Tip: Události z kalendáře si můžete pohodlně přenést ve formátu ICS do Vašeho mailového programu či mobilu.
Muzeum M

Zpravodajství

Srpen 26, 2018

13:25

Poslední srpnová sobota vybočovala tak trochu ze standardu horkých dní, které nás provázely prakticky celou hlavní turistickou sezónu. Mnozí jsme totiž zaznamenali občasné poryvy studeného větru od SZ a velmi zataženou oblohu s náznakem déště.

Když k tomu přidám současnou komplikovanou dopravní situaci, tak mi přišla, jako nejvhodnější taková malá procházka po obvodu historické části města. Proč se konečně nepodívat někam, kde člověk dlouho nebyl ?


Obrazovou procházku začnu za mělnickým zámkem. Je sice krásné pomalu procházet ulicemi historického středu města a těšit se vším, co nás obklopuje, ale nakonec stejně mnozí nejraději spočineme za zámkem, kde je zkrátka krásně.

Kolik jen básníků a dalších významných osob, se již rozplývalo nad pohledy do zdejšího kraje, a to jsem včera zavadil o dvojici ( On z Prahy a ona provdaná do Holandska (Nizozemí), která na moji otázku : ,, A byli jste také u vyhlídky na České Středohoří?" odpověděla s úžasem ve tváři záporně

Tentokrát však nevolím záběr kvůli výhledům, ale abychom si uvědomili, že čas vinobraní je již za dveřmi.
.

Sejdeme trochu níže do Macharovy ulice a máme tu první budovu, která snad nikdy nebude vypadat tak, jak by měla. Díky dějinám města dnes víme, že tu dokonce kdysi bývala hospoda, ale převážná část těch starších dnešních žijících občanů města ji zná již jako dětskou nemocnici.

Právě tady jste dostávali všechny ty nepříjemné injekce a sladké sirupy od moc příjemných doktorek i sestřiček, a kdo měl smůlu, tak si vedle na pokojích i nějaký čas poležel. Až v 90. letech 20. století, se dětská nemocnice přestěhovala na polikliniku a od té doby i přes občasné krátkodobé aktivity různých služeb, které se tu občas vyskytují, nám budova chátrá.

Dokonce si už ani nejsem jistý, zda od 90. let dostala již jednou novou fasádu, nebo ne, ale sami vidíte, že její stav je žalostný. Opadá omítka, balkon se rozpadá, zkrátka hrůza. Přitom jde o jednu z nejhezčích staveb ve městě.Pojďme si spravit náladu a podívejme se naopak na designově nejmodernější budovu ve městě, která v našem městě letos vyrostla. Nejsou snad  u nás jediné regionální noviny, kde by zadní  strana patřící inzerci nepatřila z valné části pracovní nabídce ve firmě Erwin Junker.

Na své okružní procházce kolem historického středu jsem volil trasu tak, abych naposled přešel rušnější dopravní komunikaci právě u mělnického koupaliště, a abych nikde neprocházel dvakrát. Toho docílíte jedině tak, že půjdete ulicemi Řípská, Blahoslavova, Panešova, Čertovská, Nůšařská, Legionářů, Plavební.... Jedině tak se vyhnete té otravné dopravě.


Polabský mlýn. Zdejší aktivity jsou na mrtvém bodě, vlastník je známý. Zde je několik odkazů na články, které byly věnovány v minulosti Polabskému mlýnu.

http://soutok.blogspot.com/2016/02/cekaji-polabsky-mlyn-na-psovce-lepsi.html

http://soutok.blogspot.com/2016/07/bude-se-neco-dit-s-polabskym-mlynem.html

http://soutok.blogspot.com/2017/04/kdyz-na-blatech-zaprsi-stoji-to-za-to.html

http://soutok.blogspot.com/2017/06/nedelni-podvecer-na-novem-moste.html

Asi se mnou budete souhlasit, že budova je již ve velmi špatném stavu a budeme nakonec rádi, že můžeme jezdit aspoň poněkud nečekaně do Liběchova. Je to určitá tragedie.

http://soutok.blogspot.com/2017/08/melnicane-se-jiz-brzy-podivaji-do-mlyna.html

http://soutok.blogspot.com/2018/04/pravidelne-prohlidky-vodniho-mlyna-v.html
V médiích, se již mnohokrát psalo o touze přístavu expandovat a zdá se, že se tu již v tichosti připravují první kroky. Účel stavby se raději ani neuvádí, jak to bývá obvyklé.


Nechce mi doufám nikdo tvrdit, že se tu konečně někdo rozhodl udělat z této přírodní části Mělníka krásnou přírodní parkovou lokalitu, nebo že se tu dokonce buduje mlýnský náhon :-)?


Hladina říčky Pšovky díky budování nepatrně stoupla, což se líbí kačenkám a nutriím, kterým se tu líbí. Jen by to chtělo dát práci těm nezaměstnaným a pokácet ty náletové dřeviny směrem ke kostelu sv. Vavřince na Pšovce. Pak by tu byl opravdu pěkný park.

 A když už by byli u toho, tak to mohou prořezat až k lávce pro pěší, která vede od nádraží ČD k autobusovému nádraží. To je takový problém jít někdy pěšky a podívat se, jak to vypadá za koupalištěm, nebo za psincem atd. ? To už není Mělník, páni radní ?


Zašel jsem se na to tedy podívat z druhé strany, kde neporušuji zákaz vstupu na staveniště.


Poslední dva mostky, a pak už ústí Pšovka do Labe. Právě tam jsou instalovaná bezpečnostní protipovodňová vrata.

http://soutok.blogspot.com/2016/08/ricka-psovka-v-melniku-jak-ji-vubec.html

http://soutok.blogspot.com/2016/08/ricka-psovka-v-melniku-jak-ji-mnozi.html


Tak co tam asi dělají ? Vypadá to na nové zpevnění břehů a v místě nejspíše povede další most. Kde jsou nějaké podrobnější mediální zprávy ?!


Roura odvádí vodu z první umělé hráze o několik metrů dále pod druhou umělou hráz, která slouží jako jez pro odvod zbylé vody mezi oběma umělými hrázemi.
Pojďme tedy zase dále a pokochejme se aspoň hezkou uměleckou mapou okolí města na trase. Než dojdete do Rybář, můžete se zastavit v tamním vinařství pro víno.


Dlouho jsem přemýšlel, proč tu jsou ty kamenné kvádry a možná už tuším. Kdysi ( 17.2. 2016) jsme tu s Martinem Klihavcem  trochu besedovali na vzpomínkové téma o restaurační lodi, která tu měla v druhé polovině osmdesátých let po vzoru Děčína vyrůst.

http://soutok.blogspot.com/2016/02/jeste-v-roce-1989-stala-pod-melnikem-u.html

A zde je odkaz na článek, který té diskusi předcházel : ( z 16.2.)

http://soutok.blogspot.com/2016/02/melnik-si-nemuze-najit-cestu-k-vode-pod.html

Právě v těchto dnech, se na facebooku pana Lojky objevily nějaké fotografie k tomuto téma, tak na ně koukněte:

https://www.facebook.com/groups/1808841266008571

Vlastně jsme se setkali asi o dva roky později s fotografiemi, které pro nás zachránil místní fotograf :-). Jak je to fajn, když se někdo najde, kdo u něčeho byl a zvěčnil to. Skutečně, snímky pana Lojky, které se objevují v jedněch regionálních novinách mají pro nás pamětníky neskutečnou hodnotu a jsou milým pohlazením minulosti.

Naskýtá se tedy možnost, že by se na těch kvádrech mohla jednou nějaká restaurační loď objevit. Asi je to nápad, který vznikl pod vlivem zde kotvících výletních lodí. Taková restaurace v interiéru pro spíše zahraniční turisty.


Přívoz pod městem jsem tu již několikrát vyfotil, ale pomalu si uvědomuji, že končí jeho historický čas. Převezl  v sezóně opravdu mnoho cykloturistů.


Loď jménem Florentina již znáte.
Prvně ji mám v článku o Poděbradech ...

http://soutok.blogspot.com/2015/08/i-takto-muze-vypadat-zivot-u-reky-labe.html


.... a dokonce tu mám někde v jednom článku napsáno, co zde tato výletní loď vlastně obsluhuje.


Za  starým mostem ( Strakův most), se nám doslova otočila o 90 stupňů, jako most mezi oběma břehy. Ostatně, lodi kotví proti proudu toku řeky.


Abych to mohl co nejlépe vyfotit, tak jsem si dovolil snad vůbec prvně vkročit na molo našeho veslařského klubu a vlastně přinést neobvyklý snímek. Vychutnejte si tak tímto snímkem  pohled na budovu našeho veslařského klubu a zavzpomínejte na spolužáky a kamarády, kteří usedli sobě pro radost k veslům a nám dalším umožnili jim a našemu mělnickému klubu fandit při případném závodu.Zrovna v tu chvíli připlul od Prahy po laterálním kanále překvapivě  tlačák ( remorkér) a mířil dále po Labi.

Přišlo mi komické, jak se na takovém kousku řeky náhle setkala tři plavidla ( výletní loď, přívoz téměř v centru řeky a nákladní loď), protože jsem o nějakých 10 - 15 minut dříve meditoval před mostem o tom, že vlastně ten převozník může být rád, že je nízký průtok a lodní doprava usnula :-). Že tu žádné lodi prostě téměř neplují.

Jenže, pod Mělníkem je pořád 250 cm hloubky a nebude se to o mnoho lišit v jiných městech na řece, až kamsi ke střekovskému jezu.


