Tip: Nevíte kam večer vyrazit? Náš Průvodce Vám poradí!
Muzeum M

Soutok

URL

http://soutok.blogspot.com/

Poslední update

před 33 min. 46 sek.

Květen 24, 2020

22:40

V neděli si s námi počasí neuvěřitelně hrálo. Kolem deváté hodiny sluníčko, za hodinku déšť a až asi v 16.30, se na delší dobu udělalo hezky. Udělal jsem si jen takovou procházku, která však přinesla několik zajímavých věcí. První překvapení mě čekalo v parku na Polabí, kde padá cyklotrasa dolů k řece Labi. Tak tudy již nepovolaná auta dolů k řece Labi nepojedou.


Pak jsem se oddával krásným pohledům .......... a koukal, jak už nám k posedu přibyl i koš a rámy na jízdní kola. Jen ta mapa tu ještě pořád chybí :-). Otázkou je, zda na tomto břehu prakticky ve městě vydrží.

Konečně cyklisté. Jinak tu kromě jedné běžkyně dnes prakticky nikdo nebyl. Později tedy skupinka cyklistů, kteří jeli zase obráceně. Tak jsem to tu dnes při procházce zaznamenal.


Kolem cukrovaru se kácí všechny nebezpečné stromy a tento má opravdu obrovský průměr.Ten kmen měl téměř stejný průměr, jako tento velikán. Že by mladé sekvoje :-) ? Tady by mohla být nějaká cedulka, co je tento obrovský strom zač.


Až se budete dívat na tento romantický obrázek, tak si všimněte, že ten kačírek, kterého jsem o něco výše vyfotil, tam uprostřed snímku pořád ještě postává.Nějak se mu tam líbí.


Nedávno jsem tu psal, že právě pod budovou cukrovaru se zdržuje vlhkost, která se sem dostává především ze střechy. Konají se tu nějaká stavební opatření .....


....., ale především si všimněte, že tu máme nově okapové roury svedené až do země.


Šel jsem se tentokrát podívat k Hadíku právě také proto, abych zjistil, zda jsou uzávěry proti vjezdu aut i odtud.


Jak vidíte, tak jsou.Ovšem, některé organizace sem  logicky mohou.

Ač bylo dnes takové aprílové počasí, tak se dalo pomocí triedru a foťáku zahlédnout v rychle měnících se podmínkách slušné dálky. Všimněte si toho pilíře nového mostu, který je při pohledu od vily Karola výbornou pomůckou.

Osamocený kopec vlevo je Plešivec a vpravo nám ta hradba začíná kopcem Hradiště ( 545 m.n.m.), který najdete severně od Litoměřic poblíž obce Hlinná. Když se však podíváte přímo nad pilíř a jsou podmínky, tak spatříte rozhlednu Komáří víška na kopci Komáří hůrka ( 808 m.n.m.), která je od nás vzdálená 59 km.


Tady by měla být uprostřed mezi oběma blízkými kopci.


Ovšem, když si dáte pozor, tak na úpatí Hradiště spatříte vrtuli větrné elektrárny, která se sem také promítá z Krušných hor. Větrná elektrárna Habartice u Krupky je vzdálená také 59 km.


Zde máme pásmo mezi Milešovkou a Kletečnou.


Na úpatí Kletečné můžete vidět dokonce vrtule dvě a třetí je vidět z Hořeních Vinic, nebo možná i z věže. Jde o větrnou elektrárnu Nové Město - Vrch Tří pánů, která je v nadmořské výšce cca 856 metrů a je z Mělníka vzdálená 66 km. Poblíž se nachází známější městečka Hrob a Mikulov.


Nakonec jsem si nechal směr, který se jen těžko identifikuje. Zdá se, že hradba pohoří klesající zvolna od Řípu až k Jeviněvsi je minimálně z vyhlídek nepřekonatelná. Proto vidíme jenom Horní Beřkovice a ze směru ke Krušným horám tu musíme slevit. Pokud vás však zajímá, co tedy vidíme vlevo od konce místního hřebene, tak je odpověď velmi obtížná.

Zjednodušeně lze říci, že tam někde je Slánsko a Zlonice. Terén však stoupá i dále a kulminuje Džbánem u Řevničova ( 536 m.n.m.) Jsou prý zázračné situace ( známe to u Alp na Šumavě), kdy je vidět ještě dále.

Inu, to už nechám na fantazii a snad je tu i nějaké zakřivení terénu, ale vězte , že nejvyšší horou tímto směrem je 137 km vzdálený Lesný  983 m.n.m. ve Slavkovském lese u Lázní Kynžvart.

Přeji vám úspěšný vstup do dalšího týdne !

Aktualizace 25.5. v 18.15 :

 Protože je rozhledna Varhošť svým tvarem mezi turisty poměrně známá ( včera jsem ji nějak nenašel), tak mi bylo divné, co že je to za rozhlednu jen o něco severněji, která se promítala nad kopec Dlouhý vrch. Dozvěděl jsem se, že se jedná o dřevěnou rozhlednu Lucemburkův kopec ( 38 km od Mělníka,  562 m.n.m.) , která tu  nově vyrostla v létě 2019. Také jsem zjistil, že je to prý jediné uměle zasněžované místo v Českém středohoří.

Sedlo ( 726 m.n.m.) je nejvyšší horou východní části Českého středohoří. Zajímalo mě dnes, zda by za nějaké příznivé situace mohl být vidět Děčínský Sněžník. Ukazuje se, že by se mohl promítnout vpravo na úpatí od vrcholu Sedla. Vrstevnice kopce tu vykazuje výšku 575 m.n.m. a pata rozhledny na Děčínském Sněžníku je v nadmořské výšce 716 m.n.m. Vzdálenost 55 km je stejná, jako u Ještědu.Květen 23, 2020

12:41


To nám dnes krásně prší. Před mnoha lety by byl člověk zřejmě mrzutý a nadával by, že musí pršet zrovna o víkendu, kdy máme převážně všichni volno, ale dnes prší zejména na Mělníku velmi málo, jsme uvědomělí, a také máme více prostředků, jak doma strávit pod střechou volný čas.

Navíc vám nikdo neříká, že nemůžete vzít na sebe pláštěnku a vyjít si na výlet. Pojďme však již k téma. Nedávno jsem tu psal článek .....

http://soutok.blogspot.com/2020/05/bludiste-je-nejen-perlou-msenskeho.html

..... v jehož závěru jsem vlastně učinil takový objev. Až nám bude na sklonku léta zapadat slunce opět za horou Říp, tak to bude zrovna v den, kdy zahynuli ve velkých bitvách dva velcí čeští králové ( 26.8.) Mimochodem, Janu Lucemburskému je věnováno poslední číslo měsíčníku Živá historie.

Ten den, kdy jsem stál u vily Karola a díval se, jak slunce zapadá za Milešovkou, tak bylo všude kolem plno lidí, kteří dělali to samé, co já.


Dalo se čekat, že si položím otázku : ,, A kde bude vlastně zapadat o letním slunovratu ?" Je možné, že už jsem to kdysi zjistil, ale zapomínání patří k životu také. Díky internetu se dnes dopátráte přibližného výsledku, aniž by bylo třeba čekat až na onen časový okamžik.

Pomůže vám třeba .... https://www.meteogram.cz/vychod-zapad-slunce/ ..... pro nastavení města Mělník. Vyšlo mi tedy, že onou pomyslnou horou by měl být kopec Kubačka v Českém středohoří. Všiml jsem si díky tomu ještě jedné věci. Až příliš často jsem zaměřoval pozornost na úsek mezi Milešovkou a Kletečnou, kde bývá vidět i kratičké pásmo Krušných hor a na úpatí Kletečné, se pak  v podmínkách promítají z Mělníka dvě viditelné vrtule větrné elektrárny na Bouřňáku.

Jenže, ono je to zajímavé i dále k severu od Kletečné, kde ty Krušné hory pokračují dokonce delším úsekem a chce to sebou občas vzít také triedr. Pamatujete na podzimní články ....

http://soutok.blogspot.com/2019/10/melnik-je-branou-do-polabi-porta.html

http://soutok.blogspot.com/2019/10/od-tri-krizu-nad-porta-bohemica-pres.html

.... ?  Když jsem tam stál, tak kvůli slunci, vzdálenosti, nepatrné siluety Mělníka i krásnému počasí jsem naše město neviděl, ale opačně to vypadá velmi nadějně. Zdá se totiž, že ony pověstné tři kříže umístěné vysoko nad soutěskou Porta Bohemica budou zřejmě triedrem vidět. A stejně tak za pomoci triedru uvidíte zřejmě i vyhlídkovou věž na vrchu Varhošť.


Opět musím z tohoto místa poděkovat do nebe herci a moderátorovi Luďkovi Munzarovi, který minimálně můj vztah k rozhlednám a k rozhledům nesmírně prohloubil. ( Seriál Rozhledny 1998). To pátrání po azimutech a touha něco zkoumat mi vnukla další myšlenku. ,,Co myslíte, mohla by být vidět rozhledna na Klínovci dokonce z Mělníka ?" To je oříšek. Zkuste si spojit rozhlednu na Klínovci s mělnickou vyhlídkovou věží a dostanete nejen spojnici dlouhou 106.9 km, ale i zajímavou spojnici  padající vysoko nad terénem ze 1243 m.n.m. ...... do ( 157 m.n.m. je nesmysl) 280 metrů ( cca ochoz rozhledny ve věži).

Zdá se tedy, že za velmi příznivých podmínek a snad i s nějakým zakulacením země by třeba i Klínovec mohl být z Mělníka vidět. Pořád je co zjišťovat :-).

Ovšem i rozhledy mají své dějiny. Nerad kritizuji zcela povrchně věci před rokem 1989, ale zde musím říci, že za socialismu Mělník neměl ani směrové výhledové cedule ( já je nepamatuji), ani se nemohlo za výhledem do chrámové věže tak, jako dnes od roku 2007. Ještě štěstí, že si pro ta již zapomenutá data mohu zajít na svůj první web a mám to ihned před očima :-).

Až za časů paní Zuzany Liškové ( ODS ) ve funkci starosty města došlo někdy v letech 1997 - 1998 k událostem, které mi vepsaly hlubokou stopu do paměti. Došlo k průzkumu podzemí v oblasti bývalého hostince Hamburk, rozsvítila se pouliční světla za zámkem, v parku na Polabí i jinde v historickém středu. v roce 1998, pak vznikl park u autobusového nádraží.


Tu tabuli s výhledem  na České středohoří za vilou Karola  jsem fotil ještě na klasický film a mám ji v nějakém papírovém albu. Mimochodem, tehdy bylo v módě, že si mladé rodiny pořizovaly fotoaparáty především proto, aby hlavně mladí otcové fotografovali své děti v průběhu času. To ostatní už bylo vždy tak nějak navíc, ale spousta mužů  stejně nakonec fotí i jiné věci :-).


Podle fotky jsem si později pro svůj triedr prozřetelně a v rychlosti namaloval takovou pomůcku, kterou vidíte na první fotografii. Tak nějak podobně tedy vypadala na Mělníku první tabule s výhledem do krajiny, která sem byla za mého života někdy v roce 1998 instalována.

Starostové na Mělníku se měnili a budou se měnit. Někdo byl starostou chvíli, někdo déle, ale jméno Zuzany Liškové si pamatuji již dobrých 22 let právě kvůli tomu, že mám vztah k výhledům i k podzemí.

Tento seznam starostů města Mělníka je jistě zajímavý :

https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_p%C5%99edstavitel%C5%AF_M%C4%9Bln%C3%ADka


Bohužel, tabule podlehly sprejerům a doba se změnila.
Už vám ani nepovím kdy se to stalo. Snad revitalizace 2010 ? Ale, když se za zámkem a u vily Karola objevily ty dvě dnešní umělecké plastiky, na nichž je Labe, Vltava, kanál a České středohoří, tak mě moc neoslovily a neoslovují dodnes. Předtím tu byly u zámku na sloupu jen zavádějící směrovky, ale myslím, že i dnes napadne málo lidí zkoumat šedé dílo.

Je to sice plastické, ale takové chudé, malé a postrádám větší barevnost. Už to také někdo stihl tuším podrápat. Loni jsem se konečně účastnil Dne zvoníků ....

http://soutok.blogspot.com/2019/09/skvelou-sobotni-akci-tohoto-vikendu-byl.html

..... a nutno říci, že jsem byl z akce nadšený.


Přiznám se, že za to mohla i skutečnost, že jsem předtím již několikrát v neděli v 9 hodin dopoledne slyšel vyzvánět zvony, dokonce si jejich vyzvánění nad vinicí i natočil, a teď jsem mohl být po delším čase přímo u nich a poslechnout si nejen odborný výklad, ale vidět to  vyzvánění i na vlastní oči.

To vše je velmi důležité, protože když jde člověk někde po městě, nebo pod ním a zaslechne něco z věže, tak se mu všechna ta pozitiva  ( zážitky) vzájemně spojí, vzpomene i na různé lidi, kamarády, atmosféru, vědomosti o zvonech, a je to zkrátka pohlazením. Jak prý řekl Jan Werich : ,, Když už člověk je, tak má koukat, aby byl. "

Ve výhledovém ochozu věže jsem si všiml ještě jedné důležité věci, na kterou jsem po počátečním obrovském nadšení bohužel brzy zapomněl, ale nyní opět vzpomněl. Můj jmenovec Martin Švec ( jde čistě o náhodu, podobně tak, jako u přírodovědce a malíře Pavla Švece) zde roku 2014 vytvořil dílo, které má obrovskou hodnotu.


Po celém obvodu vyhlídkového ochozu se nachází asi 8 tabulí s velmi krásně a podrobně vypracovaným přehledem bodů, které jsou z věže vidět. Tak jistě, dalo by se ještě něco domalovat ( vysílač v Českém Brodě, letiště Praha-Ruzyně, větrná elektrárna Pchery, brzy i pěší lávka v Lužci, větrné elektrárny na Bouřňáku ...) ale toto je u mě opravdové hodnotné mistrovské dílo tvořené od srdce člověkem, který si s tím velmi velmi pohrál podle aktuálních možností.

Kdysi mi tu na webu někdo napsal, že dělám Mělníku medvědí službu. Na jedné straně ho prý chválím, vynáším až do nebes, a na straně druhé jej prý špiním. Tak toto je právě jeden z těch důvodů. Proč se nepíše o takovém krásném díle a nezmíní se člověk, který jej stvořil ? Kdo to na Mělníku a v jeho okolí ví, jaké máme ve věži krásné informační tabule ? Tomu říkám přínos pro společnost. Jenže, ono je důležitější psát o něčem jiném, a nejlépe také o někom jiném, pokud má ty správné názory, že :-) ?

