Tip: Staňte se redaktorem! Přidejte se k našemu teamu!
Muzeum M

Zpravodajství

Květen 12, 2019

13:58

Možná je v tom určitá nostalgie mého dětství a mládí, možná můj sklon k dějinám i k těm regionálním, které se učíme zejména až po roce 1990, možná i fakt, že řada kluků tanky obdivuje, ale nikdy jsem neměl zrovna radost z toho, že z Jungmannových sadů tank T-34 zmizel, ač ten mělnický tank můžete obdivovat ve vojenském muzeu v Lešanech.

Třeba má na to někdo jiný názor, ale v demokracii má každý právo na názor. Prý šlo o tank který první vjel do Mělníka a snad stačilo jen ideovou rudou hvězdu překreslit na polskou orlici, tak jako to udělali v Lešanech. Tank najdete ... http://soutok.blogspot.com/2018/09/setkani-s-melnickym-tankem-setkani-s.html

O to komičtější je dnes skutečnost, že se na něj jdeme dnes podívat, jako na určitou vyjímečnou ozdobu přehlídky. Ale, nechme to už být. Vlivní na Mělníku tenkrát po roce 1990 takto rozhodli a dokonce jsou o tom někde historické záznamy, které celou kauzu popisují.


Nachlazení, které mě před víkendem přepadlo není dobré pokoušet, a tak dnešní fotogalerie Soutoku bude bez vojenské odpolední ukázky, ale skutečně je teď tolik akcí, že opravdu nemám chuť, zejména u něčeho, co je venku a na náměstí chybět, byť všude nebudu :-).

Začal jsem stařičkými Tatřičkami, které tu snad byly i loni, ale zcela určitě jsem je viděl na oslavách 150 let trati Turnov- Kralupy nad Vltavou v září 2015 v turnovském depu.

Musíme si ten T-34 užít, když je tu na krátké návštěvě. Trošku jsem se díky časopisům ŽH zajímal o speciály týkajícící se některých významných bitev východní fronty a právě tento tank je považovaný za takového tankového krále východní fronty, který se stal postrachem i jinak velmi kvalitně opancéřovaných Tygrů.

No, tak mě tak napadá, že by nebylo špatné tu někdy přivítat nějakého Tigera, nebo Shermana :-). Ale, tak to je spíše takové momentální fantazírování, než abych to myslel zcela vážně. Ostatně, na americké tanky z druhé světové války si může každý zajet na oslavy do Plzně a některé tu možná i loni představil Soutok na Tankovém dni v srpnu Lešanech, kam jsem se po letech znovu vrátil. Viz odkaz výše.

Akce, to nejsou jen exponáty, ale především poctiví řemeslníci, či podnikatelé a mezi takové dříče patří i tento sympaťák ve slamáku, který nechybí skutečně téměř nikde. Pavla Chorouše znám již z 80. let a kromě toho, že řadu let vede vyhlášenou  úspěšnou restauraci U Ještěra ....

http://www.ujestera.cz/

.... tak je Pavel známým regionálním vinařem, který samozřejmě nechybí při akcích Vinná noc, Mělnický košt, Mělnické vinobraní, ale jak také můžete vidět, tak i při menších akcích, které nemají nápoj, jako hlavní složku akce

. A co jsem zvlášť ocenil, tak to byla jeho účast na Mělnickém pivním festivalu, kde byla hlavním tahákem samozřejmě bezkonkurenčně piva z různých i vzdálenějších pivovárků. Považte, že drtivá většina lidí jde ochutnávat piva do jiných stánků a on s ledovým klidem podá pohárek s vínem náhodnému zájemci, který dostane chuť místo piva na víno.
Vraťme se však k akci dnešního dne, byť se nám blíží středověký sklep , muzejní noc, pivní festival a velmi očekávaný Mělnický okruh, který vystřídá odpočinkový Vrkoč a proslavená MJ 50. Na vše jsou již plakáty. A tak bych neměl ještě zapomenout třeba na milovníky koní i na slavnost kolem májky na Chloumku, ale snad to sem brzy tak nějak vše zase dám.Pavel nebyl na akci sám, ale bylo zde samozřejmě těch stánkařů více.


A pak už jsem samozřejmě nemohl chybět u vozidla, kterému se říká lidově Hakl a snad každý, kdo byl v 80. letech ještě na základní dvouleté vojenské službě, tak vzpomíná, že každý ten útvar měl v autoparku aspoň jedno takové historické vozidlo, byť i třeba nepojízdné.Takový pohled do motoru vozidla jsme tu ještě neměli, ale již jsme tu obdivovali zajímavé umístění osy volantu směrem vzhůru. To bylo tuším vloni.


A bez přehlídky lehčích osobních i nákladních automobilů si to již neumíme také představit.Známá tvář, kterou tu mám vlastně již potřetí v řadě. Aktéři ukázky k nám pravidelně jezdí z Jablonce nad Nisou.

http://soutok.blogspot.com/2018/05/oslavy-konce-2-svetove-valky-na-melniku.html

https://spvh-sever-2013-rychnov-u-jbc.webnode.cz/o-klubu/

Tak je to správné. Tak to má byt :-). ( Černí baroni)
Interiér tanku T-34.


Další snímky z interiéru tanku také na:  http://mujmelnik.webzdarma.cz/Sokolovo.html


Využijte tedy ještě posledních hodin akce a již se můžete těšit na několik akcí příštího týdne, které tu jistě v týdnu  představím.

Aktualizace 12.5. 2019 v 16.30:
Zemřela majitelka mělnického knihkupectví na Karlově náměstí paní Marie Kubešová.
https://www.facebook.com/groups/1808841266008571

Snad každý, kdo žije na Mělníku a v jeho okolí, a má vztah ke knížkám, tak mu jistě není osoba této příjemné a ochotné majitelky knihkupectví neznámá. Pokud nějaký titul nebyl na skladě a zájemce o něj projevil zájem, tak nemusel jet shánět někam jinam, ale paní Kubešová titul velmi ochotně objednala. Více a lépe o ní píše již v příspěvku v odkaze pan Lojka. Soutok se připojuje k vyjádření upřímné soustrasti pozůstalým.

Zdroj: Soutok
12:26


https://ceskedejiny.business.site/

Sice se potýkám tento víkend  tak trochu s nepříjemným nachlazením, ale uznejte, že jsem si nemohl nechat uniknout oslavy konce války na náměstí Míru, zvlášť když tu dnes máme dokonce tank T-34. A když už jsem byl venku, tak jsem nakonec ani neodolal výstavě, kterou tu tak často propaguji. Ta by neměla zaujmout jen vás, kteří máte rádi historii, ale opravdu každého, protože to se skutečně jenom tak nevidí a vaše návštěvnost rozhodne možná i o tom, zda se tu bude v budoucnosti výstava opakovat.

Hovořil jsem totiž u pokladny s pořadateli a vězte, že mi bylo řečeno, že návštěvnost je skvělá, ale u nás na Mělníku prý chodí velmi málo lidí. Tedy, v našem královském městě a takováto špatná kritika.

Přitom výstava je skutečně nádherná a dokonce i komentovaná. Je pravda, že u každého exponátu následuje obsáhlá přednáška, ale nikdo přece není povinný ji celou poslouchat. Zvlášť vy, kteří máte malé děti, nebo školáky, tak byste je měli na výstavu vzít a ukázat jim aspoň figuríny a artefakty.

Výstava končí dnes v 18 hodin a pokud ji nestihnete, třeba kvůli prodlevě umístění článku na web Mělníčku, tak si ji musíte vyhledat na výše zmíněném odkazu, kde kalendárium nevidím, ale jsou tam i některé fotografie exponátů. U figurín a všech vystavených artefaktů nechybí ovšem ani tabulky s mnoha informacemi.

Výstavu najdete těsně u potoka Pšovky na straně Teska.

Najdete třeba husitské zbraně, mamuta, zkrátka věci, o kterých se školáci učí. Nebo už ne ? :-)


Zdroj: Soutok

Květen 10, 2019

10:48

Dnešní článek je takovou malou oslavou Regionálního muzea Mělník, které si vede i dle mých osobních zkušeností velmi dobře, opět bylo nominováno do soutěže a zároveň vás tímto prvně pozývám i na Mezinárodní den muzeí.

Kdo jde s dobou, tak už nekupuje běžné FM ( VKV) rádio, ale aspoň DAB+ rádio. A s tím se dá dělat plno praktických i zábavných věcí. Tou první praktickou věcí je, že pokud nebudete koukat z nějakého důvodu na hokej v televizi, tak se opět objevuje nová stanice, která by se měla věnovat rozhlasovým sportovním přenosům. Více v závěru článku.

Regionální muzeum Mělník, p. o. je opět nominováno v soutěži Muzeum roku portálu www.do-muzea.cz!


V minulém roce Regionální muzeum Mělník, p. o. získalo titul Muzeum roku v celorepublikové návštěvnické soutěži portálu do-muzea.cz. V roce 2017 obsadilo stříbrnou příčku a letos je opět mezi sedmi nominovanými institucemi!

Slavnostní vyhlášení vítězů proběhne ve Smetanově síni Obecního domu ve čtvrtek 16. 5. společně s předáním cen Národní soutěže muzeí Gloria musaealis.
Návštěvnická soutěž vznikla jako součást mediální kampaně Národní soutěže muzeí Gloria musaealis, která je významným odborným oceněním muzejní práce.

 Čtvrtý ročník soutěže probíhal od 1. dubna 2018 do 31. března 2019 na portále do-muzea.cz, jehož provozovatelem je Národní muzeum a který vznikl ve spolupráci s Asociací muzeí a galerií ČR, z. s.
18. 5. Mezinárodní den muzeí - vstup volný Regionální muzeum Mělník se připojí k oslavám Mezinárodního dne muzeí. V tento den je vstup do stálých expozic i na výstavu Nespoutaná řeka zdarma! Těšíme se na Vás!
-KrF-

Jenom připomínám, že ve stejném termínu bude v centru města probíhat již avizovaný Den otevřených dveří mělnického podzemí.

http://soutok.blogspot.com/2019/05/melnicky-okruh-je-jiz-za-necely-mesic.html

Nabídka v multiplexu ČRo  12C, který šíří své vysílání současně z vysilačů Buková hora ( Ústí nad Labem), Praha-Mahlerovy sady a Černá hora ( Trutnov) se nám rozrostla o jeden nový program Radiožurnál Sport a rozšířila svoji nabídku na 15 programů.

Pořady na stanici najdete na:
https://radiozurnal.rozhlas.cz/

Kompletní nabídka programů v multiplexu 12C. Všechnu regionální tematiku z jiných částí ČR můžete samozřejmě přijímat i u nás.

CRo-RADIOZURNAL  80 kbps DAB+/HE-AAC v1 StereoCRo-DVOJKA  80 kbps DAB+/HE-AAC v1 StereoCRo-VLTAVA  80 kbps DAB+/HE-AAC v1 StereoCRo-PLUS  48 kbps DAB+/HE-AAC v2 StereoCRo-REGION  48 kbps DAB+/HE-AAC v2 StereoCRo-PLZEN  48 kbps DAB+/HE-AAC v2 StereoCRo-BRNO  48 kbps DAB+/HE-AAC v2 StereoCRo-OSTRAVA  48 kbps DAB+/HE-AAC v2 StereoCRo-VYSOCINA  48 kbps DAB+/HE-AAC v2 StereoCRo-JUNIOR test  48 kbps DAB+/HE-AAC v2 StereoCRo-DDUR test  80 kbps DAB+/HE-AAC v1 StereoCRo-JAZZ test  80 kbps DAB+/HE-AAC v1 StereoCRo-REGINA DAB  48 kbps DAB+/HE-AAC v2 StereoCRo-RETRO test  48 kbps DAB+/HE-AAC v2 StereoCRo-WAVE test  80 kbps DAB+/HE-AAC v1 Stereo

Z důvodu mezinárodních úmluv došlo  v tomto týdnu k přeladění multiplexu 10A na Milešovce ( společnost Teleko) na 6D . To způsobilo poprask u fanoušků dálkového příjmu, kteří si ve Středočeském kraji brousili zuby na možný občasný záchyt zde prvního rakouského multiplexu z vysílače Linz - Lichtenberg o výkonu 10kW, který má být spuštěný 28. května a nachází se asi 220 km od Mělníka.
Po uvolnění původního 10A, se však ukázalo, že zde vysílají vysilače z oblasti Alp pro takzvané Horní Bavorsko a Dolních Franků, což je oblast sousedící s Hesenskem. A tak je tu nová výzva a možnost ulovit za velmi příznivých podmínek vysílače ze vzdálenosti nejméně 300 km.
Podle lovců vybavených směrovou anténou byl již zaznamenán příjem a rozezvučely se dočasně stanice trošku exotických názvů. U nás je 10 A zatím naštěstí obsazeno vysílačem společnosti RTI nízkého výkonu 200W kdesi v Plzni na Borech, a tak šance samozřejmě žije.

Přehled všech stanic v multiplexech České republiky: http://www.digitalradiodab.cz/rozhlasove-stanice.html

Nabídka společnosti Teleko v muxu 6D nabízí u nás příjem především pěti soukromých stanic.

RADIOZURNAL  72 kbps DAB+/HE-AAC v2 Parametric StereoDVOJKA  64 kbps DAB+/HE-AAC v2 Parametric StereoREGINA DAB  72 kbps DAB+/HE-AAC v2 Parametric StereoVLTAVA  72 kbps DAB+/HE-AAC v2 Parametric StereoD-DUR  72 kbps DAB+/HE-AAC v2 Parametric StereoJAZZ  72 kbps DAB+/HE-AAC v2 Parametric StereoRADIO JUNIOR  64 kbps DAB+/HE-AAC v2 Parametric StereoRADIO PLUS  56 kbps DAB+/HE-AAC v1 MonoRADIO WAVE  72 kbps DAB+/HE-AAC v2 Parametric StereoCRo-Radio Retro  56 kbps DAB+/HE-AAC v2 Parametric Stereo


SAMSON digital  64 kbps DAB+/HE-AAC v2 Parametric StereoRadio PROGLAS  64 kbps DAB+/HE-AAC v2 Parametric StereoDAB plus TOP40  64 kbps DAB+/HE-AAC v2 Parametric StereoPIGY RADIO  64 kbps DAB+/HE-AAC v2 Parametric StereoSEEJAY RADIO  64 kbps DAB+/HE-AAC v2 Parametric Stereo


Zdroj: Soutok

Květen 8, 2019

12:00

Sotva člověk zasedne k snídani a k počítači, tak už slyší něco, co nebývá běžné. To přece není z televize. Že by městský rozhlas ? Ne, to jede kolem nějaké auto a zve na putovní výstavu České dějiny. Opět žasnu, jakou reklamu tato akce má a ačkoliv jsem jí tu asi v sobotu představoval, tak vzhledem k tomu, že začíná zítra a bude trvat až do neděle, tak jí dělám reklamu opět.

