Tip: Nemáte se jak dostat domů? Pomůžeme vám zde.

Zpravodajství

Prosinec 8, 2019

16:21

Třebechovický Proboštův betlém je jediným betlémem v České republice, který byl v roce 1999, jako jediný prohlášený za národní kulturní památku. Celý pohyblivý betlém byl vytvořen před 100 lety ze dřeva a je sestavený z 2 000 ks dílů.

Osobně jsem jej navštívil v roce 1974 a ani se nedivím, že v tomto městečku v podhůří Orlických hor vzniklo později i Třebechovické muzeum betlémů.

https://www.betlem.cz/cz/o-nas/

https://www.betlem.cz/cz/

K Vánocům prostě patří především ozdobený stromeček a betlém, ale pro mnohé z nás je to také svátek pohody, volného času, dobrého jídla, sváteční televize, návštěv, užívání si nových dárků ..... a někdo si občas rád udělá nějakou tu procházku, nebo dokonce výlet.

Ostatně, vstávat o víkendu v časných hodinách, kdy nemusíme, připadá některým lidem zvláštní a při delším volnu je to spíše  milým zpestřením, pokud již kráčíme vstříc výletu, na který se těšíme.


Vy jste měli možnost koukat v pátek večer na Vánoční kameňák z našeho města a koukali jste v početném množství. Poznal jsem to podle zvýšené sledovanosti u článku z února 2015, kdy se to tady natáčelo, a také jsem zavzpomínal nejen na to, jak jsem byl u jedné scény přítomen, ale také na to, že poměrně mladý Jiří Pomeje ( řidič náklaďáku se sněhem) už není mezi námi. Jak jen je vše pomíjivé a nevyzpytatelné.

Ale, pojďme k dnešku. Byla pochopitelně dopoledne populární Toulavá kamera a já opět zaujal již ten svůj rozporuplný postoj. ,, No jo, budou Vánoce, tak to bude zase samý betlém" prohlásil jsem a věnoval se raději PC. Jak tam není cestování, krásná krajina a hezké počasí s typy na výlet, tak mě to převážně moc nebere.

 A přesto musím prohlásit, že betlémy jsou krásné, zejména těch starých, nebo těch, které jsou spojené nějak s naší osobou, tak těch si člověk váží nejvíce. Jeden takový krásný betlém je například v Jindřichově Hradci a my můžeme mít radost, že od nového jízdního řádu ČD dokonce jezdí ráno z Prahy přímé spoje odbočující v městečku Veselý nad Lužnicí do Třeboně ( zde přestup na Jindřichův Hradec) a Českých Velenic / Gmündu.

V JH můžete navštívit  slavný betlém,slavný zámek, či tamní vyhlášenou úzkorozchodnou železnici .

https://www.mjh.cz/expozice-muzea/kryzovy-jeslicky

Největší lidový mechanický betlém na světě, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů.


Už jsem tu mnohokrát psal, že naše vlast je nádherná a není snad v možnostech člověka být u každé krásné rozhledny s nádherným výhledem, u každé krásné skály,romantické hradní zříceniny, nebo navštívit každičké město v ní.

Samozřejmě, že bylo už tenkrát v dobách našeho dětství i mládí spousta lidí, kteří už tenkrát jezdili k moři do Rumunska, Bulharska, Jugoslávie ( dnešní Chorvatsko), nebo i dokonce na Západ, či do Tunisu, Egypta apod. , ale mladí lidé holdují také vodáctví na Ohři, Vltavě, Otavě, Lužnici atd. atd., trempinku, diskotékám, popíjení piva a společenské zábavě a najednou zjistíte, že pořád máte na všechno málo času a život žene a žene.

Internet tenkrát nebyl, a když chtěl člověk něco vidět a nejel tam osobně, tak jedinou nadějí byl dokumentární cestopisný pořad v televizi. Technika ani dále nebyla. Vždyť o mobilních telefonech se u nás začínalo mluvilo až někdy v roce 1997, kdy si ty první obrovské krámy podobné vysílačkám pořizovali zprvu jen ti úspěšnější podnikatelé. Tady byla technicky na čele Korea a Japonsko. Popularita videa a VHS kazet byla jen o několik let dříve a díky DVD už dnes ani mladí neví, co to bylo za vymoženost :-).

Je pravda, že se v základních školách učil povinně jenom ruský jazyk, ale to neznamenalo, že se člověk nemohl pokusit vzdělávat třeba i jen jako samouk, nebo docházet na nějaký kurs, ač to mohlo někomu tehdy připadat, jako jen nepotřebné pozlátko. A právě aspoň částečná znalost jiného jazyka umožňovala zábavu, která je dnes díky internetu neodvratně pryč, ale dnešní mladí mají zase úplně jiné možnosti.Stačilo jen někde na výletě po Čechách navázat s někým kontakt, což nebyl žádný problém. O cizince zavadíte v kempech, tábořištích, v hospodách, a také třeba v pražské restauraci U Fleků, kde stálo pivo v 80. letech 6.50 Kčs půllitr. Někteří lidé přepočítávají mzdy a ceny v poměru 1:10. To znamená, že by dnes to pivo mělo stát 65 Kč.

Tak ono stojí dnes 69 Kč, ale pouhých 0.4  l ( na místo původních 0.5 l), a hlavně se zapomíná, že když dříve bral někdo 2 000 Kčs, tak ředitel měl třeba jen o několik stokorun větší měsíční plat a nebyly ty rozdíly v platech tak velké, jako dnes, kdy má někdo pouhých 17 000 Kč, jiný 30 000, další třeba 50 000 a někdo mnohem více.

https://ufleku.cz/restaurace/napojovy-listek/

To jsem však odbočil. Prostě nebyl problém, pokud to někoho napadlo si smluvit dopisování a hlavně si měnit pohledy a vidět, jak to tam vypadá.


A zábava to byla občas roztomilá. Zejména děvčata, se kterými si člověk psal především, se předháněla v nápadech. Od otištěných polibků rtěnkou na papír, přes vlastnoručně vyráběné obálky ze stránek časopisů pop music, až po ruční malůvky toho, jak vypadá umístění nábytku v pokojích jejich domů.
Hlavní však byla výměna pohledů krajiny.
Ze Západu o Vánocích přicházel nejčastěji motiv se Santa Clausem.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Santa_Claus

Ten na obrázku výše není samozřejmě Klaus, ale to je motiv z bývalé NDR z městečka Lipsko.


S překvapením jsem zjistil, že přáníčka z Itálie, nebo Španělska ( na obrázku) mají podobné motivy, jako ta naše. Také v Nizozemí neměli jenom stále Klause a bylo to částečně podobné.


A znovu se musím vrátit k tomu zvláštnímu rozporu. Přáníčka to byla samozřejmě krásná a psaná od srdce, protože si na nich musel dát jejich autor záležet. Nebylo to takové dnešní internetové odbyté přání, kdy vám třeba i přijde zpráva, že máte na něco kliknout a ono se to ukáže, nebo nějaké osobní tulení podání ruky bez pevného stisku úcty. Ostatně, jak rádi dnes něco lehce přeposíláme, protože kdo by se s tím dělal :-).


Jenže vás to připravilo o pohlednice krajiny. Dnes takové Alžírsko můžete vidět na netu i v televizi kolikrát si jen do měsíce vzpomenete, ale pro nás ta pohlednice byla šancí, jak při našem bohatém  rušném životě jsme mohli ještě stihnout navíc aspoň nakouknout někam jinam a být v obraze.


Také se mi dnes povedla neuvěřitelná životní náhoda. Když jsem vybíral, co ofotit a zde vydat, tak jsem vůbec netušil, že až otevřu seznam.cz, tak tohle bude na titulní stránce na vrchu.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/z-viktoriinych-vodopadu-zbyl-potucek-podivejte-se-co-zpusobilo-sucho-84283?dop-ab-variant=100&seq-no=1&source=hp&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null


Aby si někdo nemyslel, že jsem měl kamaráda v KSČ, který cestoval a věděl, že sbírám pohledy ... tak tady je snad důkaz, že si prostě lidé po světě mezi sebou takto psali.


Nevím, co je na tom pravdy, ale říkalo se, že než vám pošta přijde domů, tak to prý někde prohlíželi. Mně to všechno chodilo.O jaké šlo roky ? Tak začal jsem de facto v roce 1984 do NDR a od roku 1986 do Nizozemí a dále.


Někdy se stávalo, že vám lidé za oponou takzvaně přeposlali s dopisem pohled, který jim poslal třeba z daleké východní Asie jejich člen rodiny. Mladí lidé ze západní Evropy cestovali o prázdninách po celém světě. Ovšem, tento pohled je jednou z mála vyjímek. Obyčejně jsem si domluvil s dopisovatelkami v Nizozemí, že si chci psát ještě někam dále a ony mi poslaly celý seznam, abych si vybral.


Rozloučíme se dnes pohledem z Jihoafrické republiky, kam za časů prezidenta Frederika de Klerka odešlo z Evropy nemálo dobrodruhů. Vždyť je to takový stát, kde byli Nizozemci ( Holanďané) i Britové. Ovšem, mladá paní, se kterou jsem si psal byla původem z Itálie, ztratila muže, když na něj při sváření údajně spadlo víko z nějaké cisterny, a když jsem někdy v roce 1991 toto dopisovací hobby pověsil na hřebíček, tak jsem ani netušil, jakými těžkými proměnami tato země na jihu kontinentu černé Afriky projde.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Frederik_Willem_de_Klerk

Teď si možná řeknete: ,, No dobře, ale co ten nadpis článku ? Co tím chtěl autor říci :-)?" Dobrá otázka a zvláštní odpověď.

On je nějaký mladý Klaus, on je a byl nějaký prezident Klaus, on je i nějaký Santa Claus a ten náš Ježíšek s tím Mrazíkem a později i Santa Clausem tak trochu bojoval, byť se kdekdo z nás aspoň jednou za Vánoce podívá rád i na toho Mrazíka, když se trefí, a občas snad i na něco se Santou, protože se mu vyhnout nedá v televizi a snad ani v obchodě :-). A kdybych chtěl být nějak vtipný, tak nejen Clause, ale i Klause v televizi vídáme.

Chtěl jsem vlastně říci, že všeho s mírou. Jedině tak se vyhneme averzi k různým věcem.

A pokud jste toho měli ještě málo ..... myslím obrázků ...., tak koukněte zpět na ...

http://soutok.blogspot.com/2016/12/vanocni-prani-soutoku-melnik-pred-36.html

..... už jen proto, že tam spatříte má vlastně už historická rodná Blata před 40 lety.


Dodatek v 19.30: Přeci jen mě jedna věc o víkendu ještě zaujala. Jak se lidé ve Francii bouří proti odchodu do důchodu ve více než 60 letech. Prý by byli do penze moc utahaní, což se na aktivity nehodí a vidíme to i u nás, jak jsou vitální, když k nám na Mělník připlují lodí, nebo přijedou na kolech.

Pěkně tam rozbíjeli v Paříži ty výlohy. Jiný kraj, jiný mrav. Jak řekl pan Schwarzenberg, tak Francie má ve stávkování bohatou tradici.Zdroj: Soutok

Prosinec 7, 2019

17:07


Žijeme dnes tak rychle a hekticky, že ani nevím, kde jsem to četl, ale jakýsi článek připomíná, že dne 14. prosince tomu budou 4 roky, co nás navždy opustil velký historik Mělnicka pan František Purš  a pod článkem je podepsaný Martin Klihavec. Pan František Purš byl ředitelem mnoha mělnických škol, čímž vstoupil do života mnoha mělnickým generacím, byl jedním ze zakládajících členů MOOS a získal si přízeň lidí zajímajících se o historii našeho města a jeho okolí.
Soutok zde má několik článků, kde tohoto velkého regionálního historika zmiňuje a jsem osobně rád, že mi bylo umožněno díky náhodě, se s ním setkat jen snad pár let před jeho smrtí a za jeho tvorbu mu poděkovat. Jsem rád, že to Martin Klihavec připomněl a je na místě věnovat vzpomínku muži, který tak krásně a poutavě dokázal psát i vyprávět o našem městě.
https://soutok.blogspot.com/2015/12/ve-veku-88-let-skonal-velky-melnicky.html

Další reportáž mi poslalo již tradičně  RMM:

V muzeu se děti dozvědí, jak se slavily Vánoce v 70. a 80 letech… 22. 11. - 20. 12. 2019 Regionální muzeum Mělník, p. o. - velký sál

Netradiční projekty pro školy připravilo mělnické muzeum na výstavě Vánoce 70. a 80. let. Děti se tak na chvíli přenesly do doby, kdy byli malí jejich rodiče. Pedagogové s nostalgií a jejich žáci s údivem procházejí obchody a interiéry plné vzpomínek. Jaké hračky mohli najít jejich vrstevníci tehdy pod stromečkem? Co se nosilo, jedlo a jaká se poslouchala muzika? A ta oblá bílá věc, že není elektrický koš, ale tehdejší super model ždímačky.

 V interakci se svými průvodkyněmi „prodavačkou“ Naďou a „zákaznicí“ Jitkou si tak mohou vyzkoušet šaty z krimplenu, teplákovou soupravu, prozkoumat krešlak, sifonovou lahev, pustit si LP a singl na gramofonu, zavolat si z telefonu s číselníkem, sáhnout si na džíny plísňáky a dojít poznání, co byly Tuzex, bony, nebo třeba triko se Sandokanem. To vše se žáci dozvěděli formou hry na předvánoční nakupování.

