Tip: Události z kalendáře si můžete pohodlně přenést ve formátu ICS do Vašeho mailového programu či mobilu.
Muzeum M

Zpravodajství

Červen 30, 2020

21:24


Z Mělníka je možná vidět až do Saska, jen to ověřit :-).
Zatímco o Komáří Vížce v Krušných horách není pochyb, tak kolem  vztyčeného bodu na obzoru při okraji snímku se zapadajícím sluncem jsou pochyby. V posledním článku jsem střelil celkem rychle od boku, že by se mohlo jednat o rozhlednu Radejčín, ale když se podíváte pozorněji, tak to rovněž vypadá na stavbu ve vzdálených Krušných horách.
Když zkusíte použít, jako hlavní orientační bod horu Plešivec, od které naměříte vpravo úhel ke Komáří Vížce a vlevo jen nepatrně větší k neznámému sloupu, tak se můžete domnívat, že půjde o jeden z několika vysílačů mezi městem Teplice a Cínovcem. Ovšem, všiml jsem si na řece Labi zakotvené malé výletní lodi jen několik metrů od mola a sloup se promítal na obzoru přímo nad ní.
To nahrává variantě, že by mohlo jít dokonce o vysílač v Sasku s názvem Grosser Lugstein ( 66.5 km z Mělníka)
https://www.google.com/maps/uv?hl=cs&pb=!1s0x470992c53674c0f7%3A0x86688ba10cc626f1!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipN_E1jEj823kIvn_PYwczeV_KmwMSa9UbbD_enz%3Dw260-h175-n-k-no!5sgrosser%20lugstein%20vys%C3%ADla%C4%8D%20-%20Hledat%20Googlem!15sCgIgAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipN_E1jEj823kIvn_PYwczeV_KmwMSa9UbbD_enz

Ten je v nadmořské výšce 899 m.n.m. a není důvod, proč by taková věc nemohla být z takové nadmořské výšky spatřitelná. Nicméně i triedr je již na takovou vzdálenost nedostačující, a tak bude třeba toto zkusit ověřit v dalekohledu na zámecké vyhlídce.
A mám tady již i program RMM na oba prázdninové měsíce.Zdroj: Soutok

Červen 28, 2020

10:37


Jedna nezbytná a dnes mediálně zatím zapomenutá aktualita na úvod. Dnes je to 106 let, co byl spáchaný v Sarajevu atentát na Františka Ferdinanda d'Este a začala první světová válka.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Atent%C3%A1t_na_Franti%C5%A1ka_Ferdinanda_d%27Este


Západy slunce jsou nádherným divadlem přírody a určitě stojí zato si je aspoň občas užít. Jsou pokaždé jiné a vždy originální. Mnohdy si přejeme třeba i z výzkumných důvodů, aby nebyly nízko nad obzorem mraky a přitom právě ony utváří to kouzlo, které diváka naplní radostí a fotografie jej přijme na věčnost.

Chtěl jsem poslední dobou zjistit, kde vlastně leží ten nejzazší bod, kam po obzoru při pohledu od mělnického zámku dokráčí v nejdelších dnech sluneční kotouč. Nebyl to úkol zrovna jednoduchý. Jednak proto, že vám mohou bránit v tomto poznání husté mraky, ale také proto, že si musíte ohlídat čas, kdy na vyhlídku vyrazit. Vždyť nám slunce v létě v nejdelších dnech zapadá až kolem 21.15 hodin SELČ.

Atmosféra na vyhlídkách tou dobou bývá také originální. Někteří si ji užívají se sklenkou vína v ruce, a když přijdou nějaké obláčky nad obzorem, tak je to pestré divadlo barev.

Nejinak tomu bylo i při mé návštěvě 22. června.

Své kouzlo však nemají jen zámecké vyhlídky, ale i zatáčka na staré silnici nad Vrázovou vyhlídkou přináší mnohokrát  krásné pohledy všeho druhu. Zde se můžeme přesvědčit o takové zvláštnosti snímku. Pohled z dálky způsobuje takový kontrast silnice v popředí s nebeským divadlem na pozadí ...

....., ale detail pozadí nás prostě přitahuje tak, jako lidstvo odjakživa přitahoval pohled do ohně.Světlo má pro člověka v celém jeho životě obrovský význam.

O den později jsem měl oblohu takřka vymetenou a pustil jsem se do záběrů, které by se ani dělat neměly. Zaujala mě jedna věc. V minulosti touto dobou těsně nad obzorem bylo slunce díky atmosféře již tak slabé, že mělo obvykle červenou, až růžovou barvu, ale jak vidíte, tak nyní mělo ještě pořádnou sílu.


Ten bod jsem tak nějak přibližně našel. Vlevo na obzoru máme od slunce Kletečnou, vpravo Plešivec a všimněte si na spodním snímku toho stožáru vpravo od slunce.

To nevypadá na stožár, ale zdá se, že jde o rozhlednu. A ona tam podle mapy jedna opravdu stojí. Možná je to rozhledna Radejčín. 
https://cs.wikipedia.org/wiki/Radej%C4%8D%C3%ADn_(rozhledna)


Rudá atmosféra dokáže také zajímavě podbarvit některé objekty, které jindy horko těžko hledáme dalekohledem. Tak tomu bylo třeba i v případě slunečné elektrárny Petrovice v Krušných horách, o které jsem tu nedávno psal a jejíž vrtule se promítá na úpatí kopce Plešivec v Českém středohoří.

Hezký zbytek víkendu, úspěšný vstup do posledních dvou červnových dní a opatrnost do začátku prázdnin i dovolených !


Zdroj: Soutok

Červen 27, 2020

22:30


Kam jinam jet autem z Lužce nad Vltavou, když ne na Říp, že :-)?Sice nechyběl triedr i rádia, ale iluze jsem si moc nedělal a oprávněně. Hlavně se chtěl člověk před obdobím dovolených takříkajíc do těch směrů symbolicky rozhlédnout.

Ten praotec to prostě uměl vybrat :-).


Na co kouknete, všechno vás potěší. Jen hrozné horko bylo, ale to je právě to, že na něj nejsme kvůli nezvyklým dešťům zvyklí.

Se všemi lidmi jsem nemluvil, ale koho jsem na Roudnické vyhlídce oslovil, tak všichni přijeli z Prahy.
Tentokrát byl opravdu snad nejhorší výhled za poslední dobu a Krušné hory jste jen tušili.Vybral jsem tentokrát jen několik snímků do míst, kde mě něco zajímalo. Třeba rozhledny na úpatí Sedla, nebo jsem tam zahlédl nad Litoměřicemi hrad Kamýk apod. Třeba tam znalci po zvětšení něco poznají.
To se mi právě na naší blízké krajině líbí, že víte na co koukáte, jak je to asi daleko a mnohdy tam někde člověk již byl. Nekoukáte a neříkáte, že je to krása, ale řekne vám to mnohem více.


Na Roudnické vyhlídce, nebo spíše kousek od ní, kde je nepojmenovaná vyhlídka s výhledem spíše na Lounsko a směrem na Klínovec, jsem dnes vykonával takovou službu. Zatímco jsem střídal s nemastným pocitem triedr s rádiem, tak chtěl občas někdo vyfotit, nebo došlo i na rozhovory, jak to u vyhlídek už občas bývá.
Tuto dvojici jsem nakonec požádal o foto i já a důvodů je hned několik. Vůbec nevím, jak a proč se to stalo, ale najednou jsme se bavili. Na tom by nebylo nic zvláštního, ale nebylo to česky. A zrovna na místě, kde jsem loni potkal tři pěkné Řekyně ze slezského Krnova :-).
,,Tak to jsou ti moji Pražáci" říká děda Komárek v komedii Na samotě u lesa. On přišel z Palerma, pracuje tu dva roky a není divu, že zatím užívá jen angličtinu. Když už mě samozřejmě hned na začátku zajímalo, odkud anglicky mluvící mladík je, tak mě pochopitelně zajímala i ona.
A ani tady jsem nebyl zklamaný. Dnes Češka, ale narozená na území, které bylo v letech 1919 - 1939 součástí našeho státu. Ti znalí vědí :-).
Největší legrace snad byla, když si dívka vymyslela, že bych mohl říci při svých velmi chabých znalostech jejímu příteli pověst o praotci Čechovi. Najednou jsem dostal nápad, jak to provést rychle a bez námahy.
Postavil jsem se na okraj vyhlídky, rozhodil ruce tak, jako Zdeněk Štěpánek v roli Jana Husa a zvolal jsem :,, My peoples ! This is a very nice wiev ! It's a beautiful country. We stay here !" Kdepak nějaké We will, nebo are, na to jsem nevzpomněl :-).  No jo, budeme si ho 6. července připomínat.
No, že budu jednou dělat na Řípu anglického praotce Čecha, tak to by mě nikdy nenapadlo :-). Ale, kdyby neexistovaly legrační zážitky, tak by nebylo nač vzpomínat. 
 Jak jsem slíbil, tak činím. Foto je tu. Teď už je to jen o trpělivosti, schopnosti, případě chuti napsat něco do diskusního okénka. Myslím teď na ty, které občas s jejich souhlasem fotím, a kteří neví, že to zabere čas a trvá, než se to sem dostane apod.
Zdravím a přeji hezký zbytek soboty a pěknou neděli !
A víte co ? Nevím proč jsem si spojoval jméno města Neapol ( to už není od Palerma daleko) s mým oblíbeným italským zpěvákem, který tu byl v 80. letech velmi populární, byť méně než Druppi, ale pojďme si zase něco nostalgickéhona závěr pustit.
Umberto Tozzi
Wikipedie:   https://cs.wikipedia.org/wiki/Umberto_Tozzi

Skladby:
https://www.youtube.com/watch?v=46RiFqDiMEA

https://www.youtube.com/watch?v=c3lE_rMjdGE

https://www.youtube.com/watch?v=UlDL8kN0GCAZdroj: Soutok
20:06


Již dávno jsou pryč časy, kdy méně zdatní cyklisté začínali sezónu pohodlnou nenáročnou jízdou po téměř prázdné silnici třetí třídy vedoucí přes Hořín, Vrbno a Zelčín do Lužce nad Vltavou a dále do obce Vraňany, kde laterální kanál začíná.
Od té doby se toho velmi mnoho změnilo. Zelčín se stal místem, kde to dnes žije po obou stranách silnice snad celých 24 hodin, cyklostezka končící u horkovodu za Vrbnem byla protažena až do Lužce nad Vltavou, a na laterálním kanálu se odehrává velká rozpracovanost na mostech.

V současnosti se tam toho děje tolik, že kdo tam chvíli nepřijede, tak je již zcela mimo obraz. Velký poprask během minulého týdne způsobilo nenahlášené uzavření horkovodu přes Vltavu u obce Zálezlice. Ten totiž není využívaný jenom cykloturisty, jak by se mohlo zdát, ale zejména teď přes léto i občany dojíždějícími za prací do Mělníka.
Dostala se ke mně také zpráva, že lávka přes Vltavu je již hotova, a tak bylo zajímavé navštívit místo osobně. Uznejte, že se opravdu povedla a cyklisté si místo jistě užijí. Posledně jsem zmínil, že přívoz snad bude přesunutý kousek za Vrbno k tomu osamocenému domečku, ale to berte prosím s rezervou. Může jít o fámu, která se jen někde šušká a vše může být nakonec jinak.

Jak vidíte, tak přívoz letos ještě vesele funguje.
Tento sloup je i s místním kostelíkem krásně spatřitelný od mělnického zámku, ale lepší je míti sebou triedr.Název kostela sv. Jiljí v Lužci nad Vltavou si vlastně lze zapamatovat podle našeho komediálního filmu Svatební cesta do Jiljí.
https://www.csfd.cz/film/42907-svatebni-cesta-do-jilji/prehled/ z roku 1983.


