
Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.
Soutok
Listopad 19, 2024
Jsou akce, které jsou určitou vzácností, protože se nekonají v nějakém místě každý rok, ale třeba i jen jednou za několik let. Blíží se ty Vánoce, tak třeba leckoho může zajímat, zda k nám letos začátkem prosince přijede kamion Coca-Cola ?
Tam je ten kalendář letos velmi úsporný a týká se v Čechách jen Prahy, ale pokud máte silné nervy, nevadí vám tma a nechcete nikam jet, tak tu budou v pátek odpoledne 6.12. po roce opět alpští čerti a v sobotu i za světla v Kralupech nad Vltavou.Pojďme však v kalendáriu již k následujícímu úterý 26.11. 2024. kdy k nám přijede po šesti letech legiovlak. Jak vypadal v květnu 2018 na Mělníku ?
Na to se můžete podívat zde níže, ale věřím, že opět bude něco jinak, nebo nějaký ten vagon přibude, jak tomu bývá u legiovlaku zvykem.
https://soutok.blogspot.com/2018/05/do-melnika-dorazil-v-pondeli-legiovlak.html
Myslím, že už jen proto, že tu bude stát šest dní a vlak má své genius loci, tak se jistě vyplatí jej navštívit. Kromě toho, že je jeho příjezd určitou vzácností a vidíte zajímavé exponáty, tak u této atrakce si nemusíte dělat hlavu z toho, že kvůli lidem nic neuvidíte, že budete čekat frontu a jiné. Kdo jste byli někdy ve vojenském muzeu ve Kbelích, nebo v Lešanech, tak asi máte představu, jak to u těchto akcí chodí.
https://www.retro-garaz.cz/
Jiná atmosféra bude jistě tuto sobotu 23.11. na výstavišti v Lysé nad Labem. Tam si to naopak neumím ani představit a webová stránka vypadá opravdu hezky.Některé výstavy začínají již v půli pracovního týdne, což je vhodné zejména pro seniory v penzi, ale pro některé akce to neplatí. Retro garáž je také poněkud jinou akcí, jak se můžete dočíst na stránkách vll a dokládá to i odkaz na organizátora.
Pokud jste váhali podobně jako já, nebo jste měli jiný program, tak je tento víkend prakticky poslední šance navštívit výstavu o králi, který nese velký podíl na tom, že si letos připomínáme 750 let města Mělníka. Možná si řeknete, že když tu teče ta řeka a je tu dokonce soutok dvou největších českých řek, kde už na kopci dávno stálo hradiště, odkud vzešla kněžna Ludmila, tak toto místo se muselo někdy přirozenou cestou proměnit v město.
To je sice pravda, že tu jistě vzrůstal počet domů i obyvatel, ale víte dobře, že povýšení na město se uděluje vlivnými lidmi a někdy ani nazáleží na velikosti povýšené obce. Stačí se podívat na pohnutou historii našeho souseda Liběchova. Jindy vás zase překvapí, že se nějaké velké město stalo městem až relativně nedávno. Psal jsem tu kdysi na jaře 2014 takový seriál s názvem Nejkrásnější města na severu Českého království . Takovým typickým příkladem je v tomto případě Jablonec nad Nisou.
Mělník je ve zcela jiné situaci. Sem jezdili panovníci, pobývaly tu dlouhodobě královny a jelikož se žel ta zakládací listina nedochovala, tak tu bylo přistoupeno k jisté logice. Je evidentní, že aktivita mělnických vlivných u krále Přemysla II., jak se mu říkalo především v Čechách ( jinde byl převážně zván, jako Otakar) vedla k listině, která znamenala zapojení Mělníka do říční dopravy i obchodu. Vždyť řeky jsou i dnes dálnice prosperity, jsouli užívány, ale tehdy to mělo ještě větší význam.
Nesmíme zapomenout, že železnice ještě neexistovala, bahnité nebezpečné cesty patřily maximálně dostavníkům a kupcům, a tak ta prosperita přicházela po řece.
Zatímco tedy speciální výstava věnovaná Přemyslovi již končí, tak výstava Mělník v čase - 750 let města tu bude do jara. V každém případě jedinečná příležitost být u toho. To neslaví jenom Mělník, ale i my občané a zejména rodáci.
Nicméně se ještě vrátím k tomu zmíněnému králi, jehož listinu zde na Mělníku považujeme za jakousi celkem oprávněnou náhradu městské listiny zakládací. Nebylo mnoho těch českých králů, kteří z Prahy nejen dobře vládli a lid je uchovával celá staletí v paměti, ale také historicky rozšířili dočasně naše území a těšili se jistého sousedského respektu.
