Tip: Přehledná a stále aktuální nabídka zaměstnání je dostupná zde.
Muzeum M

Zpravodajství

Duben 21, 2019

20:21

Je pravda, že když je venku krásně, tak to mnohé z nás táhne ven a nechceme být zavření v nějaké budově. A pokud přece jen zůstaneme z nějakého důvodu zavření, tak trochu zpytujeme svědomí, neboť uzavřený prostor ve volném čase bývá už od  dětských let táborů spojován s deštěm a nevlídným počasím. Žel, někdy je i ve vedrech úkrytem před rozpálenou ulicí a silnými slunečními paprsky

Jenže, když už chceme ven, tak si musíme říci : ,, Kam ? Kdy ? Čím ? Proč ?" A to někdy není jednoduché, protože to už na nás klade určité nároky.


Vězte, že jsem se dnes nevypravil do Prahy proto, abych tam fotil velikonoční atmosféru na Staroměstském náměstí, ale,, prostě jsem k tomu přišel, jak slepý k houslím" , jak se říká. Za pouhých 84 Kč, se totiž můžete jenom tak ze zvědavosti podívat autobusem do Prahy, zbude vám i nějaký čas na určité procházení a z pěti hodin platnosti jízdenky si musíte prostě odečíst tak dvě hodiny na cestu v obou směrech.

A když už jsem v centru, tak mě to stejně vždy táhne do Celetné ulice na Staroměstské náměstí.


Člověk sice fotí věci, které již fotil nesčetněkrát, ale když to se zkrátka neokouká, nemusí to hledat ve starších archívech a za hezkého a dlouhého dne jsou ty fotky prostě vždy veselé.


Na kraji Celetné ulice, se vždy těším na veterány ...


..... a občas hledám i něco drobnějšího a blyštivého, co jsem třeba ještě nevyfotil.


Medvědi v této velikosti tu občas bývají, ale tohoto zde vidím prvně. Měl jsem ovšem při zpáteční cestě příležitost vidět, jak to vypadá, když to celé ten chlap ze sebe sundá a prohlíží si finanční obsah ne zrovna malé kasy v podobě plechové truhličky v blízkosti MP. Přemýšlel jsem, zda to vyfotit, ale nápad jsem zavrhl.


Tyto tříkolky, jimž se také někdy říká rikši sem zkrátka patří.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Rik%C5%A1a


Stejně tak i tento budhistický salon.


Staroměstské náměstí tedy patřilo Velikonočním trhům a já se na nějaký čas zdržím komentářů :-).
Orloje a hodiny prostě nemohu vynechat, zvlášť když jde o náš nejslavnější orloj. Poloha slunečního kotouče je již na sympatickém místě zvířetníku.


A na závěr je tu Fordka. Vždy se na ni těším, protože mi připomíná dětství a krásný seriál s Františkem Filipovským ( později panem Nedělou) s názvem 52 komiků a spol. My jsme se chtěli smát, a tak letěly komedie, estrády, varieté, scénky .... Dnes se spíše daří kriminálkám a nekonečným seriálům. Tím nechci říci, že by se mi některé kriminálky nelíbily, jen říkám, jak to je.


Před Velikonocemi jsem vám psal, že zřejmě nyní vykvetou ty sakury. Je to tady. Není to nádhera ?


Vězte, že Mělník čeká jaro plné příjemných chvil a akcí :-).Šel jsem včera dole kolem Labe a podívejte se, co jsem také objevil. Snad už všichni chápete, že když takovou věc najdete, tak vás potěší, a ne že bude někdo přemýšlet, jak to jen dostat dolů a zničit. Proč je mezi námi ještě pořád tolik blbců, kterým dělá radost něco ničit ?

Já dnes potkal za zámkem veselý cyklistický párek z Kasselu, který měl namířeno do Cítova k vlaku, dohadoval se nad mapou, a tak byla docela příležitost, se pobavit troškou rozhovoru. No, není to pro člověka lepší pocit, když se s někým dorozumí, než když někde něco rozbije :-) ?


V sobotu jsem však objevil i za porostem ukryté labutě. Už mi to bylo divné, že jsem je dlouho nikde neviděl a přitom tu u řeky bývaly.Nakonec si dnes nechám malíře. Dali si tu v sobotu navečer sraz a malovali náš chrám.


Pořád se nám během našich procházek i výletů nabízejí nějaké výjevy, které buď už známe, nebo jsou zcela nové. Velikonoce jsou takovým obdobím pohody, kdy můžeme potkat obojí.
Zdroj: Soutok

Duben 20, 2019

13:01

Poslední dobou kolem sebe nejčastěji slýchám názor, že náboženství je velmi špatná věc, protože se nejvíce válek vedlo právě kvůli odlišnému náboženství, či názorům. Že už náboženství do 21. století nepatří, že je těch církví příliš, a když se to hodí, tak se skupiny lidí hlásí k církevním restitucím, a když ne, tak ať se o stavbu před zřícením postará někdo jiný atd.

Nicméně, prvním a dost zdařilým snímkem na našich filmových plátnech byl film Ježíš z roku 1979 ... https://www.csfd.cz/film/159876-jezis/prehled/ , jehož úkolem zřejmě bylo přivést nábožensky neorientovaného diváka k určitým mravnostním základům křesťanství a ukázat, že přirovnání, která údajně Ježíš při svých projevech používal, jsou platná v každé době.

Vzhledem k tomu, že tehdy dostal filmový divák k filmu ještě zdařilou barevnou několikastránkovou brožuru, která  nezachytila jen tehdejší vybájenou filmovou historickou atmosféru, nebo snad i návody, jak bychom se správně měli chovat k sobě i ke druhým lidem ale právě také i ta přirovnání, která jsou v určitých obměnách platná dodnes, tak si myslím, že měl určitě větší váhu, než všechny další pokusy toto zdokumentovat. ( v našich kinech letěl v roce 1990)

Vždyť, kdo znáte třeba film Umučení Krista z roku 2004, které je jen brutální finančně nákladnou řezačkou, kterou by nikdo nevydržel....https://www.csfd.cz/film/70199-umuceni-krista/prehled/ , tak víte, že to zrovna žádné poselství nenese.

Kdo jste včera viděli aspoň část filmu Syn boží ( 2014) https://www.csfd.cz/film/356205-son-of-god/videa/ na Prima Max , tak jste možná měli zase pocit, že koukáte na nějakou pohádku a některé scény mohly spíše uvést diváka do rozpaků. Vždyť, co si pomyslí asi dnešní mladý člověk, který žije v době, kdy je většinou něco za něco, když slyší větu : ,, Věřte a bude vám dáno " ?

A kdo si dnes vezme do ruky Nový zákon, aby si třeba vyhledal nějaká moudra a připomněl si je ?

Napsal jsem tu v letech 2012  a 2017 na toto téma takové články, ale jak se člověk neustále vyvíjí a dělá to jenom tak pro zábavu, tak má občas s odstupem času pocit, že to není ono, nebo zjistí, že už čtenář tomu s odstupem let může už jen těžko rozumět, protože je ta doba, technika, znalosti a kultura úplně někde jinde, a jde třeba jen o tři roky.

Posuďte sami : https://soutok.blogspot.com/2017/04/velky-patek-je-take-dnem-kdy-stoji-za.html

Dříve jsme viděli v politikovi, který je členem nějaké strany a přesto hlasuje v důležité věci proti ní zrádce. Už jen proto, že jsme třeba jako občané dali té straně hlas právě kvůli jejímu volebnímu programu.  Dnes už je pomalu normální přijmout názor, že se to tam někomu rozleželo v hlavě, ( nebo se nechal koupit) .., a že nemusí ve všem hlasovat s těmi ostatními ve straně.

Ale, pojďme ještě jednou k Velkému pátku. Tak, jako se pro Zelený čtvrtek stalo synonymum novodobé pití zeleného piva, tak pro Velký pátek je hlavní soudobou akcí staronové pálení Jidáše. Za mého mládí bylo ještě třeba i po městě někde mezi garážemi všude plno živelných skládek, pálily se třeba i pneumatiky a různé zbytky sprejů, které pro zpestření vybuchovaly, neexistoval letní čas, čímž bylo dříve tma a byla to samozřejmě spíše zábava pro děti a mládež

. Dnes občas zaznamenám vlastní myšlenku, že se tu nyní rozepisuji o tradici, kterou jsem z různých důvodů nikdy nevyfotil. Tím, že bylo dříve více ohňů a dříve tma, tak člověk stojící u ohně viděl i ohně sousedů a třeba je i navštívil a obešel více ohňů. Dnes mi připadá čekání na tmu tak neskutečné, že už má člověk pomalu za sebou nějaké to večerní posezení u jídla, pití i jiné kultury a vzdálenosti k ohňům jsou velké.


Již příští sobotu čeká Mělník po pravidelných Farmářských trzích první velká akce roku.

16:00 - 22:00 hod.
Náměstí míru, Svatováclavská ulice a Zámek Mělník

Vinná noc návštěvníkům opět představí vína mělnických vinařů v originálním prostředí krásného královského města. Větší podrobnosti najdete na plakátu a na odkazu http://www.melnickykost.cz/vinna-noc.php  K disposici je také facebook akce.již tu máme příští sobotu  opět i Řípskou pouť. Ta tedy začíná už v pátek 26. dubna v 11 hodin. Páteční kulturní hvězdičkou bude Ewa Farná, sobota je opět bohatá a v neděli tu bude Petr Kolář a opět Ortel. Třídenní vstupné 100 Kč, jednodenní 50 Kč, jak píše plakát.

https://cs-cz.facebook.com/RipskaPout/
Soutok v minulosti několikrát na akci byl a přinesl i obří fotogalerie. Součástí Řípské pouti je i zvláštní jízda parního vlaku Svatý Jiří. Články si můžete vyhledat vpravo v časové roletě.
Pokud vás zajímá vláček, který vyjede v sobotu 27.4. v 8.56 z Prahy, aby byl ve Ctiněvsi dle řádu v 11.17, tak se podívejte na web ...
https://www.cd.cz/vlakem-na-vylet/vylety/prahakralupy-n-vltnelahozevesctineveszloniceslany/parnim-expresem-svaty-jiri-nejen-na-ripskou-pout/15402


Obří akcí je také Středočeský železniční den, který tentokrát hostí Kralupy nad Vltavou. Vy se můžete podívat na fotky z loňska, kdy hostila tuto akci Mladá Boleslav,
https://soutok.blogspot.com/2018/05/stredocesky-zeleznicni-den-v-mlade_13.html
https://soutok.blogspot.com/2018/05/stredocesky-zeleznicni-den-v-mlade.html
https://soutok.blogspot.com/2018/05/fantasticky-vylet-na-jizdenku-pid-mlada.html