 A když si vystáli pomyslnou frontu na banány, kroutili hlavami, že ta doba byla nějaká divná... Ale paní učitelka s úsměvem krčí rameny: „Tak to bylo děti, fronta se stála skoro na všechno“. A ukazuje na nafukovacího slona od Libuše Niklové. „Toho jsme měli doma taky“. Na závěr čeká všechny kouzelná muzejní dílnička ve stylu 80. let. Mladší děti vyrábějí záložku z plsti, žehlícího plátna s třepením, o trochu starší pak chemlonovou chobotnici. A náctiletí…?

Nevěřili byste, s jakou vervou se pustili do šití filcového maňáska dle vzoru z původního časopisu Dorka… Pak už jen snímek na památku u dobového stromku, zamávat mončičákům a igráčkům a hurá zpět do lavic. Projekty pro školy navštíví v Regionálním muzeu Mělník během prosince téměř 1200 dětí.


Kontakt: Kristýna Frelichová – odd. PR a propagace [email protected], tel. 728 620 651, tel. 315 630 923
Regionální muzeum Mělník, příspěvková organizace Středočeského kraje nám. Míru 54, 27601 Mělník Otevírací doba: celoročně, úterý – neděle 9:00 – 12:00 a 12:30 – 17:00 hodin http://www.muzeum-melnik.cz
Budou Vánoce, tak je možná dobré si připomenout, co je k mání v info centru. Jak je to s homolemi cukru, které byly v limitovaných edicích vydané nevím, protože jsem tam dlouho nebyl a Martina jsem se neptal.


Mělnický osvětový a okrašlovací spolek vydal i letos další nové mělnické vánoční pohlednice. Na jedné je zobrazen vánoční strom, který zdobil v minulém roce mělnické náměstí Míru. Na druhé pohlednici je fotografie dřevěného betlému, který stává v posledních letech pod tímto vánočním stromem. A na třetí je nádherný odraz budovy radnice ve skleněné vánoční ozdobě. Autorem všech tří snímků je známý mělnický fotograf Jiří Čermák. Pohlednice jsou v prodeji pouze v mělnickém Turistickém informačním centru v ulici Legionářů.

Martin Klihavec, předseda MOOSV Turistickém informačním centru máme i letos v prodeji mělnický betlém – papírovou vystřihovánku, kterou zvládnou sestavit i děti. Autorkou je mělnická výtvarnice Aida Líhová Legnerová, vystřihovánku vydal Mělnický osvětový a okrašlovací spolek a vytiskla mělnická tiskárna Wendy.

A to by snad bylo z dnešní uplakané soboty vše. Tak ne, ještě něco přidám :-).Knížky mají jednu zvláštní moc. Může být venku opravdu ošklivé počasí i tma, ale ony vás přenesou úplně jinam. Třeba i do krásných jasných slunečních dní s modrou oblohou a mohou býti i typem na volný den. Stačí jimi někdy jen listovat a dívat se na krásné obrázky. A nemusí jít o nějakou exotiku.

Můžeme si prohlížet třeba knížku Na Mělníku, která má být brzy ( možná už je) k sehnání v rozšířeném vydání o cizí jazyky. Potěší vás krásnými obrázky našeho města ze současnosti, přinese i hezčí roční období a autoři ji obohatili i pěknými kapitolami. Jistě budete rádi, že to vše máte jen několik stovek metrů od vašich domovů, nebo snad několik málo kilometrů.

Podobnou knížkou je však titul Kokořínsko - Jak mluví skály. Snad každý, kdo má rád přírodu a nechce chodit a jezdit jenom po městech, tak si rád občas udělá výlet do kraje, kde je voda, les, skály i výhledy. A právě skály mají určité kouzlo originality. Některé jsou jen skály, ale jiné vám připadají krásné, zajímavé a mnohdy připomínají svým tvarem nějakou věc, nebo bytost.

Kolem některých vedou turistické značky a k jiným chodí jen horolezci po cestách, které znají jen oni, a které nejsou mnohdy ani v mapách. Obvykle tedy známe skalní útvary, ke kterým nás dovede turistická značka, a které vypadají často opravdu zajímavě. Je však i mnoho těch, o kterých nevíme téměř nic, někdy chybí i fotografie a přesto mají poetická jména.

Takové skalní útvary můžete najít i ve zmíněné publikaci. A protože vše souvisí se vším , jak jsem tu již nejednou psal, tak jsem objevil docela zajímavý web, kde máme i několik obrázků méně známých skal třeba jen právě nedaleko od nás na Kokořínsku, či v celém CHKO. Tam se můžete dozvědět, kde se nacházejí a třeba vám mohou být inspirací k návštěvě. Člověk přece nemusí znát jen ty nejslavnější.

https://www.horosvaz.cz/skaly-region-4/

https://www.skalnioblasti.cz/5_index.asp

http://db-sandsteinklettern.gipfelbuch.de/adr.php   ( Německé stránky o skalách ve světě)

Zdroj: Soutok

Prosinec 4, 2019

19:26

Už to tak bývá, že poslední týdny před Vánocemi je všude hodně práce, což jistě dobře znáte zejména vy všichni, kteří jste prací prakticky povinní. A tak jsem letos málem ani nevzpomněl na tradičního Mikuláše, natož na Barborku, kdy jsme jako děti dostávaly do punčochy za okno nadílku, kde nechybělo několik pamlsků, ale také třeba několik brambor a hlavně troška uhlí :-).

Na poslední chvíli zkusím tedy situaci aspoň trochu zachránit :-).
Začnu v Zelčíně, kde je od 17 hodin již tradiční mikulášská nadílka. Není celkem co dodat, kromě snad toho, že vstupné je 80 Kč, ale přesto můžete navštívit přímo stránku pořadatele .....

https://zooparkzelcin.cz/mikulasska-nadilka-5-12/

A když už Zelčín, tak také Mělník :

Mikulášská nadílkaZačátek:06/12/2019 - 16:00Konec:06/12/2019 - 19:00Do kalendáře: iCal
Rodinné centrum Kašpárek Mělník srdečně zve rodiny s malými, většími, ale i nejmenšími dětmi na tradiční Mikulášskou nadílku, která se bude konat v pátek odpoledne 6.12. ve velkém sále (místnost vedle herny v RC Kašpárek, adresa: Na Vyhlídce 18, Mělník).
V 16:00 a 17:30 nás navštíví Mikuláš s nebesky krásným andělem a dobráckým čertem a předá hodným dětem i malým darebákům dárečky.
Cena 100 Kč/ dítě (v ceně dárkový balíček)
Kapacita je omezena. Přihlášení a další informace na [email protected]

Když už se k nám tak trochu nastěhoval Halloween, tak si dnes dovolím napsat o čertech Krampus, které tu již máme také a jeden Krampus se mi dostal dokonce na fotografii v den, kdy u nás byl slavnostně rozsvícen vánoční strom.

Nemyslím zrovna letošní akci, ale byl tu před dvěma lety .....

http://soutok.blogspot.com/2017/11/melnik-slavnostne-rozsvitil-vanocni.html

O čertech Krampus, se můžete dozvědět více zde:

http://krampus-certi.cz/historie.html

Kde letos můžete čerty potkat ?

Ty naše třeba právě ve čtvrtek večer na Staroměstském náměstí v Praze, kde je vůbec největší setkání čertů, Mikulášů a andělů. Více zde ....

https://www.kudyznudy.cz/aktuality/staromestske-namesti-opet-navstivi-s-nadilkou-miku

Zdá se, že i tam budou Krampus:
 https://www.kudyznudy.cz/akce/krampusacka-nadilka-opet-v-praze-jiz-10-rok

Průvod čertů Krampus bude především na Výstavišti v pražských Holešovicích v sobotu 7.12. :

https://www.vystavistepraha.eu/kalendar-akci/detail/pruvod-krampus-certu/

Několik typů po ČR je i zde:

https://www.kudyznudy.cz/aktuality/rohate-vylety-a-pekelna-podivana-kde-potkate-desi

Program akcí pro rok 2019 je také zde:  https://www.krampusaci.cz/media
Zdroj: Soutok

Prosinec 3, 2019

19:36

Spoustu zajímavých informací získá člověk bohužel rozhovorem s někým jiným, nebo naprostou náhodou. Sotva jsem dnes ráno pustil televizi ČT 24, tak už tam na liště běžela zpráva .....

.....
Tři mělničtí zastupitelé opustili ANO, vadí jim politika vedení i populismus.
V našich regionálních médiích jsem tuto docela zajímavou zprávu na titulní stránce( Mělnicko, Mělnický deník) nenašel, ale když to zadáte do vyhledavače, tak vám to dá hned adresu ...
https://echo24.cz/a/SgjWy/tri-melnicti-zastupitele-opustili-ano-vadi-jim-politika-vedeni-i-populismus
Pokud si myslíte, že je to zajímavá zpráva, tak se více dozvíte po kliku výše.
Další zprávu jsem obdržel ústně a byla pro mě velkým přínosem. Až dosud jsem si poslední dobou pochvaloval, jak je to pěkné,že díky jízdenkám PID můžeme během roku cestovat po Středočeském kraji za přijatelné ceny, ale zároveň jsem trochu zalitoval, že na PID můžeme jet vlakem k severozápadu nejdále do Štětí, a pro cestování třeba do Děčína, či Chomutova musíme buď koupit běžné a ne zrovna levné jízdné ČD, nebo zakoupit ve Štětí na nádraží jízdenku DUK.
Jízdenky DUK jsou dle mého názoru oproti PID zbytečně složité, protože se neváží na pásma, ale na konkretní čtverce, které jsou mnohdy vázané na konkrétní obec. Na druhou stranu jsou v DUK integrované i plavby lodí  Bohemia a bylo mi řečeno turisty, že ačkoliv plavba na takové lodi trvá třeba 5 hodin, tak vůbec nemusíte kupovat celodenní jízdenku za 130 Kč.
To říkají turisté, kteří tam někde bydlí, nebo tam přijeli auty, že je výhodné koupit lístek až na lodi. Pro nás je docela důležitá zpráva, že pokud pojedeme vlakem do Kadaně, nebo Děčína, či Ostrova nad Ohří, tak se nám celodenní jízdenka DUK za 130 Kč rozhodně vyplatí.
A teď to nejhlavnější : Bylo prý přihlédnuto k tomu, že tak, jako PID přesahuje do Ústeckého kraje, tak bude od nového řádu přesahovat DUK  na Mělník.
Nemluvím o autobusech, kde to na lince Mladá Boleslav - Roudnice nad Labem funguje už dávno a do Roudnice pojedete autobusem nejspíše tak, jako do Štětí na PID. Obyvatel Roudnice k nám však stejným autobusem zase nejspíše pojede na jízdenku DUK.

Považte však, že se budete chtít podívat do Karlových Varů. Na Mělníku zakoupíte ráno ve stanici jízdenku DUK za 130 Kč ( celodenní - mělo by to tedy jít) S přesednutím ve stanici Ústí nad Labem- západ dojedete do Ostrova nad Ohří, kde DUK končí. Zbytek do Varů dojedete za 15 Kč autobusem a cesta vás tak zatím vyjde na 145 Kč.
Zpátky si koupíte jen nějaký lístek ( ČD, nebo zase nějaký Karlovarský,, PID" ) do Ostrova nad Ohří, odkud vám již zase platí na Mělníku ráno zakoupená jízdenka. Výlet do Karlových Varů vás tak vyjde na nějakých 160 - 180 Kč, což je ještě podstatně méně, než na mém výletě na Vánoce 2013.
http://soutok.blogspot.com/2013/12/soutok-v-karlovych-varech-vlakem-super.html
Nemohl jsem samozřejmě zůstat jen u toho, co mi řekl nějaký známý a musel jsem rychle sehnat nějaké informace, kterými mohu vše doložit. Důkazem je tato mapa :
https://www.kr-ustecky.cz/assets/File.ashx?id_org=450018&id_dokumenty=1738455
Musím se teď opravit. Jízdenka DUK na rozdíl od speciální regionální varianty ČD pro Ústecký kraj neplatí až do Ostrova nad Ohří, ale jistě nějaký ten autobus, nebo i později osobní vlak  z Perštejna, nebo z Klášterce nad Ohří do Varů jede. A při výletu nepatrně blíže vás to nemusí zajímat vůbec.
Teď to chce jen pořádnou reklamu, protože na špatnou reklamu už spousta věcí dojelo. A situace zejména na kolejích je tak neskutečně složitá, až je to škoda pro všechny účastníky i pro životní prostředí a dopravu vůbec.

Zdroj: Soutok

Prosinec 2, 2019

20:34

Předvánoční jarmark v mělnickém muzeu navštívilo rekordních 1 784 lidí. ! To je tradiční reportáž z právě uplynulé akce muzea, která je i hlavní částí článku. Potom se podíváme na plakát akce, o které jsem tu nedávno psal, ale je dobré si ji připomenout, protože jde o akci dlouhodobou ve velkém sále a téma  Vánoce v 70. a 80. letech je v RMM vždy populární.

