Tip: S ostatními uživateli si můžete posílat soukromé vzkazy!

Zpravodajství

Září 29, 2021

18:39

 

Den české státnosti ( 28. září) si užíváme každý dle svého uvážení a Soutok toho byl v minulosti ve svých článcích mnohokrát důkazem. Jenže, televize je mocné médium, Stará Boleslav není daleko a pohled na lebku sv. Václava je fascinujícím zážitkem, zvlášť tehdy, když jste již aspoň jednou viděli například české  korunovační klenoty, nebo relikviář sv. Maura.

Sice jsem ji na podzim roku 2019 na vlastní oči viděl, ale oba hlavní boleslavské svatostánky byly tehdy v rekonstrukci, lebka byla mimořádně vystavována v maličkém románském prostém kostelíku sv. Klimenta, a pro letošní rok byly v nabídce premiérově ještě další dvě vzácné relikvie.

https://www.staraboleslav.com/program-narodni-svatovaclavske-pouti/Ke své škodě jsem se z různých důvodů vypravil zastávkovým vlakem do Staré Boleslavi až pozdě odpoledne v 15.02 hodin a příjezdem v 15.32. Byl bych tam asi o 10 minut dříve, kdybychom nečekali ve Všetatech na přípoj od Turnova do Prahy, ale to je pro mě nepodstatná informace. Konečně, cesta jedním směrem stála na jízdenku PID  pouhých 22 Kč a člověk má tak pocit, že se jde snad jenom tak projít procházkou kousek za město.
Vždyť i z nádraží do samotného centra města jsem šel pěšky a trošku mě překvapilo, že jsem v centru nenarazil na žádné ukázky středověkých řemesel a dalších akcí. Žilo to pouze v pouťové uličce, která vede do známého areálu Houštka. Jenže, čím více jsem se blížil do známých míst ke kostelíku sv. Klimenta a vedle něj přiléhajícího zrekonstruovaného kostela sv. Václava, tím více přibývalo lidí a atmosféra se stávala napjatější.
Interiér kostela mě ohromil a podobně i fakt, že celá situace připomínala příchod do nějakého mauzolea. Řada lidí, kteří s pokorou a přestávkami kráčeli za sebou, a samozřejmě fotografovali vše, co jim připadalo úchvatné, včetně hlavního artefaktu, kterým byla busta sv. Václava.

Sice mi to připadalo divné, ale již v 19 hodin jsem se již doma někde ve zprávách dozvěděl, že lebka byla letos vystavena na Tetíně a bylo rozhodnuto, že už pro ni toho cestování bylo letos dost. To však nic neměnilo na věci, že tu bylo neskutečné množství krásných artefaktů i užaslých tváří mnoha fotografů.
Samozřejmě, že jsem nafotil množství snímků, ale jistě víte, že detailní snímky církevních  předmětů, nebo předmětů ze zámků a muzeí ( tedy interiéry) se veřejně nesdílejí. Určitou vyjímkou jsou  snímky, kdy je středem pozornosti v kostele nějaké hudební těleso, nebo církevní osoba.
Ostatně, mnohokrát jsem zde psal, že na takové akce si může každý zajet, nebo zajít. A tak vezměme za vděk třeba fotografiemi, kdy se úderem 17. hodiny vydala relikvie k přistavené dodávce, která ji opět vezla do Prahy. Také se mi zde podařilo několikrát zachytit jakýsi rozhovor s Televizí Nova, který pokračoval později i za chodu ( na snímku).

Po odjezdu relikvie jsem se opět vrátil do  baziliky Nanebevzetí Panny Marie, kam jsem zavítal hned po první prohlídce relikvií a kostela sv. Václava. Bazilika je rovněž úchvatná, je pochopitelně větší a po celý den zde probíhaly různé koncerty, jak je patrné z fotografií.
Na více mi už čas bohužel nezbýval. Nakoukl jsem jen do přeplněné uličky, kde se již několik dní prodával různý sortiment, a která vede k pouťovým atrakcím pro děti v části zvané Houštka. Předloni jsem tuto strastiplnou cestu absolvoval, abych pak ještě téměř osamocený pokračoval příjemnou polní cestou k řece Labi a přešel most do Brandýsa nad Labem.
Teď jsem měl co dělat, abych stihl rychlík v 17.55 s příjezdem v 18.13 na Mělník, a který byl asi 10 minut opožděný :-). Nicméně jsem z druhé strany kostela stihl objevit ještě místní IC s velkým prodejem sakrálních artiklů ( sošky, obrázky, křížky apod.) a i tak jsem musel konstatovat, že se akce zkrátka vydařila.
Nakonec jsem se nezlobil ani za malé zpoždění vlaku, ke kterému zkrátka z mnoha důvodů u nás dochází a byl jsem rád, že jsem navštívil takový krásný interiér kostelů i další vzácné artefakty. Mimochodem, bazilika Nanebevzetí Panny Marie je za dobrých podmínek vidět i od našeho zámku a samozřejmě velmi často i z Turbovického hřebene mezi obcí Přívory a Mělníkem.
Zde si můžete prohlédnout moji první velkou návštěvu v roce 2019 ....
http://soutok.blogspot.com/2019/09/svatovaclavska-pout-ve-stare-boleslavi.html

Pokud vás zajímají zmíněné relikvie, nebo překrásné interiéry svatostánků, tak není nic jednoduššího, než zadat název předmětu, nebo svatostánku a kliknout na volbu obrázky.
Hezký den !


Zdroj: Soutok

Září 26, 2021

00:54

 


Milí čtenáři, sobotní ráno je okamžikem, kdy se mně stejně tak, jako řadě pracujících lidí líbí zejména dvě varianty možností. Buď si trochu déle pospat, nebo sice brzy vstát, ale pak jet někam na výlet a mít nějaké hezké počasí. Tentokrát mě však zcela netypicky čekala zajímavá akce za samotnou katastrální hranicí našeho města a s ní i něco, co jsem dosud znal  logicky jen v určitých představách.
Tentokrát jsem totiž nejel k Turbovickému kládovému lisu tak, jako pouhý návštěvník zájemce, ani jako bloger, který se baví psaním reportáží pro veřejnost, které prokládá fotografiemi, ale měl jsem příležitost si vyzkoušet na vlastní kůži, jaké to je, když MOOS pořádá pro návštěvníky z řad veřejnosti  někde nějaký ten den vyjímečně otevřených dveří, a jaké nároky to na pořadatele akce vůbec klade.
Pochopitelně převládal hned na začátku takový lehce nepříjemný pocit z neznámého a dostavily se i dávné vzpomínky na jinou akci, kdy jsem si vyzkoušel roli prodavače zeleniny na trzích, ale krásné slunečné ráno bylo velkou injekcí a tady jen kousek za městem nabízelo kout příjemné přírody s milými výhledy do kraje.

Doslova jsem cítil, že když nám tu ve vinici stojí taková 300 let stará stavba, v jejíž blízkosti se člověk již něco nachodil, tak by byl hřích ji nenavštívit a stejným magnetem byly po mělnických středověkých sklepích v centru města i sklepy zdejší, které slibovaly velké prostory i milé objekty pro naši osobní potěchu.
Dorazil jsem v 8 hodin ráno do areálu usedlosti, kde majitelé již připravovali vše, aby mohli návštěvníkům během celého dlouhého dne nabízet svá vína ve zdobných lahvích i letošní burčák, a pak už jsem se stal součástí organizačního řetězce a dozvěděl se i nějaká nepříjemná překvapení, která mohou při organizaci nastat.
Zkrátka, na jedné straně máte takové obětavé a schopné lidi, jako je třeba právě Martin Klihavec, kteří dělají dobrovolně něco poučného i příjemného pro společnost a na straně druhé máte darebáky a vandaly. Běžný člověk to nevidí a ani si to neuvědomíte, ale někdy je třeba již den před akcí instalovat někde nějaké navigační značky, které dovedou návštěvníky k místu akce, a ty někdy ve zdraví nepřežijí ani jednu noc.
Třeba si teď řeknete: ,, Na co značky, když tam stojí pořadatelé ? Ale, to je právě to, co člověk pochopí, až když si něco vyzkouší. Až když najednou vidíte, že jste třeba něčím zaměstnáni, nebo se vás někdo na něco ptá, všude plno lidí, někteří mají svoji hlavu plnou svých představ, a pak je takových věcí občas třeba.

Později mi řeklo několik lidí, že ti průvodci jsou důležití a dávají tomu zcela jiný rozměr. Svítíte jim ve sklepích na cestu, nabádáte je zejména na schodech k opatrnosti, ukazujete jim různé zajímavosti a samozřejmě k příslušnému objektu pronášíte různé informace, odpovídáte na případné dotazy a můžete se zmínit i o podobných objektech někde jinde.
Zájemce o prohlídku si mnohdy představuje, že má kolem sebe nějaké odborníky, kteří znají všechny informace do nejmenších detailů, a pak vám mnozí děkují na závěr za výklad, ale skutečnost je zcela jiná. Každý, kdo se na akci podílí, tak si rád vyzkouší všechna místa, kde je průvodce a organizátor třeba, což vyžaduje od vedoucího akce určitý systém.
Obejde se všemi účastníky v několika minutách všechna místa, kde se budou vyskytovat, vysvětlí jim, co říkat i ukazovat, a pak už jdete na určitý čas provádět návštěvníky na určené stanoviště. Vlastní iniciativě při výkladu se meze nekladou a rozhodně je už jen z hlediska bezpečnosti a minimálního postávání bezradných příchozích být akční.

Hned na úvod jsem si to vyzkoušel dnes ve sklepích, které zde byly ve dvou úrovních, byly dost rozsáhlé a přiznám se, že jsem později zjišťoval, že neustále mluvit a chodit po schodech je časem náročné.

Služba v budově lisu byla proti tomu fyzicky méně náročná a zde jsem měl možnost také pohovořit se samotným majitelem panem Válkem, jeho plánech s objektem i o jeho problémech, které v úvodu měl. Opět mě přesvědčil, že žijeme ve státě, kde by se dalo tvořit mnohem rychleji, kdyby kolem všeho nebylo tolik pomalé a zdlouhavé kancelářské práce.

Krom toho jsem si znovu uvědomil, že není podnikatel, jako podnikatel a je to samozřejmě o penězích a o chuti opravdu něco udělat, nějak vyniknout a spokojenost pak musí být i na straně veřejnosti. Stačí si vzpomenout na podobný objekt, kterým je v Liběchově vodní mlýn na Liběchovce, nebo na větrný mlýn u Vrátna ( články zde). A teď to porovnejte třeba se stavem Valdštejnského lisu ( ulice Ve Žlábkách), nebo Polabského mlýna.

Tyto objekty mají také vlastníky, ale ta situace je zcela jiná. Platí, že majitel si může se svým pozemkem dělat co chce, ale když nemůže získanou kulturní památku opravit, tak je to samozřejmě obrovská kulturní škoda pro společnost, špatně se na takové dílo kouká a naskýtá se otázka, zda by toto nemělo být nějak v zákonech ošetřeno, aby k takovým kulturním tragédiím nedocházelo.

Napadlo mě například řešení, kdyby si majitel musel vzít na obnovu umělecké památky půjčku, aby nespadla, nebo ji prodat. Možná, že je to spíchnuté rychlou jehlou bez velkého přemýšlení, ale možná, že to mají ve světě někde jinde nějak pojištěné, jen se to u nás neví, či nepraktikuje..