A jak to tedy v Kralupech bude ?
https://pid.cz/stredocesky-zeleznicni-den-kralupynvlt-27-4-2019/
Osobně doporučuji také výborné železniční spojení s přesedáním ve Všetatech a Neratovicích. Jste tam i tak za pouhých 40 minut a jízdenka PID jedním směrem mě stála 24 Kč !!:
https://soutok.blogspot.com/2019/02/krasna-unorova-sobota-vite-kde-je.html

To jsou tedy asi tak nejhlavnější akce příštího víkendu v našem nejbližším okolí. Podívejte se však ještě na Mšeno a okolí.
Kalendář akcí Mšeno a okolí :24.04.2019  Zahájí - pietní vzpomínkový akt, vzpomínka na partyzánskou skupinu Národní mstitel27.04.2019  Vymetání výfuků30.04.2019  Chorušice - pálení čarodějnic, stavění májky01.05.2019  15. mistrovství světa mopedů Stadion07.05.2019  Velký Újezd - pietní vzpomínkový akt18.05.2019  Velký Újezd - Májová taneční zábava s odpoledním průvodem25.05.2019  Dětský den v Debři - Pohádkový les01.06.2019  Běh naděje a Mšenská desítka01.06.2019  Velký Újezd, Chorušice - Dětský den22.06.2019  14. jízda Kokořínskem22.06.2019  Třešňování - Okrašlovací spolek pro Mšeno a okolí22.06.2019  Plovárna 2019 - 15.ročník festivalu country, folku a bluegrassu13.07.2019  Vycházka časem zpět o sto let13.07.2019  Kokořínský triatlon19.07.2019  Tradiční letní výstava drobného zvířectva03.08.2019  Mezinárodní mistrovství a Přebor ČR v enduro sprintu03.08.2019  Chorušice - Chorušická pouť17.08.2019  IX. setkání motocyklů československé výroby ve Mšeně25.08.2019  Kokořínské roklinky (běh)31.08.2019  Poslední koupání07.09.2019  Setkání s loutkami u Hlovecké studánky07.09.2019  Koncert dechové hudby - Dny evropského dědictví22.09.2019  Zavírání šoupátek28.10.2019  Běh Debří09.11.2019  Koncert pro Světlušku16.11.2019  Oslavy 30 let - Sametová revoluce01.12.2019  Slavnostní rozsvícení vánočního stromu a vánoční jarmark11.12.2019  Česko zpívá koledy14.12.2019  Vánoční hostina pro zvířátka15.12.2019  Běh Boudeckou roklí
Zdroj: Soutok

Duben 17, 2019

20:38

Na Velikonoce se jistě všichni těšíme, protože přichází oslava jara, mnohdy již hezké počasí, pohodička a od začátku roku také konečně delší volno :-).


Samozřejmě je to i čas různých tradic, ale také příležitost si třeba někde protáhnout tělo, nebo si i někam vyjet, případně navštívit příbuzné.


Krásným a populárním, se u nás stalo zejména v posledních letech popíjení zeleného piva, kterým to milé volno dnes tak nějak leckde začíná.


Jelikož zítra něco mám, tak jsem to dnes zkusil v centru, protože se občas někde stává, že narazí sud i o den dříve, ale neuspěl jsem. Dostal jsem tedy nápad, že si zajdu aspoň na tankovou Plzeń do míst, která vás jistě potěší, protože právě tento interiér můžete každý pátek vidět v televizi.


Samozřejmě, jde o Kameňák a bez ohledu na obsah dílů jde prostě o naše krásné sluncem zalité městské ulice. Posledně se nám v Kameňákově nějak ztratil starosta a už jsem si myslel, že jsem svědkem nějaké dosud nepublikované pověsti o tom, jak náš současný starosta  k funkci přišel :-), ale ukázalo se, že se Václav Vydra zase našel, jenom nevěděl, že je starostou :-).


Není to tak dávno, co jsem vám tu v jednom článku ukazoval fotku těchto slunečních hodin a v komentáři stálo, že tak brzký časový údaj jsem na nich ještě neviděl, a proto jsem to vyfotil.
Dnes ....

.... tomu bylo zase zcela opačně a já pro změnu vyfotil zatím  nejpozdější časový údaj. Bylo mi divné, jak mohou hodiny ukazovat takový nesmysl, když už je více než šest hodin, ale pak jsem si vzpomněl, že už vlastně máme letní čas a  je třeba s tím počítat.


Co je ještě na Mělníku takové zelené a vlastně také velikonoční ? Balisety, aneb v diskusích na Mělníčku často přejmenované na Schweigstillky. Protože po městě autem nejezdím a trochu se veřejně nedávno probírala doprava, neb spíše parkování, tak jsem se šel podívat, jest-li je ještě máme. Máme :-).


Dobrou zprávou snad je, že když bude hezky, tak nám o Velikonocích snad konečně rozkvetou do krásy ty japonské třešně řečené sakury.

Veselé a pohodové Velikonoce přeje svým čtenářům Soutok.

Zdroj: Soutok

Duben 13, 2019

22:34

Tak ještě čtyřikrát do práce a jsou tu svátky jara. S Velikonocemi nejsou spojovány jen různé lidové tradice a příběh o ukřižování a znovuzrození Ježíše Krista, ale v posledních letech je to také již silně zakořeněný zvyk nabídnout veřejnosti prostřednictvím některých pivovarů také speciální velikonoční zelený ležák nebo dokonce pivo dvoubarevné.
A řekněme si na rovinu, že si dnes již někteří neumíme ani představit, že bychom si neměli v období Velikonoc nějaký ten půllitr zeleného někde dát. Přece jen to chutná díky bylinkám zase jinak a mnoho fajnšmekrů je ochotno diskutovat o tom, které zelené pivo z kterého pivovaru je nejlepší.
Ovšem, je to na chuť a nikoliv na nějaké lemtání. Zatím se zdá, že se asi největší popularitě již dlouhodobě těší pivo značky Starobrno 13. Ostatně, kdo by neznal známé stránky .... http://www.zelenepivo.cz/
Mnohem složitější je to s dalšími zelenými pivy. Pokud se aspoň trochu neorientujete a nevíte, že zelená čtrnáctka se také točí v Jihlavě ( pivovar Ježek), která patří do společnosti Pivovary Lobkowicz a trochu nepátráte na netu, tak nevíte nic. A nikdo nemůže chtít po zákaznících, aby navštěvovali nějaké hospody a pídit se po tom, zda vůbec budou mít zelené pivo a jaké značky. Ostatně, někdy to ani obsluha neví, co majitel objednal a kdy to přivezou :-).

Jak vidíte, tak milovníci Starobrna 13 to mají zase těžší. Pouhé tři hospody na Mělníku a a ni jedna v centru. A právě o tu, která ho v centru mívala jsme přišli. Prozradím vám ale, že milovníci Starobrna 13 toto pivo seženou také ve Staré hospodě v Liblicích, v nádražce ve Všetatech, nebo v Besedě v Liběchově. Jinde ho snad opravdu na okrese nemáme.
A pokud jde o Ježka, tak po delším pátrání na netu jsem vypátral hlavně Šatlavu a Němého Medvěda. Kdo tedy máte raději zelenou 14 Ježka, tak toho by měly dvě hospody v centru mít. Velké popularitě se těší také Blatecká hospoda, ale zatím žádný známý neví, co tam budou mít a na facebooku jsem zatím nic nezjistil.
Občas jsem tu rýpal do skutečnosti, že Mělník nemá kloudné posezení u vody a ani pořádnou hospodu, která by měla nějakou krásnou interní zahradu, či dvůr. Vyjímkou byla snad jen Šalanda. Dnes si tedy zase musím rýpnout do propagace, která začíná na netech hospod, pokračuje na jejich faceboocích a měla by být především na upoutávkách na tabulích na veřejných prostranstvích.
A že takové hospody opravdu jsou, které mají u vchodu již 14 dní předem tabuli, jaké zelené pivo budou čepovat. Na Mělníku téměř neznámý druh reklamy.


Původní značená cesta do Lhotky vedla údolím zvaným Trdlice.

Jednu takovou reklamu jsem však dnes viděl na Mělníku-Chloumku a dostáváme se k dalšímu téma článku. Mohla by být na Chloumku rozhledna ? Co říkáte ?

Vyjel jsem si dnes na Chloumeček, abych si především ověřil, jako člověk lehce praštěný anténou, jaké jsou dnes v DAB+ podmínky.Pokud by podmínky byly, tak jsem byl ochotný jet na Říp. Ukázalo se však, že nejen podmínky jsou žalostné, ale také výhled do kraje byl příšerný.

Co dále ? Člověk má pocit, že to tak nějak kolem domova zná a dnes odpoledne to opravdu nikam nelákalo. Stará pravda však říká, že jeden krok ven může přinést další kroky a další nápady. A zadařilo se.

 Vzpomněl jsem si, jak jsem šel kdysi po červené značce  ( Máchově cestě) do Lhotky a zlobil jsem se na majitele pozemku, který nechal hlídat svůj oplocený majetek velmi bojovným plemenem psů. Tehdy jsem se obával, že ti psi ten dvoumetrový plot snad přeskočí a již nikdy jsem do těch míst raději nešel.

Časem to napadlo asi i někoho vlivného ( Nebo, že by šlo o inspiraci Soutokem :-)?) a značka byla přeložena.


Když se podíváte do mapky, tak objevíte za Chloumkem místo, kde červená zahýbá do pravého úhlu vpravo na panelku, která začíná na silnici přímo na křižovatce, kde odbočuje silnice k obci Střednice a dále na Vysokou a Kokořín. V přímém směru vidíte polní cestu, která ještě chvíli vede po rovince, a pak padá dolů do obce Lhotka. Oblast nese jméno Trdlice a právě tudy vedla kdysi značka přímo nejkratší cestou do obce Lhotka.

Údolí bylo poměrně romantické, byť sem pronikal trochu zvuk automobilů ze silnice od Mělníka, ale jak jsem uvedl, tak dole na kraji obce byl onen velmi nebezpečný pozemek. A tak jsem byl zvědavý, jak to značkaři z Kčt vymysleli později a byl jsem nadšený. Ani jsem nemohl uvěřit, jak je v těchto místech příjemně a já tudy snad ani nikdy nešel. Neuvěřitelné.


Není vyloučeno, že jsem u rozhlasového stožáru kdysi dávno již byl, ale následující úsek jsem nejspíše dosud nikdy neabsolvoval. Vězte, že se díváte na bývalý středovlnný vysílač, který po naši zemi na frekvenci 1233 KHz šířil v dobách socialismu vysílání stanice Hvězda. Právě odtud se vysílala do republiky snad nejsledovanější relace v čase 13.00 - 14.00 s názvem ,, Pozor zákruta !"

https://www.youtube.com/watch?v=yGSqW98iO40

a čtyřhodinový pořad ,, Mikrofórum" ...https://www.youtube.com/watch?v=aWjfdUA1XmE , kde bylo možné slyšet nejen naše hity, ale také italské i anglické popové písničky, byť v nevelkém množství.