Zdánlivě se zdá, že je to krásná romantická fotka ze sobotní procházky. Pamatujete si ale, že ty stromy vlevo tu byly původně vysazeny proto, aby se časem po určitých vzdálenostech zasadily ke břehu, jako alej, která má chránit chodce a cyklisty před sluncem ? Opět pochybení někoho vlivného.

Ale což, snad to někdy někdo napraví. Snad bude mezi starými lázněmi a Hadíkem u řeky asfaltka, a třeba právě na Hadíku bude nějaké posezení atd. atd. Už je to únavné. Věřte mi, že už je to někdy únavné takto pořád hecovat veřejnost, ale žijeme nyní v době, kdy každý může přispět svým veřejně vyřčeným názorem k celkovému obecnému blahu.

 Znám hodně lidí, kteří vám mezi dvěma páry očí řeknou, že máte pravdu, a že by to bylo moc fajn, ale že s tím nikdo nic nenaděláme, protože ti vlivní mají úplně jiné zájmy a starosti, a stejně je nikdo odtamtud nevykope, jak to mají vše propracované.

Pravda je však mnohem složitější. Ono je toho tolik k zlepšování a nejvíc hoří asi doprava, jejíž nárůst přišel nezvykle rychle a k jejímuž řešení, se i pro náročnost situace nikomu z vedení města v uplynulých 50 letech moc nechtělo.


Nejspodnější chatička u řeky je takovým malým zázrakem. V roce 2002 z ní koukaly pouze tři komínky a kousek samého vršku střechy.

Podívejte se na záběry z povodní 2002:

http://mujmelnik.webzdarma.cz/Povodne.html

A i tak sem občas přijede auto z Prahy ( byly časy, kdy jste podle SPZ poznali přesně okres bydliště majitele a nejen kraj) s postaršími lidmi a žje se tu dál


Staré lázně jsou chatou pražských potápěčů a vyrostla tu na pozemku za plotem taková nenáročná a docela praktická ozdoba :-). Hezký větrníček potvrdil, že vítr se v sobotu táhl údolím podle řeky, tedy přesně od SZ na JV.

Pak už jsem vystoupal do Polabského parku, kde vás potěší cedule, která říká, že tam od května letošního roku, až do roku 2020 bude probíhat revitalizace. Zatím tu jsou nové a nepoškozené lavičky ( Jak dlouho ?) a čeká se nějaké prořezání stromů a dřevin. Tak proč ne ? Aby však měly věci smysl, tak je potřeba je nějak ošetřit před vandalismem.

Okruh se uzavřel, září a vinobraní je za dveřmi a málokdo si uvědomuje, že se nám velmi přibližují komunální volby, kdy se budeme opět snažit vybírat nějaké lidi, o kterých si myslíme, že jsou nakloněni našim myšlenkám. Kdo to s kým nakonec slepí, je jako vždy ve hvězdách a nemusí se nám to nakonec líbit, jak to známe třeba i z parlamentní politiky, ale konečně i z té regionální.

S tím už nic nikdo nenadělá a taková jsou pravidla hry. Nezbývá, než věřit v dobré zítřky. Teď si však ještě užívejte pěkného počasí, výletů, akcí, jubilejního Mělnického vinobraní a nebojte se na serveru  Mělníčku ....
http://melnicek.cz/  využívat toho, že můžete přinášet své nápady a představy o tom, jaký život by se vám u nás doma líbil. Pokud radní pracují pro lidi, tak by měli komunální diskusní web číst.

Píšu to proto, že tu byl před 12 lety vytvořený web, jaký nám může leckteré město závidět a jeho obyvatelé, se po čase dobrovolně zřekli tohoto výdobytku užívat. Zřekli se toho, že mohou svými názory a představami ovlivňovat život ve svém městě a užívají ho k pouhé soukromé inzerci.

Není to hřích ? Není to škoda ?

Aktualizace 28.8. v 17 hodin:

Práce na říčce Pšovce prý souvisí s problémy kolem  spouštění protipovodňových vrat, jejichž funkčnost je třeba občas ověřit. Tak to aspoň tvrdí lidé z této lokality.
Zdroj: Soutok

Srpen 23, 2018

17:36
Jsou lidé, jejichž jména znají jen kolegové ze zaměstnání a různí příbuzní a přátelé. A pak jsou lidé, kteří se zapíší díky nějaké činnosti do paměti většího počtu lidí, ze širšího okolí. Takovou osobností byl i sbormistr pěveckých souborů Intermezzo, Červánek, Zvoneček a dirigent Tanečního a komorního orchestru ZUŠ Mělník Karel Horňák. Zdaleka jsem nevyčerpal všechny jeho aktivity, které zejména v posledních letech doma ve Mšeně provozoval.
Včera se ke mně dostala od známých zpráva, že kdesi na facebooku koluje zpráva, že tato osobnost mělnické a mšenské kultury skonala ve věku 68 let a snad zítra v pátek má pohřeb. Kdo jste jej znali, zavzpomínejte. Pozůstalým patří samozřejmě upřimná soustrast.
Nemohl jsem bohužel o Mšeně začít jinak, než touto smutnou událostí..
A teprve nyní se tedy podívejme na hlavní akci tohoto víkendu, kterou je ve Mšeně turistický pochod Mšenská padesátka ( 41. ročník). Ta se chodí vždy v neděli, tedy letos 26.8. a je pro zájemce připraveno opět několik tras i cyklotras. Více na webu :
http://www.mestomseno.cz/index.php?cmd=page&id=396&webSID=a26bbfc4c6e7ff28118d4b3d85f1d9dd
Akce na Mšensku pro zbytek prázdnin:
24.08.2018  Netopýří noc na Kokořínsku25.08.2018  Vzpomínkový večer s Annou Rývovou a Michalem Pehrem26.08.2018  Mšenská 50 - 41. ročník26.08.2018  Závod v přespolním běhu "Kokořínské roklinky"27.08.2018  Námořnická diskotéka pro děti27.08.2018  Hudební podvečer se skupinou PragueBuskMen01.09.2018  Kanina - Country festival01.09.2018  Poslední koupání08.09.2018  Závody Enduro

Zoopark v Zelčíně a skupinu Žalman jsem tu již připomínal nedávno, tak jen připomínám, že to je v sobotu 25.8. od 19 hodin.
A na závěr dnešního článku tu mám nově přehled výstav z Lysé nad Labem. Zatím je čas, protože výstavy jsou až v září, ale můžeme už teď vidět, co že se tam chystá :-). V blízkosti jsou i taková místa, jako skanzen Přerov, ZOO Chleby u Nymburka, Botanicus Ostrá, zámek Lysá nad Labem, nebo i vzdálenější Poděbrady atd. :-) ...

Ještě přidávám s předstihem pozvánku na den PID do Čelákovic, který se koná v sobotu 8. září, tedy v době, kdy je také například ,, Traktoriáda "v Kropáčově Vrutici, kterou jsem tu již také zmínil společně s Hořínfestem.

Tankový den v Lešanech letos vychází na 1. září:http://www.vhu.cz/tankovy-den-stroje-kterymi-jsme-se-mohli-v-roce-1938-branit/
Podotýkám, že můžeme na cestě uplatnit výhodnou celodenní jízdenku PID za 160 Kč!!! Vstup do vojenského muzea, kde mimochodem stojí i náš mělnický tank je zdarma.
Zdroj: Soutok

Srpen 22, 2018

20:55

Nejprve bych si vás dovolil pozvat na facebook pana Lojky, který nedávno na svém webu o historii Mělníka představil fotografie, jaké jsme dosud mnozí neviděli.

https://www.facebook.com/groups/1808841266008571.

Bývá běžné, že lidé, kteří tu bydlí celý život, nebo se sem přistěhovali a mají k městu vztah, tak si mnohdy aspoň občas opatřují různé knížky o jeho historii, historické pohledy, nebo fotografie, aby zkrátka měli také něco z minulosti. Však mají někdy třeba i co porovnávat, nebo zavzpomínají, že ? A konečně, bylo nám zkrátka dopřáno prožít určitou část našich životů společně s historií našeho města, které se neustále měnilo a mění..

Dlouhou dobu mezi těmito historickými materiály chyběly snímky s válečnou tématikou. Skutečně, teprve až díky knížce Květen 1945 na Mělnicku jsme měli mnozí možnost snad prvně vidět snímky protitankových zátarasů v mělnických ulicích, obrněná vozidla ustupující německé armády při průjezdu centra  města na starý most, nebo vagony v přístavu naložené německou vojenskou technikou, která se již plánovaného transportu  nedočkala.

Jenže, teprve snad až na snímcích mělnického fotografa pana Karla Lojky jsme měli mnozí snad prvně možnost shlédnout atmosféru další významné historické události, která přišla o 23 let později.

Jsou lidé, kteří ten den nezažili, protože ještě nežili. Jsou ulice a místa, která měla štěstí, že jsou tak trochu zapadlá mimo hlavní tahy a důležité cesty.
Snad každý, kdo jsme tehdy žili, tak máme možná každý ten svůj, třeba i jepičí a nezajímavý příběh na dokonce možná první setkání s  obrovskou věcí, které se říká tank. A každý pamětník vám řekne, že když jste později v následujících více než dvou desetiletích jeli někde na kole a na silnici, se objevila vojenská kolona, tak šlo o život.