Již zbývají jen nájezdy. Hotovo má být v září.


Zašel jsem samozřejmě i ke stavbám na kanále a zjistil jsem, že se tu jezdí jinak, což bylo i pro mě důležité.

Budoucí hlavní most pro příjezd do Lužce ze státní silnice a z obce Vraňany.

Tak jsi již kamaráde po letech dosloužil. To chce panáka :-).


Nová nástupní železniční zastávka je od Vrbna na druhé straně silnice, než stojí stará budova nádraží s několika kolejemi. Kdoví, jak to tu nakonec vymyslí. Zastávka je relativně jen kousek před kanálem.

Závěrem tu mám křížení dvou druhů komunikací, které obě směřují na mosty nad laterálním kanále.Jedná se o ulici 9. května a provoz je v tomto úseku řízený semafory.Tak to je snad na delší dobu z Lužce nad Vltavou všechno :-).
Zdroj: Soutok

Červen 23, 2020

18:02


Nedávno jsem tu v jednom článku představil akci s názvem Tetička Mína vypravuje .....
http://soutok.blogspot.com/2020/06/zabavni-mini-zoopark-v-privorech-zacina.html

...., která je připravena na den 14.7. 2020 od 9.30 hodin. Těch muzejních akcí je v červenci pochopitelně více. Dnes se tedy podíváme na akci dlouhodobou, kterou je Imaginárium Bratří Formanů, a pak se ještě jednou vrátíme k řece Labi, kde včera odpoledne řeka kulminovala na hodnotě 361 cm.
IMAGINÁRIUM BRATŘÍ FORMANŮ
Tajuplný divadelní a výtvarný svět přátel Divadla bratří Formanů v obou sálech muzea...Vernisáž se koná 10. 7. od 15:00 hod. na mělnické náplavce před vinařstvím Bettiny Lobkowicz, kde zakotví Divadelní loď Tajemtsví...

Datum konání: 10. 7. 2020 - 4. 10. 2020 začátek od 15:00

Místo konání: Regionální muzeum Mělník, nám. Míru 54

Typ akce: trhy, výstavy, veletrhy

Organizátor: Regionální muzeum Mělník

Doba trvání: 86.4 dní

Plné vstupné: 60 Kč

Snížené vstupné: 40 Kč

Rodinné vstupné: 180 Kč


Přijměte pozvání na živou, hravou a inspirující výstavu tvůrců a přátel Divadla bratří Formanů - Imaginárium!

Vernisáž se koná v pátek 10. 7. 2020 v 15:00 na mělnické náplavce před vinařstvím Bettiny Lobkowicz, kde zakotví Divadelní Loď Tajemství. Po přivítání lodi vyrazí veselý průvod v čele s Matějem Formanem, žongléry a muzikanty přes Aušperk nahoru k muzeu. Výstava bude zahájena na radničním dvoře, a poté už hurá do Imaginária.

Prvních 50 návštěvníků, kteří dorazí v námořnickém dostanou od nás malý dárek!
V 18:00 se můžete těšit na rodinné představení „Aladin“ na Divadelní lodi Tajemství.
Vstupenky v předprodeji v sítí GOOUT.CZ

Oba výstavní sály Regionálního muzea Mělník se letos v létě stanou tajuplným výtvarným a divadelním světem Divadla bratří Formanů. Úspěšná putovní výstava Imaginárium, probouzí v malých i velkých návštěvnících fantazii, snění a touhu si hrát. "Dotýkat se" je povoleno - vlastně nutno:-) Můžete zkoumat, hrát si a objevovat...

Aktéry a tvůrce Imaginária spojuje touha tvořit a objevovat „skutečné“ a krásné věci. Vystavují loutky a divadelní dekorace, které již neožívají v představeních, ale nikterak tím nepozbyly na kráse a přitažlivosti a usilovně hledají mezi všemi dalšími artefakty, objekty, obrázky, hračkami, fotografiemi i důmyslnými mechanismy prostor, ve kterém se děti i dospělí mohou nechat inspirovat k hravosti a užívat vlastní fantazii, cit pro krásu a touhu objevovat.

Nepřestáváme věřit, že I dnešní lidé obklopení technologiemi a digitálními formami komunikace chtějí cítit radost z umění a že se chtějí dotknout „skutečných“ věcí všemi smysly a vlastníma rukama.“ říká o projektu Matěj Forman.

Výstava Imaginárium přinese malým i velkým návštěvníkům radost z objevování krásy i nepotřebných, odložených a dnes opomíjených věcí, hraček, obrázků, objektů, artefaktů… Připomíná trvanlivou hodnotu dnes již pozapomenutých řemesel, umu a fantazie lidí, řemeslníků a umělců, kteří tvoří svůj svět fantazie vlastníma rukama.

V sobotu 11. 7. propukne na mělnické náplavce před vinařstvím Bettiny Lobkowicz doprovodný river food festival Moře u Mělníka. Pořádá město Mělník, které tak hodlá prostor mělnické náplavky oživit.

30. 7. se bude konat doprovodný program k výstavě s muzejní dílničkou v 9:30 a 13:00 h.

Výstava Imaginárium potrvá až do 4. října 2020 a bude doprovázena výtvarnou soutěží „Moje imaginárium“ o super ceny. 
(První cena - originál grafika od Matěje Formana + autorská dřevěná hračka...)

 

Partneři akce: Město Mělník - akce je součástí Mělnického kulturního léta www.mekul.cz, Pekařství Vondřichovi, Penzion Hana Mělník

Mediální partneři: Místní kultura, Rádio Relax, Český rozhlas - Region, Mělnický deník.A ještě jednou se podívejme k řece Labi, kde došlo v pondělních odpoledních hodinách ke kulminaci na hodnotě 361 cm, což je prakticky 40 cm pod vyhlášením prvního povodňového stupně.
Jak je již z prvního obrázku patrné, tak se nám řeka prakticky jen příjemně rozlila v korytě a ukousla si pouze kus vegetace v sousedství cyklotrasy. Nárůst se dal očekávat u cukrovaru, kam jsem se pochopitelně vypravil.


Jak vidíte, tak nárůst z hodnoty 339 cm na 359 cm ( hodnota po čas mého pobytu) je ve výsledném efektu prakticky zanedbatelný. Potopilo se jen nějakých 5-7 metrů cesty. Můj fotoaparát to sice nezaznamenal, ale i za tohoto stavu zde projel pár cyklistů od Kel.
Závěrem jsem se pokoušel o trošku romantický snímek od řeky, a pak tu mám ještě něco, co si ukážeme příště. Užívejte slunečních dní s příjemnými teplotami !

Zdroj: Soutok

Červen 21, 2020

15:49


Jak jen jsem se dopoledne probudil, už mě zajímal stav na ....
http://www.pla.cz/portal/sap/cz/PC/Mereni.aspx?id=60&oid=3
Sice píší na Seznamu.cz , že v Kostelci nad Labem mají od 12 hodin první povodňový stupeň ( 525 cm) a do současných 15.30 tam Labe zvýšilo hladinu o dalších 12 cm, ale tady pod Mělníkem o téměř 20 říčních km ( 19.6 km) dále se drží od 12 hodin již 3.5 hodiny na stabilní hodnotě 345 cm.
První povodňový stupeň se tu vyhlašuje při 400 cm. Následující obrázky jsou právě z dnešního poledne a musel jsem si za nimi zajít dle očekávání především až pod cukrovar. Jak vidíte, nebo ještě uvidíte, tak pro někoho může být situace určitým zpestřením.
Přijela rodinka od Kel, tatík prozkoumal cestu a nakonec jsem mu jeho rozhodnutí jen schvaloval. Děti by to neprojely. Samozřejmě jsem mu vysvětlil náhradní trasu.

Dospělí si sice často dělali legraci, že si aspoň umyjí pořádně kola, ale když jsem tak odhadoval reakci této dvojice na konci úseku, tak se zdálo, že již v jednom místě měli plné nohy práce to ve vodě vůbec ušlápnout.


Zkoušel jsem něco vyčíst z jednotlivých vln, ale program nakonec jen potvrdil určitou stagnaci stavu.

Následující záběry jsou již od soutoku, kde bývá za tohoto stavu úsek mezi veslařským klubem a tímto místem zaplavený.

Někdy bývá voda z obou řek již na první pohled znatelně barevně jiná a vypozorujete i rozdíl rychlosti toků. Při povodni v roce 2002 přicházelo mnohem větší množství vody po Vltavě, která byla znatelně rychlejší, což způsobilo nečekaný problém.
Labe se totiž od jejích vod počalo odrážet, došlo k takzvanému obrácení toku, a to až do vzdálenosti 15 km proti proudu.


Říká se, že nejlepší viditelnost bývá v zimě za mrazů, při větrném počasí, po dešti, nebo při východu slunce, ale občas se zadaří i jindy. Nebyl to dnes sice žádný zázrak, ale kdy se nám vytmaví aspoň  takto Říp?

Milešovka se neokouká.

Na vršku je tamní meteostanice.

Na úpatí Kletečné můžete spatřit ony dvě vrtule z větrné elektrárny Nové Město - vrch Tří pánů v Krušných horách ( nedaleko Bouřňáku)
Levá větrná turbína nese jméno Vavřinec, pravá Bronislav a z věže, nebo z Hořeních Vinic ještě můžete spatřit turbínu Ferdinand, která je již za kopcem.


Další snímek patří rozhledně Komáří vížka a najdete ji snadno. Stačí se podívat na pilíř nového mostu a vyjet po něm vzhůru na obzor.

Stožár lávky přes Vltavu v Lužci má zřejmě již konečnou podobu.

Hlavní halu letiště v Praze - Ruzyni najdete téměř nad vrbenským kostelíčkem.


Ještě si dnes dáme vláček ...


...... fotografy oblíbenou Svatováclavskou ulici .....

..... a připomeneme si, že zítra 22.6. již definitivně otvírá pro veřejnost hostinec Dobrý Kanec.Tak se ani nechce věřit, že začalo léto a slunce nám dnes bude zapadat na nejseverozápadnějším místě své dráhy.
Úspěšný vstup do dalšího týdne !
Zdroj: Soutok

Červen 20, 2020

16:56Asi největší událostí tohoto víkendu jsou vydatné deště, které přecházejí v záplavy. Sotva člověk v pátek odpoledne dorazil domů, již se na něj valí z ČT 24  hlavně situace z Frýdlantska.
Frýdlantský výběžek je nesmírně zajímavá část naši země. Leží na návětrné straně Jizerských hor, svažuje se k severu a je tu skutečně krásná, místy až panenská příroda. Jenže se tu jednou za několik let stane, že tu pořádně prší a rozvodněné horské potoky napájející říčku Smědou z ní udělají doslova smrtící živel.
V první fázi svého toku totiž padá jindy klidný potůček z nadmořské výšky kolem 1000 metrů až téměř na 300 metrů v místech, kde opouští republiku. V roce 2010 zde byla situace významem asi taková, jako u nás v roce 2002. Poničené mosty i koleje zejména kolem obce Višňová ( tam byl Soutok až v roce 2011), ale pěkně řádila i v Hejnicích, Raspenavě, Bílém Potoku, či Frýdlantu.
Trávil jsem tou dobou jen asi s odstupem jednoho týdne relativně nedaleko odtud volný čas a zvědavost mi nedala, abych se do Hejnic a opatrně do Raspenavy nepodíval. Dále se snad již ani nedalo jet. Bylo to však již navečer, jednou rukou jsem řídil, druhou natáčel tři krátké videosekvence a výsledek se moc nepovedl, protože obraz čas od času klesal k podlaze automobilu.
Nakonec jsem dal něco do hromady, a tak tu máme aspoň dva symbolické snímky z povodně, která byla přesně před 10 lety a myslím, že byla i větší a s horším důsledkem na dopravu v oblasti.
V oblasti najdete plno významných turistických cílů ( zámek Frýdlant, tamní rozhledna Frýdlantská výšina, rozhledna na Smrku, skalní útvar Jizera, Štolpišské vodopády, Obří sud, Lázně Libverda, Kostel Navštívení Panny Marie v Hejnicích, vodní nádrž Souš) a tak vlastně můžete brát tuto zmínku třeba jako reklamu k návštěvě.

