Tip: Přehledná a stále aktuální nabídka zaměstnání je dostupná zde.
Zhudebnele leto

Zpravodajství

Červen 24, 2018

14:06

V sobotu 23. června, se uskutečnil již 35. ročník turistického pochodu Mělnický hrozen, který začínal tradičně startem všech tras na mělnickém vlakovém nádraží v době mezi 6.30 - 10.00. Účastníci si mohli vybrat z tras 11 km, 16 km, 23 km, 34 km, 50 km a dvou cyklotras v délce 40 a 70 km.

Pěší trasy tentokrát nevedly do oblasti Kokořínského Dolu, ale na Liběchovsko. Cíl všech tras byl již tradičně v Blatecké hospodě, kterou znají starší generace také pod jménem U Jednoručky.


Prázdniny a dovolené jsou pro někoho obdobím lenošení a koupání, ale pro mě je to poslední 4 roky pobídka, jak si užít během 14 dní různých koutů krásné zpravidla české a moravské přírody ( články zde), především díky levné železniční Jízdence na léto.. To ovšem vyžaduje i určitou fyzickou zdatnost, a tak je Mělnický hrozen takovou dobrou cvičnou průpravou pro nadcházející období.


Zvolil jsem si tak, jako obvykle trasu dlouhou 23 km, protože si myslím, že pro člověka, který nijak pravidelně nechodí je to trasa ideální, která splní svůj účel a nezničí vás. Dalším vedlejším důvodem k rozhodnutí bylo i to, že  se v centru města konal od 14 hodin bluesový festival s mezinárodní účastí.
Chtěl jsem tedy vyrazit na trasu co nejdříve, což se mi celkem povedlo. Vyrazil jsem cca v 8.15 :-).

Na nádraží jsem se dopravil zrovna v době, když sem přijel vlak a vystoupila z něj početná skupina lidí, která se hnala k přihlašovacím stolkům. Mimochodem, v blízkosti celého nádraží nebylo téměř místo pro zaparkování.


Pokud snad někdo neví, jak to úředně vůbec probíhá, tak to trochu popíšu. Při příchodu ke stolkům vyplníte do kartičky své jméno, rok narození a místo bydliště. Jednak je to kvůli statistice pochodu ( nejstarší, nejmladší a nejvzdálenější účastník), a také vám po příchodu do cíle předají kromě odznaku akce ( ten má každý rok jinou barvu, nebo i projde změnou) a oplatky ještě diplom s vašim jménem.

Pak na startu zaplatíte 25 Kč( člen kčt 20 Kč)) dostanete papír s popisem tras, na který obdržíte v kontrolních bodech průchodu milá razítka pořadatelů ( na trase 25 km byla pouze kontrola v Liběchově u autokempu) a na základě takto vyplněného papíru s razítky, pak v cíli obdržíte výše zmíněné artefakty.


Z nádraží jsme tedy všichni rádi vykročili k říčce Pšovce, kde je přece jen příjemně a podle ní jsme šli až ke koupališti, kde se napojíte na zelenou značku vedoucí z centra, která míří podle trati do Liběchova a dále až do Dubé. Pokud jsem první snímky věnoval turistům, tak tento věnuji symbolu mé budoucí dovolené.

Železniční trať pod Mělníkem byla oficiálně otevřena v roce 1874 a číslo na patníku ukazuje, jak daleko jsme od Vídně.Zdejší trať totiž budovala společnost Rakouská severozápadní dráha ....
https://cs.wikipedia.org/wiki/Rakousk%C3%A1_severoz%C3%A1padn%C3%AD_dr%C3%A1ha
Vždyť si letos připomínáme teprve 100. výročí prvního samostatného státu.Do Mlazic jsem dorazil zrovna v době, kdy u zdejší zastávky stál tento vlak.


Když jsem na staré silnici pod Kamenným Šraňkem zaslechl naposled zvuk vlaku, tak mi hlavou problesklo, že by bylo krásné, kdybych měl to štěstí a podařilo se mi vyfotit nějakou pěknou lokomotivu. Vlak se tady řítí obrovskou rychlostí, vadí tu stromy, ale spoušť jsem zmáčkl v pravou chvíli.

Později vás již vede zelená značka ze staré silnice dolů k tůním pod osadou Vehlovice.Jde o velmi hezký romantický kout nedaleko řeky Labe.Nevyfoťte to :-).

Tento romantický rybářský přístřešek se stolky a lavicemi, který je zřejmě i nějakou občerstvovnou, se mi vždy líbil. Vždyť to je to, co tady na webu pořád píši. Mělníku zkrátka chybí  restaurační venkovní posezení u řeky, které mají jiná města. Nejčastěji skloňuji lokalitu Hadík, kde opravdu byla hospoda i přívoz na Oupor, ale samozřejmě, že podobnými místy jsou bývalé staré lázně, kde dnes mají občasné posezení pražští potápěči, nebo zcela nevyužité nábřeží v Rybářích.


Vybral jsem ještě několik romantických záběrů od vody.
Zdejší oblast je vyhledávána rybáři a našel jsem mezi nimi i nějaké známé tváře. A tak mi dovolte i jeden soukromý vzkaz, který si jako bloger mohu dovolit :-).

,, Jak jsme se bavili o tom Iron Maden, o rockové hudbě a o hudbě etnické, tak koukni na tohle a zkus to vydržet, protože v těchto skladbách je to lepší mnohdy trošku dále, než hned na začátku ....

https://www.youtube.com/watch?v=dVwjzA8a3-M

a třeba ještě na tohle...

https://www.youtube.com/watch?v=W3XqUkOioRo&list=RDMMW3XqUkOioRo&index=1

https://www.youtube.com/watch?v=v77vr2PhMZg

No vidíš, kolik tváří hudby je kolem nás a toto je jen zlomek :-) . Ale, jsou tu i seriály o rocku, puncku, Ein Kessel Buntes, San Remu, jen je mezi těmi 1 500 články objevit."


Když jsem zase došel o kus dále, tak tam tahle slečna, nebo snad už mladá paní z Ústí nad Labem sbírala informace o našem milníku. Šla se svým psíkem trasu 35 km, že prý to snad do 18 hodin ujdou :-). Samozřejmě jsem rád podal informace nejen o milníku, ale i o hranici Sudet a Protektorátu. Slíbil jsem, že sem dám fotografii, na které se dotyčná najde, tak takto činím.


Tento sloup připomínající antiku, se mi nikdy neomrzí :-).


Liběchovský kostelíček a jeho okolí. K tomu není co dodat.


Kostelík sv. Ducha a sv. Hrobu je zajímavý i tím, že místo křížku na korouhvičce zde najdete lebku a dvě zkřížené hnáty.Interiér lze spatřit dírou ve dveřích.


Pohled k  liběchovskému zámku a na České Středohoří.


A k nám domů :-). To je 7 km.
Aktualizace popisu obrázku  25.6. v 17.20 : Právě jsem si všiml, že vlevo od mělnické věže směrem dolů, zhruba v místech, kde vlevo vidíme rozšíření Labe, tak tam máme na obzoru vidět část chladící věže a komín Spolany. Vzdušnou čarou je to tedy 15 km. To dnes po svých ujdeme více :-).Následuje několik milých obrázků.


Od kostelíka i z vrchních částí Liběchova lze spatřit již obnažené Čertovy hlavy.


Trasa nás pak vedla na cyklotrasu, která míří polemi do Vehlovic.


Právě tady jsem spatřil první doteky pískovcových skal.


Koně patří do přírody a jsou milým pohlazením na cestě, jako ostatně všechna zvířátka. V těchto místech mi dělala společnost dvojice postarších seniorů až od Dvora Králové ( 108 km od Mělníka) a až budu později vyprávět o bloudění, tak to je ten první případ. Teď vidím, že bylo třeba, se nějak dostat tam k tomu vodojemu za koněmi :-).Říká se tam tuším Ostrý roh a je to za mlazickou částí řečenou V Kroupovci. Od krásného křížku jsme šli část cesty po vlastním značení.Blata a slunečnice. Mělnická Blata oddělena závorami od města byla vždy něčím, co není ani ryba, ani rak. Ani město, ani vesnice. Prostě předměstí :-). Díky polím s obilím, slunečnicemi a vlčími máky za posledními staveními měla vždy své kouzlo.

Dvakrát jsem po cestě bloudil. Vždy jsme se nějak s někým zakecali a najednou cesta nikam nevedla. To se mi povedlo u Vehlovic, a pak s těmito lidmi u vysílačky :-).


Poslední zvířátka dne.


A jsme v cíli. Podle nařízení EU jsou teď takové divné zákony o tom, že by záběr neměl mířit bez svolení foceného přímo na obličej, ale je to hrozný paskvil, se kterým si nikdo neví rady, jak to má vlastně chápat a za jaké situace. Snažím se tedy fotit lidi tak nějak z profilu, protože jinak by se muselo fotografování osob pro celý internet zcela zakázat, a dokonce  i focení na akcích.


