Tip: Chcete i Vy mít svůj banner nebo komerční inzerát na tomto webu? Napište nám na [email protected].
Zhudebnele leto

Zpravodajství

Květen 21, 2018

16:46


Následující krásnou reportáž i s množstvím fotografií pro vás napsal Martin Klihavec. Věřím, že si ji užijete stejně tak, jako já, a třeba se někdy příště necháte inspirovat.

V neděli 20. května 2018 se konala v jezdeckém areálu Na Podkově tradiční akce Den koně. 
Začátek byl v 10:30 h. Nejprve proběhla přehlídka koní chovatelů místních i z blízkého okolí. Ve 12 hodin vystoupil populární herec Václav Vydra, který ukázal přítomným divákům svoji kobylu Navaru a její dvouleté hříbě Nevadu. Na koni bez sedla a bez uzdy předvedl jízdu a pár skoků přes překážky. Hříběti se však skákat nechtělo. Václav Vydra se na Mělníku objevil po dvou letech, protože v loňském roce na Den koně nepřijel. Po svém vystoupení se velmi ochotně fotil s přítomnými diváky. 

Stáj "Na poli" předvedla pony hry, kdy jezdkyně musely za jízdy plnit úkoly ze hřbetu koně (přenášet míčky, nasazovat plechové hrnky na kůly a přendavat kelímky). Vystoupily mažoretky ze Štětí. Následovaly jízdy vozatajů s velmi roztodivnými vozíky. Mezi nimi byl i mělnický povozník pan Brož se svým vozem. Pro děti byla možnost jízdy na koni v místní jízdárně. Programu přihlíželo okolo 100 diváků. Vstupné bylo 100,- Kč pro dospělé, 50,- Kč pro děti, nebo 250,- Kč rodinné vstupné. 


Víte již, co budete dělat o víkendu ? Vůbec není na škodu si připomenout některé akce v centru města.

V pátek 25.5. v 17 hodin, se můžete těšit na Promenádu historických kočárků, která je součástí oslav 130 let muzea a 100 let republiky.


Promenáda historických kočárků je součástí Muzejní noci. Její obsah si můžete přečíst po kliku na obrázek.


Sobota patří všem, kteří mají rádi zlatavý mok, dobrou hudbu a rádi poklábosí s přáteli. Dočkali jsme se :-).


Po oba dva dny pak můžete v parčíku u kostela sv. Ludmily navštívit  za příjemný peníz výstavu bonsají, která má i svoji noční část. Soutok navštívil výstavu  bonsají v parčíku v minulosti přes den i v noci, jsou tu někde články i s obrázky a mohu jedině doporučit. Dokonce snad ani nehrozí, že by letos měli večer obtěžovat komáři. Je to zážitek.

Zdroj: Soutok

Květen 20, 2018

11:36


Začnu velmi zajímavou statistikou.

Po dlouhé době ( prvně od od roku 2005)  jsme se dne 10. září 2017 v rámci DED dočkali na Mělníku otevření neveřejných středověkých sklepů. Nový předseda MOOS Martin Klihavec mi udělal radost, oživil myšlenky na zpřístupnění podzemí široké veřejnosti a vyjednal s majiteli domů č.p. 5 a č.p. 11 na náměstí Míru jednorázové otevření jejich sklepů pro veřejnost. Nenašel jsem nikde u sebe v poště, ani na stránkách MOOS oficiální záznam o návštěvnosti, ale v dopoledních hodinách prý prošlo cca 200 lidí. V občasníku MOOS, který akci předcházel se píše, že majitelkou sklepů je paní Olga Douděrová, a že ji samozřejmě MOOS děkuje. Ano, děkujeme a šlo o opravdu krásné sklepy.

Když se měly znovu na jaře 2018 otevřít sklepy veřejnosti, tak se stal Mělník pozorností několika mimoregionálních médií ( TV Praha, CRO ...) Tentokrát šlo o sklepy ve Svatováclavské ulici pod č.p. 13, bylo to přesně dne 14. dubna a návštěvnost dne dosáhla skvělých 608 osob ! Dovedete si vůbec představit to množství lidí, které se vypraví během jediného dne po schodech pod zem, aby si prohlédli v zemině v hloubce do 10 metrů pod povrchem vykutané středověké sklepy ?


Bonus 20.5. v 15 hodin:  Pro porovnání jsem vložil hned vedle ( nad) podrobného plánu sobotní prohlídky plán známých středověkých sklepů v centru města tak, jak jsem jej nafotil v roce 2005 pro první web v Palackého ulici před vchodem do Holečkových sklepů. Všimněte si, jak se oba nákresy celkem shodují. Na vrchním obrázku najdete níže vyobrazený detail na snímku dole, u středu, více vpravo. Škoda, že jsem nebyl tehdy detailnější a při zvětšení celkového snímku, se nám to rozostřuje.


Máme tu květen a tentokrát byl v nabídce zatím asi největší známý komplex středověkých sklepů pod Mělníkem. Označení dostal, jako Strakovy sklepy, ale ve skutečnosti jsme v sobotu dne 19. května pronikli  mnohem dále. Podívali jsme se totiž až do chodby, která šla souběžně s Palackého ulicí a ústily do ní i chodby nejen z této strany ulice, ale, jak vidíte z plánku, tak i z domů na druhé straně této ulice, které však byly odděleny vyzdívkami, skrze které však bylo možné malými průhledy do nich nahlédnout. A právě dnes byl možná díky tomuto podzemnímu rozsahu  i skvělé reklamě v ryze regionálních  médiích, včetně tohoto webu vytvořen rekord v návštěvnosti, který tvoří neuvěřitelných 1 174 návštěvníků !!!

Když mi Martin Klihavec v sobotu ve 20.25 tuto zprávu o návštěvnosti napsal, tak rovnou doplnil: 

,,Jsem strašně unavenej, uběhanej, bolí mě nohy, záda, celej člověk, jdu odpočívat."V sobotu jsem nejdříve navštívil Liběchov, abych se po mnoha desetiletích podíval do patra zámku ( včerejší článek). Ke sklepům jsem dorazil cca v 11.45 a později jsem se dozvěděl zprávu, že tu snad již dopoledne během první hodiny prošlo asi 200 lidí.


Mimochodem, tak vypadá propagace, která neponechává nic náhodě. Každý občan jdoucí z náměstí Míru směrem k Pražské bráně, nebo kráčející po Karlově náměstí si musel všimnout upoutávek.


V roce 2005 zde ještě nic nebylo. Dnes je tu jeden z nejčastěji jmenovaných mělnických kulturních podniků Stará mydlárna. Právě odtud vedou schody do podzemí.


Na schodech jsem potkával již první návštěvníky. Dostáváte se postupně do hloubky zhruba 10 metrů pod úroveň ulice.


Pohled do staré výtahové šachty směrem vzhůru, a to ještě nejsme zcela v nejhlubším místě.

Za velmi krásnou pokládám tuto chodbu vedoucí k trenažeru Josefa Straky a zde jsem snímek ponechal úmyslně v tmavé, ale pohádkové barvě, bez úpravy.Toto místo je v plánku označeno písmenem B a je nejhlubším místem celé prohlídky.


Novinkou jsou oproti roku 2005 právě ty dřevěné schody ( ehm... no.. Made in Martin Klihavec on the car- box :-) ( rozuměj menší garage :)), které nám letos umožnily pokračovat z bazénu dále do chodby, která tu tvoří takovou páteř, do které dále právě ústí další chodby z jiných objektů.


Když si prohlédnete pozorně tento kus dřeva a plechu, tak zjistíte, že je to právě ten trenažer, který byl umístěný v napuštěném bazénu.


Další schodiště, které překračovalo hráz bazénu nebylo již zpracováno tak profesionálně, ale zcela postačovalo a všech těch 1 174 lidí v obou směrech uneslo :-). Podotýkám, že v podzemí včera pracovalo zhruba 10 členů MOOS, a i když byl výstup zde zvlášť zdůrazněný cedulemi ,, na vlastní nebezpečí", tak zejména toto místo bylo členy zajištěno tak, že přechod byl naprosto bezpečný.

To jsme již právě v té podélné chodbě, která tu vede po okraji Palackého ulice ( plánek) pod sousedními objekty.


Není to nádherná klenba ?
Bohužel, třináct let v mé paměti již způsobilo naprosté mezery ve znalostech poměrů. Majiteli těchto prostor je rodina Holečkova, která má samozřejmě také obrovský dík za to, že jsme mohli do těchto prostor vstoupit.

 Můžete si prohlédnout webovou stránku mapující rok 2005 http://mujmelnik.webzdarma.cz/u_holecku.html       A teď mi řekněte, jest-li jsme tenkrát chodili také tudy, nebo jinudy ? :-)

V každém případě je ve sklepích obrovská, skutečně obrovská vlhkost a na některých fotografiích ještě uvidíte zrezivělé zbytky obručí těchto sudů. V každém případě jde o skutečně nádherné prostory. Několik fotografií ponechám zcela bez komentáře.

Vlhkost zde utváří jakési krátké rampouchy. A tak máme ve městě vlastně i krápníkové jeskyně :-).Dlouhé chodby, jaké jinde jenom tak nemají.


Sklípek, jako ze škatulky s nádhernou klenbou.
Sem kondenzuje ona vlhkost.


Světlo baterky dokazuje, jaké kouzlo dovede vyčarovat paprsek světla. Považte, že i barvy světelného spektra dokáží kouzlit fantastické záběry, což známe hlavně z krápníkových jeskyní. Až mě teď zrovna přepadla myšlenka, jak by se tady asi cítil turista, kdyby třeba do některých těch slepých chodeb mířily různě barevné paprsky ( zelený, červený, modrý ...).


Zbytky, na nichž stály sudy.V další dlouhé chodbě.


Návštěvníků bylo skutečně mnoho.


Tudy bychom vpravo údajně vystoupali do Moravěnky..


A když jsem se tak ohlédl zpět a spatřil za sebou tyto tři postavy, které se tu v tu chvíli takto zcela náhodně vyskytly, tak jsem dostal bleskový nápad. Zvěčnil jsem pro vás,  a doufám, že jistě i jim, jako vzpomínku pro radost, alespoň část průvodců, kteří s vámi včera celý den procházeli neúnavně sklepy, až toho měli večer skutečně fyzicky dost. Jim patří obrovský dík za tu aktivitu, vytrvalost, nasazení a především obětavost.


Pohled na pás oblázků při okraji chodby.


To je již ta chodba, do které ústí chodby od protějších domů a končí u čísla popisného 114.Jeden z průhledů do chodeb, které vedou k protějším domům. Těžko říci, kde je vršek. Právě tam bych nasměroval nějaký ten barevný kužel světla :-).


Zbytky po obručích od sudů.


A stále ten obrovský zájem veřejnosti. Tuto skupinu vedl velký znalec mělnických sklepů pan Čermák, kterého můžete vidět v článku z 10.9. 2017.Zbytky obručí.


Výhodou byly vlastní světelné zdroje.
Pomalu jsem se vracel stejnou cestou zpět a hledal jsem ještě nějaké krásné záběry. Do budoucnosti mnozí z nás nevidíme.
Stopy po elektřině najdete na mnoha místech mělnických sklepů.


 Ve Staré mydlárně měli radost, že budou mít docela slušnou propagaci :-).


Jenom jsem nějak neviděl, že by se tu někdo z turistů zastavil na skleničku něčeho ostřejšího :-). A tak mě tak napadá, že už za týden tu máme na náměstí Míru Mělnický pivní festival číslo 2 :-). Také jsem tu nedávno psal, co tam bude za pivovary.


Užijte si ještě krásného interiéru zdejšího nočního podniku, aspoň na fotografii.


