Tip: Nevíte kam večer vyrazit? Náš Průvodce Vám poradí!

Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.

Zpravodajství

Srpen 26, 2023

19:38

 


Když se zeptáte někoho aspoň trošku znalého historie na to, kdy bylo založeno město Mělník,  tak se dozvíte, že město svoji zakládací listinu nemá. Za město je Mělník považovaný od roku 1274 ( 25.11.), kdy král Přemysl Otakar II. udělil Mělníku právo výnosu z labského obchodu. Vedle Karla IV., který nechal na Mělník dovézt z burgundského kraje vinnou révu je tak Přemysl Otakar II. dalším významným panovníkem našeho města.
Ačkoliv oba panovníky dělí  historicky 100 let a měli dle výzkumu historiků poněkud odlišnou povahu, tak oba z nich povznesli jméno českého království v středověké Evropě a významně rozšířili jeho území i vliv. Bohužel, zatímco Karel IV. skonal pokojně  ve své domovině, tak Přemysl byl  v bitvě na Moravském poli zavražděn. Netrvalo dlouho a vznikla celá řada verzí, podle kterých byl český král zrazen i snad i zbytečně zabit, ale to ponechám historikům. Ostatně, stačí nahlédnout do ...
https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_na_Moravsk%C3%A9m_poli


Soutok do těchto pro nás neslavných končin zavítal v roce 2017 a nebýt smutné bitvy, tak tu našel docela pěknou  poklidnou krajinu s výhledy na Malé Karpaty.
https://soutok.blogspot.com/2017/07/melnik-vdeci-za-povyseni-na-mesto-krali.html

Dnes jsem si na celou událost hned z několika důvodů vzpomněl a jsme opět u té reklamy. Vždyť už i letos jsem pomýšlel na cyklistickou návštěvu takzvané moravské Amazonie, o které se zrovna dnes v televizi mluvilo v souvislosti s tím, že možná příští rok to bude naše nejnovější CHKO.
O moravské Amazonii najdete na netu celou řadu článků a jistě jde o oblast přírodně zajímavou, ale také nadměrnou cykloturistikou ohroženou. Řada těch článků je orientována čistě na toto území,  kam dojedete z Břeclavi za pouhou hodinku ( k soutoku), čímž je vlastně výletní jízda za takové 2.5 hodiny odbyta.
 Osobně se mi však zdá, že určitou výzvou je okruh čítající přes 70 km, jehož dvě určité části již znám. Nu, co naděláte ? Už je tu zase kolotoč pracovních dní a se srpnem vždy odejde i skvělá jízdenka na léto. Navíc potřebujete před takovou akcí dobré zdraví a něco mít na jízdním kole odjeto, což už  se v jistých letech nedá ani dlouhodobě plánovat.
https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sveta/soutok-dyje-morava-moravska-amazonie-trojmezi.A170926_220635_kolem-sveta_hig


Vraťme se však na Mělník a k mé oblíbené větě : ,,Vše souvisí se vším." Právě dnes zapadá slunce  při pohledu od mělnického zámku za horou Říp. Jak jen to vše v dnešním článku do sebe zapadá a vzájemně ladí. Následující třetí a čtvrtý odkaz vás dovede nejen k přirozené fotografii romantických západů slunce z naši slavné vyhlídky, ale ještě se i dozvíte, kdy nám to slunce kde za jakým kopcem zapadne. Prostě si můžete tak trošku zahrát na Kelty tak, jako my v roce 2019 nedaleko Litoměřic. To jsou ty první dva odkazy z uvedených čtyř.
https://soutok.blogspot.com/2019/10/melnik-je-branou-do-polabi-porta.html

https://soutok.blogspot.com/2019/10/od-tri-krizu-nad-porta-bohemica-pres.html

https://soutok.blogspot.com/2022/07/takove-krasne-bylo-ceske-svycarsko.html
https://soutok.blogspot.com/2020/06/melnicke-zapady-slunce-kdyz-slunce.html

Pohodový poslední srpnový víkend !


Zdroj: Soutok
12:27

 


Milí čtenáři, tak trošku jsem se na tento víkend zabýval myšlenkou  ohledně jednoho relativně dálkového výletu, ale jak už jsem tu psal, tak když celý týden vstáváte brzy do opravdu horkých letních dní, meteorologové vás na víkend straší  předpovědí a věk se již také ozývá, tak asi není od věci i jenom tak relativně odpočívat.
Mám tady z RMM opět krásnou nabídku akcí i výstav a vězte, že mi dělá radost o nich i jenom číst. Ostatně, ve chvíli, kdy píši tuto nabídku, tak ani sám ještě nemám ponětí o tom, jaká je například místní  nabídka DED. Na druhou stranu si všímám, jak nám opět Lhotka nabízí  kvalitní kulturu a uvědomuji si přitom tu sportovní i kulturní pestrost života kolem nás, který nás obklopuje, a kterou ani nedokáže každý docenit. Zanechme však filosofie a přejděme k článku paní Kristýny Frelichové.

RMM - Kašpárku hraj!, Výstava hub, Balada pro banditu - pozvánka září

Vážení a milí návštěvníci a příznivci mělnického muzea,
prázdniny se pomalu chýlí ke konci, ale léto v muzeu ještě zdaleka nekončí!

 

Přemýšlíte, kam vzít děti na konci prázdnin? Ve čtvrtek 31. 8. od 10:00 se koná Doprovodný program k výstavě Kašpárku hraj!
Kratičká pohádka otevře na výstavu vrátka. Rodinná divadélka si prohlédneme, u stínohry se zasmějeme. Muzejní dílnička bude plná loutek a zabaví vás i hrací koutek. Kašpárek osobně se na Vás těší!

 

V pátek 1. 9. od 19:00 si nenechte ujít divadelní představení pod širým nebem na hřišti ve Lhotce Balada pro banditu. Vstupenky jsou v předprodeji v pokladně muzea, ve skalním obydlí i na místě.