Bylo včera vidět daleko, tak jsem přidal ještě několik záběrů od zámku. Sice pěkné, ale Krušné hory i větrné elektrárny na úpatí Kletečné vidět nebyly. Také tu jsou někde články o dálkových rozhledech z našeho města.

Tím tedy končím dnešní první článek a jdu ještě na ten festival Taste of Italy. Tedy, neumím chodit do minulosti. Myslím to tak, že jdu o něm vytvořit článek a snad ho sem ještě dnes dám.

Hezký zbytek neděle !Zdroj: Soutok

Červen 22, 2018

19:16

Je tomu téměř přesně rok, co jsme mnozí v určitém úžasu stáli na náměstí Míru a poslouchali jsme hudbu, která má jedno obrovské kouzlo. Když se do ní totiž zaposloucháte a splynete s ní i hudebníky na pódiu do bluesového rytmu, tak je z toho zážitek, ke kterému lze slovy jen těžko něco dodat. Loni nesl festival jméno Taste of New Orleans

http://www.melnikdnes.cz/kalendar-akci/18535-festival-taste-of-new-orleans-melnik-melnik/

Letos tu máme festival s názvem Taste of Italy, na který se chystá po loňském úspěchu a velmi kladných recenzí  ještě více lidí. S návštěvností si může ještě pohrát počasí, které nemá podle předpovědi být akci zrovna nakloněno, ale doufejme, že to nebude tak zlé.

Pokud máte zájem, se dozvědět o akci a o hudebnících něco podrobnějšího, tak máme krásný článek zde ...

https://melnicko.cz/melnickym-namesti-zazni-tentokrat-italske-blues/

Nezapomeňte, že festival začíná v sobotu 23. června ve 14 hodin.


Není tak daleko doba, kdy jsem tu vychvaloval festival folku, country a bluesgrassu na mšenském koupališti, a současně jsem kritizoval dopravní spojení zpět z akce k nám na Mělník za pomoci hromadného prostředku veřejné dopravy. Dle tvrzení některých  návštěvníků této akce jde prý opravdu o hodnotný zážitek.

Dnes tedy lze říci, že se spojením můžeme být již spokojení. Poslední spoj do Mělníka již neodjíždí  po 18. hodině, ale ve 20.29 s příjezdem do Mělníka ve 21.07. To samozřejmě vyhovuje návštěvníkům ze vzdálenějších míst, kteří mají rádi dobrou hudbu, pohodu i zlatavý mok, a je to i dobrá reklama pro festival, který začíná v 15 hodin.

Co se naopak zrovna moc nepovedlo, tak to je fakt,, že akce Plovárna 2018 i festival Taste of Italy probíhají ve stejnou dobu, což samozřejmě trochu mrzí ty, kteří by rádi navštívili obě akce a je jedno, zda jsou ze Mšena, nebo z Mělníka.


Nakonec ještě připomínám Mělnický hrozen, který pěší turisty tentokrát nezavede do Kokořínského Dolu, ale do údolí Liběchovky. Na start, se můžete vypravit mezi 6.30 až 10. hodinou na nádraží ČD, kde zaplatíte startovné a obdržíte instrukce. Více na .....

https://kct-vht-melnik.webnode.cz/news/melnicky-hrozen-23-cervna-2018/

A co si dáme na závěr ? 

https://www.youtube.com/watch?v=aBOVMWDTfDU

Že to znáte z televize ( reklama) ? To jsou náhody. Dal jsem to tu někdy v březnu- květnu do nějakého článku, jako vykopávku a oni to najednou dají do televize :-).


Zdroj: Soutok

Červen 17, 2018

17:14

Už to tak v životě chodí, že když něco vidíme prvně, tak jsme nadšení a těšíme se na další ročník. Časem se nám to trochu okouká, a pak si řekneme, že se také nic nestane, když občas vynecháme, ale je pěkné, že tu možnost přijít máme vždy a navíc můžeme být znovu naladěni na tu správnou notu pocitů z akce.

Jubilejní akce oslovují lidi diváky o to více, že si říkají : ,, Tentokrát je to jubilejní, tak bychom tam případně minimálně chvíli mohli být." Nebylo mým úmyslem být na  25. ročníku této akce jenom chvíli, ale už to tak chodí, že když jdete ten den někam do práce, tak vám stojí  osobní aktivity a nutnosti, které jste museli odložit, a které vám  někdy spolknou minimálně část naplánované zábavy.

 A tak jsem dorazil na padesátku, jako takovou oficiálně, až na start finále mužů, byť jsem byl na náměstí již v 16.45. ( Minulý dnešní článek) . Ve velké fotogalerii tedy uvidíte několik fotek z finále mužů, výběr fotek z prakticky celého slavnostního vyhlašování výsledků a nakonec i jednu fotku Brutusů, když už nepřály podmínky focení z větší dálky a tribuna byla v obležení.

Myslím, že je naprosto zbytečné, abych fotky z akce nějak komentoval. Kdo chodíte na MJ 50 častěji, tak vám jsou určitě některé obličeje i některá jména povědomá, protože se jedná často o dlouhodobé borce, což platí i u žen. Navíc vše podstatné najdete na webu

http://www.bezky.cz/

Snad jen musím říci, že všechny ty účastníky, za to, jaký musí podat výkon upřimně obdivuji, vítězům gratuluji a v neposlední řadě patří poklona pořadatelům, týmu, který to tady už těch neuvěřitelných 25 let naprosto skvělým moderátorským výkonem vede, a díky kterému je to celých těch 25 let takové skvělé, i když člověk přijde třeba jen občas, a třeba jen na chvíli :-). Buďme rádi, že tu máme takovou akci, která přináší vždy nové neopakovatelné okamžiky, ač je obsah hry jinak stejný, jak to ostatně u sportu a her bývá.

Přeji vám hezký zbytek neděle, úspěšné vykročení do dalšího týdne a nezapomeňte, že i příští  a již poslední předprázdninový víkend je plný akcí. Mělnický hrozen, bluesový festival na náměstí Míru a mšenskou Plovárnu 2018 jsem již zmínil v článku ....

http://soutok.blogspot.com/2018/06/nejvetsimi-hity-nadchazejiciho-vikendu.htmlZdroj: Soutok
15:52Na začátku byla kritická myšlenka, že Mělník je přece významné královské středověké město poblíž Prahy, jezdí sem plno turistů a přesto zde nedokážeme s vyjímkou historické studny nabídnout veřejnosti krásné a bohaté historické sklepy tak, jako to dokáží četná jiná historická města v ČR, kde je středověké podzemí nejhlavnější turistickou památkou města, a také ovšem důležitou pokladnicí výtěžku z turistického ruchu.
Odpověď z řad těch nejpovolanějších často zněla, že jde o objekty, které jsou od sebe oddělené různými příčkami, mají své soukromé vlastníky, kteří prý nemají žádný zájem dát třeba jen část prostor k disposici turistickému ruchu, nebo dokonce nějakým výzkumům podzemí.
Ona je to odpověď velmi laciná a ukazuje se, že to tak vůbec není. Kronikář města a předseda MOOS Martin Klihavec oslovil již loni na podzim první vlastníky, zda by na jeden den byli ochotní otevřít pro veřejnost své sklepy a setkal se s pochopením.
 Troufám si odhadnout, že se dnes nacházíme v pozici, kdy si občané města stále více a více uvědomují, že Mělník má skutečně i pod povrchem něco krásného, co ještě více upevňuje naši sounáležitost s tímto městem a samotní majitelé jsou pyšní na to, že mohou dát své leckdy prázdné a zahálející sklepy na obdiv veřejnosti.
 Navíc možná tito vlastníci tuší i případnou možnost získat finanční podíl z turistického ruchu, pokud jejich sklepy budou zařazeny do nějakého prohlídkového okruhu. To je ovšem ještě hudba budoucnosti, kam by měla zralá úvaha těch nejvlivnějších osob co nejrychleji směřovat, a která by měla tyto vlastníky motivovat po stránce patriotismu i finanční.
Pro vzory není třeba chodit někam daleko, je jich kolem nás celá řada a zde uvedu třeba jeden osobní příklad. Dodnes  mám svým způsobem radost, když přijedu do Kadlína k rozhledně Hradišť, najdu tam na zasklené tabuli své jméno, a pod dvěma čísly objevím v základech rozhledny kameny, které jsem tam v roce 2004 přivezl na nosiči svého bicyklu. Proč by nemohl být vlastník nějakého sklepa rád, že se prochází právě jeho sklepy, a že z toho má ještě například nějakou tu korunu, že ?
Navíc bych chtěl připomenout, že příčky nejsou žádným problémem. Existuje spousta okruhů, kde vás průvodce provede sklepy na jednom konci náměstí, aby vás po povrchu dovedl na druhý konec, kde prohlídka pokračuje. Vše je jen o nápaditosti.


Ale, pojďme již ke včerejšímu dni. Tentokrát MOOS  neměl vyjednanou prohlídku středověkých sklepů, jako dosud, ale vyjednal ve spolupráci se Středočeskými vodárnami zpřístupnění zhruba 100 metrů dlouhé chodby vedoucí k  bývalému vodojemu pod náměstím Míru.
 Sám Martin říká, že má vlastně radost z toho, jak postupně objevuje nová neznámá místa mělnického podzemí, a každý kdo sbírá zážitky z mělnických podzemních prostor, tak u toho včera nemohl chybět.