Zároveň mi ty dohady připomněly jednu věc. Pamatujete, jak jsem loni zauvažoval, zda by nemohl být při Mělnickém okruhu využit městský rozhlas ? Sám zatím nevím, jaký by byl výsledný efekt v celé své šíři, byť se ve sportu akustický přenos využívá hojně.


Proč vlastně máme státní svátek 8. května, když  v Plzni měli již své osvoboditele, v Praze se ještě bojovalo 9. května, na Mělníku je považován za den osvobození 10. květen a za poslední výstřel na našem území je považován 11. květen u Milína ( Příbram) ?

Co je tedy Den vítězství ?

http://svatky.centrum.cz/clanek/8-kveten-den-vitezstvi/9/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Den_v%C3%ADt%C4%9Bzstv%C3%AD

Pamatujme si tedy fakt, že 8. května ve 23.01 SEČ byla podepsána úplná a bezpodmínečná kapitulace Německa. V článku se píše cosi o první minutě 9. května času moskevského. Nevím, ale vždy byl rozdíl mezi Prahou a Moskvou dvě hodiny. Ale budiž. Ostatně to bychom museli zase zkoumat, jaký kde do kdy platil čas a i dnes nás někdy překvapí, že rozdíl mezi Prahou a New Yorkem není pokaždé nějakou dobu oněch 6 hodin, ale občas i jen pět, a totéž platí třeba pro Rio, kde snad byl rozdíl v době konání MS ve fotbale pět hodin, ač jde jinak o čtyři hodiny.

K tomu dochází v rozdílném střídání časů ve státech, které ani nejsou součástí EU. Ale, to jsem hodně odbočil.

Oslavy konce války na Mělníku tedy začínají již dnes, ale je celkem logické, že ta největší paráda, na kterou se jistě mnozí opět těšíme, tak ta bude v neděli.

A ještě u té války zůstanu. Pan Lojka na svém facebooku otiskl nedávno skvělý, stručný, a přitom dost dlouhý příspěvek o konci války na Mělníku. Hodně čerpal mimo jiné z knihy Květen 1945 na Mělníku, která je výbornou knihou o regionální historii, doplněnou ještě o DVD.

Řekněte sami, Proč by nemohl čtenář vědět, kde třeba u nás v závěru války dopadly bomby, kdo bombardoval, kudy a kam unikaly německé jednotky, kde byly shromážděni zajatci, nebo jak tehdy vypadalo město s protitankovými zátarasy a technika, kterou němečtí vojáci stihli jenom naložit na vagony ?

Pan Lojka si dal s příspěvkem opravdu velkou práci, protože on je velký rozdíl věnovat den svého volného času se sepsáním nějakého výtahu z několika knih, nebo to celé pomoci myši během několika vteřin odněkud okopírovat .

A je od něj velmi záslužné, že takto zdarma to podstatné dodá přímo ke čtenáři. Každý čtenář pak ví, jaký má vnitřní pocit radosti, když ví, že něco ví, nebo i ví kde si to doma najde. Když jsem zde včera s předstihem upozornil na dopravní problémy v našem městě ve dnech 31.5. - 2.6. 2019, tak proč bych vás aspoň neměl navést odkazem k těmto skvělým regionálním dějinám, které je potěšující aspoň trochu znát a mít představu, jak to zde asi tehdy vypadalo.

https://www.facebook.com/groups/1808841266008571/permalink/2543091169250240/


Pokud vás zajímá, proč vlastně píši tento článek, tak důvod je prostý. Na některé akce upozorním s dostatečným předstihem, ale těch akcí a toho dění kolem je tolik, že když se vlastní akce přiblíží, tak už dávno všichni zapomenou, že jsem o tom třeba před týdnem, či 14 dny psal a navíc každého zajímá hlavně to nejnovější, co zde vzniklo. A když je něčeho moc, tak je to někdy příliš.

Přiznejme si, kolik článků někde na www. idnes, či v novinkách necháme bez povšimnutí a leckdy nám je někdy připomenou ve večerních zprávách apod. Jsme prostě zaplaveni médii.


Na závěr mám dnes takovou zvláštní věc. Píši tu už  7,5 roku a pochopitelně se bavím nejen psaním, ale také tím, že vidím, na jaké články vlastně klikáte, co vás zaujalo, a jakou to má sledovanost. Zpravidla je to tak, že nejnovější články mají téměř vždy dočasně nejvyšší sledovanost, což je samozřejmě dobře.

Pak je ale velmi zajímavá ta další část. To jsou články, které nejsou nijak nové a přesto se najde podle statistik třeba 5 lidí, kteří klikli během jednoho dne z nějakého důvodu na jeden třeba dva roky starý článek. Jako kdyby je zaujalo nějaké téma a přesto si vyberou všichni právě ten jeden článek.

V extrémních případech dokonce navštíví třeba během dvou hodin nějaký starý stejný článek třeba 15 lidí a vůbec se nedozvíte proč, ač uděláte rychlou aktualizaci s dotazem. Nikdo vám neodpoví, proč na to klikl.

Tak třeba téma zubři alias bizoni. 

To je téma, které vás průběžně už dva roky zajímá. Jenže, když porovnáte ty tři články níže, které vznikly v průběhu dvou měsíců roku 2017, tak zejména v posledním půlroce zjišťuji, že vás hodně kliká na článek první, kde nenajdete jedinou živou fotku zubra. Autor ( já ) se vydal díky reklamě s kolem do obory Ralsko, kde ovšem žádného zubra neviděl a fotky z Milovic mi dodalo příbuzenstvo, které tam bylo na výletě.

Od bizonů v Ralsku do království divokých koní a praturů. Navštivte nedaleké Milovice a zcela unikátní evropskou atrakci.
https://soutok.blogspot.com/2017/03/od-bizonu-v-ralsku-do-kralovstvi.html

Vydáno 18.3. 2017 Počet návštěv 377.

Co se muselo stát ? Dočetl jsem se v novinách, že pokud chci mít opravdu velkou šanci, že zubry uvidím, tak musím jet k Benátkám nad Jizerou, a pokud chci vidět pratury, tak si ještě musím zajet do Milovic. Tady už čtenář uvidí všechno, ale podívejte se na to hnusné počasí a smutné záběry. Tento článek vás poslední dobou také několik navštíví, ale je tu samozřejmě ještě k disposici článek ještě lepší. Zajímavé ovšem je, že čtenáři si houfně vyberou ten či onen článek, ale nikdy nevidíte, že by během jednoho dne někdo zkusil kliknout na oba články, se stejnou tématikou.


Do Benátek nad Jizerou a Milovic za zubry, divokými koňmi a pratury. Město hvězdářů a zoologický unikát. Fotogalerie.
https://soutok.blogspot.com/2017/04/do-benatek-nad-jizerou-milovic-za-zubry.html

Vydáno 14.4. 2017   Počet návštěv 306.


A nakonec ( zatím) je tu článek třetí, který je dle mého názoru nejlepší, ale nikdo na něj poslední půlrok nekliká. Senzační počasí, zubři z několika metrů, návod na krásný cyklistický výlet do relativně  nedalekých Benátek nad Jizerou.
Z Mělníka přes Hostín na kole za bizony. To bylo zážitků ! ( fotogalerie) Legiovlak bude ( 9.5.-14.5.) v Kolíně.
https://soutok.blogspot.com/2017/05/z-melnika-pres-hostin-na-kole-za-bizony.html

Vydáno 8.5. 2017      Počet návštěv 329.

A tak nějak podobně to vypadá i v jiných tématech. Čtenáři si vyberou vždy nějaký článek, který není nutně nejlepší, nebo zkrátka je i nejlepší, ale nepochopíte, že  někdo nezkusí něco jiného. Příkladem toho je článek o krásných procházkách u Mělníka:

https://soutok.blogspot.com/2017/04/ctyri-varianty-jedne-z-nejkrasnejsich.html

Tento článek je věnován Brabčovu, Hořením Vinicím, obci Kly a Polabí.

Pak jsem udělal seriál o třech dílech s názvem Nejkrásnější procházky po Mělníku II , který zahrnuje severozápad města k Liběchovu. V posledních letech bývá navštěvována z nějakého důvodu pouze tato série.

https://soutok.blogspot.com/2017/04/nejkrasnejsi-prochazky-po-melniku-ii.html

Tak to vidíte, bloger  se zkrátka i pokouší zjistit, proč lidé klikají tak, jak klikají, nebo proč vůbec klikají :-) .

Snad vám dala tato poslední část článku zase nějakou motivaci, nebo orientaci. To víte, když jsem začínal, tak mě ani nenapadlo, že tu bude jednou skoro 1668 článků a sám budu mít problém vypíchnout v každém téma to nejlepší a třeba i technicky nejnovější. A tak se opravdu stává,že některé články na některá témata  již byly překonány, ale schovávají se třeba i ve směsici dlouhých ne zrovna jasných názvů.

Zdroj: Soutok

Květen 7, 2019

17:27

A mám tu letos již druhý článek, který vnáší další světlo k připravované velké akci. Posledně jsme si představili časový rozvrh závodu i plán okruhu a dnes je potřeba se seznámit se vstupným, zjistit, jak to bude s přechody a hlavně cítím téměř jako naléhavé trošku pomoci s organizací a upozornit zejména vás, kteří žijete ve zmíněných ulicích centra města, abyste našli pochopení pro akci, která našemu městu dělá velkou reklamu a případně si přeparkovali své automobily mimo oblast dění. Děkuji jménem pořadatelů, závodníků i diváků. Snad se zlobit  za můj samozvaný počin nebudou :-).
Následné info je převzato ze stránek http://www.melnickyokruh.cz/V článku https://soutok.blogspot.com/2019/04/dalsi-stredoveky-sklep-v-kvetnu-bude-uz.html

jsem detailně popsal situaci kolem středověkých sklepů v centru města. A protože se nám 18. květen již velmi velmi přiblížil, tak je na čase si znovu představit akci, která může být klidně poslední. O mělnické podzemí je podle ohlasů místních lidí i turistů, se kterými občas zejména za zámkem hovořím  zájem velký, a svědčí o tom i již mnohokrát zveřejněné přehledy návštěv v celé řadě médií, ale na obou vlivných stranách ( radní i majitelé) vládne poklid.


Den otevřených dveří mělnického podzemí

Sklep domu „U Zlatého beránka“ čp. 10 na náměstí Míru


JUDr. Petr Kowanda a Mělnický osvětový a okrašlovací spolek (MOOS) Vás zvou na prohlídku části mělnického podzemí, které dosud nikdy nebylo pro veřejnost přístupné. V sobotu 18. května 2019 od 9:00 do 17:00 hodin budou mít zájemci možnost poprvé a pouze na jeden den navštívit dvoupatrové sklepení starobylého domu „U Zlatého beránka“ čp. 10 na náměstí Míru.

Pod tímto historickým domem byla v minulých letech objevena zasypaná schodiště vedoucí do nižšího patra s dalším labyrintem podzemních prostor, které zde tvoří dokonce i malý okruh. Po dobu několika let probíhalo jejich čištění od odpadků a suť musela být ručně vynášena na povrch do přistavených kontejnerů. Všechny takto vyčištěné chodby si budete moci tento den prohlédnout.
Opět doporučujeme, aby si návštěvníci přinesli s sebou baterky. Přístup bude volný průběžně po celý den, neděláme žádné rezervace ani objednávky vstupenek. Prohlídku lze absolvovat i s dětmi.

Martin Klihavec, předseda MOOS.Zdroj: Soutok

Květen 6, 2019

18:20

Vítání ptačího zpěvu u Mělníka se vydařilo i přes chladné počasí.

3. - 4. 5. 2019 Regionální muzeum Mělník, p. o. ve spolupráci s AOPK RP Správou CHKO Kokořínsko a Českou společností ornitologickou pořádalo tradiční mělnické Vítání ptačího zpěvu u Vltavy v Hoříně-Mrkvici jako dvoudenní akci s možností přespání v jarní přírodě. Navzdory chladnému počasí se zúčastnilo 28 zájemců o přírodu, z toho 10 dětí. Zhruba polovina účastníků přespala ve stanech či autech na místě a mohla si tak brzy ráno vychutnat odstupňovaný začátek zpěvu různých ptačích druhů.

 Jako první (nepočítáme-li slavíka obecného a pár puštíků, kteří se ozývali celou noc) začali zpívat ve 4 hod. kukačka a kosi, které brzy následovali drozdi zpěvní a strnadi obecní. Po 5 hodině již zpívalo více než 20 druhů ptáků. Celkem jsme za dva dny zaznamenali 45 druhů. Při průběžné ukázce kroužkování se odchytilo přibližně 50 jedinců 18 ptačích druhů. Mezi nejatraktivnější druhy, které si mohli účastníci prohlédnout z blízka, náležel ledňáček říční, krutihlav obecný, lejsci bělokrcí a stehlíci obecní.

 Již nadcházející sobotu 11. 5. proběhne další ornitologická vycházka s ukázkou kroužkování, tentokrát do okolí Neratovic. Sraz zájemců v 7 hodin pod železničním mostem přes Labe v Mlékojedech.
-Libor Praus-


Za úvod  dnešního článku vděčí Soutok dodané reportáži RMM. Za jeho pokračování pak panu Jirkovi, který mě motivoval komentářem k článku :

http://soutok.blogspot.com/2019/05/melnik-navstivil-parni-vlak-karel-i.html

Máme tu tedy typ na krásný seriál o zaniklých tratích, jehož díly trvají necelých 6 minut a ten poslední je věnovaný bývalé řepařské odbočce ze Lhotky do obce Střednice. To určitě každého potěší a pokud se podíváte na díl věnovaný trati Velké Březno - Zubrnice- Úštěk, tak uvidíte terén, jakým se vydal v roce 2005 i Soutok.

https://www.idnes.cz/cestovani/po-cesku/zanikle-trate-lhotka-strednice-zeleznice-koleje-vlak-trat-132.A190502_163352_po-cesku_vrja

Ačkoliv mám k této odbočce nějaký nepatrný materiál, tak mě nejvíce překvapilo, že někdy v roce 1914, se zvažovalo prodloužení trati ze Střednice do městečka Dubá. Před několika lety jsem tu psal o jiné tajemné a ne moc podložené variantě, která měla spojit Štětí- Zakšín - Dubou a Doksy. Myslím však, že posledně už byl odkaz na článek v Dubáčku nefunkční.

