Tip: Staňte se redaktorem! Přidejte se k našemu teamu!
Zhudebnele leto

Zpravodajství

Duben 17, 2018

17:23

Dnes si připomeneme takové dvě hlavní akce nadcházejícího víkendu. Přímo na Mělníku to je již tradiční Vinná noc, která bude probíhat v sobotu  od 16 do 22 hodin. Místa konání jsou již tradiční: Náměstí Míru, Svatováclavská ulice a zámek Mělník.

A na jaká vína, se tedy můžete těšit ?
Převzato ze stránek  http://www.melnickykost.cz/vinna-noc.php

Soutok byl uplynulý víkend v neděli také na Řípu, odkud přivezl nějaké záběry.


Na prvním snímku máte již stavbu prvních dvou atrakcí.Nevyfotit zdejší chatu s ....


.. rotundou  svatého Jiří a svatého Vojtěcha by snad ani nešlo.

Ve Wikipedii se uvádí, že rotunda tu sice stojí na počest památné vítězné bitvy u Chlumce 18.2. 1126 ( Ústecký kraj), kdy Soběslav I. porazil německého krále Lothara III. , ale také se uvádí, že Soběslav dal stávající kostelík opravit a rozšířit o západní kruhovou věž, z čehož vyplývá, že k založení stavby došlo již dříve,  snad kolem roku 1039.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Rotunda_svat%C3%A9ho_Ji%C5%99%C3%AD_(%C5%98%C3%ADp)Nejsem zrovna botanik, ale příroda nám již příjemně kvete.

Ovšem, kde se vzaly tyto kozy, kterým se pobíhání po strmých skaliskách očividně líbilo a přitom  šlo o zvířata, která se blízkosti lidí vůbec nebála, tak to nevím, Kozích plemen je hrozně moc.Pokud se tedy o víkendu na Řípskou pouť vydáte, tak ještě přidávám program i jízdní řád parního vlaku Svatý Jiří, který jede již v sobotu 21.4.Zdroj: Soutok

Duben 15, 2018

22:05

Jednou z akcí tohoto víkendu byl také druhý ročník Autobusového dne PID 2018 v pražských Letňanech. Měl jsem takové pokušení, se tam po roce podívat a byl jsem zvědavý, jaký to bude pocit, když zase po roce uvidím populární autobus RTO s vlekem, harmoniku, či další Karosy.

Problém byl ten, že jsem měl po poledni nějakou povinnost, a tak jsem vlastně dorazil až na poslední hodinku autobusového dne, ale toto je akce, na kterou vám hodina bohatě stačí, pokud nežijete představou, že vše rychle nafotíte, a pak se tu budete procházet po areálu s kelímkem piva, na které si vystojíte menší frontu


Autobus RO s typickým žebříkem na zádi jste mohli vidět i na našem autobusovém nádraží při Mělnickém vinobraní 2016, kdy byl součástí Den PID v Mělníku u příležitosti integrace.


Také Karosa připomněla nostalgicky staré časy.


Samozřejmě, že tu byly také autobusy nové i ekologické a nechybělo plno brožurek, které měly nějaký vztah k PID. Od map Středočeského kraje s nákresem linek, přes železniční jízdní řády PID, až po jízdní řády pražských přívozů.


Vystavená technika byla téměř stejná, jako loni, ale když tu byla určitá chuť akci po roce navštívit a podívat se opět také do centra na jarní Prahu.


RTO bylo parádní, tentokrát přímo v zájezdovém provedení, ale mrzelo mě, že jsem tu letos nenarazil na ten typický modrý autobus s bílými pruhy a vlekem, který mi tolik připomíná dětství, a který jsem tu chtěl hlavně vidět. O to více si člověk uvědomuje, jak je dobře, že tu byl loni.

Mimochodem, pokud letos nepropásnu nějakou tu jízdu automobilů veteránů, tak bych docela rád viděl a vyfotil vůz Bugatti. Vždy je někde nějaká ta třešínka na dortu, kterou si tak trochu přejeme při troše štěstí vidět :-).


Harmoniku dám dnes červenou, ač tu byla i ta modrá, co jezdila přes Mělník z Prahy do Štětí.
Pivo bylo opět z pivovaru Uhříněves a již teď, se těším na Druhý mělnický pivní festival v měsíci květnu.


Nad areálem létala i letadla.A nakonec si dáme ještě jeden interiér a ....


.... Karosu v provedení zájezdovém, která však byla takto někdy nasazována i na dálkové spoje, a Mělník nebyl ve směru na Rumburk a Hrádek nad Nisou vyjímkou.


Součástí výstavy byla i požární vozidla, ale to by byla opět velká fotogalerie vozů z různých úhlů pohledu.


Závěrem ještě několik stánků a již se vydejme na pětihodinový lístek za 84 Kč metrem do centra města.


 Kde jinde začít, než u Prašné brány pohledem na Pražský veteran car.


Samozřejmě Celetnou za krásnými fasádami domů ...


.... nádhernými kočáry, .........., až třeba k neobvyklým šlapadlům. Právě nějaký takový podobný šlapací beer bar jsem nestihl kdysi za jízdy na kole kousek od Drážďan  na cyklostezce vyfotit.
Až si prohlédnete polárního méďu, ....


 ..... tak zbystřete při tomto snímku. Jak jistě víte, tak orloj je nyní v rekonstrukci a divákům slouží  jakási náhradní fotoprojekce na plátno, které zakrývá lešení.Konečně tu máme také snímek hada a člověk si vždy uvědomí, že se vždy najde ještě něco, co tu nikde na fotce nebylo.A zase další had :-).


Koupit lístky pro svezení po říčce Kampě můžete už na břehu Starého města.


Karel IV. je všude s námi a nejsme tedy opuštění :-).Hezký den vytáhl na Vltavu spoustu lidí a nejrůznějších loděk a šlapadel.
Dnes tedy můžete vidět obě mlýnská kola na Kampě za dobré viditelnosti. Fotil jsem je již za šera také v prosinci.


Kampa, to je romantika a vždy si vzpomenu i na Chobotničky z druhého patra.
, které jsou již dětskou filmovou seriálovou klasikou.


Na trávníku v krásném téměř letním dni polehávalo spousta lidí, jak je tady i ve městech s velkými parky zvykem.


Už se vám někdy stal nějaký nepochopitelný zkrat ? Asi každému, že ? Když jsem se vracel před týdnem ze Smíchova z Království železnic, tak jsem samozřejmě přesedal na Florenci na trasu C. Nyní jsem nastupoval u Muzea a nemohl jsem náhle pochopit, co dělám později ve stanici Hlavní nádraží :-)

Propadl jsem se do minulosti :-) a proto jsem myslel, že jedu obrácený směr. Náhodou mi jel zrovna za 10 minut přímý vlak, což bylo o 12 minut dříve, než odjezd autobusu z Ládví, tak jsem to i pro zpestření uvítal. Další radost přišla, když jsem si uvědomil, že mám vlastně tentokrát u mělnického nádraží ČD auto, a tak už nebudu muset ani kousek pěšky.

A pak jsem tedy při výstupu měl štěstí i na toho prvního místostarostu města, jak jsem psal již v minulém článku. No, jsou to někdy zážitky i náhody :-).
Tak tedy úspěšný vstup do dalšího pracovního týdne a co nejméně zkratů, byť někdy veselých a nezapomenutelných, na které budete občas vzpomínat.
Zdroj: Soutok

Duben 14, 2018

23:48

Milí čtenáři, dnešní sobotu 14. dubna měl Soutok vskutku plno akcí, a pro vás je příjemné to, že o nic nepřijdete.

A začnu tím vůbec nejdůležitějším. Jestli-že  dne 9.září 2017 navštívilo v rámci DED oba sklepní okruhy pod náměstím Míru ( č.p. 11 a 5) fantastických 400 návštěvníků, kteří museli v jednom případě vystát až hodinové fronty ( průvodci brali do podzemí skupinky na komentované prohlídky po 10 lidech), tak návštěvu dnešních sklepů ve Svatováclavské ulici č.p. 13 navštívilo rekordních 608 návštěvníků !!V čase kolem 11. hodiny byl tento dvorek zcela plný, což bylo zapřičiněno tím, že si lidé podzemí náležitě užívali a nepospíchali zpět do mělnických ulic. Když jsem vylezl ven já, tak byla situace taková, jakou ji vidíte na obrázku.


Zatímco si budete prohlížet snímky z jednorázového otevření těchto sklepů, tak přidám některé údaje, které jsem se dozvěděl a dovolím si připojit několik svých vět.

Vy již víte z minulých článků, že ve sklepech bylo elektrické osvětlení a účastníci navíc obdrželi nákres celé sklepní soustavy. Asi v 15.30 prý došlo k velmi zajímavé situaci. Mnoho lidí si totiž návštěvu nechalo na poslední chvíli, tedy před blížící se 17. hodinou, což se podobalo trochu i situaci z loňského podzimu, kdy prý také řada návštěvníků přicházela odpoledne.