Chybět jsem nemohl ani já, byť jsem tentokrát pro pracovní povinnosti dorazil na místo v rámci očekávaného časového limitu až v 16.15, tedy 45 minut před ukončením akce. A když se podíváte na tu pravou stranu snímku, tak je z něj patrné, jak si mě pořadatelé dobírali, že mysleli, že už snad ani nepřijdu :-).

Přiznám se vám, že toto, co spatřil můj foťák jsem opravdu nečekal. Teď myslím ovšem celý snímek :-). Že bude v tuto dobu na prohlídku takový nával, tak to mě překvapilo. Vždyť návštěvník projde něco málo přes 100 metrů dlouhou chodbou, nakoukne do míst, kde uvidí potrubí a zase vrátí.

Jenže to byla realita, která jenom dokazuje, že mělničtí občané mají vztah i ke svému městskému podzemí a navíc tento měsíc slýchám oprávněné projevy radosti nad tím, že se tu  na Mělníku celé jaro dějí stále nějaké zajímavé věci, což je moc a moc dobře.


Obdržel jsem informaci, že ,, ráno" stáli zájemci prý až k poště.


Každý příchozí obdržel dva letáčky s velmi zajímavými informacemi týkajícími se historie dodávky pitné vody pro Mělník i samotného bývalého vodovodu pod náměstím Míru.


Považte, kolikrát asi musely být tyto dva stránkové letáky nakopírovány, aby si je mohl odnést opravdu každý návštěvník této více než úspěšné akce ?!


Toto místo bývá zpravidla pusté a zcela bez zájmu, pokud tedy nepočítám jeho vrchní část v parku, která slouží velmi často mládeži, jako diskusní společenské místo. Včera ovšem patřil mládeži i tento prostor, a to dokonce i po skončení akce, která sem jakoby vnesla život.


Nevím jak vy, ale já i Martin máme rádi mapy a plánky :-). Včera jsme si tedy prošli neobvyklou trasu.


Chodba, nic více, než tato chodba, a přece to mělo něco do sebe. Kromě toho, že jste tu potkávali v obou směrech různé lidi a občas vám zachrastila ochranná helma o strop, tak jste cítili takovou zvláštní příjemnou klimatickou vlhkost, která byla v rozporu s venkovním prostředím.

Básník by řekl, že místo mělo svůj genius loci. Že někdo nevíte, co to je :-)? Tak jistě, lze to najít ve wikipedii, ale Soutok má rád legraci a to je ta výhoda blogu oproti běžným novinám, že můžete dát pro legraci i něco, co do článku vůbec nepatří.

Máte rádi českou filmovou komedii Kulový blesk z roku 1976 ?

https://www.csfd.cz/film/8542-kulovy-blesk/prehled/   Mistr, který mimochodem neustále nabízí dobrou brazilskou kávu objeví staré dopisy z mládí a předčítá při stěhování svých věcí jejich obsah.
,, Anička, to byla neúnavná ctitelka. Poslyšte, co mi také napsala. A já bytostně cítím, že všemi póry svého těla a své duše, se Tě dotýkám. -Krásný sloh. Řeknu vám, že jsem tomu sám ani kolikrát nerozuměl :-)."


Ono k těm fotografiím jinak není celkem co říci. Vypadá to, jak někde v podzemí v bunkru za druhé světové války a občas někde uvidíte i nějaký ten kabel.


Schody na konci dlouhé chodby.


Vidíte ten zájem ?Toto se tedy naskytlo návštěvníkům na samém konci putování.


Ale, bylo to krásné, bylo to historické, byli jsme tady u toho, a až budeme zase někdy číst o historii Mělníka a pitné vody, tak budeme vzpomínat.


Žebřík vedoucí vzhůru do míst, která si ještě prohlédneme i shora.


To už je pořádná trubička, že ?V této druhé a kratší chodbě, se lidé docela dobře vyhýbali, protože v místech, kde jsou takové ty jako-by sloupy, tak tam byly výklenky, kam se dalo zalézt.


Zde to bylo s vyhýbáním nepatrně horší, ale nutno říci, že návštěvníci měli dobrou náladu, byli k sobě ohleduplní, a ono to bylo takové docela dobrodružné, protože byl člověk tak trochu i zvědavý, koho vlastně potká :-).


A u vchodu jsem potkal dva členy soutěžního týmu Čapí hnízdo, kteří již patří na Mělnickou Jizerskou 50 a jsou malou reklamou na příští článek :-).


Když jsem vylezl ven, tak jsem se od Martina Klihavce dozvěděl fantastickou zprávu, že už prošlo vchodem 1 000 návštěvníků a je tu znovu vynikající účast na úrovni té rekordní. Považte, že tam stál s tužkou i papírem v ruce, a ačkoliv se členi u zapisování střídali, tak je opravdu poctivě počítali. Jak jinak ? Jenže, tu obětavost, aby akce měla skutečně pečlivou statistiku a byla co nejlépe zaznamenána i pro budoucnost, tak to množství práce a ochoty si málokdo uvědomuje.

Opět patří všem členům MOOS velký dík, a tentokrát současně i pracovníkům Středočeských vodáren, kteří měli velké pochopení pro tuto aktivitu, osobně se na akci podíleli, byla to pro ně velmi zajímavá zkušenost a myslím, že byli také jistě i nadšení, když viděli, kolik lidí taková věc zajímá.


S krásným pocitem, že se u nás ve městě zejména od dubna, ale hlavně v květnu a červnu opravdu stále něco děje, jsem odešel na náměstí Míru, kde jsem pro vás nafotil to poslední foto šachty shora, jak jsem o tom již psal.

To již bylo náměstí plné lidí, kteří tu čekali na 17. hodinu, kdy nám začínaly rozběhy již 25. ročníku MJ 50.  Mohu vám už v tuto chvíli říci, že fotky z MJ 50 najdete hlavně na

http://www.bezky.cz/fotky.php  , až tam budou i ty z letošního ročníku.

Soutok také něco vyfotil na MJ 50, ale přišel sem na náměstí znovu až později, protože musel zkrátka ještě něco soukromě zařídit :-). Můžete se tedy těšit ještě na nějaké fotky ze závěru MJ 50.

Aktualizace 18.6. v 16.20 : Na chodbu se přišlo podívat přesně 1035 lidí !!

Následující článek o MJ 50:  http://soutok.blogspot.com/2018/06/velka-fotogalerie-ze-zaveru-akce-25.html


Zdroj: Soutok

Červen 15, 2018

17:36

V posledním článku, který jsem vydal v pondělí 11. června jsem vás pozval především na dvě nejdůležitější akce tohoto víkendu v centru města a naznačil jsem, že možná ještě přidám několik fotek ze starších ročníků, abychom se na to takříkajíc lépe naladili :-).
Tímto tedy tak činím a připomínám, že jde již o 25. ročník, začátek okolo té 17. hodiny a po vyhlášení vítězů tu bude skupina Brutus, na kterou se již mnozí těší.
Fotky jsou z ročníků 2012- 2014.Nedávno, se mi podařilo dokonce vyfotit náš mělnický výletní vláček při svém putování městem a těch lidí bylo tentokrát o něco více, než jsem  psal posledně.


Při této příležitosti si připomeňme web vláčku ....

https://www.vlacek-melnik.cz/

Měl jsem dnes možnost shlédnout noviny Mělnicko a Mělnicko 5+2 , kde byla mimochodem také zmínka o vláčku, či reklama na něj. Tak proč si nedat takové milé obrázky, že :-) ?

V novinách však bylo také něco, co jsem nemohl vědět a připadá mi to zajímavé. Považte tedy, že nultý ročník Mělnického okruhu navštívilo 2 250 platících diváků, což je mimochodem o 800 méně, než kolik vás shlédlo fotogalerii z nedělního závodu na Soutoku, a o 1400 méně, než kolik vás četlo  článek, ve kterém jste se s týdenním předstihem dozvídali, co že se tu bude vlastně dít.

Z článku dále vyplývá, že se můžeme těšit na první ročník, který bude ještě  daleko větší, závod bude snad dvoudenní a možná přibudou i formulové vozy. Bylo dále řečeno, že je u nás několik městských okruhů, ale jezdcům připadá ten Mělnický okruh ..... zkrátka to opravdu někdo přirovnal také k Monaku :-).


Hlavně ale nezapomeňte, že už od 9.00 do 17 hodin můžete zcela mimořádně v rámci poznávání mělnického podzemí navštívit 100 metrů dlouhou chodbu, která vede k nesmírně důležitému místu, jakým je mělnický vodojem. O celé té historii kolem pitné vody pro Mělník napsal pěkný článek Martin Klihavec, najdete ji v novinách, ale také zde v pondělním článku.

