Tip: Chcete i Vy mít svůj banner nebo komerční inzerát na tomto webu? Napište nám na [email protected].

Zpravodajství

Leden 9, 2018

18:20

Milí čtenáři, žijeme tak trochu v politickém týdnu a co si budeme namlouvat, občas narazíme na lidi, kteří jsou ochotní třeba i sami od sebe zavést řeč na téma vláda, nebo na téma prezident. Stačí třeba i jen, aby se sešli družní, nebo zrovna pozitivně naladění lidé. A pokud nevyjde ani jedno, tak se dá k výsledkům dobrat na televizní obrazovce, či na netu.

Takové první rozčarování jsem zažil po volbách u voličů, kteří odevzdali svůj hlas pirátům. Tak určitě mnozí nepočítali, že strana, která měla podle nich jíti do vlády si začne dávat dostaveníčko s takovou tou slepenou antivládou jedné větší obrozené strany a několika pětiprocentních.

Možná ale, že tak trochu zatrnulo i voličům ANO, když Andrej Babiš začal nabízet spoluvládu ODS. Nikdo totiž neví, co by to udělalo a tato strana ( ANO) samozřejmě získala v minulosti i díky ,, bezvadné" politice ČSSD voliče z celého politického spektra. Poslední dobou často slýchám, že by to mělo dát ANO dohromady s SPD a byl by klid.

Problém totiž vůbec nemusí být problémem a normální lidé, se dokáží dohodnout, což u politiků moc nejde, nebo nechtějí. Většina občanů ví o SPD jenom to, že jsou proti migraci a setrvávání našeho státu v EU. A tak si lidé myslí, že kdyby fungoval docela obyčejný selský rozum, tak Babiš domluví Okamurovi jednoduchou větou: ,, Chlape, na to je vždy dost času. Zkusme nejprve vznést v Bruselu naše názory na věci a požadavky." A pak by si třeba plácli a snad by se začalo konečně něco dít.


Jenže, v politice je to těžké a známe to i z komunálních voleb. Dají to někdy dohromady strany, že jejich voliči nevěřícně kroutí hlavou.
A už se dostáváme k volbám aktuálním, prezidentským.

Nejsem asi sám, kdo to celé podle ohlasu jiných lidí považuje za frašku. Každou chvíli čtu nějaký titulek ve smyslu: Už víme, jak porazit Zemana. To ale přece není o tom, jak porazit Zemana, ale o tom, že ten vítěz bude reprezentovat zemi doma i v zahraničí a bude muset něco umět a něco znát. Ty kvízy prezidentským kandidátům v televizi, se opravdu povedli.

Poslední dobou se často předkládají grafy, ve kterých podle posledních výzkumů si velmi dobře vede pan Drahoš. To je takové takticky dvojsečné a ještě významnější, než u voleb parlamentních. Média sice správně informují občana o tom, jak si kdo vede a zároveň je to taktická hra.


Až dosud, pokud by se předvolební výzkumy nezveřejňovaly, by se klidně mohlo stát, že každý kandidát shrábne několik procent a Miloš Zeman s převahou zvítězí již v prvním kole.
Tím, že se favorizuje pan Drahoš, tak vlastně média dávají šanci, že to ovlivní voliče, kteří podpoří zejména jeho a ve finále to bude ve druhém kole na téma ,, všichni nespokojení proti Zemanovi :-).

Berte to prosím jen tak, jako zábavné filosofické úvahy o naší politice :-).
Samozřejmě, že na současného prezidenta má každý nějaký názor a už nám ukázal, jaký je. Pan Drahoš je pro mnohé lidi neznámou a snad nejvíce může imponovat, že se jedná o vědce. Samozřejmě nikdo neví, zda se bude spíše podobat jeho případné prezidentování předchozím prezidentům ( Havel,Klaus), nebo jak to bude, ale o těch překvapeních v politice, či případných projevech na internetu jsem už psal minule.


O prezidentech by se dalo psát dlouho. Někdo kdysi z recese navrhl zpěváka Karla Gotta. Zpěvák to přijal s úsměvem a zamítavě, ale na druhou stranu to zase tak zábavné není. Karel Gott ovládá jazyky, je populární ve světě, na rozdíl od mnohých jiných mu nechybí úžasná skromnost. Nevím o tom, že by někdy zpíval v předvolební kampani za nějakou stranu a vždy zdůrazňoval, že všechna ocenění, která kdy dostal, tak je dostal za zpěv. Tak nějak vypadá známá a populární osobnost, mnohými oblíbená.

Bohužel člověka napadne málokdo další. A co třeba také jednou nějakou krásnou a moudrou ženu? On je problém, že v okamžiku, kdy je někdo politikem, tak se jen obtížně stává oblíbencem všech. Na druhou stranu si lze náklonnost do jisté míry získat.

Na závěr mám pro vás takovou perličku. V televizi jsem již viděl mnoho cestopisů, známe hezké malované obrázky na domech od sousedů i poslední dobou od nás a vždy se najde něco nového, co nás překvapí a o čem se snad nic nenatočilo. Škoda to neznat a nevidět :-) Tak prý vypadají hroby v Rusku. Můžete se třeba podle vlastního vkusu někdo inspirovat. Vybral jsem jen několik málo snímků těch prostších hrobů. Smyslem je, aby se čtenář s možná pro něj neznámou informací seznámil a nejde o přehlídku fotodokumentace.

Zdroj: Soutok

Leden 8, 2018

18:22
Již na Nový rok jste se mohli seznámit s programem Mělnického regionálního muzea na měsíc leden. Ve čtvrtek startuje výstava Dykův kraj na historických pohlednicích a to je jeden z důvodů, proč nejen tuto výstavu, ale i samotný program připomínám znovu, včetně bližší informace ohledně další výstavy, která se již týká týdne příštího.

Dalším důvodem je fakt, že v pátek 12. ledna začíná v Lysé nad Labem první výstava roku, což si zaslouží také podrobnější informaci. Již je to aktuální. Vlakové spojení do Lysé nad Labem je časté, rychlé a levné, především díky jízdence PID.

Nakonec přidám něco, co má ještě čas, ale je dobré se na to připravit. Pokud jste příznivci akce Zimní přechod Nedvězí , tak si pozorně přečtěte článek, kterému dnes věnuji pouze odkaz ....

http://kct-vht-melnik.webnode.cz/news/nanga-duba-nedvezi-27-1-2018/  Uvnitř je důležitá informace ohledně dopravy.

A to je dnes vše. Sledujte i další komunitní weby, které se zabývají životem v našem regionu: ...  http://melnicek.cz/

https://www.isoutok.cz/   http://neratky.cz/   http://www.neratoviny.cz/

Zdroj: Soutok

Leden 7, 2018

14:50

Milí čtenáři, to se tak někdy blogeru stává, že najednou není o čem psát a důvodů je spousta. Není to jenom tím, že třeba stránky akcí pro rok 2018 města Mšena jsou s vyjimkou jedné akce prázdné, že je v Lysé nad Labem na výstavišti jen jedna lednová akce, že ani pivovar Lobeč nic nepořádá, protože jede na pivní soutěž kamsi k Táboru, že třeba ani jiná média zrovna moc nemotivují, ale je to také tím, že se musíme flexibilně přizpůsobovat pracovním úkolům, máme i své osobní plány a úkoly, a v neposlední řadě žijeme někteří skutečně volbou prezidenta.

Málokdo si to uvědomuje, ale pokud si pamatujete, tak na toho člověka budeme hodně dlouho koukat, pozorovat, jak se chová, co říká, zda je aspoň trochu sám sebou, nebo jen nějakou figurkou, která šlape podle představ některých mocenských sil uvnitř parlamentu a senátu. Spousta lidí v tomto státě se o politiku vůbec nezajímá a nechávají se snadno ovlivnit médii, především televizí. Dokonce občas slyším ty otázky:

,,Proboha, zase máme volit, proboha koho ? Ten Zeman z nás udělá Rusko-čínskou kolonii, Topolánek má neuvěřitelnou drzost kandidovat, ten mladej čudla, se chová, jak mistr světa a sází na svůj věk, ostatní blekotají pomalu tak, jako bývalí politici, a tak asi toho Drahoše, kterého vůbec neznáme". :-)) Jenže, ono to chce také vážení vkročit do toho, co říkají nelibě sami politici.

Moje generace byla zvyklá, že pokud jsme chtěli slyšet něco, co jsme v naší televizi a našich novinách mít nemohli, tak jsme to mohli najít v zahraničním vysílání pro naši zem. Dnes nic takového není, ale sami politici říkají : ,, Najděte si to na webu." Ano, on to za vás nikdo většinou hledat nebude. To se stává málokdy, že se podaří, že nějaké známé tiskové médium dá odkaz na nějaký web, kde jsou poněkud jiné názory, než ty, které se v národě, nebo v regionu prezentují.

Hromadu takových jiných zpráv, než jaké můžete slyšet v televizi si musíte nějak najít na webu, popřípadě si je lidé posílají v e-mailech, a pak je dobré si je občas třeba i ověřit. Tedy, pokud nejsme líní na něco klikat, něco hledat, a něco ověřovat.