Domnívám se tedy, že je dobré, že se u nás při troše štěstí najdou lidé, kteří jsou schopní zachránit významné památky a ještě svým podnikáním dokáží udělat radost sobě i šíré veřejnosti. Ostatně, jsou mimochodem známy dokumenty z Porýní, kde je nad řekou plno vinic s posezením a výhledy na řeku, či do kraje.
Nutno tedy říci, že návštěvníci dnes v krásném slunečném dni vypadali velmi spokojeně, byli komunikativní a vesměs šlo o návštěvníky místní. Někteří byly ještě pamětníky starých časů, kdy zde pracovali jejich rodiče, nebo zde dokonce pracovali přímo oni. Na straně druhé měl předseda spolku MOOS plnou hlavu starostí, protože zejména parkoviště byla poměrně daleko od objektu a bylo nutné ty průvodce střídat.
Během příchodu prvních nedočkavců již v 8.30 ještě  dodělával pomocná osvětlení s vlastními zdroji. Dostal jsem dokonce také později informaci, že bylo z dobrovolných příspěvků vybráno od návštěvníků 11 800 Kč, které byly věnovány majiteli na rekonstrukci lisu a zajímavou informací byla i skutečnost o najetých kilometrech v rámci výměny obsluhy obou parkovišť i s areálem lisu.
Nerovná turistická  cesta s výmoly od traktorů totiž vyžadovala  k parkovištím celkem pomalou jízdu, což nebylo u střídání příliš dobré a Martin najezdil během dne polní cestou kolem občasných keřů  52 km.


Zvláštní kapitolou pak je na těchto akcích také zájem z řad regionálních politiků, kteří takovou akci navštíví. Starostové různých obcí i měst jsou logicky sledovanými činiteli a lidé si na ně dělají názor podle různých kritérií. Zde jsem se dozvěděl, že akce byla poctěna návštěvou starostky Velkého Borku paní  Mgr. Helenou Vavřinovou a starostou Liblic panem Ing. Martinem Nezbedou.
Dovoluji si tedy z tohoto místa jménem MOOS jmenovaným starostům poděkovat, protože členy spolku jistě těší zájem o takové akce ze strany starostů a pochopitelně děkuji všem návštěvníkům i samotné rodině Válkově, která toto umožnila vůbec uspořádat. Můžeme si tedy poděkovat vzájemně všichni, a tak to má být. Vydařený den.
Nebyl by to však Soutok, kdyby místo samé chváli občas nezatlačil na pilu kritiky, ač se to někomu nelíbí. Odbydu to tedy jen skromnou větou k zamyšlení : ,, Co zástupci Mělníka ? "Máme takové krásné středověké sklepy pod městem i různé historické objekty, které se občas vyjímečně otevřou veřejnosti a představitelé města nějak nejsou na těchto akcích k vidění. Že by snad permanentní nezájem ?

To je tedy zřejmě snad vše a pokud jsem na něco zapomněl, nebo udělal nějaké chyby, tak se omlouvám. Je totiž již silně pokročilá noční hodina ( 26.9. hodin 2.00 ). Pěkné pokoukání na vše, co jsem dnes ( článek jsem začal psát asi ve 22 hodin), dne 25.9.) absolvoval a nemohl jsem si samozřejmě odpustit i snímek na Housecké vrchy s romantickým hradem Bezděz vpravo na pozadí, kam Mácha kdysi chodil pěšky z Mělníka a Soutok ho asi 27.12.1991 napodobil.

 Mimochodem, tehdy jsem prošel za hezkého jasného zimního dne dopoledne Kokořínským Dolem po silnici  a za Rájem od samoty Laka jsem opět po turistické značce pokračoval na Bezděz a do městečka Doksy na autobus:-). Třeba typ na pomalu se blížící delší vánoční volno.

Hezký a pro někoho i prodloužený víkend !

Pěkný a důležitý článek o historii Turbovického lisu: https://www.facebook.com/groups/1808841266008571

Aktualizace 26. 9 . v 10 hodin:

 https://www.zonerama.com/Karlosi/Album/7667709?secret=XMR4hAft0O3H378Ri371n5dRT

https://www.facebook.com/groups/1808841266008571
Zdroj: Soutok

Září 24, 2021

21:14

Víkend je před námi a nutno dodat, že prakticky vše, čemu dělám reklamu v tomto článku, tak tu již nedávno v článcích bylo. Nicméně jsem tu již dávno psal, že reklamy není nikdy dost, a tak si to připomeňme.

V sobotu si určitě nenechte ujít vyjímečnou možnost návštěvy v ČR unikátního kládového lisu. Je mi jasné, že někdo je rád, že se podíval do mělnických středověkých sklepů, kam se člověk podívá jen vyjímečně a je spokojený. Někomu je to všechno úplně jedno a jiný člověk je rád  téměř za každý objekt, na který se podívá s vědomím, že byl i uvnitř.

Přímo na Mělníku pak máme tentokrát v samém srdci města na hlavním Náměstí Míru akci Africké trhy, kterou tu odpoledne vystřídá již všem dobře známá Mělnická Jizerská 50, která se koná po dvouleté odmlce.

Akce jsou i mimo Mělník. Na výstavišti v Lysé nad Labem budou dominovat koně a v pražských Letňanech můžete třeba navštívit několikrát odložený již třetí Autobusový den PID, který vám ukáže autobusy historické, kterými se někteří pamětníci vozili již v dětství a mládí, ale samozřejmě také autobusy současnosti. Vozový park se pochopitelně neustále vyvíjí.

Ať už si vyberete některou z nabízených akcí, či nikoliv, tak vám přeji příjemně strávený víkend a na něj prakticky navazující Den české státnosti.

Prohlídka Turbovického kládového lisu a vinařského sklepení

 

Vinařství Válkovi a Mělnický osvětový a okrašlovací spolek Vás zvou na prohlídku unikátního téměř 300 let starého dřevěného kládového lisu na víno nacházejícího se ve vinařské usedlosti Turbovice. Jedná se o unikátní kulturní památku. Je to jediný kládový lis, který se na území České republiky dochoval na svém původním místě. A veřejnost dosud nikdy tento kládový lis spatřit nemohla. Turbovický lis je nejjižněji položený ze všech bývalých Lobkowiczkých lisů. Postaven byl v roce 1727 a ve svém podzemí skrývá i dvoupatrové vinařské sklepy.


V sobotu 25. září 2021 tak budete mít díky vstřícnosti jeho nových majitelů jedinečnou možnost tento starý kládový lis i s historickým sklepením poprvé, ale pouze na jeden den, na vlastní oči spatřit. Otevřeno bude od 9:00 do 17:00 hodin. Prohlídky budou probíhat průběžně po celý den. Není potřeba žádná rezervace ani objednání předem. Prohlídku je možné absolvovat i s dětmi. Ve sklepení není zavedená elektřina, proto doporučujeme, abyste si s sebou vzali baterky. Pro dospělé zájemce bude připraven burčák z místních hroznů.


Jak se k Turbovickému lisu dostanete: Autem je nejlepší cesta po silnici od Malého Újezdu. Pojedete z Mělníka přes Skuhrov směrem jako na Byšice. Za Skuhrovem je odbočka vlevo do Malého Újezdu a přímo na této křižovatce se ale dáte na opačnou stranu doprava po úzké vyasfaltované cestě, která vás dovede téměř až k Turbovickému lisu. A protože se lis nachází uprostřed vinic, nedá se zajet až úplně k němu, ale budete muset kousek cesty mezi vinicemi s nádherným výhledem do okolní krajiny dojít pěšky.


Pěší cesta vede k Turbovickému lisu také přímo z Mělníka z ulice Ve Žlábkách, zde na Brabčově na konci ulice Vinohradská bude možné zaparkovat auto a opět dojít kus cesty mezi vinicemi až k Turbovickému lisu. Okolo lisu vede i zelená turistická značka. Jste srdečně zváni! Využijte této jedinečné příležitosti.

 

                                                                                     Martin Klihavec, předseda MOOS

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Cesta přes Brabčov.


 
Doporučená cesta autem přes Skuhrov.https://www.vll.cz/kun

https://bezky.cz/

Zdroj: Soutok

Září 19, 2021

12:18

 

Přátelé, v posledním článku jsem se vypravil na Náplavku za ohňostrojem, ale upřímně musím říci, že když jsem doma ihned po akci nasypal snímky do PC, tak jsem byl poněkud v rozpacích. Sice tam barvy celkem ani nechyběly, na což si u ohňostrojů potrpím, ale bylo to takové zvláštní a málo prosvětlené.

Abychom tedy zůstali na těchto stránkách, tak se stačí podívat na časy, kdy jsem ještě fotil starým spolehlivým Olympusem a nikoliv novým Canonem. Tam je ohňostroj v závěru článku, a to ještě ve zmíněném článku postrádal zelenou či modrou, nebo i fialovou barvu. Mimochodem, samotný zámek se paradoxně objevil až v doznívajícím světelném smogu konce ohňostroje.

 http://soutok.blogspot.com/2016/09/melnicke-vinobrani-2016-v-obraze-od.html

Obraťme tedy list a pojďme dále. Včera jsem se také zmínil, jak mě fascinoval snímek ruského kola v souvislosti s naší dominantou. Dnes to tedy máme za ,, bílého dne" a ještě se ani pouť nerozjela, protože je teprve 8 hodin. Aby mohl být snímek zajímavý, tak by potřeboval modrou oblohu, třeba i s obláčky, ale hlavně ne takto zataženou.  A že by z této strany jinak přilétly žádané sluneční paprsky.

Je však třeba říci, že umělé ozdobné světlo dodává atrakcím určité kouzlo, ale noční záběry z dálky vyžadují pro ostrý záběr nejlépe stativ ve statickém stavu, pokud nežádáme zachytit zpravidla rychlou pohybovou energii, kterou například nabízela večer na vinobraní takzvaná centrofuga.

 


Včera mě také napadala myšlenka, že fotografové sice fotí atrakce nejraději ve chvílích kdy žijí a všude je plno lidí ( zde třeba včerejší závěrečné čtyři fotky), ale což takhle nafotit atrakce ráno, kdy teprve čekají na návštěvníky.
Má to několik výhod. Jednak jste v současné zdravotně problematické době snížili riziko téměř těsných kontaktů s množstvím cizích lidí a za druhé si můžete prohlédnout prakticky v poklidu každý detail atrakcí, které mohou být při zanedbané údržbě někdy i vyjímečně příčinou tragedie, což se občas stane.

Navíc je zajímavý i ten kontrast mezi oběma stavy. 

Vypůjčím si jednu větu z komedie Pelíšky. ,, Chceš vidět pistoli ? Kluci vždycky chtějí vidět pistoli." V tomto případě kamion a nejlépe nějaký trailer. Dnes tedy poněkud neobvyklý náklad.

Tak tedy vypadají atrakce Mělnického vinobraní v počátku dvacátých let 21. století.


Ovšem, takový starý řetízák, to je symbol našeho dětství a občas také připomíná vesnické poutě.

Strašidelné domy jsou populární v každé době.

Také houpačky jsou krásnou klasikou, která provázela vždy a všude všechny generace.

Planeta opic byl jeden z prvních filmů, jaký člověk v životě v kinech viděl :-).
https://www.csfd.cz/film/19977-planeta-opic/prehled/


Zavítal jsem tedy i krátce do samého historického středu města za hradbami.

A prohlídku ještě spícího nedělního rána Mělnického vinobraní zakončím symbolicky u rodokmenu potomků sv. Ludmily.
,,Král je mrtev. Ať žije král !" Tak by se s určitou nadsázkou dala udělat tečka za tímto pro Mělník svátečním víkendem, protože na příští víkend je toho neskutečně mnoho.

Nemohu začít jinak, než vás opět pozvat k prohlídce unikátního Turbovického lisu, který bude ve spolupráci nového majitele a MOOS otevřený veřejnosti vyjímečně na jeden den. Také jsem jej viděl zatím jen na snímcích, ale návštěvu mohu doporučit už jen z několika důvodů.
Jde celkem o vycházkovou lokalitu v blízkosti města s opravdu krásnými výhledy do kraje a očekává se i zajímavý objekt.Další věcí je taková velká slavnostní akce u příležitosti zvednutí mostů na laterálním kanále a startu éry, kdy nám tu již opravdu začnou proplouvat velké lodi. Jedna z příležitostí, jak se například dostat i do jinak nepřístupných prostor hořínských komor a vidět i zažít mnoho dalšího.

