Tip: Chcete poradit kam dnes zajít na oběd? Prohlédněte si mělnické jídelní lístky.
Muzeum M

Zpravodajství

Listopad 9, 2019

21:08

Rio 2 v mělnickém přístavu.

Vždy, když se něco proslaví v televizi, na internetu, nebo jinde v médiích, tak to může být pro nás určitý námět pro zvýšený zájem. Nejinak tomu bylo i s naší lodí RIO 2, která  je zvláštní tím, že má na přední části kapitánské kabiny umístěnou webovou kameru a lidé z tepla domova tak mohou sledovat prostřednictvím svých PC výhled z její paluby.

Že už to znáte ? Že už máte řeku Labe z její paluby dokonale prohlédnutou ? Pak pro vás stejně tak, jako pro mě bylo jistě radostí, když loď, která nejčastěji končí na našem území v Děčíně, odkud se vrací do Německa, když se náhle objevila začátkem dubna letošního roku v našem mělnickém přístavu ( na půl dne)....

http://soutok.blogspot.com/2019/04/unikatni-tazny-remorker-beskydy-vystava.html

.... a stala se tak takovým předskokanem parádního víkendu, kdy jsme se podívali pod našim městem na skvělou výstavu o budování vodních cest u nás na lodi Beskydy. Tehdy jsme tomu snad ještě nechtěli ani věřit, ale dnes, když už jsou hořínské komory i Lužec nad Vltavou v hlavních televizních zprávách, tak už věříme :-).

Mimochodem, nečekal bych, že kvůli motoráku v Lužci nad Vltavou ( viz. jízdní řád na obrázku), který tam má navíc konečnou stanici, se bude dělat speciální železniční most. Kdo jste viděl můj výlet do Nové Pece ....

https://soutok.blogspot.com/2017/07/prazdninova-zeleznicni-jizdenka-na-leto.html

..., tak víte, že konečnou stanici šlo celkem levně vybudovat i před laterálním kanálem a lidé mohli chodit na vlak přes hlavní most. Je to ale z peněz EU, kam jako stát přispíváme, a to zřejmě rozhodlo. Navíc je to pro občany pochopitelně lepší.

http://www.luzec.cz/Vraťme se však k RIO 2. Ta nám ve čtvrtek vezla z Magdeburku do Hamburku vysoký náklad a čekal ji nelehký úkol. Kapitán Batista upozornil diváky, že přes náklad je špatně vidět a hlavně je třeba proplout pod hamburskými mosty kolem 16. hodiny, kdy je řeka nejníže, protože by se později s nákladem již nemusela loď pod mosty vůbec vejít.

Podívaná to byla zajímavá. Jednak do těchto končin loď málokdy pluje a nedařilo se stíhat časový plán. V Hamburku se totiž už uplatňuje mořský příliv, řeka již stoupala a loď proplula pod mosty zhruba kolem 18.15 SEČ.

To celé mě motivovalo k tomu, abych si o tomto jevu, který je tu pro nás v Čechách zcela zbytečný něco přečetl. A dozvěděl jsem se zajímavou věc, kterou jsem však tušil. Příliv a odliv je velmi složitý děj, který se každý den mění a zatímco ve Středozemním moři jde o rozdíl zhruba 30 cm, tak v Hamburku, nebo v Londýně už to poznáte. Tam jde někde o 5 až 8 metrů rozdílu.

V Německu si toto uvědomili a využívají to, jako turistickou atrakci, podobně, jako v Bretani třeba .... https://cs.wikipedia.org/wiki/Mont-Saint-Michel ...., kde je rozdíl v Evropě největší, až 15 metrů.


Zdá se, že řeka Labe zde v Hamburku má mnohem blíže k mostovce, než na Mělníku. Musím však vzpomenout na srpen 2012, kdy jsme mnozí před uzavřením našeho starého ( budoucího Strakova) mostu dělali aspoň na kraji mostu záběry na hladinu řeky před její kulminací ( tuším, že z klasických 2.50 na 10.35 m.) V Ústí bylo dokonce 12 metrů.

Nedaleko známého ostrova Sylt, který je spojený s pevninou pouze 11 km dlouhým železničním mostem leží ostrov Föhr https://www.foehr.de/  , kde jsem našel skvělou odpověď .....
https://www.foehr.de/gezeiten    Stačí kliknout na Gezeitenkalender als PDF 2019 . Prakticky každých 6, 5 hodiny moře buď klesá, nebo stoupá, a tak máme odliv i příliv 2x denně, ovšem díky působení měsíce a částečně slunce každý den jinak. Proto ten kalendář.
Lidé se tak obvykle ráno podle kalendáře vypraví na zvláštní 4 km dlouhý turistický pochod k ostrovu na obzoru, který je sotva vidět. Na suché pevnině to zvládnete za hodinu, ale zde je to docela adrenalin. Nejprve prý vyfasují holínky a pak jdou podle tyčí, které připomínají hole pro lyžaře na horách, když je mlha.

Zde je důvod jiný. Sice je odliv a hladina se nějaký čas pohybuje do výšky 30 cm, ale jsou v moři i různé výmoly, kde se jinak můžete nepříjemně propadnout. Po dně se prý velmi špatně jde, připomíná to občas cestu blátem a místo suchozemské hodinky to prý trvá až 3 hodiny.


Loď Rio 2 pluje ve čtvrtek v podvečer  po Norderelbe ( Severní Labe - rameno), aby se u čtvrti Altona stočila do Süderelbe ( Jižní Labe - rameno), ze kterého odbočí do ramene Rethe, kde bude vykládat náklad. V místě otáčky proti proudu řeky na soutoku ramen má řeka šíři až 715 metrů, ale o 17 km dále po proudu, se náhle prvně rozšíří až na 2.7 km. V Hamburku začíná takzvaný Estuár https://cs.wikipedia.org/wiki/Estu%C3%A1r , který se rozšíří u města Cluxhaven až na 15 km. To je však o více než 100 km po proudu řeky dále.
https://www.mall.tv/lode-a-reky/lod-rio
Říká se tomu cesta po moři relativně suchou nohou a Němci tomu říkají Watty, což trošku připomíná elektrotechniku a trošku náboženství ( Starý zákon ve svaté knize jménem Bible). Vždyť i Mojžíš přešel se svým lidem z Egypta suchou nohou jindy vodou zalité místo, a takto pátrali vědci ....
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/zanikle-rameno-delty-nilu-ukazalo-kudy-mohl-mojzis-vest-lid-pres-more.A100923_164653_zahranicni_jw
Zpátky pak už mořští turisté plují lodí, která má jinou trasu, která je ještě navíc patřičně občas bagrována. Prostě by to už přes moře nestihli a pokud se v PDF textu správně orientuji, tak maximální hladina je 2.9 metrů. Tedy téměř 3 metry.
Samozřejmě se píše, jak je oblast zajímavá i zoologicky a botanicky, a pokud má někdo dost času, peněz a umí cestovat i trochu dále, tak jde o docela zajímavý cestovatelský typ.
Pokud jste však tací spíše teoretičtí cestovatelé, jako já, tak budete rádi, když se opravdu jednou dokopete k tomu, že snad  někdy v létě za několik našich stokorun sednete do autobusu společnosti Flixbus ( Student Agency to nejezdí), necháte se odvézt přes noc do Hamburku a třeba ten rozdíl hladiny někde poblíž Labe také uvidíte.
Přidal jsem pro úplnost i pohodlný vlak, ale pro lidi, kteří někam přijedou, chtějí se jen trochu projít a zase jet nazpět, tak trochu na nic.
A to je možná z uplakaného nevlídného víkendu zde na blogu vše.
Ještě takový bonus. na závěr. Klikněte na https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5a/Hamburg.jpg a obrázek zvětšete na celou obrazovku. Můžete se z věže s nadsázkou podívat na celé město a hlavně upoutá pohled na přístav vpravo dole.

https://www.cd.cz/assets/jizdni-rad/jizdni-rady-dalkovych-vlaku/e01cz-7x2-a7.pdf
Zdroj: Soutok

Listopad 3, 2019

19:33

Pokud k vám již dorazilo poslední číslo Mělnické radnice, tak vás možná překvapila zpráva o jakémsi autoparkovišti P+R. Zvyk je železná košile, a tak nám mnohým připadá normální, že se dá parkovat u hlavní obchvatové silnice před budovou nádraží, nebo přes silnici.

 A když je všude nacpáno, což se opravdu někdy stává, zejména pokud jsou nějaké  akce přímo na nádraží, nebo tu začíná společný výlet většího počtu lidí s návratem zpět, tak se auta nastěhují i do ulice Jiřího z Poděbrad, která vede k autobusovému nádraží.

Najednou je tu nějaká zpráva o parkovišti P+R. Informace mohou být někdy zavádějící. Tam se přece někde nalézá prodej dříví, občas se tam něco vykládá z vagonů. Nebo, jak sem někde četl v reklamě cyklo Erben, tak to bude asi ta plocha před prodejnou, kde si mohou zákazníci zřejmě vyzkoušet zakoupenou koloběžku, či motorové kolo.

Věcí vás napadne mnoho. Dokonce jsem si myslel, že to volné parkování před nádražím někdo jen pojmenoval :-). V článku se totiž navíc nic bližšího snad ani nepíše. Je tam spíše už dlouho očekávaná informace o tom, že od nového jízdního řádu v prosinci 2019 bude u nádraží stavit autobus číslo 747.

Vězte tedy, že jde o tuto ohraničenou plochu poblíž kolejí a dostanete se sem  především z křižovatky, odkud se odbočuje do ulice Jiřího z Poděbrad.

Jo, kde jsou ty časy, když se přemýšlelo o zapojení do nějaké soutěže o krásných nádražích a přemýšlelo se, jaké podnikatelské služby by tu mohly být ( cukrárna, restaurace, knihy, časopisy, infocentrum, květiny, prodejna čajů .... to je výčet jen některých aktivit, které jsem na některých nádražích objevil) Je však pravda, že tu odbočuje jen lokálka do Mšena, byť dnes již máme ( momentálně zase prakticky díky práci na kolejích ne) občas i přímá spojení s Prahou.


Bude konečně Billa na Mělníku už otevřena ? Přeci jen se giganti Tesko a Kaufland trošku okoukali a pokud si někdo z vedení těchto podniků myslel, že přesun zboží v regálech a někdy dost zvláštní zásobování i způsob věčně poloprázdné nabídky zákazníky osloví, tak je spíše naštval.

Prohlédněte si tedy na dalších snímcích, co vše je ještě třeba dodělat, ale prý se to už blíží. V každém případě již shánějí do prodejny zaměstnance.

https://billa.jobs.cz/volna-mista-prodejny/stredocesky-kraj/

https://billa.jobs.cz/detail-pozice/?id=G2-1409326393-aden_brand0&rps=186

Také tam něco postrádáte :-) ?

A na samotný konec suprová nabídka krásných akcí z výstaviště v Lysé nad Labem.


Zdroj: Soutok

Listopad 2, 2019

20:40

Dušičky a Štědrý den jsou dva okamžiky v roce, kdy masově navštěvujeme hřbitovy a věnujeme především vzpomínku svým příbuzným. Díky hromadnému zapalování svíček a jejich kladení do nejrůznějších skleněných nádob, se hřbitov změní v místo, které v nás  určitým způsobem vyvolá jisté sváteční pocity.

Octneme se v relativně tichém světě nejrůznějších barev světla a v některých místech zvláště vnímáme vůně, které se linou z teplem tajícího vosku nejrůznějších svíček. Každé místečko je tak nějak podobné těm ostatním a přec má svou originalitu, jako je tomu ostatně v celém našem životě. Také si jsme tak nějak v mnohém podobní a přitom jsme každý určitým originálem, který má sice občas někde své dvojníky, ale nikdy to není jedno a totéž.

A právě večerní atmosféra svátečního hřbitova může být další příležitostí vyzkoušení jedné z mnoha funkcí našich digitálních automatických fotoaparátů. Noční fotografování s levnými přístroji, které naprostá většina z nás používá je vždy takovým nejistým dobrodružstvím, stejně tak, jako na místech s nízkou intenzitou světa. Přesto je v nás něco, co nás, kteří máme aspoň trošku vztah k focení nutí dělat tyto pokusy.

Pokud vás aspoň jen lehce tyto snímky uvnitř vašeho já potěší, pak je to dobře.

Jak jistě víte, tak v pátek mezi 17.00 - 21.00, se konala na zámeckém nádvoří a v zámeckých sklepích oslava svátku Halloween. Pro mě bylo oslavou už jen to, že jsem se dostal  za šera domů z práce a mohl si říci, že zítra nic vyloženě povinně nemusím :-).

 Nepochyboval jsem, že jistě najdu nějaké fotky z akce na FB historické skupiny. Nicméně je příjemné, když si člověk může říci, že i on letos na vlastní oči viděl svítit aspoň jednu dýni, a ne až třeba příští rok, když už tu ten anglosaský svátek máme.

Je jedno místo na Mělníku, kde mám už snad  minimálně třetí rok štěstí a svítí to tam vždy snad tři dny. Je to prostě rodina, která našla v této věci zálibu a o jiném blízkém dalším místě opravdu nevím. A tak díky ní mám i letos aspoň dva vlastní  aktuální obrázky z Halloweenu 2019. Je to jistě příjemné zpestření vyloženě dušičkové nálady.
Zdroj: Soutok

Listopad 1, 2019

19:31

Cyklostezka mezi obcemi Velké Žernoseky a Libochovany. ( okres Litoměřice)

Je tomu asi rok a půl, co jsem šel procházkou Polabským parkem, byl nádherný slunný letní den a kromě chodců jsem potkával i řadu ukázněných cyklistů, kteří tudy rozumnou rychlostí projížděli. Ono jim ani nic jiného nezbývalo, protože bylo zkrátka v parku přelidněno, jak už to za krásných dní v kterémkoliv ročním období bývá.

Všichni se museli uskrovnit, a také pejskaři venčící své psíky, se museli mít více na pozoru. Pak jsem sešel pod sportovním areálem dolů k řece a potkával jsem další cyklisty. Není tam mnoho stromů, a tak už začínalo být docela horko. Moje zvědavost mi nedala a oslovil jsem početnější skupinu lidí na kolech.

Bylo mi řečeno, že mají dovolenou, jedou až z Břeclavi a odpověděli mi i na další otázky. Prý je cyklotrasa kolem řeky Labe pohodová, ale ve chvíli, kdy projeli Kostelec nad Labem, tak přišlo utrpení. Nikde žádné občerstvení, už jsou prý hrozně vydrncaní z nerovné polní cesty a doufají, že snad na Mělníku někde najdou pohodové místo, kde si odpočinou, nají se a napijí.Cyklostezka u obce Kly ( okres Mělník)

Ani jsem nějak nevěděl, co bych jim v sobotu v 10.30 dopoledne doporučil.

Cykloturistika a zvláště trasy kolem Labe i Vltavy prodělávají obrovský rozmach. Je už opravdu jen hodně málo míst, kde by podle Labe nevedla typická asi dvoumetrová asfaltka, nebo alespoň cesta ze zámecké dlažby. Mám takový dojem, že v Ústeckém kraji snad už ani takové místo není a podobné je to i od Kostelce nad Labem proti proudu řeky.

Ostatně, objevil jsem zajímavé stránky, kde se aktuálně dočtete, že vyasfaltováno a separováno od automobilového provozu je už i mezi Roudnicí nad Labem a obcí Račice, a chystá se utvoření posledního úseku Račice -Hněvice, kde se napojí na naši slavnou cyklostezku z Hněvic do Lužce nad Vltavou. A píše se tam i o situaci na Mělníku, kde probíhá napojení na asfalt přicházející od obce Kly.

