Tip: Nevíte kam večer vyrazit? Náš Průvodce Vám poradí!
CEZ distribuce - pracovni pozice

Zpravodajství

Říjen 11, 2017

16:50

Kryštofovo Ůdolí.  http://soutok.blogspot.cz/2013/09/orloj-ktery-se-zrodil-ze-stare.html

Jedna z věcí, která mě fascinuje, jsou orloje. Dovedete si představit ty obrovské teoretické znalosti, které musí autor mít a ta myšlenka a šikovnost to celé z něčeho vyrobit ?
Dlouho si člověk myslel, že jde především o historický pozůstatek dávných časů a jezdili jsme se dívat především jen na pražský orloj, nebo maximálně do Olomouce, ač tu máme asi ještě čtyři další městské orloje. Jenže, až snad v roce 2012, se v bývalé trafostanici v obci Kryštofovo Ůdolí (u Liberce) rozhýbal první vesnický orloj v Čechách a Soutok stál již o rok později před ním. Je to skutečně krásná obec, která má návštěvníkům co nabídnout a nejen orloj. Ostatně, nedaleko je Ještěd s populárním výhledem.Hojsova Stráž.

Letos v létě jsem jel na Jízdenku na léto jednu cestu do stanice Špičák ( před Železnou Rudou), abych se odtud vypravil na Pancíř. Sotva jsem přijel domů, už jsem viděl ve zprávách informaci o obci Hojsova Stráž ( stanice před Špičákem), kde prý nějaký nadšenec buduje první orloj na Šumavě. To mě zkrátka zaujalo a výsledky toho nejsou vůbec k zahození. Tak předně je nutno říci, že orloj již snad běží ve zkušebním tempu, ale dne 17. listopadu by měl být slavnostně uvedený do plného provozu...http://plzensky.denik.cz/z-regionu/hojsova-straz-ma-prvni-sumavsky-orloj-20171004.html Tam se také dočtete, že pan Landa začal stavět první stroj v květnu 2014 a bude v mnohém jiný, než ten od Ještědu.

Především bude odbíjet jen v poledne, a to tak, že divák uslyší prvních 8 tónů naši hymny. Figurky apoštolů tu tedy každou hodinu nehledejte. Ovšem, má neskutečné kalendárium s obrovskou přesností, ukazuje na dvou menších cifernících na minuty přesně východ i západ slunce a dokonce i úžasnou mapu hvězdné oblohy pro půlnoc každého dne, na které najdete četná souhvězdí i hvězdy. Orloj bude osvícený světlem. Zájemcům doporučuji vyníkající web autora, kde je popsána i vlastní technologie stavby orloje, včetně nádherných záběrů na jednotlivé díly i celky.

http://www.orloj-sumava-hojsovastraz.cz/   Škoda jen, že je to poměrně lán cesty a den je již krátký. V blízkosti je toho k vidění opravdu moc. Například  chata a rozhledna Pancíř s občasným výhledem na Alpy,Špičák, Černé a Čertovo jezero,Železná Ruda, mezinárodní nádraží v Alžbětíně s muzeem bavorských železnic a společná stálá výstava o Šumavě i Bavorském lese, a nakonec asi tři a půl hodiny odtud pěšky vzdálený Velký Javor ( Grosser Arber), který je považován se svými 1453 metry nad mořem za nejvyšší horu Šumavy ( již v Bavorsku).

Jeden z nejhezčích orlojů je třeba v begickém Lieuru ( ukazuje i příliv)...http://www.hermanci.cz/neco_z_fotaku/list/62.