A když už jsme u vlaku, tak tady je odkaz na brožuru v PDF, která se týká naši hlavní železniční trati pod mělnickým kopečkem, ale tak nějak v celé své souvislosti, tedy od Vídně ....

https://www.muzeumznojmo.cz/admin/images/files/140%20let%20SZ%20drahy_katalog.pdf

Poslední dnešní věc patří do světa lodí a velmi by mě zajímalo, zda někoho napadne instalovat na loď kameru tak, jako je na Rio 2. Z Prahy totiž přes náš Mělník po Labi, Rýnu, Mohanu, Dunaji a Tise popluje výletní loď na východ Slovenska, kde má provozovat na jedné přehradě rekreační plavby ...

https://www.facebook.com/osobnilodnidoprava/?hc_ref=ARTfSZ4mJ2gqjNqZO1Il4uNH6SmkU5arl9_753bvJlzvF2X88LYvOCXH0Lgb6BP_Yrc&__xts__[0]=68.ARDKp3-5cMuILRTONdvp4lQbsVLyEoHbKbcLxQIkZ4IQkaDIOZR92rmqFxQ2lsjicoANFuGehqywVUkoejS6l15Yvsuwea5h2wwL6RZK_X-yoc7kqg1SeKoweruqmvdGAsRky9SwYoHUQj83efYpFTGoRQg9hNcXqG-S5WTksRItHA3X4tZMAx8vCc1ghcu-HoMjBNYQViVWjR-JNRIGj24UeUH1I_yAE10Wp0JWDsIey55ZK8eloHVbe030Q7WNI4jnW1dXzHGwBPkZMKmOdKsQhdhsuSFXVtLu3naOn7yLDkiviLhvnlJC-CyFGNzNv7I86bI-YCX6rudxChfjUQ7J88g4IonkCbfS-Sj3wjcSq_Es4O3cqvRIQQs5vbPuvzbGnr0ex4yxgu5zNL0xTtXuQNCgxa6bv14f3GE6LkJykFTjzDSdfFlQmuZkfMQZKDUm_9Yth0LVSt6oNp4G9ZwYkU9IHuzMCcwkz4fd6yAFifmskX6H22J5&__tn__=kC-R
Zdroj: Soutok

Květen 5, 2019

17:53

Když jsem  se včera na vlakovém nádraží hnal k vlaku, který zrovna přijel, tak se dalo předpokládat, že potkám i nějaké známé lidi. A tak se i stalo. Sotva jsem doběhl k mašině, již jsem měl před sebou Martina Klihavce, který si tu byl nafotit nějaké fotky pro kroniku města.

Samozřejmě, že bylo co probírat a obdržel jsem i zajímavý typ, kam že bych se mohl zajít podívat. Je to tak trochu komické, ale Soutok opravdu nechyběl snad nikde, kde se prováděla v Mělníku nějaká rekonstrukce mostu, nebo mostíku.

 Účastnil se rekonstrukce mšenské lokálky, Pražské ulice, Kokořínské ulice i nové spojky mezi Mladoboleslavskou a Pražskou ulicí, jakož prací v Italské ulici. A do výčtu budovatelských akcí by bylo možno přidat i nějaké obchodní domy, včetně stále nedokončené bývalé pojišťovny na okraji parku u autobusového nádraží.

A taková tam bývala krásná restaurace s výhledem do parku. Některé věci člověk nechápe.


Dnes jsem si tedy zašel do Nůšařské ulice na Pšovku, kde se po mnoha letech hnuly ledy, jak se říká a zjistil jsem, že člověk dějiny této ulice již zapomněl. Když vám řeknu, že snad po povodni v roce 2002 sem byl instalován tento provizorní most, který byl po nějaké další povodni ( 2006, 2013) uzavřený definitivně dopravě a sloužila jen lávka pro pěší, která slouží dodnes, tak to bude možná dezinformace.

Je klidně možné, že se jezdilo už v 80. letech přes tento most až do roku 2006, nebo 2013 a k uzavření došlo, až po jedné z těchto povodní. To je zkrátka téma pro odborníky, kteří si potrpí na historii staveb.


A ani vám neřeknu, zda se snesený most po této stavební úpravě opět vrátí na své místo, ale vypadá to dost pravděpodobně.


Zatímco si prohlížíte snímky z okolí stavby, tak vězte, že jsem přemýšlel, zda mám zajít až k Polabskému mlýnu a nakonec nelituji, že jsem se tam vypravil.

Na mlýnu a v jeho těsném okolí se v posledních letech nic neděje, ale jak uvidíte na dalších snímcích, tak mlýn nám doslova vylezl ze zeleně mnohdy náletových dřevin. Co jsem však nefotil je fakt, že od vstupních vrátek do mlýna dnes prakticky vidíte krásně do areálu přístavu, dokonce na jakousi správní budovu a je zde patrná absence pletiva oplocení v některých místech mezi příjezdovou pěšinou k mlýnu a přístavem.


Je až s podivem, že stavba z roku 1910, jak ukazuje letopočet na průčelí, stojí stále a bez údržby i po 109 letech.


Náletové zeleně ubylo. Co zamýšlí majitel se stavbou je otázka, kterou nám nejspíše v blízké době žádné noviny nenapíší, ale odpovědí bude nejspíše sama reálná budoucnost.


Vypravil jsem se po delší době po panelové cestě vedoucí v blízkosti mlýna k říčce Pšovce a byl jsem překvapený téměř parkovou úpravou.


Jen zasít trávník, udělat nějaké pěšiny, snad dodat lavičky a máme tu docela milý parčík podobný velikostí tomu u hradeb v Jungmannových sadech. To jsou však jen mé úvahy a v novinách se o tom nepíše.


Jak vidíte, tak panelka vede ke strouze, kde jsou uzamykatelná vrata a cesta se téměř ztrácí v říčce.


Kdyby tu nebyla ta vrátka, tak bych si možná i myslel, že to je čerpací místo pro hasičské cisterny, ale opravdu nemám tušení, co se v této části města vůbec děje.Zejména vpravo od panelky najdete plac pro menší park, který je uzavřený železničním náspem a dvěma krásnými památnými stromy, které se dočkaly oficiálního označení, což je z celé řady důvodů sympatické. Dává to totiž částečnou naději, že se možná opravdu s tímto zapadlým koutem Mělníka počítá pro nějakou veřejnou oddychovou aktivitu, která nemusí končit samozřejmě jenom tím, že by to byl park s případnými lavičkami..


Ovšem, že by tam za těmi vrátky bylo nějaké přístaviště turistické pramice, která by opravdu převážela lidi přes řeku Labe na druhý břeh, jak jsem tu kdysi fantazíroval, tak to se mi ani věřit nechce :-).

Takto od západu jsem kdysi mlýn vyfotil přes řeku Labe, ale to je již velmi dlouho.

Moje procházka pak pokračovala do čtvrti Rybáře, kde je také tato krásná  malovaná mapa. Myslím, že by se snad dala pořídit v info centrum, ale kam by to všechno člověk dával a co s tím. Kolik věcí jen končí nerozvinutých v různých krabicích apod. ? Jinak ovšem jde o krásnou takříkajíc vlasteneckou mapu.


U starého Strakova mostu jsem objevil tento trochu atypický typ tlačáku, kde je velitelská kapitánská kabina daleko od lodní strojovny a zázemí posádky, ale zaujal mě znak na ní.


Také to vidíte ? To je přece znak města Mělníka. Zde je v záběru i stupnice ponoru a na boku lodi se nám otiskuje pracující vlnění vodní hladiny.


Pak už vedla má cesta do centra. Jak jinak  :-)? Vynechat vyhlídku ? To si snad už ani neumím představit. Byly dokonce otevřené i dveře do ochozu vyhlídky chrámové věže, na nichž se dočtete různé informace, ale rozhodně nebyla taková viditelnost, aby mi to stálo za výšlap a foukal i nepříjemný studený vítr.

Jinak jen připomenu, že výstup na věž znamená, že se dostanete ještě o 60 metrů výše nad úroveň obou pozemních vyhlídek u zámku a vily Karoly. Co to znamená v praxi ?

Především vidíte naše krásné město shora i se svými čtvrtěmi do všech stran a na severním obzoru uvidíte Bezděz, kterého se za dobrého počasí dotýká Ještěd. Mnoho nechybělo a příroda s námi udělala to samé, co v případě Řípu, který nám zakrývá krásný kopec s hradem Házmburk i kopce na Lounsku, kde obdivujeme zejména vrch Raná.

To ovšem můžeme vidět právě ze Řípu a zcela určitě i z vršku Strážnice, který je dle mého názoru také zbytečně rozhlednově nevyužitý.
Takže, Mělník má s výhledem na Ještěd skutečně neuvěřitelné štěstí a musíte opravdu do věže, nebo až kamsi za Brabčov.

A nevím, jaký by byl výhled od radiového stožáru na Chloumku, protože posledně to za nic nestálo.


Nebylo to tedy dnes zrovna super, ale špatné také ne.


Jak vidíte, tak mezi Milešovkou a Kletečnou je vidět hradba Krušných hor. Ano, tam někde končí naše republika. Vzdálenost ? Na hranici na hřebenu hor cca 73 km.


Královna Českého středohoří Milešovka ( 837 m.n.m. ) Na vršku je meteostanice s údajně veřejnosti přístupným ochozem, a dalším externím výhledovým místem poblíž.


Na úpatí Kletečné se promítají za dobré viditelnosti od zámku dvě vrtule větrné elektrárny na Bouřňáku ( 65 km odtud). Dnes je můžete možná jen tušit. Třetí vrtule navíc bývá vidět zcela určitě z výhledových míst Hořeních Vinic.


Kladno, to je to město, Kladno, to je ten hit ..... zpívá se v jedné písni legendárního Yo Yo Bandu. Dnes by se dalo do Kladna jet dokonce velmi výhodně přímým spojem na víkendový výlet ...

http://jrportal.dpp.cz/DataFTP/JRPortalData/617/20190411c/617_linka.pdf

....ale otázka je tak trochu: ,, Co zrovna tam ?"  Ale, písnička určitě není daleko od pravdy, zvlášť když jste ještě mladí a máte kde a zpravidla u koho přespat. Kladeňáci byli nejen na hokej, ale i na společenský noční život ve svém městě pyšní a divil bych se, že by tomu bylo po třiceti letech jinak :-).


Posunul jsem se opět trošku vpravo po obzoru, kde najdete naši nejbližší větrnou elektrárnu Pchery- Vinařice. Kdysi jsem o ní napsal více, ale už to tak často chodí, že po čase člověk leccos zapomene a musí znovu hledat informace, pokud ho téma zajímá.I dnes jsem měl malé setkání za vilou Karola a pomalu bych mohl věštit. Jedna mladší paní, se dvěma dětmi se tam tetelila zimou, protože si udělala výlet na Mělník a čekali, až prý půjde další organizovaná výprava do podzemí. ( Rozuměj tedy ke středověké studni) Uhádl jsem, že jsou z Prahy, jako většina návštěvníků podobného typu těchto dní :-).

Pokud to někoho zajímá podrobněji, tak prostě měli tak málo času, že už to zase nemělo smysl chodit někam na čaj a přitom to bylo zároveň ještě za dlouho, a ten vítr opravdu příjemný nebyl. A tak se po několika krátkých informacích ohledně výhledu šli nakonec schovat zpět do info centra.


A na závěr jsem si dovolil taková dvě panoramata ze dvou míst, která jsou tak trochu zastrčená, ale mám je rád, stejně tak, jako výhled z nich, který se mi nikdy neokoukal.


Povedený vstup do dalšího týdne !

Zdroj: Soutok

Květen 4, 2019

15:14Dnešní článek bych možná mohl začít tím, co se jen před několika minutami událo na našem mělnickém železničním nádraží, ale přece jen dám přednost něčemu jinému a důvodů je více.
Jak tak píšu na blogu, tak si samozřejmě všímám, co má jakou reklamu, či propagaci a znovu se nestačím divit. Vězte, že tyto ,,reklamní upoutávky na akci", se nacházejí po městě snad jen 50 metrů od sebe a někde možná i méně
. Až by člověk řekl, že je to neskutečné nehospodárné plácání  reklamním materiálem, který je ještě hustší, než v případě cirkusů a jiných atrakcí, a přesto právě ta hustota musí u člověka vzbudit zájem, protože mít v zorném poli třeba čtyři takové plakáty, to už  průměrně zvědavého člověka opravdu přinutí zjistit, co že se bude dít.
myslím, že může jít o akci velmi zajímavou, která by mohla stát za návštěvu. Fotogalerii najdete na : https://ceskedejiny.business.site/website/ceskedejiny/ Cena: 120 Kč dospělý, senioři a děti 100 Kč.
Pojízdná výstava bude probíhat u Teska ve dnech 9.5. - 12.5. Ve čtvrtek a v pátek od 13 do 18 hodin, o víkendu pak od 10 do 18 hodin. Přijďte se tedy i vy podívat na figuríny osob našich dějin v životní velikosti a prohlédněte si i některé zajímavé artefakty.

Jak jsem tu již relativně nedávno psal, tak v Brandýse nad Labem, se opět dnes, jako každý rok koná známá akce Audience u císaře Karla I.

http://www.brandysko.cz/audience-u-cisare-karla-i-2019/a-5835

Součástí akce je také tradiční výlet parního vlaku prakticky na otočku do Mělníka. Lokomotiva štokr

https://cs.wikipedia.org/wiki/Lokomotiva_556.0

 přitáhla stejně tak, jako vždy asi 11 převážně zelených vagonů a nutno říci, že se zcela podařilo dodržet jízdní řád zvláštního vlaku. Příjezd byl skutečně ve 13.29 a odjezd ve 13.53. Jediné co nevyšlo, tak to bylo počasí, které snad čekalo zlomyslně právě na chvíli, kdy vlak přijede do Mělníka, ale není pokaždé posvícení.

V každém případě je to letos snad jediná pára, kterou jsme mohli na našem nádraží pro tento rok vidět. A přiznám se vám, že jsem to ve víru událostí málem prošvihl. Mělník totiž čeká v květnu plno akcí a zatímco jsem vám v úvodu článku představil hned první z nich, tak v závěru článku, se dočkáme další, která nás bude již příští neděli jistě těšit.

No -  , a pak budou ty sklepy, pivní festival, Mělnický okruh, Vrkoč, Mělnická 50, Mělnický hrozen, jistě i  další jazzový festival na náměstí Míru atd. atd. ..... :-)


Aktualizace 6.5.2019 v 18 hodin : Krásný seriál ( díly necelých 6 minut) o zrušených železničních tratích nás zavede také mezi Lhotku a Střednice...

https://www.idnes.cz/cestovani/po-cesku/zanikle-trate-lhotka-strednice-zeleznice-koleje-vlak-trat-132.A190502_163352_po-cesku_vrja

Pokud se podíváte na díl o trati Velké Březno- Zubrnice- Úštěk, tak vězte, že to má Soutok prošlé a někde je tu i článek.

A tady je zase zajímavý odkaz na celou naši hlavní trať už od Vídně:

https://www.muzeumznojmo.cz/admin/images/files/140%20let%20SZ%20drahy_katalog.pdfA jsme u příští neděle. Jako ochutnávku jsem sem dal několik málo fotek z loňska a osobně se těším na avizovaný veleúspěšný tank 2. světové války T- 34. Jen doufám, že se nám nepropadne někam dolů do sklepa :-). Kdo však máte knížku Květen 1945 na Mělnicku, kde jsou nějaké snímky tohoto tanku na náměstí Míru, tak by to mělo vydržet :-).