Víte třeba, že Vánoční projev prezidenta republiky Miloše Zemana, se dostal i na německé weby s německými titulky a samozřejmě, se k tomu vyjadřovali i němečtí občané?

Dal jsem si trochu práce a nebylo to vůbec snadné najít, ale povedlo se .....

http://www.pi-news.net/2015/12/weihnachtsansprache-von-tschechiens-praesident-es-ist-eine-organisierte-invasion/

Ani jsem to moc nečetl. Tak jistě, posílají Merkelovou k ledu, závidí nám prezidenta, ale na druhou stranu .... Co si o týden dříve než u nás zvolili, tak to si zvolili. Tak ať nebrečí.

Viděl jsem také takový zajímavý článek o tom, že naše společnost je již dávno rozdělená. Prý to řekli nějací sociologové, ale nemám zájem to teď hledat a ani nechci, aby mě někdo obvinil, že vkládám některým lidem do úst to, co neřekli, a že oblbuji čtenáře. To vše tu už v minulosti zaznělo v méně závažných tématech a samotní komentátoři tehdy pravili, že si snad z lekce vezmu poučení. On totiž občas člověk nemůže ani kecnout jinak ve špatné náladě, aby to někoho pěkně nedopálilo.

A tak to napíši, jako anonymní myšlenku. To se snad může, ne ? Názory jsou od toho, aby mezi nimi lidé vybírali ten, který je jim nejbližší. Mimochodem a především chci čtenáře upozornit, že si ani nemyslím, že to je zrovna dobře napsané, ale určitě to, co vzniklo na vysokých místech stojí za zmínku. Vždyť to píši stále, že je to tam boj o moc :-).

Často se mluví o „rozdělené společnosti“ v souvislosti se zvolením prezidenta Miloše Zemana a vyhraněnými postoji jeho příznivců a odpůrců. Jak se na to dívá sociolog?  

Přímá volba prezidenta rozdělila národ. To není přesné. Přímá volba ukázala rozdělení společnosti, které už existovalo. Na jedné straně elita národa, vzdělaní, bohatí, herci, umělci, inteligentní a kultivovaní lidé, žijící z dotací a státních či korporativních rozpočtů. Na straně druhé, řemeslníci, chlapi z fabrik, podnikatelé, servírky, kadeřnice, zdravotní sestry a masa dalších obyčejných lidí, kteří těm vznešeným, svojí prací, svými daněmi, platí jejich pohodlný život. Pokud se někde příznivci Zemana ozvou, jsou označováni za "nácky" A tito obyčejní lidé najednou zjistili, že mohou elity přehlasovat ! ! ! 

To je skutečný důvod, proč Miloš Zeman, ač si jako prezident počíná velmi dobře, vyvolává takovou nenávist v části společnosti. To je naprosto revoluční zjištění... Za tři roky ve funkci prokázal, že bude-li na druhé funkční období kandidovat, český národ jej opět zvolí. A to by byla pro všechny "havloidy a sluníčkáře" přímo katastrofa.... Pro vládnoucí elitu je Miloš Zeman živou připomínkou, že i ona může být, v demokratickém systému poražena. 

Tak to je z tohoto prvního lednového víkendu roku 2018 vše a nezapomeňte, že toho koho zvolíme budeme asi 5 let vídat na obrazovce. Mimochodem, pokud jste četli ten můj komentář na tak trochu anonymní plejádu kandidátů, kteří mě osobně nijak nezaujali, tak jsem jedno jméno nekomentoval a málokdo ví, o jakého člověka jde. Také jsem celkem politický lenoch a raději věřím tomu, co vidím, třeba ve čtvrtek večer na TV Barrandov, nebo tomu, co si přečtu v komentářích na serverech. Když už vás nějaké jméno na kandidáta napadne, tak si zkuste o něm něco najít, třeba nějaký jeho projev na youtube a možná budete překvapení.

Jinak chápu, že už leckoho ty hradní fanfáry dráždí a nejsem vyjímkou :-). Vydržme ještě 14 dní a doufejme, že prezident bude zábavný a bude sdílet zájmy lidu ČR a nikoliv nějakých jinozájmových skupin.

Zdroj: Soutok

Leden 4, 2018

19:31

Jak jinak začít, než volbou prezidenta. Vždyť jsme již mnozí obdrželi volební lístky a již příští pátek nás to čeká. Vlastně budeme po třech měsících stát opět u volebních uren. Tyto prezidentské volby však budou jiné. První dva porevoluční  prezidenti byli zvolení v parlamentu a občan přijal hotovou věc. Třetí prezident Miloš Zeman zvítězil po druhém kole v prvních přímých volbách, kdy z kandidátů mohl vybírat demokraticky sám lid a od té doby je kolem prezidenta skutečně rušno.

Stačí jen vzpomenout na úvahy některých politiků, kteří se buď domnívali, že by prezident neměl mít takové pravomoci, jako měli prezidenti dosud, nebo že by příště měl volit prezidenta zase raději parlament, protože voliči tomu všemu stejně nerozumí.

 Tyto volby budou tak trochu o tom, zda byli voliči s Milošem Zemanem spokojení, ale je to samozřejmě boj o moc a tak to bude při kampaních v TV podobně ostré, jako při parlamentních volbách. Zkrátka, to co by jindy u někoho jiného nevadilo, teď vadit bude. Je asi devět někdy až téměř lidem neznámých, nebo alespoň snad až na vyjímku politicky neznámých,  kandidátů, ale nejspíše se bude řešit důvod, proč už nemá být podruhé zvolený Miloš Zeman :-).


Sotva si uvědomujeme, že už se píše rok 2018 a přichází další ( 2015 Jan Hus, 2016 Karel IV., 2017 Marie Terezie), ale tentokrát opravdu velké slavné výročí. Dne 28. října 1918, se zrodila Československá republika, což je rovných 100 let. Tehdejší prezident a tatíček národa nebyl již žádný mladík a svoji prezidentskou funkci vykonával prakticky až do své smrti v roce 1937. TGM se dožil 87 let.


A nakonec se dnes podívejme podrobněji na prvé akce roku v RMM. Vstupní prostory budou do začátku února patřit výstavě žáků, kavárna nabídne fotografie PhDr. Miloslavy Havlíčkové, tentokrát z Kuby a dnešní písemný příspěvek věnuji výstavě Dykův kraj na historických pohlednicích v malém sále.

Výstava u příležitosti 140. výročí narození Viktora Dyka připravená ve spolupráci se sběratelem melnicensií Milanem Honzíkem.Datum konání: 12. 1. 2018 - 11. 2. 2018Místo konání: Regionální muzeum Mělník, nám. Míru 54Typ akce: trhy, výstavy, veletrhyOrganizátor: Regionální muzeum MělníkDoba trvání: 31.0 dníPlné vstupné: 20 KčSnížené vstupné: 10 KčMalý sál Regionálního muzea Mělník bude na začátku roku patřit historii našeho kraje. Výstava s názvem Dykův kraj na historických pohlednicích se koná v rámci oslav výročí 100 let od vzniku Československa a od skončení 1. světové války. Představí život a zejména literární dílo zdejšího významného rodáka básníka, žurnalisty a politika Viktora Dyka (1877 – 1931), který v desetiletích před „Velkou válkou“ patřil k hrstce domácích aktivistů věřících v možnost existence samostatného českého (potažmo československého) státu.
Na výstavě prezentované historické pohlednice návštěvníkům nastíní bývalou podobu a postupnou proměnu Dykova rodného kraje. Vystaveny budou rovněž předměty z pozůstalosti V. Dyka vč. rukopisných konceptů a korespondence jeho manželky. K vidění budou také některá z básníkových publikovaných děl. Výstava vznikla díky spolupráci muzea s panem Milanem Honzíkem - sběratelem melnicensií.
Slavnostní zahájení výstavy se koná ve čtvrtek 11. 1. od 17:00 hodin v malém sále muzea.
Zdroj: Soutok

Leden 1, 2018

23:01

Jestli-že jsme si v roce 2016 připomínali zde na Mělníku 700. výročí narození Karla IV. , tak v dubnu 2017 zajel Soutok do Prahy, aby zde mimo jiné sháněl výroční turistickou vizitku s Marií Terezií od jejíhož narození ( také květen) uplynulo 300 let.
http://soutok.blogspot.cz/2017/04/velikonoce-ve-zlate-praze-jiz-pred.html.

Před koncem roku 2017 jsem do Prahy zavítal znovu ( článek) a znovu je tu Marie Terezie. Tentokrát v dvoudílném velkofilmu ....
https://www.csfd.cz/film/485135-marie-terezie/prehled/
...., jehož první část jsme mohli před malou chvílí na televizní obrazovce shlédnout a druhá část je již zítra. Dle mého názoru, se jedná na rozdíl od jiných nedávných pokusů v oblasti historických filmů zatím o velmi zdařilé dílo, čímž zvu čtenáře ke druhému dílu v úterý 2.1. ve 20 hodin.