Pokud se tam vypravíte, doporučuji přečíst pondělní ( minulý) článek.
A už jsem s předstihem u velkých akcí příštího víkendu. Plovárnu ve Mšeně už má smysl navštívit, protože dnes vás poslední vlak ze Mšena neveze po 18. hodině, jak bývalo zvykem, ale ve 20.29 s příjezdem na Mělník ve 21.07 . To už jde na posezení u tance a u zlatavého moku, které začne v 15 hodin, ne ?


Milovníci turistiky si jistě nenechají ujít Mělnický hrozen, který může být  také předehrou zmíněných pěkných odpoledních akcí. Tentokrát se nepůjde z nádraží ČD na Chloumek, aby nás trasy zavedly nakonec do Kokořínského Dolu a přes Bílé břehy na Blata, ale hlavní tah povede na Liběchov, Želízy, Tupadly a návrat zřejmě přes Chodeč a Strážnici na Chloumek a Blata.

https://kct-vht-melnik.webnode.cz/news/melnicky-hrozen-23-cervna-2018/


Uznejte, že bluesová muzika je hudba pro fajnšmekry. To není o tom, aby někdo odehrál nějakou tříminutovou písničku, která se buď líbí, nebo ne. To je hudba, která trvá minuty, člověka  pohltí a téměř vždy to má nějakou tu šťávu a úžasnou nápaditost.. Každý ji nemusí, ale kdo ji rozumí, tak si ji parádně užije.

Věřím, že letošní bluesový festival Taste of Italy bude stejně opěvovaný, jako byl bluesový festival na náměstí Míru loni.

A pro vás, kteří posloucháte internetové rádio a máte rádi blues, tak připomínám, že si můžete zkusit naladit polskou stanici Blues FM.

A to je dnes před akcemi víkendu vše. Ať se vám víkend líbí a stejně tak i ten příští !
Zdroj: Soutok

Červen 11, 2018

18:44

Milí čtenáři, blíží se nám třetí červnový víkend a s ním přichází i další masové akce. Věřte tomu, nebo ne, ale MJ 50 je tu s námi již čtvrt století. Ano, již takovou dobu, se chodíme mnozí dívat na recesistický závod, ač někdy i s výpadky, abychom povzbudili známé, pobavili se, vyslovili jsme určitý obdiv k závodníkům, zažili jsme fajn atmosféru, prima okamžiky, které se neopakují a promluvili s přáteli. Jenom na chvíli je nám v parném létě dopřáno spatřit hromadu sněhu.

K tomuto závodu není fakt snad co dodávat a mnoho toho máte, včetně fotografií na webu

http://www.bezky.cz/  Připomínám jen, že akce začíná rozběhy, jako vždy v 17 hodin. Tomu ještě předchází dětský závod v 16 hodin.

Zde na webu najdete také několik starších článků této akce a možná si ji do soboty připomeneme ještě v nějakém článku nějakým výběrem několika obrázků.


Podzemní prostory pod historickým centrem města vás od loňského podzimu takříkajíc berou. Vždyť květnovou akci, která vám představila nejen Strakovy sklepy navštívilo za jednu sobotu přes 1 100 lidí !! Za vším však stojí něčí aktivita, bez které by nic nevzniklo. V tomto případě je to aktivita ze strany městského kronikáře a předsedy MOOS Martina Klihavce, který dokázal za necelý půlrok nasmlouvat čtyři veřejnosti přístupné návštěvy mělnického podzemí.

Jenže, ono to není jenom o tom někde něco organizovat, ale také o tom přitáhnout na akci lidi a udělat takzvaně dostatečnou reklamu. Tady se sám od sebe snaží i Soutok, protože jde o společné myšlenky i zájmy. Jak bych však mohl dělat reklamu, kdybych neměl žádné materiály ? I ty propagační materiály musí někdo vytvořit a opět je to Martin Klihavec, kdo si je vědom, že je toho třeba a na požádání mi něco zašle. Dovolte mi tedy, abych vás tímto pozval k návštěvě chodby a již čtěme společně věty napsané Martinem, které nás seznámí s tím, co nás návštěvníky tedy vlastně vůbec čeká.


V sobotu 16. 6. 2018 od 9.00 do 17.00 hodin budou mít zájemci další možnost navštívit část mělnického podzemí, které dosud nikdy nebylo pro veřejnost otevřené. Ve spolupráci se Středočeskými vodárnami a. s. bude poprvé a pouze na jeden den pro veřejnost přístupná unikátní podzemní chodba začínající naproti poště v Tyršově ulici a vedoucí pod Jungmannovy sady a pod budovou radnice až na náměstí Míru k bývalému vodojemu, který se nachází pod tamním parkovištěm. Chodba je dlouhá přibližně 100 metrů.
Na prohlídky této podzemní chodby není třeba se nijak objednávat, ani není potřeba si rezervovat vstupenky. V chodbě není zavedeno osvětlení, proto bude vstup organizován po menších skupinkách s průvodcem průběžně po celý den. Baterky s sebou!


Martin Klihavec.plánek chodby

Martin ještě doplnil téma historií tak,  jako to v minulosti dělával zejména František Purš, z jehož článků na různá témata nakonec vznikla krásná knížka. Mezi těmito dvěma lidmi je věkový rozdíl několika desetiletí, ale jsem přesvědčený, že díky svému osobnímu zájmu, vůli a píli je Martin v roli městského kronikáře a historika člověkem na svém místě. Myslím, že lepší pozvánka na akci snad již ani nemůže být, a proto využijme ojedinělé příležitosti a podívejme se do míst, kde veřejnost ještě nikdy nebyla.

Historie vodárenství na Mělníku


Město Mělník se od svého založení potýkalo s nedostatkem vody. Několik staletí byla jediným zdrojem vody studna uprostřed rynku, dnešního náměstí Míru. K vybudování prvního vodovodu, který dopravoval vodu z potoka Pšovky do centra města, došlo někdy na přelomu 15. a 16. století.

 Nejstarší vodní čerpadlo se nacházelo ve mlýně na Podolí. Čerpadlo tlačilo vodu do Vodárenské věže, která sloužila jako vodojem. Odtud tekla voda samospádem do městských kašen (na náměstí Míru a Karla IV., v Palackého a Husově ulici), na zámek, do kapucínského kláštera a jezdeckých kasáren

. Vodovodní roury byly nejprve dřevěné, od roku 1824 pak železné. V roce 1882 byl vodojem z Vodárenské věže přemístěn do Pražské brány. V letech 1926 až 1929 byl vybudován nový vodovod, který začal využívat pitnou vodu z pramene Světice na Blatech. Současně byly postaveny dva nové vodojemy.

 Jeden na Chloumku pod kostelíkem sv. Jana Nepomuckého o objemu 800 m³. Druhý byl vybudován v centru Mělníka pod náměstím Míru před kapucínským kostelem (dnes je nad ním parkoviště mezi Regionálním muzeem a novější budovou Městského úřadu - bývalým Okresním úřadem). A právě k tomuto bývalému vodojemu o objemu 1 600 m³ vede z Tyršovy ulice téměř 100 m dlouhá chodba, kterou máte možnost výjimečně navštívit. Kvalita vody však přestala vyhovovat, proto byl v roce 1972 postaven nový přivaděč pitné vody z vrtů v Mělnické Vrutici.


Text: Martin Klihavec

Zdroj: Soutok

Červen 10, 2018

16:19

Milí čtenáři, včera jsem si v článku postěžoval, že se nám na náměstí Míru silně pokazilo počasí, musel jsem s focením improvizovat, a když jsem konečně v 18 hodil přišel řádně vyzbrojený velkým deštníkem, bylo po akci. Byla zde však ještě jedna šance, jak vylepšit dojmy z jinak krásné akce, což se dnes díky dopolednímu počasí a finálnímu matiné podařilo snad na více než 100 procent. Slunce a světlo, to znamená i lepší fotografie.


Tak jako včera jsem zařadil do článku plakát se jmény vystupujících souborů. Absenci měl pouze slovenský soubor Radosť, což byla tak trochu škoda, ale na druhou stranu se vám přiznám, že jako určitý fanda etnické hudby ze světa jsem byl nejvíce zvědavý na španělský soubor.


V 11 hodin dopoledne zde již čekali diváci a stále přicházeli další. Kdo nepřišel, tak se ochudil o krásný zážitek z akce.Takto mi postál basák souboru Gaudeamus, když si všiml, že ho chci překvapit momentkou.


Nesmí chybět celkový záběr.Poslední zkoušky před vystoupením.


A poslední diskuse. Děvčata z Chodska na sebe upoutala krásnými barevnými kroji.


Matiné začal místní Jarošáček .....


.... a Jarošovci.


Zlatá Koruna je obec, která leží severně od Českého Krumlova na řece Vltavě. Na matiné, se nejen zpívá a tancuje, ale moderátor pořadu představuje detailně i jednotlivé kroje. Zde nám tedy zazpívala dívka oděna v kroji z této oblasti.


Písničky z jihu Čech hrál i středočeský soubor Gaudeamus VŠE Praha, který má široký repertoár.


V detailech vypadá zase vše jinak.