Dobrý web je také.... https://www.pinterest.co.uk/k_danak/orloj/
Zdroj: Soutok
13:19
Mělník - I přes zhoršené povětrnostní podmínky dorazilo na letiště na Chloumku, kde se konala tradiční drakiáda, osmdesát závodníků. Vrcholem odpoledne však nebyli pouze draci, ale letecké představení akrobatických pilotů a letecký trenažér.
Kategorie: Zpravodajství
11:36
Neratovice – Republikové prvenství si v nelichotivých srovnávacích žebříčcích největších znečišťovatelů, jehož aktuální podobou ve středu zveřejnil neziskový ekologický spolek Arnika, udržela chemička Spolana v Neratovicích na Mělnicku. 
Kategorie: Zpravodajství
09:58
Řepín - Celkem pět nově narozených dětí přivítala na obecním úřadě v Řepíně děvčata z místní školy zpěvem. Každé miminko navíc dostalo malý dárek. Tradiční vítání občánků proběhlo uplynulou sobotu 7. října. Zúčastnilo se jej celkem pět dětí, dvě holčičky a tři chlapci.
Kategorie: Zpravodajství
07:54
Mělnicko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.
Kategorie: Zpravodajství
05:30
Každá sekačka na trávu i každý traktůrek potřebují olej. Jaký? To se dozvíte v jejich návodu. Ale nakonec stejně vyplynou otázky, na které neznáte odpověď, protože v návodu o nich mlčí. My je zodpovíme.
Kategorie: Zpravodajství
04:43
Mladá Boleslav – Německá agentura Reuters přinesla v poslední době informaci o tom, že německý koncern Volkswagen chce přesunout část produkce Škody Auto mimo Českou republiku. A že by škodovka měla platit vyšší podílové náklady za sdílené technologie. To ovšem popírá jak Škoda Auto, tak mluvčí Volkswagenu.
Kategorie: Zpravodajství

Říjen 10, 2017

16:14
Mšeno - Přednáška Češi a Němci na Kokořínsku se uskuteční tento pátek od 18 hodin v sále radnice ve Mšeně u Mělníka.
Kategorie: Zpravodajství
12:46
Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.
Kategorie: Zpravodajství
10:45
Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které letos nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 11. října pokračujeme fotkami usměvavých dětí ze ZŠ Mšeno, ZŠ Libiš a ZŠ Ledčice.
Kategorie: Zpravodajství
07:27
Mělnicko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.
Kategorie: Zpravodajství
07:23
Mělnicko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.
Kategorie: Zpravodajství
06:51
Mělník /ANKETA/ – Na bývalém řepném placu mělnického cukrovaru mezi ulicemi Mladoboleslavská, Cukrovarská a Pražská se má stavět další supermarket. Tentokrát by mělo jít o obchod řetězce Billa. Obyvatelům města se nelíbí, že by v Mělníku vyrostl další obchod nabízející potraviny. Byl by už sedmý. Radnice však nemá šanci zasahovat do záměrů majitelů pozemků.
Kategorie: Zpravodajství

Říjen 9, 2017

18:40
Již včera jsem tu zmínil výstavu kartonových modelů s názvem Markův svět, která má svoji vernisáž tento čtvrtek v 17 hodin a potrvá od pátku 13. října do 5. listopadu. Výstava jistě přinese mnoho zajímavých modelů, které mohou být i inspirací zájmové činnosti vašim dětem. Již od zítřka však můžete v muzejní kavárně, téměř až do konce měsíce obdivovat malířské výtvory Ivany Tošnarové kreslené pastelkami, ale i jinou výtvarnou formou. Hezký obrázek, co říkáte?

V Lysé nad Labem, se schyluje k těm nejlepším výstavám roku a možná stojí za to navštívit hned tu první s názvem Exotika 2017, která se bude konat od 25. do 29.10. Vstupné je  sice 120 Kč, ale jak udává průvodce, tak jde o výstavu, která prý svým rozsahem nemá v Evropě konkurenci: http://www.vll.cz/veletrh-262   Nejde samozřejmě jen o exotické ptactvo, ale najdete zde další exotická zvířata ( plazy,akvarijní ryby, levharta, lvy, opice...), či exotické rostliny apod. To vše ve čtyřech pavilonech a výstava je samozřejmě prodejní.
Zdroj: Soutok
11:48
Mělník - Na výstavě [email protected]čeraadnes.cz odstartoval preventivní projekt cílený na rizikové prostředí virtuálního světa a počítačové kriminality, který pro školy připravil tým Programu prevence kriminality Města Mělník ve spolupráci s policisty, strážníky a místním muzeem.
Kategorie: Zpravodajství
08:44
Mělnicko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.
Kategorie: Zpravodajství
06:02
Mělník – Most Josefa Straky v Mělníku bude zavřený už od začátku letošního listopadu. Je totiž ve výrazně horším stavu, než se původně předpokládalo. Bezpečnostní opatření tam dokonce nepustí ani chodce.
Kategorie: Zpravodajství
05:38
Podle zákona musí být všechny bojlery, tepelná čerpadla a elektrické kotle označeny energetickým štítkem. Z něj pak vyčtete, jak moc je tento spotřebič účinný.
Kategorie: Zpravodajství

