Tip: Přehledný program nejbližších kin v regionu naleznete zde.

Zpravodajství

Listopad 11, 2017

17:38

Martin Klihavec před uvedením prvního dílu knihy Mělník na starých pohlednicích I.

Ve čtvrtek jsem nahlédl do novin Mělnicko ( www.melnicko.cz) a hned mě praštila do očí sympatická zpráva:  Mělník obsadil do zastupitelstva nového člena, kterým není nikdo jiný, než kronikář města Mělníka Martin Klihavec. Martin v rozhovoru pro měsíčník řekl věci, které se mi chtějí komentovat scénkou z krásného filmu ,,Poslední mohykán", kde hlavní roli ztvárnil Jaroslav Marvan.

https://www.csfd.cz/film/8509-posledni-mohykan/prehled/

 Mladý údajný( falešný) novinář a tajný milovník  dcery pana Marvana, který zde představuje starožitníka Kohouta, se údajně rozhodne napsat knihu o opravdovém představiteli pravého skutečného mužství, kterým má být právě Jaroslav Marvan. Když začne vyprávět, že svět je dnes plný samých tichošlápků a podpantofláků, tak pan Marvan vzkřikne: ,, To všechno vám podepíšu! To všechno vám podepíšu!"

Zkrátka, pan Klihavec řekl v rozhovoru věci, o kterých píše Soutok. Stačí se podívat na loňské články plné anket, kde jsem zkoušel zjistit, co by si vůbec lidé  dole u řeky Labe představovali a často jsem dával za příklad další města u Labe, zejména Poděbrady. Jsem také velmi rád, že konečně také někdo, kdo je brán vážně, konečně informoval veřejnost a zejména pak radní o tom, že během Dnů evropského dědictví ( září) byla návštěvnost dvou mělnických sklepních prostor opravdu mimořádná, a že by se město mělo skutečně tímto směrem vydat. Máme prostě s Martinem na mnoho věcí společné názory.


Autogramiáda autorů v listopadu 2016.

Martin se připojil k hnutí Moje město a odůvodnil to tím, že chce podpořit starostu města Ctirada Mikeše a líbí se mu program uskupení Mé město. K tomuto mohu říci jedině to, že momentálně tak nějak sleduji dění kolem parlamentních a budoucích prezidentských voleb, a do jisté míry připouštím, že komunální politika je  možná více o lidech, než o stranách, ač politickou příslušnost nikdo nikomu neodpáře, zvláště, když začne někdo měnit kabáty.

Nedivte se mému nadšení pro podzemí a pro život na řece, protože jsem na toto téma již coby člen literárního amatérského sdružení Pegas napsal v roce 1992 básně, které se staly součástí sbírky ,,Mělník veršem i obrazem", která v letech 1993 a 1994 spatřila světlo světa. Ty si můžete ostatně přečíst na obrázcích po zvětšení, a pokud to bude pořád ještě nečitelné.... ( buď si je zvětšit po stažení, nebo je přepíšu, ale snad budou čitelné.) Od té doby se snažím podle možností tyto myšlenky propagovat, jak jen mohu.

Báseň o podzemí města.

A tak jsem se pozvolna dostal od prvního téma ke druhému. Dne 11.11. 2011 v 11 hodin dopoledne založil Roman Rak webové stránky magazínu Soutok, které tehdy měly být takovou před akcí jeho smělého plánu o založení studia a internetového rádia. Před šesti lety na Mělníku dohromady nic nebylo. Jenom server www.melnicek.cz, Soutok, tehdy nevýrazné a šedé stránky města, web Mělnického deníku, a to bylo snad všechno.

Žádné facebooky, žádný Isoutok, žádná TV Mělníček a žádná další papírová média do poštovních schránek ( 5+2, Mělnicko), jen reklamní letáky Kauflandu, Lídlu ... ?)  Našim prvním úspěšným článkem byla vánoční fotoreportáž z hořínských komor, kterými proplouvala loď s popelem prezidenta Václava Havla. Jsem rád, že jsem měl tu čest být u těchto začátků, kdy denní sledovanost díky absenci ostatních médií leckdy atakovala hranici 300- 700 diváků denně. Jsem si však vědom, že bez reklamy serveru Mělníček, za jehož magazín se pokládá Soutok stále, by o nás vůbec nikdo nevěděl.


Báseň o turistickém ruchu na řece Labi.

Roman se v létě 2012 z této aktivity stáhl a já se domníval, že mi to jednak příjemně naplňuje volný čas, je to  i zajímavý výzkum, a konečně mi médium umožnilo i smysluplně vyjadřovat své názory a vlastně se tak podílet na ovlivňování svého okolí ještě mnohem více, než tomu bylo jen na Mělníčku. Ostatně, i přední politici říkají, že by člověk neměl chodit jen k volbám, ale také zkoušet ovlivnit své okolí, aby se nám v něm líbilo.

 Časem se mediální netová scéna rozrostla a bylo jasné, že Soutok buď zanikne, nebo sice ne, ale těžko dosáhne své sledovanosti z roku 2012, kdy úspěšně bodoval díky fotoreportážím z pivní akce od Grobiána, z páry ze Mšena, oslav 90 let blateckých hasičů, srazu anglických sporťáků z Lobče, Mělnické Jizerské 50-ky, či svatby zámeckého pána Lobkowicze.

Po slabším období přišly povodně 2013 a narodily se nové rekordy sledovanosti, které se zdály, že již nemohou být překonány. Byla to zajímavá doba, protože touha přinést divákům i nějaké to napětí ( umělá zábrana u vinařství v Rybářích) a zdokumentovat kdeco třeba způsobila, že jsem se již druhý den dozvěděl od lidí, že jsem byl spatřen asi ve dvou zprávách a bylo kolem toho spousta legrace, kterou prostě musíte přijmout.Titulní stránka společného sborníku autorů Pegasu, který vznikl ve dvou vydáních v letech 1993 a 1994.

Pak zase přišlo slabší období,. kdy měly články sledovanost několika desítek a zdálo se, že už to lepší nebude, ale vždy přišel nějaký nápad, který to zase roztočil. Tak tomu bylo třeba v květnu 2016, kdy byl přímo fantasticky sledovaný článek o lodi s názvem Labská princezna. Ten má sám o sobě téměř 4000 diváků, ale opravdu se těm statistikám nedá moc věřit, což jsem zde již kdysi popisoval. Nejvyšší číslo mám však u článku, za který vděčím kamarádovi. Andrej Babiš na Mělnickém vinobraní 2016 přilákal  4 200 lidí.


Top 10 Soutoku za 6 let. Možná tam je problém s články o svatbě p. Lobkowicze a hojně sledovaný bývá 2. díl seriálu Na kole z Děčína do Drážďan a zpět za jeden den. Oba by v této tabulce musely již také být, ale jak jsem již napsal, je to jen elektronika.

Rok 2017 nebyl vůbec špatný a snad díky facebooku, který vedla dlouhou dobu žena, která občas klidně udělala i reklamu Soutoku, pokud ji článek zaujal a hlavně se musel týkat nějak přímo Mělníka, tak až do června to byla zase i nějaká ta stovka denně. Když to vezmu z hlavy, tak se líbily třeba typy na krátké procházky kolem města a nadšení i na Soutoku vyvolal první Pivní festival na Mělníku. Zkusím to najít v tabulce.


V této tabulce je krásně vidět ten přechod, kdy nejen skončil červen, ale i skupina ... https://www.facebook.com/login/?next=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fgroups%2F488911344564704%2F změnila svého lídra a uzamkla se náhodnému diváku. Protože jsem si nikdy facebook nezřizoval a ani se mi do toho stále nechce, tak už vidím na stránce jen hlášku o přihlášení :-).


Na posledním obrázku jsou tedy vidět , jak dopadly články s vinobraním a nějaké ty z těch nejposlednějších. Čili, momentálně je to takové slabší období, kdy lze za úspěch považovat i 50 diváků a je hodně znát, že nejsou na Mělníku žádní filmaři, nepřijela Televize, není dobré počasí, nejsou velké akce atd. Tak trochu je i zajímavé sledovat zájem o různá magazínová témata.

. Občas čekám, kdy se na Mělníčku najde už někdo, kdo se tam v komentáři zeptá, proč jsou v rubrice zprávy jen odkazy na Soutok, když tam bývaly i odkazy na Mělnický deník a další weby. Nic.Prostě nic:-) Tak u mě je to trošku škoda, že se nemohu snadno přepnout na jiné a třeba i inspirační články, ale pro mé články jinak ,,dobrý." Články nejsou tak rychle střídány, pokud si je sám nevystřídám v touze dát další článek a díky tomu, se třeba z původních 30 lidí za den opravdu vyškrábou na 80 i přes 100 :-). Rozhodně by sledovanost bez Mělníčku momentálně nejspíše živořila. Ale, jak říkám, je to o mnoha faktorech. Ovšem, i ta voda na soutoku pod městem teče jednou pomalu a moc ji není, a jindy jí je zase moc a doslova letí. a takový je i magazín Soutok, magazín pro zpestření  dění kolem nás :-).