Ve středu 6. 9. od 17:00 do 20:00 h. odpoví na Vaše dotazy mykolog Jaroslav Malý na tradiční Výstavě hub!

Dny evropského kulturního dědictví nabídnou bohatý program o víkendech 9.-10. a 16.-17. 9. 

Muzeum zpřístupní své expozice za symbolické vstupné 1,- Kč. V sobotu 9. 9. v 10:00 můžete navštívit další kostýmovanou prohlídku expozice historických kočárků.

V kavárně Vás od 5. 9. potěší výstava fotografií Ladislava Záruby Obloha, malířka pomíjivé krásy nad posvátnou horou Říp.

 

Rodinnou loutkovou výstavu s hernou a soutěží Kašpárku hraj! můžete navštívit do 17. 9. ve velkém sále. V malém sále se stanete Detektivem v přírodě až do 29. 10.

Připomínáme, že již tuto sobotu 26. 8. se na Vás těšíme na Dni s řemesly ve skalním obydlí ve Lhotce.

 

Přeji Vám pohodové letní dny a těším se na setkání v muzeu!

Kristýna Frelichová, DiS. 

PR a propagace 

 

Regionální muzeum Mělník, p. o.
Středočeského kraje 

nám. Míru 54, 276 01 Mělník 

T: 315 630 923, M: 728 620 651 

www.muzeum-melnik.cz

Ani se nechce věřit, že příští víkend již patří měsíci září.  Přívorský park u Košáteckého potoka znáte především díky osobní akci Soutoku, kterou jsem nazval ,, Po stopách vladyky Beše." Krásný park však bude již poněkolikáté také dějištěm stále slavnější rytířské bitvy s dlouhým programem. Více na ...https://bitva-privory.webnode.cz/informace-pro-divaky/

Pohodový víkend !Zdroj: Soutok

Srpen 22, 2023

18:18

 


Následující pozvánka na víkend je tu jenom díky tomu, že jsem se zcela náhodně potkal s člověkem, který mi dal motiv. Tedy, žádná periodická akce a o reklamě někde na bilboardu nevím, protože v těchto horkých dnech  patřím spíše mezi velkou početnou skupinu obyvatel, která moc nikam nevychází, když nemusí.
KČT Trilobit Barrandov vznikl až roku 2006 a již podle sídla klubu vás asi ani nepřekvapí, že jeho časté organizované vycházky vedou do míst, kde teče hlavně řeka Berounka, ale třeba také Vltava, nebo Sázava. Ostatně, klub si při svých  masových výletech tak trochu ve svých názvech akcí ty řeky přivlastnil, byť je otázkou, na kolik vedou plánované trasy v jejich blízkosti. 
https://sites.google.com/a/trilobitbarrandov.eu/trilobit-barrandov/v%C3%ADt%C3%A1me-v%C3%A1s-na-str%C3%A1nk%C3%A1ch-k%C4%8Dt-trilobitu-barrandov

Nyní tedy zavítá v sobotu  26.8. k nám na Mělnicko, aby jako pomyslně uspořádal masovou akci v blízkosti řeky Labe, ale ve skutečnosti to bude poněkud jinak. Start tří nejdelších tras, které půjdou dlouho spolu začíná na mělnickém vlakovém nádraží a trasy vedou vlastně v opačném pořadí, než se chodí Mělnický hrozen.
To znamená, že povedou do polí za čtvrtí Blata směrem na Hleďsebe, aby se u skalního bytu ve Lhotce zakously do Kokořínského dolu, který je vlastně hlavní páteří celé akce. Akce má pro každou trasu zobrazenou mapu :
https://sites.google.com/a/trilobitbarrandov.eu/trilobit-barrandov/trasy-%C4%8Dty%C5%99i-%C5%99eky

Dvě nejkratší trasy začínají na nádraží ve Mšeně. Cíl všech tras je v restauraci U Zlatého lva ve Mšeně. Účastníci samozřejmě zaplatí startovné a v cíli obdrží originální diplom akce.

Hned tradičně poslední neděli v srpnu 27.8.2023, se jde již 46. ročník Mšenské padesátky. Tady snad není třeba ani nic dodávat. Všechny trasy pěší i cyklistické najdete i s mapami na .....
https://www.mestomseno.cz/informace-pro-turisty/msenska-50/

Neděle je sice pro dálkovou masovou turistiku trošku zvláštní termín, ale ve Mšeně je to tradice.
Turisté sice nejsou žádná ořezávátka, ale i tak je třeba si vybrat trasu, na kterou člověk stačí a je třeba mít na paměti, že v horku je vše únavnější, než jindy. Dodržujte pitný režim, vezměte si na cestu hodně tekutin a nezapomeňte i na opalovací krém zejména na nekryté části těla, repelent a pokrývku hlavy.Pro doplnění tu mám akci RMM prakticky ze stejných končin. Více najdete na ....

https://www.muzeum-melnik.cz/akce-a-vystavy/den-s-remesly-ve-skalnim-obydli-ve-lhotce-1138_732cs.html

Pohodový zbytek týdne a snad nejlépe aspoň poklidný blížící se víkend.

Zdroj: Soutok

Srpen 20, 2023

09:26

 


Mnoho  obyvatel z České republiky, ale i ze zahraničí přijede aspoň jednou za život k nám na Mělník, aby se podívali na soutok dvou největších českých řek a bájnou horu Říp. Mnoho Mělničanů zase bylo aspoň jednou za život u toho našeho nejzdobnějšího pramene, který patří právě našemu veletoku jménem Labe.
Labe je se svojí celkovou délkou 1 150 km  ( dole wikipedie uvádí 1 094 km) třetí nejdelší řekou Střední Evropy.
https://www.treking.cz/cestovani/nejdelsi-reky-evropy.htm

https://cs.wikipedia.org/wiki/Labe

Pokud se nějaká řeka stéká s jinou řekou, tak obvykle pokračuje název té řeky, která urazila na místo soutoku delší vzdálenost, ale u nás pod Mělníkem máme takovou  unikátní vyjímku. Přesto, že tu má Vltava délku 430 km a Labe má za sebou jenom 250 km toku, tak se dále řeka jmenuje Labe.

