Tip: Staňte se redaktorem! Přidejte se k našemu teamu!
Muzeum M

Zpravodajství

Říjen 21, 2018

10:24

Milí čtenáři, mám pro vás, kteří rádi poznáváte mělnické středověké sklepení vynikající zprávu. V sobotu 10. listopadu máme jedinečnou příležitost, se podívat do sklepů, kam jsme ještě mnozí nevkročili. Nevím jak vy, ale Palackého ulice, nebo Palackého náměstí patří dle mého názoru k tomu nejkrásnějšímu, co v historickém středu města máme, a není to jenom kvůli té četnosti krásných středověkých sklepů pod ní, ani díky slunečním hodinám, na které je odtud tak krásný pohled :-).

Samozřejmě, že za vším stojí opět Martin Klihavec a MOOS ( Mělnický osvětový a okrašlovací spolek). Je to tedy ještě se značným předstihem, ale určitě je třeba si to již pomalu poznamenat. Více informací, se dozvíte po kliknutí na obrázek níže.

Opět jsme svědky vstřícnosti majitele sklepů. Psal jsem tu již mnohokrát, že pro vlastníky sklepů je to určitá čest,  potěcha a v neposlední řadě i neobvyklý zážitek v podobě zájmu, návštěvnosti a velké chvály na sklepy i majitele samého.

Kéž by se uměl tak dohodnout také někdo jiný, jako se umí dohodnout kronikář města, předseda MOOS a zastupitel za Mé město v jedné osobě Martin Klihavec s majiteli středověkých sklepů.

Zdroj: Soutok

Říjen 20, 2018

17:46

Jak jsem již v týdnu psal, tak na dnešek připadal onen premiérový návštěvní den ve větrném mlýně u Vrátna. Sice reklama vyzývala, že se mají návštěvníci dostavit ke mlýnu již v 9 hodin dopoledne, což znamenalo si přivstat, ale měl jsem celou řadu důvodů, tedy motivaci u toho skutečně být. Ostatně, kdy se mi dnes povede, se dostat takto brzo do krásné krajiny na sever a severovýchod od Mělníka :-).


Mlýn stojí na samotě v polích za obcí Vrátno, a jak vidíte, tak se tu sjel slušný počet  aut i lidí.Návštěvníci pocházeli z mnoha míst a obvykle se dozvěděli o akci  z  nějakého webu. Později jsem se například dozvěděl, že jedna rodina je z Mladé Boleslavi, ale byla tu i známá tvář z Mělníka.


Pan Křemen vyprávěl zájemcům historii mlýna, samozřejmě popis prací na mlýně od chvíle, kdy stavbu převzal a pochopitelně i to, kam se ubírají jeho vize, a jakým způsobem by sem chtěl alespoň v prvních fázích zvát návštěvníky.

Je třeba si nejprve říci, čím že vlastně větrný mlýn u Vrátna je.
Pokud si někdo myslí, že se jedná o expozici větrného mlynářství, tak je na omylu. Tím se mlýn podstatně liší od vize vodního mlýna v Liběchově, kam návštěvníci jezdí opravdu kvůli expozici mlynářství, v jeho případě vodního.


Mlýn získal totiž snad v restituci nejprve nějaký cizinec, užíval to, jako soukromé obydlí a v nejvyšším patře mlýna měla být snad soukromá hvězdářská observatoř. Podle řečí některých občanů města Mšena ke mně také došla pověst, že zde byl také chvíli takový ,, Moulin- Rouge :-)"

http://www.moulinrouge.fr/


V každém případě byl mlýn někdy v 90. letech upravován, jako soukromý obytný objekt. Díky osobě pana Křemena však získal mlýn zpět alespoň jednu a dost zásadní vlastnost typickou pro mlýn. Protože jde o tzv. holandský typ, tak se podle větru na velkých pojezdech bude otáčet i kopule s velkou vrtulí, kterou právě firma pana Křemena, jenž se zabývá především výrobou leteckých vrtulí sem dodala.

A tak budou mít snad  někdy  diváci v okolí možnost vidět i to, jak se pěkně vrtule ve směru větru otáčí. Zatím k ní vede od palečného kola opracovaná 150 let stará dubová hřídel, která je proti otáčení vlivem větru zajištěna. Uvědomme si, že nejde o bezhlučný proces a mlýn slouží, jako obytný.


K mlýnu patří i další nedokončené stavby, včetně okolí mlýna, ale dnešní den otevřených dveří byl především věnován mlýnu a práce je kolem toho všeho ještě více než dost.

I tak mohou být návštěvníci velmi rádi, že má pan Křemen se svojí družkou pro návštěvníky obrovské pochopení, umožnili jim nahlédnout do prostor vlastního mlýna, tedy do svých soukromých prostor, a podle toho co jsem viděl venku, ( vidíte na fotkách), tak budoucnost tohoto místa může být jednou ještě zajímavá třeba i pro širší veřejnost,pokud se ta ovšem bude chovat slušně.

Paní nám pak vyprávěla o tom, jak se například zcela náhodně objevil za vstupní branou na pozemek mlýna zájezd občanů z Číny, kteří zkrátka jeli kolem a domáhali se vstupu. Někdy to jsou méně početné skupiny, ale je třeba si uvědomit, že každý má nárok na soukromí a na oddych. Nechovejme se tedy tak, jak nechceme, aby se chovali jiní k nám.Není opravdu z výše uvedených důvodů možné, se nějak domáhat vstupů do mlýna, nebo upomínkových předmětů apod. Pokud máte zájem, tak si zase počkejte na některý další vyhlášený termín. Pokud chcete turistickou vizitku mlýna, tak já ji mám myslím z IC ze Mšena, nebo z Mladé Boleslavi. To je třeba si dohledat na stránkách turistického deníku, kde se dá co sehnat. O všem jsem zde již psal.

http://turisticky-denik.cz/Stále se jedná o privátní stavbu, kde je ještě mnoho a mnoho práce. Ale místo je to krásné, že ?