Hezký zbytek víkendu, s počasím nic nenaděláme a buďme rádi, že máme po víkendu uprostřed týdne opět svátek.Zdroj: Soutok

Duben 29, 2019

18:00

Blíží se nejkrásnější měsíc roku, jak bývá někdy květen označován a já tu mám k disposici samozřejmě již nový měsíční přehled RMM. Pak si ještě připomeneme znovu zítřejší pálení čarodějnic v Zelčíně a vrátíme se do května.

Hned na 1. máje tu máme totiž dvě speciální akce. Na výstavišti v Lysé nad Labem je to Prvomájový trh zvířat a ve Mšeně máme už 15. ročník MS mopedů. Přiznám se vám, že to je tak ,, skvěle" napsaná pozvánka na obou zmíněných webech, že člověk, který se toho nikdy neúčastnil asi dost dobře neví, o co vlastně jde. A já vám k tomu také více nenapíši :-). Snad lze jen tušit, že kdo má příslušný stroj, tak si může za drobný poplatek zazávodit a kdo se chce aspoň nějaký čas dívat, tak se prostě zdarma dívá.

A jak dlouho se bude jezdit, tak to možná ještě nevědí ani sami organizátoři.
Zbytek dnešního článku věnuji podrobně vybraným akcím měsíce, které pořádá RMM.

https://www.vll.cz/prvomajovy-trh-zvirat

http://www.jawaczveteran.cz/ms-mopedu-stadion.php

http://www.mestomseno.cz/index.php?cmd=page&id=5&action=2&calendar_id=1624
VÍTÁNÍ PTAČÍHO ZPĚVU - MĚLNÍK 3.5.2019.Tradiční ornitologická akce s přespáním. Sraz v pátek 3. 5. po 18.00 na levém břehu Vltavy nedaleko cyklistického odpočívadla, cca 1,5 km nad soutokem s Labem.Datum konání: 3. 5. 2019 - 4. 5. 2019 začátek od 18:00Místo konání: Mělník, MělníkTyp akce: ostatníOrganizátor: Regionální muzeum MělníkDoba trvání: 1.2 dníPoznámka: Vstup: volnýTradiční ornitologická akce s přespáním. Sraz v pátek 3. 5. po 18.00 na levém břehu Vltavy nedaleko cyklistického odpočívadla, cca 1,5 km nad soutokem s Labem.Během obou dnů budou nataženy sítě pro odchyt a kroužkování ptáků, takže bude vždy na co se dívat. Nocovat se dá na místě ve vlastním stanu a spacáku, večer oheň, takže buřty s sebou.Pořádá Regionální muzeum Mělník ve spolupráci s AOPK RP Správa CHKO Kokořínsko - Máchův kraj a Českou společností ornitologickou.
Vede Libor Praus: [email protected], tel. 605 522 692 a Petr Lumpe.

VÍTÁNÍ PTAČÍHO ZPĚVU - NERATOVICE 11.5.2019.Sraz v 7.00 u železničního mostu přes Labe na mlékojedské straně.Datum konání: 11. 5. 2019 začátek od 07:00, délka 5 hodinMísto konání: Neratovice, NeratoviceTyp akce: ostatníOrganizátor: Regionální muzeum MělníkDoba trvání: 5 hodinPoznámka: Vstup volnýOrnitologická vycházka do okolí dočišťovacích nádrží Spolany Neratovice.
Sraz v 7.00 u železničního mostu přes Labe na mlékojedské straně. Za vhodného počasí proběhne ukázka odchytu a kroužkování ptáků.
Pořádá Česká společnost ornitologická a Regionální muzeum Mělník.Vede Libor Praus: tel. 605 522 692

 SKALNÍ OBYDLÍ VE LHOTCE U MĚLNÍKA
Skalní obydlí ve Lhotce u Mělníka je jedním z mnoha skalních obydlí na Kokořínsku. Ta vznikala převážně v druhé polovině osmnáctého století a ve století devatenáctém. Žili v nich ti nejchudší z obce, někdy obydlí sloužila k dočasnému bydlení například po požáru a také jako úkryty v dobách válečných apod. Některá měla svá čísla popisná a patřila obcím, které je přidělovaly jako obecní byty.
Skalní byt ve Lhotce u Mělníka pochází pravděpodobně z poloviny 19. století a je nejdéle obývaným kokořínským skalním obydlím. Poslední obyvatelka Marie Holubová se zde narodila a žila až do svých 80 let (do roku 1982).Od roku 2009 je zpřístupněno veřejnosti s ukázkou původního bydlení a hospodaření ve skalním bytě a malou ukázkou zemědělské techniky.Jde vlastně o celé hospodářství vtěsnané do pískovcového bloku na kraji vsi. Světnici naznačuje obílená vnější stěna se dvěma okny, jedny vstupní dveře vedou do síně a druhé do chléva, za kterým je možné sestoupit do sklípku. Dvě malá okénka v patře patří bývalé sýpce. Areál dotváří přistavěné objekty bývalé řezárny a dalšího malého hospodářského objektu. Toto skalní obydlí je dokladem neobvyklých konstrukčních metod i častého způsobu, jakým nemajetní lidé řešili své bydlení.Novinkou je model krávy v životní velikosti v chlívku. Obdivovat můžete také funkční repliku původních kachlových kamen."Den Země" - komentovaná prohlídka + program s odchytem a kroužkováním ptactva
se koná 27. 4. 2019.
Speciální prohlídka pro rodiny s dětmi s tvořivou dílničkou a pohádkou "Tetička Mína vypravuje" se koná 23. 7. 2019.

Návštěvu této památky je možné spojit s prohlídkou expozic Regionálního muzea Mělník a ochutnávkou vín České vinohradnické oblasti v muzejních prostorách.LETOS BUDE SKALNÍ OBYDLÍ OTEVŘENO OD 2. 5. DO 29. 9. 2019! OTEVŘENO OD KVĚTNA DO ZÁŘÍ, ČTVRTEK - NEDĚLE a SVÁTKY:
10:00 – 12:00 a 13:00 – 17:00 HOD.
(Poslední prohlídky 11:30 a 16:30 hod.)Vstupné základní 20,-Kč a snížené 10,-Kč

Veřejné WC není v areálu k dispozici.V areálů není možné zakoupit občerstvení.GPS: 50,371899, 14,548746Skalní obydlí leží na žluté turistické stezce, vedoucí z Mělníka. Ta navazuje na známou Máchovu cestu značenou červeně linoucí se Kokořínským údolím. Trasa je vhodná pro pěší i cyklistický výletSkupinové návštěvy objednávejte na tel. 315630936 nebo e-mail: [email protected]Autobusy, prosím, zaparkujte na návsi! Příjezd autobusem až před obydlí není možný - nelze se v úzké uličce otočit!MĚLNICKÁ MUZEJNÍ NOC16.00 - 23:00 hodin. Tentokrát ve znamení přírody...Datum konání: 24. 5. 2019 začátek od 16:00, délka 7 hodinMísto konání: Regionální muzeum Mělník, nám. Míru 54Typ akce: ostatníOrganizátor: Regionální muzeum MělníkDoba trvání: 7 hodinPoznámka: Vstup: volnýProgram:16:00 MALÝ SÁL: O HODNÉM MATÝSKOVI - divadélko z Kašpárkova kufříku o veliké moci kouzelného mlýnku z liběchovských mokřadů17:00 atrium: Sokolník Miloslav Pražák a jeho dravci18:00 MALÝ SÁL: O VLCÍCH MÁCHOVA KRAJE - přednáška Ing. Ladislava Pořízka - ředitele regionálního pracoviště SCHKO Kokořínsko - Máchův kraj o aktuálním rozšiřování vlka v ČR a v Evropě16:00 - 19:00 VELKÝ SÁL: volně otevřena výstava NESPOUTANÁ ŘEKA
19:00- 20:00 interaktivní zábavný program k výstavě pro děti s Liborem a Jitkou!
20:00 Čtení pohádky na dobrou noc s Fidlou Tesaříkovou
20:30 KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA se zoologem Mgr. Libor Prausem, PhD. - kurátorem výstavy21:00 MALÝ SÁL: KONCERT PĚVECKÉHO SBORU CHRAPOT + host dirigent a klavírista Jiří Knotte17:00 - 23:00 NA PARKÁNU: MINIATURY VYSNĚNÝCH KRAJIN Jaroslava Hobíka z Květinářství na nám. Karla IV.Po celý večer otevřena archeologická výstava DEPOTY V PRŮBĚHU DĚJIN v kavárně, výstava Z historie malé železnice s jezdícím vláčkem a dílnou ze stavebnice Merkur A STÁLÉ EXPOZICE.KAVÁRNA OTEVŘENA DO 23:00!!!
Zdroj: Soutok

Duben 28, 2019

12:41

Vidím zemi zaslíbenou, která signály DV, SV, KV, VKV, DAB+ a DVB oplývá. Jak říkají dixeři :-).

Není rybář, jako rybář. Někteří jedou za rybami na týden do Norska, či  na jezera k Balatonu, jiní se vydají jednou měsíčně k Orlíku a vyjímečně třeba na Vranovskou přehradu, ale naprostá většina mělnických rybářů, se spokojí s lovem na řece, či v tůních katastru města , případně na říčce Pšovce.

A podobné je to i u nás, co jsme trochu praštění anténou, jak říkají samotní radioamatéři. Tady je to ještě komičtější, protože když jsou atmosferické podmínky, tak jsou krásné úlovky téměř i bez antény jen s přijímačem.

A byla to právě předpověď počasí, která cosi říkala o přechodu studené fronty, ale i o dešti, která mi dávala určitou inspiraci, ale jen do určité chvíle.


V pátek večer v 18 hodin totiž bylo 25 stupňů, a i když se během hodiny a půl ochladilo na 17, a na obzoru bylo možné předtím spatřit na mnoha místech řadu blesků i déšť, tak rozhlasově to byla hrozná mizérie. Hrozná ? Tak pro běžné posluchače, které zajímá nějaký vysílaný pořad na jakési stanici samozřejmě ne, ale pro lovce signálů ze vzdálených vysílačů samozřejmě ano.

Tady platí, že čím více zachycených multiplexů ze zahraničí, tím lépe. A tak se tužba i naděje nějak rozcházely s realitou a jinak tomu nebylo ani v sobotu. Jenže, když vám někdo napíše takový krásný článek .... https://www.dx.cz/index.php?obsah=clanky&id=433 , tak vás to tam táhne, ať je počasí takové, jaké je a podmínky také.

Nejprve jsem si vyjel na Chloumeček, který je oproti mělnickému zámku o 80 metrů výše a byl jsem překvapený, že tentokrát tu není zlepšení ani znát, což se mi tu ještě nikdy nestalo. Co teď ? Věnovat se jiným zálibám? Ale ne, tak aspoň uvidím, jak to na Řípu chodí, když nejsou podmínky a budu mít představu pro budoucnost. Budu vědět, jaké tam jsou výsledky, když to doma nestojí za nic.

Konečně, jistě tam bude příležitost pro neobvyklé záběry, když je tam ta pouť, ze které jsem tu v minulosti přinesl mnoho reportáží.


A tak jsem někdy v 15.45 vyrazil ze Chloumečku nejkratší cestou přes pole a přímo na nový most k Řípu, kde jsem byl někdy v 16 hodin a zvažoval jsem čekání na parní lokomotivu Svatý Jiří, která se v minulosti asi v 16.20 vracela ze Zlonic do Prahy.

Když jsem se však telefonicky dozvěděl, že pára nepojede a ještě to bude až v 16.30, tak už jsem na nic nečekal a vyrazil vzhůru.


Tento výstup ze Ctiněvsi na Pražskou vyhlídku jsem celé roky ignoroval a děkuji těm, kteří vymysleli placená parkoviště :-), protože mi tento výstup připadá romantičtější, potkáte méně lidí a připadá mi i kratší, byť je podstatně prudší.


Pražská vyhlídka byla samozřejmě velmi často v obležení, byť viditelnost za nic nestála, ale když tu si také nevybíráme.


I tak člověk focení neodolá. Vlevo vidíte známý vrch Raná u Loun, který připomíná Stolovou horu v JAR, a který se proslavil díky paraglidingu. Být jednou opravdu jasno, tak musí být vidět vlevo od něj i ten Klínovec, který je již jen nedaleko od Karlových Varů. Píši to proto, že zeměpisné znalosti prohlubují vlastenectví.


Další pohled letí ku Praze ....


..... a nakonec tu mám přece jen vláček ze zastávky ve Ctiněvsi :-). Jak jistě čtenáři Soutoku vědí, tak v Kralupech nad Vltavou byl Středočeský železniční den a pořádaly se tak i četné mimořádné jízdy různými soupravami po tratích v okolí. Nejel jsem tam i proto, že jsem stejnou akci navštívil loni v Mladé Boleslavi, kde byl hvězdou Stříbrný šíp a článek si tu můžete najít.


Ctiněves. Z této vesnice člověk vyrazil a šel jsem to asi 40 minut. Člověk se snaží, aby se nepotil.


Obzor byl v oparu, ale je to zase jiná romantika.Vidím zemi zaslíbenou, která signály DV, SV, KV, VKV, DAB+ a DVB oplývá.Kostomlaty pod Řípem s vláčkem v popředí.Je to znát, že tu je pouť.
Fotky z interiéru kaple tu snad ještě nemáme.A jako vždy jsem nemohl vynechat místo, kde se v roce 1868 těžil jeden ze základních kamenů pro pražské Národní divadlo. Dnes na kulturu koukáme tak trochu mezi prsty, zvlášť když si vybavíme současné nekonečné televizní seriály, kde se pořád řeší nějaké mezilidské vztahy,nevěry a problémy v práci, ale byla doba, kdy herci byli opravdové hvězdy stříbrného plátna, točily se krásné zapamatovatelné komedie, které zná člověk někdy snad s nadsázkou nazpaměť, a pokud nahlédnete do jejich osudů pomocí memoárových knih i zmínkách v časopisech, tak vězte, že zdaleka neměli tak snadný život, jako dnešní herci a mnohdy se jim dostalo za jejich výkony zcela jiné odplaty, než jsme dnes zvyklí.


Nepřipravím vás ani o snímky z Roudnické vyhlídky.


Jako kdyby člověk koukal na vzdálené Alpy :-).


Známý zvířecí hřbitov na úpatí Řípu. Zde si můžete za nějaký poplatek vyjednat hrob. Více jsem o hřbitově psal v seriálu Toulky na přelomu let 2011 až 2012.


Tak tady ji máme. Pouťové atrakce s Vlhoštěm na obzoru.