 A protože ty články o Praze, jakož i moje dvojí vycestování za její vizitkou a současný velkofilm na obrazovce do sebe tak krásně symbolicky zapadají, tak mě napadlo v úvodu nového roku 2018 tuto symboliku užít i jako úvodník k představení prvních akcí v místním RMM v měsíci lednu. Konečně, historie je nesmírně krásná i poučná věda, které se dotýká v některých článcích i Soutok a nejen v těchto níže uvedených.

 Obklopuje nás na každém kroku, v časopisech, knihách, filmech a najdeme ji i na výletech u nás, nebo i jen kousek za hranicemi. Vždyť i Lužice a Rakousko, stejně tak, jako Horní Falc, či Donínsko a mnoho dalších míst za hranicemi i dále od nich jsou místy, které byly našim společným územím a jistě z toho můžeme mít pěkný pocit. Pokud také rádi cestujete a třeba i občas k sousedům, tak vám přeji,ať si přivezete vždy příjemné zážitky ze setkání s krajinou i s lidmi.

http://soutok.blogspot.cz/2015/08/soutok-byl-v-hlavnim-meste-monarchie.html
http://soutok.blogspot.cz/2017/07/melnik-vdeci-za-povyseni-na-mesto-krali.html

Zdroj: Soutok
17:31Posledním dopravním hitem Mělníka je možnost přímého spojení do Slaného a Kladna v rozumnou dobu a za slušný peníz. Od začátku prosince máme možnost jet každý pracovní den v 9.33 dopoledne a o víkendu v 9.00 do Slaného a Kladna přímou linkou za rozumných 32 a 40 Kč v jednom směru.

 Návrat stejnou linkou číslo 617 je poněkud neobvyklý. Poslední přímý spoj do Mělníka odjíždí v pracovní dny z Kladna ve 12.20 s příjezdem ve 13.58 do Mělníka a o víkendu to je v 16.50 s příjezdem v 18.25, což je pro víkendové turisty docela zajímavý čas.

Vzpomněl jsem si několik let nazpět na svoji návštěvu u našeho největšího menhiru u obce Klobuky v Čechách, což je právě nedaleko Slaného a zapřemýšlel jsem, zda bych nějak mohl využít výhodně železnice, nebo autobusu. Mimochodem, není tam jen menhir, ale je tam těch věcí k návštěvě více ( Peruc ,Panenský Týnec, Louny). A víte, jak tedy mé pátrání dopadlo? Nijak slavně, spíše naopak.


Když vyjedete v pracovní den z Mělníka linkou číslo 617 v 9.33, tak přijedete do Slaného asi v 10.37. Odtud vyjíždí k ,,menhiru" a do Panenského Týnce v 10.45 autobus a další až ve 14.30! Tato linka už není v PID a vůbec nečekejte, že do Slaného přijedete s dostatečným předstihem na přestup, neb budete možná ještě chvíli hledat stanoviště následné linky.

Řeknete si: ,, Fajn, tak když pojedu o víkendu v 9 hodin, tak to chytnu v pohodě." Omyl, linkový autobus jezdí jen v pracovní dny. A co tedy do Kralup linkou 466 přes Spomyšl, a pak přímo vlakem až k cíli? O víkendu jezdí do Kralup jedna spoj v 16.25 a jinak nic, ale vyberme si třeba jen zítřejší pracovní den, kdy má někdo ještě volno.

A zase nic nenavazuje. Přímé vlaky z Kralup ke zmíněným cílům odjíždí v 8.51 a v 11.51 z Kralup. A jak to jezdí v pracovní dny z Mělníka? První spoj linky 466 v 6.30 s příjezdem už v 7.30 do Kralup. Druhý v 8.10 s příjezdem v 9 hodin, což už je pozdě. Třetí v 10.10 s příjezdem v 11 hodin, což je 50 minut čekání a už máte poledne. Prostě mám pocit, že levý břeh Labe ve vztahu k Mělníku PID nějak nezvládla. Ano, dá se ještě jezdit zdlouhavě do Kralup vlaky, ale kde to jsme.

. Do Roudnice je to v pracovní dny od Mladé Boleslavi podstatně lepší, ale o víkendu jede první autobus do Roudnice až v 11.15. Na koridor ve směru do Německa a na Karlovy Vary, tak budeme i nadále užívat železniční trať číslo 072 s nejčasnějším prvním víkendovým příjezdem do Ústí až někdy v 7.50. V tomto ohledu se tedy zdá, že PID zrovna nějak nezazářila a nemotivuje lidi k tomu, aby nechali auta doma, pokud se vypraví k některým bližšícm cílům.

Na druhou stranu je fajn,že máme takové super spojení na Prahu a potažmo k opravdu vzdáleným cílům, což užijeme především v létě, kdy nás dlouhý bílý den zve i ke vzdálenějším cílům.
Zdroj: Soutok

Prosinec 31, 2017

14:16


A je tu Silvestr. Trošku jsem si dnes hrál a vytvořil jsem na úvod takový pohled, který má aspoň částečně představovat tu směsici hudby, která je mi blízká. Aktéry není třeba představovat a pokud vám tři obrázky nic neříkají, tak stačí trošku zajít nazpět do různých seriálků a článků o etnické hudbě. Kromě světoznámého rocku a popu je málo známá melodická taneční hudba z různých koutů naší modré planety prostě super, ač i tady musíme vybírat. No tak dobře
Zdroj: Soutok

Prosinec 30, 2017

19:13

Vánoce, to je i čas pohádek a asi jste si již mnozí všimli, že se velmi často točí na Kokořínsku, poblíž Liběchova, ale někdy samozřejmě třeba i v Česko-Saském Švýcarsku, apod. Jednou z nich je například pohádka Láska rohatá z roku 2009, která byla zrovna nedávno v televizi a snad jste poznali, že se tam objevil skalní útvar Harfenice poblíž obce Želízy.

Vánoce jsou také časem návštěv,  ale i výletů, nebo jen procházek. Mně se dnes podařilo tyto možnosti spojit a díky tomu tady máme vlastně takovou pozvánku na výlet nedaleko od našich domovů, což v tomto případě dokonce souvisí i s těmi vánočními pohádkami.

Do Štětí jezdí dnes z Mělníka přes Liběchov autobus číslo 369 snad každých 30 minut až hodinu, vlak poměrně také často, a když pominu i vlastní autodopravu, tak vlastně není co řešit.


Liběchovsko proslulo hlavně díky skalním plastikám sochaře a zámeckého kuchaře Václava Levého, který v tamních lesích vytesal do skal v polovině 19. století svá čtyři díla, která jsou vyhledávána návštěvníky z celé republiky. Harfenice, Had, Čertovy hlavy, nebo jeskyně Klácelka, to jsou zkrátka výtvory, které tu vznikly v době, kdy Liběchovu vládl Antonín Veith
... https://cs.wikipedia.org/wiki/Anton%C3%ADn_Veith


Existuje sice okruh po modré tustické značce v délce 12 km, který vás provede kolem všech čtyř zmíněných objektů, ale osobně doporučuji i jinou variantu, která vás provede podle říčky Liběchovky.

Od autobusové zastávky před restaurací Beseda, se vydáte parkovou alejí, která vás povede kolem fotbalového hřiště a místního autokempu po zelené značce do části zvané Boží Voda. Kdysi zde byly malé lázně, ale dnes zde najdete již jen malou kapličku u cesty, poklidnou komunikaci a pod vámi zůstanou rybářské sádky, odkud na Vánoce také putují k prodejcům kapři, nebo si je snad ještě dnes můžete vybrat přímo zde.

Za nimi se můžete rozhodnout, zda se nejprve vydáte po modré značce na Klácelku, nebo zda budete pokračovat stále po zelené kolem zahradnictví ( účiliště) a dále podle Liběchovky ke koupališti v obci Želízy. Po několika desítkách metrů minete v rovném směru turistickou křižovatku, projdete kolem dvou obrovských vil a dojdete na křižovatku, kde odbočuje vlevo žlutá značka, po které se vydáte.

Žlutá je takovou zkracující spojnicí na modrou okružní značku, která vás dovede k plastikám Harfenice a Had.


Právě Harfenice si zahrála ve zmíněné pohádce ( pojmenováno podle sedící ženy, která měla hrát na harfu).

Patří k ní vedle těch masek ještě tato jeskyně. Až půjdete k Hadovi, tak si ohlídejte levou stranu cesty, kde objevíte obličej sfingy, který však není dílem Václava Levého a je mladšího data.


Střední část Hada podlehla poměrně brzy přírodním vlivům, ale všimněte si na plastice i velké sekery nad touto částí. Možností pokračování je více, ale my se vrátíme až na rozcestí k vilám a odtud zajdeme přímo na hlavní silnici do Želíz. To jsme již opět na okruhu ( modrá značka), který nás přes Čertovy hlavy a Klácelku dovede zpět do Liběchova.


Ještě před obcí si všimněte vlevo těchto mokřadů.