Ovšem, vy víte, že jsem tu někdy v listopadu 2011 dával seriál Rádio kdysi i dnes.

Na netu jsem o chloumeckém vysílači něco rychle našel .... https://ipac.svkkl.cz/arl-kl/cs/detail-kl_us_auth-0308738-Vysilac-Chloumek/


Jak jsem se nedávno v jednom článku zmínil, tak jsem četl knížku  Rozhledny České republiky ( 2019). Máme jich v republice více, než uváděných 421, ale uvědomil jsem si, že náš okres má pouhé dvě rozhledny ( Vrátenská hora u obce Libovice a Hradišť u Kadlína).

Velká část těch rozhleden vyrostla po roce 2010 ze dvou důvodů. Mobilní operátoři potřebovali stavět stožáry a obce si kladly požadavek, že to musí být současně rozhledny. Navíc šlo o čerpání z fondu EU.

A tak si tak říkám, že jsme tady zase něco možná zaspali. Z tohoto místa je opravdu krásný kruhový rozhled a směrem k jihu a západu vadí jen chloumecký les. Až k místu vede panelka, a kdyby byla tady skutečně rozhledna, tak tu máme jeden z nejkrásnějších výhledů nejen na Mělník, ale daleko dále a na všechny strany, a jen kousek od domova a ještě v přírodě.


V lesíku je ukryta televizní retranslační věž.
Nedalo mi to a ačkoliv počasí za nic nestálo, tak jsem pokračoval do Lhotky. Vyfotil jsem přes údolí aspoň dva kilometry vzdálené Střemy, ale sami vidíte, jak strašné ty podmínky výhledu dnes byly.


Tady možná uvidíte Vrátenskou horu a vrchy za hranicí našeho kraje i okresu. Být výše a být podmínky, tak to může být velmi zajímavé.


Pohled na vysílač ze směru od Lhotky. Tak ho neznám.


V polích jsem objevil krásné stádo srnek .... ( viz. komentáře a aktualizace)..... a nádherný kvetoucí strom. Prostě romantika.V místě kde padá cesta do Lhotky ( na konci cesty) jsem potkal člověka se psem, kterého sice neznám jménem a ani jsem nevyzvídal, ale byla to ta chvíle, kdy prostě k někomu vzhlížíte s určitým obdivem a do jisté míry vám imponují určité hodnoty, které daná osoba vytváří.

To se mi líbí především u seniorů, kterým byste jejich věk nehádali, na nic si nehrají, jsou příjemní, znají krajinu podobně, jako vy a jenom tak mimo řečí někdy i zjistíte, že ještě třeba před dvaceti lety běhali marathony, nebo ujeli i 200 km na jeden zátah na kole :-). To je těch vašich dosažených 120 km prostě málo :-) , ale o tom to vůbec není. To je o té společné pozitivní energii, podobných zájmech, pohledech na určité věci, a takové příjemné setkání vám může dát i jistou dávku určité pozitivní energie.


Dovolil jsem si zvěčnit i vyložený závěr cesty před samotnou obcí Lhotkou, kde už vidíte dokonce první doteky skal a snad by se to dalo nazvat takovým zátiším, jaké různé cesty vytváří.


Cesta vás dovede k samotnému místnímu úřadu této roztahané obce, který zřejmě vznikl z nějaké bývalé školy. Podobně, jako ve Strážnici, či Vysoké mají i tady bustu Jana Amose Komenského. Toto synonymum znalostí a vědy, se mi vždy líbilo, a zde ve Lhotce je celkem oprávněně. Obec na sebe upozorňuje, kde se jen dá a je známa především svými dvěma hojně navštěvovanými festivaly.

Nechtěl jsem si cestu nějak krátit po polích a raději jsem sešel do obce, abych později vystoupal k velmi známému skalnímu bytu. Teď musím odpovědět otázku .. ,,Proč jsem tudy nikdy nešel ?" Jednoduše proto, že všechny mé cesty, pokud nevedly po silnici na Hleďsebe a Mělnickou Vrutici, nebo po silnici na Chloumek, tak vedly pěšky kolem skalního bytu po žluté značce na Čepičku a na Blata. Poslední dobou to bylo vždy v rámci turistického pochodu Mělnický hrozen, kterému patří měsíc červen.

 Tedy, abych byl úplný, tak ještě musím zmínit dávné cesty na kole po polních cestách z Blat do Hleďsebe, které je možná takovou jihovýchodní vstupní branou do Kokořínského údolí. Lidé vždy hledali zajímavé cesty, které by vedly pokud možno i mimo silniční komunikace.


Prohlédněte si tedy krásný skalní byt a já vám prozradím, že když se podíváte na druhou stranu této uličky, tak uvidíte ještě hodně místností hloubených ve skalách, které jsou součástí soukromých pozemků.


Zde je reklama na půjčovnu elektrických koloběžek. Trochu jsem si vzpomněl na můj červencový výlet z Břeclavi na Moravské pole v roce 2017.

http://soutok.blogspot.com/2017/07/melnik-vdeci-za-povyseni-na-mesto-krali.html


Při zpáteční cestě jsem nemohl nevyfotit horkovzdušný balon s Vrátenskou horou v pozadí ...


...., a také krásnou obec jménem Vysoká.


Závěr procházky patřil části naučné stezky na Chloumku a můžete to brát jako typ pro mladé rodiny s dětmi.
Tak to vidíte, hned tu jsou tři témata k zamyšlení. Mělnické hospody, krásná místa a rozhledny, a konečně i fakt, že můžeme žít poblíž cest a míst, kde to vůbec nemusíme znát a může to být škoda.

Aktualizace 14.4. ve 14 hodin:

Na základě komentáře je nutno doplnit, že daňci se opravdu dostali z oplocených obor do volné přírody a je jich u nás nyní dle wikipedie  okolo 11 000 kusů .....

https://cs.wikipedia.org/wiki/Dan%C4%9Bk_evropsk%C3%BD

Soutok tu není od toho, aby jenom někoho ,, poučoval" , což vlastně dělá snad každý blog i médium, ale abych se třeba i já sám něco dozvěděl :-).

Aktualizace 15.4. v 17.30:

Blatecká hospoda : Rebel Velikonoční speciál zelený. Hodnocení níže moc nevěřte, protože neprošlo ani Starobrno, které mi osobně chutná.

https://www.pivnici.cz/pivo/rebel-velikonocni-special-zeleny/

U Thona : prý Starobrno 13

Aktualizace 16.4. v 17.00:

Ještěr: prý Kácov ( Také bez záruky) https://cs-cz.facebook.com/Ujestera/
http://www.zpravy.pivovary.info/?p=16587
Zdroj: Soutok

Duben 12, 2019

18:47

Milí čtenáři, opět je před námi víkend a ačkoliv počasí moc nepřeje, tak není od věci si připomenout některé akce tohoto víkendu.

Tou první je Velikonoční jarmark v Regionálním muzeum Mělník.

Datum konání: 13. 4. 2019 začátek od 09:00
Místo konání: Regionální muzeum Mělník, nám. Míru 54Typ akce: trhy, výstavy, veletrhyOrganizátor: Regionální muzeum MělníkPlné vstupné: 20 KčSnížené vstupné: 10 KčTradiční řemeslný jarmark ve všech prostorách muzea s dílničkami pro děti a ukázkou lidových řemesel 9:00 - 17:00 hodin.Více než 50 jarmarečníkůDílničky nejen pro děti (pletení pomlázek, zdobení kraslic, zdobení keramiky a perníčků…)Těšit se můžete na voňavé koláče, medovinu a dobroty v muzejní kavárně…Ve velkém sále uvidíte výstavu Nespoutaná řeka...POZOR!!! BĚHEM JARMARKU BUDE Z ORGANIZAČNÍCH DŮVODŮ UZAVŘENA EXPOZICE HISTORICKÝCH KOČÁRKŮ A DĚTSKÝCH HOUPADEL V OSTRUHOVĚ ULICI I VÝSTAVA Z HISTORIE MALÉ ŽELEZNICE.Skupinové návštěvy budou možné po předchozí domluvě na tel. 315 630 936, [email protected]! Děkujeme za pochopení.Kr.F

Následně si představíme účast RMM na výstavišti v Lysé nad Labem a podíváme se, jaké výstavy tam nyní probíhají. Nedávno jsem je tu představoval, ale již opět přibylo několik článků, tak se vlastně aktuální výstavy odsunuly v rubrice zpráv poněkud dozadu.


Regionální muzeum Mělník se prezentovalo na veletrhu Regiony v Lysé nad Labem
Veletrh Regiony - Výstaviště Lysá nad Labem 11. - 13. 4. 2019

Regionální muzeum Mělník vyrazilo prezentovat své expozice, výstavy a služby na veletrh Regiony na výstavišti v Lysé nad Labem, který je i letos jako již tradičně spojen s výstavou Narcis a Elegance. Na společném stánku Středočeského kraje muzeum vytvořilo koutek ve stylu secese. Největší zájem budí proutěný kočárek - trojkolka z přelomu 19. a 20. století. „A pak že „sporťáky“ jsou novodobá záležitost…trojkolky byly vlastně úplně první kočárky…“ komentuje obdiv návštěvníků pracovnice muzea.

 Secesním vozítkem chce muzeum upoutat pozornost na svou stálou expozici Historických kočárků, jejíž součástí je i nově otevřená výstava dětských houpadel a plyšových medvědů. Mělnické muzeum také láká lidi na letní výstavy a programy pro rodiny s dětmi nebo do skalního obydlí ve Lhotce. To otevře brány pro novou turistickou sezónu 2. 5. V muzejním koutku nechybí i propagační materiály o Mělnicku a Kokořínsku, které dodali spřízněné organizace (např. Muzeum Kadlín, Správa CHKO Kokořínsko-Máchův kraj, MAS Vyhlídky nebo město Mšeno). Návštěvníci, kteří přijdou na stánek muzea, mohou získat slevové vstupenky do stálých expozic nebo do skalního obydlí ve Lhotce. Pro děti je připraveno kočárkové puzzle a balónky.
-KrF-
Výstaviště Lysá nad Labem: https://www.vll.cz/


A na závěr opět aktuálně připomínám Autobusový den PID v Letňanech na konečné stanici metra ( 10.00-17.00) :    https://pid.cz/autobusovy-den-pid-v-letnanech-13-4-2019/

Díky levným jízdenkám PID je cestování snazší, než dříve.
Zdroj: Soutok

Duben 10, 2019

19:11

Možná si teď někteří čtenáři řeknou : ,, Proč je tu článek o Mělnickém okruhu, když se o něm tady psalo včera ?" Skutečně to víte, že se o něm tady včera psalo ? Aby měl článek za jeden den  ( za 24 hodin) pouhých 16 čtenářů, tak to se mi ještě nestalo a zvlášť, když je to dokonce o Mělnickém okruhu.

