Tip: Staňte se redaktorem! Přidejte se k našemu teamu!
Muzeum M

Zpravodajství

Květen 9, 2018

17:36

Vůbec největší aktualitou současnosti je fakt, že k nám zavítal již dlouho očekávaný legiovlak a bude stát v Mělníku do neděle 13. května.

Vstup je zdarma, otevřeno je každý den od 8.00 do 18.00 a o víkendu od 9.00 do 19 hodin. Čeká na vás asi 13 dobově zařízených vagonů a v případě zájmu můžete využít průvodcovských služeb. Sice jsem legiovlak fotil již loni v Kolíně, ale samozřejmě jsem jej navštívil i v domácí železniční stanici a připravil pro vás několik reklamních fotografií, které by vás měly k návštěvě povzbudit. Vždyť jde v naši domácí stanici o ojedinělou zastávku tohoto projektu.

http://www.csol.cz/domains/csol.cz/index.php/legiovlak/

Historický víkendový rychlík Mšeno-Mělník-Praha Vršovice.


Další pozvánka je na sobotu, a také jsem to zde již představoval.

Za pouhých 32 Kč na jízdenku PID dnes pohodově dorazíte do Mladé Boleslavi, která má kromě zmíněné akce co nabídnout.

http://soutok.blogspot.cz/2018/05/fantasticky-vylet-na-jizdenku-pid-mlada.html
Zdroj: Soutok

Květen 7, 2018

16:31Tento víkend patřil také stále populárnější a již poměrně zabydlené atrakci Monster truck show. I z této akce tu máme díky Martinovi nějaké snímky, včetně krásné a stručné reportáže, a včetně aktuální ceny vstupného. Budiž tyto obrázky reklamou všem příznivcům této bouřlivé destroyers akce :-).

Fotky z Monster truck show.Letos jsem navštívil i Monster truck show. Naposledy jsem ji navštívil v roce 2010 před 8 lety.
Vstupné 250,- Kč dospělí, 150,- Kč děti. 
Kaskadérské výkony: jízdy po 2 kolech, převrácení auta přes střechu, smyky, hvízdání gum, projetí ohněm s člověkem na střeše a nakonec sešrotování 2 aut pod obřími koly dvou Monster trucků. 

Jako jeden ze startérů knihy Na kole přes Afriku mám pochopitelně zájem, aby knížka byla co nejlepší :-), a tak vás samozřejmě vyzývám k účasti.
https://www.startovac.cz/projekty/na-kole-pres-afriku/
Pokud Tadeáš Šíma dojede až do Kapského Města, tak to může být opravdu krásný cestopis, protože je do konce ještě více než 15 dní a již v tuto chvíli je splněno na 105 procent. Díky vám to může být ještě lepší, pokud máte rádi dobrodružství, odvahu i jízdní kolo.

Od 8. do 13. května máme na nádraží ČD také legiovlak.


Zdroj: Soutok
15:06

Jak jsem tu již někde psal, tak od 3.5. do  19.8.2018 máme v RMM dlouhodobou výstavu s názvem ,, Ano, pane doktore."


Zatímco jsem se toulal v sobotu venku pod městem a včera na překrásném výletě, tak Martin Klihavec obešel několik místních akcí a zaslal mi nějaké snímky. Ty první jsou z muzea a popsal je slovy:Ve čtvrtek ( 3.5.2018) byla vernisáž v muzeu. Opět s pěknou scénkou od místních pracovníků, atmosféra byla veselá a všechny vylekalo perfektně nahrané zkolabování paní Ireny Podivínské z prevence kriminality. Je možné, že mi přijde z muzea nějaká reportáž z vernisáže, ale myslím, že fotografie jsou výstižné, a že v muzeu bylo veselo :-).


Pátek 4.5. 2018 :


V pátek v 15:30 předal starosta slavnostně nové hasičské auto vehlovickým dobrovolným hasičům. Starosta v uniformě ho pokřtil sektem. Mělnický farář Jacek Zyzak ho pokropil svěcenou vodou a pronesl modlitbu. Sobota 5.5. 2018


Fotky z 8. motorkářského požehnání.Napočítal jsem 428 motorek, což je rekord (vloni jsem napočítal 231).
Motorky byly úplně všude kolem kostela, zaplnily i celou Svatováclavskou ulici až k náměstí Míru. 


Přiznám se, že  jsem se v sobotu na poledne o této akci cestou z nádraží ( neúspěšný pokus o zamýšlený výlet) dozvěděl od známého, který tam byl také, jako Martin :-).

A ještě se můžete těšit na fotky z Monster truck show, které dám do dalšího samostatného článku, protože toto téma se vám moc líbí, stále klikáte na rok starý článek, kde se v diskusi uvádí, co to asi stojí, a už by měl tento článek příliš komplikovaný dlouhý název :-).

Na druhou stranu by vám název ,, Událo se tento víkend" asi mnoho neřekl. Vždy, když píši téměř takovýto deník, tak si vzpomenu na tu legrační scénku Kaizra s Lábusem s názvem Těžký týden referenta Kubrta :-).

https://www.youtube.com/watch?v=U9C5R_McukQ

Dost ale legrace, to je život.Tak já myslím, že je na co koukat a Martin odvedl práci hodnou skutečného profesionálního novinářského fotografa. Nejen krásné fotky dobrým přístrojem na správných místech, a takové to docela populární razítko akce, při které nechybí nejvyšší politický představitel města, ale i ta nezbytná drzost si dojít pro některé záběry až na pár metrů, nechat si třeba i naaranžovat scénu a stát se do jisté míry i středem pozornosti. To chce určitou dávku odvahy  a samozřejmě i známosti, která toto bezprostředně umožní.

Zdroj: Soutok
11:35

Asi v  1.00 jsem dnes zpracoval 150 fotek z výletu, abych mohl už po 9. hodině dopoledne psát tento článek a něco málo jich vybrat :-). Mimochodem, na článek také čeká několik lidí, které jsem včera potkal. A aby toho nebylo málo, tak mi ještě teď přišlo v e-mailu spoustu fotografií z mělnických akcí tohoto víkendu. Máte se tedy na co těšit :-).

Na úvod připomínám, že zítra k nám na nádraží dorazí na 6 dní legiovlak, a jako ochutnávku můžete zkouknout jeho loňské zastavení v Kolíně ( článek květen 2017). Sobota 12.5. bude patřit Železničnímu dni v Mladé Boleslavi a v neděli si dojděte na náměstí Míru, kde budou probíhat oslavy konce války.

A již pojďme k téma.


Původně jsem chtěl vyrazit již v sobotu, ale opět jsem podcenil ranní vstávání a díky tomu vám dnes mohu představit jednu pikantnost jízdenky PID. Došel jsem totiž někdy před 11.00 na nádraží ČD s jízdenkou za 32 Kč pro čtyři pásma ( 4-7). Napadlo mě totiž, že bych se mohl po mnoha letech také projet do Bolky po mšenské lokálce ( 076) a zjistit tak, v jakém stavu je trať mezi Mšenem a Mladou Boleslaví, kde má jet za týden RegioShark.

Než jsem však nastoupil do vlaku, tak jsem si uvědomil, že platnost této jízdenky je 90 minut, ale lokálce to trvá 120 minut :-) . Navíc mě uklidnila zpráva rozhlasu, že se navíc čeká na opožděný vlak od Ústí nad Labem. Čekat na autobus s odjezdem ve 12.27 ( linka 467) jsem už nechtěl, bylo horko, a tak jsem odjezd zkrátka odložil na neděli :-).


Dalo by se jet ještě dříve vlakem, ale já se rozhodl využít linky číslo 467 Roudnice nad Labem-Mělník-Mladá Boleslav, která odjíždí denně ze stanoviště číslo 4 v cca v 8.21 a za hodinku je v Mladé Boleslavi na autobusovém nádraží. O víkendech jezdí zpět po čtyřech hodinách ( po 14. 18. a 22. hodině) ze stanoviště číslo 27. To se ví, že jsem nejprve zkoumal, jako fanda jízdních řádů zdejší spoje a největší dálky jezdí odtud na Ukrajinu, do Varšavy a Berlína. Mimochodem, letos prvně jezdí přímé vlakové spoje z Prahy až do Harrachova a vybrané vlakové spoje tak nekončí v Tanvaldu, jako tomu bylo dosud.


Z autobusového nádraží jsem pak pomalu kráčel hlavní třídou od obce Kosmonosy do centra a cestou jsem fotografoval vše, co se mi nějakým způsobem líbilo.Na tomto domě máme rakouskou orlici, připomínající časy mocnářství ....


..... a ve slavném hotelu Věnec jsem byl  před téměř 30 lety na obědě :-).


Nádherné sgrafito a vodní prvky.


Mladá Boleslav má hlavní náměstí směřující s kopce a je protáhlého tvaru, bez podloubí.


To co vidíte na obrázku je stará vodárenská věž a ti dva cyklisté tam jsou ,, první hosté mého výletu :-)". Považte, že těm lidem je 73 let, užívají tedy prý již elektrokola, jsou z Turnova a měl jsem si s nimi díky své celoživotní zálibě v cestování o čem povídat.

Dle mého názoru je jejich trávení volného času jedním z nejlepších receptů na dlouhověkost a pevné zdraví. U takových lidí převládá dobrá nálada, jsou schopní hovořit o čemkoliv, protože mají životní rozhled a pohyb zabraňuje tomu, aby tělo začalo lenošit, ztrácet rovnováhu a  mysl upadala do určité stagnace, či ponurých myšlenek, které sebou stáří nese.


Ještě si prohlédněte zdejší templ....


..... romantickou vyhlídku s vodárenskou věží v pozadí....


..... a pojďme k řece.


Červená turistická značka by vás dovedla z náměstí současně ve směru s auty do Čejetiček, kde leží za řekou Jizerou hlavní nádraží ČD pro Mladá Boleslav ( u autobusového nádraží je pro změnu také ještě zastávka ČD Mladá Boleslav-město), ale kolmo k tomuto směru vás sice dovede také k řece, ovšem do jiného směru.


Jizera zde tvoří přímo pohádkové pasáže a do našeho prvního cíle, kterým je věž Putna v obci Michalovice to máme asi tři kilometry.


Hned pod hradem je hostinec a kousek to máte i do současné poslední integrované stanice PID, kterou je Mladá Boleslav-Debř.


Tak tady ji máme. Věž Putna stojí nakřivo, jako italská věž v Pise a poznáte to i při stoupání po jejím kamenném schodišti uvnitř. Je to trochu podivný pocit :-).