Později jsme se stali součástí jiné, trvalejší, větší i významnější říše a je na každém z nás, jak se budeme na věci dívat,co dokážeme ocenit a s čím vším se ztotožníme, ale z hlediska pohledu člověka z české kotliny nám bude vždy znít název Země Koruny české velmi líbivě. A s tím i vazba na naše politicky silné a úspěšné panovníky, která je zde v Mělníku zvlášť silná i z důvodu vztahů králů Karla IV. a Přemysla Otakara II. k Mělníku.
Vzhledem k tomu, že místo poslední bitvy našeho velkého panovníka, který se přičinil o to, že letos slavíme 750. výročí města, a že není zase až tak daleko od hranic naši republiky, tak jsem si dovolil v roce 2017 na Moravské pole podniknou cyklovýlet. Konečně, vše souvisí se vším a přišlo mi tak nějak, že je asi namístě, abych tam zavítal. Krajina mi přišla poměrně příjemná a občas jsem tu zavadil i o drobné vinice, které mi připomínali domov. Také tu mezi stromy teče velká řeka pramenící u nás, a tak to prostě mělo vše své genius loci.
https://soutok.blogspot.com/2017/07/melnik-vdeci-za-povyseni-na-mesto-krali.html
Asi tak od začátku tohoto roku, ve kterém slaví Mělník své významné půlkulaté jubileum mě přepadá myšlenka, že bych na počest Přemysla Otakara II. měl zkusit napsat báseň.Není na tom nic divného. Jako bývalý člen Pegasu, který stál u zrodu sbírky Mělník veršem a obrazem mám k tomuto téma blízko. Konečně, náš svým způsobem slavnější král Karel IV. se mihne v závěru mé oblíbené básně Vyznání rodnému městu ( 1992), a tak to byla pro mě výzva. Najdete ji zcela na konci tohoto článku:
https://soutok.blogspot.com/2018/12/vanocni-prani-2018-seznamte-se-prazske.html
Ovšem, přiznám se vám, že se mi do toho moc nechtělo. Nu, nebudu zde prozrazovat, co vše to obnáší, než něco takového člověk stvoří a ani nebudu prozrazovat. nic z obsahu. Každý člověk je jiný, každému se líbí něco jiného, každý chápe věci jinak, tak vám jen popřeji příjemný zážitek.
Toto je tedy takový můj dárek k 750. výročí města, který se pojí s dnešním datem.
Skon krále Přemysla.
Modravé hory, zlatavé lány, řeka tu zelení středem se vine. Vůkol je poklid, klasy zrály, dnem slunným čas tiše plyne.
Nad zemí šírou rovinnou, čáp z oblak sem ladně slétá. U cesty rytíř v brnění i vinice, co stojí tu léta.
Však vysoký kámen u cesty, zpráva smutná z něj se line, že český král Přemysl Otakar s nevelkým vojskem tu hyne.
Velký ten slavný český král, jenž města i hrady zakládal. Výnosem z obchodu labského Mělník dal do stavu městského.
Vévoda Rakous, Štýrska i Korutan, mocné říše, od Krkonoš po Jadran, v lesklé zbroji tu s oře padá smrt už k sobě si ho žádá.
Tak skonal král náš český, markrabě moravský i kraňský, jenž zlatým a železným sluje pro stříbro i vítězné boje.
Tebe dnes králi vzýváme, křížový hrdino od Královce. To tobě dnes králi vděčíme, za slávu města na Mělníce.
Pohodové dny !
Listopad 16, 2024
Dne 11. 11. 2011 v 11 hodin dopoledne se narodil web Soutok. Nechci dnes psát něco, co jsem tu psal už mnohokrát. Svého času velmi sledovaný web s denní trojcifernou návštěvou leckdy i pod jednotlivými články, který možná měl tak trošíčku na svědomí skutečnost, že později ožila i víkendová informatika veřejných oficiálních médií. I sám jsem později o víkendech přinášel reportáže z akcí, které ještě leckdy ani neskončily, nebo byl i u něčeho neobvyklého a leccos i propagoval, ale nově příchozímu období facebooku to v jistém smyslu konkurovat nemohlo.
