https://www.traditionrolex.com/7

 Revitalizace historického centra I – dlažby | Mělníček.cz - Mělník v pohybu
Tip: Přehledná a stále aktuální nabídka zaměstnání je dostupná zde.

Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.

Revitalizace historického centra I – dlažby

Na sklonku loňského roku byla slavnostně zahájena revitalizace historického centra města Mělníka. Jedná se o rozsáhlou stavební akci, která v sobě zahrnuje vybudování nových inženýrských sítí (kanalizace, vodovod, kabely veřejného osvětlení atd.) a nemalou měrou také změní tvář historického centra. V několika následujících dílech radničního zpravodaje se Vám pokusím přiblížit problematiku revitalizace z pohledu památkářů s důrazem na její jednotlivé části.
 
První díl je věnován problematice dlažeb a otázkám s tím souvisejícím. Ihned od počátku, kdy se myšlenka revitalizace historického centra vynořila, deklarovala památková péče jednoznačně základní požadavek: ulice a chodníky v historickém centru se musí materiálově vrátit do svého původního vzhledu – je tedy nezbytně nutné při jejich obnově používat výhradně přírodní materiály. Současný stav, kdy jsou téměř všechny postranní ulice vedle centrálního náměstí vyasfaltovány a v důsledku mnohých překopů různě „přeplátovány asfaltem“, je pro historické centrum města více než ostudný a z památkového hlediska nepřijatelný.  

Druhým důležitým požadavkem památkové péče byla volba materiálu na dláždění chodníků, přičemž se nabízela varianta štípané či řezané kostky. Řezaná kostka má oproti štípané pravidelný tvar a ostré hrany, které umožňují její kladení těsně k sobě. Není však pro MPZ Mělník materiálem autentickým a není možno v ní utvářet obrazce, které jsou pro Městskou památkovou zónu typické – „mělnické vějířky“. V průběhu minulých dob se pro dláždění chodníků používala vždy kostka štípaná, a proto byla také znovu zvolena jako základní materiál při revitalizaci.   

Pro dláždění ulic byly vybrány dva základní rozměry kostek – 100mm x 100mm (takzvaná „desítka“) a kostky o rozměru 160mm x 260mm, někdy nazývané kočičí hlavy.

Je snahou města Mělníka a také památkářů využít v co největší míře stávající materiál, který se nachází pod vrstvou asfaltu v některých ulicích. Byla proto přijata směrnice Rady města Mělníka, která přímo stanovuje jak nakládat s tímto cenným materiálem, aby nedošlo k jeho případnému zcizení.  

Celá koncepce obnovy zádlažby v historickém centru vychází z architektonického návrhu ing. arch. Petry Zajíčkové, který byl (někdy i dosti emotivně) projednán na Komisi pro regeneraci MPZ Mělník a poté schválen radou města a zastupitelstvem. Paní architektka Zajíčková vyšla při návrhu zádlažby chodníků jednak z původně dochovaných motivů, dále pak z tradičního motivu „mělnického vějířku“ a v některých místech dlažbu citlivě doplnila motivy novými. Při předláždění ulic bude využita myšlenka vody, jakožto hlavního určujícího prvku pro město nad soutokem dvou největších českých řek. Ulice, které jsou rovnoběžné s řekou, budou dlážděny motivem „vlny“ a ulice, které směřují kolmo k řece, budou vydlážděny motivem „rybí kosti“.

Při schválení celkové koncepce obnovy zádlažby v historickém středu města se tedy podařilo dodržet základní autentické prvky – všechny nové povrchy budou z přírodního materiálu, při obnově chodníků bude použita tradiční štípaná kostka a motivy chodníků budou vycházet z původních podob, či budou citlivě doplněny. Na druhou stanu přibude do historického centra nový motiv zádlažby vozovek, při kterém bude použita koncepce navazující na výjimečnost města nad soutokem dvou největších českých řek.

Památková péče je přesvědčena, že tato část revitalizace výrazně přispěje k obnovení historického rázu centra města a zvýší jeho atraktivitu jak pro domácí obyvatele, tak pro jeho návštěvníky.

Mgr. Jiří Dohnal, vedoucí oddělení památkové péče MÚ Mělník

PřílohaVelikost
P3160001.JPG289.71 KB
P3160004.JPG188.47 KB
P3160007.JPG309.14 KB


Kultura

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

5 nová dlažba


Co říkáte na tu novou dlažbu, např. kolem zámku, u vyhlídky? Mě to přijde nějak zaprasený Smiling Zametat to někdo bude nebo ne? Člověk aby tam pod tou vrstvou prachu a štěrku žulovou kostku hledal Smiling
Jinak zajímavý povrch bude zřejmě v Husově ul., ty štípaný kameny v silnici jsou zvláštní.