O šikmé věži, se samozřejmě dozvíte u hradu, nebo na netu více. Vstupné je 40 Kč, byl jsem tu naposled v roce 1992, a tak se sem vlastně po 26 letech vracím. Svoji tabuli tu má i básník K.H.Mácha, který věděl kudy po Čechách chodit.


Koukněte na to nádherné panorama. O dva obrázky výše vidíte stánek s občerstvením, turistickou vizitkou apod. Vedle něj se opaloval manželský pár, který měl obsluhu stánku na starost a prima jsme si tu popovídali. Nedivte se, ti lidé si od paty hradu užívali celodenní neméně kvalitní výhled do kraje, pohled na krásný lesík poblíž, pohlazení slunce a pán se přiznal, že si tu užívá každou roční dobu a dívá se, jak kvetou které květiny apod.

To jsou věci, které nám v městech někdy tak trochu ve spěchu života unikají.


Tak si dáme ještě dva krásné výhledy na řeku směrem k Boleslavi a půjdeme o kus dále.


Červená značka by vás v Debři vedla na druhý břeh řeky, turistická na Zvířetice jde oklikou a do kopce, a já zvolil silničku do Bakova nad Jizerou, která je únosně frekventovaná, nabízí takovéto výhledy do luk a k řece, a nikam nestoupá :-).
Cyklistů jsou tu kvanta a mají tu v osadách nedaleko řeky občas nějaká ta občerstvovací posezení. Mladoboleslavsko cykloturistikou žije, podobně, jako Kokořínsko, ale potkáte i motorkáře, kteří mají navíc na kraji Bakova jakési motorkářské doupě.Následuje osada Dalešice a Podhradí, kde je IC. Předtím, se vám však na krátko vynoří částečně zřícenina hradu Zvířetice, ale i pozemek jakéhosi železničního fandy. Vlevo semafory a vodní jeřáb ...

.....vpravo zahradní železnice.


Zřícenina ze silnice.

Info centrum v osadě Podhradí je nádherné a přitom jednoduché. Můžete si posedět i venku při zmrzlině, či nápojích, nechybí samozřejmě suvenýry i vizitky :-). Jedna zobrazuje zříceninu dnes, druhá je rekonstrukcí původní podoby a navíc tu mají i vizitku muzea Bakova nad Jizerou. Součástí tohoto podniku je i promítací místnost, kde můžete v případě zájmu shlédnout dokument.

Velmi mi to připomnělo Muzeum Eduarda Štorcha ve staré škole v Lobči, kde je podobný promítací sálek ze staré třídy. A všemu tomu tady vládla tato velmi milá a ochotná mladá paní, která mi na můj nápad svolila vytvořit vlastně takové pracovní dokumentární foto s vytvořením určité atmosféry.

Tímto tedy zdravím a jistě je na místě vložit nějaký ten odkaz:

http://www.zviretice.cz/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Michalovice_(hrad)


Cesta k hradu je krátká a do kopce, ale stojí to celkově za to. Zde jsem při výstupu potkal dvojici z Domažlic a znovu bylo o čem povídat. Čtenáři Soutoku vědí, že jsem tam loni v červenci zavítal. Článek se týkal výstupu na Hoher Bogen, ale každá cesta má obvykle více cílů.


Výhledové panorama ve směru k Turnovu.

 Jde o velmi rozsáhlou hradní zříceninu.


Přidám jen pár snímků. Inu, vyšel jsem asi v 10 hodin od autobusového nádraží a tady bylo tak 13.30.


Zřícenina je velmi navštěvována a z jejich útrob nikdo moc nepospíchá.


Dominuje jí tato polorozbořená věž, která slouží nyní, jako vyhlídka. Na svědomí to má patrně blesk.


Rozhledová růžice. Okny spatříte Bezděz a Ještěd.


Palác shora.


Jizera u Bakova.


Železniční most u Bakova nad Jizerou slouží hlavní trati 070 z Prahy do Turnova a je nesmírně důležitým místem na trase z hlavniho města do Jizerských hor a Krkonoš.

To již bylo 14.30, v nohou jsem měl asi 12 km, letní teploty, a tak nastal čas obrátky. Po malém městečku, které mi také není cizí jsem se ještě trochu prošel, abych mohl jet v 15.05 za 24 Kč do Mladé Boleslavi.


Tam jsem ještě udělal tyto pěkné záběry. Město od řeky z Čejetiček.


Mladoboleslavský hrad.

Autobus mi nejel a musel bych dlouho čekat, tak jsem jel vlakem v 16.37, který zde začíná a ve Všetatech je v 17.10. V nádražní pokladně si musíte zažádat o označený lístek za 32 Kč na tuto spoj v 16.37 pro čtyři pásma. Neprodají vám přímo lístek, jaký znáte z automatu, leda prázdný, ale to je vám na nic. Prodají vám časově označenou jízdenku s uvedením všech náležitostí PID.

Nejde to zkrátka tak rychle a plno stanic na vnějším obvodu PID nemá strojky pro výdej lístků, ani označovače jízdenek. V tomto je Mělník dále a ještě jsme na tom velmi dobře s otvírací dobou info centra. Považte, že Litoměřice i Mladá Boleslav mají o víkendu otevřené IC pouze v sobotu od 9.00 do 12.00. Mělník má celoročně po celý týden otevřeno od 9 hodin do 17 hodin !

To je asi málokde. Ve vlaku jsem se ještě spřátelil se zajímavou dvojicí se psem v podobném věku, jen o něco mladším. Představte si ten zajímavý kontrast. Bydlí na Národní třídě v Praze, chodí venčit dvakrát denně pejska a není pro ně problém jet někam pod širák. Stále bylo o čem hovořit.

Říkám to pořád, že turistika a procházky mezi lidmi mohou člověku dát zajímavé informace na zamyšlení. Mám teď ještě nějakou povinnost, tak budu stručnější. Do Všetat vlak přijel v 17.20, což byla výhoda, protože v neděli přijede až vlak z Prahy-Vršovic v 17.40 a nemusel jsem dlouho čekat. Krátce před šestou jsem byl doma.

To je v tomto článku vše, a jak bude čas, tak sem dám další materiály, které mi dnes přišly dopoledne v e-mailu a týkají se akcí tohoto uplynulého víkendu.

Aktualizace 7.5. 2018 ve 14.40:

Další fantastickou zprávou je další rozšíření integrace PID. Co to znamená ? Od 1.7.2018 budeme moci jezdit vlaky do pásma číslo 8 a číslo 9. Navíc dojde k rozšíření autobusových regionálních linek na Kokořínsku, Nymbursku, ale také Mladoboleslavsku ve směru na Mnichovo Hradiště. Zdá se tedy, že nám nebude již nic bránit v cestování za rozumné ceny do oblasti Českého ráje  ( zastávka Březina u Mnichova Hradiště na trati 070).

https://pid.cz/plan-integrace/

A ještě bych málem zapomněl. Při nákupu jízdenek v pokladnách ČD zachovejte trpělivost a hodně vysvětlujte, co chcete. Může se vám stát, že vám řeknou :,, Jé, to vám nemůžeme prodat, protože to nemáme. Moment. Aha, tak na čtyři pásma s označením odjezdu v 16.37 PID máme". Chvíli jsem koukal divně. To by rovnou člověk nemusel vystupovat z vlaku a mohl by si tam koupit běžný lístek, až do cílové stanice :-).  Snad jsem měl nakonec ještě štěstí, že ten lístek měli :-).Ve vlaku vám mimochodem v místě působnosti platnosti jízdenky PID za jízdy žádný průvodčí prázdnou PIDku časově neoznačí.

Zdroj: Soutok

Květen 5, 2018

21:19

 dnešním dni jsem měl trochu jiné představy, ale nakonec jsem skončil na podvečerní procházce u řeky pod městem. Původně jsem chtěl zajít především za zámek, kde může člověk potkat lidi z různých koutů Čech, nebo i cizince, ale pak jsem si vzpomněl, že už jsem dlouho nebyl u starého mostu a není vůbec od věci, se projít kolem řeky.

Mimochodem,koukl jsem se dnes občas na webu na plavbu lodi Rio 2, která pluje z Magdeburku  do Ústí nad Labem, tak je to i tak trochu symbolické. Můžete se tedy aspoň podívat na to, jak to na mostě vypadá dnes. O prázdninách, se počítá prý se zavedením přívozu, ale více vám neřeknu, protože měsíčník Mělnická radnice, kde prý je tato zpráva, nechodí bohužel do všech domácností ve stejném termínu, ale někdy až v neuvěřitelném  časovém rozpětí.


Zde máte neobvyklý pohled na most z boku, který bude již za rok nenávratnou minulostí. Most by měl být hotový tuším v listopadu tohoto roku.


Jest-li je v této části Rybář něco opravdu romantického, tak jsou to určitě tyto staré pramice, které tu vídám snad celý život.


Dnes jsem si došel až k nim.


Soutok dvou největších českých řek na mě vždy působí impozantně a v době, kdy se krajina již zelená, mi s dávkou značné fantazie připomene tak trošku Amazonii :-). Na druhou stranu, se vám přiznám, že jsem kdysi dávno zkusil dojít na soutok přes horkovod u Vrbna podle Vltavy, a byl to skutečný prales, ve kterém jsem to musel otočit pro neschůdnost terénu.


Ano, malá plavidla všeho druhu jsou dnes na řekách žádaná. Když tak dnes přemýšlím, co by také mohlo přitáhnout pod Mělník život, tak si stále více uvědomuji, že kdysi uvažované sluneční lázně nejsou možná tím správným nápadem a spíše by to chtělo po vzoru jiných měst zkusit podnikat s půjčovnou různých šlapadel a loděk.


Nebyl jsem sám, kdo dnes zamával těm v loďce, neboť řeka přitahuje k procházkám celkem dost lidí. Někteří tu rybaří, jiní jdou se psy, ale tím je to zatím vyčerpáno.

Již z dálky mě zaujala početná skupina cyklistů, která přijela do mělnického kempu z domovské Přelouče a provádí zde okružní trasy. Dozvěděl jsem se to, co jsem předpokládal. ,, Máte to tady hezké, ale s tím občerstvením je to hrůza. Jedete desítky kilometrů a nikde žádné občerstvení. Vše si musíme vézt sebou " řekla paní.


A já si uvědomil, že skutečně přímo u vody na našem labském břehu v našem okrese těžko najdete nějaké cyklistické venkovní posezení.  Kdo však jezdíte přes most, tak asi víte, že nejvíce to žije u vody v Dolních Beřkovicích a Bukoli. Menší venkovní posezení je pak ještě v Dědibabech.

Inu, tak jako je budoucností asfaltování Labské cyklotrasy číslo 24 v našem okrese, tak je budoucností i vznik občerstvovacích stanic a příliv aktivit k řece. Přitom nelze říci, že by k nám cyklisté od obce Kly nepřijížděli.


