí, než Zimní přechod Nedvězí a není to jenom počasím. Dostavíte se v libovolný čas  v rozpětí 6.00 - 10.00 na autobusové nádraží, zapíšete svá data kvůli diplomu, cestovnímu rádci s okénkem pro kontrolní razítka  a odznaku s diplomem v cíli, a jen osud rozhodne, kolik pěších spoluúčastníků, odkud, jakého věku, apod. s vámi zrovna v daný okamžik vyrazí na trasu, nebo kde se potkáte.
Bývá naprosto běžné, že mnohé části trasy jdete zcela osamocení, pokud sebou nemáte společnost a jinde vám naopak osud nabídne společnost zcela cizích lidí, se kterými si však velmi často v oboustranně příjemné atmosféře sdělíte i řadu zajímavých věcí. Tím se vlastně jedná o velmi pestrý pochod, protože přírodu zřejmě nejlépe cítíme individuálně, ale jakékoliv zpestření je radostí.

Trasa všech tras vedla klasicky podle parku a říčky Pšovky až k supermarketu Eva, odkud pokračovala po chodníku až na okraj chloumeckého lesa. Příjemný větřík a občasné mráčky byly pohlazením. Odtud  vedla účastníky delších tras žlutá značka lesem kolem střelnice, aby vás protáhla polní cestou kolem krásné ZŠ ve Strážnici a jen asi 100 metrů před menhirem u silnice do Chodče vás vzala vpravo na krásnou eurosilničku s výhledy vedoucí do obce Vysoká.

Tentokrát jsem dálkové záběry před Vysokou vypustil nejen proto, že moc daleko vidět nebylo a jistě jsem je tu už v minulosti presentoval, ale i proto, že i taková docela obyčejná polní cesta kdesi na poli má své kouzlo a dokáže v člověku vyvolat i řadu vzpomínek.

Právě zde jsem si trošku popovídal s prvními souputníky, kterými byla mladší dvojice z Mělníka a bylo to spíše takové milé. Každý někde pracujeme, každý tam někde u toho druhého někoho zná, každý se tomu cestování i turistice věnujeme jinak, a každý máme nějaké zkušenosti, které si můžeme vzájemně sdělit.

Vysoká patří k těm výše položeným místům našeho okresu, bývá z její blízkosti krásný pohled do okolí a zejména mladé rodiny s dětmi projíždějící zde na jízdních kolech, se rády zastavují v místní cukrárně Arnika.
 Řeknu vám, že je to krásný pocit svobody, když si jen tak za krásného dne při sluníčku jdete obcí a pozdravíte se s úplně cizí rodinkou na kolech, kde všichni svým úsměvem prozrazují, že právě v tuto chvíli mají obrovskou radost ze života a částečně je to i díky vám. Pouhé pozdravy mezi lidmi dělají na cestách v přírodě moc a rozhodně jimi nešetřím.
Mladší generace je totiž leckdy na pozdravy trošku skoupá a možná si i myslí, že jde proti jenom tak nějaký otrávený dědek. Jenže, pak stačí jeden úsměv a docela obyčejné vodácké ,, Ahoj lidi !", a úplně vidíte, jak u všech stoupne nálada snad o 100 procent. V přírodě to jde.
Bohužel mi tentokrát Vysoká přinesla určitou směsici pocitů. Představte si, že jste asi dvě hodiny na cestě, máte za sebou 10 kilometrů pěšky a potkáte bývalého známého z práce. Až potud je to jistě veselé zpestření. Jenže se pak zeptáte ještě na jiného kolegu ze starších časů a jeden z těch starších kamarádů vašeho známého vám řekne : ,, Teď zrovna umřel. Tam v zatáčce na info panelu má parte. Můžete se tam podívat. " To je prostě život.

Na okraji Bosyně byla kontrola na trase, která pro mě osobně byla ještě větším přínosem, než bych vůbec očekával. Červen máme na Mělníku spojený s autoveterány v kempu, či na Blatech, nebo i s Mělnickým okruhem ( články zde), a najednou taková krásná auta jedou kolem vás, aniž by je člověk vůbec očekával.
Když se kolem míhal snad dokonce Ranault 8, tak už jsem to nevydržel a rychle jsem vyndaval foťák. Snad na poslední chvíli bez ostření jsem to stihl. To bylo radosti. Pamatujete, jak jsem tu psal, že bych chtěl také jednou v kempu mezi autoveterány vidět bugatku ? A splnilo se to již snad za rok na prvním Mělnickém okruhu v roce 2018 ( články zde). Pak zase někde píši, že bych chtěl vidět Renault 8. No to byl zážitek. Je to tu :-)!
https://cs.wikipedia.org/wiki/Renault_8

Čím je pro mě Renault 8 tak vyjímečný ? Téměř každý jsme někdy dělali autoškolu a mně dodnes uvízlo v hlavě něco, co dnešní mládež bere tak, jako naprostou samozřejmost. Co ? Pohled z kokpitu jedoucího závodního vozu na závodní dráhu. To má generace viděla prvně v kině Oko ( pozdější Sokol) ve filmech Grand Prix a Le Mans. Později samozřejmě v televizi v závodech formule 1.
Jenže, právě i v té autoškole ( dnes budova u pošty, kde máte noční podniky pro mládež, večerku Žabku atd.) nám pan Krejča tenkrát pouštěl čelní pohled právě z tohoto vozu. To je prostě ta nostalgie života :-).
Abych se však vrátil k té turistice, tak zde byl na kontrole nejen místopředseda KČT Mělník pan Večl, který samozřejmě již něco viděl a díky mým výletům z dovolené, které tu obvykle v červenci prezentuji tak, jako pozvánku ke krásám kolem nás, tak jsme si měli co povědět a byla na to opravdu nálada na obou stranách, jak se zdálo.

V Bosyni jsem potom třeba i vyfotil roztomilé kozenky, ale pořád nechápu, že sem dávám fotky o 106 a mých náhle opět volných celých 15 GB objemu, zůstává najednou už snad dva měsíce neměnných. Nechápu to. Že by snad něco skrytého od Romana ? Fakt nevím. V každém případě jede letos Soutok 10. ročník, někdy až skoro stojí a ani já sám nad tou svojí činností moc nepřemýšlím. 
Poslední dobou jsou občas někde u nějakých článků od nějakých lidí zřejmě i z jiných míst ČR nějaké komentáře, ale fakt do toho moc nevidím :-). Za Bosyní jsem došel dvojici mužů z Prahy, kteří se podivovali, že tu už nefunguje ta krásná restaurace na konci Bosyně, kterou využívali hodně cyklisté. Tak jsem jim řekl, že to tu není již hezkých několik let a řeč přešla na Prahu a krásy jejich zalesněných parků v severních okrajových čtvrtích.

Na Harasově jsem toho v minulosti nafotil dost a nikdy se to neokouká. Aspoň ten hlavní objekt fotografů.

Zde mělo kdysi sídlit také mělnické CHKO Kokořínsko, ale to nakonec zůstalo na velmi pěkném městském místě pod restaurací  Dobrý Kanec ( bývalé U Beníšku). Dnes je tu významný penzion zřejmě první kategorie s parkovištěm, kde je jednotná cena 50 Kč na den.
http://www.harasov.eu/

Není divu, vždyť je tu koupání, ubytování, obědy, večeře, občerstvení, upomínkové předměty, prostě tak, jak se sluší. Už ne jenom Krkonoše, Jizerky, Šumava, ale také i po zásluze prostě Kokořín. Vím, že se nám pamětníkům ten přílišný život moc líbit nemusí, byť v jistém směru ano, ale to už je život.
Zde si mí náhodní turističtí přátelé z Prahy vzpomněli, že toho spolu dost už obrazili a společnou fotku z akce ani pořádně nemají, tak jsem rád vyhověl. Konečně, dělám tu svoji tradiční oblíbenou neobvyklou reportáž z akce a vlastně jsem tentokrát vypustil na snímcích lidi turisty. To je tak, jako Tour de France bez cyklistů :-).


Pak už přišla má samostatná a oblíbená pasáž nad nádrží u mlýna Štampach. Krásné místo.

Tento skalní mlýn pod hrází rybníka také rád ze zvyku fotím. Tentokrát jsem tu pro ten záběr musel sehrát malou schůzku s  po pivu lehce rozjetou partičkou mladíků z Trutnova a trošku něco říct o Krkonoších. Strašně se divili, proč si každý myslí, že jsou z Prahy :-)?  Považte ale, že se mě zeptali, co to je zde ve skále za místnosti a potěšilo je, když jsem jim osvítil, že zde býval skalní mlýn.

Všude jsou vidět náznaky pokliček. To je prostě pískovcové Kokořínsko. Zde jsme již jen kousek od vlakového nádražíčka Lhotka ( dnes součást administrativně nové osady Lhotka Důl). Zde jsem se potkal s téměř utíkajícím a možná nejvzdálenějším účastníkem Mělnického hroznu. ,, Jsem z Velkých Opatovic . Kde to je ? No, Malá Haná. Ano, je tam kousek i Jevíčko. Jel jsem sem opravdu  tři hodiny vlakem a přestupoval v Kolíně. No nic, já valím." - ,, Tak val. Určitě asi na vlak :-)"

Nevyfoťte tu krásu našich domácích skal.

V interiéru skalního bytu jsem už asi 5 let nebyl, tak jsem si dal exkurzi a potěšil se i z plastové krávy, která dělá několik posledních let radost hlavně dětem. Záběry z interiéru se nemají publikovat, jde o balanc na hraně autorského zákona a je zbytečné si dělat problémy. Zajeďte si sem. Vstup je pouhých 20 Kč.
Pak už jsem se zase vracel místy, kam jsem se hlavně v dětství něco nachodil a odkud je hezky vidět nejen na naše město.
Předloni bylo obilí touto dobou nějaké zlatavější a mně se vybavil film Gladiátor, kde se hlavní hrdina vrací z tažení domů a dlaní za zvuku podmanivé melodie rozráží klasy. Teď jsem se také vracel domů, ale nějak mi ta pole připadala méně barevná :-).

Asi v těchto místech jsem kdysi na tomto pochodu fotil takto velmi starého pána, který trpěl těžkou nemocí, a kterému byla turistika vším. Přijel až z Čáslavi. Dnes jsem zvolil mládí a vůbec musím říci, že tentokrát dle mého dojmu snad i ti mladí lidé převládali. Nebo je to tím, že je čím dál více lidí mladších, než jsem já :-).

Má oblíbená věta. Co by to bylo za dokument, kdyby tu chybělo nějaké zvířátko.

Víte, jaký je rozdíl mezi tím pohledem vlevo a tím vpravo ? Ten vlevo je ze skalního bytu ve Lhotce a stál pouhých 7 Kč. Ten vpravo stál 40 Kč a je z výdejního okénka penzionu na Harasově. Jak vidíte, tak tam měli i turistickou vizitku do turistického deníku a zvlášť bych si dovolil poukázat na dva krásné odznaky KČT Mělník.
Aktualizace 28.6. ve 22 hodin: Dnes jsem se dozvěděl, že nezvyklá cena pohledu s Harasovem je dána tím, že se prý vlastně jedná o charitativní akci ve prospěch již dlouho opravovaného hotelu Harasov, jehož záchrana prý začala na poslední chvíli. To je právě to známé nebezpečí u chátrajících, nebo přírodním živlem postižených budov, kdy už statik může nařídit jedině stržení budovy.
Když se podíváte vůbec na historii KČT u nás, tak tam Mělník nikdo řešit nebude ....
https://cs.wikipedia.org/wiki/Klub_%C4%8Desk%C3%BDch_turist%C5%AF

Nicméně vás možná překvapí, že mělnický KČT je prý druhý nejstarší v republice. Snad jsem to nespletl. Měla se konat k jubileu i výstava, ale ta byla nejprve kvůli covidu - 19 v KD posunuta, a pak už i zcela zrušena. Co nám jen ten zmetek nadělal už v životě nepříjemností a zdá se, že to sem vždy prostě někdo z ciziny zatáhne.
Letos se mi ten pochod protáhl ještě více, než posledně a ani nebyla nějak chuť, se zdržovat v Blatecké hospodě. Když odněkud přijdu, tak obvykle ještě zavítám na chvíli do historického středu. 