 Teď se bude někdo třeba snažit najít aspoň jeden novinový článek, kde je to zmíněné, aby mi to spočítal, ale dobře vím, že to ví málokdo a občan Mělníka nemá mnoho důvodů jít  za rozhledem až do věže. Ostatně, nejlepší výhledy bývají v zimě za mrazu. Jméno Martina Švece jsem si zadal do vyhledávače. Zatím se mi nepodařilo najít jméno, které by se s nějakou souvislostí ve věži na výhled pro turisty vázalo.

Tento článek znám ....

https://melnicky.denik.cz/zpravy_region/melnicti-zvonici-v-sobotu-rozezni-srdce-vsech-zvonic-ve-meste-20150910.html

To ovšem nic nemění na věci, že většina lidí vůbec neví, jak to máme v ochozu pěkné a kdo vlastně je ten, kdo to s takovým talentem takto krásně vytvořil. Věc, kterou na rozdíl od jiných věcí studují oči tisíců návštěvníků města Mělníka.


Čím skončit ? Zatímco tady píši, tak po těch třech až čtyřech hodinách se venku vyčasilo :-). Aspoň na čas.Jak vidíte, tak pořád je něco, co člověk obdivuje, nebo touží zjistit a často pomáhají zdánlivé náhody, doteky a maličkosti.

Závěrem jsem přidal ještě několik fotek z cyklostezky. Tam už bláto po dešti nebude :-). Pěkný zbytek víkendu.Květen 20, 2020

18:04

Tak se již zdá, že se nám sezóna společenských akcí pomalu nesměle rozjíždí a člověk tomu tak nějak nemůže pořád ani uvěřit. Snad je to do jisté míry tím, že pořád nemáme normální situaci, a že stále musíme nosit roušky, což v podvědomí jistě cítíme, ale data akcí již hovoří jasným jazykem.
Po farmářských trzích a otevření muzea, se nám uplynulý víkend otevřelo pro veřejnost také skalní obydlí ve Lhotce a bude tomu tak, až do září, pokud se snad nestane opět něco nepříjemného.
Mimochodem, přišlo mi docela komické, že když jsem na začátku období koronaviru v jednom článku zmínil také asijské sršně, které jsou asi 200 km od našich hranic v Německu, tak to netrvalo dlouho a na netu se objevil nejprve článek, že do USA dorazily sršně mandarinské. Pak se chvíli nic nedělo a nakonec přišla nesmělá zpráva, že se k nám letos zřejmě dostane sršeň asijská ( trošku jiný, ale podobný druh).
Prý se ale nemáme v přírodě bát a ohroženy jsou hlavně včelstva. Pojďme však raději k akcím. Nejprve tu mám tedy článek z muzea o skalním obydlí ve Lhotce a z vlastní zkušenosti mohu jeho návštěvu jedině doporučit.Potom si připomeňme blížící se Svatodušní pouť v sousedním Liběchově. Liběchov je krásné městečko a je tam co obdivovat. Ať už je to výhled od kostelíku sv. Ducha, nebo okolí zámku, sochařské plastiky v lesích, občas přístupný mlýn, či bunkry.


Hrál jsem si nedávno s mapou Mělníka, abych se dozvěděl, kde by mělo při pohledu od zámku o letním slunovratu zapadat slunce a klikl jsem na cosi, co mi přišlo, že by  to mohlo někoho zajímat. Však šla již nedávno zase nějaká fáma, že je blbost, aby měl Mělník obchvat, když se na Blatech v polích staví, jak o závod a stejné je to od jateckých závor ke Chloumku.

Je to sice trošku komický dokument, když píše, co by mělo být až někdy v roce 2029 a nikdy se neví, co se za takovou dobu změní, ale píše se tam, že je letáček aktualizovaný letos v lednu ( 2020) a vize je to jistě zajímavá.

https://mapapp.rsd.cz/Upload/Stavby/367/infoletak_s9-16-melnik-3-stavba.pdf

Na závěr tedy ještě něco z brzké doby, čemu možná v tuto chvíli také ještě moc nevěříme, ale je to mnohem reálnější.

Nejprve nejbližší program výstaviště v Lysé nad Labem.


Kalendář akcí pro Mšensko.06.06.2020  Mšenská desítka + Běh naděje20.06.2020  XIV. jízda Kokořínskem27.06.2020  Třešňování - akce Okrašlovacího spolku pro Mšeno a okolí04.07.2020  Gotický jarmark11.07.2020  Historická vycházka časem zpět o sto let11.07.2020  Kokořínský triatlon24.07.2020  Tradiční letní výstava drobného zvířectva01.08.2020  Chorušická pouť15.08.2020  IX. setkání motocyklů československé výroby ve Mšeně29.08.2020  Poslední koupání30.08.2020  Mšenská 50 + Kokořínské roklinky06.09.2020  Setkání s loutkami u studánky v Hlovci20.09.2020  Zavírání šoupátek28.10.2020  Běh Debří14.11.2020  Koncert pro Světlušku29.11.2020  Rozsvícení vánočního stromu09.12.2020  Česko zpívá koledy12.12.2020  Vánoční hostina pro zvířátka13.12.2020  Běh Boudeckou roklí01.01.2021  Novoroční vycházka - sestup do Ráje

Květen 17, 2020

12:36

Psát cokoliv k mšenskému Bludišti je nošením dříví do lesa. Mšeno je krásné a údolí Debř to jen umocňuje, ale přijet do Mšena lokálkou a nezajít si do Bludiště, tak to by byl obrovský hřích. Kdo tam jednou zavítá, ten se tam vrací.

Existuje takový poznávací okruh, kterému se říká Cinibulkova stezka a stojí zato si ji jednou projít celou. Není to totiž jen Bludiště, ale i Vyhlídky, a pak celá řada dalších míst. Jenže, ono je krásné i údolí Debř a tím Cinibulkova stezka nevede.

A není to jen toto, ale také slavný skalní útvar Hlava a žába, nebo skála Faraon a další krásná místa. Poslední dobou s oblibou chodím takový okruh, který sice vynechává mnohá pěkná místa, ale projde údolím Debř, provede vás Bludištěm, zavede k Hlavě a žábě, a přes Faraona vás Františkovou alejí zavede zpět ke mšenskému koupališti.

Podívejte se na fotografie. Tady jsou vážně komentáře zbytečné. Mě to už dávno dostalo. Děkuji lidem, kteří se nechali do mého internetového dokumentu vyfotit ( k přímému focení do tváře máte mít souhlas, který již vystihuje i úsměv) a zcela tak vykreslili tu vyjímečnost dne ve skalách. Prý tu snad taková účast nikdy nebyla, říká jeden z místních.

Na závěr dvě zajímavosti. Když jsem se vracel již od Faraona alejí do Mšena, tak jsem si uvědomil, že jsem vše zvládl za neskutečně krátký čas. Vždyť jsem do Mšena přijel asi ve 13.42, najednou bylo 16 hodin a já věděl, že vlak v 16.09 již nestihnu a do 18.09 je daleko.

Nedošlo mi však, že kvůli koronaviru speciální vlaky nejezdí a zabýval jsem se myšlenkou na odjezd v 17.03 Kokořínským rychlíkem, který jindy jezdí o víkendech až do Prahy. Fotografování a určitá nálada z pěkného výletu mě tak ukolíbaly, že jsem z aleje málem zapomněl odbočit do aleje vedoucí ke koupališti a šel jsem k obci Sedlec, což jsem však brzy poznal.

Svůj omyl ohledně vlaku jsem po příchodu na nádraží rychle poznal, ale co jsem měl dělat? Začalo silně pršet a Zlatý lev provozoval pouze venkovní prodej přes okénko. Nezbývalo, než minimálně hodinu prostát pod deštníkem a poslouchat z mobilu písničky. Ale, tak to také není špatné a člověk si připomene, že je třeba se se vším nějak vypořádat, byť by za jiné situace mohlo býti i veseleji.

Musel jsem si vzpomenout na jeden článek z netu. Mladinká nadějná zpěvačka si sáhla na život, neboť se jí nezdál život v dočasné koronavirové době perspektivní a omezoval ji v aktivitách, což bylo pro ni nesmírně depresivní. Co by tak asi dělala někde v Asii, kde nosí na ulicích velkoměst roušky proti smogu běžně ? To by byla silná káva i pro nás. Ještě jsem článek nastavil.
Ještě jsem článek nastavil. Už když jsem byl na podzim v Libochovanech na akci RMM ....

http://soutok.blogspot.com/2019/10/melnik-je-branou-do-polabi-porta.html

http://soutok.blogspot.com/2019/10/od-tri-krizu-nad-porta-bohemica-pres.html

...., tak mě tam velmi nadchly obrázky z knížky, kterou v článku pod odkazem uvidíte. Bylo tam přesně popsáno, že hradiště Hrádek u Libochovan je vlastně takové české Stonehenge, čili pravěká observatoř.

O co jde ? Jde o to, že tam je nejen nádherný kruhový rozhled na zajímavé kopečky Českého středohoří, ale slunce dokonce ve významných dnech svátků a ve dnech rovnodennosti i slunovratu vychází i zapadá přesně za některými těmi vyhlášenými dominantami okolních kopců.

Může být takový i Mělník ? Tak jistě. Fotografie nám ukazují, že třeba na Nový rok slunce zapadá  nad obzorem někde u Chramostku. Kdy se nám vlastně schovává za horu Říp ? Přitom snad není nikdo, kdo by neměl doma nějakou fotku se západem slunce za horou Říp.


Víte, že nevím. Ale dá se to vypočítat pomoci kompasu. Pokud se díváte na Říp, tak hledíte prakticky na západ, ale musíte přidat ještě 15 stupňů, což je hodina. Čili za ním slunce zapadá v 19 SEČ, nebo ve 20 SELČ. Výsledek vám řekne ...

https://www.meteogram.cz/vychod-zapad-slunce/

Za Řípem tedy slunce zapadá cca 17. dubna ve 20 SELČ. A pak 26. srpna při návratu od slunovratu k rovnodennosti. Pokud bych chtěl být důsledný a šlo by o opravdových 15 stupňů, tak tabulka ukazuje datum 25.8. ve 20.01 a 26.8. v 19.59 ( pro Mělník).

 Co je však lepší a dotýká se to prakticky bájné české historie ? Dne 26.8. na den sv. Rufa padli dva významní čeští králové .. Přemysl Otakar II. a Jan Lucemburský. Přemysl na Moravském poli, kde byl v roce 2015 i Soutok a Jan v bitvě u Kresčaku ( severní Francie), kde po jeho boku bojoval i náš oblíbený  mělnický otec Karel IV.

Vidíte, co jen člověk náhodně neobjeví :-).Nutno říci, že včera za Milešovkou slunce nezapadalo, ale kousek za ní. Nicméně utvořilo Milešovce zajímavou korunu a vynikla i observatoř na jejím vrchu, kde byl Soutok loni v létě.


To víte, je to jen obyčejný automat, objekt je již daleko ( ZOOM dělá hrubá zrna) a úpravu dělá naprostá většina z nás jen automatickou, což stejně nic neřeší. Jistě se vám, kteří fotografujete již stalo, že jste měli dilema.

Která fotka je lepší ? Upravená, či neupravená ? Použít funkci přirozeného bílého světla, či nikoliv ? Je totiž známo, že věci upravené do skutečné podoby ( bílým světlem) ztrácí tu pohádkovou barevnost, což poznáte třeba při focení trávníku ( barvička, nebo přirozená vyšisovaná tráva). V lepším případě není mezi úpravou a původním záběrem rozdíl.

Někdy vážně člověk neví, co je vlastně hezčí. Fotky dávám náhodně, ač jsem každou vytvořil v obou verzích.


Poslední dvě fotky jsou jedna a tatáž fotka. A přece vypadají po úpravě rozdílně, byť možná nepatrně :-). Spodní je jakoby prozářenější a více vynikl kontrast krajiny. Přesto je možná vrchní působivější. Je to věc názoru. Pěkný zbytek neděle a úspěšný vstup do příštího týdne. Více toho dnes v plánu psáti nemám :-), tak uvidíme :-). Tak ještě bude aktualizace dole pod obrázkem :-)


Aktualizace v 18.30:Ještě jsem se byl dnes projít a pořídil jsem několik záběrů, které mě osobně pohladily a rád se s vámi o ně podělím.


Podívejte se, jak nám tu slouží cyklostezka ke spokojenosti všech. Nevím tedy, co říkají rybáři, kteří sem někam k Hadíku přijedou auty a dále jdou nejspíše pěšky, nebo přijdou od veslařského klubu, ale cyklisté, in-line bruslaři, pěší i vozíčkáři si to velmi pochvalují. Prý by to chtělo tak pěkný povrch až k bývalé cukrovarské čovce, ale i tohle je fajn.


A ta říční hladina se proti slunci tak krásně čeřila, až mi to připomnělo film Řeka čaruje :-)....
https://www.csfd.cz/film/5380-reka-caruje/prehled/ .....
...., nebo aspoň krásné časy na vodě.


Enrique Stanko Vráz .
https://cs.wikipedia.org/wiki/Enrique_Stanko_Vr%C3%A1z ....


 ..... a čekající princezna :-). Až mě zarazilo, jak je tu málo lidí, není cítit víno a je tu klid, ale to jistě ještě dnes přijde. Každý je jednou mladý, veselý, a když nic neničí, není agresivní a na nikoho cizího nepokřikuje, tak ať si užívá prostředí.
Krásné jaro, lepší časy a pohodový vstup zítra do práce !

11:02


Nechci rozhodně tvrdit, že vše, co se na Mělníku vymyslí je špatné. Důkazem toho jsou třeba mé poslední články o cyklostezce. Ježe je toho pořád dost, kde se nějak přešlapuje dlouhodobě na místě, nebo se občan doslova děsí, aby k tomu nedošlo.

Takových příkladů je již mnoho. Stačí si vzpomenout na ten plácek poblíž Tyršova domu, kde kdysi stával Hrdinův lis. Mladší generace spíše pochopí, když jim ukáži toto místo opticky na fotce před Tyršákem, kde vždy stávají nějaké rozměrnější  horizontálně, nebo vertikálně otočné atrakce.


