Tip: Nemáte se jak dostat domů? Pomůžeme vám zde.

Zpravodajství

Leden 1, 2018

23:01

Jestli-že jsme si v roce 2016 připomínali zde na Mělníku 700. výročí narození Karla IV. , tak v dubnu 2017 zajel Soutok do Prahy, aby zde mimo jiné sháněl výroční turistickou vizitku s Marií Terezií od jejíhož narození ( také květen) uplynulo 300 let.
http://soutok.blogspot.cz/2017/04/velikonoce-ve-zlate-praze-jiz-pred.html.

Před koncem roku 2017 jsem do Prahy zavítal znovu ( článek) a znovu je tu Marie Terezie. Tentokrát v dvoudílném velkofilmu ....
https://www.csfd.cz/film/485135-marie-terezie/prehled/
...., jehož první část jsme mohli před malou chvílí na televizní obrazovce shlédnout a druhá část je již zítra. Dle mého názoru, se jedná na rozdíl od jiných nedávných pokusů v oblasti historických filmů zatím o velmi zdařilé dílo, čímž zvu čtenáře ke druhému dílu v úterý 2.1. ve 20 hodin.

 A protože ty články o Praze, jakož i moje dvojí vycestování za její vizitkou a současný velkofilm na obrazovce do sebe tak krásně symbolicky zapadají, tak mě napadlo v úvodu nového roku 2018 tuto symboliku užít i jako úvodník k představení prvních akcí v místním RMM v měsíci lednu. Konečně, historie je nesmírně krásná i poučná věda, které se dotýká v některých článcích i Soutok a nejen v těchto níže uvedených.

 Obklopuje nás na každém kroku, v časopisech, knihách, filmech a najdeme ji i na výletech u nás, nebo i jen kousek za hranicemi. Vždyť i Lužice a Rakousko, stejně tak, jako Horní Falc, či Donínsko a mnoho dalších míst za hranicemi i dále od nich jsou místy, které byly našim společným územím a jistě z toho můžeme mít pěkný pocit. Pokud také rádi cestujete a třeba i občas k sousedům, tak vám přeji,ať si přivezete vždy příjemné zážitky ze setkání s krajinou i s lidmi.

http://soutok.blogspot.cz/2015/08/soutok-byl-v-hlavnim-meste-monarchie.html
http://soutok.blogspot.cz/2017/07/melnik-vdeci-za-povyseni-na-mesto-krali.html

Zdroj: Soutok
17:31Posledním dopravním hitem Mělníka je možnost přímého spojení do Slaného a Kladna v rozumnou dobu a za slušný peníz. Od začátku prosince máme možnost jet každý pracovní den v 9.33 dopoledne a o víkendu v 9.00 do Slaného a Kladna přímou linkou za rozumných 32 a 40 Kč v jednom směru.

 Návrat stejnou linkou číslo 617 je poněkud neobvyklý. Poslední přímý spoj do Mělníka odjíždí v pracovní dny z Kladna ve 12.20 s příjezdem ve 13.58 do Mělníka a o víkendu to je v 16.50 s příjezdem v 18.25, což je pro víkendové turisty docela zajímavý čas.

Vzpomněl jsem si několik let nazpět na svoji návštěvu u našeho největšího menhiru u obce Klobuky v Čechách, což je právě nedaleko Slaného a zapřemýšlel jsem, zda bych nějak mohl využít výhodně železnice, nebo autobusu. Mimochodem, není tam jen menhir, ale je tam těch věcí k návštěvě více ( Peruc ,Panenský Týnec, Louny). A víte, jak tedy mé pátrání dopadlo? Nijak slavně, spíše naopak.


Když vyjedete v pracovní den z Mělníka linkou číslo 617 v 9.33, tak přijedete do Slaného asi v 10.37. Odtud vyjíždí k ,,menhiru" a do Panenského Týnce v 10.45 autobus a další až ve 14.30! Tato linka už není v PID a vůbec nečekejte, že do Slaného přijedete s dostatečným předstihem na přestup, neb budete možná ještě chvíli hledat stanoviště následné linky.