Aktualizace v 18.05:
Ty básně jsou opravdu nečitelné. Tak tedy:

Kouzlo podzemí.

Na konci jednoho podloubí
stojí těžké černé dveře,
ten kdo dobrému vínu holduje,
ví, o které jedná se dobře.

Jen kamenné schody tu dělí
podzemí od naši oblohy,
pod nimi nitro snad každého
přejde do jiné polohy.

V tajemství věků minulých
se syny těch starých časů,
v mlčící obry vpravené
hledíme bez letitých pasů.

Na sudy obří klepeme,
jak dnešní rytíři tvoje:
"Vzkvétej nám, město milené!"
Řekni jen:"Budu, děti moje!"

V nevelkém sále stojíme,
nejsou tu totiž židle,
v kolibu myšlenky měníme
prostory tady či vedle.

Tak sklenky společně zvedáme,
za námi stojí stará mříž,
kdoví, zda tam nenesli
snad naposled mniši kříž.

S přítelem si vyprávíme
o podzemních labyrintech měst,
kde lidé v úžasu prochází se,
to by ale byla prima zvěst!

Však musím už jít,
kdoví, kdy zas přijdeme zpět,
ale v duchu si všichni říkáme:

" Město mé, máš i dole bohatý svět!"

Zpěv budoucnosti.

Až na naše Labe
výletní lodi se vrátí

až turisté zaplaví
i sklepní podzemí

až přibude hospůdek
i krásných parků

a různých atrakcí
bude pro všechny

pak s korunou v kapse
moci si vyjít

a těch darů města
si pěkně užít

budem si přáti
každičký z nás

zatím jen tužba
koluje v nás.

Zdroj: Soutok
14:31

Milí čtenáři, zažívám na webu občas takovou docela milou událost. Když víte, že někde něco je a já o tom nenapíši, tak hledáte a navštěvujete starší články. Teď právě hodně článek o cirkusu Berousek na Mělníku. Ano, je tady i letos a právě teď, již od čtvrtka.

Nechci ovšem psát jen informační články, občas mi z toho něco vypadne, tak tedy.....
Cirkus Berousek má v Mělníku dnes vystoupení od 17 hodin a zítra v neděli v 15 hodin. Vše potřebné máte na plakátu. Nechybí i několik aktuálních fotek a samozřejmě má i cirkus své webové stránky. Toť k cirkusu vše, neboť dnes mám opravdu o čem psát :-).

Zdroj: Soutok

Listopad 10, 2017

18:59Nevím jak vám, ale vždy mi přijde zvláštní taková ta situace, když si jde člověk shánět zaměstnání. Ono je to tak trochu  proti přírodě. Představte si ten kontrast, když někdo shání dovolenou někam k moři na 10 dní a očekává od ní úžasný zážitek, krásné vzpomínky a suvenýry, které mu budou onu vzdálenou lokalitu pravděpodobně na vždy už jen připomínat, ač se někdo někam i rád vrací, a porovnejte to se sháněním práce.

To může stokrát někdo říkat, že má své povolání rád, ale vždy je to soubor povinností, a to i tehdy, pokud máte tu možnost odložit třeba nějakou cestu, jednání, nebo zakázku na jiný termín. Pokud zrovna nehýříte nápady a nějakou vizí, tak na vás na mnoha místech na veřejnosti, v médiích, ale i z internetu hledí spousta pracovních nabídek, které lákají případné zájemce asi tak, jako když vás zvou právě třeba na tu dovolenou, ale očekává se od vás samozřejmě něco zcela jiného, než na té dovolené :-).

Zejména mladí lidé někdy trpí pro nedostatek životních zkušeností romantickými představami a nestačí se později divit.Takovým povoláním je například práce profesionálního řidiče. Asi každý jsme někdy jeli za krásného letního dopoledne osobním autem krásnou krajinou na úžasný dálkový výlet a za volantem nás napadlo, že tohle by se nám líbilo snad každý den. Jenže, kromě toho, že vše časem zevšední, tak také není pořád léto, nejsou stále jen krásné dny, někdy je až na silnici nebezpečno a profík musí vyjet za každého počasí. A nejen do osamělých a snad i trochu opuštěných krásných míst, ale často třeba do dopravou přecpané a nečasem i kolonami zaneřáděné matičky Prahy.


Když jsem začal před více než 10 lety chodit na web Mělníček, tak tam tehdy probíhala kritika chování řidičů autobusů, kteří prý měli k cestujícím neochotný a nepěkný, až hulvátský přístup. Nikdy není pěkné, když někdo někomu nadává a je jedno, zda to jsou řidiči, nebo zda naopak nadávají řidičům cestující. Jenže, veřejnost obyčejně vidí jen jednostranné hulvátské chování řidiče vůči cestujícím a druhá strana mince ji zcela uniká.

Měl jsem tu možnost slyšet několikrát i druhou stranu a vězte, že to ani řidiči autobusů nemají jednoduché a mnohdy to mají horší, než ten cestující, co se cítí dotčený kvůli nějaké narážce na jeho osobu. Autobusy totiž cestuje opravdu kdekdo, někteří cestující jsou opilí, otravují cestující, nebo jsou agresivní i jen slovně k řidičům, či zapáchají a dožadují se přepravy. Lidé jsou nedisciplinovaní, neinformovaní ....

,,Přepravní a smluvní podmínky nedodržuje snad už nikdo, v buse žerou, chlastaj a smrdí.
Dennodenně zapínám větrák, protože ve voze je to hned cítit a bez větráku to prostě nejde." říká jeden z řidičů provozující své zaměstnání v hlavním městě.


,,Každý den mě zatěžují dotazy tipu ..proč nejel bus přede mnou, proč je jiný jizdní řád než vylepený, proč je potrhaný, proč a kde mám mačkat tlačítko dveří apod.V poslední době se navíc rozšířil jeden nešvar. Vynucují si nástup mimo zastávky, na což nereaguji, neboť se to nesmí a vždy to jde za řidičem.  To by bylo o vyhazov z práce."

Pro mě bylo překvapením, když jsem se dozvěděl, že například řidiči kteří projíždí kolem důležitých zahraničních ambasád, tak prý musí zastavit kvůli  rychlé kontrole bezpečnosti, zda třeba není pod podlahou busu umístěna bomba, což se kontroluje zrcátky. To je prý právě jeden z okamžiků, kdy se občas některý pasažér dožaduje neoprávněného nástupu, ale samozřejmě je tomu tak i u semaforů. Tito nezvaní pasažéři jsou prý někdy tak agresivní, že nejen, že buší třeba rukou do busu, ale i vyhrožují řidičům, že se postarají o to, aby je  vyhodili za neochotu z práce.

Takže, není vše romantické, jak se na první pohled snad zdá a peníze potřebuje každý. Nejen, že jsou někdy opravdu těžce vydělané a stojí i nervy, ale někdo tu práci dělat musí. Kdo? Řidiči ze zahraničí? Všichni jsme jenom lidé.
Zdroj: Soutok

Listopad 8, 2017

19:44


Milí čtenáři, je nejvyšší čas si připomenout, že právě tento víkend jsou v Lysé nad Labem na výstavišti ty nejlepší akce. Cesta do Lysé nad Labem je snadnější, než kdykoliv jindy a nyní to jistě užijete více, než tam jet automobilem. Na pivní a vinné slavnosti je rozhodně lepší jet vlakem na jízdenku PID za 24 Kč ( a 24 Kč zpět). Vstup na výstavu Pivní a vinné slavnosti je 80 Kč, na ,,auta" 60Kč. Pokud tedy nebudete na sv. Martina péct husu a hodovat, tak lze hodovat třeba i právě v Lysé :-).

Dlouho jsem odsuzoval mladoboleslavské rádio Jizera, které se přejmenovalo na Signál rádio. Důvodem bylo obsazení kmitočtu 107.0 MHz, které mi způsobilo při dálkovém lovu znesnadnění poslechu  stanice B5 aktuell z Ochsenkopfu ( 196 km z Mělníka). Nyní mě však stanice vysílající ze sídliště v Mělníku potěšila svým programem, který se jmenuje Rádio Varieté a pořad je tu denně v pracovní dny od 19 do 22 hodin ( po-pa). Můžete slyšet staré osvědčené věci od Felixe Holzmanna, Vláďu Menšíka, Pepu Náhlovského, Mládka, Sobotu,Šimka, Kajzra s Lábusem, pořad Alles Gute atd. atd.

A pokud vás to unaví, tak myslím, že vás pobaví naše politická scéna. Piráti už začínají štvát některé své voliče, kteří mysleli, že budou spíše rebelovat proti Kalouskovi, než s ním kout pikle, a kandidatura Mirka Topolánka na hlavu státu také hodně lidí rozesmála :-).