Tolik cyklistů jsem tu najednou ještě neviděl. Stoupání od řeky k Polabskému parku.

A na závěr článku si dovolím vám připomenout, že ještě skoro 18 dní můžete podpořit projekt Na kole přes Afriku. Při podpoře částkou 350 Kč již  získáte zmíněnou knížku. Limit 100 000 Kč byl již v pátek ráno splněný, ale váš zájem rozhodne o tom, jak moc bude knížka tlustá a kolik bude mít barevných fotografií. Můžete samozřejmě přispět i vyššími částkami a podle toho získáte odměnu navíc. Více na ...

https://www.startovac.cz/projekty/na-kole-pres-afriku/
Zdroj: Soutok

Květen 2, 2018

18:54


Když jsem 10. září 2005 vstoupil v rámci DED prvně do sklepů U Straků ( také akce MOOS), byl jsem přímo nadšený. Dna sklepů tu mají až 6 úrovní v hloubce od tří do deseti metrů. Promiňte, ale mnohé slavné středověké sklepy v ČR, kterými se honosí některá historická města, mají tři až čtyři patra.

A tak mi dovolte, abych vám s velkou radostí oznámil, že díky MOOS, se do těchto opravdu velkých sklepů podíváme po 13 letech znovu a bude to dokonce ještě mnohem zajímavější, protože se podíváme i do té části sklepů, kam jsme se tehdy nepodívali. Pokud se podíváte na fotky z akce v roce 2005....

http://mujmelnik.webzdarma.cz/u_straku.html

....., tak vidíte, že jsme tehdy měli k disposici elektrické osvětlení. To ovšem končí u veslařského trenažeru olympionika Josefa Straky a dále budeme muset vyrazit s přenosnými světelnými zdroji, které si sebou přineseme. Z tohoto důvodu připomínám, že je třeba si sebou vzít nějakou tu kapesní svítilnu apod.

Závěrem prvního reklamního článku přidávám ještě odborný text k zmíněnému podzemí tak, jak mi ho zaslal organizátor akce a předseda MOOS Martin Klihavec.


Členité sklepení „U Straků“ se rozkládá přibližně pod půdorysem domu. V nejhlubším místě, za betonovým bazénem, který v minulosti sloužil jako veslařský trenažér, se však nachází ve zdi ve výšce 150 cm vstup do spojovací chodby vedoucí podélně pod Palackého ulicí. Do této chodby je napojeno nejen několik sousedních domů, ale i domy z protější strany ulice. Jedná se tak o největší podzemní komplex, který lze v našem městě nalézt. A návštěvníci si ho budou moci poprvé a pouze jeden den 19.5.2018 od 9:00 do 17:00 hod. projít!!! Není tam zavedená elektřina - tak baterky s sebou!!!Podzemí budu samozřejmě na stránkách Soutoku připomínat, ale nezapomínejme i na další akce měsíce května a června.


Zdroj: Soutok

Květen 1, 2018

16:27

RegioShark

Už to tak bývá, že když se zkazí počasí a končí volno, tak najednou člověk dostane nápady na cesty. A ty nápady objeví další nápady, nebo opráší staré nápady, kterým člověk nepřikládal tolik váhu.

Jak jistě víte, tak Mladoboleslavsko, se do PID dostalo relativně nedávno a jen částečně. Prakticky sem patří tři železniční tratě: 070 Praha- Mladá Boleslav- ( Turnov), 076 Mělník-Mšeno-Mladá Boleslav, 080 Nymburk-Mladá Boleslav a jedna autobusová linka číslo 467 Roudnice nad Labem-Mělník-Mladá Boleslav.

Už v sobotu 12. května zde na vlakovém nádraží v Mladé Boleslavi proběhne akce, kterou propagují stránky PID .... Středočeský železniční den.

https://pid.cz/stredocesky-zeleznicni-den-mlade-boleslavi-12-5-2018/

Je to takový ten klasický program, kdy stále někam jezdí parní mašinka, motoráček, moderní vlaky, historické autobusy a k tomu je spousta kulturního programu. Pro nás je z toho nejzajímavější fakt, že sice parní mašinka pojede jednu jízdu směrem k nám do Kropáčovy Vrutice, ale moderní jednotka RegioShark (Žralok) pojede třikrát do Mšena. Navíc je v programu opravdu silně zobrazeno, že tu bude k vidění autobus RTO s vlekem Jeltz, který jsem v Praze letos neviděl.

Pro nás je nyní cestování do Mladé Boleslavi doslova výzvou. Cena pouhých 32 Kč v jednom směru, a co je hlavní, tak i autobus sem jezdí dokonce o víkendu. Vlaky ani psát nebudu, protože jezdí každou hodinu s přesednutím ve Všetatech. Přímý autobus číslo 467 jede z Mělníka v 8.21 a ve 12.21, což jsou časy, které by nás měly zajímat.


Do Mladé Boleslavi má smysl jezdit a dokonce z turistického hlediska. Od vlaku se sice projdete na hlavní náměstí k sídlu info centra do kopce a je to nějakých 30-40 minut, od autobusu je to asi 15-20 minut po rovince a blíže, ale to jedině každému prospěje.

Nebudu vás nyní lákat na žádné muzeum, ani na místní dominantní zámek, ale do Pojizeří, kde je zkrátka romantika první třídy.


Putna

Z náměstí se vydáte po červené dálkové značce, která se jmenuje Zlatá stezka Českého ráje. Ta s vámi překročí řeku Jizeru a zavede vás po třech a půl kilometrech do vsi Michalovice, kde stojí tato romantická rozbořená věž jménem Putna, odkud je nádherný výhled nejen na Mladou Boleslav a Jizeru, ale až do Krkonoš, pokud jsou podmínky. Byl jsem tam naposledy tuším v roce 1992.


Zvířetice.

Pokračujete dále po červené a po 1.5 km vás čeká poslední integrovaná železniční zastávka Mladá Boleslav-Debř. Opět máte spousta možností. Zelená a modrá, vás pak dovedou zřejmě nějakým vyhlídkovým obloukem ke zřícenině hradu Zvířetice. Můžete jít také rovně po silnici, která vás dovede ke krásnému info centru pod hradem a odtud vystoupat ke hradu. Opět jde o nádhernou hradní zříceninu ze zápisníku K.H.Máchy.


Lze mimochodem vystoupat i do zachovalých útrob této hlavní věže.

http://soutok.blogspot.cz/2015/09/hradni-zricenina-zviretice-i-jeji-okoli.html

Hlavní nádraží Bakov nad Jizerou leží snad jen 300 metrů od info centra a po modré dojdete až do centra Bakova, pokud chcete. Opět je tu spousta možností. Můžete jít po Zlaté stezce po druhém břehu řeky zpět, nebo jet na normální jízdenku do Boleslavi. Můžete ale také pěšky, nebo dopravou pokračovat do Mnichova Hradiště, či zastávky Březina a vydat se ke skalním a vyhlídkovým skvostům, kterým tu dominují s překrásnými výhledy Drábské světničky.


Drábské světničky.

http://soutok.blogspot.cz/2015/09/drabske-svetnicky-jsou-skalni-perlou.html

Pokud si troufáte to celé projít pěšky z Mladé Boleslavi až po Březinu, tak se připravte na 30 km chůze s občasným stoupáním. Tak tohle celé nám teď ještě mnohem více přiblížila díky příznivým cenám integrace do PID. Samozřejmě, že je třeba popřemýšlet, kdy je lepší auto ( zejména finančně), a kdy toto, kdy si třeba i můžete posedět někde u zlatavého moku v krásné hospůdce, kterých je na okraji Českého ráje i poblíž mnoho.

Tak to máme jeden typ a vyjet si můžete samozřejmě pohodlně třeba i do Poděbrad, kde také začíná lázeňská sezóna a bude tam plno hudby, květin, vodních prvků, výletní jízda po řece, restaurace u soutoku Cidlina, a zajít si můžete až do Libice nad Cidlinou k hradišti Slavníkovců.A Poděbrady jsem nejmenoval náhodou. Kdo čtete Soutok, tak víte, že toto místo je téměř stejné tady i tam. Zde spojení Staráku, jak se říká části slepé zátoky řeky a samotného Labe připomíná silně spojení Cidliny s Labem u Poděbrad. Tam je krásná restaurace Cidlina, u které kotví výletní loď, než se zase vydá zpět k městu a je tam i cílová stanice ekovláčku. Tady je stará chátrající restaurace, kde moje generace pamatuje už jen malou občerstvovnu a dům snad prý patřil rybářům. Zase ta lenost, ale i snad zbytečnost hledat vlastníka na serveru vlastníků nemovitostí.


Tak už máme ten asfalt konečně natažený k příjezdové cestě do bývalé čovky. Teď už ho jen udělat pod cukrovarem ke starým lázním ( majetek potápěčů Praha), a pak třeba zkusit po vzoru jiných míst přivést k řece život. Abych stále nemluvil o Poděbradech, tak ..... Tohle je snad už hodně blízko vážení, nebo ne ?!

http://soutok.blogspot.cz/2018/04/letni-dubnova-nedele-na-labske.html


Táda se nám nějak nehýbe od ústí  řeky Kongo a stále sleduje, jak mu utěšeně přibývají peníze na knížku. Projekt můžete jen podpořit, nebo přispět i na dárky pro vás, kterými jsou podle velikosti přispění kniha ,, Na kole přes Afriku", písek ze Sahary, pohlednice z Nambie či koncové SAR, samolepky, trička ...

Více na ... https://www.facebook.com/nakolepresafriku/

A co si dáme dnes na závěr ? 