Závěrem se omlouvám za poněkud kostrbatý text, ale je třeba si uvědomit, že to dělám ve volném čase, je toho psaní někdy i více ( dnes již druhý článek) a není na to vždy dostatek času a klidu :-). Teď bych to třeba mohl vylepšit, ale už jsem o článek dále :-) .


Zdroj: Soutok
15:53

Milí čtenáři, jak již jistě mnozí víte, tak ve středu ( 17.10.2018)  hořelo v areálu bývalé STS na mělnickém Brabčově. Článek z oficiálního tisku je zde:

https://melnicky.denik.cz/pozary/plameny-polykaji-dva-domy-je-vyhlasen-treti-stupen-nebezpeci-20181017.html

Co k tomu vůbec dodat ? Vzpomeňte si na článek z roku 2014 ...
https://soutok.blogspot.com/2014/02/valdstejnsky-lis-zapomenute-pamatky-na.html

...., který byl tak hojně ve své době navštěvovaný. V člověku to jenom bublá, když si uvědomí, že ještě dnes v roce 2018 vzpomínáme na to, jaké to bylo v roce 1984 krásné romantické místo i  s přilehlým lesoparkem a sochou satyra.

Tohle nezničili žádní komunisté, jak je dnes mnohdy populární říkat, ale všichni ti soukromí vlastníci, co tu měli  v této nové době nějaké téměř neznámé firmičky a ti současní vlivní, jak jim lidově říkáme, kterým vůbec nevadilo, jak to tady chátrá a k čemu to také slouží. Opravdu hnus.


Již jsem myslel, že se na místo budu muset vypravit osobně, abych viděl, co zde vlastně shořelo a nafotil to, byť jsem určité informace měl. To však za mě udělal již kronikář města Martin Klihavec, který mi zaslal úvodní 3 fotografie. Ty další jsou z roku 2014 a vystavil jsem je již  ve výše zmíněném článku. Díky nim dnes máme takovou vzpomínku na věžičku, která tu tehdy ještě v zachovalém stavu mohla potěšit oči návštěvníků.


Možná si někteří vzpomenete, čím jsme na Mělníku v roce 2014 také žili, nebo-li čím jsme se tehdy také rádi bavili. Právě tým Mělníčku tehdy vyhlašoval  kola jedné soutěže, kdy jsme na ulicích celého města hledali za pomoci pomocných mapek různé drobné architektonické skvosty na domech.

Myslím si, že jsme si tehdy pěkně pohráli, poznali jsme na budovách a v ulicích věci, které bychom jinak míjeli bez povšimnutí a snad je i docela tak nějak dobře, že jsme to tehdy dělali pro radost ze hry a vlastně to časem zapadlo.

Nicméně, právě tehdy se na radnici ujal své funkce historika a kronikáře Martin Klihavec, a jedním z jeho prvních počinů bylo vyhlášení soutěže ,, Pátrejte po mělnických věžičkách" . Nechci to nikde hledat, ale soutěž v měsíčníku Mělnická radnice si tehdy získala takovou popularitu, že o tom vypovídá například toto:

https://melnicek.cz/node/16699


Čerpám pouze ze svých vzpomínek, a tak si matně vzpomínám, že těch věží a věžiček měl Mělník celkem 33. Lidé se opravdu snažili je všechny najít, včetně té na obrázku v odkazu ( kaple ,, rodiny Havlových" v areálu kostela sv. Trojice v Mělníku- Chloumku) a los nakonec vylosoval z mnoha úspěšných výherce.


Dále asi nemá cenu v tuto chvíli něco dodávat. Kdo sem nepřijde, tomu to nic neříká a je mu to jedno. Kdo to tady znal před 35 lety a aspoň občas tehdy opravdu krásným lesoparkem prošel, ten nezapomene, stejně tak, jako například u koupaliště v osadě Kokořínský Důl. Došla ke mně relativně nedávno zpráva, že se snad bude koupaliště v Dole rekonstruovat, ale to může být fáma, tak to berte s rezervou, ať nejste  zklamaní, jako třeba v případě Polabského mlýna, kde se zatím nic neděje.
Ale pozor, má to vlastníka. Co dnes nemá vlastníka,že ? :-)


Mimochodem, také máte pocit, že je dnes populární dávat někde obrázky z tragedií a vůbec se raději moc nestarat o to, co čemu slouží a komu to patří :-)? Proč by si to měl zjišťovat občan ?


Zdroj: Soutok

Říjen 17, 2018

18:16

Podzim se nám rozeběhl a je to znát i na akcích. Zatímco na jaře a  leckdy i v létě, se akce doslova praly o návštěvníky a člověk hledal své priority, tak teď už to chce přece jen trochu pátrat a možná přemoci občas i pohodlnost.

Na jednu stranu je to dobře, protože člověk má i své individuální zájmy, ale i tak je fajn, když se stále občas něco najde, co stojí za zmínku. V sobotu to bylo zcela jasně Liběchovské posvícení, které mělo opravdu velkolepou atmosféru a na tuto sobotu tu mám něco, čeho jsem si málem vůbec nevšiml a přitom to je docela významná událost.

 Tady musím pochválit Team Mělníček za ty dva řádky v rubrice Nenechte si ujít. Zdrojem jsou mšenské městské stránky, odkud také čerpám informace, protože vlastní muzeum Podbezdězí v Bělé pod Bezdězem nemá tuto akci vůbec v kalendáriu.

Prvně se tedy budou moci podívat zájemci do větrného mlýna u Vrátna a docela chápu majitele, že se o moc velkou reklamu nesnaží, protože nemá vůbec představu, jaká bude návštěvnost, a co to způsobí. Možná toto napadlo v červnu i organizátory nultého ročníku Mělnického okruhu, ale s tím je třeba počítat, že některé věci lidi zvlášť táhnou, chceme minimálně vědět, co se kde vlastně děje, a média mají o čem psát.