Pokud snad někoho mrzí, že s tímto monstrem nepřišel do styku, tak mohu doporučit Tankový den v Lešanech ( konec srpna), nebo Bahna. Sice v tomto případě tušíte,co to asi udělá, ale možná budete o maličko blíže k reálné představě.

http://soutok.blogspot.com/2015/08/za-tyden-se-kona-v-lesanech-13-tankovy.htmlSnímky ze včerejšího dne i s komentáři najdete na facebooku ....

https://www.facebook.com/melnikpamatuj/  , ale tak nějak se stalo, že jsem se tam nějaký čas také nacházel a díky tomu mám několik svých fotek  :-).


Včerejší den byl zajímavý ještě něčím jiným. On nebyl jenom vzpomínkou, ale určitou připomínkou současnosti.

Za všechno třeba jen ... https://www.novinky.cz/domaci/481119-vypiskany-babis-k-protestujicim-dekuju-fanouskum-ze-nam-zvedaji-preference.html

... a skoro cca 1300 komentářů nejrůznějšího druhu mluví za vše. Zatím ještě pořád dostávají komentáře plusy a mínusy, jako na Mělníčku :-) , tak aspoň některé, co mají nejvíc těch plusů a mínusů stojí za to si v malé chvilce přečíst..


Zdroj: Soutok

Srpen 19, 2018

13:31

Také závěr prázdnin a začátek září přináší zajímavé akce. Jak jsem tu nedávno někde psal, tak kvůli nekončícím vysokým teplotám nemám vůbec chuť někam jít, natož cestovat, ale to vůbec neznamená, že se kolem nás nic neděje. Svědectvím o akcích jsou plakáty po městě, média a v neposlední řadě některé z nich prezentuje Mělníček, nebo o nich čtete i zde na webu Soutoku.

Včera například proběhl ve Lhotce úspěšný festival Country Lhotka, ale ani naše okresní město nespí. Máme tu sobotní trhy a velmi často se v podvečer  mimo turistů a návštěvníků restaurací zaplní mělnické náměstí Míru diváky, aby shlédli takzvané letní kino ( Kinematograf bratří Čadíků)   http://www.kinematograf.cz/


Dnes začnu velmi daleko, ale časově je to velmi aktuální a navíc jde o velmi krásnou výstavu, která se těšila v dávné minulosti obrovské televizní popularitě, která se bohužel vytratila.
http://www.zemezivitelka.cz/

Pokud čtete mé články z letních výletů, tak jste se loni dočetli, jaké má dnes Praha a potažmo Mělník krásné spojení s krajským městem České Budějovice. Dokonce si vzpomínám, že se mi tam loni podařilo přijet již v 8 hodin ráno. Výstaviště jsem naposled navštívil v roce 1996 a byl jsem nadšený. Jde o velmi krásný areál poblíž Vltavy na levém břehu města, které patří k těm skutečně útulným.

Výlet je hezký i pro malé děti, kteří tu najdou prakticky veškerou domácí zvířenu. Jinak samozřejmě můžete obdivovat i nejvyspělejší zemědělskou techniku, nakoupit různé produkty a posedět při kulturním programu u mnoha druhů zlatavého moku.

České Budějovice mají mnoho krásných koutů zejména u soutoku Malše s Vltavou, můžete obdivovat zdejší historické náměstí Přemysla Otakara II. i vyhlášené Masné krámy....

https://www.masne-kramy.cz/#home

...., ale těch pěkných restaurací je tu celá řada. Od vlakového nádraží se vydáte ulicí, která nese název Lannova třída a přináší celkem zajímavé příjemné prostředí. Na ni navazuje ulice Kanovnická, která vás přivede na druhé největší čtvercové náměstí v ČR. ( Po Vysokém Mýtě). Tam se octnete tedy v samém hlavním historickém centru města . Po prohlídce centra můžete z náměstí pokračovat kolem info centra přes obě lávky na levý břeh Vltavy a příjemným prostředím kráčet k severu k výstavišti.

Při zpáteční cestě můžete zavítat k vyhlášeným Masným krámům.


Nejvyhlášenější postavou skupiny Žalman je Pavel Lohonka, a právě ten, se narodil  20.3. 1946 v Českých Budějovicích. Jak nám to navazuje :-). Ti mají v sobotu 25.8. vystoupení v Zooparku v Zelčíně. A také tam mohou děti vidět domácí zvířátka, ale věřte mi, že kdo jednou zavítá na výstavu do ČB, ten se tam bude chtít někdy vrátit.


A zůstaneme na stejné notě :-). Začátek září patří populární ,, Traktoriádě" v Kropáčově Vrutici, která je rovněž v nádherném prostředí a sousedství Košáteckého potoka. Soutok tam byl v září 2013 a zde je článek ...
http://soutok.blogspot.com/2013/09/vystava-v-kropacove-vrutici-prekonala.html

Tak tedy 8.9.2018 na výstavu nové zemědělské techniky i starých vzpomínek. Pokud nechcete tak dlouho čekat, tak si zajeďte do Kadlína na rozhlednu a do muzea ( článek letos červenec). V areálu je též kulturní program a je pamatováno samozřejmě na děti. Také je možné zakoupit řadu stavebnic a hraček převážně zaměřenou na zemědělskou techniku.


Teď pojďme trošku k našemu Labi a nejprve si podruhé připomeneme blížící Hořín Fest. Plakátů již bylo dnes dost, tak je čas, se podívat trošku do reality :-).


Vychutnal jsem si procházku zrekonstruovanou cestou od bývalého Labského předměstí ( ulice Legionářů) a první snímek na most po dlouhé době jsem pořídil z místa, odkud jsme začátkem června pozorovali mnozí aspoň chvíli závod Mělnický okruh, abychom okusili i další místa pro pozorování, což letos situace díky  nepříliš velké, leč ne rozhodně malé návštěvnosti dovolovala.


To je již klasická parketa skrz plot, a jak vidíte, tak se vozovka již rýsuje. Odhalené železné kolejnice ocelové konstrukce jsou minulostí.Vypadá to, jako kdyby tu byla prozatimní opona, která čeká na zvednutí, ale samozřejmě jde o klasické ochranné účely, které známe z mnoha staveb.


Most jde tedy pomalu do finále, neboť podle plánu by měl být zrekonstruovaný někdy v listopadu.


K nejkrásnějším patří podvečerní procházky kolem řek a letos je zvlášť příjemné, že ani hmyz nějak neobtěžuje. Upoutaly mě lekníny na řece, které  jsou typické spíše pro oblast rybníků a stojatých vod. Přesto, že voda v Labi má vodácké označení třídy A , což je rychlost cca do 5 km/ hod a vhozený předmět pluje pomaleji, než vaše kroky vedle řeky po souši, tak lekníny jsou na Labi přece jen trochu netypickou ozdobou.

Uznejte ale, že je to krásné. A již jsem zase u toho, a budu vrtat a budu vrtat !! :-).
1.) Vyasfaltovat cestu podle řeky, jako správnou cyklostezku, která v každém počasí umožní třeba i procházku s kočárkem.

2.) Břehy řek jsou využívány, jako místo pro pohostinskou občerstvovací činnost a další aktivity. Stačí se podívat na tyto fotky a již víte proč. Ani nedávám odkazy na články o Roudnici, Nymburku,Poděbradech atd. :-). Námětem by byl třeba pokusný červencový letošní prodej piva v parčíku mezi hudební školou a chrámovou věží. Chtělo by to nejdříve však vyasfaltovat tu cestu ( Hadík- Staré lázně), po které k nám vyžíznění cyklisté přijíždí od Kel.


A to je asi pro tento víkend vše.

Ještě přece jen něco. Sleduji stále facebook člověka, který přejel Afriku na kole a v těchto dnech zanechal zajímavý odkaz na seriál svého známého, který také jezdil po Africe na kole, a který se zajímavým způsobem zabývá bojem proti obchodníkům se sloními kly třeba tím, že se vydává za jednoho z nich a ve finále zkontaktuje policejní zátah. Poznáte ale i různá zvířata, pohostinné lidi a díly mají kolem 15 minut.

Odkaz na první díl: https://www.youtube.com/watch?v=pVMwRec9RR8&t=7s

A když je to teplo, tak dvě písničky :-) . Většinou je africká hudba až moc zběsilá a plná pohybu, ale první odkaz nás zavede na příjemný ploužák jedné dámské hvězdičky, která už má v rytmu salegy  za sebou slušnou karieru.

https://www.youtube.com/watch?v=1RRdOpkjdI8

a druhou jsem zrovna včera zaslechl, je svižnější a nechybí samozřejmě ladné pohyby tanečnic.  Tak tady je.... :-).

https://www.youtube.com/watch?v=OeQ8Qs1ZjRk


Zdroj: Soutok

Srpen 18, 2018

09:50


Materiál pro tvorbu dnešního článku poskytlo RMM :

Vinobraní v muzeu
Mělník, 14. - 16. 9. 2018


Regionální muzeum Mělník se tradičně připojuje k programu Mělnického vinobraní, které má dlouholetou tradici. Letos se koná již 80. ročník!

Muzeum každoročně otevírá degustační sklep, který je po zbytek roku přístupný pouze objednaným skupinám, pro veřejnost. V původních gotických sklepích z 2. poloviny 14. století můžete ochutnat 50 druhů českých vín z Mělníka, Velkých Žernosek, Litoměřic, Chrámců, Roudnice n. L. a Loun. Otevřen je i stánek s vínem v podloubí a muzejní kavárna s posezením na historických hradbách. Atrium muzea je klidovou zónou pro ty, kteří chtějí na chvíli uniknout vřavě Vinobraní. Děti mohou využít pro odpočinek herní koutek na výstavě nejen hraček koček Mňaaau aneb Kočky v muzeu. V kavárně milovníky historie osloví výstava Expo Brusel a životní styl, věnovaná vzpomínce na úspěšnou účast Československa na světové výstavě EXPO v roce 1958. Ve velkém sále budou vystaveny fotografie Jiřího Čermáka. Těšíme se na Vás!