Tohle do tematického článku sice už nepatří, ale vždyť to je takový malý novinářský sólokapřík, který nemá pro samostatný článek cenu a přitom stojí za zmínku. Nějak brzy se zastavil provoz diskutabilních toalet u hřbitova sv. Václava na Pražské ulici.
Pokud už máte dovolenou, tak užívejte. Pokud ještě ne, tak se těšte, a pokud ten pojem už neznáte, tak jedině snad dobře, ale v každém případě se nám láme červen na červenec  a já vám přeji pohodový vstup do dalšího týdne ! :-).
Zdroj: Soutok

Červen 25, 2021

16:18

 

Pohled z Pálavy do míst, kde včera večer řádilo Tornádo stupně  EF3, nebo dokonce EF4. Čeká se na prozkoumání odborníky a jejich zhodnocení.

Je až s podivem, co všechno se za našeho života jenom přihodí a přihodilo. Nedávno jsem tu například v jednom článku vzpomenul, jak jsme byli v mládí nadšení, že si můžeme vzít rádio dokonce třeba na zahradu k posedu, nebo magnetofon někam na deku k vodě, protože už nemusí být zapojené v síti a dnes si kdekoliv vyhledáme v chytrém mobilním telefonu cokoliv, co nás zrovna jen napadne, nebo si pustíme nějakou aplikaci.

Zajímavé je ale i měnící se počasí, nad kterým již léta na všech úrovních bádáme. Najednou jsme si vzpomněli na dětství a uvědomili jsme si, že zima bývala v 70. letech skutečnou zimou často i v nížině. Vždyť Mělník ještě v roce 1977 uzavíral některé ulice pro sáňkování. Jednou to byla ulice Kpt. Jaroše, jindy zase Vodárenská a řidiči na Bezručově, či Mladoboleslavské ulici museli být zvlášť opatrní, aby jim v místech u Schellky, nebo z té stráně naproti přes ulici proti Tesku někdo nevlétl na saních až pod kola.

Tehdy sníh běžně ležel týdny na polích za prvními domy předměstí, běžkaři proháněli běžky a všem nám to přišlo přirozené. Za deset let nám však již bylo jasné, že se podnebí otepluje a české zimy byly s lehkou nadsázkou přirovnávány k mírným zimám v Londýně ( tam způsobené Golfským proudem), což měla na svědomí hlavně popularita fotbalu. Ostatně,  dnes již téměř zapomenutý český film s názvem ,,Proč ? "  je důkazem toho, jaký negativní vliv má šíření zla prostřednictvím  televize  ( médií) na mládež.

https://www.csfd.cz/film/8553-proc/prehled/    Tehdy se věřilo, že anglický fotbal je také tak dobrý právě proto, že se tam dá v příznivých podmínkách hrát fotbal poměrně dlouho, zatímco u nás již někdy i dříve v listopadu pokryje hřiště již sníh a hráči jsou rádi, že zápas nějak odehrají.


I docela obyčejný déšť pozorovaný od našeho zámku umí vyvolat jistý pocit dramatičnosti. Co to všechno je proti záběrům ze včerejšího dne, které nás osloví právě proto, že jsou od nás z naši známé ČR.

Pak nastalo období, kdy jsme se mediálně bavili o ubývající ozónové vrstvě nad Antarktidou, o skleníkových plynech, freonu, celkovém oteplování planety a faktu, že se ta kouzelná čtyři roční období proměnila prakticky pouze ve dvě. Zvlášť starší ročníky přemýšleli, zda je jim v červenci takový hic právě proto, že se s našim podnebím něco děje, nebo zda je to tím, že je zkrátka mladší organismus odolnější změnám počasí.

Dnes už víme, že se společnost v celosvětovém měřítku snaží měnit, když tu máme například čističky řek, nebo již některé plyny nepoužíváme a třídíme odpad, ale na druhou stranu se planeta masově huntuje těžbou nejen amazonských pralesů, ale i drastickým lovem mnoha tvorů souše i moří. Takovou zajímavostí jsou družice Starlink. Sice přicházíme o přirozenou krásu pravé noční neosvětlené přirozené oblohy, kterou v současném letním čase stejně mnozí moc ani neužijeme, ale na druhou stranu se prý budeme moci kdekoliv na planetě i mimo osídlené oblasti připojit k internetu.

Jenže, to už jsme zase po menší odbočce zpět v čase a o dalších 10 let dále, tedy v roce 1997. Až potud se nám zdálo, že to všechno je tak nějak pravda, ale ta naše zemička rozhodně nestojí v první  linii ohrožení a nějaká tornáda v USA, nebo  nenápadně do Evropy přesunuté občasné záplavy v Německu a ve Francii jistě chrání před nepohodou přirozená hranice v podobě vysokých hor.

Tady na Mělníku jsme byli na nějaké to občasné lehké zaplavení poloostrova Oupor, nebo zemědělské Mrkvice zvyklí, ale televizní zpráva z Kroměřížska na Moravě, kde dominovala obec Troubky nás mnohé šokovala. Tři dny srážek proměnily místo soutoku řek Moravy a Bečvy v první apokalypsu v historii nejen samostatné ČR, ale i v našich životech. Vždyť se postupně celá jihovýchodní Morava proměnila v jedno velké moře a bylo to o to horší, že jsme k daným místům měli mnozí určitý citový vztah.


Břeclavské nádraží a váš nejrychlejší vlak do této oblasti. S přesedáním v Kolíně a České Třebové jste tu už za čtyři hodiny v 9.55 dopoledne. Od Brna se vlak řítí rychlostí 160 km/ hodinu.

Někdo tudy jenom tak projel během nějaké dovolené, jiný tu třeba vojákoval, další sem třeba jezdil na návštěvy apod. Tehdy se asi názorově národ shodl na verzi, že bylo obrovskou a velmi nešťastnou náhodou, že současně a dlouhodobě pršelo jak v Jeseníkách, tak v Beskydech, což bylo příčinou této neuvěřitelné tragédie. Nutno však dodat, že nešlo jen o řeky Moravu a Bečvu, ale také o řeku Odru, jejíž tok se rovněž nasytil.

 Ovšem, přiznejme si, co jsme si tenkrát vzájemně říkali. Že to byla obrovská povětrnostní náhoda, ale v Čechách se to stát nemůže, protože tu jsou přehrady. 

Koho by jen tehdy napadlo, že uteče pouhých 5 let, celá situace se bude opakovat tentokrát v Čechách ( povodí Labe a povodí Vltavy), a že nám ty přehrady budou k ničemu, protože je budou mít energetici naplněné až po hráze a nestihnou je už ani regulovat. Místo moravské obce Troubky byly náhle nejčastěji zmiňované nedaleké Zálezlice, nebo i Kly a Tuhaň. Vltava byla tak rychlá, že řeka Labe narážela do jejích vod, nestíhala s nimi splynout a obrátila svůj tok proti proudu až do vzdálenosti 15 km od soutoku.

Povodně v srpnu 2002 nám ukázaly, že je třeba přírodu brát vážněji, než dosud, ale zaznamenali jsme na Mělníku i v blízkém okolí řeky Labe ještě jeden přírodní úkaz. Byla to významem téměř bezvýznamná vichřice, která povodním předcházela a kromě Hořínského parku zdevastovala především Polabský park v našem městě.

 Tehdy jsme se po právu začali skutečně obávat povodní ( další velké byly v letech 2006 a 2013), došlo na výstavby protipovodňových zátaras ( Hořínská protipovodňová zeď v roce 2006 snad o 10 cm nestačila), a pak se zase zdálo, že si z nás příroda snad dělá legraci. Povodně časem po vytvoření umělých zábran vystřídala suchá a horká léta.


 Kostel sv. Markéty Antiochijské ve slovenských  Kopčanech je jedinou dochovanou sakrální stavbou z období Velké Moravy. Jen o pět km západněji přes řeku Moravu řádilo tornádo kategorie EF3. Obec Mikulčice ( místo kde řádilo tornádo) je známa archeologickým nalezištěm u řeky Moravy, které se nachází  asi 2.5 km východně od obce a dnes je spojeno s Kopčany lávkou.

 ...https://cs.wikipedia.org/wiki/Povode%C5%88_v_%C4%8Cesku_(2002)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Povodn%C4%9B_na_Morav%C4%9B_a_Od%C5%99e_(1997)

Psal jsem tu již mnohokrát o tom, jakou výbornou  nejen cestovatelsky strategickou, krajinnou i meteorologickou a vůbec zajímavou polohu má naše město Mělník, které patří k nejteplejším v republice .Dokonce nám v televizi před pár dny zrovna řekli, že nejvyšší teplota dne byla naměřena v Tuhani u Mělníka, což bývá poměrně časté hlášení při teplotních rekordech.

O jihovýchodní Moravě se v posledních letech mluví tak, jako o subtropické oblasti. Ano, pěstuje se tam pořád víno a je tam i plno ovocných sadů, ale mnohého posluchače zpráv jistě již zaujalo, že se tam dnes pěstují třeba fíky a zkušebně  i různé další druhy ovoce původem ze subtropických oblastí. Oblast je pověstná svým Lednicko-Valtickým areálem, Pálavou, takzvaným Moravským mořem ( nádrže na řece Dyji), turistickým Baťovým kanálem, archeologickými muzei a řadou dalších atrakcí.

 Mělnické klima není zase až tak odlišné, byť nás dělí vzdušnou čarou od Břeclavi 250 km a vlakem jste tam nejrychleji za 4 hodiny. I zde lidé zkouší občas tu a tam pěstovat něco, co se k nám tak ještě před 40 lety dováželo ze Žitného ostrova ( oblast mezi Bratislavou a Komárnem poblíž Dunaje), či z Bulharska. A tak snad ani nemůže být překvapením, že od vzniku skvělé jízdenky Jízdenky na léto v roce 2014, se Soutok na svoji první jízdu obvykle vypravuje do zmíněné oblasti.

Most před řeku Moravu mezi městy Hodonín a Holíč odděluje Českou a Slovenskou republiku. V Holíči můžete vidět pravoslavný Chrám Matky Božej Počajevskej (Stavba byla dokončena 29.8. 2018.) a další tři krásné svatostánky, židovský hřbitov, klášter, Loretánskou kapli a rozhlednu.

O to více se člověka dotkne to, co se stalo včera, a co lze směle nazvat třetí apokalypsou v ČR. První opravdové velké tornádo v naší republice kategorie F3 řádilo včera večer po 19. hodině na přímce mezi městy Břeclav a Hodonín. Je zbytečné tu popisovat detaily známé z médií. Soutok celou zmíněnou oblast zná z vlaku, navštívil nedávno o Vánoce i Hodonín a rovněž třeba i lehčeji postižené Valtice s cestou na hranice k místu zvanému Raisna. Je tu plno letních článků z této oblasti. Vybral jsem i snímek z Pálavy, který se dívá právě na oblast mezi městy Břeclav a Hodonín.

Aspoň jeden odkaz za mnoho dalších, které najdete nejčastěji v záložce mezi lety 2014- 2020 pod měsícem červenec. Zároveň vám děkuji, že vás výlety Soutoku tak baví i inspirují, ať už jste odkudkoliv. Jak jsem již zmínil, tak s levnou Jízdenkou na léto je to tak, jako když jedete na výlet jen kousek od domova. A na Břeclavsko má smysl jezdit z celé řady důvodů.

http://soutok.blogspot.com/2018/12/pred-100-lety-vznikl-spolecny-stat.html

Klasifikace tornád na základě příznaků, její vznik a historie ( F) :

https://cs.wikipedia.org/wiki/Fujitova_stupnice

Takzvaná rozšířená Fujitova stupnice ( EF)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Roz%C5%A1%C3%AD%C5%99en%C3%A1_Fujitova_stupnice

Tragédií třetí apokalypsy v České republice je i  fakt, že se u nás objevilo neuvěřitelně silné tornádo, které patří k vzácnějším i v samotné domovině tornád na americkém středozápadě USA.