Kola 2017 a TUNING SHO...
10.11.2017 - 12.11.2017
Více informací »Pivní a vinné slavno...
10.11.2017 - 12.11.2017
Více informací »Rychlá kola 2017...
10.11.2017 - 12.11.2017
Více informací »
Zdroj: Soutok

Listopad 6, 2017

11:21

To nám to pěkně venku dnes prší,co? Člověk asi moc nezávidí těm, co musí být venku, nebo v takovém počasí dokonce někde venku nocovat. K tomuto článku mě motivovaly hned tři události. Na serveru mělníček cz jsem nedávno zavadil o něco na téma bezdomovci. Pak jsem si uvědomil, že na Soutoku už je tolik článků, že mohu použít vlastní pozapomenuté historie. A nakonec navštívila Soutok zrovna včera v komentářích jedna slečna, kterou jsem poznal letos na Řípu, a která nás seznámila s tím, co je to couchsurfing. https://cs.wikipedia.org/wiki/CouchSurfing


Když se řekne bezdomovec, tak si obyčejně představíme někoho, kdo vysedává na lavičce poblíž supermarketu, občas otravuje lidi a nějakou záhadou si vždy obstará nějaké to krabicové víno. Mnohdy jsme i svědky toho, že někteří ani nestojí o přespání v azylovém domu a hromadnou konzumaci polévky.

Ovšem, nejsou všichni zřejmě stejní. Viděl jsem v televizi dokument, kdy asi tři bezdomovci pobývali v nějakém místě poblíž sídla ČT na Barrandově, kde byli tak nějak chránění proti dešti, měli tam i zrcadlo, holili se v nedalekém potoce a zkoušeli sehnat práci, což se jim opravdu po čase podařilo.

Jenže, život má mnoho možností, jak jej žít. Většina z nás má vztah ke svému bydlišti a lidem, které zná. Dojíždíme, nebo docházíme někam do zaměstnání, těšíme se na chvíle, kdy si sami budeme moci rozhodnout o svém volnu a rozhodně se mnozí nespokojíme jen s nějakým posedáváním na jednom místě, leč internet nás k tomu někdy vlastně vede :-).

Jsou mezi námi však i vyjímky. S jednou z nich jsme se tu například seznámili v článku  http://soutok.blogspot.cz/2012/11/soutok-na-stope-gianluca-ratta.html
Ital GianLuca Ratta se svým psem Shirou prošel několik států Evropy včetně Čech, navštěvoval radnice, besedoval na školách, kde získával přes noc azyl, aby další den pokračoval na své pouti.

V jiném článku ... http://soutok.blogspot.cz/2014/06/povolani-svetovy-poutnik-petr-hirsch.html ...., se zase můžete seznámit s poutníkem Petrem Hirschem, který půl roku putuje momentálně Evropou, jeho cílem je projít hlavním městem každého toho státu, a další půlrok pořádá doma besedy, píše knihy, aby zase navázal tam, kde skončil.

Podobným cestám, se právě také věnuje Vendulka, která teď prožila kus života na Pyrenejském poloostrově a píše o tom weby: http://mojestesti.blogspot.cz/2016/07/mapy-jsou-k-nicemu-kdyz-neumim-madarsky.html

https://www.facebook.com/V%C5%A1echny-mo%C5%BEn%C3%A9-mali%C4%8Dkosti-316481518723481/

Tak, kdo z vás by chtěl takto se zříci technických vymožeností, různé zábavy, pohodlí, a jen tak se někde toulat, poznávat krajinu, lidi a psát o tom?
Mladí mají ještě takové možnosti, pokud se pro takové věci rozhodnou. Po letech poznáte, že to už i ze zdravotních důvodů nejde.

Venku prší, spoustě lidí tam dobře není, ale vzpomínám na den, kdy jsem šel pěšky skrz lesy z České Lípy do Liběchova, v pláštěnce mi bylo skvěle a v údolí nedaleko obce Holany a Dřevčice působil rozvodněný potok a mračna skoro až strašidelně. Je to letos přesně 20 let, co jsem takto trénoval na slavný pochod Praha-Prčice. Mimochodem, doporučuji sledovat ve čtvrtek od 21.30 na ČT 2 krásný seriál o naší zemi. Posledně jsme zavzpomínali na Tiské stěny a okolí Hřenska.
Zdroj: Soutok

Listopad 5, 2017

11:14


Jsou to tak asi dva, možná tři roky, co na webu www.melnicek.cz  probíhaly obrovské ,,názorové výměny" ohledně oprav lokální trati mezi Mělníkem a Mšenem. Naprostá většina veřejnosti tehdy podepisovala různé petice za zachování trati a Soutok jako-by dohlížel ve fotografiích nad její rekonstrukcí. Přesto se našlo dost těch, kteří na zmíněném webu proti lokálce vystupovali a přinášeli argumenty, ve kterých bylo řečeno, že rekonstrukce mšenské lokálky je obrovský nesmysl, stejně tak, jako rekonstrukce dalších lokálek, kde se nejezdí.


Prý by se měla lokálka proměnit v cyklostezku, protože jsou navíc všechna nádraží daleko od obcí a autobus dojede až do obce. I to byl jeden z argumentů. A co tedy autobusy? Ale to je zbytečnost. Dnes má každá rodina přece dvě auta, aby si každý mohl dojet do práce, tak opravujme hlavně silnice. A co staří? No tak dobře, tak jim uděláme dopoledne v pracovní dny jednu spoj tam i zpět, aby mohli k lékaři, ale lepší by bylo, kdyby si mladí od práce odskočili a svezli je svými auty. Nákupy? No to snad ne. Každý cestou z práce jede kolem několika supermarketů, ne? Staří? Počkají si, až to mladí přivezou, nebo půjdou do důchoďáku a tam se nají. Co mladí školáci? Kriste, to je pořád otázek. Rodiče je odvezou auty ke škole na parkoviště, ne?


A nemají být v 7.45 ti rodiče spíše v práci ? Každý si to má nějak udělat. No, zkrátka je to scénář, jak z 90. let, kdy vládla  především ODS. Byla to prostě doba, kdy byla veřejná doprava zatracována, pokud si na sebe nevydělala a řešily se jen nejnutnější a rentabilní linky. Pokud chtěl někdo v sobotu někam dopravním prostředkem na Kokořínsko, že třeba vyjde pěšky z obce Chudolazy a skončí někde ve Vojtěchově, tak až do času vzniku autobusů SOK měl smůlu a i ty o víkendech moc nejezdily. Prostě to bez auta  nešlo a bylo takovou módou zajet někam do ráje cyklostezek, sednout na jízdní kolo a zase se k tomu autu okruhem vrátit.

Dnes to zní všechno neuvěřitelně a vidím to právě teď, když čtu, jak se opět všude obnovují a rekonstruují lokálky. Dokonce jsem četl v novinách 5+2 ( jest-li se nepletu), že mezi Neratovicemi a Čelákovicemi přepraví lokálka ( momentálně v rekonstrukci) na 2000 lidí denně. Není to překlep? Znovu se má otevřít prý také lokálka z Čelákovic do Mochova atd. PID se rozjela obrovským způsobem, zkracují se jízdní takty, napřimují tratě a něco velkého se opravdu děje.


Situace je taková zvláštní. Jako-by se nikde nikomu nechtělo nějak do diskusí a jsme asi v očekávání, jaká bude nová vláda a kam to bude směřovat. Je to tak trochu komické. Vždyť politické strany, které se sotva dostaly do parlamentu, protože jich měl již kdekdo dost, dnes káží o ohrožení demokracie. Starostové si myslí, že by jim bývalá společná kandidatura s TOP 09 a KDU-ČSL prospěla, ale nejspíš by je každý viděl, jako slabé spolužáky Miloslava Kalouska, protože politiku dělají především silné osobnosti, a pak teprve strany.

Zkuste to příště, a třeba již bude konečně opravdu méně stran :-). Piráti? Charismatický předseda získal nejvíce hlasů od mládeže a jistě i kvůli své vizáži. No a co? Vizáž a charisma má vždy velký vliv na každou mladou generaci. Kam se chce strana ubírat, tak to zatím nikdo moc neví, ale docela se nabízí zajímavá otázka. Kde se tu strana vzala, kde vzala peníze na kampaň a kdo za nimi vlastně stojí? Což tu nebylo plno jiných stran, které dokonce již ve velké politice třeba i byly? Proč ti neuspěli? Vždyť by se také některé další daly pokládat za rebelující strany Politika je prostě občas zajímavá i pro lidi, kteří se jí většinou nevěnují.