Vězte tedy, že když se dostavíte v sobotu 20. října před devátou hodinou ranní k samotnému mlýnu u Vrátna, tak vás prý provede majitel i s výkladem mlýnem. Příspěvek je dobrovolný a na akci, se počítá asi se dvěma hodinami. Nemyslím, že by výklad trval 120 minut, ale spíše jde o čas, který je pan majitel ochotný veřejnosti věnovat.
A teď si představte, co by taková stavba jednou mohla udělat s turistickým ruchem a s naší lokálkou. Na mysli mám teď i ten Kokořínský rychlík, co jezdí o prázdninách o víkendech z Prahy.

Vrchní dvě fotografie jsem převzal z článku ....

https://soutok.blogspot.com/2018/04/co-se-deje-s-vetrnym-mlynem-u-vratna-je.html

...., který byl foto reportáží z mé letošní dubnové návštěvy.


A na závěr dnešního článku, který má být především rychlou reakcí na tu nečekanou sobotní exkurzi, se ještě podívejte, jaké že pěkné výstavy nás tedy v Lysé čekají. Začíná to již 24. 10. exotikou. Nemusím snad dodávat, že na levnou jízdenku PID jste za pár minut jízdy vlakem tam. Pokud  je mi známo, tak výluky (mimořádně  autobusem do Byšic), se týkají především spojů do Prahy a některých spojů ze Mšena do Všetat.

A když už budete v Lysé, tak to třeba ještě spojte s návštěvou Milovic, kde můžete obdivovat v ohradě anglické plemeno koní a pratury, nebo si zajet do Ostré do Botanicusu.


Zdroj: Soutok

Říjen 14, 2018

18:34

Není snad v Mělníku člověka, kterého by nezajímalo, zda už je konečně zrekonstruovaný most přes říčku Pšovku v Kokořínské ulici, a jak to vypadá s těmi nejdůležitějšími závorami přes vícekolejný přejezd.

Někdy ve čtvrtek se v médiích objevila zpráva, že již v pátek má být přejezd dopravě uzavřený, a tak jsem dnes vyrazil na místo kde má padnout oplocení železničního prostoru a na úkor jedné přebytečné koleje vzniknout i odbočovací pruh ve směru od Chloumku k budově nádraží.

Vznikl nám tu momentálně takový  docela velký  uzavřený prostor, ale pro více informací,se podívejte na fotografie.

Když tak nad tím přemýšlím, tak mě tak napadá, že kdyby tu byl onen obchvat ( průtah), který byl téměř takto naprojektovaný již v 70. letech, tak by vůbec nebylo žádného odbočovacího pruhu potřeba a most přes  říčku Pšovku by zřejmě odolával dále zátěžím, protože by kamiony jezdily jinudy.

Jenže, to zatím bohužel v tuto chvíli všechno připomíná ten Kameňákov. Město po obvodu rozkopané a plné automobilových kolapsů, a kandidáti se už týden dohadují a napínají své občany, kteří netrpělivě čekají, jak to tedy dále bude.

 A to všechno možná i díky tomu krásně vymyšlenému volebnímu systému, kde počet hlasů kandidátům ještě nic neznamená. Snad proto, aby se všichni mohli tak nějak pokud možno u toho rozhodování i nadále udržet.

Je potřeba vládnout, konat, přinášet návrhy a schvalovat !

Zdroj: Soutok
11:41

Liběchov je místem, kam alespoň dříve jezdily z Mělníka pravidelně ZDŠ, aby žáci zjistili, jakou krásu máme v podobě skalních plastik Václava Levého, lesů a říčky Liběchovky jen kousek za naším městem. Místní zámek  nabízel v letech 1977- 2002  návštěvníkům expozici  Muzea asijských kultur
https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1prstkovo_muzeum_asijsk%C3%BDch,_africk%C3%BDch_a_americk%C3%BDch_kultur
a  velké oblibě, se těšilo do začátku 90. let 20. století i místní letní kino. Po letech určitého úpadku, se nyní stává Liběchov opět důstojným sousedem velkého Mělníka. Statut města byl Liběchovu udělen hned dvakrát. Prvně to bylo 26.dubna 1935, ale po druhé světové válce bylo toto zpochybňováno. Až teprve roku 2007 byl znovu Liběchovu udělen statut města a získal svůj krásný městský znak.
Historie Liběchova  je bohatá a pokud vám snad chybí doma v knihovně knížka bývalého mělnického historika Jana Kiliána s názvem Dějiny Liběchova, tak ji najdete v určité míře ve formátu pdf  na stránkách města ...
http://www.libechov.cz/
Co se v Liběchově poslední dobou povedlo ? Především je to dobrá práce místních radních, vznik info centra, vznik velmi aktivního spolku Liběchov sobě
http://kostelicek.eu/
....,  s jehož aktivitou, se můžete setkávat zejména při Dnech evropského dědictví (DED). V rámci DED jsme již mohli navštívit  v komentovaných prohlídkách místní zámek, zámeckou zahradu, včelín v Rašínkách i kostelík sv. Ducha a sv. Hrobu, jak zní jeho plný název. Vše najdete zde na webu.


Na co však nesmím zapomenout, tak to je na osobu pana Dušana Thurza a jeho  Umělecký mlýn ....
http://umeleckymlyn.libechov.cz/
 Považte, že tento mlýn v Liběchově je jediným mlýnem v celém okrese Mělník, kam se může občan z regionu v místě bydliště, aniž by jel někam do Zubrnic, nebo do Slupi ( článek léto 2015), vypravit aspoň občas na prohlídku expozice mlynářství !!!!A to ani nepíšu o tom, že jde o polotovar, kde je ještě plno práce.
Co se moc nedaří ? Zatím mě napadají asi dvě věci. Možná jste něco zaslechli o problémech místního nádraží ČD. Směrem na Litoměřice vlakem téměř nikdo nejezdí, autobusová linka číslo 369 je v celé své délce momentálně postačující, a tak Liběchov může být paradoxně městem u hlavní trati a bez vlastního nádraží.
Když pominu fakt turistického boomu, který v Liběchově ještě zdaleka nenastal, tak jako v minulosti, tak je to záležitost nepříliš uspokojivé silniční dopravy mezi Mělníkem a Prahou. Již se objevují na Mělníku signály, že přímé železniční spoje s centrem Prahy by byly ještě lepší a rychlejší, pokud by došlo ke zdvoukolejnění úseku mezi Prahou a Všetaty.
A druhou věcí jsou řopíky ( Liběchovská příčka). V současnosti se těší velké oblibě nákup těchto objektů skupinkami vojenských nadšenců, kteří nezřídka objekty dovybaví dobovou technikou a pořádají dny otevřených dveří, nebo dokonce provozují celé muzeum v objektu několika bunkrů.