Jak už to tak bývá, tak prý tou dobou nešel proud a průvodci museli tento nával lidí zvládat opět po skupinkách s baterkami, což je podstatně náročnější, než když prohlídka probíhá individuálně při plném elektrickém osvětlení. Nezapomeňte, že někde bylo i třeba sklonit hlavu a na návštěvníky celkem čekalo i 32 schodů. A teď té skupince sviťte na cestu a ještě jim vysvětlujte, co kde mohou případně vidět, nebo i přidat něco z jejich historie.Vždyť sklepy sloužily, jako útočiště pro lidi před nepřátelskými vojsky, před požáry, ale samozřejmě i jako spižírny, nebo sklad piva a vína. Význam nejhlubších pater sklepů časem upadl v zapomnění a začal se zavážet různým odpadem a popelem.

Kdo zkrátka dnes přišel, tak byl opět jistě nadšený, že zase viděl kus toho veřejnosti dosud neznámého sklepního Mělníka, který se nyní jednorázově a prvně otevřel veřejnosti. Jenže, radost lidí je věc jedna, a aby k ní mohlo vůbec dojít, tak je třeba obrovského úsilí a ochoty několika lidí.

Možná, že kdyby nevznikl kdysi MOOS ( Mělnický osvětový a okrašlovací spolek), tak jsme dodnes jiné sklepy pod městem neviděli, než ty zámecké, těch pár sklepů pod regionálním muzeem a možná občas nějaký pod restauračním podnikem. A vždy mě dostane, jako třeba včera, když se zase nějaké město v novinách, nebo na netu začne chlubit tím, že tam otevřeli podzemí.


Mělník má naštěstí v současné době velmi obětavého a snaživého Martina Klihavce, který stejně tak, jako já a mnoho dalších lidí v tomto městě středověkým sklepům fandí. Není to jenom on, ale také všichni další členi MOOS, kteří dnešní krásný den mohli strávit zcela jinak a možná jistě i příjemněji, a přesto celých 8 hodin vás neúnavně na jednom místě vodili po schodech nahoru i dolů, což je slušný sportovní výkon.

 Ty prostory bez oken museli za ten den znát již nazpaměť, a přesto jen s minimálním občerstvením a s únavou v zádech, nakonec i se starostmi vás provázeli po sklepích, aby jste měli krásnou sobotu a radostí jim bylo, že jste projevili svůj zájem a mnozí sdílíte přání občanů města ( i naše přání), že by tu měl také vzniknout turistický podzemní okruh středověkými sklepy. A nechci zapomenout ani na práci u vstupních prostor, která je možná méně fyzicky náročná, ale o to méně svobodnější na pohyb.

Pokud jste někdy něco střežili, tak víte, o čem je řeč. Bez jedné osoby by to celé vůbec nešlo. Ano, bez majitele sklepů, který byl svolný k takové ušlechtilé myšlence. Jenže, k tomu všemu by nikdy nedošlo, kdyby právě někdo na svém vlivném místě toho majitele neoslovil a tím někým byl právě kronikář města a předseda MOOS Martin Klihavec.


Naskýtá se otázka: ,, Jak dále?". MOOS, se může pokusit opět domluvit s nějakým majitelem a můžeme si takový den zase někdy zopakovat. Úspěch akce bude samozřejmě spočívat na počasí a na návštěvnosti. Akce udělá radost nám domácím, ale je logické, že se již teď snažíme všichni dívat dále, nebo pokud chcete, tak výše.

Je celkem skeptickým konstatováním, že Mělník bohužel v současné době žádný podzemní okruh mít nebude a to z několika důvodů. Cituji nyní z letáčku, který jistě vznikl s předstihem:

1.) Sklepy spolu až na pár vyjímek přímo nesousedí, proto jejich propojení není možné.
2.) Každá soustava několika sklepů má jiného vlastníka.

To všechno lze jednoduše obejít. Například ve včerejším článku jsem již vysvětlil, že není lepší přivýdělek, než propůjčit svůj sklep k takovýmto účelům. Když pronajímáte byt, tak máte riziko, že ho někdo zdevastuje, nebo se nájemníka nezbavíte. Ve sklepě není co zničit a může vydělávat. Chce to jen nějakou slušnou smlouvu. Mohou to být peníze z pronájmu, ale také část ze zisku.Tím lze například majitelé sklepů motivovat k tomu, aby měli zájem, se do procesu postupně zapojovat.
To, že sklepy spolu nesousedí, tak to také nevadí. Jsou místa, kde zkrátka průvodce vede skupinu lidí přes celé náměstí, otevře nějaké dveře, provede skupinu podzemím, vyjdou zpět, a zase po povrchu kráčí do dalších prostor.
Takže všechny tyto věci by mělo jít dle mého názoru obejít a není vyloučeno, že pak sami majitelé svolí k dalším průzkumům a možným variantám případného propojení.


Vždyť jsem zde posledně také zmínil ty mělnické báje o chodbách, kam se vejde nákladní auto, nebo o chodbách, které vedou do Hořína, či na Chloumek. To jsou prostě zajímavá tajemství našeho města, která mohou být třeba i časem pomalu luštěna.

Je to všechno opravdu tak náročné a drahé? Kromě kvalitních smluv mezi organizací provádějící prohlídky a majiteli sklepů, si myslím, že stačí dotyčné sklepy především vyčistit a osvítit elektrickým osvětlením, pokud tomu tak není.

Domnívám se, že by to mělo být jedním z prioritních zájmů naší regionální kultury v městském zastupitelstvu a na základě toho by sem mohli přijít nějaké smysluplné dotace, které jistě město bude mít. Není to navíc jen pro nějakou cílovou skupinu ( například nějaký sportovní klub), ale pro širokou veřejnost a ve prospěch města samotného. Jistě to podpoří celkovou prosperitu města , protože vzroste zájem o město v rámci celé republiky i zahraničních turistů a může to přinést nové podnikatelské aktivity do našeho centra města.

Apeluji tedy tímto na naše nejvyšší regionální politiky, zda by se nad věcí už konečně vážněji nezamysleli. snad jsem zde všechny možnosti a důvody tak nějak vylíčil.

Závěrem této části článku mi tedy dovolte, abych poděkoval všem, kteří do sklepů přišli a ukázali, že mělnické sklepy lidi zajímají, a všem členům MOOS, kteří se skutečně obětují ve svém volnu a překonávají.

Přitom bychom již třeba mohli mít v brzké době pro začátek oficiálně otevřené sklepy aspoň jednoho, či dvou majitelů a zase bychom byli podstatně dále a výše na stupnici turistického ruchu v ČR.


Kus krásného mělnického podzemí.Nejspodnější patra.Průvodci makali ....... a lidé naslouchali.


Vinný kalamář  Ludmily je jedním ze symbolů našeho města.Paměti dávných věků :-).Osm hodin na jednom místě  a dobrovolně, jen za neobvyklý zážitek do života a pocit, že člověk vykonal snad něco pěkného a smysluplného. Žádný superhonorář za akci. To si zaslouží velké uznání.


A jdeme dále. Mělnické farmářské trhy.První mi přišel do cesty povoz pana Brože, který již patří k mělnickým akcím.


Koníčci jsou vždy milým zpestřením masových akcí.


Celkový pohled .....


.... a trochu detailů.


Nádherné klobásky ...

.... i krásné lahve s vínem.


Pohodička u stolku.


Pan starosta Mikeš mi přišel do cesty zcela náhodně, ale známé osobnosti člověka svádí fotit. To jsem ještě netušil, že večer potkám ve vlaku ještě prvního místostarostu, ale to bude zase jiný článek.


I tato akce nevznikla jenom tak. Zase je za ní nápad, aktivita a obětavost několika málo lidí.
Jak se tedy nyní rozloučíme ? Myslím, že bychom si měli vážit práce všech, kteří i jen třeba málem pro nás všechny něco dělají. Ať už dávají k disposici k diskusím svůj fantastický web Mělníček ( který teď bohužel k diskusím nikdo moc nevyužívá)  http://melnicek.cz/ , nebo pro vás připravují trhy, filmové akce na Aušperku, či na náměstí, nebo vás provází sklepy apod.


Zdroj: Soutok

Duben 13, 2018

17:50

Představte si, že vlastníte nějakou nemovitost, kterou moc nevyužíváte. Klasickým příkladem bývá vlastnictví bytu, který náhle můžeme pronajímat a známe to z inzercí v Mělníčku. Majitele provází vidina, že místo nebude ležet jenom tak ladem a chátrat, ale může dokonce přinést docela pohodlně získaný přivýdělek.

Ovšem, každý kdo takto přemýšlí, tak si samozřejmě uvědomuje, že to je určité riziko. S nájemníky mohou vzniknout  různé a zprvu třeba nečekané potíže, mohou dokonce nějakým způsobem byt demolovat a může být problém je z bytu vystěhovat. Přitom si vzpomínám, že právě pronajímání bytu patří k těm populárnějším metodám přivýdělku, neboť se na první pohled jeví přes veškerá rizika, jako docela příjemný a nenáročný způsob.

