Tip: Události z kalendáře si můžete pohodlně přenést ve formátu ICS do Vašeho mailového programu či mobilu.
Muzeum M

Zpravodajství

Duben 7, 2019

19:52

Na Mělníku je krásné to, že jaro začíná právě tady. Je začátek dubna a příroda je již oděna do nádherných barev. Byl jsem zvědavý hlavně na sakury u zahradní a vinařské školy, ale jak vidíte na čtvrtém obrázku, tak květy v aleji se teprve rozvírají.

Zdroj: Soutok
19:32

Dnešní nedělní Mělník žil především dvěma akcemi. První z nich byla velká akce na řece dole pod městem, kde nás poctil svoji návštěvou tažný remorkér Beskydy, jenž byl zhotoven v roce 1956 právě v mělnických loděnicích. Kromě prohlídky remorkéru, se návštěvníci mohli pomocí schodiště přesunout do prostoru jindy tlačené vany, která tentokrát nesloužila přepravovanému zboží, ale obrovské a krásné výstavě o historii i budoucnosti vodních cest u nás.

My však začneme nedělní sérii článků již tradiční akcí Vynášení Morany. Jsem v časové tísni, a tak to budou dnes skutečně jen obrázky. Morana vypadala tento rok zase jinak, než jindy, počasí přálo a dopravu u starého Strakova mostu zastavoval Martin Klihavec. Tak nějak by se dal stručně shrnout obsah průvodu. Zaznělo samozřejmě množství říkanek i písniček za doprovodu části souboru Jarošovci, ale to již každý znalý těchto akcí ví.

Prohlédněte si tedy obrázky z akce .... a já jdu na další články :-). Snímky jsem neupravoval, netřídil podle kvality a zbytečnosti, ani nerovnal do roviny. Není čas.

Zdroj: Soutok

Duben 6, 2019

16:33

Milí čtenáři,
akce se nám již rozeběhly neuvěřitelným způsobem a je jenom na nás, zda si zvolíme nějaký individuální program, nebo se něčeho účastníme. Na úvod článku si dáme nejbližší akce místního muzea a v prvním příspěvku krásně navážeme na téma z minulého článku, kterým je řeka.

Nespoutaná řeka
5. 4. – 9. 6. 2019 Regionálního muzea Mělník - velký sál

Tématem hned několika programů mělnického muzea v roce 2019 bude příroda a voda. Od dubna do června poteče velkým sálem Nespoutaná řeka. To je název výpravné výstavy, která seznámí návštěvníky s přírodou říční krajiny a významem řek pro člověka

. Výstavní panely přinesou informace o dopadech regulace řek na životní prostředí, povodních na Mělnicku, vymizelých tažných druzích ryb (losos, jeseter) nebo o invazních druzích rostlin a živočichů, kteří se šíří v řekách a jejich okolí (například netýkavka žláznatá, nutrie říční, nepůvodní druhy raků).


Mezi nejatraktivnější vystavené preparované živočichy budou patřit exponáty ledňáčka říčního u hnízdní stěny, vydry říční, bobra evropského, včetně ukázky bobrem ohlodaného kmene nebo mývala severního. Nebudou chybět interaktivní zóny a možná i živá zvířátka. Součástí výstavy bude projekt pro třídy základních škol. V něm budou školáci hodnotit čistotu vody, poznávat hlasy našich žab, zkoumat vodní bezobratlé živočichy, nebo určovat typické rostliny lužních lesů.
-Libor Praus-Ještě jednou si tedy plakátem připomeneme zítřejší vynášení Morany .....

...., a že se nejedná jen o akci, která probíhá pouze na Mělníku, tak si dáme i plakát ze Mšena. Vždyť mšenské kalendárium si našlo již tak nějak své místo na stránkách Soutoku, podobně, jako výstavy v Lysé nad Labem.

Pokud si zajdete do muzejní kavárny, tak tam si můžete prohlédnout výstavu fotografií s tématikou včel.

Již příští sobota bude patřit Velikonočnímu jarmarku v regionálním muzeu Mělník a určitě jste si někteří všimli, že nám dnes začala opět sezóna trhů na náměstí Míru.


Někteří občas jezdíte na levnou jízdenku PID i na výstaviště do Lysé nad Lysé nad Labem, tak zde máme čerstvý program nejbližších akcí.