Něco je špatně. Asi ano. Podívejte se, jak zní název včerejšího článku:  http://soutok.blogspot.com/2019/04/moos-vydal-novy-papirovy-model-kterym.html

MOOS vydal nový papírový model, kterým je chrámová věž sv. Petra a Pavla. Mělnický okruh 2019 má již svůj program ! Místo na Šumavě, odkud můžete koukat do vzdálenosti 240 km.
Čtenáře prostě trkne do očí ten začátek a řekne si :,, Hmmm .... MOOS vydal papírový model.... no to už jsem četl v Mělnickém deníku, na nějakém facebooku, zase na nějakém facebooku, v těchto novinách, v tamtěch novinách a bude to jistě i v Mělnické radnici."
Skutečně se ukazuje,že stejně tak, jako je někdy důležité být s fotografiemi na nějaké místní akci co nejrychlejší ( A Soutok mnohdy v minulosti dával na web fotky z akce, která ještě zdaleka nekončila ), tak je důležité i dobře sestavit v názvu pořadí věcí.
A proto jsem si pro zajímavost dovolil toto repete. Prostě si klikněte na odkaz  https://soutok.blogspot.com/2018/06/melnicky-okruh-2018-nejvetsi.html a první část článku můžete prostě přeskočit, pokud vám připadá, že to čtete všude. Jen chci zjistit, co udělá lépe zvolený název článku.
A konečně, protože máme mnozí první důvod k radosti, že už máme také nějaké aktuality pro letošní a již nedaleký ročník, tak si připomeňme na pár fotkách atmosféru z loňska. A protože je to opravdu jen několik fotek, tak se podívejte třeba sem, kde už je toho o hodně více :- ) Mělník čekají na jaře krásné akce, ale podle ohlasů, které se občas dostanou k mým uším, je asi číslem jedna prostě Mělnický okruh.

https://soutok.blogspot.com/2018/06/melnicky-okruh-2018-fotogalerie-mala.htmlhttps://soutok.blogspot.com/2018/06/melnicky-okruh-2018-nejvetsi.html

Zdroj: Soutok
18:10

Vedle Mělnického okruhu, kterému jsem věnoval včerejší článek, patří k nejsledovanějším turistickým lákadlům Mělníka vedle mimořádných jednodenních návštěv soukromých středověkých sklepů ještě hlavně výletní lodní doprava.

Začíná nám nová sezóna, a tak je celkem na místě, se podívat, co nám tu vlastně pluje, nebo co se změnilo. Za domácí loď je již několikátou sezónu považovaná menší loď jménem Fidelio, která pojme 22 cestujících.

Fidelio je výletní loď pro 22 cestujících. o délce 17 m a sluneční palubou. Při plavbě je k dispozici WC, podpalubní salonek, dětský koutek, bar a salon s výčepem, kde je možno občerstvit báječnou kávou i jinými nápoji.


Vy si můžete na stránkách http://fidelio1.cz/ prohlédnout  přehled plaveb na celou sezónu, ale my se nyní podíváme jenom na nejaktuálnější jarní část.

HODINOVÉ OKRUŽNÍ VYHLÍDKOVÉ PLAVBY NA SOUTOK LABE A VLTAVY

 17.5.2019-30.6.2019 ( od poloviny května)

V pátek, sobotu a v neděli : 13.00  14.00  15.00  16.00  17.00

cena: 150 Kč dospělý, 75 Kč dítě do 10 let. 49,- Kč kočárek, pes, jízdní kolo.

dvouhodinové plavby do Obříství 2019

4.7.2019-11.8.2019 ( začátek července)

čtvrtek, pátek, sobota, neděle : 10.00 a 13.00  Lze zakoupit pouze jednosměrnou jízdenku 150,- Kč

Zpět v 11.00 a ve 14.00   Oba směry za 300 Kč. Děti do 10 let 75/150. kočárek, kolo, pes 50,-Kč

dvouhodinové plavby do Zelčína 2019

16.8.2019 - 30.8.2019  ( druhá polovina srpna)

pátek, neděle : 10.00 a 13.00      Jednosměrná jízdenka 150,- Kč dospělý a 75,- Kč dítě do 10 let.
Zpět v 11.00 a ve 14.00              obousměrná jízdenka    300 Kč dospělý, 150 Kč dítě
                                                     kolo. kočárek, pes    50,- Kč

plavby: Praha - Mělník, Mělník - Praha, 2019

CELODENNÍ PLAVBA PRAHA - MĚLNÍK

16.05.2019       13.06.2019       27.06.2019       21.08.2019       05.09.2019

9.00-16.00     Sedmihodinová plavba se zastávkami ( jízdní řád na stránkách společnosti)

Celá cesta 1000,- Kč.  Dítě 3-10 let   500,- Kč.


CELODENNÍ PLAVBA MĚLNÍK - PRAHA 

10.06.2019       24.06.2019       19.08.2019       02.09.2019       29.09.2019

9.00-16.00   Platí vše, jako ve směru na Mělník.


Do Mělníka a zpět do Prahy po 2.5 hodině přestávky také pluje v termínech
16. 6.,   18. 8.,    a 25. 8. Pražská paroplavebí společnost.

Parník Vltava odplouvá v neděli v 7.00 z Prahy, na Mělníku je ve 13 hodin. Zpět odplouvá v 15.30 a v Praze je ve 22 hodin.

Cena jedním směrem je 690/ 340 Kč, oběma směry  790/ 390 Kč.Zvláštní rodinná jízdenka jednosměrná ( 2+2) za  1690. Oběma směry za 1950 Kč.
Více na ... https://www.paroplavba.cz/vylet-na-melnik

Mělník je také součástí plavebního řádu linky číslo 901 DUK

https://www.ceskestredohori.info/sluzby/sluzba/lodni-doprava-usti-nad-labem-litomerice

Jde o mimořádné plavby na  https://www.ceskestredohori.info/Portals/0/Images/2019%20linka%20901web.pdf

Můžete se tak vydat například  15.6. a 21.9. v 8 hodin ráno z Roudnice nad Labem směrem do Mělníka. Loď zde staví v 10.55 a spoje končí ve 14.10 v Brandýse nad Labem.

Nebo 28.7. a 25.8. z Litoměřic v 8 hodin ráno jen do Mělníka s příjezdem ve 13 hodin.Spoje z Brandýsa, se vrací ve vybrané dny v 15 hodin s příjezdem do Mělníka v 17.20 a končí v Litoměřicích ve 21.50.

Spoje končící v Mělníku ve vybrané dny odplouvají z Mělníka  ve 14 hodin a končí až v Ústí nad Labem ve 21.40 hodin.

Jízdné:Všechny plavby uvedené v tomto letáčku jsou plnohodnotně zapojeny do Tarifu Dopravy Ústeckého kraje (s výjimkou do Brandýsa nad Labem). S ohledem na dlouhou jízdní dobu zde platí výjimka z časové platnosti. Na loď lze přistoupit i s již dříve zakoupenou papírovou jízdenkou Dopravy Ústeckého kraje. V okamžiku nástupní kontroly musí být jízdenka platná ještě nejméně 30 minut. Pokud pro váš výlet využijete kromě lodi také vlak nebo zelené autobusy, zvažte možnost zakoupení papírové jednodenní síťové jízdenky DÚK. Cenu vašeho konkrétního jízdného zjistíte v kalkulátoru jízdného DÚK na www.dopravauk.cz.

Pokud se nepletu, tak celodenní DUK je za 130,- Kč ( bez záruky)

Je to všechno ? Není :-).http://www.florentinaboat.cz/cs/plavby/ Je to všechno ? Není :-) Ale, tohle chce už hodně peněz.


https://soutok.blogspot.com/2016/05/melnikem-dnes-projizdela-nejvetsi.html

Je to opravdu všechno :-) ?

Nevím.


I tato loď v minulosti zajížděla s lázeňskými hosty asi jednu sezonu až do Mělníka, ale zdá se, že Král Jiří se již definitivně věnuje plavbám v okolí Poděbrad.

http://www.kraljiri.cz/

A to je dnes vše. Nezapomeňte na víkendové akce. Jsou skryty v článcích, které najdete na http://melnicek.cz/ v rubrice zprávy vlevo dole na hlavní stránce.
Zdroj: Soutok

Duben 9, 2019

18:16

Milí čtenáři, dnes tu mám dvě premiéry a jednu dávno zapomenutou věc. Již jste si tak nějak zvykli, že když se objeví jméno Martina Klihavce ve spojení s MOOS, tak jde obvykle o prohlídku středověkých městských sklepů. Vězte, že tentokrát jde o něco zcela jiného.
MOOS se snaží občas přicházet s nápady pro naše jinak výborné info centrum a jeho zákazníky. Máme tu tedy již další papírovou vystřihovánku, ale více si již přečtěte v dodaném příspěvku.

 Věž chrámu sv. Petra a Pavla jako papírový modelMělnický kronikář Martin Klihavec nakreslil a zhotovil další papírovou vystřihovánku. Jedná se model věže chrámu sv. Petra a Pavla. Zájemci tak mají možnost vyrobit si z papíru po Pražské bráně a Vodárenské věži další z mělnických věží. Vystřihovánku vydal Mělnický osvětový a okrašlovací spolek v měřítku 1:200. V prodeji je v mělnickém Turistickém informačním centru v ulici Legionářů.
MOOS Mělník


A teď už tu mám radostnou zprávu pro všechny nadšence Mělnického okruhu ! Pro vás, kteří považujete tuto akci za number 1 jarní mělnické sezóny.

Vězte, že loňské výsledky, se stávají minulostí a začínáme znovu a lépe :-)! A je krásné, že nejen už Mšeno je město motorismu, jak kdysi hrdě hlásal nápis před vjezdem do městečka, nejspíše kvůli  tamní tehdy úspěšné ploché dráze, ale již opět po více než půl století i Mělník.

Na webu http://www.melnickyokruh.cz/casovy-harmonogram/

...., se nám rozbíhá letošní rok. Je tam již přihláška pro závodníky, ale nás samozřejmě nejvíce zajímá program závodu a rádi si připomeneme mapku okruhu a diváckých zón.

Nemyslím, že je nyní ta správná doba, abych zde uvedl program Mělnického okruhu 2019 tím, že zkrátka program zkopíruji ze stránek okruhu přímo sem. Možná to ještě nejspíše později přijde, ale nyní je myslím správné, aby čtenář věděl, kde najde ty nejaktuálnější informace z příprav závodu a samozřejmě si přečetl i první přihlášené jezdce.