Je to až k nevíře, že tu píši už 13 let. Za tu dobu tu vzniklo asi 2 500 článků, do magického milionu návštěv mnoho nezbývá a jsem rád, že jsem byl zkrátka u toho. Prožil jsem toho za tu dobu hodně a hodně se toho také změnilo. Na začátku byl třeba obrovský pivařský boom. Vznikaly různé minipivovary a takový pivní festival v Kokořínském Dolu vedle hospody U Grobiána míval pravidelně obrovskou sledovanost reklamní i reportážní. S Martinem Klihavcem jsme se dokonce náhodně setkali v bývalé varně pivovaru Lobeč při křtu knížky vraňanských autorů Pivovary Mělnicka v roce 2016.
Povodně snad ani zmiňovat nemusím, a také dnes vynechám některé vyhlášené historické události významných osob, nebo návštěvy středověkých sklepů, či populární MJ 50, ale podívejme se na další boom, který patřil nostalgické železnici. Snad nikdy nebylo na mělnickém železničním nádraží tolik lidí, jako když měla přijet v rámci nějakého výnamného dne parní lokomotiva. Když pominu ročníky akce Audience u císaře Karla I. , kdy k nám zajížděl asi na 30 minut nostalgický vlak ze Staré Boleslavi, tak pak to byly jednoznačně každoroční oslavy ve Mšeně ( Léto s párou, Na Kokořínsko s párou), kterým předcházely oslavy výročí ,, Mšenky" v letech 1997 a 2007. Nakonec to byl i boj za záchranu lokálky.
Když už jsem zmínil železnici, tak proběhl i boom ve veřejné dopravě. Dnes mohou lidé cestovat na různé výhodné jízdenky i především hojně užívané jízdenky regionální ( PID, DUK), o čemž se mladým rodinám v 90. letech až do roku 2004, kdy vznikla na dlouho jen tehdy pokroková Skupinová víkendová jízdenka SONE+ ani nezdálo. Heslem doby tehdy bylo, že nám nikdo nic nedá a musíme se sami postarat, jak si ještě mnozí pamatujeme z výroků exprezidenta Václava Klause. Jiný předseda ODS, kterým byl Miroslav Topolánek zase prohlásil, že pokud se někdo neuživí v České republice, tak se přece může odstěhovat třeba do Austrálie, kde bude mít možná více štěstí.
Osobně si pamatuji, že na jízdenku Libnet ( Liberecko, část Saska a Polska) jsem jel prvně až v červenci 2011 a od roku 2014 tu máme konečně skvělou Jízdenku na léto, která však bohužel rok od roku degraduje. Ne snad, že by byly ČD ve službách i komfortu cestování horší, ale jsou zkrátka o něco dražší, a tak přenechávají podle požadavků zákazníků různým společnostem jednu trať za druhou. Cestující pak může srovnávat, třeba i nadávat, ale co se jednou prodá, to už se špatně získává zpět.
Integrace dopravy přišla na Mělník ještě později, a tak ta moje generace, která měla v 90. letech mladé rodiny měla v lecčems smůlu, že něco už nebylo a něco ještě nebylo. Dnes už jsme mnozí v našem věku nuceni hospodařit se silami, které musíme rozložit mezi stále náročnější koloběh pracovních povinností s různými věčnými novinkami provázejícími celou společnost a jakési osobní volno s náznakem rekreace.
Po pivním a dopravním boomu musím zmínit i éru facebooku, který tu hodnotit nebudu. Na to má každý svůj názor zrovna tak, jako třeba na nějaký komunitní web, nebo nějaké elektronické veřejné, či novinářské médium a je to téma příliš obšírné. Nejlepší jsou vždy osobní zkušenosti. Nakonec si dovolím zmínit takový celkem významný historický rok 2019, který podle leckoho je takovou hranicí mezi nadějným rozkvětem společnosti vzbuzujícím u lidí úsměv i dobrou náladu a tím, co vedlo k určité blbé náladě a tu společnost v lecčems rozdělilo.
Na jedné straně krásné a třeba 10 let staré zážitky z různých společenských akcí, za jejichž vyvrcholení tady na Mělníku považují někteří lidé období, kdy jsme tu měli obří akci dokonce s mezinárodní účastí v podobě Mělnického okruhu, a na straně druhé období, které nám tu rozpoutal covid-19. I když už dávno není rozhodně tím hlavním téma, tak pořád ještě nemůžeme ani náhodou říci, že by se ty temné mraky aspoň trošku nějak rozplynuly, protože to napětí ve společnosti z mnohých jiných důvodů je a nejen u nás v republice, ale všude ve světě.