Říjen 8, 2017

17:23

Na volby nahlíží každý různě. Je spousta pesimistů, kteří si přejí, aby to už bylo pryč, protože to je stejně k ničemu, a i když dáte někomu hlas a oni třeba i vyhrají, tak to klidně slepí s těmi, které nemůžete ani cítit. Je mimochodem zajímavé, jak úplně všechny strany vždy před volbami vědí, co občana pálí a chtějí to řešit :-)).

Stačí se podívat na ta hesla. Byrokracii odbouráváme přes čtvrt století :-). On se na papírování leckdo slušně živí a stejné je to i s ostatními zákony. Co by potom ti právníci dělali, kdyby to bylo vše takové jednoduché, jako selský rozum.

Volby jsou ale také zábavnou hrou, pokud je tak přijmete. Už jen to, že nesete ten svůj žeton ( hlasovací lístek) vhodit do hry a někdy i do místnosti, která je nejen krásně a majestátně vlastenecky vyzdobena, a kde můžete potkat třeba i známé a sousedy, ale ke které můžete mít i jiný vztah.

 V neděli po čtrnácté hodině, pak přichází hra, kterou můžete přijmout a nemusíte. Stačí třeba jen vypadnout do přírody, nebo se zabrat do jiné činnosti. Můžete ale také sledovat, jak se odevzdávají hlasy z různých lokalit ČR, jak zpočátku létají barevné grafy stran nahoru i dolu, než se trošku ustálí a podle odevzdaných okrsků můžete zkusit i předvídat, kdo bude ještě posilovat, a kdo naopak bude ztrácet. Můžete nahlížet do štábů politických stran a sledovat jejich měnící se nálady, což se jen tak běžně nevídá.


Ovšem, předpokladem je někomu fandit a dobré je nefandit jenom straně, které jste dali hlas, ale ještě i několika dalším. To tak často v praxi funguje, že volič má radost z neúspěchu některých stran a každé procento stranám, o kterých si myslí, že mohou být přínosem, nebo straně, které dal hlas jej potěší. Po sečtení můžete večer tak trochu slavit, nebo smutit, ale tím hra jménem volby končí. Dále už jen můžete sledovat, jak se to všechno vyvíjí a co to přináší, což vůbec nemusí být nezajímavé.


Už třeba v tuto chvíli je zajímavé sledovat, jak skoro všechny strany, se opět již poněkolikáté zkouší hlavně vytáhnout na toho Babiše, co se dá, aby mu ještě srazily preference. Jako-by zpravodajsky nebylo nic lepšího na pořadu dne, než pořád Babiš a Babiš. Možná, že si i sami sobě škodí, ale to ukáží za 14 dní výsledky. A co vy, máte nějaká želízka v ohni a doufáte, že se některým již téměř dlouholetým politickým stálicím protáhnou obličeje :-)?

Původně jsem tak trochu přemýšlel, že obrázky létajících draků a letadýlek tady ještě nemám, a navíc byl každý muž chlapcem, a také jsme pouštěli draky, tak bych mohl nejspíše na Drakiádu na Chloumek vyrazit a trochu se tak i projít. Jenže, věk i určitá lenost a větší smysl pro doléčení nachlazení v dnešním větrném počasí mě vedl jen ke krátké procházce. A motivy přicházely samy.

Vinaři si stěžují na počasí, blíží se sklizeň svatomartinských hroznů, a tak pohlédněme do zámecké vinice.


Odtud je již jen skok na zámecké nádvoří, kde vedle vstupní brány vidíte vlevo nejstarší část zámku, která mi vždy připomene také scénu z  německého válečného velkofilmu Stalingrad, kde si zahrál i náš herec Karel Heřmánek.


Na nádvoří mě však přivedlo tentokrát něco jiného. Halloween začíná zřejmě pomalu nabývat na síle i u nás a tentokrát mě sem přivedla pozvánka na akci především pro děti a jejich mladé rodiče. Mám pro vás připraveno opět několik pozvánek do mělnického RMM ( snad již zítra), ale tentokrát tu tedy máte pozvánku do zámeckých sklepů .-).