Ovšem, nemohl jsem moc opouštět fotoparketu, abych nemusel opětovně hledat vhodné místo.


Vpravo je zpívající moderátor programu.Po souboru Gaudeamus přišel na řadu chodský soubor Mrákov. První snímek jsem věnoval překrásnému hudebnímu nástroji, který u nás patří  jen do folku, ale v popu je součástí i některých skladeb od skvělých OMD, nebo Roda Stewarta, Bonnie Tyller atd.


Druhý snímek, to je takový detail na chodský kroj.


A zde již máme celkový záběr ....a pohled na hudební část souboru.

Známá písnička ,, Žádnej neví co sou Domažlice" mě vyzvala k maličkému záznamu atmosféry. Neodolal jsem :-). Vlastně jsem tam loni byl, pokud čtete také výlety Soutoku, zejména ty prázdninové s Jízdenkou na léto.Další soubor z Polabí, se jmenoval Šáteček. Není na to moc vidět, ale opět tu máme ve středu snímku nástroj, který uvidíte především zřejmě jen ve folku.


Polabské kroje jsou takové prostší, ale rozhodně nelze říci, že by byly nějaké nezajímavé, nebo snad podřadné.Po vystoupení Šátečku jsme se dozvěděli docela zajímavé věci. Tato děvčata nám přišla ukázat kroje, které mají takovou velikou cenu, že se v nich zkrátka ani netancuje, aby se nějak nepoškodily.


Na obdiv nebylo vystaveno jen prádlo, ale také boty, šátky, různé ozdoby apod.
Tak nějak to vypadalo na dvoře před finálem.


A to přišlo pochopitelně v provedení vzácné návštěvy z oblasti Valencie. Soubor nese plné jméno Les Folies de Cartaixent.


I zde nám moderátor za pomoci španělské nápovědy popisoval jednotlivé kroje.


I zde byly kroje prostší pro tanec ... a nakonec sami asi poznáte ty zdobnější a dražší, ve kterých se nám přišla děvčata pouze jen ukázat.Moderátor představuje zdobný účes
.

Když jsou ženy mladé a usmívají se, je to vždy krásné. A zde se zvlášť usmívají, protože vědí, že mají krásné šaty a líbí se jim, jak kolem nich muži létají s foťáky, a jak jsou středem pozornosti a nefalšovaného obdivu :-).
Tak ještě nějakou tu fotku ......... a pojďme k videu. Byl jsem velmi zvědavý, co vlastně uvidím. Bude to nějaké to flamengo ? Když se řekne Španělsko, tak mě napadne většinou jedna španělská kytara a dívka tančící na místě, která louská prsty na rukou a snad i stepuje nohami.

Byl jsem ale velmi mile překvapený a neodolal jsem to nenatočit, aspoň ve zkratce. To je přesně to, co mám prostě moc rád. Líbivá chytlavá melodie, připomínající latinský mexický styl, který i trochu připomíná naše Kučerovce. Ale, zase úplně jiné nádherné originální pojetí. První píseň jsem natočil celou a z této druhé jen ukázku, abych nezatěžoval webová data, která možná nejsou neomezená.


Samozřejmě i foto.


Tady již máme to, o čem jsem psal výše. Děvčata zde představují nádherné a velmi drahé kroje, které si platí a udržují ony samotné. Nechybí ani vějíř, který vás prostě přenese do jiného světa :-).

Muži se pochopitelně moc nepředváděli, ale má to také něco do sebe. Považte, že to většinou známe z televizních cestopisů a náhle to stojí několik kroků od nás.
Na závěr, se nám celý soubor rozprostřel do prostoru nedaleko městské kašny, která kdysi dávno stávala na náměstí Míru, než ustoupila vodnímu dílu od Vincence Makovského z roku 1938 s názvem Vinobraní.


Zde již zanechám komentářů a nechám vás užívat pohybů radosti. Upozorňuji jen, že tanečníci a tanečnice nemají prázdné ruce.
Tak nevím, jak to působilo na vás, ale na mě to z pohledu hudby a elegance působilo nádherně :-). Nikdy jsem nebyl nějaký příznivce folku, ale spíše popu, rocku, puncku, rock and rollu atd. , ale poslední roky i díky netu si zejména užívám neohranou a nepříliš známou etnickou hudbu z různých částí světa.

Nechci tu vzpomínat na indiánské hráče, kteří občas navštívili Mělnické vinobraní, na řecký soubor, který v rámci stejné akce vystoupil před MKD, ale přece jen tuto chvilku využiji, abych zde připomněl, že na Soutoku vyšlo za těch skoro 7 let spousta článků o hudbě, a také právě o té etnické.

A tak mi dovolte, abych sem dal na závěr tohoto článku několik málo odkazů na hudbu, která není popem, ale má to něco do sebe. Navštívíme 2x Tyrolsko, 2x Madagaskar, 1x Řecko.Vše jeden zástupce.

https://www.youtube.com/watch?v=dHxqnRg29PY

https://www.youtube.com/watch?v=E1IOO5wdPJk

https://www.youtube.com/watch?v=W3XqUkOioRo

https://www.youtube.com/watch?v=dVwjzA8a3-M

https://www.youtube.com/watch?v=0BzPt4-TGeoA teď jsem ještě rychle našel  několik odkazů  na soubor, který k nám přijel  na Mělník:

https://www.youtube.com/watch?v=s5RaMFygxBg  Poslední skladba odkazu je právě ta jedna z Mělníka, co tu hráli :-)!!

https://www.facebook.com/LesFoliesdeCarcaixent/

https://www.youtube.com/watch?v=yde6c2qS-3M

https://www.youtube.com/watch?v=SlldFJIIZGI

https://www.youtube.com/watch?v=GEGl5VeSY34


Buenos dias amigos. Hezký zbytek neděle a za týden tu máme zase podzemí a MJ 50 !!

Zdroj: Soutok

Červen 9, 2018

20:38


Ještě ani nedoznělo mezi lidmi to nadšení z nultého ročníku Mělnického okruhu a již je tu další červnový víkend a s ním i další akce.

Tak jistě, bylo také dnes plno možností, jak prožít sobotu mimo Mělník. Pozvánka v minulém článku vás zvala na oslavy do Mšena, kde se slaví především 90 let místní školy, která nabízí návštěvníkům akce v programu také dálkový výhled do kraje. V nedaleké Lobči, to pak je již 17. veteránské rojení.

http://www.veteranskerojeni.cz/?s=1

Kdo však máte rádi auta, tak se s tím roztrhl pytel.


Zrovna včera nás v televizi v hlavní zpravodajské relaci na ČT 1 zvali do pražských Holešovic, kde se konal obrovský sraz automobilů. Škoda jen, že Mělnický okruh vstoupil před týdnem do televize tak, že snad v hlavní zpravodajské relaci na TV Prima si stěžovali návštěvníci Mělníka, že se nedostali  do centra města a na vyhlídku. O závodu a obnově tradice prý ani slovo.


Televizní reportáž z Holešovic byla slušně dlouhá a osobně mě asi nejvíce potěšil záběr na Renault 8. To je auto mého dětství a málem jsem zapomněl, že něco takového tehdy u nás také jezdilo.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Renault_8


Do Prahy jsem tedy zrovna nejel, protože těch aut už bylo možná dost a hlavním téma pro mě byl dnes Mělnický Vrkoč, ale zašel jsem aspoň na 3. sraz vozů k pneuservisu Ostaševski na Blata, o kterém jsem se dočetl  na webu z novin. Vždyť tady na srazu jsem ještě nebyl.


Žádné překvapení se nekonalo, ale bylo to velmi milé. I těch několik aut potěšilo.Většinou šlo o staré vozy Škoda, ale vidět jste mohli i Porsche Carrera, které bývá k vidění i v Lobči ........ nebo tento Renault 4. Inu, tak jako jsem si přál vidět na vlastní oči vůz Bugatti a před týdnem se mi to splnilo, tak je tu nová výzva pro Renault 8 :-).


Prohlédněte si ještě několik obrázků z místa činu a půjdeme přes sídliště dále.To jsme již v parku na Polabí, jak jste jistě podle té krásné a významné budovy poznali. Nás však bude zajímat ta roztomilá cedulka s vláčkem, které jsem si náhodou všiml. Že nikde nevidíte cenu jízdenky ?


Pokud jste nějak nepostřehli, že  nám občas jezdí už prý několik let po Mělníku ekovláček, a vůbec ne jenom při akcích, ale dokonce i pravidelně dle jízdního řádu, tak navštivte stránky....

https://www.vlacek-melnik.cz/    , kde se také dozvíte cenu jízdného. K vláčku se ještě vrátím, ale teď ......... se podívejme také na něco romantického. Západy slunce na Mělníku jsou nádherné.


Ty nepotřebují komentář a je jedno, zda je to v létě, nebo v zimě, ač je nám v létě mnohem veseleji, zvlášť když máme druhý den volno :-).


Západ slunce v zimě.