Otevírací doba muzea v průběhu Mělnického vinobraní
PÁTEK: 9.00 – 17.00 (expozice, výstavy), 14:00 – 24:00 stánek s vínem, 19.00 – 24.00 (sklep) 9.00 – 24.00 (kavárna)
SOBOTA: 9.00 – 17.00 (expozice, výstavy), 9:00 – 24:00 stánek s vínem, 19.00 – 24.00 (sklep) 9.00 – 24.00 (kavárna)
NEDĚLE: 9.00 - 17.00 (expozice, výstavy, kavárna


Kocour Švarcík provedl děti městem již po šesté
Regionální muzeum Mělník 15. 8., 9:30-11:00

Maskot mělnického muzea kocour Švarc společně s historikem Lukášem Snopkem provedl děti historickým jádrem Mělníka.

 Již šestý ročník oblíbené prázdninové procházky přiblížil dětem i dospělým historii a zajímavosti města nad soutokem. Jak vypadá znak města, kdo nechal přivézt do Mělníka vinnou révu, razit mince či kde jsou ve městě funkční sluneční hodiny? To vše a mnoho dalšího se návštěvníci dozvěděli. Sešlo se jich letos 95 (z toho 64 dětí). Na malé zájemce o historii čekaly také Švarcovi badatelské listy a na konci putování poklad.Program pro rodiny s dětmi k výstavě Mňaaau! aneb Kočky v muzeu
Regionální muzeum Mělník 16. 8., 9:30-11:00 a 14:00-15:30


Téměř 600 koček, kocourů a kočiček je vystaveno v malém sále Regionálního muzea Mělník. Doprovodný program pro rodiny s dětmi k výstavě Mňaaau aneb Kočky v muzeu proběhl ve čtvrtek 16. 8. Děti se dozvěděly něco málo z kočičí historie a života, poznávaly slavné filmové kočky a kocoury a shlédly galerii koček cizokrajných.

 Průvodcem jim byl, kdo jiný, než muzejní kocour Švarc, který dětem také přečetl pohádku o jen fous slavnějším Mikešovi. Poté na děti čekala tvořivá dílnička a domů si odnesly módní kočky a kocourky v pláštěnce. To kdyby se počasí přece jen s koncem léta umoudřilo. Děti si nenechali ujít příležitost si Švarcíka pohladit a taky se společně vyfotit. Výstava s herním a čtenářským koutkem je přístupná až do 28. října. Doprovodná soutěž v ulicích Mělníka „Zachraňte kočičku aneb Zatoulaná klubíčka“ běží do konce září.


Kristýna Frelichová – odd. PR a propagace [email protected], tel. 728 620 651, tel. 315 630 923
Regionální muzeum Mělník, příspěvková organizace Středočeského kraje nám. Míru 54, 27601 Mělník Otevírací doba: celoročně, úterý – neděle 9:00 – 12:00 a 12:30 – 17:00 hodin http://www.muzeum-melnik.cz/


Zdroj: Soutok

Srpen 15, 2018

17:31

Přiblížil se nám další srpnový víkend a asi nejvíce, se  mluví o již populárním festivalu Country Lhotka, který má letos jubileum. Ano, jde již o 10. ročník a vy si můžete všechny plakáty ze všech ročníků prohlédnout zde na http://www.lhotka.cz/akce/country-lhotka.php .

Vše potřebné máte na téměř ukázkovém plakátu. Pokud jde o cestu na akci a zpět, tak vidíte, že není třeba využít jenom spojů lokálky do Mšena a zpět, ale speciálně z bývalého autobusáku ( Fibichova ulice) jedou tři mimořádné autobusové spoje ( 15.30 , 16.30 a 17.30), které staví také u Lídlu.

 Pro zajímavost připomínám, že v dávné minulosti byla relativně nedaleko dnešního Lídlu na Mladoboleslavské ulici skutečně autobusová zastávka pro linky do Mladé Boleslavy, Všetat či Kadlína, která nesla jméno Mělník, U Vaňku :-). Zpět jede jedna autobusová spoj v 1.00 ze Lhotky. Případně můžete využít pravidelné spoje ČD ve 20.49 ze Lhotky, která je v Mělníku ve 21.07.

To tedy pro ty, kteří by snad chtěli užít pouze atmosféru dopoledního programu, ale jistě vás převážná většina pobude v krásném prostředí lhoteckého hřiště déle, nebo dokonce podstatně déle :-). Vždyť výhodou této hudby je, že se při ni obvykle domluvíte a je to opravdový  pohodový relax.

Ještě podotýkám, že festival můžete spojit s návštěvou skalního bytu, nebo i nějakou tůrou v okolí.


Pokud máte rádi staré motocykly, tak si můžete zajet zase na sraz do Mšena.
Buďte na náměstí mezi 9.00- 10.00 . Více na

http://www.jawaczveteran.cz/


Několik záběrů z loňských oslav města Mšena.
http://soutok.blogspot.com/2017/06/velka-obrazova-galerie-predevsim-z.html


A pojďme pomalu domů. Uznejte, že tohle je prostě nádhera a nelze odolat tomu, abych šel jenom tak kolem a nevyfotil to. To je prostě legenda.


Aspoň tu máme zase opravdu krásný obrázek :-).


Co se změnilo na Blatech od poslední návštěvy ?


Prvně vidím tuto lávku pro pěší ....


.... a panoramatický snímek nám asi nejlépe odhalí fakt, že se tu rozšířila vozovka. Nebo se snad mýlím ? Zatím tedy jen na mostě.


Letošní sucho přináší opravdu jen samé tragické pohledy z hladin a břehů rybníků i řek. Když vidíte mnohdy ty obrovské pošlé ryby, které nikdo nijak nezachrání, tak člověka napadne, že je to snad všechno nějaká civilizační daň lidstvu za ten pokrok, byť i v roce 1947 bylo prý také obrovské sucho. Snad jsem ten letopočet nespletl.


 V Mělníku v parčíku u autobusového nádraží to není ještě tak kruté a dají se najít záběry, kde nepoznáte, že je nějaké sucho, ale pak jsou také takové ....... kde je to evidentní a jenom vzpomínám na staré dokumenty z Afriky, kde nám ukazovali, jak jindy některé vodnaté řeky dokáží třeba i jen na části svého toku zcela vyschnout.


Přejme si už jen, aby právě ta zvířátka, která nikomu neublíží a za nic nemohou, aby se již brzy dočkala ( a konečně i my) nějakého toho normálu.


Historický záběr: V parku u autobusového nádraží není pod krásnou dřevěnou lávkou letos snad prvně v historii parku ( od roku 1998)  žádná voda.

Zdroj: Soutok

Srpen 11, 2018

16:45


Snad každý český školáček  si aspoň jednou postěžoval, že takoví Angličané, Francouzi, Španělé, Portugalci, ale konečně i Němci a Nizozemci, se domluví v mnoha zemích světa, aniž by se museli učit další cizí jazyk, ale my to štěstí bohužel nemáme.

Skutečně, Čechů je na mnoha místech světa, jako šafránu, ale tím vůbec nelze říci, že je ve velkém světě nenajdeme. To však není jediný rozdíl. Zatímco příslušníci výše jmenovaných národů skutečně využívají velkou měrou třeba o dovolených těchto jazykových a populačních výhod, tak leckterý běžný Čech nejen, že mnohdy neví, kde by nějakou tu větší českou komunitu za hranicemi našel, ale leckdy nemá na takovou cestu ani peníze, ani moc odvahu.

Přesto, že Čechy najdete po celém světě, tak k nejznámějším komunitám patří některá města v USA (Chicago) a dále se nejvíce hovoří o rumunském Banátu, o chorvatském městě Daruvar, o volyňských Češích, a zájemci ještě zaregistrují na zájmových webech opravdové menšinové minimum na některých místech Bulharska, Moldávie a Polska.

A právě Banát je místem, kterého si v současnosti právem nejvíce všímáme, ale stále je to málo a nevypadá to dobře. Vždyť je to do středu českého Banátu jen nějakých 830 km vzdušnou čarou. Český Banát, se rozkládá na území dnešního rumunského Banátu, který je hlavní a největší částí Banátu, jako takového. Ten má druhou menší část za řekou Dunaj v Srbsku a nepatrnou část v Maďarsku.

Pro nás je Banát zajímavý tím, že v jeho rumunské části severně od Dunaje dosud stojí 6 vesnic, které tu založili naši předci povolaní společně s německými osadníky ( ti mají jiné osady) na obranu této okrajové části Habsburské monarchie proti nepřátelům z východu a jihu.

Silná komunita Čechů sem dorazila ve třech vlnách a již po první z nich v roce 1823 tu vyrostla první a dnes již zaniklá osada Svatá Alžběta. Do dnešních dní tu však stojí 6 českých vsí, které nesou jména Svatá Helena, Gerník, Šumice, Rovensko, Bígr a Eibentál. Mládež odtud sice utíká za prací do Čech, nebo jinam do Rumunska, ale staří v této nádherné a ještě dosud panenské přírodě, která připomíná 50. léta 20. století na českých vsích dožívají.