A několika obrázky z minulosti si připomeneme, že příští víkend tu máme již třetí Autobusový den v pražských Letňanech u konečné stanice metra. ( 10-17 hodin) Můžete obdivovat současné autobusy jezdící v PID, historické autobusy, kterými se můžete svézt a samozřejmě nechybí občerstvení, propagační materiály a atrakce pro děti. Více na ....

https://pid.cz/autobusovy-den-pid-v-letnanech-13-4-2019/
Zdroj: Soutok

Duben 5, 2019

23:12

Jako občasný divák živého přenosu z lodi Rio 2 čtu občas také příspěvky dalších diváků a občas to jsou zajímavé a přínosné věci. Pokud to ještě nevíte, tak jeden komentář za všechny ....

Den otevřených dveří na remorkéru s výstavou v Mělníku
Remorkér Beskydy
Přijďte si prohlédnout zadokolesový motorový remorkér BESKYDY, a výstavu „Vodní cesty pro 21. století“ o tisíci leté historii vodních cest v českých zemích a jejich budoucnosti v nákladovém prostoru tlačného člunu.
Unikátní technická památka bude k vidění pouze v neděli 7. dubna 2019 od 10 do 18 hodin u městského mola Mělník.  Jediný funkční tažný remorkér tohoto typu v Evropě i po 60 letech služby stále aktivně využívá Ředitelství vodních cest ČR k vlečení lodí za nízkých vodních stavů. Remorkér byl postaven právě v loděnici Mělník v roce 1956 a jeho původní, stále plně funkční motor ojedinělé konstrukce, nikde jinde neuvidíte. Prohlídky s odborným výkladem. Více na www.rvccr.cz nebo www.facebook.com/rvccr/.
http://www.rvccr.cz/

Protože je loď již na řece pod mělnickým kopcem, tak jsem nelenil a již dnes jsem vyběhl pořídit nějaké fotografie. Podle některých zpráv tu měla být ještě Labská princezna a jakási červená velká loď, ale tyto lodi jsem tu dnes ( v pátek odpoledne) již nenašel.

Délka téměř 60 metrů a šířka se moc neliší od šíře Labské princezny, která je zatím největší osobní lodí, jaká tu kdy plula.

https://soutok.blogspot.com/2016/05/melnikem-dnes-projizdela-nejvetsi.html
Loď Rio 2 je vlastně nejslavnější internetovou lodí v ČR. Kamera umístěná na tlačném remorkéru nám umožňuje sledovat zejména krajinu kolem řeky Labe mezi Hamburkem a Děčínem, ale občas loď na našem území zajíždí až do Lovosic a vyjímečně k nám do Mělníka.

Sleduji její plavby průběžně již rok a nyní je v Mělníku teprve podruhé. Tedy, lépe řečeno byla. Loď připlula ve čtvrtek 4.4 ve 13 hodin a v pátek ráno již opět odplula s nákladem do Lovosic. Při nízkém stavu hladiny řeky loď loni  v létě operovala zejména na kanálech mezi Magdeburkem a městy nedaleko Rýna.

Vy se na její plavbu můžete kdykoliv podívat na webu https://www.mall.tv/lod-rio

A protože jsou to plavby zdlouhavé, tak se již našli koumáci, kteří vám zpracují úsek 50 km do čtyř minut. Vy si potom připadáte, jak na motorovém člunu. Letos navíc existuje služba, která vám umožňuje vrátit přenos až o 4 hodiny zpět a můžete si tak dodatečně prohlédnout s určitou časovou prodlevou místa, která vás zajímají, když nemáte zrovna čas u toho sedět v reálném čase.


Toto je například průjezd lodi kolem rezidence Karla IV. v Tangermünde. To ještě vezlo Rio 2 a dvě naše další lodi pivní tanky z Hamburku do Lovosic.

A podívejte se na toto úchvatné zrychlené video, které vás přepraví z Hamburku několik desítek kilometrů proti proudu řeky:

https://www.youtube.com/watch?v=O9GQSWEsjcA&feature=youtu.be


Zde jsme již před mělnickým přístavem.


Příjezd do přístavu.


A na samý závěr již vlastní fotografie plavidla. Lépe to zkrátka nešlo. To by musel člověk být někde u řeky, nebo na komorách v Beřkovicích a hlavně v příznivém mimopracovním období.
Připomínám, že  v neděli 7. dubna je také od 15 hodin Morana. Je to s podivem, protože loni jsme pohřbívali zimu a přitom ještě pěkně vládla, a tak se to letos posunulo na teplejší a jistější období, ale nyní to působí podivně.