Pojďme však již konečně ke včerejší pouti. Měl jsem spousta aktivit a zdálo se, že ani letos na Liběchovské posvícení nedorazím, ale přece jen mě to uvnitř nějak stále hlodalo, a nakonec jsem vyrazil autobusem od Prahy, který měl snad 20 minut zpoždění.


Ani trochu jsem nelitoval, protože bylo krásné počasí a určitá zvědavost tu byla. Samozřejmě, že jsem si jel vlastně i pro materiál na web :-)).


Pomalu jsem v hlavě spřádal plán, že jsem toho od srpna moc nenachodil, a tak bych mohl jít domů pěšky.

Jak vidíte, tak to občas připomínalo hned dvě pouti. I tady je alej, jako na Řípské pouti, jen nevede do kopce.

I tady hrál náš známý flašinetář, jen to nebylo v Husově ulici, jako na Mělnickém Vinobraní, ale v přírodě.


Komentovat budu jenom něco .-).I tyto ptačí hrdiny již znáte z Mělnického vinobraní z Husovy ulice.Mým hlavním cílem byla kapela Claymore ze Štětí.

http://bandzone.cz/claymore?at=infoDěvčata byla prý půjčená a samozřejmě potěšila oči nejednoho fotografa :-).
Vystoupení začalo jednou známou skladbou, která mi zase připomněla naši kapelu Navostro .

http://bandzone.cz/navostro?at=info

Abych pravdu řekl, tak jsem natočil z této první skladby asi minutovou ukázku, kdy jsem zajel i na obecenstvo, a později jsem natočil i hrajícího flašinetáře, ale pořád  nevím, zda to sem dát.

V roce 2012 jsem se dostal do situace, kdy jsem v jednom článku systém zahltil audiem a již jsem nemohl přidávat v dalších článcích obrázky. A to i přesto, že jsem videa později zrušil. Tehdy to ještě nějak řešil zdlouhavě s poskytovatelem webu Roman.

Toto vše jede zkrátka na čestné slovo.Tak tady máme publikum a bylo krásné, že i tady člověk potkal řadu známých z Mělníka, Liběchova, Velkého Borku atd. atd.


Přece jen bych pro příště něco liběchovským organizátorům doporučil. Bylo sice fajn, že tady na konci aleje u scény bylo asi pět stánků s různým pivem, ale jinde jsem je nějak postrádal. Přitom pouť zabírala docela slušný prostor a docela jsem zvědavý, zda stoupne její popularita, a třeba se ještě rozroste jednou i na přilehlou louku. Takový trend má pomalu, ale jistě Řípská pouť.
Máte rádi vlajky, nebo erby ? Zrovna mi to připomíná právě rozečtenou knížku o historii českých menšin ve světě.


V Liběchově jsem objevil opět jednu novinku. Uprostřed aleje vede odbočka mezi stromy přes Liběchovku, podle hřbitovní zdi až na Rumburskou ulici. Tu přejdete prakticky v přímém směru a vystoupáte na křížovou cestu vedoucí ke kostelíku sv. Ducha.


Následující atrakce jsou  již z hlavní části Liběchova.
Už jsem si myslel, že to vezmu vzhůru po schodech ke kostelíku, ale objevil jsem ještě jednu uličku, kterou jsem musel prošmejdit, a která mě přivedla znovu do aleje. Z ní jsem pak vystoupal po již uvedené trase na křížovou cestu.


Tam jsem narazil na recesi. Dobré, co :-)?

Napadlo mě, že by odtud mohl být nějaký atraktivní záběr na pouť, ale žádný zázrak. Mimochodem, jsou odtud jinak krásně vidět Čertovy hlavy. ( Seriál o nejkrásnějších procházkách v okolí Mělníka)Tento krásný pohled nenabízí jenom  atraktivní výhled na město Mělník, ale vlevo na pozadí spatříte i neratovickou Spolanu.


Interiér kostelíka sv. Ducha.


Všimněte si, kolik lidí, se vypravilo po křížové cestě ke kapli.

Značka dnes vede z Liběchova k  Mělníku právě přes tento kopeček a jinak to pěšky ani nelze. Mezi Liběchovem a Malým Liběchovem totiž není chodník a je tam neskutečně hustá doprava.

Zelená značka vás dovede dolů ke špýcharu ( zastávka Malý Liběchov) a musíte přetrpět asi 100 metrů podle silnice. Zde přejdete silnici k milníku a je vyhráno.

Kontrolní otázka .... :-) . Jest-li pak víte ... , jak dlouho mi trvala cesta od špýcharu v Malém Liběchově pěšky podle tratě, až ke koupališti v Mělníku ? :-) 

Rovných 55 minut .... a někdy i více, pokud bych se zakecal, nebo šel pomalu :-).

Zajímavostí je, že za celou dobu, co jsem vkročil u Vehlovic na starou silnici, až po místo odbočení u trati nejel jediný vlak.
Jez mezi Liběchovem  u  Dolních Beřkovic.


Milník. Kolikrát jen jsem již o tomto magickém místě psal ? Hranice tří  krajů, a později někde poblíž Říše a Protektorátu Böhmen und Möhren.