Zatímco se pořád čeká, kam se bude ubírat naše politická scéna, která se nás tak nějak bude samozřejmě dotýkat v podobě zákonů i nápadů, byť si to lidé mnohdy neuvědomují, tak jsem si našel trošku času, zase popojet tak trošku šmahem s knížkou Andreje Babiše.... https://www.anobudelip.cz/file/edee/2017/o-cem-snim-kdyz-nahodou-spim.pdf


Již jste do toho někdo koukali? Tak na jednu stranu to vypadá, jako docela normální vize selského rozumu. To jsem si uvědomil třeba právě v kapitolách věnovaných dopravě, kde železniční koridory a rychlost vlaků zkracují vzdálenosti a takt lokálek i normálních tratí je takovou tou ,, švýcarskou vizí", o které jsem jednou četl, že se ve stejnou dobu a ve stejném bodě setkají vlaky jedoucí všemi směry a trochu to připomíná takové naše pražské metro. No, nevím, ale rád někdy postojím na peróně, pozoruji cvrkot, nebo zajdu na jedno orosené :-)). Ale, vize tam jsou zajímavé a nejen o dopravě. A možná, že i tohle pomohlo Ano ve volbách, protože je za ikonou něco vidět, tedy kus práce.


Kdosi tu knížku nazval čistým populismem. A tady se nabízí otázka. Podaří se již konečně zvrátit to politikaření a přešlapování na místě, a začne se již smysluplně něco budovat?  Je co dohánět vůči sousedům. Kolik bude muset být ještě voleb? Na kolik se budou muset změnit ústavní zákony, aby byla politika pozitivní pro lidi? Kolik se kde platí zbytečných lidí?


Nechme politiku politikou. Pěknou neděli a ačkoliv není zrovna příjemná roční doba i počasí, tak mějme radost třeba i z takových pozitivních zpráv, jako je turistický boom a ožívání lokálek. Mimochodem, žijeme na Mělníku a máme i dokonce výletní loďku pod městem. Co už takhle začít konečně přemýšlet nad těmi středověkými sklepy pod náměstím?

http://mujmelnik.webzdarma.cz/melnicke_podzemi.html

Vypadá to, že v Hoříně nic nevznikne, v Rybářích snad jednou možná něco, v centru....? V každém středověkém městě je hlavní kasičkou podzemí.


Zdroj: Soutok

Listopad 2, 2017

13:25

Milí milovníci knih o Mělníku a patrioti, mám tu dvě dobré zprávy. Sice máme ještě skoro měsíc čas, ale každá reklama s předstihem je občas dobrá. Třeba i proto, že se blíží Vánoce a kniha je vždy dárkem, který potěší.

Nejprve si vás tedy dovolím pozvat na uvedení nové knihy Martina Klihavce a Josefa Kárníka ,, Mělník na starých pohlednicích II", které se bude konat opět v obřadní síni mělnické radnice, kde také proběhne autogramiáda autorů. Akce proběhne ve středu 29. listopadu 2017 v 17 hodin. Druhý díl bude obsahovat dalších zhruba 400 pohlednic, které budou tentokrát více zaměřeny i na čtvrti města a údajně i na textovou část pohledů, aby si čtenář mohl udělat představu i o tehdejší komunikaci mezi lidmi.

Posuňme se časově jen o 24 hodin do 30. listopadu a už tu máme křest 10. čísla populárního vlastivědného sborníku Confluens. Prezentace se uskuteční v prostorách Státního okresního archívu Mělník, ale sborník bude samozřejmě později k dostání v regionálním muzeu, info centru, knize apod.

V prostorách archivu můžete také shlédnout vernisáž výstavy obrazů Aidy Líhové Legnerové, která se uskuteční již 14.11. v 17 hodin. Samotná výstava se koná v termínu od 14. do 18.11. Aida je mimo jiné členkou výtvarné skupiny Skoba.


A o poslední příspěvek jste si vlastně napsali sami. Hodně vás totiž poslední dobou navštěvuje články věnované internetovému rádiu a lze tak usuzovat, že pokud by taková věcička byla za přijatelný peníz, tak by se možná našli zájemci nejen o běžná VKV (FM) rádia, která máte zabudovaná i v mobilních telefonech, ale také o rádia internetová, která mají zcela jiné možnosti.

Můžete na nich poslouchat mnohem širší spektrum hudby, a třeba i jen rockové, nebo popové. Záleží na vkusu. Můžete ovšem poznávat také krásnou etnickou hudbu z Evropy i jiných částí světa, anebo vysílání v češtině třeba pro českou menšinu v Austrálii, v Rumunsku, v Chorvatsku, Slovinsku apod.


Takovým mým prvním přístrojem byl přijímač Sencor SIR 007, který jsem tehdy asi v roce 2013 pořídil za tisíc korun, ale později došlo k poruše softwahre a ačkoliv přístroj hrál, bylo ladění neskutečně zdlouhavé a otravné, jen pro první stanice v seznamu. Dnes jsem ho opět našel, zkouším jej nabít a mám připravené i vlastní foto, ale již nemám na jeho zařazení čas. Snad později. Zatím informace aspoň na adrese...
https://radioprijimace-radiobudiky.heureka.cz/sencor-sir-007/?gclid=CjwKCAjwhOvPBRBxEiwAx2nhLmn9zHn0gsrptJinQOv15TkxWbpIN02qBLqfwl7awZ_aS2hYBYpk2BoCftkQAvD_BwEDnes je ta nabídka pochopitelně zase větší a rádia pro internet i DAB+ i u nás pomalu získávají na popularitě.


Zdroj: Soutok

Říjen 31, 2017

12:30

Milí čtenáři, jsem momentálně v časovém skluzu, ale bylo by chybou si nepřipomenout současnost, protože se děje hodně významných věcí. Vždyť zde máme Halloween, který skutečně i u nás nabývá na atraktivitě. Přijdou známé dušičky, které u nás slavíme, jako Památku zesnulých. O všem jsem zde již psal v článku
http://soutok.blogspot.cz/2014/11/haloween-svatek-svatych-svatek.html , kde najdete i odkazy, které vás více seznámí s těmito svátky.Na tomto odkaze pak máte fotogalerii z loňského Mělníka, kdy bylo večer přece jen na několika místech něco k focení.
http://soutok.blogspot.cz/2016/10/halloween-prave-dnes-v-noci-fotogalerie.html
Letos nic takového na Soutoku zcela určitě nebude, protože mám nějaké pracovní povinnosti, ale ono by se to na druhou stranu třeba i okoukalo. Člověk si musí vše zdůvodnit pozitivně :-).


Nemohu vynechat ani Lysou nad Labem, kde výstaviště začíná žít těmi nejlepšími akcemi roku, alespoň dle mého názoru. Hned na úvod je tu novinka v podobě nejbližšího víkendu, a to výstava Poslední cesta, která je věnována pohřebním službám, ale tu zrovna, jako hit nemyslím :-). Jinak je to do Lysé vlakem jen kousek, za pouhých 24 Kč (PID) a výstavy se pohybují v relaci 60-80 Kč, pokud si ještě pamatuji.

A než se s vámi rozloučím, tak tu mám novinku ,, Písnička pro tento den". Dnes jsem to prvně slyšel a naplnilo mě to takovou pohodou, že vám to rád nabídnu. Ta písnička hlavně může za to, že jsem přece jen ještě dnes napsal článek :-)). Je to z tropů, ale musím se přiznat, že jsem i dnes poslouchal anglickou rockovou stanici EKR a slyšel i několik pozapomenutých, ale krásných věcí.

https://www.youtube.com/watch?v=WrnVV0dEKBU

Poslední cesta...
03.11.2017 - 04.11.2017
Více informací »Kola 2017 a TUNING SHO...
10.11.2017 - 12.11.2017
Více informací »Pivní a vinné slavno...
10.11.2017 - 12.11.2017
Více informací »Rychlá kola 2017...
10.11.2017 - 12.11.2017
Více informací »
Zdroj: Soutok

Říjen 29, 2017

16:19

Pokud patříte mezi čtenáře serveru Mělníček.cz ,( asi každý :-)) , tak jste si možná všimli  zřejmě takové legrácky, kterou tu oprávnění webmástři  Mělníčku natropili. Všechny články v roletě Zprávy, budou po tomto článku zřejmě patřit jenom magazínu Soutok Uznejte, že takovou komickou ojedinělou příležitost, ke které možná dojde ( a kdyby ne, tak co? :-)), by stálo za to docílit. To znamená tedy ještě tento článek o něčem.

Tak ono je pořád o čem. Ten život je pestrý, ač nám přijde mnohdy monotonní. Zrovna včera jsem koukal ( vyjímečně se našel koukatelný pořad) na hr na jeden hodinový pořad z cyklu Divoké Německo, který byl tentokrát věnovaný veškerému dění kolem Bodamského jezera. Sice vám ukáží z vrtulníku města na jeho pobřeží, ale je to hlavně orientováno na přírodu, jako náš seriál, který teď běží každý čtvrtek ve 21.30 na ČT2. Je až neuvěřitelné, co vše může žít vedle sebe. Tolik krásných ptáků, čápi, srny, různé šelmy a vedle toho lidé a moderní sídla.