Pro svůj bohatý lodní provoz je řeka každých 100 metrů po svém levém břehu značena tabulkami s kilometráží. Ta je pro  hodnoty celého kilometru a půlek značena  plným číslem ( 838, 841.5 ...), a pro zbylé hodnoty slouží jednoduchá černá číslovka v bílém poli (  například číslo 2 znamená 200 metrů, nebo 6 zase 600 metrů.  Kilometráž se v průběhu let také několikrát měnila.  Ale, jenom tady na webu Soutoku jsem těch článků o Labi napsal již dost a dokonce jsme se podívali i k prameni Vltavy, který prý podle posledních zpráv už zase není tak pěkný, jako v čase, kdy tu byl Soutok. Připomeňme si tedy aspoň tyto čtyři články, kde se dozvíte četná zajímavá data a podíváte se i na prameny našich dvou největších řek..

https://soutok.blogspot.com/2012/01/o-labi-povodnich.html

https://soutok.blogspot.com/2012/02/o-labi-povodnich-2.html

https://soutok.blogspot.com/2016/02/vite-kde-je-labe-v-cechach-nejsirsi.html

https://soutok.blogspot.com/2015/01/zijete-na-melniku-jiste-jste-jiz-vazili.html


Pokud tedy patříte k lidem, kteří dokáží sejít z našeho malebného kopečku dolů k řece na procházku, tak je docela možné, že vás také při pohledu na kilometráž u řeky i na kolem případné plující tlačáky a výletní lodi jistě napadlo, že by to mohlo být zajímavé aspoň na skok zavítat do míst, kde tento veletok končí svoji pouť.
Mně se to stalo během života hned několikrát, ale vždy přišlo něco, co to takzvaně zastínilo, nebo prostě  někam odválo. Vždyť není žádným tajemstvím, že lidská mysl neustále těká od nějakých podnětů k jiným a někdy vše zastíní i snazší, nebo snad populárnější cíle., a leckdy hraje i velkou roli cosi, co nazýváme předsudkem.
Vždyť, když mi Martin Klihavec napsal, že jeho rozhodnutí jet na několik dnů k Severnímu moři leckoho udivovalo, tak mě to zase až tak neudivilo. Máme tu přece léto, období dovolených a cestovní kanceláře lákají potenciální klienty do zcela jiných destinací. Navíc máme ten německý a potažmo i polský sever již z dob socialismu tak nějak spjatý s poměrně studenou mořskou vodou Baltu a věčnými větry. Aspoň to tak říkali ti, kteří tam byli a můžeme jim věřit, protože na obrázcích z těchto pláží nikdy nechyběla plátěná přístřeší právě kvůli větru.

Lidé si také často myslí, že jen stačí dojet do Hamburku, kde se mohou podívat na neskutečný kontrast ve velikosti lodí říčních a lodí plujících po moři, ale to je jen půlka koncertu. Ostatně, dával jsem tu dříve odkazy na tlačný remorkér Rio 2 s naší posádkou, který občas neplul jen do Magdeburku, nebo po německých kanálech, ale také právě do Hamburku, kde v místech, kde už téměř začíná estuár obvykle nabral v cestě severním ramenem řeky zpětný kurz do  jižního labského ramene, odkud dále zajížděl do doků na vykládku.
Estuár je tedy úsek řeky, kde se náhle z 500 metrů rozšíří řeka na 2 km, aby se po zbylých 100 km svého toku rozšířila v závěrečném úseku až na  maximální šíři cca 18 km, kdy řeka zaniká v moři. Po estuáru již opravdu plují gigantické mořské lodi.
Pokud máte aspoň trošku rádi heraldiku a erby měst, tak jste si u pramene řeky Labe v Krkonoších jistě všimli posledního 26. znaku vlevo, který se dobře pamatuje a patří městečku Cuxhaven. Je na něm přesně ten maják, který máte na třetím obrázku v detailu. Právě tam končí řeka Labe, která  837,5 km odtud přibírá pod Mělníkem vody nejdelší české řeky Vltavy. Maják stojí na břehu a v řece se nachází výrazná bójka.
Martina pak zaujaly třeba takové informace, jako je výskyt tuleňů v řece, nebo jej na místě uchvátil rozdíl mezi přílivem a odlivem, který je ještě ve 100 km vzdáleném Hamburku kolem 3.5 metrů . Tady musím zavzpomínat na vzkazy kapitána Batisty z internetové lodi Rio 2, který nejednou při proplouvání pod hamburskými mosty musel v čase s těmito slapovými jevy počítat a diváky na skutečnost upozornil.
Ostatně, jak již v nějakém článku píši, tak někde na severu Německa mají turistickou atrakci, kde se v určitých časech vydávají jen v holínkách za odlivu na blízký ostrov, odkud se již zpět pro nedostatek času vrací lodí. K tomu slouží předpovědní  tabulka na stránkách atrakce, která udává časy a výšku hladiny.

Jinak jsem si nemohl při pohledu do mapy výše nepovšimnout, že tu je ještě několik ostrovů v čele s vzdálenějším ostrovem Helgoland a místo, kam Labe ještě s několika řekami vtéká nese název Německá zátoka ( Deutsche Bucht) s hloubkou až 56 metrů.
https://de.wikipedia.org/wiki/Deutsche_Bucht

Cuxhaven má 48 tisíc obyvatel a oproti  dvoumilionovému Hamburku je jistě nejen příjemnějším místem k pobytu. Navíc jsem se dozvěděl, že se tu dá prý ubytování pořídit levněji, než třeba leckde u nás. Martinovi se dovolená vydařila, podíval se i po Hamburku a mně osobně leccos připomněl.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Cuxhaven

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hamburk

Jsou místa, kam nás to až tak moc možná netáhne a přitom mají něco do sebe. Takové vodopády na Bílé Opavě v Jeseníkách mají  co do krásy opravdu hodně do sebe a přesto je fajn, když můžete jindy říci, že jste byli třeba v nejzápadnějším  bodě republiky, byť jdete jenom několik kilometrů po nějaké polní cestě místy i otevřeným terénem, kde ani neobdivujete skály.
A tak je to s lecčíms. Cestovka vás zve na Kanárské ostrovy, či na Kypr a přitom si leckdo pochvaluje i návštěvu Banátu u  našich krajanů, kam snad jinak jezdí jenom jedna cestovní kancelář. Ale, mezi námi jsou občas i tací dobrodruzi, kteří jedou autem i třeba přes tisíc kilometrů.