Nechybí ani program na měsíc prosinec a je jistě zajímavou zprávou, že vyšel nový vlastivědný sborník Mělnicka č.11  Confluens. Více informací o něm najdete po kliku na odkaz pod obrázkem.

Pak je tu ještě plakát na akci, která má relativně čas a jdeme do finále dnešního článku. Těší mě sledovanost článků právě uplynulého víkendu, ale v sobotním článku je jedna chyba. V nadpisu se píše, že se čtenář také dozví o hromadném prodeji domků, ale ve skutečnosti se nedočte nic. Včera jsem zase připomněl populární větu ,, Vše souvisí se vším" a jméno spisovatele, který ji užíval jsem dodatečně dopsal až dnes.

Šlo o Ludvíka Součka. A dnes také činím nápravu a vkládám foto s reklamou, které se nedopatřením nedostalo do sobotního článku. Proč tuto reklamu ? Proč reklamu nějaké firmě? Nejspíše proto, že bydlení je jedna z bolestí současnosti. Neustále někdo shání nějaký byt, nebo podnájem, nebo prostě možnost bydlet.

Ne snad, že by nebyly realitní kanceláře. Najdete domy drahé, nebo domy levné před spadnutím a v lokalitách ( například Českolipsko), odkud se musí někdy i docela daleko dojíždět za prací. Následující plakát mě zaujal, protože se ty domy hodně podobají těm, které nedaleko odbočky do Záboří po povodních 2002 vyrostly.

Ze strategického hlediska jsou všechny osady obce Kly relativně na dobrém místě a třeba někomu udělá tato jinak na ulici trochu zastrčená reklama zde na Soutoku  radost.Předvánoční jarmark v mělnickém muzeu navštívilo rekordních 1784 lidí. Mělník, 30. 11. 2019, 9:00 - 17:00 hod.

Přivítat advent, nakoupit rukodělné dárky pro své blízké, vánoční ozdoby, dekorace či jen pobýt s přáteli a kochat se krásou českého řemesla, vyrazili jako již každoročně návštěvníci Předvánočního řemeslného jarmarku v Regionálním muzeu Mělník. Již 18. ročník tradičního trhu s ukázkou lidových řemesel a dílničkami pro děti zaplnil muzeum od sklepa až po půdu.

 Své výrobky předvedli např. řezbář, krajkářka, hrnčíř, šperkaři, dráteníci či perníkářka. Ke koupi byly také textilní výrobky, vánoční vazby, zboží z levandulového světa, dekorace ze sena, z decoupage a scrapbookingu, kamínky, knížky...atd. Opět sem z Podkrkonoší zavítala rodinná společnost Juklových s ruční výrobou foukaných ozdob a z Turnova Dana Kadeřávková s výrobou vinutých perlí.

 Nechyběla medovina či svařák na zahřátí a spousta dobrot čekala také na na náměstí Míru, kde se zároveň konalo mělnické Vítání adventu a rozsvěcení vánočního stromku. Muzejní jarmark navštívilo rekordních 1784 lidí.

O adventu můžete do muzea zavítat ještě na vánoční příběh o putování do Betléma plný adventních písní a koled „Nastal nám den veselý“ v neděli 15. 12. od 15.00 hodin. Se svými žáky ho nastudovala Lýdie Paďourová-Havláková.

 Výstava Vánoce 70. a 80. let ve velkém sále bude přístupná do 5. 1. 2020. Muzeum společně se Státním okresním archivem Mělník vydalo nový Vlastivědný sborník Mělnicka - Confluens č. 11. Srdečně zveme na jeho uvedení ve čtvrtek 12. 12. od 17:00 v prostorách mělnického archivu.


-rmm-


Kontakt: Kristýna Frelichová – odd. PR a propagace [email protected], tel. 728 620 651, tel. 315 630 923

Regionální muzeum Mělník, příspěvková organizace Středočeského kraje nám. Míru 54, 27601 Mělník Otevírací doba: celoročně, úterý – neděle 9:00 – 12:00 a 12:30 – 17:00 hodin http://www.muzeum-melnik.cz/

https://www.muzeum-melnik.cz/akce-a-vystavy/confluens-vlastivedny-sbornik-melnicka-c-11-uvedeni-817_504cs.html
https://www.rdzahumny.cz/

Zdroj: Soutok

Prosinec 1, 2019

19:20


Konec noční oblohy, jak ji známe! Síť Starlink noc navždy změní.
Je to tak. Kolem nás je tolik informací, že si některé věci ani pořádně neuvědomujeme, a když se blíží něco velkého, jako třeba Vánoce, nebo nějaké sportovní mistrovství apod. , tak kolikrát ani nevíme, co se kde připravuje, nebo mění. Někdy nám to na první pohled připadá už i celkem nepodstatné.
Na začátku byl rozhovor, a pak přišel i článek .... https://tn.nova.cz/clanek/konec-nocni-oblohy-jak-ji-zname-sit-starlink-noc-navzdy-zmeni.html
...., který byl motivem k dalším krokům. A navíc nám to vše zase souvisí se vším, jak kdysi psal spisovatel populárně naučné literatury Ludvík Souček. Stačí se jen podívat do Wikipedie ...
https://cs.wikipedia.org/wiki/Starlink
Tady lze odpovědět slovy legendárního Cimrmana Ladislava Smoljaka : ,, Může se nám to nelíbit, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je to jediné, co tak asi můžeme dělat."
Prostě už bude noční obloha jiná. Nicméně, a proto píši tento článek, se během vánočních dní můžete dívat na noční oblohu, a když budete mít štěstí a nebude zataženo, jako teď věčně je a budete i na místě, kde je té tmy více, tak můžete spatřovat věci, které jste dosud  na obloze ještě neviděli a já také ne
Je na to takový jízdní řád, nebo spíše pozorovací řád :-).
https://heavens-above.com/AllPassesFromLaunch.aspx?lat=0&lng=0&loc=Unspecified&alt=0&tz=UCT. 
První příležitost je již od 11. prosince a pořád to pokračuje. Pokud tabulka chybí, tak se musíte šipkou přesunout na další období.
Pokud nebudete mít štěstí na počasí, tak se aspoň potěšte těmito věcmi na fotkách, které tu v historickém centru budou svítit snad celé Vánoce.
Pěkný zbytek první adventní neděle !

Zdroj: Soutok

Listopad 30, 2019

21:13

Hned dopoledne mě ještě doma oslovily dvě události. Jaké ? Tak tu první vám sdělím hned a druhou uprostřed článku.

Dokumentární seriál ČT s Miroslavem Vladykou nese název Krásné živé památky a v dnešním dílu jsme mohli shlédnout rozhovor s Alešem Křemenem a navštívit větrný mlýn u Vrátna jehož je vlastníkem. Na podzim loňského roku umožnil pan Křemen zájemcům z řad veřejnosti mlýn navštívit, díky čemuž vznikl zde i můj poslední článek na téma větrný mlýn u Vrátna.

https://soutok.blogspot.com/2018/10/vetrny-mlyn-u-vratna-dnes-navstivila.html

Dále pořad zavítal do parostrojního pivovaru v Lobči, jehož vlastníkem je pan Prouza a opět bych mohl zadat několik odkazů na články týkajících se Lobče, nebo speciálně tamního pivovaru.

https://soutok.blogspot.com/2016/03/v-pivovaru-lobec-se-dnes-krtila-krasna.html

https://soutok.blogspot.com/2015/06/xiv-veteranske-rojeni-na-zamku-v-lobci.html

http://soutok.blogspot.com/2015/05/tohle-lobec-necekala-velka-fotogalerie.html

Vy se můžete na pořad podívat po kliku na odkaz. U nás je prostě nádherně :-).

https://www.ceskatelevize.cz/porady/11804223100-krasne-zive-pamatky/417235100151013-stredni-cechy/

Protože tedy během dopoledne získal můj sobotní plán určitý scénář, tak jsem vyrazil na trhy na náměstí Míru až v 15 hodin. Na úvod jsem samozřejmě vyfotil to, co nás sem každoročně přitahuje. Betlém i stromeček provází v tomto ročním období návštěvníka mělnického hlavního náměstí v každé denní době a samozřejmě se na stromek podíváme i v 17 hodin, až se nám letos prvně rozsvítí.


Pak již přišlo na řadu několik záběrů zachycujících atmosféru trhů a následovala cesta k dalším naplánovaným cílům.

Mířil jsem kolem zámku do Polabského parku, kde jsem si tentokrát vybral roztomilý vzkaz ze známé Lucerny ...

https://dvojka.rozhlas.cz/alois-jirasek-lucerna-7495990


O probíhající adopci mladých stromků jsem tu již psal  v článku http://soutok.blogspot.com/2019/11/billa-uz-jen-dny-pred-otevrenim.htmlMáte malé děti ? Pak zbystřete. Letos prvně od 2. prosince je pro vás připravena Mělnická vánoční cesta k Ježíškovi. Že nevíte o co jde ? Není nic snadnějšího, než kliknout na odkazy níže. Prý jde o novou začínající tradici.

https://m.melnik.cz/melnicka-vanocni-cesta-k-jeziskovi/d-17731


https://www.novinykraje.cz/blog/2019/11/28/extra-pro-deti-parkem-na-polabi-povede-od-letoska-melnicka-vanocni-cesta-k-jeziskovi/


Tabule jsou již připraveny, ale obsah zatím chybí :-).


A jsem opět u ní. Kde ? No u mělnické Billy. Kdo jste četli můj poslední článek na téma Billa, tak víte, že mi tvrdil jeden známý, že někde u silnice je tabule s udáním zahájení provozu.

Není, tady nikde jsem ji nenašel. Možná někde před Kradlovem, ale tady ne. Už to tedy mohu snad zveřejnit. Když jsem psal ten poslední článek, tak mi bylo sděleno ( jedna paní povídala), že se šušká, že to bude před Mikulášem. Takové dohady by se raději moc zveřejňovat neměly.

Pokusil jsem se tu tedy posledně naznačit, že když člověk používá mozek, tak není často daleko od pravdy :-). Dnes už to mohu snad sdělit. Osobně nemám facebook a na rozdíl od historické skupiny FB pana Lojky je skupina FB Mělník city už dva roky snad i pro návštěvníky FB nepřístupná ( dlouho jsem to ani nezkoušel), ale přišla ke mně zpráva, že tam letí vzkaz, že to budou na Mikuláše otvírat.

Tomu už tedy nyní lze bezpečně věřit, když je to údajně na Mělník city :-). To ale člověk nepochopí. Za týden, ani ne, mají otvírat a stále nabízí kolemjdoucím vzkaz z bilboardu ,, Brzy otevřeme ".Podívejte se, jak se setmělo, než jsem prokličkoval Cukrovarskou ulicí a poklidnými Starými Rousovicemi podle strouhy a po bývalé cestě vlečky k nádraží ČD. Noviny vám daly obrázek, kterému se říká ....ilustrační foto . Soutok vám nabídne nejčerstvější foto autobusové zastávky, kam už v pondělí přijede prvně autobus číslo 747.

Zastávka před budovou je pouze pro výstup a linka zde má nově konečnou stanici. O historii zastávky v 70. letech jsem psal včera.


Odjíždět se tedy bude z druhé strany, jen kousek před přechodem pro chodce. Doufejme, že blízkost přechodu nepovede k nějakým dopravním nepříjemnostem ( Zakrytí výhledu chodci autobusem. Domnění, že autobus ještě stojí).


Řád odjezdů je již na místě a já vám prozradím, kde můžete koukat na vlakové řády v PDF .....
Sezóna 2019/ 2020 ....

https://www.szdc.cz/cestujici/jizdni-rad-2020#schedule_221


Tady je zvěčněna v detailu ta výstupní zastávka před budovou ČD.


Parkoviště P+R a cestu k němu jsem již také nedávno v nějakém článku popisoval. Neodbočíte do ulice Jiřího z Poděbrad, ale dáte se přesně naproti ke kolejím. Tam již nemůžete zabloudit :-).


Jen několik minut před pátou jsem dorazil okruhem zpět na náměstí a bylo tu plno. Do prostoru trhů jsem se už ani nedobýval, ale mojí snahou bylo pochopitelně nafotit nějaké zdařilé světelné efekty.


Bránu jsem tentokrát pochopitelně rád přenechal jiným účastníkům akce ....


..... a spokojil jsem se s tím, že nyní touto dobou budu spíše paběrkovat záběry z povzdálí :-).


Ono je to na akcích komické. Kolikrát někam přijedu na akci a všude jsou lidi, a každý chce vyfotit nějaký exponát, kde se mu někdo prochází. Zajděte k němu za tři hodiny a je tam jen pro vás, aniž by kolem někdo chodil.

To se mi stalo třeba v Mladé Boleslavi loni na jaře na Dni PID. Oboje má své, zvlášť pokud děláte dokumentaristiku. Člověk, který si jen přijel vyfotit exponáty, tak trošku trpí.Hledal jsem tedy tak trošku, co by bylo snad zajímavé, ale s vědomím že dokumentuji prostě akci a ti lidé k tomu patří.
Vidíte, tak tady máme několikrát čerstvě rozsvícený stromeček, kdy jsem i zkoušel občas jiný fotorežim a uznejte, že ti lidé pod tím stromem tomu dávají zase úplně jinou atmosféru, než kdyby tam nikdo nebyl.

