Tip: Chcete i Vy mít svůj banner nebo komerční inzerát na tomto webu? Napište nám na [email protected].

Cukrovar a jiné

Tak jsem na jednom soukromém webu našel  staré fotky cukrovaru a pivovaru na Pšovce. Osobně jsem netušil že dnešní Mefrit byl dříve pivovar ale co :-DDD
Cukrovar v Mělníku byl původně malým závodem na výrobu surového cukru. Pod názvem „Společná továrna na cukr u Mělníka“ existoval 42 let. Byl postaven a zprovozněn v roce 1869 na břehu Labe. Zakladateli byli místní sedláci a živnostníci. V roce 1910 byl cukrovar převzat „Českou společností pro průmysl cukerní, a. s.“ kapitálově silnou firmou Živnostenské banky jako svůj výhledový závod a také z důvodu přestěhování její rafinérie z Domažlic. Od první kampaně 1913/1914 výroba neustále rostla až do světové krize třicátých let. Mělník tak patřil mezi 5 největších cukrovarů 20. až 90. let, svými výrobky zejména různými druhy a velikostmi kostkového cukru a krystalu se proslavil prakticky v celém světě, vývoz tvořil každoročně více než polovinu výroby.
Cukrovar Mělník   1.    PODOLÍ  (Podol)
                                                                             právo 1407,před 1626 -1.1. 1959

 • městská obec
 • Právovárečné měšťanstvo
 • Jiří Kristián kníže Lobkovic
 • Jiří Kristián, Ludmila, Jan a Otakar knížata z Lobkovic
 • Leopold kníže Lobkovic
 • Leopold kníže Lobkovic - dědici
 • Velkoněmecká říše
 • Leopold kníže Lobkovic - dědici
 • Leopold kníže Lobkovic - dědici - národní správa
 • Polabské pivovary, n.p.
 • Středočeské pivovary, n.p.

Pivovar na Bezručově
Pivovar na Bezručově


2.    PŠOVKA  (Šopka)
                                                                                        1726 - 1936
 • Marie Ludmila Černínová z Chudenic
 • August Antonín kníže Lobkovic
 • Jiří František Kristián kníže Lobkovic st.
 • JUDr. Bedřich kníže Lobkovic
 • Jiří Kristián kníže Lobkovic
 • Leopold kníže Lobkovic
 • Leopold kníže Lobkovic - dědici

Pivovar na Pšovce

A všem známá dnešní podoba

Zajmy & hobby předchozí téma | následující téma

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

5 zajímavá informace..


Děkuji za info, tyto foto jsem nikdy neviděl, to že mefrit byl pivovar, by mě nikdy nenapadlo, měl jsem za to že fabrika byla postavena až po v novodobích dějinách.

5.1 RE:zajímavá informace


A kde pořád berete, že Mefrit byl pivovarem ? Já se budu muset asi fakt zeptat těch starších, protože jsem tohle nikdy neslyšel, ani nečetl a tady to taky nikdo nevysvětlil odkazem na patřičnou literaturu.

5.1.1 Mefrit - pivovarem?


No, Google mi zase vyhodil toto...

"Lobkowiczský pivovar a sladovna na Mělníce, provozovatelka Františka Lobkowiczová ; Šopka ; Pšovka
1726 - 1936; 10 000 hl;
rod Lobkoviců
Pro svoji rozšiřující se výrobu hledala firma Eliáš vhodné prostory a ty našla v objektech bývalého Lobkowiczkého pivovaru, který byl v roce 1941 připojen k firmě Eliáš. Objekty pivovaru byly postupně rekonstruovány a připravovány především pro výrobu zinkové běloby a vodního skla.
V roce 2005 v budovách sídlila firma Mefrit."

Odkaz na zdroj zde.

5.1.1.1 Tak to je síla.


O městě kde žiju jsem tedy už lecos přečetl, především díky našim místním historikům, ale buď jsem to nějak vypustil, nebo jsem to fakt nikde nečetl. V každém případě Ti za velmi zajímavou informaci děkuji. Pšovka v historii  bývá spíše známa díky svým několika mlýnům, dnešní podolské nemocnici a především klášteru obutých Augustiánů. Díky!

