Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.
Revitalizace historického centra I – dlažby
Na sklonku loňského roku byla slavnostně zahájena revitalizace historického centra města Mělníka. Jedná se o rozsáhlou stavební akci, která v sobě zahrnuje vybudování nových inženýrských sítí (kanalizace, vodovod, kabely veřejného osvětlení atd.) a nemalou měrou také změní tvář historického centra. V několika následujících dílech radničního zpravodaje se Vám pokusím přiblížit problematiku revitalizace z pohledu památkářů s důrazem na její jednotlivé části.
První díl je věnován problematice dlažeb a otázkám s tím souvisejícím. Ihned od počátku, kdy se myšlenka revitalizace historického centra vynořila, deklarovala památková péče jednoznačně základní požadavek: ulice a chodníky v historickém centru se musí materiálově vrátit do svého původního vzhledu – je tedy nezbytně nutné při jejich obnově používat výhradně přírodní materiály. Současný stav, kdy jsou téměř všechny postranní ulice vedle centrálního náměstí vyasfaltovány a v důsledku mnohých překopů různě „přeplátovány asfaltem“, je pro historické centrum města více než ostudný a z památkového hlediska nepřijatelný.
Druhým důležitým požadavkem památkové péče byla volba materiálu na dláždění chodníků, přičemž se nabízela varianta štípané či řezané kostky. Řezaná kostka má oproti štípané pravidelný tvar a ostré hrany, které umožňují její kladení těsně k sobě. Není však pro MPZ Mělník materiálem autentickým a není možno v ní utvářet obrazce, které jsou pro Městskou památkovou zónu typické – „mělnické vějířky“. V průběhu minulých dob se pro dláždění chodníků používala vždy kostka štípaná, a proto byla také znovu zvolena jako základní materiál při revitalizaci.
Pro dláždění ulic byly vybrány dva základní rozměry kostek – 100mm x 100mm (takzvaná „desítka“) a kostky o rozměru 160mm x 260mm, někdy nazývané kočičí hlavy.
Je snahou města Mělníka a také památkářů využít v co největší míře stávající materiál, který se nachází pod vrstvou asfaltu v některých ulicích. Byla proto přijata směrnice Rady města Mělníka, která přímo stanovuje jak nakládat s tímto cenným materiálem, aby nedošlo k jeho případnému zcizení.
Celá koncepce obnovy zádlažby v historickém centru vychází z architektonického návrhu ing. arch. Petry Zajíčkové, který byl (někdy i dosti emotivně) projednán na Komisi pro regeneraci MPZ Mělník a poté schválen radou města a zastupitelstvem. Paní architektka Zajíčková vyšla při návrhu zádlažby chodníků jednak z původně dochovaných motivů, dále pak z tradičního motivu „mělnického vějířku“ a v některých místech dlažbu citlivě doplnila motivy novými. Při předláždění ulic bude využita myšlenka vody, jakožto hlavního určujícího prvku pro město nad soutokem dvou největších českých řek. Ulice, které jsou rovnoběžné s řekou, budou dlážděny motivem „vlny“ a ulice, které směřují kolmo k řece, budou vydlážděny motivem „rybí kosti“.
Při schválení celkové koncepce obnovy zádlažby v historickém středu města se tedy podařilo dodržet základní autentické prvky – všechny nové povrchy budou z přírodního materiálu, při obnově chodníků bude použita tradiční štípaná kostka a motivy chodníků budou vycházet z původních podob, či budou citlivě doplněny. Na druhou stanu přibude do historického centra nový motiv zádlažby vozovek, při kterém bude použita koncepce navazující na výjimečnost města nad soutokem dvou největších českých řek.
Památková péče je přesvědčena, že tato část revitalizace výrazně přispěje k obnovení historického rázu centra města a zvýší jeho atraktivitu jak pro domácí obyvatele, tak pro jeho návštěvníky.
Příloha | Velikost |
---|---|
P3160001.JPG | 289.71 KB |
P3160004.JPG | 188.47 KB |
P3160007.JPG | 309.14 KB |
Poslední komentáře
Petr Moss
Regionální muzeum Mělník
Taxi Novák
smejd
michaell.n
SimonaK
SimonaK
SimonaK
SimonaK
SimonaK