Světla. Před chvíli jsem o těch barvách mluvil :-).


Jeden z nejkrásnějších záběrů na Pražskou bránu je právě od bytu veslaře Josefa Straky. Nádherné zátiší.


Díky akci jsem se osmělil navštívit i byt, kde Josef Straka pobýval. Vezměte za vděk několika propagačními materiály. Upozorňuji, že jde o skutečně útulné místo s krásným výhledem z okna směrem k Palackého ulici a úmyslně jsem zde nevystavil detaily, nebo interiér ve větším rozsahu. Rozhodně se zajděte někdy podívat, vždyť od toho to tu u nás máme. Navíc poznáte blíže jednu z osobností našeho města, na kterou můžete vzpomenout u starého mostu, který získal pojmenování po ní, nebo dole ve sklepě.Jak vidíte, tak pan Straka byl i řidičem z povolání v Roudnici nad Labem.


Co ještě k sobotnímu otevření sklepů dodat ? To je zkrátka práce, za kterou jsou vidět výsledky. A vůbec to nekončí. Už teď si zapište do kalendáře 16. červen 2018 ( den, kdy bude mimochodem v 17 hodin i Mělnická jizerská 50 a vy to můžete vše spojit .-))

Co na vás čeká?

Sto metrů dlouhá chodba vedoucí od pošty v Tyršově ulici, pod Jungmannovými sady a historickou budovou radnice, až k bývalému vodojemu nalézajícímu se pod parkovištěm na náměstí Míru.

Dovolte mi skončit úsměvnou scénkou z vlastního života, která mě asi před týdnem rozesmála. Potkal mě kamarád a se smíchem povídá : ,, Vím, sobota, sklepy ! " :-))

Už jen 3 dny ! : https://www.startovac.cz/projekty/na-kole-pres-afriku/Zdroj: Soutok

Květen 19, 2018

19:24


 ani nevím v jakém článku jsem tu kdysi psal , že z liběchovského kostela sv. Havla byl odvezený k opravě zvon, který znovu zazní dne 19. května 2018 při Svatodušní pouti.
Ačkoliv leží městečko Liběchov od Mělníka pouhých 7 km, čas od času na sebe přitáhne větší pozornost a občas sem zavítám ( články zde), tak se musím přiznat, že na dnešní velký den v Liběchově mě upozornil až včera známý. Málem jsem na tamní Svatodušní pouť pro jedinečné otevření  sklepů U Straků v centru Mělníka zapomněl.
Lákal mě totiž fakt, že zde mají proběhnout dvě komentované prohlídky mimořádně zpřístupněné části zámku v patře, kde jsem stanul naposledy snad v roce 1973, když zde bylo ještě Náprstkovo muzeum asijských sbírek ( do roku 2002). Zajímalo mě, v jakém to tu je stavu. A pak mě samozřejmě lákalo vidět tu atmosféru velké akce.

Do Liběchova jsem dorazil autem zhruba v 10 hodin, strávil jsem tu přibližně hodinu a čtvrt, a pak jsem již mířil do centra Mělníka, ale to bude zase jiný článek. Podívejte se tedy na nějaké obrázky, které jsem pochopitelně vybral z toho, co jsem dnes nafotil.

S parkováním to byla dnes trochu potíž, protože prostory v blízkosti zámku byly dle předpokladu obsazené, ale komu nevadí trochu procházky a má představivost, kde by mohl zaparkovat, tak si vždy někde místo najde.

Přivítal mě hlas zvonu z kostela sv. Havla a přiznám se, že mě to až zasáhlo. Vždyť Liběchov je místem, kam se jezdilo už se ZDŠ do skal za plastikami Václava Levého, na zámek do muzea ,s kamarády do letního kina a samozřejmě již i tenkrát přes restauraci jménem Beseda.
Kousek od vchodu do těchto prostor jste si mohli zakoupit lístek na prohlídku a k disposici byla i řada knížek o Liběchovu, včetně dalších suvenýrů.


Jen o kus dále měl svoje stany pivovar Březňák s Viktorem Cibichem ve znaku. V době mého příjezdu, se vše teprve rozjíždělo, neboť hlavní částí dne pro nejširší veřejnost zde bylo hlavně odpoledne, kdy zde byl i nějaký kulturní program, pivo pro táty i mámy, a kolotoče a další atrakce pro děti.

 Mimochodem, právě odtud bylo na atrakce pěkně vidět, a ty se nacházely  dokonce i před bývalou samoobsluhou, tak-že ani tam jsem neparkoval. Zkrátka to mohlo připomínat ,, Liběchovské vinobraní :-)." Trochu jsem také vzpomínal na jakýsi pivní festival, který se tu před pár lety konal a máme tu i článek.


Stánky .....

...., kde se třeba prodávaly i knížky.


O kus dále tu měli na povození pro děti i koníky.


A mně nezbývá, než vás ještě tímto pozvat zítra do areálu Na Podkově.


Zámek nelze nevyfotit. Po kolikáté již ? :-)


Koně jsou běžnou součástí  liběchovské zámecké zahrady.


Tento obrázek jistě znáte například z DED v Liběchově, kde nás loni provázel dr.Vítězslav Štajnochr. Je to Scylla. A víte, co je na tomto obrázku tak krásné? Snad nikdy ještě nebyla v době mé návštěvy zámecká zahrada tak pěkně upravena, aby již z dálky ( nyní se k říčce nemohlo) bylo na ni takto krásně vidět. Palec nahoru!


Zámecká věž.


V 10.30 začala má prohlídka na zámeckém nádvoří.


Rodokmen rodiny Homolkových.


Sbírky.


Průvodkyně.


Krásné věci pro oko.Povodně 2002.Ani vám teď neřeknu, co je to přesně za místnost, ale jde o snad nejvýznamnější pracovní sál na zámku. Zde probíhala různá jednání apod.

Právě z této místnosti lze vstoupit na balkon  a pohlédnout do zahrady.Poslední obrázky patří již často přístupné sale terreně ( italsky přízemní sál). Zde je zobrazený historický epos Vlasta od Josefa Navrátila.Ten je zde prý mimochodem vyobrazený  na tomto obrázku.

Jak už to tak bývá, tak jsem opět v časové tísni. Podívejte se tedy ještě na nějaké obrázky, a jak bude čas a chuť, tak se vrhnu na Strakovy sklepy. Musím ještě zpracovat snímky atd.

Oprava zvonu kostela sv. HavlaV evropské tradici po staletí hlas zvonů z kostelní věže provázel člověka celým životem, doslova od kolébky na hřbitov.Každoroční odmlčení zvonů na Velikonoce, kdy podle tradice zvony na zelený čtvrtek „odlétají“ pro papežské požehnání do Říma a vracejí se večer na bílou sobotu na vigilii vzkříšení, má obnovující, nadějeplnou symboliku. Naopak trvale mlčící zvony obvykle znamenaly, že nad obcí leží interdikt.
I v Liběchově zvony už nějaký čas mlčí. Ve středu 28. března byl poškozený zvon v kostele sv. Havla byl opatrně sejmut a převezen k opravě. Jeho velikonoční  „výlet“ tak bude sice o něco delší než u zvonů ostatních kostelů, pro Liběchov ale o to významnější.
Už se velice těšíme na jeho návrat, zprovoznění a velebný hlas, kterým nás po opravě pozdraví a který bude vítat poutníky o Svatodušní pouti 19. května.http://kostelicek.eu/Kostel sv. Havla v Liběchově.


Zdroj: Soutok

Květen 18, 2018

Květen 17, 2018

22:03

Koně jsou nádherná  a inteligentní zvířata. Mnozí je rádi vidíme někde na výletech v přírodě. Méně lidí již však jde na nějaký ten parkur, nebo dostihy a není to zkrátka vše tak populární záležitost, jako třeba motorismus, různé kolektivní sporty apod. Přesto se můžete v neděli zajít podívat na Podkovu a zkusit si vychutnat atmosféru takové akce.

Více z programu najdete na:

http://www.jkmelnik.cz/?a=soutez&aid=635&bd=20180517Poslouchal jsem dnes večer chvíli na jedné ze svých oblíbených stanic ( Akous Palko) řeckou muziku a tolik se mi to líbilo, že se s vámi podělím o tři písně.

Obyčejně mívá řecká muzika takové smutné utahané úseky, které mnohdy střídá krásný veselý refrén a někdy skladba vůbec nenadchne, ale dnes se to povedlo a hned v sérii. Škoda jen, že řecké písně bývají na youtube především audio záležitostí a jen některé vidíme, jako klip z vystoupení.

Dimitris Mpasis - Kaimos // Δημήτρης Μπάσης - Καημός
https://www.youtube.com/watch?v=0BzPt4-TGeo


Bellou - Aliti M' eipes Mia Vradia (Αλήτη μ' είπες μια βραδιά)
https://www.youtube.com/watch?v=_cQWdjjOTbk
I KIRA Grigoris Bithikotsis mp3
https://www.youtube.com/watch?v=DDqCR5MfniY
Zdroj: Soutok

Květen 15, 2018

22:05

Veslařský trenažér a vchod nad ním do další chodby.


A je to tady !!!
Pro vás, kteří rádi poznáváte mělnické podzemí, je tu jako stvořena následující sobota. Strakovy sklepy jsou momentálně největším probádaným sklepním komplexem v našem městě. Probíhala zde veřejná prohlídka již v roce 2005, ale v poměru k současnému rozsahu šlo i tak pouze o poloviční rozsah toho, co na vás čeká tuto sobotu 19. května od 9.00 do 17 hodin.

Více jsem již psal v článku:  http://soutok.blogspot.cz/2018/05/moos-pokracuje-v-jednorazovem-otvirani.html

Zavzpomínat na rok 2005 a podívat se na záběry z té doby můžete na:
http://mujmelnik.webzdarma.cz/u_straku.html

Než si přečtete níže pod obrázkem, co o sklepech napsal předseda MOOS Martin Klihavec, tak mám ještě něco osobního. Před měsícem, se o mělnické podzemí a nejen o studnu zajímala dokonce i mimoregionální média a to je moc dobře. Čím větší bude návštěvnost sklepů, tím lépe se bude prosazovat myšlenka, že Mělník si také zaslouží kromě studny ještě další turisticky přístupné podzemí a ukazuje se, že tu máme pod zemí poklady, které za to zpřístupnění stojí. Krom toho vedou pod městem dlouhé i široké chodby, o nichž se vedou spíše pověsti, ale vždy je tu chvíle na jejich jistě zajímavý výzkum.

Je dobře, že se význam sklepů dostává do popředí a vše to může mít v celkovém důsledku velmi pozitivní vliv na život v tomto městě. Už i proto, že naše město není daleko od hlavního města a sami se můžete především za zámkem přesvědčit, kolik zahraničních turistů sem zavítá. Necháme je jenom tak kochat krásným výhledem na nepravý soutok a do kraje, nebo jim nabídneme i něco více, co ještě více pozvedne celkově prosperitu města a třeba to zodpoví některé otázky, kde si zatím nevíme rady ?
Členité sklepení „U Straků“ se rozkládá přibližně pod půdorysem domu. V nejhlubším místě, za betonovým bazénem, který v minulosti sloužil jako veslařský trenažér, se však nachází ve zdi ve výšce 150 cm vstup do spojovací chodby vedoucí podélně pod Palackého ulicí. Do této chodby je napojeno nejen několik sousedních domů, ale i domy z protější strany ulice. Jedná se tak o největší podzemní komplex, který lze v našem městě nalézt. A návštěvníci si ho budou moci poprvé a pouze jeden den 19.5.2018 od 9:00 do 17:00 hod. projít!!! Není tam zavedená elektřina - tak baterky s sebou!!!