A co náš Mělník :-)? Dočkáme se po suchých a horkých létech zvýšené hladiny pod městem ?
Situaci můžete sledovat na webu http://www.pla.cz/portal/sap/cz/PC/Mereni.aspx?id=60&oid=3
Pokud jste četli nějaký starší článek o povodních, tak jistě víte, že jsem někde zjistil, že hodnota 330 cm již znemožňovala přechod mezi veslařským klubem a soutokem, a tuším, že i pod cukrovarem. Připomínám, že první povodňový stupeň je pod Mělníkem 400 cm.
Šel jsem se dnes kolem poledne do těchto míst projít a obrázky byly ještě velmi optimistické.
Během procházky jsem se pozdravil s několika málo účastníky výletní plavby lodi Porta Bohemica, která pravděpodobně vykonávala nějakou zcela mimořádnou plavbu, kterou nevidím ani v kalendáriu mimořádných plaveb:
http://www.kr-ustecky.cz/lodni-linky/ms-240548/p1=240548
Aha, tam zase někdo zaspal a mají všechny řády staré. ( 2018, 2019)


Opět mi někdo přečetl myšlenky. Ano, pěkné místo k posedu :-). A jak nám ten déšť svědčí. Kopřivy rostou a zase je tu příležitost pro ty, co by tak rádi pracovali a trošku si přivydělali. Nebo to počká na pracovníky Povodí Labe .-) ?
Tak to porovnejte. Nahoře 305 cm dnes ve 12 hodin, a tady dne 17.3.2019 již 339 cm. Máme tedy cyklostezku dnes o něco výše.
http://soutok.blogspot.com/2019/03/labe-v-melniku-ma-339-cm-tak-obvykle.html


Trámy jsou pro povodně typické.

Ovšem rychlost nebyla nijak závratná. Chodec jde přibližně rychlostí 5 km v hodině a kláda zůstávala hodně vzadu. Labe je vodácké třídy A, což je za normálních okolností rychlost do 4 km/ hod.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Klasifikace_vod%C3%A1ck%C3%A9_obt%C3%AD%C5%BEnosti


V parku mě motivovalo několik barevných květů. Nevyfoťte to a nepotěšte i ostatní.


Ještě se dnes podívejte na již hotovou lávku k nádraží, která má dle mého názoru něco do sebe.


Než stačil uletět, tak jsem to stihl :-).

Pěkný zbytek soboty  a hezkou neděli ! Deštivé počasí mají prý vystřídat tropy, pak se vyjmenuje všechno počasí, jaké jen jde, aby se otevřela i zadní vrátka :-) ...., ale znáte ten vtip ....
Meteorologická stanice hledá nové zaměstnance. Nástupní plat 25 000 Kč, pocitově 40 000 Kč :-).
Zdroj: Soutok

Červen 18, 2020

18:41


Dnešním dnem začíná svoji druhou sezónu mini zoopark v Přívorech, a jak vidíte, tak se prezentuje i krásnou reklamou na plakátech. Více informací se v případě zájmu dočtete na .....
https://www.facebook.com/pg/parkprivory/about/?ref=page_internal

A když jsem tu zmínil Přívory, tak si také dovolím připomenout populární Zelčín ....
https://www.facebook.com/pg/zooparkzelcin/services/?ref=page_internal

Obojí je samozřejmě dobrým tipem pro mladé rodiny s dětmi.Dnešní příspěvek věnuji kompletně pozvánkám na akce, které jsou vhodné pro rodiče s dětmi. Na závěr si  dáme takovou pozvánku, která určitým způsobem souvisí se sobotním turistickým pochodem. Jak ? Pozvu vás do skalního bytu ve Lhotce, který je již veřejnosti otevřený a během akce Mělnický hrozen bývá hojně navštěvován domácími i vzdálenějšími účastníky.
Tetička Mína vypravuje je jedním z několika červencových prázdninových programů RMM pro veřejnost a jistě si tu brzy představíme i další.

Datum konání: 14. 7. 2020 začátek od 09:30, délka 120 minut

Místo konání: Skalní obydlí čp. 1 Lhotka u Mělníka, Lhotka čp.1

Typ akce: ostatní

Organizátor: Regionální muzeum Mělník

Doba trvání: 120 minut

Plné vstupné: 30 Kč

Snížené vstupné: 30 Kč

Poznámka: Děti platí také 30 Kč (v ceně je materiál na dílničku).

Komentovaná prohlídka skalního obydlí ve Lhotce u Mělníka pro rodiny s dětmi s kouzelnou muzejní dílničkou a čtením pohádky. Tetička Mína povypráví jak se ve skalách žilo a jak to bývalo...v chlévu na Vás bude čekat naše kráva Straka (model v životní velikosti):-)

Je možné cestovat z Mělníka vlakem v 9:05 do Lhotky u Mělníka, zastávka (9:20). 

Poté už cca 500m pěšky přes náves ke skalnímu obydlí. Program začíná v 9:30 hod.

POZOR! V areálů skalního obydlí nelze zakoupit občerstvení a veřejné WC není k dispozici.
Parkování je možné na návsi. (V ulici vedoucí přímo ke skalnímu obydlí je zákaz vjezdu.)

Po skončení doporučujeme navštívit lhotecké koupaliště, kde bývá otevřený stánek s občerstvením.

Skalní obydlí leží na žluté turistické stezce, vedoucí z Mělníka. Ta navazuje na známou Máchovu cestu značenou červeně linoucí se Kokořínským údolím. Trasa je vhodná pro pěší i cyklistický výlet.


Zdroj: Soutok

Červen 14, 2020

16:05


Nemohu začít jinak, než tím, že si opět připomeneme, že již tuto sobotu 20. června, se jde populární turistický pochod Mělnický hrozen. Článek tu byl již v týdnu, tak nyní již jen opravdu obrazová připomínka.


To samé, co jsem psal pro Mělnický hrozen, tak platí také pro Mělnickou Jizerskou padesátku.

Dne 16. dubna 2005 v rámci Dne památek a historických sídel jsme se mnozí prvně podívali do několika dominant našeho města. Je až k nevíře, že už uteklo zase dalších 15 let. Jak jen ten život žene.
Blíží se období dovolených, kdy mnozí budeme možná zase někde mimo domov, nebo vyjíždět jen na výlety do různých končin republiky, jak to ostatně dělá Soutok, ale i tak stojí za to si poznačit v kalendáři datum 11. července, kdy nás MOOS pozve do vodárenské věže. Věřím, že si termín i podrobnosti ještě připomeneme.

Mimochodem, připomínám, že Jízdenka na léto platí i v roce 2020 a cena je stále stejná ....
https://www.cd.cz/typy-jizdenek/vnitrostatni-jizdenky/-27872/
Pro příznivce dopravy mám ještě dvě dobré zprávy. Autobusový den v pražských Letňanech, se pouze přesouvá z května na nějaký podzimní termín, ale ten není ještě známý. A dne 19. září na Dni železnice si budeme v Nymburce připomínat 150. výročí Severozápadní rakouské dráhy, ale zde se čeká na upřesnění programu.
Bohužel je zcela letos zrušeno i populární Veteránské rojení v Lobči. Mimochodem, všimli jste si, že když dávám na webu kalendárium akcí ve Mšeně a okolí, tak lze na každou kliknout a přenese vás to přímo ke zdroji informace ?

Představte si, že si koupíte zajímavý časopis, nebo knihu, nemusíte se druhý den ráno někam hnát, počasí si dělá co chce a na Mělníku spíše straší, než aby nějak ublížilo tak, jako to vidíme v televizi ve zbytku republiky. Dá se jet druhý den v sobotu, nebo v neděli na nějaký výlet ?
Tak samozřejmě že dá, ale musí tu být pořádná chuť na nějaký cíl a je to s přibývajícím věkem čím dále náročnější už jen kvůli  časnějšímu vstávání a utíkání času. Prostě uvítáte před výletem i po něm nějaký ten den volna, což prostě do nějakého zákonem určeného věku zkrátka moc dobře nejde.
A tak člověk mnohdy vyrazí jen na procházku po městě a potkává vzpomínky i různé změny. Vlčí máky jsou vždy neskutečnou romantikou. Jsou symbolem předměstských čtvrtí, kde ustupují pomalu nové výstavbě a zároveň připomínkou krásného bezstarostného dětství, kdy jsme neměli ani tušení, jakým způsobem do našich životů v následujících dekádách promluví technika, kterou teď v tuto chvíli třeba společně využíváme ke psaní i čtení.
A ten miliardář tam bude na tu oblohu pořád střílet nějaké družice a nikdo to řešit nebude.

Kdo by to jen řekl, jak ta krásná stará vrba dokáže být ještě přes všechny své problémy k světu. Zajímavá je i ta číslovka 838 na druhé straně řeky. Přesně tolik kilometrů to je do Severního moře a díky webové kameře na lodi Rio 2 můžete asi nejpohodlněji poznat celou řeku až po město Hamburk i s mnoha německými kanály zcela mimo řeku Labe.

Tak tady to máme. Symbol počasí těchto dní. Nikdo pořádně neví, kdy a kde udeří nějaký slejvák, či dokonce bouře.


Psal jsem tu nedávno o našem turistickém dětském vláčku, ale fotky byly již staré a vláček jel okruh obráceně, než má jezdit letos. Dejme si tedy nějakou čerstvou fotku.

Vzrostlé stromy i absence obou nádraží udělaly za ta léta z parku na Polabí zcela jiný park, než je ten na Podolí. Přitom je parku na Podolí také již letos slušných 22 let.

Jaro je dobou, kdy se dálkovým rozhlasovým signálům v pásmu DAB+ u nás v srdci Evropy moc létat nechce. V Mělníku tak chodí bez venkovní směrové antény ze zahraničí prakticky jen sousední Sasko, ale může to být i zajímavá pozvánka na výlet.
Saské městečko Sebnitz je od naší české Dolní Poustevny oddělené jen Vilémovským potokem a v obou destinacích staví vláček na trati z Děčína do Rumburku přes Německo ( U 28), kterým jel Soutok kdysi v roce 2015 za nejkrásnější saskou vyhlídkou.
https://soutok.blogspot.com/2015/03/na-nejkrasnejsi-vyhlidku-v-sasku-mala.html

Ze Sebnitzu vás pak turistická značka dovede k rozhledně na kopci Ungerberg, kde kromě výhledu spatří zájemce na Věži prince Jiřího antény, ze kterých létá signál i na Mělník. Posluchač tak může v té nejlepší rozhlasové kvalitě naladit  i řadu stanic od sousedů z multiplexu 5C a 9A, pokud ovšem nemá v cestě nějakou terénní překážku, která příjem komplikuje.
Pokud vás zajímá, jaké multiplexy, a jaké stanice lze v pásmu DAB+ v té nejčistší kvalitě přijímat včetně těch německých, tak nejlepší je odkaz ... https://fmscan.org/main.php?reset=1&r=d&m=s
 O rozhledně:https://cs.wikipedia.org/wiki/Ungerberg_(%C5%A0luknovsk%C3%A1_pahorkatina)


Rádio Beat chytíte na Mělníku v supervalitě  na kanále 5A z Prahy. Ovšem očekává se, že operátor RTI.cz snad po vzoru společnosti Teleko umístí  časem antény i do Českého středohoří, což klasicky ocení posluchači severozápadních částí Mělníka. Však to znáte především z televize, kde řada mělnických antén míří na Bukovou horu a řada na Prahu. Princip je velmi podobný a záleží pouze na tom, který operátor má které stanice v multiplexu a odkud všude vysílá.