Vše se dočtete zde : http://www.labska-stezka.cz/aktuality-service/aktuality/

Cyklisté mají prostě radost a doufají, že i mezi Kostelcem nad Labem a obcí Kly bude jednou asfalt.Poděbrady. ( za  restaurací Cidlinou)

Jenže, jak už to tak bývá, tak se o ničem moc nemluví a ani moc nepíše, zvláště, když jsou cíle podstatně vyšší a lidé se probudí zejména tehdy, když si uvědomí z tisku, že už se na něčem začalo prakticky dělat. A tisk, ani radnice si zase nemůže dovolit o takových věcech neinformovat.

Ozývat se začínají zejména rybáři, pejskaři, lidé, kteří touží po samotě v přírodě a bijí se za prašný úsek cesty, který měří dle mapy necelých 500 metrů. Ono by to totiž na navigaci pod cukrovarem asfalt rozhodně chtělo, protože tam je to hrbolaté a věčně je tam bláto a kaluže, pokud jen trošku sprchne. Navíc bývá úsek občas i pod vodou, a pak se tam dlouhé dny po povodni nedá chodit vůbec.

Není žádným tajemstvím, že se cyklisté, pejskaři a rybáři moc nemusí. Pejskaři se totiž musí mít na pozoru a omezovat se, a rybáři si nejen stěžují na rušení klidu a plašení ryb, ale nelíbí se jim ani to, že jsou na asfaltce nevítanými hosty a mají problém s příjezdem i s parkováním.

A tak se mělničtí rybáři rozhodli vypsat petici a lobují aspoň za zpevněnou přírodní  cestu.


 https://e-petice.cz/petitions/nesouhlasime-s-vystabou-melnicke-cyklostezky.html


Restaurace Cidlina u soutoku.

Tedy, za těch 500 metrů od křižovatky u starých lázní až po začátek cukrovaru. Dokonce se v petici píše i o narušení přírody.

Problém je možná navíc i trošku někde jinde. Dostat se do těchto míst je dost obtížné. Často jde o automobilisty, kteří k řece pod cukrovar někdy zkouší zajet z rozbité silnice od Hadíku, ale velmi často sjíždí dolů právě svahem pod sportovním areálem.

Tam mají dvě možnosti. Řada pejskařů i rybářů ( a někdy i chatařů, včetně potápěčů Praha) se vydají vpravo směrem k soutoku, kde rybáři prakticky končí a pejskaři obvykle pokračují v procházce k veslařskému klubu.

Druhou možností je samozřejmě cesta vlevo k cukrovaru.
Je rozumné ji vyasfaltovat, nebo osadit zámkovou dlažbou, či nikoliv ? Toť otázka. S klidem se zejména přes léto rozlučte a i v sobotu 26.10. před západem slunce jsem tam potkal ještě dost kolařů.

Pravda, přírodní povrch působí lahodně a asfaltu to chvilku trvá, než zapadne do krajiny, ale na druhou stranu umožňuje mnohem častější návštěvy návštěvníkům u řeky a dokonce je i snazší pro kočárky.

Ten ruch tam bude, a ať se to někomu líbí, nebo ne, tak doba je taková.
K soutoku to je asi 2.5 km.

Poděbrady jsou lázeňské město a asfalt tu podle Labe vede již dávno ( už v 80. letech tu byl) oběma směry. Do Nymburka je to celých 8 km a bohužel tam není mnoho stromů, což není v parném létě pro chodce, nebo lidi s kočárkem moc příjemné, zvláště když jezdí ještě mnoho cyklistů, nebo in-line bruslařů.

Na druhou stranu každý ví, že je tam přeplněno a jede opatrně. Musí se všichni zkrátka respektovat a to jde v krásném volném dni celkem dobře.Směrem k soutoku Labe s Cidlinou je situace lepší, protože to není taková dálka, je tam více stromů a i více různých možných posezení.

Kdo to tam znáte, tak lze říci, že rybáři začínají lovit až v ústí Cidliny, ale asfaltku mají za zády a poblíž asi tři občerstvovačky. Přijet mohou i po jiné silnici. A pejskaři ? Tak ti mají hlavně na venčení úplně jiné parky, včetně samotné kolonády se záhony. Ale i se psy si někdy troufnou mezi kola, chodce, in-line bruslaře a kočárky.


Budování cyklostezky z Kel do Mělníka ( jaro 2018)

Mělník je tak nějak jiné město. Rybáři mají jistě řadu míst u tůní v Mlazicích, Vehlovicích, u řeky na Liběchov, nebo na druhé straně u laterálního kanálu, či směrem k vesláku. Chápu i pejskaře, že je nebaví chodit jenom po Polabském parku a chtějí se podívat i k řece. Chápu, že ten obrázek níže vypadá vskutku romanticky, ale i kdyby tu ten asfalt nebyl, tak to tady bude zejména v létě jezdit o 106 a určitá nevraživost mezi jedinci s odlišnou činností žije už dnes a jedno zda v mělnických  obchvatových ulicích, nebo u řeky.

Mělník je jiný. Nenajdete u řeky hlučná tábořiště, kiosky, restaurační i oddechové posedy s výhledy na řeku, říční aktivity, jako v jiných i menších městech a vesnicích u řeky. Dokonce to zavání takovou tou odpovědí: ,, Chcete to ? Tak si za tím někam vlakem vyjeďte, ale nám tady doma zachovejte klid".

Trošku pravdivé a trošku škoda, protože je vždy fajn, když se za něčím nemusí jezdit a máte to i doma. Na druhou stranu bychom byli snad jediní v republice, kde by to bylo jinak, byť jde asi o půl kilometru cesty.

Mezi Hadíkem a starými lázněmi.

Těžké je to i proto, že my u řeky opravdu nic nemáme. Nenajdete tu stromy, lavičky, natož venkovní posezení, třeba takové vyhlášené, jako je v Lounkách na Litoměřicku, mezi Roudnicí a Dobříní, či v Dolních Beřkovících ( restaurace Na knížecí).

Jsem tedy sám zvědavý, jak toto dopadne, a aby se jednou něco nedodělávalo, ale vzhledem k tomu, jak vysoko je zájem české veřejnosti, tak bych byl docela překvapený, kdyby opravdu tento úsek zůstal blátivý.Od cukrovaru k Hadíku.


U Dolních Beřkovic.Základní kámen cyklostezky  u obce Hněvice.Cyklostezka mezi obcí Dobříň a Roudnice nad Labem.


Přímo v Roudnici nad Labem.Ústí nad Labem - Střekov v blízkosti Labe.Mezi Ústím nad Labem a Děčínem míjíte kromě krásných přírodních scenérií i několik bunkrů, řečených řopíků. Dokonce míjíte ve Valtířově i malé  oficiální muzeum na toto téma.


U Děčína.Povodně 17. března 2019 :   339 cm.

A na závěr si dáme ještě program RMM na měsíc listopad. Hezký víkend!

Zdroj: Soutok

Říjen 29, 2019

18:59

V mělnickém muzeu se slavil Den Středočeského kraje!
Regionální muzeum Mělník, p. o., 28. 10. 2019

Již tradičně mělnické muzeum připravilo na Den Středočeského kraje 28. 10. bohatý program. Dopoledne patřilo dětem na derniéře výstavy Brekeke aneb V Mělníku není konec vodníků. Naposledy zde provázel mělnický vodník Brčoun Vrbička, který děti potěšil pohádkou „Jak se zlobivý hastrmánek nechtěl učit“ a nechyběla ani kouzelná muzejní dílnička. Poté proběhlo předání cen vítězům soutěže „Kapříci vodníka Šploucha“. Tři šťastní výherci si odnesli vstupenky do Veřejného akvária v České Lípě, poukázku na vodnický dort, knížku O vodníku Česílkovi, tričko a módní doplňky i dřevěné vodníčky.


Ani ostatní děti nepřišly zkrátka. Měla pro ně překvapení vodnice Libuška od Hospozínského rybníka, která rozdávala dobroty přímo z hastrmaských hrníčků. Z vodnického světa se děti vydaly do velkého muzejního sálu, kde je přivítala výstava Dopravka včera a dnes. Expozici muzeum otevřelo k 100. výročí Služby Dopravní policie. Kluci i holky se proháněli na improvizovaném dopravním hřišti na autíčkách i koloběžkách, vyzkoušeli přepínací semafory u přechodu pro chodce a poznávali dopravní značky. Pro nejmenší byl připraven herní koutek se spoustou kostiček, značek, pexesem, autíčky a kvízy.


Po celý den proudili do muzea návštěvníci, kteří využili symbolické vstupné 1 Kč nejen do stálých expozic, ale i do všech prostor muzea včetně gotického sklepa. Plno bylo také v malé expozici historických vláčků a mechanických hraček s dílnou ze stavebnice Merkur. Zájemce o kokořínskou krajinu a historii přilákala odpolední přednáška Skalní obydlí na Kokořínsku, kterou vedla ředitelka muzea PhDr. Miloslava Havlíčková v muzejní kavárně.

 Promítali se dobové i současné fotografie skalních bytů, kterých je na Kokořínsku více než sedmdesát. Posluchači se dozvěděli i nejnovější poznatky o životě ve skalách, které dosud nebyly nikde publikovány a odnesli si domů nově vydanou brožuru Lidové stavby Středočeského kraje - severozápad. Den Středočeského kraje v Mělníku navštívilo 402 lidí.


Děkujeme všem partnerům, kteří podpořili vodnickou soutěž a výstavu: Veřejné akvárium Česká Lípa, Cukrářství Petra Matoušková, Mělnický antikvariát Želví doupě, Karavana Mělník a Boutique pro děti - Svatováclavská ul., Knihovna Mělník, Probošství Mělník, TIC Mělník, ZUŠ Mšeno, Vivarium Mělník, Památník Josefa Lady a jeho dcery Aleny Hrusice (OMPV p. o.), Muzeum Říčany, Muzeum Mladoboleslavska, Muzeum technických hraček Velvary, Libuše Vepřovská, Jarmila Včelová, Jiří Bartoš a další sběratelé.
-KrF-

Kristýna Frelichová – odd. PR a propagace [email protected], tel. 728 620 651, tel. 315 630 923
Regionální muzeum Mělník, příspěvková organizace Středočeského kraje nám. Míru 54, 27601 Mělník Otevírací doba: celoročně, úterý – neděle 9:00 – 12:00 a 12:30 – 17:00 hodin http://www.muzeum-melnik.cz/


V sobotním článku jsem vás informoval, že se možná půjdu podívat někam do okolí Hadíku, abych zjistil, zda už se něco děje. Připomínám, že na jaře loňského roku došlo k vyasfaltování prašné cesty podle Labe mezi obcí Kly a bývalou cukrovarskou čističkou odpadních vod v blízkosti takzvaného Staráku.

Tím nám na této straně řeky Labe vznikl vlastně v okrese první vyasfaltovaný úsek cyklostezky. Ve zmíněném místě u bývalé čističky najíždí cyklisté jedoucí od obce Kly na starou cestu z panelů, která se někde v místech nedávno zrekonstruovaného mostu přes část slepého ramene řeky mění na rozbitou silničku horší kvality a u bývalého hostince a převozu na Oupor odbočuje za budovu cukrovaru již jen zpevněná cesta, která vede až k bývalým lázním.

Odtud dnes cyklisté vyvádí svá kola po úbočí do parku ke sportovnímu areálu.Když jsem si někdy na začátku měsíce přečetl v měsíčníku Mělnická radnice článek o pokračování budování stezky, tak jsem měl samozřejmě radost a byl jsem zvědavý, jak se s celou tou situací zejména u řeky stavební firma popere.
Ve městě se dá leckde snadno na vozovku namalovat značka jízdního kola tak, jak to známe v části Pražské ulice, ale dole u řeky už to bude o něčem jiném a totéž platí pro stoupání, které někdy užívají i auta rybářů, nebo uživatele spodních chatek.
A tak jsem se pochopitelně vypravil do míst, kde to bude dle mého názoru asi nejobtížnější a kde bych očekával započetí prací.

Teď už vám mohu prozradit, že jsem vůbec žádnou stavební techniku nikde u vody nenašel, natož nějaký počátek práce. Jestli jsem opravdu začal na té nesprávné straně a měl jsem začít s prohlídkou někde jinde, tak to fakt nevím, ale s článkem na obrázku výše z Mělnického deníku ze dne 18.10. mi to nějak nesouhlasí.

Spíše mi to připomíná komedii Tři chlapi v chalupě, kdy zásluhou šikovného triku dědy Potůčka vyhraje vesnice soutěž v kompostování a funkcionář řekne předsedovi družstva ( synovi dědy Potůčka) : ,, To nevadí, že jste to neudělali, ale hlavně je vykázaná aktivita a  já ti věřím, že to do konce roku uděláte :-)." Zrovna to tento prodloužený víkend na jednom programu běželo :-).


Jenže, nemohu nikomu křivdit a možná se opravdu začalo a opravdu někde jinde. Část cesty mezi vlakovým nádražím a Bezručovou ulicí, která vede mezi autobusovým nádražím a jezírkem v parku je uzavřena, zbavena starého asfaltu a stojí tam stavební stroje.

A tak nejspíše zřejmě zde u nádraží byly započaty práce na této akci Inu, každý preferuje nějaké oblasti a nejednou jsem zde na webu kritizoval fakt, že když zaprší, tak se dole u řeky pro bláto moc procházet nedá. Známá je i má oblíbená představa, že by se budova na Hadíku mohla opět proměnit v restauraci, jako je tomu jinde v jiných městech, ale dnes už vím, že má objekt vlastníka.

Sice kolem jezdí i v tuto roční dobu překvapivě hodně cyklistů, ale to všechno je běh na dlouhou trať. Nikdy však nezapomenu, jak si mi jednou cyklisté z Moravy postěžovali, že by se rádi zastavili někde posedět, ale od Kostelce nad Labem nejen že nezavadili o takové místo, ale ještě jsou vyklepaní z nekvalitní cesty. Byl tehdy horký den.A protože jsem u vody žádné snímky prací nemohl udělat, tak jsem vyfotil aspoň něco z okolí.


Tak se loni na jaře ( březen 2018) pracovalo na posledních metrech poblíž bývalé cukrovarské čovky. Protože jsem nikde neviděl žádný harmonogram prací na úsecích výstavby, tak zřejmě nezbývá, než sledovat dění na celém úseku, ale ono to pro nezainteresované pozorovatele mnohdy ani jinak nejde.