Řeknete si: ,, Fajn, tak když pojedu o víkendu v 9 hodin, tak to chytnu v pohodě." Omyl, linkový autobus jezdí jen v pracovní dny. A co tedy do Kralup linkou 466 přes Spomyšl, a pak přímo vlakem až k cíli? O víkendu jezdí do Kralup jedna spoj v 16.25 a jinak nic, ale vyberme si třeba jen zítřejší pracovní den, kdy má někdo ještě volno.

A zase nic nenavazuje. Přímé vlaky z Kralup ke zmíněným cílům odjíždí v 8.51 a v 11.51 z Kralup. A jak to jezdí v pracovní dny z Mělníka? První spoj linky 466 v 6.30 s příjezdem už v 7.30 do Kralup. Druhý v 8.10 s příjezdem v 9 hodin, což už je pozdě. Třetí v 10.10 s příjezdem v 11 hodin, což je 50 minut čekání a už máte poledne. Prostě mám pocit, že levý břeh Labe ve vztahu k Mělníku PID nějak nezvládla. Ano, dá se ještě jezdit zdlouhavě do Kralup vlaky, ale kde to jsme.

. Do Roudnice je to v pracovní dny od Mladé Boleslavi podstatně lepší, ale o víkendu jede první autobus do Roudnice až v 11.15. Na koridor ve směru do Německa a na Karlovy Vary, tak budeme i nadále užívat železniční trať číslo 072 s nejčasnějším prvním víkendovým příjezdem do Ústí až někdy v 7.50. V tomto ohledu se tedy zdá, že PID zrovna nějak nezazářila a nemotivuje lidi k tomu, aby nechali auta doma, pokud se vypraví k některým bližšícm cílům.

Na druhou stranu je fajn,že máme takové super spojení na Prahu a potažmo k opravdu vzdáleným cílům, což užijeme především v létě, kdy nás dlouhý bílý den zve i ke vzdálenějším cílům.
Zdroj: Soutok

Prosinec 31, 2017

14:16


A je tu Silvestr. Trošku jsem si dnes hrál a vytvořil jsem na úvod takový pohled, který má aspoň částečně představovat tu směsici hudby, která je mi blízká. Aktéry není třeba představovat a pokud vám tři obrázky nic neříkají, tak stačí trošku zajít nazpět do různých seriálků a článků o etnické hudbě. Kromě světoznámého rocku a popu je málo známá melodická taneční hudba z různých koutů naší modré planety prostě super, ač i tady musíme vybírat. No tak dobře
Zdroj: Soutok

Prosinec 30, 2017

19:13

Vánoce, to je i čas pohádek a asi jste si již mnozí všimli, že se velmi často točí na Kokořínsku, poblíž Liběchova, ale někdy samozřejmě třeba i v Česko-Saském Švýcarsku, apod. Jednou z nich je například pohádka Láska rohatá z roku 2009, která byla zrovna nedávno v televizi a snad jste poznali, že se tam objevil skalní útvar Harfenice poblíž obce Želízy.

Vánoce jsou také časem návštěv,  ale i výletů, nebo jen procházek. Mně se dnes podařilo tyto možnosti spojit a díky tomu tady máme vlastně takovou pozvánku na výlet nedaleko od našich domovů, což v tomto případě dokonce souvisí i s těmi vánočními pohádkami.

Do Štětí jezdí dnes z Mělníka přes Liběchov autobus číslo 369 snad každých 30 minut až hodinu, vlak poměrně také často, a když pominu i vlastní autodopravu, tak vlastně není co řešit.


Liběchovsko proslulo hlavně díky skalním plastikám sochaře a zámeckého kuchaře Václava Levého, který v tamních lesích vytesal do skal v polovině 19. století svá čtyři díla, která jsou vyhledávána návštěvníky z celé republiky. Harfenice, Had, Čertovy hlavy, nebo jeskyně Klácelka, to jsou zkrátka výtvory, které tu vznikly v době, kdy Liběchovu vládl Antonín Veith
... https://cs.wikipedia.org/wiki/Anton%C3%ADn_Veith


Existuje sice okruh po modré tustické značce v délce 12 km, který vás provede kolem všech čtyř zmíněných objektů, ale osobně doporučuji i jinou variantu, která vás provede podle říčky Liběchovky.