Plánek sobotní prohlídky.
A snad jen na závěr. Díky vám všem, kteří jste přispěli na knížku Na kole přes Afriku. Týden před koncem je vybráno 121 procent ( stále ještě můžete podpořit a získat krásnou knihu) a autor slibuje, že to bude špice s mnoha barevnými obrázky. Pokud to čtete na netu, tak víte, že to bude bomba.

https://www.facebook.com/nakolepresafriku/

https://www.startovac.cz/projekty/na-kole-pres-afriku/
Zdroj: Soutok

Květen 14, 2018

18:43

Jak jsem již psal v předešlém článku o Středočeském železničním dni v Mladé Boleslavi, tak jsem  se po návštěvě akce rozhodl pokračovat vlakem dále k severu a navštívit tam nejzápadnější část CHKO Český ráj, kde leží především populární Drábské světničky.

Ještě letos, se připravuje ve třetím čtvrtletí roku rozšíření integrace PID na železnici o pásma 8 a 9, čímž by měl být  v kolejové dopravě zcela pokryt Středočeský kraj. To by znamenalo, že například ve směru na sever by bylo možné jezdit levně právě na západní hranici výše zmíněného CHKO.

Ovšem, to je teprve budoucnost, a tak jsem byl v Mladé Boleslavi nucený zakoupit běžnou zákaznickou jízdenku pro cestu do zastávky Březina nad Jizerou a zpět, za 76 Kč. Vlak odjížděl v 11.44 a v cílové zastávce byl ve 12.14.Odtud vás vede modrá turistická značka po krásné uzoučké asfaltce pod dálnicí D 10 na kraj obce Olšina, kde již spatříte protáhlé zalesněné pohoří s řadou vysokých skal.


Na rozcestníku, se dáte na žlutou značku, projdete téměř celou obcí a se značkou zahnete později ostře vlevo. Ta vás pak dovede na slavnou červenou značku, která nese označení Zlatá stezka Českého ráje.


Zprvu mě zajímalo počasí, protože ač bylo horko, tak na severu se těžce zatahovala obloha a podle radaru měly být ve Frýdlantském výběžku dokonce blesky. V místech, kde přecházela obec do takové spíše chatové oblasti jsem narazil na jakýsi motorkářský sraz a bylo celkem i co obdivovat.

Měl jsem však před sebou naplánovaných 10 km chůze po zmíněné značce do Mnichova Hradiště.
Na trase bylo i takovéto místo ( byl jsem zde v září 2015), kde teplota nepřekračovala 10 stupňů a bylo zde velmi příjemně.Červená vás pak vede po kraji lesa místy, odkud jsou skutečně krásné dálkové výhledy zejména k severu, ale také například na Bezděz.


Zde na snímku již vidíte, že se obloha na severu přece jen poněkud zatahuje.


Romantika.


Dálnice D 10.


Na Drábských světničkách mi stále ještě přálo počasí, ale lidí zde bylo, jak na Václavském náměstí. Zde sedí za zábradlím na okraji skaliska nepoučitelná mládež.Následující záběry jsou takovou přehlídkou krásy tohoto místa. Samé žebříky, schůdky ve skalách, zábradlí, skalní světničky, rozhledy, stromky a lidé. V hezkém počasí je jich tu opravdu hodně.Asi nejvíce lidí na skále, se mi sešlo na tomto snímku :-).


Sotva jsem vyrazil dál směrem na Klamornu, což je takové spíše výhledové místo, než nějaké další světničky, tak to kolem hřmělo stále více a více, až to nebylo příjemné.

Zažil jsem jednou bouři, která vznikla zvláštním způsobem. Pokud někdy pojedete do vojenského muzea v Lešanech vlakem ( Posázavský Pacific), vystoupíte v obci Krhanice, čeká vás přejít most přes řeku Sázavu, a pak půjdete kolem vody po okraji lesa, až vás cesta vyvede do kopce do otevřené krajiny na silnici, která končí ještě po slušné procházce u muzea.

Vězte, že při zpáteční cestě, se udělala přímo v místě bez varování  takzvaná místní bouře a ještě rádi jsme se tehdy rychle vraceli k muzeu a byli jsme rádi, že jsme nebyli na cestě někde dále. Vyvýšená místa a vůbec otevřené prostranství i vodní hladina přitahují blesky.


Přidal jsem do kroku a šel jsem, co to šlo. Značka pak počne klesat a již nikde nikam nestoupáte, což je fantazie. Opačně bych to tedy ani snad jít nechtěl.

Náhle míjím jednu z dalších početnějších skupin lidí, když mě zaujme povědomá tvář. Řeknete si, že to byl jistě nějaký kamarád, nebo snad ten náhodný Angličan z vlaku z Prahy, jehož rodiče jsem potkal o půl roku dříve na zámecké mělnické vyhlídce, a že je svět malý.

Samá voda. Tentokrát jsem  objevil  jednoho mělnického zastupitele, který myslím možná už v zastupitelstvu ani není, ale musel jsem se smát, protože jsem tu nedávno psal článek v jehož úvodu jsem potkal dopoledne starostu v centru města  a na večer při vystupování z vlaku z Prahy jsem zase potkal prvního místostarostu :-). Ani tento člověk nebyl jen takový nějaký současný, nebo bývalý zastupitel, ale viděl jsem někde kdysi internetovou anketu, kde byl horkým kandidátem na post nejvyšší.

Uhádnete o koho by mohlo jít ? :-) V každém případě zdravím a ještě jednou díky za krátkou společnost na cestě, která mi byla v těch strašidelných povětrnostních podmínkách určitou morální posilou.


To jsem se už pomalu blížil k hradu Valečov a zde jsem narazil zase na další světničky ve skále. Těch tedy v této části Českého ráje je opravdu hodně.U hradu Valečov mě dostihla přeháňka, ale vše bylo O.K. V místním srubu jsem koupil turistické vizitky, pohovořil s panem domácím, který to u nás také zná a vydal se na závěrečný úsek cesty.

Značka vás od obce Zásadka vede přes louku otevřeným prostranstvím až k Mnichovu Hradišti. Jdete po takové prošlapané cestičce podle nějakých rybníčků i strouhy a už vám musí být jasné, proč právě tady mají čápy ....

http://birds.cz/avif/cap_mapa-juv.php

http://cap.birdlife.cz/webkamery


Nakonec přejdete dálnici a míříte k nádraží ČD. Stále jsem koukal na komín, kde by mělo být hnízdo s kamerou, ale nic jsem neviděl. Nějaký místní mladý pár mi zasvěceně tvrdil, že mám pravdu, že to bude jistě tento komín, ale doma jsem zjistil, že to je úplně jinde na jiném a méně nápadném komíně. Škoda, že jsem to neověřil před odjezdem, ale ani jsem nečekal, že to vše půjde tak podle plánu.Díky tomu jsem však stačil dojít přesně včas na nádraží, abych tu udělal rychle ještě tyto záběry nám dobře známé lokomotivy z MB řečené Ušaté ( minulý článek) a musel jsem utíkat, abych stihl nastoupit do osobního vlaku do Mladé Boleslavi, který jel odtud někdy v 16 hodin.

V Bolce jsem už jen koupil Pidku s odjezdem v 16.37, jako před týdnem a nafotil ta technická data autobusu RTO ( minulý článek). Příjezd domů opět v 18 hodin.

Závěrem lze tedy říci, že díky jízdenkám PID může člověk po mnoha letech propadat pocitu, že cestování u nás je opět za přijatelné ceny, byť jenom převážně v rámci kraje, pokud nepočítáme výhodnou Jízdenku na léto.

Zdroj: Soutok

Květen 13, 2018

19:43

Když jsem zde nedávno napsal, že jedním z hlavních magnetů víkendu je Středočeský železniční den v Mladé Boleslavi, tak mně v sobotu ráno ČT 24 potvrdila, že se ani trochu nemýlím.

Jel jsem opět v 8.21 linkou číslo 467 ( Roudnice nad Labem-Mělník-Mladá Boleslav) a autobus byl slušně zaplněný. Už při nástupu přišlo první překvapení. Strkám lístek za 32 Kč ( 4 pásma, 90 minut) do strojku a pořád nic. ,, Je to rozbitý!" ozval se po chvíli otrávený hlas starého řidiče, který dnes nějak neměl den. A tak jsem už věděl,že lístek, který jsem přesně před týdnem zakoupil v automatu na mělnickém autobusovém nádraží a měl snad sloužit, jako případný zpáteční lístek z MB, ani napodruhé neuplatním :-).

,,Tak to abych si koupil od vás nový" pronesl jsem a proběhl monolog ve stylu čtyři pásma za 32.


Už v 9.30 jsem byl opět na autobusáku v MB, ale tentokrát jsem si už neprohlížel jízdní řády různých linek, které odtud jezdí a vyrazil jsem po hlavní třídě do centra, abych se trochu rozhýbal. Plán byl takový, že nejdříve navštívím místní IC a koupím i tady nějaké pohledy a turistické vizitky do deníku. Pak to vezmu na akci, a když bude slušný čas, tak si ještě dám 10 kiláků z Březiny nad Jizerou přes Drábské světničky a Valečov do Mnichova Hradiště.


A tak se i stalo. Mladoboleslavské IC má jen v sobotu od 9.00 do 12.00 a paní mi řekla, že tam návštěvnost nikdy moc nebyla a je to celkem dostatečné. No nevím, ještě že ty památky v okolí mají své pokladny , nebo IC. ( před týdnem Michalovice a Zvířetice). Ještě jsem nafotil místní trhy na náměstí.


Sotva jsem přišel kolem 10. hodiny k nádraží, už jela Ušatá do Mnichova Hradiště. Dělala takové paprskovité jízdy, jejichž centrem byla MB a k nám nejblíže zajela do Kropáčovy Vrutice.


Pak už jsem rychle kmital ven před stanici, abych v 10.30 nepropásl odjezd narvaného RTO s vlekem.


Za ním už čekal Ikarus ...


...., trošku přidali i hasiči...


....., a pak krásný nostalgický záběr mého dětství na vlek Jelcz v zatáčce.


Velkým hitem akce měl být tento Stříbrný šíp, jehož rekonstrukce vyšla na 30 milionů korun.

https://www.railpage.net/m-260-001-stribrny-sip-znovu-ozil/


A tak jsem to samozřejmě pořád obšlapoval ....


.... fotil z různých stran a přešel do vozu, kde bylo jakési muzeum a jeden z mnoha obchůdků s železniční tematikou.


Mapa bývalého železničního Rakousko-Uherska. Tady začaly dějiny železnice u nás.


Praha-Turnov. Normální linka.


Následující záběry mají ukázat ten cvrkot na akci. Vidíte tam RegioShark, který pojede také 3x do Mšena


Venkovní posezení.


Nástupiště plné prodejců s železniční tematikou.Kraj cykloturistů.


Motoráček známý jako Hurvínek. Ten tuším zajížděl do Dobrovic, kde bylo ten den v cukrovarském muzeu snížené vstupné.


Někdo se jezdí na takové akce povozit a nevadí mu ani to, že stojí v přeplněném vagonu. Já už chtěl zase změnit kolektiv a město  za samotu a přírodu, tak jsem si koupil za 86 Kč zpáteční lístek do Březiny nad Jizerou, což je první zastávka na znamení za Mnichovým Hradištěm a v 11.45 jsem akci opustil. Samotu jsem tedy zrovna nenašel, ale to už je jiný příběh o 10 km dlouhém pochodu s nádhernými výhledy a bouřkou v patách, na jehož konci jsem hledal očima čapí hnízdo, které nyní občas sleduji z domova přes webovou kameru.

Abych tento železniční článek nějak uzavřel, tak ještě mrkněte na snímky s informacemi, které asi v 16.20 visely na nádraží v MB na zcela opuštěném a tolik obdivovaném autobusu RTO.