Ale, to jsem jen tak odbočil. K tomuto článku mě motivoval takový fakt, který často potkává i školáky, kteří se potřebují dostat někam na internát, ale i různé turisty, či návštěvníky. Kalamit přichází ročně celá řada. Jednou to jsou spadané stromy, jindy povodně, sněhové závěje, náledí, náledí na trolejích tramvají i vlaků atd.

A opravdu není auto, nebo autobus ideální dopravní prostředek do takových podmínek. Nikdo nechce uvíznout v mrazu v kolonách, odkud není úniku a tak jednoznačně vítězí vlak, byť má třeba i zpoždění. Jistě si mnozí řeknete, že dnes není problém použít nějaké služby ve svém mobilu, která vám řekne, jaké zpoždění má váš vlak, na který ve stanici čekáte. Tak ano, ale co dále? Co když ještě budete někde několikrát přestupovat? A to už nemusí každý znát. Na to je krásný odkaz .. http://kam.mff.cuni.cz/~babilon/zpmapa


..., který vám ukáže, kde v jakém místě republiky, se zrovna nějaký ten osobní vlak, či rychlík apod. zrovna nachází a kolik minut má zpoždění. Jak vidíte, tak dnes, se to jenom červená díky tomu obrovskému větru, a některé úseky mohou být dočasně uzavřeny, což se všechno na této službě dozvíte.

Internet je zkrátka plný služeb, které každý z nás rád aspoň občas využije, ale nutnost je o nich vědět, vědět, jak se jmenují a kde je najde. Není to tak trochu zase ta závislost na internetu, o které jsem psal v minulém článku :-)? Budou bez něj vůbec další generace umět žít? Již teď si tak s kamarády často říkáme, že žádná jiná generace před námi a ani ta po nás, neprožila za život tolik změn, jako my.

Kdo z těch dvacetiletých ví, že jsme také chodili do nějakých videopůjčoven, abychom si na videorekordérech mohli promítnout filmy? A co to vlastně bylo to DVD, nebo ty kazetové magnetofony :-)?

Zdroj: Soutok
15:20

Byl to takový krásný letní den někdy na přelomu tisíciletí. Přesné datum bych možná ještě našel  v jednom  papírovém fotografickém albu, stejně tak, jako fotografie z toho výletu. Vypravili jsme se tenkrát do Poděbrad, odkud jsme šli podle řeky Labe a podle restaurace Cidlina do nedaleké Libice nad Cidlinou. Bylo takové parné odpoledne, vzduch se tetelil, lidé posedávali venku před restauračními zařízeními u soutoku Labe s Cidlinou a já si pochvaloval, jak dobře jsem udělal, když jsme přeci jen aspoň po sobotním obědě vyrazili vlakem na výlet.

Na kraji obce Libice najdete informační tabule, které vás informují o tom, že zde byl roku 995 vyvražděn rod Slavníkovců a od tohoto data bylo naše území definitivně sjednoceno pod vládou přemyslovských knížat. Malá odbočka vás pak zavede na louku, kde najdete velký dřevěný kříž, půdorys hradiště a sousoší. V tetelícím se vzduchu to byl vskutku impozantní pohled. Atmosféra té historické chvíle s dřevěným křížem, za nímž se na obzoru tvořily od západu husté bouřkové mraky působila dramaticky. Ticho jak před bouří, nebo před středověkou bitvou :-).

V Libici mají před kostelem takovou pěknou stylovou hospůdku, jezdí odtud vlak do Poděbrad, kde můžete přestoupit později na rychlík do Mělníka, a tak se tak také stalo. Jak se blížil Mělník, byla mračna stále hustější a sotva člověk došel domů, tak se venku spustila mela. Elektrický proud několikrát pohasl, až pohasl definitivně a město zahalila tma i naprosté ticho, do kterého se jen tu a tam ozval nějaký ojedinělý hluk. Zapálili jsme tehdy svícen a nějak jsme si začali povídat. Bylo to úplně neuvěřitelné a naplnilo se to, co známe jen z historie a z vyprávění.

Tehdy jsem snad ještě ani internet a PC neměl, ale bylo to zkrátka, jak v časech, o kterých jsme jen slýchávali. Pouze ten, kdo měl nějaké nabité baterie, které mohl vložit třeba do přenosného rozhlasového přijímače, tak mohl zkusit poslouchat rozhlas, pokud mu poslech praskot bouře z reproduktoru neotrávil. Skutečně jsme si tenkrát dlouho povídali a skoro mi bylo líto, když nastala chvíle, že proud opět naběhl a bylo po vyjímečné atmosféře, která patřila svíčkám a petrolejce.

Dnes je vše jinak a stali se z nás závisláci na proudu a na internetu. Někde vypnou proud, jinde vypadává internet a člověk se může rozčilovat, že si nemůže přečíst na netu, co se kde právě děje, co natropila kde větrná smršť apod. Třeba i to, že nemůžete známému poslat urgentně e-mail, nebo vystavit článek na netu :-)). Dokonce jsou chvíle, kdy se zaradujete, že vás se to netýká, protože máte nabité baterie, a pak si uvědomíte, že vám to stejně není nic platné, protože nejde internet, nebo aspoň vypadává. To jsme dopadli,co :-))?

Ale nebojte se, vyhrává ten, kdo si zachová pevné nervy a najde si takovou zábavu, při které se bez elektřiny a internetu obejdete. A pokud již opravdu nemůžete bez toho displeje, či monitoru být, tak pořád ještě můžete aspoň s bateriemi číst něco uloženého offline, snad hrát nějakou hru, a nebo se na to vše fakt vykašlete a zkuste, zda si třeba dokážete ještě povídat s nejbližšími lidmi :-)).

A teď již program RMM na listopad:

Někteří z vás možná zbystří hned při první akci. Stačí na to snad jen kliknout, nebo sem.. http://www.muzeum-melnik.cz/vystavy-a-akce/?ftshow=631#ka631

Zdroj: Soutok

Říjen 28, 2017

17:31

Milí čtenáři, ačkoliv je dnes státní svátek, tak by člověk neřekl, kolik jen jsem dnes potkal na různých místech Mělníka lidí, kteří byli dnes v takovém deštivém počasí v práci. Tak, co si dát tak trošku sluníčka z Řecka? Důvody mám dva. Byl jsem posledně zvědavý, jak se líbila známým hudba z Madagaskaru, a někteří se tak usmáli a řekli : ,, No, docela zajímavý :-). Dobrý.

 Druhý důvod je ten, že v týdnu byly v Cestománii řecké Kyklády a bylo to příšerné. Samé noční kluby podivných lidí, nebo takové ne zrovna pěkné disko. Přitom Řecko má líbivé lidové melodie, které začínají molovým refrénem a přechází do melodických refrénů. Vybral jsem čtyři skladby, ve kterých jsem dbal především na audio, ale pokud budete chtít vidět atmosféru a zpěváky, tak stačí jen přejít na klipové verze.

A vlastně bych měl ještě zavzpomínat několik let nazpět, kdy jsme měli na vinobraní před KD takové dopoledne řecké hudební tvorby.

Ston pirea sine fiase-Poli Panou:
https://www.youtube.com/watch?v=s4p03Pne4vo

Oti ki an po den se xehno- Grigoris Bithikotsis
https://www.youtube.com/watch?v=d4e94KEHl3c

To skalopati sou-Glykeria
https://www.youtube.com/watch?v=ltIFFE5S0aQ

Βίκυ Μοσχολιού - Πάει πάει    Viki Moscholiou-Paei paei./www.youtube.com/watch?v=XC22-4vchCQ
No, a protože už dnes nemám na  psaní webu čas, tak dáme ještě program akcí města Mšena a okolních obcí na zbytek roku:

Kalendář akcí11.09.2017  Sbírkové dny Světlušky04.11.2017  Lobeč - Pivovarské vepřové hody11.11.2017  Lobeč - Svatomartinské posvícení na zámku11.11.2017  Svatomartinský koncert pro Světlušku25.11.2017  Lobeč - Vánoční dílna v pivovaru25.11.2017  Filmový festival zimních sportů25.11.2017  Adventní koncert - Medonosy26.11.2017  Adventní koncert - Mělnické Vtelno26.11.2017  Adventní koncert - Liblice02.12.2017  Kadlín - rozsvícení vánočního stromu a mikulášská nadílka03.12.2017  Adventní koncert - Byšice03.12.2017  Slavnostní rozsvícení vánočního stromu a vánoční jarmark09.12.2017  Vánoční hostina pro zvířátka09.12.2017  Adventní koncert - Chorušice09.12.2017  Adventní koncert - Nebužely13.12.2017  Česko zpívá koledy16.12.2017  Adventní koncert - Lobeč16.12.2017  Adventní koncert - Mšeno17.12.2017  Běh Boudeckou roklí22.12.2017  Prodej vánočních kaprů
Zdroj: Soutok

Říjen 26, 2017

18:21

Tak si v sobotu připomeneme již neuvěřitelné 99. výročí společného samostatného státu Čechů a Slováků, který je sice od 1. ledna 1993 již minulostí, ale jeho význam je tak obrovský, že  ho právem uchováváme, jako státní svátek i nadále. Ostatně, 28. říjen 1918 vyvedl český národ po mnoha staletích z područí Vídně a naše východní sousedy vlastně vyvedl z maďarské poroby.