Pokud si vzpomínáte, tak tam se uvažovalo o parkovišti ( o čem jiném :-)). Nakonec si lidé oddechli, když se to obešlo podélným stáním v nenápadných boxech v Tyršově ulici.
Nehodlám teď komentovat stagnující projekt, který používá slova Karlovo náměstí, Amerika, Teherán apod. Mnoha lidem se líbila takzvaná první etapa, kdy měly být sbourány budovy a uvažovalo se tu o parku, či případných venkovních posezeních ( směr k poště).
Pak se zase objevily další návrhy na nové budovy a mělo se v dalších třech etapách opět zastavovat a tvořit parkoviště. Do toho se objevil Mělnický okruh, který loni nepříznivě zasáhla dopravní situace kolem Mělníka, která údajně ovlivnila návštěvnost.
Je jasné, že pokud by okruh měl popularitu, tak by u pošty spíše vyhovovala forma parková. Ostatně, lidé ve městech chtějí především zeleň a je to moderní, ale Mělník je snad tak nějak občas jiným městem. Mohl bych pro úplnost zmínit ten nápad s mobilním kluzištěm na náměstí Míru, který se kdysi někde objevil, ale to je fakt prkotina proti ostatním věcem.
Jistá skupina lidí, se pořád snaží nám do města cpát nějaká parkoviště a mnohé je k dohledání v diskusích na webu http://melnicek.cz/ .

Nemáme krátkou paměť. Všichni ne. Vzpomeňte si na variantu, kdy měla být spojena Vodárenská ulice se Smetanovou ulicí asfaltkou vedoucí nad gymnáziem a v místech, kde kdysi dávno stávaly psí kotce SNB mělo být opět parkoviště. Nakonec přišly aspoň takzvané balisety, kterým se tu lidově říká Schweigstillky, a bylo o čem  nějaký čas diskutovat.
Nutno však dodat, že kruhové objezdy, Pražská ulice, spojka mezi Mladoboleslavskou a Pražskou ulicí, nebo ubrání železniční koleje v Kokořínské ulici a různé mosty, tak to jsou úspěšné projekty. Ukazuje se, že bez kruhových objezdů by byl Mělník již v totálním dopravním kolapsu.
Pojďme však k těm zásahům v centru města a přilehlému okolí, kde vše vypadá tak tajemně a moc se o tom nepíše. Loni jsem tu napsal článek ....
https://soutok.blogspot.com/2019/03/prostory-melnika-mezi-tyrsovou-ulici.html
Na jednu stranu přináší každé zkulturnění prostředí radost, ale zároveň i obavy. A vidíme to velmi dobře v parku u autobusového nádraží. Devastace prostředí, hluk, tzv.  nevyzpytatelné pochybné existence, které jsou potenciálním nebezpečím pro ostatní kolemjdoucí.
Je to možná paradox, ale ačkoliv by se nám možná líbilo, kdyby pod pomníkem Česko- polského přátelství byly nějaké vodní prvky, lavičky s výhledem ke Chloumku i dolů do kotliny a stromy, tak tu spíše hrozí to, co vídáme mnohdy v podvečer na Vrázově vyhlídce. Na poklidné podvečery zapomeňte.

Posledním počinem, o kterém se začalo před dvěma lety psát, je revitalizace sídliště Pivovar, která má mít pochopitelně také několik fází. Zkuste si zadat toto téma na internet do vyhledávače a prakticky nic současného se nedozvíte.
Na první pohled se zdá, že je vše v pořádku. Těch zelených koleček, které značí stromy je tam požehnaně. Vysvětlete mi však někdo, proč mají být na sídlištích nějaké in-line dráhy ?Představte si, že všichni ti lidé, kteří tam žijí, tak mají v létě v podvečer otevřená okna a slyší vše, co se děje venku.
Křik, rachot rozjetých bruslí, nastartovaná auta. Nezlobte se na mě, ale proč si tedy nejdou jezdit do parku mezi Tesko a autobusové nádraží ?! Tam už přece mají tuším za Teskem i U- rampu a je poblíž ní spousta místa. Park stejně většina lidí vnímá tak, jako park, až když je mezi tím oploceným hřištěm na kopečku a autobusovým nádražím. Případně tam u říčky, co je pár atrakcí pro malé děti.
Další takovou perlou je, že kvůli pěti až deseti  autům, se vlastně dělá revitalizace a ještě je tam jedno místo označeno, jako problémové, které bude třeba řešit :-).
Myslím, že aut bude za chvíli tolik, že z toho sídliště za chvíli skoro ani nevyjedou a budou do sebe ťukat nárazníky. Nevím, v jiných městech se sází hlavně na zeleň, dělají se klidové zóny, parkuje se dále od bydliště, budují se obchvaty kvůli kolapsům i životnímu pohodlí občana, ale tady je snad jiný svět.
Nastal čas, kdy je třeba se vracet k hromadné dopravě osob a máme k tomu dnes již skvělou jízdenku PID.
Nakonec bych apeloval na ty, kteří píši : ,, Občané mají požadavek ? " ,- ,,Jací občané ? Kdo s kým mluvil ?"  To si zase chce někdo něco dohodnout a občané do toho nemají co mluvit, jako již mnohokrát ?"
Občané Horních Počapel mi tenkrát řekli : ,, Víš, ono to bylo vlastně již na samém začátku dohodnuté a to setkání s občany ve finále byla už jen fraška ". 
Co napsat závěrem ? Co se člověk nedozví od známých, nezjistí si, nebo nenajde na FB, tak neví. Paráda. Ono není o čem psáti, že  :-)?


Květen 15, 2020

19:13

Dnešní článek nemohu začít jinak, než aktualitou. Právě dnešním dnem došlo z důvodu rekonstrukce autobusového nádraží k dočasnému přesunutí autobusových stání na dobu neurčitou.

V minulém článku jsme navštívili útulné městečko Mšeno, které má několik přívlastků. Říká se mu město motorizmu, protože ten tu má tradici. Zejména v době, kdy se zde jezdily významné plochodrážní závody, nebo v jeho okolí i slavná Rallye Bohemia, tak bylo toto zvláště zdůrazňováno.

Mšeno lze s lehkou nadsázkou nazvat také lázeňským městečkem. Budova z roku 1932 ve stylu art deco je jednou z nejfotografovanějších budov ve Mšeně a něco k téma napsal naposledy bývalý mělnický historik Jan Kilián.

http://www.mestomseno.cz/index.php?cmd=page&id=14

Konečně, největší úlohu hraje městečko na poli turistiky a je takovou hlavní branou do skutečně unikátních partií CHKO Kokořínsko -Máchův kraj. Proslulost asi 11 km dlouhé Cinibulkovy stezky vysoce překračuje hranici regionu.

Příroda tu na malém kousku dokáže představit návštěvníkům překrásné skalní partie. V naší republice je sice celá řada vyhlášených skalních měst, která stojí za návštěvu, ale kdo přijel do Mšena a vkročil do Bludiště, tak je téměř dojatý. Vždyť je tu veškerá nádhera soustředěna snad jen do jednoho kilometru cesty.

A co více ? Je to jen kousek od Prahy i od Mělníka ! Navíc tu není jen Bludiště, ale navazuje tu spousta dalších míst, která stojí také za návštěvu.


V tomto článku se podíváme na to, co se města dotýká. Je to takzvaný lesopark s názvem Debř. Když se podíváte do mapy, tak to na první pohled vypadá, že Mšeno je jen takové běžné sídlo v polích, jakých máme v republice mnoho. Jenže  je to právě krásné a romantické rovinaté údolí Debř s velkou historií, které spolu s lázněmi v úvodu povyšuje městečko na úplně jiný level.


Zatímco údolí je vhodné díky své pohodlnosti i různým atrakcím k procházkám pro rodiny s dětmi i pro starší méně pohyblivé občany, tak jen o malý kousek dále už můžete zažít pěknou divočinu, ve které naopak trochu té pohyblivosti potřebovat budete.

Tam se však podíváme příště.


V údolí jsou  téměř snad i po 50 metrech různé atrakce, ke kterým se váže již dlouhá historie.


Tato skála nese jméno Orangutan ...


.... a najdete ji na samém začátku údolí.


I pěkné a docela obyčejné krmítko může zdobit okruh stejně tak ...


....., jako tato stavbička. Že vám něco připomíná ? Na tabuli se píše, že se na stavbě podíleli členové Okrašlovacího spolku pro Mšeno. Miniatura hradu Kokořín tu stojí od roku 1915, ale do dnešních dní se po několika úpravách věrně dochovala již jen dominantní oválná věž.Díky vichřici, která sem snad už předloni zavítala, nám údolí poněkud prokouklo, je více vidět na atrakce, a také sem svítí více slunce. Podobně nám kdysi nedávno prokoukly skály u restaurace U Grobiána v Kokořínském Dole, kde se občas konal pivní Podkováň fest, ale tam to již opět zarůstá, což je pro diváka trošku škoda.


Opravené kamenné divadlo je nádhera sama.  Porovnejte to s fotografií z článku ...

http://soutok.blogspot.com/2012/01/sokratovo-moudro.html

......, nebo .... https://soutok.blogspot.com/2015/07/ve-msene-zitra-otevrou-lesni-divadloo.html
Jan Hus se stal obrovskou osobností našich dějin, a to mnohem větší, než si kdo myslí. Takzvaná husitská trilogie( Jan Hus - 1954, Jan Žižka- 1955, Proti všem - 1956 ) těšila diváky několika generací, včetně té mé.

 Jak by také ne, když mistr Jan ( dvojrole) hřímal statným hlasem Zdeňka Štěpánka a roj dodatečně vycvičených statečných a ubližovaných českých sedláků nakonec vypráskal  v napínavé atmosféře a s taktikou každého nepřítele, ať už byl domácí, nebo přijel přes hranici. To jsou historická fakta, která občana malého státečku, který se velmi často něčemu bránil musela potěšit.

Jenže, zatímco Němci, se dokážou dívat i na filmy, kde historicky dostali na frak a sami natočili snad ten nejlepší  Stalingrad, jaký kdy byl natočen, tak u nás je to složitější. ( 1993) (Zahrál si v něm i náš herec Karel Heřmánek a část se ho točila na nádvoří mělnického zámku.)

U nás se sejdou politologové, kteří se přou, co by se mělo, a co by se už nemělo  dávat, a proč. Mezitím se stejně někde najde nějaká televize u nás, či v zahraničí, která to dá.

 A tak se po letech začaly  natáčet i snímky novodobé ( Jan Hus- 2015), které sice mohly ukázat divákovi i jiný pohled do života známého člověka, ale pro většinové a napětí milující publikum, které se rádo dívá na různé bitvy s přihlédnutím k historickým faktům, to bestseller být nemohl.


Nakonec jsem si nechal slavnou mšenskou houbu. Lesopark Debř si bez ní mnozí neumíme ani představit. V nedávné minulosti prošla nezbytnou rekonstrukcí.


To je dnes vše. Přeji vám příjemný víkend a příště tu bude z krásného Mšena snad už to nejlepší, jak tvrdí většina lidí. Perlou Mšenského Švýcarska je Bludiště.

Květen 13, 2020

18:52

Posledně jsem psal, že mě  již velmi lákalo navštívit po poměrně dlouhé době sever okresu Mělník. Prvotní vize byla automobilová a samozřejmě bych to v sobotu vše nejraději ztrhal a navštívil hned celou řadu míst.

Od této varianty jsem musel ustoupit, jak jste se již jistě dočetli, ale na druhou stranu to vůbec nebylo škoda. Mšeno i další atraktivní cíle v této oblasti okresu nejsou daleko a jistě je před námi ještě celá řada krásných slunečních víkendů.

Bojovali jsme přece za lokálku, a proč ji teď v krásné době jízdenky PID nevyužít :-)? Proč si nedat jenom krásné městečko Mšeno s přilehlým okolím a další nápady zase někdy jindy ?


Je pravda, že někteří lidé si dnes prý kupují jízdenky PID na vlak přímo v pokladně na nádraží ČD, když paní pokladní oznámí druh jízdenky, počet pásem a čas začátku platnosti. Já se nějak naučil používat automat na autobusovém nádraží.

Ostatně, jak jistě víte, tak zde probíhá rekonstrukce a samozřejmě jsem zvědavý, na čem se zrovna pracuje.


Teď už je to prakticky aktuální, a tak si dovoluji už i do tohoto článku, který je tematicky možná trošku jinde, zařadit plánek stanovišť autobusových linek, který vstoupí v platnost v pátek 15. května a bude platit až do odvolání.


V neděli tu tedy byl výkop kolem budovy a mé další kroky vedly na nádraží ČD.


Rybníček na okraji parčíku u autobusového nádraží je vděčným fotografickým romantickým téma.


Vždyť tu žijí roztomilé kachničky, nutrie i jiní ptáčci.


Odjížděl jsem ve 13.08 a uznejte, že jet za 24 Kč jednosměrně na PIDku do Mšena, tak to je po 30 letech neskutečná pohádka. Fotografie je už ze mšenského nádražíčka.


Samotné Mšeno má řadu míst, ke kterým má člověk určitý vztah, a která mu něco připomínají. Vždyť v minulosti se často v prostorách nádraží konaly nějaké akce. Začínalo to v roce 1997 oslavou 100 let trati Mělník - Mšeno - Dolní Cetno.

Pak se deset let nic nedělo a od roku 2007 až do rekonstrukce trati zde vždy v červnu nechyběl aspoň jeden parní vlak, historická vozidla a další tématická náplň dané akce. Při té příležitosti mohli návštěvníci navštívit i místní uměleckou školu.


Poslední velkou slávou byly oslavy 650 let města Mšena v roce 2017. Při té příležitosti bylo dle programu možné navštívit ZDŠ za účelem krásného výhledu zejména k severu.

Oslava ve Mšeně se povedla i po stránce počasí a je tu velká fotogalerie.

https://soutok.blogspot.com/2017/06/velka-obrazova-galerie-predevsim-z.html

Mimochodem, před touto školou stávalo v 70. letech letadlo a ačkoliv se snad žádné foto s ním  nikde nezachovalo, tak se mi podařila na těchto stránkách před několika lety v nějakém článku jeho existence doložit. Trošku jsem hledal a článek je zde:

http://soutok.blogspot.com/2014/12/ve-msene-opravdu-stalo-letadlo-jedno.htmlMladoboleslavská ulice vás dovede snad ani ne za 10 minut do centra městečka.


O radnici ve Mšeně nevím více, než jen to, že je zde radnice s informačním centrem. Konečně, třeba díky tomuto článku si o ní na internetu přečtu více. Nebo i v tzv. zelené turistické edici. Konečně, celou řadu lidí zajímá hlavně to, že ten dům do zelené barvy vedle ní je vyhlášenou cukrárnou v širokém okolí.


Měl jsem štěstí a narazil jsem na pěkné auto. Foťák neodolal, jak to v takovém případě bývá.
Náměstí tu mají hezké, až lázeňské.Oblíbená známá restaurace bohužel nabízela vzhledem k situaci okénkový prodej, což mi bylo úplně k ničemu, jak se později ukázalo.


Z města jsem pokračoval do místní chlouby, kterou je údolí nazvané Debř. To si však necháme na příště. Dnes bylo těch obrázků i psaní dost.