Tak jsme zpět u toho vláčku. Šlo o milý pohled, ale vezl jen jednoho dospělého a jedno dítě. Kapacita 36 míst. Ihned jsem si vzpomněl na Poděbrady, kde vláček jezdí až k soutoku Labe a Cidliny, kde je krásná restaurace Cidlina. U nás se to místo velmi podobá té budově na Hadíku, kde však bohužel nic není. V dávné minulosti tam byla hospoda u přívozu na Oupor, chvíli tam prý sídlil svaz rybářů a já ji pamatuji jen, jako malou sezonní občerstvovnu v 80. letech. Pod Mělníkem to u Labe bohužel turisticky nežije, alespoň pokud jde o vodní aktivity ( půjčovny šlapadel apod.) a hlavně o restaurace. Zde jsme daleko za jinými městy u řeky, ale to se všeobecně ví.


Podívejme se tedy ještě jednou na hezký vláček, který odjíždí od místa, kde se mimochodem v domě v prvním patře hrála prvně Prodaná nevěsta mimo Prahu. ( Dům U Vykysalů)


Mezi nejkrásnější ulice města patří samozřejmě Svatováclavská ulice.


Dnes bylo tak krásně a na poledne slunečno, až jsem se rozhodl vyfotit opět sluneční hodiny.


Určitě má smysl zavítat aspoň na zámecké nádvoří a pohlédnout na hodiny, a tři krásné vlašské komíny.


Druhou nádhernou ulicí města je Palackého ulice, která je považována mnohdy za třetí městské náměstí.


Je odtud i krásný pohled na Pražskou bránu a zde můžete ještě zahlédnout vlevo od ní stříšku Ferdinandovy hlásky. Ta patří k nejkrásnějším avšak opomíjeným objektům města a nejlépe ji spatříte ze dvora restaurace Na Hradbách. Stříšku zdobí od roku 1965 půlměsíc.


Druhé sluneční hodiny jsou na boku stále zavřené restaurace U zlatého beránka.


Pokud nevíte kde, tak odtud je uvidíte.


Pražská brána patří k nejkrásnějším památkám našeho města. Když máte takový krásný den a jdete po takových krásných místech našeho města, tak musíte mít radost. Ani jsem dnes nefotil ten překrásný výhled od zámku a vily Carola, který nám mohou jiná města závidět.


Na náměstí byly dopoledne ještě trhy a na pódiu probíhaly různé přípravy na sobotní hlavní program Mělnického Vrkoče, který začínal v 15 hodin.
Dovolil jsem si vložit jeden plakát na příští týden, abych nějak oddělil časově přípravy a hlavní program.


Aktualizace 10.6. v 10.10 :

A teprve teď mě napadlo, že když si sem dám plakát s učinkujícími, tak kdykoliv pohlédneme na tento článek, tak budeme i vědět, jak se ty soubory přesně jmenovaly. Vždyť jsme tu měli před několika lety dokonce soubor  až z daleké Číny, a dokonce se našli lidé, kteří po té zprávě trochu zalitovali, že u toho nebyli. Folklór je přece jen zase zcela něco jiného, než mediálně propagovaný pop, rock a různé odnože současných rytmů hudby.


Hlavními hvězdami 20. ročníku Mělnického Vrkoče byly soubory ze Španělska a ze Slovenska.
Nádherné kroje, že ? Však jsem si dovolil poprosit o foto. Děvčata ihned vykouzlila úsměvy a čtveřice mi zapózovala.


Španělské soubory, nebo soubor, to byla zkrátka krásná exotika a zajímaví lidé :-).


Pak přišla na řadu klasika. Něco diváků, něco souborů na pódium.


To ještě svítilo sluníčko a nikdo netušil, co přijde.


Vystoupil i dětský soubor ze Slovenska ( Radosť) a později dospělí. Soubor byl z Lučence. Nevím proč, ale vzpomněl jsem si na populární písničku skupiny Elán s názvem Tanečnice z Lůčnice.Bohužel se přihnala obrovská průtrž .....


.... která definitivně změnila počasí a vyhnala mnoho lidí do podloubí. Ještě, že ho máme. Zde jsem měl ty krásné kroje možná blíže, ale ty světelné podmínky, to zase byla bída.


Tleskající Španělky.

Soubor z Chodska. Kdo nezná kroje, tak jistě vidí dudy a kontrabas.Takový zvláštní záběr. Čtveřice u stolku s pivem mluvila tuším anglicky a byla v kontrastu, se světlými kroji Španělů.


Rychlý výpad do deště ke tribuně a zase zpět do podloubí.
Zatímco venku hustě pršelo a soubor z pódia byl sotva slyšet, tak si slovenský soubor udělal vlastní vystoupení v podloubí a já si připadal, jak na vinobraní na pouti :-). Ale, chlapi se rozjuchali a rozbékali, až jsme se musel smát. Španělé z toho byli podle pohledů možná trochu zaskočení, protože to asi moc neznají. Zase jiný folklór, ten slovenský.


Když tato pohledná dívka uchopila na chvíli fujaru člena, který musel někam odejít, tak jsem pochopil, že je teď ta správná chvíle na foto. Jinak na ni nebylo pro samý chumel lidí vůbec vidět.
Velké nástroje jsou vždy zajímavé, ať jde o alpský roh, nebo o fujaru.


A tady máme takový pohled na typického Španěla :-).


Vzhledem k tomu, že mi opět došly i náhradní baterie a neměl jsem ani deštník, tak jsem to zabalil s tím, že přijdu později. Jenže, v 18 hodin již bylo náměstí prázdné, všechny soubory odjely a od radnice odjížděl jednopatrový autobus právě se Španěly. Hrát a tančit jsem je tedy bohužel neviděl.

Zítra od 11 hodin je na radničním dvoře dle programu ještě folklorní matiné, čímž 20. ročník Mělnického Vrkoče končí.
Zdroj: Soutok

Červen 6, 2018

16:53

Vůbec tou největší akcí nastávajícího víkendu u nás na Mělníku je tradiční Mělnický Vrkoč, který má letos  jubileum. Dle plakátu bychom tu letos patrně mohli přivítat ty nejvzdálenější soubory ze Slovenska a dalekého Španělska.

Kdo máte rádi pohodovou atmosféru, chcete poznat folklór a obdivovat pestré kroje, tak si můžete najít cestu na náměstí Míru, kde bude zase zcela jiná a poklidnější atmosféra, než před uplynulým víkendem.


Na okraji Svatováclavské ulice, se můžete seznámit s venkovní dlouhodobou výstavou, která nás má zavést na Mělnicko do doby vzniku republiky v roce 2018.
Ani tento víkend nemusíte být bez automobilů. V Lobči se těší již dlouhodobě popularitě akce, která původně vznikla, jako sraz starších anglických sportovních automobilů, ale v posledních ročnících zde diváci obdivují také automobily a motocykly, které dnes již řadíme mezi veterány, ač  jsou některá tato vozidla spjatá s našim mládím.

O něco blíže, tedy přímo u nás v Mělníku můžete zase navštívit teprve třetí sraz automobilů, které ještě v 70. a 80. letech 20. století patřily u nás mezi běžná vozidla silničního provozu...

https://melnicko.cz/3-sraz-veteranu-melniku/


Do Mšena jsme byli zvyklí jezdit touto dobou parním vlakem a obdivovat  četné akce přímo na nádraží. To se změnilo již loni, kdy se ve Mšeně konaly velké oslavy 650 let města přímo na náměstí. Máme tu z loňska článek a osobně si myslím, že šlo o akci velmi vydařenou. Letošní centrum oslav, se přestěhuje do místní velké ZŠ, která slaví 90 let a připomenout si tu chce Mšeno i oslavy 100 let republiky. Navíc to bude letos po dlouhé době bez parního vlaku, ale i tak si akce jistě najde své příznivce.

Dalo by se říci, že nás tedy čeká takový kulturní víkend bez adrenalinu. Toho si jistě opět užijeme za týden na Mělnické Jizerské 50-tce a někoho může i lehce vzrušit pocit z nového poznávání nepoznaných středověkých mělnických sklepů. Tentokrát půjde asi o 100 metrů dlouhou chodbu, ale to si povíme příště.
Zdroj: Soutok

Červen 4, 2018

18:16

Začnu takovou zajímavostí. Vidíte tam na 9. místě v tabulce ten článek, který navštívilo téměř 3 500 čtenářů ? Takový stav nastane, když něco někoho zajímá a hlavně to pošle někdo na facebook. Tolik lidí zajímala akce od chvíle, kdy se zhruba týden před závodem objevila na webu. Jsem sám zvědavý, kolik účastníků si zakoupilo lístek na nedělní závod. Byli totiž i tací, kteří  chtěli něco aspoň chvíli zahlédnout a nehodlali platit vstup za celou rodinu, jehož výši ani neznali, nebo zase tací,kteří se vymlouvali, že je závod nezajímá, že jsou turisté a jdou na vyhlídku.