Krátká naučná stezka se v únoru jen bělá, když začnou kvést sněženky a bledule. Na snímku je i část povalových chodníků, které tu podle Liběchovky vedou.


Vysoko nad obcí Želízy najdete Čertovy hlavy a je od nich dnes takovýto výhled. Vpravo mimo záběr je ještě hora Říp.


Čertovy hlavy byly celá desetiletí ukryty v lese, nebo alespoň v poslední fázi bránili divákům trošku kmeny stromů. Jedná se ohledně jejich velikosti o plastiku světového významu.


Dnes jsou opět po více než 100 letech ( také je tu někde článek)  vidět až ze silnice. Bohužel byl jižní svah dnes velmi blátivý a dalo mi to při prudkém sestupu zabrat. Doporučuji v podobných podmínkách tuto cestu spíše k výstupu, nebo se možná vrátit do obce a pokračovat vsí obchvatem.


Ze Želíz na Klácelku, se opět zase chvíli stoupá, ale pak vás čeká tento romantický lesík, který však vyžaduje trochu soustředění a zejména pokud jdete s dětmi. Nejde o exponovaný terén, nehrozí závratě, ale odbočení z cesty může být osudné. Jsou tu totiž hluboké skalní strže. Nejde však o dlouhý úsek, ale snad jen o 100-200 metrů. Hlídejte si hlavně děti a psy.


Klácelka je velmi zdobným útvarem. Kromě soch a plastik venku na vás čekají výjevy ještě uvnitř jeskyně na stěnách. Dobré je mít baterku, nebo fotoaparát. Také jsem někde zde již o ni psal podrobněji, ale pro ty zvídavější je snad nejrychlejší web....
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kl%C3%A1celkaOd Klácelky sejdete dolů na státní silnici , dáte se vlevo ( docela dobrá cesta podle ní) a teprve asi po 100 metrech ji přejdete. Modrá značka vás dovede podle velkého rybníka opět do Boží Vody, odkud se vrátíte po stejné cestě, jako jste vyšli.


Boží Voda s jedním ramenem Liběchovky působí romanticky. Na celou procházku počítejte tak s dobou 2,5 hodiny. Výhodou je, že můžete okruh různě zkrátit a některý z cílů třeba i vypustit.To byla tedy taková výprava do míst pohádek, do krásné lokality poblíž Liběchova jen nedaleko našeho města. Liběchov má i info centrum, několik restaurací, zámek s parkem, kostelík, kostel, hřbitov, vlakové nádraží, řopíky ( bunkry), ale to by byla zase jiná písnička.


Včera jsem konečně objevil plán návštěv legiovlaku pro rok 2018 a konečně je tam i Mělník, ale i nedaleký Brandýs nad Labem, nebo Poděbrady. Soutok navštívil legiovlak již letos v květnu v Kolíně ( je tu článek a fotografie) a v roce 2018, také v květnu bude vlak u nás. Součástí projektu je i fakt, že čas od času přibude i nějaká ta replika nového vozu, tak se necháme překvapit. Ostatně, lokomotivu legiovlaku jsem v Kolíně neviděl.

Zdroj: Soutok

Prosinec 28, 2017

11:59

V dubnu 2013 jsem vám v článku .... http://soutok.blogspot.cz/2013/04/petr-jirasek-jeho-knizka-mlyny-na.html psal o tom, jak jsem se seznámil s amatérským spisovatelem Petrem Jiráskem z okresu Praha-západ.
 Na první pohled nic zvláštního. To se přece někdy stává, že zavadíte o lidi, kteří mají nějaké vědomosti, nezbytné materiály, zkušenosti, potřebnou podporu, nezbytné peníze na zakázku, klid na práci a jsou schopní v nějaké kvalitě přijít s knížkou určitého žánru, která nezřídka mívá odborný charakter.
 To píši proto, že samozřejmě najdete v knihách a v antikvariátech také beletrii, která sice neklade na autora potřebu něco dokumentovat a zjišťovat, ale možná se netěší takové popularitě, jako literatura věděcká, literatura faktu. Petr se mi o Vánocích ozval znovu a já si uvědomil, že mi právě zaslal skutečně zajímavý materiál na článek. Podívejte se, co to udělá, když má nějaká obec alespoň jednoho aktivního penzistu, kterému nechybí zájem.

Petr se v minulosti věnoval obci ve které žije a pokoušel se její historickou tvář přiblížit současným občanům tak, jako se o to pokoušíme zde u nás na Mělníku za pomoci místních historiků, sběratelů starých pohlednic a fotografů. Velmi ho zajímaly staré nápisy na hrobkách a stejně tak rád vyprávěl o neprozkoumaných podzemních prostorách v katastru obce.

Nejdříve si obstaral dostupnou odbornou literaturu, která vám pomůže luštit různé druhy písma a začal dokumentovat nápisy na historických hrobkách v sousedních obcích i doma. Letos se mu podařil opravdový úlovek, který bude mít možná jednou dopad na turistický ruch v obci. Petr si totiž občas pomůže ve výzkumech i pomocnými nástroji. a v současnosti je v kontaktu s odborníky, kteří se jak zabývají podzemím, tak mají zkušenosti s nálezy koster a zachování jejich hrobek. Vy si můžete přečíst přímo originály na stránkách Tuchoměřického měsíčníku. Jde o letošní čísla 11 a 12 na straně číslo 5, která je mu vyhrazena. http://www.tuchomerice.eu/zivot-v-obci-1/tuchomericky-zpravodaj/?ftresult=zpravodaj

Inu, stačí jeden schopný člověk, který je ochotný se vrhnout do výzkumů a může to dokonce znamenat i změnu atraktivity nezajímavé obce pro turistický ruch, pokud si tamní radní uvědomí skrytý potenciál. A já si opět musím vzpomenout na podzemní prostory v Mělníku i v jeho blízkém okolí. Myslíte, že to nebude nikoho nikdy lákat zjistit, jak to tam vypadá ? Že to není možná velká spící turistická atrakce, která čeká na lidi, kteří dají pokyn k jeho výzkumu?


Udělejme to právě teď a nečekejme další desetiletí. Vždyť už jen osvícení té myšlenky samotným vlastníkům sklepů je první krok. Ani tu již nechci psát znovu to, co jsem tu snad stokrát napsal, protože je to jak házení hrachu na zeď. Existuje spousta způsobů motivace vlastníků, pokud se ovšem chce.
Zdroj: Soutok

Prosinec 27, 2017

14:18

Nemohu o sobě prohlásit, že jsem nějaký čtenář a přesto mám ke knihám vztah a zejména o Vánocích, kdy se člověk nemusí tolik rozptylovat povinnostmi, tak minimálně jednu přečtu.
Přečetl jsem i knihu Martina Klihavce s názvem Mělník na starých pohlednicích II a byl jsem nadšený, jakého máme na Mělníku v současnosti zapáleného městského historika a kronikáře.

Funkce kronikáře a historika je totiž věc jedna a zájem, aktivita a znalosti jsou věc druhá. Žijeme dnes v takové dravé době, kdy spíše vznášíme kritiku, než chválíme a ono je to na jednu stranu správné. Jednou jsem tu obdržel výtku, že prý dělám Mělníku občas medvědí službu, když jej začnu srovnávat s jinými městy a občas něco kritizovat. Jak ale chcete docílit, aby se někdo vlivný nad něčím zamyslel a třeba to po vzoru jiného dělal jinak a lépe? Nelze jen chválit to, co se povedlo a ani by takové články nikoho nebavily.

Na druhou stranu je příjemné chválit a je škoda, že někteří lidé, se umí ozývat jen v případě kritiky. Jedna pochvala dokáže hrozně moc a umí potěšit mnoho lidí, nebo i dodat inspiraci. Vzpomínám si třeba na to, jak jsem kdysi jakési firmě z Benešova v dobrém rozmaru pochválil jejich potravinářský výrobek,, Baštýřské štrycle" a dostal jsem zpět krásný děkovný e-mail i s jakousi pozvánkou do jejich firemního skladu
Zdroj: Soutok

Prosinec 25, 2017

14:43

Máte po včerejšku tolik knih, že to již není kam dávat ? S tím se jednoho dne setká každý, kdo má rád knihy, četbu pro pobavení i pro vzdělání. Dnes již nemusíme vyhazovat knihy do popelnic, tahat je někam do antikvariátu, nebo je pálit, ale můžete je odnést třeba i někam do sovího hnízda, jak by se to dalo dnes moderně pojmenovat. První soví budka pro knihy totiž vznikla v našem okrese dle tisku v Mlékojedech... http://www.mojenera.cz/miniknihovna-v-mlekojedech-zahajila-provoz/


U nás je takové místo na nádraží ČD u vchodu na peron. O jiném nevím, nebo se o tom nějak nikde nepíše. A tak je tu možnost vlastně vykonat dobrý čin, který vůbec nemusí být jen na Štědrý den. Můžete knížkou někoho potěšit a hlavně není knížka nikde bez užitku zastrčená v knihovně, ale může ještě sloužit, což je její úkol. Ovšem, otázkou je, zda opravdu skončí tak, jak má a nikoliv někde ve sběru, nebo jako nepříliš vhodný papír pro podpal.