Slavné městské koupaliště hostí i kulturní akce. Nejznámější je asi srpnová Plovárna. Festival folku a dalších podobných hudebních stylů.Nejen, že zde přibyly parkovací automaty, ale také pořádný asfalt a plno aut. Dokonce ke mně dorazila informace, že někteří řidiči bezohledně zastavili před vraty garáže, nebo dvorku a majitel nemohl vyjet. Prostě jim tu někdy ten turistický ruch dělá až starosti, ale to je zase dáno částečně situací.

Rychlík Kokořínsko z Prahy do odvolání nejezdí a lidé jsou po těch zákazech již velmi lační cestování a turistiky. Nikdy v životě jsem tu nepotkal lidí, jako tuto neděli.Květen 11, 2020

19:47

Snad vždy, když se někde buduje něco velkého, tak to do jisté míry přitahuje pozornost. Chtěl jsem sice jet v sobotu na výlet do jiné části okresu, ale vy už z předešlých článků víte, že jsem byl  tak trochu nucený prohodit vzájemně termíny. Jinými slovy o nic nepřijdete.

Dnes se ještě vrátíme do slunečné soboty, podíváme se ze sedla jízdního kola na velmi sledované mosty na laterálním kanále a projedeme se romantickou krajinou.

Začínám nejdůležitějším mostem v Lužci nad Vltavou, který byl osazený a zdá se, že se od poslední návštěvy u něj nic nezměnilo. Zde zbývá vybudovat nájezdy.


Sousední most je železniční, bude se zvedat do výšky a je ovládaný z komor v Hoříně. Snímek je pořízen tak, aby byl vidět i most za ním vedoucí do průmyslové zóny  a vše dokresluje mělnický zámek na pozadí.


Starý most dosluhuje a pomalu se stává dlouholetou historickou nostalgií. Vždyť jsem přes něj prvně jel snad před 45 lety a teď mě tak napadá, že by bylo zajímavé zjistit, jak dlouho tu již vlastně takto stojí.Ne náhodou jsem si vybral pohled na složené kolejnice. Vypadá to ( a snad to bylo řečeno i v televizi), že jde o českou kuriozitu. Zdvižný železniční most jinde u nás nemají.


Ještě jeden pohled na vlastní most ....


..... a nyní se vůbec prvně v historii  věnuji fotografií železniční trase v obci. Před časem mě napadlo, že by bylo také možné přesunout nádraží na druhou stranu kanálu, čímž by odpadlo ovládání mostu, ale je také známou věcí, že v minulosti byla řada podniků napojena vlečkami na železnici a není vyloučeno, že třeba dojde i k nějakému částečnému návratu.

Vždy je lepší mít možnost začít něčeho využívat, než hořekovat, že koleje jsou již sneseny, a že něco už prakticky obnovit nejde, jak to známe z četných lokálek ( úsek Chotětov - Skalsko, nebo Úštěk- Lovečkovice - Zubrnice).


I třetí lužecký most je již na svém místě. Ulice 9. května.


Prvně jsem si řádně přes koleje také prohlédl místní vlakové nádražíčko  ....


.... a zadíval se do míst, kde se ztrácí kolej v jedné z menších průmyslových zón.


Koleje a výhybky jsou také součástí určité romantiky lidí, kteří mají vztah i k železnici.Podvečer u laterálního kanálu v Zelčíně.


Dvě dominanty jen kousek od sebe a mezi nimi rozdíl tří kilometrů. Galaxie ? Město Mělník :-).Trojstranná barokní výklenková kaple v Hoříně pochází z roku 1722.

Můj oblíbený hořínský objekt.


Jak jsem již zmínil v úvodu, tak v Lužci mosty stojí, a také ten v Chramostku, který jsem nyní nefotil. Jiná situace je u Vrbna a Zelčína.


Léta jsme byli zvyklí jezdit aspoň přes pontonový most ( od povodní 2002), který již v současnosti ani nevyhovoval, ale ten musel být odstraněný, aby mohl být nahrazený mostem novým.


Zatím se tedy jezdí přes tento most, který je o 617 metrů proti toku kanálu dále. Znamená to, že auta si zajíždí o více než jeden kilometr, což se mi  do chvíle, než jsem to v aplikaci mapy.cz  změřil, ani nezdálo.


Poslední most, který se staví je v blízkosti zooparku Zelčín. Může být sice v budoucnosti využíván zemědělsky, ale mám takový pocit, že má před sebou i turistickou, či cykloturistickou budoucnost. Tento jakoby zapomenutý kout okresu nám nějak stále více ožívá.

Mimochodem, cyklotrasa číslo 2 přiblížila cyklistům také povltavské obce od Zálezlic až po Veltrusy, ale ukazuje se, že i podle řeky Vltavy vedou zpevněné cesty, které se obcím vyhýbají a my  nemáme často ani tušení, jaké pohledy nám mohou nabídnout.

Stále je co zkoumat. Představte si, že přejdete za Vrbnem horkovod, dáte se proti směru řeky a už jenom mapa vám ukazuje, že ta pěšina, která obchází po břehu řeky místní obce vás může dovést pěkně daleko.

Květen 10, 2020

21:31

Bohužel mě dnešní odpolední výlet připravil o spoustu času a čeká mě ještě hodně práce na fotografiích i na textu, ale něco přece jen ještě dnes vydám.

Jak už čtenáři dnešního dopoledního článku vědí, tak jsem byl včera v Lužci nad Vltavou a kromě návštěv staveb na laterálním kanále jsem  se jel hlavně podívat na lávku přes Vltavu, která má sloužit hlavně cyklistům, chodcům a údajně ještě v naléhavých případech záchranné službě a policii.

Prý se již lávka klene nad řeku, a to jsem si nemohl samozřejmě nechat ujít. Ostatně, to také budou jednou historické snímky. Co ji říkáte ? No, není to elegantní nádhera ? S nadsázkou mi připomíná San Francisco :-) ....

https://cs.wikipedia.org/wiki/Golden_Gate_Bridge

....., ale i u nás má několik podobných dvojníků. Následující snímky nechávám z časových důvodů bez komentáře a asi se ani nic nestane :-).
Mám velkou radost z toho, že statistiky MOOS při otevírání různých sklepů ukázaly, že lidé na Mělníku mají o středověké sklepy na Mělníku zájem. Vždyť už je to skoro 30 let, co jsem jednu báseň sbírky Mělník veršem i obrazem ( 1993) věnoval také mělnickému podzemí, později jsme o nich diskutovali na Mělníčku a nakonec se chopil myšlenky MOOS, který nás prvně dne 10.9. 2005 do nich zavedl.

Tehdy jsme prvně mohli obdivovat nádheru sklepů U Straků a U Holečků. S hrůzou jsem tehdy v novinách zjistil, že se v 90. letech jednalo o jakémsi zalití sklepů pod náměstím směsicí popílku z elektrárny a betonu. To se naštěstí nestalo. Nejen tyto nádherné podzemní prostory by nám mohlo leckteré město s podzemím závidět.

Uteklo pak dalších 12 let, než se do vedení MOOS dostal schopný kronikář města Martin Klihavec a mohli jsme se tam jít po velmi dlouhé době podívat díky jeho dohodám s majiteli znovu. Nyní MOOS vydal k vyprávění o sklepích letáček a já zde samozřejmě velmi rád tomuto letáčku udělám reklamu.

Važme si našich středověkých sklepů a opravdu bychom se nad tím pokladem měli všichni pozastavit a zamyslet. Myslím, že tady pod zemí leží ladem obrovské příjmy z turistického ruchu první kategorie i určitý patriotismus  a hrdost na náš Mělník.

Na závěr jsem ještě připojil tři krásné kalendáříky pro letošní rok. Nezapomínejte, že naše město nabízí v TIC, ale i v regionálním muzeu také celou řadu milých suvenýrů vztahujících se k městu a nejen v podobě knížek, z nichž některé mohou být ozdobou vaší domácnosti.

11:30

Když má člověk volnou sobotu a neděli, tak je to vždy paráda, ale pokud si odpočinete již i v pátek, tak se do volné soboty vstává ještě lépe. Teď si představte, že venku svítí krásně sluníčko, je modrá obloha a vás dokonce zrovna napadne, jak příjemně lze tu sobotu strávit.

Jistě, můžete jet někam daleko na výlet, ale to se lépe plánuje předem, je to třeba pořádně promyslet a vyjet opravdu ráno. Jenže, ono je krásně i 25 km od Mělníka, a takový výlet vám mnoho nároků nepřináší.


Cítil jsem, že už je nejvyšší čas také projet auto, ale měl jsem ještě jeden nápad. Poslední článek byl věnovaný výročí konce války a já marně již přes týden vyhlížím v supermarketech ( kde jinde) číslo 39 historické série Bitvy, které je právě věnováno Ostravské operaci. Mimochodem,vybírám si.

Nestačil jsem se divit. Na silnicích jela auta po dni svátku krokem, zastavovala a všude bylo po dni svátku plno lidí. Parkoviště praskala ve švech a  došel mi telefonát, že se k sobě v jednom marketu lidé chovali skoro až agresivně a podobné to bylo i u prodavaček.

Já to vědět nemohl, protože jsem prozřetelně navštívil jenom krámky poblíž vchodů, které jsou vyhrazeny prodeji časopisů, novin, či cigaret. Za ten týden se v nabídce nic nezměnilo, ale asi bych vzhledem k situaci měl tentokrát pozdržet svoji kritiku.( Číslo mělo vyjít již 28.4.)


Přiznám se vám, že jsem ani před částmi, které jsou vyhrazeny lékárnám ještě ve frontách tolik lidí nikdy stát neviděl. Hrůza. Cítil jsem,že je nejvyšší čas tady z toho všeho co nejrychleji vypadnout. Jenže, auto jsem nenatočil. Koronavirus. Od chvíle, kdy jsem v polovině března dojel na Říp ( článek zde), jsem neměl důvod už nikam jet.

Jednak to ani vláda nedoporučovala, přicházela postupně různá omezení, a pak, jak jsem již psal, tak dnes už ani do supermarketů nemusíte a nákup přijede k vám domů. Každá karta má však svůj rub i líc. I když jenom jezdíte krátké vzdálenosti, tak zjistíte, že baterie ochabuje, ale pokud nemáte takovou potřebu, tak se octnete ve fázi hlubokého vybití akumulátoru. A před tím vás nikdo v současné situaci dostatečně nevaruje.


Chtěl jsem jet na druhou stranu okresu, kde jsem dlouho nebyl, ale za tohoto provozu bych tam nejel ani na kole. Zlaté cyklotrasy u řek. Protože jsem slyšel od známého, že most přes Vltavu v Lužci  již pěkně poskočil, tak jsem udělal velkou inspekční cestu po mostech na kanále a tentokrát jsem byl snad všude. Dokonce jsem projel částmi Lužce, které jsem ještě nikdy předtím nenavštívil.


Chystám článek, ale taková cesta má i řadu bočních témat, nebo aspoň jedno. Původně mě totiž napadlo, že bych se přívozem mohl svézt na Mrkvici, pozastavit se u Hořínských komor a absolvovat cyklotrasu, ale ani tady mi nebylo přáno. Zrovna ten den ( 9.5.) to nejezdilo.Člověk to fotí od zámku, ze břehu přes řeku, a když se rozhoupe, že i tuto převozní trasu si projede ( naposledy jinou  o vinobraní), tak to zrovna nejezdí :-).


Do Lužce jsem tedy jel po stejné trase, jako posledně. Samozřejmě na kole. Aspoň zase člověk udělal něco pro kondici. Protože mě však cestou zaujalo kolem Zelčína spousta věcí, tak jsem to tu při zpáteční cestě pěkně prozkoumal.


Musím říci, že tam mají opravdu podnikavého ducha. Celý ten život, se tam přenesl na druhou stranu silnice. Velké venkovní posezení, malá zoologická zahrada a dokonce i řada přívěsů, která tu na louce stanovala. Vše zachytily fotografie. Vstup ke zvířátkům 90 Kč, posezení od 10 do 18 hodin. A teď už letím na vlak. Hezký zbytek neděle !

Aktualizace ve 21.15 : Do odvolání je nyní vstupné zdarma ( pravá část plakátu ve fotogalerii po zvětšení), ale pracovníci zooparku budou rádi za každý dobrovolný příspěvek, který jde na krmení zvířátek.

Velmi dlouho jsem dění v Zelčíně nesledoval. Podívejte se na FB, co vše tu přibylo za služby.

https://www.facebook.com/zooparkzelcin/

Překvapivě mě hlavní stránka https://zooparkzelcin.cz/ neustále hází na reklamu na raft a vůbec se nedá dostat do menu, které se na setinu vteřiny zobrazí. Škoda.

Úspěšný vstup do dalšího pracovního týdne !Květen 8, 2020

17:38

V roce 2008 uplynulo výročí 65 let od slavné bitvy u Sokolova, kde padl kpt. Otakar Jaroš. Při této příležitosti, se objevil na Mělníku na Karlově náměstí po mnoha letech tank T-34.  Mělnický tank byl odstraněný z podstavce v parku v roce 1996 a na další tank  ve městě od roku 2008 jsme si museli počkat do loňského roku ( 2019), kdy byl součástí pravidelných oslav konce války. Naštěstí šlo vždy o milá setkání s touto technikou.


http://mujmelnik.webzdarma.cz/Sokolovo.htmlMělník 12.5. 2019

http://soutok.blogspot.com/2019/05/oslavy-konce-valky-na-melniku-v-roce.html

Soutok se v minulosti velmi často snažil okomentovat nějaké výročí, nebo svátek, které je zpravidla důvodem, proč máme volný den a nemusíme do práce. Možná to někoho překvapí, ale bylo provedeno v minulosti spousta anket zejména mezi mládeží, která často věděla k různým svátkům stoprocentně jenom to, že máme volno a občas útržkovitě možná nějaké částečné informace.

Mě to zase až tak nepřekvapuje, protože mi práce a zábava na Soutoku dává zajímavá zjištění. Pokud přinesete obrázky z nějaké čerstvé akce, tak se leckdo rád podívá, ale pokud připomínáte výročí i svátky, byť s odkazy na odborná pojednání, tak to v minulosti zase až tolik zájmu nevzbudilo.

A přesto je zejména pro mužskou část společnosti téma druhé světové války velkým nekonečným námětem.


Tankový den v Lešanech 2018. Americký tank Stuart.

Nikdy nezapomenu, jak jsme se již na základní škole dívali občas o velkou přestávku na velkou mapu, kde  byly zapíchnuté špendlíky propojené rudou stužkou, a tak, jak se fronta od Stalingradu postupně přibližovala k naši republice, tak se pohybovala po týdnech i stužka.