Ne, nechci zde dnes psát to, co se můžete všude dočíst, co si připomínáme každý rok, a co jsem zde tak nějak zkoušel v minulosti shrnout. Mimochodem, jak se blíží kulaté jubileum, tak se tomu věnuje filmová tvorba i knižní tvorba. Tady bych rád upozornil zejména na skutečné skvělé knižní dílo s názvem První republika, kde najdete opravdu snad každé odvětví lidské činnosti od průmyslu, artefaktů bankovek, přes turistiku, až po hvězdy stříbrného plátna.

Dnes jen připomenu takovou věc. Našemu hospodářství, se dařilo již za Rakouska a Čechy byly průmyslově nejvyspělejším státem celé monarchie, o čemž svědčí již tehdy slušně rozvinutá hustá síť železnic, aerolinek i silnic, kde sen o dálnici spojující Prahu s tehdy naší Podkarpatskou Rusí zničila až příchozí druhá světová válka.

Nelze upřít našemu národu v počátcích samostatné republiky nadšení pro vznik slovanského státu, ale když se podíváme dále v toku času, tak je možná škoda a moc nám to neprospělo, že jsme se odnaučili učit se na základních školách německému jazyku, jakož jazyku, který je v centrální Evropě tak rozvinutý a důležitý. Sice jsme se ke světovým jazykům v posledních letech větší měrou vrátili, ale v kursu je přece jen více angličtina, což  se v těchto státech zase až tak moc nenosí a spíše sousedy potěšíte, když je oslovíte v jejich jazyce.
Nechce se mi zrovna moc pouštět do osobních zkušeností, ale minimálně na tom něco pravdy zákonitě je. K tomu  mě tedy inspirovala včerejší krásná Cestománie po švýcarském Lucernu


A nakonec se dnes ještě tak trochu vrátím k volbám, protože jak vidíte, tak by všichni nejraději vymýšleli nějakou boudu, jak vládnout z opozice. Nebo, jak to dnes hezky napsal jeden čtenář, že ti  co jen tak tak prolezli, tak už zase zvedají křídla k útoku. A bylo by zajímavé, co by všichni ti, co chtějí do opozice říkali, kdyby si ten Babiš z trucu místo ODS vzal k sobě SPD, nebo dokonce ještě .... :-)). Nechtěli jste do vlády, tak si nestěžujte.

Ale, já chci psát o něčem jiném. Vezměte si, jak nás zmátly předvolební výsledky sociálních demokratů. Jest-li jsem v prvním volebním článku psal, že se asi povezou ke dnu, tak ve druhém jsem byl již díky průzkumům opatrnější. A přitom je vlastně nejlepším průzkumem a hlasem lidu internet!!! Ano, tam lidé psali ,, volte SPD, nebo piráty". Tam lidé psali: ,, Sobotko, táhni už někam!" Ale, nikdo z politiků je neposlouchal a možná to nikdo nečetl. Přitom právě na Novinkách si každý politik může udělat obrázek, co si od něj lidé slibují.
A protože momentálně situace jednání o vládě zatím nikam nepokračuje, tak jsem zvědavý, jak budou lidé na to vše reagovat. Hezký blížící se víkend a nezapomeňte na změnu času :-)!
Zdroj: Soutok

Říjen 25, 2017

18:17

Stále se někde něco děje, Teď přeskočím až do soboty 4. listopadu, a pak se vrátím do té poslední říjnové, která bude také státním svátkem. Proč?

Pivní tématika vás čtenáře vždy velmi zajímala, a také je na čase, se zase podívat po dlouhé době na dění do Lobče. Chystají tam totiž vepřové hody, což je pro mě minimálně milá příležitost na článeček :-).


Tak tady je napsáno vše potřebné :
http://www.lobec.cz/pripravovane-akce?veprove_hody_2017

Začíná to zkrátka v poledne a prohlídky pivovaru jsou ve 14.30 a v 17 hodin. Neváhejte a navštivte je. Lobeč dělá dobrá piva, zajímavé speciály, a kdo nikdy nebyl přímo u toho, kde se český národní nápoj přezdívaný zlatavý mok vyrábí, tak o hodně přišel. Zvláště, když jde o pivovar regionální. Byl jsem zde přímo na pivovarské akci dvakrát a vždy byla spokojenost.

Přímo ve Mšeně, se bude tuto sobotu 28.10. konat akce s názvem Běh Debří a program závodů máte přímo zde: http://www.mestomseno.cz/index.php?cmd=page&id=710&lang=cs Začátek v 10 hodin.


A na závěr tu mám takovou zprávu, kterou lze považovat za zajímavost, přišla mi dnes emailem a dala mi vlastně důvod k tomu, abych i dnes něco napsal, byť jsem měl původně v plánu čtení posledního čísla Živé historie. Téma čísla je věnováno dobývání pólů.

Já ten přeposlaný e-mail Společnosti přátel Lužice otisknu v celém znění a myslím, že vůbec nevadí, že se ke mně dostal až dnes a ten seminář není již aktuální, neboť je časově propadlý. Tam je fantastická jiná věc a myslím si, že ji možná především využijí někteří Němci patrioti, kteří v Lužici žijí. Posuďte sami. Stačí jen kliknout na ty odkazy v e-mailu.

Milí přátelé,

jak jsme Vás informovali již dříve, v úterý 24. října od 18:00 (tedy zítra) se v Lužickém semináři uskuteční přednáška Dr. Karin Schöne z technické univerzity Drážďany, nazvaná Online serbsce wuknyć aneb Interaktivní kurz lužické srbštiny.

Připomínáme celou anotaci: 

Začněme otázkou: víte, že existuje nový online kurz lužické srbštiny? Jestliže ne, tak se podívejte sem: bit.ly/2g5in59
Kurz iniciovala Nadace lužickosrbského národa (Załožba za serbski lud) s cílem posílit a rozšířit zastoupení lužické srbštiny v nových médiích a vznikl v roce 2016/2017. Je založen na požadavcích jazykového certifikátu Hornjoserbšćina – Start I a zároveň na průzkumu potřeb cílové skupiny, určen tedy je pro začátečníky a mírně pokročilé. Přednáška po krátkém shrnutí dosavadních výsledků kurzu poskytne náhled do jeho témat a do komiksového příběhu, do kterého je kurz zasazen. Během digitální prohlídky kurzu se posluchači seznámí s různými typy úkolů a her a zároveň s metodickým postupem.

O tom, jak kurz vznikal a jaké jsou jeho ambice a výhledy na rozšíření, nám přijede povědět jedna z jeho autorek: Karin Schöne, Ph.D. z Technické univerzity Drážďany.
Přednáška bude proslovena česky a po jejím skončení jistěže bude prostor pro diskusi.

Myslíte-li to s lužickou srbštinou vážně, přijďte!
Na shledání se těší

Lukáš Novosad a celý tým předsednictva SPL
-- 
Společnost přátel LužiceU Lužického semináře 13, 118 00, Praha 1
www.luzice.cz
Připomínám jen pro ty méně zvídavé, že na sever od Libereckého kraje sice leží Německo, ale zmíněné území se jmenuje Horní a Dolní Lužice, mají tam občas dvojjazyčné nápisy, které nemají nijak moc daleko k našemu jazyku a  jsou nám srozumitelné. Však také území patřilo zejména za vlády Karla IV. k našemu království, a to až do roku 1635.

 Naše příbuzné slovanské jazyky jsou však určitou historickou vazbou dodnes. O tom si však můžete přečíst v šestidílném seriálu, který jsem začal psát 15.2. 2014 ( roleta vpravo) a kde jsou první dva díly věnovány městům Budyšín a Zhořelec. Začátek třetího dílu patří Žitavě a zbytek je Frýdlant, Liberec a Jablonec. V 70. letech 20. století dokonce docházelo k výměnnému pobytu žáků  základních škol a možná je tomu občas tak i dnes.
Zdroj: Soutok

Říjen 24, 2017

16:25

Lysé nad Labem, se schyluje k těm nejlepším výstavám roku a možná stojí za to navštívit hned tu první s názvem Exotika 2017, která se bude konat od 25. do 29.10. Vstupné je  sice 120 Kč, ale jak udává průvodce, tak jde o výstavu, která prý svým rozsahem nemá v Evropě konkurenci: http://www.vll.cz/veletrh-262   Nejde samozřejmě jen o exotické ptactvo, ale najdete zde další exotická zvířata ( plazy,akvarijní ryby, levharta, lvy, opice...), či exotické rostliny apod. To vše ve čtyřech pavilonech a výstava je samozřejmě prodejní.