Pokud rádi hledáte staré hity, tak tohle je ideální pomocník: Ultimátní hudba databáze:
http://www.umdmusic.com/default.asp?Lang=English&Chart=F&ChDay=1&ChMonth=3&ChYear=1980&ChBand=&ChSong=

Dáme si dnes hudbu. Končil jsem Afrikou, ale já vás převezu. Nebude to dnes nic z Afriky, ale dáme si dvě staré pecky ve francouzštině, které musí ti starší znát a zavzpomínat. Zvlášť ta druhá byla tenkrát slavná.  A pak tu dám dvě zapomenuté hitovky diska zhruba z roku 1983-1984.

https://www.youtube.com/watch?v=IblzIxNlk3Q

https://www.youtube.com/watch?v=KFdtuI1AYVw

https://www.youtube.com/watch?v=t6pjDteX95Y&t=87s


https://www.youtube.com/watch?v=Oorzwn4E5xc

Přídavek různých rytmů pop-rocku.

https://www.youtube.com/watch?v=vr4YjXQNYgI

https://www.youtube.com/watch?v=BqDjMZKf-wg

https://www.youtube.com/watch?v=sFacWGBJ_cs

https://www.youtube.com/watch?v=fvKlUfVb90Y

https://www.youtube.com/watch?v=YmQlBfxh4Us

https://www.youtube.com/watch?v=Pgqa3cVOxUc&start_radio=1&list=RDPgqa3cVOxUc

Vydařený vstup do zkráceného pracovního týdne!Zdroj: Soutok

Duben 30, 2018

16:35


Není to tak dávno, co jsem zde psal, jak moc se vyplatí cestovat na jízdenku PID, a jaké to jsou obrovské úspory ve srovnání s normálním stále platným zákaznickým jízdným ČD. Tehdy jsem porovnával v tomto článku......

http://soutok.blogspot.cz/2018/04/plavebni-rad-lodi-fidelio-jiz-9-kvetna.html

..... úspory při jízdě vlakem z Mělníka do Kolína, nebo dokonce až do Kutné Hory. Jenže to máme z našeho města ( kruhový objezd na Pšovce) na hranici Ústeckého kraje za Liběchovem necelých 10 km a určitě nehodláme podnikat své cesty jen do rovin Polabí, či po Středočeském kraji, ale lákají nás také cesty podle Labe k severu, kde je krásná krajina a můžeme se dále případně rozhodnout, zda nepojedeme až do Karlovarského kraje, nebo do Saska.


A tady už si s krásnou jízdenkou PID nevystačíme, ale musíme přejít na ceny železničních nabídek, nebo si v prvních možných místech za hranicí kraje koupit jízdenku DUK ( Doprava Ústeckého kraje). Vyplatí se to ? Zajímavá otázka.

Podívejme se na první možnosti cestování do nejbližšího bodu, kterým je město Štětí. Vlak vás sem zaveze z Mělníka za 29 Kč. Cena PID je 24 Kč a cena DUK je 30 Kč.

Jak je tomu u DUK? To je obrovská mapa kraje rozložená do takových malých okrsků, kde například obvod Ústí nad Labem má číslo 101, Štětí 651 a Mělník má přiřazeno číslo 180. Ovšem v případě Mělníka, se vám podle tarifní kalkulačky zobrazí pouze možnost autobusové nádraží. Dle toho lze předpokládat, že lístek DUK má svoji platnost pouze v autobusech Štětí-Mělník-(Praha) a Roudnice nad Labem- Mělník-(Mladá Boleslav).

Když se podíváte do jízdního řádu DUK, který jsem horko těžko hledal:

http://www.kr-ustecky.cz/jizdni-rady-dopravy-usteckeho-kraje/ds-99513

.... ,Tak zjistíte, že jak R 23, tak U 32 zkrátka končí tarifně Štětím. Vypadá to tedy, že mezi železničními stanicemi Mělník a Štětí lze cestovat pouze na doklady PID, avšak u autobusové linky do Roudnice a do Štětí i na doklady DUK, což nás nepálí.


Nyní nás stojí běžná jízdenka ČD z Mělníka do Litoměřic v jednom směru 60 Kč a do Ústí 89 Kč. Znásobte to zpáteční cestou a není to málo. Zajímalo mě, kolik bych zaplatil za jízdné do Ústí nad Labem, pokud bych jel ze Štětí a podle tarifní kalkulačky, kterou u DUK potřebujete....
http://ids.kr-ustecky.cz/mapserv/iduk/pocitadlo.php
..to vychází na 53 Kč. Do Perštejna, který je poslední platnou stanicí před Karlovarským krajem zaplatíte 130 Kč. Mezi Litoměřicemi a Ústím nad Labem lze v jednom směru jet za 38 Kč. Tady je taková zajímavost. U jízdních lodních řádů 901 a 902 na Labi ....
file:///C:/Users/koden/Downloads/J%C3%ADzdn%C3%AD%20%C5%99%C3%A1d%20-%20z%C3%A1kladn%C3%AD%20cel%C3%A9%20Labe.pdf
....., se píše tarif dle DUK. A to je velmi nesrozumitelné. Výpočet tarifu mezi oběma městy a dokonce tamními přístavy z rolety ( UL a LT), se udává 38 Kč, ale současně i 120 minut. Že by to ,, pomalou" lodí stálo jen 38 Kč :-)? To je asi moc levné, co :-) ?
Tady se zřejmě uplatňuje tzv. denní tarif DUK, který je velmi výhodný pro celý DUK !!! Za 130 Kč si můžete jezdit celý den po celém kraji UL a nemusíte řešit zpáteční jízdné, které je mnohdy vyšší, než 130 Kč. Jak vidíte, tak jízda lodí Fidelio mimochodem konkuruje cenově tak nanejvýš plavbou pod městem Mělníkem, ale dále je již dražší.


Jízdenku DUK ovšem u nás nekoupíte, ani neoznačíte, a je třeba popřemýšlet, zda stojí za to si pro ni dojet do Štětí a pokračovat odtamtud, nebo nikoliv. Třeba, když bychom chtěli dojet do Ústí, plout lodí do Litoměřic, či Roudnice, dopravit se do Štětí a na PID, či autem domů.
A v případě Saska to je dost důležité, zvlášť pokud zrovna není víkend. Ústecký kraj si totiž vymohl zařazení jízdenky Labe- Elbe, která dříve stála 200 Kč a platila již z Mělníka zařadit do své působnosti. Nyní tedy můžete jet vlakem do Drážďan ( Míšně,Rízy) na Labe-Elbe až ze Štětí a to za 270 Kč! Více níže v článku.

Ovšem, ČD nechali v platnosti i své jízdenky, kterých je moc .  Pro celou ČR je za 579 Kč, pro Středočeský kraj za 239 Kč, pro Ústecký kraj je za 209, a pro Liberecký je za 159 Kč.

Tato takzvaná ,,Celodenní jízdenka, region Ústecký za 209 Kč, se dá koupit už na Mělníku a platí do Ostrova nad Ohří, což už je 15 km od Karlových Varů ( výlet do Varů, článek). Rozsah působnosti platí i pro Víkendovou skupinovou regionální jízdenku.

https://www.cd.cz/assets/typy-jizdenek/vnitrostatni-jizdenky/ustecky.pdf

Zvláštní je to s Celodenní jízdenkou + Německo. Dnes z Prahy do Řezna za 779 Kč, ale Drážďany platí za 379 Kč dle mapky až z Litoměřic, tedy ani ne ze Štětí.Populární bývalá SONE+ a později SONE+DB dnes nese názvy dva : Skupinová víkendová jízdenka+ Německo, Skupinová víkendová jízdenka v Německu.

  https://www.cd.cz/typy-jizdenek/mezinarodni-jizdenky/default.htm.

Skupinová víkendová jízdenka v Německu: Celá ČR, 679 Kč, typ: Pardubice- Schöna.

Skupinová víkendová jízdenka+ Německo: Celá ČR, 779 Kč,Mělník- Praha-Řezno
                                                                     Ústecký region,  379 , Mělník- Dresden
                                                                        KV a LB         329 z ,, hraničních zastávek sousedních krajů"
Pokud vezete sebou kolo, tak ještě připlatíte 90 Kč.

Rozdíl mezi Víkendovou jízdenkou+Německo a jízdenkou Labe-Elbe je v ceně ( 379/ 270), v platnosti ( Elbe každý den), v dosahu ( víkendová cca Míšeň, Elbe- Riesa,Strehla, čili dále), v začátku působnosti ( Mělník,Štětí). Ale, víkendová jízdenka je  samozřejmě pro 2 dospělé+ 3 děti. Jízdenka Labe-Elbe také, ale to je jiná cenová relace.

Počítá se tedy vnitrostátní přeprava v rámci regionu UL, což znamená, že do Drážďan bychom o víkendu měli koupit jízdenku za 379 Kč také zde, jako obdobnou jízdenku pouze pro Ústecký kraj za 209 Kč ( zmíněnou výše).

Přišli jsme tedy doma ,,pouze" o jízdenku Labe-Elbe a máme případnou možnost za hranicí kraje cestovat na tam zakoupenou a označenou jízdenku DUK.

Pro úplnost zmíním ještě nejlepší Jízdenku na léto, která tarify nemění: týdenní 790 Kč, 14 dní za 1190 Kč.

A někoho může zajímat i  Skupinová víkendová jízdenka+Polsko: Ceny obdobné, jako u Německa.

https://www.cd.cz/assets/typy-jizdenek/mezinarodni-jizdenky/svj_polsko--cj_polsko_2017.pdf

Co napsat závěrem? Cestování hromadnými dopravními prostředky je věda. Co se nám kdy vlastně vyplatí ? Rozdíl mezi 130 Kč a 205 Kč je 75 Kč a přesto je tam sice nepatrný, ale možná důležitý územní přesah. A zrovna tak musíme přemýšlet o tarifu úsekovém a celodenním. I v rámci PID a Celodenní jízdenky pro Středočeský region je nezanedbatelný rozdíl ( 160 Kč a 239 Kč). Důležitá věc nakonec. Jízdenky PID a DUK užijete na rozdíl od železničních jízdenek i v autobusech a leckde jinde ( tramvaje, trolejbusy, přívozy,vybrané lodní linky).


Zdroj: Soutok

Duben 29, 2018

13:28


Milí čtenáři, včera jste se dočetli, jak jsem na mělnickém železničním nádraží potkal postaršího seniora z Litvínova, který si sem přijel vyfotit parní lokomotivu Šlechtičnu. Opět platilo, že se člověk může dozvědět něco nového, co vám nikde neřeknou. Zkrátka jsou informace, které slyšíte od někoho ústně, nebo se o nich zmíní někdo v elektronickém médium..


Kdysi jste se dozvěděli na serveru Mělníček ( http://melnicek.cz/ ) o krásné webové službě Google street, která vám umožňuje pohled do jakékoliv ulice na světě, kudy projelo osobní auto s kamerami společnosti Google. Program vám může pomoci i tehdy pokud se chystáte do nějakého místa v ČR, kde jste ještě nebyli a chcete si obhlédnout terén.
Soutok zde zase dával v článku o Labské princezně typy, jak sledovat, kde se tato loď zrovna nachází, seznámil vás s on-line mapou, která mapuje, kde se na světě právě nachází významné lodi, nebo vás seznámil s mapou, která zase mapuje v přímém přenosu pohyb letadel. Díky tomu víte, kam letí letadlo nad vaší hlavou.

Později jsem vás tu seznámil s webovými stránkami, které vám umožní sledovat krajinu z vlaku na vybraných železničních tratích v ČR, ovšem nejde o on-line přenos.