Dnes jsme měli takový horký den, kdy to dle mého mínění i vzhledem k svému věku na nějaký venkovní pobyt někde  zrovna  nebylo, a tak mi materiál na článek v oblíbeném téma přišel celkem vhod. 
Cestování je dnes obrovský fenomén neskutečných možností, což si uvědomujeme nejvíce právě o dovolených. Vždyť celá řada lidí svěří své osudy do rukou cestovních společností a další užijí širokou škálu individuálního cestování. Proslulé jsou dnes například doslova automobilové výlety do Chorvatska, kdy se i několik příbuzensky spjatých rodin a kamarádů domluví na společné cestě k Jadranu a zážitek z hromadného společného silničního putování třeba i třemi auty vypadá někdy silnější, než samotný pobyt :-). Stačí, když mezi ně někdo vjede a ztratí kontakt na vedoucí vůz.
Tito lidé mnohdy ani nemají tušení,( a také snad i proč ?), že například také jezdí i nějaký autovlak, který vám do Chorvatska vaše auta i s vámi přes noc doveze, aby jste se vyspali a měli svá autíčka k disposici. Pak je dnes populární také cestování autem s přívěsem, na motocyklech, nebo i méně nákladné, ale  nikoliv méně dobrodružné cestování na jízdním kole, či dokonce pěšky. Vynechal jsem vodáctví, kdy se dnes řada starších vodáků směje, že mládež poplatná mainstreamu, se stahuje na Vltavu k Vyššímu  Brodu, dělá z ní Václavské náměstí, ale aspoň je na jiných krásných řekách od těchto některých pochybných a neukázněných  rádoby vodáků prý klid.
Zapomenout však nesmím ani na někdy opomíjenou hromadnou dopravu, která je dnes někde úplně jinde, než třeba před 10, či dvaceti lety. Vždyť tu mám někde záběry z autobusového nádraží Praha- Florenc, které dnes patří právě především dálkovým individuálním cestám do zahraničí.

Takové autobusové spojení mezi Prahou a  Hamburkem již není záležitostí jednoho spoje denně, ale je mnohem častější, než do některých našich obcí. Třeba takové spojení Flixbusem, který vás odveze večer ve 21.40 z Prahy a v Hamburku jste ráno v 6.45 hodin nevypadá přes léto a dlouhý bílý den vůbec špatně..
https://shop.flixbus.cz/search?departureCity=40de1ad1-8646-11e6-9066-549f350fcb0c&arrivalCity=40d91e53-8646-11e6-9066-549f350fcb0c&route=Praha-Hamburk&rideDate=26.08.2023&adult=1&_locale=cs&features%5Bfeature.enable_distribusion%5D=1&features%5Bfeature.train_cities_only%5D=0&features%5Bfeature.webc_search_station_suggestions_enabled%5D=0&features%5Bfeature.darken_page%5D=1&atb_pdid=9574fcc3-b35d-48fc-99f7-53f38d06b749&_sp=2c306580-7721-4d63-bc24-bb5b1d6a048c&_spnuid=b0c82fe4-bc71-4a18-9d4e-87813152da23

Na cenu jízdného moc koukat nemůžete, protože ta se podle různých kritérií mění. To ostatně mnozí známe již z dnešního cestování vlaky, kdy spoj ve 4 hodiny ráno bude jistě lacinější, než ta v 6 hodin, nebo v 7.30. Tady navíc stačí být mezi cestujícími, kteří elektronicky obsadí poslední místa a již je to ještě levnější. O jaké rozdíly jde, tak to nejlépe spatříte na samotném webu, ale některá spoj vás přijde o dost levněji, než jiná a může se to lišit i podle dne a ročního období.
Mám rád  zejména vlaky, kterými je opravdu pohodlné cestování, ale letos to cestování nějak nechápu a jsem rád, že takovou cestu minimálně letos ani neplánuji. Na jednu stranu je tu docela pěkná jízdenka Včasná jízdenka  Evropa Německo , kde vám jako příklad  cesty do Hamburku nabízí spoj vlakem EC 178 za konkurenčně velmi schopný peníz. Pozor !! Zase jen lákadlo, protože v kolonce ceník se píše, že aktuální cenu, se dozvíte v okamžiku nákupu :-).
https://www.cd.cz/typy-jizdenek/mezinarodni-jizdenky/-26754/

... ale pak zjistíte, že zase máme část cesty mezi Ústím nad Labem a Drážďany autobusem ( výluka) :-) a vůbec nějak nevidím přímé spoje, které kdysi  ještě nedávno asi 2x denně jezdily. Prostě musíte v Berlíně přesednout. Já tam v rychlosti žádné přímé spojení v současnosti tedy neobjevil.