Africké trhy mají být prvně na Náměstí Míru a nechci ani na ně zapomenout. Pro nás to má zkrátka jistou příchuť exotiky a je celkem jedno, ať už se na množství netypického ovoce a různých barev banánů jen podíváme, nebo něco dokonce zakoupíme. To už je na každém návštěvníkovi.
Ty tu později odpoledne vystřídá známá akce Mělnická Jizerská 50.
Více informací na https://bezky.cz/


Mimo Mělník tu pak máme slavnou Svatováclavskou pouť v nedaleké Staré Boleslavi, kde jste za necelých dvacet minut a pár korun pohodově vlakem. Pokud vás tedy láká kulturní program a poutí ještě nemáte dost, tak můžete zavítat do areálu Houštka. 
Pokud vás přitahuje spíše církevní stránka akce, pak se do Staré Boleslavi můžete vydat v úterý 28. září na svátek sv. Václava, kdy se zde můžete tváří v tvář setkat i s relikviemi, které zde mají být vystaveny nově, ale lebka sv. Václava je samozřejmě tou nejhodnotnější. 
http://soutok.blogspot.com/2019/09/svatovaclavska-pout-ve-stare-boleslavi.html

Ještě se mi podařilo objevit již několikrát odkládaný čtvrtý ročník Autobusového dne PID. Ten se konal vždy na jaře, ale v roce 2020 byl kvůli koronaviru posunutý nejdříve na podzim, pak se měli lidé dočkat opět  v jarním období ( původně v dubnu, později v květnu) a nyní se tedy definitivně koná 25. září 2021.
Není v možnostech jedince navštívit vše, ale věřím, že si každý něco najde. Pěkný zbytek svátečního mělnického víkendu a pracovní pohodu, ať se ve zdraví dočkáte víkendu plného zajímavých akcí ! Na přírodu si nechte říjen a další období roku :-).


Zdroj: Soutok

Září 18, 2021

23:26

 


Nechtěl jsem tu dnes v podvečer v posledním článku nic slibovat, ale pomalu jsem si již pohrával s myšlenkou na fotografování ohňostroje. To je totiž obvykle hned můj druhý hlavní bod  každého vinobraní  za průvodem :-).

Původní představa byla, že bych přešel starý Strakův most a zkusil zakotvit někde proti zámku, ač jsem v minulosti našel několik míst, která by pro fotografy Mělnického vinobraní mohla být zajímavá. Ovšem, dopadlo to tak, že jsem si vzpomněl na jednoho průvodce města, kde je na titulní stránce právě zámek od severozápadní strany a zkusil jsem se podívat na Náplavku ( jak tu tento výraz již díky mnoha akcím oficiálně zdomácněl).

Pro jistotu jsem si již navolil režim pro focení ohňostrojů doma, ale na místě jsem se později dostal do dalších problémů. Byl jsem tam moc brzy, a tak jsem si začal pohrávat s myšlenkou, že bych mohl přejít most a možná by to bylo ještě lepší z cyklotrasy u Labe, kde by třeba mohla sehrát roli i řeka a nějaké odrazy v ní.

Jenže jsem po dvou letech zcela ztratil představivost a navíc mi odpolední článek stejně zabral čas až do tmy, která již přichází brzy. Most plný lidí a bylo jasné, že bych se jen s obtížemi probíjel v téměř kontaktní vzdálenosti s celou řadou připravených diváků. Zůstal jsem tedy na Náplavce.

Jenže přišla celá řada otazníků. Jak velký bude ohňostroj ? Jak vysoko budou létat nějaké světlice ? Osvítí občas i Mělnický zámek ? Jak velký díl oblohy mám zabírat ? Na to mi měl odpovědět tak trochu samotný začátek ohňostroje. Ono se to jen špatně předpovídá a navíc po celou dobu asi třívteřinového záběru vůbec nic v hledáčku nevidíte.

Jediné co vidíte je informace, že máte čekat a nemačkat spoušť k dalšímu snímku. A tak až doma jsem zjistil, že je třeba řadu záběrů takzvaně oříznout, což jsem v minulosti ( starší články) se starším Olympusem téměř neznal. Ono to však může být do jisté míry i samotným ohňostrojem.


Měl jsem pocit, že ohňostroj ani moc dlouho netrval, ale to už jsem měl v hlavě další bonbónek, na který mě nasměrovala už páteční reportáž pana Lojky. Sice jsem tentokrát atrakce ve volné pouťové zóně neviděl, ale bylo mi jasné, že asi největší zajímavostí, která letos kraluje a zdobí město je vysoké ruské kolo na tradičním placu pro labutě na místě bývalého Hrdinova lisu.
Není bez zajímavosti, že tato kola jsou v posledních letech takovou stálou vyhlídkovou módou, a když vypustím ta slavná v Londýně, nebo ve vídeňském Prátru, tak  jedno máme třeba v Poděbradech u železničního nádraží. Nám to díky naší poloze na kopci úplně stačí dočasně, i když ... :-) , ale nutno říci, že výhled z toho mělnického letošního ruského kola vypadal na fotografii zajímavě.
Bylo tedy jasné, že si k němu najdu rychlou cestu s krátkým pobytem, ale hlavně mě bude zajímat jeho úloha v roli dočasné dominanty města. Sledoval jsem ho již od autokempu z Řípské ulice a tu fotografii s mělnickým zámkem vedle něj jsem pořídil z Klášterní ulice. Ačkoliv jsem měl možnost fotit nočním režimem a zapřít fotoaparát o zábradlí, tak je stejně snímek rozmazaný.
Proč tomu tak je není složité vysvětlit. Kolo totiž bylo neustále v pomalém až nenápadném  pohybu a zastavilo se až ve chvíli, kdy jsem byl již poměrně blízko  něj. Nicméně se tak zrodil nápad na případný nedělní denní snímek, kdy vám stačí zlomek vteřiny a je to ponaučení pro příště, že to lze fotografovat pouze tehdy, když kolo za tmy stojí.
Poslední snímky jsou tedy z pouťové zóny, kde jsem se v nočním sobotním návalu tentokrát skutečně jenom mihl. Pěkný zbytek víkendu !
Zdroj: Soutok
18:25


Milí čtenáři, dovedete si představit, že i letos bychom měli s Mělnickým vinobraním půst a jistě i s mnoha dalšími akcemi ? Vzpomenete si ještě, jakou jsme měli náladu loni na podzim, kdy se skoro nikde nic nekonalo, nosili jsme nově respirátory a televize byla plná přibývajících tragických tuzemských zpráv ?
Co se změnilo ? Tak především s jarem přišlo již tradiční zlepšení situace. Přišlo očkování a národ se rozdělil na ty, co rychle pospíchali se očkovat, aby hlavně nebyli  omezováni v osobním životě různými nařízeními vlády i podmínkami ze zahraničí, zejména v období dovolených, a na ty druhé, kteří mají řadu odpovědí na to, proč tak dosud neučinili.
 Ať se nám to líbí, nebo ne, tak média kolem nás s přicházejícím dalším podzimem stále více bijí na poplach a vyzývají ty neočkované a váhající, aby se třeba nechali očkovat už vlastně starými vakcínami, které na současné varianty nemusí mít již příliš vliv, ale že je to lepší prevence, než věřit ve vlastní obranný systém těla.
Jsme tedy všichni jistě rádi, že až na poměrně logické vyjímky ( obchody, hromadná doprava, zdravotní služby ...) již nemusíme nosit respirátory, ale na druhou stranu nelze zcela podceňovat na místech s velkou koncentrací lidí situaci, a to bez ohledu na skupinu, do které patříme.


Na Mělníku máme letos navíc zajímavou situaci i v dopravě, kdy nám prakticky vozidla všech váhových kategorií jezdí po jediné možné komunikaci ( Bezručova ulice). Sice jsou údajně ta těžká vozidla již předem odkláněna na vzdálené obchvatové trasy, nebo pokračují od Liběchova  po novém mostě ve směru na Novou Ves, ale všechna se také nepodaří odklonit.

Pražské zásobovací služby obyvatel si zase v přátelském hovoru postěžují, že v Praze je to pohoda, ale tady v katastru Mělníka hrůza. Na základě všech těchto faktorů i věcí, které jsem tu nedávno zmínil jsem se rozhodl, že se půjdu hlavně podívat na akci, která byla pro mě celá léta takovým vrcholem vinobraní.

Můžeme dnes již hovořit o vzdálené minulosti, když zde vzpomenu družinu Karla IV., která snad naposledy ještě v roce 2016 vyrážela od kulturního domu v 19.30 a dominovalo v ní obrovské množství průvodu na koních a řada pěšáků se zapálenými loučemi.

V roce 2017 se nám již začátek průvodu posunul na 16 hodin a začínal u pozemků zahradnicko- vinařské školy. Přibylo nám povozů a na průvod bylo nejen za denního světla lépe vidět ( obě varianty měly něco do sebe), ale vedení průvodu Pražskou ulicí umožnilo i pohodové sledování průvodu.

Průvod byl tehdy ve znamení oslav Sto let od vzniku Československého státu, a tak se v úvodu průvodu mezi naše významné krále ( prvně jsme jich měli v novodobé historii v průvodu více)  dostal například prezident Masaryk, ale také se objevilo auto s prvorepublikovými významnými státníky ....

http://soutok.blogspot.com/2017/09/melnicke-vinobrani-2017-ve-znameni.html

http://soutok.blogspot.com/2017/09/melnicke-vinobrani-2017-dokonceni.html

http://soutok.blogspot.com/2016/09/melnicke-vinobrani-2016-v-obraze-od.html

Letošní rok se nese v duchu oslav uplynutí 1 100 let od smrti svaté Ludmily. Podle toho tedy vypadal i průvod, který tentokráte byl zcela prost králů. Tentokrát tu žádný Karel IV. nejel. Myslím si, že to byl docela dobrý tah, který se do tohoto roku docela hodil.

Přišlo mi, že  průvod byl střídmější ( kratší), snad i méně návštěvníků a možná se také někdo zamyslel nad tím, proč nejede král Karel IV. , a že má tento krásný kout naší země také nějaké dějiny. Ostatně, četli jste dnešní ranní zprávu ?

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/na-msi-v-tetine-dorazil-primy-potomek-svate-ludmily-40372468#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=eh0iRGFtWqt-202109181228&dop_id=40372468&source=hp&seq_no=3&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Je fakt, že jsme mnozí ani celá léta nevěděli, kolik všelijakých lebek a dalších cenných artefaktů v naši zemi máme. Jeden artefakt jste dnes mohli vidět dnes na Tetíně, další tři uvidíte 28. září ve Staré Boleslavi. Nemáme tedy jen České korunovační klenoty, nebo relikviář sv. Maura. V minulém čísle Živé historie jste například mohli vidět bustu sv. Ludmily.


Podmínky pro dnešní fotografování nebyly tedy špatné, ač slunce je pro fotografování určitým požehnáním, zvlášť u klasických automatů s menším množstvím pixelů.

Hlavní osobností průvodu byla tedy letos sv. Ludmila, kněžna z kmene Pšovanů.


Protože mezi snímky probíhá jistá časová prodleva, tak jsem to vyřešil zoomem. Kdo by nebyl zvědavý na představitelku hlavní osoby průvodu, byť je průvod tradičně plný přátel, známých tváří, zajímavých figur středověku, hezkých slečen i dam a času je opravdu málo :-).

Ludmila má celou řadu podob. Častěji je zobrazována jako postarší zahalená světice, ale měli jsme  někteří možnost ji vidět i jako mladou ženu ...

https://www.dumknihy.cz/knezna-ludmila?gclid=Cj0KCQjwnJaKBhDgARIsAHmvz6f5qBI2diO-qM3I6OeVKlIfBSXjyNfaI28Qr2T0Y1y7CEVgTRlw2B0aAqiXEALw_wcB


Trošku už jde asi občas technika mimo mě, když dávám přednost spíše reálným skutečným věcem, ale i v tomto směru se setkáváme se sv. Ludmilou a návštěvníci Mělníka se s dílem mohli seznámit před týdnem v rámci DED a během Mělnického vinobraní v určitý čas. Osobně jsem to neviděl a stále nějak nemám představu, co vlastně budu poblíž chrámu sv. Petra a Pavla cestou k zámecké vyhlídce potkávat.

https://www.archiweb.cz/en/n/press/sochu-dlan-sv-ludmily-priblizi-aplikace-s-rozsirenou-realitou


To je tedy z dnešního průvodu Družiny sv. Ludmily vše. Užijte si sobotu a třeba zase příště tady na Soutoku u nějakého dalšího článku vám přeji, ať vám další článek  aspoň trošku zpříjemní volný čas v opravdu nelehké době. Poslední obrázek je vlastně takovým synonymem zahrnujícím vše v tomto článku a vyzývajícím k určité pokoře.