Samozřejmě, že už tehdy se rozvíjely četné otázky a odpovědi. Třeba taková naše skvělá linie bunkrů, kterým se říká řopíky. O podobná opevnění, se pokoušeli lidé leckde ve světě, ale historie ukázala, že české bunkry předčily mnohé podobné stavby jinde ve světě. A můžeme mít svým způsobem radost, že je máme i jen nedaleko od našeho města, byť za těmi turisticky propagovanými musíme poněkud dále k větším nadšencům tohoto téma.

Tady se již mnohokrát přetřásalo, zda bychom se ubránili. Sám Adolf Hitler se svými generály je velmi ocenil a použity byly v Ostravské operaci, kde paradoxně pozdržely postup armád z východu. Diskutuje se samozřejmě také nechvalně slavný Mnichovský diktát o nás bez nás a slova sira Chamberlaina po návratu do Británie : ,, Přivezl jsem vám mír."

My dnes máme díky knížce Květen 1945 na Mělnicku  ( je doplněna o DVD) skvělé obrazové i historické  regionální materiály, které nám tady na Mělníku skutečně chyběly. Nedávno jsem tu  připomněl i článek pana Lojky, který krásným způsobem na pouhých dvou stránkách Mělnické radnice z toho dokázal detailně zmapovat hlavně ten náš Mělník, kde žijeme.

Viděl jsem dnes na FB historické skupiny i předlouhou diskusi plnou až nekonečných komentářů zastánců různých názorů k téma. Někdy to bylo zajímavé, jindy už tak dlouhé, že to ani nebavilo číst. Udělalo to na mě dojem, že zastánci různých názorů, se stejně vzájemně jen velmi těžko přesvědčí, což známe prakticky z běžného života, kde situaci rozhodne nakonec stejně jenom nějaké hlasování  a vše ostatní je zbytečné mlácení  prázdné slámy.Skutečně si Západ myslel, že když vyřeší německé zájmy v Čechách, tak bude v Evropě zajištěn mír ? Nebo se již tehdy dokonce spekulovalo s myšlenkou, kterou nám nabízelo učení ze základní školy, že Rusko bylo s novým třídním politickým režimem pro zbytek Evropy nebezpečné a Německo jej dříve, nebo později mohlo v zájmu především západních mocností v této formě zlikvidovat ?

Fakta ovšem ukazují, že prvotní  bleskový útok směřoval na západ Evropy a jeho snadná realizace možná způsobila, že Adolf Hitler lehce nabil dojmu, že když snadno obsadil Západ, tak snadno uspěje také kdekoliv jinde, natož na údajně technicky primitivním východě, čímž situaci fatálně podcenil.

Často se také diskutuje otázka, zda by se USA zapojily do války, kdyby nedošlo k událostem v Pearl Harboru.

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%9Atok_na_Pearl_Harbor


Spekulovalo se i o pozdním otevření západní fronty na pobřeží Francie. Zde je nutno přihlédnout k tomu, že toto vylodění bylo díky terénu velmi nebezpečné a raději mu předcházely operace v severní Africe, kde zprvu úspěšný útok famózního generála Erwina Rommela zahnal spojence až na hranice Egypta, odkud byl již jen kousek k vytoužené arabské naftě.

Těžko si vůbec představit situaci, že by skutečně Německo na východě uspělo a spojencům by se mělo podařit zaútočit na pobřeží Francie tak, jak se jim to nakonec ve dnech 6.6. - 25.8. 1944  již jen měsíce od konce války podařilo.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_o_Normandii

Osvobozování Evropy se potom stalo bitvou o čas. Kam až dojdou Rusové, a kam až to stihnou Američané se spojenci ? Co to v konečném důsledku v Evropě způsobí ?


Dnes žijeme v době, kdy máme mnohem větší přístup k informacím, než dříve a objevují se stále nové a nové informace. Dlouho se například nevědělo, která letadla bez výsostných znaků bombardovala Mělník ? Nabízely se dokonce tři možnosti.

 Poslední pomsta již zdecimovaných Němců ?  Mohli ještě ukořistit nějaká letadla? Málo pravděpodobné. Sovětská letadla ? Pokus znemožnit Němcům ústup do amerického zajetí ? Tady si řada lidí lámala hlavu s tím, proč by měla tato letadla takové hrdé mocnosti létat narychlo bez výsostných znaků a podivně se tak stydět za svoji příslušnost ? Proč tedy nedokázala zlikvidovat most, na 140 metrů široké řece, který zřejmě zlikvidovat chtěla ?

Odpověď může být jednoduchá. Oficiálně již bylo po válce a těžko říci, co všechno mohlo být zájmem takového konání. Američané ? Ti si svým bombardováním našich továren udělali v tomto jméno.

 Jedni diskutující jsou přesvědčeni, že válka je válka, a že šlo o cíle, které bylo třeba do puntíku naplnit. Druhá strana oponuje tím, že již byla podepsána kapitulace zcela bezmocného Německa, které už nedisponovalo téměř vlastně vůbec žádnou technikou a bylo z valné části odzbrojeno. Z tohoto morálního důvodu již bylo bombardování českých továren v závěru války poněkud zbytečně přehnané a zavánělo to například předběžným úmyslným poškozováním konkurenčního průmyslu.


Je to na názoru každého jedince.
Nakonec se tedy s odstupem mnoha let dozvídáme ( nemyslím letos, ani předloni), že bombardování mnoha měst ve Středočeském kraji provedla sovětská letadla bez výsostných znaků. Přitom bývá poukazováno na různou dostupnou literaturu, či odkazy na netu. I zde si můžeme klást otázky smyslu takového počínání.

Válka má ale i další pozadí. Přesto, že například naši letci v řadách RAF ....

https://cs.wikipedia.org/wiki/Royal_Air_Force

..... bojovali za společnou věc po boku spojenců  a jejich osudy byly zejména po válce ve své vlasti značně dramatické, tak kromě určité odměřenosti ze strany spojenců, kterou nám třeba ukazoval úspěšný snímek Tmavomodrý svět, se občas v komentářích některých jedinců v různých článcích  na netu objevují zprávy, které nám mohou připadat zvláštní.

Byť naši letci bojovali v prvé fázi také za svobodu Británie, tak měli být údajně požadovány britskou stranou po válce nějaké peníze.

https://www.csfd.cz/film/8803-tmavomodry-svet/prehled/

To téma se veřejně moc nerozvádí, i když prý na něj laická veřejnost často poukazuje. Jsem však rád, že se mi podařilo najít odkaz na článek, neboť jsme zase u složité věci. V článku se totiž v úvodu uvádí, že věci je nutno chápat očima války a nikoliv nějaké morálky ....

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/historik-jiri-rajlich-o-povalecnem-splaceni-ceskoslovenskeho-dluhu-britanii.A140618_161939_domaci_jw

Tolik tedy letošní příspěvek ke světové válce, ač bych zde raději ukázal nějaké obrázky z letošních oslav, a třeba jednou i z Plzně. ( To jsou ty občasné závany nápadů) Připomínám, že jsem se zatím ještě vůbec nepodíval, co jsem vlastně napsal loni.

Hezký prodloužený víkend !


Mělnický tank v Lešanech.

Květen 5, 2020

18:40Tak konečně je to aktuální a je tu druhá dobrá zpráva. Ta první je, že už máme otevřené info centrum ....
https://ticmelnik.cz/ ....., což možná zajímá spíše návštěvníky turisty.

A ta druhá je, že nám 12. května otevře místní RMM. Máme tedy k disposici již kalendář akcí a hned se na jednu podívejme.Pro text klikněte na obrázek.

Květen 3, 2020

22:10

Věřím, že nejsem první, koho to už v minulosti napadlo si takto naplánovat procházku a i u mě je ta myšlenka již velmi stará, ale dnes se sešla taková konstelace, že jsem se rozhodl s tím přijít ve fotografiích do článku.

Částečně za to můžete vy čtenáři, kteří jste si posteskli, že nám díky asfaltu a cyklistům prý zmizí nenávratně jakýsi poklid od řeky. Může za to však i dnešní nedělní nádherný podvečer.

Dlouho jsem společně s mnoha lidmi postával u zámku, kochal se rozhledy do kraje a snad se člověk ani nechtěl nikam pohnout. Jenže jsem věděl, že dole máme něco, co nám leckde mohou závidět, co by bylo škoda si zase po čase neprojít, a co mě vrátí za hodinku zpět na místo. Navíc budu ty naše kostelní hodiny každých 15 minut i slyšet :-).Psal jsem dnes o tom lanovém mostě přes Vltavu. Dalo mi práci ho v dnešních podmínkách očima i technikou vyhledat ( triedr jsem neměl), ale dnes se to oproti včerejšku povedlo. Prý je snad už do půlky hotový, ale samozřejmě ještě chybí nájezdy.


A jdeme na to. Pohled do šírého Polabí, který se neokouká.


Míříme samozřejmě cestičkou až k veslařskému klubu.


Ještě nedávno tu stála taková stará stavba, ze které tu trčelo několik původních želez. Podívejte se, jaká krása tu ve veslařském areálu mezitím vyrostla.


Dočasný přívoz nám stále jezdí a tentokrát jej vidím přímo přes řeku.


Dál to snad ani nebudu komentovat, a také na to kvůli rannímu vstávání a pracovním povinnostem nemám čas. To je prostě pohádka.Zde jeden rybář náhle skonal. Lepší než v nemocnici.


Poklid, romantika, krása kolem. A jsme doma.


Pohled do okolí mělnického břehu ...


.... a sluncem krásně osvícené stromy.Ano, tady začínaly ještě v 90. letech haldy říčního písku a končilo to až u cukrovaru.
Dnes tu jsou krásné výhledy do stráně.
Nakonec ještě pohled z vyhlídky za hřbitovem. Krásně byla vidět Milešovka. Říp je přímo na vyhlídce za stromy. Ne nadarmo se říká, že tato naše země je zahrádka a stojí zato se po ní dle nálady občas toulat.Lidé chodili hlavně nahoře v parku. Mějte se krásně a tohle naše mělnické kolečko si občas někdy dejte, protože to všechno máte pod nosem a jste u nás doma :-).

13:24


,,Chcešli  Pána Boha pobaviti, tak mu řekni své plány." říká jedno krásné pořekadlo. A tak jsem se naučil, že je lepší si raději nic moc neplánovat a třeba si jen vyjít koupit časopis, který vás zaručeně na nějaký čas pobaví.

Počasí rozhodně ven nijak nezvalo, ale najednou tu byl zvláště důvod si vyjít aspoň na procházku, byť už téměř s nenáviděnou rouškou. Most ve Vodárenské ulici má být do konce měsíce hotový, tak se ještě podívejte, jak nyní vypadá.


Měli jsme tu nedávno celou řadu povídání ( Soutok i FB historické skupiny) o mělnických hospodách i restauracích. Bývalá restaurace Narcis  je také jedna smutná kapitola z let cca 1995-2008. Přitom v  krásném počasí bylo na balkóně s výhledem do parku tak pěkně a na Mělníku šlo až možná na nějaké vyjímky téměř o originální posezení. Nikdy jsem nepochopil, že to sem nikoho netáhlo.

Dokud v budově sídlila ještě pojišťovna, tak restaurace otevřela na obědy v 11 hodin a zavřela v 15.30, čímž se sem jiní lidé prakticky nepodívali, ale později už to bylo do často téměř prázdného Narcisu možné a nepomohla ani blízkost sídliště, ani skutečnost, že v hlučné Bezručově ulici byly upoutávky. Neuvěřitelné ! Přitom jen kousek odtud přežívá Olympik.


Krásný interiér restaurace Narcis v roce 2005.

Koukal jsem na FB pana Lojky, že tam někdo poslal e-mail o zoufalém stavu parku, kterým jsem včera náhodou šel. Určitě jste si všimli, že tam skoro nikdy nefotím, a když tak jenom jezírko u autobusového nádraží.

Se zájmem jsem si přečetl diskusi na FB, kde to nastartovalo hromadné rozhořčení nad tím, že lidé by se měli umět chovat ( pokud lze chování některých lidí ještě vůbec považovat za civilizované a lidské) a dočkali jsme se i dvou návrhů řešení, které spočívá v častějších kontrolách městkou policií, nebo oplocením pozemku.

 Vzpomněl jsem si na svůj starší článek o Poděbradech, kde to mají také vyřešené .... https://soutok.blogspot.com/2015/08/i-takto-muze-vypadat-zivot-u-reky-labe.html

Ať se na mě nikdo nezlobí, ale nejblíže řešení byl tentokrát nejspíše pan Roubíček a argumentace, že si tu lidé zkracují cestu na Pivovar je velmi slabá. Jednak nikoho nezabije obcházení kolem hotelu Olympik, a pak existuje  mimochodem možná ještě lepší zkratka  podle kolejí a Evy. Navíc, v noci za tmy se většinou normální lidé ve městech takovým vyhlášeným a někdy i neosvětleným místům raději vyhýbají.

Policie dnes sice v nejlepším případě bezdomovce, nebo vandala na pozemku dopadne, ale co dále ? To by jistě nebyl problém park oplotit. Ze strany do Bezručovy ulice to je v podstatě hotové, směrem do aleje k nádraží to kdysi ze začátku  v roce 1998 chvilku bylo, než se slavnostně otevřel a od Teska to také není velký problém. Zůstaly by dvě branky, které by se od 22 hodin do 7 hodin ráno zamykaly.

Jenže by kolem toho bylo jistě spousta povyku a protestů za omezování osobní svobody, řada lidí by měla práci navíc, branky by jistě brzy někdo poškodil a ploty by byly zřejmě prostříhané. Ostatně, viděli jste někdy v jakém stavu je to oplocené snad kombinované hřiště na basket, či fotbálek na vršíčku ? A od věci by nebylo vidět občas i samotný přístup uživatelů hřiště, kterých se někdy sejde požehnaně.

Obávám se, že tento park to  nikdy lehké mít nebude. Vždyť  tu v roce 1998 dokonce nějaké svině i zapalovaly stromy a později se tu leccos demolovalo, nebo aspoň povalilo. Některé ty dřevěné ozdoby ( umělecké výtvory), které snad ještě dnes vidíte u parkoviště nad soutokem ve středu města pochází právě z parku u autobusového nádraží.


Hospoda na nádraží je už pryč a zůstala tu jen takováto velká jáma. Co tu bude dál ? Uvidíme. Docela velká plocha.


Když člověk prožije v jednom městě skoro 60 let, tak se samozřejmě vrací občas i do míst, kde prožil dětství. Zde na snímku asi z roku 1981 ....

https://soutok.blogspot.com/2016/12/vanocni-prani-soutoku-melnik-pred-36.html

...můžete vidět mělnická Blata, která se snad zase až tolik nezměnila, pokud nevezmeme v úvahu vyasfaltované  komunikace, ale ta pole před první linií domů a zahrad jsou dnes již zaplněna rozestavěnými domy i oplocenými pozemky. Není bez zajímavosti, že v domě kde jsem vyrůstal prý měl také chvíli štáb nějaký sovětský důstojník.