Pojďme však od techniky zase k romantice. To jsou obrázky, které dle mého názoru pohladí.

Nemusí jít vždy jen o romantiku a přímo o nás. Pěkné je už jen to vědomí, že takové služby u nás jsou a my je případně můžeme i využít.

Vše nejlepší do příštího pracovního týdne a nezapomeňte na výlety i na akce !
Zdroj: Soutok

Červen 12, 2020

17:33

Zítra nám tedy zase začne jezdit známý žlutý výletní vláček, a tak není od věci se podívat, kde ho všude můžeme potkat, nebo se s ním samozřejmě i svézt.

Vše důležité najdete na .... https://www.vlacek-melnik.cz/

Kde všude tedy však vláček u nás jezdí ? 
Asi nejznámější je dlouhý okruh ( cca 50 minut), kde je hlavní zastávka na náměstí u ústí do Svatováclavské ulice. Vláček se vydá ulicí Legionářů, projede kolem vinařství Bettiny Lobkowicz, až se dostane do Rybář. Pokračuje Vrázovou vyhlídkou a Polabským parkem až k DDM ( dům mládeže). Odtud pak ulicemi zpět na Náměstí Míru. ( 100/ 80 Kč)

Kromě druhé kratší městské varianty však také jezdí vláček Kokořínským Dolem až pod hrad Kokořín, odkud se vrací přes Kokořín obec a Vysokou zpět. Délka okruhu je asi 4 hodiny jízdy. ( 180/ 150 Kč)

Konečně, vláček jezdí také k zooparku v Zelčíně. Zde se předpokládá délka okruhu 2.5 hodiny. ( 150/ 130 Kč)


O výletním vláčkuŽlutý výletní vláček jezdí v centru Mělníka pravidelně v červnu a září každý víkend, v červenci a srpnu pak každý den. Vozíme děti i dospělé, kočárky i psy. Můžete se svézt po kratším okruhu v historickém centru města nebo poznat širší okolí Mělníka na trase delšího okruhu. Pravidelný jízdní řád vláčku najdete v kalendáři akcí. Ceny jízdného a další informace najdete v ceníku.Náš výletní vláček je souprava mašinky a tří vagónů o celkové kapacitě 36 sedících dospělých. Maximální rychlost soupravy je 20 km/h, takže si v klidu stihnete prohlédnout okolí. Jízdu si nejvíce užijete za pěkného počasí, ale umíme to i v dešti a zimě, pokud si to budete přát. V takovém případě je ale výhled omezen průhlednou fólií na bocích vláčku.Kromě pravidelných jízd v Mělníku se účastníme také vybraných kulturních akcí. Případně si můžete vláček objednat pro svou potřebu – jedná se o příjemné zpestření školních výletů, svateb, firemních akcí, oslav a všech možných dalších akcí. Objednat si nás můžete například vyplněním formuláře.Příští týden nám tedy již začínají i výstavy v Lysé nad Labem a program je bohatý. Regiony, Polabské farmářské trhy, Trh zvířat. Květy i festival umění. Více na ...

https://www.vll.cz/vystavy

A na samý závěr článku se ještě podívejme do Mšena a okolí :
Hezký víkend !!
Kalendář akcí ve Mšeně a okolí.05.06.2020  Noční návštěvy Vrátenské rozhledny12.06.2020  Noc kostelů20.06.2020  XIV. jízda Kokořínskem26.06.2020  Koncert  na Romanově - Fanta (je) Bidlo a Bibi Klementová27.06.2020  Třešňování - akce Okrašlovacího spolku pro Mšeno a okolí - ZRUŠENO27.06.2020  Festival PLOVÁRNA 2020 - ZRUŠENO04.07.2020  Gotický jarmark11.07.2020  Historická vycházka časem zpět o sto let11.07.2020  Kokořínský triatlon24.07.2020  Tradiční letní výstava drobného zvířectva01.08.2020  Chorušická pouť15.08.2020  IX. setkání motocyklů československé výroby ve Mšeně29.08.2020  Poslední koupání30.08.2020  Mšenská 50 + Kokořínské roklinky06.09.2020  Setkání s loutkami u studánky v Hlovci20.09.2020  Zavírání šoupátek28.10.2020  Běh Debří14.11.2020  Koncert pro Světlušku29.11.2020  Rozsvícení vánočního stromu09.12.2020  Česko zpívá koledy12.12.2020  Vánoční hostina pro zvířátka13.12.2020  Běh Boudeckou roklí01.01.2021  Novoroční vycházka - sestup do Ráje.
Zdroj: Soutok

Červen 7, 2020

17:06

Pracovní inzerce.

Místní občané asi vědí, že hostinec Dobrý kanec je dalším podnikem úspěšného týmu Němého medvěda. Když se něco rozšiřuje, tak to mnohdy může znamenat i nové pracovní příležitosti a nejinak je tomu i v tomto případě.

Němý medvěd totiž vsadil na pestrost značek, příjemné zajímavé prostředí, a to lidi v Mělníku zřejmě oslovilo. Vždyť v dávné minulosti, se chodilo do hospod  především za kamarády a pivní mok byl mnohdy jen takovým doplňkem společenského setkání. Dnes je tomu úplně jinak.

Naši zemi doslova postihla pivní horečka. Minipivovary rostou, jako houby po dešti a stalo se téměř národním sportem vlastnit nějakou knížku o pivu, o našich minipivovarech, a také samozřejmě něco ochutnat.


Bavorský pšeničák.
Němý medvěd však zašel ještě dále. Nejen, že vaří svá piva, ale nabízí hostům také piva z jiných pivovarů, což se ukázalo, jako velmi dobrý tah. Právě tady si řada občanů tohoto města nejspíše prvně uvědomila, že pivní svět je mnohem bohatší, než na jaký jsme byli v minulosti zvyklí.
Dnešní české pivo, to už nejsou jen chutně spodně kvašené ležáky, ale mohou nás mnohé třeba i jen občas oslovit piva svrchně kvašená, která ve svém názvu v pivní nabídce obvykle obsahují slůvko Ale ( eil).
Němý medvěd si však uvědomil i další věc. Kromě toho, že dnešní ochutnávač, či degustátor pochopil, jak moc rozdílně mohou piva jednotlivých typů chutnat, tak ho může i tak trochu zajímat, jak asi chutnají piva zahraniční.
Na tomto poli, se u nás poměrně velmi dobře osvědčila točená bavorská pšenice, která podobně, jako víno, přináší již při prvním zakroužení sklenicí a přivonění nasládlou ovocnou chuť. Je velmi dobrým nápojem po více hořkých svrchně kvašených pivech typu Ale.

Skvělý  za studena chmelený světlý ležák z nedalekého města Bayreuth, se bohužel prodává pouze ve velikosti 0.33 l. Pokud vám připadá lahvová varianta Maisel's weisse ochuzená o vůni citrusů piva točeného, pak Hoppy hell vám toto vyjímečně vynahradí.

Dnešní degustéři piv mají však samozřejmě celou škálu příležitostí, jak mohou ochutnat i piva zahraniční, byť obvykle jen lahvová, nebo v plechu. Jsou pochopitelně dražší a leckdy i v menším množství, ale ta možnost zde existuje.

Ať už navštívíte nějakou pivotéku, nebo řádně prohlédnete regál piv v supermarketu, tak je zkrátka objevíte. Možná, že si u řady z nich řeknete, že to jednou stačilo a budete mít radost, že jste to vyzkoušeli, ale také se vám může stát, že objevíte něco, co vám bude docela chutnat, pokud to nebude zase příliš často.

A tady musím říci, že i sem zasáhl koronavirus. V tomto případě docela pozitivně. Vždyť mnozí z nás tak nějak víme, co nám asi chutná za česká domácí piva, a kde to v regálech v jakém obchodě najdeme. Náhle jste však v situaci, že nahlížíte do netového katalogu potravin a z nabídky, se na vás koukají i piva belgická, německá, thajská atd. atd.

Inu, neochutnejte to :-). Avšak, vraťme se ještě k Dobrému kanci. Těmto filmově proslaveným místům v minulosti dominoval retro interiér a tanková Plzeň. Slavný pražský pivovar U Fleku vtiskl v minulosti českému návštěvníkovi pivnic doslova národní představu, že tím správným hospodským okamžikem je skvělý guláš a vynikající pivo.

Obvykle jsem lamentoval nad tím, že Mělník nemá jediné romantické posezení u řeky, jako jiná města, a po pádu Šalandy ( U Císaře) ani krásné klasické pivní, či restaurační posezení ve dvoře, jakým se také chlubí jiná města. Dnes lamentovat nebudu. Dnes naopak popřeji, aby se novému podniku dařilo. Tak tedy ... ,, Ať se daří !"


Jedním z nejslavnějších podniků června je také MJ 50. Bude letos MJ 50 ? Nebude, ale tak úplně to  pravda vůbec nebude :-) ....
https://www.bezky.cz/    Vyjádření organizátorů mluví za vše, a i když vyznívá částečně tak nějak pesimisticky, tak nemusí být ten pesimismus na místě. Vždyť se tu setkává řada dobrých lidí.
V nedávné době jsme občas propadali představě, že máme na jaře na Mělníku samé krásné akce a navíc nám velmi často stále přálo počasí. Vlastně ani nebyl pomalu čas jet někam jinam, aby člověk o něco pěkného ve městě nepřišel.
Když začal tento rok s takovou krásnou číslovkou, tak jsme nikdo netušili, jak moc bude jiný, a jak nám bude dávat zabrat a zkoušet nás, ale je to tak. 
Do příštího pracovního týdne vám přeji hlavně pevné nervy a příjemné cíle na obzoru, protože tímto neslaným nemastným obdobím plným déšťů, roušek i nařízení prostě projít musíme.


Zdroj: Soutok

Červen 5, 2020

18:34

Počasí doslova strašidelné, ale přece jen je něco pozitivního. Kdo má dost sil, tak je nějak libovolně dle možností užije, a kdo už ne, tak si odpočine :-). Pěkný víkend !

Když jsem šel uprostřed týdne městem, tak mi jedna pozvánka udělala zvlášť radost. Vězte, že Mělnický hrozen nebude mít koronavirovou přestávku, ale půjde se i letos. Co vám mám říkat ? Krásná domácí krajina, která vám dopřeje dálkové pohledy na město, romantiku vodní hladiny, lesů i skal.

 Trasa, která vás přivede ke skalnímu bytu ve Lhotce a dopřeje vám mnohdy třeba i zajímavou společnost. Trasa, která vás přivede do útrob jedné pěkné hospůdky na Blatech :-).


Těch tras je samozřejmě více, ale účastníci předešlých ročníků jistě vědí, že počáteční a závěrečné úseky všech tras jsou obvykle shodné.
Zájemci tedy počítají s datem 20. června a už je to i dobrý trénink na blížící se dovolené.

Připomínám, že v těchto dnech vychází řada různých tiskových cestovatelských příloh a na své si přijdou i milovníci rozhleden.


https://kct-vht-melnik.webnode.cz/


To bylo zase dnes vzrůšo, když první místostarosta Milan Schweigstill slavnostně otevřel cyklostezku pod městem a zrodila se dvouminutová reportáž na youtube ....

https://www.youtube.com/watch?v=3ADckxgvIH8&feature=youtu.be&fbclid=IwAR04x1k24nwNaGTZr2kl7bqxphnJjaCVMmd1sn0vqnHu3m0QBn89kgAVg9o

Jen nějak nechápu, proč si někteří lidé myslí, že cyklostezka je jen pro cyklisty a nikdo jim to ani nevyvrací. To je běžná komunikace, kterou jinde v civilizaci užívají kromě cyklistů a in-line bruslařů také maminky s kočárky, chodci, nebo návštěvníci poříčních pohostinství apod. Pejskaři tedy moc ne, protože je to náročnější.