Pokud se aspoň jednou za dlouhý čas podíváte na dokumentární snímky lovců tornád v USA, tak vás zaujme několik faktů. Často jde o domy s dřevěnou nadzemní částí jejichž majitelé obyčejně přežívají tornádo ve sklepních podzemních částech přivázaných třeba i k vaně a veškeré vybavení domů je zničeno. Prý je dřeva dost, je levné a vybavení domů zřejmě nemá pro jejich majitele velkou hodnotu. Pak už možná ani nikoho moc netrápí, zda šlo o tornádo síly EF2, či EF4, nebo EF5.

 Může tak vyvstat i otázka, zda to třeba není i z důvodu snadnějšího úklidu škod, ale o tom se v náhodně objevených dokumentárních pořadech obvykle nehovoří a člověka ani nenapadne, že by se mohl zkusit podívat do nějaké wikipedie, proč tam tedy mají tak odlišný a nám až nepochopitelný doslova životní stavební styl.

O to větší je tragédie, že poctivé české zděné domy, pevné kamenné  a historicky cenné sakrální památky, či  železobetonové  stavby získaly v srdci Evropy protivníka takového kalibru, jaký nebývá častý ani v USA, zde dosud nikdy nebyl a připravil jejich majitele skutečně o mnoho. Mnohdy si to mnozí ani neumíme dost dobře představit.


Na závěr dnešního článku mi nezbývá, než připomenout to, o čem jsem psal předposledně. Počasí sice neznáme, ale je dobré vědět, že se něco takového koná. Zítra se koná již 38. ročník Mělnického hroznu.


Zdroj: Soutok

Červen 20, 2021

15:57

 


Pokud je vám aspoň 50 let a více, tak si možná vzpomínáte na to, jak jsme chtěli koukat na televizi, bylo více než 30 °C ve stínu, a když jsme ji zapnuli, tak tam místo našeho programu  mluvili španělsky a člověk se nedobrovolně proměnil v diváka prvního španělského programu :-).
Tedy, záleželo na tom, jak jste se na celou věc dívali a zda jste byli schopni tento fakt přijmout tak, jako určité momentální krátkodobé zpestření. Vždyť obraz k nám letěl díky odrazu od vrstvy Es až ze vzdálenosti 2 000 km a zároveň jste mohli vidět i jinou kulturu. Korida sice není ničím pro naše oči, ale i takové štěstí člověk měl, že ji zrovna dávali.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Korida

Občas jsem tehdy slýchal, že ve Španělsku musí být krásně, pořád teplo, a že tam nevlídné počasí snad ani neznají. Kdo by tenkrát v 70. letech jenom tušil, jak moc se vše na světě změní. Ostatně, umíte si představit, že bychom tu měli pracovní den rozdělený na dvě části s asi tříhodinovou pauzou přes období největšího vedra ?
Myslím, že jsme všichni rádi, když máme po povinnostech, a pak už jsme pány svého času. Když k nám však přijdou opravdová horka přes 30 °C, když se všichni všude jen neustále neradi potíme, tak aspoň mě osobně spíše napadne téma Afrika. To je kontinent, odkud se k nám valí vedro, někdy i písek ze Sahary, ale také samozřejmě migranti, nebo i docela fajn muzika, což zná ovšem asi jen několik nadšenců etnické hudby.

Pro mě je Afrika ještě mnohem více a čtenáři Soutoku si jistě pamatují, jak jsem je tu před pár lety naváděl k internetovému sledování mladého cyklistického dobrodruha z Prachatic, který se rozhodl přejet Afriku od Středozemního moře po západním pobřeží až do Kapského Města.

https://www.facebook.com/nakolepresafriku/

Knížku na obrázku ze zmíněného FB již asi rok mám, mám z ní pochopitelně radost, jde o neobvyklý cestopis a nezůstalo jen u ní. Je jenom jednou její chybou, že mladý Táda ( Tadeáš) se rozhodl, že si lidé mohli prohlédnou spousta fotografií na internetu na FB a knížku vybavil jen osobními nákresy. Nemá vůbec žádné fotografie.

Soutok tu však již mnohokrát psal, že si český člověk vždy nějak poradil, a tak jsem si koupil o Africe knížku ještě jednu, která má být takovou milou připomínkou toho, co na tomto kontinentě všechno je :-). Další kousek jsem dostal do mozaiky ( a vždy dostávám), když jsem zavítal na  mělnické zámecké nádvoří a mohl jsem obdivovat a třeba i zakoupit tamní africké ovoce.

O hudbě jsme již mluvili a je na vás, zda se s ní chcete seznámit na webu, nebo v internetovém rádiu. Také zde jsou nějaké články i o ní. Dnes už díky internetu jsou některé věci téměř zbytečné, ale i tak se našlo dost lidí, kteří Tadeášovi přispěli na tvorbu knížky, která jim bude ( byla) zaslána a zaškrtli variantu, že chtějí navíc i nějakou pohlednici z nějakého afrického státu.

Pohlednice asi lidi pořád táhnou. Já si nechal z Afriky přivézt plsť saharského písku a je kolem toho občas tak trošku legrace. On k nám totiž občas dorazí  písek ze Sahary vzdušným prouděním, a pak ho prý můžeme seškrábnout třeba z kapoty auta :-). Je to neskutečně jemná a až drobně načervenalá látka.

Když si to všechno tak vybavíte a uvědomíte si, jak je život na té naší planetě neskutečně bohatý, tak jste při vnímání horka snad i tak trochu nad věcí. A pokud ne, tak se chce jen trochu koukat kolem sebe a zjistíte, že je pořád se na co těšit a nemusíte ani nadávat, že je takové horko, že se ani nedá pořádně nikam smysluplně jít.

Jsou to samozřejmě fotbaly, které nám teď nabízí trochu neobvyklé ME v televizi, ale to není všechno. Takovou příjemnou věcí jsou knížky a časopisy, které vám dají plno vědomostí a třeba i typů před dovolenou. Ty se hodí do zimy i do horka. V současnosti se například fandové druhé sv. války mohou dočíst něco o osvobozování Prahy a je to svým způsobem takový doplněk ke knížce Květen 1945 na Mělnicku.
Zajímavým se jeví i poslední číslo časopisu Živá historie, které si můžete celé prohlédnou zde :
https://www.epublishing.cz/ziva-historie-7-82021 Stačí jen klikat na stránky a prohlížet jednotlivé listy.
Osobně mě tento časopis motivoval třeba k výletu do Rakouska na Moravské pole ....
https://soutok.blogspot.com/2017/07/melnik-vdeci-za-povyseni-na-mesto-krali.html

Aby člověk mohl dělat výlety i v případně horkém počasí, tak nesmí přeceňovat své síly, ale potřebuje i určitý trénink. A takový trénink vám dá i další již 38. ročník pochodu Mělnický hrozen.

Ten se koná v sobotu 26. června a vše potřebné se dozvíte zde ....

https://kct.cz/akce/melnicky-hrozen-131226

Pozor !!! srolujte stránku až dolů, kde jsou dva důležité dokumenty v pdf.

Jistě, že mnozí dáte dle možností přednost v horkých dnech pobytu u vody, třeba i u zahradních bazénů, nebo aspoň budete okupovat restaurační zahrádky, či si zase vyjdete na nějakou podobnou zámeckou akci, jaká byla například tento víkend, ale Soutok chce ukázat, že i docela obyčejné a nám všem dostupné, radostné i občas vzdělávající se maličkosti nám mohou kdykoliv zpříjemnit volný čas a není třeba se rozhodně nikdy nějak nudit  a nadávat:-). Někdy je toho volného času až málo.

Pohodové vykročení do předposledního červnového týdne vám den před slunovratem přeje Soutok !

Zdroj: Soutok

Červen 16, 2021

16:58

 


Přátelé, nedá se to snad už nikde díky reklamě ani přehlédnout, ale faktem je, že Mělník se může těšit tento víkend ( i s pátkem) na další návštěvu podniku Monster truck show Zelenay. Akce se koná od pátku do neděle ( 18.6. - 20.6) každý den v 17 hodin.

Kde to bude tentokrát ? Ulice Karolíny Světlé ( bývalé autocvičiště autoškoly na pomezí čtvrtí Pšovka a Mlazice).

Jak sem ? Nejlépe přejet kruhový objezd poblíž nového mostu ve směru přímém ( od Mělníka) do Českolipské ulice ( bývalá hlavní na Českou Lípu). Pak hned odbočit vpravo do ulice Panešova, na jejímž konci uhnete vlevo a ulicí Komenského přijedete na místo.

Možné je také jet Českolipskou ulicí přímo až do mlazické části zvané Mexiko, kde ulice Karolíny Světlé přímo ústí do bývalé hlavní státovky.

V roce 2018 se mi povedlo získat několik záběrů ( 10 fotek) z akce, tak doporučuji článek ...

https://soutok.blogspot.com/2018/05/fotogalerie-informace-z-monster-truck.html


V Lysé nad Labem, se v červenci roztrhne pytel s krásnými výstavami, ale ještě předtím je tu v neděli 27. června parádní akce Letní retro garáž ....
https://www.vll.cz/retro-garaz%20letni
Kdo máte volný čas, covid pass, nebo si aspoň necháte udělat výtěr, tak myslím, že to už jen podle obrázků z výstavy musí být paráda. Automobily prostě lákají a ty staré mají něco do sebe.

Podíval jsem se po delší době na Mšeno, které se nezapře. To je prostě město motorismu i turistiky a sportu vůbec. Než zde uvedu kalendárium, které mi někdy ovlivňuje editorský systém, tak k vám mám ještě jednu výzvu.

Zkusme nějak podpořit lokálku a přijeďme do Mšena aspoň jednou vlakem ! Je to opravdu tragédie slyšet ty výhružky, že by zase někdo vlivný nejraději nechal tedy milostivě jezdit lokálku aspoň jen o víkendu a zbytek autobusy. Teď navíc začíná sezóna a minulost již ukázala, že veškeré rušení lokálek, které tu nastolily vlády po roce 1989 bylo zejména turisticky nešťastné.

Vidíme to na případu Švestkové dráhy, která vstala z mrtvých ....

https://www.svestkovadraha.cz/

Vidíme to u nadšenců v Zubrnicích, kteří hodlají do pěti let obnovit úsek Zubrnice -Lovečkovice, kdysi slavné lokálky z Úštěku do Velkého Března ( v Levíně se točil film Páni kluci) a jsou ukázkou toho, jaké dlouhodobé úsilí a nasazení je potřeba k tomu, aby bylo obnoveno to, co bylo v roce 1978 zrušeno.

https://www.zubrnickazeleznice.cz/

Nenechme padnout opravenou trať z Mělníka do Mšena a dále, která je tu bez přestávky již 114 let !!

Kalendář akcí Mšeno.25.06.2021  Burza nejen oblečení26.06.2021  15. jízda Kokořínskem - Jawa-moto-ČZ veteran club Mšeno17.07.2021  Kokořínský triatlon21.08.2021  10. setkání motocyklů ČS výroby "Jízda svobody"29.08.2021  Mšenská padesátka29.08.2021  Kokořínské roklinky19.09.2021  Zavírání šoupátek - Jawa-moto-ČZ veteran club Mšeno28.10.2021  Běh Debří
Zdroj: Soutok

Červen 13, 2021

15:30

 


Říp je krásný v každé roční době.

Asi se mnou budete souhlasit, že největší současnou technickou masovou vymožeností je chytrý mobilní telefon  a mnozí lidé si život bez něj nedovedou již ani představit. Pamětníci vědí, že ty první přístroje byly obřích rozměrů, byly velmi drahé, objevily se tu tak někdy v roce 1995 a zejména v podnikatelské sféře.

Učitelka ve škole pak jistě žákům vysvětlí, že do dvou let došlo k minimalizaci přístrojů i cenové dostupnosti širším vrstvám obyvatel a možná přidá i to, že dnes jsou kvůli nezbytné čitelnosti displejů chytrých telefonů opět o něco málo větší. Něco vám však učitelka nikdy neřekne, ale Soutok ano :-).


Studánku  a pramen Hamlouf měl údajně dle pověsti před výstupem na Říp zbudovat praotec Čech. https://www.turistika.cz/mista/studanka-a-pramen-hamlouf/detail

Související: https://soutok.blogspot.com/2020/12/za-praotcem-lechem-k-antickemu-sloupu.html

Pro mě je to totiž dost podstatná věc a významnější, než bych sám kdysi očekával. Lidé se věnují mnoha zájmům a pokud nás ty zájmy nějak nezajímají, nebo je někde na veřejnosti nepotkáte, tak o nich ani nevíte. Co vám říká slovo radioamatér ?