Pro úplnost ještě dodám, že další 2 české vesnice leží za Dunajem v Srbsku a nesou jména Krušice a Češko Selo.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ban%C3%A1t

Česká republika si v posledních letech konečně uvědomuje to turistické bohatství, jaké tu v podobě našeho jazyka, starých lidových tradic i panenské přírody má a snaží se na poslední chvíli zvrátit ten neblahý historický vývoj, ale díky odlivu mladých lidí z oblasti je to nesmírně těžké a hrozí, že i z těchto obcí, se nakonec stanou rumunské vesnice.


Ony to totiž nikde na světě nemají národnostní menšiny zrovna jednoduché a jsou tak trochu trnem v oku národa, na jehož území, se nacházejí ( třeba území Horní a Dolní Lužice v Německu) a přesto je cesta do takových lokalit za krajany, nebo občany s podobným jazykem vždy příjemná. Je to vždy o určité vzájemné toleranci.

Na území českého Banátu vznikly aktivity, které se sem snaží dostat podnikání, dát práci místním lidem, dostat sem turistický ruch především z ČR, upevňovat krajanské historické vazby a jedním z významných počinů je i čtyřdenní festival, který letos nese jméno Festival Banát 2018.

Již v úterý 14. srpna bude na tuto akci například z Prahy vypravený speciální vlak, který měl mít původně dokonce 20 vagonů, ale bylo ujednáno s maďarskou a rumunskou vládou, že povolení bude pouze pro 18 vagonů. I tak bude délka vlaku asi 500 metrů.

Na festivalu, se vystřídá celá řada hudebníků a zpěváků z ČR, ale není povinností pro české turisty, aby se účastnili přímo festivalu, nebo celého festivalu. Spát a stravovat, se budou účastníci přímo u domorodců, nebo v kempu v místě festivalu, kterým bude obec Eibentál, která hostí festival již poněkolikáté v řadě. Očekává se také, že turisté z Čech budou chtít obdivovat tamní nádhernou přírodu a k tomu již dnes slouží i značené turistické cesty a průvodci.

Nemusíte do Banátu vyrazit zrovna na festival, kam má jistě namířeno celá řada zejména mladých lidí, ale zcela určitě navštivte české stránky, neboť Banát lze navštívit v jakékoliv roční době. ...
http://www.banat.cz/index.htm

Odměnou vám jistě bude nejen nádherná příroda, ale třeba i fakt, že jste možná udělali něco pro to, abychom si i nadále uchovali tu tolik krásnou historickou vazbu na místa, kde zní čeština a kde se o to více budete cítit, jako doma a možná se sem zase někdy rádi vrátíte.

Buletin festivalu:
https://drive.google.com/file/d/17jK038l0oJB7CykUr87St_pABLwHku-F/view


A pokud již máte po dovolených,nebo si nemůžete z nějakého důvodu dovolit vyrazit tak relativně daleko, tak si zajeďte do Liběchova, kde to žije každý sudý víkend především v tamním uměleckém mlýně. Prohlídky jsou v  10, ve 12, ve 14 a v 16 hodin, vstupné 50 Kč.

Soutok se účastnil  téměř před rokem první prohlídky pro veřejnost a vy se můžete podívat na článek i fotografie zde ....
http://soutok.blogspot.com/2017/09/mlyn-v-libechove-byl-mimoradne-prvne.html

Návštěvu mohu jedině doporučit, nehledě, že uděláte něco smysluplného pro sebe i pro mlýn, který bude sloužit na rozdíl od mnoha jiných pro veřejnost. Osobně se mi líbí ta skvělá propagátorská práce majitelů mlýna v médiích a tah na branku, jak se říká akcím, kde má majitel zcela jasno.

Jinak nezapomeňte, pokud máte chuť, že právě teď probíhá Mělnický košt ( reklama na Mělníčku i zde v nedávném článku na Soutoku) a za týden bude Lhotka fest. ( také tu již byl plakát)
Zdroj: Soutok

Srpen 6, 2018

17:35

V Kokořínské ulici se pracuje a hned na dvou místech. Kdo by to nevěděl ?  Auta jedoucí po takzvaném obchvatu od Pšovky podle kolejí a vlakového nádraží mohou dnes odbočit při příjezdu do Kokořínské ulice již jen vlevo přes závory směrem ke Chloumku, nebo krátce vpravo a hned vlevo při cestě do Velkého Borku a Starých Rousovic. Stejná cesta čeká i ty řidiče, kteří jedou na obchvatovku Vodárenskou ulicí od centra, z Bezručovky, nebo od Teska.

Aby to však nebylo tak jednoduché, tak je nutno dále na konci Blat odbočit vlevo, pokračovat přes Neuberk Dobrovského ulicí a dále ulicí Chloumeckou přes Chloumeček, a Lesní ulicí na Chloumek.

Pokud jedete směrem na Chloumek a chcete se tomuto zvláštnímu esíčku vyhnout, tak máte ještě možnost pokračovat ze Pšovky na Českou Lípu a přijet na Chloumeček a Chloumek po silnici vedoucí polemi mimo obytnou zónu.

Jedním z důvodů těchto objížděk je zcela rozkopaný povrch vozovky od kruhového objezdu u Lídlu, až na křižovatku, kde z Kokořínské ulice odbočuje ulice Blatecká.


Soutok se sem za chladnějšího letního nedělního podvečera vypravil a přinesl tyto záběry.Asi nejcennějším snímkem je pro mě tento snímek, kde je téměř odkryta původní dlažba. Tak nějak to tu vypadalo ještě v 70. letech 20. století. Silnice do centra tehdy odbočovala ihned vpravo za mostem a vedla topolovou alejí přímo do Krombholcovy ulice, na jejímž začátku vpravo stála benzinová pumpa. Tam co jsou dnes ty obchodní domy ( hlavně Lídl) , tak tam byl park a stanoviště cirkusů. Podle Bezručovy ulice až na Podolí vedl před regulací Pšovky náhon, ale o tom již víte třeba z článku, který jsme tu v červnu věnovali návštěvě starého městského vodojemu.I starý most již dosloužil, jak se dozvídáme z médií.


A teď tu mám ještě trošku reklamy pro nejbližší víkendy.

Sobota patří Mělnickému koštu, ta další sobota pak oblíbenému country festivalu ve Lhotce a pomalu se nám již prezentuje na 1. září i Hořín s druhým ročníkem Hořínfestu.

Mělnický košt bude již 12. ročníkem a docela pěkné informace o něm jsem se dočetl zde na ...
http://www.kudyznudy.cz/aktivity-a-akce/akce/melnicky-kost-2013.aspx

.... aniž bych musel zase přímo na stránce koštu acceptovat nějaký anglicky psaný souhlas s jakousi privátní ochranou. Jsem na ta klikání různých souhlasů již alergický.


Také country ve Lhotce si již našlo mezi lidmi velkou oblibu, ale nejblíže je teď časově Mělnický košt. A samozřejmě si můžete třeba zajet také do Mlékojed, jak jsem tu psal nedávno, kde můžete potkat různé dobrodruhy cestovatele.

HOŘÍNFEST 20181.9.2018 od 15,00 hod   upoutávka 
  • ASM MARIÁNA KOŘÍNKA
  • BÍLÁ NEMOC
  • BAŤA A KALÁBŮF NĚŽNÝ BEAT
  • SOUBOR BUBENÍKŮ ZUŠ MĚLNÍK
  • MSB
  • FERIT JUKEBOX BAND
  • DOCTOR VICTOR
  • VÍTKOVO KVARTETO, VETERÁNI STUDENÉ VÁLKY
Cena vstupného 200,- Kč na místě.Předprodej na OÚ Hořín za 150,- Kč do 20.8.2018.
Zdroj: Soutok

Srpen 4, 2018

18:05

Mělník, momentální venkovní teplota 32 stupňů, někdy i více a kolem spousta negativních zpráv. Většina populace si přeje ochlazení a deště, které by naplnily téměř vyschlé potoky. Málokomu se chce něco dělat ( ani se to lékařsky moc nedoporučuje), nebo nad něčím přemýšlet.

Dokonce jsem si dnes po poledni  mimochodem vzpomněl, že naproti v Hořínském parku, tam za opravovaným mostem, je již 8. bitva rytířů ... http://www.rytirimelnicti.cz/bitva.html .....
a nevzpomněl jsem na ni nejen já ve svých občasných reklamách na akce, ale ani kalendárium na Mělníčku vlevo nahoře. O čem vůbec napsat :-)?

Něco oddechového, ať tu zase něco je. Teď je možná ta správná doba, se rozvalit na pohovku a pustit si nějakou exotiku z internetového rádia. Včera jsem chvíli poslouchal také exotickou stanici Rádio Matariki FM z Cookových ostrovů v Tichomoří, kde často pěkně hrají, ale bohužel nemají nikde playlist.

Můj oblíbený Madagaskar má dvě skvělé stanice. Jsou to stanice Paradisagasy FM a Vazo gasy. Netovou hudbu poslouchám obvykle tak, že když se mi někde nelíbí písnička, tak jedu v oblíbených dále.

A protože tu máme ta vedra, která k nám jdou tak nějak z Afiky, tak si třeba dáme něco odtamtud, co jsem právě včera slyšel. Nejsou to zrovna žádné zajímavé vypalovačky, jako když jsem tu dával po novotě Jaojoby , nebo Feon Ala a další, ale za poslech to stojí, protože to u nás nikde neuslyšíte a je to tím pádem vlastně in :-)).

Hned ta první skladba je zajímavá tím, že vůbec není na youtube a uvidíte tam nástroje, které možná někteří uvidíte prvně a rozhodně zajímavá skladba. Abych vás neochudil o video, tak musíme jít na trochu jiné webové stránky, kde však nelze přeskočit reklamu. I tak myslím, že to stojí za to ji přečkat a není zase až tak dlouhá. Pozor, musíte písničku klasicky spustit na liště pod videem, neboť se to automaticky na webu nespustí !!!!!