Samozřejmě, letošní nultý ročník byl takovou zkouškou pro všechny, co je třeba ještě vypilovat. Smutné je, že se už někde prý stihla odvysílat v televizi reportáž, kde si údajní turisté stěžovali, že nemohou k zámku. Jiná verze zase tvrdí, že se prý jezdcům u nás velmi líbilo a závod v ulicích našeho města má prý něco do sebe. Další problém jsou zelené Schweigstillky, které tu být neměly a bylo slibováno, že jde o dočasné řešení. Zde by šlo skutečně dle mého názoru toto nahradit třeba takovými truhlíky s umělými barevnými tulipány apod. s dostatečnou vahou a malými úchyty pro jeřáb. Inspiraci v květinách jsem našel na starých pohledech z Nizozemí.Pro samé povinnosti, které během víkendu stagnovaly, jsem se dostal do centra dění až v 9.30 a zjistil jsem, že mnoho známých nebylo o mnoho čipernějších, ač tréninky probíhaly již od 8 hodin. Není to moc příjemné, když se někam těšíte, slyšíte zvuk motorů a musíte obstarávat nákupy, na které nebyl čas ani v pátek :-).


Neměl jsem vůbec představu, jak moc, se kde budou lidé tlačit a nejvíce mě lákal plac nad Vrázovou vyhlídkou, ke kterému jsem směřoval.
Zde jsem byl trochu zaskočený návštěvností atraktivního místa, ale jak uvidíte, tak to se postupně plnilo. Navíc zde měli mimochodem pivo za docela příjemnou cenu.

První co jsem zastihl byl trénink sidecar.

Krásný záběr atletického výkonu spolujezdce v zatáčce.Lidé koukali, odkud mohli.


To se nám již rozjel první závod automobilů ......... a nastala chvíle poznávat  pohledy na závod z dalších koutů města.
V Rybářích u starého mostu  šlo spíše o akustické zážitky, které tu vyvolal retardér, ale občas se tu nádherně zavlnila při výjezdu právě tahle Škodovka, která jela fantasticky. Občas si tu po zprávách z vysílaček někdo spíše v legraci posteskl, že jinde mají vzrůšo v podobě drobných bouraček a tady nic. Hlavně mě však napadlo, že máme v Rybářích hlásící zařízení, ze kterého se mohl vysílat třeba komentovaný přehled o situaci na trati, jako tomu bylo v Jungmannových sadech u startu.

Jedno ze dvou přechodových míst trati u ZDŠ Jungmannovy sady.
Start třídy do 175  ccm mě velmi zajímal. Vždyť jsme tu měli zástupce Jiřího Rameše, který dojel v konkurenci 19 jezdců na nádherném 5. místě, aniž by někdy někde nějak závodil. ,, Jirko, pokud to také vidíš a čteš, tak gratuluji a mám radost !! " Krásný závod, jen škoda, že to přejede kolem a musí se čekat, jak to bude vypadat, až zase přijedou :-).


Pozdější vítěz závodu Jaroslav Pták z Karlových Varů dojel s velkým nádskokem do cíle.

Skvělý Karel Březina.


Ostrý start.

Jirka Rameš.Na třídu 250 ccm jsem měnil stanoviště, abych poznal různá místa.
Karlovo náměstí patřilo k oblíbeným místům a natáčela zde i něco ze závodu nějaká televize. Lidé se jen dohadovali, kde by mohli asi něco ze závodu vidět.


Bez hasičů by to nešlo. Nesmírně náročná akce, která zaměstnala neskutečné množství lidí. Patří jim obrovský dík, stejně tak, jako jezdcům, pořadatelům i ukázněným návštěvníkům.


Pro exhibiční jízdu jsem volil opět Vrázovu vyhlídku. Martin Pithart a jeho Trabant. Podobné vozidlo ( Trabant 601 D)  jsem kdysi dávno také několikrát řídil :-).


A moje vytoužená Bugatka 37 A, se kterou sem dorazil pan Vojtěch Masojídek z našeho Mělníka. Tak jsem se ji dočkal :-).A vynechat samozřejmě nemohu ani Petra Miřatského s vozem Aero 1000, který v sobotu projel ten dlouhý okruh, o kterém jsem psal včera.

Nějak mimo program nás ještě přijely pozdravit hvězdy dopoledne........ a už je tu okruh Targa Florio na Sicílii :-).

https://cs.wikipedia.org/wiki/Targa_Florio


Samozřejmě také Petr ...


..... a již souboj moderních vozů.Vidíte, jak se to tam zaplnilo ?


Tahle jízda po ráfku Vládi Bergra, to bylo něco, co se líbilo :-).Milan Zapadlo nám někam zapadl :-). Našli jsme ho až po sidecarách.To jsou již pětistovky.
 Sidecary.Fantastický výkon spolujezdců.
A je tu zase čas poznat další lokality.


Pšovka. Více už toho dnes zase o závodě nenapíšu, protože zase musím jít ještě něco udělat. Dokoukejte to však do konce, kde je jedna perlička.Toto mi poslal večer ještě  Martin Klihavec. Spolujezdcem Ladislava Křečka je Ctirad Mikeš. Aspoň tak vypadá. No, proč ne :-)? Akce se dle ohlasu veřejnosti moc líbila a myslím, že je dobře našlápnuto k ročníku 2019. A příště snad už něco k dalšímu víkendu :-).

Aktualizace 22.20:

Ještě doplním pro zajímavost, kolik jsem toho vlastně nafotil. V kempu cca 140 fotek, na Mělnickém okruhu za oba dny cca 380 fotek. Z těch 380 fotek zůstalo 326, protože na ostatních není třeba vůbec auto, nebo je tam jen část auta. Z toho je 29 videosekvencí. Co kdyby člověk zachytil něco zvláštního ? V podstatě jde o běžné průjezdy, jen v jednom případě je to jízda  po prázdném kole :-). Od videosekvencí jsem ustoupil po zkušenosti cca z roku 2012, kdy jsem náhle nemohl vůbec vkládat z nějakého přeplnění úložiště obrázky na web a byly kolem toho nějaké technické problémy. Videosekvence jsou však jinak také milou připomínkou atmosféry.

Aktualizace 5.6. ve 20 hodin:

Nádherné videosekvence Mělnického okruhu  na youtube přímo ze závodních aut, motocyklů, nebo na místech od trati tak, jako kdyby závod snímala televizní kamera.
Jeden odkaz za všechny. Ostatní jsou hned u něj.

https://www.youtube.com/watch?v=ZaBeP1zkTJk&t=172s
Zdroj: Soutok

Červen 3, 2018

22:21

V odpoledních hodinách bylo již mělnické náměstí Míru proměněno v depo závodních automobilů a Palackého ulice, se zase pro změnu proměnila v depo motocyklové. Depo bylo oficiálně otevřeno od 13 hodin a lidé sem chodili zejména proto, aby viděli, jaké exponáty uvidí v neděli na trati.

Dále mnozí návštěvníci ještě procházeli okruh, prohlíželi divácké zóny, spřádali plány na neděli, měli radost ze setkání se známými a v neposlední řadě čekali na takové slavnostní zahájení, které máte v programech pod bodem zahájení a požehnání ( závodu).

U toho nechyběli samozřejmě všichni význační činitelé Czech racing teamu a města Mělníka. Slova se ujal moderátor a pozdější komentátor závodů Karel Březina, dále promluvil i starosta města Ctirad Mikeš a nakonec ředitel závodu Petr Chaloupka.

Pan starosta sklidil z úst Karla Březiny pochvalu za to, jak pěkně pohovořil o historii mělnického závodu. Když jsem si dnes v podvečer četl úvodní dvoustranu programu, tak jsem slyšel včerejší slova a není to zrovna krátký článek.

V úvodu tedy došlo i na požehnání závodu, dále jsme mohli na pódiu slyšet rozhovory s továrními jezdci z Mladé Boleslavi, kterými byli Ladislav Křeček, Vladimír Berger a Milan Zapadlo. Z našich třeba Tomáš Pekař, Karel Trojan. Bohužel nemám již čas, se s tím dnes párat, protože před prací musí být odpočinek. Jen ještě dodám, že nám Karel Březina představil vystavené motocykly a byl diváky po celý víkend velmi chválený. On připomínal starší generaci tak trochu i legendárního komentátora Luboše Pecháčka.

Večer hrála skupina Rocket Dogs, a pokud máte rádi něco mezi punckem a rockem, tak to bylo pro vás. Dnes tedy konec a  snad zítra odpoledne dám něco z neděle. Fotky jsem neupravoval, ale i akce stárnou. Vidíte tam také již fungující přívoz pod městem, který v sobotu vozil hojně cyklisty a ráno byl prý slavnostně zahájen jeho provoz.

Úspěšný vstup do dalšího červnového pracovního týdne.Zdroj: Soutok
21:39

Tento první červnový víkend, by se dal označit, jako motoristický víkend města Mělníka. A že má motorismus na Mělníku mnoho příznivců, jak tomu je ostatně celosvětově, tak o tom jsme se mohli přesvědčit.

Pro mě tedy začal motoristický víkend v sobotu 2.6. několik minut po 10. hodině v mělnickém kempu. Sice jsem tu byl loni a věděl jsem, jaká vozidla zde zhruba uvidím, ale byla tu chuť přijít, a také i proto, že šlo o rallye jubilejní, tedy třicátou.