Z vrch k Labi je nejlepší cesta přes Staré Rousovice a Rousovice. Toto byla kdysi opravna praček a dnes zatím zavřená restaurace hlavního pořadatele Mělnických trhů.


Na Hadíku a u Staráku je prostě příjemně.


Starák většinou nefotím, a když tak z druhé strany, ale je to místo plné zeleně, rybářů a obchází jej prašná cestička.Tak máme 18.30 hodin, je sobota, květen, počasí se značně vylepšilo a na cyklostezce ani živáčka. Kde jsou ti majitelé čtyřnohých mazlíčků, nebo cyklisté, či maminky s kočárky :-) ?


Pořád mi bylo divné, proč je tu pod cukrovarem taková vlhkost. A jenom tady. Na svědomí to má zřejmě dlouhý systém okapových rour z vysoko umístěné střechy, který končí jakýmsi žlábkem někde nad touto zdí.


Romantické záběry, ze kterých cítím pohodu.


Už se těším na nějakou mapu a doufám, že ji nikdo nezničí, než si ji vyfotím.
Posezení krásné, ale možná by si ten úsek zasloužil více laviček a nejen z důvodu, o kterém jsem psal posledně. Škoda, že jsme takový národ, že leccos brzy zničíme, protože mládež už nikdo nevychovává, neb její rodiče by občas sami potřebovali vychovat.


Konečně také nějací lidé a dokonce šel někdo i se psy :-).


Pohled na staré lázně, kde se také bude budovat.
Chtěl jsem ještě od zámku vyfotit lužecký pilíř mostu přes Vltavu do Bukole, kde již visí lana, ale tím směrem byla tak špatná viditelnost, že jsem vyfotil místo pilíře komín továrničky na chladící zařízení.


Neunikla mi skutečnost, že na radničním balkonu máme černý prapor. Nemám k tomu více informací ani z internetu. A tím bych v tomto článku skončil. Příjemné prožití zbytku prodlouženého víkendu !


Květen 1, 2020

15:55

Pohled na hrad Bezděz od hladiny dnešního Máchova jezera.
Více se o krásném romantickém výletě dočtete na .... http://soutok.blogspot.com/2014/04/skala-s-divcim-oblicejem.html

Když si dnes zadáte do internetového vyhledávače název první máj a něco tam asi přehlédnete, tak na vás vykouknou odkazy týkající se hlavně měsíce lásky.

Přitom stačí jenom pootočit zrak od monitoru do kalendáře, a tam stojí psáno ,, 1. května : Svátek práce ( 1890)."

Doba se změnila. Nicméně, básník Karel Hynek Mácha je obrovskou ikonou turistů, básníků, romantiků i milovníků našeho Kokořínska. Proto snad nikoho nepřekvapí, že jsem se například také jednou vydal pěšky ráno z Mělníka přes hrad Bezděz do městečka Doksy, a bylo to v závěru roku po Vánocích. Ale to už je skoro 30 let.

Jeho dílo Máj patří mezi nejčastěji vydávané publikace u nás a zejména starší vydání jsou opravdovými uměleckými výtvarnými skvosty.

https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C3%A1j_(Karel_Hynek_M%C3%A1cha)

Mácha osobně navštívil 88 hradních zřícenin, které si načrtával do zápisníku.  Nejčastěji chodil přes Mělník na Bezděz, ale známá je také jeho pouť do Krkonoš a do Itálie. Poslední nádherný výhled, se mu naskytl  s vrchu  Radobýl. Když viděl, jak v Litoměřicích hoří, spěchal v nepříznivém počasí lidem pomoci hasit požár, což později zaplatil životem v důsledku zápalu plic. Jeho posledním bydlištěm byly právě Litoměřice, kde má dodnes v domku své muzeum.

Dalo by se říci, že právě Mácha tak díky svému Máji udělal pro nás v naši zemi z měsíce května měsíc lásky. Jenže, ona je ta historie měsíce lásky mnohem složitější i světovější a nejlépe to vykládá odkaz ....

https://cs.wikipedia.org/wiki/Prvn%C3%AD_m%C3%A1j_(sv%C3%A1tek_zamilovan%C3%BDch)


O tomto tématickém pohledu píši již v článku zmíněném v odkazu níže nad zimním obrázkem.

Ve světě se ovšem stala v roce 1890 událost, kterou si dodnes nějakým způsobem připomíná celý svět. Je to tak rozsáhlé a složité téma, že doporučuji přečíst ....

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sv%C3%A1tek_pr%C3%A1ce

V socialistických státech, se slavil svátek se zvlášť velkou pompou, protože kdo se zajímáte o dějiny ( třeba právě nedávná kniha Monarchie 1848- 1918), tak víte, že ta většina obyčejných lidí musela pracovat mnohdy v nelidských podmínkách denně nejprve i 16 hodin denně (  děti od 10 let snad o něco méně) a najednou se postupně pracovní doba v důsledku někdy i krvavých stávek a různých odborů snížila u nás i ve světě až na 8 hodin,( děti již nemuseli pracovat ) a ve Francii ještě méně.

To umožnilo i širším vrstvám více prostoru pro  regeneraci, vzdělání i osobní vyžití. Letos je tomu tedy 130 let, kdy byly nastartovány události, které mají vliv na to, že dnes máme přijatelnou základní pracovní dobu a přijatelné pracovní prostředí s důrazem na bezpečnost práce.

Jak takový svátek v minulosti u nás probíhal, jsem popsal v článku ....

http://soutok.blogspot.com/2017/05/retro-prvni-maj-na-melniku-byval-pro-me.html

..... a pan Lojka na FB historické skupiny doplnil loni k vlastním fotografiím z  oslav 1. máje také komentář, pokud si vzpomínám.


Mělničtí turisté v Deštné při jednom z nedávných ročníků pravidelného Zimního přechodu vrchu Nedvězí.

Je takovou zajímavostí, že letos je to i 130 let, kdy slaví Klub českých turistů Mělník  své založení. Bohužel nám covid-19 odložil výstavu k téma v MKD na příští rok, ale to už je osud. Dovoluji si upozornit, že se mělnický KČT připomněl v posledním čísle Mělnické radnice a rozhodně tu jsou i velmi zajímavé informace.

Kdo z nás by jen řekl, že máme v okrese 372 km značených pěších tras a 280 km cyklotras ?!  V každém případě klubu KČT Mělník gratuluji k významnému výročí i té spoustě obětavé práce, bez které by to všechno nebylo. Můžeme si jenom přát, aby již byl pokoj od covidu a třeba bychom se mohli opět účastnit i masové turistické akce, kde vždy potkáte příjemné lidi, dozvíte se nějaké zajímavosti a věřte mi, že máte opravdu na dlouhý čas na co vzpomínat.


Květen je také měsícem oslav ukončení druhé světové války a tím i osvobozením našeho města. Je mi neskutečně líto, že již teď přichází naše město kvůli covidu-19 o takové milé akce, ale co se dá dělat ? Zrovna to jaro k nám přináší každoročně do Mělníka na náměstí Míru i jinam tolik pěkných zejména venkovních společenských akcí.

V minulosti jsem tu představoval obrázky z oslav a propagoval i krásnou knihu Květen 1945 na Mělnicku. Dnes si dovolím propagovat na toto téma článek z posledního čísla Mělnické radnice. Pan Lojka  tam velmi pěkně a prakticky na dvojstránce detailně popíše události vázané přímo na město. Fotografie jsou ze sbírky pana Bubníka. Pokud se k vám tisková verze nedostane, tak tu máme ještě i elektronickou podobu :

https://www.melnik.cz/mesicnik-melnicka-radnice/d-1118/p1=1031

Tak ano, jsou lidé, kteří říkají : ,, A mě žádná válka nebaví. Je to hnus. Stejně je to dávno pryč. Proč se tím vůbec zabývat ?" Na druhou stranu mnozí víte, že informace mohou přinášet mimo poučení i radost, působit na představivost a povznášet ducha člověka.

Macharova ulice byla relativně nedávno ještě příjemnou poklidnou romantickou ulicí vedoucí do Polabského parku, na jejímž okraji stála dětská nemocnice. Pak jsme najednou díky historikům a fotografům zjistili, že tu bývala hospoda a prostory směrem ke hřbitovu sv. Václava zely prázdnotou, či byly jakýmsi parkovištěm koňských potahů i jízdních kol.

Představa, která musela ohromit nejednoho vnímavého jedince. Teď si k tomu přidejte ještě ty fotografie stejné ulice s tanky, vybavte si celý ten příběh úniku německých vojsk přes starý most i obrovské štěstí, že žádná bomba nedopadla na naše náměstí Míru a musí vám nakonec vyjít souhrnný povznášející pocit, že to všechno aspoň trochu víte, umíte si to vybájit a ač jste něco zažili, a něco pro svůj věk ne, tak v tomto kouzelném zajímavém místě prostě žijete a máte tu i přátelé


Řekl bych, že dnes dějiny, ani různá výročí často lidi moc nezajímají a mnohdy ani nějaké sváteční tradice. To snad jen pro zpestření  Není to snad už ani výtka, ale realita doby. Jsme obklopeni všelijakou technikou a zejména u těch nejmladších již dochází k situaci, kdy občas mění skutečnou realitu za realitu virtuální, jak vídáme někdy i v televizi.

Člověk má na očích nějaké zařízení a duchem je kdoví kde.Někdy to vypadá tak, že je vlastně jedno, co vlastně je. Nejdůležitější ze všeho je přece to, kolik máme dní volna, že nemusíme ráno vstávat a můžeme si sami organizovat program svého svobodného volného času dle svých četných zájmů a požitků.

Ten teď máme dost ořezaný, a to je květen. Máme před sebou mnozí  něco přes dva dny volna a společnost čeká na uvolňování situace. Je příjemnější být doma bez roušky, než venku s ní, ale být zavřený a ještě třeba mimo venkovní realitu, tak to také nejde dělat dlouho a ani by to snad nebavilo, byť i tací lidé již dnes  prý žijí.

(Závěr článku : http://soutok.blogspot.com/2020/03/stret-generaci-v-cesku-na-slovensku-tak.html )

Přeji vám, ať si zbytek volného prodlouženého víkendu nějak přijatelně dobře užijete a odpočinete si od všedních problémů i nepříjemných opatření současné doby !


Duben 30, 2020

21:15


Máte rádi staré české komedie ? Věřím, že naprostá většina z vás ano a krom toho jistě rozeznáváte i období jejich vzniku. Možná si to mnozí pořádně ani neuvědomujeme, ale ty nejstarší úspěšné komedie na našich televizních obrazovkách byly velmi často natočeny buď v předválečném období, nebo v okupovaném Protektorátu Čechy a Morava, kdy jistě nikomu z herců a ani z diváků zrovna dobře nebylo. Vždyť to bylo období, kdy lidem šlo o život.

Dnes u nás mnohé filmy z této doby vyvolávají výbuchy smíchu a umíme někteří i nazpaměť různé filmové hlášky, ale přesto ty filmy ukrývají ještě něco, nad čím ani mnoho nepřemýšlíme. Je to obraz doby, tehdejší zvyklosti, chování, vyjadřování se apod.

S naprostou samozřejmostí a bez zamyšlení přijímáme skutečnost, že v některých rodinách z takzvané lepší společnosti bylo běžné zaměstnávat někdy i početnější služebnictvo a ani nás nepřekvapí dialog z filmu Kristián : ,, Kdo to byl Lojzíčku ? - No, kdo by ? Minerálka. "

Vlastně o tom ani dlouhá léta nikdo nepřemýšlel, že i takové služby do domu existují. Starší generace pamatuje socialistickou vesnici, která by se někdy dala nazvat takovou vesničkou ,, mou" střediskovou. V obci nesměla chybět nějaká prodejna, nebo obchod, hostinec a autobusová zastávka. Ty skutečné střediskové obce, pak ještě disponovali třeba zdravotním střediskem, kinem, knihovnou, třeba i společnou prádelnou s mandlem apod.

Kde neměli lidé prodejnu, tak tam aspoň přijela prodejna pojízdná. Místní jen museli vědět, že v úterý na poledne přijíždí masna, ve čtvrtek v 10 hodin se vozí mléko a jednou měsíčně ve středu plynové bomby.

To se však mělo postupně po roce 1989 měnit a nakupování se stalo záležitostí, která by mohla psát své dějiny. Lidé se postupně vydávali na nákupy do měst, kde byl vždy větší výběr zboží, levněji a zejména ti v produktivním věku zde nakoupili odpoledne při cestě ze zaměstnání. To nakonec vedlo ke krachu mnoha obecních prodejen, protože i staří lidé si nechávali podle možností aspoň občas dovézt nějaké potraviny od svých potomků.

Takovou další kapitolou byl nástup supermarketů zahraničních vlastníků, kteří se kromě lidnatých center obrovských měst specializovali hlavně na dopravně dobře přístupné velké pozemky na okrajích měst.Těm mohly menší obchůdky s menší nabídkou sortimentu a podstatně kratší otevírací dobou jen těžko konkurovat. Do problémů se dostaly i takzvané večerky, jejichž hlavním úkolem bylo vždy dodat to, co člověk zapomněl koupit a nutně to v danou chvíli potřeboval.

Na druhou stranu se objevilo něco, co trošku mohlo připomínat dávné pojízdné prodejny. Jako první se na scéně objevily dodávky, kterým se lidově říkalo zmrzlináři, ale jednalo se o širší sortiment mražených potravin. Ti vytvářeli pravidelné očíslované obslužní linky, jejichž jízdní řád přizpůsobovali zájmům konkrétních lokalit.

Známý byl a je také dovoz pizzy, nebo jiných hotových jídel na objednávku. Ovšem, příští rok si na Mělníku zřejmě připomeneme již 10. výročí existence  pravidelné sobotní linky číslo 51 firmy, která se již zdaleka připomíná zvukem kravských zvonců a hlášením : ,, Vezem vám mléko ! Mléko z farmy !"

http://soutok.blogspot.com/2012/01/uz-rok-k-nam-jezdi-mleko-z-farmy.html


Skoro by se dalo říci, že nikoho dalšího již nic nového nenapadlo. Třeba nemám pravdu, ale již dávno jsem tu psal, že reklama je reklama, a ta se prostě musí lidem nějak vtlačit do povědomí. A reklama skutečně prodává, ale pokud některou pochválíte, už děláte někomu reklamu.

Virus covid -19 udělal službu, kterou již nelze přehlédnout. Opět jezdí auta několika firem, zastavují u různých domů a jejich řidiči vyndavají tašky s obsahem celých objednaných nákupů. Trošku mi to připomíná v úvodu zmíněný film Kristián, kdy zazvoní zvonek a objeví se pán s objednanou minerálkou.