Ani pronajmutí známé osobě nemusí být časem bezproblémové. A teď se právě dostávám k jádru věci. Co takový sklep, kde často nic není, nebo jen nějaké haraburdí ? Může ho nějaká organizovaná skupina turistů s průvodcem znehodnotit ? Prakticky je to vyloučené. To je opravdu druh přivýdělku, který je bez rizika a ladem ležící historický sklep v centru města může svému vlastníkovi skutečně trvale vydělávat. To už může být pro vlastníka několika sklípků jistě zajímavá nabídka, která je k disposici prakticky kdykoliv. Není třeba nic uspěchat.

Jenom musí být ten zájem aktivity ze strany města domluvit nějaké podmínky ( jednou z nich je samozřejmě zisk z prohlídek) a časem se mohou postupně přidávat i další zájemci. Pak třeba sami vlastníci budou chtít sbourat některé přepážky a nebude třeba provádět přechody mezi některými sklepy po povrchu, jak se to občas z nutnosti i dělá. Je to pole opravdu široké působnosti a vynalézavosti, ale dosud nikdo k takovým výzvám neudělal jediný krok. Snadnější bylo sdělit jakékoliv negativní informace a býti bez práce.


Ostatně , v dnešních  novinách 5+2, se dočtete v článku ,,Nejdříve bylo víno, pak mělnické podzemí"
.....
http://www.5plus2.cz/?e=QB-MELNIK&d=13.04.2018#strana=2

....., že ačkoliv tu máme možná široké chodby pro nákladní auta, chodby v několika patrech, chodby vedoucí pod Labem do Hořína, nebo na Chloumek, což opravdu jinde nemají, tak nám pohodlně stačí návštěvnost mělnické středověké studny a přes 12 tisíc návštěvníků ročně. Rozšiřování se do budoucna nepočítá a investice do průzkumů také ne. Ostatně, stačí jenom tak nenápadně utrousit, že se prý průzkum konal jakýmsi radarem a ať si to veřejnost přebere. Ona to řešit nebude a bude zase na radnici klid. Beztak je těch problémů teď dost, že ? Hlavně v dopravě a v podnikání v centru.

Je z toho přístupu možných vlivných osob za ta léta člověku opravdu smutno. A proto přijďte zítra od 9 do 17 hodin do Svatováclavské ulice a ukažte, že ač tu bydlíte a za památkami můžete jezdit také někam jinam, a také jezdíte, tak si mělnického podzemí vážíte.

Ještě toho máme hodně před sebou. Nejen podzemí , příjemné centrum a běh na dlouhou trať v podobě dopravy, ale také především krásná restaurační posezení u řeky při zmrzlině a zlatavém moku, včetně asfaltové cyklotrasy aspoň mezi Hadíkem a Starými lázněmi ( potápěči). Jakmile se oteplí, tak prakticky jediné skutečně reprezentativní posezení v příjemném prostředí ( ne mezi betonem) v oddělené zahrádce má v našem historickém centru jedině Šalanda. Trochu málo na takové město, ne ?
Mělnické muzeum slaví letos 130 let !!

Vy se můžete koncem dubna těšit opět na program pro měsíc květen, ale již  v tuto chvíli mají následující tři plakáty doslova kultovní účel a vztahují se právě k oslavám tohoto výročí. První vás zve do Lhotky k návštěvě skalního bytu. Vzhledem k toku, že byt bývá otevřený také během akce Mělnický hrozen, kterou Soutok již 2x navštívil a obrázky jsou i zde, tak si můžete zatím skalní byt reklamě prohlédnout. Jeho návštěvu rozhodně doporučuji. Ještě v 70. letech 20. století byl dokonce trvale obývaný jednou občankou obce Lhotka.


Výstava Ano, pane doktore, vás zavede do období vyspělosti naši lékařské služby za první republiky a je dlouhodobá. Bohužel musím říci, že současný stav našeho zdravotnictví mě doslova děsí. Stačí vyslechnout příběhy těch, kteří opravdu musí něco závažného se svým zdravím, nebo zdravím svých příbuzných řešit.Hlavním dnem oslav, pak bude Muzejní noc a denní promenáda dam v dobových oblecích s kočárky na náměstí Míru ( 25.5. v 17 hodin).

K akcím, se jistě ještě dostaneme.


A připomínám ještě pravidelné prohlídky liběchovského mlýna ....

http://soutok.blogspot.cz/2018/04/pravidelne-prohlidky-vodniho-mlyna-v.html
Zdroj: Soutok

Duben 12, 2018

18:10

Mělník má sice nejširší středověkou studnu v ČR, ale citelně mu chybí prohlídkový okruh středověkými sklepy, který patří k hlavním turistickým magnetům mnoha středověkých měst.

V nedávné minulosti bylo poukazováno na to, že jsou mělnické sklepy privátní, že jsou mezi sklepy jednotlivých majitelů vystavené příčky, a že majitelé nemají zájem dát nějakým způsobem své sklepy k dispozici turistickým aktivitám.,, Jinými slovy si nepřejí, aby jim někdo po jejich sklepích coural".

Jenže se zdá, že skutečnost není zřejmě tak černá, jak nám ji již léta prezentují v médiích ti, kteří  mohli, nebo by mohli v této oblasti  provést nějaké kroky. Dokladem toho je například aktivita relativně nedávno nově zvoleného předsedy MOOS ( Mělnického osvětového a okrašlovacího spolku) Martina Klihavce, který na podzim loňského roku v rámci DED dohodl s vlastníky sklepů pod dvěma objekty na náměstí Míru mimořádné otevření sklepů pro veřejnost, které přitáhlo za jediný den přes 400 návštěvníků.


Tím to však nekončí. Martin sehnal dalšího majitele sklepů, který je ochotný své sklepy představit veřejnosti.

MOOS a město Mělník vás zvou v sobotu 14. dubna v době od 9.00 do 17 hodin do Svatováclavské ulice č.p. 13 , kde můžete vidět další sklepy, které ještě veřejnost neviděla. Více jsem psal zde na...

https://soutok.blogspot.cz/2018/04/o-melnik-se-nyni-zajimal-cesky-rozhlas.html

....., kde se dočtete, co vše uvidíte.

Dostal jsem dnes dotaz, který jsem již čekal : ,,No jo, to je všechno hezké, ale jako co ? Dokud z toho nebudou majitelé sklepů nic mít, tak možná nanejvýš občas někdo dá svůj sklep takto k disposici, ale nikam se to nehne."

Musel jsem se usmát. Jasně píši ve svých článcích, že tyto akce jsou takovým oťukáváním zájmu z obou stran ( návštěvníků i majitelů sklepů) a již jsem mnohokrát nastínil, jak by šlo majitele sklepů motivovat. Cestování po Česku má jednu velkou výhodu. Vidíte, jak se to dá dělat a vidíte, že nějaké příčky mezi sklepy, nebo nezájem nějakého majitele, či majitelů není vůbec překážkou vytvoření případného turistického okruhu.

Pod slovem okruh si  totiž většina lidí představí buď závodní okruh, nebo nějaký turistický okruh na povrchu, nebo turistický okruh pod zemí. Když však přijedete třeba do Kutné Hory, tak zjistíte, že na jeden lístek můžete navštívit několik míst a sami se libovolně přesouváte. A pak jsou města, kde prostě průvodce zavede někam skupinu lidí, a když si to tam prohlédnou, tak zase vylezou ven, zamkne za nimi dveře a jde se zase jinam.

Aktualizace 13. 4. 2018 v 17 hodin:

Tak jsem tak dnes o tom přemýšlel a uvědomil jsem si zajímavé věci. Když vlastní někdo dva byty, tak v jednom bydlí a druhý se snaží pronajímat. Rád by ho pronajímal, ale má starost, aby mu ho nájemník nezdevastoval, a aby ho také mohl z bytu ,, vypudit", když bude mít s bytem jiný plán. Nabízí se tedy jako-by příjemný přivýdělek, ale je to určité riziko. A toto riziko u sklepů odpadá. Majitel tam má nějaké haraburdí, a najednou zjistí, že mu jeho sklep může docela příjemně vydělávat z turistického ruchu.

Majitelé historických sklepů by byli sami proti sobě, kdyby do toho nešli, a časem bude přibývat těch, kteří budou myšlence nakloněni. Ovšem, musí přijít napřed nabídka z mělnické radnice s nějakým návrhem atd.

Četli jste dnes 5+2 ? Myslím článek Nejdříve bylo víno, pak mělnické podzemí. Nemám slov. Naprostá spokojenost radních, se současným stavem věcí, byť sami přiznávají, že máme dole možná netušené bohatství.


Není to tak dávno, co jsem tu smutil, že dnes je již téměř nemožné spatřit někde autobusový vlek ze 70. let 20. století a byl jsem velmi rád, když mě k jednomu takovému již zničenému vleku u Vehlovic dovedla jedna procházka Martina Klihavce

. Myslím, že to bylo zrovna někdy touto dobou, snad před dvěma lety ( je tu článek), a že mi Martin jen naznačil fotkou s informací, že je to v katastru Mělníka. Já to potom tipoval pomocí leteckých pohledů na město, až jsem našel místo, kde jsem se domníval, že by to mohlo být a uspěl jsem :-).