 

Zdroj: Soutok

Září 13, 2021

18:10

 


Milí čtenáři, určitě jste si dnes všimli, že všude, kde je v blízkosti mělnického kopce nějaké to místo pro zaparkování pouťových atrakcí, tak se nám to tam již slušně zaplnilo, a to tu máme teprve pondělní podvečer. Rovněž jsem se byl včera během procházky podívat na křižovatce u jateckých závor, kde probíhá nejen překládka inženýrských sítí, ale plní se můj předpoklad.

Jak vidíte na snímku, tak se vše připravuje k vůbec nejdůležitější části druhé etapy. Ta by se dala označit dvěma slovy. Železniční nadjezd. A nemusíte být žádnými odborníky, aby jste nevěděli, že převážná část mostů potřebuje nájezdy. Doprava musí vystoupat z úrovně železniční trati do bezpečné vzdálenosti nad trolejové vedení a železnici překlenout.Ovšem, kvůli tomu bych hned po včerejším článku tak rychle nepsal  už dnes článek nový. Obchvat se bude budovat ještě dlouho a maringotky i pouťové atrakce budou ještě do pátečního rána přibývat.
Mám tu něco, co potřebuje takříkajíc rychle na světlo a nesnese to otálení. Již včera jsem v posledním článku vysvětlil důvody, proč by měli Mělničané a patrioti navštívit Turbovický lis. Po dnešním obdrženém  e-mailu od předsedy MOOS Martina Klihavce to platí ne dvojnásob, ale ještě mnohem více.
Martin navštívil s novým majitelem prostory, které mají být veřejnosti nabídnuty k návštěvě mimořádně a pouze jednou. Kdy?  V sobotu 25. září mezi 9.00 - 17.00 hodinou. Píše mi, že to co spatřil, tak překonalo veškerá očekávání a jedná se nejen o obrovské prostory sklepů i lisu, ale  i o věci, které by tu nikdo nečekal.
Je tu například krápníková jeskyně, nebo 48 metrů hluboká studna. Protože se žádný plánek nedochoval, tak si Martin dovolil vytvořit vlastní plánek ( již poněkolikáté), který je možná prvním plánkem objektu vůbec a je tam i krásně napsané, kde se nachází to, či ono překvapení. Všimněte si třeba zákresu místa s obrovskou koncentrací slimáků.
Určitě se k téma ještě několikrát vrátím, protože se blíží akce, která je už jen pro celorepublikový význam kládového lisu pro Mělník velmi důležitá. Podívejte se tedy nyní na fotografie, které mi dnes  Martin z prvotního průzkumu zaslal a uznejte, že toto nenavštívit by byl hřích. Zvlášť, když se uvádí, že fotografie vůbec nejsou schopné vystihnout gigantičnost i samotné genius loci daného místa.
Připomínám hlavně osvětlení. Předběžné instrukce udávají, že ve sklepích světlo nebude, a tak budou všechny typy svítilen i integrované světlo v mobilních telefonech velmi důležitým doplňkem.


                                                 
A co  na závěr dnešního článku ? Papoušky ve Vraňanech jsem sice neobjevil, ale vzpomenul jsem si na jednu velmi důležitou akci v okolí. V závěru se tedy podívejte na program Svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi, která je kulturně rozepsána do čtyř dnů. Ty víkendové jsou situovány do areálu v Hoštce a církevní, hlavně 28. září do středu Staré Boleslavi.
Soutok tam byl předloni a přinesl reportáž, která vás může inspirovat. Co je letos nové ? Je toho více, ale to si již prohlédněte na odkazech. První je věnován návštěvě Soutoku a druhý pozvánce na letošní ročník.
http://soutok.blogspot.com/2019/09/svatovaclavska-pout-ve-stare-boleslavi.html

https://www.staraboleslav.com/program-narodni-svatovaclavske-pouti/

Pohodový týden !
Zdroj: Soutok

Září 11, 2021

20:26

 


Přátelé, počasí se neptá, a tak dnešní Dny evropského dědictví neproběhly zrovna v optimálním počasí. Soutok se v minulosti účastnil několikrát této akce a nejen na Mělníku, ale třeba i v Liběchově, Vrbně, Vlíněvsi, Záboří, Tupadlích,  či Vysoké. Naposled to bylo při akci zvoníků ...

http://soutok.blogspot.com/2019/09/skvelou-sobotni-akci-tohoto-vikendu-byl.html

Ta byla součástí DED i letos, ale Soutok dnes nikde nebyl a ani na žádném výletě. Jednoduše proto, že nelze jen chodit po akcích, nebo jezdit na oblíbené výlety, či se třeba projíždět po cyklostezkách u Labe a Vltavy, ale občas je potřeba dělat i něco doma. Není tedy za tím pracovní flexibilita, ale fakt, že pro zaměstnaného člověka je víkend tou nejvhodnější  dobou k některým  soukromým pracovním iniciativám.

Nicméně, bloger je rád když může o něčem psát, když se mu chce, když má čas a materiál tu zrovna je. Martin mi nedávno poslal materiál k blížícímu se otevření Turbovického lisu, který už snad před 14 dny avizoval nejméně FB historické skupiny a já usoudil, že právě teď je ta vhodná doba sem přijít prvně s pozvánkou na akci, aby se případní zájemci již mohli na unikátní akci připravit.

Nesmíme zapomínat, že některé akce jsou jenom jednou, nebo velmi vzácně. Prvním případem je větrný mlýn u Vrátna, byť jsem se po aktivitě v něm po své návštěvě dále nepídil a ve druhém případě mám na mysli mlýn v Liběchově, jehož aktivity jsem již také dlouho nesledoval. Oboje je ve fázi vylepšování, ale to platí i u zdánlivě finálních podniků nabízených pravidelně veřejnosti.

Myslím tedy, že právě nyní v tomto nepěkném sobotním zářiovém podvečeru je ta správná chvíle se tu na pozvánku MOOS prvně řádně podívat a už pomalu plánovat. Vždyť do 25. září tu máme pouhých 14 dní, které půlí přímo u nás jen Mělnické vinobraní. Až si ten příspěvek přečtete, tak půjdeme k dalším akcím. Není tu přímo u nás v nejbližší době jenom Mělnické vinobraní a MJ 50,  jejíž atmosféra tu bude po určité přestávce leckomu jistě milá ( minulé články), ale jsou tu i další vůbec ne nezajímavé akce.


Prohlídka Turbovického kládového lisu a vinařského sklepení

 

Vinařství Válkovi a Mělnický osvětový a okrašlovací spolek Vás zvou na prohlídku unikátního téměř 300 let starého dřevěného kládového lisu na víno nacházejícího se ve vinařské usedlosti Turbovice. Jedná se o unikátní kulturní památku. Je to jediný kládový lis, který se na území České republiky dochoval na svém původním místě. A veřejnost dosud nikdy tento kládový lis spatřit nemohla. Turbovický lis je nejjižněji položený ze všech bývalých Lobkowiczkých lisů. Postaven byl v roce 1727 a ve svém podzemí skrývá i dvoupatrové vinařské sklepy.
V sobotu 25. září 2021 tak budete mít díky vstřícnosti jeho nových majitelů jedinečnou možnost tento starý kládový lis i s historickým sklepením poprvé, ale pouze na jeden den, na vlastní oči spatřit. Otevřeno bude od 9:00 do 17:00 hodin. Prohlídky budou probíhat průběžně po celý den. Není potřeba žádná rezervace ani objednání předem. Prohlídku je možné absolvovat i s dětmi. Ve sklepení není zavedená elektřina, proto doporučujeme, abyste si s sebou vzali baterky. Pro dospělé zájemce bude připraven burčák z místních hroznů.

Jak se k Turbovickému lisu dostanete: Autem je nejlepší cesta po silnici od Malého Újezdu. Pojedete z Mělníka přes Skuhrov směrem jako na Byšice. Za Skuhrovem je odbočka vlevo do Malého Újezdu a přímo na této křižovatce se ale dáte na opačnou stranu doprava po úzké vyasfaltované cestě, která vás dovede téměř až k Turbovickému lisu. A protože se lis nachází uprostřed vinic, nedá se zajet až úplně k němu, ale budete muset kousek cesty mezi vinicemi s nádherným výhledem do okolní krajiny dojít pěšky.
Pěší cesta vede k Turbovickému lisu také přímo z Mělníka z ulice Ve Žlábkách, zde na Brabčově na konci ulice Vinohradská bude možné zaparkovat auto a opět dojít kus cesty mezi vinicemi až k Turbovickému lisu. Okolo lisu vede i zelená turistická značka. Jste srdečně zváni! Využijte této jedinečné příležitosti.

 

                                                                                     Martin Klihavec, předseda MOOS

Na pláncích se můžete podívat, jak se dostat na místo. Automobilistům doporučuji za obcí Skuhrov na první odbočce k přejezdu do Malého Újezda odbočit vpravo a vydat se po dnes již vyasfaltované silničce k Hořením Vinicím, před nimiž najdete místo na parkování. Pak jen asi 200 metrů po zelené turistické značce zpět polní cestou k Mělníku a jste tam. V místech bývají krásné i daleké výhledy k severu i k jihu.
 Pěšky se vyplatí přijít po zelené značce od Brabčova, kam má také jezdit autobus, ale o víkendu nevím. To je třeba ještě prozkoumat. Možné je i jen jet k cukrovaru například číslem 369 ( Praha) , a pak pěšky raději Italskou a ulicí Ve Žlábkách, než po zelené kolem Ludmily a hororovým lesoparkem.
Mimochodem, zvu vás zpět na  http://soutok.blogspot.com/2021/09/ohrozi-melnicke-vinobrani-dopravni.html
...., kde už máme 8 komentářů a můžete tam vzkřísit třeba  téma dopravy a parkování výzvou v diskusi na Mělníčku.cz .
Aktualizace 12.9. v 17.30 : Teď jsem se schválně podíval, jak vůbec jezdí místní MHD linky číslo 474 a 747 o víkendu. ( běžný řád v tištěném formátu PDF) Když už, tak jedině 474 mezi autobusovým nádražím a Dobření, či spíše do obce Kokořín..
https://jrportal.dpp.cz/DataFTP/JRPortalData/474/20210901/474_linka.pdf

Tak jízdní řády mě vždy v průběhu věků tak nějak občas zajímaly a takovou historickou zajímavostí je, že jsme třeba v 80. letech jeli  v sobotu večer  ze zastávky Slovany ( Italská ulice)  linkou číslo 2 do letního kina v Liběchově :-). Vraťme se ale zpět k téma.
Tak to vidíte, jaký tady máme celorepublikový unikát. To je typ nejen pro místní, kteří by si po sérii sklepů v centru města neměli nechat ujít takovou vzácnost, ale i pro návštěvníky z celé ČR. Osobně mám rád ten pocit, když kolem něčeho jdu a mohu si říci, že jsem uvnitř toho zajímavého objektu byl.  Mimochodem, po nejširší středověké studni v republice tu tedy máme i jediný vinný kládový lis na původním místě, a také v rámci republiky.Tak tato akce bude jistě mít svůj velký okamžik. Divákům se nabízí první okamžik, kdy zvedací mosty na laterálním kanále otestuje plavba výletní lodi Florentina. Pro nás to není žádná neznámá loď. Mám ji v nějakém článku o Poděbradech a někde je i  její foto z Mělníka, ale to budu muset ještě najít. Můžete být u toho.
https://soutok.blogspot.com/2015/08/i-takto-muze-vypadat-zivot-u-reky-labe.htmlVe stejný den máme na Mělníku Africké trhy, ale tentokrát prvně na Náměstí Míru. Začít by měly v 10 hodin a doufám, že budou trvat ještě i odpoledne, aby lidé stihli tuto sobotu obrazit všechny tři akce. Nevypadá to nereálně. Začněte u lisu, pak asi rychle ke kanálu, na náměstí, a kdo chce, tak třeba ještě i zpět ke kanálu :-). Snad ještě bude čas se k těmto jedinečným akcím dostat.
Ve stejný den je na náměstí ale odpoledne asi od 15 hodin MJ 50, tak se to všechno snad nějak dobře vystřídá :-).
https://www.facebook.com/Virungaexot

https://www.virunga.cz/

Zatím vše. Pěkný zbytek víkendu !