Nedávno jsem vás seznámil s dalšími službami, které jsem objevil, a které možná i znáte. Tak jako existuje mapa ČR, kde můžete sledovat pohyb vlaků a jejich případné zpoždění, tak stejnou službu už mají dnes PID, DUK, nebo  IDOL např. ( kraje: Středočeský, Ústecký, Liberecký) a další.
Čekáte prostě v Želízích na autobus do Mělníka a vidíte, že spoj z Jablonného v Podještědí momentálně projela obcí Medonosy a ukáže to její polohu. Pokud je tam signál :-).

Až z toho tak trochu člověku běhá mráz po zádech, když si uvědomí, jak je ten řidič dnes pod kontrolou, ale pro cestující je to neskutečný pokrok. Podivuje se snad někdo první části předešlé věty ?

Přímé přenosy však nemusíme sledovat jenom v mapách.

https://slowtv.playtvak.cz/zive-sledujte-vlaky-v-primem-prenosu-dwi-/hlavni-nadrazi.aspx?c=A151218_145728_hlavni-na

Na výše zmíněné stránce vidíte několik zajímavých kamer, které snímají zajímavé věci. Jistě znáte on-line kamery na různých rozhlednách a ve městech, ale toto je opravdu o něčem jiném. Teď jsem si tak vzpomněl, že když jsem měl kdysi svůj první počítač, tak jsem objevil i on-line kameru v nějaké ložnici kdesi v Austrálii :-).

Tyto kamery snímají přistávání a vzlety letadel v pražské Ruzyni, představují vám letový řád, právě snímané letadlo a komunikaci věže. Dále můžete sledovat železniční provoz ve třech nádražích ( Hlavní nádraží Praha, Ústí nad Orlicí a Čerčany). Zde máte pod obrázkem kamery časy příjezdů a odjezdů, včetně zpoždění, jak je znáte z nádraží. Veverky v krmítku jsem tedy nezkoušel, mazací tramvaj v Praze může být zajímavý námět, ale okouzlilo mě sledování lodi na Labi ( snímky z kamery).

Projel jsem se dnes  před polednem Magdeburgem ( záběry), kamera se sice trochu nepříjemně třese, ale na druhou stranu z reproduktorů doslova cítíte tu atmosféru tak, jak ji znáte od řeky. Ani si nemusíte nějak lámat hlavu, jest-li jednou pojedete na kole podle řeky z Hamburku domů, jako tak jezdí cizinci do Prahy :-).


Vzhledem k tomu, že už je zítra poslední dubnový den, tak je tu čas na program RMM v měsíci květnu.


A samozřejmě jsou tu zítra také Čarodějnice. V nějakém retru jsem jednou vzpomínal, jak u každé vesnice i městské čtvrti bývaly různé živelné skládky, kam se natahaly i gumy od traktorů, různé laky, které občas bouchaly a bylo to zkrátka jiné, než-li dnešní organizované vatry, leckdy i s programem.

První pozvánka je tedy do Zelčína. Našel jsem i takovouto zajímavou stránku, kde jsou třeba i Neratovice a další .....

http://www.kalendarakci.atlasceska.cz/paleni-carodejnic-neratovice-70698/

 .. Hlídám program na Mšensku, kde také máme typ:

30.04.2018  Kadlín - lampionový průvod, pálení čarodějnic30.04.2018  Průvod a pálení čarodějnic01.05.2018  Za tradiční architekturou Kokořínska - komentovaná procházka
Zdroj: Soutok

Duben 28, 2018

17:19

Možná je to letos poslední parní lokomotiva, kterou tu uvidíme. Šlechtična patří spolu s Albatrosem k nejkrásnějším parním lokomotivám, a tak bylo celkem na místě zde nechybět.

Kromě několika známých mě tu zaujal starší pán s fotoaparátem, který sem kvůli,, naší" Šlechtičně přijel až z Litvínova. Penzista používá k cestám výhod ČD a specializuje se na fotky vlaků, autobusů, letadel apod. Byla to další náhoda dnešního dne.

Člověk, který při odjezdu lokomotivy dojde s foťákem na téměř stejné místo, jako vy, řekne vám, že byl také na  Autobusovém dni v Letňanech, že také fotil letadla v Ruzyni ze směru od obce Kněževes a dodá typ na zajímavý web .Přímý přenos startů a příletů letadel v Praze -Ruzyni, včetně komunikace věže:

https://www.planetacestovani.cz/primy-prenos-letiste-praha-online/

https://slowtv.playtvak.cz/zive-sledujte-vlaky-v-primem-prenosu-dwi-/hlavni-nadrazi.aspx?c=A151218_145728_hlavni-na

 Člověk, kterému hádáte 75-80 let. To se ví, že jsem vzpomenul i na pana Antonína Dostálka a jeho super článek o naší trati 072 ....

https://www.kf0015.cz/?p=11860

Blíží se v roce 2024  již 150. výročí naší severozápadní trati a jsem zvědavý, kdo o tom napíše od srdce nějakou krásnou knihu.


Pojďme však k akci. Na prvních snímcích máte očekávání příjezdu vlaku, a pak tu máte různé záběry, které snad ani není třeba komentovat.Tak nějak takto, jako ostatně každý rok, jen ne s lokomotivou Bulík, ale s lokomotivou Šlechtičnou, jsme dnes v mělnickém nádraží prožili několik málo minut. Já si pak ještě dlouho povídal s tím pánem z Litvínova, který mi doporučil nějaký web, kde prý kamera snímá přistávání a vůbec dění na letišti v Ruzyni, včetně komunikace věže s piloty. Třeba to časem prozkoumám a dám sem tip.

Ostatně, letecká doprava je také zajímavou výzvou, zejména pro mladé. Letenky dnes nejsou drahé, za hodinu jste v Římě, či v Londýně, tak třeba jsou pro ty odvážnější možné i jednodenní odskoky s batohem do vzdálenější ciziny. Má snad někdo osobní zkušenost ?

Abych nezapomněl.... Podpořte .... https://www.startovac.cz/projekty/na-kole-pres-afriku/
Projekt má již rovných 70 procent podpory a končí 25.5.

A nakonec si dáme milá zvířátka  z našeho parku u autobusového nádraží.


Zdroj: Soutok
16:16

Dopadlo to jako vždy. Ráno jsem si pospal, pak při snídani udělal první dnešní dva články, Audienci u Císaře Karla I. jsem opět vypustil, a pak už byl jenom čas na malou procházku po městě s cílem na vlakovém nádraží, kde máme letos možná poslední příležitost vidět parní lokomotivu v Mělníku.


Snad nejvíce jsem se těšil na pohled od zámku, který je teď na jaře zkrátka pohledem do ráje a může přinést spoustu inspirace. A jak mě to tak nabilo energií a radostí, tak jsem ani nečekal, jakou tu zase zažiji zajímavou chvilku. Přišla sem totiž náhle jakási osamocená žena, vyloženě se  kochala krajinou, a pak vytáhla obrovský foťák a namířila jej na Sedlo.Napadlo mě, že bych mohl zase přispět s nějakými znalostmi výhledů, zeptat se odkud je a začal jsem otázkou : ,, Fotíte profesionálně, nebo jenom tak pro radost ?"

To jsem tomu dal. Odpověď zněla : ,, Do you speak English ?" Kriste, člověk ty jazyky prakticky nepotřebuje a teď aby to lovil z mozkových závitů. A skutečně, vždyť věci na netu vám dnes automaticky přeloží překladač a pokud se člověk dostane vzácně kousek do Německa, tak i tam nepotřebuje mnohdy otevřít pusu, až na malé vyjímky.


Nakonec z toho bylo plno srandy. Paní byla z jedné farmy ve středním Finsku, manžela nechala doma a byla prý ubytovaná v Praze u nějakého známého. Česky prý umí dvě slova. Dobrý den a děkuji :-). Německy větu ,, Es tut mir leid, aber ich spreche nicht Deutsch.

Vůbec té ženě nevadilo, jak těžkopádně se snažím zcela nepřipravený dolovat určité znalosti a také ji vše ohledně výhledu do kraje zajímalo. Bavila by se snad pořád a smála se, když jsem ji vysvětlil, kde jsou Drážďany, kterým směrem je tedy asi Finsko, kde je to jágrovo město Kladno, nebo když viděla moji úsměvnou reakci na ta dvě česká slova a jednu německou větu, kterou zná. Přiznal jsem se, že já znám finsky jen slovo Suomi ( díky hokeji :-)) Jinak ovšem koukám rád na zemi 1000  jezer a zajímavé krajiny i zvyků Laponska, ležícího za polárním kruhem.


Pak jsem se však již musel omluvit, že musím jít, protože jdu na vlakové nádraží, kde bude parní lokomotiva a mám už jen nějakých 26 minut. Ještě jednou mi zopakovala, jak je tu krásně, mávla rukou do kraje a nakonec mi na rozloučenou podala ruku. Vyslovil jsem to známé bye bye, protože mě nic jiného zrovna nenapadlo a vzpomněl jsem si na jeden z mých nedávných článků, který jsem věnoval skupině Bay City Rollers a jejich hitu Bye bye baby :-).

Turisté jsou zkrátka mílí a s cizinci lze zažít občas také legrační chvilky.


Vzal jsem to dolů z kopce na Polabí, protože ještě nemám letos focené sakury. Našlo se vás dost, kteří jste v těchto i nedávných dnech klikali na článek Rozkvetlý Mělník z loňského roku, kterému právě dominovaly sakury a Polabský park.


Pak samozřejmě také vynikaly šeříky a ani není náhodou, že jsem tu dnes zařadil fotku, kde je v popředí vyhlídka pojmenovaná po cestovateli jehož jméno zní Stanko Vráz a v pozadí je dominanta města.

Vychutnejte si tedy pohledy na nádherné sakury a vězte, že nevidím, že by nějak závažně narušovaly svými kořeny málo frekventovanou vozovku a na chodníku je to v jednom místě jen nepatrné.
Myslím, že úvahy o jejich případném odstranění jsou zbytečně předčasné a spíše by bylo lepší zatím již někde jinde vysadit sakury nové, aby mohly již růst a nebyla tu jednou jakási prodleva.

A než si je prohlédnete, tak jen připomenu, že se v dalším článku můžete těšit na atmosféru na nádraží ČD, která neměla chybu a na posledním obrázku máte pozvánku na již známý podnik Monster truck show, který tu občas bývá stejně tak, jako cirkusy.Zdroj: Soutok
09:50

Martin Klihavec, se minulou sobotu také přišel podívat na dopravní hřiště k bývalé stáčírně, kde nafotil  několik fotek. Zde je máte.