Justin Vali Trio - Rambala =HD=  ( myslím, že to má něco do sebe)
https://rutube.ru/video/a1715fe0d3b32359d1b708821ea82286/

Pak tu mám něco fakt lidového. U nás bych ty rapery praštil něčím po hlavě, protože rap fakt nesnáším, ale když se z toho udělá toto ( jakási kombinace), tak ..... posuďte sami. Pouliční odrhovačka několika kluků, která má díky refrénu určitou šťávu. Jak z nějakého filmu pro pamětníky :-).

https://www.youtube.com/watch?v=NyzHbwpHuFI

Aody Antananarivo - Spesialista


 ( Z Mělnického Vrkoče. Hosté ze Španělska.)

A nakonec takové dvě typické skladbičky pro tuto část ostrovní Afriky. Tentokrát ovšem nehrají prim ženy, ale spíše jde o pánské kapely.

https://www.youtube.com/watch?v=4jNJyolwOo0

https://www.youtube.com/watch?v=TNEiOhM88qg

To už je taková klasika, kde je asi největším zážitkem,  ta pro nás neobvyklá linka melodie různých nástrojů a jistě oceníme ladné oku lahodící vlnění tanečnic.

A zítra nezapomeňte na Velkou cenu České republiky ! Na pole position stojí Čech !!!!!!

Dnešní afropřídavek :-) : https://www.youtube.com/watch?v=SqTPldko5TQ
Zdroj: Soutok

Srpen 1, 2018

21:05

Již loni jsem si povšiml nezvyklé aktivity, jakou nabízí dle facebooku areál pískovny u obce Mlékojedy. Mnohokrát jsem tu psal také větu klasika, že vše souvisí se vším.

A tak se dnes stalo, že když jsem koukal, jest-li není na facebooku Tadeáše Šímy ( člověk, který přejel Afriku na kole) po dlouhé době něco nového, tak jsem něco nového opravdu objevil.

Tadeáš je totiž už přes měsíc doma z Afriky, občas pracuje na knížce, občas relaxuje a samozřejmě je také hostem různých akcí, kde cestovatelé vypráví před veřejností o svých zážitcích a odpovídají na dotazy publika.

A právě jeho facebook mě hodil dnes do Mlékojed. Vzhledem k tomu, že Mlékojedy nejsou zase až tak daleko a občas je tam docela zajímavý program, tak není od věci se podívat na to, co se tam vlastně děje.

Tou úplně nejbližší velkou akcí je jakýsi velký sraz automobilů a o týden později tam probíhají besedy s různými cestovateli. Ten program je ještě mnohem pestřejší a není na škodu, se s tímto webem, či facebookem seznámit.. Zejména to platí pro mladou generaci, která v tamním baru může najít relaxaci. Aspoň to tak vypovídá fotodokumentace.

https://www.facebook.com/beachparkmlekojedy/

http://www.beachparkmlekojedy.cz/


Kalendář akcí ve Mšeně.01.08.2018  Divadelní představení "Romeo & Julie"04.08.2018  Chorušice - Chorušická pouť10.08.2018  Country setkání18.08.2018  VIII. setkání motocyklů čs. výroby ve Mšeně24.08.2018  Netopýří noc na Kokořínsku26.08.2018  Mšenská 50 - 41. ročník26.08.2018  Závod v přespolním běhu "Kokořínské roklinky"01.09.2018  Kanina - Country festival01.09.2018  Poslední koupání08.09.2018  Závody Enduro08.09.2018  Setkání s loutkami u Hlovecké studánky15.09.2018  Koncert Orfeo aneb putování podsvětím - EHD22.09.2018  Kadlín - Plody podzimu28.09.2018  Memoriál V. Mokrého - nohejbalový turnaj28.10.2018  Kadlín - ukončení turistické sezóny28.10.2018  Sázení stromků k výročí republiky - slavnostní brigáda28.10.2018  Běh Debří10.11.2018  Koncert pro Světlušku24.11.2018  Velký Újezd - Posvícenská taneční zábava01.12.2018  Kadlín - rozsvícení vánočního stromu02.12.2018  Slavnostní rozsvícení vánočního stromu a vánoční jarmark08.12.2018  Vánoční hostina pro zvířátka12.12.2018  Česko zpívá koledy16.12.2018  Běh Boudeckou roklí
Zdroj: Soutok

Červenec 31, 2018

21:16

To, že je Mělník filmovým městem ví snad každý, kdo zde žije, a tak nás již ani nepřekvapí, když se tu především po sérii Básníků a několika reklamách začaly točit v posledních letech především některé díly Kameňáku. Soutok měl cestu kolem, a tak tu máme několik foteček z natáčení.

Zprvu se vše jevilo, jako že přijela na Mělník zase nějaká skupina, která je jistě v programu Mekucu :-),  ale jistě snad každého náhodného kolemjdoucího a cizího turistu musela zarazit přítomnost kamer  a fakt, že tu máme takový krásný truck typický pro USA :-).

Vypadalo to, že tu máme touto dobou možná až překvapivě velký hlouček diváků, ale ukázalo se, že se jedná o kompars, který se s nadšením po prvních tónech písničky doslova vřítí pod pódium a začne pařit :-).

Jinak mi mimochodem kamion připomněl jeden letní den, kdy k nám zavítala tuším TV Prima, aby zde v improvizovaném pojízdném studiu natočila hlavní zpravodajskou relaci. Jednalo se tehdy o speciální letní turné po městech ČR a je tu i někde reportážní foto článek. Musel bych to ověřit, ale snad to bylo v červenci, nebo v srpnu v roce 2015.

Závěrem snad jen to, že doufám, že šlo opravdu o Kameňák a nestřihl si tu scénu do filmu ještě někdo jiný :-)). V podstatě je to jedno, hlavně, že se zase na Mělníku něco točí, co ? :-)


Zdroj: Soutok

Červenec 29, 2018

12:58

Občas se turisté diví tomu, proč u nás používáme často v souvislosti s městem předložku ,, na " , místo obvyklé předložky ,, v". Vysvětlení je prosté. Středověké jádro a hlavní část města je na kopci, proto se u nás vžil výraz ,, na" pro akce a události v centru města a výraz ,, v" pro přilehlé čtvrti a události pod kopcem.

Na konci května 2018 jste mohli uprostřed krásných akcí ,, Mělnického kulturního jara" navštívit již 2. pivní festival, za jehož organizací stál opět spolek Světlonoška, tak jako za některými jinými akcemi.

https://www.svetlonoska.cz/

Připadají nám někdy v životě některé věci téměř samozřejmé a málokdo si položí otázku : ,, Jak to, že tady máme tu a tu akci ?" Dokonce si někdo může myslet, že se všechna ta aktivita odehrává na radnici. Leckdo si prostě myslí, že nejsme zase až tak malé a nedůležité město, navíc blízko Prahy, a tak je snad samozřejmé, že tady ty akce jsou.

Jenže, ono to tak vůbec není přátelé. Za tím vším je vždy aktivita nějakého jedince a vzápětí seskupení lidí  (spolku), bez nichž by to vůbec nebylo.

To, že včera vypadalo náměstí Míru tak nějak podobně, jako třeba na Taste of Italy, nebo již zmíněném festivalu, tak na tom má tedy velkou zásluhu zmíněný spolek.


Letos měl mnohý občan Mělníka pocit, že to kulturní jaro ve městě bylo prostě super, ale současně jsme se tak trochu někteří někdy cítili až občas takovými malými zajatci náměstí Míru :-). Když jsem se ptal známých, zda půjdou na ,, festival  jídla a vína", tak leckdo pořádně nevěděl. Že prý jsou hrozná horka, že to popíjení pod sluncem nebude nic příjemného, že jsou také jiné aktivity, apod.


Snad i proto, že jsem letos na jaře možná všechny ty akce na náměstí Míru navštívil a dělal jsem z nich reportáže :-) , tak jsem byl i teď zvědavý, jak to tam bude vypadat a kolik bude lidí. Současně jsem však bojoval i s troškou pohodlnosti, na kterou už mám asi nárok :-) i s dalšími svými zálibami, a také se mi do horka moc nechtělo.

Akce měla oficiálně začít v 11 hodin, což byl asi tak čas, kdy jsem tu u PC smolil článek o zatmění měsíce. Mimochodem, vidím, jaké jsme měli štěstí, že u nás bylo z valné části vidět. Odhodlal jsem se tedy až v 16.30, kdy zrovna přišla menší bouřka, a tak jsem to ještě odsunul. Nechci tu psát nějak moc o svých soukromých aktivitách, a tak jsem na akci přišel vlastně asi v 19 hodin, abych to víceméně jenom prošel, udělal aspoň 4 fotky, podíval se, zda neuvidím nějaké znamé a tím to pro mě tentokrát končilo.

Nechci, aby z toho dělal někdo závěry, že se místní občané namlsali akcemi, protože by to byl nesmysl a určitě jsem byl rád, že v případě nálady mám tu možnost trávit volný čas na náměstí. Známé tváře jsem sice za tu chvilku moc neviděl, ale musím říci, že lidí rozhodně nedostatek nebyl a rád bych touto cestou poděkoval všem, kteří se na tom všem podíleli.Během posledních asi 14 dní jsem měl možnost poznat i další tvář našeho města. Když jsem šel v pátek se svojí výzbrojí pozorovat zatmění měsíce, tak jsem si všiml, jak se ty časy neustále mění.
Šla přede mnou kus cesty taková malá partička dívek i chlapců, a v rukou si nesli lahve šampaňského,  lahvového piva, apod. Zažil jsem to již mnohokrát na mnoha místech poblíž centra.