Tentokrát jsem zmapoval horu po stránce příjmu rozhlasu v pásmu DAB+ dokonale. Kromě oficiální Pražské a Roudnické vyhlídky jsem dělal průzkum i na neoficiální vyhlídce, kterou jsem díky přímému pohledu na hrad Házmburk nazval Házmburská vyhlídka a ještě jsem nově objevil další zajímavé místo.

Kdyby už neexistovala Mělnická vyhlídka, tak bych tento název přenesl na holé skalisko o něco výše, kam mě dovedla jedna z cestiček i přítomnost dalších lidí. Mělník je totiž přímo proti vám. Takto jsem si ji pracovně nazval ,, skalka nad Ctiněvsí", neboť je téměř proti cestě vedoucí z této obce pod kopec. V mapě ji najdete jen jako místo dalekého rozhledu.

Pro mě byla zajímavá i tím, že to bylo jediné místo, kde se mi dosud podařilo zachytit pravděpodobně nepatrný signál z polské Wroclawi ( 5B), která je vzdálená kolem 200 km. Záchyt na výše uvedeném odkazu by tomu nasvědčoval, ovšem překlenutí Krkonoš signálem je mi trochu záhadou.
Toto možná vysvětlí jednou lepší podmínky, které umožní přenos dostatečného signálu pro přenos informace o společnosti a zapíší do paměti rádia i názvy stanic daného muxu.

Pamětníci si jistě pamatují, že jsme v Mělníku přijímali před revolucí v roce 1989 polská televizní vysílání, avšak ta byla šířena prostřednictvím vysílače Sněžné jámy na hřebeni Krkonoš.


Toto jsou tedy pohledy ze skvělé vyhlídky, která míří na Mělník a je výše, než oficiální Mělnická vyhlídka.Dnešní průměrné fotoaparáty umí leccos, ale s počasím i s pokročilou denní dobou bojují na hranici možností, stejně tak, jako se vzdáleností.


Nechtěl jsem tyto fotografie upravovat kvůli zrnu, které digitální přiblížení dělá samo od sebe, ale myslím, že i tak je ze záběrů patrno, že je zkrátka na Mělníku Vinná noc.


Tolik lidí bývá za zámkem málokdy. Jinak snad ani nemusím připomínat, že fotky z Vinné noci jsou zde na ....https://www.facebook.com/groups/1808841266008571


Ostatně, když jsem se asi ve 20.09 vrátil do centra města, tak jsem na Karlově náměstí spatřil autora facebooku před cestou domů :-). Chtěl jsem totiž ještě zdokumentovat znovu situaci u mělnického zámku, ač to bylo jen z míst těsně pod vyhlídkou u zámku. Dál by to bylo téměř neprůchodné a už bylo na čase dojet konečně domů. Stanic opravdu přibylo, neboť místo čísla 82 jich bylo náhle po skenu 98 a zdá se, že teprve v sobotu večer, s určitým opožděním za meteorologickou změnou, se toto teprve začalo promítat do rádiového dění.

Na úplný závěr si dáme ještě jednou sakury, které jsou spolu s šeříkem teď asi největší ozdobou těchto dní.


Úspěšný vstup do dalšího týdne!

Zdroj: Soutok

Duben 22, 2019

11:02

Jsme v současnosti zavaleni již tolika tiskovými médii, že vám ani nevím, zda zpráva o další návštěvě podzemí byla dříve v nějakých novinách, nebo v měsíčníku Mělnická radnice, ale bezpečně vím, že ke mně dorazila ještě o něco dříve ústně.

Bylo by ovšem zavádějící dělat reklamu akci v termínu, kdy by leckterý čtenář mohl zaměnit 18. květen již za 18. duben. Proto je až nyní ta správná chvíle vás pozvat na 18. květen 2019, kdy půjdeme opět do historického dosud veřejnosti nepoznaného sklepa.

Co je Soutoku sympatické je fakt, že je údajně prvním médiem, které dostalo plánek sklepů k publikaci, z čehož mám samozřejmě radost a vážím si toho :-). Zde tedy máte plánek k disposici.


Červeně je vyznačeno první patro v podzemí a zeleně druhé.

Smutnější zprávou je skutečnost, že se majitelé historických sklepů prý zrovna s nabídkami nehrnou, a tak se klidně může stát, že tento Den otevřených dveří mělnického podzemí může být klidně dnem posledním, nebo aspoň nadlouho posledním.

Osobně si myslím, že je velká škoda, že ani nikomu vlivnému na radnici a ani majitelům sklepů vůbec nedochází, jak na toto všichni těžce doplatíme po stránce turistického ruchu a rozvoje města. Prázdné sklepy ladem ležící jsou totiž všem k ničemu, a to i majitelům. Důkazem toho je i jeden dům v Husově ulici, kde už majiteli došla trpělivost a zařídil se jinak.

Jak ? Vedle vchodových dveří do domu umístil fotografie sklepů, otevřel tu tuším penzionek a více jsem nezkoumal. Rozhodně to ovšem nebude mít takovou popularitu, jako turistické podzemí, protože různých penzionů jsou všude kvanta a turistu nejprve zajímá, co kde uvidí, a pak se zajímá teprve o ubytování, pokud je z větší dálky.

Určitou nadějí je tedy podle mě sklepení, kam se teprve veřejnost podívá. Zdejší hotel má totiž už rovných 30 let nálepku : Máme tržní hospodářství, tak jsem už 30 let od dob socialismu veřejnosti zavřený ! Sklepy pod ním by však prý dokázaly možná sestavit turistický okruh, aniž by muselo docházet k nějaké dohodě mezi vícero majiteli.

To by pak v případě otevření takového okruhu mohlo konečně nakopnout i další majitelé, neboť jsem si i podle dosavadních výsledků téměř jistý, že o sklepy na Mělníku by byl obrovský zájem. Není třeba operovat s tím, že sklepy někde nejsou propojeny, nebo tam jsou příčky. To už dávno vyřešili jinde tím, že průvodce vodí zájezdy a zájemce po povrchu k jednotlivým objektům, které si zájemci prohlédnou a pokračuje se třeba na druhou stranu náměstí.

To jsou ovšem mé osobní názory. A co na to mělnický kronikář, předseda MOOS a člen zastupitelstva pan Martin Klihavec ? Po rozhovoru s ním bych to přeložil asi takto : ,, Mám radost, že díky dobré konstelaci hvězd, se mi podařilo asi vše možné, co jsem mohl v mělnickém podzemí vidět navštívit tak, jak jsem si vždy přál. Vše ostatní už je skutečně věc jednání radnice a majitelů."

Zmapování sklepů byla jedna věc a jednání s majiteli je věc druhá. A už se opravdu nechci opakovat, jak je možné majitele sklepů motivovat. To jsem tu psal již mnohokrát. A tak je další pozvánka do mělnického podzemí třeba na hodně dlouho poslední.
 Nyní tedy již samotná pozvánka MOOS:

Den otevřených dveří mělnického podzemí

Sklep domu „U Zlatého beránka“ čp. 10 na náměstí Míru


JUDr. Petr Kowanda a Mělnický osvětový a okrašlovací spolek (MOOS) Vás zvou na prohlídku části mělnického podzemí, které dosud nikdy nebylo pro veřejnost přístupné. V sobotu 18. května 2019 od 9:00 do 17:00 hodin budou mít zájemci možnost poprvé a pouze na jeden den navštívit dvoupatrové sklepení starobylého domu „U Zlatého beránka“ čp. 10 na náměstí Míru.

Pod tímto historickým domem byla v minulých letech objevena zasypaná schodiště vedoucí do nižšího patra s dalším labyrintem podzemních prostor, které zde tvoří dokonce i malý okruh. Po dobu několika let probíhalo jejich čištění od odpadků a suť musela být ručně vynášena na povrch do přistavených kontejnerů. Všechny takto vyčištěné chodby si budete moci tento den prohlédnout.
Opět doporučujeme, aby si návštěvníci přinesli s sebou baterky. Přístup bude volný průběžně po celý den, neděláme žádné rezervace ani objednávky vstupenek. Prohlídku lze absolvovat i s dětmi.

Martin Klihavec, předseda MOOS.A aby to nebylo celé jen o podzemí, tak jsem objevil na sobotu zase další akci. Kdo jste tam ještě nikdy nebyl, tak to určitě stojí za návštěvu. Aspoň si můžete říci, že jste byli ve skalním domě, který není jen prázdnou dírou, ale opravdu zařízeným obytným dobovým objektem.
DEN ZEMĚ VE SKALNÍM OBYDLÍ LHOTKAKomentovaná prohlídka skalního obydlí a program s ornitologem
Datum konání: 27. 4. 2019 začátek od 14:00Místo konání: Skalní obydlí čp. 1 Lhotka u Mělníka, Lhotka čp.1Typ akce: ostatníOrganizátor: Regionální muzeum MělníkPlné vstupné: 20 KčPoznámka: Děti do 6 let zdarmaKomentovaná prohlídka skalního obydlí ve Lhotce u Mělníka a program s ornitologem
- ukázka odchytu a kroužkování ptactva…Lze cestovat vlakem z Mělníka (13:06) do Lhotky u Mělníka - zastávka (13:21).

Blíží se pálení čarodějnic, tak si ještě připomeneme tradiční akci v Zooparku v Zelčíně:
https://zooparkzelcin.cz/paleni-carodejnic-30-4/
Zdroj: Soutok

Duben 21, 2019

20:21

Je pravda, že když je venku krásně, tak to mnohé z nás táhne ven a nechceme být zavření v nějaké budově. A pokud přece jen zůstaneme z nějakého důvodu zavření, tak trochu zpytujeme svědomí, neboť uzavřený prostor ve volném čase bývá už od  dětských let táborů spojován s deštěm a nevlídným počasím. Žel, někdy je i ve vedrech úkrytem před rozpálenou ulicí a silnými slunečními paprsky

Jenže, když už chceme ven, tak si musíme říci : ,, Kam ? Kdy ? Čím ? Proč ?" A to někdy není jednoduché, protože to už na nás klade určité nároky.


Vězte, že jsem se dnes nevypravil do Prahy proto, abych tam fotil velikonoční atmosféru na Staroměstském náměstí, ale,, prostě jsem k tomu přišel, jak slepý k houslím" , jak se říká. Za pouhých 84 Kč, se totiž můžete jenom tak ze zvědavosti podívat autobusem do Prahy, zbude vám i nějaký čas na určité procházení a z pěti hodin platnosti jízdenky si musíte prostě odečíst tak dvě hodiny na cestu v obou směrech.

A když už jsem v centru, tak mě to stejně vždy táhne do Celetné ulice na Staroměstské náměstí.


Člověk sice fotí věci, které již fotil nesčetněkrát, ale když to se zkrátka neokouká, nemusí to hledat ve starších archívech a za hezkého a dlouhého dne jsou ty fotky prostě vždy veselé.


Na kraji Celetné ulice, se vždy těším na veterány ...


..... a občas hledám i něco drobnějšího a blyštivého, co jsem třeba ještě nevyfotil.


Medvědi v této velikosti tu občas bývají, ale tohoto zde vidím prvně. Měl jsem ovšem při zpáteční cestě příležitost vidět, jak to vypadá, když to celé ten chlap ze sebe sundá a prohlíží si finanční obsah ne zrovna malé kasy v podobě plechové truhličky v blízkosti MP. Přemýšlel jsem, zda to vyfotit, ale nápad jsem zavrhl.


Tyto tříkolky, jimž se také někdy říká rikši sem zkrátka patří.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Rik%C5%A1a


Stejně tak i tento budhistický salon.


Staroměstské náměstí tedy patřilo Velikonočním trhům a já se na nějaký čas zdržím komentářů :-).
Orloje a hodiny prostě nemohu vynechat, zvlášť když jde o náš nejslavnější orloj. Poloha slunečního kotouče je již na sympatickém místě zvířetníku.


A na závěr je tu Fordka. Vždy se na ni těším, protože mi připomíná dětství a krásný seriál s Františkem Filipovským ( později panem Nedělou) s názvem 52 komiků a spol. My jsme se chtěli smát, a tak letěly komedie, estrády, varieté, scénky .... Dnes se spíše daří kriminálkám a nekonečným seriálům. Tím nechci říci, že by se mi některé kriminálky nelíbily, jen říkám, jak to je.


Před Velikonocemi jsem vám psal, že zřejmě nyní vykvetou ty sakury. Je to tady. Není to nádhera ?


Vězte, že Mělník čeká jaro plné příjemných chvil a akcí :-).Šel jsem včera dole kolem Labe a podívejte se, co jsem také objevil. Snad už všichni chápete, že když takovou věc najdete, tak vás potěší, a ne že bude někdo přemýšlet, jak to jen dostat dolů a zničit. Proč je mezi námi ještě pořád tolik blbců, kterým dělá radost něco ničit ?

Já dnes potkal za zámkem veselý cyklistický párek z Kasselu, který měl namířeno do Cítova k vlaku, dohadoval se nad mapou, a tak byla docela příležitost, se pobavit troškou rozhovoru. No, není to pro člověka lepší pocit, když se s někým dorozumí, než když někde něco rozbije :-) ?


V sobotu jsem však objevil i za porostem ukryté labutě. Už mi to bylo divné, že jsem je dlouho nikde neviděl a přitom tu u řeky bývaly.Nakonec si dnes nechám malíře. Dali si tu v sobotu navečer sraz a malovali náš chrám.


Pořád se nám během našich procházek i výletů nabízejí nějaké výjevy, které buď už známe, nebo jsou zcela nové. Velikonoce jsou takovým obdobím pohody, kdy můžeme potkat obojí.
Zdroj: Soutok

Duben 20, 2019

13:01

Poslední dobou kolem sebe nejčastěji slýchám názor, že náboženství je velmi špatná věc, protože se nejvíce válek vedlo právě kvůli odlišnému náboženství, či názorům. Že už náboženství do 21. století nepatří, že je těch církví příliš, a když se to hodí, tak se skupiny lidí hlásí k církevním restitucím, a když ne, tak ať se o stavbu před zřícením postará někdo jiný atd.

Nicméně, prvním a dost zdařilým snímkem na našich filmových plátnech byl film Ježíš z roku 1979 ... https://www.csfd.cz/film/159876-jezis/prehled/ , jehož úkolem zřejmě bylo přivést nábožensky neorientovaného diváka k určitým mravnostním základům křesťanství a ukázat, že přirovnání, která údajně Ježíš při svých projevech používal, jsou platná v každé době.

Vzhledem k tomu, že tehdy dostal filmový divák k filmu ještě zdařilou barevnou několikastránkovou brožuru, která  nezachytila jen tehdejší vybájenou filmovou historickou atmosféru, nebo snad i návody, jak bychom se správně měli chovat k sobě i ke druhým lidem ale právě také i ta přirovnání, která jsou v určitých obměnách platná dodnes, tak si myslím, že měl určitě větší váhu, než všechny další pokusy toto zdokumentovat. ( v našich kinech letěl v roce 1990)

Vždyť, kdo znáte třeba film Umučení Krista z roku 2004, které je jen brutální finančně nákladnou řezačkou, kterou by nikdo nevydržel....https://www.csfd.cz/film/70199-umuceni-krista/prehled/ , tak víte, že to zrovna žádné poselství nenese.