Zdroj: Soutok
09:33

Bývalo v dobách socialismu zvykem, že jakmile nějaká návštěva přijela na Mělník, tak už sháněla domů present v podobě kalamáře Ludmily. Bylo nemyslitelné, aby návštěva z Mělníka přijela třeba na Moravu a nepřivezla sebou Ludmilu. Přitom jsme se tomu všichni smáli, protože domácím to nechutnalo a jediná hodnotná věc byla právě ta typická láhev zdobená oválným barevným obrázkem našeho zámku nad řekou.

Od počátku 90. let 20. století, se v mělnickém vinařství mnohé změnilo, vína byla podstatně kvalitnější a tehdy jsem ne vlastní zásluhou ochutnával často bílá vína z mělnických vinařství., ale tak, jako mají v každém státě svůj populární sport číslo 1, tak se zdá, že ač máme víno také rádi, tak je pivo zkrátka populárnější. a vypije se ho u nás v republice více, než vína.

Když navíc zavítáte do supermarketů, kde mnozí někdy od přelomu tisíciletí nakupujeme, tak zjistíte, že nejvíce jdou na odbyt červená moldavská a bulharská vína. Takové Monastirsko Šušukane  z Asenovgradu ( v Bulharsku nedaleko tureckých hranic) seženete v bílém, případně růžovém provedení, ale sehnat ho v červeném, to je poslední dobou unikát. Tato polosladká moldavská, nebo bulharská vína, se navíc prodávají také v různých kalamářích s ouškem a v různě pěkných neobvyklých zdobných lahvích.

Moravská vína jsou obvykle bílá, pro řadu lidí kyselá a mělnická vína tam nenajdete vůbec. A tak dochází k situaci, že pokud člověk  nemá v rodině nějakého znalce a nadšence, který neobjíždí místní vinařství, nebo nejde na Mělnickou vinnou noc, tak ani domácí produkty nezná a neláká ho je poznat. Měl jsem relativně nedávno možnost ochutnat lahev bílého z jedné mělnické vinice ( nebudu ji jmenovat) a nějak jsme byli rádi, když jsme ji konečně dopili :-).

A tak neznám zatím cestu, kam se vlastně ubírá domácí mělnické víno. Přitom se ke mně donesla zpráva, že opět přišlo na akci mnoho lidí a velmi si to pochvalovali. Dokonce pro to množství lidí nebyly ani už speciální skleničky pro rok 2018 a nalévalo se do obyčejných skleniček.

Pokud jste opravdu chtěli vidět nějaké obrázky z akce, tak jste si je jistě našli na nějakém facebooku, youtube, nebo na stránkách Mělnický košt/ Vinná noc. Pro mě to nakonec zapadlo mezi mnoha informacemi, a tak jsem rád, že mi nějaké fotky zaslal Martin Klihavec a s jeho vědomím je zde publikuji. Jde především o stánky prodejců.

Aktualizace 27.4. ve 12 hodin: Tak jsem si konečně prohlédl fotky z facebooku z různých míst. To tedy je nával. Skoro až moc :-).

Podpora projektu knížky Na kole přes Afriku:

https://www.startovac.cz/projekty/na-kole-pres-afriku/


Zdroj: Soutok

Duben 27, 2018

18:26

Dáme si dnes ještě jeden článek :-). První  fotografie je z článku

 http://soutok.blogspot.cz/2016/08/ricka-psovka-v-melniku-jak-ji-vubec.html

a ukazuje nám část říčky Pšovky v Mělníku za normálního stavu. Zhruba stejné místo po malém intenzivním dešti.


A tady jsme zase o něco dále a situace je podobná.
Stav říčky Pšovky o povodních 2002 u zimního stadionu. Zde byl však vzestup hladiny vyvolán vodou z rychle tekoucího Labe, které obrátilo tok říčky zhruba až někam za zimní stadion.

http://mujmelnik.webzdarma.cz/Povodne.html

A teď vlastně hlavní důvod tohoto článku :-) :

Kdo čtete Soutok, tak víte, že Táda jede na jízdním kole přes Afriku a já to mimochodem sleduji. Momentálně vjel do Angoly a chce o svém dobrodružství napsat knížku. Více se dozvíte zde na ....

https://www.startovac.cz/projekty/na-kole-pres-afriku/

Můžete tedy číst facebook i pomoci podpořit vznik jeho knížky. Nevede si vůbec špatně, ale trošku se to zbrzdilo.
Zdroj: Soutok
17:34

Nedávno jsem tu v jednom článku představoval akce, které na nás zde v Mělníku čekají v měsíci květnu a červnu. Jak se tak blížil poslední dubnový víkend, tak jsem pomalu přemýšlel, co že je vlastně někde tady poblíž velkého a nemohl jsem ani uvěřit, že jsem si nevzpomněl na akci, kterou jsem tu již s předstihem zmínil v souvislosti s jízdami parních lokomotiv v Mělníku v roce 2018.

Ano, je to letos bohužel možná poslední příležitost, jak spatřit v mělnickém nádraží parní lokomotivu. Nemusíte samozřejmě přijít jenom s fotoaparáty, ale můžete se v sobotu vlakem také projet. Jízdenky seženete i u průvodčího. Vlak by měl stát podle řádu v Mělníku od 13.29 do 13.53 hodin, tedy necelou půlhodinku. Ceny jízdného na plakátu.

Bližší informace najdete po kliknutí na plakát.A vlastní Audience? Fotogalerii a vše kolem akce najdete na ....

http://audience-brandys.cz/

Jak to bude s programem ? Možná se to opakuje každý rok:

http://audience-brandys.cz/program-2011/Kalendář akcí Mšeno a okolí na přelomu měsíce dubna a května.28.04.2018  Vymetání výfuků30.04.2018  Kadlín - lampionový průvod, pálení čarodějnic30.04.2018  Průvod a pálení čarodějnic01.05.2018  Za tradiční architekturou Kokořínska - komentovaná procházka
Zdroj: Soutok

Duben 23, 2018

21:21

Většinou to tak bývá, že co si nenafotím sám, to mi druhý nakonec nenafotí. Zaslechl jsem dnes zprávu, že na Vinné noci bylo hodně lidí a byli spokojení. Nevím, neměl jsem zatím možnost si v nějakém médiu prohlédnout článek, nebo fotky, ale věřím tomu.

Bohužel patřím do skupiny lidí, která přiznává, že je více na pivo :-). Dostal jsem ale dnes skutečně krásné materiály z RMM a velmi rád je zveřejňuji. První příspěvek je vlastně reportáží z dnešního dne a druhý je pozvánkou na známou akci. Raději ho dávám již nyní, protože těch akcí je opravdu nyní moc.


Ve skalním obydlí ve Lhotce se slavil Den Země
Lhotka u Mělníka, 20. – 25. 4. 2018

Skalní obydlí ve Lhotce u Mělníka (pobočka Regionálního muzea Mělník) přivítalo školáky při oslavách Dne Země. Mělničtí muzejníci zde připravili čtyřdenní program, který začal v pátek (20. 4.) návštěvou více než padesáti žáků osmých tříd ze ZŠ Jindřicha Matiegky Mělník. Čekala je komentovaná prohlídka bytu a hospodářských prostor, v nichž je jednoznačně nejvíce zaujala novinka letošní sezóny kráva Straka (model v životní velikosti).

 Muzejní přírodovědec Libor Praus jim předvedl ukázku odchytu a kroužkování ptáků. Osmáci se zajímali především o vážení chycených opeřenců, k nimž patřili mj. pěnice černohlavá, pěnice pokřovní, kos černý, drozd zpěvný, pěvuška modrá a sýkora modřinka. Překvapili je i tvary ptačích hnízd.


 S muzejní pedagožkou si pak vyzkoušeli dvacítku možností, jak jim v přírodě může pomoci v minulosti nezbytný látkový kapesník. Akce pro školy pokračuje do 25. 4., pondělí odpoledne bylo vyhrazeno i pro zájemce z řad veřejnosti. Program ke Dni Země je pro skalní byt tak trochu zahájení sezóny nanečisto. Definitivně své brány pro novou turistickou sezónu otevře v úterý 1. května. Návštěvníci pak mohou skalní obydlí vidět vždy od čtvrtka do neděle až do konce září.
-RMM-


Vítání ptačího zpěvu 2018 – tradiční ornitologická akce

Mělník (s přespáním) Sraz v pátek 4. 5 po 17. hodině na tradičním místě na levém břehu Vltavy u cyklistického odpočívadla, cca 1,5 km nad soutokem s Labem. Večerní táborák, spaní ve vlastních spacácích. Ranní vítání začíná v sobotu 5. 5. ve 4.30, zájemci mohou dorazit i kdykoli během sobotního dopoledne. Připravena bude ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Předpokládaný konec v sobotu ve 12 hodin. Pořádá Regionální muzeum Mělník, Česká společnost ornitologická, a Správa CHKO Kokořínsko-Máchův kraj. Organizují Libor Praus ([email protected], 605 522 692) a Petr Lumpe (CHKO).


Neratovice Sraz v sobotu 12. 5. v 7.00 na pravém břehu Labe u železničního mostu. Vycházka (7 km) kolem dočišťovacích nádrží Spolany. Pozorování a určování ptáků podle zpěvu. Za pěkného počasí proběhne ukázka odchytu a kroužkování ptáků. S sebou dalekohledy, terénní obuv a svačinu, vhodné i pro rodiny s dětmi. Předpokládaný konec ve 12 hodin. Pořádá Regionální muzeum Mělník a Česká společnost ornitologická. Vede Libor Praus ([email protected], mob.: 605 522 692).
-Libor Praus


Zdroj: Soutok
18:39

Když jsem si 6. dubna 2018 četl noviny Mělnicko 5+2, tak mě tam zaujal článek ,, Na Podřipsku je nový ptačí druh." Jde o to, že jistý senior ornitolog ve velmi pokročilém věku údajně spatřil exotickou husici nilskou poblíž obce Račice, která se k nám rozšířila v rámci oteplování.

Vidina, že třeba spatřím na vlastní oči krásného barevného velkého ptáka, který pochází z Egypta byla tak velká, že jsem do Račic zajel již posledně autem při cestě ze Řípu, ale neuspěl jsem.

A tak jsem si v neděli odpoledne udělal další ( druhou) cyklojízdu, tentokrát ne na Lužec, ale do Roudnice nad Labem s tím, že se zastavím u tůní v Račicích a pokusím se u Roudnice občas hledat očima bobří ohryzy. Jak jistě víte z loňska, tak ohryzy u Vrbna prý mají na svědomí bobři od Roudnice nad Labem, kteří tam mají prý někde trvalé působiště, zatímco ve Vrbně měli být jen na výletě.