Stačí vzpomenou na poslední fotografie amatérského pozorovatele z Lužce, který nám na facebooku pana Lojky přiblížil práce na laterálním kanále. Pro mě to bylo zvlášť zajímavé, protože jsem tam fotil právě o Mělnickém vinobraní ( článek zde) a viděl jsem, jak se práce zase pohnuly vpřed.. Navíc je docela možné, že příští jaro již nebudeme muset jezdit třeba při cestě na kole do Veltrus přes horkovod do Zálezlic, ale z Lužce po novém mostíku do Bukole. Zatím se prý stále pracuje na ukotvení pilířů ve Vltavě. Třeba to časem ověřím :-).Zdroj: Soutok

Říjen 28, 2019

13:50

https://zooparkzelcin.cz/halloween-31-10-2/

Rok se s rokem sešel a opět tu máme období, kdy v celkem rychlém sledu proběhne několik akcí typických pro toto období. Ještě před několika lety nechával svátek jménem Halloween tuto část světa chladnou. Vždyť se jedná o svátek, který měl svoji tradici daleko odtud. S rozvojem  zahraničních supermarketů k nám však přišla i tato kultůra a proč ne.
Děti mají rádi pestrý barevný svět a supermarkety zase důvody, jak zvýšit tržby. Vzpomeňme si na MS ve fotbale v roce 2010 z Jihoafrické republiky, kdy se populárním hitem velkých obchodů staly barevné trumpety s jedním tónem, které na jihu afrického kontinentu nesly název vuvuzela
https://cs.wikipedia.org/wiki/Vuvuzela Co na tom, že šlo o bezpečnou napodobeninu tohoto jinak hlukově nebezpečného nástroje. Haloween je tedy především klasickým svátkem anglo-saského světa, ale i u nás je poslední dobou díky prodeji dýní a různých vykrajovacích nástrojů pro jejich dlabání populární.
Děti tak mají možnost nejen rozvíjet svoji fantazii a kolektivně dlabat dýně, ale radovat se z konečného výsledku, kdy se jejich výtvory rozzáří do tmavé podzimní noci a na organizovaných akcích je vše ještě doprovázeno dalším roztomilým programem.

https://www.lobkowicz-melnik.cz/1-11-2019-halloween-sklepy-nadvori-zamku/
Pro dospělé je důležitou částí těchto dní především 2. listopad, který je kalendářně označen, jako Památka zesnulých a lidově mu říkáme celá léta ,, dušičky" . Oba svátky jsem vyčerpávajícím způsobem představil v článku https://soutok.blogspot.com/2014/11/haloween-svatek-svatych-svatek.html , kde najdete i rychlé odkazy do Wikipedie.Průvod sv. Martina má ještě trošku času, ale na co už není čas, tak to je kulturní program k 70. výročí souboru Jarošovci. Zde je tedy přímý odkaz do elektronické objednávky sedadel v kulturním domě:
https://vstupenky-mekuc.cz/m%C4%9Blnick%C3%A9%20kulturn%C3%AD%20centrum/standard/Hall/Index/3598/XiGS7f43F6k_rov__xcodex_AGA1gFbU4wgCg1WyYLYMJIQcJKRnpCAKl513vw__?

Podzim na výstavišti v Lysé nad Labem mi připadá vždy zajímavý. Jak jsem již několikrát psal, tak to není daleko, jede tam krásně a rychle každou chvíli vlak, jízdenka PID je mnohem lacinější, než do Prahy, jen za ty výstavy zaplatíte trochu více, ale zase si odvezete jistě  hodnotný zážitek.
Mně už se osobně den před pracovním dnem na poledne nějak  nikam nikdy moc nechce, ale třeba to máte jinak, nebo už nemáte pracovní povinnosti, a jak vidíte, tak můžete ještě zítra ráno klidně jet.

Co je google street ?    Slyšíte to snad prvně ?  
 https://cs.wikipedia.org/wiki/Google_Street_View

Dnes si tedy připomínáme 101. výročí společného státu Čechů a Slováků a je to trochu znát. To prostě nejsou kulatiny a v minulosti jsem tu toho napsal dost, ač to zejména mladší generaci moc nebere. Ta má svoje stručné vlastní  dějiny, kde se píše, že není co slavit, protože už žádné Československo dávno není a finito.
My, kteří jsme vyrůstali ve společném státě, stáli jsme společně ve zbrani se Slováky a učili jsme se o obrovské touze občanů této země mít vlastní stát, tak si tento fakt minimálně uvědomujeme. Vždyť soustátí nesoucí název Rakousko -Uhersko, jehož jsme byli významnou součástí, tak trochu připomínalo něco, o čem dnes historikové přemýšlí v porovnání s EU, nebo USA.
A na druhou stranu má náš stát úžasnou předlouhou historii, ve které hrál v časech království občas i významnou roli v centru Evropy . Historie však nikdy nekončí a pokud nesedíte jen doma a jdete ven, tak zjistíte, že slýcháte mnohem více cizích jazyků, než v minulosti.

Nejde jen o jazyky světové a různých turistů z Dánska, Nizozemí, či Švédska, ale často je to ruský jazyk, ukrajinský jazyk i jazyky z Balkánu. A právě z Ukrajiny tu již dnes máme mnoho lidí, kteří sem přišli především za prací a někteří i přispívají komentáři na web pana Lojky. Někde jsem to tam zahlédl.

A zase jde o ten pohled na věc. Vždyť část Ukrajiny byla také politicky součástí Monarchie, ale co je pro nás ještě zajímavější je fakt, že ještě menší část byla dokonce 20 let součástí našeho společného státu ( 1919 - 1938). Opravdu je Ukrajina, respektivě  Podkarpatská Rus tak chudým územím ? Co vlastně víme o území, které k nám nějaký čas historicky patřilo a kam jezdil z Prahy přímý vlak ( Praha- Jasina.) ?


Televize nám mnoho neukáže, a když, tak obyčejně nějaký dokument, kde hledá prvorepublikové stopy soužití v jednom státě. Dokonce jsme si dlouhá léta představovali, že se tam jezdí po prašných neskutečně dlouhých cestách starými autobusy, kde se na nějakou technickou kontrolu nekouká a jezdí se tak dlouho, než se vozidla nerozpadnou.

Je to skutečně tak ? Vůbec ne. Máme dnes k disposici různé programy google street

 ( https://www.google.com/maps/@50.3652115,14.4815535,13z

, kde se můžete projíždět po ulicích a silnicích mnoha států, jako kdyby jste tam byli. Bude to pomalu rok, co jsem si zahrál na takového pasažéra výletního autobusu a projel si od počítače od hranice u Vyšné Nemecké celou trasu přes Užhorod, Mukačevo, Chust až do Jasiné, kde končily prvorepublikové vlaky z Prahy.

Konečně, jezdí tam dnes z Čech několik oficiálních autobusových linek, z nichž některé pokračují ještě dále. Je to z hranic ( na Slovensku) po silnici rovných  262 km, takže to žádná velká dálka není.
Byl jsem mile překvapený.

Kolem Užhorodu najdete opravdu kvalitní široké i víceproudové silnice a ani směrem k východu neztrácejí na kvalitě, ale spíše na šířce. Je to dáno tím, že se dostáváte do krásné kopcovité krajiny, kterou se krásně vine  řeka Tisa, jenž občas tvoří hranici s Rumunskem. I zde jsou krásné historické stavby a ve městech je co obdivovat.

Pravda, občas uvidíte vyjímečně na silnici oslíka táhnoucího povoz a budete především obdivovat krásné pravoslavné kostelíky a kostely, ale to je právě na světě to krásné, že to všude vypadá trochu jinak. Hlavně, když je to jiné krásné, a to na Ukrajině v části, kterou jsem si programem v PC projel bylo.

Berte tento příspěvek tak, jako článek, který připomíná v dnešní významný den společný stát Čechů, Slováků a Rusínů. Nám připadají někdy díky jinému současnému rychlému stylu života a rozdělení  původního státu tato území na východ od Košic až neskutečně vzdálená ( ono je to skoro stejně daleko na západ  až do Paříže )  Vzdušnou čarou je Jasina z Mělníka 750 km a Paříž 890km...., ale jak vidíme, tak to byl až po určité hranice 2x jeden stát ( když započtu i to Rakosko-Uhersko ) a lidé z těchto končin sem nejen jezdí od roku cca 1991 za prací, ale mnozí tu i žijí a do domácích lokalit jezdí spíše třeba i jen na návštěvu k rodičům apod.

Taková je současnost, byť i existuje krásná literatura, kde se zase dočtete, kam všude v historii emigrovali Češi a může i někoho udivit, že to byli oblasti v Kazachstánu, kolem Oděsy, v Moldávii, na jižní Ukrajině, Volyni, v Banátu, Slavonii, Polsku a nejen v západních zemích, kam někteří směřovali už v dobách hospodářské krize ve 30. letech a další pak především v politicky významných letech.

Hezký zbytek slavnostního volného dne !Zdroj: Soutok

Říjen 27, 2019

12:18

Dnes jsme si vrátili  pravý Středoevropský čas, a i když se zase zvedly kolem času diskuse, tak jsem včera objevil celkem rozumný článek ....

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/pospime-si-o-hodinu-vice-jak-to-ale-bude-od-roku-2021-81733?seq-no=14&dop-ab-variant=&source=clanky-home

On to nakonec někdo rozhodne, ale věřte, že svět je plný zajímavostí a zejména mezi mladšími lidmi, kteří leccos nezažili a ani ten pravý celoroční Středoevropský čas ( většina médií ho neustále komolí na zimní, což je omyl) je k němu averze. Abychom si to třeba ještě jednou rádi nerozmysleli, jako po třech letech v Rusku .... A kvůli fotbalu to asi nebude :-).

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/v-nedeli-se-do-ruska-vrati-zimni-cas.A141025_193519_zahranicni_fer

Nicméně, smiřme se s tím, že nám teď začne nehezké počasí, venku bude odpoledne taková tma i zima, že mnozí rádi po práci zalezeme domů a každá zábava pro dobré naladění osobnosti bude dobrá.


A takovou příjemnou věcí pro dlouhé večery je dobrá kniha. Sice dnes řada lidí nečte, nebo odsuzuje historii, jako pozůstatek zábavy minulosti, ale je to velká chyba, protože nám minulost dává mnoho poučení pro současnost i budoucnost a je rozhodně přínosnější, než lehčí zábava.

Dobrou knihu si dnes můžeme objednat internetem, nebo si pro ni i zajet a udělat si tak vlastně výlet. První způsob je možná pohodlnější, ale vlastně tak trochu ztrácíte kontakt se světem kolem vás a určitý přehled. A tak díky mému výletu a zálibě v psaní, se teď dozvíte něco, co může někoho zajímat.

Je to ukázka toho, jak neuvěřitelně se vám může zkomplikovat banální cesta. Že metro jede ze stanice Ládví jenom do stanice Holešovice jsem se dozvěděl jenom tak z rozhlasu chvilku před příjezdem soupravy, jako nepodstatnou věc. Cestující v Holešovicích po sobě koukali, hledali, kde je vůbec nějaká  nástupní zastávka a někteří mylně utíkali k tramvajím, jiní k výstupní zastávce náhradní dopravy a část z nich našla odjezdové stanoviště. Autobus nahrazoval asi pět dalších stanic a ještě v Holešovicích přišla akustická zpráva, že tomu tak bude do 29.10.

Nebylo to příjemné svezení a zvažoval jsem z centra města i jinou zpáteční variantu, ale momentálně neexistuje. Po železnici to prakticky nejde. A tak jsem při zpáteční cestě podešel automaticky rušnou ulici za koněm ( Václavské náměstí). Zastávka ani lidé nikde. Jen kousek odtud budova hlavního nádraží.


Tam ovšem ani zmínka o náhradní dopravě a všude samí neznalí cizinci a autobus na letiště k Ruzyni a do Německa. V nádražní hale byly vstupy do metra obehnány červenobílými pásy.Ušetřím vás popisů další situace, kdy jsem se po telefonu dozvěděl, že snad na Florenci někdo dopoledne skočil do kolejiště ( pisálkovská verze tvrdí, že šlo o nešťastnou náhodu), a tak se dočasně nejezdí.

Můj absolutní zmatek vyřešili dva spolu hovořící řidiči autobusů, kteří nechápali, proč by nemělo jezdit metro, ale zarazila je zpráva o náhradní dopravě. Pomalu se vzájemně rozpomínali, že taková situace přechodně nastala, když skočil člověk do kolejiště. Prý se mám vrátit a metro jezdí. Vysvětluji jim, že tam je zábrana. Nové pohledy a další vysvětlení. Aha, ono sice jezdí, ale jenom po jedné koleji, proto je jedno nástupiště zcela uzavřeno.

A díky tomu nyní již víte, na co si máte dát pozor při cestování Prahou během prodlouženého víkendu :-) Důvodem je výměna dřevěných pražců za betonové.

Pochopíte, co by to komu udělalo, kdyby ve zprávách v televizi  spíše než o nějaké mlladé blbé řidičce, která jela 160 a flákla to i s malými dětmi do popelářů, informovali nemálo lidí o dopravní situaci v metru ? To je snad přínosnější, ne ? Ne, pořád budeme koukat na nějaké nepoučitelné blbce, které rodiče nevychovali, tak nemohou sami nic kloudného vychovat, pokud vychovají.


Teď se konečně dostávám ke knize, která je dobrým vánočním dárkem. Kniha o posledním období Habsburské monarchie je skvělým pokračováním podobných titulů, jako byla První republika ( zítra si připomeneme 101. výročí) , nebo ,, Protektorát" . Myslím, že je zajímavá i z jiného důvodu. Nejde jen o to, že šlo o mocnost, která byla slepencem národů, ale ukazuje i tu trpkou časovou cestu, kterou si musel obyčejný člověk projít, aby se dostal aspoň na dnešní úroveň.

Věděli jste třeba, že dívky a ženy byly povolávány na těžké zemní práce, jako bylo třeba pokládání plynových rour ve Vídni  ? Že se pracovalo v textilkách na severu Čech 14 - 16 hodin denně šest dní v týdnu, vyjímečně i v neděli, když bylo třeba ? Že chlapi takové pracovní nasazení snášeli hůře, než ženy a více holdovali alkoholu ? Že ve Vídni oproti tomu muži pracovali jen 10 až 13 hodin za podstatně lepší peníze, v lepším prostředí a s více volného času ? To vše v jednom státě. Dějiny jsou opravdu velkou školou a ukazují, jak obratně se využívalo nezájmu a negramotnosti širší části společnosti, což trvá dodnes.

Teď jsem tedy citoval z jiné knihy, ale zmíněná kniha je plná artefaktů, obsahuje i nějaká CD a je o době, která nám dala základ. Vždyť téměř všechny železniční trati na našem území, které z nás udělaly za první republiky průmyslovou velmoc, a po kterých dnes jezdíme do práce i na výlety vznikly za Rakousko - Uherska. V Mělníku ta první a hlavní vznikla roku 1874.


Minulý týden jsem dostal z netu informace, že létá DAB+ , jako nikdy, a tak jsem vyrazil k zámku. Cesta to byla zajímavá, i když za tmy. Pan Lojka na svém facebooku nezasvěceným vysvětlil i s fotodokumentací, jak firma Šnajdr buduje na náměstí Míru jakési trvalé kotvení vánočních stromků.

Je to určitě fajn nápad, protože tam ten strom patří, nejednou se již kácel a toto je určitá jistota. Zjistil jsem, jak máme krásně osvětlený vodopád kašny a napadlo mě, že bych mohl vyzkoušet jednu z funkcí foťáku, kterou je tzv. noční focení z ruky. Sami vidíte, že byla lehká mlha, ale vypadá to zajímavě a Mělník zase zkrásněl.

Teď mě tak napadá, že bych mohl jít kouknout, co dělá cyklostezka u Labe :-). Ale, mám toho pohybu už nějak moc.


Jestliže jsem loni v listopadu naladil na lídlovském SilverCrestu 185 stanic a vzpomínalo se na to téměř celý rok, tak tu máme nový rekord. Počítač se zastavil na 247 stanicích a ještě na konci přidal číslo 15. Automobilově bychom řekli, že se přetočil tachometr, který byl do čísla 250.


Co to způsobilo ? Tak meteorologové by  mluvili o přechodu fronty a o rozpadající se tlakové níži a příznivci rádia o tom, že to mělo především  na svědomí zachycení dokonce čtyř švýcarských multiplexů, tentokrát převážně z německých kantonů, ale také muxy z Bádenska - Würtenberska, Hesenska, Bavorska, Saska, Saska -Anhaltska, či Rakouska. To se prostě někdy tak povede.

Na rozdíl od loňska je tu zatím velká absence z Braniborska a políčeno máme i na Dolní Sasko, ale to mohou zejména mrznoucí listopadové mlhy přinést. Proč píši v množném čísle ? Nejsem samozřejmě jediný, kdo se v republice tímto zabývá a jde pochopitelně o internetově diskutované záchyty.