A příště snad budou Drábské světničky i hrad Valečov, kde jsem v lese potkal také  jednoho mělnického regionálního politika :-). Jak je ten svět malý :-). Pokud snad čte tento článek, tak už teď ho zdravím :-).
Zdroj: Soutok
17:42

Jak jsem již psal, tak za hity tohoto víkendu jsem považoval Středočeský den železnice v Mladé Boleslavi a Oslavy konce 2. světové války v Mělníku.

V tomto článku zůstaneme u nás doma na Mělníku a podíváme se v obrázcích na letošní oslavy konce války. Přišel jsem do centra dění na náměstí Míru asi v 10.50, tedy zhruba 50 minut  po oficiálním zahájení dnešního dne oslav. Náměstí se nesměle plnilo diváky, ale již bylo slušné horko.

Měl jsem zrovna to štěstí, že jsem byl svědkem, když z přívěsu sjíždělo na zem asi jedno z nejoblíbenějších vozidel II. světové války. Německý obrněný transportér Sd.Kfz. 250 a Sd.Kfz 251 má neuvěřitelné množství variant. Jeho specialitou je, že osa volantu, který ovládá přední nápravu vede směrem vzhůru. Mezi lajky se pro něj vžila přezdívka ,, Hakl".

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sd.Kfz._250

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sd.Kfz._251


Tady bych snad upozornil fandy vojenské techniky, že v Praze na Václavském náměstí je ve specializovaných knihách spousta krásných obrázkových odborných knih, kde najdete i techniku, kterou jste mohli dnes vidět na vlastní oči.


Stejně tak, jako loni jsme tu viděli již známé tváře i techniku z SPVH Sever 2013 sídlící v Jablonci nad Nisou.

https://cs-cz.facebook.com/pg/SPVH-Sever-2013-759505927468193/about/?ref=page_internal

https://spvh-sever-2013-rychnov-u-jbc.webnode.cz/o-klubu/Zatímco si budete prohlížet část fotogalerie, kterou jsem tu dnes nafotil, tak vám prozradím, že jsem se osmělil požádat muže v modré uniformě o snímek. Nejde tedy o náhodnou momentku, ale přímo o pózu pro fotografa. Abych prý věděl, koho jsem vůbec vyfotil, tak muž na mě vybalil neskutečnou šňůru informací. Pokud vás zajímá životní příběh majora ve výslužbě pana Miloše Matouška, tak se mi přece jen podařilo na netu něco najít.

http://archiv.pribehynasichsousedu.cz/pp/pribehy-pametniku/praha-10/milos-matousek


Když jsem takříkajíc nafotil co se dalo, byl zde ještě nějaký čas do 13. hodiny, kdy měla být další část programu, kterou měla být především oblíbená ukázka z bojů přímo na náměstí.
Ta byla velmi očekávána a Soutok u ní loni chyběl.

Jenže, zde divák doplatil tak trochu na stručnost programu akce. V úvodu promluvil starosta města Ctirad Mikeš, veteráni se rozjeli ke spanilé jízdě, na pódiu vystoupila skupina Veranda a roznesla se zpráva, že ukázka byla loni asi ve 14 hodin. Ve 14 hodin byla technika i vojáci sice zpět na místech, ale nic se nedělo a z reproduktorů zněly naší starší generaci známé bojové písně armád SSSR a Německa. Německé marše tedy zrovna moc neznám, ale chyběla zcela jistě  Píseň německých tankistů :-). To se to jelo s takovou písní do boje.

https://www.youtube.com/watch?v=Fj0KtKalbO8

Když se nic nedělo ani ve 14.30 a na 15.15 byl avizován přelet letadla nad náměstím, bylo již jasné, že ukázka boje začne asi v 15 hodin.
Zatím jsme probírali s Martinem Klihavcem  následující sobotu, kdy budou vyjímečně otevřeny Strakovy sklepy i s částmi, které nebyly dosud nikdy přístupné veřejnosti a navštívili jsme i chrám Sv. Petra a Pavla, který je opět otevřený i mimo bohoslužby turismu a dokonce jsou mnohé interní artefakty popsány štítky s informacemi.


Skutečně asi v 15 hodin, se náměstí začalo připravovat na ukázku a já vzpomínal na Tankový den v Lešanech v roce 2008. I tato ukázka stála za to. V úvodu došlo k takovému výpadu na německé pozice, které vedlo k setkání německého velitele s podřízenými nad vojenskou mapou. Než jsem však tuto chvíli zvěčnil, vjelo mi do cesty obranné vozidlo wehrmachtu a došlo již k opravdovému úderu ze strany Rudé armády.

Došlo na nádherný souboj, ve kterém se diváci dočkali i střel z děla a oblíbený ,, hakl" se na zádi octl v hustém černém dýmu. Pak již následovala přestřelka ručními zbraněmi, částečné zneškodnění německých vojáků při boji z blízka a zajmutí německého velitele, které vedlo ke kapitulaci zbytků německého odporu. Následoval potlesk publika a děkovačka aktérů.

Přelet letadla, se pro silný vítr neuskutečnil.

A na co se můžete těšit dále? Tak budou to samozřejmě další reklamy na Strakovy sklepy, ale mám tu i plno obrazového materiálů ze soboty.


Dopolední návštěvnost.
 Kouzelná dobová technika, kterou budeme vždy obdivovat.


Dva nejvyšší.
Dělo, které se dnes vyznamená.
Kulisou byla trampská kapela Veranda.Majestátní čelo transportéru.
Motorka do běžného provozu :-).
Major ve výslužbě , pan Miloš Matoušek.

Hovoří starosta města Ctirad Mikeš.
Rudá armáda útočí.
Hakl hoří!


Závěrečná likvidace zbytku odporu.Děkovačka.
Zdroj: Soutok

Květen 11, 2018

17:54

Poslední dobou si stále více uvědomuji, jak se nám ta mediální scéna ve městě za těch  téměř 7 let, co tu je magazín Soutok změnila. A je nutno říci, že pro čtenáře podstatně k lepšímu. Sice se může samozřejmě stát, a také to tak je, že některé akce mají několikanásobnou reklamu v mnoha médiích i na facebooku, ale i mezi tím můžete objevit něco, co jinde třeba není, nebo se to snadno přehlédne.

Můžete objevit také i nějakou inspiraci, nebo připomínku něčeho staršího, co vás kdysi zaujalo a nějak jste na to zapomněli.

S velkou slávou zde občas rád reklamuji blížící se druhý Pivní festival na náměstí Míru v Mělníku, a také připomínám, že je škoda, že podobná akce na Kokořínsku, která mívala začátkem. května při dobrém počasí slušnou účast i kulisu je bohužel pryč. Díky médiím, se tedy člověk dozvídá zajímavé věci a jednou z nich je, že už víme, jaké pivovary navštíví druhý ročník akce. Ale pozor ! Nevědí to všichni a někteří to přehlédli :-).


Pojďme si to tedy stručně vypsat, protože i já vlastně toto médium užívám, jako takový osobní přehled věcí, které mě nějakým způsobem zajímají a navíc jsem díky této činnosti tak trochu i v obraze, co se u nás a v okolí děje :-).

Na jaké pivovary, se můžeme těšit?

Pivovar Cvikov, Podřipský rodinný pivovar, Lobeč, litoměřická Labuť, Falkenštein z Krásné Lípy, pivovar z České Kamenice, Němý Medvěd Mělník, hořický JungBerg.

Letošní nováčci:  Kaberna z Mlékojed, létající pivovar plzeňský Jarovar a minipivovar Lenoch. Dále se představí z Prahy další létající pivovar Zbraslavská koza, či Bad Flash a Rodinný pivovar Zlíchovec z Loun. Nějak tu nevidím pivovar Antoš Slaný, ale vše je ještě otevřené.


Již se ví i program. Můžeme se těšit na kapelu Navostro, Mariana Kořínka, skupinu Markýz Man a akci zakončí Baťa a Kalábův něžný beat. Pro úplnost ještě dodám, že zde zatančí Dětský soubor pod vedením paní Dětinské a představí se i mělnické družstvo kung-fu.

Informace čerpány z článku Bedřicha Marjanka z měsíčníku Mělnicko ( květen 2018). Akce je až 26. května, ale je hezké mít s předstihem informace, ne ?  :-).A pro fandy knížky Na kole přes Afriku mám vynikající zprávy. Výkony Tády i zpráva o knížce pronikly i do časopisu Motorsport revue a stav  12 dní před koncem projektu je již 112 procent !!
https://www.startovac.cz/projekty/na-kole-pres-afriku/

A to chce nějakou chytlavou písničku  :-).

https://www.youtube.com/watch?v=Sjchw_kIiks
Zdroj: Soutok

Květen 10, 2018

17:23


Milí čtenáři, jak jsem tu již koncem dubna psal, tak v květnu a v červnu, se stále někde něco děje. V mělnickém nádraží ČD stojí až do 13. května legiovlak a článek jste si i s obrázky mohli přečíst a prohlédnout včera zde na webu.
Na příští sobotu 19.května počítejte hlavně s mimořádnou návštěvou asi největšího současného komplexu středověkých sklepů, tzv. Strakových sklepů. O tom ale budou další reklamní články. Vše podstatné se již nyní dočtete na ....
http://soutok.blogspot.cz/2018/05/moos-pokracuje-v-jednorazovem-otvirani.html
Již mám také k disposici přehled pivovarů, které se účastní 26. května 2. mělnického pivního festivalu. Nechci zapomenout ani na oslavy v RMM. Ke všemu se snad nějak dostanu a připomenu to, nebo budou případně i nějaké fotografie z akcí.

Na prvních obrázcích již máte jízdní řády i ceny jízdenek zvláštních vlaků i autobusů z akce Středočeský železniční den v Mladé Boleslavi. Snad bude stačit kliknout na obrázky, nebo zkrátka klikněte na odkaz níže
Do Mladé Boleslavi je dost dobré železniční spojení zejména po trati 072 a ze Všetat po 070. Vyplatí se cestovat na jízdenku PID za 32 Kč pro 4 pásma. Vhodné je využít i autobusu 467 z Roudnice nad Labem do Mladé Boleslavi, který jede přímo ze stanoviště číslo 4 v 8.21 a ve 12.21. Dobrodružnější povahy mohou jet lehce přes dvě hodiny mšenskou lokálkou po trati 076, ovšem, zde bude třeba zřejmě šestipásmová jízdenka s dobou platnosti 150 minut za 46 Kč.
Typ pro mělnické nadšence: V 8.21 autobusem do MB. Zpáteční cesta  s jednotkou RegioShark do Mšena a běžnou linkou později domů.https://pid.cz/stredocesky-zeleznicni-den-mlade-boleslavi-12-5-2018/


Několika záběry si vás dovolím pozvat na neděli  13.5. do centra města Mělníka, kde bude probíhat dopolední výstava dobové bojové techniky a odpoledne i malá bojová ukázka. Reklamní záběry jsou z loňska


A nakonec si dáme dnes víkendovou reportáž z Vítání ptačího zpěvu. Ještě připomínám adresu ....https://www.startovac.cz/projekty/na-kole-pres-afriku/ , kde jsme již 12 dní před koncem na 108 procentech. Reportáž z Afriky nemá chybu a jsou situace, kdy má Tadeáš Šíma skutečně odvahu. Zejména na hranicích mezi státy, při shánění víz, nebo smlouvání s převozníky na velkých řekách apod. Velkým kontrastem k tomu je pohostinnost lidí, které na cestě potká.Vítání ptačího zpěvu u Mělníka 4. - 5. 5. 2018

I v letošním roce proběhlo mělnické Vítání ptačího zpěvu u Vltavy v Hoříně-Mrkvici jako dvoudenní akce s možností přespání v jarní přírodě. Celkem akci navštívilo 33 zájemců o přírodu, z toho bylo přibližně 18 dětí. Zhruba polovina účastníků přespala na místě a mohla si tak brzy ráno vychutnat odstupňovaný začátek zpěvu různých ptačích druhů.