Většina lidí si možná představí blázna, který vstane ráno ve 3.30 hodin jenom proto, aby zapnul vysílačku a díky podmínkám pod rouškou tmy navázal nějaké spojení s cizím člověkem z USA, nebo třeba z Brazílie, a na památku tohoto spojení si nějak poslali vzájemně ozdobnou QSL cards.

Jenže to byli právě nadšenci radioamatérství penzijního věku, kteří využili toho, že k nám bylo již také možné dovézt ze zahraničí občanské radiostanice ( vysílačky), které pracovaly s malým výkonem, nebylo na jejich provoz potřeba žádného oprávnění a placený telefon, tak získal zdánlivě neohrabaného, ale v médiích nepříliš oblíbeného neplaceného konkurenta.

S vysílačkou jste se sice nikam do práce, nebo do nemocnice nedovolali a pokud jste neměli známého zasvěceného člověka, tak jste o její existenci ani nevěděli, ale byla to věc neskutečného významu. Již při samém skokovém ladění po kanálech ( pásmo kolem 28 MHz) jste zjišťovali, jak je ten náš život široký.

 Na jednom kanále se bavily dvě ženy o nějakém kuchařském receptu, na jiném si povídala banda chlapů, jako kdyby seděli v hospodě u piva, na dalším  navigoval dobrovolník kamioňáka při průjezdu Mělníkem, na dalším si někdo žádal otevření vrat u garáže, aby nemusel při příjezdu domů vůbec zastavit.


Z Pražské vyhlídky je krásný výhled do daleka i na sousední obce. Pod námi je Ctiněves, místo které má k pověsti o praotci Čechovi nejblíže. Mimo záběr vlevo jsem ke své radosti zde objevil i chmelnici.

Protože si lidé kupují nové věci a starých se zbavují, tak je někdy věnují těm nezasvěceným, kteří mají možnost proniknout o něco dále do vědomostí. Někoho to osloví a jiného vůbec. Pro jednoho radost a pro druhého ztráta času a zbytečnost. Ti nejvíce zapálení pak zkoumali, kam až se dá takovou stanicí domluvit, poznávali se na různých oficiálně vyhlášených srazech, vznikaly po celé ČR kluby a také různé akce společenského a soutěžního významu.

https://soutok.blogspot.com/2019/01/a-bylo-to-snad-nejkrasnejsi-obdobi.html

Ne každý zapálený člověk však bydlí tak dobře ( mnohdy je to přesně opačně), aby měl možnost se slyšet a mluvit z domova s těmi lidmi, se kterými se domluvil třeba váš soused z jiné části města, kterého jste často znali z nějakého srazu.

I tady se to dá hodně přirovnat ke sportu. Někdo si chtěl po vysílačce jenom třeba pokecat s nejbližšími sousedy, ale značná část lidí neodolala a aspoň jednou jela někam na kopec, aby se ke svému příjemnému až euforickému překvapení dozvěděla, do jakých dálek jsou až někdy schopní se domluvit.


Nikdy se neopomenu podívat domů. Atmosféra pohledům do kraje moc nepřála.

To právě neměli rádi ti nezasvěcení, když se navečer objevili třeba na vršku známého kopce Nedvězí a naše odpověď zněla, že se někdy domluvíme jenom třeba tři kilometry daleko a jindy a jinde to může být i 200 km. Nelíbilo se jim to, ale bylo to tak, a bylo třeba o věci aspoň něco malinko vědět.

Proč to tady všechno píši ? Protože to má všechno souvislost s určitým druhem zábavy lidského dobývání, která ve vás nějakým způsobem může v určité formě přetrvávat a je zcela jedno, zda máte v ruce rozhlasový přijímač, nebo nějaký jiný přístroj, který vám něco ukazuje.


Samotného mě překvapilo, že je zde ještě jakási JZ vyhlídka, na které jsem na rozdíl od ostatních míst nikdy nebyl. V plánku by však měla být ještě jedna vyhlídka jihozápadně od té Roudnické vyhlídky. Mapa byla instalována letos.

To znají ostatně například mladí motorkáři, sportovní cyklisté, či automobilisté, kterým občas ten tachometr nedá spát, a takových odvětví najdete spousta. Horolezec chce vystoupat výše, turista zase třeba ujít co nejvíce kilometrů, cyklista se také rád pochlubí občas slušnou porcí najetých kilometrů, a tak by se dalo nějak pokračovat.

Takovou hračkou může být právě i ta  mobilní aplikace pro hledání kopců. My víme, jak se jmenují, ale jsme zvědaví, zda je aplikace opravdu a správně zachytí. A aby toho nebylo málo a bylo vše ještě zajímavější, tak nám úspěchy podává osud někdy po kouskách, abychom si je opravdu užili a nebyli jsme hned věcí nabaženi.

Parádní chatu na Řípu snad nelze nevyfotit a tentokrát mi přinesla pěkné překvapení. Ostatně, jsem rád, že mě před několika málo lety napadlo usednout i do jejího nitra ( jeden vánoční článek).

Proto jsem tu začal tou vysílačkou. Když zjistíte, že se dají na kopci ulovit dálky, tak si myslíte, že na krásném otevřeném místě v požadovaném směru budete mít také úspěch a ono přijde zklamání. Očekáváte, že budete slyšet rozhovory na Šumavě a nejvzdálenější hovor máte na kopeček nad soutokem Sázavy a Vltavy.

Jenže jste na stejném místě za týden, úplně cítíte, že tam je něco signálem z větších dálek a najednou zjistíte, že se nemýlíte a mluvíte s někým až od Tábora. Je to ale maximum ? Není. Přijdete třetí víkend a mluvíte na šumavský Svatobor u Sušice. Prostě máte štěstí, že tam je někdo stejně praštěný tak, jako vy :-).


Toto stojí za přečtení : https://cs.wikipedia.org/wiki/Rotunda_svat%C3%A9ho_Ji%C5%99%C3%AD_(%C5%98%C3%ADp)
Poslední dobou se obzvlášť klade důraz na skutečnost, že v roce 1126 už šlo především o přestavbu. Stavba tu tedy může stát bez kruhové věže již od roku 1039 a i samotná zmínka o staří obou zvonků musí patrioty potěšit.

Podobnou zábavou v těchto pro různý příjem neúspěšných dnech  je aplikace na určování kopců. Najednou zjistíte, že je úplně jedno, zda je kopec vidět, nebo není a musíte se smířit s tím, že je někdy o nervy to i jen nějak přibližně  nasměrovat, aby se to blížilo skutečnosti, ale protože ty směry i kopce znáte, tak zase zkoumáte, který se vám tam jménem i se vzdáleností  a případnou nadmořskou výškou ( dle nastavení) načte.

Malebný kopeček uprostřed snímku je již našim čtenářům známá Sovice s vinným svahem roudnické révy. Níže pod kopcem se nachází několik malebných vísek i chatových kolonií a na levém břehu řeky Labe pak vede cyklostezka do Roudnice nad Labem a Hamburku. Na druhou stranu samozřejmě do Prahy a k prameni řeky Labe v Krkonoších.

Protože  mi ten Říp fakt letos už moc chyběl, tak tu byl konečně důvod tam jet. Přece jen je to zase výše než Mělník, není to daleko, je tam příroda a můžu tam otestovat dvě mobilní aplikace. Kompas v mobilu mi potvrdil, že je to tam tak, jak se o Řípu tvrdí.

U kapličky ukazoval sever správně, o dva metry dále se už otočil o 180 stupňů, aby se později zase natočil správně. Také nadmořská výška si dělala co chtěla, ač u mělnického zámku dala těch správných 220 m.n.m. Tady u kapličky najednou vykouzlila dvakrát 476 metrů, ač má být 455 a někde se uvádí 461. Jsou ty mobilní aplikace opravdu k něčemu, nebo jen hračky ? Člověk to stejně musí pořád doma porovnávat s vrstevnicemi map.

Výhled občas utvářel dramatické scény. Snad deště na Karlovarsku.

S kopci to bylo obdobné. Vrch Raná byl vidět celou dobu a teprve v podvečer se zobrazil na displeji mobilu opět až na Pražské vyhlídce. To již byly ve svitu slunce vidět bídně i Krušné hory. Byl jsem zvědavý, zda aplikace také dokáže určit kopce vzdálené více než 50 km. Asi ano, protože jeden měl hodnotu přes 50 km, ale i ta viditelnost je prostě tristní. Jsme opět u toho. Dostávám to znovu po malých dávkách tak, jako před 20 lety. 

Z Brabčova jsem viděl jenom Vrátenskou horu, tady se načetl později Bezděz, Rálsko, dokonce Klíč, ale na  vzdálenější  zápis Ještědu si budu muset s napětím počkat. Ono se to totiž k večeru nějak celkově vše vylepšilo a vyjímkou nebylo ani rádio, které zachytilo konečně i pohraniční bavorské multiplexy. To vše však přišlo již příliš pozdě a bylo třeba se vrátit domů.


Na dveřích chaty na Řípu mě zaujal tento pracovní inzerát. Co dodat ? Na docela dobrém místě. Proč by měl nějaký městský obejda, který nemá vztah ke kopcům a přírodě o takové možnosti vlastně vůbec vědět ?


Příští víkend v sobotu je ještě relativní klid, ale pak by již 26. června měl být Mělnický hrozen, tak si hlavně přejme příjemné počasí a snad i v této flexibilní době volnou sobotu.


Poslední dva snímky jsou také takovým stále ještě nenaplněným přáním, a to člověk nemusí ani jet na dovolenou na Šumavu, aby udělal ranní dálkový snímek Alp.
První snímek zachycuje nejen atmosféru dálkového výhledu na západní část Českého středohoří s typickou tabulovou horou Raná u Loun, ale komponuje v sobě jak vzdálené pohraniční Krušné hory, které se začínají objevovat v oparu, tak romantickou atmosféru samotné prudké sestupné cesty na Řípu vedoucí k západním obcím od něj.

Zde máme přiblíženou část Krušných hor na vzdáleném Karlovarsku, kterou nám tu na večer osvítilo k spánku se zvolna  chystající zapadající Slunce.

Pravda je nejzápadnějším vrchem Českého středohoří a nalézá se nad městem Most.

Zde mi program konečně u vrchu Raná hodil název. Program má zvláštní trojpřepínač, který pracuje na nějaké pro mne dosud nepochopené bázi. Netřídí kopce v určitém směru ani podle velikostí, či vzdáleností, nýbrž zcela náhodně. Díváte se tak do jednoho směru a on vám při každém přepnutí ukazuje jiné kopce ( tři možnosti). Největším plus je však jedinečná možnost okamžitého vyfocení a faktu, že je program zdarma. Podle různých recenzí zklamaly i  placené programy ty zájemce, jenž byli ochotni obětovat třeba i těch 130 Kč, což naštvalo  kupující zájemce logicky dvojnásob.


Zdroj: Soutok

Červen 6, 2021

17:28

 


Měl jsem v posledních letech ve zvyku si začátkem jarního období zajet na bájný Říp, ala letos to neustále odkládám a důvody jsou minimálně dva. Z krásných tří vyhlídek bych tam nic neviděl, a jak jsem psal již posledně, tak nejde ani dálkový rozhlasový příjem.
Po páteční předpovědi počasí, se rýsovala jistá naivní šance. V sobotu ve 14 hodin už má pršet, tak by se mohl vyčistit vzduch a na Říp by se dalo jet v neděli. Jenže, to už dávno neplatí. Přijde horko, pak krátce sprchne a za chvilku je už zase horko. S výhledy druhý den nepočítejte.
Posledně jsem však také napsal, že si člověk vždy dokáže najít nějakou zábavu a obvykle je zase co zkoumat. Jinak tomu nebylo ani první červnovou sobotu. Nu což ? Mám v mobilu novou aplikaci na určování kopečků, tak by to mohlo být pro změnu zajímavé v místech, odkud jsou vidět za podmínek kopce, které jsou případně  Mělníka vidět jen z chrámové vyhlídkové věže.
Taková místa jsou za mělnickou částí, kde se říká Brabčov. A pak tu mám nově kompas, který ukazuje i nadmořskou výšku, tak je třeba zkontrolovat, zda bude opravdu u mělnického zámku naměřena hodnota 220 m.n.m. a dole u řeky nad hladinou u cukrovaru těch 156 m.n.m. Pro zajímavost uvádím, což lze dohledat i na mapy.cz, že řeka Labe na svém toku od cukrovaru až po ústí říčky Pšovky poklesne o jeden metr na 155 m.n.m.
To vše samo o sobě mi dalo ihned tip na procházku. Že bylo venku po tom chladném období neskutečné horko ? Tak jistě, ale člověk nemůže být, jako nějaká zhýčkaná slečna. Je to vlastně taková bojová příprava před dovolenou, která nabídne podobné situace. Plán byl na světě :-).