Premiéru měl například mux 11C z Mnichova, kde můžete zachytit buď Vídeň, nebo Sachsen -Anhalt, nebo Mnichov, nebo dokonce Dolní Sasko. Záleží, jak se utvoří neviditelné podmínky příjmové dráhy. Někdy stačí popojít s rádiem 5 metrů a již přijímá na stejném kanále jiný mux.
Mnichov je v Mělníku přes rok velmi vzácný, protože je v dolíku. Mnohem častěji například zachytíte vysílače z vysokých kopců v Alpách, pokud nejsou ovšem moc daleko.


Také Augsburg v západním Bavorsku má svůj městský mux, který premiérově skočil až k mělnickému zámku.


Stanici z Basileje ve Švýcarsku se dala zcela vyjímečně poslouchat. Jinak ji jistě najdete na internetu, kde ji můžete poslouchat i třeba na internetovém rádiu.


Já si pustil stanici Eviva + , kde hrají takovou tu lidovou hudbu, která nemá daleko k té hudbě z Tyrolska. Veselá, rychlá, samé heligonky, prostě milé zpestření :-). Kolikrát jsem tu již jen psal, že na světě je tolik pěkné hudby, byť je nám nejbližší samozřejmě pop a rock. Nejsem vyjímkou.


Název jednoho švýcarského muxu pro okolí Bernu. Multiplexy se dělí na národní, regionální a lokální. Tento je regionální.

https://www.ukwtv.de/cms/schweiz-dab/franzoesische-schweiz-wallis-dab.html#SMC%20D03%20BE-FR


Stačilo jen popojít a místo Mnichova tu máte Vídeň. Kde bych jen tušil, že budu v roce 2015 koukat z autobusu z mostu přes Dunaj do čtvrti Donau City na budovu, kde bude za čtyři roky vysílač, který hodí signál až na Mělník :-).


Sloupy veřejného osvětlení za mělnickým zámkem mají zřejmě velký význam ( a nejen svícením :-) ) Mám pocit, že se trochu chovají, jako antenní prvek a vylepšují příjmový signál. Nevím, nepovažuji se za radioamatéra, nestavím antény, jenom využívám všeho, co je po ruce.

Venku je krásně, tak to se možná půjdu na tu budovanou cyklostezku podívat, pokud už začali :-).

Zdroj: Soutok

Říjen 21, 2019

17:50

Milí čtenáři, vždy je příjemné, když má člověk před sebou takové delší volno a může si svobodně plánovat svůj program, nebo se třeba i rozhodnout na poslední chvíli. Těch akcí je před námi dost. Některé jsou doma, jiné o kus dále a za některými musíme jet opravdu světa lán.
Takovou vzdálenou akcí je třeba Ukončení sezóny v železničním muzeu Lužná u Rakovníka, kde se letos můžete naposledy potěšit pohledem na parní krásky. Plakát a odkaz jsem dal na konec článku a je to jen připomínka toho, že člověk nemusí být nutně doma, nebo v okolí, ale může jet i někam dále.
První obrázek nás láká do Velkého Újezda u Mšena. Mně se tedy osobně líbí ten název. Dát dobrý název divadelní hře je dobrý reklamní tah.
 Divadelní  představení "Potřetí bych umřít nechtěl!"
Velký Újezd - sál hostince
[26.10.2019 19:00 - 26.10.2019 21:00] 

 A ještě zmíním Běh Debří:

http://www.mestomseno.cz/index.php?cmd=page&id=710&lang=csDruhý obrázek nás již láká na místní hlavní náměstí, kde proběhne Dušičkový jarmark.

Dalším obrázkem jen připomínám oslavy 70. výročí folklorního souboru Jarošovci, které se konají sice až 2.11. , ale je dobré to vést v patrnosti.


Na Den Středočeského kraje do muzea vás zve plakát výše. Bude to přesně v pondělí na státní svátek.
Všechny expozice a výstavy Regionálního muzea Mělník budou na Den Středočeského kraje otevřeny na symbolické vstupné 1,- Kč.Program:
9:30 Derniéra výstavy Brekeke aneb V Mělníku není konec vodníků - program pro děti s mělnickým vodníkem Brčounem Vrbičkou a muzejní dílničkou
11:30 Vyhlášení vítězů soutěže Kapříci vodníka Šploucha a předání cen
9:00 - 17:00 otevřena výstava Dopravka včera a dnes s interaktivními aktivitami nejen pro děti
15:00 přednáška Skalní obydlí na Kokořínsku PhDr. Miloslavy Havlíčkové v kavárně…a další zábava.Názvy výstav v Lysé nad Labem skutečně lákají a musím říci, že zejména ty podzimní se mi obzvlášť aspoň dle obsahu líbí. Často si tak říkám, zda tam někdy také vyrazím, ale nakonec vždy vyhraje něco jiného, nebo snad již v mém věku i trochu oprávněná lenost.

Koukněte na to. Vlakem je to za pár minut, peníz za jízdné je směšný ( PID), tak myslím, že si vyberete.
Zelčín, to přeci musí být paráda. Zvířátka a prostředí v poklidných místech poblíž laterálního kanálu. Hlavně vhodné pro mladé rodiny s dětmi.
Komentovaná prohlídka našich stájí a ohrad. Dozvíte se, jaká zvířátka chováme, co jedí, jakou potřebují péči. Otevřeme vrátka výběhů a ohrad, pozveme Vás dovnitř, co nejblíž ke zvířátkům. Budete mít možnost, nahlédnout do ubikací zvířátek, nakrmit je spolu s námi, dozvědět se něco nového nebo, pohladit je.
Komentovaná prohlídka začíná v 10:00, sraz je před vchodem do stájí. Prohlídka trvá cca 1,5 hod. Cena je 20,- Kč za osobu ( platí i pro dospělé ). Pokud máte suché pečivo – vezměte ho sebou.Počet osob na komentovanou prohlídku je max. 30. Trvání programu je cca 1,5 hod.Doporučujeme předem rezervovat místa v týdnu před prohlídkou, zde přes FB nebo na e-mail: [email protected]


A rodí se nám zřejmě i nějaká nová tradice. Hasiči si dají dostaveníčko v aleji pod Řípem a vy můžete zabít hned dvě mouchy jednou ranou. Jednak si vyšlápnete na bájnou horu, kam Češi chodí v každé době a zvláště, když si měli co říci k nějaké národní situaci, a pak můžete shlédnout krásnou současnou i starou hasící techniku.
Ve státní svátek 28. října 2019 se na konci aleje věhlasné cesty na velebnou horu Říp uskuteční „První setkání hasičů pod Řípem“ u příležitosti 101. výročí vyhlášení samostatnosti Československa. Organizace této ojedinělé akce se ujal šéfredaktor Hasičského čtení Josef Pepa Nitra, OSH Litoměřice, druhý nejstarší český sbor dobrovolných hasičů z Roudnice nad Labem a další sbory Podřipska pod záštitou starosty Roudnice nad Labem Františka Padělka a za podpory starosty Krabčic Jiřího Šimáčka. Svou účast přislíbil také vedle zasloužilých hasičů první český sbor z Velvar a nejstarší činné pražské SDH - Praha-Braník. Nebudou chybět ani zástupci profesionálních podnikových hasičů, především z HZS Ústeckého kraje, územního odboru Litoměřice a Spolany Neratovice a v neposlední řadě také hasiči z Mělníka a některých obcí okresu.

Já si již svůj článek na oslavu akce u Libochovan napsal, ale velmi rád uvedu příspěvek samotného mělnického muzea, který doplňuje důležitá jména podílející se na organizaci celé akce a je obsáhlejší po vlastní odborné archeologické stránce. Vy tak vlastně máte možnost díky této kombinaci zdrojů shlédnout širokou nabídku fotografií po stránce současného vzhledu místa i turistiky, a díky tomuto článku tu máte další údaje, které jsem neuvedl.

Mezinárodní den archeologie - hradiště Hrádek
Libochovany, 19. 10., 10:00 h.

V sobotu 19. října pořádalo Regionální muzeum Mělník v rámci Mezinárodního dne archeologie komentovanou vycházku do lokality pravěkého a raně středověkého hradiště Hrádek, které se nachází na stejnojmenném návrší mezi obcemi Libochovany a Velké Žernoseky. Krásné počasí vylákalo k procházce téměř čtyřicet zájemců o archeologii, kteří se přišli dozvědět nejnovější poznatky o hradišti, které je od roku 1964 chráněno jako kulturní památka.

 Průvodci byli archeologové PhDr. Miloslav Slabina a PhDr. Jindřich Šteffl, Ph. D. z Regionálního muzea v Teplicích, který v roce 2017 dokončil poslední průzkum celé lokality. Upozornil, že přímo na ploše hradiště se žádné předměty či keramické střepy, které by byly důkazem osídlení, nenašly. Místo tedy zřejmě sloužilo náboženským účelům, o čemž může svědčit i fakt, že poloha hradiště byla skvěle zvolena, aby na slunovraty, ale i na hlavní starověké svátky zapadalo slunce přesně za vrcholky určitých hor, což ukázal nový archeoastronomický průzkum.

 Mnoho archeologických nálezů se však podařilo v okolí hradiště např. na Tříkřížovém vrchu byla nalezena bronzová sekerka ze starší doby bronzové. Poutavý výklad doplnily archeoložky Mgr. Lucie Hylmarová a PhDr. Alena Veselá z Regionálního muzea Mělník

To je tedy ze začátku týdne vše a snad zase někdy příště zde na webu v nějakém dalším článku na shledanou.


http://www.cdmuzeum.cz/muzeum/aktuality/-30770/
Zdroj: Soutok

Říjen 20, 2019

19:18

V dnešním prvním článku jsem se zmínil, že jsem se rozloučil s účastníky akce a pokračoval jsem pěšky přes Radobýl do Litoměřic. Celkově jsem tedy ušel 13 km a sem na Kalvárii, odkud je první obrázek tohoto článku, to bylo z Libochovan po turistické značce pouhých 2.5 km. Ve 12.40 jsem se tedy rozloučil a čekal mě pěkný sešup dolů k labské hladině.


Jak vidíte, tak zatímco u Štětí mají Stezku loupežníka Štětky, tak zde je zase Naučná stezka skřítka Portáše.


Mě hlavně zajímala cyklostezka. Když jsem tudy jel na Velikonoce 2011, tak tu byla jenom polní cesta. Vy si celou cyklotrasu z Mělníka do Ústí nad Labem ( 77 km) mužete prohlédnout v seriálu Toulky ...

http://soutok.blogspot.com/2012/02/toulky7.html


Teď vidím, že jsem zapomněl ještě na jedno zvířátko toho dne. Krásná majestátní labuť. Možná se hned někomu vybaví slavný litoměřický minipivovar, ale ten jsem v sobotu vynechal :-).


Co by to bylo za snímky řeky, kdybych nevyfotil nějakou loď, nebo aspoň loďku. Později jsem z Radobýlu zahlédl na Labi výletní loď Porta Bohemica na své pravděpodobně pravidelné plavbě.


Takto impozantně se jeví Tři kříže od labské hladiny. Možná by se tu však našel článek, kde je mám dokonce snad přímo z lodi, když jsem tudy v létě 2008 plul z Litoměřic do Ústí nad Labem. Ano, tak dlouhá je novodobá historie výletních plaveb v těchto místech. Nutno je ovšem dodat, že ta historie měla období, kdy se tu zkrátka vůbec neplulo.


Prohlédněte si tedy symbolicky cyklistu, který možná využívá posledních příjemných dní této sezóny. Den se nám již pěkně krátí.


Z Velkých Žernosek, kde bylo poslední víkend v září vinobraní jsem se vydal po modré značce a tentokrát jsem si zříceninu hradu Kamýk pouze přitáhl zoomem. Připomínám, že v obci také pobýval hudební skladatel Bedřich Smetana.


Než jsem dorazil do obce Malíč, tak mě překvapila tato obrovská stavba, která připomínala budování dálnice, nebo aspoň nějakého obchvatu. Zjistil jsem, že bych se to o něco dále dozvěděl na tabuli, ale moje zvědavost byla tak velká, že jsem vyzpovídal prvního člověka, na kterého jsem narazil, a který bydlel právě v domě vlevo na obrázku :-).

Vězte tedy, že se tu buduje vodovod pro krajské město.


Roztomilý zvoneček je již ze sousední obce Michalovice, ....


.... stejně tak, jako další z mých oblíbených map.


A že tu je asi opravdu hodně vody, tak o tom vypovídá tato studánka, studna ....


.... i nedaleká vodárna.


Radobýl se svojí výškou 399 m.n.m. dává jeden z nejhezčích rozhledů u nás, a tak není divu, že patřil k oblíbeným kopcům i samotného básníka a tuláka Karla Hynka Máchy.


Pohled k severozápadu.


Tady jsem zažil takovou legrační příhodu. Pětici žen fotografovala jakási další žena, a tak jsem se nabídl, že je vyfotím všechny. Ukázalo se však, že šestá žena k nim už nepatří. Nicméně, děvčata mi ráda pro web zapózovala, pověděla mi, že jsou vlastně ze tří míst republiky, kde to tak nějak znám a nechala si vyprávět informace o okolních kopcích.


Vrcholový kříž na Radobýlu vypadá impozantně a téměř každý návštěvník si tu udělá nějaké foto.


Pohled na nedaleké Litoměřice. Nemusím vám ani říkat, že jsem měl sebou i rádio a zkoušel jsem, co se tu dá v pásmu DAB+ ulovit :-). Toho vás ale dnes ušetřím, protože nebyly žádné podmínky a to pravé teprve v hustých mrznoucích mlhách přijde.


Pohled do vzdáleného Polabí.


Píšťanské jezero s Lovošem v pozadí.


Netroufám si říci, o jakého brouka jde, ale zrovna nedávno jsem četl, že jeden takto zbarvený brouk je dokonce jedovatý a nemá se na něj sahat. Nechci to teď hledat.


Nedávno jsem psal o akci Drakiáda, která byla odvolána, tak si můžeme prohlédnout krásného draka aspoň zde kousek od Radobýlu. Drak poletoval poblíž obce Michalovice, kterou jsem předtím prošel a ještě jedna věc mě tam překvapila. Šel jsem totiž pěšky po silnici kolem nějakého barierou odděleného hřiště a světe div se, ale hřiště bylo plné dětí a probíhal tam nějaký míčový zápas doprovázený emocemi. V dnešní době počítačů a mobilů to je téměř již vzácnost. Jako kdybych se propadl v čase do minulého století :-).


Litoměřice jsou krásné bohaté historické město a vždy když tam jsem, tak mě láká něco fotit, byť už jsem to také několikrát fotil. Je to prostě krásné.


Tato kašna se nachází před místním Domem seniorů.Tak nevím. Snad má toto symbolizovat vejce, jako nový život, ale zde mi ten význam trochu uniká, byť výtvor vypadá zajímavě.


Nehodlám zde popisovat jednotlivé historické stavby. Jsou zkrátka krásné, stejně tak, jako pouliční lampy a vše je zase úplně jiné, než u nás.
Bývalý pivovar Kalich. Ani nevíte, jak bych si už jen z nostalgických důvodů přál, aby i on vstal z mrtvých.


Hlavní náměstí tu zdobí dvě kašny.


Cyklověže rostou jako houby po dešti a má je již i několik měst na Labi. Díky tomu se dnes můžete projet i na svém kole po cyklostezkách, odstavit kolo za skutečně symbolický peníz ( snad 5 Kč) a užít si pohodlně kulturu i gastronomii toho či onoho města.


Obě litoměřická vlaková nádraží i autobusové nádraží prošly nedávno rekonstrukcí a je to příjemné. Jen se zatím ještě nerozeběhla nádražní restaurace, ale to jistě přijde. Dlužím ještě nějaké časové informace.Pod Radobýl jsem dorazil ve 14.15 a stal se hodinovou záležitostí. Do Litoměřic jsem dorazil v 15.35, ale nejbližší vlak mi měl jet v 16.30.