Pánové historici, zkuste nějak přesně zjistit, kde přesně stály ty dvě dřevěné boudy se závorou, které známe z historických fotek.Když u milníku podejdete trať, tak se vám naskytne takovýto fantastický pohled na náš veletok. Labe je sice u nás nejširší za obcí Libochovany  v okrese Litoměřice ( 320 metrů), ale absence stromů v tomto místě utváří pohled možná velkolepější. U Dolních Beřkovic dosahuje řeka šíře 225 metrů ( úsek na obzoru)


Každých 100 metrů leží mezi kolejemi jeden krásný patník po zjevné rekonstrukci, kterému se odborně říká hektometrovník. U Mělníka jsou čísla kolem číslovky 370 . Přesně tolik je to kilometrů přes Kolín, Jihlavu a Znojmo do Vídně. Trať totiž vznikala kolem roku 1874 ( otevřeno mělnické nádrží) a stavěla ji  ÖNWB , 
.., což je zkratka pro Rakouskou severozápadní dráhu. I z Vídně tu máme článek ( červenec 2015)
Inu, 28. října si již připomeneme 100 let republiky.
Zdroj: Soutok

Říjen 10, 2018

17:39
Silniční obchvaty měst a obcí bývají v současnosti častým námětem  hlavních večerních televizních zpráv. Není divu, vždyť silniční doprava nabyla nebývalé intenzity a s ní, se dostavil hluk, smog, dopravní zácpy, problémy chodců s překročením komunikací a v neposlední řadě i nutnost stále silnice nějakým způsobem opravovat. Je to někdy až k zbláznění, a tak není divu, že je snahou všech měst a obcí oddálit tuto dopravu co nejvíce od domů a bytů svých občanů, zvláště pokud jde o dopravu velmi intenzivní a je toto možné.

Vyjímkou nebylo ani město Mělník, ale zde se uplatnila v první řadě ještě úplně jiná priorita.
Tedy, vzhledem k tomu, že na toto téma nebylo téměř nic napsáno, tak začnu tam, kam mi až paměť stačí, což jsou 70. léta 20. století.

Problémem byl především železniční přejezd na Kokořínské ulici na Blatech, a potažmo přejezd ve Vehlovicích. V těchto dvou mělnických čtvrtích vznikaly u železničních přejezdů dlouhé nekonečné fronty, které zastavily dopravu i na desítky minut. Důvodem byla především hlavní trať ze severozápadu na jihovýchod našeho území pro nákladní železniční dopravu, která byla v 70. a 80. letech 20. století tak frekventovaná, že se závory otevíraly jen na krátké časové úseky, a ačkoli nebyla silniční doprava zdaleka tehdy tak hustá, jako dnes, tak bylo pro řidiče přímo utrpením si vystát fronty u těchto zařízení.

Podstatně lépe již bylo řidičům na Mladoboleslavské ulici, když mohli od roku 1969 využívat nadjezd v Malém Újezdě, nebo ve směru na Štětí další nadjezd před obcí Počeplice již v Litoměřickém okrese.Nedá se říci, že by tehdy vedení města nic nedělalo. Plán již existoval ( nevím, kdy se zrodil) a  vůbec se nedá říci, že by se nějak lišil od současnosti.

Tak jako dnes vedl přes Rousovice, jen už nevím, zda to bylo přes řepný plac, nebo zda byla obětována ulice Cukrovarská. Nezapomínejme, že tehdy byl socialismus a nejspíše nebylo v zájmu společnosti nechat zlikvidovat prosperující podnik a veledůležitou vlečku s částí výrobní linky ( lanovky) a důležitým železničním spojením se stanicí Mělník.

A tak zřejmě měla jít silnice vedle tehdejší vlečky, ale čekal ji úkol, do kterého se již tehdy nikomu nechtělo. Šlo o to, že mezi čtvrtěmi  Blata a Starými Rousovicemi, se nachází poblíž říčky Pšovky a potoka Světice močál s ostřicovou trávou a navíc je třeba překonat poměrně velkým stoupáním hlavní železniční trať 072 z Mělníka do Všetat, silnici do Velkého Borku, lokálku do Mšena a znovu spadnout na přibližně stejnou výškovou úroveň   někde v katastru blatecké zahrádkářské kolonie poblíž pramenu Světice.

Padnout mělo i několik domů v oblasti styku komunikací Světická, Hleďsebská a Konečná. Také tehdy měl obchvat směřovat přes Neuberk po ulici Dobrovského, ale na rozdíl od dnešního plánu pokračoval severněji, což dnes už není ani kvůli zástavbě možné. Tehdy ještě nebyl nějaký obchvat od Průhonu k Vehlovicím, a tak se dalo namalovat cokoliv.

Až mnohem později ( 90. léta současně s novým mostem)  došlo k tomu, že se stará Českolipská ulice od kruhového objezdu na Pšovce po samé Vehlovice stala vedlejší poklidnou silnicí a řidiči se aspoň zde mohli radovat, že máme v Mělníku konečně místo, kde nějaká hlavní silnice vede přes železnici nadjezd.


Jak již asi víte, tak kolem roku 1975 mělo město zcela jiné starosti, které se týkaly přestavby Karlova náměstí na ty postupně dva dnes prázdné obchodní domy a okolí Pražské brány i pošty. Potom se stará Podol měnila v sídliště, kde našlo své domovy i spousta brigádníků podílejících se na další výstavbě EMĚ a nových zaměstnanců. Komunikace kolem dnešního železničního nádraží byla po dopravní stránce téměř mrtvá.

Lidé si už začali pomalu zvykat, že překonat kdekoliv na Mělníku závory znamená, že je občas třeba se obrnit trpělivostí. Stal se z toho takový místní folklor. ,, To víš, zase byly spadlé šrańky".

Dnešní mladá generace nemá ani tušení, jaké obrovské změny nastaly po listopadu  a sametové revoluci v roce 1989.Pokud jsme byli zvyklí, že největším vozidlem v roce 1989 byla Tatra 138 ( případně 111) s přívěsem, která ponejvíce pendlovala s pískem mezi pískovnou kdesi u Cítova a přístavem ( přes starý most), případně na podzim hojně svážela ze všech stran cukrovou řepu  do mělnického cukrovaru, nebo snad hojněji jezdila mezi Mladou Boleslaví směrem na Slaný, tak tu najednou byla éra kamionů a začaly skutečné problémy s dopravou, které ještě umocnil fakt, že upadala veřejná autobusová doprava, lidé dojížděli i dále za prací auty a navíc měly některé rodiny těch aut i více.