Mnohdy za tím stojí právě i hlavně média, ke kterým dnes máme technicky blíže, než v časech bez internetu, a která zveřejňují někdy až udivující myšlenky, nebo i návrhy nejrůznějších zákonů. Ovšem, zatímco starší generace je lačnější po nejrůznějších zprávách z mnohých médií, tak mnozí mladí na leckterá naše média rezignovali a mají svůj svět, kde hledají zábavu a zájmy Podle některých se musí přece vše jednou nějak změnit, jen se neví kdy. Tak toto vše se tu odehrálo za těch 13 let, co tu píši Soutok. Je toho dost, co ?
Také se vám stává, že vás krátkodobě přepadne nějaké nadšení po určitém hobby ? Myslím, že je to dobrá ukázka toho, jaký vliv mohou mít média na lidi..
Teď vynechám notorické vzpomínky na vynikající poznávací seriály s názvy Rozhlédni se člověče ( 1998), Zpět k pramenům ( 2005) a Paměť stromů ( 2003) s Luďkem Munzarem a podívám se na něco jiného .O několik let později se na našich obrazovkách objevil seriál, kde společensky známé osobnosti za pomoci odborníků pátrali po svých předcích. On to nebyl snad jen jeden seriál, ale mnoho lidí ovlivnil.
Stačí se podívat na tento článek, kde jsem psal o svých osobních zkušenostech při pátrání já .
https://soutok.blogspot.com/2017/02/poznat-sve-predky-je-dnes-mnohem.html
Bohužel se dá říci, že propaganda předběhla tehdy možnosti. Zatímco neskutečně rozsáhlé území pod kontrolou SOA Litoměřice bylo již zdigitalizované, tak Středočeský kraj se teprve jen pomalu roky digitalizoval. I tady platí, že sejde z očí, sejde z mysli a nakonec člověk viděl, že ty zápisy mnohdy nebyly potřebně vyplněny, nebo byly naškrábané. Není tu nyní místo se rozepisovat o tom dalším.
Pak to byl seriál o architektuře s názvem Šumná města s Davidem Vávrou z roku 1995. Sám jsem tehdy skoupil prodávaná DVD a matně si vzpomínám na jednu vilu někde na Karlovarsku, kde snad dokonce bylo pod prosklenou podlahou jakési akvárium. Nevím, seriál bavil, ale zdaleka nejsem ani špetkou takový nadšenec, jako pan Karel Lojka, který vystudoval Střední průmyslovou školu stavební. v Mělníku.
Ačkoliv mám v knihovně těch knih a knížek o Mělníku již opravdu hodně a nesmím opomenout počin paní Renaty Špačkové z 90. let s názvem Mělnická zastavení I, tak musím připomenout, že ještě žádná kniha se tolik nevěnovala architektuře mělnických vil i životům jejich majitelů, jako právě kniha Martina Klihavce a Karla Lojky s titulem Velký Mělník I. Ještě žádná kniha se nikdy tolik nevěnovala proměnám nejrůznějších domů i obchůdků, jakož osudům jejich majitelů.
Svoji kapitolu tu mají pochopitelně české královny, ale také nejrůznější umělci i podnikatelé, a tak jsme skutečně svědky neobyčejných příběhů i případných zajímavých majetkových zisků jinde v republice mimo Mělník. I dnes se najde plno lidí, kteří se během života osmkrát stěhovali, což je pro nás, kteří tu žijeme celý život až k nevíře.Pro někoho může být šokující i věta, že lékařku Annu Bayerovou žijící v dětství v mlýnu Mlčeň ( Kokořínský důl) zdejší krajina nijak neokouzlila a stěhovala se za svými zájmy.
S téma migrace do zahraničí, nebo i stěhováním po republice se člověk setká nejednou za život, a protože máme opravdu krásnou republiku, tak i to může být téma k osobnímu zamyšlení. Máte rádi staré české veselohry z doby protektorátu ? Pak jste se jistě možná podivili tomu, že právě v tomto smutném i nervozním období, kdy šlo o život, vznikly opravdové pecky, kterým se naše generace směje dodnes a známe i leckteré hlášky z nich nazpaměť.