 Jako první (nepočítáme-li slavíka, křepelku a puštíka, kteří se ozývali celou noc) začali zpívat ve 4 hod. kos černý a drozd zpěvný, které brzy následovala kukačka obecná, skřivan polní a strnad obecný. Po 5 hodině již zpívalo více než 20 druhů ptáků. Celkem jsme za dva dny zaznamenali 42 druhů. Při průběžné ukázce kroužkování ptáků se odchytilo přibližně 50 ptáků, mezi nejatraktivnější druhy, které si mohli účastníci prohlédnout z blízka, náležel ledňáček říční, žluva hajní, datel černý, dlask tlustozobý a krutihlav obecný.

-Libor Praus-

Zdroj: Soutok

Květen 9, 2018

17:36

Vůbec největší aktualitou současnosti je fakt, že k nám zavítal již dlouho očekávaný legiovlak a bude stát v Mělníku do neděle 13. května.

Vstup je zdarma, otevřeno je každý den od 8.00 do 18.00 a o víkendu od 9.00 do 19 hodin. Čeká na vás asi 13 dobově zařízených vagonů a v případě zájmu můžete využít průvodcovských služeb. Sice jsem legiovlak fotil již loni v Kolíně, ale samozřejmě jsem jej navštívil i v domácí železniční stanici a připravil pro vás několik reklamních fotografií, které by vás měly k návštěvě povzbudit. Vždyť jde v naši domácí stanici o ojedinělou zastávku tohoto projektu.

http://www.csol.cz/domains/csol.cz/index.php/legiovlak/

Historický víkendový rychlík Mšeno-Mělník-Praha Vršovice.


Další pozvánka je na sobotu, a také jsem to zde již představoval.

Za pouhých 32 Kč na jízdenku PID dnes pohodově dorazíte do Mladé Boleslavi, která má kromě zmíněné akce co nabídnout.

http://soutok.blogspot.cz/2018/05/fantasticky-vylet-na-jizdenku-pid-mlada.html
Zdroj: Soutok

Květen 7, 2018

16:31Tento víkend patřil také stále populárnější a již poměrně zabydlené atrakci Monster truck show. I z této akce tu máme díky Martinovi nějaké snímky, včetně krásné a stručné reportáže, a včetně aktuální ceny vstupného. Budiž tyto obrázky reklamou všem příznivcům této bouřlivé destroyers akce :-).

Fotky z Monster truck show.Letos jsem navštívil i Monster truck show. Naposledy jsem ji navštívil v roce 2010 před 8 lety.
Vstupné 250,- Kč dospělí, 150,- Kč děti. 
Kaskadérské výkony: jízdy po 2 kolech, převrácení auta přes střechu, smyky, hvízdání gum, projetí ohněm s člověkem na střeše a nakonec sešrotování 2 aut pod obřími koly dvou Monster trucků. 

Jako jeden ze startérů knihy Na kole přes Afriku mám pochopitelně zájem, aby knížka byla co nejlepší :-), a tak vás samozřejmě vyzývám k účasti.
https://www.startovac.cz/projekty/na-kole-pres-afriku/
Pokud Tadeáš Šíma dojede až do Kapského Města, tak to může být opravdu krásný cestopis, protože je do konce ještě více než 15 dní a již v tuto chvíli je splněno na 105 procent. Díky vám to může být ještě lepší, pokud máte rádi dobrodružství, odvahu i jízdní kolo.

Od 8. do 13. května máme na nádraží ČD také legiovlak.


Zdroj: Soutok
15:06

Jak jsem tu již někde psal, tak od 3.5. do  19.8.2018 máme v RMM dlouhodobou výstavu s názvem ,, Ano, pane doktore."


Zatímco jsem se toulal v sobotu venku pod městem a včera na překrásném výletě, tak Martin Klihavec obešel několik místních akcí a zaslal mi nějaké snímky. Ty první jsou z muzea a popsal je slovy:Ve čtvrtek ( 3.5.2018) byla vernisáž v muzeu. Opět s pěknou scénkou od místních pracovníků, atmosféra byla veselá a všechny vylekalo perfektně nahrané zkolabování paní Ireny Podivínské z prevence kriminality. Je možné, že mi přijde z muzea nějaká reportáž z vernisáže, ale myslím, že fotografie jsou výstižné, a že v muzeu bylo veselo :-).


Pátek 4.5. 2018 :


V pátek v 15:30 předal starosta slavnostně nové hasičské auto vehlovickým dobrovolným hasičům. Starosta v uniformě ho pokřtil sektem. Mělnický farář Jacek Zyzak ho pokropil svěcenou vodou a pronesl modlitbu. Sobota 5.5. 2018


Fotky z 8. motorkářského požehnání.Napočítal jsem 428 motorek, což je rekord (vloni jsem napočítal 231).
Motorky byly úplně všude kolem kostela, zaplnily i celou Svatováclavskou ulici až k náměstí Míru. 


Přiznám se, že  jsem se v sobotu na poledne o této akci cestou z nádraží ( neúspěšný pokus o zamýšlený výlet) dozvěděl od známého, který tam byl také, jako Martin :-).

A ještě se můžete těšit na fotky z Monster truck show, které dám do dalšího samostatného článku, protože toto téma se vám moc líbí, stále klikáte na rok starý článek, kde se v diskusi uvádí, co to asi stojí, a už by měl tento článek příliš komplikovaný dlouhý název :-).

Na druhou stranu by vám název ,, Událo se tento víkend" asi mnoho neřekl. Vždy, když píši téměř takovýto deník, tak si vzpomenu na tu legrační scénku Kaizra s Lábusem s názvem Těžký týden referenta Kubrta :-).

https://www.youtube.com/watch?v=U9C5R_McukQ

Dost ale legrace, to je život.Tak já myslím, že je na co koukat a Martin odvedl práci hodnou skutečného profesionálního novinářského fotografa. Nejen krásné fotky dobrým přístrojem na správných místech, a takové to docela populární razítko akce, při které nechybí nejvyšší politický představitel města, ale i ta nezbytná drzost si dojít pro některé záběry až na pár metrů, nechat si třeba i naaranžovat scénu a stát se do jisté míry i středem pozornosti. To chce určitou dávku odvahy  a samozřejmě i známosti, která toto bezprostředně umožní.

Zdroj: Soutok
11:35

Asi v  1.00 jsem dnes zpracoval 150 fotek z výletu, abych mohl už po 9. hodině dopoledne psát tento článek a něco málo jich vybrat :-). Mimochodem, na článek také čeká několik lidí, které jsem včera potkal. A aby toho nebylo málo, tak mi ještě teď přišlo v e-mailu spoustu fotografií z mělnických akcí tohoto víkendu. Máte se tedy na co těšit :-).

Na úvod připomínám, že zítra k nám na nádraží dorazí na 6 dní legiovlak, a jako ochutnávku můžete zkouknout jeho loňské zastavení v Kolíně ( článek květen 2017). Sobota 12.5. bude patřit Železničnímu dni v Mladé Boleslavi a v neděli si dojděte na náměstí Míru, kde budou probíhat oslavy konce války.

A již pojďme k téma.


Původně jsem chtěl vyrazit již v sobotu, ale opět jsem podcenil ranní vstávání a díky tomu vám dnes mohu představit jednu pikantnost jízdenky PID. Došel jsem totiž někdy před 11.00 na nádraží ČD s jízdenkou za 32 Kč pro čtyři pásma ( 4-7). Napadlo mě totiž, že bych se mohl po mnoha letech také projet do Bolky po mšenské lokálce ( 076) a zjistit tak, v jakém stavu je trať mezi Mšenem a Mladou Boleslaví, kde má jet za týden RegioShark.

Než jsem však nastoupil do vlaku, tak jsem si uvědomil, že platnost této jízdenky je 90 minut, ale lokálce to trvá 120 minut :-) . Navíc mě uklidnila zpráva rozhlasu, že se navíc čeká na opožděný vlak od Ústí nad Labem. Čekat na autobus s odjezdem ve 12.27 ( linka 467) jsem už nechtěl, bylo horko, a tak jsem odjezd zkrátka odložil na neděli :-).


Dalo by se jet ještě dříve vlakem, ale já se rozhodl využít linky číslo 467 Roudnice nad Labem-Mělník-Mladá Boleslav, která odjíždí denně ze stanoviště číslo 4 v cca v 8.21 a za hodinku je v Mladé Boleslavi na autobusovém nádraží. O víkendech jezdí zpět po čtyřech hodinách ( po 14. 18. a 22. hodině) ze stanoviště číslo 27. To se ví, že jsem nejprve zkoumal, jako fanda jízdních řádů zdejší spoje a největší dálky jezdí odtud na Ukrajinu, do Varšavy a Berlína. Mimochodem, letos prvně jezdí přímé vlakové spoje z Prahy až do Harrachova a vybrané vlakové spoje tak nekončí v Tanvaldu, jako tomu bylo dosud.


Z autobusového nádraží jsem pak pomalu kráčel hlavní třídou od obce Kosmonosy do centra a cestou jsem fotografoval vše, co se mi nějakým způsobem líbilo.Na tomto domě máme rakouskou orlici, připomínající časy mocnářství ....


..... a ve slavném hotelu Věnec jsem byl  před téměř 30 lety na obědě :-).


Nádherné sgrafito a vodní prvky.


Mladá Boleslav má hlavní náměstí směřující s kopce a je protáhlého tvaru, bez podloubí.


To co vidíte na obrázku je stará vodárenská věž a ti dva cyklisté tam jsou ,, první hosté mého výletu :-)". Považte, že těm lidem je 73 let, užívají tedy prý již elektrokola, jsou z Turnova a měl jsem si s nimi díky své celoživotní zálibě v cestování o čem povídat.

Dle mého názoru je jejich trávení volného času jedním z nejlepších receptů na dlouhověkost a pevné zdraví. U takových lidí převládá dobrá nálada, jsou schopní hovořit o čemkoliv, protože mají životní rozhled a pohyb zabraňuje tomu, aby tělo začalo lenošit, ztrácet rovnováhu a  mysl upadala do určité stagnace, či ponurých myšlenek, které sebou stáří nese.


Ještě si prohlédněte zdejší templ....


..... romantickou vyhlídku s vodárenskou věží v pozadí....


..... a pojďme k řece.


Červená turistická značka by vás dovedla z náměstí současně ve směru s auty do Čejetiček, kde leží za řekou Jizerou hlavní nádraží ČD pro Mladá Boleslav ( u autobusového nádraží je pro změnu také ještě zastávka ČD Mladá Boleslav-město), ale kolmo k tomuto směru vás sice dovede také k řece, ovšem do jiného směru.


Jizera zde tvoří přímo pohádkové pasáže a do našeho prvního cíle, kterým je věž Putna v obci Michalovice to máme asi tři kilometry.


Hned pod hradem je hostinec a kousek to máte i do současné poslední integrované stanice PID, kterou je Mladá Boleslav-Debř.


Tak tady ji máme. Věž Putna stojí nakřivo, jako italská věž v Pise a poznáte to i při stoupání po jejím kamenném schodišti uvnitř. Je to trochu podivný pocit :-).


O šikmé věži, se samozřejmě dozvíte u hradu, nebo na netu více. Vstupné je 40 Kč, byl jsem tu naposled v roce 1992, a tak se sem vlastně po 26 letech vracím. Svoji tabuli tu má i básník K.H.Mácha, který věděl kudy po Čechách chodit.