Všichni účastníci se musí chovat tak, aby nezpůsobily újmu na zdraví někomu jinému, ale také ho nějak zbytečně neomezovali třeba chůzí ve dvojici vedle sebe apod. Tedy, ohleduplnost především. V přeplněných úsecích trasy je někdy třeba dokonce  z jízdních kol sesednout ....

http://soutok.blogspot.com/2012/10/na-kole-z-decina-do-drazdan-zpet-za_5.html
Dnešek však také přinesl jednu velmi smutnou zprávu pro příznivce legendární kapely The Sweet, jejíž nejslavnější skladbou je asi píseň Fox on the run, ale co skladbička, to perla. Od romantičtějších skladeb, jako Fever of love, Lies in your eyes, či The sixteen, přes melodické

https://www.youtube.com/watch?v=hFxJsCKjanU

Sweet - Wig Wam Bamhttps://www.youtube.com/watch?v=ZyBFxjmJPqk
Sweet - Little Willy
https://www.youtube.com/watch?v=NM6I-pmV0RA
.... až po ty tvrdší pecky, jako třeba Action ... 
Sweet - Actionhttps://www.youtube.com/watch?v=W0mqfDwKGQM

Sweet - Blockbusterhttps://www.youtube.com/watch?v=Y64211sjSko
Sweet - The Ballroom Blitz
https://www.youtube.com/watch?v=ewFBuYHldeY
Zemřel legendární zakládající člen a baskytarista Steve Priest ( 72 let)

https://www.novinky.cz/kultura/clanek/zemrel-steve-priest-z-kapely-the-sweet-40326684


Sweet - Fox On The Runhttps://www.youtube.com/watch?v=9jNt7ZGCW-o


Zdroj: Soutok

Červen 1, 2020

16:41

Osudy restaurací a hostinců jsou mnohdy barevné podobně tak, jako osudy jejich majitelů i štamgastů :-). Vězte tedy, že snad třeba již dnes ( píší v červnu) měl být v bývalých prostorách restaurace U Beníšků otevřen hostinec Dobrý Kanec. Pokud ne, tak ....

Pro více informací sledujte facebook ....

https://www.facebook.com/dobrykanec/


Jen kousek odtud jsem se tentokrát podíval na komory v Hoříně a zavzpomínal na aféru, se ztraceným dítětem v kočárku, která o víkendu opanovala zpravodajské relace.


V sobotních odpoledních hodinách, pak probíhala příprava na koncert pod Vrázovou vyhlídkou.


Fotografie z akce vám nabídl .....

https://www.facebook.com/groups/1808841266008571/permalink/3247908192101864/A ještě se podíváme, co nám právě probíhá v RMM, a jaký program nabízí měsíc červen.


Zdroj: Soutok

Květen 29, 2020

17:12

Pěkný víkend ! Než si připomeneme asi nejvíce propagované akce v nejbližším okolí, tak je třeba začít důležitou zprávou. Po dlouhé době je opět v provozu důležitá komunikace ( ulice Legionářů) mezi centrem města a Pšovkou. Most přes vlečku do přístavu prošel rekonstrukcí.
Pokud se nemýlím, tak by snad o tomto víkendu měl být také hotový most přes říčku Pšovku ve Vodárenské ulici. Necháme se překvapit, a pokud se to dozvím, tak to sem písnu.


Svatodušní pouť v Liběchově. Pokud vám nevadí  o víkendu časnější vstávání :-) , tak vězte, že je tu příležitost na nevšední zážitek. První průvod vyráží v 10 hodin od kapličky ve Vehlovicích. Druhý průvod začíná v 10.30 u kostela sv. Havla v Liběchově ( dolní kostel u silnice) a za doprovodu hudby pokračuje po křížové cestě také ke kostelíku sv. Ducha.

Mnozí známe takové poutě především ze starých filmů, ale je to samozřejmě  možná zajímavá příležitost to zažít také aspoň trochu na vlastní kůži a mít na co vzpomínat.


Další akce se týká Mělníka a dovolil jsem si ji přebrat  z FB historické skupiny.....
https://www.facebook.com/groups/1808841266008571

Místo snad netřeba představovat. Opět se po delší době našel někdo, kdo si vzpomněl na tento nevyužívaný prostor. Pokud si tak matně vzpomínám, tak stará silnice vedoucí od Vrázovy vyhlídky ke starému mostu byla jednou plná dětských atrakcí a myslím, že se to týkalo Mezinárodního dne vody.

Akce tedy začíná v sobotu v 17 hodin. Jde o hudební program a pokud přijdete v 19 hodin ( samozřejmě s rouškou), tak se dostanete na nevšední fotografii.


Zítra v 17.00 na této tribuně hraje Mělník unplugged ... zahájí a ukončí Petr Bata and his boys a v mezičase si hrají všichni příchozí muzikanti. Hrát a moderovat bude Marek Holý s kytarou dorazí Lenka Ducháčková, Petr Wolf zahraje na ukulele a pár kusů dají kluci ze Lhotky a další a další... buďte tam hlavně v 19.00 kdy máte jedinečnou možnost zapsat se do historie svou účastí na fotografii při přípitku 2 metry od sebe, kterou zdokumentujeme dobu virovou pro další generace.Co jsme měli na Mělníku před rokem ? Právě toto období patřilo k tomu na Mělníku akcemi nejlepšímu. Proč ? Protože bylo jaro, bylo vždy pěkné a teplejší počasí, a i lidé byli natěšení a až do konce června stále byl nějaký trhák.

Zatímco poslední květnový víkend patřil již oblíbenému třetímu ročníku Mělnického pivního festivalu, tak první červnový víkend se stal víkendem motoristickým. Určitě stálo za to si zajít do kempu na veterány a věnovat se Mělnickému okruhu :-).

Mohl bych samozřejmě vzpomenout na akce RMM ( Muzejní noc), na akce MOOS ( otevírání středověkých sklepů), na starší auta na Blatech, na hasičské závody tamtéž, na Mělnický vrkoč ( polovina června), na MJ 50, na Mělnický,, turistický "hrozen, ale dnes chci připomenout právě to, co bylo tak nějak nejaktuálnější a touto dobou nejvíce táhlo návštěvníky.

A to byl zrovna teď na přelomu měsíců pivní festival a motorismus

Zmínil jsem tu také Liběchov, a tak musím vzpomenout třeba i na Umělecký mlýn, ale zatím tam žádné pozvánky nevidím ....

https://cs-cz.facebook.com/umeleckymlyn.libechov/


To je tedy z pátku vše. Akce z loňska, či z minulých let tu můžete na webu samozřejmě navštívit a připomenout si je, ale můžete se také  pochopitelně i inspirovat aktuálním zítřkem. Je ten letošní rok zkrátka jiný, ale vůle po akcích jistě je a možná do jisté míry i pro poněkud jedinečné, což ukáže čas.

Zdroj: Soutok

Květen 24, 2020

22:40

V neděli si s námi počasí neuvěřitelně hrálo. Kolem deváté hodiny sluníčko, za hodinku déšť a až asi v 16.30, se na delší dobu udělalo hezky. Udělal jsem si jen takovou procházku, která však přinesla několik zajímavých věcí. První překvapení mě čekalo v parku na Polabí, kde padá cyklotrasa dolů k řece Labi. Tak tudy již nepovolaná auta dolů k řece Labi nepojedou.


Pak jsem se oddával krásným pohledům .......... a koukal, jak už nám k posedu přibyl i koš a rámy na jízdní kola. Jen ta mapa tu ještě pořád chybí :-). Otázkou je, zda na tomto břehu prakticky ve městě vydrží.

Konečně cyklisté. Jinak tu kromě jedné běžkyně dnes prakticky nikdo nebyl. Později tedy skupinka cyklistů, kteří jeli zase obráceně. Tak jsem to tu dnes při procházce zaznamenal.


Kolem cukrovaru se kácí všechny nebezpečné stromy a tento má opravdu obrovský průměr.Ten kmen měl téměř stejný průměr, jako tento velikán. Že by mladé sekvoje :-) ? Tady by mohla být nějaká cedulka, co je tento obrovský strom zač.


Až se budete dívat na tento romantický obrázek, tak si všimněte, že ten kačírek, kterého jsem o něco výše vyfotil, tam uprostřed snímku pořád ještě postává.Nějak se mu tam líbí.


Nedávno jsem tu psal, že právě pod budovou cukrovaru se zdržuje vlhkost, která se sem dostává především ze střechy. Konají se tu nějaká stavební opatření .....


....., ale především si všimněte, že tu máme nově okapové roury svedené až do země.


Šel jsem se tentokrát podívat k Hadíku právě také proto, abych zjistil, zda jsou uzávěry proti vjezdu aut i odtud.


Jak vidíte, tak jsou.Ovšem, některé organizace sem  logicky mohou.

Ač bylo dnes takové aprílové počasí, tak se dalo pomocí triedru a foťáku zahlédnout v rychle měnících se podmínkách slušné dálky. Všimněte si toho pilíře nového mostu, který je při pohledu od vily Karola výbornou pomůckou.

Osamocený kopec vlevo je Plešivec a vpravo nám ta hradba začíná kopcem Hradiště ( 545 m.n.m.), který najdete severně od Litoměřic poblíž obce Hlinná. Když se však podíváte přímo nad pilíř a jsou podmínky, tak spatříte rozhlednu Komáří víška na kopci Komáří hůrka ( 808 m.n.m.), která je od nás vzdálená 59 km.


Tady by měla být uprostřed mezi oběma blízkými kopci.


Ovšem, když si dáte pozor, tak na úpatí Hradiště spatříte vrtuli větrné elektrárny, která se sem také promítá z Krušných hor. Větrná elektrárna Habartice u Krupky je vzdálená také 59 km.


Zde máme pásmo mezi Milešovkou a Kletečnou.


Na úpatí Kletečné můžete vidět dokonce vrtule dvě a třetí je vidět z Hořeních Vinic, nebo možná i z věže. Jde o větrnou elektrárnu Nové Město - Vrch Tří pánů, která je v nadmořské výšce cca 856 metrů a je z Mělníka vzdálená 66 km. Poblíž se nachází známější městečka Hrob a Mikulov.


Nakonec jsem si nechal směr, který se jen těžko identifikuje. Zdá se, že hradba pohoří klesající zvolna od Řípu až k Jeviněvsi je minimálně z vyhlídek nepřekonatelná. Proto vidíme jenom Horní Beřkovice a ze směru ke Krušným horám tu musíme slevit. Pokud vás však zajímá, co tedy vidíme vlevo od konce místního hřebene, tak je odpověď velmi obtížná.

Zjednodušeně lze říci, že tam někde je Slánsko a Zlonice. Terén však stoupá i dále a kulminuje Džbánem u Řevničova ( 536 m.n.m.) Jsou prý zázračné situace ( známe to u Alp na Šumavě), kdy je vidět ještě dále.

Inu, to už nechám na fantazii a snad je tu i nějaké zakřivení terénu, ale vězte , že nejvyšší horou tímto směrem je 137 km vzdálený Lesný  983 m.n.m. ve Slavkovském lese u Lázní Kynžvart.

Přeji vám úspěšný vstup do dalšího týdne !

Aktualizace 25.5. v 18.15 :

 Protože je rozhledna Varhošť svým tvarem mezi turisty poměrně známá ( včera jsem ji nějak nenašel), tak mi bylo divné, co že je to za rozhlednu jen o něco severněji, která se promítala nad kopec Dlouhý vrch. Dozvěděl jsem se, že se jedná o dřevěnou rozhlednu Lucemburkův kopec ( 38 km od Mělníka,  562 m.n.m.) , která tu  nově vyrostla v létě 2019. Také jsem zjistil, že je to prý jediné uměle zasněžované místo v Českém středohoří.