Jedním z těch oblíbených filmů je také titul Příklady táhnou. Tam ztvárnila jednu z hlavních rolí půvabná herečka Stella Májová. Ve filmu zazní dvě nádherné melodie, o kterých jsem tu psal již v článcích níže.
https://soutok.blogspot.com/2019/03/labe-v-melniku-ma-339-cm-tak-obvykle.html
https://soutok.blogspot.com/2019/05/silna-ctverice-akci-vikendu-18-19.html
Bylo pro mě pochopitelně potěšením i překvapením zároveň, když jsem se v knize dočetl, že budoucí herečka vyrůstala také na Mělníku. Odpusťe mi, ale tento odkaz níže sem prostě musím dát. Snad i proto, že i já plul v mládí několikrát vodu a poznal tu romantiku prožitku na ní i v její blízkosti.
https://www.youtube.com/watch?v=_8GaOWMxrrY
Závěr knihy patří tzv. bonusu, který je sestaven z vyprávění děděčka pana Lojky, který nám poutavým způsobem přibliží život ve skuhrovském hospodářství v roce 1905 s důrazem na tehdejší smysl pro tradice a nakonec i své vlastní prožitky Karla Lojky z mládí. Nesmíme zapomínat, že tehdy žádná televize a ani rádio nebyly a lidé si tu kulturu vlastně regionálně tvořili sami. I tady jsem našel jistou paralelu, či vzpomínky na své mládí v 70. letech 20. století. Zůstaňme aspoň u té, kde pan Lojka vzpomíná, jak v 60. letech 20. století pálili nad Skuhrovem Jidáše. Více raději neprozradím, aby někdo neřekl, že tu snad píši nějaký knižní výtah.
Jsem tedy poctěn, že jsem vyrůstal ve čtvrti, které se tato tradice také týkala, že jsem také koukal na ohně zmíněných obcí, občas docházelo i k přátelským návštěvám a ten posun techniky za těch 10 - 15 let tu prostě byl. Vznikaly tzv. černé skládky, kde nechyběly občas i nějaké pneumatiky či lahve od laků značky Lybar, a to vše jsme s oblibou pozorovali aspoň nějaký čas bouchat, nebo i čadit.
Na konec jsem si nechal město samé i jeho podniky, které jsou v knize zmíněny. Tam není co dodávat. Autoři vtipně vybrali fotografie, které mluví a říkají čtenáři : ,, Vzpomínáš, jak jsi o nás četl v brožurách a knihách od Renaty Špačkové, Jana Kiliána, Ludvíka Bóhma, nebo Františka Purše ? Jak jsi se těšil z krásných pohlednic, fotografiíi i o nic chudšího zajímavého textu Martina Klihavce a Karla Lojky ? Tak právě tyto černobílé fotografie s určitým genius loci ti to nyní připomínají." A nemohu ani zapomenout na takové pěkné věci, jako je knížka Mělnický uličník, Květen 1945 na Mělnicku i třeba nejmenovat Josefa Karníka a autory průkopnické obrázkové literatury současnosti v knize Na Mělníku.
Beru tedy jen úzce prodejnou legální literaturu ze své knihovny, ač ji předběhla éra reprintů pohlednic, které vydával MOOS ve spolupráci s RMM a městem, nebo i mezi lidmi dříve šířené nejrůznější materiály z oblasti historie, jejichž elektronická životnost je pochybná. Na Mělníku ten hlad po historii a fotografiích ze starých časů byl prostě vždy obrovský. V jednom nedávném článku jsem zmínil, že tentokrát nebudu jen chválit. Je třeba si říci, že každá práce má své pozadí, které mnohdy čtenář vůbec nevidí. Čtenáři nevědí, že autory třeba někdy i tlačí čas, mají spoustu dalších starostí i svoji oblíbenou parketu. On chce prostě správná data. Když je má, je spokojený, když je nezná, tak také, když objeví chyby, tak může přijít i rozpačitost a snad i vztek..
Knihy Velký Mělník se toto vůbec netýká a nakonec i loňská kniha Kokořínsko známé i neznámé od jiných autorů je mi určitou modlitební knížkou ve smyslu, že je i jen v naši blízkosti krásně a jistě přijde i hezké počasí a lepší část roku. Přesto se můžete níže podívat, co se může stát, když autory knihy baví hlavně jen něco z toho, co dávají dohromady a zcela vypadne korektura i toho mála dat, do kterých se autorům očividně nechtělo.
https://soutok.blogspot.com/2023/11/kokorinsko-zname-i-nezname-zacatek.html
https://soutok.blogspot.com/2023/12/recenze-nejnovejsi-knizky-o-kokorinsku.html
Svět literatury je také svět. V roce 2007 jsem přijel do Mšena na oslavy 110 let trati Mělník - Mšeno - Dolní Cetno. a spatřil jsem, že se k výročí prodává zase nějaká brožura. Zamnul jsem si ruce nad novotou, ale brzy jsem vystřízlivěl. ,, Paní,ale toto se prodávalo před deseti lety ve Skalsku " říkám. V paní bouchly k pobavení kolem stojících lidí saze a rázně prohlásila : ,, Nejhorší jsou právě takovýhle šťouralové ! "
V knížce Velký Mělník 1 jsem objevil možná pro většinu lidí malou a až možná bezvýznamnou historickou mýlku v datu v jedné kapitole, ale Martin Klihavec, ač není profesionální spisovatel a je skutečně obdivuhodně pracovně vytížený, tak mi přislíbil ve druhém dílu,ktery tu zřejmě bude za rok nápravu. Je to ukázka toho, že mnoho věcí není o profesích a funkcích, ale o přístupu člověka k věcem. A za takový přístup tu Martinovi ještě jednou rád děkuji.