Koukněte na to nádherné panorama. O dva obrázky výše vidíte stánek s občerstvením, turistickou vizitkou apod. Vedle něj se opaloval manželský pár, který měl obsluhu stánku na starost a prima jsme si tu popovídali. Nedivte se, ti lidé si od paty hradu užívali celodenní neméně kvalitní výhled do kraje, pohled na krásný lesík poblíž, pohlazení slunce a pán se přiznal, že si tu užívá každou roční dobu a dívá se, jak kvetou které květiny apod.

To jsou věci, které nám v městech někdy tak trochu ve spěchu života unikají.


Tak si dáme ještě dva krásné výhledy na řeku směrem k Boleslavi a půjdeme o kus dále.


Červená značka by vás v Debři vedla na druhý břeh řeky, turistická na Zvířetice jde oklikou a do kopce, a já zvolil silničku do Bakova nad Jizerou, která je únosně frekventovaná, nabízí takovéto výhledy do luk a k řece, a nikam nestoupá :-).
Cyklistů jsou tu kvanta a mají tu v osadách nedaleko řeky občas nějaká ta občerstvovací posezení. Mladoboleslavsko cykloturistikou žije, podobně, jako Kokořínsko, ale potkáte i motorkáře, kteří mají navíc na kraji Bakova jakési motorkářské doupě.Následuje osada Dalešice a Podhradí, kde je IC. Předtím, se vám však na krátko vynoří částečně zřícenina hradu Zvířetice, ale i pozemek jakéhosi železničního fandy. Vlevo semafory a vodní jeřáb ...

.....vpravo zahradní železnice.


Zřícenina ze silnice.

Info centrum v osadě Podhradí je nádherné a přitom jednoduché. Můžete si posedět i venku při zmrzlině, či nápojích, nechybí samozřejmě suvenýry i vizitky :-). Jedna zobrazuje zříceninu dnes, druhá je rekonstrukcí původní podoby a navíc tu mají i vizitku muzea Bakova nad Jizerou. Součástí tohoto podniku je i promítací místnost, kde můžete v případě zájmu shlédnout dokument.

Velmi mi to připomnělo Muzeum Eduarda Štorcha ve staré škole v Lobči, kde je podobný promítací sálek ze staré třídy. A všemu tomu tady vládla tato velmi milá a ochotná mladá paní, která mi na můj nápad svolila vytvořit vlastně takové pracovní dokumentární foto s vytvořením určité atmosféry.

Tímto tedy zdravím a jistě je na místě vložit nějaký ten odkaz:

http://www.zviretice.cz/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Michalovice_(hrad)


Cesta k hradu je krátká a do kopce, ale stojí to celkově za to. Zde jsem při výstupu potkal dvojici z Domažlic a znovu bylo o čem povídat. Čtenáři Soutoku vědí, že jsem tam loni v červenci zavítal. Článek se týkal výstupu na Hoher Bogen, ale každá cesta má obvykle více cílů.


Výhledové panorama ve směru k Turnovu.

 Jde o velmi rozsáhlou hradní zříceninu.


Přidám jen pár snímků. Inu, vyšel jsem asi v 10 hodin od autobusového nádraží a tady bylo tak 13.30.


Zřícenina je velmi navštěvována a z jejich útrob nikdo moc nepospíchá.


Dominuje jí tato polorozbořená věž, která slouží nyní, jako vyhlídka. Na svědomí to má patrně blesk.


Rozhledová růžice. Okny spatříte Bezděz a Ještěd.


Palác shora.


Jizera u Bakova.


Železniční most u Bakova nad Jizerou slouží hlavní trati 070 z Prahy do Turnova a je nesmírně důležitým místem na trase z hlavniho města do Jizerských hor a Krkonoš.

To již bylo 14.30, v nohou jsem měl asi 12 km, letní teploty, a tak nastal čas obrátky. Po malém městečku, které mi také není cizí jsem se ještě trochu prošel, abych mohl jet v 15.05 za 24 Kč do Mladé Boleslavi.


Tam jsem ještě udělal tyto pěkné záběry. Město od řeky z Čejetiček.


Mladoboleslavský hrad.

Autobus mi nejel a musel bych dlouho čekat, tak jsem jel vlakem v 16.37, který zde začíná a ve Všetatech je v 17.10. V nádražní pokladně si musíte zažádat o označený lístek za 32 Kč na tuto spoj v 16.37 pro čtyři pásma. Neprodají vám přímo lístek, jaký znáte z automatu, leda prázdný, ale to je vám na nic. Prodají vám časově označenou jízdenku s uvedením všech náležitostí PID.

Nejde to zkrátka tak rychle a plno stanic na vnějším obvodu PID nemá strojky pro výdej lístků, ani označovače jízdenek. V tomto je Mělník dále a ještě jsme na tom velmi dobře s otvírací dobou info centra. Považte, že Litoměřice i Mladá Boleslav mají o víkendu otevřené IC pouze v sobotu od 9.00 do 12.00. Mělník má celoročně po celý týden otevřeno od 9 hodin do 17 hodin !

To je asi málokde. Ve vlaku jsem se ještě spřátelil se zajímavou dvojicí se psem v podobném věku, jen o něco mladším. Představte si ten zajímavý kontrast. Bydlí na Národní třídě v Praze, chodí venčit dvakrát denně pejska a není pro ně problém jet někam pod širák. Stále bylo o čem hovořit.

Říkám to pořád, že turistika a procházky mezi lidmi mohou člověku dát zajímavé informace na zamyšlení. Mám teď ještě nějakou povinnost, tak budu stručnější. Do Všetat vlak přijel v 17.20, což byla výhoda, protože v neděli přijede až vlak z Prahy-Vršovic v 17.40 a nemusel jsem dlouho čekat. Krátce před šestou jsem byl doma.

To je v tomto článku vše, a jak bude čas, tak sem dám další materiály, které mi dnes přišly dopoledne v e-mailu a týkají se akcí tohoto uplynulého víkendu.

Aktualizace 7.5. 2018 ve 14.40:

Další fantastickou zprávou je další rozšíření integrace PID. Co to znamená ? Od 1.7.2018 budeme moci jezdit vlaky do pásma číslo 8 a číslo 9. Navíc dojde k rozšíření autobusových regionálních linek na Kokořínsku, Nymbursku, ale také Mladoboleslavsku ve směru na Mnichovo Hradiště. Zdá se tedy, že nám nebude již nic bránit v cestování za rozumné ceny do oblasti Českého ráje  ( zastávka Březina u Mnichova Hradiště na trati 070).

https://pid.cz/plan-integrace/

A ještě bych málem zapomněl. Při nákupu jízdenek v pokladnách ČD zachovejte trpělivost a hodně vysvětlujte, co chcete. Může se vám stát, že vám řeknou :,, Jé, to vám nemůžeme prodat, protože to nemáme. Moment. Aha, tak na čtyři pásma s označením odjezdu v 16.37 PID máme". Chvíli jsem koukal divně. To by rovnou člověk nemusel vystupovat z vlaku a mohl by si tam koupit běžný lístek, až do cílové stanice :-).  Snad jsem měl nakonec ještě štěstí, že ten lístek měli :-).Ve vlaku vám mimochodem v místě působnosti platnosti jízdenky PID za jízdy žádný průvodčí prázdnou PIDku časově neoznačí.

Zdroj: Soutok

Květen 5, 2018

21:19

 dnešním dni jsem měl trochu jiné představy, ale nakonec jsem skončil na podvečerní procházce u řeky pod městem. Původně jsem chtěl zajít především za zámek, kde může člověk potkat lidi z různých koutů Čech, nebo i cizince, ale pak jsem si vzpomněl, že už jsem dlouho nebyl u starého mostu a není vůbec od věci, se projít kolem řeky.

Mimochodem,koukl jsem se dnes občas na webu na plavbu lodi Rio 2, která pluje z Magdeburku  do Ústí nad Labem, tak je to i tak trochu symbolické. Můžete se tedy aspoň podívat na to, jak to na mostě vypadá dnes. O prázdninách, se počítá prý se zavedením přívozu, ale více vám neřeknu, protože měsíčník Mělnická radnice, kde prý je tato zpráva, nechodí bohužel do všech domácností ve stejném termínu, ale někdy až v neuvěřitelném  časovém rozpětí.


Zde máte neobvyklý pohled na most z boku, který bude již za rok nenávratnou minulostí. Most by měl být hotový tuším v listopadu tohoto roku.


Jest-li je v této části Rybář něco opravdu romantického, tak jsou to určitě tyto staré pramice, které tu vídám snad celý život.


Dnes jsem si došel až k nim.


Soutok dvou největších českých řek na mě vždy působí impozantně a v době, kdy se krajina již zelená, mi s dávkou značné fantazie připomene tak trošku Amazonii :-). Na druhou stranu, se vám přiznám, že jsem kdysi dávno zkusil dojít na soutok přes horkovod u Vrbna podle Vltavy, a byl to skutečný prales, ve kterém jsem to musel otočit pro neschůdnost terénu.


Ano, malá plavidla všeho druhu jsou dnes na řekách žádaná. Když tak dnes přemýšlím, co by také mohlo přitáhnout pod Mělník život, tak si stále více uvědomuji, že kdysi uvažované sluneční lázně nejsou možná tím správným nápadem a spíše by to chtělo po vzoru jiných měst zkusit podnikat s půjčovnou různých šlapadel a loděk.


Nebyl jsem sám, kdo dnes zamával těm v loďce, neboť řeka přitahuje k procházkám celkem dost lidí. Někteří tu rybaří, jiní jdou se psy, ale tím je to zatím vyčerpáno.

Již z dálky mě zaujala početná skupina cyklistů, která přijela do mělnického kempu z domovské Přelouče a provádí zde okružní trasy. Dozvěděl jsem se to, co jsem předpokládal. ,, Máte to tady hezké, ale s tím občerstvením je to hrůza. Jedete desítky kilometrů a nikde žádné občerstvení. Vše si musíme vézt sebou " řekla paní.


A já si uvědomil, že skutečně přímo u vody na našem labském břehu v našem okrese těžko najdete nějaké cyklistické venkovní posezení.  Kdo však jezdíte přes most, tak asi víte, že nejvíce to žije u vody v Dolních Beřkovicích a Bukoli. Menší venkovní posezení je pak ještě v Dědibabech.

Inu, tak jako je budoucností asfaltování Labské cyklotrasy číslo 24 v našem okrese, tak je budoucností i vznik občerstvovacích stanic a příliv aktivit k řece. Přitom nelze říci, že by k nám cyklisté od obce Kly nepřijížděli.


Tolik cyklistů jsem tu najednou ještě neviděl. Stoupání od řeky k Polabskému parku.

A na závěr článku si dovolím vám připomenout, že ještě skoro 18 dní můžete podpořit projekt Na kole přes Afriku. Při podpoře částkou 350 Kč již  získáte zmíněnou knížku. Limit 100 000 Kč byl již v pátek ráno splněný, ale váš zájem rozhodne o tom, jak moc bude knížka tlustá a kolik bude mít barevných fotografií. Můžete samozřejmě přispět i vyššími částkami a podle toho získáte odměnu navíc. Více na ...

https://www.startovac.cz/projekty/na-kole-pres-afriku/
Zdroj: Soutok

Květen 2, 2018

18:54


Když jsem 10. září 2005 vstoupil v rámci DED prvně do sklepů U Straků ( také akce MOOS), byl jsem přímo nadšený. Dna sklepů tu mají až 6 úrovní v hloubce od tří do deseti metrů. Promiňte, ale mnohé slavné středověké sklepy v ČR, kterými se honosí některá historická města, mají tři až čtyři patra.