Kde jinde začít, než na jednom z nejkrásnějších místech Čech. Divím se, že na to celá řada Mělničanů ještě nepřišla. U obou vyhlídek za zámkem naměřil kompas správné hodnoty a já se vydal na první jakýsi pěší trénink před dovolenou. Co ale fotit ? Vždyť ty snímky u zámku jsou sice krásné stejně tak, jako výhledy do kraje, ale opakují se stejné motivy a chtělo by to aspoň občas něco nového.
Jak tak vidím ekovláček v Polabském parku, tak jakoby mě zase políbila umělecká múza :-). Však hned zase přichází pokračování. Považte tu atmosféru, kdy si dva starší lidé z Prahy zajedou na svoji chatku, pán nahodí rybářské pruty hned vedle mé oblíbené vrby a začnou užívat své nevšední chvíle.Tady vás musí nutně napadnout, jak jsou ty národy rozdílné. Zatímco třeba Němci jezdí na víkendy do různých penzionů a poznávají neustále nové kouty nejen své vlasti, tak my tíhneme odjakživa k chataření a k návštěvám stejných lokalit. To nám ukazují i staré filmy z dob protektorátu.

Šel jsem tak podle řeky a říkám si : ,, Kolikrát já tu už jen fotil tu zatáčku řeky Labe s cukrovarem ? Kolikrát jsem to fotil jen i obráceně s chrámovou věží na pozadí ?" Je tam prostě u řeky krásně, ač se za stromy neschováte. Dáme si tedy dnes nějaké zátiší trochu dále, kam ani já moc nepřijdu.

O Tuhaňské svodnici jsem tu kdysi již také psal a má velmi zajímavou kilometráž svého toku. Pramení v lukách až za obcí Červená Píska a dvakrát se přiblíží k Labi ( Tuhaň, Kly), ale do řeky se vlévá až v katastru Mělníka do tzv. Staráku.

Historie toku řek a potůčků je úchvatná.  Kdo se zajímáte o soutok řek Labe i Vltavy, tak jistě víte, že v minulosti byl Úpor protkán mnoha rameny řeky Vltavy, a to nejvzdálenější se do Labe vlévalo dokonce až u obce Obříství. Tak to popisuje ,, Albrechtova kronika ". Je docela zajímavé, že nedávno se objevila dosud snad nepublikovaná veduta, kterou jste mohli spatřit na stránkách historické skupiny.

Zajímavé jsou i informace z publikace Na Mělníku ...

https://www.facebook.com/melnikmesto/photos/a.313438965693965/1017849878586200/

...., kde se čtenář dozvídá o druhohorním Labi, které mělnický kopec obtékalo a modelovalo ze severu. Dnes k nám z těchto míst přitéká říčka Pšovka. Ta dokonce z Mělníka udělala údajně ostrov, když se u obce Jelenice rozdělila do dvou toků. Takovým pozůstatkem je dnes Jelenický potok, který své skromné litry vody přivádí do obce Přívory, kde se vlévá do Košáteckého potoka, který vtéká do Labe naproti Spolaně v Neratovicích. V nejkratším místě je mezi oběma toky v Jelenicích ( Pšovka, Jelenický potok) pouhých 243 metry a spád jeden metr.

Pokud bychom toto tedy propojili, tak je Mělník skutečně na ostrově :-).

Mohl jsem v zahrádkářské kolonii Kly fotit plno hezkých chat ( to tu už někde jednou mám), ale vybral jsem si takovou stavbu, která může připomínat pionýrské začátky osídlování budoucích USA :-).

Turbovická vinice, se se svými vížkami neokouká.


Tady již stojíte na státní silnici do Prahy, protože ji zde zkrátka musíte opatrně s rozhledem přeběhnout. Odměnou jsou obě roztomilé stavbičky.

Pak nás čeká mírné táhlé stoupání a před první budovou si zajdeme vlevo pod domy pro tyto krásné záběry. Schválně zde uvádím tři ohniskové vzdálenosti, protože každá má jiný pocitový obsah. Detail na město.

Město s věžičkou a vinicí Turbovice.

Bez zoomu si uvědomíme, jak jsme relativně již daleko od domova a v záběru máme i horu Říp.

Mohl jsem tu fotit celou řadu krásných výhledů k jihu, nebo majetnější stavby a pozemky, kterých je tu neskutečně mnoho, ale vybral jsem si snímek ze zahrádky jednoho starého domečku s letopočtem na štítu snad 1906. Je to jako v té komedii Vesničko má středisková. ,, Jemu se líbí ty naše barabizny že jo  :-) ?"

Koníčci přišli, jako na objednávku. Opravdu je tam krásně, jen žádný stín a horko. Prošel jsem celé Hoření Vinice po hlavní komunikaci, která vás dovede až do Záboří a skončil jsem na kilometru 5.5 u tamního malého hřbitova.

Tudy už prochází zelená značka, která má dnes honosný název Poutní cesta Blaník - Říp. Také jsem tu o ni loni psal. Ta vás vede zpět k Mělníku přes pole, ale s oblibou z ní po několika metrech odbočuji ještě směrem k severu, kde běží souběžně polní cesta, která naopak nabízí výhledy k severu, nikoliv k jihu.

Za dobrých podmínek s ní spatříte Ještěd a případně i Krkonoše. Podmínky však nejdále nabízely Vrátenskou horu a nebyl vidět ani Bezděz. Krásné je i to, že nejdete kolem stožáru mobilních telefonů, kde je stavení s nepříjemnými psy, ale dále se napojuje zkratka, která vás téměř v přímém směru vede až na Brabčov.

Ovšem, mobilní aplikace s popisy kopců, se chová zajímavě. Vrátenskou horu načetla jen jednou a mezi Nedvězím, Houseckými vrchy a Cecemínem, se nic nezobrazovalo. Až nad Skuhrovem se objevilo Hradiště ( snad u Kadlína) , Mužský 44 km a rekordem byl Humprecht 49.5 km. Přitom nelze říci, že by něco bylo vidět :-).

Určitě by to chtělo pořádný výhled, a pak by se snad vidělo, zda je aplikace schopna ukázat i názvy kopců vzdálených třeba i 60 km, nebo snad i ty v Krkonoších.

Poslední snímek dnes věnuji opravenému křížku z roku 1906 nad usedlostí Turbovice u odbočky do Skuhrova. Výlet lze různě zkracovat, lze jet autobusem z Brabčova, ale správný turista dojde zpět k zámku, kam je to celkem 12 km. Přeháňka mě opravdu chytila, ale naštěstí u cukrovaru, kde jsem byl na zastávce autobusů aspoň trochu krytý a několik minut jsem tu vydržel.

Včera jsem se večer také dozvěděl o zajímavé říční mapě, kterou využívají nákladní lodi ke svým plavbám. Vypadá to, že už je to s úpravou pro České území a  Mělník .....

http://www.tv-adams.wz.cz/vodni_cesty_evropa.html

Loď MS Katja dnes plula do Mylhůz ( Mulhouse) a zrovna jsem ji zachytil kousek před Basilejí, když odbočovala z Rýna do kanálu, který spojuje tento veletok s řekou Rhona ve Francii.


A ještě tu mám kalendář akcí v muzeu na léto a trošku toho povídání.

Regionální muzeum Mělník - Léto v muzeu začíná...Srdečně zveme!

Vážení a milí návštěvníci a příznivci mělnického muzea,

 

Léto v muzeu již brzy začne!!!

 

Srdečně Vás zveme na letní výstavy:
22. 6. - 15. 8./VELKÝ SÁL
GEOCACHING - HLEDÁNÍ POKLADŮ? - interaktivní výstava, na které si vyzkoušíte principy novodobého hledání pokladů na vlastní kůži...

22. 6. - 19. 9./MALÝ SÁL

NA PLNÝ PLYN
Výstava s doprovodnou soutěží. Mělnický sběratel autíček Martin Švec představí své modely různých typů kovových vozidel. Jeho sbírka čítá necelých 3 000 kusů!!!

 

V kavárně na Vás čeká výstava fotografií Ladislava Záruby Mělnická zastavení.
Ve vstupních prostorech Vám zvedne náladu barevná výstava prací žáků ZŠ J. Seiferta Mělník Co už umím (?) XIII.


O prázdninách se na Vás tradičně těší Tetička Mína a Kocourek Švarc.
V září si nenechte ujít přehlídku historických kočárků Liberta 95 na radničním dvoře, či představení Vinnetou ve Lhotce...Více v příloze.

 

Přeji krásný den a těším se na letní setkávání s Vámi!

Kristýna Frelichová, DiS.

PR a propagace
Pohodový vstup do dalšího týdne !

Zdroj: Soutok

Květen 30, 2021

19:20

 


Když jsem se v sobotu v podvečer vydal na náměstí Míru, tak jsem si již tak trošku připadal, jako před několika málo lety. Když pominu pravidelné sobotní trhy ( 8.00 - 12.00), tak bylo vidět, že tu zřejmě již probíhala tento den nějaká akce a zdá se, že je prakticky  pod širým nebem odstartováno. Jenom to počasí je letos skutečně tragické. Věčně vítr, přeháňky a teploty kolem 15°C.
To však nic neměnilo na věci, že to v restauračních zahrádkách po neskutečně dlouhé době ožilo. Mimochodem, dosavadní chladné větrné a vlhké počasí je laicky řečeno připisováno jakémusi proudění vzduchu, které zabraňuje přílivu teplého vzduchu z jihu a dále několika sopkám, které se letos probudily k činnosti.
Ani se tomu nechce věřit, ale vše nasvědčuje tomu, že se ještě letos dočkáme velkých věhlasných akcí pod širým nebem.
Nejprve to bude zřejmě 26. června již 38. Mělnický hrozen. Tento krásný masový pochod do přírody za našim městem a po Kokořínsku je určitým tréninkem, prověrkou zdraví i radosti z milých setkání. Pak se z Mělnické radnice dočítám, že se naše náplavka, neboli prostor u přístaviště výletní lodi Fidelio opět zaplní a ve dnech 9. - 10. července tu bude po úspěšném prvním loňském ročníku opět akce Moře u Mělníka.
http://soutok.blogspot.com/2020/07/melnickou-specialitou-je-cast.html

Další milou zprávou je, že věhlasná akce Mělnická Jizerská 50  možná bude, i když netradičně až v září. To jsou tedy takové první vlaštovky toho venkovního masového života, na jaký jsme si tu ve městě v nedávné minulosti zvykli.