O knize se někdy říká, že je to nejlepší přítel člověka a můžeme k ní mít i jistý citový vztah, ale jistě najdeme v domácí knihovně něco, o čem ani nevíme, že to máme.


Mnoho lidí, zejména s dětmi a psy včera vyráželo k lesu, aby přinesli jídlo pro lesní zvěř. I to je docela hezký zvyk, ač nevím, zda za současných podmínek, se to tam nebude jenom tak povalovat a hnít.


Pokud přijdete od Blat ke psímu hřbitůvku a dáte se vlevo směrem na Hleďsebe ( žlutá turistická značka), tak dojdete k jedněm z nejbližších lesů v sousedství města. Hned první šikmá odbočka vlevo vás povede do míst, kde kdysi dávno stávala jakási hájenka.


Asi po 50 metrech dojdete k tomuto místu, které je historicky významné. Sem totiž byla svezena nevybuchlá munice z druhé světové války a byla dodatečně odpálena. V důsledku toho vznikly po obou stranách cesty dvě hluboké jámy a zbytek po této akci je patrný dodnes. Jen asi o 100 metrů dále je z cesty do Hleďsebe další odbočka vlevo, která vás přivede ještě k další takové jámě a právě k onomu krmelci ( obrázek), kam včera kráčelo neuvěřitelné množství rodin.


Dokonce se mě ptal automobilista, že tu má někde sraz s nějakými lidmi a prý to má být u nějaké jámy. Odbočil o trochu dříve, ale skrze les jsme později viděli společně neskutečně velikou skupinu dětí a dospělých, kteří sem kráčeli za zmíněným úmyslem.


Podívejte se tedy aspoň na maličké skupinky, které sem v průběhu časného odpoledne chodily.A nakonec něco s plakátu. Kdo má zájem o tradiční Kelský biatlon jen den před Silvestrem, tak zde je pozvánka. Ještě jsem někde zahlédl, že ve stejný termín ( 30.12.) si vyrazí na Říp také turisté a bývalo zvykem pořádat na Nový rok na stejný vrch také cyklistickou oficiální vyjížďku.

Teď se tedy již věnujte dárkům a televizi, hodování a nezapomeňte se i občas provětrat, což je zdravé. I venku můžete zažít zajímavé chvíle. Potkal jsem včera odpoledne velmi inteligentního muže ve věku 90 let, který asi před dvěma lety ztratil ženu, a protože jsme měli společnou cestu, tak jsme si povídali. A víte, co mi nakonec řekl?

 ,, Děkuji Vám, že jste mi byl ochotný věnovat část svého volného času. To je můj největší vánoční dárek." A věříte, že jsem měl za ta slova nejen velkou radost a opět si rozšířil obzor, ale znovu jsem si uvědomil, jak je důležité nebýt osamělý, mít známé, přátelé, a že nám to v našem věku připadá někdy samozřejmé, což rozhodně  samozřejmé není. Někdy se hádáme kvůli věcem, na které po čase ani nevzpomeneme a pokud nám osud dopřeje vyšší věk, tak jsme rádi za každou spřízněnou duši.
Zdroj: Soutok

Prosinec 22, 2017

16:15

Milí čtenáři, vím že v tuto chvíli již mnozí z vás dokupují poslední dárky, staví a zdobí stromky, balí dárky, nebo dolaďují vánoční potravinové menu, ale není vůbec od věci si na chvíli udělat čas a podívat se, co se kde připravuje.

Jak jistě víte, tak v RMM probíhá velká výstava vánočních ozdob, která má zachytit období 1880-1980, ale již tady mám delší dobu k disposici výhledový program na celý příští rok. Jistě budu mít později i program přímo na leden 2018, ale nyní máte tedy možnost nahlédnout do takového celoročního přehledu, který může samozřejmě ještě doznat nějakých drobných úprav.


Kamarád  mě  už upozorňoval, že na Nedvězí by se mělo jít v sobotu 17. ledna, tak jsem si sem dovolil otisknout také  stránku s akcemi mělnických turistů pro rok 2018. Pokud rádi chodíte pěšky a potkáváte na akcích staré přátelé, tak je to i zajímavá nabídka masových a poeticky pojmenovaných pochodů.


A nakonec jsem dnes zařadil nejbližší akce v lednu 2018, jaké se chystají na výstavišti v Lysé nad Labem. To je dnes vše a snad je to  i takové malé zpestření mezi těmi přípravnými vánočními akcemi. Jak bude čas, chuť, nějaký nápad, nebo i třeba akce, tak sem snad zase něco dám
Zdroj: Soutok

Prosinec 21, 2017

00:24

Prosinec 18, 2017

00:23

Od pátku do neděle, se konaly na náměstí Míru tradiční Vánoční trhy a podle svědků to byla opět hezká akce, jako minulý rok. Podařilo se mi najít čas k ochutnání atmosféry jen chvíli před nedělním západem slunce a zde je tedy několik obrázků.


První fotografie patří tradičním řemeslníkům......., nemůže chybět atmosféra u betlému, ...


... a tradiční koše s plápolajícím dřívím, kde je možné se v případě potřeby i trochu ohřát.


Tento nám již trochu dohoříval a na konci akce měl již nárok :-).


Při pohledu do programu čtu slovo Karmína. To tedy byli zřejmě učinkujicí na scéně v době mé přítomnosti.Následovalo několik stánků, ale koníčky pana Brože jsem již nezastihl.
Zde ještě nějaké snímky pro představu účasti v nedělním podvečeru.
Kolotoč byl opět na místě a zrovna mě tak napadá, že bych zde měl i připomenout, že odpoledne došlo i ke krátké sněhové vánici.
Byl jsem však i zvědavý, jak zase po týdnu pokročily práce na starém mostě a prošel jsem se opět do Rybáří.


Trochu neobvyklý pohled na zasněženou krajinu pod Mělníkem, městem s nejteplejším klima v republice.


Jak tedy můžete vidět, tak pracovníci se v některých místech podívali již slušně do útrob mostu.Takový pohled, se nám samozřejmě nikdy za našeho života nenaskytl.


A jedna romantika zákoutí na závěr. Do posledního předvánočního týdne vám přeji obzvlášť pevné nervy a rozvahu. A to nejen v práci, ale i při nákupech dárků a nezbytných potravinářských zásob.

Zdroj: Soutok

Prosinec 12, 2017

19:07

Tak, a jsme zase o rok starší, ale máme před sebou  příjemné období vánočních svátků. Již od pátku do neděle můžete zavítat na Mělnické vánoční trhy, užít si atmosféru, třeba potkat známé, popovídat si, dát si něco dobrého na zub, něco si koupit pro radost a užít si něco z programu.

 Mělnické vánoční trhy 2017

Mělnické vánoční trhy se konají na historickém náměstí Míru poslední předvánoční víkend a kromě stánků nabízejí celodenní hudební program a kulturní vystoupení.15. 12. | pátek | náměstí Míru

10.00 | ZŠ a MŠ Mělník, ZUŠ Mělník
Vystoupení menších i větších mělnických dětí.
14.00 | Liduščino divadlo: Dva sněhuláci o Vánocích
Sněhuláci začnou chránit chaloupku před čertem, který tu chce zkazit vánoce. Překazí všechny čertovy nástrahy a čert odtáhne s nepořízenou. Vánoce jsou tu a sněhuláci dostanou od hospodáře za odměnu krásné dárky. Hraje Liduščino divadlo.
15.30 | The Breakers
Klasický rock’n'roll, boogie woogie a blues – převzaté největší hity převážně z 50. a 60. let, tak songy od legendárních The Blues Brothers.
17.00 | Mělnické žestě
Soubor mělnických muzikantů ve složení 2 trubky, 2 baskřídlovky, tuba a zpěv.

14.30–16.30 / galerie Ve Věži – Vánoční dílnička
Tvoření vánočních dekorací, vizitek a krabiček na dárky.
Cena: 40–100 Kč
16. 12. | sobota | náměstí Míru

10.00 | Staropražští pardálové
Staropražské šlágry i vánoční písně hrají na housle – Vladimír Pecháček, kontrabas – Michal Žára, akordeon – Jan sochor, a zpěv Petra Sladká.
11.15 | ZUŠ Mšeno
Vystoupení žáků ZUŠ Mšeno, pod vedením PhDr. Josefa Šebesty
14.00 | ASM
Amatérské sdružení muzikantů, Miloslav Doležal a Marian Kořínek doprovodí členky vokálního souboru Chrapot ve vánočním pořadu.
15.00 | Adventní koledivy
Divadlo 100 opic uvádí muzikantské vystoupení s koledami a divadelním vystoupením pro malé i velké.
16.30 | Bran
V bretonštině havran, v keltských legendách je havran uváděn jako posel zpráv. Bran, to je hudba vycházející ze starých bretaňských lidových motivů, dávných tanců a zpěvů moře.17. 12. | neděle | náměstí Míru

Po celý den ukázky tradičních dobových řemesel
10.00 | Hvězda Vánoc
Zbyněk Drda, Tomáš Barták a členové dětské skupiny KIKSVOCÁL v báječném dětském vánočním pořadu plném legrace a pohody. V pořadu zazní ty nejkrásnější tradiční, ale i popové vánoční písně.
11.15 | Vánoční show
Navazující pořad Zbyňka Drdy a Tomáše Bartáka s divadlem Hnedle vedle předvede, co vše se může o těch nejkrásnějších svátcích stát.
14.00 | Karmína
Soubor se zabývá interpretací starých českých lidových písní a gotické, renesanční a barokní hudby, světské i duchovní.
14.30 | Podřipský žesťový kvintet
Dechové těleso s dlouhou tradicí a bohatým repertoárem.
15.30 | Karmína
16.30 | KrisKros Kvintet
Vokální skupina mladých zpěváků.