4 cukrovary


Škoda zániku cukrovarnictví u nás, kde jsme byli v rafinování cukru jedničkou v Evropě. Víte o tom, že balička, která je nyní v mělnickém cukrovaru pochází ze zrušeného kosteleckého cukrovaru?

4.1 RE:


Zdavím ! Díky za info. Nevím to, protože jsem se o to nestaral. Člověk si spíše všimne, že jsou ty cukrovary po okrese zrušené. No, Mladá Boleslav je velké důležité město, což občas chtě nechtě pocítíme i na Mělníku, a tak možná i proto bylo rozhodnuto, že zůstanou Dobrovice a tady jen ta kostkárna. Přeju Ti hezký zbytek neděle.

3 Mefrit pivovarem ?


To slyším prvně. Jenom vím, že když půjdeš od Teska na zastávku autobusů, které jezdí směr Pšovka, tak stával skoro naproti přes silnici, viz fotka. V Mlazicích byla stáčírna, cukrovar v Rousovicích byl největší rafinerií cukru ve Střední evropě a chemička, to tedy nevím. Ale, jinak hezké fotky, díky.

Obrázek uživatele Fritoll

2 Cukrovar


A pak přišla tržní ekonomika (z Francie) a z velkého a moderního cukrovaru zbyla jen balírna... Viva profesou Klaus a jeho smrtící ruka trhu...

2.1 No tak...


Na Mělníčku je tak příjemně když sem nikdo netahá tyhle ideologický kydy, navíc ještě úplně nesmyslný...

Obrázek uživatele Fritoll

2.1.2 na ideologie s..u


Sakra já to nemyslel nijak politicky. Jen sem si povzdech nad tím jak to tu skončilo. A to že sem vytáhl Klause a jeho ruku trhu sem chtěl pouze poukázat na to, že cukrovar přežil všechny předchozí režimy.

Cukrovar byl pro lidi co tam pracovali rodina a to vím z vlastní zkušenosti. Pracoval sem tam několik letních brigád a to jak na balírně tak na expedici melasy. A byli tam fakt příjemní a milí lidé.

 

Prostě jsem jen chtěl vyjádřit to že mě mrzí že již není nic víc nic míň.

2.1.1 Brzdi s kritikou


To nejsou  žádné kydy, ale normální všeobecně známá fakta. Víš ty, kolik lidí ještě nedávno bylo hrdých, že pracují ve světoznámé firmě Sugar Mělník, která byla největší rafinerkou ve Střední Evropě ? Když si někdo v republice koupil cukr, tak tam na víčku krabice byl emblém našeho zámku a kromě barevné vinety zámku nad řekou, která zdobila veleznámou bańatou láhev Ludmily, to byly nejznámější symboly našeho města na běžném trhu. A dnes žijeme alespoň naštěstí v době, kdy si může aspoň někde napsat někdo nějaký svůj názor.

Obrázek uživatele milk

2.1.1.2 Kydy jsou ohánět se a být


Kydy jsou ohánět se a být hrdý na historické symboly,na kterých Ty ani Tví předkové nemají žádnou zásluhu.Navíc:cukrovar a zámecké vinařství založili,dle tvého slovníku,zbohatlíci.To už tak bývá,že někdo schopný založí prosperující firmu a ta z různých příčin po několika desetiletích zanikne.Určitě i Ty svou schopností vstoupíš do seznamu významných občanů města Mělníka.

2.1.1.2.1 Milk:RE


Poslyš, mě se prostě nelíbí, když někdo brání druhým lidem vyjadřovat jejich názory. Fritoll tady napsal svůj názor a myslím, že řada lidí si myslí, že privatizace u nás v mnoha případech moc dobře nedopadla a na Mělníku se francouzský majitel fakt vyznamenal. Nemůžeš se pak divit, že se vždy někdo najde, kdo bude kritizovat. Výsledky, to nejsou žádné kidy,ale nepříjemná realita, která jedny rozčiluje a druhým nevoní. A tobě prostě nevoní. Myslím, že by jsi měl trochu krotit své vášně, neplácat tady něco, co v této diskusi vůbec nezaznělo a chovej se trošku na úrovni.