Je to taková atmosféra radosti nás všech, že je teprve sobota, že jsme se tu sešli všichni, kteří tady, nebo v okolí žijeme a snad jste také potkali nějakého známého, což vždy potěší.


Je to prostě sama radost a svátky i pro mnohé delší volno je už blízko.
Blíže to dnes v podvečer opravdu nešlo a doma mě čekalo už jen s tímto materiálem zase spousta práce, ale příjemné práce.

Užívejte zbytek prvního adventu.


Zdroj: Soutok

Listopad 29, 2019

20:36

Milí čtenáři, je před námi první adventní víkend a  nastává ta chvíle, kdy se na mnoha místech naší krásné země slavnostně rozsvítí vánoční stromky i stromy. Ale, než se tak stane, tak nám na mnoha místech začnou první trhy s vánoční atmosférou. Nejinak tomu bude samozřejmě i u nás na Mělníku, a tak můj první příspěvek začínajícího víkendu nemůže začít snad ničím jiným, než pozvánkou na akci, která má sice svůj hlavní bod až v 17 hodin, ale podívat se sem a načichnout atmosférou můžete prakticky kdykoliv v čase od 10 do 20 hodin.

Město Mělník, Mělnické kulturní centrum, Mělnický košt a Pavel Chorouš vás zvou na náměstí Míru, kde společně rozsvítíme v 17:00 hodin vánoční strom.Po mnoha a mnoha letech bude mít Mělník opět autobusovou zastávku u vlakového nádraží .

https://melnicky.denik.cz/zpravy_region/k-vlakovemu-nadrazi-zacnou-jiz-brzy-zajizdet-autobusy-20191127.html

Bude sem již od pondělí 3. prosince zajíždět linka číslo 747 ( Velký Borek - Hostín- Byšice). Má mít návaznost především na vlaky z Prahy a v případě opožděných příjezdů některých vlaků má čekat až 15 minut. Ubude prý parkovacích míst před nádražím, ale vy už víte, že tu máme parkoviště P+R, o kterém jsem psal také. V článku se píše také o jakýchsi boxech pro jízdní kola, ale záleží, kolik na ně bude peněz. Připomínám, že města u naší trati 072 mají téměř všechna cyklověže s parkovným 5 Kč, kde můžete zanechat bezpečně jízdní kola i různá zavazadla.

Z historie : Zažil jsem až 70. léta, kdy k nádraží zajížděl červený autobus Škoda-RTO s bílým pruhem nazývaný ,, Nádražák" . Nádražák byl zvláštní tím, že měl u dveří i jakousi pokladnu, kde seděl stařičký pan Král a jedním z řidičů za volantem byl pan Řepa.

Pendloval po linii Mlazice -Pšovka- Mělník( Fibichova ) aut. nádr.( směr Blata číslo 3, na Mlazice číslo 7) - Blata - Nádraží ČD. První spoj vyjížděla ve 4.50 z Mlazic od Zelené lípy a poslední spoj v 19.45 od nádraží ČSD ( dnes ČD) . Celá trasa trvala autobusu přesně 15 minut a otočil se mnohokrát. Vzpomínám, že jedna večerní spoj nemířila do centra Krombholcovou ulicí, jak bylo běžné, ale Nemocniční ke skleníku, což byla taková zvláštnost.

Později jezdily k nádraží linky číslo 1 a 3 (typ autobusu na obrázku). Jednička jela z Rousovic do Fibichovy ulice ( Cukrovarskou a Pražskou), odkud poračovala na Pšovku, loděnice, Mlazice, stáčírna, TOS ( dnes Junker), koupaliště a nádraží ČSD, kde končila. Trojka jezdila ze Chloumku - Dobrovského ulice - Neuberk - silo Kokořínská - nádraží ČSD- Blata  - Mělník  aut nádr. (Fibichova). - Brozánky - Hořín - Vrbno.Zahlédl jsem na Mělníčku, že tu máme také pozvánku na 3. prosince do KD na 18 hodinu, kde proběhně cestovatelská přednáška o Banátu.

https://melnicek.cz/node/23761  Co dodat ? Šest ryze českých vesnic v Rumunsku a dvě české v Srbsku. Český ráj na Balkáně, kde si musíte připadat, jako v pohádce. Bohužel to není zrovna blízko a trošku spíše pro dobrodruhy.

http://www.tripel.wz.cz/prednasky.html

http://www.tripel.wz.cz/banat-poznamky.html

O hudbě jsem toho tady napsal moc. Jsou tu seriály, kde zmiňuji slavné rádio Luxembourg, televizní pořad Ein Kessel Buntes, nebo festival San Remo. Od popu jsem skočil k etnické hudbě do Řecka, Brazílie, na Madagaskar, či Tyrolska apod.

Hodně čtete díl věnovaný hudbě v Tyrolsku ....

http://soutok.blogspot.com/2012/07/hudba-jak-ji-nezname-3-dil.html

https://soutok.blogspot.com/2018/02/radikalni-rez-na-soutoku-osm-serialu.html

Tak, není divu, hudba z Tyrolska je svižná . Tam jsem vám představil třeba Die Mayrhofner, Die Ladiner,, Alpenrebellen či Die Twinnies.

Jak se ale hraje ve Švýcarsku ? Také tam mají Alpy a dokonce jsem díky perfektním podmínkám zachytil za mělnickým zámkem v pásmu DAB+ v říjnu švýcarskou stanici Eviva, která tuto lidovou ( etnickou) hudbu hraje a podmínky byly tak dobré, že chvíli držel digitální signál a dala se ta hudba poslouchat :-)..

Následující skladby jsem však poslouchal ve středu večer doma v internetovém rádiu na stejné stanici a je to tedy heligonková divočina :-).

Ale, u mě dobrý, aspoň na čas, a dá to člověku šťávu :-)).

https://www.youtube.com/watch?v=e5aicHIUyyk&list=PLS9JpO4ACGGpKJtrx2sOWqWnoU1ldW7qj


https://www.youtube.com/watch?v=x_NVxwitWr0

https://www.youtube.com/watch?v=o5DmJpV8-0w

https://www.youtube.com/watch?v=pmwZz5R5PkM

https://mx3.ch/t/1u4n

A pokud je vám divné, že se tam nikde pořádně nezpívá a chcete slyšet i švýcarskou němčinu, která je zase úplně jiná, než jinde v německých zemích, tak tady je nějaký sborový zpěv po němž ji právě uslyšíte.

https://www.youtube.com/watch?v=hpjajFKFvdM&t=253s

A je toto vůbec ještě němčina, nebo už rétorománština :-)?

https://www.youtube.com/watch?v=XGV_bVrSTFk

Hezký víkend!

Radio Eviva:  https://onlineradiobox.com/ch/radioeviva952/playlist/

http://www.eviva.ch/

Švýcarsko: kantony, jazyky apod. ( Wikipedie):

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0v%C3%BDcarsko

Zdroj: Soutok

Listopad 27, 2019

19:36

Dnes to vezmu trošku svižněji a stručně. Aspoň krátce některé blízké akce.

 Od čtvrtka 28.11. do neděle 1.12. 2019 tu máme opět cirkus Berousek. Představení začínají ve čtvrtek a v pátek v 17 hodin, v sobotu v 15 hodin a v neděli v 11 hodin. Více po kliku na odkaz.

http://www.cirkusy.cz/

Ve čtvrtek od 16.30 je také slavnostní rozsvícení vánočního stromku na nádvoří mělnického zámku. Více o akci na FB :

https://www.facebook.com/events/442353459808507/

V červenci tu byl článek : http://soutok.blogspot.com/2019/07/jak-vypadaji-nyni-rozestavene-budouci.html.  Už jsou obchody na snímku v provozu. Bližší část na obrázku je prý pizzerie a za ní se nachází krámek, kde je plno kočárků a zřejmě nějaké věci na malé děti.


V Lysé nad Labem na výstavišti budou vánoční trhy trhy v termínech  6. - 8.12. ,   13. - 15.12 ,  20 - 22.12.


Knižní vánoční veletrh pak připadá na první prosincový víkend 6. - 8. 12. 2019.

https://www.facebook.com/events/442353459808507/

Více místních akcí a podrobností na https://www.facebook.com/groups/1808841266008571

Kalendář akcí ve Mšeně a okolí.01.11.2019  Charitativní sbírka pro děti - podzimní sbírka školních potřeb01.12.2019  Adventní výstava betlémů01.12.2019  Slavnostní rozsvícení vánočního stromu a vánoční jarmark02.12.2019  Adventní koncert11.12.2019  Česko zpívá koledy14.12.2019  Vánoční hostina pro zvířátka15.12.2019  Běh Boudeckou roklí21.12.2019  Adventní koncert - Intermezzo
Zdroj: Soutok

Listopad 24, 2019

20:25


V posledním článku jsem psal, že když má Martin Klihavec k některému mému článku co říci, nebo má nějaké zajímavé fotografie, které nemám, tak je rád nabídne k veřejnému šíření. Tentokrát šlo o článek ....
https://soutok.blogspot.com/2019/11/i-v-nasem-okoli-jsou-nekdy-zajimave.html
Martine, přemýšlel jsem, proč jsem u toho nebyl a díky svému webu  Soutok a jeho časové roletě jsem objevil příčinu. Podíval jsem se totiž, co jsem dělal během DED 2016 já a dozvěděl jsem se, že byl zcela vyjímečný den :-).
Přesto, že bylo již září, tak u nás vládly tropické teploty a město Liběchov se prvně zapojilo do DED. Zapojilo se tak, že to předčilo veškeré očekávání a způsobilo obrovské nadšení ....
https://soutok.blogspot.com/2016/09/den-evropskeho-dedictvi-v-libechove-mel.html
Podíval jsem se tehdy na program DED a dal jsem přednost Liběchovu. Někdy se některá místa do DED zapojují pravidelně, jiná občas ( Vysoká, Tupadly) a hlavně si všimněte, že žádné plavby nejsou na programu vůbec uvedeny.

https://melnicek.cz/files/EHD_2016_plakat_regionalni.pdf

To všechno tedy rozhodlo o mé volbě a nechci vůbec říci, že něčeho lituji, ale jen konstatuji, že se ke mně tato informace o plavbách vojenské techniky tehdy vůbec nedostala.
Byl tam však Martin Klihavec a dle mého názoru nafotil skvělé fotky. Technika přijela tak, jako ve starých časech, tedy po panelce od Mlazic. Nezbývá, než poděkovat za krásné fotky z nádherného horkého slunečního dne roku 2016. Snad by se tam ani více lidí na břeh u Vlíněvsi nevešlo a ostatní by museli na druhý břeh :-).
To je z tohoto víkendu vše a přeji vám, ať společně ve zdraví dokráčíme k prvnímu adventu.


Zdroj: Soutok
19:12

Ve svém včerejším článku jsem naznačil, že si zase v dohledné době posvítíme na mělnickou Billu, jejíž otevření je veřejností již velmi netrpělivě očekáváno. Ostatně, mnoho vás zde na webu kliká na články s mělnickou Billou. Podíváme se i na cyklostezku, ale pojďme popořádku.


Dnes dopoledne mi poslal e-mail Martin Klihavec, kde se zmínil, že četl můj poslední článek a on už je prostě takový hodný, že když může nějak pomoci nějakou znalostí k téma v článku, nebo má občas někdy i možnost podělit se o fotografie, tak to prostě rád udělá.


Následující snímky jsou však staré sotva tři hodiny a pořídil jsem je řekněme na procházce. Když je porovnáte se snímky z posledního článku, tak už sami vidíte, že máme prakticky dokončené i parkoviště, příjezdovou komunikaci a dodělává se ještě něco v interiérech.

Sami můžete vidět, že i dnes v neděli v podvečer, se tam uvnitř někde svítí a jistě jde o nějaké dokončovací práce. Oficiální termín otevření, se stále nikde neuvádí. Jisté je jen to, že mělnická Billa hledá zaměstnance a je více než pravděpodobné, že nejpozději před Vánocemi již bude sloužit veřejnosti.

Pokud však tak nějak laicky vyhodnotíme stav věci, tak se dá říci, že to snad jistě bude ještě dříve a zkuste se sami podívat na věc očima obchodníka. Ten nikdy není rád, když se nestihne i jen třeba nějaký malý svátek.Martin k věci ví více, a tak dnes mohu napsat, že tu budou ještě navíc i další čtyři obchůdky a jeden z nich prý bude drogerie a parfumerie Teta. Martine, díky za info, které jistě může být pro řadu čtenářů zajímavé.