A tak mi dovolte, abych vám s velkou radostí oznámil, že díky MOOS, se do těchto opravdu velkých sklepů podíváme po 13 letech znovu a bude to dokonce ještě mnohem zajímavější, protože se podíváme i do té části sklepů, kam jsme se tehdy nepodívali. Pokud se podíváte na fotky z akce v roce 2005....

http://mujmelnik.webzdarma.cz/u_straku.html

....., tak vidíte, že jsme tehdy měli k disposici elektrické osvětlení. To ovšem končí u veslařského trenažeru olympionika Josefa Straky a dále budeme muset vyrazit s přenosnými světelnými zdroji, které si sebou přineseme. Z tohoto důvodu připomínám, že je třeba si sebou vzít nějakou tu kapesní svítilnu apod.

Závěrem prvního reklamního článku přidávám ještě odborný text k zmíněnému podzemí tak, jak mi ho zaslal organizátor akce a předseda MOOS Martin Klihavec.


Členité sklepení „U Straků“ se rozkládá přibližně pod půdorysem domu. V nejhlubším místě, za betonovým bazénem, který v minulosti sloužil jako veslařský trenažér, se však nachází ve zdi ve výšce 150 cm vstup do spojovací chodby vedoucí podélně pod Palackého ulicí. Do této chodby je napojeno nejen několik sousedních domů, ale i domy z protější strany ulice. Jedná se tak o největší podzemní komplex, který lze v našem městě nalézt. A návštěvníci si ho budou moci poprvé a pouze jeden den 19.5.2018 od 9:00 do 17:00 hod. projít!!! Není tam zavedená elektřina - tak baterky s sebou!!!Podzemí budu samozřejmě na stránkách Soutoku připomínat, ale nezapomínejme i na další akce měsíce května a června.


Zdroj: Soutok

Květen 1, 2018

16:27

RegioShark

Už to tak bývá, že když se zkazí počasí a končí volno, tak najednou člověk dostane nápady na cesty. A ty nápady objeví další nápady, nebo opráší staré nápady, kterým člověk nepřikládal tolik váhu.

Jak jistě víte, tak Mladoboleslavsko, se do PID dostalo relativně nedávno a jen částečně. Prakticky sem patří tři železniční tratě: 070 Praha- Mladá Boleslav- ( Turnov), 076 Mělník-Mšeno-Mladá Boleslav, 080 Nymburk-Mladá Boleslav a jedna autobusová linka číslo 467 Roudnice nad Labem-Mělník-Mladá Boleslav.

Už v sobotu 12. května zde na vlakovém nádraží v Mladé Boleslavi proběhne akce, kterou propagují stránky PID .... Středočeský železniční den.

https://pid.cz/stredocesky-zeleznicni-den-mlade-boleslavi-12-5-2018/

Je to takový ten klasický program, kdy stále někam jezdí parní mašinka, motoráček, moderní vlaky, historické autobusy a k tomu je spousta kulturního programu. Pro nás je z toho nejzajímavější fakt, že sice parní mašinka pojede jednu jízdu směrem k nám do Kropáčovy Vrutice, ale moderní jednotka RegioShark (Žralok) pojede třikrát do Mšena. Navíc je v programu opravdu silně zobrazeno, že tu bude k vidění autobus RTO s vlekem Jeltz, který jsem v Praze letos neviděl.

Pro nás je nyní cestování do Mladé Boleslavi doslova výzvou. Cena pouhých 32 Kč v jednom směru, a co je hlavní, tak i autobus sem jezdí dokonce o víkendu. Vlaky ani psát nebudu, protože jezdí každou hodinu s přesednutím ve Všetatech. Přímý autobus číslo 467 jede z Mělníka v 8.21 a ve 12.21, což jsou časy, které by nás měly zajímat.


Do Mladé Boleslavi má smysl jezdit a dokonce z turistického hlediska. Od vlaku se sice projdete na hlavní náměstí k sídlu info centra do kopce a je to nějakých 30-40 minut, od autobusu je to asi 15-20 minut po rovince a blíže, ale to jedině každému prospěje.

Nebudu vás nyní lákat na žádné muzeum, ani na místní dominantní zámek, ale do Pojizeří, kde je zkrátka romantika první třídy.


Putna

Z náměstí se vydáte po červené dálkové značce, která se jmenuje Zlatá stezka Českého ráje. Ta s vámi překročí řeku Jizeru a zavede vás po třech a půl kilometrech do vsi Michalovice, kde stojí tato romantická rozbořená věž jménem Putna, odkud je nádherný výhled nejen na Mladou Boleslav a Jizeru, ale až do Krkonoš, pokud jsou podmínky. Byl jsem tam naposledy tuším v roce 1992.


Zvířetice.

Pokračujete dále po červené a po 1.5 km vás čeká poslední integrovaná železniční zastávka Mladá Boleslav-Debř. Opět máte spousta možností. Zelená a modrá, vás pak dovedou zřejmě nějakým vyhlídkovým obloukem ke zřícenině hradu Zvířetice. Můžete jít také rovně po silnici, která vás dovede ke krásnému info centru pod hradem a odtud vystoupat ke hradu. Opět jde o nádhernou hradní zříceninu ze zápisníku K.H.Máchy.


Lze mimochodem vystoupat i do zachovalých útrob této hlavní věže.

http://soutok.blogspot.cz/2015/09/hradni-zricenina-zviretice-i-jeji-okoli.html

Hlavní nádraží Bakov nad Jizerou leží snad jen 300 metrů od info centra a po modré dojdete až do centra Bakova, pokud chcete. Opět je tu spousta možností. Můžete jít po Zlaté stezce po druhém břehu řeky zpět, nebo jet na normální jízdenku do Boleslavi. Můžete ale také pěšky, nebo dopravou pokračovat do Mnichova Hradiště, či zastávky Březina a vydat se ke skalním a vyhlídkovým skvostům, kterým tu dominují s překrásnými výhledy Drábské světničky.


Drábské světničky.

http://soutok.blogspot.cz/2015/09/drabske-svetnicky-jsou-skalni-perlou.html

Pokud si troufáte to celé projít pěšky z Mladé Boleslavi až po Březinu, tak se připravte na 30 km chůze s občasným stoupáním. Tak tohle celé nám teď ještě mnohem více přiblížila díky příznivým cenám integrace do PID. Samozřejmě, že je třeba popřemýšlet, kdy je lepší auto ( zejména finančně), a kdy toto, kdy si třeba i můžete posedět někde u zlatavého moku v krásné hospůdce, kterých je na okraji Českého ráje i poblíž mnoho.

Tak to máme jeden typ a vyjet si můžete samozřejmě pohodlně třeba i do Poděbrad, kde také začíná lázeňská sezóna a bude tam plno hudby, květin, vodních prvků, výletní jízda po řece, restaurace u soutoku Cidlina, a zajít si můžete až do Libice nad Cidlinou k hradišti Slavníkovců.A Poděbrady jsem nejmenoval náhodou. Kdo čtete Soutok, tak víte, že toto místo je téměř stejné tady i tam. Zde spojení Staráku, jak se říká části slepé zátoky řeky a samotného Labe připomíná silně spojení Cidliny s Labem u Poděbrad. Tam je krásná restaurace Cidlina, u které kotví výletní loď, než se zase vydá zpět k městu a je tam i cílová stanice ekovláčku. Tady je stará chátrající restaurace, kde moje generace pamatuje už jen malou občerstvovnu a dům snad prý patřil rybářům. Zase ta lenost, ale i snad zbytečnost hledat vlastníka na serveru vlastníků nemovitostí.


Tak už máme ten asfalt konečně natažený k příjezdové cestě do bývalé čovky. Teď už ho jen udělat pod cukrovarem ke starým lázním ( majetek potápěčů Praha), a pak třeba zkusit po vzoru jiných míst přivést k řece život. Abych stále nemluvil o Poděbradech, tak ..... Tohle je snad už hodně blízko vážení, nebo ne ?!

http://soutok.blogspot.cz/2018/04/letni-dubnova-nedele-na-labske.html


Táda se nám nějak nehýbe od ústí  řeky Kongo a stále sleduje, jak mu utěšeně přibývají peníze na knížku. Projekt můžete jen podpořit, nebo přispět i na dárky pro vás, kterými jsou podle velikosti přispění kniha ,, Na kole přes Afriku", písek ze Sahary, pohlednice z Nambie či koncové SAR, samolepky, trička ...

Více na ... https://www.facebook.com/nakolepresafriku/

A co si dáme dnes na závěr ? 

Pokud rádi hledáte staré hity, tak tohle je ideální pomocník: Ultimátní hudba databáze:
http://www.umdmusic.com/default.asp?Lang=English&Chart=F&ChDay=1&ChMonth=3&ChYear=1980&ChBand=&ChSong=

Dáme si dnes hudbu. Končil jsem Afrikou, ale já vás převezu. Nebude to dnes nic z Afriky, ale dáme si dvě staré pecky ve francouzštině, které musí ti starší znát a zavzpomínat. Zvlášť ta druhá byla tenkrát slavná.  A pak tu dám dvě zapomenuté hitovky diska zhruba z roku 1983-1984.

https://www.youtube.com/watch?v=IblzIxNlk3Q

https://www.youtube.com/watch?v=KFdtuI1AYVw

https://www.youtube.com/watch?v=t6pjDteX95Y&t=87s


https://www.youtube.com/watch?v=Oorzwn4E5xc

Přídavek různých rytmů pop-rocku.

https://www.youtube.com/watch?v=vr4YjXQNYgI

https://www.youtube.com/watch?v=BqDjMZKf-wg

https://www.youtube.com/watch?v=sFacWGBJ_cs

https://www.youtube.com/watch?v=fvKlUfVb90Y

https://www.youtube.com/watch?v=YmQlBfxh4Us

https://www.youtube.com/watch?v=Pgqa3cVOxUc&start_radio=1&list=RDPgqa3cVOxUc

Vydařený vstup do zkráceného pracovního týdne!Zdroj: Soutok

Duben 30, 2018

16:35


Není to tak dávno, co jsem zde psal, jak moc se vyplatí cestovat na jízdenku PID, a jaké to jsou obrovské úspory ve srovnání s normálním stále platným zákaznickým jízdným ČD. Tehdy jsem porovnával v tomto článku......

http://soutok.blogspot.cz/2018/04/plavebni-rad-lodi-fidelio-jiz-9-kvetna.html

..... úspory při jízdě vlakem z Mělníka do Kolína, nebo dokonce až do Kutné Hory. Jenže to máme z našeho města ( kruhový objezd na Pšovce) na hranici Ústeckého kraje za Liběchovem necelých 10 km a určitě nehodláme podnikat své cesty jen do rovin Polabí, či po Středočeském kraji, ale lákají nás také cesty podle Labe k severu, kde je krásná krajina a můžeme se dále případně rozhodnout, zda nepojedeme až do Karlovarského kraje, nebo do Saska.


A tady už si s krásnou jízdenkou PID nevystačíme, ale musíme přejít na ceny železničních nabídek, nebo si v prvních možných místech za hranicí kraje koupit jízdenku DUK ( Doprava Ústeckého kraje). Vyplatí se to ? Zajímavá otázka.

Podívejme se na první možnosti cestování do nejbližšího bodu, kterým je město Štětí. Vlak vás sem zaveze z Mělníka za 29 Kč. Cena PID je 24 Kč a cena DUK je 30 Kč.

Jak je tomu u DUK? To je obrovská mapa kraje rozložená do takových malých okrsků, kde například obvod Ústí nad Labem má číslo 101, Štětí 651 a Mělník má přiřazeno číslo 180. Ovšem v případě Mělníka, se vám podle tarifní kalkulačky zobrazí pouze možnost autobusové nádraží. Dle toho lze předpokládat, že lístek DUK má svoji platnost pouze v autobusech Štětí-Mělník-(Praha) a Roudnice nad Labem- Mělník-(Mladá Boleslav).