V úvodu jsem psal o jakési pachuti, která toto období rozvolňování provází a chci se k tomu vrátit. Ostatně, je zajímavé, že jsem si tak nedávno říkal, ž by to bylo na téma a zrovna dnes ráno na Novinkách s tím také někdo přišel, ač trošku jinak ....
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/proc-se-mladsi-lide-nechaji-ockovat-zdravi-je-vetsinou-az-na-druhem-miste-40361587
Lidé si uvědomují, že zatímco očkovací vakcíny, které každý z nás dostal v dětství proti smrtelným chorobám byly léty prověřené a některé stačily dát jedenkrát za život, tak nyní je situace zcela jiná. Lidé jsou vlastně tací pokusní králíci a nikdo neví, co to časem udělá, a jak často bude nutné očkování, nebo proti čemu nás bude očkování vlastně chránit.
Zdá se, že značná část lidí podle možností ještě vyčkává, co se buď bude dít s těmi naočkovanými, nebo s čím ještě věda zase přijde novým, či jak se co bude vyvíjet. Navíc je již situace opět příznivá stejně tak, jako loni, kdy se také začalo rozvolňovat. Jenže, vakcíny tu již jsou a je velký zájem v celé evropské společnosti, aby nepropadly.
Nakonec tak došlo k docela nepříjemné situaci, která znevýhodňuje ty, kteří s očkováním stále váhají. Kdo tu situaci sleduje, tak ví, že dnes již potřebujete na mnohá místa doklad, že jste buď byli očkováni, nebo máte čerstvý test a problém se pomalu blíží. Zdá se, že čas bezplatného testování v různých firmách i na covidových místech pomalu končí a jistě přijde i doba, kdy vám ani zakoupený domácí test nebude stačit.
Občan je tak doslova dotlačen třeba i proti své vůli, aby se naočkovat nechal a ušetřil si tak spoustu problémů, které ho čekají při cestách do zahraničí, návštěvách kulturních památek, namátkových kontrolách v restauracích, nebo při návštěvách různých zdravotnických i kulturních zařízení. Co dodat ?

Následujícím obrázkem si jenom připomeneme, že život máme také v muzeu a otevřené je opět i TIC ( Turistické informační centrum). Konečně, jen nedaleko od této vitríny by mělo letos stát něco, co má připomínat přítomnost sv. Ludmily na Mělníku. Pokud jste to někdo přehlédl a zajímá vás to, tak lis na Turbovici, se stal kulturní památkou.

Přijelo dnes k vyhlídce také několik motorkářů a situace připomněla také známou májovou akci, kdy zde motorkáři dostávali takzvané požehnání. Zrovna mě tak napadlo, že začátek června vlastně patřil v nedávných letech na Mělníku motorismu ( veteráni v kempu, Mělnický okruh, malá výstava starých aut na Blatech, sraz italských aut) a zmínit bych měl i  z jiného soudku Mělnický Vrkoč.Fotečka prodejního stánku  ze Svatováclavské ulice je takovou milou připomínkou, že Mělník je městem vína. A můžeme být docela pyšní na skutečnost, že první vinice  v Čechách byla jen nedaleko našich Dřís a Nedomic, a pak přišel Mělník. Historie pěstování vína v Čechách a na Moravě je vůbec zajímavá ....
https://www.vinazmoravyvinazcech.cz/cs/encyklopedie/jak-se-vyznat-v-nasich-vinech/historie-vinarstvi-na-morave-a-v-cechach/historicky-vyvoj-vinarstvi-v-datechJe to díky počasí až k nevíře, ale za tři týdny máme léto, a pak přijdou prázdniny a dovolené. Dovolenou si každý představuje jinak. Zatímco někdo si vůbec neumí představit, že by neměl pobývat někde u moře, nebo aspoň u tuzemského rybníka, či nádrže, tak si zase já nějak nedovedu představit, že bych neměl vylézt aspoň jednou na nějaký kopec :-).
To však čtenáři Soutoku vědí, stejně tak, jako že to nedělám jenom kvůli výhledům na naši překrásnou vlast, ale do jisté míry mi je zábavou i takzvaný dálkový rozhlasový příjem pásma FM a DAB+. Jenže, ono to vypadá, jako kdyby se proti člověku letos snad úplně vše spiklo. Lovci dálkového příjmu nemají mnoho důvodů k radosti a diskuse na téma váznou.

Člověk si však vždy něco najde a jede se dále. Vždyť žijeme v době techniky a žádná generace nezažila takový technický rozmach, jako ta naše. Teď třeba právě zkoumám aplikace do mobilního telefonu, které jsou takovým příjemným a možná užitečným doplňkem právě na kopce.
Těch je pochopitelně celá řada a není snadné najít takovou, která by vás uspokojila. Nikdo vám totiž nenapíše, proč se některé kopečky objeví téměř vždy, zatímco jiné třeba jen na chvíli, aby pak zase nějak záhadně zmizely. Proč mají nápisy neustále potřebu se někam přesouvat a občas nejsou na správném místě, nebo proč nelze kopce trošku přiblížit.
Je prostě chvíli zase co zkoumat :-). Někdy však mohou být tyto milé aplikace užitečné a minimálně vám rychle řeknou, jak je kopec vysoký, a jak je od vás daleko, což můžete zvláště ocenit někde daleko od domova v neznámé krajině.
Poslední květnový víkend, se tedy rozloučím obrázky z jedné aplikace, kde je i možnost panorama aspoň takto vyfotit. Pohodový vstup do týdne, kdy v úterý přebere vládu měsíc červen.
Zdroj: Soutok

Květen 23, 2021

18:23

 

Na webu historické skupiny jste se již v pátek večer mohli dočíst, že Petr Raist Šťastný a Martin Klihavec ( MOOS) ten den umístili na krásně zrekonstruovanou Vrázovu vyhlídku i velmi hezkou ceduli, která vysvětluje, proč nese vyhlídka právě takové jméno, jaké nese. Možná vás napadne otázka: ,, Jak dlouho to tady vydrží všechno v takovém stavu, v jakém to zatím je ?" Jenže, to by se asi nedalo dělat nic.

Přejme si tedy, aby to zde vydrželo v pořádku co nejdéle. Já se šel na cedulku podívat v sobotu dopoledne a zrovna jsem tu potkal svačící cyklistku s partnerem, kteří mi přišli malinko zaskočení tím, že je jen kousek od jejich kol nějaká čerstvá cedulka, což jsem usoudil z jejich výrazu ve tváři, když jsem jim osvětlil situaci. Ráno se prý nechali vlakem odvézt do Lysé nad Labem a nyní se vraceli domů do Litoměřic.

O Enrique Stanko Vrázovi jsem tu psal již několikrát a právě díky často zmiňovanému údajnému možnému bulharskému původu ho vidím hned ve dvou rovinách .

https://cs.wikipedia.org/wiki/Enrique_Stanko_Vr%C3%A1z

Jednak mám pochopitelně radost, že tak, jako například Holice mají svého světáka Emila Holuba, tak my tu máme Stanko Vráze, a pak je to záležitost života našich menšin v zahraničí. Vezměte si tu obrovskou hrdost velkých národů Západu, kteří se chlubí územími, kde se domluví svými mateřskými jazyky, a naproti tomu takovou českou nesmělost, malost, neznalost a téměř až distanci od řady míst ve světě, kde žijí Češi.

To se musíte o věci nejdříve sami zajímat, pořídit si třeba i starší až 10 let starou literaturu, a pak se dozvíte, že to není jen třeba v oblasti evropského středu, jihu a východu občas snad,, omylem" nejvíce zmiňovaný rumunský Banát, ale Češi zakládali vesnice v Polsku, na Ukrajině, na Krymu, v Moldávii, v Chorvatsku ( město Daruvar), Srbský Banát, právě i v Bulharsku a hlásí se k nám i jazykově blízcí Lužičtí Srbové, kam to máme nejblíže, a kteří připomínají společné kořeny v jednom království.

I Čechy najdete po celém světě a určitým způsobem je setkání s krajany vždy příjemné, protože máme pochopitelně k sobě blízko a lépe se cítíme.

Téma cestovatele je nám  mnohým blízké svojí podstatou i jen proto, že řada z nás má ráda výlety, procházky i cestování třeba jen po našich končinách, a i to je vlastně poznávání, jak to kde vypadá, a jak tam třeba k některým věcem přistupují. Vždyť nápady se mnohdy přebírají.

Takový cestovatel, či výletník i v našich podmínkách potřebuje mnohdy turistickou mapu a zde nás postihl překotný rozvoj techniky. Ještě před 30 lety jsme se mnozí skláněli nad krásně barevnou mapou, třeba i s lupou v ruce a pomocníkem nám byl kompas i nějaké to měřítko.

Jak však šel čas a pokrok se zrychloval, tak jsme najednou zjistili, že klasická papírová mapa je spíše krásnou barevnou dekorací, či suvenýrem a téměř automaticky pracujeme s elektronickými médii, která nám umožňují obrovské množství funkcí, včetně základního přibližování na potřebnou vzdálenost a aktuálnost situace.

Některé aplikace se nastěhovaly do chytrých telefonů a ani si to bez nich neumíme představit. Vždyť bychom dnes asi těžko hledali někoho, kdo by neměl nějaký prográmek s počasím a velmi užitečným pomocníkem je samotná orientace v terénu. Jen si to představte, že někde jdete 20 km a najednou se turistická značka ztratí, protože lesníci pokáceli kus lesa. Tady není čas na omyly a každá zacházka stojí mnoho sil.


Pokud si ještě vzpomínáte, jak jedním z témat loňského léta byl článek ... Z Mělníka je možná vidět až do Saska ...

http://soutok.blogspot.com/2020/06/z-melnika-je-mozna-videt-az-do-saska.html  

Od té doby už nikdy nebyla do tohoto koutu Krušných hor tak dobrá viditelnost, a to ani během tohoto větrného víkendu. Samozřejmě jsem nad bodem na obrázku koumal a pomoci mi měla cesta na obrázku ve tvaru  písmene Z, kterou najdete severně od obce Cítov.

 Protože se stožár na obzoru promítá přesně nad vrchní částí odbočení polní cesty a pozorovatel stojí u vily Karola, tak se zdá, že se jedná o úhel 310° a vysílač na obzoru je nejseverozápadnějším vysílačem Dubí-Cínovec, za nímž je po cca 270 metrech státní hranice. Potom je však otázkou, proč nalevo od něj není vidět jen o něco nepatrně dále saský vysílač Altenberg na ještě vyšším kopci Grosser Lugstein ? Ten by se měl promítat poněkud více vlevo.

Zrovna včera mě tak napadlo, že bych mohl zkusit využít právě nějaké chytré telefonní aplikace. Tady musí být člověk opatrný, protože ani placené aplikace nemusí fungovat, a tak je lepší začít něčím volným, zvlášť když to má velkou stahovanost a snad i věrohodnou kladnou kritiku.

Zvolil jsem tedy program Horizon explorer, kdy vám má hlavně telefon ukázat, jak se jmenuje bod na obzoru.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.arrowsd.horizonexplorer&hl=cs&gl=US

Jenže, ať jsem mířil na Říp, či Sedlo, tak mi to názvy kopců absolutně neukazovalo, s přiblížením se obraz snad i kvůli větru třásl, špatná čitelnost občas i titěrných názvů a názvy obcí neustále poskakovaly a dokonce pojmenovaly Brozánky Hořínem. Hlavně aplikace pěkně užírala energii.

I tak se však můžete na odkaz podívat, nebo se případně podělit o vaše zkušenosti s aplikací, za což budu rád.


Dnes  jsem se tedy konečně vypravil podle laterálního kanálu přes komory na špičku a přinesl několik záběrů. Zde jsem se věnoval hlavně signalizačnímu jištění a uzávěře mostu v případě proplouvání velkých lodí.
Je však krásné, že jakákoliv práce na komorách není pomalu ani znát. Vynikající stavební práce. To se prostě povedlo !Pak jsem si dal po dlouhé době záběr, který jsem kdysi nazval Amazonka. Stojíte na špici, řeka se zdá široká, všude voda a tehdy slunce osvítilo snímek a vynikla zeleň po krajích snímku.

Krajina na Mrkvici má své genius loci.

Hořín je malebná obec, která má hned několik věcí, které nikdy nezklamou a dají se fotit stále. Zde jsou aspoň dva z nich. Co však už bere za své, tak to jsou cedule na protipovodňové zdi, které hovoří o povodních i dalších zajímavostech.


Říká se, že když zaprší a zafouká vítr, tak bývá daleko vidět. Tuto sobotu to moc neplatilo a byly spíše zejména po poledni samé přeháňky. Přesto nám déšť vykouzlil celkem zajímavá fota, která mi trochu připomínají jeden z věčných dokumentárních pořadů speciálních programů o lovcích tornád v USA. Vidíte, na co si člověk hned nevzpomene :-).