Druhou sledovanou věcí je cyklostezka. Podívejte se, jak nám stará rozbitá cesta k vlakovému nádraží v této části prokoukla. Snad zbývá dokreslit nějaký pruh a neměl by zde být problém považovat tento úsek za oficiální cyklostezku, kde nejezdí auta. Tím se vlastně liší od cyklotrasy. Navíc i sami chodci jistě uvítají, že je menší pravděpodobnost si zde přivodit nějaký výron kotníku.Pochopitelně mě zajímalo, jak to vypadá dole u Labe a zdá se, že rozehrané je to dobře.Myslím, že tomu jiný, než hliněný povrch neuškodí a brzy ho nebudeme vnímat stejně tak, jako nám to nepřijde podle celého toku řeky.
Tady to úplně volá po pořádném povrchu a velmi často bývá tento úsek v nejlepším případě samá kaluž. O kus dále jsou úseky, které se i při menších povodních zaplaví třeba tak, jak to tu máme v jednom článku tuším z letošního března.Mělník má své jméno především od mělnící se horniny a pokud je to někde dobře vidět, tak je to především zde pod sportovním areálem na Polabí. Vlastně je to krásná přírodní památka.Minulou neděli jsem vám v podvečerním článku nepředstavil jenom ,,světelnou show" ( trikolóra vypadala krásně, odrážela se v řece a byla vidět až na dálnici u Nové Vsi) Petra Raista Šťastného, ale také stromeček, který věnoval  městu MOOS. Dnes jsem šel parkem na Polabí a bylo tu spousta mladých stromků, které tu sice byly vysazeny možná už loni ( velmi to utíká), ale nyní proběhla, nebo snad ještě probíhá akce ,, Adoptuj si svůj strom".

Některé stromky byly opatřeny cedulkou se jmény člověka, který je adoptoval, jinde cedulka  nebyla a  já pochopitelně nemohl fotit každý strom. Pro samotného člověka, který adoptuje strom je jistě krásným zážitkem, když jde parkem a shledá se tu v jakékoliv roční době s tím svým stromečkem.

Stromečky adoptovala také druhá a třetí třída ZŠ Jungmannovy sady, jak jsem zahlédl na cedulkách,  a tak nezbývá než dětem popřát, aby až tady půjdou třeba za 25 let, tak aby ty jejich stromečky pořád rostly a aby si na ně vzpomněly. Jedním z nejsilnějších pocitů je totiž opravdu setkání se stromy, které s námi vyrůstaly, nebo jsme si je nějak oblíbili.

https://m.melnik.cz/adoptuj-strom-na-melniku/d-16426

https://melnicky.denik.cz/zpravy_region/zajemci-mohou-adoptovat-strom-na-melniku-za-tisic-korun-20190320.html

https://melnicek.cz/node/23401

https://www.facebook.com/punkmelnik/

Zdroj: Soutok

Listopad 23, 2019

18:03

Přátelé, život to jsou někdy neskutečné náhody. Dnes dopoledne koukám do statistik a někdo tam četl článek ,, Víte, kde je Labe v Čechách  nejširší ? "...

http://soutok.blogspot.com/2016/02/vite-kde-je-labe-v-cechach-nejsirsi.html

Napadlo mě se podívat, jak jsem to napsal, protože se člověk občas ohlíží a  leckdy vidí, že se něco dalo napsat třeba i lépe apod. V článku se také hodně píše o nedaleké obci Dolní Beřkovice, která se s kostelem ve Vlíněvsi  občas dostane do širšího povědomí při akci Dny evropského dědictví ( DED).

Nevím už, co mě k tomu vedlo, ale klikl jsem na oficiální web obce, na fotogalerii a nestačil jsem se divit. Podívejte se, co se třeba v roce 2016 konalo jenom 5 km od našeho Mělníka....

Musíte nejprve tedy na oficiálních stránkách Dolních Beřkovic vybrat podsložku obec, a pak fotogalerii. Já vás tam pošlu přímo ...

https://www.dolniberkovice.cz/fotogalerie/labe-2016-4145740-3161.4145740.11

Také na to koukáte, jako to tele na nová vrata ? Taková paráda, která mi připomněla ( Mimochodem, třeba někdo toto užije: https://www.pravopisne.cz/2010/10/pripomnel-x-pripomel/ ) mé mládí :-) a člověk o tom ani neví. Taková parádní akce.

https://www.dolniberkovice.cz/fotogalerie/labe-2016-4145740-3161.4145740.11

Mohl bych tu dát obrázek z akce a tvrdit, že jsem to vyfotil, protože jsem tam byl ( stál jsem za fotografem :-)), nebo mi to poslal kamarád, ale neměl bych radost ze lži a obrázky jsou někdy velmi problematickým téma pro svá autorská práva, což se zřejmě občas porušuje a asi to občas ani jinak nejde. Navíc si ho někdy můžete i vyrobit z filmu, či z reportáže a je toho už tolik, že to někdy ani nestojí za řeč. V mnoha případech ani nemají originální valnou cenu a mohl je vyfotit kdokoliv a kdekoliv.Nevím, jak je to možné, ale zatímco vojenská cvičení byla na vojně ( Základní vojenská dvouletá služba) povinná, tak na plavby se jezdilo z útvaru tak nějak dobrovolně a asi byla účast početně omezená, čímž jsem tomu unikal. Řekněte sami : ,, Má  cenu riskovat a někde se utopit ( občas se to prý někde zejména u tankistů stávalo), nebo nasluhovat případnou dezerci z Vlíněvsi domů, ke které by to jistě svádělo, když byla v kasínu pohoda i kino :-)?
A tak se nedivte, že tyto fotky na mě tak zapůsobily :-). Škoda, že není akce periodická, jako u nás oslavy osvobození a byla jen u příležitosti nějakého výročí. Našel jsem si však na jedné fotce nápis  Soutok - Spolek historické techniky  a sídlo Velký Osek.
To přece není vůbec daleko a na levnou PIDku jste tam eins zwei . Pokud snad někdo neví, kde to je, tak jde o rychlíkovou stanici hned za lázeňským městem Poděbrady. A proč tam vlastně jet ? Mají tam totiž každý rok na jaře akci s názvem Den s historickou technikou.
Tady to stačí na duben pohlídat:  http://www.spht.cz/?q=node/19
....a zde je ochutnávka z minulých ročníků.  http://www.spht.cz/?q=node/2
Tedy, koukám že se to ani vojenské techniky nějak netýká, ale akce dobrá. Když však koukáte na pátračku po  FB .
...https://www.google.com/search?q=soutok%2C+spolek+historick%C3%A9+techniky&rlz=1C1SQJL_csCZ775CZ775&oq=Soutok+spolek&aqs=chrome.1.69i57j35i39j69i61j69i60j69i61.7661j0j4&sourceid=chrome&ie=UTF-8
...., tak sice objevíte nějaké snímky s vojenskou technikou a řečmi o květnu, ale moudří z toho asi nebudete. Najít nějakou akci s vojenskou technikou v těchto místech bude asi oříšek, ale ....

..... podívejte se, jaký už tady zase máme dlouhý článek bez obrázků. Vše souvisí se vším. A proč toto téma ? Sám jsem byl svědkem nářku mnoha lidí, že vůbec letos na jaře nevěděli, že je pod Mělníkem nějaká loď Beskydy s výstavou o budování vodních cest u nás. Měl jsem tehdy štěstí, že koukám občas na webu na loď Rio 2, kde to kdosi napsal na poslední chvíli v komentáři.

Ještě připomínám všem fanouškům zpěváka Freddie Mercuryho, který má zítra výročí umrtí, že jsem mu věnoval několik řádek ve včerejším článku, včetně odkazů na články, kdy jsem se do toho takříkajíc opřel, nebo se spíše trošku rozjel :-). Jak jen bude čas, tak se zase zkusím podívat, jak to vypadá s mělnickou Billou a jest-li se zase něco změnilo na cyklostezce.

Na netu se nedočtete vůbec nic a na vyhledávací dotaz Billa Mělník uvidíte na titulní stránce pěkně starý novinářský článek.

 Hezký víkend !
Zdroj: Soutok

Listopad 22, 2019

18:38

Včera byla ve velkém sále RMM slavnostně zahájena dlouhodobá výstava, kterou jsem tu nedávno uvedl. Průběh z vernisáže slovem i obrazem mi právě dorazil, a tak tu máme hlavní téma dnešního článku. Aby nebyl celý článek věnován jen muzeu, tak si dnes připomeneme aspoň odkazy na starší články, že tomu  bude v neděli už 28 let, co nás navždy opustil pan zpěvák ze skupiny Queen, jehož znal celý svět pod jménem Freddie Mercury. Snad vás můj komentář k různým LP a typy na skladby, které se moc, nebo téměř v rádiu nehrají potěší. A pak něco praktického. Jste na cestě a zajímá vás, kde se ta přípoj zasekla. A je jedno, zda jde o vlak, či o autobus. Vše je na internetu.

SŠ.

„Retro“ módní přehlídka otevřela výstavu „Vánoce 70. a 80 let“ v mělnickém muzeu
22. 11. 2019 - 5. 1. 2020 Regionální muzeum Mělník, p. o. - velký sál

Výstava Vánoce 70. a 80. let byla včera slavnostně zahájena ve velkém sále mělnického muzea. Na návštěvníky vernisáže čekalo překvapení v podobě „retro“ módní přehlídky. Modelkami byly sami mělnické muzejnice. Za zvuku největších hitů 70. a 80. let představily 15 modelů od společenských šatů až po šusťákovou soupravu a tričko se Sandokanem.

 Nakonec si celý sál zatančil na ikonickou písničku „Holky z naší školky.“ „Chtěli jsme letos výstavu představit trochu jinak, ne jen povídáním, co návštěvníci uvidí.“ Uvedla kurátorka expozice Mgr. Naďa Černá. „Na spoustu věcí si lidé pamatují a přijdou si sem zavzpomínat. Je fajn, že tuto dobu už můžeme brát s humorem a v tomto duchu se nesla vernisáž i celá výstava, která volně navazuje na dvě předchozí (Mělnické Vánoce v době první republiky, Vánoce 50. a 60. let).“


A co tu všechno uvidíte? Vánoční stromek nazdobený skleněnými ozdobami, figurkami z čokoládových vánočních kolekcí, arabeskami, nezbytnými svíčkami, stříbrnými řetězy a pod ním? Pro maminku kostýmek či šaty z diolenu nebo krimplenu, kosmetika Dermacol či dokonce vysněné „Fáčko“, krešlakové kozačky a kabelka nebo džíny „plísňáky“.

 Tatínkovi košili se špičatým límečkem, fialové sáčko nebo kazetový magnetofon? Autodráha, šlapací autíčko moskvič, kočárek na panenku s průhlednými okénky, Rubikova kostka, klik-klak nebo stavebnice Seva pro děti. A kdo by si nevzpomněl na mončičáka?

 „Mnoho exponátů je zapůjčených z rodinných archivů, ze sbírky muzea je jen zlomek. Celkem nás překvapilo, kolik lidí si např. močičáky schovalo a na výstavu nám je nabízeli.“ dodala Naďa Černá. A co takhle dárky doma vyrobené z chemlonu či umělého lýka viskocel. K vidění je i vánoční interiér mladé rodiny s obývákem a kuchyní, kde nechybí dobové nádobí a obaly od potravin.

Pro děti jsou připraveny interaktivní aktivity: oblíbená dětská hra - obchůdek s dobovým zbožím a penězi, pexesa, Člověče, nezlob se! či stavebnice Seva. Ve všední dny dopoledne zde probíhají programy pro školy. Výstava je proto veřejnosti přístupná út-pá 13-17 a so-ne 9-12 a 12.30-17. hod. Tak co, zavzpomínáte si s námi?


Kontakt: Kristýna Frelichová – odd. PR a propagace [email protected], tel. 728 620 651, tel. 315 630 923
Regionální muzeum Mělník, příspěvková organizace Středočeského kraje nám. Míru 54, 27601 Mělník Otevírací doba: celoročně, úterý – neděle 9:00 – 12:00 a 12:30 – 17:00 hodin http://www.muzeum-melnik.cz/

Kdo by neznal populární Babitron, kde se můžete na mapě České republiky podívat, kde se nachází vlak, který vás zajímá a zda jede na čas, nebo zda má zpoždění, případně jak veliké.

https://kam.mff.cuni.cz/~babilon/zpmapa?csseditor=1

Věděli jste však, že něco podobného nabízí i autobusy ? Pravda, zatím chybí služba v západní a jižní části Čech, ale náš kraj ukazuje na území PID  vlaky i autobusy.

https://www.mpvnet.cz/pid/map

Kompletní výběr krajů je zde:

https://www.tram-bus.cz/ceska-republika/aktualni-poloha-vozidel-vhd-v-krajich/


O  slavném zpěvákovi skupiny Queen jsem tu už v minulosti něco napsal a bylo by zbytečné se nějak opakovat. Sice odešlo od té chvíle do nebe popu a rocku  již mnoho mnohdy excelentních světových i domácích zpěváků a hudebníků, a nedávno jsme žel prožili velmi smutnou událost v podobě úmrtí našeho českého Pana zpěváka pana Karla Gotta s jehož písněmi je doslova propletený život mnohých z nás, ale Freddieho jsem už kdysi dávno považoval za jakéhosi mistra zpěvu i show zase ve světě a hudba skupiny Queen i sólové projekty Freddieho jsou prostě něčím, co ještě mnohým připomene mládí i kvalitu a stojí za to si to připomenout.