Když se podíváte do jízdního řádu DUK, který jsem horko těžko hledal:

http://www.kr-ustecky.cz/jizdni-rady-dopravy-usteckeho-kraje/ds-99513

.... ,Tak zjistíte, že jak R 23, tak U 32 zkrátka končí tarifně Štětím. Vypadá to tedy, že mezi železničními stanicemi Mělník a Štětí lze cestovat pouze na doklady PID, avšak u autobusové linky do Roudnice a do Štětí i na doklady DUK, což nás nepálí.


Nyní nás stojí běžná jízdenka ČD z Mělníka do Litoměřic v jednom směru 60 Kč a do Ústí 89 Kč. Znásobte to zpáteční cestou a není to málo. Zajímalo mě, kolik bych zaplatil za jízdné do Ústí nad Labem, pokud bych jel ze Štětí a podle tarifní kalkulačky, kterou u DUK potřebujete....
http://ids.kr-ustecky.cz/mapserv/iduk/pocitadlo.php
..to vychází na 53 Kč. Do Perštejna, který je poslední platnou stanicí před Karlovarským krajem zaplatíte 130 Kč. Mezi Litoměřicemi a Ústím nad Labem lze v jednom směru jet za 38 Kč. Tady je taková zajímavost. U jízdních lodních řádů 901 a 902 na Labi ....
file:///C:/Users/koden/Downloads/J%C3%ADzdn%C3%AD%20%C5%99%C3%A1d%20-%20z%C3%A1kladn%C3%AD%20cel%C3%A9%20Labe.pdf
....., se píše tarif dle DUK. A to je velmi nesrozumitelné. Výpočet tarifu mezi oběma městy a dokonce tamními přístavy z rolety ( UL a LT), se udává 38 Kč, ale současně i 120 minut. Že by to ,, pomalou" lodí stálo jen 38 Kč :-)? To je asi moc levné, co :-) ?
Tady se zřejmě uplatňuje tzv. denní tarif DUK, který je velmi výhodný pro celý DUK !!! Za 130 Kč si můžete jezdit celý den po celém kraji UL a nemusíte řešit zpáteční jízdné, které je mnohdy vyšší, než 130 Kč. Jak vidíte, tak jízda lodí Fidelio mimochodem konkuruje cenově tak nanejvýš plavbou pod městem Mělníkem, ale dále je již dražší.


Jízdenku DUK ovšem u nás nekoupíte, ani neoznačíte, a je třeba popřemýšlet, zda stojí za to si pro ni dojet do Štětí a pokračovat odtamtud, nebo nikoliv. Třeba, když bychom chtěli dojet do Ústí, plout lodí do Litoměřic, či Roudnice, dopravit se do Štětí a na PID, či autem domů.
A v případě Saska to je dost důležité, zvlášť pokud zrovna není víkend. Ústecký kraj si totiž vymohl zařazení jízdenky Labe- Elbe, která dříve stála 200 Kč a platila již z Mělníka zařadit do své působnosti. Nyní tedy můžete jet vlakem do Drážďan ( Míšně,Rízy) na Labe-Elbe až ze Štětí a to za 270 Kč! Více níže v článku.

Ovšem, ČD nechali v platnosti i své jízdenky, kterých je moc .  Pro celou ČR je za 579 Kč, pro Středočeský kraj za 239 Kč, pro Ústecký kraj je za 209, a pro Liberecký je za 159 Kč.

Tato takzvaná ,,Celodenní jízdenka, region Ústecký za 209 Kč, se dá koupit už na Mělníku a platí do Ostrova nad Ohří, což už je 15 km od Karlových Varů ( výlet do Varů, článek). Rozsah působnosti platí i pro Víkendovou skupinovou regionální jízdenku.

https://www.cd.cz/assets/typy-jizdenek/vnitrostatni-jizdenky/ustecky.pdf

Zvláštní je to s Celodenní jízdenkou + Německo. Dnes z Prahy do Řezna za 779 Kč, ale Drážďany platí za 379 Kč dle mapky až z Litoměřic, tedy ani ne ze Štětí.Populární bývalá SONE+ a později SONE+DB dnes nese názvy dva : Skupinová víkendová jízdenka+ Německo, Skupinová víkendová jízdenka v Německu.

  https://www.cd.cz/typy-jizdenek/mezinarodni-jizdenky/default.htm.

Skupinová víkendová jízdenka v Německu: Celá ČR, 679 Kč, typ: Pardubice- Schöna.

Skupinová víkendová jízdenka+ Německo: Celá ČR, 779 Kč,Mělník- Praha-Řezno
                                                                     Ústecký region,  379 , Mělník- Dresden
                                                                        KV a LB         329 z ,, hraničních zastávek sousedních krajů"
Pokud vezete sebou kolo, tak ještě připlatíte 90 Kč.

Rozdíl mezi Víkendovou jízdenkou+Německo a jízdenkou Labe-Elbe je v ceně ( 379/ 270), v platnosti ( Elbe každý den), v dosahu ( víkendová cca Míšeň, Elbe- Riesa,Strehla, čili dále), v začátku působnosti ( Mělník,Štětí). Ale, víkendová jízdenka je  samozřejmě pro 2 dospělé+ 3 děti. Jízdenka Labe-Elbe také, ale to je jiná cenová relace.

Počítá se tedy vnitrostátní přeprava v rámci regionu UL, což znamená, že do Drážďan bychom o víkendu měli koupit jízdenku za 379 Kč také zde, jako obdobnou jízdenku pouze pro Ústecký kraj za 209 Kč ( zmíněnou výše).

Přišli jsme tedy doma ,,pouze" o jízdenku Labe-Elbe a máme případnou možnost za hranicí kraje cestovat na tam zakoupenou a označenou jízdenku DUK.

Pro úplnost zmíním ještě nejlepší Jízdenku na léto, která tarify nemění: týdenní 790 Kč, 14 dní za 1190 Kč.

A někoho může zajímat i  Skupinová víkendová jízdenka+Polsko: Ceny obdobné, jako u Německa.

https://www.cd.cz/assets/typy-jizdenek/mezinarodni-jizdenky/svj_polsko--cj_polsko_2017.pdf

Co napsat závěrem? Cestování hromadnými dopravními prostředky je věda. Co se nám kdy vlastně vyplatí ? Rozdíl mezi 130 Kč a 205 Kč je 75 Kč a přesto je tam sice nepatrný, ale možná důležitý územní přesah. A zrovna tak musíme přemýšlet o tarifu úsekovém a celodenním. I v rámci PID a Celodenní jízdenky pro Středočeský region je nezanedbatelný rozdíl ( 160 Kč a 239 Kč). Důležitá věc nakonec. Jízdenky PID a DUK užijete na rozdíl od železničních jízdenek i v autobusech a leckde jinde ( tramvaje, trolejbusy, přívozy,vybrané lodní linky).


Zdroj: Soutok

Duben 29, 2018

13:28


Milí čtenáři, včera jste se dočetli, jak jsem na mělnickém železničním nádraží potkal postaršího seniora z Litvínova, který si sem přijel vyfotit parní lokomotivu Šlechtičnu. Opět platilo, že se člověk může dozvědět něco nového, co vám nikde neřeknou. Zkrátka jsou informace, které slyšíte od někoho ústně, nebo se o nich zmíní někdo v elektronickém médium..


Kdysi jste se dozvěděli na serveru Mělníček ( http://melnicek.cz/ ) o krásné webové službě Google street, která vám umožňuje pohled do jakékoliv ulice na světě, kudy projelo osobní auto s kamerami společnosti Google. Program vám může pomoci i tehdy pokud se chystáte do nějakého místa v ČR, kde jste ještě nebyli a chcete si obhlédnout terén.
Soutok zde zase dával v článku o Labské princezně typy, jak sledovat, kde se tato loď zrovna nachází, seznámil vás s on-line mapou, která mapuje, kde se na světě právě nachází významné lodi, nebo vás seznámil s mapou, která zase mapuje v přímém přenosu pohyb letadel. Díky tomu víte, kam letí letadlo nad vaší hlavou.

Později jsem vás tu seznámil s webovými stránkami, které vám umožní sledovat krajinu z vlaku na vybraných železničních tratích v ČR, ovšem nejde o on-line přenos.

Nedávno jsem vás seznámil s dalšími službami, které jsem objevil, a které možná i znáte. Tak jako existuje mapa ČR, kde můžete sledovat pohyb vlaků a jejich případné zpoždění, tak stejnou službu už mají dnes PID, DUK, nebo  IDOL např. ( kraje: Středočeský, Ústecký, Liberecký) a další.
Čekáte prostě v Želízích na autobus do Mělníka a vidíte, že spoj z Jablonného v Podještědí momentálně projela obcí Medonosy a ukáže to její polohu. Pokud je tam signál :-).

Až z toho tak trochu člověku běhá mráz po zádech, když si uvědomí, jak je ten řidič dnes pod kontrolou, ale pro cestující je to neskutečný pokrok. Podivuje se snad někdo první části předešlé věty ?

Přímé přenosy však nemusíme sledovat jenom v mapách.

https://slowtv.playtvak.cz/zive-sledujte-vlaky-v-primem-prenosu-dwi-/hlavni-nadrazi.aspx?c=A151218_145728_hlavni-na

Na výše zmíněné stránce vidíte několik zajímavých kamer, které snímají zajímavé věci. Jistě znáte on-line kamery na různých rozhlednách a ve městech, ale toto je opravdu o něčem jiném. Teď jsem si tak vzpomněl, že když jsem měl kdysi svůj první počítač, tak jsem objevil i on-line kameru v nějaké ložnici kdesi v Austrálii :-).

Tyto kamery snímají přistávání a vzlety letadel v pražské Ruzyni, představují vám letový řád, právě snímané letadlo a komunikaci věže. Dále můžete sledovat železniční provoz ve třech nádražích ( Hlavní nádraží Praha, Ústí nad Orlicí a Čerčany). Zde máte pod obrázkem kamery časy příjezdů a odjezdů, včetně zpoždění, jak je znáte z nádraží. Veverky v krmítku jsem tedy nezkoušel, mazací tramvaj v Praze může být zajímavý námět, ale okouzlilo mě sledování lodi na Labi ( snímky z kamery).

Projel jsem se dnes  před polednem Magdeburgem ( záběry), kamera se sice trochu nepříjemně třese, ale na druhou stranu z reproduktorů doslova cítíte tu atmosféru tak, jak ji znáte od řeky. Ani si nemusíte nějak lámat hlavu, jest-li jednou pojedete na kole podle řeky z Hamburku domů, jako tak jezdí cizinci do Prahy :-).


Vzhledem k tomu, že už je zítra poslední dubnový den, tak je tu čas na program RMM v měsíci květnu.


A samozřejmě jsou tu zítra také Čarodějnice. V nějakém retru jsem jednou vzpomínal, jak u každé vesnice i městské čtvrti bývaly různé živelné skládky, kam se natahaly i gumy od traktorů, různé laky, které občas bouchaly a bylo to zkrátka jiné, než-li dnešní organizované vatry, leckdy i s programem.

První pozvánka je tedy do Zelčína. Našel jsem i takovouto zajímavou stránku, kde jsou třeba i Neratovice a další .....

http://www.kalendarakci.atlasceska.cz/paleni-carodejnic-neratovice-70698/

 .. Hlídám program na Mšensku, kde také máme typ:

30.04.2018  Kadlín - lampionový průvod, pálení čarodějnic30.04.2018  Průvod a pálení čarodějnic01.05.2018  Za tradiční architekturou Kokořínska - komentovaná procházka
Zdroj: Soutok