Kdo jste včera viděli aspoň část filmu Syn boží ( 2014) https://www.csfd.cz/film/356205-son-of-god/videa/ na Prima Max , tak jste možná měli zase pocit, že koukáte na nějakou pohádku a některé scény mohly spíše uvést diváka do rozpaků. Vždyť, co si pomyslí asi dnešní mladý člověk, který žije v době, kdy je většinou něco za něco, když slyší větu : ,, Věřte a bude vám dáno " ?

A kdo si dnes vezme do ruky Nový zákon, aby si třeba vyhledal nějaká moudra a připomněl si je ?

Napsal jsem tu v letech 2012  a 2017 na toto téma takové články, ale jak se člověk neustále vyvíjí a dělá to jenom tak pro zábavu, tak má občas s odstupem času pocit, že to není ono, nebo zjistí, že už čtenář tomu s odstupem let může už jen těžko rozumět, protože je ta doba, technika, znalosti a kultura úplně někde jinde, a jde třeba jen o tři roky.

Posuďte sami : https://soutok.blogspot.com/2017/04/velky-patek-je-take-dnem-kdy-stoji-za.html

Dříve jsme viděli v politikovi, který je členem nějaké strany a přesto hlasuje v důležité věci proti ní zrádce. Už jen proto, že jsme třeba jako občané dali té straně hlas právě kvůli jejímu volebnímu programu.  Dnes už je pomalu normální přijmout názor, že se to tam někomu rozleželo v hlavě, ( nebo se nechal koupit) .., a že nemusí ve všem hlasovat s těmi ostatními ve straně.

Ale, pojďme ještě jednou k Velkému pátku. Tak, jako se pro Zelený čtvrtek stalo synonymum novodobé pití zeleného piva, tak pro Velký pátek je hlavní soudobou akcí staronové pálení Jidáše. Za mého mládí bylo ještě třeba i po městě někde mezi garážemi všude plno živelných skládek, pálily se třeba i pneumatiky a různé zbytky sprejů, které pro zpestření vybuchovaly, neexistoval letní čas, čímž bylo dříve tma a byla to samozřejmě spíše zábava pro děti a mládež

. Dnes občas zaznamenám vlastní myšlenku, že se tu nyní rozepisuji o tradici, kterou jsem z různých důvodů nikdy nevyfotil. Tím, že bylo dříve více ohňů a dříve tma, tak člověk stojící u ohně viděl i ohně sousedů a třeba je i navštívil a obešel více ohňů. Dnes mi připadá čekání na tmu tak neskutečné, že už má člověk pomalu za sebou nějaké to večerní posezení u jídla, pití i jiné kultury a vzdálenosti k ohňům jsou velké.


Již příští sobotu čeká Mělník po pravidelných Farmářských trzích první velká akce roku.

16:00 - 22:00 hod.
Náměstí míru, Svatováclavská ulice a Zámek Mělník

Vinná noc návštěvníkům opět představí vína mělnických vinařů v originálním prostředí krásného královského města. Větší podrobnosti najdete na plakátu a na odkazu http://www.melnickykost.cz/vinna-noc.php  K disposici je také facebook akce.již tu máme příští sobotu  opět i Řípskou pouť. Ta tedy začíná už v pátek 26. dubna v 11 hodin. Páteční kulturní hvězdičkou bude Ewa Farná, sobota je opět bohatá a v neděli tu bude Petr Kolář a opět Ortel. Třídenní vstupné 100 Kč, jednodenní 50 Kč, jak píše plakát.

https://cs-cz.facebook.com/RipskaPout/
Soutok v minulosti několikrát na akci byl a přinesl i obří fotogalerie. Součástí Řípské pouti je i zvláštní jízda parního vlaku Svatý Jiří. Články si můžete vyhledat vpravo v časové roletě.
Pokud vás zajímá vláček, který vyjede v sobotu 27.4. v 8.56 z Prahy, aby byl ve Ctiněvsi dle řádu v 11.17, tak se podívejte na web ...
https://www.cd.cz/vlakem-na-vylet/vylety/prahakralupy-n-vltnelahozevesctineveszloniceslany/parnim-expresem-svaty-jiri-nejen-na-ripskou-pout/15402


Obří akcí je také Středočeský železniční den, který tentokrát hostí Kralupy nad Vltavou. Vy se můžete podívat na fotky z loňska, kdy hostila tuto akci Mladá Boleslav,
https://soutok.blogspot.com/2018/05/stredocesky-zeleznicni-den-v-mlade_13.html
https://soutok.blogspot.com/2018/05/stredocesky-zeleznicni-den-v-mlade.html
https://soutok.blogspot.com/2018/05/fantasticky-vylet-na-jizdenku-pid-mlada.html

A jak to tedy v Kralupech bude ?
https://pid.cz/stredocesky-zeleznicni-den-kralupynvlt-27-4-2019/
Osobně doporučuji také výborné železniční spojení s přesedáním ve Všetatech a Neratovicích. Jste tam i tak za pouhých 40 minut a jízdenka PID jedním směrem mě stála 24 Kč !!:
https://soutok.blogspot.com/2019/02/krasna-unorova-sobota-vite-kde-je.html

To jsou tedy asi tak nejhlavnější akce příštího víkendu v našem nejbližším okolí. Podívejte se však ještě na Mšeno a okolí.
Kalendář akcí Mšeno a okolí :24.04.2019  Zahájí - pietní vzpomínkový akt, vzpomínka na partyzánskou skupinu Národní mstitel27.04.2019  Vymetání výfuků30.04.2019  Chorušice - pálení čarodějnic, stavění májky01.05.2019  15. mistrovství světa mopedů Stadion07.05.2019  Velký Újezd - pietní vzpomínkový akt18.05.2019  Velký Újezd - Májová taneční zábava s odpoledním průvodem25.05.2019  Dětský den v Debři - Pohádkový les01.06.2019  Běh naděje a Mšenská desítka01.06.2019  Velký Újezd, Chorušice - Dětský den22.06.2019  14. jízda Kokořínskem22.06.2019  Třešňování - Okrašlovací spolek pro Mšeno a okolí22.06.2019  Plovárna 2019 - 15.ročník festivalu country, folku a bluegrassu13.07.2019  Vycházka časem zpět o sto let13.07.2019  Kokořínský triatlon19.07.2019  Tradiční letní výstava drobného zvířectva03.08.2019  Mezinárodní mistrovství a Přebor ČR v enduro sprintu03.08.2019  Chorušice - Chorušická pouť17.08.2019  IX. setkání motocyklů československé výroby ve Mšeně25.08.2019  Kokořínské roklinky (běh)31.08.2019  Poslední koupání07.09.2019  Setkání s loutkami u Hlovecké studánky07.09.2019  Koncert dechové hudby - Dny evropského dědictví22.09.2019  Zavírání šoupátek28.10.2019  Běh Debří09.11.2019  Koncert pro Světlušku16.11.2019  Oslavy 30 let - Sametová revoluce01.12.2019  Slavnostní rozsvícení vánočního stromu a vánoční jarmark11.12.2019  Česko zpívá koledy14.12.2019  Vánoční hostina pro zvířátka15.12.2019  Běh Boudeckou roklí
Zdroj: Soutok

Duben 17, 2019

20:38

Na Velikonoce se jistě všichni těšíme, protože přichází oslava jara, mnohdy již hezké počasí, pohodička a od začátku roku také konečně delší volno :-).


Samozřejmě je to i čas různých tradic, ale také příležitost si třeba někde protáhnout tělo, nebo si i někam vyjet, případně navštívit příbuzné.


Krásným a populárním, se u nás stalo zejména v posledních letech popíjení zeleného piva, kterým to milé volno dnes tak nějak leckde začíná.


Jelikož zítra něco mám, tak jsem to dnes zkusil v centru, protože se občas někde stává, že narazí sud i o den dříve, ale neuspěl jsem. Dostal jsem tedy nápad, že si zajdu aspoň na tankovou Plzeń do míst, která vás jistě potěší, protože právě tento interiér můžete každý pátek vidět v televizi.


Samozřejmě, jde o Kameňák a bez ohledu na obsah dílů jde prostě o naše krásné sluncem zalité městské ulice. Posledně se nám v Kameňákově nějak ztratil starosta a už jsem si myslel, že jsem svědkem nějaké dosud nepublikované pověsti o tom, jak náš současný starosta  k funkci přišel :-), ale ukázalo se, že se Václav Vydra zase našel, jenom nevěděl, že je starostou :-).


Není to tak dávno, co jsem vám tu v jednom článku ukazoval fotku těchto slunečních hodin a v komentáři stálo, že tak brzký časový údaj jsem na nich ještě neviděl, a proto jsem to vyfotil.
Dnes ....

.... tomu bylo zase zcela opačně a já pro změnu vyfotil zatím  nejpozdější časový údaj. Bylo mi divné, jak mohou hodiny ukazovat takový nesmysl, když už je více než šest hodin, ale pak jsem si vzpomněl, že už vlastně máme letní čas a  je třeba s tím počítat.


Co je ještě na Mělníku takové zelené a vlastně také velikonoční ? Balisety, aneb v diskusích na Mělníčku často přejmenované na Schweigstillky. Protože po městě autem nejezdím a trochu se veřejně nedávno probírala doprava, neb spíše parkování, tak jsem se šel podívat, jest-li je ještě máme. Máme :-).


Dobrou zprávou snad je, že když bude hezky, tak nám o Velikonocích snad konečně rozkvetou do krásy ty japonské třešně řečené sakury.

Veselé a pohodové Velikonoce přeje svým čtenářům Soutok.

Zdroj: Soutok

Duben 13, 2019

22:34

Tak ještě čtyřikrát do práce a jsou tu svátky jara. S Velikonocemi nejsou spojovány jen různé lidové tradice a příběh o ukřižování a znovuzrození Ježíše Krista, ale v posledních letech je to také již silně zakořeněný zvyk nabídnout veřejnosti prostřednictvím některých pivovarů také speciální velikonoční zelený ležák nebo dokonce pivo dvoubarevné.
A řekněme si na rovinu, že si dnes již někteří neumíme ani představit, že bychom si neměli v období Velikonoc nějaký ten půllitr zeleného někde dát. Přece jen to chutná díky bylinkám zase jinak a mnoho fajnšmekrů je ochotno diskutovat o tom, které zelené pivo z kterého pivovaru je nejlepší.
Ovšem, je to na chuť a nikoliv na nějaké lemtání. Zatím se zdá, že se asi největší popularitě již dlouhodobě těší pivo značky Starobrno 13. Ostatně, kdo by neznal známé stránky .... http://www.zelenepivo.cz/
Mnohem složitější je to s dalšími zelenými pivy. Pokud se aspoň trochu neorientujete a nevíte, že zelená čtrnáctka se také točí v Jihlavě ( pivovar Ježek), která patří do společnosti Pivovary Lobkowicz a trochu nepátráte na netu, tak nevíte nic. A nikdo nemůže chtít po zákaznících, aby navštěvovali nějaké hospody a pídit se po tom, zda vůbec budou mít zelené pivo a jaké značky. Ostatně, někdy to ani obsluha neví, co majitel objednal a kdy to přivezou :-).

Jak vidíte, tak milovníci Starobrna 13 to mají zase těžší. Pouhé tři hospody na Mělníku a a ni jedna v centru. A právě o tu, která ho v centru mívala jsme přišli. Prozradím vám ale, že milovníci Starobrna 13 toto pivo seženou také ve Staré hospodě v Liblicích, v nádražce ve Všetatech, nebo v Besedě v Liběchově. Jinde ho snad opravdu na okrese nemáme.
A pokud jde o Ježka, tak po delším pátrání na netu jsem vypátral hlavně Šatlavu a Němého Medvěda. Kdo tedy máte raději zelenou 14 Ježka, tak toho by měly dvě hospody v centru mít. Velké popularitě se těší také Blatecká hospoda, ale zatím žádný známý neví, co tam budou mít a na facebooku jsem zatím nic nezjistil.
Občas jsem tu rýpal do skutečnosti, že Mělník nemá kloudné posezení u vody a ani pořádnou hospodu, která by měla nějakou krásnou interní zahradu, či dvůr. Vyjímkou byla snad jen Šalanda. Dnes si tedy zase musím rýpnout do propagace, která začíná na netech hospod, pokračuje na jejich faceboocích a měla by být především na upoutávkách na tabulích na veřejných prostranstvích.
A že takové hospody opravdu jsou, které mají u vchodu již 14 dní předem tabuli, jaké zelené pivo budou čepovat. Na Mělníku téměř neznámý druh reklamy.


Původní značená cesta do Lhotky vedla údolím zvaným Trdlice.

Jednu takovou reklamu jsem však dnes viděl na Mělníku-Chloumku a dostáváme se k dalšímu téma článku. Mohla by být na Chloumku rozhledna ? Co říkáte ?

Vyjel jsem si dnes na Chloumeček, abych si především ověřil, jako člověk lehce praštěný anténou, jaké jsou dnes v DAB+ podmínky.Pokud by podmínky byly, tak jsem byl ochotný jet na Říp. Ukázalo se však, že nejen podmínky jsou žalostné, ale také výhled do kraje byl příšerný.

Co dále ? Člověk má pocit, že to tak nějak kolem domova zná a dnes odpoledne to opravdu nikam nelákalo. Stará pravda však říká, že jeden krok ven může přinést další kroky a další nápady. A zadařilo se.

 Vzpomněl jsem si, jak jsem šel kdysi po červené značce  ( Máchově cestě) do Lhotky a zlobil jsem se na majitele pozemku, který nechal hlídat svůj oplocený majetek velmi bojovným plemenem psů. Tehdy jsem se obával, že ti psi ten dvoumetrový plot snad přeskočí a již nikdy jsem do těch míst raději nešel.

Časem to napadlo asi i někoho vlivného ( Nebo, že by šlo o inspiraci Soutokem :-)?) a značka byla přeložena.


Když se podíváte do mapky, tak objevíte za Chloumkem místo, kde červená zahýbá do pravého úhlu vpravo na panelku, která začíná na silnici přímo na křižovatce, kde odbočuje silnice k obci Střednice a dále na Vysokou a Kokořín. V přímém směru vidíte polní cestu, která ještě chvíli vede po rovince, a pak padá dolů do obce Lhotka. Oblast nese jméno Trdlice a právě tudy vedla kdysi značka přímo nejkratší cestou do obce Lhotka.