Sedlo ( 726 m.n.m.) je nejvyšší horou východní části Českého středohoří. Zajímalo mě dnes, zda by za nějaké příznivé situace mohl být vidět Děčínský Sněžník. Ukazuje se, že by se mohl promítnout vpravo na úpatí od vrcholu Sedla. Vrstevnice kopce tu vykazuje výšku 575 m.n.m. a pata rozhledny na Děčínském Sněžníku je v nadmořské výšce 716 m.n.m. Vzdálenost 55 km je stejná, jako u Ještědu.Zdroj: Soutok

Květen 23, 2020

12:41


To nám dnes krásně prší. Před mnoha lety by byl člověk zřejmě mrzutý a nadával by, že musí pršet zrovna o víkendu, kdy máme převážně všichni volno, ale dnes prší zejména na Mělníku velmi málo, jsme uvědomělí, a také máme více prostředků, jak doma strávit pod střechou volný čas.

Navíc vám nikdo neříká, že nemůžete vzít na sebe pláštěnku a vyjít si na výlet. Pojďme však již k téma. Nedávno jsem tu psal článek .....

http://soutok.blogspot.com/2020/05/bludiste-je-nejen-perlou-msenskeho.html

..... v jehož závěru jsem vlastně učinil takový objev. Až nám bude na sklonku léta zapadat slunce opět za horou Říp, tak to bude zrovna v den, kdy zahynuli ve velkých bitvách dva velcí čeští králové ( 26.8.) Mimochodem, Janu Lucemburskému je věnováno poslední číslo měsíčníku Živá historie.

Ten den, kdy jsem stál u vily Karola a díval se, jak slunce zapadá za Milešovkou, tak bylo všude kolem plno lidí, kteří dělali to samé, co já.


Dalo se čekat, že si položím otázku : ,, A kde bude vlastně zapadat o letním slunovratu ?" Je možné, že už jsem to kdysi zjistil, ale zapomínání patří k životu také. Díky internetu se dnes dopátráte přibližného výsledku, aniž by bylo třeba čekat až na onen časový okamžik.

Pomůže vám třeba .... https://www.meteogram.cz/vychod-zapad-slunce/ ..... pro nastavení města Mělník. Vyšlo mi tedy, že onou pomyslnou horou by měl být kopec Kubačka v Českém středohoří. Všiml jsem si díky tomu ještě jedné věci. Až příliš často jsem zaměřoval pozornost na úsek mezi Milešovkou a Kletečnou, kde bývá vidět i kratičké pásmo Krušných hor a na úpatí Kletečné, se pak  v podmínkách promítají z Mělníka dvě viditelné vrtule větrné elektrárny na Bouřňáku.

Jenže, ono je to zajímavé i dále k severu od Kletečné, kde ty Krušné hory pokračují dokonce delším úsekem a chce to sebou občas vzít také triedr. Pamatujete na podzimní články ....

http://soutok.blogspot.com/2019/10/melnik-je-branou-do-polabi-porta.html

http://soutok.blogspot.com/2019/10/od-tri-krizu-nad-porta-bohemica-pres.html

.... ?  Když jsem tam stál, tak kvůli slunci, vzdálenosti, nepatrné siluety Mělníka i krásnému počasí jsem naše město neviděl, ale opačně to vypadá velmi nadějně. Zdá se totiž, že ony pověstné tři kříže umístěné vysoko nad soutěskou Porta Bohemica budou zřejmě triedrem vidět. A stejně tak za pomoci triedru uvidíte zřejmě i vyhlídkovou věž na vrchu Varhošť.


Opět musím z tohoto místa poděkovat do nebe herci a moderátorovi Luďkovi Munzarovi, který minimálně můj vztah k rozhlednám a k rozhledům nesmírně prohloubil. ( Seriál Rozhledny 1998). To pátrání po azimutech a touha něco zkoumat mi vnukla další myšlenku. ,,Co myslíte, mohla by být vidět rozhledna na Klínovci dokonce z Mělníka ?" To je oříšek. Zkuste si spojit rozhlednu na Klínovci s mělnickou vyhlídkovou věží a dostanete nejen spojnici dlouhou 106.9 km, ale i zajímavou spojnici  padající vysoko nad terénem ze 1243 m.n.m. ...... do ( 157 m.n.m. je nesmysl) 280 metrů ( cca ochoz rozhledny ve věži).

Zdá se tedy, že za velmi příznivých podmínek a snad i s nějakým zakulacením země by třeba i Klínovec mohl být z Mělníka vidět. Pořád je co zjišťovat :-).

Ovšem i rozhledy mají své dějiny. Nerad kritizuji zcela povrchně věci před rokem 1989, ale zde musím říci, že za socialismu Mělník neměl ani směrové výhledové cedule ( já je nepamatuji), ani se nemohlo za výhledem do chrámové věže tak, jako dnes od roku 2007. Ještě štěstí, že si pro ta již zapomenutá data mohu zajít na svůj první web a mám to ihned před očima :-).

Až za časů paní Zuzany Liškové ( ODS ) ve funkci starosty města došlo někdy v letech 1997 - 1998 k událostem, které mi vepsaly hlubokou stopu do paměti. Došlo k průzkumu podzemí v oblasti bývalého hostince Hamburk, rozsvítila se pouliční světla za zámkem, v parku na Polabí i jinde v historickém středu. v roce 1998, pak vznikl park u autobusového nádraží.


Tu tabuli s výhledem  na České středohoří za vilou Karola  jsem fotil ještě na klasický film a mám ji v nějakém papírovém albu. Mimochodem, tehdy bylo v módě, že si mladé rodiny pořizovaly fotoaparáty především proto, aby hlavně mladí otcové fotografovali své děti v průběhu času. To ostatní už bylo vždy tak nějak navíc, ale spousta mužů  stejně nakonec fotí i jiné věci :-).


Podle fotky jsem si později pro svůj triedr prozřetelně a v rychlosti namaloval takovou pomůcku, kterou vidíte na první fotografii. Tak nějak podobně tedy vypadala na Mělníku první tabule s výhledem do krajiny, která sem byla za mého života někdy v roce 1998 instalována.

Starostové na Mělníku se měnili a budou se měnit. Někdo byl starostou chvíli, někdo déle, ale jméno Zuzany Liškové si pamatuji již dobrých 22 let právě kvůli tomu, že mám vztah k výhledům i k podzemí.

Tento seznam starostů města Mělníka je jistě zajímavý :

https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_p%C5%99edstavitel%C5%AF_M%C4%9Bln%C3%ADka


Bohužel, tabule podlehly sprejerům a doba se změnila.
Už vám ani nepovím kdy se to stalo. Snad revitalizace 2010 ? Ale, když se za zámkem a u vily Karola objevily ty dvě dnešní umělecké plastiky, na nichž je Labe, Vltava, kanál a České středohoří, tak mě moc neoslovily a neoslovují dodnes. Předtím tu byly u zámku na sloupu jen zavádějící směrovky, ale myslím, že i dnes napadne málo lidí zkoumat šedé dílo.

Je to sice plastické, ale takové chudé, malé a postrádám větší barevnost. Už to také někdo stihl tuším podrápat. Loni jsem se konečně účastnil Dne zvoníků ....

http://soutok.blogspot.com/2019/09/skvelou-sobotni-akci-tohoto-vikendu-byl.html

..... a nutno říci, že jsem byl z akce nadšený.


Přiznám se, že za to mohla i skutečnost, že jsem předtím již několikrát v neděli v 9 hodin dopoledne slyšel vyzvánět zvony, dokonce si jejich vyzvánění nad vinicí i natočil, a teď jsem mohl být po delším čase přímo u nich a poslechnout si nejen odborný výklad, ale vidět to  vyzvánění i na vlastní oči.

To vše je velmi důležité, protože když jde člověk někde po městě, nebo pod ním a zaslechne něco z věže, tak se mu všechna ta pozitiva  ( zážitky) vzájemně spojí, vzpomene i na různé lidi, kamarády, atmosféru, vědomosti o zvonech, a je to zkrátka pohlazením. Jak prý řekl Jan Werich : ,, Když už člověk je, tak má koukat, aby byl. "

Ve výhledovém ochozu věže jsem si všiml ještě jedné důležité věci, na kterou jsem po počátečním obrovském nadšení bohužel brzy zapomněl, ale nyní opět vzpomněl. Můj jmenovec Martin Švec ( jde čistě o náhodu, podobně tak, jako u přírodovědce a malíře Pavla Švece) zde roku 2014 vytvořil dílo, které má obrovskou hodnotu.


Po celém obvodu vyhlídkového ochozu se nachází asi 8 tabulí s velmi krásně a podrobně vypracovaným přehledem bodů, které jsou z věže vidět. Tak jistě, dalo by se ještě něco domalovat ( vysílač v Českém Brodě, letiště Praha-Ruzyně, větrná elektrárna Pchery, brzy i pěší lávka v Lužci, větrné elektrárny na Bouřňáku ...) ale toto je u mě opravdové hodnotné mistrovské dílo tvořené od srdce člověkem, který si s tím velmi velmi pohrál podle aktuálních možností.

Kdysi mi tu na webu někdo napsal, že dělám Mělníku medvědí službu. Na jedné straně ho prý chválím, vynáším až do nebes, a na straně druhé jej prý špiním. Tak toto je právě jeden z těch důvodů. Proč se nepíše o takovém krásném díle a nezmíní se člověk, který jej stvořil ? Kdo to na Mělníku a v jeho okolí ví, jaké máme ve věži krásné informační tabule ? Tomu říkám přínos pro společnost. Jenže, ono je důležitější psát o něčem jiném, a nejlépe také o někom jiném, pokud má ty správné názory, že :-) ?

 Teď se bude někdo třeba snažit najít aspoň jeden novinový článek, kde je to zmíněné, aby mi to spočítal, ale dobře vím, že to ví málokdo a občan Mělníka nemá mnoho důvodů jít  za rozhledem až do věže. Ostatně, nejlepší výhledy bývají v zimě za mrazu. Jméno Martina Švece jsem si zadal do vyhledávače. Zatím se mi nepodařilo najít jméno, které by se s nějakou souvislostí ve věži na výhled pro turisty vázalo.

Tento článek znám ....

https://melnicky.denik.cz/zpravy_region/melnicti-zvonici-v-sobotu-rozezni-srdce-vsech-zvonic-ve-meste-20150910.html

To ovšem nic nemění na věci, že většina lidí vůbec neví, jak to máme v ochozu pěkné a kdo vlastně je ten, kdo to s takovým talentem takto krásně vytvořil. Věc, kterou na rozdíl od jiných věcí studují oči tisíců návštěvníků města Mělníka.


Čím skončit ? Zatímco tady píši, tak po těch třech až čtyřech hodinách se venku vyčasilo :-). Aspoň na čas.Jak vidíte, tak pořád je něco, co člověk obdivuje, nebo touží zjistit a často pomáhají zdánlivé náhody, doteky a maličkosti.