Mějte se pěkně a hezký víkend !
Listopad 9, 2024
Milí čtenáři, v první části pěší procházky okolo Máchova jezera jsme navštívili to nejslavnější, co u Máchova jezera najdete. Tedy, hlavní pláž v městečku Doksy, pláž ve Starých Splavech, Jarmilinu skálu a výpusť, kterou Robečský potok opouští Máchovu jezero na své cestě k České Lípě, kde se vlévá do Ploučnice.
https://soutok.blogspot.com/2024/11/splneny-odveky-sen-okolo-machova-jezera.html
Až sem jdete prakticky po rovině z centrum městečka Doksy asi hodinu a čtvrt, procházíte po pohodlné cestě oblastí s největší přítomností pohybu i nemovitostí v obou letoviscích a prakticky se celou dobu až dotýkáte hladiny jezera. Při této příležitosti není od věci si připomenout, že Máchovo jezero je ve skutečnosti rybník a snad i proto, se mu zprvu říkalo Velký rybník. Rozdíl mezi jezerem a rybníkem je ten, že to první vytvořila příroda, a to druhé je záležitost lidských rukou.
Až mnohem později došlo tedy k přejmenování na Máchovo jezero, o kterém je všude plno materiálu. Už jen Muzeum K.H.Máchy v historickém stavení ( nejstarší dům v Doksech) v Doksech je expozicí věnovanou nejen samotnému básníkovi, ale i expozici rybníkářství a rybářství, jejímž středobodem je pochopitelně historie vzniku dnešního Máchova jezera.
Nějakých 300 metrů za výpustí Máchova jezera ( minulý díl) nás tedy čeká rozhodnutí. Pokud máte opravdu kočárek a ještě velmi malé děti, tak se zřejmě vyplatí obrátit, a pokud nejste ve Starých Splavech ubytovaní, tak zřejmě o víkendu užít případně i železniční dopravy na důležité trati 080 z Nymburku přes Mladou Boleslav a Českou Lípu do Rumburku.
Pochopitelně tu jezdí i autobusy a napříkla o víkendu, se odtud v 16.10 hodin dostanete na jízdenku PID i přímo do Mělníka. Je to téměř historická spoj, protože i já se v roce 1991 o Vánocích jí vracel domů ( jela až z Jablonného), když jsem asi v 5.30 hodin vyrazil pěšky z Mělníka, ve 13 hodin jsem skončil na zledovatělém svahu pod hradem Bezděz, a v 15.30 jsem se jako legendární Meresjev doslova doplazil do Doks. To byl člověk ještě mladík a tělo i bez tréninku něco sneslo.
https://autobusy2024.idsk.cz/files/JR_1096.pdf
Pokud však tu možnost máte, jste nabití energií i radostí a chcete se s tím poprat a obejít Velký rybník stejně tak, jako jsem si to umanul já, pak prosím pokračujte. Jenže tu na mě hned za posledními domy čekalo nemilé překvapení a na vině byl zjevně fakt, že jsem neměl v mobilu aktualizované mapy. Tvrdošíjně jsem tak kráčel i dále podle jezera, byť tu byla zprvu jen vyšlapaná cesta, ale měl jsem kráčet po modré turistické značce, která nic neříkala o tom, že jste na nějakém okruhu kolem majestátného Máchova jezera.
Na druhou stranu jsem asi dobře udělal, protože jsem se dostal do opravdu divoké přírody plné skal, bizardě rostoucích stromů s barevným listím a hlavně mi připadal protější břeh u městečka Doksy neskutečně vzdálený.
Tak jistě, těžko srovnávat takový zážitek s většími vodními plochami, ale i tak to oproti sklánějícímu se slunci k obzoru působilo dost impozantně a lodní sezonní provoz tuto skutečnost ještě umocňuje. Faktem je, že je to asi velikostí nejbližší vodní plocha, kam mnozí dojedeme snad ještě na otočku i na jízdních kolech. Musel bych se podívat do vnitřního vyhledavače Soutoku, kdy jsem tam byl naposledy na jízdním kole a obávám se, že už je to snad minimálně 10 let. Kriste, já tu píši už 13 let !