Jedná se jen o momentální dobové a virem ovlivněné zpestření, nebo si zákazník uvědomí, že mu takové služby ušetří spoustu času a přinesou i jiné výhody ? Ať již se bude nákupní trend vyvíjet jakkoliv, tak jedno tu již zůstane natrvalo. Občan se bude rozhodovat o tom, kdy a jakým způsobem nakoupí

. Do jisté míry by to mohlo trochu pozměnit  vžitou představu, kterou jsme v minulosti mnozí v běžném období prožívali, že supermarket není jen přehlídkou zboží,ale i místem setkávání s přáteli podobně tak, jako třeba farmářské trhy.


Sice stále ještě prožíváme období, které jednou dostane název, jako období koronaviru, ale přírodu, měnící se roční období a zdravý lidský chtíč nelze zastavit. Cyklostezka pod Mělníkem na mělnickém břehu je již v podstatě hotova, rekreačních cyklistů i in-line bruslařů přibývá a milovníci procházek, rybáři a pejskaři si posteskli, že je konec, a že šancí jsou jen procházky na druhou stranu směrem k soutoku a veslařskému klubu.

Objevuje se i kritika na cyklistickou neukázněnost, na to, že jezdí příliš rychle, jsou nebezpeční, ohrožují děti i psy a vůbec je to celé špatně.

Můj názor je ten, že je ještě třeba vykonat mnoho práce. Mám na jízdním kole projetý v podstatě celý úsek podle řeky z Mělníka až do Drážďan a nikde jsem se nesetkal s tím, že by v nějakém úseku chyběl asfalt, odpočívadla a občerstvovací stanice.

Zajímavý úsek byl těsně před městem Drážďany. V úseku asi 6 kilometrů byly střídavě po obou stranách cyklostezky asi po 50 metrech lavičky a cyklisté si ani náhodou nedovolili jet rychle, neboť ani nemohli. Dráhu totiž využívali na posledních kilometrech ještě hojně i maminky s kočárky, a tak pokud jste se k takové osobě přiblížili, tak jste si trochu zahráli možná i na kolovou.

To byl kdysi takový sport, ( fotbal na speciálních jízdních kolech) kdy bratři Pospíšilové z Favoritu Brno občas na těch kolech i stáli na místě :-).

https://cs.wikipedia.org/wiki/Brat%C5%99i_Posp%C3%AD%C5%A1ilov%C3%A9

Ti cyklisté musí pochopit, že na stezce nejsou sami, a když je hodně lidí a nechtějí na těch kolech někoho objíždět, nebo stát, tak buď půjdou také pěšky, nebo si sednou na lavičku, dají si sušenku a pití, a počkají, až se jim ten prostor trošku uvolní. To je prostě praxe.

Na druhou stranu je pravda, že zrovna před jmenovaným  městem Drážďany jsou i trošku široké louky, a tam právě pobíhají na vodítku pejsci. Také míjíte několik venkovních posezení Je to založené na takovém všestranném respektu, který mnozí známe z druhé strany řeky. Mělník není jediným městem u řeky Labe  ( ani v České republice) a všude si s blízkostí této řeky nějak ke spokojenosti všech poradili. Známé jsou třeba i Poděbrady a jejich asfaltky k soutoku i k Nymburku.

Chce to trochu cestovat a dívat se, jak řeší věci jinde. Mělníku zůstává skutečně i ta přírodní cesta k veslařskému klubu. Asfaltka má i tu výhodu, že když prší, nebo jsou povodně, tak můžete jít místy, kde dříve bylo dlouho pořádné bláto. Pořád nebude sucho, hodně lidí na stezce, a ta lepší část roku.

Hezký prodloužený víkend!Duben 28, 2020

18:31

Lidé jsou různí a bylo by jen ztrátou času to do šíře nějak rozepisovat. Znám lidi a patřím mezi ně, kteří mají jakousi osobní radost z toho, že navštívili prakticky všechny obce v domácím mělnickém okrese.

To se ví, že mnozí nemáme často téměř žádný důvod zajíždět do takových vsí, jako jsou Jenišovice, Jeviněves, Ješovice, Sedlec, Jelenice, nebo Truskavna, ale kam vás nezavede turistická značka ( Hradsko), ani práce, nebo inzerát, tam si můžete třeba i jenom tak zajet se podívat, když máte například cestu kolem.

Ovšem, nemusíte mít radost jenom z toho, že jste navštívili každou obec okresu, ale i z toho, jak dalece máte prošlé své město. I tady je to trochu problém, protože jsou uličky, kudy opravdu nemáte důvod jít, nebo vás to do nich ani moc neláká, ale na druhou stranu je nutno říci, že Mělník nemá jen zajímavé uličky v centru města, ale i daleko od něj.


A krásné je, že se na hranice města dostaneme prakticky i snadno po svých, nebo na jízdním kole. Já bych při této příležitosti dnes chtěl zavzpomínat na jeden významný počin Petra Raista Šťastného a jeho nejbližších přátel, kteří pro nás ostatní, kteří jsme tehdy diskutovali hojně na Mělníčku, vytvořil společenskou poznávací hru, která svým významem zašla ještě dále.

Vězte, že první díl této poznávací hry, se pro veřejnost narodil v sobotu 17. prosince 2011 v 17 hodin odpoledne. Zájemci měli za úkol zanést pomocí ružice v mapce s určitou malou tolerancí do  interaktivní mapky místo památky vyobrazené vedle na obrázku.


U běžných diskusí dochází někdy k vypjaté situaci a emocím, ale tato hra diskutující dočasně sblížila. Soutěžící se rádi podělili o své někdy až komické zážitky s ostatními, panovala uvolněná nálada a bylo se čemu zasmát, nebo  jste třeba získali inspiraci na další kolo.

Uteklo několik let, do měsíčníku Mělnická radnice začal přispívat kronikář města Martin Klihavec a hned v úvodu přišel s jednorázovou poznávací soutěží, která čtenářům prakticky oznámila velmi zajímavou skutečnost. Mělník měl tehdy 33 věží a věžiček, a úkolem účastníků soutěže bylo popsat umístění co největšího počtu z nich. Všechny byly zobrazené na zmenšených fotografiích, a jak jsem tak zjistil, tak si tuto soutěž v měsíčníku dodnes řada lidí vybaví.

Právě tuto sobotu o půlnoci jsem prožil nečekaně takové vzkříšení soutěže tohoto typu. Dopsal jsem totiž právě svůj dokonce třetí článek toho dne a vyjímečně dokonce všechny na jeden zátah,což byla porce přes 6 hodin tvorby.


Koukal na mě e-mail od Martina Klihavce a stálo tam  ( výňatek):

Vzpomněl jsem si, jak jsem ti před lety poslal fotku toho starého zrezavělého autobusového vleku a ty jsi dokázal zjistit a poznat, kde se nacházel. Tak ti teď pošlu pár fotek z místa, které je stále ještě na území Mělníka, má svůj název. Je to opravdu jen pár metrů od obydlených domů! A já jsem tudy nikdy v životě ještě nešel. Poznáš kde to je? 

( hádanka)
To se ví, že již u nedělní snídaně jsem prohlížel verze letecké mapy míst, kde by to asi mohlo být, ale s časem přicházela únava i určitá skepse. Bylo stále více jasné, že odpověď je možná zahalena stromy a je nutné se vydat pátrat přímo do terénu.
Bylo také možné, že objekt vůbec nenajdu, ale otevřelo mi to současně dveře do minulosti, kdy jsem byl ještě mladší, než je dnes Martin.Tehdy byla mimochodem cesta mezi starými lázněmi a cukrovarem ještě absolutně plná obřích hald říčního písku, když mě tak jednu sobotu napadlo, že bychom se mohli po obědě vypravit po zelené turistické značce do Liběchova a poznat lokality, kam mě nikdy nic nějak v podstatě nezavedlo.
Najednou jsem stoupal  mlazickou ulicí V Kroupovci, ohlížel se k jihu za krásným výhledem a vzpomínal, jak si prý lidé z této lokality, podobně, jako ti z Vehlovic dopřávali ve starých časech celkem snadno dálkový pozemní televizní příjem i z Bavorska, když chtěli.


Bylo to zvláštní být ještě na Mělníku a vidět chrámovou věž tak maličkou. Tehdy jsem si při té procházce uvědomil, že mezi Mlazicemi a Vehlovicemi je ještě nějaké údolí, že to vlastně i ve Vehlovicích znám jen zčásti a je třeba tu všechno řádně projít a prozkoumat.
Jenže, jak to tak chodí, tak člověk pak zavítá někam dále od domova a nápad upadne v zapomnění. Až právě v sobotu Martin mi připomněl, že tu mám resty.Tak jsem se prvně vydal mělnickou ulicí, která nese název V Rokli. O několik minut později jsem přemýšlel, jak je možné, že ty Vehlovice tu mají pořád ty kočičí hlavy, po kterých není příjemná jízda autem ani chůze s jízdním kolem.


Prvně jsem se také prošel ulicí s názvem Hroznová a začernil tak jedny z posledních bílých míst na mapě ulic města. Nechci tu již v beztak dlouhém článku popisovat svoji další cestu, ale vězte, že Mělník má daleko od svého centra spousta krásných zajímavých koutů, které stojí za poznání.

Třeba vás to potěší stejně tak, jako mě. A jak to dopadlo s hádankou ? Našel jsem ji, ale když vám napíši, kde to je, tak vás možná mnohé připravím o ten pocit radosti z toho, kdy nejprve žasnete, co že u nás máme, a pak o druhou radost z toho, že jste si to místo dokázali najít sami.
Mělník ještě neřekl všechno a nekončí to jen krásným centrem, které mnozí tak rádi opěvujeme už jen proto, že prokouklo a je to naše centrum. Je to centrum města, kde mnozí prožijeme celý svůj život.


Fotografií jsem nafotil ještě mnohem více, a to všechno je opravdu z Mělníka. Na druhou stranu snad není třeba hned vše nabídnout. Myslím, že když si jednou za čas uděláte podobnou procházku do méně známých částí města, tak vás to uvnitř určitým způsobem obohatí a poznáte pocity, které si musí každý najít sám.

Duben 25, 2020

22:36

Když se člověk vypraví na takovou obyčejnou procházku do okolí bydliště a stanoví si nějaké cíle, které chce navštívit, tak mu po čas naplánované akce souběžně probíhá scénář náhodných zážitků. Řekli bychom, že se rodí takzvaný vedlejší produkt.

Potkáte prostě něco, co vás nějak zaujme. Může to být pěkný motocykl, zajímavé auto, hezká žena, ale mnohdy i něco úplně jiného. Když vidím kachny, tak si kromě filmu Rozpuštěný a vypuštěný  ....

https://www.csfd.cz/film/8544-rozpusteny-a-vypusteny/prehled/

....., který jistě všichni znáte ( česká komediální klasika) a známé filmové hlášky :,, Kachny. Kachny".... ,vzpomenu i na hlášky některých mladších lidí.

,,Tak to ne, takto bych dopadnout nechtěl. Chodit ve stáří někde v parku u vody a krmit kachny." Jenže, ony takové kachny dovedou člověka mnohdy pěkně rozesmát i vyvolat určitý údiv. Často je sice najdeme, jak se dorozumívají legračními zvuky a potápí hlavu pod vodní hladinu při hledání potravy, ale mnohdy se zvednou do výšky a dovedou odletět na neuvěřitelná místa daleko od vody, kde jezdí auta, chodí lidé a místo přírody všude samý beton a chodníky.


Potom si spolu klidně pochodují a vůbec nic je nerozhází. Auto neauto, však ono přibrzdí a vyhne se nám.

Chtěl jsem původně jenom udělat fotku z co největší blízkosti na místě, kde bych je moc nečekal, ale náhle jsem si uvědomil, že vlastně vytvářím sekvenční focení, které přináší určitou atmosféru děje.


Taková obyčejná věc, jako je míjení se se zvířaty, která jsou očividně na výletě a mě osobně to rozesmálo. Pokud by to byli  mladší lidé, tak si snad řeknete, že neumí ani zabučet na pozdrav :-).A podobná situace za zámkem s hrdličkou. Chtěl jsem vidět tu parádu na krku, ale ona mě zkoušela, neměla nějak moc pochopení a raději šla přece jen kousek přede mnou. Každé zvířátko dokáže v mnoha případech člověka nějak potěšit, pokud máme zájem se zastavit, zpozornět a chvíli sledovat jeho chování.

To jsou již opravdu ta poslední fota z dnešní procházky, která jsem tu zveřejnil i proto, abychom si uvědomili tu pestrost života kolem nás i si připomněli známý fakt, že zvířata nám mohou dávat důležitou radost, pokud je chceme pozitivně vnímat a ovlivňují tak i naši náladu. U starých lidí v domovech seniorů, nebo u lidí opuštěných, kteří jsou vázaní na nějakého domácího mazlíčka je vazba na zvířata ještě mnohem důležitější.

A je úplně jedno, zda potkáte zvědavou kavku, pohupujícího se havrana polního, který si vás opatrně prohlíží, nebo nějaké běžné čtyřnohé chlupaté mazlíčky.


21:22

Bylo mi dnes ráno jasné, že na FB historické skupiny uvidím nějaké snímky z prvních letošních trhů. Osobně se tam  chystám až  později, ale kromě FB jsem měl doma i živou reportáž z trhů. Dovolil jsem si u té příležitosti přidat plakát, protože za každou akcí někdo stojí a bez těch lidí by ta akce nebyla.


Mě však lákalo více něco trošku jiného, a to tím spíše, že mi jeden kolega vyprávěl, že jeden z mostů na říčce Pšovce je již prakticky hotový. Teď to vyzní trochu jako samochvála, ale jak říká jeden z Cimrmanů : ,, Když se nepochválím sám, tak to nikdo jiný neudělá :-)". Mám dotaz. Znáte snad jiné médium na Mělníku, které by na svých vlastních nohách oběhlo v sobotu s foťákem ve svém volném čase několik rozpracovaných staveb na velkém Mělníku, nebo i dále ?

Nebo je třeba i vyfotilo od zámku :-)?  Tak ano, občas někdo něco nafotí a pošle to někomu někam ke zveřejnění. Nebo se napíše jinak hodnotný novinářský článek, ale přidá se k tomu ilustrační foto. A protože to Soutok dělá již léta, tak jsem nechtěl určitou tradici přerušit.

Byl by to ostatně již pořádný odstavec, kdybych měl sepsat, kde všude se něco budovalo a Soutok to tam vyfotil.