Závěrem si dáme nějaká slade show, která nabízela o víkendu nová stanice ČRo RZ-Sport v rádiích pro příjem FM a DAB+ s barevným displejem. Zrovna v sobotu v 19.15, se stanice docela hodila, protože Slovensko vedlo 3:0 a zápas Kanady s Lotyšskem byl zajímavější. Zajímalo mě pochopitelně, jak vysílání probíhá.
Občas se objevila Zelená vlna, zprávy o počasí, které běžely i na slade show. Pak přišla nějaká ta písnička, vstup do obou zápasů, a tak nějak obdobně i dále.
Pohodový zbytek víkendu a úspěšný vstup do prakticky ( 31.5. je v pondělí) posledního celomájového týdne!Zdroj: Soutok

Květen 19, 2021

18:19


Sezonní víkendový rychlík z Prahy do Mšena mezi Velkým Borkem a Mělnickou Vruticí. Na pozadí město Mělník a část hory Říp.
Článek je na konci aktualizován.
Už to tak na světě chodí, že když se někdo o něco hodně a zvlášť speciálně zajímá, tak je mnohdy o velký krok napřed, než šírá veřejnost, která ani do některých zákoutí různých problémů a jejich řešení mnohdy nevidí. 
Dnes jsem od jednoho svého známého uslyšel za zády větu : ,, Člověče, Ty píšeš samý blbosti, ale že už nám zase ruší lokálku ani nevíš ! " Více jsme si toho nestihli říci, a protože mám k lokálce také citový vztah, tak jsem doma asi 15 minut tápal po internetu, až jsem to mezi těmi léta starými zprávami o uzavření a opětovné obnově trati objevil.
Na to se tedy opravdu podívejte a stojí to za přečtení ....
https://zdopravy.cz/stredocesky-kraj-zacina-resit-utlumeni-provozu-na-nekterych-lokalkach-81449/

Nejsem žádný odborník, ale na zprávy tohoto typu jsem přímo alergický. Když si uvědomíte, že ještě nedávno jsme nesměli kvůli proticovidovým nařízením ani za hranici domovské obce, či okresu, a tady už zase někdo řeší vytížení provozu na lokálních tratích, tak si připadám tak nějak, jako v Kocourkově.
Trať je zrekonstruována za drahý peníz, turistický ruch se má začít rozjíždět, Mšeno doufá, že ubude aut z blízkého okolí a dorazí i turisté z větších dálek, kteří snad zase zaplní i místní restaurace, ale vlivní kdesi nahoře, se budou radit, co omezit, a co zavřít úplně.
Jak vidíte v článku, tak pokud by se tento nápad dotkl naší lokálky, tak by pět dní v týdnu měly dělat obsluhu obcí autobusy a jen o víkendu by se jezdilo po zrekonstruované trati. Ještě hůře je na tom Lužec nad Vltavou, který si nechal s podporou EU udělat v televizi již slavně zmíněný první hydraulický zdvihací most v ČR přes laterální kanál a nakonec k ničemu možná ani nebude, protože se někde někdo usnese, že se tam jezdit prostě nebude.
Neměl jsem původně v úmyslu dnes vůbec žádný článek psát, ale i lékaři doporučují, že když vás něco opravdu nadzvedne, tak si máte takzvaně aspoň zakřičet.  Tak, kdo si za tyto ,,, skvělé" nápady namastí kapsu ? Určitě zase nějací úředníci v nějakém výživném objemném administrativním aparátu, kde jistě končí i  značná část vládních dotací na některé akce.
Mimochodem, blíží se léto, stále více tratí přechází od ČD pod další soukromé společnosti a zákazník, který si koupí nejpopulárnější jízdenku ČD Jízdenku na léto, tak musí rok od roku stále více přemýšlet, kudy a čím kam jet, aby mu v daném vlaku jízdenka vůbec platila. ,,Páni úředníci, kde je již dávno slibovaná a všemi společnostmi uznávaná jízdenka ?" Jak se povzbuzuje zájem cestování po železnici a po lokálkách ? 
Zatím se ve speciálních televizních pořadech ČD ukazuje ( třeba stanice Sport 5 a pořad Pozor vlak !), že tam, kde se rozhodla na lokálkách nějaká společnost podnikat v turistickém ruchu, měla široké veřejnosti co nabídnout a přišla s velikou reklamou, tak tam  to vypadá nadějně. Domácí jezdí v sezóně někam dále, nebo si odskočí na kole, či autem a je ještě navíc otázkou, jak vlak využívají občané okresu obcí u trati. Nicméně, silnice již dnes máme mnohdy neúnosně přecpané.
Aktualizace 20.5. v 19 hodin:
Dnes už byla tato zpráva součástí podvečerní televizní zpravodajské relace. Samozřejmě vzbudil největší rozruch nový železniční most v Lužci nad Vltavou, který byl údajně na projektu již před deseti lety. Jak se stavby na kanálu dokončovaly, tak Soutok občas spekuloval, co se tímto přemostěním kanálu vlastně sleduje a zda to není trochu přepych.
Stanice mohla být přece ještě před kanálem, čímž by zvedací most odpadl a význam vedení železnice do vsi by měl smysl zejména tehdy, pokud by most užívala například i chladírenská firma v Mělnické ulici. Jenže šlo spíše o využití dotace a střediskové obci zastávka ve středu obce slušela.
Pokud se podíváte na samotný jízdní řád linky 094, tak nabudete dojmu, že je tu trať prostě zejména z důvodu dojíždění do zaměstnání využívána. Konečně vedou některé spoje přímo až do Kralup nad Vltavou. ....
https://www.cd.cz/jizdni-rad/tratove-jizdni-rady/files/cz-k094-210406-01.pdf

A tak působí poměrně tragikomicky, když televize oznámí, že v jednom z ranních vlaků dnes seděl pouze jeden člověk a starosta obce prohlásí, že pokud bude náhradní autobusová doprava, tak se vlastně nic neděje a zvedací most, se předělá na cyklostezku. Co jenom dodat ? 
Zdroj: Soutok

Květen 18, 2021

21:35Začátkem května jsem vám zde sliboval možnost poslechu pilotního vysílání nové stanice Radiožurnál Sport .....
https://soutok.blogspot.com/2021/05/mate-radi-sport-zacina-vysilat-nova.html

Tu si však nakonec mohli zájemci na svých DAB přijímačích naladit nejdříve až toto pondělí 17.5. dopoledne. Zatím jde o ukázkové vysílání, kde se stanice představuje a ukazuje svým posluchačům, že nebude jen stanicí, která bude dávat přímé reportáže, na které třeba některé televizní stanice nemají vysílací práva, ale například i stanicí plnou rozhovorů se sportovci. Samozřejmostí mají být i  známé reportážní vstupy na fotbalové a hokejové stadiony v časech ligových zápasů.
Ovšem, vše symbolicky vypukne již tento pátek dopoledne v 11 hodin, kdy nám v tento den začíná již dlouho očekávané MS v hokeji. Podívejte se tedy na související článek ,kde se dozvíte více, včetně odkazu na starší související články. Ty se vyplatí navštívit, neboť vás dovedou  až  k určitým vysílacím detailům.
https://digital.rozhlas.cz/radiozurnal-sport-bude-k-dispozici-take-line-a-na-portalu-mujrozhlas-8493468

Nedávno jsem vás tady v článku ... https://soutok.blogspot.com/2021/05/do-melnika-snad-dnes-pripluje-slavna.html ... ze dne 2.5. zval na projížďku s lodí Rio 2 z Děčína do Mělníka.
To je taková malá příležitost k tvorbě vlastních atraktivních obrázků a zároveň dochází  k veřejné propagaci služby Mall TV, neboli reklamě .... https://www.mall.tv/zive
Naše vlast je nádherná a za něčím ani nemusíme jezdit daleko, nebo vlastně i díky některým internetovým službám dnes již teoreticky nikam, ale to by nás pochopitelně takový život brzy mnohé otrávil  a není přes vlastní pocity v krásném dni a v místě činu :-).
Loď nám sice skončila u obce Hněvice a úplně jsem zapomněl, že posádka jela na noc nejspíše vlakem ( stanice 200 metrů od přístaviště) domů do Děčína si příležitostně užít rodiny, ale druhý den se aspoň podařily záběry z mělnického přístavu, jak uvidíte. Byl již prostě opět pracovní den a dívat se mohli v přímém přenosu jen ti bez pracovní povinnosti.
První snímek je ještě před vplutím do komory v Ústí nad Labem - Střekov a nesmí chybět silueta hradu Střekova.

Psal jsem tu i několikrát o nejširším místě na Labi u nás. Loď jím právě proplouvá a šíře je 320 metrů. ˇŘíční kilometr 778.1.
http://soutok.blogspot.com/2016/05/labska-cyklotrasa-c2-nedelni-etapou-od.html

Stojí za to skočit v roletě ještě o měsíc dříve ( do dubna), kdy tu máme seriálek z této oblasti.

Vinice ve Velkých Žernosekách. Z tohoto směru na Kavalerii bohužel neuvidíte.

Velké Žernoseky a vlak jedoucí k nám.

Roudnice nad Labem od komory.

Vlevo vrch Sovice. Vpravo cyklostezka, o které jsem tu nedávno v dubnu  psal.

Poslední pozdrav patří domovu. Nyní je již Rio opět někde v Německu a nedávno bylo v Hamburku. Užívejte  dlouhých, byť zatím ne moc krásných dní a těšte se na šampionát.
Zdroj: Soutok

Květen 16, 2021

13:19

 


Téma práce má něco do sebe a mnohých se nás řadu let našeho života týká. Zvláště pamětníci vzpomínají na časy, kdy bylo naprosto normální mít práci ve svém bydlišti a ačkoliv občané obcí měli k disposici fungující autobusovou přepravu do okresního města, kterou hojně užívali k cestám nejen za prací, tak mohli mnohdy pracovat i v nějakém obecním družstvu, či jiném zařízení, kterých bylo tehdy zejména ve střediskových obcích vícero.
Dnes je situace poněkud odlišná a ačkoliv nabízí zejména mladé generaci několik směrů různých možností a pro mladou generaci je to třeba i možnost práce a studia v zahraničí, tak pro mnohé lidi to představuje i určitý problém spojený s dojížděním. Běžné jsou otázky typu : ,, Kolik času strávím na cestě do a ze zaměstnání ? Vyplatí se mi to ? Jaké jsou možnosti dopravy ? Jak dalece mě to vyčerpá , abych měl vůbec ještě sílu a chuť dělat něco jiného, a nebylo to jenom nějaké přežívání? "
Prostě, práce je námětem pro většinu lidí, a tak je hezké vidět aspoň na první pohled, když se někde nějaká ta nabídka zvoucí k práci objeví.
Mšeno je oblíbenou turistickou destinací našeho okresu, kde to občas žije pochopitelně i společenskými akcemi a navíc bych nazval cestu do těchto končin určitým způsobem i cestou romantickou. Jsem velmi rád, že sem mohu po velmi dlouhé době umístit již opět nějaké to rozpracované kalendárium akcí a občas se tu najde i nějaká zajímavost. Tentokrát je to například i nabídka zaměstnání.
http://www.mestomseno.cz/index.php?cmd=page-single&type=102&action=2&news_id=1842&webSID=efb05447ca4aa9e500d6d2c28fba0a98

Kalendárium pro město Mšeno tak, jak by už konečně snad mohlo probíhat :

Kalendář akcí:

  06.06.2021  Mšenská desítka a Běh naděje26.06.2021  15. jízda Kokořínskem - Jawa-moto-ČZ veteran club Mšeno17.07.2021  Kokořínský triatlon21.08.2021  10. setkání motocyklů ČS výroby "Jízda svobody"29.08.2021  Mšenská padesátka29.08.2021  Kokořínské roklinky19.09.2021  Zavírání šoupátek - Jawa-moto-ČZ veteran club Mšeno28.10.2021  Běh Debří  
  


  
  
  
  
  Akce v měsíci červnu a červenci na výstavišti v Lysé nad Labem.

Podívat se tedy můžeme již také na program výstaviště v Lysé nad Labem, kam je z Mělníka špičkové, rychlé a levné železniční spojení, které ocení navíc i všichni ti, kteří se nechtějí omezovat v pití alkoholických nápojů na občerstvovacích místech výstaviště a rádi se oddají kompletní pohodě místa.