Ovšem, to vše vás doveze pouze do Hamburku, kde vás čeká další etapa cesty. Naštěstí není autobusové nádraží Flixbusu daleko od hlavního nádraží DB, a tak by celkem neměl být problém se dostat včas do samotného Cuxhavenu.
Není snad ani potřebná nějaká zvláštní znalost jazyka, aby si člověk tady vše nevyhledal .....
https://www.bahn.de/angebot

Jak můžete vidět .... 
https://reiseauskunft.bahn.de/bin/query.exe/dn?start=1&existOptimizePrice=1&REQ0JourneyStopsS0A=1&S=Hamburg+Hbf&REQ0JourneyStopsSID=A%3D1%40O%3DHamburg+Hbf%40X%3D10006909%40Y%3D53552733%40U%3D80%40L%3D008002549%40B%3D1%40p%3D1692217174%40&REQ0JourneyStopsZ0A=1&Z=Cuxhaven&REQ0JourneyStopsZID=A%3D1%40O%3DCuxhaven%40X%3D8703428%40Y%3D53860901%40U%3D80%40L%3D008001352%40B%3D1%40p%3D1692217174%40&date=Sa.%2C+26.08.2023&time=06%3A00&timesel=depart&returnDate=&returnTime=&auskunft_travelers_number=1&tariffTravellerType.1=E&tariffTravellerReductionClass.1=0&tariffClass=2&optimize=0&externRequest=yes&HWAI=JS%21js%3Dyes%21ajax%3Dyes%21#hfsseq1|h5.0110937.1692517270

..., tak je tam docela pěkné spojení. Připusťme, že se po příjezdu musíme trošku rozkoukat, nebo bude i nějaké zpoždění, a tak pojedeme až spojí v 7.53 linky S3 za 25 euro.  Zde je nutno připomenout, že v případě vážného zájmu není jistě od věci se informovat, zda i zde není nějaká výhodnější celodenní regionální jízdenka.
Jinak si všimněte, jak to mají Němci krásně graficky propracované. Z Hbf to zrovna přímo do Cuxhavenu jezdí pouze vyjímečně a linka RE5 začíná až o 11 km dále ve čtvrti Harburg, proto to přesedání v Buxtehude. Tam máte čas 4 minuty na přesednutí a jistě to plánovač zařídil tak, aby se chodilo co nejméně pěšky. Navíc je fantastické, jak cestující v Německu přesně ví, na jakou kolej mu vlak přijede.
A teď mi mimochodem někdo řekněte, jak je možné, že to někde jde a jinde celá desetiletí ne ? Ne, není to pro mě žádná novinka, ale vždy se těmto věcem prostě divím.

Jak tedy vidíte ....
https://reiseauskunft.bahn.de/bin/query.exe/dn?start=1&existOptimizePrice=1&REQ0JourneyStopsS0A=1&S=Hamburg+Hbf&REQ0JourneyStopsSID=A%3D1%40O%3DHamburg+Hbf%40X%3D10006909%40Y%3D53552733%40U%3D80%40L%3D008002549%40B%3D1%40p%3D1692217174%40&REQ0JourneyStopsZ0A=1&Z=Cuxhaven&REQ0JourneyStopsZID=A%3D1%40O%3DCuxhaven%40X%3D8703428%40Y%3D53860901%40U%3D80%40L%3D008001352%40B%3D1%40p%3D1692217174%40&date=Sa.%2C+26.08.2023&time=06%3A00&timesel=depart&returnDate=&returnTime=&auskunft_travelers_number=1&tariffTravellerType.1=E&tariffTravellerReductionClass.1=0&tariffClass=2&optimize=0&externRequest=yes&HWAI=JS%21js%3Dyes%21ajax%3Dyes%21#hfsseq1|h5.0110937.1692517270

(nutno ještě kliknout na details einblenden vybraného spoje)
..., tak v 9.50 jste v Cuxhavenu. To mi přijde tak, jako asi momentálně nejlepší čas pro příjezd. Pěšky vás pak čeká do cíle asi 1h 15 minut. Čili jste možná na poledne na místě.
Když zvážíte, že jste 1.45 hodin ( 100 km) od Hamburku, tak je myslím dost času, se tu trochu procourat, vrátit se do velkého města, mrknout na noční odjezdy Flixbusu a třeba si tu ještě zajít trošku k řece. Ovšem, nesmí být horko.
Jak tedy vidíte, tak i takový můj  opravdu delší oblíbený odskok by snad minimálně teoreticky šel a nevyšlo by to relativně nějak draho, ale osobně se domnívám, že to je pro lidi mého věku spíše nápad do penze, kdy už vás neomezuje nějaká únava a pracovní týden. Je to marné, ale v mladších letech má člověk opravdu více energie.

A to je z tohoto víkendu zřejmě vše. Mám teď ještě nějaký víkendový nápad. Ani nechci hádat, nebo dohledávat, zda není na spodním snímku náhodou místní radnice a o něco výše jedna vyhlášená ulice.
Mějte se pěkně a užívejte zbytek neděle !
Martinovi děkuji za materiály do článku i za určité oživení dávné myšlenky. Jak sami vidíte, tak na dopravním poli, se situace neustále zlepšuje a je to tedy vlastně mnohdy o určitých mantinelech každého jedince, které se přeci jen v průběhu života mění. 
Vždyť  ne pokaždé se nám chce jet třeba i do velké blízké a známé Prahy a naopak nám imponuje chvíle, kdy odjede lokálka, zůstaneme sami kdesi v krásné přírodě v dohledu lesa a těšíme se na kus pěkné turistiky :-). Přitom některá místa pro někoho určitou výzvou jsou .


Zdroj: Soutok

Srpen 17, 2023

21:23,,Čas letí jako bláznivý, já nechytím ho ani vy ".... zpívá Karel Gott v písni Muzika z roku 1984, a musíme si přiznat, že už nám srpen vstupuje do poslední dekády. Počasí si s námi  přitom letos opravdu zahrává a myslím, že je momentálně i obtížné  plánovat venkovní aktivity, protože horké tropické dny střídá v podvečer počasí tak strašidelné, že nikdo nikde pořádně neví, co to kde udělá.
Nicméně se kvůli počasí různé programy i aktivity nezastaví a nezbývá, než popřát organizátorům, hudebníkům i potenciálním divákům, aby bylo to počasí nejhůře nějak přijatelné. Festival Country Lhotka se rok od roku stává populárnějším a nepříznivé počasí by jistě nikoho nepotěšilo. A na koho se můžete těšit ?