Zdroj: Soutok

Září 7, 2021

20:05

 


Česká republika je nádherná. To mi kladla na srdce pomocí diapozitivů i výletů již základní devítiletá škola, ale stranou nezůstaly i rodinné výlety. Tehdy však také platilo, že kraj pod Krušnými horami je průmyslovou oblastí, kde převládá těžba uhlí, potkáte tam elektrárny i další důlní činnost a není to region určený zrovna primárně pro rekreaci.
To vše se začalo až velmi zvolna měnit teprve někdy na přelomu milénia a díky různé digitální technologii i televizním dokumentům jsme se postupně dozvídali, že kraj pod Krušnými horami i hory samotné se mění. Turisté začali toužit po výstupu na Sněžku, na Ještěd, či na Velký Javor na Šumavě, také po návštěvě nejvyšší hory Krušných hor a tamní pokrok začal úměrně stoupat s nabídkou, kterou tu turistické vyžití nabízelo.
Klínovec je dnes  i díky několika lyžařským vlekům a lanovým drahám  celoročním rekreačním vyhlášeným místem, ale pro příznivce televizních a rozhlasových vln má své genius loci. Hora s nadmořskou výškou 1244 m.n.m. totiž umožňuje nejen daleké vyzáření signálu, ale i rozhlasový posluchač tu může ulovit velmi vzdálené signály a zvláště v podmínkách.
Toho vás však nyní ušetřím a pojďme se již věnovat konečně samotnému výletu. Nepsal jsem tu již mnohokrát, jak fantastická je nedávno mírně zdražená celodenní jízdenka DUK, která platí již z Mělníka ?
Člověk si prostě jen udělá v sobotu budíček už v 6 hodin ráno a na vlakovém nádraží požádá o celodenní jízdenku DUK, která nyní stojí 140 Kč.
                                        
Sice není ranní vstávání nic příjemného, když by člověk konečně vstát nemusel, ale na druhou stranu by se jinak nikam nedostal, mohl by jen v krásném počasí litovat a na výlet se přeci jen vstává lépe, než za povinnostmi. Navíc by člověk pořád jen říkal : ,, Hm, tam jsem bohužel stále ještě nebyl. "
A tak jsem se v sobotu vypravil na osobní vlak v 6.52, který vás v 7.50 doveze do Ústí nad Labem na západní nádraží ( první foto). Na Mělníku se ještě občas nízko nad obzorem prodíralo sluníčko, ale dále podle Labe již to bylo spíše království slabší mlhy, která se měla někde a někdy rozpustit.
V Ústí čekáte jenom 10 minut na pohodlnou osobní soupravu z Děčína do Kadaně, která nepostrádá internetové připojení a klimatizaci. Dal jsem však přednost pohledu z okna a u Teplic se mlha již rozplynula. Za dalším lázeňským městečkem jménem Bílina leží v krajině několik opravdu bizarních kopců, z nichž nejkrásnější je hned první hora za městem s názvem Bořeň ( na snímku, vrchol 539 m.n.m.)
Až do konečné stanice Kadaň- Prunéřov nejezdím. Tak, jako má člověk na železničních trasách své oblíbené strany pro výhled, tak má i svá oblíbená nádražíčka :-).Pro mě je to hlavní a starobylé nádraží v Chomutově, odkud také jezdí zelené autobusy k Hoře Svatého Šebestiána. Je tu u nádraží taková poklidná komunikace, která vede kolem jakéhosi poštovního železničního depa a za ním se můžete přes trať a plot podívat na různé z provozu odstavené lokomotivy.
Výhodou je, že tu není vůbec nikde stín, což je dopoledne doslova žádané a příjemné. Osobní vlak vás totiž do Chomutova přiveze někdy v 9.20 hodin a rychlík Krušnohor přijede v 9.53. Ten vyráží někdy ráno v 7.30 z Prahy, staví až v Ústí na hlavním nádraží, a pak v každém městečku pod Krušnými horami.


Protože jsem jel jenom do Klášterce nad Ohří, tak jsem v rychlíku strávil pouhé dvě zastávky. Příjezd v 10.08 hodin. Přivítalo mě takové roztomilé poklidné i čisté nádražíčko, kolem nějž vedla komunikace, kde téměř nic nejezdilo. Ihned mě upoutal pohled na kopce ve směru jízdy a vlevo přes trať bylo možné vytušit údolí s řekou Ohře, za nímž se zvedaly tři krásně zaoblené kopce. Na prvním z nich bylo možné spatřit zříceninu hradu Egerberk.
Prozkoumal jsem trošku mapu před nádražím i část ulice a v 10.27 přijela moje linka číslo 600. Autobus neustále stoupá přes okraj městečka dále do přírody a pasažérům se nabízí místy velmi hezké pohledy. Projedete obec Měděnec a v obci Kovářská vystoupíte v 11 hodin z vozu a přejdete silnici na druhou stranu.
Tam už vás čeká poslední dopravní část. Z městečka Vejprty přijede linka číslo 582, která by vás dovezla až do Božího Daru, ale vystoupíte u odbočky na Klínovec. Část mezi obcemi Kovářská a Loučná nabízí z autobusu pěkný výhled na Klínovec i sousední německý Fichtelberg, jakož na lyžařský můstek v lázeňském městečku Oberwiesenthal. Starší generace si možná vzpomene, že v dobách NDR ( Východní Německo) odtud dávala televize občas zimní sportovní přenosy.


V 11.30 jsem vystoupil u odbočky na Klínovec a byl jsem velmi překvapený, že už v 11.45 jsem prakticky bez námahy v cíli. Jen necelý kilometr po silnici i lesní cestou. Samozřejmě přišlo na řadu lehké prozkoumání okolí a mohl jsem být rád, že tu jsem celkem včas a fronta na rozhlednu je až za mnou.
Čas ale ukázal, že nikdo moc dlouho nečekal. Vstup 50 Kč, ale ochoz je tu tak malý, že to připomíná návštěvu mauzolea. Doporučuji foťák, fotit a dát si aspoň dva okruhy, aby si to člověk užil. Šlo se ve směru hodinových ručiček a ti před vámi určovali tempo.


Klínovec má jednu centrální všesměrovou mapu rozhledu, a pak asi osm dalších pod okny.

Pohled přes údolí na Fichtelberg ( 1215 m.n.m.) Někde z tohoto sousedního kopce vysílá na frekvenci 107.7 MHz i oldies rádio RSA - Erzgebirge, které hraje plným výkonem i na zámecké vyhlídce v cca 113 km vzdáleném Mělníku :-). Stanice je navíc součástí saského multiplexu na kanále 9A v pásmu DAB+.

Vzdálenosti mě opravdu fascinovaly, ale díky počasí bylo směrem k nám nejdále vidět Nechranickou vodní nádrž a později vrch Raná u Loun. Říp je odtud 94 km, stejně tak, jako například Děčínský Sněžník a 96 km odtud je také Ochsenkopf. Vrch je známý především tím, že už v časech železné opony, se z něj v Čechách přijímala západoněmecká televize, nebo i populární hudební Bayern 3.
Rekordmana jsem ovšem objevil v podobě Ještědu. Ten je odtud vzdálený 150 km ! Inu, musí to být zde paráda, když mrzne, je jasný den a je opravdu daleko vidět :-). Tak jistě, to je pak radost pod sluníčkem i lyžovat.

Jak vidíte, tak dálky zamlžené, ale na kopci je dost pěkně.

Na první tabuli byl ten Ještěd a zde Říp.


Na kopci to žilo mnoha aktivitami a já samozřejmě zkoušel multiplexy, ale podmínky hlášené nebyly, a tak žádná velká radostná překvapení se nekonala. Tentokrát to létalo signálem nejdále z nedalekého Hesenska a od Berlína, což už je v podmínkách překonané mnohem vzdálenějšími multiplexy.
Hlavně však šlo o poznání místa a užití si příjemné atmosféry.

Zoomem přiblížená Nechranická nádrž.

Všude bylo plno větrných elektráren, jak je pro tuto oblast typické. Nemohl jsem si dovolit větrníky vynechat :-).

To jsem již ve 14.45 začal sestupovat do Božího Daru a bylo se čím kochat. Jen jsem musel dávat ve střední části lesní cesty pozor na kaluže.


Kousek nad městečkem vyrostla tato legrační rozhlednička. Je vysoká cca 8 metrů a je z ní jen výhled na město. Ceduli v ní nehledejte, ale najdete tam lavičku.

Boží Dar vypadá z vršku romanticky.

Blízkost Německa je tu cítit na každém kroku a celnice je nadohled.


Měl jsem tu asi 30 minut času, a pak už mi měl jet asi v 16.23 autobus po stejné trase opět do Kovářské a Klášterce. Nevím proč, ale nejel, ač dle řádu měl jet. Zdánlivý problém by se dal vyřešit za drobný poplatek cestou do Ostrova nad Ohří, kde již Soutok v roce 2013 byl, ale komunikace s dalšími čekajícími lidmi na zastávce se vyplatila.
Ti sice jeli úplně jinam, ale jako téměř místní zhodnotili situaci a navrhli mi diskusi s řidičem. Na trase byla totiž někde objížďka, a tak linka mimořádně a bez zastavení vedla svoji cestu přes část Klášterce nad Ohří. Starší řidič neviděl důvod mi nezastavit a já byl v Klášterci snad ještě o 30 minut dříve, než kdybych jel s přesedáním přes Kovářskou.
Musel jsem se zasmát a sám sobě říci : ,, Tak to vidíš. Pořád platí, že i v Čechách se dá na cestách vždy nějaké to vzrůšo zažít :-)". Krušnohor mi jel v 17.50  a v 19.15 jsem vystupoval v Ústí na hlavním nádraží.

Na snímku třída s IC v Božím Daru.
Pod nádražím je podobný podchod, jako v Poděbradech, který vás zavede na takovou terasu, kde jsou i restaurační stolky a další lávka, kterou lze přejít nad hlavní silnicí k Labi. Nějaká holčička volala na mámu, ať se jde podívat, co se tam stalo, tak jsem šel také.
Nic zvláštního. U středové čáry silnice stál osobní automobil s vyvráceným a bouchnutým předním levým kolem, kolem něhož to po obou stranách létalo ( auta). A tak dobře ....


Pak už jsem jen přešel silniční most do Střekova, prošel se dole kolem řeky a dobrých 30 minut ještě čekal na odjezd ve 20.08 k nám. Ve 21 hodin mě pak přivítalo královské město na soutoku :-).
Hezký zbytek týdne a kulturně máme mimochodem nejblíže o víkendu již nedávno zmíněný DED. Viděl jsem někde ale také plakátek o výstavě drobného zvířectva v Liběchově ( sobota). To je tedy takový typ třeba pro ty, kteří mají trochu jiné priority. Vidíte, a jak to tu píši, tak mě napadlo, že se budu muset podívat na Vraňany a na papoušky :-). Myslím tím také nějaký plakátek.To zase třeba někdy příště :-)
Ještě snad jen dodám k článku, že jsem některé drobné a nedůležité příhody tentokrát vynechal. Člověk potká na cestách řadu lidí a občas dojde i na nějakou drobnou komunikaci, či úsměvné okamžiky.
Zdroj: Soutok

Září 5, 2021

14:00

 

Přátelé, září bývá takovým posledním měsícem roku, kdy zpravidla naposledy dostanou slovo ty opravdu velké kulturní společenské akce pod širým nebem. Pokud tedy ještě nepočítáme takové ty svatomartinské akce, akce vánoční, různá vesnická posvícení, výstavní akce, či jiné méně populární podniky.