 Srovnávat Karla a Freddieho rozhodně nechci, protože oba nám uměli zapůsobit na city, Karla jsme znali v televizi i jako velmi sympatického společníka a některé zpěváky srovnávat nelze. Stejně tak by mohl někdo říci, že byl skvělý i David Bowie, Phil Collins ...... etc. Neděle 24. listopadu však patří výročí umrtí této mega star.

http://soutok.blogspot.com/2012/11/pred-21-lety-skonal-freddie-mercury.html

http://soutok.blogspot.com/2013/11/dnes-je-tomu-22-let-co-odesel-pan.html

http://soutok.blogspot.com/2016/11/uplynulo-25-let-od-smrti-krale-zpevu.html

http://soutok.blogspot.com/2018/11/v-sobotu-uplyne-27-let-od-smrti.html
Zdroj: Soutok

Listopad 21, 2019

19:09


Milí čtenáři, obvykle když je chuť, tak píši v týdnu často různé typy hlavně na nadcházející víkend, ale dnes začnu něčím úplně jiným, protože 25. listopad je pro Mělník vždy významným dnem. Přesně před 745 lety totiž udělil král Přemysl Otakar II. Mělníku zvláštní listinou právo výnosu z Labského obchodu a od tohoto data počítáme Mělník, jako město, neboť  listina, která by Mělník povýšila na město není.

 Mimochodem, nedá mi to, abych nevzpomenul, že za ,,obec" se Mělník považuje cca 1000 let,. Osobně se mi však líbí ještě starší pověst o přívorském vladykovi Bešovi, který údajně roku 757 podle kroniky Václava Hájka z Libočan objevil kopec, kde dříví rovně rostlo a jal se tam se svojí družinou přestěhovat, stromy kácet, kámen lámat a dát základy budoucímu hradišti.

K následujícímu pochodu mě motivovala také knížka o Mělníku, byť o současném, se současnými krásnými fotografiemi.
https://soutok.blogspot.com/2015/03/po-stopach-privorskeho-vladyky-bese.html

Pro mnohé z nás, kteří tu žijeme, máme rádi naše město, máme rádi fotografie tohoto města i fotografie již historické je pan Karel Lojka někým, bez koho bychom fotografie z dávné, ale i relativně  nedávné minulosti a z našeho dětství, nebo mládí prakticky neměli. Nelze tvrdit, že je jediným člověkem, který tenkrát fotografoval, jak to zde vypadalo, ale rozhodně těch fotografů moc není a už téměř není nikdo jiný, kdo by s tím a s velkou reklamou vtrhl mezi veřejnost.

Stačí si vzpomenout na fotografie z knížky Květen 1945 na Mělníku, které jsou z různých soukromých sbírek. Konečně, mám třeba také dvě fotky, kterým je přes 40 let a už ta místa takto nenajdete. Publikoval jsem je prvně v těchto dvou článcích ( odkazy pod snímky). A ještě je tu někde panoráma města od SV, aby to bylo kompletní. Jak jen se změnilo. Více jich bohužel nemám :-). Málokdo tomu přikládal tehdy váhu a zájmy byly jiné. Rodinných fotek má však každý asi desítky a někdy je až k nevíře, jak se žilo a byli jsme spokojení.


http://soutok.blogspot.com/2012/05/o-melnickem-hokeji.html

https://soutok.blogspot.com/2014/01/melnicky-cert-nebyl-cert-napsali-jste.html
O něco více však máme sběratelů historických pohledů. Hned se každému vybaví Martin Klihavec, ale když zajedu mezi své staré články ( 2013, 2014,2015), tak najdu třeba tyto odkazy...

https://www.pohledy-melnik.cz/

http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/22947-City-M-lnik-Melnik/?tabsessfilltab=8d68bce9606365390eec7786bc4c5307&tabsessfilltab=8d68bce9606365390eec7786bc4c5307

Pan Karel Lojka prostě udělal svými fotografiemi pro nás, kteří tu žijeme svými fotografiemi hrozně moc a zcela po právu získává čestné občanství města. Panu Lojkovi jsem tu již popřál k čestnému občanství v článku ....

http://soutok.blogspot.com/2019/11/v-dalsi-navsteve-prahy-se-podivame-na.html

Dovolil jsem si upoutávku na akci převzít z jeho FB, protože je to pozvánka se vším všudy a umocňuje ji skutečnost, že ji píše od srdce sama významná osoba, což je svým způsobem i dárek čtenářům.

Bohužel dnes žijeme poněkud hekticky, mnozí sledují především současnost a některým lidem, kteří tu třeba žijí i jen chvíli Mělník nic neříká, ale troufám si říci ve jménu nás všech, kteří jsme tu prožili dětství a mládí, že kdyby nebylo historických fotografií pana Lojky, byli bychom skutečně o mnoho a mnoho ochuzeni a je obrovským štěstím, že se takový člověk v této době našel. Nosit v hlavě vzpomínky na uplynulý život je normální, ale moci si je díky fotografiím připomenout, nebo je moci třeba ještě ukázat potomkům, tak to je něco fantastického.

Komu Mělník něco říká, tak si vždy najde nějaké ty oblíbené snímky a je jedno, kolik je mu let, a co ještě pamatuje, a co již ne.Vážení členové a přátelé skupiny Mělník – historie a současnost.S pokorou a rád Vám sděluji, že v pondělí, dne 25. listopadu 2019 po 19.00 hodin v Masarykově kulturním domě u příležitosti Dne města mi bude uděleno čestné občanství města Mělníka. Velice si toho vážím. Na Mělníku jsem se narodil, ale celý život jsem občanem Velkého Borku – Skuhrova. Zda si toto ocenění zasloužím, opravdu nevím.
Velice bych si považoval, kdyby někteří z Vás ( budou-li mít čas a náladu) mě přišli na tuto událost podpořit svou přítomností.Při této příležitosti bude uveden nástěnný kalendář na rok 2020 „Zmizelý Mělník“ očima a objektivem Karla Lojky. U snímků zmizelých staveb jsou podrobné popisy s jejich historií. S přípravou kalendáře mi byli nápomocni paní Mgr. Zuzana Syrová, Petr Raist Šťastný, Martin Klihavec, Milan Honzík, Ing. Jan Petrželka, Jiří Červinka a Boris Stojanov. Kalendář vzorně vytiskla tiskárna Wendy. Všem patří můj velký dík. Kalendář je limitovaná edice.
Během večera bude uvedena také kniha "Luděk Marold - Panorama Mělníka od řeky" autorek Julie Motyčky a Kateřiny Knorové.Publikaci i kalendář vydává město Mělník a budete si je moci v průběhu večera zakoupit ve foyeru MKD.U příležitosti 745. výročí města Mělník budou také slavnostně předány Ceny města Mělníka místním vinařům. Jejich vína bude moci ochutnat hodinu před zahájením slavnostního večera v hudebním sále MKD.
Na závěr večera se uskuteční koncert netradičního cimbálového uskupení Blue Cimbal.Vstupné je zdarma - místenky na slavnostní večer si budete moci vyzvednout na pokladně Masarykova kulturního domu od 17.30 hodin.
Těším se na Vás. Se srdečným pozdravem Karel Lojka.

A mám tu i poslední listopadovou výstavu v Lysé nad Labem. https://www.vll.cz/retro-garaz%20podzimJak už bývá v Lysé nad Labem zvykem, tak samozřejmě můžete něco koupit a tentokrát jde i o díly, které dnes už jen velmi obtížně někde seženete.
Zítra jdeme do finále a užijte si víkend !
Zdroj: Soutok

Listopad 18, 2019

19:15

Napsal mi dnes Martin Klihavec, ( kterého snad ani nemusím čtenářům představovat :-)), jaké prý život přináší někdy neuvěřitelné náhody. Prý se včera bavil s jednou osobou, že už dlouho neviděl jet po Mělníku žádný nadměrný náklad a tohle všechno spatřil a nafotil dnes ráno.

A to zase vyvolalo několik vzpomínek u mě. Třeba jsem si vzpomněl na webové stránky města Liběchov, kde měli vyfotografovaný průjezd jedné podobné soupravy tou pravoúhlou zatáčkou u restaurace Beseda, kde auta jedoucí od Mělníka prudce mění směr.

Bohužel jsem tam ty fotky již nenašel, ale objevil jsem díky tomu  něco, co také stojí rozhodně za přečtení. Pořád píši, že Liběchovská příčka je takové skryté kulturní bohatství v tamních lesích.

http://www.libechov.cz/opevneni/index.php?nid=8016&lid=cs&oid=1452548

V životě nám pořád něco něco připomíná :-). Martine, díky za krásné snímky !Zdroj: Soutok

Listopad 17, 2019

19:58

Jak jsem vás již v článku .... http://soutok.blogspot.com/2019/11/melnicky-osvetovy-okraslovaci-spolek.html .... informoval , tak dnes od 10 hodin probíhalo zasazení stromku, které věnoval MOOS městu u příležitosti 30. výročí sametové revoluce.. Fotografie z akce si můžete prohlédnout na ....

https://www.facebook.com/groups/1808841266008571/permalink/3040450732847612/Já se ke stromečku podíval až někdy v 15.30 a nezbývá mi, než mu popřát, aby se o něj lidé pěkně starali, aby měl potřebnou péči, a aby mohl krásně a zdravě růst.

Už to k Mělníku tak nějak patří, že když se střílí nějaký ohňostroj, tak nás zajímá odkud se střílí a odkud může být hezké pozorování. Konečně, fotograf si musí ujasnit, co všechno chce mít na snímku a podle toho se zařídit.

Tentokrát to bylo všechno poměrně jasné a nešlo o ohňostroj, ale šlo o světelnou akci a nechyběla ani reklama na FB pana Lojky.


Zajímalo mě samozřejmě, kde ty světelné zdroje jsou a narazil jsem přitom na jednoho známého, který se k nám přistěhoval asi před pěti lety z Domažlic. Horlivě mi začal vyprávět, že bílou barvu trikolóry najdu na střeše restaurace, což jsem tak trochu tušil.

,, Kamaráde, jel jsem včera večer autem od rodičů z Domažlic a až z dálnice je to vidět. Až z dálnice je to vidět ! " Musel jsem se usmívat a vzpomínal jsem na všechny ty videomappingy, kterých už bylo požehnaně.

http://blackout.melnicek.cz/


Nejprve jsme spolu našli společnou řeč, protože jsem byl v červenci na Čerchově i v Klenčí pod Čerchovem, snad předloni v samotných Domažlicích a tihle ,, rodilí a příjemní Chodové" jezdí samozřejmě třeba i na ten Hoher Bogen, ale pak už jsme si šli každý po svém a já se jal fotit trošku techniku. Fotit to, co má za několik minut vytvořit krásné večerní divadlo.

Mojí další zastávkou byla plánovaná cyklostezka u řeky.


A je vidět, že se tu už něco děje :-).


Dále už se pěšky ani nedostanete. Jak přes noc pršelo, tak už je všude bláto. Chtěl jsem to vzít podle řeky na druhou stranu k mostu, ale bylo mi jasné, že to dnes nejde.


Tak tady je náš mělnický Jean-Michel Jarre alias Petr-Raist Šťastný. Já věřím, že Petr ví, že to myslím v legraci a neurazí se :-) , ale neřekli byste, co všechno se může člověku vybavit. Populární hudba vždy oslovovala mladé lidi. Své vědí i bývalí vojáci povinné vojenské dvouleté služby, kteří díky důmyslnému systému obranného dozoru mužstva sledovali často místo hlavních televizních zpráv pořad Formel eins, který neměl s formulí 1 nic společného, ale byl hitparádou popu u sousedů na stanici ZDF.

O pořadech San Remo a Ein Kessel Buntes jsem už také psal, ale v 90. letech tu byla stanice Premiera, ktará byla předchůdkyní stanice Prima TV. Tato stanice dávala tuším ve čtvrtek večer koncerty takových velikánů hudby, jako byly Judas Priest, Van Halen, ACDC, Status Quo, nebo třeba právě ten Jean-Michel Jarre, který neměl jen krásnou hudbu, ale také pěknou laserovou show.Vybral jsem několik málo odkazů na jeho populární fláky, které mě těšily už o mnoho let dříve.

https://www.youtube.com/watch?v=iOWYAM4Nsgk

https://www.youtube.com/watch?v=9RJGlIc0-eQ

https://www.youtube.com/watch?v=QMV2lvwPXhs


A tak když začal Petr- Raist Šťastný pořádat videomappingy, tak jsem si na to tak nějak vzpomněl :-).
Ale, videomappingy byly moc fajn.

Dnes se chodily desítky lidí dívat do Hořínského parku, nebo i zastavovala auta před mostem a fotilo se. Toto tu zatím snad nebylo, je to pochopitelně pěkné a nemohlo to utéct :-). Tak co máme dále ? Jubilejní, ani letošní vznik Československa jsme už nestihli, ale budou Vánoce. Třeba by takto někde mohl svítit obraz vánočních ozdob :-).

No, jen takový nápad. Ale, paráda. Však jsem také testoval rozdíl mezi foto - režimy. Ale, kdyby se mě někdo zeptal, který je který, tak ani nepoznám, co je automatika, a co noční režim.


A pak mě nějak napadlo, že tu máme ještě další věci, kterými se dá světelné téma doplnit a  též mají své kouzlo.


Mělník je prostě krásný, a každý, kdo se odtud odstěhoval, nebo tu i jen třeba studoval, tak se rád vrací. Hezký zbytek svátku, mějte se fajn a ráno cestou do práce s rozvahou, neb provoz je hustý!
Zdroj: Soutok

Listopad 16, 2019

15:44

Milí čtenáři, je plno lidí, kterým cestování, nebo dokonce nějaká turistika vůbec nic neříká. A i mezi cestovateli jsou rozdíly. Někdo jede raději do krásné přírody, kde třeba ani moc lidí nepotká a jiný se spokojí s návštěvou jiných měst, kde kromě pamětihodností a různých tamních atrakcí třeba i prolézá obchodní domy. Lidé jsou prostě různí a mají různé nároky.