Country Lhotka 2023
Stále populárnější country festival
19.8.2023 sobota
Lhotka u Mělníka - hřiště
Vstupné 200 Kč
Děti do 150 cm ZDARMA
PROGRAM
16:00 Poutníci
18:00 Madalen
20:00 Jablkoň
22:00 Devítka

Možná si dnes někteří zejména  mladí lidé myslí, že je country hudbou tak nejspíše pro seniory, a že správná hudba má být pořádným decibelovým nářezem, ale vězte, že takové posezeníčko s partnerkou při zlatavém moku a melodické hudbě dokáže mnohdy pěkně potěšit a rozhodně je tu prostor i pro konverzaci.
Pokud však  country vyloženě nesnášíte, nebo vám je muzika určitým způsobem nějak volná, tak vás třeba osloví Srpnový trh zvířat v Lysé nad Labem, kam je z Mělníka díky jízdenkám PID velmi pěkné a rychlé spojení. Není vyloženě nutné si nějaké to zvířátko kupovat, když by to pro něj měla být spíše tragédie, a pro vás jen nutná povinnost starostí o něj, ale dá se říci, že tento druh výstav obvykle potěší všechny generace a nám dospělým dopřává i příjemné osvěžení u stánků s občerstvením, případně s nějakým kulturním programem.
Mimochodem, bývám svědkem, kdy malé děti tahají na obojku morčátko, nebo kočičku a není to podobná radostná podívaná stejně tak, jako když se lidé začnou shánět po pěkném kocourkovi s krásným obojkem, kterého jenom tak pustí na ulici, kde ho v lepším případě může někdo odcizit a v horším ho přejede auto, nebo třeba i zakousne pes. Jako kdyby někteří lidé neměli dost rozumu, nebo ten vztah zase tak neprožívali.
Nedomyšlené je i nechávání otevřených oken, když taková kočka zahlédne nějakého brouka, nebo letícího ptáčka.

Sraz motocyklů československé výroby ve Mšeně jsem tu již také několikrát propagoval. Více informací, se dozví zájemce na .....
https://www.veterankalendar.cz/index.php?id=5&id_p=7844

Termín ?  Také sobota 19.8. 2023.
Mimochodem, četl jsem nedávno článek, kde motocyklista někde kdesi za horizontem zabil dítě. Autor do nadpisu článku ještě napsal, že motocyklista nic neporušil. Bylo až k nevíře, kolik lidí by ho zprostilo viny a obžalovalo by starou babku, byť motocyklista údajně prý za horizontem přecházející osoby viděl a chtěl je objet. Vůbec málokdo připustil, že také existuje nějaká dopravní vyhláška, kde je třeba i povolená nejvyšší rychlost, a jak se má řidič na nepřehledném místě a u překážek chovat.
Doslova nesnáším cyklisty, kteří už zapomněli, že mají jízdní kola také zvonek a dovolí si chodce v těsné blízkosti na cestičce objet. Vůbec jim nedochází, že se chodec může začít něčemu na cestě vyhýbat, nebo jen prostě při chůzi přemýšlí a může vybočit náhle ze směru, nebo se ohlížet zpět. Jako kdyby se dnes začalo přemýšlet nějak jinak a hlavně tak, jak mi to zrovna vyhovuje, aniž bychom hodnotili jiné úhly pohledu na věc.
Pak se někdo lekne a ostatní se diví, že nešel pořád rovně, ale zastavil se.
https://www.novinky.cz/clanek/krimi-motorkare-stihaji-za-smrt-ditete-i-kdyz-predpisy-neporusil-40440740


Kudlanka nábožná je tvor, se kterým se denně  u nás setkávají snad jenom chovatelé, a také je to jediný druh kudlanek, který je rozšířený na našem území. Přitom se u nás objevil nejprve v nejteplejších místech na jihu Moravy, a až s oteplováním klima ve 21. století, se postupně rozšířil zejména severozápadním směrem do Polabí. Navíc se však dočtete, že byla objevena i v Krkonoších.
Obvykle má zelenou barvu, ale vzácně se objevují i jedinci v jiných barvách.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kudlanka_n%C3%A1bo%C5%BEn%C3%A1

Jak už to tak bývá, tak vždy když se setkám s něčím, co mě v danou chvíli nějak zaujme, tak se vrhnu na internet a pátrám po informacích. Přitom mě vždy fascinuje, jak kouzelný a bohatý je svět kolem nás. O kudlankách je toho na internetu tolik, že ani nemá význam dávat nějaké odkazy. Přitom je to velmi zajímavý tvor, který prý pozná i svého chovatele, a pokud si budete prohlížet bohatou fotogalerii různých druhů žijících po celém světě, tak jistě budete nad různými bizarními tvary a zbarvením žasnout.

Pokud vás zajímají různá data ( velikost, věk dožití ....) ..., tak se také můžete dostat na stránku, která vám představí největší představitele hmyzu.
https://optolov.ru/cs/balkon-i-lodzhiya/samyi-bolshoi-bogomol-samye-bolshie-nasekomye-10-foto.html

A zase budete možná žasnout, co vše nás obklopuje. Navíc mi to připomíná různé dokumentární programy specializovaných televizních kanálů, kde je však časnost upoutávek  na různá témata tak velká, že  vás často sledování vybraného dokumentu otráví a přepnete na jiný kanál.

V našem světě není nic natrvalo. Klima se otepluje a my si pomalu zvykáme na fakt, že tak, jako se již někde u nás daří pod modrou oblohou i subtropickému ovoci, tak se musíme mít i  stále více na pozoru při různých setkáních s různými zástupci z velké říše hmyzu.
Pohodový víkend !