Od autobusové zastávky před restaurací Beseda, se vydáte parkovou alejí, která vás povede kolem fotbalového hřiště a místního autokempu po zelené značce do části zvané Boží Voda. Kdysi zde byly malé lázně, ale dnes zde najdete již jen malou kapličku u cesty, poklidnou komunikaci a pod vámi zůstanou rybářské sádky, odkud na Vánoce také putují k prodejcům kapři, nebo si je snad ještě dnes můžete vybrat přímo zde.

Za nimi se můžete rozhodnout, zda se nejprve vydáte po modré značce na Klácelku, nebo zda budete pokračovat stále po zelené kolem zahradnictví ( účiliště) a dále podle Liběchovky ke koupališti v obci Želízy. Po několika desítkách metrů minete v rovném směru turistickou křižovatku, projdete kolem dvou obrovských vil a dojdete na křižovatku, kde odbočuje vlevo žlutá značka, po které se vydáte.

Žlutá je takovou zkracující spojnicí na modrou okružní značku, která vás dovede k plastikám Harfenice a Had.


Právě Harfenice si zahrála ve zmíněné pohádce ( pojmenováno podle sedící ženy, která měla hrát na harfu).

Patří k ní vedle těch masek ještě tato jeskyně. Až půjdete k Hadovi, tak si ohlídejte levou stranu cesty, kde objevíte obličej sfingy, který však není dílem Václava Levého a je mladšího data.


Střední část Hada podlehla poměrně brzy přírodním vlivům, ale všimněte si na plastice i velké sekery nad touto částí. Možností pokračování je více, ale my se vrátíme až na rozcestí k vilám a odtud zajdeme přímo na hlavní silnici do Želíz. To jsme již opět na okruhu ( modrá značka), který nás přes Čertovy hlavy a Klácelku dovede zpět do Liběchova.


Ještě před obcí si všimněte vlevo těchto mokřadů.


Krátká naučná stezka se v únoru jen bělá, když začnou kvést sněženky a bledule. Na snímku je i část povalových chodníků, které tu podle Liběchovky vedou.


Vysoko nad obcí Želízy najdete Čertovy hlavy a je od nich dnes takovýto výhled. Vpravo mimo záběr je ještě hora Říp.


Čertovy hlavy byly celá desetiletí ukryty v lese, nebo alespoň v poslední fázi bránili divákům trošku kmeny stromů. Jedná se ohledně jejich velikosti o plastiku světového významu.


Dnes jsou opět po více než 100 letech ( také je tu někde článek)  vidět až ze silnice. Bohužel byl jižní svah dnes velmi blátivý a dalo mi to při prudkém sestupu zabrat. Doporučuji v podobných podmínkách tuto cestu spíše k výstupu, nebo se možná vrátit do obce a pokračovat vsí obchvatem.


Ze Želíz na Klácelku, se opět zase chvíli stoupá, ale pak vás čeká tento romantický lesík, který však vyžaduje trochu soustředění a zejména pokud jdete s dětmi. Nejde o exponovaný terén, nehrozí závratě, ale odbočení z cesty může být osudné. Jsou tu totiž hluboké skalní strže. Nejde však o dlouhý úsek, ale snad jen o 100-200 metrů. Hlídejte si hlavně děti a psy.


Klácelka je velmi zdobným útvarem. Kromě soch a plastik venku na vás čekají výjevy ještě uvnitř jeskyně na stěnách. Dobré je mít baterku, nebo fotoaparát. Také jsem někde zde již o ni psal podrobněji, ale pro ty zvídavější je snad nejrychlejší web....
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kl%C3%A1celkaOd Klácelky sejdete dolů na státní silnici , dáte se vlevo ( docela dobrá cesta podle ní) a teprve asi po 100 metrech ji přejdete. Modrá značka vás dovede podle velkého rybníka opět do Boží Vody, odkud se vrátíte po stejné cestě, jako jste vyšli.


Boží Voda s jedním ramenem Liběchovky působí romanticky. Na celou procházku počítejte tak s dobou 2,5 hodiny. Výhodou je, že můžete okruh různě zkrátit a některý z cílů třeba i vypustit.To byla tedy taková výprava do míst pohádek, do krásné lokality poblíž Liběchova jen nedaleko našeho města. Liběchov má i info centrum, několik restaurací, zámek s parkem, kostelík, kostel, hřbitov, vlakové nádraží, řopíky ( bunkry), ale to by byla zase jiná písnička.