Údolí bylo poměrně romantické, byť sem pronikal trochu zvuk automobilů ze silnice od Mělníka, ale jak jsem uvedl, tak dole na kraji obce byl onen velmi nebezpečný pozemek. A tak jsem byl zvědavý, jak to značkaři z Kčt vymysleli později a byl jsem nadšený. Ani jsem nemohl uvěřit, jak je v těchto místech příjemně a já tudy snad ani nikdy nešel. Neuvěřitelné.


Není vyloučeno, že jsem u rozhlasového stožáru kdysi dávno již byl, ale následující úsek jsem nejspíše dosud nikdy neabsolvoval. Vězte, že se díváte na bývalý středovlnný vysílač, který po naši zemi na frekvenci 1233 KHz šířil v dobách socialismu vysílání stanice Hvězda. Právě odtud se vysílala do republiky snad nejsledovanější relace v čase 13.00 - 14.00 s názvem ,, Pozor zákruta !"

https://www.youtube.com/watch?v=yGSqW98iO40

a čtyřhodinový pořad ,, Mikrofórum" ...https://www.youtube.com/watch?v=aWjfdUA1XmE , kde bylo možné slyšet nejen naše hity, ale také italské i anglické popové písničky, byť v nevelkém množství.

Ovšem, vy víte, že jsem tu někdy v listopadu 2011 dával seriál Rádio kdysi i dnes.

Na netu jsem o chloumeckém vysílači něco rychle našel .... https://ipac.svkkl.cz/arl-kl/cs/detail-kl_us_auth-0308738-Vysilac-Chloumek/


Jak jsem se nedávno v jednom článku zmínil, tak jsem četl knížku  Rozhledny České republiky ( 2019). Máme jich v republice více, než uváděných 421, ale uvědomil jsem si, že náš okres má pouhé dvě rozhledny ( Vrátenská hora u obce Libovice a Hradišť u Kadlína).

Velká část těch rozhleden vyrostla po roce 2010 ze dvou důvodů. Mobilní operátoři potřebovali stavět stožáry a obce si kladly požadavek, že to musí být současně rozhledny. Navíc šlo o čerpání z fondu EU.

A tak si tak říkám, že jsme tady zase něco možná zaspali. Z tohoto místa je opravdu krásný kruhový rozhled a směrem k jihu a západu vadí jen chloumecký les. Až k místu vede panelka, a kdyby byla tady skutečně rozhledna, tak tu máme jeden z nejkrásnějších výhledů nejen na Mělník, ale daleko dále a na všechny strany, a jen kousek od domova a ještě v přírodě.


V lesíku je ukryta televizní retranslační věž.
Nedalo mi to a ačkoliv počasí za nic nestálo, tak jsem pokračoval do Lhotky. Vyfotil jsem přes údolí aspoň dva kilometry vzdálené Střemy, ale sami vidíte, jak strašné ty podmínky výhledu dnes byly.


Tady možná uvidíte Vrátenskou horu a vrchy za hranicí našeho kraje i okresu. Být výše a být podmínky, tak to může být velmi zajímavé.


Pohled na vysílač ze směru od Lhotky. Tak ho neznám.


V polích jsem objevil krásné stádo srnek .... ( viz. komentáře a aktualizace)..... a nádherný kvetoucí strom. Prostě romantika.V místě kde padá cesta do Lhotky ( na konci cesty) jsem potkal člověka se psem, kterého sice neznám jménem a ani jsem nevyzvídal, ale byla to ta chvíle, kdy prostě k někomu vzhlížíte s určitým obdivem a do jisté míry vám imponují určité hodnoty, které daná osoba vytváří.

To se mi líbí především u seniorů, kterým byste jejich věk nehádali, na nic si nehrají, jsou příjemní, znají krajinu podobně, jako vy a jenom tak mimo řečí někdy i zjistíte, že ještě třeba před dvaceti lety běhali marathony, nebo ujeli i 200 km na jeden zátah na kole :-). To je těch vašich dosažených 120 km prostě málo :-) , ale o tom to vůbec není. To je o té společné pozitivní energii, podobných zájmech, pohledech na určité věci, a takové příjemné setkání vám může dát i jistou dávku určité pozitivní energie.


Dovolil jsem si zvěčnit i vyložený závěr cesty před samotnou obcí Lhotkou, kde už vidíte dokonce první doteky skal a snad by se to dalo nazvat takovým zátiším, jaké různé cesty vytváří.


Cesta vás dovede k samotnému místnímu úřadu této roztahané obce, který zřejmě vznikl z nějaké bývalé školy. Podobně, jako ve Strážnici, či Vysoké mají i tady bustu Jana Amose Komenského. Toto synonymum znalostí a vědy, se mi vždy líbilo, a zde ve Lhotce je celkem oprávněně. Obec na sebe upozorňuje, kde se jen dá a je známa především svými dvěma hojně navštěvovanými festivaly.

Nechtěl jsem si cestu nějak krátit po polích a raději jsem sešel do obce, abych později vystoupal k velmi známému skalnímu bytu. Teď musím odpovědět otázku .. ,,Proč jsem tudy nikdy nešel ?" Jednoduše proto, že všechny mé cesty, pokud nevedly po silnici na Hleďsebe a Mělnickou Vrutici, nebo po silnici na Chloumek, tak vedly pěšky kolem skalního bytu po žluté značce na Čepičku a na Blata. Poslední dobou to bylo vždy v rámci turistického pochodu Mělnický hrozen, kterému patří měsíc červen.

 Tedy, abych byl úplný, tak ještě musím zmínit dávné cesty na kole po polních cestách z Blat do Hleďsebe, které je možná takovou jihovýchodní vstupní branou do Kokořínského údolí. Lidé vždy hledali zajímavé cesty, které by vedly pokud možno i mimo silniční komunikace.


Prohlédněte si tedy krásný skalní byt a já vám prozradím, že když se podíváte na druhou stranu této uličky, tak uvidíte ještě hodně místností hloubených ve skalách, které jsou součástí soukromých pozemků.


Zde je reklama na půjčovnu elektrických koloběžek. Trochu jsem si vzpomněl na můj červencový výlet z Břeclavi na Moravské pole v roce 2017.

http://soutok.blogspot.com/2017/07/melnik-vdeci-za-povyseni-na-mesto-krali.html


Při zpáteční cestě jsem nemohl nevyfotit horkovzdušný balon s Vrátenskou horou v pozadí ...


...., a také krásnou obec jménem Vysoká.


Závěr procházky patřil části naučné stezky na Chloumku a můžete to brát jako typ pro mladé rodiny s dětmi.
Tak to vidíte, hned tu jsou tři témata k zamyšlení. Mělnické hospody, krásná místa a rozhledny, a konečně i fakt, že můžeme žít poblíž cest a míst, kde to vůbec nemusíme znát a může to být škoda.

Aktualizace 14.4. ve 14 hodin:

Na základě komentáře je nutno doplnit, že daňci se opravdu dostali z oplocených obor do volné přírody a je jich u nás nyní dle wikipedie  okolo 11 000 kusů .....

https://cs.wikipedia.org/wiki/Dan%C4%9Bk_evropsk%C3%BD

Soutok tu není od toho, aby jenom někoho ,, poučoval" , což vlastně dělá snad každý blog i médium, ale abych se třeba i já sám něco dozvěděl :-).

Aktualizace 15.4. v 17.30:

Blatecká hospoda : Rebel Velikonoční speciál zelený. Hodnocení níže moc nevěřte, protože neprošlo ani Starobrno, které mi osobně chutná.

https://www.pivnici.cz/pivo/rebel-velikonocni-special-zeleny/

U Thona : prý Starobrno 13

Aktualizace 16.4. v 17.00:

Ještěr: prý Kácov ( Také bez záruky) https://cs-cz.facebook.com/Ujestera/
http://www.zpravy.pivovary.info/?p=16587
Zdroj: Soutok

Duben 12, 2019

18:47

Milí čtenáři, opět je před námi víkend a ačkoliv počasí moc nepřeje, tak není od věci si připomenout některé akce tohoto víkendu.

Tou první je Velikonoční jarmark v Regionálním muzeum Mělník.

Datum konání: 13. 4. 2019 začátek od 09:00
Místo konání: Regionální muzeum Mělník, nám. Míru 54Typ akce: trhy, výstavy, veletrhyOrganizátor: Regionální muzeum MělníkPlné vstupné: 20 KčSnížené vstupné: 10 KčTradiční řemeslný jarmark ve všech prostorách muzea s dílničkami pro děti a ukázkou lidových řemesel 9:00 - 17:00 hodin.Více než 50 jarmarečníkůDílničky nejen pro děti (pletení pomlázek, zdobení kraslic, zdobení keramiky a perníčků…)Těšit se můžete na voňavé koláče, medovinu a dobroty v muzejní kavárně…Ve velkém sále uvidíte výstavu Nespoutaná řeka...POZOR!!! BĚHEM JARMARKU BUDE Z ORGANIZAČNÍCH DŮVODŮ UZAVŘENA EXPOZICE HISTORICKÝCH KOČÁRKŮ A DĚTSKÝCH HOUPADEL V OSTRUHOVĚ ULICI I VÝSTAVA Z HISTORIE MALÉ ŽELEZNICE.Skupinové návštěvy budou možné po předchozí domluvě na tel. 315 630 936, [email protected]! Děkujeme za pochopení.Kr.F

Následně si představíme účast RMM na výstavišti v Lysé nad Labem a podíváme se, jaké výstavy tam nyní probíhají. Nedávno jsem je tu představoval, ale již opět přibylo několik článků, tak se vlastně aktuální výstavy odsunuly v rubrice zpráv poněkud dozadu.


Regionální muzeum Mělník se prezentovalo na veletrhu Regiony v Lysé nad Labem
Veletrh Regiony - Výstaviště Lysá nad Labem 11. - 13. 4. 2019

Regionální muzeum Mělník vyrazilo prezentovat své expozice, výstavy a služby na veletrh Regiony na výstavišti v Lysé nad Labem, který je i letos jako již tradičně spojen s výstavou Narcis a Elegance. Na společném stánku Středočeského kraje muzeum vytvořilo koutek ve stylu secese. Největší zájem budí proutěný kočárek - trojkolka z přelomu 19. a 20. století. „A pak že „sporťáky“ jsou novodobá záležitost…trojkolky byly vlastně úplně první kočárky…“ komentuje obdiv návštěvníků pracovnice muzea.

 Secesním vozítkem chce muzeum upoutat pozornost na svou stálou expozici Historických kočárků, jejíž součástí je i nově otevřená výstava dětských houpadel a plyšových medvědů. Mělnické muzeum také láká lidi na letní výstavy a programy pro rodiny s dětmi nebo do skalního obydlí ve Lhotce. To otevře brány pro novou turistickou sezónu 2. 5. V muzejním koutku nechybí i propagační materiály o Mělnicku a Kokořínsku, které dodali spřízněné organizace (např. Muzeum Kadlín, Správa CHKO Kokořínsko-Máchův kraj, MAS Vyhlídky nebo město Mšeno). Návštěvníci, kteří přijdou na stánek muzea, mohou získat slevové vstupenky do stálých expozic nebo do skalního obydlí ve Lhotce. Pro děti je připraveno kočárkové puzzle a balónky.
-KrF-
Výstaviště Lysá nad Labem: https://www.vll.cz/


A na závěr opět aktuálně připomínám Autobusový den PID v Letňanech na konečné stanici metra ( 10.00-17.00) :    https://pid.cz/autobusovy-den-pid-v-letnanech-13-4-2019/

Díky levným jízdenkám PID je cestování snazší, než dříve.
Zdroj: Soutok

Duben 10, 2019

19:11

Možná si teď někteří čtenáři řeknou : ,, Proč je tu článek o Mělnickém okruhu, když se o něm tady psalo včera ?" Skutečně to víte, že se o něm tady včera psalo ? Aby měl článek za jeden den  ( za 24 hodin) pouhých 16 čtenářů, tak to se mi ještě nestalo a zvlášť, když je to dokonce o Mělnickém okruhu.

Něco je špatně. Asi ano. Podívejte se, jak zní název včerejšího článku:  http://soutok.blogspot.com/2019/04/moos-vydal-novy-papirovy-model-kterym.html

MOOS vydal nový papírový model, kterým je chrámová věž sv. Petra a Pavla. Mělnický okruh 2019 má již svůj program ! Místo na Šumavě, odkud můžete koukat do vzdálenosti 240 km.
Čtenáře prostě trkne do očí ten začátek a řekne si :,, Hmmm .... MOOS vydal papírový model.... no to už jsem četl v Mělnickém deníku, na nějakém facebooku, zase na nějakém facebooku, v těchto novinách, v tamtěch novinách a bude to jistě i v Mělnické radnici."
Skutečně se ukazuje,že stejně tak, jako je někdy důležité být s fotografiemi na nějaké místní akci co nejrychlejší ( A Soutok mnohdy v minulosti dával na web fotky z akce, která ještě zdaleka nekončila ), tak je důležité i dobře sestavit v názvu pořadí věcí.
A proto jsem si pro zajímavost dovolil toto repete. Prostě si klikněte na odkaz  https://soutok.blogspot.com/2018/06/melnicky-okruh-2018-nejvetsi.html a první část článku můžete prostě přeskočit, pokud vám připadá, že to čtete všude. Jen chci zjistit, co udělá lépe zvolený název článku.
A konečně, protože máme mnozí první důvod k radosti, že už máme také nějaké aktuality pro letošní a již nedaleký ročník, tak si připomeňme na pár fotkách atmosféru z loňska. A protože je to opravdu jen několik fotek, tak se podívejte třeba sem, kde už je toho o hodně více :- ) Mělník čekají na jaře krásné akce, ale podle ohlasů, které se občas dostanou k mým uším, je asi číslem jedna prostě Mělnický okruh.

https://soutok.blogspot.com/2018/06/melnicky-okruh-2018-fotogalerie-mala.htmlhttps://soutok.blogspot.com/2018/06/melnicky-okruh-2018-nejvetsi.html

Zdroj: Soutok
18:10

Vedle Mělnického okruhu, kterému jsem věnoval včerejší článek, patří k nejsledovanějším turistickým lákadlům Mělníka vedle mimořádných jednodenních návštěv soukromých středověkých sklepů ještě hlavně výletní lodní doprava.

Začíná nám nová sezóna, a tak je celkem na místě, se podívat, co nám tu vlastně pluje, nebo co se změnilo. Za domácí loď je již několikátou sezónu považovaná menší loď jménem Fidelio, která pojme 22 cestujících.

Fidelio je výletní loď pro 22 cestujících. o délce 17 m a sluneční palubou. Při plavbě je k dispozici WC, podpalubní salonek, dětský koutek, bar a salon s výčepem, kde je možno občerstvit báječnou kávou i jinými nápoji.


Vy si můžete na stránkách http://fidelio1.cz/ prohlédnout  přehled plaveb na celou sezónu, ale my se nyní podíváme jenom na nejaktuálnější jarní část.