K velké radosti však již na podzim 2016 uspořádala  PID v rámci Mělnického vinobraní autobusový den na Mělníku, kde mohli návštěvníci obdivovat třeba známou ,, harmoniku" , ale autobus RTO s vlekem tu nebyl. Loni touto dobou však uspořádala PID v Letňanech 1. autobusový den, kde již bylo vše, a pro velký úspěch akce, se nyní koná ročník druhý.

Přijeďte v sobotu 14.dubna od 10 do 17 hodin na konečnou stanici metra v Praze-Letňanech. Tam na vás čeká obří akce s novými i starými autobusy a mnoho dalšího. Fotky z loňska jsou zde ( tuším 8.4.2017)

https://pid.cz/autobusovy-den-pid-letnany-20180414/

Není to sice na pořadu víkendu, ale zájem o parní vlaky je velký. Zrovna dnes, se na mě obrátil kamarád, zda nemám nějaké jízdní řády aspoň parních jízd z blízkého okolí.Svatý Jiří ve Ctíněvsi ( pod Řípem)

Zde je tedy letošní jízdní řád vlaku Svatý Jiří ( 21.4.2018), který je součástí poutě na Řípu:

https://pid.cz/parni-expres-svaty-jiri-zamiri-tuto-sobotu-na-ripskou-pout-muzea/

Můžete se na něj třeba jen pod Řípem podívat. Zastavuje tu mezi 11.18-11.23 ( orientační časy) a 16.26-16.31.

A zde máme zase parní vlak Karel I. ( 28.4.) Audience u císaře Karla ( Brandýs nad Labem).

http://old.cd.cz/zazitky/kam-na-vylet/1679-parnim-vlakem-na-audienci-u-cisare-karla-i


Na Mělníku bude tentokrát mezi 13.29- 13.53.

Na závěr článku, který především věnuji tomuto víkendu dodám ještě aktuální výstavy v Lysé nad Labem:

https://www.vll.cz/vystavy

12.4.-15.4. Elegance, Narcis 2018,  Regiony České republiky.
Zdroj: Soutok

Duben 11, 2018

17:56

Vlak tažený lokomotivou Taurus ve stanici Ústí nad Labem - hlavní nádraží.

Možná si ještě vzpomenete na článek ze září 2017 ....

 http://soutok.blogspot.cz/2017/09/kralovstvi-zeleznic-depo-vrsovice.html

...., kdy jsem na Den železnice objel asi čtyři pražské akce a svůj velký výlet jsem zakončil téměř již za tmy v Království železnic. Tehdy jsem však vynechal nějakým nedopatřením tu vůbec nejdůležitější část, kvůli které se tam jezdí, ale je také pravda, že už bylo dost hodin.


Mělnické nádraží tak, jak jej vytvořil modelář projektu.

To se ví, že jsem nemohl  nevalný výsledek nechat jenom tak být a bylo jen otázkou času, kdy se tam opět vypravím. Navíc byl v časopisu ČD pro vás ( leden-březen ? 2018) takový docela motivační  článek, kde se psalo prakticky o tom, jak to vše vůbec začalo, jak se hledali vhodné prostory v Praze, jak se to budovalo, a jak se u příležitosti 10. výročí bude otevírat podobný projekt ve Vídni.

Mimochodem, zrovna právě tam jsem sehnal nyní dubnové číslo zmíněného časopisu, kde se píše zase v úplně jiném tónu. Prý vše stagnuje, jsou tam nějaké ztráty, mohlo by se i zavřít, ale vzhledem k tomu, že je o návštěvy velký zájem, tak se to neděje a řeší se to jinak.

Model Pardubického kraje pomohou financovat fanoušci, hlásí titulek. Píše se tam o nějaké crowdfundingové kampani, ale už mám těch cizích výrazů někdy za těch skoro 30 let od revoluce dost a ani mě nebaví pořád zjišťovat, co je co.  To by se musel člověk věčně všude rozčilovat.

 Dnes i věci, které lidi táhnou a zaplatí za ně slušný peníz, tak jsou prý ztrátové. Tak kde to jsme? To jsem již prvně slyšel po oslavách ,, 100 let trati Mělník- Mšeno-Dolní Cetno" v roce 1997, kdy jsme museli čekat dalších 10 let na další páru, aby to najednou každý rok šlo, až na léta opravy trati a letošní rok.


Do Prahy jsem v sobotu odjížděl ve 14.09 autobusem číslo 369, ač jsem se byl o 10 minut dříve podívat i na vlakovém nádraží ( a také po časopisu) a vyfotil jsem přímý vlak do Prahy, který jezdí každé dvě hodiny. Vlak jede do centra o 15 minut déle, než autobus na kraj do Ládví ( 44 minut). Sice bych pak jel pouze jednu stanici metrem na přestup, ale obavy přišly ve chvíli, kdy jsem se zalekl, že bychom třeba ve Všetatech, či v Neratovicích čekali na nějakou přípoj. Ještě jsem měl v hlavě zkušenost z posledního vlakového výletu do Všetat ( březen .... po stopách vladyky Beše)


Známý mi poradil, abych si nejprve uvědomil, jak dlouho v té Praze budu. Není opravdu třeba jezdit do centra za 62 Kč, a pak si kupovat lístek zpátky za stejný peníz, když můžete časově využít pětihodinovou variantu PID za 84 Kč pro obě cesty.

Dnes je to vůbec tak, že musíte být zkrátka v obraze. Jedna paní si mi loni ve vlaku stěžovala, že jezdila z Liberce vlakem občas za sestrou někam do Zlína a jezdila samozřejmě na lístek do cílové stanice a nejkratší cestou přes Kolín. Pak jí někdo řekl, že když pojede přes Prahu, kde si koupí nějaký lístek mezi velkými městy, tak na tom hodně ušetří. Dnes už to tak dělá, ale přišla za ty roky o hodně peněz. Inu, Praha si vždy našla nějaké extra výhody .A i kvůli tomu množství nabídek jezdí mnoho lidí raději autem.


Přístav v Děčíně.

Z Ládví jsem tedy odjížděl asi v 15 hodin, abych přestoupil na Florenci z trasy C na B ( směr Zličín) a pak už asi po 30 minutách metrem dojedete konečně na Smíchov do stanice Anděl. Vystoupíte na ulici Stroupežnického, kde přejdete přechod a za tři minuty jste na místě. Nikde neodbočíte.

Předpokládaný čas prohlídky je 2-4 hodiny, ale můžete tu být i celý den denně od 9 do 19 hodin. Zavírá se asi na tři dny v roce. Osobně jsem platil 260 Kč .... a hned jsem mířil do nejspodnějšího patra, kde je to nejhlavnější.

http://www.kralovstvi-zeleznic.cz/


Mezi Děčínem a Mělníkem.

Najdete tu krajinu, která se snaží připomínat skutečnost, včetně maket hradů. Hotový je zatím Středočeský kraj, Praha, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Karlovarský kraj a Plzeňský kraj, ale rozjet se mají kraje Pardubický, Královehradecký a Jihočeský. Tato místa na stole nezahálejí, ale jsou plná různých stavebnic.


Pobyl jsem na místě téměř 2 hodiny a vyfotil jsem 204 fotografií. Nechci je tu vystavovat a důvodů je celá řada. Účelem Soutoku je zvát lidi tam, kde se to líbí i mně a již jsem to vysvětloval. Aby k sobě lidé měli porozumění a nebyli k sobě agresivní, tak musí mít podobné zájmy a vyznávat podobné hodnoty. Snímky jsou tedy reklamní záležitostí.

V 17.24 jsem koukl na hodinky a zdálo se vše v pohodě. Nakonec jsem dobíhal v Ládví nastartovaný autobus, který za  mnou zavřel dveře. To byly ty 4 minuty 53 vteřin čekání na Florenci na metro. Na podzim smůla, teď jsem se zaradoval, ale o štěstěně raději pomlčme, neb je vrtkavá.


Mohl bych sem dát nějaký noční pohled, nebo krásnou maketu nějakého hradu, ale vybral jsem dětství. Také jste si zkoušeli slepit z časopisu ABC nějakou tu formuli 1 ?


I malé holky tu najdou něco k pokoukání, pokud je přestanou bavit vláčky a auta. Je tam i dětský koutek, simulátor tramvaje a v budově jsem také zahlédl již mimo Království železnice dveře, kde bylo něco ohledně street workout ( zřejmě nějaká tělocvičná místnost)


Doufejme tedy, že se nad projektem nesmráká a ještě budeme časem moci obdivovat další kraje Ve speciální místnosti potom ještě najdete malebný Štípkův model Prahy a obří model hlavního města ze současnosti.