13.00–17.00 / galerie Ve Věži – Vánoční dílnička
Tvoření vánočních dekorací, vizitek a krabiček na dárky.
Cena: 40–100 Kč
V galerii Ve Věži můžete kromě tvořivé vánoční dílny navštívit po celou dobu trvání trhů také výstavu Robina Kaloče, Příběhy duše, využít možnosti příjemného posezení nejen u dobré kávy a nebo zažít nevšední výhledy na město z pátého patra.


Informace o letošním programu vánočních trhů jsou převzaty z webu   http://www.melnik.cz/melnicke-vanocni-trhy-2017/a-3501

Fotogalerii z loňska si můžete prohlédnout v článku  ... http://soutok.blogspot.cz/2016/12/melnicke-vanocni-trhy-2016-fotogalerie.html
Zdroj: Soutok

Prosinec 10, 2017

19:15

V listopadu roku 2011 jsem zde představil asi 11- dílný seriál o dopravě na Mělníku i pod ním .... http://soutok.blogspot.cz/2011/11/povidani-o-doprave-na-melniku-i-pod-nim.html . Jeho nevýhodou je, že mezi jednotlivými díly, se musíte přesouvat v časové roletě vpravo a chce to trochu trpělivosti. Tehdy jsme tu psali totiž články ještě ve dvou, až třech lidech, čímž se stalo, že mezi dvěma díly jsou třeba dva jiné články.
Byl jsem nesmírně rád, že se mi díky tomuto webu naskytla příležitost to udělat a zmapovat hromadnou dopravu ve městě i pod ním v toku času, protože o to nikdo z veřejných médií nejevil zájem a pro mě to bylo kus života, přímo dětství.

Děda pracoval kdysi u ČSD ( Československé státní dráhy, ne ta politická strana), táta byl referentem autobusové dopravy v Mělníku v 70. letech 20. století, a tak jsem jízdní řády doslova zbožňoval a také jsem jednou k Vánocům dostal všech 10 krajských řádů tehdejší Československé socialistické republiky. V dětství jsem užíval k cestě do školy i občas zpět autobusy, a tak jsem na starém autobusáku ve Fibichově a ulici  28. října prožil nejednu chvíli.

A byly to pro mě chvíle plné vzrušení, protože všude bylo plno lidí, plno autobusů značky Škoda RTO, někdy i s vlekem, a občas přijela dálková Karosa, která mířila obvykle na Českolipsko, nebo nazpět do Prahy. Vždycky mě zajímalo, co odtud vlastně kam přímo jezdí a dlouho jsem znal ta místa jenom z mapy. Když jsem se začal zajímat i o městskou historii, díky našim historikům a fotografiím pana Lojky apod., tak jsem si uvědomil, jak je to všechno nesmírně bohatý dějepis.


Vždyť takový básník Karel Hynek Mácha přijel z Prahy dostavníkem k přívozu na Štěpáně a druhý dostavník ho odvezl na dnešní náměstí Míru ke ,,slavnému?" hotelu U zlatého beránka, kam i já chodil na pivo. A není náhodou, že první autobusy stavily právě zde, teprve pak na Karlově náměstí, a až teprve potom ve Fibichově a v ulici  28. října. To jsem však již byl na světě a moc mě zajímalo, kam to všechno jezdí.


Život šel dál, přišly další zájmy a já si najednou uvědomil, jak ty linky žijí. Nové vznikají, jiné zanikají, další se prodlužují, nebo zkracují a je to opravdu kus zajímavé historie, kterou jsem popsal ve zmíněném seriálu. I současný autobusák, se proměnil. Původně měl v 80. letech asi 48 nekrytých stanovišť, jako někde na Florenci v Praze a zabíral plochu  až téměř k Penny marketu, kde byla ještě nějaká další odstavná plocha. Byl to zkrátka gigant.


Tou dobou jsem se o to již tak nezajímal. Spíše mě zaujalo, že tu někdy po revoluci jezdila například linka Kladno-Špindlerův Mlýn, chvíli soukromá linka Plzeň-Kladno-Mělník- Jablonné v Podještědí- Liberec, a tou nejdelší byla linka Karlovy Vary-Teplice-Mělník- Hradec Králové- Brno-Košice-Užhorod-Mukačevo-Chust. Ta jezdila z čísla 39, kde měl soukromník maličkou cedulku s jízdním řádem a asi dvakrát jsem spatřil v pátek odpoledne žlutý autobus s výpisem cesty na Bezručovce.


A tak jsem se zhostil rád úkolu, zmapovat po dlouhé době všechna stanoviště i linky, které by tu měly nyní jezdit. Plánek dnešního autobusáku máte na jednom z obrázků, jde o krytý prostor a v podstatě o 11 stanovišť, což se tak trochu pomalu shoduje s počtem stanovišť na bývalém autobusáku v centru, kde jich bylo 12 a toto stanoviště před vchodem do KD užívala linka do Skuhrova- Velkého Borku-Mělnické Vrutice- a Hostína, kam až některé spoje zajížděly. Mohli bychom říci, že je jich stejně, protože stanoviště za číslem 11 označené nápisem MHD nese cedulku zrušeno, ale existuje.


Pojďme však tedy už k věci. Jednička byla vždy Praha a je tomu i zde. Není tu nic jiného, než odjezd linek PID číslo 349 a 369 do Prahy- Ládví.
Také dvojka byla vždy Stará Boleslav-Brandýs nad Labem, a tak nepřekvapí, že tu staví linky číslo 471 ( přes Neratovice) a 472 ( přes Všetaty a Tišice). Doplňuje je číslo 470 Kralupy nad Vltavou přes Chlumín, které nikdy neměly takovou četnost spojů z Mělníka, jako přes Spomyšl.


Trojka je pak na severní směr a dá se připodobnit ke staré sedmičce ve Fibichivce. Štětí, Mlazice, Horní Vidim ...Tedy linky 349, 369, 470, 471, konečná pro 475? a zatím neintegrované ( jaro 2018) 250011 Mělník-Želízy-Vidim a úředně vylepená 250012 Mělník-Želízy-Kokořín, která však nemá snad ani jednu spoj z Mělníka.

Číslo 4 už je dálkové. PID 617 Mělník-Kladno ( píšu ve směru jízdy) 467 Mladá Boleslav (z Roudnice nad Labem) a neintegrovaná 250020 se dvěma spoji Mělník-Hostín-Vysoká Libeň.


Pětka je posledním stanovištěm pravé strany a opět dálkovým. PID 467 Roudnice nad Labem ( z Mladé Boleslavi), 468 Černouček ( přes oboje Beřkovice) a neintegrované 500490 Praha-Nový Bor, soukromý 540280 Jablonné v Podještědí a soukromý pracovní svoz Štětí-Roudnice-Mělník-Klecany Ahold. ( fa. Hrubý)

Šestka je pak dálková Praha-Holešovice, kde zastavuje Nový Bor a Jablonné při opačné cestě.
Sedmička: 464 Horní Beřkovice přes Hořín a Lužec nad Vltavou, 466 Kralupy nad Vltavou přes Býkev a Spomyšl a 475 do Horních Počapel a vyjimečně až do Bechlína.


Číslo 8 je zvláštní. Tam totiž najdete samé staré řády platící nejdéle ke včerejšímu dni a ještě neintegrované. Některé mají třeba jen jednu spoj, nebo dvě. Ani nestojí za to vás jimi zatěžovat. Je tu třeba letní cyklobus Mělník-Mšeno-Doksy- ( Bělá pod Bezdězem). Platí jen v sezóně a znalec jistě postřehl, že přímák až do Bělé už  nejede, pokud vůbec nějaká spoj aspoň z Doks. A pak tu tedy visí již jen prošlé řády linek číslo 125850, 250071, 250072, 250073, 250074, 250075, 250076 . Myslím, že ani nestojí za to už jen kvůli mizivé četnosti spojů zjišťovat jejich další život ( je to jinak snadné), protože má být na jaře 2018 dokončena integrace Kokořínska a Mšenska.