Trasa účastníků vedla tentokrát do Mšena, Sudoměře, Lobče,  na Ráj, přes Střezivojice, Kokořín a Vysokou zpět do Mělníka. Panovalo poměrně teplé počasí a zvlášť druhá strana trasy přinesla náročnost, pro své úzké silničky plné zatáček.


Velkou fotogalerii z autokempu, ale i z trasy samé najdete , tak jako vždy na stránkách

http://vcc-melnik.cz/fotogalerie/fotogalerie-z-akci-klubu/56-fotogalerie-30-veteran-rallye-melnik-2018.html .

Bohužel byl celý tento víkend tak nabitý, že není čas na nějaké blogerské komentáře. Víkend skončil, zítra budeme mnozí v práci, a pak už je na čase pomalu zkusit napsat třeba něco k víkendu dalšímu.

Jak vidíte níže, tak pochopitelně i tentokrát odmávl několik prvních automobilů starosta města Ctirad Mikeš. Jedna změna proti loňsku tu byla. Automobily po výjezdu z boční branky, odkud se startuje, se daly ostře vpravo a zbytek asfaltového prostoru byl tentokrát oddělen páskou a zachován pro parkování návštěvníků koupaliště, kteří měli pro vjezd i výjezd na parkoviště zhruba hodinu k užívání pouze jeden vstup. I tak však diváci nepřišly o zkoušku zručnosti, která se do toho minimálního prostoru před výjezdem na silnici hravě vešla.

Účelem zkoušky bylo zajet kolem vozu, či motocyklu do vzdálenosti jednoho metru od položeného prkna. Jakékoliv centimetry odchylky v obou směrech znamenaly trestné body. Start všech vozidel trval, jako obvykle zhruba právě tu zmíněnou hodinu. Odpoledne se účastníci vrátili zpět, ale to jsem již byl v centru města na další motoristické akci.

Nafotil jsem zhruba 140 fotografií a několik jsem si jich sem dovolil umístit. Kdo chcete vidět více, tak můžete navštívit již zmíněné stránky klubu.Zdroj: Soutok

Červen 2, 2018

23:10

Milí čtenáři, Mělník prodělává jednoznačně motorový víkend. V sobotu proběhla již 30. jubilejní  Mělnická veteran rally. Mám opět, tak jako loni fotky z kempu, dokonce jsou již i upravené, ale není na to čas, se tím nyní zabývat.

Jedničkou víkendu je totiž, po 58 letech obnovený Mělnický okruh. Po 13 hodině přijížděly dnes do Palackého ulice a na náměstí Míru stroje, které budou zítra po celý den závodit. Přihodilo se toho dnes hodně a závody budou teprve zítra.

Samozřejmě, že se těším, jak zpracuji fotografie a pokusím se z celé akce udělat minimálně jeden reportážní článek plný obrázků, ale to vše chce čas. Navíc není bohužel čas jen na zábavu. Myslím, že v tuto chvíli je možná tou správnou akcí, vás obrázky nalákat k návštěvě nedělního závodu. Teprve potom bude snad čas psát, jak to vše probíhalo a představíme si důležité okamžiky tohoto podniku, ke kterým patří třeba i slavnostní zahájení a požehnání závodu.

Na úvod si tedy dáme takovou fotogalerii, a k některým obrázkům něco stručně napíšu, ale tentokrát opravdu jen vyjímečně.
Fungovat musí i hlásící akustické zařízení.Motocykl domácího závodníka Jirky Rameše.


V areálu zámku bude probíhat degustace růžových vín.


Stánky pro děti.


Chodíme po dlažbě náměstí a ani si neuvědomujeme, co vše ukrývá.Procházel jsem si okruh. Zde máte ochrannou barieru u Vrázovy vyhlídky.Pravotočivá zatáčka k Lidovému domu na Karlově náměstí.


Občerstvení v této části náměstí dnes nějak zelo prázdnotou, avšak musím říci, že to odtud pěkně vonělo.


A to je z půlnoční nabídky do nedělního závodu dnes vše. Nepodceňujte tréninky, které začínají již v osm hodin ráno.
Zdroj: Soutok

Květen 30, 2018

18:36

Mělnický okruh se nám docela kvapem přiblížil a myslím, že není na škodu dát něco k téma. Pojďme se podívat na stránky http://www.melnickyokruh.cz/ , kde už máme konečně snad kompletní listinu všech aktérů nedělních závodů. Může nás hřát pocit, že mezi účastníky motocyklových kubatur, se hned na samém začátku startovní listiny objevuje jméno domácího jezdce Jirky Rameše. Věřím, že budeme všichni držet palce :-).Mezi automobilisty jistě máte plno zvučných jmen, která vám mohou být povědomá ze Škoda Rallye, nebo autokrosu.


V exhibiční jízdě máme v kategorii automobilů prakticky domácí účast a dalo by se říci, že i tady máme v kategorii motocyklů na prvním řádku prakticky domácího jezdce.
Nakonec mi dovolte, abych vás pozval na stránku

http://www.melnickyokruh.cz/2018/05/30/trat-z-pohledu-trabanta/

..., kde vás Martin Pithart a Michal Žádný  slovem provezou po okruhu a dozvíte se, co říká spolujezdec na okruhu řidiči. Je to taková malá ochutnávka před závodem.


Posledně jsem poukazoval,že jsme tu dlouho neměli dění ze Mšena a okolí, tak je na čase, se na to podívat.


Kalendář akcí ve Mšeně a okolí:02.06.2018  Běh naděje a Mšenská"10" + První koupání02.06.2018  Velký Újezd - Dětský den09.06.2018  Lobeč - XVII. veteránské rojení09.06.2018  Oslavy 90. výročí založení ZŠ + oslavy založení republiky16.06.2018  Pochod mezi hrady17.06.2018  Rodinný koncert23.06.2018  Volejbalový turnaj XXI. ročník, mixy23.06.2018  XIII. jízda Kokořínskem23.06.2018  Plovárna 201824.06.2018  Svatojánské třešňování01.07.2018  Rally Bohemia 201807.07.2018  14. mistrovství světa mopedů Stadion na ploché dráze
Zdroj: Soutok

Květen 29, 2018

17:23


Již v pátek tu budeme mít červen a akce se na nás valí ze všech stran. Je na čase si prohlédnout krásný grafický měsíční přehled z našeho RMM a představit si třeba i jen na plakátech některé nejbližší akce.

Již zítra nám začíná ve Svatováclavské ulici exteriérová výstava s názvem Mělník na cestě k 28. říjnu 1918. Však si letos připomínáme 100 let  od vzniku prvního samostatného společného státu Čechů a Slováků.  Ještě ke konci první světové války nebylo vůbec jisté, zda nějaký takový stát vůbec vznikne. Jenom aktivita našich předních politických špiček v zahraničí, spolupráce s domácím odbojem a především vojenský zásah našich legionářů mají na svědomí, že jsme i po válce nezůstali politickou součástí poraženého Rakousko-Uherska.


Nejpopulárnější akcí víkendu bude bezesporu Mělnický okruh, který svojí obrozenou novotou zřejmě  letos  zastíní jinak velmi pěknou Mělnickou veteran rallye, která má svůj start v sobotu v kempu.

http://vcc-melnik.cz/veteranske-akce/melnicke-veteran-rallye/54-melnicka-veteran-rallye-2018.html

Už ale existuje takový typ, jak si pěkně užít oba podniky. Sobotní dopoledne v kempu a zbytek v centru :-).Dnes prvně zařazuji plakát i na Mělnický Vrkoč, který však bude až příští víkend, kdy se toho bude dít opět hodně. Budou tam opět  na dvou místech automobily, oslavy ve Mšeně, hasičský závod na Blatech, ale to už předbíháme o celý týden čas. Je toho zkrátka tolik, že jsem tu už pěkně dlouho nedával ani výstavy v Lysé nad Labem,kalendárium ze Mšenska, natož nějaké typy z větších dálek.

Zdroj: Soutok

Říjen 17, 2017

08:57
Mělník – Regionální muzeum na náměstí Míru hostí v sobotu 28. října Den středočeského kraje.
Kategorie: Zpravodajství
08:54
Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.
Kategorie: Zpravodajství
07:34
Mělnicko - Přinášíme vám přehled krátkých zpráv z regionu.
Kategorie: Zpravodajství
05:52
Mělnicko /ANKETA/ – „Chabá komunikace u zásadních legislativních kroků a přemíra administrativy,“ říká o hlavních příčinách, které vedou k zítřejší stávce praktických lékařů, ambulantních specialistů i lékárníků v Česku předseda mělnického sdružení praktických lékařů MUDr. Rostislav Koňařík.
Kategorie: Zpravodajství

Říjen 16, 2017

09:44
Hostín - Novou prodejnu masa ze zvěřiny otevřeli v pátek odpoledne v Lesním závodu Maxmilián v Hostíně u Byšic na Mělnicku. 
Kategorie: Zpravodajství