Vůbec je zvláštní, že ačkoliv rychlíky jezdí ve dvouhodinovém taktu, tak osobní vlak jede vždy 40 minut před rychlíkem. Tedy v případě, že nemá 20 minut zpoždění, jako že měl :-). Jak jsem však již zmínil v minulém článku, tak jsem se tu sešel s jedním z účastníků akce, který měl stejnou cestu, jako já, a tak se to dalo přečkat.

Lístek z LT vyšel na 61 Kč a cesta měla trvat osobním (zastávkovým) vlakem 42 minut. Rychlík ji má zvládnout za 27 minut. To je tedy z víkendu vše a těšte se, protože nás čeká prodloužený sváteční víkend.

Zdroj: Soutok
12:44

Oblastní muzeum v Litoměřicích je skvělým typem na krátké listopadové bílé dny. Najdete tu snad vše od trilobitů až po druhou světovou válku. Středověký pranýř z obce Kravaře by jistě našel varovné uplatnění i dnes.https://www.muzeumlitomerice.cz/


Nemohu začít jinak, než na Mělníku. Ostatně, vše je tak propojené a provázané, že je i dobré vše  takto vnímat. Vždyť právě na mělnických vyhlídkách potkávám turisty z celého světa, kteří chtějí vidět soutok dvou našich největších českých řek, aspoň takto z dálky bájný Říp, a pak se ptají na Prahu, odkud často přijíždí.

Mnozí z nich buď cíleně, nebo nevědomky dojdou až k vyhlídce na České středohoří (  Böhmisches Mittelgebirge )
 https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk%C3%A9_st%C5%99edoho%C5%99%C3%AD

..., kde je uchvátí pohled na pozůstatek sopečné činnosti u nás. České středohoří je nesmírně malebné.


Libochovany, obec poblíž dvou významných míst. Směrem k jihu Porta Bohemica ( Brána Čech), směrem k severu leží nejširší místo na Labi v ČR ( 320 metrů šíře v celé své celistvosti po zatopení ostrova v řece v důsledku vodního díla Střekov)

Mělník je prostě strategicky dobře položeným městem nedaleko Prahy a současně stojí na pomezí dvou typů krajiny. Rovinatá Polabská nížina na jihu a krásná kopcovitá krajina zejména k severozápadu a severu. Lze ho tedy nazvat také branou do té nejcentrálnější oblasti Čech a není bez zajímavosti, že jenom kousek odtud probíhala historická hranice až tří krajů ( 1850) , kterou později vystřídala i nechvalně slavná hranice protektorátní.


Jenže, každý občan, který někde žije, tak by měl znát krásné okolí svého bydliště, vnímat ho a rád se  do tohoto okolí vracet. A takovou nápovědou a typem na výlet byla pro mě společná akce místního RMM s Oblastním muzeem v Litoměřicích ke Dni archeologie, který se konal tuto sobotu 19.10. 2019 za velmi pěkného počasí. Mimochodem, na cíl sobotní cesty, se můžete na dálku podívat také z vyhlídky :-).


I tady u Libochovan jsem přidal nějaká zvířátka, jak se na mé cestopisy sluší :-). Netušil jsem, že pak už uvidím jen  pod Radobýlem sedět na lavičce starší paní s morčátkem v náručí, což bude tentokrát vše a ještě to zapomenu vyfotit. Vždy mě fascinuje, co všechno potkám. Tedy, nepočítám psíky, kteří nás doprovázeli a byli roztomilí.


Protože akce začínala v 10 hodin na nádraží Libochovany, tak jsem vyjížděl osobním vlakem v 8.52 z Mělníka s příjezdem do Libochovan v 9.35. Pokud vás bude článek motivovat k výletu, tak vás bude možná zajímat, že jednosměrné jízdné stálo 77 Kč.


Krásné barvy podzimu.

Odtud vychází zelená turistická značka, která vás vede k cíli akce ....
https://www.novinky.cz/vase-zpravy/clanek/bylo-na-obrim-hradisti-hradku-u-libochovan-ceske-stonehenge-40195468Cestou můžete zahlédnout nedalekou hradní zříceninu Kamýk, kam jsem vás již také několikrát  v článcích zavedl.

Cesta k hradišti není dlouhá, je celkem pohodlná a stoupá jen mírně. Nedíval jsem se na hodinky, ale myslím, že to na místo netrvalo ani hodinu.
Pokud se chcete dozvědět o hradišti nějaké podrobnosti, tak na internetu najdete několik odkazů. Je tam pochopitelně i stručná Wikipedie ...

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hr%C3%A1dek_(Porta_Bohemica)

Nicméně, všechno toto zdaleka významem přesahuje překrásná kniha mladého autora, který nám byl i jedním z průvodců, jak jsem pochopil situaci, a o které bude ještě řeč. V tuto chvíli vám prozradím, že val, na který jsme lezli byl až 14 metrů vysoký, a že šlo o opravdu neskutečně obrovské hradiště.Mým cílem na takovýchto společenských akcích bývá pochopitelně fotografické zdokumentování předmětů, kvůli kterým člověk někam přijde, ale také se snažím zachytit účastníky, aby se jednak třeba i na některé fotografii našli, a pak to také nejlépe vypovídá o účasti a druhotně o počasí. Proto zde u některých snímků nenajdete žádné komentáře. Odborné věci také raději přenechávám těm, kteří mají hlavní podíl na skutečnosti, že se taková akce s výkladem může vůbec konat.


Jak vidíte a ještě uvidíte, tak k disposici účastníkům sloužily i další fotografické materiály.Protože byl člověk ve styku s lidmi, kteří se zajímají o archeologii, tak se tu dozvěděl opravdu zajímavé věci. Většina z nás by měla vědět ze základní školy, že bronz je slitinou mědi a cínu ....

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bronz  Jenže, jak vidíte, tak ono je to o něco složitější. Nicméně, snad každý, kdo si aspoň občas přečetl něco o starověku, kterému dominovalo především helénistické Řecko a nakonec velký Řím, tak musel být uchvácený zprávou, že již tehdy ve Středomoří věděli, že právě tady u nás v Krušných horách najdou potřebné zdroje.

Vždyť je toto antické období dějin vázáno především na oblast Středomoří a až teprve s římskou expanzí přes Dunaj zejména na jih Moravy ( například tábor Mušov), se dozvídáme o určitých spojitých bodech mezi germánskými kmeny a antikou. Tím není ovšem pochopitelně nijak vyloučeno, že tu již dávno předtím velmi pravděpodobně probíhal výměnný obchod, nejpozději za časů Keltů.

https://www.academia.edu/10363841/C%C3%ADnovec_v_Kru%C5%A1n%C3%BDch_hor%C3%A1ch_-_zdroj_c%C3%ADnu_pro_st%C5%99edomo%C5%99%C3%AD_C%C3%ADnovec_in_the_Ore_Mountains_-_source_of_tin_for_the_Mediterranean
Rozhodně nebylo jednoduché, se na vrch nejvyššího valu vyškrábat. Ovšem, za tu námahu to stálo. Uvědomte si, že stojíte na něčem, na čem před vámi již stál někdo například v době bronzové. Pohled odtud byl impozantní a  jen stromy bránily ve výhledu.
O něco výše nad valem, se nachází tato pohodová poklidná planina, která poskytuje nejen překrásné výhledy, ale jak se později dozvíme, tak i mnohem více.


A jsem u té nádherné publikace, která se týká místního hradiště, a která vyšla v roce 2016 v jednom nakladatelství v Teplicích. Samozřejmě, že když hovoříme o pravěku, tak stejně nakonec skončíme u Keltů, jakož u prvního etnika, které již dovedeme pojmenovat, a které navíc dalo jméno této zemi a této řece tam dole.

O jejich životě se dozvídáme díky antickým dějepiscům, protože jak je známo, tak Keltové žádné písmo neměli. Měli však své svatyně, své četné svátky a rádi se ve významných dnech zdržovali na kopcích. Vyhledávali mystická místa.


Na stránkách Soutoku jste se mohli například seznámit s akcí Keltský telegraf, která bude mít na jaře tuším již snad svůj jubilejní 10. ročník. U nás v Čechách velmi často běží jedna její větev z Prahy na Slánsko, aby se nejvíce k Mělníku přiblížila na Řípu, a pak přechází do Českého středohoří, kde tančí po mnoha obsazených kopcích.

Zde se s velkým překvapením dozvídám, že vlastně anglické Stonehenge je proti místnímu hradišti nezajímavým místem. Všimněte si zejména toho obrázku vpravo dole v knize. Podle západu slunce v mezerách mezi kopci začínají různé keltské svátky a zároveň některé korespondují pochopitelně s významnými kalendářními slunečními body současnosti ( slunovrat, rovnodennost atd.).

Když k tomu přidám ty místní výhledy na známé kopce i do otevřené krajiny směrem k jihu, tak je prostě toto místo hodné k tomu, abychom se sem opravdu pokusili občas vydat na návštěvu.

Teď mě tak napadá, že když se dívám od našeho zámku v červnu na západ slunce, tak zapadá až kdesi vpravo od Řípu, ale nikdy jsem to detailně nezkoumal a spíše mám prozkoumané povodně.


Ovšem, zlatým hřebem těchto míst je skalní vyvýšenina nad řekou Labe, která nese název Kalvárie Tři kříže. Na obnaženém skalisku se vysoko nad údolím, zvaném v tomto místě Porta Bohemica ( Brána Čech) nalézají tři kříže, od nichž je skutečně nádherný výhled.


Musím se přiznat, že když jsem tu byl naposled, tak to zde tak krásné nebylo a rekonstrukce v roce 2009 tomu nesmírně prospěla. Kříže jsou zmiňovány již roku 1587 ! Představte si, že právě v tu chvíli, co jsme tam pobývali, tak se zcela vyjasnilo.

https://www.kudyznudy.cz/aktivity/kalvarie-tri-krize-u-velkych-zernosekNa svém sobotním výletě jsem nafotil neuvěřitelných 188 fotografií a tento článek věnuji pouze akci Den archeologie. Také vás zajímá,co to je na obrázku ? Dozvídám se, že nejde o žádné strážní sídlo, kterým by nacistická armáda za druhé světové války kontrolovala řeku, ale o obyčejný pozůstatek malého viničního domku. Hned vzpomínám na naši Trojslavu u Malého Liběchova.


K severu tu tolik vidět není, ale České středohoří má na Labe tolik skvělých vyhlídek, že to vůbec nevadí.

Pokud bychom měli triédr a nebyl by mlhavý opar, tak zřejmě i odtud uvidíme možná náš mělnický zámek. Zcela určitě je vidět z nedalekého Radobýlu u Litoměřic.


Víte, jak mám  železnici rád :-).


A zvlášť zde, kde se jako had klikatí po obou stranách řeky v romantickém kaňonu.
Využili jsme nabídky a šli jsme se podívat k ostatku viničního domku. Čekal mě souboj. Fotograf versus fotograf, jako v antice :-).Porta Bohemica. Místo, které si zamilujete. Dnes naše vlast pokračuje ještě asi 15 km za Děčín, ale je třeba si uvědomit tu její krásnou historii. Ve skutečnosti lákala slovanský živel otevřená zemědělská krajina směrem na jih a sever vlasti byl zejména v dobách Otakara Přemysla II. dosídlen takzvanou vnější kolonizací.Přátelé, nevybral jsem všechny snímky, protože si jsou mnohé podobné, byť někdy ještě něco přidávám dodatečně krátce po vydání článku. Na úplný závěr jsem vybral takové foto, kde máte vůbec ty, kterým patří velký dík za to, že jsme mohli prožít takový skvělý den a ještě rozšířit své obzory, což nám už nikdy nikdo nevezme a je to pro život moc důležité.
Na tomto snímku však chybí ještě jedna velmi důležitá osoba ( najdete ji zde na jiných snímcích), bez níž by se toto nezrodilo. Ano, ředitelka RMM paní PhDr. Miloslava Havlíčková.Vidíte, jak to opět všechno souvisí se vším ? Bez nápadu nějaké osoby a následné aktivity by se žádná akce nezrodila. Neviděl bych žádnou reklamu a nádhernou sobotu bych třeba strávil úplně jinak. A možná i jen doma u knihy, protože teď čtu o 106.
Všem jim patří velký dík, a také všem účastníkům, jejichž spoluúčast na akci dala všemu tu správnou milou atmosféru, na kterou se bude hezky přes zimu vzpomínat :-). Vždyť člověk je tvor družný, a i když toužíme být leckdy sami, tak masové akce mají také něco do sebe.

Můj výlet měl ještě pokračovat. Rozloučil jsem se s účastníky, kteří prý pokračovali dolů k řece a zpět po cyklostezce do Libochovan, jak mi řekl později v Litoměřicích na nádraží jeden z účastníků, který tam přijel vlakem z Libochovan  a udělal si jejich návštěvu.
Já pokračoval pěšky do Velkých Žernosek, a pak přes Malíč a Michalovice na Radobýl, abych skončil v Litoměřicích. To už je však na jiný článek, který asi jistě udělám, protože to je krásný bezstarostný materiál na web a turistika mě vždy baví .-).
Snímky jsem z časových důvodů neupravoval, projevuje se zejména na těch dálkových vliv oparu a občas se nedalo vyvarovat focení proti světlu.
Související, aneb pokračování výletu: http://soutok.blogspot.com/2019/10/od-tri-krizu-nad-porta-bohemica-pres.html


Zdroj: Soutok

Říjen 13, 2019

14:17

Milí čtenáři, myslel jsem si původně, že třeba v sobotu zajedu do Liběchova na posvícení, ale pracující člověk musí také nakoupit, něco zařídit, někam zajet, a pak už bylo hodně hodin i jiné priority. A tak žádný článek, který by mapoval tento krásný slunný víkend snad ani nečekejte.

Takovou hlavní událostí bylo dle mého názoru to, že Mělník se opět proslavil. Asi v 9.20 začal na TV Prima pořad MotorSport, který byl naprosto celý věnovaný druhému novodobému Mělnickému okruhu. Epizodu můžete nyní shlédnout na ....

https://cool.iprima.cz/porady/motorsport/4-epizoda-2

a trvá asi 20 minut ( 21.54) ( až na ty nešťastné reklamy). Dokument musí potěšit snad každého. Krásné letecké záběry na město, závody, rozhovory s jezdci, občas probleskne publikum, a je to tak udělané, že si divák ani neuvědomí, jak bylo ve skutečnosti málo lidí oproti loňskému roku. Snad ještě prozradím, že v dokumentu nechybí ani rozhovory s domácími jezdci a své si pochopitelně řekne i pan starosta. Tedy, dobrá reklama pro Mělník.

Jarošovci slaví 2. listopadu již 70 let a je třeba to řádně oslavit. To si hlavně uvědomují současní členi, kteří chtějí samozřejmě také pozvat bývalé členy i všechny své příznivce, nebo další příznivce folkloru odkudkoliv.

Najednou mám v pátek odpoledne překvapivě telefonát a dostávám úkol. Na celém internetu ani zmínka o nějakém 70. výročí. Dopadlo to nad očekávání a v sobotu odpoledne je již zcela jiná situace. Díky FB pana Lojky ( Historická skupina)  dokonce objevuji on-line rezervační systém MKD, o kterém spousta lidí zejména starších ročníků ani nemá ponětí.


A tak se zájemci po kliknutí na obrázek mohou  podívat, kolik je zhruba ještě volných míst na akci, která proběhne v sobotu 2. listopadu od 17 hodin.

Zdroj: https://www.facebook.com/groups/1808841266008571A dostáváme se k mému hobby za 500 Kč, jak s oblibou píši :-) . Tolik mě totiž stálo malé rádio koupené loni v mělnickém Lídlu.