Přes léto pro mě byla v posledních letech Praha  spíše tranzitním místem, kde jsem přesedal na vlaky jedoucí směrem na Šumavu, či do Českého lesa, ale díky v současnosti cenově fantastické jízdence PID má zřejmě cenu navštěvovat naše hlavní město i častěji a hned z několika důvodů.

Praha vás totiž nutí v mnoha směrech neustále přemýšlet, být ve střehu, správně se orientovat a je i určitým kontaktem s tou nejvyspělejší modernizací u nás. Dokonce můžete, když zvolníte tempo, přemýšlet i o tom, co takový život občana Prahy všechno obnáší. Jaké má výhody, a jaké nevýhody.


Měl jsem v sobotu 9. listopadu 2019  několik dobrých důvodů si tam udělat výlet a tentokrát jsem si zvolil pro změnu zase po dlouhé době vlak. Po dlouhé době ? Málem bych zapomněl na nedávný překrásný výlet na Den archeologie v Libochovanech. Prostě se mi fakt autobusem nechtělo a dokonce mi tentokrát mimořádně vyhovovalo, že vlaky jezdí díky dlouhodobým pracím do konečné stanice Praha - Masarykovo nádraží.


Vždyť jsem tu byl naposledy snad v roce 1985, když jsme potřebovali s kamarády nějaký čas někde vydržet do prvního ranního autobusu na Mělník :-).


Nevím čím to je, ale když vidím tramvaj, nebo trolejbus, tak mě to svádí udělat aspoň jednu fotku, jako určité oživení. A nejen ono jmenované, jak ještě uvidíte.


Není to krása ? Hybernskou ulicí jsem již několikrát v nedávné minulosti šel, ale vždy jsem měl na spěch a už vůbec jsem ji nechtěl přecházet, byť toto průčelí vždy přitahovalo můj zrak a záběry jsem tak dělal z úhlu přes ulici.


Obecní dům se mi nikdy neokoukal a tím spíše, že ho znám i z interiéru.


Tentokrát však mé kroky vedly do Palladium, kde máte pod jednou střechou na 200 obchodů a vše se již třpytí, jak na Vánoce.


Nechyběl ani typický dřevěný model orloje, který tak důvěrně známe především z Celetné ulice, ale my se ještě podíváme samozřejmě i na ten pravý. Jak jinak, když už jsme tu ?


Sami vidíte, že reklama ukazuje jasně - 200 shops.


Pokud vás upoutali na obrázku výše ty stánky, tak vězte, že tu zrovna probíhal Festival mladých vín, o kus dále to vonělo nějakým svařákem a večer už v televizi vyprávěli o Svatomartinském vínu.


Mé kroky vedly také do ulice Na Příkopě, kde probíhá pouliční výstava k 17. listopadu.


Jak jsem již psal, tak jsem prostě musel do Celetné ulice, abych tu opět vyfotil má oblíbená autíčka ........ aspoň jedno krásné z detailu .....


..... a pro vystižení atmosféry trošku té blyštivé krásy.


Je to až k nevíře, ale po dlouhé době jsem dorazil na Staroměstské náměstí, aniž by se tu něco konalo.


Žádné Vánoční, ani Velikonoční trhy. Ideální podmínky pro fotografa, který si chce vyfotit pouze historické budovy.


Koníček ( kočár) tu byl tentokrát jenom jeden, ale o to více jsem si toho vážil a měl jsem z něj radost.


U orloje to byla paráda. Přišel jsem totiž v době, kdy do celé hodiny bylo daleko, lidí málo a panovaly i optimální fotografické podmínky.


Umíte číst z orloje ?
http://orloj.eu/sim/index.php

Tak kam teď ? Je něco po 15. hodině a mám zhruba necelých 90 minut na toulání. Obvykle pokračuji na Karlův most a Kampu, ale počasí je takové nemastné a nějak se mi tam nechce. Najednou se stalo něco neskutečného.

Vzpomněl jsem si na svůj nedávný článek o lodi Rio 2, kde jsem si udělal sám ze sebe legraci, že budu o Hamburku nejspíše jen občas fantazírovat. Pokud by člověk opravdu jel někdy někam dále za hranice, tak nejspíše autobusem, protože vlaky jsou opravdu zbytečně drahé. Tedy s vyjímkou Jízdenky na léto :-).

A náhle jsem si uvědomil, že já, který znal v dětství kdejakou zajímavou autobusovou linku, tak jsem vlastně na tom Florenci snad 40 let nebyl. To byly neskutečné chvíle. Kráčel jsem ulicí Na Poříčí a před očima mi probíhalo spousta věcí.

Dříve se totiž do Prahy jezdilo  obvykle ze tří důvodů. Školy sem vozily ukázat dětem Vyšehrad, Slavín, Památník národního písemnictví na Strahově, Hrad, loretu, Zlatou uličku, navštívit představení v Národním divadle apod. Dospělí sem jezdili za nákupy do obchodních domů Bílá labuť, Kotva a Máj. Občas se stávalo, že v nějakém podniku  ROH ( https://cs.wikipedia.org/wiki/Revolu%C4%8Dn%C3%AD_odborov%C3%A9_hnut%C3%AD ) vymyslelo návštěvu divadla, tak byl odvoz do divadla i zpět zájezdovým autobusem.

Touto ulicí jsem šel snad naposledy v roce 1980, když za výlohou obchodního domu Kotva stála slavná tenisová salátová mísa za vítězné mužské finále v Davis cupu nad Itálií. A jak se to tak stalo ? Tedy, teď nemyslím vítězství naší naší mužské tenisové sestavy .....

https://cs.wikipedia.org/wiki/Fin%C3%A1le_Davis_Cupu_1980

 ... ale, své dějiny  mají  i autobusové linky a autobusová nádraží.

Pro ty později narozené jen připomínám, že autobusy jezdící na Mělník přestěhovaly  nejprve  z Florence do Holešovic. Napřed  linku Praha - Mělník- Štětí a později dálkové autobusy přes Mělník do České Lípy apod . Relativně nedávno se přestěhovaly do Ládví. Myslím tím tedy linku Praha - Mělník -Štětí, kterou užíváme Dálkový autobus přes Mělník do České Lípy jezdí nadále z Holešovic. Určitě by se někde na nějakém zájmovém webu našlo, kdy přesně došlo k stěhování různých linek.


Tak tady ji máte. Bílá labuť. Obchodní dům, který má neuvěřitelně dlouhou historii. Nikdy mě nezajímala, ale podívejte se sami, jak je zajímavá ....

https://cs.wikipedia.org/wiki/B%C3%ADl%C3%A1_labu%C5%A5

Vlastně si pamatuji, že tam byl výtah, ve kterém nás pán vyvezl nahoru, a pak už se šlo pomalu po patrech dolů.
My děti, nebo  později  i mládež jsme jen věděli, že ve všech obchodech po celém Československu i v centru Prahy stojí vše stejně, ale tady se prý daly sehnat věci, které na Mělníku nebyly. Jaké ? Tak to vám fakt ani neřeknu, protože mě to zase tak nějak takzvaně nebralo.

Dokud jednou nemáte svoji domácnost, nebo se o sebe nemusíte někde starat, tak jste naladění na úplně jinou životní vlnu, která spíše vyhledává kolektivní společenskou zábavu.


A pak už jsem konečně dokráčel k autobusovému nádraží Praha - Florenc. Byl to zajímavý pocit.


Dříve bylo nádraží rozděleno na horní část a dolní část. Celkem tu bylo minimálně 70 stanovišť, protože všechny linky do všech stran vyjížděly odtud. Linka Praha - Mělník - Štětí odjížděla z takového ostrůvku o pěti číslech z čísla 23, což si z neznámého důvodu pamatuji dodnes.

Šlo se k ní z bezpečnostních důvodů proskleným tunelem ve výšce asi čtyř metrů nad povrchem, který připomínal například moderní vlakové nádraží v Ostravě ( https://soutok.blogspot.com/2018/07/ostrava-je-zajimave-mesto-terakotova.html)
, nebo v Regensburgu . On tam byl často šílený provoz a zkracovat si cestu bylo opravdu životu nebezpečné.


Pohled do míst, kde byl původní hlavní  příchod na nádraží.

A jak to bylo nyní ? Spodní část nádraží sloužila, jako odstavná plocha pro autobusy. Prosklený most byl již nepotřebný a byl zrušený. Vždyť tu je již jen asi 26 stanovišť ....

https://www.florenc.cz/an_mapy_stanoviste.php?lan=cz

Zde je vynikající interaktivní mapa odjezdů. Co se změnilo v řádech ? Obrovské množství autobusů snad 13 společností jezdí  nejvíce na Ukrajinu a Balkán, ale také na Západ.

Matně si vzpomínám, že i v dávných dobách jezdila například jedna linka ČSAD na trase Praha- Karlovy Vary- Cheb- Marktredwitz - Frankfurt nad Mohanem, druhá stejným směrem, ale pak se točila k severu na Hannover a do Hamburku, třetí jela přes Plzeň do Mnichova, a také tam bylo Miláno. Vím že takové linky v 70. letech v jízdních řádech ČSAD byly, ale nevím, kdo je užíval. Viděl jsem jen, jako kluk jejich jízdní řády.

Dnes se můžete sami na odkazu přesvědčit, kam všude se člověk může za několik stokorun třeba jen na chvilku podívat .Jezdí to až do Londýna, nebo Lyonu.


Praha -Dresden -Berlin.

Čas se nachýlil a já se spokojeně z Ládví vracel domů z hlučného velkoměsta do roztomilého a  poklidnějšího městečka, ale bylo o čem přemýšlet. Vždyť se vracím z úplně jiného světa, který je v některých směrech jakoby ještě odlišnější, než kdysi.

Mimochodem, sice to do článku moc nezapadá, ale je zajímavé to vědět, neboť je to další možná atrakce pro nás v tomto velkoměstě. Vyšla zpráva, že tam mají po novotě největší medúzárium v Evropě https://www.novinky.cz/domaci/clanek/v-praze-se-otevrelo-nejvetsi-meduzarium-v-evrope-s-desetitisici-meduz-40303730  .

Zítra je tu výročí sametové revoluce a asi ani nemůže být překvapením, že vláda posledního a ekonomicky nejvyspělejšího státu bývalého východního bloku si vůbec nevěděla se svoji pro ni nečekanou izolovanou vedoucí rolí rady a nakonec předala svoji moc způsobem, který si už třicet let tato země připomíná.

O událostech té doby v Praze i na Mělníku píše téměř vyčerpávajícím způsobem na svém FB pan Lojka i s pro něj typickou kvalitní fotografickou dokumentací.

.... https://www.facebook.com/groups/1808841266008571

Zároveň, protože nepoužívám facebook  mu tímto gratuluji k udělení čestného občanství města Mělníka, které mu bude ve významný den města slavnostně předáno a věřím, že on si to zde přečte a bude jistě rád :-). Už to tak chodí, že některé lidi něco nezajímá, a tak nemohou samozřejmě chválit. Mě mělnická historie, jako celoživotně zde žijícího rodáka určitým způsobem oslovuje, a tak, jako jsem chválil později knižně zpracované články pana Františka Purše, tak chválím krásné fotografie pana Karla Lojky i s jeho originálním komentářem a věřím, že nejsem sám.


Pohled do míst, odkud to kdysi jezdívalo k nám.Musel jsem si to tu užít, když jsem tu 40 let nebyl :-).Celkový pohled.

I tady se buduje. Hned jsem si vzpomněl na první díl seriálu  Chalupáři, kde na ulici maká chlap se sbíječkou :-).

Bývalá spodní část, která  je nyní odstavnou plochou.Příjezd do nádraží střeží vrátnice.


Flixbus  jezdí třeba právě do Hamburku :-) , ale také do Paříže, Londýna, Švýcarska, Lyonu, severu Itálie, Rumunska, Chorvatska ...Drahovo je obcí nedaleko Chustu a Tjačeva na Zakarpatské Ukrajině.Expres do Plzně.Černovice jsou bývalou metropolí Bukoviny, která byla součástí Rakousko -Uherské monarchie. Dnes Ukrajina.


Celkový pohled směrem k bývalé hlavní budově.Vstupní portál nádraží Praha -Florenc je hned u stanice metra C.Plán nádraží.

Zdroj: Soutok

Listopad 13, 2019

19:20

 Počasí je takové ospalé, mrzuté, stále mrholí a víkend se blíží. Hlavní událostí víkendu v celé České republice bude pochopitelně připomínka listopadových dnů roku 1989 a skutečnosti, že od té doby uplynulo již neuvěřitelných 30 let. Nicméně, již v pátek nám začíná  jedna výstava, která je ze zcela jiného soudku a potěší každého, kdo má rád zvířátka.