 

Zdroj: Soutok

Srpen 13, 2023

19:01

 


Přátelé,  každý jsme jiný. Pro někoho je úplně nemyslitelné, aby si přečetl nějaký časopis, nebo dokonce knížku, natož někde něco napsal.  Dnes už navíc v jistém smyslu nepotřebujete ani vydat nějaké větší úsilí, pokud chcete jen něco někde vidět a nechystáte se tam jet osobně podívat. Máme tu prostě fenomén jménem internet, kde se bez nějaké větší námahy můžeme probírat i elektronickou sbírkou nějakých fotografií, nebo pohledů.
Nicméně, bylo tu  určité období, kdy tento fenomén nebyl a poštovní přenos všelijakých pohledů probíhal v mnohem větším mezinárodním měřítku než v současnosti. Dnes leckteré pohledy ani poštovní razítko nevidí a putují přímo z prodejního místa do našich sbírek.

Přesto existuje ještě minimálně jedno takové odvětví, kde dává určitý smysl aspoň občas něco zkusit, a po případném úspěchu prožijete takovou další špetku radosti, kterých je v životě zapotřebí celá řada. Kdo se neumí na něco těšit a radovat i z maličkostí, tak je mrzutý.
Toto malé potěšení, se mezi radioamatéry nazývá QSL lístek a není to nic jiného, než potvrzení o navázaném spojení, nebo o zachycení nějaké vzdálené rozhlasové stanice, či případně ulovení nějakého vzdáleného multiplexu. Je tu však takový malý problém. Ne v každé redakci sídlí lidé, kteří vůbec chápou o co pisateli, nebo žadateli vůbec jde a týká se to především pásma DAB+, ale i částečně FM, protože nezasvěcený člověk nemůže vědět, kdy je v jakém kmitočtovém pásmu určitá vzdálenost k příjemci již vzácností, která probíhá někdy opravdu vzácně a jindy třeba i jen jednou za život.

V červenci jsem tu napsal takový cestovatelský článek o výletu do Znojma i na Pálavu, jehož součástí bylo i ulovení chorvatského multiplexu na kanálu 8C ze druhého nižšího vrcholu Pálavy.
http://soutok.blogspot.com/2023/07/ve-meste-ktere-ma-cosi-spolecne-s.html

Je sice pravdou, že v dobách, kdy jsem ještě  aktivně navštěvoval diskusní fórum na stránkách ....
https://digital.rozhlas.cz/zapojte-se-do-diskuse-8212947

...., tak jsme se mnozí shodli na tom, že kromě spolkových zemí Německa s vámi  obvykle nikdo nekomunikuje, ale ono je to potřeba tu a tam zkusit.

Protože jinak diskusi sleduji, tak se zdá, že jsem v pásmu DAB+ asi první, kdo to zkusil a kdo v Chorvatsku uspěl . Sice mi potvrzení přišlo prvně elektronicky v příloze a musel jsem si jej vytisknout, ale i tak je to radost. Vzdálenost asi 372 km, což je v tomto pásmu pěkné a signál vlastně těsně minul Alpy. Pokud se vám nepozdává ta rozporná kilometrická vzdálenost, tak to nyní osvítím.
Existují německé  zájmové stránky, kde se majitel dozví, jaké multiplexy, se dají v pravděpodobném pořadí v daném navoleném místě ulovit. Běžnému vlastníkovi je jedno, z jakého multiplexu mu co hraje a ani rádio vám to nepoví. To vám napíše pouze číslo kanálu a provozovatele multiplexu, nikoliv vysílač.
 Ti největší fajnšmekři mají pro úplně přesné zjištění doplňkovou techniku, která zadá i identifikační číslo vysílače, ale běžně postačuje pravděpodobná a počítačem vyhodnocená pravděpodobnost. Obvykle nejsou tyto vysílače od sebe dále nežli 50 km, což je téměř zanedbatelné. V tomto případě si prostě OIV dosadil sám od sebe jeden ze čtyř multiplexů kanálu 8C. I tak to radost a určitý úspěch při určité trpělivosti i dávce štěstí je.
Nu, a protože bydlím na Mělníku, a také mám radost, když někde nějaký tým, nebo jedinec z Mělníka nějak uspěje, tak jsem se rozhodl, že se s vámi o ten úspěch také podělím :-).

A podělím se s vámi i o další věc. Prohlížel jsem si knižní tituly a považte, jakou knížku jsem tam našel. Ostatně, není žádným tajemstvím, že už jsem ve věkové kategorii, kdy mi mnoho lidí říká : ,, Ty už to nějak dáš :-)." Mno, hlavně aby humor vydržel.
Ale, opravdu jsem potkal několik lidí, kteří najednou nevěděli, co s volným časem a říkali mi : ,, Buď rád, že ještě někam musíš chodit." Kdyby četli, tak bych jim asi musel doporučit výše uvedenou knihu. Já ji sice nemám, ale autorka  si vzala  důležité téma. Z obsahu jsem vyčetl, že by se třeba lidé mohli věnovat geocachingu, křížovkám a spoustě jiných věcí.
Opravdu jsme tak rozmanitá společnost, že někdo se i nadále vzdělává a třeba i jezdí ještě do škol pro seniory, jiní se baví drobnými radostmi, a pak je tu skupina, kterou nějak nic nebaví. Býti v poslední skupině si asi nikdo nepřeje, byť se člověk může občas cítit vyhořele.

Je tomu něco málo přes měsíc, co jsem byl na Pálavě a po pádu antény bylo třeba také zjistit, zda je v pořádku, a zda ten kup měl vůbec cenu. Odborníci vám totiž budou tvrdit, že samozřejmě měl, a že je příjem lepší, ale začínám se přiklánět k názoru, že je to především o podmínkách a stabilitě příjmu..
Udělal jsem tedy dnes něco neuvěřitelného. Odepřel jsem si krásný ranní spánek a už v 6.40 hodin jsem jel na Říp, abych se pokusil zachytit takzvané vychvalované přechodné ranní tropo podmínky. Nad ránem totiž mnohdy přichází vzdálené stanice, což platí pro všechna pásma.
A jak jsem tak asi krátce po sedmé ranní přijel do Ctiněvsi, tak jsem byl svědkem krásné události. Jen několik metrů nad mojí hlavou tu létaly balóny s turisty. Nemohl jsem odolat a aspoň mobilním telefonem jsem udělal několik snímků pro potěšení. Jakási paní mě na cestě informovala, že jde snad o nějaké pravidelné lety z letiště v Roudnici nad Labem, protože to tu pozoruje již delší dobu.