Sledujte tedy http://www.melnickyokruh.cz/


V závodě třídy 125 ccm nám loni udělal radost svým krásným pátým místem domácí jezdec Jirka Rameš.
Snad si jen dovolím připomenout, že jsem část programu hádal celkem správně. V pátek po poledni nám najedou jezdci a týmy do města, večer bude takové to slavnostní zahájení, v sobotu dopoledne proběhnou různé jiné akce na okruhu, pak přijde jízda veteránů a odpoledne první tréninky. Večer už máme první závody. Neděle již patří závodům.


Mělnický okruh bude stejný, jako loni, ale očekává se podstatně více diváků a hlavně tu budou nově startovat i formulové vozy.


Petr Miřatský s vozem  Aero 1000 při jízdě veteránů. ( 2018)

Ještě bych chtěl připomenout, že v sobotu 1.6., se jede také již 31. ročník Mělnické veteran rallye 2019, tak jsem docela zvědavý, jak to letos bude. Někteří fanoušci si mohou zajít samozřejmě do kempu, ale pak se nabízí varianta, která může být klidně skutečností.

Totiž, celé to startovní pole, které jindy vyjíždí z kempu směrem na Kokořín, nám může projet v první fázi Mělnickým okruhem. Kdoví, jak to mají organizátoři obou akcí vymyšlené. Ale, myšlenka by to špatná nebyla, že :-)?


Na chatu Pancíř je z Mělníka krásné spojení i na otočku:
http://soutok.blogspot.com/2017/07/mate-radi-sumavu-tip-na-pohodlny-casove.html

Právě odtud můžete za ideálních podmínek vidět nejen Alpy, ale také 238 km vzdálený známý vrcholek kopce Grossglockner ( třetí obrázek i s popisem) .....

http://www.dalekieobserwacje.eu/tag/pancir/

Nevím, ale vychází mi, že jde patrně o největší pozemní vzdálenost, jakou lze z rozhledny v naší republice spatřit. A protože jsem nedávno četl knížku, která je věnována 421 rozhlednám v naší ČR, z nichž mnohé vyrostly až po roce 2010 i z různých dotací a mám rozhledy a rozhledny z několika důvodů rád, tak jsem si dovolil na závěr dnešního článku tento příspěvek.
Jinak samozřejmě dnes můžete najít i kamery, které nám ukazují on-line přenosy třeba i z rozhleden:

https://www.horskasluzba.cz/cz/webkamery/sumava/224-spicak-rozhledna

https://www.webcamlive.cz/web-kamera-spicak-339

A nakonec ještě inspiruji sám sebe :-). Okres Mělník má pouhé dvě rozhledny, a to ještě tu v Kadlíně ( Hradišť) asi zavřou. Aspoň to tak vypadá podle článku z loňského července. A myslím, že na jaře stejného roku jsem objevil místo mezi obcemi Strážnice a Chodeč ( v poli, kde je dnes turistický posed), kde by klidně taková nějaká stavba mohla také být.
Zdroj: Soutok

Duben 7, 2019

20:48

Jak jsem již psal v minulých článcích, tak jsme dnes měli jedinečnou příležitost si prohlédnout unikátní remorkér, který byl vyrobený v roce 1956 v mělnických loděnicích:

Den otevřených dveří na remorkéru s výstavou v Mělníku
Remorkér Beskydy
Přijďte si prohlédnout zadokolesový motorový remorkér BESKYDY, a výstavu „Vodní cesty pro 21. století“ o tisíci leté historii vodních cest v českých zemích a jejich budoucnosti v nákladovém prostoru tlačného člunu.
Unikátní technická památka bude k vidění pouze v neděli 7. dubna 2019 od 10 do 18 hodin u městského mola Mělník.  Jediný funkční tažný remorkér tohoto typu v Evropě i po 60 letech služby stále aktivně využívá Ředitelství vodních cest ČR k vlečení lodí za nízkých vodních stavů. Remorkér byl postaven právě v loděnici Mělník v roce 1956 a jeho původní, stále plně funkční motor ojedinělé konstrukce, nikde jinde neuvidíte. Prohlídky s odborným výkladem. Více na www.rvccr.cz nebo www.facebook.com/rvccr/.
http://www.rvccr.cz/

Přišel jsem asi v 11.30  hodin a spatřil jsem mnoho aut nejrůznějších SPZ, protože o akci věděla celá republika. Zde to vše teprve začínalo a je škoda, že se nedozvíme, kolik lidí sem dorazilo.

Nafotil jsem množství fotografií i textů a ani se nechce věřit, že už jsou dána skutečná data budování  vodních děl u nás. Mezi nejvýznamnější patří zvýšení komor v Hoříně, lodní výtah na Slapské přehradě, který má umožnit cestu až do Českých Budějovic a samozřejmě onen kdysi diskutovaný stupeň v Děčíně. Je toho hrozně moc a ani se nechce věřit, že se to má opravdu stát a ještě do 10 let.

Více se dozví zájemci zřejmě na výše zmíněném odkazu. Později jsem se zajímal trochu o technickou stránku remorkéru. Na lodi se pracuje se třemi druhy napětí i plynem, a když se podíváte ...

.... sem, tak pákou vlevo a vpravo, se ovládá pohyb remorkéru. Vlevo spojka, vpravo plyn.Ano, také na lodi to vypadá, jako v bytě. Slíbil jsem posádce, že kajuty a je nikde vystavovat nebudu :-).


Kapitánský velín.Prostory výstavy.


Lodní telegraf ve strojovně. Jednoduché zařízení, které v kormidelně ukáže příkaz od kapitána. Chvíli jsem se divil, proč se neužívá vysílačka, ale ono to opravdu stačí. Cinknutí znamená, že je tu nový povel a obsluha ve strojovně už ví přímo z budíku, co má  provést za úkon.


Akustické signalizační zařízení.


Telegraf v kapitánské kabině. Odtud je nejlepší výhled na řeku a předávají se povely dolů do strojovny. Neberte to prosím, jako odborný výklad, ale rychlou zjednodušenou laickou úvahu.

Velín, odkud se dávají povely.Kdo přišel, neprohloupil. Zdá se, že říční doprava je podporována vládou ČR i politikou a dotacemi EU, tak se možná opravdu v blízké době dočkáme něčeho, co ještě dnes zní, jako sci-fi.  Zvlášť v naší republice, kde se mnohdy vše neskutečně vleče a trvá oproti jiným státům neuvěřitelně dlouho. To je let, co zůstávají věci jen na papíře, než se začne něco dít.

 Kdykoliv se mluví o vodních cestách, tak si vždy vzpomenu na propojení Rýna a Dunaje https://cs.wikipedia.org/wiki/Pr%C5%AFplav_R%C3%BDn-Mohan-Dunaj , jakož na obrovské množství kanálů v rovinách severu Německa. Co čeká nás ? Čeho budeme svědky a na co se budeme dívat ? Co tu bude plout za lodi a co budou kam převážet ? Je pravda, že lodi uvezou moc a neničí silnice.

Uvidíme, jaká bude budoucnost a kdy přijde.

Jak jsem již psal v článku o Moraně, tak dnes jsem neměl rozhodně čas, se zabývat nějakými úpravami fotografií. Už jen proto, že jsem měl zcela vybité baterie u foťáku, což mi znemožnilo přenos do PC v rozumném čase a hlavně tu jsou zase jiné povinnosti, které zkrátka mi pracující máme :-).

Úspěšný vstup do dalšího pracovního týdne !
Zdroj: Soutok
19:52

Na Mělníku je krásné to, že jaro začíná právě tady. Je začátek dubna a příroda je již oděna do nádherných barev. Byl jsem zvědavý hlavně na sakury u zahradní a vinařské školy, ale jak vidíte na čtvrtém obrázku, tak květy v aleji se teprve rozvírají.

Zdroj: Soutok
19:32

Dnešní nedělní Mělník žil především dvěma akcemi. První z nich byla velká akce na řece dole pod městem, kde nás poctil svoji návštěvou tažný remorkér Beskydy, jenž byl zhotoven v roce 1956 právě v mělnických loděnicích. Kromě prohlídky remorkéru, se návštěvníci mohli pomocí schodiště přesunout do prostoru jindy tlačené vany, která tentokrát nesloužila přepravovanému zboží, ale obrovské a krásné výstavě o historii i budoucnosti vodních cest u nás.

My však začneme nedělní sérii článků již tradiční akcí Vynášení Morany. Jsem v časové tísni, a tak to budou dnes skutečně jen obrázky. Morana vypadala tento rok zase jinak, než jindy, počasí přálo a dopravu u starého Strakova mostu zastavoval Martin Klihavec. Tak nějak by se dal stručně shrnout obsah průvodu. Zaznělo samozřejmě množství říkanek i písniček za doprovodu části souboru Jarošovci, ale to již každý znalý těchto akcí ví.

Prohlédněte si tedy obrázky z akce .... a já jdu na další články :-). Snímky jsem neupravoval, netřídil podle kvality a zbytečnosti, ani nerovnal do roviny. Není čas.

Zdroj: Soutok

Duben 6, 2019

16:33

Milí čtenáři,
akce se nám již rozeběhly neuvěřitelným způsobem a je jenom na nás, zda si zvolíme nějaký individuální program, nebo se něčeho účastníme. Na úvod článku si dáme nejbližší akce místního muzea a v prvním příspěvku krásně navážeme na téma z minulého článku, kterým je řeka.

Nespoutaná řeka
5. 4. – 9. 6. 2019 Regionálního muzea Mělník - velký sál

Tématem hned několika programů mělnického muzea v roce 2019 bude příroda a voda. Od dubna do června poteče velkým sálem Nespoutaná řeka. To je název výpravné výstavy, která seznámí návštěvníky s přírodou říční krajiny a významem řek pro člověka

. Výstavní panely přinesou informace o dopadech regulace řek na životní prostředí, povodních na Mělnicku, vymizelých tažných druzích ryb (losos, jeseter) nebo o invazních druzích rostlin a živočichů, kteří se šíří v řekách a jejich okolí (například netýkavka žláznatá, nutrie říční, nepůvodní druhy raků).


Mezi nejatraktivnější vystavené preparované živočichy budou patřit exponáty ledňáčka říčního u hnízdní stěny, vydry říční, bobra evropského, včetně ukázky bobrem ohlodaného kmene nebo mývala severního. Nebudou chybět interaktivní zóny a možná i živá zvířátka. Součástí výstavy bude projekt pro třídy základních škol. V něm budou školáci hodnotit čistotu vody, poznávat hlasy našich žab, zkoumat vodní bezobratlé živočichy, nebo určovat typické rostliny lužních lesů.
-Libor Praus-Ještě jednou si tedy plakátem připomeneme zítřejší vynášení Morany .....