Možná jste to mnozí ani nepostřehli, ale tento víkend nám začaly Dny evropského dědictví, které bychom mohli nazvat sportovní terminologií takovým zahajovacím zápasem šampionátu. Zatímco Mělník otevře své kulturní památky až v sobotu 11. září, tak dnes jste mohli zavítat do krásného kostelíku v Záboří.

Tam jsem sice na otevírací premiéře před několika lety byl, byl jsem z interiéru nadšený, ale domnívám se, že interní prostory církevních památek, se veřejně publikovat  ( fotografovat) nemají a dokonce je to součástí autorského zákona. Však víte, že jsou místa, kam si prostě musíte zajet sami, a co si vyfotíte jen pro své osobní potěšení, tak s tím problém mít nebudete.

Ovšem, mnohem větší veřejné popularitě se nyní těší především budování obchvatu, které se dotýká mnoha lidí města. Ti řeší, jak se kam dostanou, jak se dostanou do práce, jaká je kde situace a docela logicky se děsí i Mělnického vinobraní. Vždyť se důležitá Bezručova ulice procházející  kolem autobusového nádraží, mnoha obchodních domů i sídlišť stane jedinou průjezdní dopravní tepnou, kterou budou navíc užívat i záchranné sbory a jistě i vlastní návštěvníci vinobraní.

Již teď dochází občas k dopravním zácpám zejména před kruhovými objezdy a situaci mohou ztížit i drobnější dopravní nehody, nebo průjezd vozidel záchranné služby a hasičů. A tak není divu, že si občané města občas veřejně uleví před spoluobčany větou : ,, To jsem zvědavý, co s tou dopravní situací udělá vinobraní ?" Je vůbec rozumné pořádat akci v době obtížné dopravní situace ?


Další složitou situací, která oslovuje nejen občany města, ale i celé země jsou volby do poslanecké sněmovny. Ukázalo se, že strany nás budou v boji o moc a vládu prostě nepříjemně překvapovat, a to nejen na nejvyšší úrovni.
Pokud se aspoň občas díváte na televizi, tak jste si možná všimli, kolik že máme na všechno dobře placených všelijakých specialistů i odborníků s až neuvěřitelnými názvy funkcí a všichni se uživí. To by se bývalý prezident Václav Havel asi divil, kolik je u nás všelijaké byrokracie :-).
Jeden z tisíců českých politologů objevil relativně nedávno Ameriku, když přišel s tvrzením, že se domnívá, že za úbytkem příznivců ODS a ČSSD stojí zřejmě hnutí Ano, které jim sebralo voliče. Poslední situace však ukázala, že ani vítezství není vítězstvím, protože se musíte s někým spojit, aby vznikla vládní většina, která je schopna vládnout.
A teď to prosím vezměte ze  zcela nezávislé a logické pozice. Může mít takový volič hnutí Ano, který předtím volil právě ČSSD radost z toho, když si předseda hnutí začne namlouvat spolupráci s ODS ? A co by tomu řekl naopak volič ODS, kdyby šlo Ano do vlády s SPD, byť je Babiš především podnikatel hýřící nápady ? Nakonec  i sám Andrej Babiš v závěru své knihy pro veřejnost zmínil, že nám vlastně tento volební systém nikomu vůbec nevyhovuje.
Pro strany to znamená politikaření a neustálý boj o moc na místo utváření zákonů pro občany této země. Pro občana voliče to znamená rezignovaný stav, kdy je vlastně jisté, že se nejen obtížně vytvoří nějaký pozitivní zákon, ale dále se budeme dívat na politiky, kteří by v nějakém většinovém systému místo sólového nekonečného vykřikování někde v interpelacích, či v televizních debatách splynuli s politickým davem v podobě nějaké myšlenky, která by se buď v případě názorové převahy podařila prosadit, nebo samozřejmě ne.

Mělnické vinobraní. Může za tím být i proces nezadržitelného stárnutí, které má na svědomí to, že se mění umělci na pódiu, na něž přichází pozvolna nově zase další mladší generace, ale je za tím pochopitelně i rostoucí cena vstupného a  vlastní ochota každého jedince setrvat různě dlouhý čas na masové kulturní akci v placeném sektoru.
Ono totiž i nadále platí, že sledování třídenního festivalu hudby a tance za cenu dvouhodinového koncertu nějaké skupiny je přeci velmi výhodné, ale někoho už to nemusí dopředu moc oslovovat, zvlášť když vývoj hudby u nás již delší dobu nesleduje a starší, nebo žádané revivalové kapely světových skupin se jaksi nedostávají.
Teď mě tak napadá, že Oldu Říhu jsem tu u nás po smrti ,,dědka" s omlazenou kapelou od roku 2005 ještě neviděl :-). Nicméně mě zajímá, co že se kde nabízí i za kolik a stále platí, že jsem každý rok došel aspoň na několik minut do neplacené zóny, abych si tu svoji docházku od podzimu 1984 nepokazil :-).

Vinobraní není jenom u nás, bývám občas zvědavý, co nabízí naši sousedé, a tak sem dnes dám aspoň odkazy, protože letos nemám nějak čas si s tím více hrát.
Roudnické vinobraní - sobota 11. září.https://www.roudnicke-vinobrani.cz/program.html
Litoměřické vinobraní -sobota 18. záříhttps://www.mkz-ltm.cz/dumkultury/program-vinobrani-2021/
Mělnické vinobraní- 17. -19. záříhttps://www.vinobranimelnik.cz/
Žernosecké vinobraní  24. -25. záříhttps://www.kudyznudy.cz/akce/zernosecke-vinobrani-2014

V závěru září pak máme ještě dvě důležité akce. Má to sice ještě čas, ale je dobré předem o nich vědět. Po přestávce se k nám vrací Mělnická Jizerská 50. 25. září.
https://bezky.cz/
Přístupný bude také vyjímečně Turbovický lis ( 25. září) a mnozí již o akci víte z mnohých mělnických FB.
Nemohu také vynechat zprávu uplynulého týdne, která je pro mnohé z nás  starších prakticky  srdeční záležitostí. Jde o určitý návrat legendární skupiny ABBA.
https://www.idnes.cz/kultura/hudba/abba-benny-anderson-bjorn-ulvaeus.A210902_184457_hudba_jgo

Až teprve z diskusí pod článkem jsem se dozvěděl, že bych se mohl také podívat na nějaké muzikály, které napsal tahoun skupiny, a které  u nás zcela zapadly mimo hlavní hudební linii popu, a i druhá ukázka je ukázkou toho, jak se dříve pěkná a známá populární písnička stala později jenom švédským regionálním hitem ....
https://www.youtube.com/watch?v=zOWC_iQh3fY

https://www.youtube.com/watch?v=NTX37FF0axU

To je v tomto článku vše. Pěknou neděli!
Aktualizace 9.9. 2021 v 17.30 :
Panu Jiřímu děkuji za obsáhlejší a věcný komentář k téma v článku. Pokud čtenář prohlíží článek na hlavní stránce webu, tak se pouze dozví, že má článek jeden komentář, na který lze kliknout, ale lze jej i snadno přehlédnout. Pokud klikne přímo na článek prostřednictvím časové rolety vpravo, tak si může dole pod článkem přečíst ve velmi drobném textu veškeré komentáře. Věcné a delší komentáře jsem v minulosti občas zařadil i přímo do aktualizací na konci článku, kde jsou pro čtenáře nápadnější. Minimálně vás upozorní, že je u článku nějaký čtenářský postřeh, důležité doplnění, nebo i nějaká další navazující konverzace.
1 komentář:
  1. Jirka z Mělníka9. září 2021 8:31

    Po delší době zdravím a znovu děkuji, že pokračujete se svými články. Většinou jen čtu, ale téma dopravy během Vinobraní mi nedá, abych nepřidal svůj subjektivní pohled.
    Otázka, jestli Vinobraní bude ovlivněno současnou dopravní situací, má jednoznačnou odpověď, ale neberu to "jen" ve vztahu k další etapě obchvatu - to je nutné a dlouhodobě plánované "zlo", které musíme vydržet. Ale v čem nevidím světlo na konci tunelu jsou stále přísnější a rozšiřující se uzavírky centra a přilehlých ulic z důvodu přístupu techniky během Vinobraní. Letos se osazení značkami zákazu zastavení rozmohlo jak časově (od čtvrtka 16.9. do pondělí 20.9.) tak územně - například obě strany ulice Legionářů v centru, obě strany ulice Jarošova až na úroveň cca odbočky do ul. Kosmonautů a další nesmyslně uzavírané možnosti zastavení (úmyslně nepíšu zaparkování). Tato rozšíření neomezí dopravní situaci, ale absolutně ji paralyzuje a bez porušování pravidel těchto nařízení nemůže město v rozsahu pěti dnů fungovat. Některá místa jsou nutná pro umístění stánků - chápu. Jiná jsou potřebná pro dopravní obslužnost a následný úklid - chápu. Ale proč nejsou vyčleněna místa s označením dovoleného stání pro zásobovací auta stánkařů - proč je to pokaždé plošně zakázáno tak špatně, že se téměř okamžitě porušuje zákaz zastavení. Druhá věc je parkování rezidentů během těchto uzavírek a přizavírek v podobě neumožněného parkování - odpověď z Města směřuje k parkovišti Na Svini - ale tam se absolutně nevejdou ani auta návštěvníků a ty předpisy, o kterých mluvím, se začínají porušovat už na hlavní ul. Tyršova, kdy se auta odstavují po celé délce od Svině k odbočce na náměstí.
    Takže Město opět přitáhlo svěrák všem obyvatelům, kteří se provinili vlastnictvím auta, aniž by umožnilo v rozumné docházkové vzdálenosti náhradní řešení. V těchto případech by mělo být jasně vyhrazené parkoviště, ale ona není ani teoretická šance na volná stání na legálních parkovacích místech.
    Až budou příští regionální volby, obejdu politiky a slíbím jim svůj hlas výměnou za parkovací dům, nebo plochu, kde klidně své auto odstavím a dál půjdu pěšky, rád podpořím opravdovou pěší zónu na náměstí Míru. Už konečně zbourejte ten nikdy nedostavěný objekt VVS naproti zdravotní škole a udělejte tam padesát míst pod závorou za dvacku na hodinu.

Reakce na komentář pokračuje již v diskusi.

Zdroj: Soutok

Srpen 29, 2021

21:28

 

Září je měsícem, kdy se  ještě mnozí pokoušíme někde zachytit nějaké krásné sluneční dny, ale pro Mělník je to po kulturní stránce hlavně Mělnické vinobraní, kterému předchází Dny evropského dědictví. Ovšem, k životu patří také budování a pro veřejnost je pochopitelně přítažlivá vlastní stavební část, kterou může sledovat na vlastní oči a na jejímž konci je již hotový výsledný projekt.

Obchvat města Mělníka je doslova kultovní záležitost, protože jsme se mnozí do té myšlenky doslova narodili. Ano, už  v 70. letech 20. století se o tomto téma silně mluvilo a možná, že dnešní sedmdesátníci by přišli ještě se starším datem. V každém případě se současná myšlenka vedení obchvatu od nápadu ze 70. let příliš neliší.

Ať chci nebo ne, tak musím vzpomenout na novinové články z let 2004 - 2006, kdy se psalo o diskusích tehdejšího starosty města pana Neumana s lidmi z různých lokalit případného obchvatu a rovněž na diskuse na webu Menicek.cz , které  navrhovaly takové trasy, že je to dnes až neuvěřitelné.

Tehdy jsme žili představou, že by obchvat Mělníka měl vést co nejdále od našeho města. Nabízela se varianta, kdy by doprava od Prahy už od Keltských Větrušic přetínala kopec u samoty Mikov a u osady Vavřineč by přibrala směr od Mladé Boleslavi. Pak by pokračoval obchvat směrem k Mělnické Vrutici, kterou by obešel buď zprava, nebo spíše zleva mezi Jelenicemi a Vruticí, a pokračoval směrem do polí někam mezi Mělník a Chloumek.