Trochu mi to připomíná ty nedávné akademické debaty o letním čase. Pořád se najde dost pitomců, kteří pořád žvaní o zimním čase a přitom vůbec neví, jaký je rozdíl mezi Středoevropským časem a zimním čase. To není to samé. Právě v zimě lidé nadávají, jak to dlouho trvá, než vyjde slunce. Díky SEČ je to v 8 hodin, ale pokud zůstane LEČ, tak to bude až v 9 hodin. Zkrátka, někde budou lidé nejen vstávat do tmy, ale ještě v ní budou tři hodiny pracovat.

U nás byl zimní čas zavedený chvíli po válce a znamenal, že slunce vycházelo už v 7 hodin, ale zapadalo v 15 hodin. Umíte si jistě představit ten zmatek lidského organizmu, kdybychom střídali všechny tři časy.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Zimn%C3%AD_%C4%8Das

A proto moudrá příroda i naši předci používali čas pro určitý poledník, který má hodně blízko právě k pásmovému času, který známe třeba ze slunečních hodin. Vždyť právě u nás na 15. stupni je to skutečně rozdíl o hodinu proti GMT a pamatuji dobu ( 70. léta 20. století), kdy Paříž a Francie měla poledne, Nizozemsko s Belgií 12.20 a Německo i  naše republika 13 hodin.

Je pravda, že nás dříve potřeba letního času ani trochu nepálila, dokud jsme jej neznali, ale snadno si člověk zvykl, byť mnozí vždy aspoň 14 dní  ráno nadáváme. Jenže v zimě už máme zase ten pravý a správný čas. Zatím.


A na závěr ještě fotku nového budoucího obchodního domu poblíž velkého Teska, kde by měl být nějaký dětský obchod. Jak vidíte, tak zatím máme obrysy.

Hezký víkend!  A už jsme 12 minut v sobotě :-).

Zdroj: Soutok

Březen 30, 2019

20:01

Dostal jsem v pátek odpoledne  zprávu, že jsou po dlouhé době nějaké mimořádně dobré podmínky pro příjem dálkového rozhlasového vysílání v pásmu DAB+ ....

http://www.digitalradiodab.cz/co-je-dab-.html

...., tak jsem navečer zašel za náš zámek, abych to otestoval. Nebyla to sice taková bomba, jako 27. prosince, kdy jsem ulovil  na malou anténku kapesního rádia dokonce multiplex z Hesenska a dokonce hrál, ale i tak chodilo alespoň i s poslechem Sasko-Anhaltsko ( 6B, 11C ), Durynsko 8B, Střední Franky 8C a Norimberk 10C. Bavorské kanály 11D, 10B a 12D považuji za zlepšených podmínek za standard. Zachycen byl i 10B z vysílače Cottbus-Calau.https://www.ukwtv.de/cms/deutschland-dab/bayern-dab.html

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f7/Bayern-Regierungsbezirke.png

A pak mě tak napadlo, že bych to mohl zkusit ještě v sobotu ráno, protože to bývají obvykle také dobré podmínky. Ráno ? Tak 8.30, to byl na mě úspěch, a kdyby nešlo o rádio, nebo o výlet někam, tak bych se jen těžko přemlouval :-).

Na prvním snímku vidíte mé oblíbené sluneční hodiny na boku hotelu Zlatý beránek. Fotil jsem je již několikrát, ale aby ukazovaly takový brzký čas, tak to je k nevíře. Jsem zvědavý, zda se dočkám doby, kdy tady půjdu v létě třeba v 6.30 a bude mi jedno, zda je pondělí, nebo neděle :-).

Byl to nádherný zážitek. Celé město bylo zalito dopoledním sluncem, ještě bylo všude takové mrtvo, člověk byl rád, že žije právě zde, a pak mě najednou napadlo, že bych ty osvícené budovy na začátku krásné soboty mohl nafotit pro potěchu očí občanů našeho města.

Fotil jsem to mnohokrát, ale mně se to neokouká, ačkoliv vím, že stejně krásně je kdekoliv jinde v přírodě, v jiném městě, nebo v historickém centru matičky Prahy. Ale, přece jen je toto náš domov, zde máme nejvíce přátel a rádi navštěvujeme místní akce i podniky.Užijte si tedy také ty krásné záběry nádherného dne u nás doma, a pak se podívejte  do našeho nejstaršího a nejhezčího parku na Polabí, kde toho již hodně kvete. V brzké době nás jistě potěší i japonské třešně Sakury vedle zahradnické školy, které jsem tu již kdysi také někde vyfotil.