Za první skutečný obchvat Mělníka lze oficiálně označit to, co tu vzniklo v roce 1993. Nový most  znamenal v dějinách Mělníka neskutečný zvrat. Zejména se cenila jeho odbočka do Nůšařské ulice a přístavu, která měla především sloužit kamionům. Ve chvíli, kdy mohla i osobní auta jedoucí od Nové Vsi ( od dálnice Praha- Teplice) projet kruhový objezd za mostem v přímém směru a pokračovat přes železniční most přímo po nové široké rychlé silnici na Vehlovice a do Liběchova, se již hovořilo o určitém vítězství.


Veřejná představa totiž věřila, že je zbytečné, aby již někdo jezdil po pomalé silnici z Prahy přes Líbeznice a Štěpánský most, když může jet po dálnici, byť asi o 11 km delší, pokud se nepletu a třeba objet město přes nový most a pokračovat dále po obchvatu na Liběchov, nebo uhnout brzy přes pole na Chloumeček a pokračovat na Kokořín a Mšeno. Směr Mladá Boleslav tehdy nikdo moc neřešil.

Jenže se nám začala ucpávat Bezručova ulice v celé své délce, málokdo skutečně jezdil z Prahy do Mělníka po dálnici a začalo být nutností nějak dostat aspoň nepříjemná nákladní auta mimo tuto veledůležitou komunikaci, která zastoupila bývalý hlavní tah přes centrum města.

V důsledku toho byl dovybudován krátký úsek, který spojuje  Bezručovu ulici a Řípskou ulici, kde se říká  Na Malém Spořilově ( vede kolem azylového domu) a částečně došlo k uvolnění provozu v Bezručově ulici. Mělník sice trošku jásal, že vytěsnil zejména nákladní dopravu až ke kolejím, ale musel si přiznat, že nový most byl jen částečným řešením a nový problém vyvstával zejména v místě, kde tato silnice ( Řípská), později dále Nádražní naráží na Kokořínskou, kde nám stále vznikají ony fronty.


Nutno dodat, že nákladní vlaková doprava v 90. letech opadla a dnešní fronty u závor na Kokořínské ulici jsou již jen odstínem toho, co tu bývalo za minulého režimu. Paradoxně je tak vlastně štěstí, že se toho moc po kolejích nepřeváží. Někdo žehrá na kruhové objezdy, které nám tu celkem v krátké době poslední dobou vznikly a snad občas zpomalují dopravu, ale ještě štěstí, že je tu máme.

Řidič se prakticky může soustředit jenom na to, aby ho nějaký pospíchálek nesestřelil, ale pokud jedou řidiči tak nějak slušně, ohleduplně k ostatním a neagresivně, tak jsou myslím dnes prakticky nezbytností.


Situaci na přelomu tisíciletí již prakticky znáte. Ten dnešní ,, průtah" , jak mu skutečně někdo posměšně říká je opravdu téměř totožný s modelem ze 70. let 20. století. Co je na něm špatného ? Kamiony musí z tohoto obchvatu někudy do přístavu, další doprava do města i do středu města, a město Liběchov obchvat Mělníka nikdy neřešil, protože je ta krajina u Rymáně, či Dolní Zimoře zkrátka nelítostná. Tam padají do údolí serpentiny.

Řešení ? Asi nezbývá, než začít s nákladným přemostěním železnice na Blatech a někudy to zkusit napojit zřejmě u podniku Zemědělská technika tak, jak to bylo kdysi dávno vymyšleno. Jinak se toho blázince v ulicích Bezručova, Řípská, Nádražní a Kokořínská i přes kruhové objezdy asi nezbavíme.Samozřejmě by bylo asi opravdu dobré, kdyby toho více cestovalo také po železnici a řece, což je věcí infrastruktury a určité motivace.Posvícení v Liběchově již v sobotu !Festival ptactva Mělník, 6. 10. 2018


První říjnovou sobotu se v Mělníku uskutečnil tradiční podzimní Festival ptactva, který organizovalo Regionální muzeum Mělník ve spolupráci s Českou společností ornitologickou a Správou CHKO Kokořínsko-Máchův kraj. Trasa ornitologické vycházky začínala tentokrát z důvodu uzavření mostu Josefa Straky u hořínského zámku. Přesto to od účasti neodradilo 41 zájemců (17 dospělých a 14 dětí) o naši přírodu. Cestou přes hořínský park k Labi a pak na zdymadla a dále po cyklostezce k Vltavě jsme pozorovali nebo slyšeli 36 druhů ptáků.

 Na cyklistickém odpočívadle u Vltavy proběhla ukázka odchytu a kroužkování. Největší pozornost vzbudili dva odchycení ledňáčci říční, dále si účastníci měli možnost prohlédnout zblízka odchyceného střízlíka, pěvušky modré, sýkory koňadry, modřinky, babku, brhlíky, budníčka menšího, pěnice černohlavé nebo pěnkavu obecnou. Akci vedl Libor Praus, s kroužkováním pomáhali: Petr Lumpe, Ivan Svoboda, Karel Novotný a Markéta Ticháčková.

-Libor Praus-
Zdroj: Soutok

Říjen 7, 2018

15:16


Je to za námi a aspoň v něčem je jasno. Vaše platné  hlasy a pravidla voleb určila 21 zastupitelů, kteří se budou podílet na chodu města v období let 2018 - 2022. Možná výsledky někoho překvapily, ale pravidla jsou pravidla.
Když se například podíváte na stránku ....https://www.volby.cz/pls/kv2018/kv1111?xjazyk=CZ&xid=1&xdz=2&xnumnuts=2106&xobec=534676&xstat=0&xvyber=0
a rozklikáte si jednotlivé strany, které se ucházely o vaši přízeň, nebo dáte odkaz ...
https://www.volby.cz/pls/kv2018/kv111112?xjazyk=CZ&xid=1&xobec=534676
..., tak objevíte osoby, které získaly v počtu hlasů hodně slušný výsledek a přesto to vzhledem k systému nestačilo. Pojďme se na některá jména a strany podívat.
Prakticky ,,celá první desítka" kandidátů strany Mé Město překročila magickou hranici 1 000 hlasů a přesto to stačilo pouze na postup čtyř kandidátů.