Cílem jsou většinou nějaké parkové lavičky, Vrázova vyhlídka, nebo i lavičky za zámkem, kde pod krásným letním nebem probíhají takové malé venkovní mejdánky. Vzpomněl jsem si nostalgicky na časy, kdy třeba na Pšovce na zahradě vedle hotelu a restaurace U Cinků probíhaly letní venkovní diskotéky, jakož i na mnoha dalších vesnicích, kde toto patřilo fotbalovým hřištím v blízkosti hasičáren. Inu, jak se ty časy mění.

Město bývá, nebo bývalo ještě nedávno označováno za takové mrtvé malé městečko, kde po 17. hodině odpolední končí veřejný život. To ovšem neplatí o prázdninách, kdy různé zahrádky na náměstí Míru a ve Svatováclavské ulici ožijí na večer turisty i místní mládeží a třeba zní občas i jakési disko z patra domu U Vykysalů.

Dovolil jsem si dnes takové malé rozjímání i proto, že řada z vás dlouhodobějších čtenářů jistě víte, že kromě propagace mělnického podzemí, fandím i zatím nenaplněným aktivitám u řeky Labe a jsem obdivovatelem restauračních posezení v blízkosti hladin řek, nebo restaurací s vlastními uzavřenými dvorky ve stylu zahrady.


Žluna zelená ( pár v centru obrázku)   https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDluna_zelen%C3%A1
S modrým strakapoudem a černým datlem patří k našim největším ptákům v parcích.

Takovou nenápadnou novinkou letošního roku byl prodej piva v parčíku vedle hudební školy a chrámu sv. Petra a Pavla. Přišel s tím známý, že četl někde v novinách, že se tam bude prodávat o víkendech pivo. Prvně jsem prodej piva zaznamenal v předvečer Mělnického triathlonu a nabyl jsem dojmu, že jde jen o jednorázovou akci, která je určena účastníkům, kteří tu v parčíku před akcí nocovali na dekách.

Prodej tam probíhal i v pátek večer, kdy jsme tu měli to zatmění Měsíce a včera naposled. Šlo o takový zkušební prodej ve vybraných dnech ( pátky, soboty) měsíce července, což bylo ostatně na reklamní tabuli před vchodem do chrámu. Možná že jde také o nějakou novou aktivitu.A nakonec tu mám takovou věc, která se týká mého oblíbeného cestování, kdy vám s radostí každoročně píši především o výletech s Jízdenkou na léto. Vždyť je to fantastické, když můžete 14 dní jezdit po celé republice na jízdenku, kterou máte za jednu cestu na Moravu a zpět zaplacenu.

Bohužel mě včerejší televizní reportáž v hlavních zprávách na Nově zrovna nepotěšila. Pokud jste četli můj článek .... http://soutok.blogspot.com/2018/07/k-nejkrasnejsi-rozhledne-v-cechach-za.html
...., tak víte, že v Mariánských Lázních jsem musel i tak ze své peněženky investovat ještě 86 Kč pro zpáteční jízdenku do Bečova nad Teplou. Důvodem byla konkurence ...společnost GW Train Regio ..., která dostala tuto trať a jízdenky ČD samozřejmě neuznává.

Podobná situace je teď na Šumavě a člověk, aby si nějak zjišťoval, která trať vlastně patří ČD, a kterou už obsluhuje GW Train. Ještě loni se dalo jet až do Lipna nad Vltavou na zmíněnou jízdenku. Včerejší reportáž ukázala, že cyklovlaky z Českých Budějovic k Lipnu provozuje zmíněná společnost GW Train Regio. To je tedy podstatný rozdíl.

Reportáž chtěla udělat trochu povyku ohledně využívání cyklo vlaků, ale vlastně mě varovala, že by se mi letos takový výlet k Lipnu pěkně prodražil. Podívejme se, co stojí obyčejné jízdné ČD z Českých Budějovic do Lipna nad Vltavou, a co do Nového Údolí.

 V případě cesty z Českých Budějovic přes Rybniště do Lipna nad Vltavou, se pro nás nic nemění. Ovšem, výlet z Českých Budějovic do Nového Údolí a zpět, kam loni také vyrazil Soutok, by byl o dalších 200 Kč dražších. Linku zřejmě provozuje zmíněná společnost ( onu ranní spoj určitě) GW Train Regio, která jízdenky ČD neuznává.

Jistě teď někdo řekne: , Jízdenku na léto si kupujeme o dovolenou a tady se nemá na nějakou tu stovku, nebo snad tisícovku koukat." Do jisté míry je to pravda, ale nutno uznat, že je to pro zákazníka, jako vždy z matematického hlediska nemilé. Zákazníkovi je přece úplně jedno, která společnost co obsluhuje, ale zajímá ho celková cena jízdného, což je v tomto případě poněkud nepříjemné.

Ukazuje se totiž, že si budeme u této velmi reklamované a nejlepší jízdenky v dějinách ČD muset dávat stále více pozor na to, které tratě už ČD neobsluhují a půjde o tratě lukrativní do oblastí vyhlášené turistickým ruchem.Zdroj: Soutok

Červenec 28, 2018

14:53

Říká se, že nejhezčí fotografie  Měsíce bývá pořízena při první čtvrti, kdy Měsíc nebývá tolik osvícen. To je pravda, protože právě tehdy asi na něm nejvíce vynikají různé krátery, které již vynikají v době, kdy Slunce ještě nezapadlo, obloha je azurová a Měsíc má ještě bílou barvu.

Jenže i úplněk bývá nádherným přírodním jevem a obdivujeme ho hned několikrát. Prvně v době, kdy se teprve zvedá nad obzor a díky atmosféře, se utápí v načervenalé barvě a později v čase, kdy ze své pozice ozařuje krajinu a svoji tvář odráží v říčkách, řekách i na hladinách rybníčků.

http://soutok.blogspot.com/2014/09/kdyz-byl-mesic-nejvetsi-superuplnek.html

Jenže každý, kdo má smysl pro tyto hříčky přírody, tak se rád podívá i na nějaká ta zatmění Slunce, či Měsíce a třeba se pokusí vyjímečně i o nějakou tu fotografii, byť se jinak fotografování vesmírných těles nezabývá.

Tentokrát jsem se rozhodl, že už konečně také použiji ten stojánek pro fotoaparát, který jsem tak nějak podědil. Snímek který vidíte na úvod článku jsem pořídil v létě 2014 a aparát jsem zkrátka opřel o zábradlí nad potokem.

Nyní jsem byl tedy technicky lépe vybavený, ale neštěstím byly mraky, které se nacházely nad nesprávným místem. K focení jsem si vybral Polabský park, který je relativně otevřený  od  JV k SZ a přitom nemáte přesvícenou oblohu tak, jako když budete u samotného zámku. Jistě někdo namítne, že tam jsou stromy, ale pokud zjistíte, kde se těleso přesně nachází, tak si najdete tu správnou parketu.


Bohužel, ačkoliv byla strana směrem k zapadajícímu Slunci plná hvězdiček a podobné to bylo i ve vyšších polohách nad naší hlavou, tak prostě směr k cukrovaru byl beznadějně zatažený a hodinky se posunuly k času 21.50 SELČ. Občas jsem si pohrával s  myšlenkou, že jsem to s tou polohou Měsíce asi podcenil a bude třeba vystoupat do míst, kde nebrání nic ve výhledu a kde si ujasním, kde vůbec je.

Ano, příprava byla skutečně po této stránce odbytá, protože se Měsíc nacházel na hraně mého předpokladu, ale co bylo horší byl fakt, že v daných místech zdaleka nebyl tak vysoko nad obzorem, jak jsem ho očekával. Navíc již neodrážel vůbec světlo, ale nacházel se téměř ve fázi maximálního zatmění, které připadalo na čas 22.21.


Tak hlavně, že jsem jej konečně objevil. Sestavil jsem techniku a na svém dosluhujícím automatu jsem zadal funkci focení v noci. Bohužel se ukázalo, že na toto technika nestačí. Především byl rudý Měsíc tak slabý bod, že fotoaparát vůbec nedokázal ani jednou zaostřit a nešlo Měsíc v tomto programu vůbec přitáhnout digitálním zoomem. Toho jsem docílil až doma dodatečným programem v PC.

Měl jsem sebou i tiédr, který se používá v hvězdářství na amatérské pozorování mlhovin, hvězdokup i komet, ale jasnost Měsíce byla tak slabá, že prakticky nenašel uplatnění. Hvězdářský dalekohled jsem sebou již opravdu táhnout nechtěl :-). Nadělal jsem tedy několik fotek, které si jsou podobné a vypadají všechny podobně, jako ta první zarudlá fotka. Co však musím ocenit, to byla ta síla atmosféry romantiky okamžiku.


V čase od 23.13 do 0.20 nám Měsíc pozvolna vystupoval ze stínu. Opravdu mohu potvrdit, že to ještě nikdy tak dlouho netrvalo. Jednou jsem to pozoroval v dalekohledu a byl to neskutečný fofr, když se jednotlivé krátery a měsíční moře počaly znovu vynořovat ze stínu.