Závěrem jsem přidal ještě několik fotek z cyklostezky. Tam už bláto po dešti nebude :-). Pěkný zbytek víkendu.Zdroj: Soutok

Květen 20, 2020

18:04

Tak se již zdá, že se nám sezóna společenských akcí pomalu nesměle rozjíždí a člověk tomu tak nějak nemůže pořád ani uvěřit. Snad je to do jisté míry tím, že pořád nemáme normální situaci, a že stále musíme nosit roušky, což v podvědomí jistě cítíme, ale data akcí již hovoří jasným jazykem.
Po farmářských trzích a otevření muzea, se nám uplynulý víkend otevřelo pro veřejnost také skalní obydlí ve Lhotce a bude tomu tak, až do září, pokud se snad nestane opět něco nepříjemného.
Mimochodem, přišlo mi docela komické, že když jsem na začátku období koronaviru v jednom článku zmínil také asijské sršně, které jsou asi 200 km od našich hranic v Německu, tak to netrvalo dlouho a na netu se objevil nejprve článek, že do USA dorazily sršně mandarinské. Pak se chvíli nic nedělo a nakonec přišla nesmělá zpráva, že se k nám letos zřejmě dostane sršeň asijská ( trošku jiný, ale podobný druh).
Prý se ale nemáme v přírodě bát a ohroženy jsou hlavně včelstva. Pojďme však raději k akcím. Nejprve tu mám tedy článek z muzea o skalním obydlí ve Lhotce a z vlastní zkušenosti mohu jeho návštěvu jedině doporučit.Potom si připomeňme blížící se Svatodušní pouť v sousedním Liběchově. Liběchov je krásné městečko a je tam co obdivovat. Ať už je to výhled od kostelíku sv. Ducha, nebo okolí zámku, sochařské plastiky v lesích, občas přístupný mlýn, či bunkry.


Hrál jsem si nedávno s mapou Mělníka, abych se dozvěděl, kde by mělo při pohledu od zámku o letním slunovratu zapadat slunce a klikl jsem na cosi, co mi přišlo, že by  to mohlo někoho zajímat. Však šla již nedávno zase nějaká fáma, že je blbost, aby měl Mělník obchvat, když se na Blatech v polích staví, jak o závod a stejné je to od jateckých závor ke Chloumku.

Je to sice trošku komický dokument, když píše, co by mělo být až někdy v roce 2029 a nikdy se neví, co se za takovou dobu změní, ale píše se tam, že je letáček aktualizovaný letos v lednu ( 2020) a vize je to jistě zajímavá.

https://mapapp.rsd.cz/Upload/Stavby/367/infoletak_s9-16-melnik-3-stavba.pdf

Na závěr tedy ještě něco z brzké doby, čemu možná v tuto chvíli také ještě moc nevěříme, ale je to mnohem reálnější.

Nejprve nejbližší program výstaviště v Lysé nad Labem.


Kalendář akcí pro Mšensko.06.06.2020  Mšenská desítka + Běh naděje20.06.2020  XIV. jízda Kokořínskem27.06.2020  Třešňování - akce Okrašlovacího spolku pro Mšeno a okolí04.07.2020  Gotický jarmark11.07.2020  Historická vycházka časem zpět o sto let11.07.2020  Kokořínský triatlon24.07.2020  Tradiční letní výstava drobného zvířectva01.08.2020  Chorušická pouť15.08.2020  IX. setkání motocyklů československé výroby ve Mšeně29.08.2020  Poslední koupání30.08.2020  Mšenská 50 + Kokořínské roklinky06.09.2020  Setkání s loutkami u studánky v Hlovci20.09.2020  Zavírání šoupátek28.10.2020  Běh Debří14.11.2020  Koncert pro Světlušku29.11.2020  Rozsvícení vánočního stromu09.12.2020  Česko zpívá koledy12.12.2020  Vánoční hostina pro zvířátka13.12.2020  Běh Boudeckou roklí01.01.2021  Novoroční vycházka - sestup do Ráje
Zdroj: Soutok

Květen 17, 2020

12:36

Psát cokoliv k mšenskému Bludišti je nošením dříví do lesa. Mšeno je krásné a údolí Debř to jen umocňuje, ale přijet do Mšena lokálkou a nezajít si do Bludiště, tak to by byl obrovský hřích. Kdo tam jednou zavítá, ten se tam vrací.

Existuje takový poznávací okruh, kterému se říká Cinibulkova stezka a stojí zato si ji jednou projít celou. Není to totiž jen Bludiště, ale i Vyhlídky, a pak celá řada dalších míst. Jenže, ono je krásné i údolí Debř a tím Cinibulkova stezka nevede.

A není to jen toto, ale také slavný skalní útvar Hlava a žába, nebo skála Faraon a další krásná místa. Poslední dobou s oblibou chodím takový okruh, který sice vynechává mnohá pěkná místa, ale projde údolím Debř, provede vás Bludištěm, zavede k Hlavě a žábě, a přes Faraona vás Františkovou alejí zavede zpět ke mšenskému koupališti.

Podívejte se na fotografie. Tady jsou vážně komentáře zbytečné. Mě to už dávno dostalo. Děkuji lidem, kteří se nechali do mého internetového dokumentu vyfotit ( k přímému focení do tváře máte mít souhlas, který již vystihuje i úsměv) a zcela tak vykreslili tu vyjímečnost dne ve skalách. Prý tu snad taková účast nikdy nebyla, říká jeden z místních.

Na závěr dvě zajímavosti. Když jsem se vracel již od Faraona alejí do Mšena, tak jsem si uvědomil, že jsem vše zvládl za neskutečně krátký čas. Vždyť jsem do Mšena přijel asi ve 13.42, najednou bylo 16 hodin a já věděl, že vlak v 16.09 již nestihnu a do 18.09 je daleko.

Nedošlo mi však, že kvůli koronaviru speciální vlaky nejezdí a zabýval jsem se myšlenkou na odjezd v 17.03 Kokořínským rychlíkem, který jindy jezdí o víkendech až do Prahy. Fotografování a určitá nálada z pěkného výletu mě tak ukolíbaly, že jsem z aleje málem zapomněl odbočit do aleje vedoucí ke koupališti a šel jsem k obci Sedlec, což jsem však brzy poznal.

Svůj omyl ohledně vlaku jsem po příchodu na nádraží rychle poznal, ale co jsem měl dělat? Začalo silně pršet a Zlatý lev provozoval pouze venkovní prodej přes okénko. Nezbývalo, než minimálně hodinu prostát pod deštníkem a poslouchat z mobilu písničky. Ale, tak to také není špatné a člověk si připomene, že je třeba se se vším nějak vypořádat, byť by za jiné situace mohlo býti i veseleji.

Musel jsem si vzpomenout na jeden článek z netu. Mladinká nadějná zpěvačka si sáhla na život, neboť se jí nezdál život v dočasné koronavirové době perspektivní a omezoval ji v aktivitách, což bylo pro ni nesmírně depresivní. Co by tak asi dělala někde v Asii, kde nosí na ulicích velkoměst roušky proti smogu běžně ? To by byla silná káva i pro nás. Ještě jsem článek nastavil.
Ještě jsem článek nastavil. Už když jsem byl na podzim v Libochovanech na akci RMM ....

http://soutok.blogspot.com/2019/10/melnik-je-branou-do-polabi-porta.html

http://soutok.blogspot.com/2019/10/od-tri-krizu-nad-porta-bohemica-pres.html

...., tak mě tam velmi nadchly obrázky z knížky, kterou v článku pod odkazem uvidíte. Bylo tam přesně popsáno, že hradiště Hrádek u Libochovan je vlastně takové české Stonehenge, čili pravěká observatoř.

O co jde ? Jde o to, že tam je nejen nádherný kruhový rozhled na zajímavé kopečky Českého středohoří, ale slunce dokonce ve významných dnech svátků a ve dnech rovnodennosti i slunovratu vychází i zapadá přesně za některými těmi vyhlášenými dominantami okolních kopců.

Může být takový i Mělník ? Tak jistě. Fotografie nám ukazují, že třeba na Nový rok slunce zapadá  nad obzorem někde u Chramostku. Kdy se nám vlastně schovává za horu Říp ? Přitom snad není nikdo, kdo by neměl doma nějakou fotku se západem slunce za horou Říp.


Víte, že nevím. Ale dá se to vypočítat pomoci kompasu. Pokud se díváte na Říp, tak hledíte prakticky na západ, ale musíte přidat ještě 15 stupňů, což je hodina. Čili za ním slunce zapadá v 19 SEČ, nebo ve 20 SELČ. Výsledek vám řekne ...

https://www.meteogram.cz/vychod-zapad-slunce/

Za Řípem tedy slunce zapadá cca 17. dubna ve 20 SELČ. A pak 26. srpna při návratu od slunovratu k rovnodennosti. Pokud bych chtěl být důsledný a šlo by o opravdových 15 stupňů, tak tabulka ukazuje datum 25.8. ve 20.01 a 26.8. v 19.59 ( pro Mělník).

 Co je však lepší a dotýká se to prakticky bájné české historie ? Dne 26.8. na den sv. Rufa padli dva významní čeští králové .. Přemysl Otakar II. a Jan Lucemburský. Přemysl na Moravském poli, kde byl v roce 2015 i Soutok a Jan v bitvě u Kresčaku ( severní Francie), kde po jeho boku bojoval i náš oblíbený  mělnický otec Karel IV.

Vidíte, co jen člověk náhodně neobjeví :-).Nutno říci, že včera za Milešovkou slunce nezapadalo, ale kousek za ní. Nicméně utvořilo Milešovce zajímavou korunu a vynikla i observatoř na jejím vrchu, kde byl Soutok loni v létě.


To víte, je to jen obyčejný automat, objekt je již daleko ( ZOOM dělá hrubá zrna) a úpravu dělá naprostá většina z nás jen automatickou, což stejně nic neřeší. Jistě se vám, kteří fotografujete již stalo, že jste měli dilema.

Která fotka je lepší ? Upravená, či neupravená ? Použít funkci přirozeného bílého světla, či nikoliv ? Je totiž známo, že věci upravené do skutečné podoby ( bílým světlem) ztrácí tu pohádkovou barevnost, což poznáte třeba při focení trávníku ( barvička, nebo přirozená vyšisovaná tráva). V lepším případě není mezi úpravou a původním záběrem rozdíl.

Někdy vážně člověk neví, co je vlastně hezčí. Fotky dávám náhodně, ač jsem každou vytvořil v obou verzích.


Poslední dvě fotky jsou jedna a tatáž fotka. A přece vypadají po úpravě rozdílně, byť možná nepatrně :-). Spodní je jakoby prozářenější a více vynikl kontrast krajiny. Přesto je možná vrchní působivější. Je to věc názoru. Pěkný zbytek neděle a úspěšný vstup do příštího týdne. Více toho dnes v plánu psáti nemám :-), tak uvidíme :-). Tak ještě bude aktualizace dole pod obrázkem :-)


Aktualizace v 18.30:Ještě jsem se byl dnes projít a pořídil jsem několik záběrů, které mě osobně pohladily a rád se s vámi o ně podělím.


Podívejte se, jak nám tu slouží cyklostezka ke spokojenosti všech. Nevím tedy, co říkají rybáři, kteří sem někam k Hadíku přijedou auty a dále jdou nejspíše pěšky, nebo přijdou od veslařského klubu, ale cyklisté, in-line bruslaři, pěší i vozíčkáři si to velmi pochvalují. Prý by to chtělo tak pěkný povrch až k bývalé cukrovarské čovce, ale i tohle je fajn.


A ta říční hladina se proti slunci tak krásně čeřila, až mi to připomnělo film Řeka čaruje :-)....
https://www.csfd.cz/film/5380-reka-caruje/prehled/ .....
...., nebo aspoň krásné časy na vodě.


Enrique Stanko Vráz .
https://cs.wikipedia.org/wiki/Enrique_Stanko_Vr%C3%A1z ....


 ..... a čekající princezna :-). Až mě zarazilo, jak je tu málo lidí, není cítit víno a je tu klid, ale to jistě ještě dnes přijde. Každý je jednou mladý, veselý, a když nic neničí, není agresivní a na nikoho cizího nepokřikuje, tak ať si užívá prostředí.
Krásné jaro, lepší časy a pohodový vstup zítra do práce !