Obrázek uživatele Markéta Želva Přerovská

5.1 zametat


někde psali (v souvislosti s dlažbou v Tyršově ulici), že to nezametají schválně, že to je nějaký původní postup a že to musí přejít deštěm a dalšími povětrnostními vlivy a pak se to (co zbyde) zamete...

5.1.1 OK


Dík za odpověď. Já si to tak nějak trochu myslel, jestli to není zaprášené schválně, kvůli "technologii". Tak snad bude brzo pořádně pršet, takto to není fakt moc pěkné Smiling

5.1.1.1 Štěrk


Ty spáry mezi kostkami se přeci musí pořádně zaplnit  :) 

Vypadá to rozhodně líp, než ten rozpraskaný asfalt předtím, ale nad čím malinko kroutím hlavou, je ten štěrkem vysypaný klín mezi zadlážděním vyhlídky a přilehlé uličky Vinohrady Karla IV. (doufám, že se nepletu), ten mi přijde dost nepraktický - přesně v nejvíc zalidněném místě se bude všechno roznášet okolo. Všiml jste si někdo, že je výška chodníku vyhlídky o něco výš, než původní? zkuste se opřít o zábradlí do vinice a budete mít možná stejně blbý pocit, že je zábradlí nízko a přepadnete do vína Smiling Ale jak říkám, líbí se mi to, zvlášť ten úsek od Aušperku nahoru ke knihovně.

5.1.1.1.1 Jo jo


Přesně tak, na ten trojúhelník bez dlažby jsem taky čuměl jak puk - koho to napadlo to tam udělat? Snad tam neplánují trávu, která by tam sotva vyrostla? V místě, kam chodí nejvíce lidí koukat na soutok... Nebo je to zřejmě nějaký hlubší záměr architekta, kam náš rozum ani nesahá Smiling

5.1.1.1.1.1 Záměr?


Myslím že je to další detail který svědčí o tom, že někdo kreslil plány od stolu. Stejná hloupost je chodník od bývalého tanku podle zdi směrem k "Myší díře". Dva kočárky se na něm rozhodně nevyhnou...

5.1.1.1.1.1.1 Ano


To je taky další věc, kterou jsem dost dobře nepochopil. Tam, kde byla dříve relativně široká cesta, je teď štěrková cestička o poloviční šířce.

4 Návaznost prací v centru...


Zajímala by mě ještě jedna věc. Jak je to s návazností prací při revitalizaci centra? Teď je rozkopaná Legionářů a U Tanku, kousek Seifertovy, kousek vyhlídky, pak zase kousek ne, kus Husovy... Příipadá mi to jako úplný chaos. A navíc rozkopali Legionářů, pak přijde prasečák a nakonec horní náměstí? To budou ty náklaďáky a bagry jezdit přes ta nově opravená místa? Není to trochu na hlavu?

4.1 Na celou revitalizaci je


Na celou revitalizaci je téměř šibeniční termín, kdy kvůli splnění podmínek na dotaci od EU musí být hotovo tuším do 31.3.2010. Vzhledem k tomu, že kromě obnovy povrchů je třeba také téměř kompletně vyměnit všechny sítě, tak se hledal kompromis mezi všemi zainteresovanými správci sítí, dodavatelskou firmou a snahou zachovat ve městě alespoň částečně život. Výsledkem je harmonogram, podle kterého se postupuje. Netroufám si jej hodnotit, nicméně toto je spíše záležitost logistiky a proto Vás musím odkázat na pana Skácela ze SMS. 

Obrázek uživatele milk

3 Někdo blbne


Velmi působivé povídaní,už vidím jak se návštěvníci můžou přetrhnout,aby viděli na Mělníku chodník.Jsem zvědav,jak mi odborník odpoví na otázku:Co je historického tam,kde se ten chodník"revitalizuje"?

Obrázek uživatele dawer

2 díky


za info, zní to dobře, snad se dílko podaří

1 Díky za první zprávu...


Jsem rád že se konečně objevuje jakási zpráva o tom co čeká nás co bydlíme kolem náměstí. Nejsouz někde na webu nějaké vizualizace jak to bude vypadat na konci a informace co všechno se bude dělat?

1.1 Vizualizaci toho, jak budou


Vizualizaci toho, jak budou ulice nově vypadat po ukončení revitalizace má u sebe pan Skácel - Správa majetku a služeb. Pokud Vás to zajímá, obraťte se prosím na něj. Je také hlavním koordinátorem revitalizace za město, tudíž Vám jistě zodpoví všechny další dotazy.

1.1.1 Díky za info


Díky za zajímavé info ohledně revitalizace, rozhodně jí fandím. Mám jen dotaz: proč v Tyršově ulici (naproti bývalému Holdu) byl nejprve (tuším v prosinci) kus chodníku opraven (byl to kus chodníku od nikud - nikam, ne celý chodník v té ulici - opravovaný kus začínal ve čtvrtce a končil v půlce celého chodníku). A v současné době je celý ten kus chodníku rozebrán a opět se pokládá (a zase pouze ten stejný kousek chodníku - ne celý)? Předpokládám, že to má nějaké logické vysvětlení a určitě by zajímalo většinu lidí...