Takovou zajímavostí je, že v okamžiku, kdy Měsíc začal znovu odrážet světlo, tak se fotoaparát dokonce začal zaostřovat. Ovšem, jak vidíte, tak se zdá, že u pravé strany Měsíce máme zřejmě nějaké nezaostření a snímek sám vypovídá pouze o tom, jak byla která část zrovna osvětlená. Dokonce si dnes už ani nejsem jistý, zda jsem ten vrchní snímek z roku 2014 fotil programem nočního záběru, nebo nějakou automatikou.

V každém případě se zdá, že Soutok asi dopadl mnohem lépe, než lidé čekající ve frontách před hvězdárnami, ač nechal dalekohled doma. Díky tomu tu však máme aspoň tyto vlastní záběry dokumentující médii tolik propíraný okamžik, na které jste se mohli právě podívat.

A nemáte čeho litovat. Zatmění Měsíce bude ještě celá řada, je jedno, že budou kratší a matně si vzpomínám, že se dočkáme i jednoho zatmění, které místo 103 minut bude trvat jen 102 minut :-).


Psal jsem tu posledně takový článek o tom, co se dá také ještě v létě dělat a zmínil jsem přitom určité radiohobby, které může dělat každý, aniž by si musel kupovat nějakou speciální techniku. Tohle rádio jsem koupil před asi 10 lety v mělnickém Lídlu za 500 Kč, ale stačí vám i mobil.

Sami vědci tvrdí, že dodnes není vznik vrstvy Es zcela objasněný a vzniká čistě sporadicky, od čehož je také její celý název ,, sporadická vrstva Es". Vždy, když si naladíte rádio Beat, Frekvenci 1, nebo Hitrádio, či Jizeru a zjistíte, že to na pásmu nějak kvílí,pulsuje a slyšíte exotické jazyky, tak máte šanci ulovit nějakou vzdálenou stanici, která vám bude hrát třeba i jen několik vteřin, minut, hodin, nebo se i po čase vrátí.

Někdy je snadné ji identifikovat, ale někdy je to horší. Ideální je, když hraje ve stereu, jako místní stanice a dá RDS značku. Mnohdy je to horší, a pak si různě pomáháme, nebo se snažíme rozumět části textu.

Zrovna myslím v úterý, jsem na kmitočtu 94.4 MHz zaslechl italštinu. Stanice udávala nějaké ženské jméno, ale bohužel jsem to moc nepobral. Tabulka nám ukazuje, že mohlo jít o 569 km vzdálenou stanici Stellu s výkonem 160 KW, což je možná méně pravděpodobné z toho důvodu, že dle teorie bývají při tomto jevu nejbližší stanice ze vzdálenosti cca 600 km. Mohlo jít také o stanici jménem Alta ( 614 km, 13 KW), ale jako nejpravděpodobnější se jeví rádio Maria ( 789 km, 16 KW), která v seznamu figuruje několikrát.


Může nám to připadat, jako takový neuspokojivý výsledek a celkem po právu. Jenže nás to zase až tak pálit nemusí, protože jde zkrátka o něco z Itálie mezi 600 - 800 km od našeho domova a příště třeba budeme mít s určením více štěstí.
Mnohem větší radost mi však po druhém skenu kanálu udělal radost fakt, když jsem zaslechl arabštinu. Když se podíváte na celý seznam frekvence 94.4 MHz pro celou Evropu, tak zjistíte, že v arabštině zde vysílá pouze jedna jediná stanice z Alžírska poměrně pěkným výkonem a ze slušného kopečku na okraji pouště. Vzdálenost 1823 km. Sice šlo o pár minut a málem ( bohužel) po krátké chvíli ve stereu hodila RDS, což by byl krásný dokumentární  fotoůlovek, ale optimista vždy věří, že se někdy zadaří více :-).
https://fmscan.org/net.php?itu=ALG&pxf=Cha%EEne+1
A o tom je prostě tohle letní hobby, na kterém je krásné to, že to jde jen někdy, je to náhoda a nejde o běžnou rutinu, jako když naladíte netovou stanici, nebo si pustíte televizní program. Dalo by se to přirovnat tak trošku k rybaření, kdy rybář neví, jak bude ten den úspěšný. 
A tak  je to přesně tak, jako s tím Měsícem, který občas projde zatměním a je kolem toho povyk :-) 

Na začátku tabulky vidíte stanici, o které tu píši.


Zdroj: Soutok

Červenec 27, 2018

17:43

První dnešní reportáž míří po asi dvou dnech opět do RMM. Věřte tomu, nebo ne, ale Mělník má něco, co jinde nemají. I já si vybavil při pohledu na tuto fotografii chvíle dětství. Nebudu tu popisovat, co jsem měl já  a vězte, že si člověk zejména osobní retro věci pamatuje často velmi dobře:-), ale třeba se také aspoň na chvíli ponořte do svých vzpomínek. Ať tak, či onak, je určitě krásné, že je to u nás doma, lze to kdykoliv navštívit a zatím ani nemáme konkurenci :-).

Muzeum zve na novou výstavu houpadel

Regionální muzeum Mělník zve na novou dlouhodobou výstavu dětských houpadel a plyšových medvědů. Výstava je součástí stálé expozice historických kočárků. „Sběratelů dětských kočárků je stále více a jen v okolí Mělníka můžete navštívit hned 3 expozice - v Mělníku, Kralupech nad Vltavou a v Chorušicích. Dětská houpadla ovšem nikde jinde v České republice nenajdete.

V současnosti sbírka čítá již desítky kusů. Vystavena je dvacítka nově zrestaurovaných.“ říká kurátorka výstavy Mgr. Naďa Černá. V minulém roce muzeum získalo také větší sbírku plyšových medvědů, kterými se rozhodlo expozici doplnit a medvídky v průběhu času i obměňovat, aby jich návštěvníci shlédli co nejvíc.

 Další rozšíření muzeum plánuje ve stálé expozici českého vinařství. Reinstalace by měla být hotová do konce roku. Novinkou letošní turistické sezóny je pregéř - historická raznice, na které si návštěvníci mohou vlastnoručně vyrazit svou pamětní minci - kopii denáru kněžny Emmy.


Kontakt: Kristýna Frelichová – odd. PR a propagace
Dnes nás čeká dlouhé zatmění měsíce a předpokládám, že sledujete média a jistě to víte. Podrobnější informace najdete v odkazu, ale myslím, že není třeba nějak něco podrobně zjišťovat.

Celé  to nebeské divadlo začíná prakticky se západem slunce a končí zhruba ve 23.15. Přejme si co nejméně mraků.

http://www.astro.cz/na-obloze/mesic/zatmeni-mesice/zatmeni-mesice-v-letech-2011-2020/uplne-zatmeni-mesice-27-28-cervence-2018.html


Dnes prakticky bombardujete web Soutoku na téma  firma Erwin Junker. Že si nevymýšlím, tak o tom svědčí odkazy ....

http://soutok.blogspot.com/2012/09/erwin-junker-kral-melnickych-firem.html

http://soutok.blogspot.com/2016/10/melnik-opet-slavny-erwin-junker-prvni-v.html

http://soutok.blogspot.com/2014/05/posledni-majova-sobota-patrila-firme.html

http://soutok.blogspot.com/2014/05/nekolik-typu-na-sobotu-velka-vystava.html

Nemusel jsem je hledat, protože jen kliknu na to, co právě v posledních hodinách prohlížíte.

Už ani nevím, kdy to bylo, ale jako bloger, se samozřejmě také snažím číst aspoň občas různá média a něco mi matně utkví v hlavě. Snad někdy loni, se psalo v regionálních médiích o tom, že ve firmě má vzniknout moderní správní budova s výhledem na město.

Protože mám rád místa s výhledem, což je dobré nejen pro povznesení ducha, pro radost z místní krajiny, určitý patriotismus, ale i pro příjem rádia ( podzimní mlhy přináší občas na FM v severních částech města příjem stanic z Braniborska, či Pomořanska apod.) , tak mohu doložit, že budova stojí v celé své kráse a jistě nám regionální média, nebo měsíčník Mělnická radnice k tomu něco napíší.

A je to opět firma Junker, kde se  zase něco děje. V příštím roce má výročí cukrovar. Jsem opravdu zvědavý, jak se francouzská firma Tereos TTD a.s. ukáže ?! Jest-li také bude nějaký den otevřených dveří, nebo nějaká brožurka. Pamětníci vědí, že na téma mělnický cukrovar tu bylo před několika lety napsáno několik článků a pan ing. Jáchymstál přispěl doslova znalostmi nejvyšší kvality.

Zítra tedy myslete na akci, kterou jsem tu zmínil ( Mezinárodní festival jídla na náměstí Míru) a třeba se aspoň na chvíli přijďte i podívat.Zdroj: Soutok

Říjen 17, 2017

08:57
Mělník – Regionální muzeum na náměstí Míru hostí v sobotu 28. října Den středočeského kraje.
Kategorie: Zpravodajství
08:54
Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.
Kategorie: Zpravodajství
07:34
Mělnicko - Přinášíme vám přehled krátkých zpráv z regionu.
Kategorie: Zpravodajství
05:52
Mělnicko /ANKETA/ – „Chabá komunikace u zásadních legislativních kroků a přemíra administrativy,“ říká o hlavních příčinách, které vedou k zítřejší stávce praktických lékařů, ambulantních specialistů i lékárníků v Česku předseda mělnického sdružení praktických lékařů MUDr. Rostislav Koňařík.
Kategorie: Zpravodajství

Říjen 16, 2017

09:44
Hostín - Novou prodejnu masa ze zvěřiny otevřeli v pátek odpoledne v Lesním závodu Maxmilián v Hostíně u Byšic na Mělnicku. 
Kategorie: Zpravodajství
07:26
Mělnicko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.
Kategorie: Zpravodajství