A pod obrázky najdete, na jaké výstavy, se můžete ještě v listopadu a prosinci těšit.
Exotika 2017...
25.10.2017 - 29.10.2017
Více informací »Poslední cesta...
03.11.2017 - 04.11.2017
Více informací »Kola 2017 a TUNING SHO...
10.11.2017 - 12.11.2017
Více informací »Pivní a vinné slavno...
10.11.2017 - 12.11.2017
Více informací »Rychlá kola 2017...
10.11.2017 - 12.11.2017
Více informací »Chovatel 2017...
17.11.2017 - 19.11.2017
Více informací »Retrogaráž 2017...
25.11.2017 - 25.11.2017
Více informací »Kočky 2017...
25.11.2017 - 26.11.2017
Více informací »Vánoční knižní ve...
01.12.2017 - 03.12.2017
Více informací »Polabské vánoční t...
01.12.2017 - 17.12.2017
Více informací »
Zdroj: Soutok
16:07

V sobotu je kromě státního svátku také Den Středočeského kraje a RMM již tradičně otevře návštěvníkům své expozice za symbolickou cenu 1 Kčs. Přijměte tedy pozvánku muzea a podívejte se, co na vás čeká.
Den Středočeského kraje 2017
sobota 28. 10. 2017, 9:00 – 17:00 hodin
Již tradičně Regionální muzeum Mělník na Den Středočeského kraje 28. 10. otevře své expozice a výstavy za symbolické vstupné 1,- Kč. Navštívit můžete dlouhodobou výstavu Z historie malé železnice s jezdícím vláčkem a dílnou ze stavebnice Merkur, expozici historických kočárků a dobových hraček nebo stálou expozici regionální historie a přírody a vinařství. Ve velkém sále je k vidění výstava Kyberprostor včera a dnes.
 Nejenom děti ocení tvořivou dílničku „Domeček“, která bude probíhat přímo na výstavě kartonových modelů mladého mělnického modeláře Marka Suchého „Markův svět zpět“ v 10:00 a 14.00 hodin. V muzejní kavárně, kde můžete příjemně posedět, zavoní chryzantémy. Od 14:30 Jaroslav Hobík a jeho hosté popovídají o starých ovocných odrůdách. Posluchači si mohou přinést vlastní jablko pro určení odrůdy. Součástí budou ukázky podzimní vazby – „chryzantémy po našem“. Od 17:00 pak v kavárně proběhne přednáška Miroslava Líra věnovaná významné osobnosti náboženských a kulturních dějin raného novověku „Svatý Ignác z Loyoly a jeho doba“.


Zdroj: Soutok

Říjen 22, 2017

16:58

Libovický kříž pod Vrátenskou horou.

Na Vrátenskou horu jezdím i z nostalgických důvodů. Jednak se odtud mohu podívat prakticky do všech míst, které mi nějakým způsobem něco říkají, byl jsem u jejího slavnostního otevření dne 28.10.1999 a nesčetněkrát jsem i z ochozu rozhledny, ale obvykle od její paty s kamarády vysílal vysílačkou, které se říká občanská radiostanice a jejíž boom skončil po přelomu tisíciletí.

Dnes mi tuto zábavu nahradilo rádio v mobilním telefonu, nebo přímo radiopřijímač a specializoval jsem se na rekreační poslech běžného VKV pásma (FM) , a od prosince 2015 i DABu +.

 Příjem DABu má navíc tu výhodu, že během výletu se nijak nezdržujete nějakým pomalým laděním stanic na pásmu s natáčením do požadovaných směrů a jejich identifikací, ale v otevřeném prostranství vysunete pouze  vertikálně prutovou anténu a zmáčknete tlačítko scan, čímž se vám podle momentálních podmínek nahraje do paměti rádia seznam stanic, které můžete podle podmínek případně i čistě a bez šumu poslouchat, pokud je na to dost silný signál. Buď tam signál je, nebo není, a nebo vypadává zvuk.

 Znáte to z dnešní televize, kde to občas začne kostičkovat a vypadává obraz i zvuk.Je to naprosto stejný princip. Zachytíte vysílač a načte se vám třeba 14 programů.  Všesměrová anténa, kterou prut ( teleskop) je, může samozřejmě na vyvýšeném místě na speciálním rádiu zachytit více vysílačů a případně i vzdálenějších.

 Jsou však lidé, kteří se tomu věnují vážně, mají na svém pozemku i směrové antény pro bývalý příjem třetího televizního pásma a ti pak jsou schopní v podmínkách docílit i mimořádných vzdáleností. Nebaví je poslouchat vždy stoprocentní  příjem internetových stanic, a tak si hrají z DAB+ a FM, zvlášťe, když bydlí na vhodném místě s rozhledem do kraje a bez překážek.


Významná památka z roku 1833.
Místo vyjadřující úzké spolunažívání české a německé komunity.


Takovou zajímavostí je, že pásmo DAB+ ( 174 - 230 MHz) nemá při běžných podmínkách takové šíření, jako běžné FM ( 87.5 - 108 MHz) a úlovky vysílačů na něm jsou vzáčnější. Na druhou stranu je pro nás dálkaře výhodou, že u nás v ČR to ještě není tak zahlcené našimi stanicemi, jako na FM, Rakousko i Slovensko například začínají a Německo prožívá obrovský boom.

Byl jsem tedy zvědavý, zda i na vzdálenější kótě, ale s vyšší nadmořskou výškou ulovím bavorské vysílače, které jinak velmi často zachytím nedaleko kostelíčka na Chloumečku, či u Strážnice, ale jinde ( s vyjímkou Řípu a Vehlovic) zatím tedy ne. Zkusil jsem to tedy v samotném ochozu rozhledny ve výši 25 metrů nad zemí  a zdařilo se, ačkoliv jsem měl nad sebou les telefonních antén.


Multiplex https://de.wikipedia.org/wiki/Liste_der_DAB-Sender_in_Deutschland   bavorského rozhlasu 11D ( pravděpodobně Hoher Bogen) šel stabilně a občas se dařilo naladit i přehrát ve směru výhledu k Řípu i  10B z kopce Ochsenkopf, což je takový regionální DAB vysílač pro takzvané Horní Franky.

 Z Mělníka je to na Ochsenkopf úctyhodných 196 km, odtud ještě dále a kopec se proslavil už v dobách totality, kdy mnoho mělnických domácností ve čtvrtích Vehlovice, Mlazice ( na kopci), Chloumek, nebo Slovany, ale i na výhledových místech centra občas na prvním televizním pásmu tento vysílač přijímalo. ( seriál o rádiu v listopadu 2011)


Dnes tedy Ochsenkopf šíří i vysílání DAB+ . Byl jsem zvědavý, jak dopadnu pod rozhlednou. Zeleň a terenní  překážky, se tu totiž uplatňují ještě více, než u FM. Když jsem došel na parkoviště, tak bylo po všem a já si uvědomil, že tu překáží ve směru les. Z minulosti však vím, že ještě o něco níže je už terén otevřenější a bavorský FM tu občas chodí, ale je to přece jen klasické FM.

A zadařilo se díky podmínkám neuvěřitelným způsobem. Jak vidíte na některých obrázcích, tak se podařilo dokonce zachytit regionální multiplex 8C, což je vysílač Dillberg pro Střední Franky, který je z Vrátenky vzdálený 267 km.( stanice Galaxy Mittelfra na spodním obrázku , nebo Rock Antene 8C na obrázku o něco výše). Jistě jste si všimli, že každý multiplex bývá vysílán zhruba ze čtyř vysílačů a ptáte se, jak tedy mohu vědět, který vysílač poslouchám?


To už je praxe. V pásmu FM je každá jednotlivá stanice šířena z konkretního vysílače na konkretním kmitočtu. Pokud tedy ulovíte nějakou dálku v pásmu FM a seznámíte se tím s vysílačem, odkud je stanice šířena, pak je více než jisté, že odtud půjde i DAB+. Je navíc dost nepravděpodobné, že by sem šel signál z nějaké městské věže v Norimberku, nebo neznámého menšího kopečku. Jde vždy o vyhlášené kopce.A nakonec ještě přece jen něco k právě uplynulým volbám.
Užil jsem si je. Se zájmem jsem sledoval boj TOP 09 v boji o pětiprocentní hranici, která v úvodu začínala na 3,5 procentech a nakonec ještě předběhla na kvalifikační hranici i starosty. Ukázalo se, že osobnost Karla Schwarzenberga má zkrátka v Praze zvuk a TOP 09 vyhrála i všude v zahraničí, kde volili naši voliči.