Sám moc nerozumím tomu v rámci čeho se přidělují některým kandidátům tak vysoká procenta a ani jsem to nezkoumal ( přes 8 %), ale určitým překvapením je jistě fakt, že členi strany ČSSD Judr  Petr Kowanda a Petr Patera překročili zisk 630 hlasů a to tentokrát ani trochu nestačilo. Že by se snad na výsledku podepsal osud strany z nejvyšších příček politického spektra ?
Ani Petr Volf a tentokrát navíc prof. Ivan Nový ze strany Mělničané nedosáhly na magickou hranici 1 000 hlasů, ale opět je z toho úspěch. Nádhernou ukázkou popularity, když pominu famózní vzestup aktivního Martna Klihavce z Mé město, je výsledek dlouholetého vedoucího pracovníka CHKO )- Máchův kraj)   Ladislava Pořízka, který z 10. pozice strany Spojené síly pro Mělník, jako jediný kandidát postoupil ( z 10. místa na kandidátní listině !!!) a napodobil tak trochu v minulých volbách Petra Volfa, který byl však tehdy ( i letos) lídrem kandidátky.

Těžko říci, zda považovat za překvapení zisk 4 mandátů stran ANO a ODS s podporou Strany  Soukromníků ČR. ANO je stále na scéně krátce, ODS je již matadorem na politické scéně a regionální politika je navíc ještě tak nějak více o lidech, než o vrcholové politice, jak kdysi někdo pravil.


. Tady mi už nezbývá než doplnit trošku fialové barvy v podobě tří hlasů seskupení Máme rádi Mělník, pod opětovným vedením znovu úspěšného lídra Milana Schweigstilla. 


Takže by se to dalo asi shrnout tak, že do mělnické politiky budou opět mluvit tak nějak všichni a půjde o to, jaká témata půjdou ke stolu, a jak se k nim kdo v jakém zájmu postaví.
A nyní se již podívejte na zápis, jak jsme my občané tohoto města letos ve dnech 5. a 6. října 2018 volili.Dovolte mi tak trochu v legraci sem dát nyní několik fotek z natáčení posledního Kameňáku. Důvody jsou dva. V těchto dnech bývá na televizní obrazovce často populární Kameňák, a jak jistě víte, tak se to velmi často točí u nás.

Přejme si, aby to na naši radnici  nedopadlo tak, jako právě v Kameňákově, a abychom byli jenom pyšní na to, že se takové věci točí v našem krásném městě. Filmaři si umí vybrat tak, aby bylo skutečně krásné a naši politici by měli koukat, aby i to co není, tak aby jednou co nejdříve bylo.

A to jsme zase v reklamě, která teď také často běží v televizi. Jenom ten trailer nasvítili na modro a diváci křepčí pod hudebním pódiem již za tmy a na samém pozadí.


Aktualizace 7.10. v 18.35 :  Koaliční jednání zatím nic nepřinesly.

https://melnicky.denik.cz/zpravy_region/koalicni-jednani-v-melniku-probihaji-vsemi-politickymi-smery-20181007.html

Soutěž Zachraňte kočičku aneb Zatoulaná klubíčka má výherce!
Mělník, 19. 7. – 30. 9. 2018

Pátrací soutěž v ulicích Mělníka „Zachraňte kočičku aneb Zatoulaná klubíčka“, kterou vyhlásilo Regionální muzeum Mělník v červenci má své výherce! Do 30. 9. do muzea dorazilo přesně 101 správných odpovědí.

Účastníci měli za úkol najít 8 zatoulaných klubíček s písmenky v mělnických oknech a výlohách. Pomáhali tak muzejnímu maskotovi kocourku Švarcovi zachránit zakletou kočičku tím, že jí vrátí jméno…A jaké jméno je klíčem k vysvobození? Soutěžící už tuší, ale kocour Švarcík se tváří tajemně a vrní si pod fousy…“dočkejte času…čarovat se bude až 28. října!“

 V neděli 28. 10. se totiž koná derniéra výstavy Mňaaau aneb Kočky v muzeu v rámci programu Dne Středočeského kraje. V tento den také budou předány ceny třem šťastným výhercům soutěže, které vylosovala sběratelka koček Sofie Krejčířová. Sofince je teprve 10 let, ale její sbírka, kterou na kočičí výstavu zapůjčila, čítá přes 400 ks.

Výherci: 1. místo Alžběta Kopalová 2. místo Nikol Venclová 3. místo Alexandra Ciklerová

Děkujeme našim partnerům, kteří soutěž podpořili a darovali báječné ceny (plyšového kocoura Mikeše, volné vstupenky na dětské představení, bylinkové čaje, balíček zdravých potravin, kočičí tašky, školní potřeby a květiny): Památník Josefa Lady a jeho dcery Aleny Hrusice (OMPV p. o.), Mekuc o.p.s., Bylinka Mělník, Zdravý obchůdek Mělník, Papírnictví Kubešovi, Květinářství J. Hobíka, Helena Gajdošíková.

-KrF-
Zdroj: Soutok

Říjen 4, 2018

17:03Veledůležitá aktualizace : ( 4.10. 2018 ve 20.30) !!!!
Pozor, chyták na voliče !!!
Přečtěte si opravdu pozorně způsoby voleb, zejména variantu číslo 3 ( poslední)
Skutečně srozumitelné a opravdová jistota jsou varianty číslo 1 a číslo 2.
Bod číslo 3 sice píše o kombinaci označování jmen a kombinaci vybrané strany, ale nejde o žádné preferenční hlasy uvnitř strany, kterými zvýhodníte například kandidáty ze zadních pozic, ale o něco zcela jiného.
Každá strana má 21 kandidátů. Když zakroužkujete například jednu stranu a k tomu 5 jmen z jiných stran, tak hlasujete pro těch 5 jmen + 16 jmen podle pořadí v oblíbené straně. Když označíte 6 jmen z jiných stran + kříž pro onu stranu, tak se počítá 15 jmen opět podle pořadí.