Jedna z možností také byla vést silnici až za Chloumkem, ale tady vše ztroskotalo na faktu, že údolí Liběchovky je prostě hluboké údolí. I tak je Liběchov neustále v nezáviděníhodné situaci a je nutné řešit odbočení do Štětí.

Časem se zkoušela na veřejnosti varianta, kdy by silnice nějakým způsobem přešla hřeben u Záboří a na severní stranu města by přešla někde poblíž Skuhrova, mezi Velkým Borkem a Malým Újezdem. Tam ovšem tehdejší vedení města v diskusi s občany dle zpráv z novin tvrdě narazilo na nepochopení.

A tak se vlastně varianta dostala do podoby, která je podobná té ze 70. let 20. století. Někteří kritici ji považují za průtah a dokonce se spekulovalo, že se to udělá jenom tak, aby se rychle zachránila situace a ten pravý obchvat přijde jednou někdy později. Jenže nám situace začala stále více ukazovat, že paradoxně potřebujeme obchvat blízko města.

Poukazuje se hlavně na přístav v Mělníku, na důležitý tah přes most na Slaný a Karlovy Vary i na vedení nákladní dopravy do Štětí, ale přibylo i zde několik supermarketů i jiných podniků a důležitým směrem je Mladá Boleslav. A aby toho nebylo málo, tak nám vesele bujela výstavba mezi centrem města a Chloumkem, jakož částečně i na Blatech.

Když se dnes podíváte na celkový plán obchvatu, tak možná nabudete dojmu, že to dnes vlastně snad ani jinak řešit nejde a má to na svědomí právě ta výstavba rodinných domů směrem ke Chloumku i nenápadný nárůst firem, které v okolí prvních podniků za tratí poblíž dnešní ulice Nad Oborou ještě vyrostly.

Podařilo se tedy najít takovou trasu, aby se směrem od Průhonu ( od České Lípy) podnikům vyhnula, proběhla poblíž velkoskladu Eva k železnici a vydala se po dosud nezastaveném úseku po polích mezi městskou částí Neuberk a Blata, kde navazuje na původní projekt ze 70. let, který však také bylo třeba drobně upravit.

O celé druhé etapě obchvatu se dočtete v letáčku na ....

https://mapapp.rsd.cz/Upload/Stavby/368/infoletak_s9-16-melnik-2-stavba.pdf

...., ze kterého pochází i výřez z plánku týkající se druhé etapy. Všimněte si, že by se již v této etapě měla zbourat i bývalá jatka, která již léta pouze hyzdí krajinu, což je součástí přípravy pro vedení obchvatu v budoucnosti směrem na Blata.


Protože je vše již otázkou jen několika dní, aby se tato část města proměnila v jedno velké staveniště, tak jsem se rozhodl sem dnes zavítat. Zde máte na snímku bývalý komplex jatek, který stejně tak, jako budova vpravo zmizí z povrchu zemského a stane se historií.

V těchto místech se železnice v Mělníku dočká druhého historického přemostění. Silnice půjde polem mezi velkoskladem Eva a Vibracoustic CZ, S.r.o , aby polemi obešla ještě několik menších firmiček a přešla v kruhový objezd poblíž současné silnice do České Lípy.
Zlatým hřebem akce bude právě přemostění železnice, které nebude na obchvatu posledním.

Podívejme se na úsek ještě v detailu ...

a zaměřme se na jízdní řád linky 747, které se práce na obchvatu dotknou. Ta bude nově končit u  železničního nádraží, kam bude jezdit přes Blata. Pro mě je to trošku nostalgie, protože pamatuji první městskou linku MHD, které se lidově říkalo Nádražák a pendlovala mezi nádražím ČSD, Blaty, historickým vrškem města, Pšovkou a Mlazicemi.

 Až teprve po vzniku prvních čtyř mělnických linek MHD  ve druhé polovině 70. let vznikla teprve zastávka u dnešního koupaliště a po Řípské ulici začala jezdit linka číslo 1, která začínala v Rousovicích a měla až neuvěřitelnou trasu. Vedla do historického středu města, pak přes Pšovku do Mlazic a odtud podle bývalé stáčírny piva, TOSu a koupaliště k nádraží ČSD.

Tam se ještě potkávala s linkou číslo 3 ( vlastně dnešní 474), která původně v historických šlépějích Nádražáku cestou na Chloumek, či do centra zajížděla od závor v Kokořínské ulici ještě k nádraží ČSD. Na Chloumek však nevedla přímo po Kokořínské, jako běžné linkové autobusy, ale projížděla Neuberk ( Dobrovského ulice) a stoupala Choumeckou ulicí.Zašel jsem až do míst, kde by někde za tímto podnikem měl vzniknout nový kruhový objezd v blízkosti dnešní silnice na Českou Lípu.

Dnešní vize vypadá tak, že by se mělo časem Mělníku snad ulevit . Otázkou je, kde bude silniční doprava za několik let, a jak se to bude vyvíjet v sousedním Liběchově, kde je důležitá odbočka do Štětí. Navíc neznám plány příjezdových komunikací k připravované spalovně v Horních Počaplech.

Společnost je i v tomto roztříštěná. Jedna skupina volá po tom, aby se více převáželo po železnici, loděmi, aby se silnice tolik neničily, neucpávaly, ulevilo se dopravě i obcím, ubylo havárií a lidé začali opět užívat hromadnou dopravu. Druhá skupina se tomu směje, protože oni mají přece terénní vozy, které si s těmi silnicemi poradí, nebudou jezdit, jak za starých časů, nebo se dokonce učit vyznat v jízdních řádech a přizpůsobovat se jim.

To už je ale zase jiná písnička a já ani už nemám čas zde vymýšlet nějaký závěr článku, který by jistě někoho pobavil, jak tomu v názorově rozdílném světě bývá.

Poklidný a pohodový vstup do dalšího týdne.

Zdroj: Soutok

Srpen 28, 2021

16:18

 

Tento poslední srpnový víkend, se stále někde něco děje a dokonce nám to zdůraznila v pátek i televize v nějaké hlavní večerní zpravodajské relaci. Mělník žije tento víkend tuším že po roce opět gigathlonem a plakát jste již i s odkazem na hlavní stránku aktivity viděli v minulém článku.

Dal jsem si dnes takový malý procházkový okruh, protože mě poněkud zachmuřené počasí k nějakému cestování nelákalo. Je také třeba i odpočívat,  ale na druhou stranu by bylo hříchem při občasném vykouknutí sluníčka  poněkud vůbec nevytáhnout  paty ven. Při stoupání na vyhlídku za zámkem jsem jen posílil nápad, že bych sem mohl dodat několik fotek z akce a tímto tak činím.

Centrum města se nezdálo nějak vyjímečně přecpané lidmi, ale kromě lidí od fochu tu byla i řada zvědavců, či náhodných návštěvníků, kteří si pochvalovali nejen volný den, ale docela i příjemné téměř bezvětrné počasí.

Udělal jsem tedy několik snímků a počkal i na několik závodníků. Vidíte tam jednu závodnici na jízdním kole, v jejímž případě jsem zaslechl něco o druhém místě, ale v okamžiku dojezdu do cíle jsem byl v nevýhodném místě.

Na běžce jsem již musel trošku počkat. Náhodnému pozorovateli to ani nedochází, ale víte, kolik tréninku, vůle, píle a sil potřebovali tito borci, aby se mohli postavit na start takového závodu a se ctí v něm obstáli ?

Ale i takový je někdy život, že celá řada lidí jenom tak k něčemu přijde a bez větších emocí zase za chvíli odejde. Tak to prostě chodí. V každém případě bylo v centru města opět trošku vzrůšo a já si zavzpomínal i na okamžik, kdy jsem tento závod u nás pozoroval jednou chvíli od vily Karola a užíval jsem si dlouhého běžícího lidského hada na brozáneckém břehu řeky, který utíkal podle Labe od starého mostu k novému.


Zatímco centrum města patřilo nejen českým borcům a mnohdy i jen náhodným divákům, tak hladinu Labe brázdila místní výletní linka s turisty, kterých bylo na lodi docela dost.

Ve čtvrtek večer jsem tu slíbil, že dnes dodám i plakát na DED, a tak se nyní i stalo. Opět připomínám, že článek k událostem akcí v měsíci září na Mělníku jsem tu prezentoval posledně. Zde tedy máme krásný přehledný orientační program samotných DED, které jsou součástí zářiového dění na Mělníku podobně, jako třeba Mělnické vinobraní, které má zase svůj samostatný program.
Věřím, že i tím se zde budu brzy zabývat. Dnes bych však rád zmínil ještě něco jiného a přivedla mě k tomu řada známých. Vím, že tu občas prezentuji akce, které se konají i dále od domova, ale tentokrát mi motiv dalo několik mých známých a stojí to minimálně za zmínku.
Několik přátel si například vyjelo do Týnce nad Sázavou, který leží jen nedaleko vojenského muzea Lešany, kde se nachází mělnický tank ( železniční nádražíčko Krhanice).. Obvykle z nádraží v Týnci vychází jedna z delších tras slavného pochodu Praha- Prčice, ale místní přišli ještě na jednu aktivitu a možná ještě mnohem důležitější.
Půjčují tu u břehu řeky Sázavy lodi ( lépe se objednat po netu) tak, jak to známe například na Vltavě v dalekém Vyšším Brodě. Pochopitelně, že sem je to podstatně blíže a vodákům se líbí četné peřeje a propusti na tomto dolním úseku řeky Sázavy. Místem, kde se pak lodi vracejí jsou Pikovice. Ty leží poblíž vlakové zastávky Petrov, která je součástí linky tzv. Posázavského pacifiku ( číslo tratě 212 jízdního řádu ČD pro veřejnost).
Trasa po řece měří cca 17 km a udává se  doba plutí asi 4,5 hodiny. K přepravě k autu, nebo přímo domů užijete vlaku. Pokud se neobáváte přeplněných řek vodáky, covidu-19 a cítíte se dostatečně pohybliví a správně naladění, tak je to možná romantická akce právě pro vás. Zážitky z vody jsou zážitky na celý život.
Jiný známý mě přivedl na stránky KČT Barrandov, který nabídl nedávno ( druhá akce právě dnes) velmi zajímavé turistické akce, které mohou být také slušnou motivací. Zkrátka, člověk by mohl pořád někam jezdit :-). Posuďte sami : https://a90b5c1d-a-e749adb5-s-sites.googlegroups.com/a/trilobitbarrandov.eu/trilobit-
http://www.trilobitbarrandov.eu/aktuality

Ještě se vrátím k DED na Mělníku. Součástí je také Den zvoníků, a vy se můžete podívat na článek ... https://soutok.blogspot.com/2019/09/skvelou-sobotni-akci-tohoto-vikendu-byl.html
A tak se dnes rozloučím slovy z televize : ,, Pořád se někde něco zajímavého děje ".
Ovšem, asi bych měl upozornit na jedno riziko. Covid-19 je pořád ještě mediálně dost a dost ve hře a hromadné akce mohou být pro něj živnou půdou. Je jen na vás, jak s volným časem skutečně naložíte.


Zdroj: Soutok

Srpen 26, 2021

17:41

 


Není téměř dne, abychom nebyly ovlivněny nějakou událostí, aby nebylo nějaké výročí, nebo aby nás samotné něco nenapadlo. Vždyť jsem tu nedávno připomněl  44. výročí úmrtí krále rock'n'rollu , za kterého byl Elvis Presley pomyslně považován. Včera nám hlavní televizní zprávy přinesly další smutnou událost ze světa populární hudby, že ve věku 80 let zemřel bubeník legendární skupiny Rolling Stones Charlie Watts.

 Mimochodem, zrovna dnes ráno v rádiu zahráli jejich říznou pecku z roku 1984 s názvem Start me up, která se prostě pořád hraje, protože to byla muzika :-). A dnes jsem si  při pohledu na datum vzpomněl, že je tomu moc a moc let, co v bitvě na Moravském poli padl český král Přemysl Otakar II.