...., a že se nejedná jen o akci, která probíhá pouze na Mělníku, tak si dáme i plakát ze Mšena. Vždyť mšenské kalendárium si našlo již tak nějak své místo na stránkách Soutoku, podobně, jako výstavy v Lysé nad Labem.

Pokud si zajdete do muzejní kavárny, tak tam si můžete prohlédnout výstavu fotografií s tématikou včel.

Již příští sobota bude patřit Velikonočnímu jarmarku v regionálním muzeu Mělník a určitě jste si někteří všimli, že nám dnes začala opět sezóna trhů na náměstí Míru.


Někteří občas jezdíte na levnou jízdenku PID i na výstaviště do Lysé nad Lysé nad Labem, tak zde máme čerstvý program nejbližších akcí.


A několika obrázky z minulosti si připomeneme, že příští víkend tu máme již třetí Autobusový den v pražských Letňanech u konečné stanice metra. ( 10-17 hodin) Můžete obdivovat současné autobusy jezdící v PID, historické autobusy, kterými se můžete svézt a samozřejmě nechybí občerstvení, propagační materiály a atrakce pro děti. Více na ....

https://pid.cz/autobusovy-den-pid-v-letnanech-13-4-2019/
Zdroj: Soutok

Duben 5, 2019

23:12

Jako občasný divák živého přenosu z lodi Rio 2 čtu občas také příspěvky dalších diváků a občas to jsou zajímavé a přínosné věci. Pokud to ještě nevíte, tak jeden komentář za všechny ....

Den otevřených dveří na remorkéru s výstavou v Mělníku
Remorkér Beskydy
Přijďte si prohlédnout zadokolesový motorový remorkér BESKYDY, a výstavu „Vodní cesty pro 21. století“ o tisíci leté historii vodních cest v českých zemích a jejich budoucnosti v nákladovém prostoru tlačného člunu.
Unikátní technická památka bude k vidění pouze v neděli 7. dubna 2019 od 10 do 18 hodin u městského mola Mělník.  Jediný funkční tažný remorkér tohoto typu v Evropě i po 60 letech služby stále aktivně využívá Ředitelství vodních cest ČR k vlečení lodí za nízkých vodních stavů. Remorkér byl postaven právě v loděnici Mělník v roce 1956 a jeho původní, stále plně funkční motor ojedinělé konstrukce, nikde jinde neuvidíte. Prohlídky s odborným výkladem. Více na www.rvccr.cz nebo www.facebook.com/rvccr/.
http://www.rvccr.cz/

Protože je loď již na řece pod mělnickým kopcem, tak jsem nelenil a již dnes jsem vyběhl pořídit nějaké fotografie. Podle některých zpráv tu měla být ještě Labská princezna a jakási červená velká loď, ale tyto lodi jsem tu dnes ( v pátek odpoledne) již nenašel.

Délka téměř 60 metrů a šířka se moc neliší od šíře Labské princezny, která je zatím největší osobní lodí, jaká tu kdy plula.

https://soutok.blogspot.com/2016/05/melnikem-dnes-projizdela-nejvetsi.html
Loď Rio 2 je vlastně nejslavnější internetovou lodí v ČR. Kamera umístěná na tlačném remorkéru nám umožňuje sledovat zejména krajinu kolem řeky Labe mezi Hamburkem a Děčínem, ale občas loď na našem území zajíždí až do Lovosic a vyjímečně k nám do Mělníka.

Sleduji její plavby průběžně již rok a nyní je v Mělníku teprve podruhé. Tedy, lépe řečeno byla. Loď připlula ve čtvrtek 4.4 ve 13 hodin a v pátek ráno již opět odplula s nákladem do Lovosic. Při nízkém stavu hladiny řeky loď loni  v létě operovala zejména na kanálech mezi Magdeburkem a městy nedaleko Rýna.

Vy se na její plavbu můžete kdykoliv podívat na webu https://www.mall.tv/lod-rio

A protože jsou to plavby zdlouhavé, tak se již našli koumáci, kteří vám zpracují úsek 50 km do čtyř minut. Vy si potom připadáte, jak na motorovém člunu. Letos navíc existuje služba, která vám umožňuje vrátit přenos až o 4 hodiny zpět a můžete si tak dodatečně prohlédnout s určitou časovou prodlevou místa, která vás zajímají, když nemáte zrovna čas u toho sedět v reálném čase.


Toto je například průjezd lodi kolem rezidence Karla IV. v Tangermünde. To ještě vezlo Rio 2 a dvě naše další lodi pivní tanky z Hamburku do Lovosic.

A podívejte se na toto úchvatné zrychlené video, které vás přepraví z Hamburku několik desítek kilometrů proti proudu řeky:

https://www.youtube.com/watch?v=O9GQSWEsjcA&feature=youtu.be


Zde jsme již před mělnickým přístavem.


Příjezd do přístavu.


A na samý závěr již vlastní fotografie plavidla. Lépe to zkrátka nešlo. To by musel člověk být někde u řeky, nebo na komorách v Beřkovicích a hlavně v příznivém mimopracovním období.
Připomínám, že  v neděli 7. dubna je také od 15 hodin Morana. Je to s podivem, protože loni jsme pohřbívali zimu a přitom ještě pěkně vládla, a tak se to letos posunulo na teplejší a jistější období, ale nyní to působí podivně.

Trochu mi to připomíná ty nedávné akademické debaty o letním čase. Pořád se najde dost pitomců, kteří pořád žvaní o zimním čase a přitom vůbec neví, jaký je rozdíl mezi Středoevropským časem a zimním čase. To není to samé. Právě v zimě lidé nadávají, jak to dlouho trvá, než vyjde slunce. Díky SEČ je to v 8 hodin, ale pokud zůstane LEČ, tak to bude až v 9 hodin. Zkrátka, někde budou lidé nejen vstávat do tmy, ale ještě v ní budou tři hodiny pracovat.

U nás byl zimní čas zavedený chvíli po válce a znamenal, že slunce vycházelo už v 7 hodin, ale zapadalo v 15 hodin. Umíte si jistě představit ten zmatek lidského organizmu, kdybychom střídali všechny tři časy.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Zimn%C3%AD_%C4%8Das

A proto moudrá příroda i naši předci používali čas pro určitý poledník, který má hodně blízko právě k pásmovému času, který známe třeba ze slunečních hodin. Vždyť právě u nás na 15. stupni je to skutečně rozdíl o hodinu proti GMT a pamatuji dobu ( 70. léta 20. století), kdy Paříž a Francie měla poledne, Nizozemsko s Belgií 12.20 a Německo i  naše republika 13 hodin.

Je pravda, že nás dříve potřeba letního času ani trochu nepálila, dokud jsme jej neznali, ale snadno si člověk zvykl, byť mnozí vždy aspoň 14 dní  ráno nadáváme. Jenže v zimě už máme zase ten pravý a správný čas. Zatím.


A na závěr ještě fotku nového budoucího obchodního domu poblíž velkého Teska, kde by měl být nějaký dětský obchod. Jak vidíte, tak zatím máme obrysy.

Hezký víkend!  A už jsme 12 minut v sobotě :-).

Zdroj: Soutok

Březen 30, 2019

20:01

Dostal jsem v pátek odpoledne  zprávu, že jsou po dlouhé době nějaké mimořádně dobré podmínky pro příjem dálkového rozhlasového vysílání v pásmu DAB+ ....

http://www.digitalradiodab.cz/co-je-dab-.html

...., tak jsem navečer zašel za náš zámek, abych to otestoval. Nebyla to sice taková bomba, jako 27. prosince, kdy jsem ulovil  na malou anténku kapesního rádia dokonce multiplex z Hesenska a dokonce hrál, ale i tak chodilo alespoň i s poslechem Sasko-Anhaltsko ( 6B, 11C ), Durynsko 8B, Střední Franky 8C a Norimberk 10C. Bavorské kanály 11D, 10B a 12D považuji za zlepšených podmínek za standard. Zachycen byl i 10B z vysílače Cottbus-Calau.https://www.ukwtv.de/cms/deutschland-dab/bayern-dab.html

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f7/Bayern-Regierungsbezirke.png

A pak mě tak napadlo, že bych to mohl zkusit ještě v sobotu ráno, protože to bývají obvykle také dobré podmínky. Ráno ? Tak 8.30, to byl na mě úspěch, a kdyby nešlo o rádio, nebo o výlet někam, tak bych se jen těžko přemlouval :-).

Na prvním snímku vidíte mé oblíbené sluneční hodiny na boku hotelu Zlatý beránek. Fotil jsem je již několikrát, ale aby ukazovaly takový brzký čas, tak to je k nevíře. Jsem zvědavý, zda se dočkám doby, kdy tady půjdu v létě třeba v 6.30 a bude mi jedno, zda je pondělí, nebo neděle :-).

Byl to nádherný zážitek. Celé město bylo zalito dopoledním sluncem, ještě bylo všude takové mrtvo, člověk byl rád, že žije právě zde, a pak mě najednou napadlo, že bych ty osvícené budovy na začátku krásné soboty mohl nafotit pro potěchu očí občanů našeho města.

Fotil jsem to mnohokrát, ale mně se to neokouká, ačkoliv vím, že stejně krásně je kdekoliv jinde v přírodě, v jiném městě, nebo v historickém centru matičky Prahy. Ale, přece jen je toto náš domov, zde máme nejvíce přátel a rádi navštěvujeme místní akce i podniky.Užijte si tedy také ty krásné záběry nádherného dne u nás doma, a pak se podívejte  do našeho nejstaršího a nejhezčího parku na Polabí, kde toho již hodně kvete. V brzké době nás jistě potěší i japonské třešně Sakury vedle zahradnické školy, které jsem tu již kdysi také někde vyfotil.

Na závěr dnešního článku si vás dovolím pozvat na web .....

https://www.mall.tv/lod-rio

Tři české lodi plují momentálně z Hamburku někam do České republiky a vezou těžké obrovské pivní tanky. Kapitán nám nesdělil, kam tanky putují, nikdo se neptá a jeden komentující tvrdí, že cílovou stanicí bude zřejmě pivovar Velké Březno. Dnes v 11 hodin proplula loď Rio 2 kolem rezidence Karla IV. v Tangermünde, kde císař trávil poslední období svého života.

https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sveta/hrad-karel-iv-v-nemecku.A160529_155254_kolem-sveta_skr

A co vy, už máte plán na neděli :-)? Za mělnickým zámkem dnes chodilo mnoho mladých lidí, se sklenicemi a lahvemi bílého vína a kochali se pohledy do kraje. Zdravím tímto také mělnicko- čáslavskou sestavu, kterou jsem spolu u zámku vyfotil a díky za pohárky bílé Ludmily. Byla dobrá :-). Slunce prostě umí zázraky a lidé si mohou být tak nějak blíže.