Pokud  tedy chcete v nějaké straně upřednostnit nějaká jména, tak rozhodně ne tím, že tu stranu zatrhnete velkým křížem a k nějakým jménům v ní dáte další křížky. ( O takové možnosti se pod bodem číslo 3 ani nepíše). Můžete jedině vybrat tato jména a přidat k nim jinou stranu, čímž vyloučíte zcela ty ostatní spolučleny té strany, nebo podle bodu 2 vyberete zkrátka extra všech 21 jmen malými křížky napříč celým spektrem.

Původní článek:

Zítra již konečně vyrazíme k volebním urnám, a jak jsem tu nedávno v jednom z předvolebních článků zmínil, tak možností máme několik. Můžeme vybrat celou jednu stranu, popřípadě  rozdat několik preferenčních hlasů ( ohlídejte si povolený počet) těm, kteří jsou s vyšším pořadovým číslem dále na kandidátce, což jim jinak dává menší šance na zvolení v konečném účtování.

Můžeme však také všechny pozice osadit kandidáty podle svého uvážení z celého spektra kandidátů. Se zajímavým nápadem přišel na webu  Mělníčku Petr Moss .....

https://melnicek.cz/node/22920#comment-21911

Dovedete si představit, jaký zmatek by nastal uvnitř jednotlivých stran, kdyby opravdu favorizované špičky stran ostrouhaly na úkor svých kolegů s vyššími pořadovými čísly :-) ?

Tak jistě, je velmi nepravděpodobné, že by to tak dopadlo, a když, tak jistě ne u všech stran, ale za zmínku taková varianta stojí. Lze totiž předpokládat, že každý má nějaké ty favority a na druhou stranu leckdo nemůže některé, nebo některou stranu už jen z určitého osobního postoje zvolit, čehož býváme ponejvíce svědky na parlamentní úrovni, ale může se to do jisté míry přenést i do regionálních voleb.
První říjnový víkend by se dal nazvat také víkendem draků. První pozvánka je na hřiště mělnického RC klubu ......... a druhá do Zelčína.


Pokud se vypravíte do Zelčína, tak můžete klidně udělat akce dvě a mezitím můžete čas vyplnit nějakou tou procházkou.

V Zelčíně totiž přišli s takovým nápadem, že by právě pro děti udělali  naučnou akci, kde si všechna zvířátka v areálu prohlédnou, osahají, pohladí je, a hlavně se o nich dozvědí plno věcí.

Určitě nejde o žádnou novotu a jistě to leckde praktikují, ale je velmi chválihodné a hezké, že k tomu došlo i jen kousek od nás a kalendářních termínů je hned několik.

Ten první je v neděli 7. října. Začátky jsou vždy v 10 hodin u vchodu do stájí, cena 20 Kč, délka akce cca 40 minut, ale to vše se nejlépe dozvíte na ...

http://zooparkzelcin.cz/za-zviratky-do-ohradky-od-rijna/Je to sice až příští víkend, ale město Liběchov bude mít posvícení a myslím, že k jeho nedaleké poloze a dost dobré dopravní dostupnosti jde o zajímavý sobotní cíl. Jistě to snad ještě připomenu a je určitě dobré o akci s předstihem vědět, bez ohledu, zda se jí účastníte, či nikoliv.


Pěkný víkend a šťastnou ruku ve volbách :-)!

Zdroj: Soutok

Říjen 17, 2017

08:57
Mělník – Regionální muzeum na náměstí Míru hostí v sobotu 28. října Den středočeského kraje.
Kategorie: Zpravodajství
08:54
Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.
Kategorie: Zpravodajství
07:34
Mělnicko - Přinášíme vám přehled krátkých zpráv z regionu.
Kategorie: Zpravodajství
05:52
Mělnicko /ANKETA/ – „Chabá komunikace u zásadních legislativních kroků a přemíra administrativy,“ říká o hlavních příčinách, které vedou k zítřejší stávce praktických lékařů, ambulantních specialistů i lékárníků v Česku předseda mělnického sdružení praktických lékařů MUDr. Rostislav Koňařík.
Kategorie: Zpravodajství

Říjen 16, 2017

09:44
Hostín - Novou prodejnu masa ze zvěřiny otevřeli v pátek odpoledne v Lesním závodu Maxmilián v Hostíně u Byšic na Mělnicku. 
Kategorie: Zpravodajství
07:26
Mělnicko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.
Kategorie: Zpravodajství
06:23
Mělnicko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.
Kategorie: Zpravodajství
05:51
Liběchov – Zdejší nádraží je už nějakou dobu předmětem diskuzí nejen místních obyvatel. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) chystá výrazné změny na trati Mělník – Litoměřice, které se dotknou právě liběchovického nádraží. O jeho budoucnosti však nemají jasno ani představitelé města. Varianty řešení se navíc často mění.
Kategorie: Zpravodajství

Říjen 15, 2017

14:28
Stochov - Bezmála tři stovky motorkářů nejen z regionu se sjely v sobotu na základnu MBA Stochov do tamního Bikers baru, aby zde společně ukončili letošní sezónu.
Kategorie: Zpravodajství

Říjen 14, 2017

05:24
Mělník - Celkem 257 kartonových modelů vytvořil Marek Suchý, který právě vystavuje svá díla v malém sále Regionálního muzea Mělník. 
Kategorie: Zpravodajství

Říjen 13, 2017

15:44
Mělník - Velký sál Masarykova kulturního domu se zaplnil studenty středních škol. Strážníci je pozvali na velmi zajímavou besedu s názvem Mělničáci, pojďme si pomáhat. 
Kategorie: Zpravodajství