Předpověď pana Hepburna z USA sice ukazuje, že mají dálkaři žně hlavně na Moravě, jak ukazuje mapa ....

http://www.dxinfocentre.com/tropo_eur.html

...., ale proč to nezkusit na Mělníku ? A zdařilo se !!!! Ačkoliv Čechy jsou dle předpovědi zcela mimo barvy a tedy vůbec nikdo nepředpokládal tento víkend u nás dálkový příjem, tak něco z toho vlétlo z Moravy až k nám na Mělník. Tam totiž občas uloví rozhlasové vysílače v pásmu DAB+ ( 174 - 240 MHz) až ze Slovinska a Chorvatska, pokud jsou třeba na nějaké rozhledně.

 Ale, nutno říci, že teď z Brna nemuseli ani na kopec. Jenže, kolik nás fandů je ? Moc ne :-). Ještě dodám, že FM pásmo je 87.5 MHz - 108 MHz a teoreticky má delší dosah, avšak díky hustotě našich stanic je už prakticky nepoužitelné pro dixing ( zábava v chytání vzdálených rozhlasových stanic)


Původně jsem tedy na vyhlídce na České středohoří zjistil, že je nějaká nová neobvyklá aktivita na kanále 5A. Musel jsem však dojít až před samotný zámek, abych zjistil, že to je aktivita provozovatele společnosti RTI, která sídlí v Plzni.

Až doma jsem si přečetl asi dva měsíce starý článek, kde se píše, že společnost uvede do provozu asi dalších osm vysílačů v ČR a zde jde jistě o testy vysílání v Praze. Může být signál ještě někde lepší ? Dá se mux 5A také poslouchat ? Bude mít na Mělníku takový výkon, aby se daly poslouchat stanice, které bude obsahovat ?

Zašel jsem tedy až za starou školu pod dominantou města ( věž), odkud je dobrý výhled na JV a Prahu. Ne, síla signálu k tomu minimálně dnes nepostačuje. Ale, to mi nijak nevadí. Kontroluji kanál 12D a jsem spokojený. Ano, 125 km vzdálený Strážník u Jihlavy je tu opět za čtyři dílky.

Tento mux poslouchat nemůžete, protože patří Českému rozhlasu a má shodný program, jako podstatně bližší 12C. Znamená to, že pokud nebudete ladit pokusně kanál, ale přímo stanici, tak vám vždy půjde z 12C. Z jakého vysílače ? Toť otázka pravděpodobnosti. Praha, Buková hora, Černá hora jsou shodně na 12C.

Jedině, když by měla Morava v nabídce muxu 12D aspoň jeden odlišný program, tak by to možné bylo. Ale, tady jde hlavně pro nás dixmany o ulovení vysílače a ten se vám zobrazí.
Tato cesta ke staré škole tedy vstoupí do historie. Soutok je vlastně první, kdo na Mělníku ulovil v pásmu DAB+ na kanále 11C multiplex až z Vídně ( 275 km).

Až dosud byly úlovky z Rakouska vždy jen v pásmu FM ( VKV). Považte, že nejen kvůli městskému vídeňskému muxu jsem si zajel na Vánoce 2018 až do Hodonína ( výlet zde ...

http://soutok.blogspot.com/2018/12/pred-100-lety-vznikl-spolecny-stat.html)

 a nyní byly takové nečekané podmínky, že se tu aspoň zobrazil. Možná, že až budou inverzní podmínky, tak z něj budou na onom místě třeba i hrát stanice, protože bude jistě snad lepší signál. Mimochodem, na vyhlídce na České středohoří jsem na tomto kanále ( 11C ) již několikrát ulovil signál ze Saska - Anhaltska a stejný kanál ještě sdílí oblastní vysílač pro Mnichov, který byl nyní uloven na České Sibiři ( oblast severně od města Tábor).


Projekt prevence bezpečné dopravy pro děti odstartoval v mělnickém muzeu
Regionální muzeum Mělník, p. o. - velký sál 8. 10. - 25. 10. 2019

Projekty pro školy k výstavě Dopravka včera a dnes zaměřené na dopravní výchovu odstartovaly v mělnickém muzeu. Jsou určeny pro děti z prvního až třetího ročníku základních škol a z mateřských škol, které ještě neabsolvovaly dopravní výchovu přímo v lavicích. Na děti čekají modelové situace, nácvik simulace tísňového volání, bezpečnostní desatero, nácvik využívání ochranných pomůcek, správné přecházení…atd.

 Dostatek prostoru je i na využití herní zóny s dopravními značkami, světelnými semafory a přechodem. Ve středu 9. 10. se program konal také pro veřejnost. Tuto možnost využili mělničtí skauti. Lektory programů jsou členové Městské policie Mělník, Policie České republiky, koordinátorka Programu Prevence kriminality města Mělník a muzejní pedagožka.

Projekty budou v mělnickém muzeu probíhat do 25. 10. 2019. Pro veřejnost je výstava s hernou, která se koná při příležitosti výročí 100 let působení Služby dopravní policie, otevřena ve všední dny (kromě pondělí) 13-17 hod., v sobotu a neděli 9-12 a 12:30-17 hod.
KrF.Nezapomeňte, že za týden je Mezinárodní den archeologie a zajeďte si do Libochovan. Je tam krásně a zakončení akce výletem třeba právě na Kamýk a následným posezením v některé litoměřické pivnici nic nezkazíte.

A to je z víkendu vše. Vše nejlepší do nového pracovního týdne a hezký zbytek volné neděle ! Sice je venku krásně, ale když tu má člověk teď ke čtení něco na téma kvantová fyzika a život je tak pestrý :-).Zdroj: Soutok

Říjen 7, 2019

17:27


Přišel mi dnes materiál z muzea a docela mě překvapil. Občas se totiž stává, že nějaká akce bývá pro nepřízeň počasí zrušena a aspoň taková zpráva šla již v sobotních dopoledních hodinách na FB pana Lojky ohledně Drakiády na Chloumku.

Festival ptactva se tedy konal. Aby toho nebylo dnes málo, tak ještě přidávám čerstvou a rozhodně zajímavou zprávu ohledně loňského Mělnického okruhu. A na závěr si dáme pozvánku na pouť v Liběchově, která je nejspíš takovou nejhlavnější akcí následujícího víkendu v oblasti téměř domácího blízkého regionu.

Článek z loňska i s množstvím fotografií si můžete prohlédnout na ....http://soutok.blogspot.com/2018/10/libechovske-posviceni-pripominalo.html

a sledujte stránku  http://www.libechov.cz/


Festival ptactva v Mělníku
Mělník, 5. 10. 2019

Deštivé sobotní ráno neodradilo zájemce o přírodu od účasti na mělnickém Festivalu ptactva 2019. Na vycházce, jejíž součástí byla i plavba přívozem přes Labe, pozorovali 39 ptačích druhů. Mezi nejpočetněji zastižené opeřence patřil špaček obecný (300 ex.) a intenzivně protahující pěnkavy obecné (200 ex.).

 Po deváté hodině déšť téměř ustal, a tak bylo možné realizovat i slíbenou ukázku kroužkování ptáků. Odchyceno bylo 11 ptačích druhů, největší pozornost vzbudil strakapoud velký a sojka obecná. Všichni účastníci odcházeli navzdory promoknutí z vycházky dobře naladěni a obohaceni o mnoho nových informací z ptačího života. Festival ptactva pořádalo Regionální muzeum Mělník, p . o. ve spolupráci s AOPK RP Správa CHKO Kokořínsko - Máchův kraj a Českou společností ornitologickou.

Libor PrausV neděli 13.10.  v 9.20  na stanici  TV Prima by měl být v pořadu MotorSport nějaký dokument z Mělnického okruhu. Pokud je to pravda, tak pořad bude v televizi a jistě i v archivu :

https://cool.iprima.cz/porady/motorsport


Zdroj: Soutok

Říjen 6, 2019

19:33

Dnes jsme se přece jen dočkali lepšího počasí, než v sobotu, což byl pro mě signál, že je třeba se provětrat. Protože je začátek měsíce, tak mé kroky vedly nejprve na nádraží ČD, kde jsem měl štěstí na svůj oblíbený časopis, který tu touto dobou bývá.

http://www.cdprovas.cz/archiv-magazinu

Jak jsem si na nádraží tak užíval tu cestovní atmosféru a vzpomínal na četné výlety, zejména na Jízdenku na léto, tak jsem si uvědomil, co tu jen stojí vlaků s kontejnery a dal jsem se do práce. Mělník je totiž nejdůležitější český přístav, kde se ovšem zboží zatím stále ještě nenakládá na lodi, ale překládá se z kamionů na vlaky a obráceněPak jsem si zašel na rodná Blata, když náhle slyším hrozný rachot, cítím spálenou gumu a později vidím i oblaka dýmu.
Tak je tu zase jedna akce z mnoha, o kterých téměř nikdo neví a mám štěstí, že jsem zrovna na procházce a vidím to :-).


Aktualizace 7.10. v 17.22 : Akce odhalena

 .... https://www.facebook.com/events/car-service-old-school/drift-car-festival-m%C4%9Bln%C3%ADk/459967837941942/

https://www.ajdnes.cz/drift--car-festival-melnik/melnik/106810

To již mířím z Blat do Rousovic, kde mě hodně zajímá, jak nám pokračuje Billa. Supermarketů má sice Mělník dost, ale kamkoliv vlezu, tak zejména poslední dobou mi tam něco vadí :-).


Zdá se, že už nám tu začali dělat parkovací plochu pro auta.A na samý závěr mám pro vás  dvě  výstavy pod širým nebem. Pokud si snímky zvětšíte, tak se můžete dočíst, jak to  také v některých zemích v takzvaném tržním hospodářství může vypadat.

https://www.fairtrade.cz/

Co dodat ?  Pevné nervy a hodně úspěchu do dalšího pracovního týdne a stále více potemnělého rána.


Zdroj: Soutok

Říjen 5, 2019

14:00

Milí čtenáři, tak se nám ta dnešní uplakaná sobota nějak nepovedla, ale i takové počasí patří k podzimu a je fakt, že letos nás zhýčkaly slunné horké dny následované něčím, co by snad šlo nazvat babím létem.Stačí se jenom podívat na oba články minulé svatováclavské soboty.

Mimochodem, teď mě tak napadá, že už  to minulý víkend bylo přesně sedm let, co jsem ráno za mlhy vyrazil na kole z Dolního Žlebu u Děčína a ve 13 hodin jsem se již doslova vařil na předměstí Drážďan. Tehdy se zrodil docela do dnešních dnů sledovaný seriál. Ale pojďme k dnešnímu dni.

Vypadá to, že jak ornitologická procházka, tak po Drakiádě odpadne i druhá Drakiáda v Jelenicích, protože tohle je opravdu počasí na nic. Příští víkend bude asi hlavním hitem posvícení v Liběchově, ale mě velmi zaujal Mezinárodní den archeologie, který je letos situován ve spolupráci mělnického RMM i muzea v Litoměřicích na Hrádek u Libochovan.


Libochovany, obec se 600 obyvateli je sevřena Labem a okolními kopci.

Důvodů mám celou řadu. Tuto část Českého středohoří ( německy Böhmisches Mittelgebirge )

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk%C3%A9_st%C5%99edoho%C5%99%C3%AD

mám tak trošku prošlou zejména z období kolem roku 2005. Lodí ( obrázky ze seriálu ... https://soutok.blogspot.com/2014/07/lodni-vyhledy-z-litomeric-do-usti-dil-2.html ) jsem tu proplul v roce 2008 , na kole jsem projel Portu Bohemicu na Velikonoce 2011 a vlakem jsem tu projel nesčetněkrát za život.

Druhý důvod je ten, že jsem si v pozdějším věku oblíbil nejen historii, ale do jisté míry i archeologii. Vždyť je dobré a povznášející vědět něco o objevení hrobky Tutanchámona v Luxoru

 http://egypt.svetadily.cz/clanky/Tutanchamonova-hrobka-objev-ktery-vyvolal-silenstvi

...., nebo o životopise objevitele bájného města  Trója ..... https://cs.wikipedia.org/wiki/Heinrich_Schliemann

Ve světě pak můžeme najít českou stopu archeologie nejen na severu Afriky, ale třeba i na Balkáně a v neposlední řadě můžeme navštívit různé stopy keltského i slovanského osídlení přímo u nás. Jen chytit ten správný zápal pro věc, což se moc nedaří. Jinými slovy máme každý nějaké více preferované oblasti zájmu i oblasti turistické.


Podobně jsou na tom Velké Žernoseky.

Za sebe musím říci, že v Libochovanech i okolí je hezky, ale doplácíme na jednu věc, kterou je nejen krajská hranice, ale i hranice mezi jízdenkami PID a DUK.

Tady už musíme přemýšlet, jak se vůbec přepravovat, aby to bylo výhodné a možností je celá řada. Pokud pojedete na docela obyčejnou jízdenku ČD, tak vám vlak odjíždí z Mělníka v 8.52 s příjezdem do Libochovan v 9.35, což je k začátku akce v 10 hodin dostatečné a jednosměrná jízdenka vás přijde na 77 Kč na osobu.

Jistě vás věcí znalejší napadne celodenní jízdenka pro jednotlivce v rámci určitého regionu. Jak vidíte, tak v tomto případě začíná Ústecký region už na Mělníku, což vypadá skvěle ....

https://www.cd.cz/assets/typy-jizdenek/vnitrostatni-jizdenky/ustecky.pdf

...., jenže   https://www.cd.cz/typy-jizdenek/vnitrostatni-jizdenky/-25903/ dát 209 Kč za cestu je nevýhodné. Proč platit 209 Kč, když můžete zaplatit jen 2x77 s nějakou drobnou slevou ? To se tak vyplatí, když jedete do Krušných hor, nebo do Karlových Varů ( článek prosinec 2013), ale ne na takový kousek, jako je 50 km.

Protože tedy chceme jet přímo, tak  budeme muset vykonat určitou finanční oběť, byť jsme již rozmazlení jízdenkami PID.


Pohled na Kalvárii a Portu Bohemicu od přívozu u Velkých Žernosek.

Když jsem tedy navštívil někdy v roce 2005 Kalvárii nad údolím Porta Bohemica ( Brána Čech), tak jsem musel uznat, že je to místo s krásným rozhledem, které má svůj genius loci. Již tehdy jsem hledal  nedaleké hradiště, o kterém je na plakátu řeč, ale dodnes si nejsem jistý, kde jsem byl protože tehdy nebyly informace na takové úrovni, jako dnes o 14 let později.

Nicméně, zelená značka od Kalvárie vedla již tenkrát a já si vás dovolím pozvat na krásnou procházku po ní až na hrad Kamýk ve stejnojmenné obci. Jistě mám v archivu nějaké fotky z Kalvárie z roku 2005 a stačí jen vylovit krabici plnou CD a začít pátrat, ale proč vlastně ?


Kamýk.

A tak se přenesme do obce a k hradu Kamýk, který jsem zpracoval ve dvou článcích. Ano, také zde pobýval hudební skladatel Bedřich Smetana.

https://soutok.blogspot.com/2015/11/maly-pesi-okruh-u-litomeric.html

https://soutok.blogspot.com/2015/06/obrazova-prochazka-po-hradech-zamcich-v.html

Z hrádku jsou pěkné výhledy do kraje a my se můžeme rozhodnout, zda nám to všechno již stačí a půjdeme pěkně po poklidné silničce s dálkovými výhledy s kopce do Litoměřic, nebo si to dáme po modré do Velkých Žernosek, či po cyklotrase k obci Michalovice a přidáme si ještě Radobýl s nádherným výhledem.