 A pokud jde o ty symboli. tak to máš divný vlastenecký názor.

Obrázek uživatele milk

2.1.1.2.1.1 Ale v šíření tvých


Ale v šíření tvých vlasteneckých názorů tady nikdo nebrání

Obrázek uživatele Markéta Želva Přerovská

2.1.1.1 spíš než ruka trhu


podle mých chabých informací to spíš než ruka trhu byly socialistické evropské kvóty na množství cukru, který může být v ČR vyrobeno a prodáno, tedy ochrana starých států EU přžed novými... je to škoda.

otázka odjinud: víte někdo, kde je možné koupit v Česku vyrobený nerafinovaný řepný cukr?

2.1.1.1.2 Cukrovar.


No a nebo to taky bývá tak, že aby staré státy EU15 trochu zabránily české konkurenci, tak je nejjednodušší ty podniky koupit a postupně v nich výrobu utlumit a zrušit. Je pro mě nepochopitelné, když si dá člověk kafe a k tomu dostane pytlík s hnědým cukrem odkudsi ze vzdálené ciziny. I když ještě na cukr od TTD Dobrovice se ještě narazit dá (včera jsem ho dostal k čaji Smiling

2.1.1.1.2.1 Můžeš reagovat


Tak Milku, tady máš jeden takový všeobecně rozšířený názor mezi lidmi, tak můžeš začít reagovat. Jak to vidíš ?

Obrázek uživatele milk

2.1.1.1.2.1.1 Cukrovar Mělník


Cukrovar Mělník skončil,protože město nedovolilo zvýšení výroby a tím rentabilitu na dvojnásobek.Důvodem bylo,že veškerá doprava řepy,řízků a ostatních přešla na silnici.Každý řidič si pamatuje to množství kamionů a zaneřáděné silnice na všechny strany od cukrovaru.To nemluvím o zápachu v době kampaně a celý rok splodiny ze samovzníceného uhlí v ulici Cukrovarská.Jenže ty bydlíš na sídlišti Podolí a tak ti to bylo jedno.

Tak to vidím já,ale ty chodíš pěšky a za vrchol vlastenectví považuješ slazení cukrem z Mělníka.

2.1.1.1.2.1.1.1 Jsi krajně neférový...


....a nevím, jakým právem máš před veřejností co komu sdělovat, kde bydlím, že mě znáš apod. Dělám to snad já o Tobě? Tvoje jednání je na hraně pravidel internetových diskusí a nejen těch.

Máš pravdu vtom, že v době kampaně byl kolem cukrovaru opravdový humus, ovšem, to by šlo vyřešit tím, kdyby jezdily jako kdysi řepné vlaky, které se nakládaly třeba ve Střednici apod. Jenže, dneska se musí holt všechno vozit na náklaďácích a v kamionech, že ? A pak, taky už snad pokročila technologie a existují různé filtry a odsiřovací zařízení. Konečně, existují dodatkové kupní smlouvy, kde se nový majitel třeba zaváže, že po dobu x let neudělá to a to. Na co máme ty kvanta právníků ? Tady to prostě leckdo viděl povrchně, nebo mu to bylo jedno, nebo za tím něco je a spousta lidí tak musí za prací jinam. Privatizovalo se to v době, kdy se na možné důsledky nekoukalo tolik, jako dnes.

Být patriotem mi připadá docela normální vlastnost.

Obrázek uživatele milk

2.1.1.1.2.1.1.1.1 Když jseš takovým


Když jseš takovým patriotem,tak máš štěstí,že jsi se díky tvým rodičům narodil v Mělníku.Představ si,že by jsi se narodil a bydlel v Horních Beřkovicích a byl patriotem místní psycholéčebny.

2.1.1.1.1 Cukr.


Třeba tady.