Kdykoliv jde člověk někam do kopce, tak potřebuje určitou kázeň. Mysl by tam už chtěla být a člověk je zvědavý, jaké budou příjmové podmínky, a zda se nevylepší i pohledy do dálky, ale chce to vážně kázeň. Stejně je to vše dílo přírody a někdy slovo dříve ani nemusí znamenat lepší.


Jak už to tak poslední dobou bývá, tak v horkých dnech ty dálkové pohledy za moc nestojí. V reálu je to ještě přijatelné, ale na fotografiích nic moc. Měl jsem sebou i normální fotoaparát, kdyby snad vylezlo okolí Klínovce a dokonce i triedr, ale nebyl na nic ani čas, ani podmínky. V 7.45 jsem na Pražské vyhlídce začal s testy, ale podmínky nenadchly nejen mě, ale asi i ostatní příznivce dálkového lovu. Takové ty pulsující podmínky, kdy signál léta od nuly k otevření brány názvu muxu nemá nikdo rád.

Lepší jsou již takové ty stabilnější podmínky, které přichází obvykle s mlhavým podzimem. I tak se tedy povedlo po mnoha měsících  krátce otevřít mux z Bádenska na 9D, ale to je dost ubohý výsledek, když vezmete v úvahu, že jedete až na Říp a v mapě se zobrazoval slibný kanál v západním směru.


Dlouho jsem pobyl na Pražské vyhlídce, kde se ukázalo, že některé signály jsou tak silné, že ani ta směrovka nehraje velkou roli. K mému překvapení tu nechodili téměř do 10 hodin žádní lidé. Viditelnost byla žalostná a o pohledu na pražské památky si občasní turisté mohli nechat jenom zdát.

Pak jsem se přesunul na jednu neoficiální vyhlídku, kde mám obvykle klid a zdálo se, že se atmosféra začala lepšit, ale bylo to dočasné. To se již za mými zády objevilo asi osm lidí z Ukrajiny, což jsem poznal už podle přízvuku. Pán se ptal, zda mi  jejich příchod nevadí a začal se rozplývat nad krásnou krajinou. Mezitím jsem se dozvěděl, že jsou prý přímo z Donbasu a nyní bydlí v České Lípě.
To mi ale řekli až ve chvíli, když jsem jim oznámil, že je Ukrajina veliká země a obvykle potkávám lidi z Podkarpatské Rusi. Všichni se začali na vyhlídce fotit, pak jsem je fotil já jejich mobilem, ale protože šlo o generaci tak 55+  ( 2 muži a 6 žen), tak jsem ani nějak netoužil po fotografii na web. Jo, to tenkrát ty tři mladé Řekyně z Krnova, to jsem si skoro nadával, že jsem je nevyfotil :-).
Hlavně ten pán básnil, jaká je tu krásná země i dobří lidé, a pak jsem se na moji žádost dozvěděl, jak je po jejich slovo nashledanou, ale brzy jsem ty všechny varianty zapomněl. Oni si jsou prostě ty slovanské jazyky podobné, ale to není žádná novinka.

Nemohl jsem samozřejmě vynechat i Roudnickou vyhlídku a po poledni už byly všude mraky lidí. I tak se mi povedlo vyfotit místní svatostánek ( rotundu) bez lidí. Vím, že už jsou tyto snímky místní rotundy a chaty zde na Soutoku ohrané, i když sem jezdím tak po třech měsících, ale když to jsou jediné významné a blízké objekty, které vyjdou na snímku nejlépe.

I tak mi tu pořád něco nesedělo. Už jsem si však zvykl, že se občas najde někde nějaká parta, kdy někdo točí něco kamerou, je tam několik lidí, někteří nezvykle ustrojení  další se třeba opírá o jakési zrcadlo.

Jako poslední jsem navštívil neoficiální vyhlídku jen kousek nad tou Mělnickou vyhlídkou, kam chodím kvůli zachycení polského signálu na 5B z Kladska. Už je to minulost. Nový náš český provozovatel vysílající z Benešova u Prahy asi dvě rocková rádia se na Mělnicku šíří tak silně, že vše překoná a nepomáhá ani směrovka.
Zpátky jsem se vracel opět přes Pražskou vyhlídku, kde je hezčí příroda i méně lidí. Tam si spolu povídala dvě mladá děvčata a po pozdravu jsem byl požádán o posečkání :-) , abych nelezl dole na vyhlídce do záběru. Prý se tam natáčí nějaký historický dokument, a prý jsou z Televize Prima. Tak třeba jednou někdy uvidíme.
To už tak bývá, že když někde parkujete, tak tam stojí ještě někdo jiný. Na tomto autě by nebylo nic zvláštního, kdyby nebylo až z Drážďan, a kdyby reklama nezvala na jakýsi třídenní výlet do Mělníka. Dělal jsem si legraci, že kdyby  mi nestartovalo auto, tak bych na ně počkal :-). Ne, ani bych se tam jistě nevešel, rozhodně bych nečekal a ani to není dobrá legrace, natož v neděli odpoledne :-).

Tak, pokud jste se trošku pobavili a malinko žasnete, co vše může člověk potkat na obyčejném výletu, tak je to správné, a tak to má být :-). Pohodový zbytek neděle a nějak se s tím dalším tropickým srpnovým týdnem poperte. Na konci mám ještě jeden snímek mostu v Klášterní ulici a vypadá to, že to unese již pořádnou zátěž. Ten tu bude asi pěkných několik desetiletí.Zdroj: Soutok

Srpen 12, 2023

Leden 1, 1970

01:00
01:00