Já vás pozvu nejkratší cestou po silničce a malým provozem s dálkovými výhledy do města Litoměřice. Tady je celá řada restaurací, kde lze oslavit hezkou akci, ale přimlouvám se za dvě místa. Je to restaurace Budvarka poblíž náměstí, kde se dříve točilo místní pivo Kalich a  jsou tam krásné interiéry.

Nebo se vydejte na zkoušku do minipivovaru Labuť.


Poslední vlak na Mělník jezdí zatím cca ve 20.30 a jízdenka vyjde asi na 61 Kč. Od prosince to však bude i mnohem později, jak jistě již díky Soutoku víte.

A tímto odkazem .... http://soutok.blogspot.com/2012/01/toulky-po-okoli.html

.... si vás dovolím pozvat na 17 dílný seriál Toulky, který si zaslouží reprízu aspoň v podobě odkazu a dnes je již tak vypracovaný, že z každého dílu můžete přejít přímo na konci na další díl. Věřím, že vám bude velkou inspirací pro cesty v jakékoliv roční době.

Příjemné cestovatelské čtení o blízkém okolí !

Omlouvám se, ale poslední snímek tohoto článku a první tři snímky prvního dílu seriálu Toulky nejdou kliknutím zvětšit. Snad vás tato maličkost neodradí.


Jedna jízdenka pro všechny :

Loni jsem se radoval při cestě do Mariánských Lázní z Jízdenky na léto, ale abych se dostal až do Bečova nad Teplou k relikviáři sv. Maura, tak jsem musel použít ve zbytku cesty jiného dopravce a sáhnout nemálo do peněženky, neb vlaky jsou jinak ne zrovna levná záležitost.

Sice existuje něco, jako Jízdenka pro vlaky všech společností, o které tu a tam proskočí něco na povrch, ale při použití Jízdenky na léto ( o prázdninách) to nic neřeší. Nicméně, pokusme se toto trochu sledovat, protože u hromadné dopravy je nutné znát možnosti a sami vidíte, že někdy se to auto nejen nevyplatí, ale ani ho užít nemůžeme, pokud nejdeme pěšky do kruhu, nebo si chceme někde posedět u tamního jistě dobrého zlatavého moku.


https://www.oneticket.cz/
Zdroj: Soutok

Říjen 4, 2019

17:59

Mým oblíbeným televizním pořadem je dokumentární seriál Pozor vlak!, který běží na stanici Sport 5. Jedná se o měsíčník, kdy každý nový díl přichází na obrazovku první středu v měsíci a zabývá se mnoha tématy.

Divák se tak seznamuje s kulturními akcemi, které jsou tu pro veřejnost, zaznamená plno technických věcí z časů dávných i přítomných, navštíví různé lokální tratě, veletrhy, zkušební okruh v Cerhenicích, různé drážní profese, nebo se dozví o nové připravované jízdence, která má platit u všech přepravců v ČR.

Patří sem však i pozvánky vlakem na výlety a v posledním dílu, se kamera vypravila nejen do Mšena za starostou Martinem Machem, ale navštívila třeba i populární Bludiště, Pokličky, či hrad Kokořín. Díl můžete vídat průběžně a stanici Sport 5, nebo nyní na ....

https://www.youtube.com/channel/UCET49fmpxL5ByRUeRhx_AxA


Poslala mi dnes moje přítelkyně a bývalá kolegyně z Pegasu básnířka Jindřiška Lírová odkaz na zajímavé video, které jistě potěší každého, kdo má nějaký sympatický vztah k osobě a písním Karla Gotta. Je všeobecně známo, že Karel byl elegán, který byl samozřejmě nejvíce zbožňován u ženské části publika,  a tak mě tak napadlo, že bych třeba tímto dárkem mohl potěšit zejména ženy.

Ovšem video je jistě zajímavé pro všechny, protože Karel byl s našimi životy zejména prostřednictvím televizní obrazovky celá desetiletí pevně spjat, zpíval skutečně krásné zapamatovatelné šlágry a je to vlastně takové memento, že tu prostě máme každý ten svůj vyměřený čas pobytu. Nejvíce si to masově uvědomujeme právě při odchodu velikánů popu, kteří nás provázeli životem na různých televizních obrazovkách i v rádiu.

https://www.youtube.com/watch?v=Gb_CsHh2pfAA na doplnění si dáme takový plakátový přehled toho, co nás čeká nejen tento víkend, ale i později. Nezapomeňte zítra na Festival ptactva, Drakiády, ale třeba i pěkné výstavy v Lysé nad Labem.
Hezký víkend!Zdroj: Soutok

Říjen 3, 2019

18:16

Mnohým z vás se v těchto dnech dostal do schránky měsíčník Mělnická radnice a třeba jste v něm objevili něco, co vás zaujalo a o čem jste třeba ani nevěděli.

Pro mě to byl jednoznačně článek s názvem Mělnická cyklostezka bude navazovat na Labskou stezku Na Hadíku. Zrovna včera jsem byl poněkud zaneprázdněný, čerstvou ,, radnici" jsem vzal trochu hopem a po přečtení výše zmíněného článku jsem myslel, že to se mnou sekne :-).

Už jen samotný název článku je takový nešťastný. Cyklostezka, která byla budována od Kel k Mělníku, byla dokončena zhruba v místech bývalé cukrovarské čovky, kde začíná území, které mi s Hadíkem moc nekoresponduje. Tomuto labskému ramenu poblíž začátku, či konce cyklostezky jsme vždy říkali lidově Starák. Hadíkem jsem vždy označoval místo, kde i dnes stojí ta budova, která byla kdysi dávno hospodou u přívozu do rezervace na Úpor.

Při rychlém pohledu do přiloženého nákresu jsem se tedy domníval, že právě tady od té budovy bude využito oné silnice, která vás kolem cukrovarských sil vyvede na Pražskou ulici, která bude pokreslena piktogramy při krajnici tak, jak už někde od centra až po fotbalové hřiště je.

Ono se totiž v článku dohromady nic obšírnějšího nezmiňuje, než to, že bude zkrátka vytvořena jakási síť spojnic nádraží ČD, autobusáku, poliklininiky a centra s Hadíkem, a že už budování nyní začne a v červnu skončí.Dnes odpoledne mi trošku spadl kámen ze srdce. Podíval jsem se na mapu pozorněji a uvědomil si, že ta kolečka uprostřed jsou kruhové garáže poblíž sídliště Sportovní a tudíž se bude opravdu budovat ta stávající varianta pod cukrovarem ke starým lázním, která tu prudce v ostrém úhlu vybíhá do Polabského parku.

Nevím, proč je článek tak stručný, ale zrovna by mě právě zajímalo, zda tu zůstane u řeky jen jakýsi zpevněný povrch, nebo bude skutečně pod cukrovarem až ke starým lázním položený asfalt. To pan Petr Semín ve svém článku jaksi neuvedl.

O  dalším lze spekulovat. Trošku se po Mělníku a jeho okolí toulám, mluvím občas s těmi cyklisty a dívám se kudy jezdí. Téměř všichni míří především k mělnickému zámku, jako určitému hlavnímu bodu celého našeho města. Sem přece všichni jezdí za výhledem, který nemá jenom tak obdoby.

Téměř všichni cyklisté jedou na oba směry Polabským parkem. Koho zajímá nějaká Pražská ulice plná aut ? To by ,,měli radost", jak řidiči, tak sami cyklisté. Tak ještě nanejvýše s kopce dolů se to dá jet na kole, ale to prostředí. Polabí je Polabí a téměř nikdo ani nesleze s kola, byť by měl, ale naštěstí řada cyklistů jezdí s rozumem a chodce neohrozí.


Dále pak obvykle pokračují přes starý most k Labi na Labskou cyklostezku, někteří do Citova na vlak, odkud jezdí do Prahy, nebo do Německa, případně ulicí Kpt. Jaroše k vlakovému nádraží Mělník.

Pravda, poliklinika je prakticky u hřbitova a krásná cesta tam vede právě z Polabského parku. Ten plánovaný průtah mezi autobusovým nádražím a prodejnou Tronik u Pražské ulice, to bude zajímavý oříšek.

Co říci na závěr ? Jsem na to zvědavý, ale hlavně jsem chtěl ukázat, jak snadno člověk může upadnout do bludů, když v článku nejsou zmíněné některé podstatné místopisné body a mapka také zrovna nehýří nějakým výraznějším popisem ulic.

Musel jsem si to prostě prohlédnout v klidu ještě jednou a stejně nejsme o moc moudří. Nepíše se tam o povrchu cyklostezky pod cukrovarem ke starým lázním, kde bych čekal potvrzení asfaltového povrchu a mohlo tam být aspoň naznačeno, jakým způsobem bude tedy provedena zmíněná spojnice autobusák - Tronik. A je zvláštní, že se tam vůbec nepíše o Polabském parku, kudy všichni až na vyjímky logicky jezdí. I kdyby měl jít člověk ten kus pěšky a vést kolo, tak je to snad bezpečnější a přítažlivější.

Ještě zmínka ke včerejšímu článku. Aktualizoval jsem jej o odkazy do yotube na zmíněné písně. Videa samozřejmě z nejlepších let :-).

Aktualizace 5.10.2019:  No prosím, v Mělnickém deníku extra zcela srozumitelně vysvětleno i bez mapy a řečeno více.Zdroj: Soutok

Říjen 2, 2019

17:45

Už to tak na světě chodí, že kdo bývá často v televizi a dělá dobrou muziku, tak se stane pro širokou veřejnost pojmem. A tito lidé bývají mnohdy provázáni i s naším životem. Takovým zpěvákem byl i pan Karel Gott, který dnes zemřel, a o kterém jsme mnozí slyšeli prakticky celý život. Politici se mění, ale on zůstával.
,,Dobrý večer vám všem, kdo jste přišli na můj koncert sem do divadla ve Slaném " ozývalo se v 70. letech z televizorů a hostem v jeho pořadu byl třeba i legendární Felix Holzmann. Jeho písně byly veselé a zapamatovatelné.
Dostal jsem se třemi kamarády spolužáky na začátku 80. let takový úkol, abychom dali dohromady něco z kultury a vyjeli s tím na soutěž. Pan učitel ( tehdy soudruh učitel)  přišel s tím, že by to mohly být jakési veršíky, které mají svůj odborný název a ty budou prokládány hudbou. Jeden si pamatuji dodnes a recitovali je naši kamarádi :-).
Ó, jak je šéf náš lidský.U něj máme vždycky dveře otevřené..., když nás jimi žene.
A pak jsem dostal za úkol vybrat nějakou muziku, která měla zabrat u poroty, ale podle nás mladých nejlépe i u děvčat :-).
Naše vystoupení jsme začali melodií populární písničky s názvem Nápoj lásky číslo 10, 
https://www.youtube.com/watch?v=HhQFnRwIYQc
...dalším proložením byla skladbička Jen se hádej (
https://www.youtube.com/watch?v=yGxeNc4gxl4
.. originál Bonnie Tyler) a končili jsme tehdy trošku odvážným elvisovským rock and rollem. Úspěch to tehdy byl od samého začátku. Nejprve u dívek a postupně i u poroty, kterou to vytrhlo hned na začátku z určitého poklidu a rozjasnilo jim to tváře.
Tak to byl Karel Gott, který mi svými písněmi umožnil vychutnat si asi 15 minut popularity na pódiu ( dnes říkají  anglicky stage :-))  a shodou okolností  také ve Slaném ( jen ne v tom velkém divadle, ale v menším po pravé straně před křižovatkou) v roli hudebníka. Karle díky !!Soutěž Kapříci vodníka Šploucha své má výherce!
Mělník, 19. 7. – 29. 9. 2019

Pátrací soutěž v ulicích Mělníka „Kapříci vodníka Šploucha“, kterou vyhlásilo Regionální muzeum Mělník v červenci k vodnické výstavě Brekeke aneb V Mělníku není konec vodníků, má své výherce! Do 29. 9. do muzea dorazilo 57 správných odpovědí.

Vodník Šplouch, který na výstavu zavítal až od Třeboně, vypustil své zlaté kapříky, aby tu dětem nosili štěstí. Úkolem soutěžících bylo najít všech sedm kapříků v ulicích Mělníka. Kdo rybku uviděl, musel se chytit se za nos a říct „brekeke“. Mimo to také zodpovědět Šplouchovy otázky o našem městě. Např. Jaké dvě řeky se v Mělníku stékají, nebo kolik klik ve tvaru ryby má chrám sv. Petra a Pavla…apod. Derniéra vodnické výstavy a předání cen vítězům soutěže se koná 28. 10. v rámci programu Dne Středočeského kraje. Od 9:30 hod. na děti čeká program s mělnickým vodníkem Brčounem Vrbičkou a kouzelnou muzejní dílničkou

. První cena jsou vstupenky do Veřejného akvária v České lípě a vodnický dort!
Výherci: 1. místo: Tereza Šmejkalová 2. místo: Kryštof Vajner 3. místo: Petra Páníková
Výherce vylosovala Petra Matoušková z Cukrářství Matoušková Mělník na jejíž vodnický dortík se může výherce těšit. (viz. foto)

Děkujeme všem partnerům, kteří soutěž a výstavu podpořili: Veřejné akvárium Česká Lípa, Cukrářství Petra Matoušková, Mělnický antikvariát Želví doupě, Karavana Mělník a Boutique pro děti - Svatováclavská ul., Knihovna Mělník, Probošství Mělník, TIC Mělník, ZUŠ Mšeno, Vivarium Mělník, Památník Josefa Lady a jeho dcery Aleny Hrusice (OMPV p. o.), Muzeum Říčany, Muzeum Mladoboleslavska, Muzeum technických hraček Velvary, Libuše Vepřovská, Jarmila Včelová, Jiří Bartoš a další sběratelé.

-KrF-

Kristýna Frelichová – odd. PR a propagace [email protected], tel. 728 620 651, tel. 315 630 923
Regionální muzeum Mělník, příspěvková organizace Středočeského kraje nám. Míru 54, 27601 Mělník Otevírací doba: celoročně, úterý – neděle 9:00 – 12:00 a 12:30 – 17:00 hodin http://www.muzeum-melnik.cz/


Přišla mi z muzea ještě upoutávka, která má také čas, ale můžeme ji vést v patrnosti  .....Den Středočeského kraje 28.10.

A co závěrem ? Často vám píši o dálkovém příjmu v pásmu DAB+ . I u nás se hodně experimentuje a republika je již téměř pokryta DAB+ signálem provozovatele ČRo, což nelze říci o soukromých stanicích, které by tak měly do pěti let učinit, pokud nedojde ke změně smlouvy o vysílací koncesi pro pásmo VKV. Tak, jako si můžete na stanici rádio Signál ( bývalé rádio Jizera) pustit prakticky každý večer staré scénky ( Mělník 107 MHz), tak v pásmu DAB+ na vás čeká třeba toto:

https://digital.rozhlas.cz/nove-radio-retro-pripomene-sedesatiny-semaforu-8082417

Téma je divadlo Semafor v průběhu času. Kde ? Kanál 12C u nás a 12D na Moravě.

Kombinovaná rádia pro příjem FM (VKV) a DAB+ už dnes nejsou drahá.

Zdroj: Soutok

Září 30, 2019

17:41


První říjnový víkend roku 2019 toho nabízí opět mnoho a tentokrát je to převážně pro mladé rodiny s dětmi. Na úvod se podívejme na akce takřka domácí a začněme přímo na Mělníku a brzy ráno.
Festival ptactva začíná srazem v 8 hodin ráno u muzea a ukázku odchytu a kroužkování ptactva s procházkou po okolí provede tradičně Libor Praus.


Drakiády máme opět tradičně dvě a v obvyklém pořadí. První vás zavede v sobotu ve 13 hodin na Chloumek a trošku to místo upřesním.