1.1.1.1 Onen chodník se musel


Onen chodník se musel předělat, neboť jeho závěrečná podoba neodpovídala požadavkům města a památkářů. Byl hrbolatý a na několika málo místech měl špatně sestavenou mozaiku. Jeho hrbolatost byla způsobena tím, že se dělal v problamatických klimatických podmínkách a následně na něj najížděla zásobovací auta. Zhotovitel jej nyní předláždí a věřím, že už bude vše tak jak má být.

1.1.1.1.1 Díky


Díky za odpověď na první část otázky, i když tedy moc nerozumím vysvětlení o opravování chodníku v problematických klimatických podmínkách, nemůžu se ubránit dojmu, že při opravě v zimním období bych s něčím takovým měl počítat - ale pokud tu druhou úpravu město nemusí platit, tak dopravní omezení je sice nepříjemné, ale já osobně jsem ochotný ho zkousnout. V každém případě by mě ještě zajímala i odpověď na druhou část mého původního dotazu. Proč nebyl chodník opravován od jednoho jeho kraje (ať už třeba jen do půlky), ale cca 10 metrů zůstal starý asfaltový chodník, pak byla prostřední část, která byla opravována a zbytek zase asfalt - proč se nezačalo prostě z jedné strany?

1.1.1.1.1.1 odpověď bude sice trochu


odpověď bude sice trochu delší, ale doufám, že se mi podaří do této záležitosti vnést světlo:

1. původně se počítalo s tím, že se bude mozaika na chodníku v tyršově ulici dláždit kombinací čedičové kostky a bílé vápencové kostky, tak to navrhla arch. Zajíčková před cca 2 lety

2. při zahájení revitalizace však dodavatel byl schopen poue sehnat řezanou vápencovou kostku a nikoliv štípanou (která je požadována pro celou revitalizaci). Bylo dohodnuto, že Tyršova ulice se udělá náhradní variantou - kombinace čedičové kostky a okrové žulové kostky. Dodavatel měl i nadále za úkol se pokusit sehnat původně plánovanou bílou vápencovou kostku pro další ulice

3. chodník směrem do Tyršovy ulice se tedy začal dělat až od "prostředku" po 10 metrech asfaltu z toho důvodu, že zbytek chodníku na opačnou stranu směrem k ulici 5. května je plánován architektonicky v souvislosti s ulicí 5. května a město čekalo na zprávu od dodavatele, zda zajistí původně požadavaný materiál.

4. štípaná bílá vápencová kostka není bohužel k dostání, tudíž se místo ní pro všechny další dotčené lokality bude používat buď světlá žulová kostka, nebo okrová žulová kostka.

Pokud by Vás ještě něco zajímalo a bude v mých silách na to odpovědět, tak se na mne můžete kdykoliv obrátit.

 

1.1.1.1.1.1.4 Díky


Sice jsem stále přesvědčený o tom, že pokud se něco někde dělá, má se to dělat od začátku do konce (i přesto, že by to znamenalo čekat, zda se sežene/nesežene další/jiný materiál určený pro druhou část práce) - myslím, že každý rozumný člověk, který doma něco opravuje, nebo upravuje se dle tohoto řídí, ale přesto Vám děkuji za vysvětlení.

Obrázek uživatele dawer

1.1.1.1.1.1.3 díky za osvětu


jen by mě ještě zajímalo zda to, že se chodník dělá podruhé platí město, nebo dodavatel.A jak je možné, že výběrovým řízením je vybrán dodavatel, který není schopen sehnat požadovaný materiál.To se přeci dá v dnešní době lehce zjistit, zda je nějaký druh materiálu na trhu dostupný.Předem díky za odpověď.

1.1.1.1.1.1.3.1 Opravu chodníku, který se


Opravu chodníku, který se předělal podruhé hradil dodavatel. Koukal jsem dnes, že je již hotový. 

Obrázek uživatele milk

1.1.1.1.1.1.2 Vše při starém


Velmi působivé historické budovy u tohoto chodníku.Jeden magor v minulém režimu to tam nechal vybourat a postavit to co tam je a druhý tam teď přimázne"historický"chodník.

1.1.1.1.1.1.1 Konečně odpovídající vysvětlení


Konečně odpovídající vysvětlení, děkuji za něj. Jen škoda, že se vás novináři nezeptali dřív, než psali o opětovné opravě chodníku své články. Zbytečně pak padá stín na provádění stavby. Alespoň co jsem mohl číst tedy.


https://www.traditionrolex.com/7