Zdroj: Soutok
11:02


Nechci rozhodně tvrdit, že vše, co se na Mělníku vymyslí je špatné. Důkazem toho jsou třeba mé poslední články o cyklostezce. Ježe je toho pořád dost, kde se nějak přešlapuje dlouhodobě na místě, nebo se občan doslova děsí, aby k tomu nedošlo.

Takových příkladů je již mnoho. Stačí si vzpomenout na ten plácek poblíž Tyršova domu, kde kdysi stával Hrdinův lis. Mladší generace spíše pochopí, když jim ukáži toto místo opticky na fotce před Tyršákem, kde vždy stávají nějaké rozměrnější  horizontálně, nebo vertikálně otočné atrakce.


Pokud si vzpomínáte, tak tam se uvažovalo o parkovišti ( o čem jiném :-)). Nakonec si lidé oddechli, když se to obešlo podélným stáním v nenápadných boxech v Tyršově ulici.
Nehodlám teď komentovat stagnující projekt, který používá slova Karlovo náměstí, Amerika, Teherán apod. Mnoha lidem se líbila takzvaná první etapa, kdy měly být sbourány budovy a uvažovalo se tu o parku, či případných venkovních posezeních ( směr k poště).
Pak se zase objevily další návrhy na nové budovy a mělo se v dalších třech etapách opět zastavovat a tvořit parkoviště. Do toho se objevil Mělnický okruh, který loni nepříznivě zasáhla dopravní situace kolem Mělníka, která údajně ovlivnila návštěvnost.
Je jasné, že pokud by okruh měl popularitu, tak by u pošty spíše vyhovovala forma parková. Ostatně, lidé ve městech chtějí především zeleň a je to moderní, ale Mělník je snad tak nějak občas jiným městem. Mohl bych pro úplnost zmínit ten nápad s mobilním kluzištěm na náměstí Míru, který se kdysi někde objevil, ale to je fakt prkotina proti ostatním věcem.
Jistá skupina lidí, se pořád snaží nám do města cpát nějaká parkoviště a mnohé je k dohledání v diskusích na webu http://melnicek.cz/ .

Nemáme krátkou paměť. Všichni ne. Vzpomeňte si na variantu, kdy měla být spojena Vodárenská ulice se Smetanovou ulicí asfaltkou vedoucí nad gymnáziem a v místech, kde kdysi dávno stávaly psí kotce SNB mělo být opět parkoviště. Nakonec přišly aspoň takzvané balisety, kterým se tu lidově říká Schweigstillky, a bylo o čem  nějaký čas diskutovat.
Nutno však dodat, že kruhové objezdy, Pražská ulice, spojka mezi Mladoboleslavskou a Pražskou ulicí, nebo ubrání železniční koleje v Kokořínské ulici a různé mosty, tak to jsou úspěšné projekty. Ukazuje se, že bez kruhových objezdů by byl Mělník již v totálním dopravním kolapsu.
Pojďme však k těm zásahům v centru města a přilehlému okolí, kde vše vypadá tak tajemně a moc se o tom nepíše. Loni jsem tu napsal článek ....
https://soutok.blogspot.com/2019/03/prostory-melnika-mezi-tyrsovou-ulici.html
Na jednu stranu přináší každé zkulturnění prostředí radost, ale zároveň i obavy. A vidíme to velmi dobře v parku u autobusového nádraží. Devastace prostředí, hluk, tzv.  nevyzpytatelné pochybné existence, které jsou potenciálním nebezpečím pro ostatní kolemjdoucí.
Je to možná paradox, ale ačkoliv by se nám možná líbilo, kdyby pod pomníkem Česko- polského přátelství byly nějaké vodní prvky, lavičky s výhledem ke Chloumku i dolů do kotliny a stromy, tak tu spíše hrozí to, co vídáme mnohdy v podvečer na Vrázově vyhlídce. Na poklidné podvečery zapomeňte.

Posledním počinem, o kterém se začalo před dvěma lety psát, je revitalizace sídliště Pivovar, která má mít pochopitelně také několik fází. Zkuste si zadat toto téma na internet do vyhledávače a prakticky nic současného se nedozvíte.
Na první pohled se zdá, že je vše v pořádku. Těch zelených koleček, které značí stromy je tam požehnaně. Vysvětlete mi však někdo, proč mají být na sídlištích nějaké in-line dráhy ?Představte si, že všichni ti lidé, kteří tam žijí, tak mají v létě v podvečer otevřená okna a slyší vše, co se děje venku.
Křik, rachot rozjetých bruslí, nastartovaná auta. Nezlobte se na mě, ale proč si tedy nejdou jezdit do parku mezi Tesko a autobusové nádraží ?! Tam už přece mají tuším za Teskem i U- rampu a je poblíž ní spousta místa. Park stejně většina lidí vnímá tak, jako park, až když je mezi tím oploceným hřištěm na kopečku a autobusovým nádražím. Případně tam u říčky, co je pár atrakcí pro malé děti.
Další takovou perlou je, že kvůli pěti až deseti  autům, se vlastně dělá revitalizace a ještě je tam jedno místo označeno, jako problémové, které bude třeba řešit :-).
Myslím, že aut bude za chvíli tolik, že z toho sídliště za chvíli skoro ani nevyjedou a budou do sebe ťukat nárazníky. Nevím, v jiných městech se sází hlavně na zeleň, dělají se klidové zóny, parkuje se dále od bydliště, budují se obchvaty kvůli kolapsům i životnímu pohodlí občana, ale tady je snad jiný svět.
Nastal čas, kdy je třeba se vracet k hromadné dopravě osob a máme k tomu dnes již skvělou jízdenku PID.
Nakonec bych apeloval na ty, kteří píši : ,, Občané mají požadavek ? " ,- ,,Jací občané ? Kdo s kým mluvil ?"  To si zase chce někdo něco dohodnout a občané do toho nemají co mluvit, jako již mnohokrát ?"
Občané Horních Počapel mi tenkrát řekli : ,, Víš, ono to bylo vlastně již na samém začátku dohodnuté a to setkání s občany ve finále byla už jen fraška ". 
Co napsat závěrem ? Co se člověk nedozví od známých, nezjistí si, nebo nenajde na FB, tak neví. Paráda. Ono není o čem psáti, že  :-)?


Zdroj: Soutok

Květen 15, 2020

19:13

Dnešní článek nemohu začít jinak, než aktualitou. Právě dnešním dnem došlo z důvodu rekonstrukce autobusového nádraží k dočasnému přesunutí autobusových stání na dobu neurčitou.

V minulém článku jsme navštívili útulné městečko Mšeno, které má několik přívlastků. Říká se mu město motorizmu, protože ten tu má tradici. Zejména v době, kdy se zde jezdily významné plochodrážní závody, nebo v jeho okolí i slavná Rallye Bohemia, tak bylo toto zvláště zdůrazňováno.

Mšeno lze s lehkou nadsázkou nazvat také lázeňským městečkem. Budova z roku 1932 ve stylu art deco je jednou z nejfotografovanějších budov ve Mšeně a něco k téma napsal naposledy bývalý mělnický historik Jan Kilián.

http://www.mestomseno.cz/index.php?cmd=page&id=14

Konečně, největší úlohu hraje městečko na poli turistiky a je takovou hlavní branou do skutečně unikátních partií CHKO Kokořínsko -Máchův kraj. Proslulost asi 11 km dlouhé Cinibulkovy stezky vysoce překračuje hranici regionu.

Příroda tu na malém kousku dokáže představit návštěvníkům překrásné skalní partie. V naší republice je sice celá řada vyhlášených skalních měst, která stojí za návštěvu, ale kdo přijel do Mšena a vkročil do Bludiště, tak je téměř dojatý. Vždyť je tu veškerá nádhera soustředěna snad jen do jednoho kilometru cesty.

A co více ? Je to jen kousek od Prahy i od Mělníka ! Navíc tu není jen Bludiště, ale navazuje tu spousta dalších míst, která stojí také za návštěvu.


V tomto článku se podíváme na to, co se města dotýká. Je to takzvaný lesopark s názvem Debř. Když se podíváte do mapy, tak to na první pohled vypadá, že Mšeno je jen takové běžné sídlo v polích, jakých máme v republice mnoho. Jenže  je to právě krásné a romantické rovinaté údolí Debř s velkou historií, které spolu s lázněmi v úvodu povyšuje městečko na úplně jiný level.


Zatímco údolí je vhodné díky své pohodlnosti i různým atrakcím k procházkám pro rodiny s dětmi i pro starší méně pohyblivé občany, tak jen o malý kousek dále už můžete zažít pěknou divočinu, ve které naopak trochu té pohyblivosti potřebovat budete.

Tam se však podíváme příště.


V údolí jsou  téměř snad i po 50 metrech různé atrakce, ke kterým se váže již dlouhá historie.


Tato skála nese jméno Orangutan ...


.... a najdete ji na samém začátku údolí.


I pěkné a docela obyčejné krmítko může zdobit okruh stejně tak ...


....., jako tato stavbička. Že vám něco připomíná ? Na tabuli se píše, že se na stavbě podíleli členové Okrašlovacího spolku pro Mšeno. Miniatura hradu Kokořín tu stojí od roku 1915, ale do dnešních dní se po několika úpravách věrně dochovala již jen dominantní oválná věž.Díky vichřici, která sem snad už předloni zavítala, nám údolí poněkud prokouklo, je více vidět na atrakce, a také sem svítí více slunce. Podobně nám kdysi nedávno prokoukly skály u restaurace U Grobiána v Kokořínském Dole, kde se občas konal pivní Podkováň fest, ale tam to již opět zarůstá, což je pro diváka trošku škoda.


Opravené kamenné divadlo je nádhera sama.  Porovnejte to s fotografií z článku ...

http://soutok.blogspot.com/2012/01/sokratovo-moudro.html

......, nebo .... https://soutok.blogspot.com/2015/07/ve-msene-zitra-otevrou-lesni-divadloo.html
Jan Hus se stal obrovskou osobností našich dějin, a to mnohem větší, než si kdo myslí. Takzvaná husitská trilogie( Jan Hus - 1954, Jan Žižka- 1955, Proti všem - 1956 ) těšila diváky několika generací, včetně té mé.

 Jak by také ne, když mistr Jan ( dvojrole) hřímal statným hlasem Zdeňka Štěpánka a roj dodatečně vycvičených statečných a ubližovaných českých sedláků nakonec vypráskal  v napínavé atmosféře a s taktikou každého nepřítele, ať už byl domácí, nebo přijel přes hranici. To jsou historická fakta, která občana malého státečku, který se velmi často něčemu bránil musela potěšit.

Jenže, zatímco Němci, se dokážou dívat i na filmy, kde historicky dostali na frak a sami natočili snad ten nejlepší  Stalingrad, jaký kdy byl natočen, tak u nás je to složitější. ( 1993) (Zahrál si v něm i náš herec Karel Heřmánek a část se ho točila na nádvoří mělnického zámku.)

U nás se sejdou politologové, kteří se přou, co by se mělo, a co by se už nemělo  dávat, a proč. Mezitím se stejně někde najde nějaká televize u nás, či v zahraničí, která to dá.

 A tak se po letech začaly  natáčet i snímky novodobé ( Jan Hus- 2015), které sice mohly ukázat divákovi i jiný pohled do života známého člověka, ale pro většinové a napětí milující publikum, které se rádo dívá na různé bitvy s přihlédnutím k historickým faktům, to bestseller být nemohl.


Nakonec jsem si nechal slavnou mšenskou houbu. Lesopark Debř si bez ní mnozí neumíme ani představit. V nedávné minulosti prošla nezbytnou rekonstrukcí.


To je dnes vše. Přeji vám příjemný víkend a příště tu bude z krásného Mšena snad už to nejlepší, jak tvrdí většina lidí. Perlou Mšenského Švýcarska je Bludiště.

Zdroj: Soutok