A jednu pěknou motorku na závěr. Víkend se blíží, tak již pomalu přemýšlejte kam vyrazíte. Pokud nevíte, tak vám zase už asi naposledy připomenu mělnické podzemí a Autobusový den PID v Letňanech :-). Reklamy není nikdy dost :-). Také se dnes rozeběhly akce na výstavišti v Lysé nad Labem.

Zdroj: Soutok

Duben 8, 2018

09:36

Včera jsem zde psal článek, který jsem hlavně věnoval současnému stavu větrného mlýna u Vrátna, ale na své si přišli i milovníci nostalgických lokomotiv a hudby. Než jsem však vyjel do terénu, tak jsem ještě napsal Martinovi Klihavcovi, zda by nebyla nějaká ta fotečka ze sklepů, kam se v sobotu snad mnozí podíváme.

Najdete ji na konci článku a možná ji už znáte z měsíčníku Mělnická radnice a dalších médií. Mimo to jsem se však dozvěděl mnoho zajímavých věcí, které byly jednoznačně potěšující. Mělníka si začínají všímat média a hlavně v oblasti turistického ruchu. Počtěte si, co mi Martin odpověděl:


O Dnu otevřených dveří se dozvěděl Český rozhlas, který přijel a natáčel minulý týden se mnou reportáž z podzemí pod domem čp. 13. Včera v pátek dokonce přijela i televize - metropolitní TV Praha, která včera natáčela nejdříve rozhovor se starostou na náměstí před radnicí, pak se mnou ve sklepě čp. 13 a nakonec i v podzemí vedoucí ke studni. Posílám ti 2 fotky z natáčení. Překvapilo mě, jak to média zajímá. Samozřejmě jsem moc rád, že se o Mělníku více mluví, že se mluví pozitivně o pozitivních věcech a že se začne opět mluvit i o mělnickém podzemí v Rozhlase i Televizi. 

Na co se mohou  v sobotu návštěvníci těšit ?

Návštěvníci ve sklepě čp. 13 dostanou plánek tohoto sklepa, dojdou až pod ulici - pod vozovku až doprostřed ulice Svatováclavské, uvidí ještě část neodvozené suti, jednu místnost částečně zasypanou popelem, vykopané staré předměty (kovové, skleněné...), i jednu přibližně 100 let starou mělnickou lahev od vína, světelný optický klam ve větrací šachtě a hlavně navštíví místa v podzemí, která dosud veřejnost neměla možnost nikdy spatřit!  

Připomínám, že sklepy ve Svatováclavské ulici č.p. 13 jsou v sobotu 14.dubna mimořádně otevřeny od 9 do 17 hodin. Akci pořádá Mělnický osvětový a okrašlovací spolek MOOS ve spolupráci s městem. Více o sklepích také v článku:

http://soutok.blogspot.cz/2018/03/jste-prvni-na-melniku-kteri-to-vedi-za.html

kde najdete odkaz na stránky, kde si můžete prakticky prohlédnout obrázky ze všech sklepů, kam veřejnost na Mělníku v minulosti v rámci DED mohla.reklamní foto č.p. 13

Sotva jsem dočetl e-mail, již jsem se dozvěděl další informace. Ty první hovoří o tom, že někde na facebooku zveřejnilo mělnické IC ( Informační centrum), že Mělník bude i součástí aktuálního čísla časopisu ČD pro vás.

To se ví, že jsem hned začal ještě večer pátrat a aspoň jsem objevil toto:

https://www.cd.cz/zazitky/kam-na-vylet/1909-poklad-ukryty-v-melniku-hlida-pes-s-ohnivyma-ocima


Aktualizace 8.4. 2018 ve 20 hodin:
Právě jsem se vrátil z Prahy, dubnové číslo časopisu ČD pro vás jsem tam sehnal a mohu tak potvrdit, že tam je skutečně věnováno několik stránek Mělníku. Takzvaná  pozvánka do některého regionu ČR: Tentokrát Pozvánka do Polabí.

To je asi momentálně vše. Pokud sledujete Tádu na jeho cestě na kole přes Afriku, tak vězte.....


....., že v městečku Pointe-Noire ( Konžská republika) konečně koupil záložní zdroj pro štěnici a můžeme opět sledovat jeho jízdu on-line ( obrázek).

Kongo, to jsou dvě země. Konžská republika a Demokratická republika Kongo s třetím největším městem Afriky Kinshasou ( cca 12 milionů obyvatel). Co je však zajímavé, tak to je fakt, že Angola, kam míří, se skládá ze dvou částí, které od sebe odděluje právě DRK, a tak  Táda potřeboval do Angoly dvouvstupní vízum. Přitom se v první části jedná jen o malé separované území. Jak je ten zeměpis zajímavý :-). O Pointe-Noire, se také dočtete, že právě zde v minulosti probíhal velký trh s otroky.


Zdroj: Soutok

Duben 7, 2018

22:32

Nedávno jsem zde napsal článek o mlýnech v okolí Mělníka. Mimo jiné je část věnována mlýnu u Vrátna. A právě facebook tohoto mlýna je poslední měsíce prakticky mrtvý, ačkoliv se již někdy loni, nebo ještě dříve psalo o jeho turistickém  zpřístupnění veřejnosti.

https://cs-cz.facebook.com/mlynvratno/

Majitelem je pan Aleš Křemen, který si mlýn oblíbil již v časech, kdy nad ním přelétal, se svým letadlem. Dnes vlastní mimochodem firmu v Odolené Vodě na výrobu leteckých vrtulí ....

http://www.woodcomp.cz/

Nechtěl jsem panu Křemenovi psát a napadlo mě, že když je takový hezký den, tak se na místo podívám osobně. Ostatně, neměl jsem žádné pěkné vlastní snímky, které by byly ze současnosti a prakticky hlavně přímo z místa. Navíc byla malá vrtule nahrazena vrtulí velkou. Jde o mlýn holandského typu.

Česku se vyskytují dva základní typy větrných mlýnů: mlýn sloupový a mlýn holandský. Mimo to je v Česku ještě množství mlýnků a větrných motorů různých konstrukcí.Mlýn sloupový (nebo také německý) je dřevěný mlýn, který se celý natáčí proti směru větru podle svislé osy, tvořené pevným dřevěným sloupem.Mlýn holandský je pevná, v Česku většinou zděná stavba na kruhovém půdoryse, kde se natáčí s vrtulí pouze střecha.

Pokud pojedete autem z Vrátna dále na Mladou Boleslav, dostanete se na křižovatku, kde přímý směr vede do Skalska a hlavní silnice uhýbá vlevo do obce Kluky. A právě do této křižovatky ústí polní cesta, která vede ke mlýnu.

Po malé procházce dojdete k cíli a cestou můžete obdivovat pohledy na Vrátenskou horu, Bezděz, Ralsko,Ještěd a Krkonoše. Ty byly dnes v mlhavém oparu.

Lze sem však jít i od železniční zastávky Vrátno.


Máte tu plno informačních panelů, kde se vše dozvíte, a třeba už i teď po zvětšení fotek ( klik na ně).


Mlýn je nádherný, ale zdá se, že se na tomto budoucím ,, pensionu s restaurací"  se dělá nová střecha. To jsou jen mé dojmy, že to tak asi bude :-).


Ani okolní terén není ještě zcela upravený.


Zde je také ještě nějaká zajímavá stavba.


Něco z výhledů. Vrátenská hora a


oba Bezdězy i s hradem.


Zde to zřejmě vázne. Cestou ke mlýnu jsem potkal v polích jednu rodinku a u brány jsem se pozdravil s jedním zahraničním pracovníkem.


Není krásný? Je to už 26 let, co jsem byl naposledy přímo u něj, což je nostalgie. Od té doby jsem jej viděl vždy jen ze silnice, či z vlaku, ale teprve dnes je skutečně nejkrásnější za celý svůj kamenný život.


Osobně jsem si ještě přidal Vrátenskou horu. Věž už byla v pokročilou dobu zavřená, ale já jsem sem jel dnes hlavně kvůli rádiu. Posledně jsem tu totiž zachytil u křížku DAB+ až ze Středních Franků, což bylo milé zjištění, ale mohlo to být jen podmínkové. Bylo to podmínkové, ale i tak je fajn, že sem dnes dolétl a hrál signál, jak z Horních Franků ( Ochsenkopf), tak z Horní Falce :-)

V Kokořínském Dole už mě vítaly stříbrné hladiny rybníků, oranžové skály, natřískaný hotel Pobuda, jakási nově instalovaná svodidla v zatáčce u Harasova a těžké šero, ale to už je jiná písnička.Teď se vrátíme do času 17.15 a do stanice Lhotka. Před týdnem jsem vyfotil Kokořínský rychlík jen na dálku ve Velkém Borku, tak dnes si ho vychutnáme. Ostatně, letošní rok bude nejspíše zcela bez páry. Podle některých informací prý pojede v sobotu na den oslav do Mšena ( 9.6.2018) normálně podle jízdního řádu právě tento rychlík, ale má jet ten den ještě nějaký speciální dieslový vlak z Lysé nad Labem. Bez záruky!
Tak to vypadá v Bardotce. Dnes už je i program, kde se můžete podívat do útrob různých lokomotiv.Čekalo se na Regionovu od Mělníka.
A co si dáme na konec článku?