Pokud pojede od kruhového objezdu na Pšovce směrem na Českou Lípu, přejedete přes železniční trať a odbočíte na Chloumek, tak jedete správně. Silnice si udržuje stále do kopce přímý směr a v místě kde se stáčí těsně před lesem do pravého úhlu ke Chloumečku, zůstanete přímému směru stále věrní.

Člověk by takto dojel až do Strážnice, ale snad nějakých 300 - 500 metrů před obcí po levé straně již najdete to, co hledáte.


Druhá drakiáda připadá na neděli a koná se tradičně v Jelenicích u Malého Újezda. Je to sice češtinářská chyba ( vzor hrad), ale takto se tu skloňování u místních opravdu ujalo. Podobné je to s Mělníkem. Pokud je něco v historickém centru a na kopečku, tak je to na Mělníku, ale pokud je to pod kopcem, tak se užívají předložky obě ( na, v ) .Lysá nad Labem nabízí další pěkné výstavy. Podzimní zemědělec a Náš chov.


Ve Mšeně bude Cyklotrek a můžete se přihlásit do závodu.A protože nám zítra začíná říjen, tak není na škodu si připomenout program na měsíc v RMM.


Dopravku jsem tu již zmínil, ale jde o dlouhodobou akci, tak proč ji třeba opět nepřipomenout.


Celá řada lidí se už těší na Liběchovské posvícení. Tady pozor !!!! To je až další víkend. Jde však o významnou akci, kterou je jistě dobré připomínat.

I poslední upoutávka je  předčasná, ale zároveň nás varuje, abychom za výhledem na Vrátenskou horu zatím nejezdili. Osobně jsem zvědavý, zda tam konečně někdo udělá pořádek v těch výhledových tabulích, které působily dost zmateně a byly zpřeházené.

A to je při pondělí zcela určitě vše. Držte se, ať jste v pohodě a třeba se nějaké té akce účastníte.

Zdroj: Soutok

Září 29, 2019

11:23


Dnešní mládež je již zvyklá, že se může jezdit za zábavou, za studiem, na brigádu i za prací na Západ, a že tu máme fantastické levné jízdenky PID ,DUK ,skupinové víkendové železniční  jízdenky, nebo skvělou Jízdenku na léto, ale je nutno říci, že jsme si na to všechno museli počkat mnoho a mnoho let.

Sametová revoluce sice proběhla v listopadu 1989, ale členy EU jsme až od 1. května 2004, což je tak nějak datum, kdy po studentech začali jezdit za prací do zahraničí masověji i někteří Češi a zprvu se setkávali s určitou nedůvěrou místních.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vstup_%C4%8Cesk%C3%A9_republiky_do_Evropsk%C3%A9_unie

Na poli výhodných jízdenek to začalo prakticky ve stejném roce. Slavná železniční víkendová jízdenka SONE+ umožnila ve stejném roce cestovat českým mladým rodinám nejen po Čechách, ale mohli si nově zajet za 130 Kč do Drážďan a zpět, nebo za 360 Kč do Řezna v Bavorsku ( a zpět).

Jízdenku na léto tu máme snad už od roku 2012 ..... https://www.aktualne.cz/wiki/finance/jizdenka-na-leto-od-ceskych-drah-2013/r~i:wiki:3798/ a Soutok díky ní projel po mnoha letech spoustu míst po celé České republice.


A důležitou PIDku využíváme u nás v okrese snad tři, či čtyři roky. On ten život hrozně letí a člověk by to musel pracně hledat. Díky ní, se můžeme za pouhých 18 Kč a za 17 minut dostat rychlíkem do dvojměstí Stará Boleslav - Brandýs nad Labem. To je paráda, ne ?Tohle město je zvláštní i tím, že z Mělníka jsou věže chrámu ( Kostel Nanebevzetí Panny Marie) často v polabské rovině vidět ( vzdušnou čarou 22 km) a přesto je to město, kam se na rozdíl od Ústí, Litoměřic, Lysé, Nymburka, či Poděbrad téměř vůbec nejezdí, pokud tam nepracujete.

To všechno jsem chtěl už konečně změnit, protože dvojměstí je známé slavnou jarní akcí Audience u císaře Karla I. a především svojí Svatováclavskou mší, kterou rok co rok dává v přímém přenosu ČT 24.

Ještě bych měl dodat, že z druhé strany kostela je lešení, tak jsem musel fotit proti slunci, a také kostel sv. Václava je v rekonstrukci. Relikvie sv. Václava byla tedy střežena v kostelíku sv. Klimenta.Ve 13.40 jsem tedy vyjel rychlíkem z Mělníka, a protože nebylo kam spěchat a chtěl jsem se řádně seznámit s městem, tak jsem šel od nádraží ČD Stará Boleslav do centra města slabou půlhodinku pěšky.

Cestou jsem například objevil letadlo, které mi připomnělo moji vítěznou při s panem Ing. Jáchymstálem, když jsem tvrdil, že letadlo ( ne toto) stálo dlouhá léta také před ZDŠ Mšeno
Jak jsem tu již včera nastínil, tak jsem tu zavadil o to, co na Mělníku v centru v současnosti s vyjímkou Vinného dvora postrádám.

Toto ostatním městům tak trošku závidím ..... http://www.prazdrojmenu.cz/modrahvezda/fotogalerie
Podívejte se na tu zahrádku. A žádný restaurant, ale obyčejná pivnice, kam létá servírka s pivem a občas tedy přinese něco malého na zub.
Mé první kroky mířily skrz místa, kde byly různé stánky a kulturní program ke kostelu sv. Klimenta, kde čestná stráž střežila relikvii sv. Václava.Tu jsem pro vás v kostele nevyfotil, protože interní záběry se správně nemají po netu šířit a jde o dost choulostivou věc, kterou jsem nesehnal ani na pohlednicích, ale uvidíte ji na snímcích z venkovního prostředí.Flašinetář mi připomněl, že 12. října bych mohl něco podobného vidět v Liběchově, pokud se tam vypravím.


Kostel sv. Václava je v rekonstrukci.Románský kostel sv. Klimenta ukrýval do 17. hodiny relikvii sv. Václava.

Jak vidíte, tak v široké duchovní části města bylo kolem 15. hodiny poměrně dost prostoru k pohybu a mnoho lidí posedávalo v dvorcích různých restaurací a v různých parcích. Pilo se pivo, víno, burčák a připomínalo to pochopitelně vinobraní.Čím se to opravdu lišilo, tak to byla pochopitelně duchovní tématika.A pojďme do ulice jménem Lázeňská, kde v délce téměř jednoho kilometru probíhaly stánky. Už jsem to chtěl několikrát vzdát a někam odbočit, ale zvítězila zvědavost a chuť si dokázat, že to člověk dokázal.


Na následujících snímcích si můžete prohlédnout tu pestrost nabízeného sortimentu a potkáte i indiány.


Přiznám se, že jsem dělal jen takový náhodný výběr snímků, protože jsem jich včera nafotil asi 180, ale celou řadu z nich ještě i v mělnickém kempu na dopolední akci.


Zpátky jsem to tedy vzal polní cestou k Labi, když mě napadlo trošku prošmejdit také Brandýs nad Labem a zajít si do tamního IC pro nějaké vizitky a pohledy.


Z Mělníka je to k Severnímu moři po Labi 838 km, tady o trošku dále.


A zase to staré téma. Podnik u vody a nikdo neřeší záplavovou zónu. Mělníku se nepodařilo přivést život k řece a mám někdy pocit, že tu je obrovská nejednotnost v názorech. Na jednu stranu totiž jakékoliv gastronomické služby na březích řek jsou obrovským romantickým turistickým lákadlem pro místní, výletníky, dovolenkáře, vodáky i kolemjedoucí cyklisty a na stranu druhou to je už nárok na bezpečnost, čistotu a odnáší to od řeky určitý poklid.

Nicméně, právě proto, že Mělník je na kopci, tak je opravdu takovou vyjímkou a o aktivitách u řeky, se tu vždy jen nesměle mluvilo a psalo. A ono to bylo možná kolikrát dobře, protože tady někdy vznikají na mé gusto až moc originální nápady, které jinde nemají obdoby :-).


Brandýský zámek byl celá staletí državou Habsburků.


I tady se pomalu opravuje. Mlýn.Zámecký pivovar, který je tu momentálně podobně, jako ten v Litoměřicích pro ozdobu.Městský znak.


Zámecké nádvoří. Zámek obklopují zahrady.
Obě města jsou spojena tímto dlouhým mostem, který je po čas oslav přístupný pouze chodcům, cyklistům a některým autobusovým linkám.


Kromě umělého kanálu s divokou vodou odbočuje z řeky před dvojměstím stružka, která napájí tzv. Staré labské rameno ve známé kulturně- společenské části Houštka, která je známa také svým letním kinem a napájí i tuto rozšířenou část v části zvané Hluchov, odkud se vrací zpět do Labe.
V úvodu článku jsem slíbil, že mi také zapózoval jeden z církevních hodnostářů. To se stává, že člověk potkává lidi a neví kdo jsou, protože se o to dosud nezajímal. Jen vám to přijde, jako hezké pro oko. V každém případě vás vstřícnost velmi potěší a i u prodejců sakrálních  předmětů, se setkáte s krásným lidským přístupem.

Viděl jsem mnoho rozjasněných obličejů uvolněných a příjemnému okamžiku oddaných lidí, z nichž někteří říkali svým přátelům, že tu jsou již poněkolikáté a vždy je tu fajn atmosféra.


Podívejte se tedy ještě na čestnou stráž.V 16.50 začaly bít zvony na věži kostela sv. Václava a procesí se i s relikvií dalo do pohybu směrem k nedalekému autu. Vše střežila ozbrojená policie.Sice jsem natočil asi minutové video na starý fotoaparát ( oba měly zdroje na hranici použitelnosti) a ve druhé ruce jsem současně fotil novým aparátem na lepší kvalitu poslední fotky, ale nemyslím, že by bylo zajímavé sem video dávat. V jednu chvíli se obraz trochu zachvěje, není jistě tak kvalitní, jako na novějším stroji a každé video může na tomto webu svým podstatně větším obsahem oproti fotografii způsobit problémy, které by mohly způsobit i nemožnost na webu do budoucna pokračovat dále. To se stalo v roce 2012, kdy již nešly vkládat obrázky a celou situaci nějak vyřešil zakladatel webu.


Relikvie nás opustí a člověk má radost, že po korunovačních klenotech z dob ZDŠ a relikviáři sv. Maura v roce 2018 byl u dalšího velkého klenotu naší České republiky. Opět na vlastní oči.

Když jsem zde tedy její detail nezveřejnil, tak ji máte zde :

https://www.google.com/search?q=rel%C3%ADkvie+sv.v%C3%A1clava&rlz=1C1SQJL_csCZ775CZ775&sxsrf=ACYBGNSfCXMhWhG-JE0krhAeFcM_wnCqbA:1569755065393&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiflLqo8fXkAhXHSsAKHXW1DZcQ_AUIEigB&biw=1680&bih=907#imgrc=kmM1Y0MyiORt1M:


Pomník padlým z 1. i 2. světové války.Další sakrální památka v Boleslavi.Muž se samopalem byl rychlejší, než můj fotoaparát.
Podívejte se, co jsem ještě objevil.

Ano, Stará Boleslav mě včera potěšila a dokreslila dobře započatý den v mělnickém kempu. Odjížděl jsem po příjemné procházce v 17.55 a společnost ve vlaku mi dělala jakási 65 letá paní ze Štětí, která sem prý jezdí pravidelně na mši od roku 2015 a zrovna přemýšlela, kam si přisednout.

A to je z tohoto víkendu vše. Dnešek bude snad již tak nějak odpočinkový a píši to schválně. Nedávno se totiž objevila na netu studie, že Češi vlastně neodpočívají a kromě toho mají téměř nejdelší pracovní dobu v Evropě. Pak chtějí vše rychle dohnat a cestování i návštěvy akcí jsou také náročnou činností :-).

Hezký zbytek víkendu!

Aktualizace 4.10.2019 : Program: https://www.kudyznudy.cz/aktivity-a-akce/akce/svatovaclavske-slavnosti-ve-stare-boleslavi--2-.aspx


Zdroj: Soutok

Září 28, 2019

20:11Včera jsem vám napsal, co nás čeká v sobotu a dnes vám napíši, jaké to bylo :-). Prostě skvělé !
Asi po desáté hodině dopolední jsem vyrazil do mělnického kempu, abych se podíval na auta, která se u nás v kempu účastnila 1. ICC srazu.


Tak, Ferrari tu nebyl ani jeden a Lamborghini také ne, což je jistě velká škoda, ale věřím, že se třeba také jednou dočkáme. Vždyť bugatky jsem se na prvním Mělnickém okruhu také dočkal, když jsem o ni o rok dříve právě v kempu na srazu Mělnického veteran caru snil. Dokonce patřila domácímu majiteli a letos byla k vidění na náměstí Míru před radnicí znovu.


Snad jenom ten Renault 8 mi nějak zatím nevychází :-). Tak tedy věřím, že se akce ujme a třeba již za rok budeme tato italská auta také obdivovat. Na druhou stranu je nutno říci, že to pro začátek bylo dost dobré a zdá se, že se o pořádání akce zasloužili místní majitelé těchto vozů, nebo i bývalí občané tohoto města. Aspoň mi to tak oslovení majitelé říkali, že tu buď bydlí, nebo tu mají kořeny.


Nejvíce vozů jsem viděl od značek Fiat a Alfa Romeo, ale byl tu také jeden parádní Maserati a vy se v galerii podíváte na jeho krásnou palubovku.

Asi v 10.45 začala auta vyjíždět ke spanilé jízdě po Kokořínsku a já se přesunul k mělnickému zámku, abych aspoň shora vyfotil několik fotek ze závodů veslařského klubu, protože jsem měl ještě smělý plán. A jak tak fotím, tak jsem zjistil, že přes starý Strakův most běží podezřele moc lidí, a za chvíli už i podle Labe.

Díky netu zjišťuji, že jde o Mělnický vinařský běh ...

https://vinarskybeh.cz/


Na náměstí Míru pak probíhaly populární farmářské trhy, ale to jsem již pospíchal, protože jsem dostal  v pátek  neodolatelnou chuť navštívit Svatováclavskou pouť ve Staré Boleslavi a pokusit se také vyfotit slavnou relikvii sv. Václava.

Ono se to rýsovalo pomalu a jistě již v minulosti. Není to daleko od nás, mše bývá mimochodem vysílána v televizi přímým přenosem, na jaře tu bývá populární Audience u císaře Karla I. a člověk si uvědomuje, že město maximálně projel párkrát autem, ale  ...

.... , jak praví jedno staré přísloví : ,, Kam nevstoupila noha pěšáka, tam není místo dobyto :-)"Mohu vám tedy již nyní prozradit, že zřejmě zítra sem dám reportáž z akce, ve které nebude chybět spousta obrázků a byl jsem velmi překvapený nejen atmosférou akce v místech, kde probíhala především duchovní část programu, ale překvapila mě i část stánková, část plná pouťových atrakcí a spousta restaurací, které disponovaly právě těmi dvory, kde bylo možné pod stromy pohodově posedět u piva, vína i kávy.

Hlavně mě tedy praštil do očí  po cestě od nádraží ČD do centra města hostinec Modrá hvězda ....
http://www.prazdrojmenu.cz/modrahvezda/fotogalerie  V té zahrádce tam sedělo u starodávných půllitrů s ouškem nemálo rodin.

 Lázeňská ulice se stánky měla délku 965 metrů, prodávalo se tam všelicos a zpět bych to už asi nedal, tak jsem byl rád za polní spojnici k řece Labi, kde nic nebylo. Na to vše se můžete těšit v dalším článku.
Zdroj: Soutok