A že nepřeháním, tak to vidíte na fotografii. Podívejte se na sedmý (?:-)) schod a nenajdete tam pivo, jako ve veselohře Vesničko má středisková, ale již připravenou vydlabanou dýni. O svátku jsem psal loni
.

Kdo jezdíte aspoň občas vlaky, tak víte, že ČD dodávají pro veřejnost do svých stanic časopis, který vás může inspirovat k cestám po Čechách i jinam a přináší i další zajímavosti. Ten jsem sice nenašel, ale zato vím, že až do 15.10 je na lokálce mezi Mšenem a Mladou Boleslaví výluka, a našel jsem tam tento nezvyklý plakát. Co dodat? Mír byl vždy přáním většiny normálních lidí.


Podobně mě zaujal i webový odkaz na tomto autě, které nemůžete už jen pro znak restaurace Němý medvěd přehlédnout .... http://www.1000mil.eu/?page_id=259&lang=cs_CZ  Ano, příběh o zachráně lidí pomocí psích spřežení na Aljašce, kde se koná na jeho počest několikadenní závod jsem v televizi viděl. Jak vidno, existuje spousta dobrodružných i charitativních akcí, do kterých se může podle možností leckdo zapojit.

Původně jsem to chtěl vystavit až zítra, ale čtvrtek je tak brzy, že nic nezkazím, když to dám už dnes. A to je dnes úplně vše. Pohodový vstup do dalšího říjnového týdne!
Zdroj: Soutok
14:53

( pohled na vozovku od vinařské školy)

Jedním z předmětů regionální politiky je názor, že nastal čas odstranit sakury ( japonská třešeň) https://cs.wikipedia.org/wiki/Sakura z ulice Fričova, která spojuje Pražskou ulici s parkem Polabí a  s vinařskou školou.

 Možná tu měl někdo z radních nedávno při jízdě autem pocit, že je vozovka v hrozném stavu, a proto i chodci na chodníku zakopávají na zámkové dlažbě, kterou nadzvedly kořeny. Je až s podivem, jak rychle byly nalezeny důvody, že to jinak nejde ( navyšování chodníků, nebo vozovky), než sakury přemístit a už se snad ví dokonce i kam, jen občané to nevědí.

Což o to, jak to celé dopadne, tak o tom se nakonec, jako o všem důležitém ve městě rozhodne na schůzi zastupitelstva. Pokud je mi díky tisku známo, tak má být ještě provedený odborný posudek věci. To ovšem nebrání tomu, aby na věc nemohli mít svůj názor i občané, a aby tyto názory nebyly prezentovány pouze v novinách, nebo v měsíčníku radnice.

Nesdílím zrovna názor, že zejména vozovka v této nepříliš frekventované a mimochodem i poměrně romantické ulici ( je mnoho ulic s větší frekvencí provozu) potřebuje teď nutně nějaký nový povrch. O tom se ostatně můžete přesvědčit na fotografiích, které jsem dnes pořídil. Snad jen na chodníku nedaleko Pražské ulice jsou asi dvě místa, kde je třeba trošku více zvedat nohy, ale domnívám se, že řešit sakury v této ulici je momentálně zbytečné. Vždyť není snad žádný problém je vysadit zatím i jinde. Mimochodem, tvrdí se, že sakury z Fričovy ulice jsou již na konci života, a pokud platí o stromech to samé, co o lidech, tak je možná lepší je na stará kolena snad ani nepřesazovat.


( pohled z asi poloviny ulice)( detail chodníku v nejvíce poničeném místě)( nejvíce poničené místo od Pražské ulice)


(Vozovka přímo z přechodu pro chodce u Pražské ulice)Tak jsem zde v minulém článku představil opravdu  pěknou originální hudbu z Madagaskaru jménem salegy a Afrika je tu opět. Nebo se vám vybrané skladby nelíbily :-)? Dnes vás tedy pozvu na závěr článku do MKD, kde proběhne poznávací program na téma Namibie. Jiní lidé, jiná příroda, jiná mentalita, jiná kultůra, tak bohatě krásná je naše planeta, na které nám bylo propůjčeno aspoň chvíli žít.
Zdroj: Soutok