Myslím, že výstaviště v Lysé nad Labem nabízí již tradičně zajímavé tituly výstav.
Takovou drobnější mediální záležitostí jsou povodně, které se dostavily v důsledku déle trvajících dešťů, avšak, když se podíváme na mapu ....
http://www.pla.cz/portal/sap/PC/

...., tak vidíme, že to je jen takové malé zpestření, které by nemělo nikde snad moc zlobit, pokud deště ustoupí. Tento stav na Labi pod cukrovarem jsme tu měli i loni a představuje přibližně stav hladiny 360 cm pro město Mělník. Sice se v průběhu sobotního odpoledne hladina vyšplhala ke 380 cm, ale nyní je opět na stejné hodnotě tak, jako včera odpoledne.
Pro zajímavost uvádím ještě stavy ohrožení pro Mělník.
 I. stupeň se vyhlašuje při 400 cm a znamená bdělost.II. stupeň se vyhlašuje při 500 cmIII. stupeň při 550 cm
Na této stránce máte i určitá historická povodňová data pro Mělník ve 21. století :
http://www.pla.cz/portal/sap/cz/PC/Mereni.aspx?id=60&oid=3

Článek k největším povodním na Mělníku vůbec, včetně několika fotografií  najdete třeba zde.
http://mujmelnik.webzdarma.cz/Povodne.html 
Nevím už z hlavy přesnou hodnotu, ale tehdy Labe v Mělníku snad kulminovalo na 1035 cm a v Ústí nad Labem to bylo dokonce kolem 12 metrů. Koukám teď, že v roce 2012 to mám tady níže na Soutoku v článcích všechno přesně a dokonce jsem se s hodnotou 1035 cm trefil :-).
https://soutok.blogspot.com/2012/01/o-labi-povodnich.html

https://soutok.blogspot.com/2012/02/o-labi-povodnich-2.html


Poslední snímek je takový symbolický pro tento měsíc. Vždyť na začátku května 1945 skončil největší válečný konflikt v historii a lidé se radovali z míru, svobody a hezkých jarních dní.

Válečné filmy k životu z mnoha důvodů patří a zejména mužská část populace, se s oblibou na některé filmy občas podívá. Slovenská televize Joj Family nám nyní po dva večery nabídla velkofilm Boj o Moskvu z roku 1985, který si dnes díky pokroku techniky můžete pustit bez dlouhých reklam ve vyhovující době a třeba i na části.

.... https://www.csfd.cz/film/136769-boj-o-moskvu/prehled/

Hezký zbytek víkendu a úspěšný start do dalšího májového týdne ! Co na vás čeká ? Tak tu máme samozřejmě start MS v hokeji a pokud pořád kroutíte hlavou a říkáte si : ,, Tak kdy už bude konečně to závodění ve formuli 1 zase zajímavé tak, jako kdysi ?" , tak vězte ,že se v neděli jede snad nejslavnější závod ze všech okruhů VC Monaka ....

https://cs.wikipedia.org/wiki/Circuit_de_Monaco

Co si představuji pod pojmem závodní souboj ve formuli 1 ?
Tohle .... Ostatně, úvodní titulek ve videu snímku mluví za vše.

https://www.youtube.com/watch?v=jcMv2en9HYU

Zdroj: Soutok

Květen 9, 2021

18:06

 


I love roc'n' roll zpívá v jedné z nejslavnějších a nejlepších písní všech dob Joan Jett ...
https://www.youtube.com/watch?v=t5ecqUhec-s

... ale mně dnes zněla v uších na procházce po městě trošku jiná písnička. Kapela Status Quo a skladba se stejnojmenným názvem .... tedy spíše její refrén ve střední části skladby, kterým skladba vlastně i končí ( Ano, dříve dokázaly kapely i refrén obměnit a nově zaujmout :-)) ....
https://www.youtube.com/watch?v=kisUVzNfMGE

Mělník se dnes prostě probudil stejně tak, jako včera do nádherného dne, ale vy už víte, že jsem v sobotu neodolal trochu jiné zábavě :-). Dnes už bych ale vážně zavřený nevydržel :-).
A tak tu máme celou řadu fotek, protože na cokoliv jsem se dnes podíval, tak to mi dnes udělalo radost. Mimochodem, nevím jak je to možné, ale najednou mám zase k disposici na fotografie celé úložiště.

Představte si, že máte lidi, kteří se za život třeba 6x přestěhují. Někdy jen po republice, jindy i v zahraničí. A pak máte lidi, kteří zůstanou věrní jednomu místu a ačkoliv vyráží občas i jinam, tak stále něco pěkného vidí i  doma a neokouká se jim to.

Městský ekovláček tu sice dnes bohužel nemám, ale když jsem v Husově ulici prvně spatřil známé koníčky s povozem, tak už jsem věděl, že to nebude jenom o květinách a rozkvetlých stromech, ale bude to taková oslava života kolem nás. Tahle momentka přišla v setině vteřiny, aniž bych sám věděl jak.Národní hora Říp je od mělnického zámku vzdálena přesně 13.5 - 13.6 km vzdušnou čarou. Záleží, zda stojíte u vyhlídky na soutok, či na České středohoří.

Původně jsem se šel opravdu kouknout, jak už nám to tu konečně kvete. Kam jinam by měly kroky vést, než na Polabí do parku ?

Alej sakur patří každoročně k tomu nejkrásnějšímu, co u nás kvete.
Tady u této vyhlídky za hřbitovem, se zastavím. Utkvěly mi totiž v hlavě nějaké vzpomínky z dětství, kdy jsem se odtud díval na horu Říp i na cukrovar. Jak vidíte o obrázek výše, tak dnes už musíte Říp hledat mezi zelení a je dobře vidět až z cesty výše.


Cyklistů bylo dnes všude plno, ale mně dnes nějak nezbyl na kolo čas. To hned člověka napadnou dvě věci. Potřebovali bychom chodit do penze tak, jako dříve, protože je jinak pořád málo času na různé nápady i aktivity a člověk je relativně ještě při síle. :-).

Zajímalo by mě, zda na Mělníku jezdí také nějací cyklisté po Pražské ulici tak, jak správně mají ( tam vede cyklostezka při okraji silnice). Asi ne, co :-)? To vážně těm vlivným už tenkrát nedošlo, že je to pro cyklisty tak nějak proti přírodě ? Tady je prostě problém. Mně se líbí, jak to mají udělané v Ústí nad Labem na Střekově, ale tady by to asi nešlo .....

https://soutok.blogspot.com/2016/05/labska-cyklotrasa-c2-nedelni-etapou-od.html

Třináctý obrázek shora v článku v odkaze. Co myslíte ? Asi ne, a tak by měli cyklisté jet aspoň velmi opatrně.


Toho modrého kvítí tentokrát moc nemám. Posledně jsem to nějak nechal ve foťáku a nestáhl do alba. Bohužel.


Místo, odkud je zase úplně jiný pohled na most u Vrbna, než ten od zámku, kde to zaujme svým nájezdem.


Tak přeci jen zase jiná barvička jara.

Cyklisté, cestování, krajina, Říp.
U zámku to žilo.

Zdá se podle sortimentu, že tu byly opět Africké trhy, byť v menším provedení než v nedávné minulosti.


Dnes si prohlédneme oboje nejslavnější sluneční hodiny na Mělníku. Tyto jsou na zámku.

Máme ty oslavy osvobození, tak se sem následující poznámka hodí. Tato nejstarší část zámku mi připomíná německý film Stalingrad

https://www.csfd.cz/film/26591-stalingrad/prehled/

, který jsem tu již mnohokrát propagoval. Konečně, na FB historické skupiny je repríza příspěvku k osvobození Mělníka, který mám velmi rád ....

https://www.facebook.com/groups/1808841266008571 

Rovněž doporučuji knížku  Květen 1945 na Mělnicku ....

https://www.kosmas.cz/knihy/160153/kveten-1945-na-melnicku/


Otevřeno měla již i kostnice, která patří vedle kostnice v Kutné Hoře- Sedleci ( článek zde) k našim nejhezčím.

https://soutok.blogspot.com/2012/04/kralovske-mesto-kuna-hora-melnik.html

https://soutok.blogspot.com/2014/01/legrace-v-kutne-hore-typ-pro-vas-kteri.html

Tady jsem viděl zase rozmanité květinové barvičky :-).


Poslední dobou se mi povedlo být v přesné pravé poledne pro náš poledník ( 13 SELČ) dvakrát po sobě na tomto místě. Hodiny jsou na boku hotelu Zlatý beránek a vidíte na ně z Palackého ulice ( Prasečák).

Dáme si další krásné důležité stavby.


Výloha TIC je plná zajímavých informací pro návštěvníky a jistě se TIC už brzy otevře.
A to je z rozkvetlého jarního Mělníka vše. Vítejte v nové sezóně 2021! Snad už vše opět vstává.

https://www.youtube.com/watch?v=Y87uaCsqN2M&list=RDr8w0NDQcFhs&index=7


Aktualizace 11.5. 2021 v 19 hodin:
Tři pěkné odkazy na sluneční hodiny. 
https://astro.troja.mff.cuni.cz/mira/sh/sh.php?rec=22733

http://www.slunecni-hodiny.webzdarma.cz/Engelbrechtove.html

https://sirrah.troja.mff.cuni.cz/~mira/slunecni_hodiny/slunecni_hodiny_CDROM.pdf

Zdroj: Soutok

Květen 8, 2021

18:47

 
Přátelé, tento článek čtete proto, že jste vlastníky nějakého PC, tabletu, notebooku, nebo chytrého telefonu. Ani nám to mnohdy už nepřijde, ale občas se stává, že najednou řešíme velikost uložiště nějakého zařízení, přesun programů, komunikaci mezi rozdílnými systémy a diskusí jsou toho na netu kvanta.
Pokud vás to navíc aspoň občas nějak baví a máte pocit, že není na škodu o tom něco vědět, nebo vás okolnosti třeba i doslova donutí k nějakému laborování, tak vězte, že i pěkné počasí venku vám může být někdy ukradené. I taková může být síla touhy po nějaké znalosti, či nějakém vyřešení něčeho. Díky tomu tu ale obzvlášť rád mohu s čistým svědomím uvést článek, ve kterém vás místní RMM opět zve na návštěvy do svých prostor.
Myslím, že témata mají něco do sebe. Letošní rok je ve znamení kněžny Ludmily a jsem zvědavý, jaká tedy socha bude zdobit k jejímu výročí naše město. Také památné stromy jsou krásné téma. Připomíná mi to tři krásné a již zapomenuté miniseriály z roku 1998 s Luďkem Munzarem ( Rozhledny, Zpět k pramenům, Památné stromy). Konečně, nemusíme být ani dětmi a uznejte, že podívat se na to, čím si hráli děti v letech 1870 - 1990, tak to by stálo za shlédnutí.
Přečtěte si tedy pozvánku do RMM od samotných muzejnic.

Vážení a milí návštěvníci a příznivci mělnického muzea,

 

Ač je to k nevíře...máme otevřeno a těšíme se na Vás!!!

 

Srdečně Vás zveme na výstavu Kněžna sv. Ludmila - Střední Čechy, kolébka národních patronů, která je k vidění v malém sále do 23. 5


Ve vstupních prostorech můžete obdivovat Významné stromy Mělnicka na fotografiích z let 1958 a 1959 a pomoci nám určit jejich správnou polohu.


Čeká na Vás také nová dlouhodobá výstava Hrajeme si 120 let aneb Hračky pro holky i kluky z let 1870 - 1990.A navíc 15. - 16. 5. můžete muzeum v rámci Mezinárodního dne rodiny a Mezinárodního dne muzeí navštívit zcela zdarma!Od 6. 5. otevírá své brány také skalní obydlí ve Lhotce u Mělníka.

 

Zatím nejsou možné skupinové prohlídky a samozřejmě i u nás platí zpřísněná hygienická pravidla (respirátory nebo roušky, dezinfekce, rozestupy 2 m...).

Muzejní kavárna je zatím nadále uzavřena.

 

Přejeme Vám krásné jarní dny a těšíme se opět na setkávání v muzeu.

 

Se srdečným pozdravem

Kristýna Frelichová, DiS.


Zdroj: Soutok