Včera jsem konečně objevil plán návštěv legiovlaku pro rok 2018 a konečně je tam i Mělník, ale i nedaleký Brandýs nad Labem, nebo Poděbrady. Soutok navštívil legiovlak již letos v květnu v Kolíně ( je tu článek a fotografie) a v roce 2018, také v květnu bude vlak u nás. Součástí projektu je i fakt, že čas od času přibude i nějaká ta replika nového vozu, tak se necháme překvapit. Ostatně, lokomotivu legiovlaku jsem v Kolíně neviděl.

Zdroj: Soutok

Říjen 17, 2017

08:57
Mělník – Regionální muzeum na náměstí Míru hostí v sobotu 28. října Den středočeského kraje.
Kategorie: Zpravodajství
08:54
Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.
Kategorie: Zpravodajství
07:34
Mělnicko - Přinášíme vám přehled krátkých zpráv z regionu.
Kategorie: Zpravodajství
05:52
Mělnicko /ANKETA/ – „Chabá komunikace u zásadních legislativních kroků a přemíra administrativy,“ říká o hlavních příčinách, které vedou k zítřejší stávce praktických lékařů, ambulantních specialistů i lékárníků v Česku předseda mělnického sdružení praktických lékařů MUDr. Rostislav Koňařík.
Kategorie: Zpravodajství

Říjen 16, 2017

09:44
Hostín - Novou prodejnu masa ze zvěřiny otevřeli v pátek odpoledne v Lesním závodu Maxmilián v Hostíně u Byšic na Mělnicku. 
Kategorie: Zpravodajství
07:26
Mělnicko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.
Kategorie: Zpravodajství
06:23
Mělnicko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.
Kategorie: Zpravodajství
05:51
Liběchov – Zdejší nádraží je už nějakou dobu předmětem diskuzí nejen místních obyvatel. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) chystá výrazné změny na trati Mělník – Litoměřice, které se dotknou právě liběchovického nádraží. O jeho budoucnosti však nemají jasno ani představitelé města. Varianty řešení se navíc často mění.
Kategorie: Zpravodajství

Říjen 15, 2017

14:28
Stochov - Bezmála tři stovky motorkářů nejen z regionu se sjely v sobotu na základnu MBA Stochov do tamního Bikers baru, aby zde společně ukončili letošní sezónu.
Kategorie: Zpravodajství

Říjen 14, 2017

05:24
Mělník - Celkem 257 kartonových modelů vytvořil Marek Suchý, který právě vystavuje svá díla v malém sále Regionálního muzea Mělník. 
Kategorie: Zpravodajství

Říjen 13, 2017

15:44
Mělník - Velký sál Masarykova kulturního domu se zaplnil studenty středních škol. Strážníci je pozvali na velmi zajímavou besedu s názvem Mělničáci, pojďme si pomáhat. 
Kategorie: Zpravodajství
14:00
Mělník, Neratovice - Prohlédněte si miminka, která se nově narodila v mělnické a neratovické porodnici.
Kategorie: Zpravodajství
09:04
Mělnicko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.
Kategorie: Zpravodajství
08:30
Chybné či pokažené značení, silnice vedoucí nikam a zmatení řidiči. Podívali jsme se na ty největší a nejvtipnější přešlapy, nesmysly a podivnosti ze složitého světa dopravní infrastruktury.
Kategorie: Zpravodajství
05:50
Neratovice - Všechny železniční přejezdy mezi Neratovicemi a Čelákovicemi čekají opravy. Řidiči musí počítat se zmatenými dvěma měsíci, protože uzavírky se budou každou chvíli měnit. A spolu s nimi i objízdné trasy.
Kategorie: Zpravodajství

Říjen 12, 2017

16:20
V Aeru Vodochody završila tento týden svůj přeškolovací výcvik na letouny L-159 již třetí skupina pilotů iráckého letectva. Výcvik pozemního personálu a iráckých leteckých instruktorů však pokračuje i nadále. 
Kategorie: Zpravodajství