Měl jsem cestu do Teska a  první most je jen nedaleko ve Vodárenské ulici. Podle plánu se měl již někdy v květnu otevřít, pokud si vzpomínám, ale možná se to teď kvůli koronaviru trošku protáhne.
Až prý bude dodělaný, tak se začne v Rousovicích v Mýtné ulici. Jsem zvědavý.
Jaro je krásné rozkvetlými stromy. V pozadí vidíte kdysi krásnou restauraci Narcis, která měla i venkovní posezení. Ach, jaká škoda. Taková krásná restaurace přímo na okraji parku s výhledem do něj. Občas je tato doba až moc krutá a někdy i nepochopitelná.

Vzpomínáte na můj článek o hospodě  Na nádraží ?

http://soutok.blogspot.com/2020/03/restaurace-na-nadrazi-umira-vzpominka.html.

Dnes mě fotografie pana Lojky opět zasáhly u srdce. Vždyť on to fotil v době, kdy jsem se tam opravdu občas vyskytoval. Přesně tak to tam bylo a já viděl místa a židle, na kterých jsem seděl. Někdy to bylo před  víkendovým výletem, jindy třeba i v týdnu, ale tak už to chodí.

https://www.facebook.com/groups/1808841266008571/permalink/3212540365638647/

Jistě, že tam byly i fotografie historické, ale jednak člověku vždy nejvíce říká to, co prožil, a ty staré fotky z ulice již znám 20 let z jednoho CD, které se ke mně díky náhodě dostalo.Tak to je on, most přes Pšovku u nádraží. Zdá se, že je hotový, ale zatím zatarasený zábranou.


Chtěl jsem vyrobit z lávky panoramatický snímek mostu ze dvou fotografií, ale nepovedlo se to tak, jak bych chtěl. Byl tam nepatrný lom, ale byl a neupravil to ani ruční posun bodů v obraze.Myslím, že most máme celkem hezký a ten pohled přes něj o dva obrázky níže k nádraží je takový zajímavý.
Prémiově jsem tedy koukal, jak je cyklostezka řešena v Nemocniční ulici. Až na první křižovatku piktogramy ....


....., a pak už budou mít vtom stoupání zřejmě vlastní trasu, což je rozumné.
V Nerudově ulici žil v letech 1924 - 1939 lounský rodák kpt. Otakar Jaroš. Dům sám o sobě nevypadá nijak zvláštně, ale to nic nemění na věci, že za druhé světové války se stal společně s generálem Ludvíkem Svobodou asi nejznámější českou osobností východní fronty.

Dlouho jsem tu nebyl, tak jsem zavítal a trošku mě mohl inspirovat i jeden včerejší film od slovenských přátel s názvem Boj o Moskvu...

https://www.csfd.cz/film/471531-bitva-o-moskvu/prehled/

..., byť náš mělnický hrdina padl u obce Sokolovo a jistě všichni znáte ten starý český snímek s Martinem Štěpánkem v hlavní roli. Z krmítka pro ptáčky by měl v dobrém smyslu Otakar asi radost.Zavadil jsem i o několik krásných tulipánů, které mi i připomněly vzpomínky na časy. kdy jsem si do země jejich původu kvůli pohledům z ciziny dopisoval.


Pak jsem došel k obchodnímu domu Billa, abych vyfotil nějaké foto z času jeho provozu. Stále je škoda, že tu spousta dveří zůstává zavřených a podnikatelé se sem nehrnou. Jinými slovy tu leží značná část prodejny ladem.


Lidé si sem i přes tu kauzu o kolaudaci našli cestu, prodejna je velmi oblíbená pro svoji komornější atmosféru a nezbývá než ta svatoplukova věta o prutech. Sami snadno podlehnete, ale ve svazku máte větší šanci. To se tu moc neděje, protože vedle Billy je už jen drogerie Teta.


Polabí mám rád. Tak vypadá pohled do zahrádek z vyhlídky za hřbitovem. V pozadí za stromy můžete zahlédnout horu Říp, ale bohužel jsou ty časy, kdy byl odtud opravdu krásně vidět, stejně tak, jako cukrovar dávno pryč.
Hořínská zdymadla jsou mediálně velmi sledována, ale i pro jistou nepřístupnost jsou i mimo mé trasy. Proto často volím dálkový snímek od mělnického zámku. Na druhou stranu se sem brzy podíváme, jak se zdá. Na tomto snímku je však navíc v pozadí krásný vrbenský kostelík a na pozadí vidíte i věž letiště v Praze- Ruzyni. Na posledním snímku ji můžete vidět lépe.
Překvapil mě i snímek na Lužec. Co vidíte nového ? Mostní pilíř má na sobě zavěšena směrem k obci Bukol již lana.

Tím končím s těmi vědomostními perlami naší současnosti a ještě tu mám něco milého v podobě zvířátek. Jen se ještě rozmyslím, zda to také vydám ještě dnes, nebo zítra dopoledne :-). Hezký zbytek víkendu !

18:57

Na Mělníku je v současnosti několik míst, kam se upírá pohled veřejnosti. Jedním z nich je současné autobusové nádraží, které nejen, že čeká právě začínající rekonstrukce, ale během brzké doby dojde i k velkým změnám v jízdních řádech  na základě dalšího rozšiřování Pražské integrované dopravy PID.

Je totiž pravdou, že Mělník má dnes sice  celou řadu linek již integrovanou do PID, zvlášť pokud jde o oblast Kralupska, autobusy mezi Prahou a Štětím, směr na Starou i Mladou Boleslav, na Roudnicko, linky mezi obcí Dobřeň a Byšice ( 474 a 747), železniční dopravu, ale stále to není v okrese všechno.


Soutok dnes zajímalo, jak se vyvíjí dále cyklostezka v Mělníku, jak pokračuje práce na mostech přes říčku Pšovku a nemohl samozřejmě i vynechat autobusové nádraží, kde se schyluje k rekonstrukci, kterou podle všeho bude provádět firma Šnajdr. Jak se dočítáme v diskusích, tak firma zde již v minulosti pracovala.

Přiznám se vám, že na tu kompletní integraci do PID již velmi velmi dlouho čekám. Důvod ? Podívejte se, jak velkým téma autobusová nádraží v Mělníku jsou. Celá léta se o nich celkem nic veřejně nepsalo. Pak přišel rok 2011 a můj seriál o dopravě na Mělníku a pod ním zde na Soutoku  ....

http://soutok.blogspot.com/2011/11/povidani-o-doprave-na-melniku-i-pod-nim.html

Trvalo však ještě několik let, než se mi podařilo po určité domluvě s Martinem Klihavcem dostat takový souhrnný článek ze seriálu o starém autobusáku ve Fibichově ulici a v ulici 28. října do měsíčníku Mělnická radnice. Bylo by to povídání o autobusovém nádraží na delší dobu, ale v novinách i časopisech mívá autor mnohdy omezený prostor.

Již tehdy se ukázalo, že téma je třeba vidět ve dvou rovinách zájmu, jak tomu v mnoha oborech ostatně bývá. Jedna věc je ta, kde jak vypadala na starém autobusáku ta či ona budova, co v ní bylo, jaké služby poskytovala a druhá věc je ta, kam která ta linka jezdila.

A je celkem přirozené, že mě desetiletého kluka, který měl rád autobusy, dostal jednou k Vánocům dokonce jízdní řády všech 10 krajů v Československu, tak mě více zajímalo, kam že jezdí všechny ty linky, než ty budovy a služby.

 To přicházelo až s věkem, když tu se člověk stravoval, tam skočil na pivko, tam zase na tanec, nebo jenom tak posedět, a stále jsem nevěděl, že také jednou budu nějak více fotografovat, nebo dokonce v barvě a digitálně.


Ta druhá rovina zájmu, se zase naopak týče těch budov, tomu k čemu sloužily. Tady byla dobrá parketa pro historiky, kteří se tímto zabývají, ale oni někdy zase nedisponují dobovými fotografiemi, nebo je téma až tolik nezaujme. Navíc je ve městě celá řada objektů s pořádnou historií a ten historik je vlastně schopný napsat datum výstavby, popsat budovy stavebním slohem, kdy byly postaveny, co v nich bylo a tím to končí.

Je vlastně určitým štěstím pro toto město, že tu máme dlouholetého fotografa, který relativně nedávno vystoupil ze stínu největšího regionálního historika nedávné současnosti a pustil se do osvěty. On totiž může to trochu suché povídání okořenit dobovou fotografií a dá téma úplně jiný rozměr. Kdyby se nepustil do osvěty, tak o té době můžeme jen snít.

A byl jsem dnes velmi překvapený, kolik že tu máme vlastně fotografií současného autobusového nádraží z doby jeho počátků. Díky moc, za ty krásné fotky ! Člověk fakt neví, co všechno zažije a čeho se ještě dočká :-).

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10204292752424988&set=oa.1831088317117199&type=3&theater&ifg=1


Nicméně, mě vždy zajímaly jízdní řády, a tak nyní vlastně mohu odpovědět na to, co jsem napsal v úvodu. Již se těším, jak budeme mít plánek nových stanovišť, odjezdových stání, a já se zase po dlouhé době podívám, jak to kam a přes co jezdí :-). Vždyť je to i u určitá možnost docela pohodlného a někdy i výhodného způsobu cestování.

Dovolil jsem si ze stránek PID přinést takový souhrn toho nejpodstatnějšího, co nás asi brzy čeká.
Ještě více informací, se pak dočtete na ....

https://pid.cz/integrace-verejne-dopravy-kokorinsku/.... To nejpodstatnější je tedy zde níže a pokusím se i zaznamenat termín populárního Autobusového dne v Letňanech, který již Soutok 2x navštívil a jsou tu články. Termín byl posunutý z dubna na květen, ale je možné, že bude kvůli kovidu 19 bez náhrady zrušený.

Stavbu budu samozřejmě rád občas sledovat a jistě budou nějaké průběžné fotografie z rekonstrukce, pokud člověk nebude na výletech, nebo v práci :-).

http://soutok.blogspot.com/2016/09/soucasti-melnickeho-vinobrani-2016-byl.html

http://soutok.blogspot.com/2017/04/autobusovy-den-pid-v-letnanech.html

http://soutok.blogspot.com/2018/04/v-letnanech-se-konal-2-autobusovy-den.htmlOblast Liběchov – KokořínV této oblasti jsou zavedeny 3 nové linky PID – 691, 692 a 694 a dále je rozšířen provoz na již stávající lince PID 474. Na linku 474 budou převedeny stávající neintegrované spoje v relaci Mělník – Kokořín – Dobřeň, tzn. že dojde ke zpravidelnění spojů a odstranění nutnosti přestupů v zastávce Kokořín pro cesty Mělník – Dobřeň. K rozšíření provozu dochází také o víkendech a to celoročně.Linka 691 zajistí obsluhu obcí Vidim, Tupadly a Želízy a linka 692 zajistí obsluhu obcí Šemanovice, Sítné, Dolní Zimoř a Želízy. Část spojů obou linek je vedena přímo do Mělníka (především školní spoje) a část pouze do Liběchova s garantovaným přestupem na linku 369, která zajišťuje spojení přímo do centra Mělníka a také do Prahy.Linka 692 je na opačné straně v Kokoříně navázána na linku 474, tudíž je možné se z oblasti Šemanovic do Mělníka dostat dvěma způsoby (přes Kokořín nebo přes Liběchov). Provoz linky 692 společně zajišťují dopravci ČSAD Střední Čechy a Kokořínský SOK. Provoz linek 474 a 691 zajišťuje dopravce ČSAD Střední Čechy.Linka 694 zajišťuje spojení Kokořín – Vysoká – Dolní Zimoř – Liběchov a provozuje jí dopravce Kokořínský SOK. Na lince 694 jsou zavedeny nové spoje v dopoledním sedle pracovních dnů.Kokořínským údolím je vedena linka 695, na jejímž provozu se podílejí oba již zmínění dopravci. Na lince je rozšířen provoz zejména v letním období z důvodu turistického potenciálu. Víkendové spoje budou nově v provozu od dubna do října. Linka je vedena v trase Mělník – (Lhotka) – Kokořínský Důl – (Kokořín) – Vojtěchov – Mšeno. Přes Lhotku je veden pouze 1 pár spojů pro zajištění spojení pro školáky a to vzhledem k dostatečné obsluze této oblasti železniční dopravou.
 Oblast Mšena
Oblast Mšena je v současné době jen částečně zaintegrována a to železnicí a autobusovou linkou 668 v trase Všetaty – Byšice – Mělnické Vtelno – (Kadlín) – Mšeno. Provoz na této lince bude rozšířen o školní spoje dopravce Kokořínský SOK v relaci Chorušice – Mšeno. Varianta spojů do Kadlína bude z důvodu minimálního využití cestujícími z této linky odstraněna, všechny spoje budou vedeny z/do Mšena a to oběma variantami jak přes Velký Újezd, tak přes Stránku.Zavedena je nová významná linka 696 v trase Mělník – Střemy – Nebužely – (Řepín / Kanina – Mšeno). Součástí této linky jsou spoje v relacích Mělník – Mšeno, Mělník – Řepín i školní spoje Mšeno – Řepín. Časové polohy spojů jsou koordinovány se souběžnou železnicí tak, aby nedocházelo k souběhům spojů, avšak jsou nadále zajištěny školní časy. Na lince je tak zaveden intervalový provoz a obslužnost je rozšířena během celého dne. Dopravcem bude především ČSAD Střední Čechy, avšak část spojů zajistí Kokořínský SOK. Na lince je zaveden provoz letních víkendových spojů v trase Mělník – Řepín.
V oblasti Mšena jsou dále zavedeny linky 689, 690, 693 a 697. Tyto linky zajišťují především školní spojení z/do Mšena, ale také navazující spojení na linky do Mělníka.Linka 689 zajistí zcela nové spojení Mšeno – Blatce – Dubá – (Doksy). Kromě stávajících školních spojů v relace Mšeno – Blatce budou v provozu nově 3 páry spojů v pracovní dny v trase Mšeno – Dubá, které budou časově navázány na spoje z/do České Lípy (po integraci linky 400). Součástí linky 689 jsou také letní víkendové spoje v trase Mšeno – Doksy, jejichž provoz bude rozšířen na období duben – říjen. V letních měsících je část víkendových spojů vedena kolem hradu Houska. Tyto spoje navíc navazují v Doksech na osobní vlaky z/do České Lípy. Sezónní víkendové spoje navíc ve Mšeně navazují na Kokořínský rychlík.Linka 690 zajistí spojení Mšeno – Stránka – Kadlín. Linka 693 je vedena v trase Mšeno – Lobeč – Nosálov – (Doubravice – Katusice) a linka 697 v trase Hradsko – Mšeno – Vrátno – Ostrý. Tyto tři linky jsou provozovány především dopravcem Kokořínský SOK. Na lince 693 jsou zavedeny dva víkendové spoje, které zajistí ČSAD Střední Čechy