Obrázek uživatele Markéta Želva Přerovská

2.1.1.1.1.1 supr díky


díky za odkaz, tam toho vyberu i víc. a doporučím své oblíbené prodejně potravin u Dvořáků. Smiling

Obrázek uživatele raist

1 pivovary


fiha, hezky! to by bylo skoro na clanecek Smiling

1.1 Dík


Raiste děkuju. Původně jsem měl v plánu to tak udělat ale nakonec jsem si řekl že jedna fotka vyjde na tisíc slov.  Trochu jsem čekal že do diskuze lidi hoděj nějaké svoje dodatky co o tom podniku a místech všeobecně vědi a místo toho se tu začala probírat metoda tržního hospodářství a politické ideologie což mě teda trochu mrzí ale co nazbyt.....Kdyby si nějakej článek udělal rád si přečtu !-)

Roman Rak

1.1.1 Dodatek


Historii mělnického cukrovaru popsal tuším v nějakém čísle radnice pan Purš a možná bych to našel. Nechci plácat, ale myslím, že vznikl v roce 1868 a měl zajímavou historii. Vzpomínám na cukrové homole ve vitríně mého strýčka, které předcházely kostkovému cukru a pak se stali spíše dekorací. Nejznámější akcí v novějších dějinách je duben 1986, kdy půlka cukrovaru vyhořela a později byla nově vybudována. Tou dobou hořelo i v Kaučuku Kralupy, někde U Neratovic, a už ani nevím, co bylo příčinou těchto úmyslně založených požárů. Pro mě bylo velkým překvapením, když mi letos jeden kolega sdělil, že jeho otec, který tam pracoval, byl svědkem návštěvy říšského protektora Reinharda Heydricha. Pivovar je zrušený od roku 1977, na jeho místě vzniklo sídliště a samozřejmě je to aspoň taky tak trochu škoda. (Třeba by se tu jednou vyrábělo dobré pivo a pár desítek lidí by mělo práci.) Také jsem čistě náhodou objevil opravenou budovu pivovárku v Liběchově, ale to jen pro zajímavost. Dříve bylo zkrátka plno mlýnů,pivovarů i cukrovarů. Víte, kde se prvně na Mělníku vařilo pivo ? Prý někdy v 16. století v měšťanském bytě, v těsném sousedství Pražské brány. Doporučuji literaturu o Mělníce, zejména od Jana Kyliána.

1.1.1.1 Článek o cukrovaru.


Jen doplním odkazy na ten článek p. Purše o cukrovaru: 1. část (str. 8-9) a 2.část (str. 8-9.

1.1.1.1.1 Re: cukrovar


Dobře, ale zapoměl jsi napsat ročník a čísla Smiling. Já zase zapoměl dodat něco, co tam asi nenajdete. Loni na jaře došlo k demoličním pracem na staré nevyhořelé části a náš cukrovar přišel také o jeden komín. Dnes už dostal celý ten ubouraný bok jakousi novou estetickou stěnu a překvapivě zůstala stát samostatná budova bývalých učňovských dílen. Jak již bylo napsáno výše,běží dnes pouze balírna, která je vybavena přestěhovanou linkou z Kostelce nad Labem, a já si posléze ( po napsání příspěvku) uvědomil, že mi to vlastně jeden bývalý pracovník sdělil.

1.1.1.1.1.1 Ročník a čísla.


Ročník a čísla těch "Radnic" jsou vidět v náhledu odkazu: ten první je 10/2007, druhý 11/2007.

1.1.1.1.1.1.1 Re: ročník a čísla


Díky moc. Vůbec mě nenapadlo, že to jsou vlastně odkazy, a že se nemusím doma přehrabovat starými radnicemi a najdu to na webu. Na oficiální stránky města pro jejich šeď ani nechodím, nehledě, že tady se prostě diskutuje a to je život Smiling.

1.1.1.1.1.1.1.1 Re re re...


Já ty stránky Mělníka taky moc nenavštěvuji. Ale ty texty jsem vyhledal jen přes Google - je to rychlejší, než se prohrabovat někde v archivu. Ještě tedy, že tu Radnici na web dávají.

1.1.1.1.1.1.1.1.1 re: Flegmatik


Jen je komické, že člověk hledá spousta věcí googlem, před několika lety jsem prohlížel i stránky o místních pivovarech, ale domácí historické věci už ze zvyku hledám občas ve starých, či současných radnicích, případně z nějaké psané literatury našich místních historiků. Myslím, že elektronická propagace čísel radnice nebyla dostatečně propagována, což někdy znamená, jako v reklamě, dlouhodoběji útočit na člověka Smiling .