HODINOVÉ OKRUŽNÍ VYHLÍDKOVÉ PLAVBY NA SOUTOK LABE A VLTAVY

 17.5.2019-30.6.2019 ( od poloviny května)

V pátek, sobotu a v neděli : 13.00  14.00  15.00  16.00  17.00

cena: 150 Kč dospělý, 75 Kč dítě do 10 let. 49,- Kč kočárek, pes, jízdní kolo.

dvouhodinové plavby do Obříství 2019

4.7.2019-11.8.2019 ( začátek července)

čtvrtek, pátek, sobota, neděle : 10.00 a 13.00  Lze zakoupit pouze jednosměrnou jízdenku 150,- Kč

Zpět v 11.00 a ve 14.00   Oba směry za 300 Kč. Děti do 10 let 75/150. kočárek, kolo, pes 50,-Kč

dvouhodinové plavby do Zelčína 2019

16.8.2019 - 30.8.2019  ( druhá polovina srpna)

pátek, neděle : 10.00 a 13.00      Jednosměrná jízdenka 150,- Kč dospělý a 75,- Kč dítě do 10 let.
Zpět v 11.00 a ve 14.00              obousměrná jízdenka    300 Kč dospělý, 150 Kč dítě
                                                     kolo. kočárek, pes    50,- Kč

plavby: Praha - Mělník, Mělník - Praha, 2019

CELODENNÍ PLAVBA PRAHA - MĚLNÍK

16.05.2019       13.06.2019       27.06.2019       21.08.2019       05.09.2019

9.00-16.00     Sedmihodinová plavba se zastávkami ( jízdní řád na stránkách společnosti)

Celá cesta 1000,- Kč.  Dítě 3-10 let   500,- Kč.


CELODENNÍ PLAVBA MĚLNÍK - PRAHA 

10.06.2019       24.06.2019       19.08.2019       02.09.2019       29.09.2019

9.00-16.00   Platí vše, jako ve směru na Mělník.


Do Mělníka a zpět do Prahy po 2.5 hodině přestávky také pluje v termínech
16. 6.,   18. 8.,    a 25. 8. Pražská paroplavebí společnost.

Parník Vltava odplouvá v neděli v 7.00 z Prahy, na Mělníku je ve 13 hodin. Zpět odplouvá v 15.30 a v Praze je ve 22 hodin.

Cena jedním směrem je 690/ 340 Kč, oběma směry  790/ 390 Kč.Zvláštní rodinná jízdenka jednosměrná ( 2+2) za  1690. Oběma směry za 1950 Kč.
Více na ... https://www.paroplavba.cz/vylet-na-melnik

Mělník je také součástí plavebního řádu linky číslo 901 DUK

https://www.ceskestredohori.info/sluzby/sluzba/lodni-doprava-usti-nad-labem-litomerice

Jde o mimořádné plavby na  https://www.ceskestredohori.info/Portals/0/Images/2019%20linka%20901web.pdf

Můžete se tak vydat například  15.6. a 21.9. v 8 hodin ráno z Roudnice nad Labem směrem do Mělníka. Loď zde staví v 10.55 a spoje končí ve 14.10 v Brandýse nad Labem.

Nebo 28.7. a 25.8. z Litoměřic v 8 hodin ráno jen do Mělníka s příjezdem ve 13 hodin.Spoje z Brandýsa, se vrací ve vybrané dny v 15 hodin s příjezdem do Mělníka v 17.20 a končí v Litoměřicích ve 21.50.

Spoje končící v Mělníku ve vybrané dny odplouvají z Mělníka  ve 14 hodin a končí až v Ústí nad Labem ve 21.40 hodin.

Jízdné:Všechny plavby uvedené v tomto letáčku jsou plnohodnotně zapojeny do Tarifu Dopravy Ústeckého kraje (s výjimkou do Brandýsa nad Labem). S ohledem na dlouhou jízdní dobu zde platí výjimka z časové platnosti. Na loď lze přistoupit i s již dříve zakoupenou papírovou jízdenkou Dopravy Ústeckého kraje. V okamžiku nástupní kontroly musí být jízdenka platná ještě nejméně 30 minut. Pokud pro váš výlet využijete kromě lodi také vlak nebo zelené autobusy, zvažte možnost zakoupení papírové jednodenní síťové jízdenky DÚK. Cenu vašeho konkrétního jízdného zjistíte v kalkulátoru jízdného DÚK na www.dopravauk.cz.

Pokud se nepletu, tak celodenní DUK je za 130,- Kč ( bez záruky)

Je to všechno ? Není :-).http://www.florentinaboat.cz/cs/plavby/ Je to všechno ? Není :-) Ale, tohle chce už hodně peněz.


https://soutok.blogspot.com/2016/05/melnikem-dnes-projizdela-nejvetsi.html

Je to opravdu všechno :-) ?

Nevím.


I tato loď v minulosti zajížděla s lázeňskými hosty asi jednu sezonu až do Mělníka, ale zdá se, že Král Jiří se již definitivně věnuje plavbám v okolí Poděbrad.

http://www.kraljiri.cz/

A to je dnes vše. Nezapomeňte na víkendové akce. Jsou skryty v článcích, které najdete na http://melnicek.cz/ v rubrice zprávy vlevo dole na hlavní stránce.
Zdroj: Soutok

Duben 9, 2019

18:16

Milí čtenáři, dnes tu mám dvě premiéry a jednu dávno zapomenutou věc. Již jste si tak nějak zvykli, že když se objeví jméno Martina Klihavce ve spojení s MOOS, tak jde obvykle o prohlídku středověkých městských sklepů. Vězte, že tentokrát jde o něco zcela jiného.
MOOS se snaží občas přicházet s nápady pro naše jinak výborné info centrum a jeho zákazníky. Máme tu tedy již další papírovou vystřihovánku, ale více si již přečtěte v dodaném příspěvku.

 Věž chrámu sv. Petra a Pavla jako papírový modelMělnický kronikář Martin Klihavec nakreslil a zhotovil další papírovou vystřihovánku. Jedná se model věže chrámu sv. Petra a Pavla. Zájemci tak mají možnost vyrobit si z papíru po Pražské bráně a Vodárenské věži další z mělnických věží. Vystřihovánku vydal Mělnický osvětový a okrašlovací spolek v měřítku 1:200. V prodeji je v mělnickém Turistickém informačním centru v ulici Legionářů.
MOOS Mělník


A teď už tu mám radostnou zprávu pro všechny nadšence Mělnického okruhu ! Pro vás, kteří považujete tuto akci za number 1 jarní mělnické sezóny.

Vězte, že loňské výsledky, se stávají minulostí a začínáme znovu a lépe :-)! A je krásné, že nejen už Mšeno je město motorismu, jak kdysi hrdě hlásal nápis před vjezdem do městečka, nejspíše kvůli  tamní tehdy úspěšné ploché dráze, ale již opět po více než půl století i Mělník.

Na webu http://www.melnickyokruh.cz/casovy-harmonogram/

...., se nám rozbíhá letošní rok. Je tam již přihláška pro závodníky, ale nás samozřejmě nejvíce zajímá program závodu a rádi si připomeneme mapku okruhu a diváckých zón.

Nemyslím, že je nyní ta správná doba, abych zde uvedl program Mělnického okruhu 2019 tím, že zkrátka program zkopíruji ze stránek okruhu přímo sem. Možná to ještě nejspíše později přijde, ale nyní je myslím správné, aby čtenář věděl, kde najde ty nejaktuálnější informace z příprav závodu a samozřejmě si přečetl i první přihlášené jezdce.

Sledujte tedy http://www.melnickyokruh.cz/


V závodě třídy 125 ccm nám loni udělal radost svým krásným pátým místem domácí jezdec Jirka Rameš.
Snad si jen dovolím připomenout, že jsem část programu hádal celkem správně. V pátek po poledni nám najedou jezdci a týmy do města, večer bude takové to slavnostní zahájení, v sobotu dopoledne proběhnou různé jiné akce na okruhu, pak přijde jízda veteránů a odpoledne první tréninky. Večer už máme první závody. Neděle již patří závodům.


Mělnický okruh bude stejný, jako loni, ale očekává se podstatně více diváků a hlavně tu budou nově startovat i formulové vozy.


Petr Miřatský s vozem  Aero 1000 při jízdě veteránů. ( 2018)

Ještě bych chtěl připomenout, že v sobotu 1.6., se jede také již 31. ročník Mělnické veteran rallye 2019, tak jsem docela zvědavý, jak to letos bude. Někteří fanoušci si mohou zajít samozřejmě do kempu, ale pak se nabízí varianta, která může být klidně skutečností.

Totiž, celé to startovní pole, které jindy vyjíždí z kempu směrem na Kokořín, nám může projet v první fázi Mělnickým okruhem. Kdoví, jak to mají organizátoři obou akcí vymyšlené. Ale, myšlenka by to špatná nebyla, že :-)?


Na chatu Pancíř je z Mělníka krásné spojení i na otočku:
http://soutok.blogspot.com/2017/07/mate-radi-sumavu-tip-na-pohodlny-casove.html

Právě odtud můžete za ideálních podmínek vidět nejen Alpy, ale také 238 km vzdálený známý vrcholek kopce Grossglockner ( třetí obrázek i s popisem) .....

http://www.dalekieobserwacje.eu/tag/pancir/

Nevím, ale vychází mi, že jde patrně o největší pozemní vzdálenost, jakou lze z rozhledny v naší republice spatřit. A protože jsem nedávno četl knížku, která je věnována 421 rozhlednám v naší ČR, z nichž mnohé vyrostly až po roce 2010 i z různých dotací a mám rozhledy a rozhledny z několika důvodů rád, tak jsem si dovolil na závěr dnešního článku tento příspěvek.
Jinak samozřejmě dnes můžete najít i kamery, které nám ukazují on-line přenosy třeba i z rozhleden:

https://www.horskasluzba.cz/cz/webkamery/sumava/224-spicak-rozhledna

https://www.webcamlive.cz/web-kamera-spicak-339

A nakonec ještě inspiruji sám sebe :-). Okres Mělník má pouhé dvě rozhledny, a to ještě tu v Kadlíně ( Hradišť) asi zavřou. Aspoň to tak vypadá podle článku z loňského července. A myslím, že na jaře stejného roku jsem objevil místo mezi obcemi Strážnice a Chodeč ( v poli, kde je dnes turistický posed), kde by klidně taková nějaká stavba mohla také být.
Zdroj: Soutok

Duben 7, 2019

20:48

Jak jsem již psal v minulých článcích, tak jsme dnes měli jedinečnou příležitost si prohlédnout unikátní remorkér, který byl vyrobený v roce 1956 v mělnických loděnicích:

Den otevřených dveří na remorkéru s výstavou v Mělníku
Remorkér Beskydy
Přijďte si prohlédnout zadokolesový motorový remorkér BESKYDY, a výstavu „Vodní cesty pro 21. století“ o tisíci leté historii vodních cest v českých zemích a jejich budoucnosti v nákladovém prostoru tlačného člunu.
Unikátní technická památka bude k vidění pouze v neděli 7. dubna 2019 od 10 do 18 hodin u městského mola Mělník.  Jediný funkční tažný remorkér tohoto typu v Evropě i po 60 letech služby stále aktivně využívá Ředitelství vodních cest ČR k vlečení lodí za nízkých vodních stavů. Remorkér byl postaven právě v loděnici Mělník v roce 1956 a jeho původní, stále plně funkční motor ojedinělé konstrukce, nikde jinde neuvidíte. Prohlídky s odborným výkladem. Více na www.rvccr.cz nebo www.facebook.com/rvccr/.
http://www.rvccr.cz/

Přišel jsem asi v 11.30  hodin a spatřil jsem mnoho aut nejrůznějších SPZ, protože o akci věděla celá republika. Zde to vše teprve začínalo a je škoda, že se nedozvíme, kolik lidí sem dorazilo.

Nafotil jsem množství fotografií i textů a ani se nechce věřit, že už jsou dána skutečná data budování  vodních děl u nás. Mezi nejvýznamnější patří zvýšení komor v Hoříně, lodní výtah na Slapské přehradě, který má umožnit cestu až do Českých Budějovic a samozřejmě onen kdysi diskutovaný stupeň v Děčíně. Je toho hrozně moc a ani se nechce věřit, že se to má opravdu stát a ještě do 10 let.

Více se dozví zájemci zřejmě na výše zmíněném odkazu. Později jsem se zajímal trochu o technickou stránku remorkéru. Na lodi se pracuje se třemi druhy napětí i plynem, a když se podíváte ...

.... sem, tak pákou vlevo a vpravo, se ovládá pohyb remorkéru. Vlevo spojka, vpravo plyn.Ano, také na lodi to vypadá, jako v bytě. Slíbil jsem posádce, že kajuty a je nikde vystavovat nebudu :-).


Kapitánský velín.Prostory výstavy.


Lodní telegraf ve strojovně. Jednoduché zařízení, které v kormidelně ukáže příkaz od kapitána. Chvíli jsem se divil, proč se neužívá vysílačka, ale ono to opravdu stačí. Cinknutí znamená, že je tu nový povel a obsluha ve strojovně už ví přímo z budíku, co má  provést za úkon.


Akustické signalizační zařízení.


Telegraf v kapitánské kabině. Odtud je nejlepší výhled na řeku a předávají se povely dolů do strojovny. Neberte to prosím, jako odborný výklad, ale rychlou zjednodušenou laickou úvahu.

Velín, odkud se dávají povely.Kdo přišel, neprohloupil. Zdá se, že říční doprava je podporována vládou ČR i politikou a dotacemi EU, tak se možná opravdu v blízké době dočkáme něčeho, co ještě dnes zní, jako sci-fi.  Zvlášť v naší republice, kde se mnohdy vše neskutečně vleče a trvá oproti jiným státům neuvěřitelně dlouho. To je let, co zůstávají věci jen na papíře, než se začne něco dít.

 Kdykoliv se mluví o vodních cestách, tak si vždy vzpomenu na propojení Rýna a Dunaje https://cs.wikipedia.org/wiki/Pr%C5%AFplav_R%C3%BDn-Mohan-Dunaj , jakož na obrovské množství kanálů v rovinách severu Německa. Co čeká nás ? Čeho budeme svědky a na co se budeme dívat ? Co tu bude plout za lodi a co budou kam převážet ? Je pravda, že lodi uvezou moc a neničí silnice.

Uvidíme, jaká bude budoucnost a kdy přijde.

Jak jsem již psal v článku o Moraně, tak dnes jsem neměl rozhodně čas, se zabývat nějakými úpravami fotografií. Už jen proto, že jsem měl zcela vybité baterie u foťáku, což mi znemožnilo přenos do PC v rozumném čase a hlavně tu jsou zase jiné povinnosti, které zkrátka mi pracující máme :-).

Úspěšný vstup do dalšího pracovního týdne !
Zdroj: Soutok