Abych si nevzpomněl. Vždyť jsem místo relativně nedávno navštívil, datum bitvy se mi dobře pamatoval, královská listina Přemysla Otakara II. o výnosu z labského obchodu je pro naše město dost důležitá a navíc se máme již brzy zde na Mělníku dočkat významného monumentu k uctění kněžny Ludmily.

Vy si můžete připomenout samotnou bitvu na Moravském poli třeba zde ....

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_na_Moravsk%C3%A9m_poli

...., nebo se můžete nechat třeba ještě v závěru prázdnin inspirovat mým několik let starým výletem ...

https://soutok.blogspot.com/2017/07/melnik-vdeci-za-povyseni-na-mesto-krali.html

..... ale shodli jsme se s přáteli, že letošní léto bylo takové podivné a snad jen úvod července snesl přibližné teplotní přirovnání s předešlými roky, kdy se člověk občas na cestách zapotil.Mám tu dnes již také přehled akcí RMM na měsíc září a plakáty nám některé akce připomenou. Velkou akcí měsíce budou kromě Mělnického vinobraní také  Dny evropského dědictví, které jsou letos v našem okrese jakoby roztažené do několika dní a začínají u nás již 5. září  prohlídkovým zpřístupněním krásného a útulného kostela v Záboří.

Plakát na DED mám v plánu zde na webu představit v příštím článku, ale odkaz níže v článku muzea vás pochopitelně přesune na podrobnější informace již nyní.


RMM - akce září - Liberta95, Vinnetou, vernisáž výstavy Jedu v jedu...

Dobrý den,

srdečně Vás zveme na akce Regionálního muzea Mělník v září!
4. 9. si nenechte ujít jedinečnou přehlídku historických kočárků Liberta95 ze sbírky muzea k 95. výročí vzniku proslulé mělnické továrny.
5. 9. se koná divadelní představení Vinnetou v přírodním areálu (na hřišti) ve Lhotce u Mělníka…
Vstupenky na obě akce, které jsou součástí Středočeského kulturního léta, jsou v předprodeji v pokladně muzea.


Ve čtvrtek 9. 9. Vás zveme na vernisáž naučné výstavy Jedu v jedu s překvapením od 18:00 hod. ve velkém sále i Výstavu hub v muzejním sklepení od 15:00 do 18:00 hod.


Od 5. do 19. 9. budou probíhat Dny evropského dědictví 2021 - program a přehled otevřených památek naleznete v příloze.
V průběhu Mělnického vinobraní (17. - 19. 9.) bude muzejní kavárna s nabídkou českých vín z Mělníka, Velkých Žernosek a Litoměřic otevřena v pátek a sobotu 9-22 h., v neděli 9-17 h.

Výstava modelů autíček Martina Švece Na plný plyn je otevřena do 19. 9. i s doprovodnou soutěží.

 

Celkový přehled akcí najdete v příloze.

Těšíme se na setkání s Vámi v muzeu!
 

Přeji pěkný den

Kristýna Frelichová, DiS.

PR a propagacePohodový poslední srpnový víkend !

Zdroj: Soutok

Srpen 22, 2021

00:17

 


Západy slunce mají vždy své kouzlo, ale co si budeme namlouvat, nejlepší pocit máme asi v létě a zvlášť když nás žádné povinnosti k ničemu nenutí, ani  nad něčím nepřemýšlíme. To si pak opravdu užijeme to krásné divadlo přírody.

Západy v blízkosti bájné hory Říp mají zvlášť osobité kouzlo a je to právě oblačnost, která dokáže utvořit pokaždé zcela originální divadlo.

Pokusil jsem se postupně zaznamenat časově několik snímků tak, jak se to někdy při různých časových aktivitách dělá a myšlenka mě napadla až na místě. Člověk prostě jenom tak jde krajinou, náhle se objeví v nějakém bodu a spatří zajímavý úhel pohledu hodný zaznamenání.

Skoro si tak říkám, že je to přece pěkná blbost pod každým snímkem v tomto případě něco psát a přesto si uvědomuji, že se za tím skrývá hluboká alegorie pohledu na věc ( z různého úhlu)

Vždyť každý z nás někde jdeme a občas nás napadne se někde zastavit, nad něčím se zamyslet, vyhodnotit situaci a podle ní jednat. Třeba i změnit svůj dosavadní plán, nebo prostě pohled na věc.

No není to pohádka ? Jenom část kotouče nám prosvítila alej, kterou jsme mnozí již několikrát kráčeli.


Slunko jde spát a pokud máte trochu představivosti, tak se vám možná z mračen nad horou vynořily ještě vrcholky vzdálených Alp :-). Máme tu alegorii romantiky, cestování a krásné krajiny domova.

I Mělník má mnoho tváří. Stačí troška neposedné srpnové ranní mlhy a člověk se nestačí divit.

To, že je ten slavný pohled na město ? Vycházející slunce se snaží zvítězit nad tím velkým množstvím vody, která tentokrát prosytila celý vinný svah., ale zatím svůj boj na několik desítek minut ještě prohrálo.

I tak tu však máme zajímavou atmosféru, ve které se svátečně ocitáme.

Z mlhy se vynořují jen škatulky, na které pamětníci vzpomínají tak, jako na místo, kam se ještě chodili do řeky koupat. Dnes je s oblibou využívá ptactvo ke svým říčním radovánkám.

Protější mělnický břeh jen matně vykukuje a vycházející slunce se podruhé pokouší zvítězit nad vodními živly v místech, kde je nikdo z nás moc dlouho mít nechce.


Slunce vítězí a nás čeká krásný víkendový den.
Takových dní je samozřejmě celá řada, kdy se pod našim kopcem u řeky válí mlha a tvoří mnohdy i úchvatnější divadla, ale volný den a momentální situaci si nevybíráme. Snad jen ta myšlenka může přijít náhle, nebo také plánovaně, ale pak může být i určitým zklamáním, pokud nenaplní naše představy. Hezkou neděli !

Zdroj: Soutok

Srpen 21, 2021

19:21

 

Hořín Fest 28.8. 2021.

Přátelé, pořád se něco někde děje a informace nás doslova bombardují z televize, z tisku, z facebooků, z webů i z reklamních bilboardů, nebo se i občas něco dozvíme od přátel. Třeba i to, že někteří muži mají ve zvyku na Mělnickém koštu poslat své manželky na degustaci vín a sami dají přednost klábosení u piva.

Co se vůbec všechno dělo ? Takové důležité akce má nyní Mělník dle mého názoru dvě. Tou první byla odstávka EMĚ 3. Bedlivý čtenář mezi řádky pochopí, že se tu již elektřina vyrábět nebude, ale budeme mít už jen tu teplárnu a dost pravděpodobně i navzdory obyvatel okolních obcí a petici přeci jen nakonec dojde k budování spalovny odpadu. Aspoň tak jsem to z novin pochopil já.

Druhou věcí je pak budování druhé stavební části městského obchvatu, která by měla být započata v září. Co k tomu dodat ? Již mnohokrát bylo psáno o tom, jak těžké je udělat obchvat města stojícího na kopci, které je z jedné strany obklopeno velkou řekou a na straně druhé jej obklopuje poměrně úzké údolí s železnicí, potokem, zástavbou i komunikacemi, které přechází ve stoupající protisvah k další městské části.

Navíc byl tento protisvah, stejně tak, jako některé polnosti na Blatech v uplynulých 50 letech pomalu a se souhlasem zastavěny. Teď se tedy pohnou věci dále. Ale, jen jsem dopsal až sem a už vidím, že bych klidně mohl ještě zmínit problémy kolem nedávno rekonstruované lokálky do Mšena. To byl i poslední hit nedávných hlavních televizních zpráv na stanici Prima TV.

Pojďme aspoň na chvíli před těmi problémy zavřít oči. Ostatně, jsou součástí mnoha tiskovin i regionálních facebooků a Soutok už těmto tématům v minulosti nedávné i dávnější také věnoval spoustu času. Ať už na Soutoku, nebo ještě na Mělníčku. 

Mimochodem, dnes je asi každý rád, že se už něco konečně děje a výsledky současné situace vidíme nejlépe zejména u obou důležitých přejezdů v těsné blízkosti železniční stanice.


V pondělí dopoledne jsem si zapisoval datum 16. srpna a najednou mě napadlo, že je to už neuvěřitelných 44 let, co nás opustil nepsaný král rock'n'rollu  Elvis  Presley :-).

https://cs.wikipedia.org/wiki/Elvis_Presley

Tímto si vás dovolím pozvat k poslechu jedné vynikající rozhlasové stanice z Anglie, kterou občas poslouchám v internetovém rádiu ....

https://www.bigl.co.uk/

Co stanice hraje za hudbu ? Sám bych to nenapsal lépe, a tak doporučuji stránku ....

https://www.bigl.co.uk/music

Zde máte rozvrh pořadů.... https://www.bigl.co.uk/schedule a zde je možnost pořady opakovaně poslouchat ....

https://pod.streamer1.com/

Co si dnes v tomto článku ještě dáme ?   Takovou akcí konce příštího týdne je v neděli populární Mšenská 50.

Více se dozvíte na stránce ... http://www.mestomseno.cz/index.php?cmd=page&id=396

Přesto, že se jedná o pochod, který je takovou mšenskou obdobou Mělnického hroznu, tak má své zvláštnosti. Nejen, že jsou svahy Kokořínského dolu v okolí Mšena poněkud příkřejší i delší, než třeba v okolí Lhotky, ale akce se koná především v neděli.

Někdo může namítnout, že zmožené dolní končetiny potřebují trochu oddychu, ale taková je místní tradice, a proto se tedy pochod chodí v neděli.

Již dávno jsem psal, že bloger nepíše jenom své zážitky, nebo o svých zálibách, ale sleduje i jiná média. Tankový den v Lešanech se stal za ta léta populární a našel si své pravidelné místo v kalendáři na konci srpna. Je však svojí organizací dost náročný, a tak ani letos nebude možné tuto oblíbenou akci shlédnout.

Soutok tu byl naposled v roce 2018 a prohlédl si po 10 letech nejen vlastní arénu, která nabízí tuto akci, ale prošel opět i celé vlastní muzeum vojenské historické techniky, které opravdu stojí za samostatnou prohlídku.

https://soutok.blogspot.com/2018/09/setkani-s-melnickym-tankem-setkani-s.html

Mělnický tank ( na obrázku) máme tedy v Lešanech a je mu tam dobře. Sice máme v Čechách, na Moravě i jinde  po celé Evropě města, kde mají běžně na podstavcích nejčastěji své osvobozovací tanky, které ani nikdo nezkusil přemalovat, či je posprejovat, ale k tomu musí být vůle místního lidu. Jinak máme dnes také jedno výročí, které si mnozí spojíme s tanky, jež jsme někteří tehdy viděli prvně v životě a jistě jej mnohá média připomenou.


A ještě jedna akce příštího víkendu přímo z Mělníka :
 https://www.gigathlon.com/czech-republic/2021/de/home

To je dnes nejspíše vše. Užívejte předposlední srpnový víkend !

Zdroj: Soutok

Říjen 17, 2017

08:57
Mělník – Regionální muzeum na náměstí Míru hostí v sobotu 28. října Den středočeského kraje.
Kategorie: Zpravodajství
08:54
Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.
Kategorie: Zpravodajství
07:34
Mělnicko - Přinášíme vám přehled krátkých zpráv z regionu.
Kategorie: Zpravodajství
05:52
Mělnicko /ANKETA/ – „Chabá komunikace u zásadních legislativních kroků a přemíra administrativy,“ říká o hlavních příčinách, které vedou k zítřejší stávce praktických lékařů, ambulantních specialistů i lékárníků v Česku předseda mělnického sdružení praktických lékařů MUDr. Rostislav Koňařík.
Kategorie: Zpravodajství

Říjen 16, 2017

09:44
Hostín - Novou prodejnu masa ze zvěřiny otevřeli v pátek odpoledne v Lesním závodu Maxmilián v Hostíně u Byšic na Mělnicku. 
Kategorie: Zpravodajství