Zajímavost, která mě jako milovníka hudby bere :-). Dával jsem tu článek o kapele Bay City Rollers, kde jsem zmínil jejich velký hit Yesterday's hero ....

http://soutok.blogspot.cz/2018/03/zeny-divky-po-nich-silely-hudba-to-byla.html

Vždy jsem si myslel, že je to jejich věc a jinak jsem to neznal. Ono se to jinak nikde jinde nehraje. Jenže, jak vidím, tak to zpívá v roce 1975 pan John Paul Young a je to velmi velmi zajímavé. Zkuste si to porovnat.

https://www.youtube.com/watch?v=KVSEiveFY7g

A tento zpěvák mi pomohl najít další obrovský hit rádia Luxembourg z mého mládí, který už také upadl v zapomnění.

I hate the music.

https://www.youtube.com/watch?v=RnK8e-Uo1CA

Na závěr vám sdělím, že již teď se můžete těšit na další článek. Vím o čem bude a myslím, že vás bude velmi zajímat :-).
Zdroj: Soutok

Duben 4, 2018

19:10

Myslím, že jsem toho poslední dobou napsal dost, a tak jsem si řekl, že je na čase si dát volno, ale když jsem si prohlédl v rychlosti měsíčník Mělnická radnice a namátkou jsem vybral některé tituly, tak mě tak napadlo : ,, Vždyť oni zvou čtenáře na věci, ke kterým mám plno obrazového a mnohdy již zapomenutého materiálu, což je jaksi škoda." Co může být lepší, než pozvánka v podobě krásných obrázků a příslušných článků ?

A tak berte tento článek, jako tu nejlepší pozvánku na akce. Berte to, jako takové doplnění reklamních upoutávek v Mělnické radnici, čili jako bonus.


Ve dnech 8.5. - 14.5. tu bude konečně legiovlak, což jsem tu také několikrát připomínal. Soutok jej navštívil přesně před rokem v Kolíně a článek i fotky najdete .....

http://soutok.blogspot.cz/2017/05/sobota-135-na-soutoku-para-do-msena.htmlV měsíčníku se připomíná 75. výročí bitvy u Sokolova, které proběhlo 8.3. a je tu i pozvánka na knížku o kpt. Otakaru Jarošovi. Dovolím si vás tedy pozvat na článek, kde kromě fotografií najdete i některé informace a data o bitvě.

http://soutok.blogspot.cz/2016/11/novy-pomnik-kpt-jarose-aneb-vypraveni-o.htmlDalší obrázky jsou z Vinné noci 2015, která bude letos 21.4. od 16 do 22 hodin.
Článek najdete na

http://soutok.blogspot.cz/2015/04/vinna-noc-2015-mala-fotogalerie.html


A poslední pozvánka patří tomu, co bude již za pouhých 10 dní !! Po půlroce půjdeme znovu do mělnických historických sklepů. To je téma, které teď budu ještě připomínat, protože se termín akce již velmi přiblížil, a také budu jedině rád, když veřejnost sama ukáže, že skutečné sklepy nejsou žádnou zbytečností, ale opravdu požadovaným turistickým magnetem města Mělníka.
 Jsem opravdu velmi rád ( článek v dubnové Mělnické radnici), když čtu, že mnozí majitelé sklepů jsou ochotní, se svými sklepy pochlubit veřejnosti a považují si to za čest. Tito lidé mohou v nedaleké budoucnosti třeba i přepisovat místní dějiny a stát se velkým příkladem mělnického patriotismu.

Tímto článkem jsem chtěl pouze doplnit některá příjemná témata z měsíčníku Mělnická radnice, neboť jak jsem již kdysi někde napsal, tak je na poli informací vždy lepší, když je z čeho vybírat, a když si můžeme atmosféru akcí nějak přiblížit, třeba i díky minulosti. I proto jsou fotografie tak fantastickou věcí.

http://soutok.blogspot.cz/2018/03/jste-prvni-na-melniku-kteri-to-vedi-za.htmlZdroj: Soutok

Duben 3, 2018

18:36

Včera jsme se svezli po cyklostezce z Mělníka do Vraňan a viděli jsme, jaká je v tuto chvíli situace. Ale, cyklostezka se má prý brzy asfaltovat, a pak přijde i to, co bylo psáno v novinách. Dnes si ještě něco prohlédneme. Na prvním snímku je Vltava ve Vraňanech pod jezem.


Zde máme pro změnu kanál, který se na obzoru odděluje od řeky.


Toto místo patří k oblíbeným cílům nejen cyklistů.


Místo, kde se odděluje laterální kanál od řeky Vltavy, aby se opět pod Mělníkem spojily.


Ve chvíli, kdy se začalo psát o tom, že se přívoz přes Vltavu z Lužce přesune, tak mě napadlo, že to bude možná sem mezi obce Vraňany a Dědibaby.


Vůbec nevím, co to tady mají za ten domeček, ze kterého vede vrchem nad řekou jakési lano na vraňanský břeh.


Vede tu však k řece tato cesta, která má jako-by na druhé straně pokračování, a proto i ta úvaha, která by byla logická i z mapy.


Pokračoval jsem pak dále do nedaleké obce Mlčechvosty. Zatímco Vltavská cyklotrasa pokračuje z Lužce přívozem na druhou stranu řeky, tak z Lužce dnes vede do Mlčechvost k zastávce ČD  po silnici krátká nenáročná cyklotrasa číslo 8242.


Přes obec, pak vede dálková mezinárodní pěší trasa, kterou užívají turisté z Kralup nad Vltavou při cestě na Říp. Prvně jsem se rozhodl pokračovati tudy pod státní silnicí po polní cestě do Jeviněvsi.


Byly tu nádherné výhledy do kraje a zejména na Mělník. Jen mi zase něco chvíli zlobilo v objektivu a musel jsem to odříznout.


,,To jest to naše město malebné, jemuž zámek z dáli vévodí :-)"


Jeviněves, to je dnes již známé vinařství, které má dokonce i svoji turistickou vizitku, jak jsem jednou zjistil.


Na vinice ....


 .... a malebný sklípek, se vždy hezky kouká. Je jedno, který nápoj pijete častěji :-).


Samozřejmě, že nějaké ty neobvyklé věci, jako jsou třeba i legrační a zajímavé rozcestníky, tak ty rád fotím.Zde to máte celé komplet.

A na závěr ještě dvoje krásná vrata ...


.. a hlavní budova vinařství. Můžete se z obce vydat stejně tak, jako já ( s kolem to není příjemné) krkolomným stoupákem nad vinice, kde jsou výhledy na Říp, České Středohoří, ale i na Kladensko. Zpět pokračujte po vrstevnici, až vás úvozová cesta vyplivne kousek nad obcí na silnici vedoucí z obce Černouček.

Zpět jsem se vracel přes Spomyšl, Daminěves a Cítov. Okruh dal 42 km a přijel jsem zpět se západem slunce. Bylo pouhých 8 stupňů Celsia, což je proti dnešním 20 neskutečné.

A na závěr se vrátím k článku ,,
Ředitelka muzea PhDr Miloslava Havlíčková, se ve Lhotce od ministra kultury v demisi Ilji Šmída dozvěděla zajímavou věc. Žákům ZDŠ přibude vedle angličtiny pravděpodobně ještě libovolný jazyk států vyspělých ekonomik.
To byl Apríl, tak-že pokud se někdo chytil, nebo si nebyl jistý, tak to v komentáři vysvětluji.
Zdroj: Soutok

Duben 2, 2018

22:24

Už jsem to fakt nevydržel, ač možností náplně volného času bylo více a v poměrně studeném počasí jsem vyrazil po cyklostezce do Lužce nad Vltavou, abych viděl na vlastní oči, jak to tedy vypadá s tou zmíněnou cyklotrasou podle kanálu do obce Vraňany, o které mi vyprávěl snad už v únoru známý, že se tam prý buduje.

Také jsem si uvědomil, že se snad loni na jaře ( možná ještě dříve) psalo v novinách, že má být přestěhován z Lužce nad Vltavou přívoz jinam, a že se tam bude přes Vltavu budovat most pro pěší a jízdní kola. Dokonce jsem tu kdysi v nějakém článku uvažoval, že přívoz se zřejmě přestěhuje mezi obce Vraňany a Dědibaby.


A tak jsem dnes odpoledne vyrazil pěkně po zrekonstruovaném novém mostě, protože jiná možnost nebyla, a už jsem se těšil, jak si vše zase po dlouhé době prohlédnu. Vlastně to byla moje letošní cyklistická premiéra a nějak jsem se v posledních letech naučil začínat vždy cestou do Vraňan.

Jak jinak začít, než krásnými pohledy na město, řeku i kontejnery. Jsem zvědavý, zda někdy do toho Hamburku vyrazím také, když tam vede tato řeka a většinou i cestují tyto kontejnery. :-).