Číslo 9: mělnický sever. PID 474 Střezivojice/ Kokořín ( ze Skuhrova, M.Vrutice, případně až z Byšic), 250015 Mělník-Kokořínský Důl-Mšeno ( ČSAD), 250016 Mělník-Střemy-Mšeno a hlavně 250021 Mělník-Řepín-Vysoká Libeň ( četnost spojů i osobní vztah :-)).

Číslo 10: nemá nedopatřením vylepený řád. Je to PID 474 Fibichova-Rousovice-Skuhrov- Mělnická Vrutice-Byšice.

Číslo 11 je výstupní zastávkou, ale slouží asi dvěma spojům linek 466 a 475 na cestě do konečné Fibichovy ulice.

Prošel jsem včera i Fibichovu ulici a Karlovo náměstí.
 Na snímku výše 369 Praha a 470, 471, 472... vše Brandýs nad Labem. Naproti Mlazice a Štětí těchto linek ( 369, 470, 471, 472, 475 , 466 a 474 na aut.st. A konečně Karlovo náměstí, to je prostě pomyslná zastávka bývalé MHD, čili dnešní 474 ve směru do Rousovic, Skuhrova, Mělnické Vrutice, případně až Byšic.

Tak to vidíte, jaké jsou velké dějiny linek autobusů, vlaků, lodí i jejich stanovišť, nebo dokonce celých autobusových nádraží. Takovýto článek už dá hodně práce, není to jenom tak někde něco nafotit a napsat veselé komentáře, ale je to práce kterou často neocení ani leckterý historik Ona je to totiž tak trochu i práce pro fajnšmekry, kteří se zabývají tím, kam a v jakém roce ta či ona vlaková, nebo autobusová spoj jezdila, aniž by se muselo někde přesedat. Přesto i nejednoho náhodného čtenáře udivují, jako vše kolem nás, co se neustále mění.


Na závěr tohoto článku, který vlastně navázal na 6 let starý seriál mi dovolte, abych vyfotil místa, kudy za mého dětství jezdily autobusy do lokalit na druhé straně Labe. A tak si kladu otázku: ,,Stálo by zato to někdy všechno o té dopravě v podobě tisku sepsat, nebo ne ?"

 Internet má tu vlastnost, že během nějakého karambolu ztratíte vše, všechno úsilí je pryč a zde je mimochodem na webu celkem neuvěřitelných 1 400 článků, které mají asi 600 tisíc návštěv, ale nutno říci, že i s mými osobními návštěvami a úpravami :-)). Tak, to je takové zpestření neodvratného zubu času a opravdu vám všem děkuji, že ty články neustále čtete, ač mnohdy jen v počtu několika desítek a spíše méně častěji v řádu stovek.ale i tak to potěší. Vždyť to všechno nemá jinou reklamu, než na Mělníčku ( klukům vlastně děkuji, ač jsou možná také rádi za vše, co se hýbe) a stejně si sem cestu najdete.

Hezký druhý adventní večer!


Zdroj: Soutok
16:39

Také na náměstí Míru jsem byl dnes v časnější hodinu a na záběrech je to znát. Sice už bylo bohužel  pod mrakem, ale u fotografování platí, že lepší jsou záběry z časnějšího odpoledne, než z pozdního odpoledne, kdy je více tma, nebo dlouhé stíny, či slunce proti vám nad obzorem.


A měl jsem radost, že zrovna flašinetář točil klikou :-), ač z druhé strany, ale zajímavé bylo, že sotva dohrál píseň, tak najednou pospíchal někam za stánky.


To jsem již rychle fotil první stánky, protože na mě teprve čekal oběd ...


.... a s gustem jsem si pěkně vychutnal osamocený nástroj a všechny artefakty.


Jak vidíte, tak návštěvnost dnes po poledni nebyla před některými stánky vůbec zlá.


Betlém byl samozřejmě zase příležitostí pro mladé rodiny, aby zde zvěčnili své ratolesti. Kolotoč jsem dnes neviděl, ale však také byl jen asi stupeň nad nulou.


A poslední snímek jsem věnoval košíkářskému řemeslu. Na výrobky z proutí rád koukám a cítím určitou sounáležitost, protože košíkářství mělo na Mělníku tradici a sám ještě pamatuji budovu, kde se tomuto řemeslu vyučovalo.

A na co se můžete snad ještě dnes těšit? Na to nejcennější, co však řada lidí neumí vůbec ocenit a navíc to dá mnohem více práce, než jenom někam k něčemu přijít, napráskat tam fotky, hodit k tomu komentář a hotovo. Bohužel si toto někdy ani neuvědomí lidé, kteří se zabývají historií, městem a uvědomit by si to měli.
Zdroj: Soutok
15:53

Dnešní den jsem především dolaďoval materiály pro článek o dnešním autobusovém nádraží pod centrem města, ale stihl jsem toho více. První dnešní článek chci věnovat celý starému mostu ( mostu Josefa Straky), kde se opravdu maká neuvěřitelným způsobem. Zatímco před týdnem, se ještě odklízel asfalt, tak dnes  byla situace opět dále.


Most byl na brozánecké straně doslova podložen lešením a není od věci si o něm říci něco více. Krásně je to popsáno všechno zde: https://ipac.svkkl.cz/arl-kl/cs/detail-kl_us_auth-0317675-Most-Josefa-Straky-Melnik-cesko/

Budeme si tedy pamatovat, že je široký 6 metrů, jeho mostovka leží zhruba 6 metrů nad hladinou Labe, které bývá v průměru hluboké 2.5 - 2.7 metrů a ačkoliv to článek neuvádí, tak podle měření na mapy.cz je vlastní most přes řeku a část parku dlouhý asi 290 metrů. Jak asi víte z mých článků zde, tak Labe je v nejširším místě pod Mělníkem, jen nedaleko pod starým mostem široké 148 metrů a podobnou šíři má i naproti zámku za částí, které se říká tuším ,, škatulky".. a jsou vyhledávaným místem říčního ptactva, nutrií i rybářů. Mezi mostními pilíři, které jsou pozůstalostí toho prvního mostu ( 1888-1937), se uvádí vzdálenost cca 30 metrů.


Zde tedy již můžeme vidět odstraněnou armaturu a alespoň na dálku jsem zahlédl nějaké úlomky panelů a betonu, což na jedné fotografii uvidíte také. Tentokrát jsem byl na místě včas, ještě za slušného světla, byť opět proti slunci a díky tomu jsem mohl  zachytit techniku v akci a samozřejmě i zaměstnance :-). A nedivme se, že se tak pospíchá, protože jak uvidíte na fotkách níže, tak v Českém středohoří již leží sníh. Nepříznivé klimatické podmínky mohou práce samozřejmě velmi zpomalit, nebo dokonce dočasně na neurčitou dobu zastavit.

Dalším nebezpečím jsou samozřejmě povodně, které přicházejí v jakémkoliv období a v různém rozsahu.Na svazích kopců Českého středohoří již leží sníh.


To je k téma vše a již se můžete těšit na další dnešní téma :-).
Zdroj: Soutok

Prosinec 9, 2017

20:15

Dnešní půlnoc znamená především konec starých jízdních řádů pro železniční i autobusovou dopravu. Mimochodem, v minulosti se řády autobusové dopravy měnily na konci května a teprve v posledních letech toto bylo sloučeno k jednotnému termínu. Změna to bude pro celou republiku tentokrát opravdu doslova revoluční a to především v železniční dopravě.

Z Prahy se totiž v neděli 10. prosince ve 2.30 poprvé rozjedou současně vlaky do všech směrů a bude se tomu říkat  noční víkendové rozjezdy. Správně již tušíte, že je toto zavedeno hlavně pro lidi, kteří jedou do Prahy za kulturou a zábavou, ale samozřejmě to můžete zejména v letní sezóně využít k návratům z dalekých cest, nebo naopak k výjezdům na daleké cesty, což také není vůbec k zahození.


Stačí vzpomenout na časy, kdy jsme se museli přizpůsobovat v plánování akcí té často neskutečně dlouhé době mezi půlnocí a páté hodině ranní. Tak to již bude minulost :-). Další obrovská změna již tak vítána není. Po mnoha desetiletích již neponesou vlaky své krásné názvy zvolené často po významných lidech, krajině kterou projíždí, nebo i jiných líbivých jménech, ale jejich jména mají být nějak zeměpisně poplatná přímo názvům určitých krajů. Však uvidíme :-). Ani bych se nedivil, kdyby to zase bylo velmi důležité nařízení EU.