Dle mého názoru, byť stále pouze jen s teoretickou zkušeností :-) pořádá nedaleké výstaviště v Lysé nad Labem hezké výstavy a bylo by jistě tak trošku  škoda výstavu o zvířátkách opomenout. Vždyť je to právě němá tvář, která vám nikdy neublíží, ničím vás nenaštve a vždy vám udělá radost.
Zařadil jsem i přehled na nejbližší období a vše podstatné najdete na stránkách https://www.vll.cz/


Sedmdesátá a osmdesátá léta jsou nám mnohým, kteří jsme tehdy žili velmi blízká. Vždyť to bylo naše dětství i mládí a zcela logicky na oboje s určitou nostalgií vzpomínáme. Je docela zajímavé, že každá generace dokáže ocenit technický pokrok a dovede se radovat z nových poznatků, ale když se setká s něčím, co jí připomíná dětství, nebo mládí, tak je to určitý emoční pocit.

Sice je dnes téměř všeho až příliš a není problém si koupit  jakoukoliv obrázkovou knížku zaměřenou na takzvané retro obrázky, ale pohled na vlastní trojrozměrné předměty je přeci jen něčím jiným. Můžete tuto možnost oželet, nebo výstavu navštívit. Kdy ?

„Retro“ Vánoce budou v mělnickém muzeu
22. 11. 2019 - 5. 1. 2020 Regionální muzeum Mělník, p. o. - velký sál

Letošní vánoční výstava mělnického muzea bude „retro“…Vánoční stromek nazdobený skleněnými ozdobami, figurkami z čokoládových vánočních kolekcí, arabeskami, nezbytnými svíčkami, stříbrnými řetězy a pod ním? Pro maminku kostýmek či šaty z diolenu nebo krimplenu, kosmetika Dermacol či dokonce vysněné „Fáčko“, krešlakové kozačky a kabelka nebo džíny „plísňáky“.

Tatínkovi košili se špičatým límečkem, fialové sáčko nebo kazetový magnetofon? Autodráha, šlapací autíčko moskvič, kočárek na panenku s průhlednými okénky, mončičák, Rubikova kostka, klik-klak nebo stavebnice Seva pro děti. A co takhle dárky doma vyrobené z chemlonu či umělého lýka viskocel.

 Uhodnete, v jaké době jsme se ocitli? Přesně…jsou to „osmdesátky“. Letošní vánoční výstava volně naváže na dvě předchozí (Mělnické Vánoce v době první republiky, Vánoce 50. a 60. let) a přiblíží dobu 70. a 80. let. 20. století. Nabídne pohled do tehdejší nabídky obchodů s hračkami, papírenským zbožím, galanterie, oděvů a textilu či průmyslovým zbožím a nechá návštěvníky nahlédnout i do vánočního interiéru mladé rodiny. Nebudou chybět interaktivní zóny nejen pro děti. Tak co, zavzpomínáte si s námi?

Slavnostní vernisáž se koná ve čtvrtek 21. 11. od 17:00 hodin ve velkém sále Regionálního muzea Mělník.

Kontakt: Kristýna Frelichová – odd. PR a propagace [email protected], tel. 728 620 651, tel. 315 630 923Zdroj: Soutok

Listopad 10, 2019

19:36

Milí čtenáři, tak jsem si ještě včera odpoledne myslel, že i dnes bude pršet, a že tento víkend zůstane pouze u jednoho článku. Konečně, mám co zajímavého číst a na některá svá hobby díky tomu ani nemám čas. Nakonec bych ještě v tuto chvíli mohl díky dnešním vlastním zážitkům vyrábět další článek, ale někdy je situace taková, že je dobré s něčím počkat, zvlášť když nehoří a máte rozdělané jiné své osobní aktivity.

Navíc mi před chvíli dorazil v e-mailu zajímavý a aktuální materiál, kterému nyní dávám velmi rád prostor. Mimochodem, právě jsem si uvědomil, že zítra v 11 hodin dopoledne tomu bude už rovných 8 let, co tady pro vás i pro sebe tvořím ve svém volném čase články s fotografiemi. Je jich tu již  1 760.

 Nutno však říci, že bez zakladatele webu  Romana Raka bych to asi nikdy nedělal a nebýt Teamu Mělníček, který na webu melnicek.cz http://melnicek.cz/ v rubrice zprávy vlevo dole na hlavní stránce dává upoutávku na každý nový článek, tak by byla sledovanost nejspíše neskutečně bídná. Zdá se totiž, že čtenáři čtou každý nový článek až teprve tehdy, když se objeví v rubrice na Mělníčku. Starší články se čtou pořád, což není špatné. Inu, život jsou jen samé náhody, které tvoří příběh.
Mělnický osvětový a okrašlovací spolek vydal i letos další nové mělnické vánoční pohlednice. Na jedné je zobrazen vánoční strom, který zdobil v minulém roce mělnické náměstí Míru. Na druhé pohlednici je fotografie dřevěného betlému, který stává v posledních letech pod tímto vánočním stromem. A na třetí je nádherný odraz budovy radnice ve skleněné vánoční ozdobě. Autorem všech tří snímků je známý mělnický fotograf Jiří Čermák. Pohlednice jsou v prodeji pouze v mělnickém Turistickém informačním centru v ulici Legionářů.

Martin Klihavec, předseda MOOSZasazení památného stromu svobody.


Mělnický osvětový a okrašlovací spolek si připomene výročí 30 let od revolučních změn, které se udály v listopadových dnech v roce 1989.

V neděli 17. listopadu 2019 v 10:00 hodin bude zasazen památný strom svobody v Jungmannových sadech v Mělníku. Symbolického aktu se může zúčastnit i široká veřejnost.


Martin Klihavec, předseda MOOS.


Zdroj: Soutok

Listopad 9, 2019

21:08

Rio 2 v mělnickém přístavu.

Vždy, když se něco proslaví v televizi, na internetu, nebo jinde v médiích, tak to může být pro nás určitý námět pro zvýšený zájem. Nejinak tomu bylo i s naší lodí RIO 2, která  je zvláštní tím, že má na přední části kapitánské kabiny umístěnou webovou kameru a lidé z tepla domova tak mohou sledovat prostřednictvím svých PC výhled z její paluby.

Že už to znáte ? Že už máte řeku Labe z její paluby dokonale prohlédnutou ? Pak pro vás stejně tak, jako pro mě bylo jistě radostí, když loď, která nejčastěji končí na našem území v Děčíně, odkud se vrací do Německa, když se náhle objevila začátkem dubna letošního roku v našem mělnickém přístavu ( na půl dne)....

http://soutok.blogspot.com/2019/04/unikatni-tazny-remorker-beskydy-vystava.html

.... a stala se tak takovým předskokanem parádního víkendu, kdy jsme se podívali pod našim městem na skvělou výstavu o budování vodních cest u nás na lodi Beskydy. Tehdy jsme tomu snad ještě nechtěli ani věřit, ale dnes, když už jsou hořínské komory i Lužec nad Vltavou v hlavních televizních zprávách, tak už věříme :-).

Mimochodem, nečekal bych, že kvůli motoráku v Lužci nad Vltavou ( viz. jízdní řád na obrázku), který tam má navíc konečnou stanici, se bude dělat speciální železniční most. Kdo jste viděl můj výlet do Nové Pece ....

https://soutok.blogspot.com/2017/07/prazdninova-zeleznicni-jizdenka-na-leto.html

..., tak víte, že konečnou stanici šlo celkem levně vybudovat i před laterálním kanálem a lidé mohli chodit na vlak přes hlavní most. Je to ale z peněz EU, kam jako stát přispíváme, a to zřejmě rozhodlo. Navíc je to pro občany pochopitelně lepší.

http://www.luzec.cz/Vraťme se však k RIO 2. Ta nám ve čtvrtek vezla z Magdeburku do Hamburku vysoký náklad a čekal ji nelehký úkol. Kapitán Batista upozornil diváky, že přes náklad je špatně vidět a hlavně je třeba proplout pod hamburskými mosty kolem 16. hodiny, kdy je řeka nejníže, protože by se později s nákladem již nemusela loď pod mosty vůbec vejít.

Podívaná to byla zajímavá. Jednak do těchto končin loď málokdy pluje a nedařilo se stíhat časový plán. V Hamburku se totiž už uplatňuje mořský příliv, řeka již stoupala a loď proplula pod mosty zhruba kolem 18.15 SEČ.

To celé mě motivovalo k tomu, abych si o tomto jevu, který je tu pro nás v Čechách zcela zbytečný něco přečetl. A dozvěděl jsem se zajímavou věc, kterou jsem však tušil. Příliv a odliv je velmi složitý děj, který se každý den mění a zatímco ve Středozemním moři jde o rozdíl zhruba 30 cm, tak v Hamburku, nebo v Londýně už to poznáte. Tam jde někde o 5 až 8 metrů rozdílu.

V Německu si toto uvědomili a využívají to, jako turistickou atrakci, podobně, jako v Bretani třeba .... https://cs.wikipedia.org/wiki/Mont-Saint-Michel ...., kde je rozdíl v Evropě největší, až 15 metrů.


Zdá se, že řeka Labe zde v Hamburku má mnohem blíže k mostovce, než na Mělníku. Musím však vzpomenout na srpen 2012, kdy jsme mnozí před uzavřením našeho starého ( budoucího Strakova) mostu dělali aspoň na kraji mostu záběry na hladinu řeky před její kulminací ( tuším, že z klasických 2.50 na 10.35 m.) V Ústí bylo dokonce 12 metrů.

Nedaleko známého ostrova Sylt, který je spojený s pevninou pouze 11 km dlouhým železničním mostem leží ostrov Föhr https://www.foehr.de/  , kde jsem našel skvělou odpověď .....
https://www.foehr.de/gezeiten    Stačí kliknout na Gezeitenkalender als PDF 2019 . Prakticky každých 6, 5 hodiny moře buď klesá, nebo stoupá, a tak máme odliv i příliv 2x denně, ovšem díky působení měsíce a částečně slunce každý den jinak. Proto ten kalendář.
Lidé se tak obvykle ráno podle kalendáře vypraví na zvláštní 4 km dlouhý turistický pochod k ostrovu na obzoru, který je sotva vidět. Na suché pevnině to zvládnete za hodinu, ale zde je to docela adrenalin. Nejprve prý vyfasují holínky a pak jdou podle tyčí, které připomínají hole pro lyžaře na horách, když je mlha.

Zde je důvod jiný. Sice je odliv a hladina se nějaký čas pohybuje do výšky 30 cm, ale jsou v moři i různé výmoly, kde se jinak můžete nepříjemně propadnout. Po dně se prý velmi špatně jde, připomíná to občas cestu blátem a místo suchozemské hodinky to prý trvá až 3 hodiny.


Loď Rio 2 pluje ve čtvrtek v podvečer  po Norderelbe ( Severní Labe - rameno), aby se u čtvrti Altona stočila do Süderelbe ( Jižní Labe - rameno), ze kterého odbočí do ramene Rethe, kde bude vykládat náklad. V místě otáčky proti proudu řeky na soutoku ramen má řeka šíři až 715 metrů, ale o 17 km dále po proudu, se náhle prvně rozšíří až na 2.7 km. V Hamburku začíná takzvaný Estuár https://cs.wikipedia.org/wiki/Estu%C3%A1r , který se rozšíří u města Cluxhaven až na 15 km. To je však o více než 100 km po proudu řeky dále.
https://www.mall.tv/lode-a-reky/lod-rio
Říká se tomu cesta po moři relativně suchou nohou a Němci tomu říkají Watty, což trošku připomíná elektrotechniku a trošku náboženství ( Starý zákon ve svaté knize jménem Bible). Vždyť i Mojžíš přešel se svým lidem z Egypta suchou nohou jindy vodou zalité místo, a takto pátrali vědci ....
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/zanikle-rameno-delty-nilu-ukazalo-kudy-mohl-mojzis-vest-lid-pres-more.A100923_164653_zahranicni_jw
Zpátky pak už mořští turisté plují lodí, která má jinou trasu, která je ještě navíc patřičně občas bagrována. Prostě by to už přes moře nestihli a pokud se v PDF textu správně orientuji, tak maximální hladina je 2.9 metrů. Tedy téměř 3 metry.
Samozřejmě se píše, jak je oblast zajímavá i zoologicky a botanicky, a pokud má někdo dost času, peněz a umí cestovat i trochu dále, tak jde o docela zajímavý cestovatelský typ.
Pokud jste však tací spíše teoretičtí cestovatelé, jako já, tak budete rádi, když se opravdu jednou dokopete k tomu, že snad  někdy v létě za několik našich stokorun sednete do autobusu společnosti Flixbus ( Student Agency to nejezdí), necháte se odvézt přes noc do Hamburku a třeba ten rozdíl hladiny někde poblíž Labe také uvidíte.
Přidal jsem pro úplnost i pohodlný vlak, ale pro lidi, kteří někam přijedou, chtějí se jen trochu projít a zase jet nazpět, tak trochu na nic.
A to je možná z uplakaného nevlídného víkendu zde na blogu vše.
Ještě takový bonus. na závěr. Klikněte na https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5a/Hamburg.jpg a obrázek zvětšete na celou obrazovku. Můžete se z věže s nadsázkou podívat na celé město a hlavně upoutá pohled na přístav vpravo dole.

https://www.cd.cz/assets/jizdni-rad/jizdni-rady-dalkovych-vlaku/e01cz-7x2-a7.pdf
Zdroj: Soutok