Mimochodem, vzpomeňte si na článek Soutoku ... http://soutok.blogspot.cz/2013/09/proc-vlastne-maji-volit-i-cesi-v.html
... kde jsem nadzvedl několik lidí, ale jak vidíte, tak se ukázalo, že mohou volit Češi v zahraničí úplně jinak, než ti, kteří zde žijí.

Pád ČSSD byl očekávaný, ale předvolební výsledky byly v tomto přece jen zavádějící, když ji dávaly druhé místo. Málokterý pracující člověk z tržního hospodářství vydrží poslouchat řeči o zvedání platů státním zaměstnancům a důchodcům. či další blbosti. Včera jsem snad prvně viděl zastrčeného Sobotku vzadu. To jim také nikdy nedošlo :-).

Výsledek ODS není zase až tak velkým překvapením a je ukázkou toho, co dokáže udělat obměna tváří, trochu jiný druh projevů a umírněnější napadání favorita voleb, čímž se hlavně odrovnala ČSSD. Vrátili se jim voliči od TOP 09 a možná i někdo z ANO, protože jde přece jen o druh voličů, kteří patří spolu s komunisty k takzvaným skalním příznivcům, kteří nepatří k těm tápajícím v programech stran a hledajících rozhodnutí.

U komunistů možná hraje trochu roli stárnutí populace i určitá neaktivita. Tou naopak hýřili piráti, částečně starostové, ale pro nás je samozřejmě mnohem důležitější ( díky počtu mandátů a třetí pozici), jakou úlohu budou vůbec hrát. Totéž platí i o SPD, která se netají tím, že by ráda ze svého programu něco splnila, což bude podle jejího předsedy možné jen tehdy, pokud bude ve vládě.

Kam a s kým půjde Ano je také otázkou, byť existuje kniha, kde je jakási programová vize napsána.
Tak co, dal vám tento příspěvek něco ?  Myslím si, že nedal a možná i papouškuje to, čím se teď žije ve zpravodajské ČT 24 apod.,ale, věřte mi, že i určitým nepatrným zájmem o politické dění, se dá třeba i jen občas také bavit a někdo tím prostě teď tak trochu žije, což je i můj případ :-).

 Vždyť i naši radní politici jsou také v této hře, která se přece jen v podobě zákonů bude každého z nás dotýkat. Budou to oni, kdo bude významně rozhodovat o našem životním prostředí a blízkém okolí. Tak tolik na závěr právě uplynulých voleb, které pro nás, jako pro voliče momentálně skončily, ale ta atmosféra a četná vyjednávání, stejně tak jako další kroky dějin, tak to vše pokračuje.
Zdroj: Soutok
13:36


Dnes je tomu přesně týden, co jsme si užili takový krásný víkend babího léta. Soutok navštívil tehdy Vrátenskou horu ( minulý článek), ale zastavil se také pro turistickou vizitku v místním info centru v budově radnice a především navštívil významné zrekonstruované údolí Debř, které je branou Mšena do CHKO Kokořínska - Máchův kraj. Vždyť jsem tu od oslav 650 let města Mšena v červnu nebyl.


Každou chvíli očekávám zprávu, že již bylo Mšeno alespoň částečně zařazeno do PID a také jsem zde již o tom psal. Následující odkaz není na článek Soutoku, který zde také vznikl, ale města Mšena. Týká se právě integrace do PID, která nyní na podzim probíhá.

http://www.mestomseno.cz/index.php?cmd=page-single&type=102&action=2&news_id=1432


Co znamená integrace dopravy na Mšensku pro občany Mělníka a dalších přilehlých obcí ? Tak samozřejmě, že se nabízí možnost levnějšího cestování které může využít každý. Pokud máte například potřebu někam dojíždět do zaměstnání, nebo do školy, tak jistě víte, jak moc je ,, příjemné" jezdit někam autem v mlze, nebo v závějích.

 Také turistický ruch po sloučení dvou CHKO ( Kokořínsko a Máchův kraj) nabyl na významu. Do Mšena vyrazí další spoje, z nichž důležitá je především přímá spoj z Prahy a možná i pro nás zde v Mělníku, se nabízí otázka, zda se nám aspoň občas pro zpestření nevyplatí si vyrazit do Mšena i jinam lokálkou.


Vždyť taková krásná procházka po Cinibulkově stezce, zakončená posezením v jednom z asi tří zdejších pohostinství  ( obvykle U Zlatého lva) a romantickou projížďkou po lokálce není vůbec k zahození. A vězte, že možností k turistice je tu mnohem více a nejen ze Mšena.

 Psal jsem tu třeba o procházce kolem Skalského potoka ze zastávky Trnová k nádraží Bezděz, odkud se například můžete vrátit třeba vlakem přes Mladou Boleslav, nebo můžete v závěru změnit turistickou značku a od Suchého mlýna přes Nosálov a Lobeč opět dospět třeba až do Mšena. Dalšími možnostmi jsou návraty přes Doksy a městečko Dubá, nebo přes Českou Lípu s případnou projížďkou lokálkou přes Litoměřice, ale to je již pro opravdové dobrodruhy cestovatele.


Mšenští si dali v poslední době, se svojí chloubou, kterou přilehlý lesopark Debř je, opravdu hodně práce. Kromě toho dnes již není potřeba chodit do obce Romanov po silnici ze mšenské části Podolec, ale staré kamenné schody z údolí Debř vás vyvedou nejprve přes pole k bývalé hříbárně, kde je dnes pěkná restaurace s rozhledem, a pak k důležitým turistickým místům v katastru Romanova.

 A není divu, vždyť dnešní město Mšeno budí již skutečně občas na návštěvníka dojem, že je někde v lázních, za což může nejen hojně navštěvované údolí i samotná Cinibulkova stezka, ale také krásné samotné hlavní náměstí před zmíněnou restaurací i radnicí zdobené krásnou kašnou a zelení s lavičkami. Kolorit místa dokreslují ještě návštěvníci zdejší vyhlášené cukrárny, důchodci z barevného a trochu extravagantního moderního domu seniorů, a konečně v pěkném počasí i návštěvníci restaurace u stolků venku.


Mšeno má před sebou díky integrované dopravě, radním a několika zájmovým oddílům jistě zajímavou a doufejme i skvělou budoucnost, kterou mu samozřejmě přejeme. Vždyť jde o část okresu, která je i pro nás zajímavá, a tak nás musí prosperita nedalekého Mšenska těšit.

Aktualizace 23.10. v 16.40: Železniční trati jsou již integrovány!
https://pid.cz/trvale_zmeny/trvale-zmeny-v-rijnu-2017/
Mělník-Mšeno, 38 minut, 24 Kč
Mělník-Všetaty-Mladá Boleslav, 61 min., 32 Kč
Mělník-Mšeno-Mladá Boleslav, 91 min, 40 Kč

Mělník je v zóně číslo 4, Kanina5, Mšeno 6 a Mladá Boleslav 7.Zdroj: Soutok

Říjen 19, 2017

16:59

Milí čtenáři, již zítra půjdeme k volebním urnám a určitě si mnozí nenecháme ujít sobotní odpolední volební  televizní speciál ( od 13.30), abychom viděli, jak si vedou naši favorité, a jaká je nálada v politických stranách. Vypadá to, že by se to mohlo vyvíjet dobře :-).

Jenže, nejsou jen volby a mám tu krásnou pozvánku z RMM, která nás všechny zve v sobotu 21. října v 10 hodin do Hradska k požární nádrži, kde je sraz účastníků komentované prohlídky o středověkém hradišti Hradsko. Pokud to náhodou nevíte. tak právě toto místo bývá, jako jedno z mnoha ztotožňováno se slavným hradištěm Canburg, kde se místní úspěšně vzepřeli roku 805 vojskům římského císaře tehdy ještě Franské říše Karla Velikého.

 https://cs.wikipedia.org/wiki/Fransk%C3%A1_%C5%99%C3%AD%C5%A1e

O hradišti se můžete něco také dočíst na níže uvedených odkazech. Věřím však, že zkrátka komentovaná prohlídka je jistě zcela jiný level a určitě krásný originální zážitek

http://www.rozhlas.cz/planetarium/tajemnamista/_zprava/hradsko-patrani-po-canburgu--722353

https://stelweb.asu.cas.cz/~slechta/vypravy/2001canburg/canburg.html


Na Mšensku jsem byl již právě uplynulou neděli, která přímo vybízela aspoň k výletu do nedalekých končin. V tomto článku, se s vámi podělím aspoň o nějaké obrázky z Vrátenské hory. Šťastnou ruku, pěkný víkend a lepší vyhlídky do budoucna :-)!Zdroj: Soutok

Říjen 17, 2017

08:57
Mělník – Regionální muzeum na náměstí Míru hostí v sobotu 28. října Den středočeského kraje.
Kategorie: Zpravodajství
08:54
Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.
Kategorie: Zpravodajství