Přiznám se, že občas učiním něco, kdy si sám pro sebe řeknu : ,, No, ještě to zvládnu " a uvidíte to i dále v článku, ale musím si přiznat, že když si uvědomíte, že už je vám mezi 60 - 70 lety, tak je to vážně pocit všelijaký. Lidmi jsme i proto, že si dokážeme uvědomit různé výjevy z různých období svých životů a zamýšlet se nad tím.
Řekněte sami : ,, Není to nádhera ? Tady na severním břehu. Není to krásná barevná divočina ?" Inu, koupil jsem si nedávno knížku Kokořínsko známé i neznámé, na kterou je tu recenze a užívám ji asi tak, jako určitou modlitební knížku. Podívám se na krásné barevné obrázky z Úštecka, okolí Doks, Mělníka, Vrátenské hory, Kokořínského dolu, či Mšena a už vidím krásné jarní a letní dny svobody v blízkosti našeho domova. Druhou věcí níže uvedenou je, že recenze zmíněné knížky nedopadla dobře.
https://soutok.blogspot.com/2023/11/kokorinsko-zname-i-nezname-zacatek.html
https://soutok.blogspot.com/2023/12/recenze-nejnovejsi-knizky-o-kokorinsku.html
Ale, ono to tak někdy prostě je, že knížka má krásné obrázky na křídovém papíře, ale autor, nebo autoři něco zmrší, což mnoho čtenářů zdaleka, nebo i jen prostě neznalých věcí přejde, ale vás tahá za vlasy každá nepravda a chyba.Tady těch chyb bylo žel více než dost, až jsem chvílemi přemýšlel, zda nebylo účelem jen knížku prostě rychle vydat a jet takříkajíc dále. Dočetl jsem ve čtvrtek večer mimochodem knihu Velký Mělník I a i tady jsem objevil chybičku, ale to bych předbíhal. Nuže, pokračujme dále v článku.
Jsou lidé, kteří emigrují do zahraničí, nebo se aspoň osmkrát přestěhují v rámci naši krásné ČR, ale nic z toho mě nějak nikdy nebralo. Jiná místa lze poznat i jinak a už i mí rodiče byli zkrátka z našeho nedalekého Kokořínska unešení, a tak to přenášeli i na nás. Alespoň tu lásku ke krajině a okolí. Dnes to asi i málokdo dělá, a proto je svět celý takový aspoň občas nějaký divný. No, napadlo by vás dělat selfie před propastí, nebo jezdit na střeše metra a další hloupý adrenalin ? Jako kdyby nebyly na světě krásnější, bezpečnější a smysluplnější věci. Ale, to vás musí někdo už nejlépe v dětství naučit.
Nemohl jsem se na tu krásu vynadívat, ale bylo mi jasné, že už bych neměl otálet. Cesta byla stále méně schůdnější, asi 50 metrů přede mnou seděl rybář a dvojice, která se tu překvapivě objevila s jízdními koly mi napověděla, že tu jsou jakési skalní schody, po kterých stejně budu muset vylézt až na cestu s modrou turistickou značkou.
,,Tak tedy sbohem jezero, dnes už tě uvidím jen chvíli občas mezi stromy."
Pak tedy jdete po modré, ale na nejbližší rozdvojce již natrvalo zůstanete na zelené naučné stezce. Později je ještě varianta, se přiblížit u Klůčku po žluté k jezeru, ale pokud nemáte moc času, tak je to zacházka.
Ačkoliv je tu krajina již taková jiná a snad i sušší, tak i tak není nouze o romantické pohledy.
Turistické značky v Čechách mají svůj půvab. Leckdy je uchovávám nejen jako něco, na co se mně osobně příjemně kouká, ale i jako takový aktuální doklad. Mnohdy vás přivedou svými dalšími cíli i poznatky, že je tu ještě něco, co lze potenciálně v budoucnu prozkoumat.
Takový skalní balvan může v člověku rozvést určitou představivost a někdy má i opravdu svůj název.