Vyjížděl jsem až po 15. hodině, kdy jsem dopsal minulý článek a byl jsem neskutečně rád, když jsem se octl na cyklotrase za novým mostem. Konečně jsem se zbavil běžného provozu a mohl jsem užívat darů cyklostezky.


Již podle zaparkovaných aut u cyklostezky bylo vidět, že tu bude pěkně rušno a bylo. Ale, tento ruch mi nevadí a mám ho dokonce tak nějak rád. Je totiž vidět, že se tu udělala správná věc.

Jezdilo tu plno in-line bruslařů a osobně vidím rád lidi, kteří jen nesedí doma, ale věnují se aktivnímu pohybu. Jsme tu všichni kvůli radosti z pohybu, z hezkého dne, a když se bezpečně a ohleduplně vyhneme jeden druhému, nebo se i dokážeme pozdravit, tak jako to bývá zvykem u vodáků na Lužnici, tak to nemá všechno chybu.


Přístav Mělník mi vždy připomene, že zhruba o 600 km dále po Labi je jeden mnohem větší a ještě důležitější přístav, ale tento je největší u nás.


Tabule zve do jedné zrekonstruované restaurace ve Vlíněvsi na návsi, ale nikdy jsem od místních neslyšel, že by to někdy vyzkoušeli.


To se již blížíme k Dolním Beřkovicím, kde nás za chvíli čekají i zajímavé pohledy přes řeku.


Někde v těchto místech býval na řece mlýn, ale dochoval se jen tento sloupek, který nám ukazuje, kam až sahaly různé povodně.


Mlýn vháněl také vodu do jakési obesní kašny, jak jsem to někde četl. Zde vidíte zámek, který byl tuším v rámci DED také již jednou, nebo dvakrát přístupný veřejnosti.


A již tu máme pohled na vinice u Liběchova. Všimněte si domu u státní silnice, který dostává novou střechu. Také o něm se psalo na facebooku liběchovského mlýna.


Restaurace Na Knížecí si získala věhlas mezi cyklisty a je tu tradičně mnoho hostů. Tady to žije, tak jak tu u řeky žít má.

Nedávno jsem se dozvěděl, že Hadík byl v minulosti restaurací ( nejen občerstvovnou z 80. let) a odtud plul přívoz na Oupor. Moje volání po obdobě poděbradské restaurace Cidlina u soutoku Labe s Cidlinou je tedy nanejvýše oprávněné a nejde o žádnou novinku.

Jsem zvědavý, jak to bude na mělnickém břehu pokračovat. Mezi Kostelcem nad Labem a obcí Kly je asi nejhorší úsek celé dálkové Labské cyklotrasy číslo 24, která ústí na druhém břehu do čísla 2. Navíc doufám, že se skutečně dočkáme asfaltu mezi starými lázněmi ( dům potápěčů) a Hadíkem ( podle cukrovaru).Jen kousek od Křivenic na cyklisty čekalo milé zpestření.Prohlédněte si tedy některé pasáže naší krásné cyklostezky.
Kostel v Horních Počaplech odbíjel přesně 16 hodin. Je to sem asi 13 km.


Úchvatný pohled na Sedlo ( 726 m.n.m.) Nejvyšší hora východní části Českého Středohoří.


Hostinec na koreji je takovou nádražní restauračkou u obce Hněvice. Jde o rychlíkovou koridorovou stanici trasy 090, kterou užívá i město Štětí.


Když se před mostem do Štětí vydáte dolů k řece, tak po chvíli dospějete po pěšině k Račickým tůním, které jsou rybářským revírem. Husice jsem tu rozhodně neviděl, ale zjistíte, že zatímco tůně obývají kachny, tak rackové plachtí nad řekou.


Dříve SEPAP, dnes Mondi Štětí.


Zalesněný kopec Sovice, jehož jihozápadní část je roudnickou vinicí.


V okolí je i mnoho chmelnic. Tato je u obce Kozlovice, která sice leží zcela mimo trasu, ale zajel jsem si tam při zpáteční cestě, jako kdysi do obce Truskavna na Kokořínsku, abych mohl říci, že jsem tam byl :-). To jsou takové ty vísky, kde končí silnice.


V 70. letech jsem coby žáček ZDŠ dostal lehkou dlouhou hliníkovou tyč, kterou se drát za háček zavěsil na lana vedoucí mezi sloupy a na druhém konci, se zašlápl do země. Dnes tuto práci dělají třeba i v neděli navečer dělníci z východních zemí Evropy, za přispění techniky.


Roudnice nad Labem. Dnes sem vede z Dobříně již po celém úseku asfalt. Co myslíte, že je proti vám u cesty po levé straně ?  Ano, je tam venku slunečník, tak- že opět narvaná restaurace v záplavové oblasti.

 A Mělník ? Zase mi může tady někdo v komentáři napsat, že dělám městu medvědí službu. Nedostatky je třeba kritizovat a dá se s nimi po vzoru jiných měst vypořádat, když už nemáme sami originální nápady.


K nám je to 27 km, pokud si odpustíte zajížďky. I se zajížďkou k tůním jsem dorazil po 18. hodině.


Zrovna sem přijeli autobusem účastníci plavby do Berlína na nám důvěrně známé lodi jménem Labská princezna a cestou k lodi byli i se svoji angličtinou a smíchem velmi hluční.Takto čelně ji tedy ještě nemám :-).


Pak ještě připlula švýcarská loď a já si dopřál opětovaného zamávání s pasažéry a trošku legračního oboustranného povykování :-). Bylo 18.20, když jsem vyrážel zpět.


Pokud to neznáte, tak se to jmenuje paddleboarding (SUP) a více se dozvíte zde ....

https://www.novinky.cz/cestovani/273161-hitem-letosniho-leta-je-surfovani-s-padlem-a-jde-to-i-na-rece.html

Inu, někde mají u vody půjčovny a aktivity, ale to je pořád stejná písnička o tom Mělníku, kde u vody není nic, jen se čas od času něco někde plánuje..


Zdravím aktérku tohoto snímku, pokud vydržela čekat až do pondělního večera. Dříve jsem to nestihl a to mám ještě k dnešku jeden materiál :-).


Rodný dům básníka Josefa Hory v Dobříni.Cestou domů jsem se tedy opět nemohl vynadívat na ten ladný oblý kopec, kde roste vinná réva a poblíž chmel. Mezi těmi stromy je právě ona obec Kozlovice, kam jsem si ještě zajel.


Základní kámen cyklostezky z roku 2010. Je to k nevíře, jak ten čas letí. Je to již 8 let, co se Mělník dočkal na druhém břehu první cyklostezky.


Působivý pohled k domovu. Vlevo EMĚ, vpravo špička kostelíku v Horních Počaplech.


Liběchovský kostelík s vinicí zahalilo šero a létat přestali i rackové.


Kdysi tu byla lodní zastávka výletní lodi na lince Mělník-Dolní Beřkovice. Dne jsou mola v Beřkovicích i Počaplech opuštěná. Tam zase končila v jednu chvíli společnost Bohemia, která dnes končí v Roudnici nad Labem při plavbách z Litoměřic a z Ústí. Tehdy ještě stavěla ve Štětí a  končila v Horních Počaplech.


 I skateboard jsem potkal. Fotit za jízdy není dobré. Tak jste aspoň zase viděli, jak to žije u vody, když je tam cyklotrasa, restauračky a půjčovny různých plavidel. Lidé si to včera všechno užívali. Domů jsem přijel po 20. hodině. Najeto 62 km a cítil jsem se lépe, než po první letošní jízdě, která měla 42 km.

Zdroj: Soutok

Duben 22, 2018

12:03

Neznám nikoho, kdo by neměl radost, že přišlo konečně jaro, že svítí  a hřeje slunce, že se krajina zelená a kvete. Lidé jsou k sobě snad i příjemnější, když jim není vyloženě horko :-), usmívají se, pokoušejí se o různé venkovní aktivity a páni mají radost, že ženy kolem nás dávají odložením různých svršků více vyniknout své přirozené kráse :-).

Vyčerpal jsem všechny možnosti ? Ani náhodou. Příroda a výlety, to je injekce do života, ale akce pro veřejnost, to je určité koření, po kterém můžeme dle vkusu a nálady sáhnout. Tedy, pokud opravdu chceme a nic nám ten termín nepřekazí. A bylo by bláznovstvím jen stárnout a těch možností nevyužít, pokud můžeme, a pokud nás to ještě baví.

První pozvánka je na zítřejší Den země ve skalním obydlí ve Lhotce. Pokud si  můžete někdo dovolit zítra ve 14 hodin být ve Lhotce na akci, tak určitě přijďte. Skalní byt je vskutku krásný, neustále se vymýšlí různá další vylepšení pro ještě lepší představivost takového života, a připomínám, že se tu ještě v 70. letech 20. století opravdu bydlelo.

Pokud vám termín nevyhovuje, můžete jej navštívit jindy, nebo mám pro vás tip.Navštivte 23.6.2018  již 35. Mělnický hrozen a otevřeno bude určitě i bez hledání nějakých údajů :-).


Na druhé pozvánce je jistě největším tahákem neděle 13. května. Soutok kdysi tuto hezkou akci navštívil, pak mu několik let unikala a loni se to povedlo alespoň částečně....
http://soutok.blogspot.cz/2017/05/nedele-145-na-soutoku-oslavy-konce.html
Proto jsem si sem dal plakátek, abych si vzpomněl a třeba se i účastnil :-). A účastnit, se můžete samozřejmě i vy!  Řeknu vám, že to byla krásná atmosféra, technika té doby pohladila nejednoho chlapce i muže po duši, a z toho německého důstojníka šel tedy opravdu strach :-).

Legiovlak je hitem těchto let a město Mělník si může pokládat za čest, že nás projekt navštíví právě v době 100. výročí vzniku Československa.


Jde asi o 13 retro vagonů, také jsem už akci navštívil ....

http://soutok.blogspot.cz/2017/05/sobota-135-na-soutoku-para-do-msena.html

.... a přijdu i u nás doma. Projekt nestagnuje, ale je stále ve fázi drobného vylepšování a atmosféra doby je úchvatná. Je až k nevíře, kolik materiálů a historických okamžiků starých 100 let, se dochovalo. Jedním slovem fantazie.


Pokud pracujete v centru, tak neprchejte v pátek odpoledne 25. května domů, ale pozdržte se :-). Pokud ne, tak přijďte, neboť si  myslím, že to bude mít něco do sebe, a pak následuje i Mělnická muzejní noc. Toto je venkovní akce, která tu ještě nebyla a možná jen tak zase nebude. Alegorický průvod starých kočárků, v nichž jsme možná v některých někteří prvně spatřili blankytnou modř a hluk ulice. Dámy v dobových oblecích z dob, kdy jsme nežili, a teď máme příležitost, se do ní na chvíli přenést.