Více o změnách, se například dočtete i zde .... https://pid.cz/nove-vlaky-10-prosince-2017/  .
Co si budeme namlouvat, rozšiřování PID se musí občanům líbit. Vždyť se tím výrazně zlevnila doprava po Středočeském kraji, vlaky se opět zaplnily a spoje na linkách jezdí častěji. Však dnes můžeme na PID dokonce přes Lysou nad Labem a Kolín až do Kutné Hory, či dále k Sázavě, a mnoho toho v našem kraji k integraci alespoň územně již není

Jenže, Česko má zase problém. Chybí zaměstnanci, chybí kvalitní bezporuchová technika, další jednotky ( vlaky), a nervozita stoupá. Však to znáte. Dnes by každý nakládal stávajícím zaměstnancům kvanta práce za stejné peníze, jaké mají, ale přijmout nové lidi je problém, ač všude visí náborové letáky. Ostatně, lidé ( zaměstnanci) nejsou stroje a chtějí také žít a ne jenom někde v práci stárnout za směšné mzdy oproti okolním státům :-). Kde to tedy všechno vzít? Už je třeba, aby vláda pracovala, ale opoziční politici ji jistě neschválí.


Mělníka se dotkne vše ještě mnohem intenzivněji a o všem jsem tu již mnohokrát psal. Přibylo více vlakových spojů do Prahy a zejména o víkendu, se má snížit takt mezi autobusovými spoji linky 369 na 30 minut. Poslední změny v PID se významně právě nyní dotknou Byšicka a především samotných Byšic.

Původní linka 474 ( MHD Chloumek-Skuhrov), se změní na Střezivojice-Kokořín-Mělník-Velký Borek-Hostín-Byšice, ale většina spojů bude jezdit mezi Kokořínem a Skuhrovem. Významnou linkou je číslo 467, která bude i o víkendech jezdit po trase Mladá Boleslav - Mělník - Roudnice nad Labem a uvítat ji mají především zájemci o práci v automobilce.


Další významnou linkou bude číslo 617. Kladno-Slaný-Velvary-Mělník je linkou spojující významná okresní města této části kraje a jezdit bude i o víkendu. V dávné minulosti šlo mimochodem o linku, která asi dvakrát denně spojovala Kladno a Špindlerův Mlýn, aby byla nakonec zkrácena pouze do Mladé Boleslavi Nyní tedy budou moci cestující z Kladna přestupovat na linku 467 u nás v Mělníku a spojů bude více.

Do Mšena je možno cestovat různě. V minulosti jezdilo hodně autobusů přes Byšice a Mělnické Vtelno. To bude také možné, ale nově bude v tomto případě třeba přestoupit v Byšicích na linku vedoucí ze Všetat do Mšena, nebo nejpozději v Mělnickém Vtelně, pokud užijete autobus číslo 467 do Mladé Boleslavi. Možná tak bude více využívána lokálka, ale to vše se uvidí v budoucnu.Osobně jsem dnes za hezkého, ale větrného počasí zavítal na autobusové nádraží, abych nafotil nějaký materiál pro svůj článek, který by měl navázat na seriál o dopravě z listopadu 2011. Je již třeba zase nějak popsat, co nám kam z jakého stanoviště na Mělníku jezdí a to je pochopitelně  úkol pro mě. Již teď to mám vše sepsané, ale radost mi kazilo, že dnes na mnoha místech ještě stále visely staré, ale k dnešnímu dni ještě platné jízdní řády, vedle těch vyhlášených novot :-)
.

Nakonec jsem ještě zavítal na náměstí Míru, které patří společně se zámkem k oblíbeným místům mých procházek Jak vidíte, tak to tam zase žilo nějakými předvánočními trhy a lidí také zrovna málo nebylo, ale kolotoč zrovna stál ....


.... a jak vidíte, tak flašinetář ( minulý článek) také zrovna v danou chvíli nehrál :-).
Zdroj: Soutok

Prosinec 3, 2017

19:29

Je to přesně týden, co jsme touto dobou na Mělníku slavnostně rozsvítili vánoční strom a článek o akci vás slušně zaujal. Pokud jste ho nějak propásli, tak ho najdete vpravo v časové roletě. Už tou dobou jsem věděl, že mělnický betlém se sice asi nezmění, ale chce to samozřejmě nejčerstvější aktuální fotografii. A kdy jindy je pro fotoaparát příhodnější doba, než ještě pěkně za světla? Dnes na první adventní neděli tímto tedy tak činím :-).

Pro našeho historika je to tedy možná příležitost, se nám zmínit v měsíčníku radnice, jaká je vlastně historie tohoto betlému.


Součástí dnešní nedělní adventní podvečerní pohody na náměstí byl také flašinetář s krásným velikým flašinetem na kolečkách v elegantním obleku s kloboučkem. Většinou je známe ze starých filmů, kde často chodili s flašinetem ve výši pasu, který mívali upnutý kolem krku na popruhu. Tento odkaz opravdu doporučuji přečíst ... https://cs.wikipedia.org/wiki/Fla%C5%A1inet

Věděli jste, že nástroj pochází z Asie? Že hra na něj byla povolena válečným invalidům pro výdělek a nebyla považována za žebrotu? Že někteří měli i cvičenou opičku  ( její model je dokonce na fotce) a dodnes máme u nás flašinetářské organizace a festivaly?

Před týdnem tu byl možná v premieře  krampus ( alpský čert) a teď zase flašinetář :-).


Kolem stánků to dnes moc nežilo, ale myslím, že v lidech je zakořeněn takový ten předsudek, že se na Mělníku stejně nic neděje, stejně je zima a navíc propaganda také nic moc.


Tak nějak to vypadalo kolem stromu ...


..... a zde máme kolotoč, který ovšem neměl nouzi o malé zákazníky.


Měl jsem v plánu několik věcí, a tak jsem to vzal nejprve takovou opomíjenou pasáží ..


.... s romantickým pozapomenutým dětským či oddechovým koutem na vyhlídku.


To proto, abych se tradičně podíval na starý most nejprve shora.


Slunce zrovna zapadalo a já ho na poslední chvíli stihl chytit celé :-).


Cestou do části Rybáře jsem neodolal vyfotit náš informační systém, který byl relativně nedávno uveden v život. V život? Tak, spíše by se dalo říci, že je tu pro případ války, jako kdysi na Podolí ta budova, ze které se potom udělalo policejní oddělení :-). Nevím, třeba by to mohlo být občas nějak využito, když už to tu máme.


Tak tady už se bude brzy nakládat asfalt a další zemina odstraněná ze železné konstrukce.


První fáze odstraňování probíhaly především na brozánecké straně a nyní můžeme vidět, že povrch je odstraněný již téměř všude, jen ho ještě naložit a odvézt.


Na tomto snímku nám to pěkně prokouklo.


Cestou trošku vánoční atmosféry.

Měl jsem potom namířeno pod centrum, abych se zastavil na nádraží ČD, zda není nový ČD tip a hlavně i zmíněný prospekt integrace PID v papírovém provedení, který si můžete jinak stáhnout zde...
https://pid.cz/wp-content/uploads/ke-stazeni/tiskoviny/2017/A2_integrace_Bysicko_Velvarsko.pdf

Nepochodil jsem, což mě nepřekvapuje, ale vy víte, že jsem v některých věcech často pořád nějak napřed :-)). Mimochodem, posledně jsem zjistil, že dnes sice můžete jet na PID vlakem až do Kolína, ale v praxi to není asi nyní moc platné, protože Lysá nad Labem je poslední místo podle letáku PID věnovaném železnici, kde si můžete koupit zpáteční lístek. Tam se totiž  v takovém rámečku vpravo nahoře píše, že ze stanic, kde nemají označovače na PID jet nelze. No, za to by měli někoho nakopnout. Se slávou se rozšíří PID, ale užít ji v plné kráse nelze, protože nejsou automaty.

Cestou na nádraží jsem šel kolem autobusáku a zase jsem chytil inspiraci. Pamatujete na článek z listopadu 2011, kde jsem psal o dopravě a zcela detailně jsem popsal jednotlivá stanoviště autobusů ve Fibichově ulici a v ulici 5. května ( tzv. starý autobusák)? Historie autobusových stání v Mělníku je zajímavá. Nejdříve stavěly autobusy na náměstí Míru, pak na Karlově náměstí, přišel starý autobusák, který pamatuji a nakonec ten dnešní, ovšem v gigantickém provedení poplatném tehdejší době. Ještě po revoluci tu byla čísla, jako 44 a nejdelší linka jezdila z Karlových Varů do města Chust. ( myslím, že šlo o žlutou Karosu, kterou jsem asi dvakrát v pátek zahlédl na Bezručovce :-).) ( Možná zkusím zdokumentovat po letech jednotlivá stanoviště, kterých je asi 11, ale až po 10. prosinci)

A právě tahle ulice mi dnes večer dala sodovku. Váhal jsem, kudy půjdu k centru a rozhodl jsem se jít značnou část podle hlavní tepny ( Bezručovky) a kouknout i na ten barák po pojišťovně, kde to pořád nikam nevede a nikdo neví, co s tím majitel zamýšlí. Já myslel, že se snad udusím. Došel jsem domů a ač je to jsou už dvě hodiny, tak mě pořád ještě pálí v krku a to ani nechci popisovat, co jsem dělal hned po příchodu. No, ta situace s tou dopravou, to je tady opravdu hrůza páni radní. Projděte se někdy pěšky po našich rušných komunikacích.

Tak tedy úspěšný vstup do pracovního týdne finálového měsíce roku 2017!
Zdroj: Soutok