A varování nakonec. Showman Dan Nekonečný zemřel na infarkt. Po alkoholu nikdy nelezte do vany. I zdravý člověk nemusí vždy odhadnout vhodnou teplotu vody a snadno si rozházíte tlak a může vám být i trochu špatně. Když už, tak raději chladnější vodu, ale po alkoholu raději do vany nechoďte.

Pozor, mění se čas ! Bude mít Slovensko na postu prezidenta pohlednou ženu ? Pořád se něco děje.

.

Zdroj: Soutok

Březen 28, 2019

22:15

Za pouhé 2 000 000 USD je nyní možné získat areál bývalého budhistického centra Samadhi.

http://www.rbdevelopmentsolutions.com/cs/eu/property/71/

Jen jsem si tak zrovna četl jednu zcela novou knížku o rozhlednách v ČR ( 2019) a nestačil jsem se divit. Areál, kde byl Soutok v roce 2015 je na prodej:

https://soutok.blogspot.com/2015/04/slavin-v-tupadlich-mel-byt-vystavni.html

Když si uvědomíme o jaký svatostánek české kultury se jedná, tak je skoro hřích, aby takový areál skončil dalším uzavřením pro veřejnost. Vždyť zde dokonce bývala rozhledna a na stránce realitní společnosti je i jedno foto z jejího ochozu. Nemohl jsem si tuto neobvyklou zajímavost nechat pro sebe.

Bylo by pěkné nemovitost odkoupit a pokusit se z ní udělat turistický stánek tak, jak si to kdysi představoval velký vlastenec a mecenáš umění Antonín Veit, majitel liběchovského panství, ale je to moc peněz.

Tady už nepomůžou žádná sdružení  a dotace. To čeká na někoho hodně bohatého a třeba i ze zámoří.

A jak jsem slíbil, tak činím. Prohlédněte si fotky z posledního Podkováň Festu v září 2015. Připomínám, že akce bude ve vyhřívaných stanech a Soutok se zřejmě neúčastní, tak zde obrázky nebudou.

Zdroj: Soutok

Březen 26, 2019

18:23


Milí čtenáři, dnes odpoledne mě zaskočila zpráva, že nás ve věku pouhých 52 let opustil možná největší český hudební showman Dan Nekonečný. Samozřejmě, že někdo ho nemusel, jiného jeho hudební show pěkně rozhýbala, a když ne on sám, tak určitě tanečnice jeho souboru Šum svistu.

Uvědomil jsem si, že hluboko v archívu mám fotografie z Mělnického vinobraní 2008, kdy k nám Dan Nekonečný zavítal naposledy. Koncert se tehdy povedl a proběhl dne 20. září od 20.00 do 21.45 hodin.

http://www.mestomseno.cz/index.php?cmd=page&id=2563&lang=cs

Zpěvák v závěru svého vystoupení trochu narazil, když ještě počkal na pódiu otočený směrem do Husovy ulice a vzletnými slovy se rozhodl doprovázet začátek ohňostroje, což vyvolalo negativní ohlasy u dosud spokojeného publika, ale jinak to byl skutečně skvělý výkon.

Můj fotoaparát nedisponoval nějakým uspokojivým bleskem, a tak je následující fotogalerie takovou vtipnou ukázkou toho, kam až je pro trochu třpytu, nebo i ženského půvabu fotograf i přes nepříliš dobrý konečný výsledek ochoten zajít. Ale, byl jsem u toho a mám to zachyceno :-).

Moji nejoblíbenější skladbou je .... https://www.youtube.com/watch?v=jGA3aWZaxkc

Dáme si však ještě jeho krátký silvestrovský sestřih hitů z Václavského náměstí.

https://www.youtube.com/watch?v=5KRHVJnNjOs

Dan rozdával svoji energií radost a na tom se dnes v diskusích snad všichni shodli. Letos jsme si snad nejvíce díky filmu připomínali  božského Freddieho Mercuryho a díky jedné ostravské velmi nepovedené soše, podařeným českým zákonům a hlavně mediálním televizím také skvělou zpěvačku i ženu Věru Špinarovou.

https://www.youtube.com/watch?v=mQ_Hkt51jp0

Dnes tedy do hudebního nebe odchází další vynikající osobnost, kterou si už budeme jenom občas připomínat, ale takový už je život. ,,Dane, děkujeme za krásné skladby a radost, kterou skrývají."

Než se však podíváte na některé nepříliš kvalitní snímky, které jsem zachytil, tak začnu něčím, co už je minulostí. To je z časů, kdy ještě král Karel IV. řečnil v sobotu večer. A Dan by měl jistě radost, kdybych skončil právě ohňostrojem.
Jenom připomenu, že už tuto sobotu 30.3. bude očekávaný Podkováň Fest. Příště dáme možná ještě nějaké fotky z minulosti. Letos u toho pravděpodobně nebudu.

Zdroj: Soutok

Březen 22, 2019

19:33

A před námi je již první jarní víkend, se kterým přichází tradičně už  9. ročník Keltského telegrafu. Nového není oproti předešlým ročníkům zřejmě nic. Proč to slůvko zřejmě ? Je to zvláštní, vždyť kopce přitahují snad každého, kdo má rád rozhledy a člověk vidí ten svět náhle tak nějak jinak, a je to zajímavé i tehdy, pokud máte rádi mapy a cestování.

Kopce nepřitahují jenom milovníky rozhledů, ale také třeba i ty, co se baví příjmem rozhlasových signálů. A konečně je nutno dodat, že kopce přitahují i ty, kteří touží po nějaké nezvyklé atmosféře. Takovou akcí je třeba právě Keltský telegraf, kdy se na kopcích někdy sejdou i desítky lidí, aby si povídali, opékali vuřty, užívali si atmosféru a ve smluvenou dobu třeba i poslaly nějaké světelné znamení na nějaký sousední kopec.

Když se podíváte do mapy, tak vidíte, že akce je poblíž našeho domova tradičně populární především v okrese Praha- západ, odkud štafeta pokračuje pozvolna přes Slánsko a okolí Loun do Českého Středohoří, přičemž prakticky tradičně zavítá na naši národní horu Říp, kde je nám nejblíže a končí kdesi na Děčínsku a ve Šluknovském výběžku.


My oheň z Řípu velmi pravděpodobně z naší zámecké vyhlídky neuvidíme, protože je dost pravděpodobné, že čerti budou z důvodu štafety na Pražské vyhlídce, odkud sice Mělník vidět je, ale je přece jen poněkud z úhlu. Na druhou stranu tentokrát možná bude docela dobré počasí k pozorování, což je málokdy.

Pokud se chcete o akci dozvědět více, nebo si dokonce na noc někam vyjet, tak se podívejte na stránky ....
                       https://www.keltskytelegraf.cz/


A zřejmě již nastal čas představit program RMM na měsíc duben 2019. Některé akce nám právě běží již teď a budou pokračovat i v dubnu. Tak se dnes zatím podívejte na všeobecný přehled ( po kliknutí na obrázky) a připomínám, že za 14 dní vhodíme Moranu do Labe a rozloučíme se se zimou.
Hezký víkend !Zdroj: Soutok

Březen 19, 2019

19:09

Na úvod článku tu mám sympatický obrázek. Ano, jedna z nejočekávanějších akcí na Mělníku má již svůj termín. Více jsem zatím nezjistil a budu to samozřejmě hlídat, ale vypadá to, že to, co bylo loni v sobotu ve 13 hodin, tak bude pravděpodobně již v pátek. Co to bylo ?
Příjezd závodních týmů, stavění depa atd. Na články o mělnickém motorizmu a bohaté fotogalerii z loňska, se můžete podívat. Stačí nalistovat v časové roletě vpravo červen 2018 a zvolit článek.

Nejaktuálnější je nyní výstaviště v Lysé nad Labem, kde jsou od 20.3. do 24. 3. výše zmíněné výstavy. Je to vlakem kousek a na jízdenku PID pořídíte cestu pro jednotlivce v obou směrech za 48 Kč. Výstavy stojí obvykle 60 Kč, tak to stojí za zvážení.


Velice populární záležitostí, se stávají jízdy nostalgických vlaků. Škoda, že tyto aktivity na trati mezi Mělníkem a Mšenem nějak usnuly a v lepším případě, se objevují v kalendáriu až na poslední chvíli. Když kliknete na obrázek, tak vás zaujme, že tentokrát nemáme jen 27. dubna na Řípu pouť, ale ve stejný den probíhá v Kralupech nad Vltavou Středočeský železniční den. Loni byl Soutok na stejné akci v Mladé Boleslavi ( článek).

Přehled nostalgických jízd i program Středočeského dne železnice najdete zde:

http://www.cdmuzeum.cz/assets/cd-nostalgie/nostalgicke-vlaky/prehled-jizd-nostalgickych-vlaku-2019-.pdf

https://www.mestokralupy.cz/aktuality/2397

Ano, pořád se někde něco děje. To je prostě kulturní jaro. A na závěr dnešního článku, který vám měl hlavně slavnostně představit termín Mělnického okruhu roku 2019, ale i aktuální výstavy v Lysé nad Labem si dáme již skutečně parádní a velmi bohaté kalendárium ze Mšena a okolí.

Ještě si vás dovolím pozvat na článek ... http://soutok.blogspot.com/2019/03/oblibili-jste-si-prohlidky-melnickych.html  ...., který možná tak trochu doplatil na to, že byl na toto téma vytvořený, až jako druhý a kde najdete  na 45 fotografií z posledního mělnického sklepa. Můžete spatřit například otisk trilobita, hru barev, a konečně musím přiznat, že jsem ještě snímky dodatečně v neděli vylepšoval. Vzhledem k určité pochvale, kterou jsem obdržel po e-mailu, jsem se rozhodl pro tuto reklamu.