Na závěr dnešního článku si vás dovolím pozvat na web .....

https://www.mall.tv/lod-rio

Tři české lodi plují momentálně z Hamburku někam do České republiky a vezou těžké obrovské pivní tanky. Kapitán nám nesdělil, kam tanky putují, nikdo se neptá a jeden komentující tvrdí, že cílovou stanicí bude zřejmě pivovar Velké Březno. Dnes v 11 hodin proplula loď Rio 2 kolem rezidence Karla IV. v Tangermünde, kde císař trávil poslední období svého života.

https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sveta/hrad-karel-iv-v-nemecku.A160529_155254_kolem-sveta_skr

A co vy, už máte plán na neděli :-)? Za mělnickým zámkem dnes chodilo mnoho mladých lidí, se sklenicemi a lahvemi bílého vína a kochali se pohledy do kraje. Zdravím tímto také mělnicko- čáslavskou sestavu, kterou jsem spolu u zámku vyfotil a díky za pohárky bílé Ludmily. Byla dobrá :-). Slunce prostě umí zázraky a lidé si mohou být tak nějak blíže.

A varování nakonec. Showman Dan Nekonečný zemřel na infarkt. Po alkoholu nikdy nelezte do vany. I zdravý člověk nemusí vždy odhadnout vhodnou teplotu vody a snadno si rozházíte tlak a může vám být i trochu špatně. Když už, tak raději chladnější vodu, ale po alkoholu raději do vany nechoďte.

Pozor, mění se čas ! Bude mít Slovensko na postu prezidenta pohlednou ženu ? Pořád se něco děje.

.

Zdroj: Soutok

Říjen 17, 2017

08:57
Mělník – Regionální muzeum na náměstí Míru hostí v sobotu 28. října Den středočeského kraje.
Kategorie: Zpravodajství
08:54
Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.
Kategorie: Zpravodajství
07:34
Mělnicko - Přinášíme vám přehled krátkých zpráv z regionu.
Kategorie: Zpravodajství
05:52
Mělnicko /ANKETA/ – „Chabá komunikace u zásadních legislativních kroků a přemíra administrativy,“ říká o hlavních příčinách, které vedou k zítřejší stávce praktických lékařů, ambulantních specialistů i lékárníků v Česku předseda mělnického sdružení praktických lékařů MUDr. Rostislav Koňařík.
Kategorie: Zpravodajství

Říjen 16, 2017

09:44
Hostín - Novou prodejnu masa ze zvěřiny otevřeli v pátek odpoledne v Lesním závodu Maxmilián v Hostíně u Byšic na Mělnicku. 
Kategorie: Zpravodajství
07:26
Mělnicko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.
Kategorie: Zpravodajství
06:23
Mělnicko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.
Kategorie: Zpravodajství
05:51
Liběchov – Zdejší nádraží je už nějakou dobu předmětem diskuzí nejen místních obyvatel. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) chystá výrazné změny na trati Mělník – Litoměřice, které se dotknou právě liběchovického nádraží. O jeho budoucnosti však nemají jasno ani představitelé města. Varianty řešení se navíc často mění.
Kategorie: Zpravodajství

Říjen 15, 2017

14:28
Stochov - Bezmála tři stovky motorkářů nejen z regionu se sjely v sobotu na základnu MBA Stochov do tamního Bikers baru, aby zde společně ukončili letošní sezónu.
Kategorie: Zpravodajství

Říjen 14, 2017

05:24
Mělník - Celkem 257 kartonových modelů vytvořil Marek Suchý, který právě vystavuje svá díla v malém sále Regionálního muzea Mělník. 
Kategorie: Zpravodajství

Říjen 13, 2017

15:44
Mělník - Velký sál Masarykova kulturního domu se zaplnil studenty středních škol. Strážníci je pozvali na velmi zajímavou besedu s názvem Mělničáci, pojďme si pomáhat. 
Kategorie: Zpravodajství
14:00
Mělník, Neratovice - Prohlédněte si miminka, která se nově narodila v mělnické a neratovické porodnici.
Kategorie: Zpravodajství
09:04
Mělnicko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.
Kategorie: Zpravodajství
08:30
Chybné či pokažené značení, silnice vedoucí nikam a zmatení řidiči. Podívali jsme se na ty největší a nejvtipnější přešlapy, nesmysly a podivnosti ze složitého světa dopravní infrastruktury.
Kategorie: Zpravodajství
05:50
Neratovice - Všechny železniční přejezdy mezi Neratovicemi a Čelákovicemi čekají opravy. Řidiči musí počítat se zmatenými dvěma měsíci, protože uzavírky se budou každou chvíli měnit. A spolu s nimi i objízdné trasy.
Kategorie: Zpravodajství