Tohle je prostě v Hoříně  můj oblíbený objekt....


..... a k Hořínu patří také kůň. Vždyť někam sem nás vzala škola, abychom se jako děti povozili.


Jak dlouho budou asi tyto komory ještě takto krásně vypadat ?


Pohled, který vzbuzuje hrdost, krásu a vzpomínku na film U mě dobrý :-).


Ne vždy se povede vidět takto valit se množství vody.


První letošní návštěva odpočívadel. Stále jsou O.K. Jak krásné zjištění.


Sluneční cesta od severního cípu Norska na Maltu je 7 305 km dlouhá. Chtěl bych mít v penzi tolik zdraví, sil a nutných peněz, jako občané Německa, Nizozemí, či Dánska, kteří k nám jezdí na kolech třeba až z Hamburku :-).


Zdá se, že ohryzy se proti loňsku nijak nezměnily a bobři sem už asi ani neplují.


Mé oblíbené jezírko ve Vrbně, se siluetou kostela.


Romantika místních tůní byla v 90. letech inspirací zde žijící a dnes již zesnulé malířce krajinářce Haně Stočkové.

Od horkovodu má cyklotrasa již i dělící pruh.


Přejelo tu pár cyklistů a jedna in-line bruslařka.


Tak převoz v Lužci nad Vltavou stále funguje a po budoucím mostu tu ani náznakem nic nenajdete. Tak nevím. Nikde jsem nic nečetl o současné situaci.


Zde máme hlavní památku Lužce nad Vltavou.


Na mostech v Lužci i ve Vraňanech se uvádí odstup od hladiny 4.5 metrů. Jistě víte, že má proběhnout velká akce, jejímž cílem je, aby zde mohly plout i větší a hlavně vyšší lodi.


A to už je cyklotrasa. Krásná, ale bohužel bez asfaltu a pro mé trekové kolo ne zrovna vyhovující. Pro slabý provoz se mi stále vyplatí jet po silnici.


Zde je takové místo, které naznačuje, že tu možná jednou někdo nějaký asfalt začne pokládat. Snad už brzy.


Měl jsem štěstí i na vysokou zvěř v poli.Záběry s Mělníkem v pozadí.


Cyklostezka ( zatím neoficiální) tu vede stále přímo.

Za ten den jsem toho viděl mnohem více, najel jsem 42 km, ale pokračování příště. Teď už honem něco naspat, ať zítra člověk nečučí, jak vyrytý krtek. Krásný výlet.
Zdroj: Soutok

Duben 1, 2018

14:35

Umělecký mlýn Liběchov28 březen v 13:25 · VSTUPENKY DO MLÝNA VONÍCÍ NOVOTOU nám dnes pošta doručila přímo z tiskárny. Jak jsme naplánovali a slíbili, už příští měsíc začneme mlýn pravidelně otvírat pro návštěvníky! Počínaje 21. dubnem vždy v sudé týdny v sobotu a v neděli budeme připraveni provést zájemce o mlýn i turisty v 10, 12, 14 a 16 hodin po mlýnici i dalších částech areálu, a to po celou letní sezónu až do září. Vstupné (které se netýká dětí do 15 let) bude pro návštěvníky jejich příspěvkem na probíhající opravu mlýna a pro nás závazkem a varováním, že se musíme během hodinového výkladu snažit tak, aby od nás lidé odcházeli plni jen těch nejlepších dojmů 
https://cs-cz.facebook.com/umeleckymlyn.libechov/
http://umeleckymlyn.libechov.cz/  


Liběchov čekají dvě velké události. Do kostela sv. Havla, se vrátí 19. května opravený zvon, který bude vítat účastníky obnovené Svatodušní pouti ke kostelu sv. Ducha v Liběchově.Začátek pouti bude v zámecké zahradě, kam jsem vás naposledy pozval v článku plném barev ...http://soutok.blogspot.cz/2017/09/libechov-je-mistem-k-vyletu-v-ramci-ded.html
http://kostelicek.eu/

Poslední představení mlýna u Vrátna proběhlo již poměrně dávno ( leden 2017) v článku...http://soutok.blogspot.cz/2017/01/promeny-mlyna-u-vratna-deti-maji-v.html
Od té doby se sem sjíždějí lidé a neustále mlýn fotí, protože ten dostal velikou vrtuli a celkově místo vypadá pěkně....https://cs-cz.facebook.com/mlynvratno/
Bohužel to podle recenzí vypadá, že stále není otevřený veřejnosti.

Také u Mělníka, nebo vlastně již přímo v Mělníku máme dva vodní mlýny. Polabský mlýn má svého majitele, nepíše se o něm a stojí ve stínu mělnického přístavu, který by se tak rád rozšířil.
Naposled jsem psal více o mlýnu zde:
http://soutok.blogspot.cz/2016/07/bude-se-neco-dit-s-polabskym-mlynem.html
A na závěr dnešního článku, který jsem věnoval především blízkým mlýnům, musím ještě zmínit ten v Rousovicích, ale to je asi tak všechno. Mlýn momentálně něčemu slouží a Soutok se nikdy netajil s myšlenkou, že nejkrásnější mlýny jsou ty, co slouží turistickému ruchu, nejlépe tak, jako expozice mlynářství. Tady vždy připomínám repliku mlýnského kola na říčce Punkvě, které je součástí  vnitřního prostoru restaurace a také fakt, že na říčce Pšovce sice máme hodně mlýnů, ale moc je obdivovat nemůžeme.
Jako bonus mi dovolte pozvánku do místa, které opravdu stojí za to a jste tam ještě před polednem ...
http://soutok.blogspot.cz/2015/08/vodni-mlyn-ve-slupu-byva-castym-nametem.html:-)
Zdroj: Soutok

Březen 31, 2018

22:34


Ministr v demisi, se samozřejmě zajímal o záležitosti RMM, velmi se mu skalní obydlí ve Lhotce líbilo, ale řeč přešla i na děti a mládež. Vždyť v mnoha případech to jsou právě děti, komu jsou mnohé akce muzea především určeny a je to pochopitelné, protože v mládí je budoucnost státu. A právě zde se ředitelka muzea paní Havlíčková dozvěděla docela zajímavou věc.

Je to  prý zatím v návrhu, ale uvažuje se o tom, že současná povinná výuka anglického jazyka, jako hlavního světového jazyka je již tak trochu za zenitem a doba si žádá nových přístupů. Vždyť sami víte z televize, že se podepisují různé kontrakty se státy s vyspělou ekonomikou, jako je například Čína, Japonsko, arabský svět a právě zde máme oproti ostatním státům velkou výhodu, kterou je třeba využít.

V návrhu tedy je, že si bude moci žák vedle povinného anglického jazyka vybrat ještě jeden jazyk a  tím by měla být zřejmě již zmíněná čínština, japonština a arabský jazyk. Dobrovolnost tu je i z toho důvodu, že se jedná o jazyky orientální, se zcela odlišným písmem a výuka tedy nebude tak hladká, jako je tomu u evropských světových jazyků.

Myšlenka má zcela jednoduchý důvod. Právě Češi znají světový zeměpis i dějiny mnohem lépe, než žáci v USA či v západní Evropě, a také jsme ochotní se mnohem více učit cizím jazykům i je používat, než je tomu jinde v Evropě, nebo v Americe. Z toho vyplývá,že si více získáme důvěru lidu těchto ekonomických velmocí a lépe porozumíme jejich životnímu prostředí a potřebám, což bude pro prosperitu české ekonomiky obrovská výhoda.

To mohu doložit konečně i osobně. Psal jsem si v 80. letech 20. století také do NDR ( bývalé Východní Německo). Zatímco u nás byla povinná ruština, tak tam již tehdy měli angličtinu. Když jsem se však u nás sešel s jednou svojí dopisovatelkou, tak přesto, že jsme si psali angličtinou, tak jsem byl nucený konverzovat v němčině. Nemusím vám říkat, že na mé straně bylo spíše jakési dobrovolné samostudium a  boom jazykových kurzů světových jazyků přišel až v roce 1990.

Co myslíte, jsou Češi ochotnější více se učit, více se učit cizím jazykům, než někdy až příliš hrdí vlastníci světových jazyků ?


Leila saida.
Zdroj: Soutok
16:23

Dnes si připomeneme zase několik věcí, které není na škodu vědět, ale záleží samozřejmě na vkusu.
Relativně nedávno jsem tu jeden článek věnoval výletní lodní dopravě na Labi a Vltavě v roce 2018. V článku je téměř vše podstatné, jen chybí výletní plavební řád lodi Fidelio pod Mělníkem, což je u nás jen taková maličkost :-).

Tak už jsme přece jen dále a s Mělníkem opravdu není třeba tak spěchat, ale mám přece jen nějaké informace a hlavně jsem se na facebooku lodi dozvěděl, proč mi přestala fungovat stará webová adresa na loď. Loď má novou webovou adresu a leccos se dozvíte zde:

https://cs-cz.facebook.com/fidelio.boats

http://fidelio1.cz/

Pro nás je důležité, že tu ,, naše domovská loď" zahájí sezónu 14. května a znovu bude plout do Obříství, do Zelčína a píše se také o Praze. Jízdní řád je prý stále v přípravě. Sezóna bude končit 2.10. To jsou tedy  první oficiální zprávy týkající se letošní sezóny.