Kalendář akcí ve Mšeně a okolí.
30.03.2019  Dětský karneval30.03.2019  Sokolský karneval06.04.2019  Expediční kamera07.04.2019  Vítání jara - Okrašlovací spolek pro Mšeno a okolí13.04.2019  Divadelní představení14.04.2019  Den Země18.04.2019  Chorušice - Setkání občanů na Zelený čtvrtek, zdobení velikonočního stromu24.04.2019  Zahájí - pietní vzpomínkový akt, vzpomínka na partyzánskou skupinu Národní mstitel27.04.2019  Vymetání výfuků30.04.2019  Chorušice - pálení čarodějnic, stavění májky01.05.2019  15. mistrovství světa mopedů Stadion07.05.2019  Velký Újezd - pietní vzpomínkový akt18.05.2019  Velký Újezd - Májová taneční zábava s odpoledním průvodem25.05.2019  Dětský den v Debři - Pohádkový les01.06.2019  Běh naděje a Mšenská desítka01.06.2019  Velký Újezd, Chorušice - Dětský den22.06.2019  14. jízda Kokořínskem22.06.2019  Třešňování - Okrašlovací spolek pro Mšeno a okolí22.06.2019  Plovárna 2019 - 15.ročník festivalu country, folku a bluegrassu13.07.2019  Vycházka časem zpět o sto let13.07.2019  Kokořínský triatlon19.07.2019  Tradiční letní výstava drobného zvířectva03.08.2019  Mezinárodní mistrovství a Přebor ČR v enduro sprintu03.08.2019  Chorušice - Chorušická pouť17.08.2019  IX. setkání motocyklů československé výroby ve Mšeně25.08.2019  Kokořínské roklinky (běh)31.08.2019  Poslední koupání07.09.2019  Setkání s loutkami u Hlovecké studánky07.09.2019  Koncert dechové hudby - Dny evropského dědictví22.09.2019  Zavírání šoupátek28.10.2019  Běh Debří09.11.2019  Koncert pro Světlušku16.11.2019  Oslavy 30 let - Sametová revoluce01.12.2019  Slavnostní rozsvícení vánočního stromu a vánoční jarmark11.12.2019  Česko zpívá koledy14.12.2019  Vánoční hostina pro zvířátka15.12.2019  Běh Boudeckou roklí

< zpět | přehled akcí
Zdroj: Soutok

Březen 17, 2019

20:12


Když jsem dnes dopoledne viděl tu krásnou oblohu, tak jsem si tak řekl, že by to chtělo někam ven. Jenže jsem si začal prohlížet u snídaně včerejší fotky ze sklepů a chtělo to ještě doladit. Pak zajedu na Mělníček.cz a objevil jsem nenápadný článek, který mi dal motiv pro další článek. Jistě je přece vždy tak trochu vzrůšo, když se může někde něco změnit.

Konečně v 15.45, když už se obloha venku začala zatahovat, tak jsem se konečně utrhl ven. Kam to jen vzít, když už jsou jen dvě hodiny bílého dne?


A táhlo mě to k vodě. Inspirací mi byl jeden z mnoha mých oblíbených starých filmů s názvem Příklady táhnou z roku 1939.

https://www.csfd.cz/film/1579-priklady-tahnou/prehled/

Však proto mám na fotce také tu moji oblíbenou chatičku u Labe, které v roce 2002 koukaly z vody jen ty dva komínky.

To je muzika, co ? To je refrén :-)?

https://www.youtube.com/watch?v=_8GaOWMxrrY

https://www.youtube.com/watch?v=RJY6tMGI0j8

Pohled na řeku byl romantický. Voda pěkně zaplnila koryto, hladina utíkala jako málokdy a díky absenci stromů bylo krásně vidět na promenádní cestu s cukrovarem v pozadí.
Abych ale nepředbíhal. Jak jsem tak klesal cestou dolů od tenisových kurtů, tak jsem si připadal tak příjemně. Na jednom stromu totiž vyzpěvoval nějaký skřivan a dole na cestě, se zase v kaluži koupal roztomile kos.

To se ví, že jsem si tak řekl : ,, Tak to vidíš, a já tady přemýšlím o tom, zda tuto cestu raději nevyasfaltovat, jako v mnoha jiných městech, aby se tu dalo za každého počasí chodit a nacpal bych sem někam i kiosek s pivkem a se stolky." Možná až na Hadík, kam patří téměř určitě.

Ono je to těžké. U každého posezení je tak trošku hluk, ale na druhou stranu, každý kdo jezdil vodu, tak ví, že to k ní tak trochu patří.


A jak se tak těším z krásně rozjeté hladiny ....


....., tak najednou koukám, jak se nám navigace trošku potopila a dokonce je tam nepříjemná louže, do které tedy šlapat nehodlám. Ale, to se dá obejít. Tady vylezu o metr výše do areálu cukrovaru a seskočím o pár metrů dále tam za tou louží.


A tak se stalo. Mám to za sebou. Taková loužička a kvůli ní bych nedošel  ani k Hadíku.


A pak zase chvilku jdu, ale tohle je fakt už konečná :-) . Tak ono se to dalo asi čekat, ale hned si člověk vzpomene, co voda a povodně dokáží. Otáčím stejnou cestou zpět a  ačkoliv jsem nedošel tam, kam jsem chtěl, tak mám aspoň takový neobvyklý zážitek :-). Voda je fascinující živel.


Věděl jsem, že na druhou stranu to bude to samé a dojdu pouze k soutoku, ale za ty snímky to stojí.


Pohled k soutoku.


A jak se tak vracím, tak ještě vidím pozůstatky starých letitých stromů. Vše jednou končí.Úspěšný vstup do dalšího březnového týdne a nezapomeňte v úterý na Pepíky. To je teď samý svatý Patrik, ale jsem zvědavý, kam o Velikonocích vyrazit na dobré zelené Starobrno 13.

A málem bych zapomněl. Ony jsou ty povodňové stupně pod Mělníkem zde na ....

http://www.pla.cz/portal/sap/cz/PC/Mereni.aspx?id=60&oid=3

... a jak už jsem někde psal, tak při 330 cm, se už nedá projít mezi veslařským klubem a Polabím.

Zdroj: Soutok
15:21

Ve víru kulturních a sportovních akcí, se občas ztrácí docela důležité věci, které jsou na rozdíl od nich trvalého rázu. Krčí se nenápadně kdesi na webu, pak se sejdou někde nějací lidé, něco se navrhne, nebo dokonce rozhodne a většina lidí zaznamená něco až tehdy, když kráčí městem, vidí bagry, nákladní auta a ceduli, kde se píše, co se kde buduje.
Problém je i ten, že se vše neuvěřitelně vleče a lidé jsou otrávení. Vzpomeňte si, jak už je to zase dlouho, co se diskutovalo o tom prostoru mezi poštou a Karlovým náměstím. Jak už je to dlouho, co se dělala revitalizace středu města a kreslili se návrhy Karlova náměstí, kde byla také nějaká kašna, spousta zeleně a asi čtyři etapy výstavby ?
Myslím, že nám nakonec s plánováním pomůže trochu kuriózně pořádání závodů Mělnický okruh, které jistě budou možná ještě stoupat na kvalitě a budou si žádat spíše zelené plochy pro diváky, kde však naleznou své místo třeba i mobilní stánky a zahradní nábytek.
A tak se chce říci, že zatím nemá asi cenu s řešením centra nějak pospíchat, alespoň pokud by chtěl někdo stavět zase nějaké budovy. Konečně se ukazuje, že nám tu v centru ve velkých budovách sotva přežívá několik malých krámků, protože otevírací doba i nabídka a nápaditost prostě vázne a prohrává s konkurencí pod kopcem města.
Co ale lze na Mělníku s čistým svědomím předělat, tak to je prostor mezi Tyršovou ulicí a sídlištěm Pivovar. Kdysi tu bývaly krásné severní vinice, zahrady a docela zajímavé zahradní cestičky. Jedna se dochovala dodnes a říká se ji lidově Myší díra. Prostě půjdete od pošty, přejdete ulici jménem Nová a půjdete pořád rovně podle dnešních nočních podniků, které jsou součástí bývalého DBK, až vás dolů  s kopce povede taková opravdu úzká pěšinka.Když dům vpravo patřil ještě policii ČR, tak vpravo bývaly jakési kotce pro psy. V místech, kde dnes začíná obrovská zahrada mateřské školky bylo možné odbočit vpravo a vedla tudy krásná pěšina s výhledy do zahrad i ke Chloumku, která vedla do Vodárenské ulice. Dnes tam žádná pěšina již není, ale její zbytky lze tušit. Probíhala totiž v místech, kde je dnes plot pozemku současného gymnázia.
Pokus udělat z těchto prostor, tedy spíše z prostor mezi Myší dírou a ulicí Na Podhoří nějaké pěkné oddychové místo je chválihodný. Dokonce tam vidím v přilehlé brožurce nějaké vodní prvky ....
https://issuu.com/csano/docs/m_ln_k_park_na_podho___fin_l
Jen tak trochu nevím, zda  by nebylo šikovné umístit také nějaké vodní prvky více dolů po svahu, ale představa, že chce někdo s tou džunglí, která začíná jen pár metrů pod Tyršovou a potažmo i pod Novou ulicí něco udělat je pěkná. Nová zeleň, lavičky a nabízí se možná i určitý výhled do místní úžlabiny a ke Chloumku, což mohou ocenit zejména právě nějací návštěvníci těch vyšších partií, kde je zakreslena i jakási kavárna.


Nevím tedy, proč zrovna kavárna, když na Mělníku máme rádi také pivo a víno, ale to bych teď neřešil. Uvidíme. Kdo tedy máte čas a chuť, tak přijďte ve středu 20. března v 18 hodin na přednášku do malého hudebního sálu MKD ...

https://www.facebook.com/events/407560719816143/

Mělník je svým způsobem zvláštní město. Mám někdy pocit, že ani sami nevíme, kam všude vůbec chceme vnést život, aby neutrpěl určitý poklid některých částí města i jeho okolí. Typickým příkladem je relativně nový park v Jungmannových sadech za hradební zdí. Je to vlastně taková neprůchozí kapsa, oddělená zdí a téměř nikdo do ni až na vyjímky nechodí, a to je jen asi 50 metrů od samotného náměstí Míru. Přitom zde lze obdivovat dochované hradby středověkého mělnického opevnění.

Co mě však stále oslovuje, tak to je vybudování asfaltové cyklostezky mezi Hadíkem a pod cukrovarem až ke starým lázním. To jsou místa u řeky, kde se člověk rád projde za každého počasí a v každé roční době. Loni se ujal nápad, že v parčíku u chrámu Sv. Petra a Pavla fungoval o víkendech v sezóně mobilní stánek s pivem a snad tam byly i nějaké stolečky. Docela věřím, že kdyby aspoň někdo podobný nápad vyzkoušel právě u Hadíku, nebo i u starých lázní, tak by nám byli cykloturisté i místní vděční. Však ty lidi člověk přátelsky občas osloví a oni vám sami poví, že sice hezké okolí, ale strašná cesta a od Kostelce nad Labem téměř vůbec žádné občerstvení. Aspoň, že se udělal ten asfalt z Kel k Mělníku.

A teď mě zrovna tak napadlo. Vodní prvky, to je dost složitý pojem. Hodně měst, kde mají jen trochu svažitý terén, tak využívají i různých kaskád, ale samozřejmě je pak voda jistě zase čerpána vzhůru. Viděl jsem to například v Mladé Boleslavi loni v květnu ( článek), nebo i u mlýna ve Vrátně ( také snad loňské jaro). Podobné kaskády mají i na konci kolonády Poděbrady. Co je vlastně lepší, a co se více hodí ? Možná by tu mohly být i nějaké budky pro zpěvné ptactvo, pokud budou k disposici ( snad zachovány) i nějaké vzrostlejší stromy.

Hezký zbytek neděle!
Zdroj: Soutok