Milovníci degustace piv jsou již od loňského roku natěšení a je to tady !!! Plakát ještě není, odkaz neplatí, ale na pivním webu je údaj .... 26. květen  14-22. Můžete s přáteli třeba zhodnotit páteční promenádu s kočárky :-). Hlavně to ale nepropásněte. Kdo nebyl loni, tak trochu lituje.

Na akci se mi také líbilo loni to, že ukázala  úžasnou vyspělost návštěvníků akce. Nikdo se nepral, nikdo nikoho neurážel, nebo nebyl jinak nechutný a dokonce i zcela cizí lidé dokázali spolu konverzovat a pochvalovat si, jak se akce daří. Tak ať neprší a nemusíme tahat sebou deštníky.Loni se mi konečně zdařilo po letech akci ohlídat a navštívit. Prostě nádhera. Můžete si fotky  i článek z roku 2017prohlédnout nejen zde na webu ....

http://soutok.blogspot.cz/2017/06/melnicka-veteran-rallye-z-melnickeho.html

...., ale skutečně krásné fotky jsou přímo v galerii klubu....

http://vcc-melnik.cz/fotogalerie/fotogalerie-z-akci-klubu/49-fotogalerie-29-veteran-rallye-melnik-2017.html

Považte, že půjde o 30. jubilejní ročník!!!  Tak to snad přijede i ten modrý Bugatti z jednoho plakátu, nebo ne :-) ?


Teď skočím na Vrkoč, který bývá počátkem června. Tady ještě čekám na plakát pro rok 2018. Když svítí slunce, k tomu hudba a barevné kroje, tak to je pohlazení po duši :-). Jen to obvykle koliduje s krásnou akcí ve Mšeně a potažmo v Lobči, ale akce je až do neděle. Také Vrkoč má jubileum. 20. ročník!


Co k tomuto dodat?  Již 25. ročník, klasika, a dozvíme se více.Jak jsem tak přemýšlel nad hlavními akcemi ,, mělnického jara", tak najednou vidím, jak se to pomalu doplňuje. Ano, již 35. ročník.

Nakonec vzpomenu aspoň slovně Den koně na Podkově. 20.5.2018

http://www.jkmelnik.cz/?a=soutez&aid=635&bd=20180422

Je to vše? Ani náhodou. Své soutěže i oslavy mají různé organizace, jako například hasiči, různé sportovní kluby, atd.

Tak to byl jen takový výtažek známých profláklých akcí u nás, a ty další jsou v okolí i dále. Vzpomeňme Rally Bohemia, která se dotkne části okresu na přelomu začátku prázdnin.

http://www.rallybohemia.cz/2018/cs/
Zdroj: Soutok

Duben 21, 2018

16:08

Tak jsme se konečně dočkali. Na stránce http://fidelio1.cz/ máme k disposici plavební řád pro rok 2018 a hned v úvodu můžete plout dne 9. května v 9 hodin ráno do Prahy, nebo také v jiné termíny vyjet autobusem ráno do Prahy a plout zpět do Mělníka. Fidelio je výletní loď pro 22 cestujících a cena jízdenky v úseku Mělník-Praha je 800 Kč pro dospělého.

Jízdní řád si můžete prohlédnout po kliknutí na obrázek, nebo na http://fidelio1.cz/downloads/jizdnirad.pdf

Většina cest vede z přístaviště u Vinařství Bettiny Lobkowicz na soutok Labe s Vltavou, nebo ke komorám do Obříství, či k zooparku do Zelčína, ale jsou tu i cesty do Prahy, nebo naopak. Vše potřebné najdete v plavebním řádu.


Fidelio je výletní loď pro 22 cestujících. o délce 17 m a sluneční palubou. Při plavbě je k dispozici podpalubní salonek, dětský koutek, bar a salon s výhledem, kde je možno občerstvit se báječnou kávou i jinými nápoji. Tolik ze stránek o lodi na domácím webu.U lodních linek ještě zůstanu. Jak jistě víte, tak jsem byl před týdnem na 2. autobusovém dni v Letňanech, kde také bylo k dispozici plno všelijakých letáků i mapek, a došlo k jedné důležité změně, o které každý neví. Již by mělo být možné zakoupit jízdenky také v železničních stanicích Středočeského kraje, kde vám ji také označí, pokud není na peronu označovač.

Znamená to tedy, že bychom v Mělníku již mohli koupit jízdenku PID kromě autobusového nádraží také na nádraží ČD. Označovač je již dávno na nástupišti na budově. Kolega byl v Poděbradech a již také tam mu prý skutečně sami od sebe nabídli výhodnější jízdenku PID a označili mu jí. Mnoho stanic totiž ještě samostatné označovače jízdenek nemá.Určitě jde o ceny, za které se již vyplatí cestovat ( Mělník - Kolín jen za 40 Kč !! a vzdálenost vlakem je 72 km ) Normální jízdenka ČD by stála 108 Kč ! Rozdíl je tedy 68 Kč v jednom směru!

 Dokonce by podle jízdního řádu mělo být možné teoreticky jet za stejný peníz vlakem až do Kutné Hory ( například : ME 17.32- KH 18.55), což je na hranici devadesátiminutového limitu. Tam stojí běžné jízdné 122 Kč, což je rozdíl oproti PID dokonce 82 Kč v jednom směru! To jsou rozdíly. Ovšem, znáte ta zpoždění.

A teď právě zpět k těm lodím. Nesmíme zapomínat, že takové Štětí, Roudnice nad Labem, nebo i Hněvice za Horními Počaply patří zase do systému Ústecké integrované dopravy DUK a můžeme, nebo spíš musíme, pokud nechceme prodělávat, studovat i tento systém.

V tomto systému DUK jsou například i lodní linky na Labi a některé dokonce mimořádně plují i do Mělníka. Více o lodní dopravě v DUK si však přečtěte zde na ....

https://www.kr-ustecky.cz/lodni-linky/ms-240548/p1=240548

To již stojí za zvážení. Ústecký kraj nabízí mnoho krásných výletních cílů, ale jeden je čerstvý. Pokud sledujete média, tak jistě víte, že město Jihlava otevře druhý okruh historickým podzemím, nebo, že nejvyšší rozhlednou v ČR, se právě stala jedna z věží  elektrárny Ledvice (,, předměstí Bíliny"), která má prosklený ochoz ve výši 144 metry ( tak je to spisovně správně, ale média to píší také lidově :-), tedy metrů )

Otevřeno bude vždy ( od dnešního dne) od úterý do soboty v době 8-16 hodin. Ale pozor! Prohlídka začíná bezpečnostním proškolením v infocentru, které je součástí uhelné elektrárny. Průvodce bere skupiny po 10 lidech k výtahu a cesta je mimo pracovní provoz elektrárny. To vše prý po dvou hodinách. Honosí se tím, že je z rozhledny vidět nejhlubší místo ČR, kterým je důl Bílina, ale o dálkovém výhledu to asi moc není. Jen prostě jde o nejvyšší rozhlednu v ČR a pěšky by měla celá cesta nahoru od země skoro 800 schodů.

Zatím jde prý o zkušební provoz, tak uvidíme. Zábava pro 10 lidí za dvě hodiny je mi poněkud trochu záhadou, zvlášť když se neudává v článcích ani cena.

http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/nejvyssi-rozhledna-v-cesku-se-otvira-na-vezi-elektrarny-u-biliny/1612012

https://usti.idnes.cz/otevreni-nejvyssi-rozhledny-v-cesku-budova-elektrarny-ledvice-bilina-1es-/usti-zpravy.aspx?c=A180420_111237_usti-zpravy_vac2

Do Bíliny, se hravě dostanete vlakem s přesedáním v nádraží Ústí nad Labem-západ. A když jsem již zmínil tu Jihlavu na Vysočině, tak ani tam to není časově daleko a kromě podzemí jsou proslulí ještě svoji ZOO s modelem africké vesnice a snad pivovarem Ježek, kde se vyrábí jeden z druhů velikonočního zeleného piva. Přesedání v Kolíně a Havlíčkově Brodě.

Zdroj: Soutok

Duben 18, 2018

17:09

Když se média dozvěděla o tom, že se na Mělníku budou po půlroce jednorázově otvírat další dosud veřejností nenavštívené sklepy, tak vedle Českého rozhlasu k nám zavítala také metropolitní TV Praha. Vy se nyní můžete kliknutím na odkaz podívat na rozhovor s předsedou MOOS a kronikářem města Martinem Klihavcem.
https://prahatv.eu/zpravy/stredocesky-kraj/stredocesky-kraj/7070/v-melniku-bude-zpristupneno-dalsi-podzemi

Další pozvánka na tento víkend patří liběchovskému mlýnu. Již jsem to zde uváděl, ale nyní je to již aktuální. Na facebooku mlýna, se dočtete také takovou zajímavost, jak málem Liběchov ,, přišel" o svůj kostelíček. Lépe řečeno, měli bychom možná brzy na kopečku nad Liběchovem kostelíček s minimálně jinou bání.

Neberte to nijak rozhořčeně a přehnaně, a přečtěte si také hlavně komentáře. Konečně, pravoslavné kostely jsou krásné ( Karlovy vary, Olomouc ... ty jsem navštívil osobně a články jsou zde), ale bylo by přece jen dost smutné, kdyby po těch mnoholetých aktivitách liběchovského spolku za záchranu kostelíka přece jen došlo a důvěrně známá dominanta by změnila svoji tvář na základě nějakého rychlého jednání.

http://soutok.blogspot.cz/2013/12/soutok-v-karlovych-varech-vlakem-super.html

http://soutok.blogspot.cz/2016/07/moravska-florencie-je-z-melnika.html

Počínaje 21dubnem vždy v sudé týdny v sobotu a v neděli budeme připraveni provést zájemce o mlýn i turisty v 10, 12, 14 a 16 hodin po mlýnici i dalších částech areálu, a to po celou letní sezónu až do září. Vstupné (které se netýká dětí do 15 let) bude pro návštěvníky jejich příspěvkem na probíhající opravu mlýna a pro nás závazkem a varováním, že se musíme během hodinového výkladu snažit tak, aby od nás lidé odcházeli plni jen těch nejlepších dojmů 

Na facebooku, se také dočtete, jak málem Liběchov přišel o svůj kostelíček.


https://cs-cz.facebook.com/umeleckymlyn.libechov/


Zdroj: Soutok