Dále vás pozvu na skvělý facebook velkého mělnického fotografa a přítele pana Purše, kterým je Karel Lojka. Poslední dobou jsme  měli možnost podívat se do světa mělnických historických pohlednic, a to především díky sběrateli historických pohledů a kronikáři města Martinu Klihavcovi, který vydal na téma dvě knihy, a který je dle mého názoru člověkem na svém místě.

Mělník má však i obrovské historické bohatství ve fotografii, za což vděčíme právě především  Karlu Lojkovi a já si dnes po několika měsících dovolím znovu připomenout jeho skvělý facebook.

https://www.facebook.com/groups/1808841266008571

To je adresa, o které by měl každý patriot našeho města vědět. Již mnohokrát jsem kritizoval, že k lidem, se často zajímavé webové adresy nedostanou, protože je tisková média nesdílejí. To je samozřejmě obrovská škoda, když pomyslíte, že si s tím dá někdo práci a má to opravdu veřejnosti co říci.


Když jsem o něco výše napsal, že Martin Klihavec je člověk na svém místě, tak je tu čas, abych opět připomněl, že dne 14. dubna od  9 do 17 hodin budou přístupné středověké sklepy pod domem číslo 13 ve Svatováclavské ulici .

http://soutok.blogspot.cz/2018/03/jste-prvni-na-melniku-kteri-to-vedi-za.html

Informace již proběhla nedávno ( asi před třemi dny) také na facebooku uzavřené mělnické skupiny, jak jsem se dozvěděl . Na akci vás zve Mělnický osvětový a okrašlovací spolek MOOS a město Mělník.Slyšel jsem nářky těch, kterým se nepoštěstilo během Mělnického vinobraní 2016 navštívit Den PID v Mělníku. Bylo tu vše podstatné z historie autobusové dopravy, včetně populárních harmonik, ale chyběl tolik oblíbený a pro Mělník typický autobus Škoda RTO s vlekem.

Soutok, se loni v dubnu vydal do Prahy-Letňan, kde bylo nejen vše podstatné z historie, ale bylo možné, se seznámit i se současností. Akce měla takový úspěch, že došlo k uspořádání druhého ročníku, který bude také 14. dubna od 10 do 17 hodin a to RTO s vlekem tam také potkáte. Byl jsem mimo jiné nadšený z celé plejády historických vozů Karosa červené řady, které i u nás v barvě MHD jezdily.

Lze pohodlně navštívit sklepy na Mělníku i den PID na konečné metra v Letňanech.


A nakonec si dnes dáme kalendárium na duben ze Mšena a okolí. Převzato samozřejmě ze stránek města Mšena.

Než však dáme Mšeno a okolí, tak tu mám jeden bonus. Pokud sledujete tak, jako já cestu Tadeáše Šímy na jízdním kole přes Afriku,

... https://www.facebook.com/nakolepresafriku/

... tak vězte, že Tadeáš je v Gabonu, již jen 3 dny od hranic s Kongem a nedaleko známého Lambaréne při setkání s kolegou z Francie, kdy ztratil obezřetnost, přišel o část elektroniky. Díky tomu nemůžeme nyní sledovat jeho on-line putování přímo v mapě, ale Tadeáš slíbil, že v Bamaku dokoupí ukradenou záložní baterii, čímž začne štěnice opět fungovat. Škoda, že Googlestreet začne běžet až v Jihoafrické republice. Některé pasáže jsou asfaltové, ale třeba dnes jede Tomáš po polní cestě.

Kalendář akcí03.04.2018  Kadlín - zahájení turistické sezóny08.04.2018  Zálesácký závod zdatnosti - župní přebor10.04.2018  Přednáška Jana Tvrdoně14.04.2018  Večírek kumštýřů....pro Hanku a Járinka15.04.2018  Sázení stromků v Debři20.04.2018  Přednáška horolezce Máry Holečka21.04.2018  Velký Újezd - dětský maškarní karneval22.04.2018  Den Země - úklid lesa24.04.2018  Kadlín - tradiční sázení brambor u rozhledny24.04.2018  Zahájí - pietní vzpomínkový akt28.04.2018  Vymetání výfuků30.04.2018  Průvod a pálení čarodějnic30.04.2018  Kadlín - lampionový průvod, pálení čarodějnic
Zdroj: Soutok

Březen 30, 2018

23:39


Než si dáme program RMM na měsíc duben, tak se dnes potěšíme nějakými obrázky.
Najednou bylo asi 16.45, počasí celkem lákalo k procházce, ač občas pofukoval studený vítr, a tak jsem si dal malé kolečko. Věděl jsem, že v 17 hodin pojede dnes ze Mšena první Kokořínský rychlík letošní sezóny, ale rozhodně jsem nechtěl kvůli tomu trávit dlouhé minuty nějakým čekáním. Dnes se mi opravdu nechtělo. A tak tu máme díky tomu takovou tu krajinářskou fotku, kde nám Kokořínský rychlík projíždí Velkým Borkem.

Pole a lesy za mělnickou čtvrtí Blata jsou dnes velmi oblíbeným procházkovým místem. Často tu potkáte mladé rodiny s malými dětmi a psy.Nejhezčí pohled na město tu bývá v dopoledních hodinách, kdy je ten náš Mělník krásně osvětlený sluncem, ale situace si nevybírá.
Připadá vám něco jinak? Je to jakási brána do Rousovic, ale tentokrát přišly vrby vpravo zcela o své větve.


Byly časy, kdy se podobný terenní a vzhledově zajímavý vůz černé barvy na tehdy ještě africkém lednovém Dakaru pokoušel uspět, ale Hummer nikdy moc v tabulce rallye neoslnil.


A jak tak koukám již za šera na dálku na starý most, tak mám takový pocit, že snad dokonce ještě ve středové části zeštíhlil a snad přišel i o zábradlí. To ovšem může být jen optický klam, který způsobuje absence lešení Stále se někde kolem nás v naší blízkosti někde něco děje.Tak jsme se pokochali na závěr několika pohledy od zámku a již se pojďme podívat, co nám nabízí kalendář akcí pro měsíc duben vRMM.

Zdroj: Soutok

Březen 28, 2018

18:40Dnes jsem se bohužel dříve k počítači nedostal, ale během posledních hodin jsem se doslechl, že na Mělníku byli dnes někteří vládní politici a prý také navštívili přístav. Nyní tu mám e-mail z muzea, a tak přidávám aktuální článek.

A aby to nebylo jen o politicích, tak jsem přidal ještě tabulku, kde bude letos zelené Starobrno 13. Trochu se ten seznam restaurací v Mělníku zkrátil a je jich již jen pět. Jistě již máte mnozí naplánováno, kam zkusíte zítra vyrazit a nechali jste se inspirovat i článkem z loňska, ale i tak  tedy aktuálně zveřejňuji seznam pro rok 2018 a doufejme, že si všichni aspoň chvíli dle svého gusta posedíme.

Ministr kultury v demisi Ilja Šmíd navštívil Skalní obydlí ve Lhotce
Lhotka, 28. 3., 12:50


Při své cestě po českých pamětihodnostech navštívil ministr kultury v demisi Ilja Šmíd společně se zástupci Středočeského kraje skalní obydlí ve Lhotce u Mělníka. Skalní byt je pobočkou Regionálního muzea Mělník. Objektem ho tedy provedla ředitelka muzea PhDr. Miloslava Havlíčková, která připomněla, že toto skalní obydlí je jedním z nejzachovalejších a nejdéle obývaných na Kokořínsku. Pozornosti neušla novinka letošní sezóny. Do místního chlívku totiž přibyl model krávy v životní velikosti, na kterou Středočeský kraj finančně přispěl. Výprava obdivovala i plně funkční repliku kachlových kamen, která při středečním nepříznivém počasí příjemně hřála. Zajímavá skalní památka je přístupná vždy od května do září od čtvrtka do neděle a o svátcích. Letos tedy skalní obydlí ve Lhotce zahájí turistickou sezónu 3. května.
-KrF-
Zdroj: Soutok

Říjen 17, 2017

08:57
Mělník – Regionální muzeum na náměstí Míru hostí v sobotu 28. října Den středočeského kraje.
Kategorie: Zpravodajství
08:54
Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.
Kategorie: Zpravodajství
07:34
Mělnicko - Přinášíme vám přehled krátkých zpráv z regionu.
Kategorie: Zpravodajství
05:52
Mělnicko /ANKETA/ – „Chabá komunikace u zásadních legislativních kroků a přemíra administrativy,“ říká o hlavních příčinách, které vedou k zítřejší stávce praktických lékařů, ambulantních specialistů i lékárníků v Česku předseda mělnického sdružení praktických lékařů MUDr. Rostislav Koňařík.
Kategorie: Zpravodajství