Tak tohle bylo mé téměř nejmladší dětství. Na časopisy pro děti, jako bylo Sluníčko, Ohníček, nebo myslím i Mateřidouška si pamatuji už jen nesmírně matně. Dokonce i na obrázek, kde na jedné straně bruslí kluci na zamrzlém rybníku, a když jej obrátíte vzhůru nohami, tak tam zase bruslil vodník a snad i ryby. Byl tam i snad nějaký nápis : Jé jé, obraťte nás ! Na Čtyřlístek se ale nezapomíná a vycházel kultovně celá léta. Dokonce tu mám někde na Soutoku článek, kde najdete odkaz na jednotlivé díly a můžete je dnes číst on-line, nebo i podle titulních stránek vzpomínat, která čísla vám maminka tenkrát vlastně koupila.
I to si člověk dokáže vybavit. Takto populární jsou už snad jen Rychlé šípy a ABC. Připomínám, že v Doksech je i muzeum Čtyřlístku a Fifinka, Myšpulín, Pinďa a Bobík bydlí právě tam :-).
Kopec Borný je určitou dominantou nad jezerem, a takto krásně mi jej osvítilo zapadající slunce. Škoda, že nebyl čas jít na jeho vrchol, kde je vyhlídka, kterou jsem také ještě nikdy nenavštívil. Následující část trasy však byla takovou dlouhosáhlou rovinou, kdy jsem potkal jen asi dva cyklisty v protisměru a překvapoval mě neutěšený stav některých zdejších lesů.
Stromek vedle stromku, souška vedle soušky, tyčka vedle tyčky. Nechtělo by to prořezat , nebo rovnou pokácet, pokud je to napadené kůrovcem ? Snad jsem vybral to správné foto :-).
Brzy překročíte úzkou obchvatovou silnici vedoucí ze Starých Splavů kolem severní části jezera do Doks a spočinete u Kaple sv. Vavřince, která stojí hned vedle státní silnice číslo 270 vedoucí z Doks do Mimoně. Tu musíte zvlášť opatrně přejít a odměnou vám bude ještě jedna vodní velká plocha. Tou je Břehyňský rybník, odkud je doslova excelentní výhled na hrad Bezděz. Stejně to působí i obráceně z hradu. Jinak je však rybník také ptačí rezervací.
Břehyňská průrva. Tudy odvádí vodu z rybníku Břehyňský potok do Máchova jezera.
Další asi 30 cm široký potůček má krásný orientální název Jordán. Nu, také u nás má jeden rybník u Tábora název Velký Jordán a druhý Malý Jordán, kde je mi také důvěrně známý autokemp. Potok na obrázku má sotva kilometr, pramení kus nad touto cestou, na které stojíme a jeho vody končí v Máchovu jezeru.
Našel jsem tu něco úžasného a nevídaného. Jedenáct malých mlýnků nevydávalo prakticky jediný zvuk, zůstalo ukryto nevšímavým lidem a stalo se zajímavým materiálem pro můj Youtube kanál. Fotografie opravdu nemůže vyjádřit to genius loci místa, které najdete tady níže. Když už nic jiného, tak vás otáčející mlýnky potěší a vnesou do vašeho nitra určitou radost i pohodu. Stačí jediný klik na ...
https://www.youtube.com/watch?v=RZKw53t8CV8
https://www.youtube.com/watch?v=R38s4TP7NOc
Sám si to někdy pouštím, protože voda má prostě své kouzlo. Ať už je to ta tady, co pohání mlýnky, nebo nějaká divočejší, kterou najdete u severního, jižního, západního i východního bodu naši republiky. První dvě jmenované akce pronikly již také na youtube kanál, když jsem v červenci navštívil Vyšší Brod s nejjižnějším místem Čech a v září pak nejsevernější místo republiky. Když jsem ale u těch krás, tak sem dám odkaz ještě na jednu krásnou věc. Je to naše mšenská lokáka a cesta až do Mladé Boleslavi. Podívejte se, jak je to všude kolem ní z okna strojvedoucího krásné.
https://www.youtube.com/watch?v=jz1me3M59SU&t=3s
Projedete mělnickým nádražím ke Kokořínské ulici, pak k Borku, Mšenu a poznáte i krásné lesy u Trnové, Sudoměře, Katusic, aby jste úvratí přijeli do nádraží v Mladé Boleslavi. Snad jen bych dal přednost videu s výše položeným sluncem a radostnějšímu dnu, ale možná chtěl autor videu dodat i určitou náladu a neviděl to z pozice Mělničana, který jezdí na výlety nejraději dopoledne v krásných dnech. Těch videí z trati je tam více a dokonce i z časů, kdy jsme v minulém desetiletí ještě jezdili mnozí s radostí párou při různých oslavách.
Netrvalo to dlouho a přišel jsem k odbočce na Králův stolec. To bylo místo, kde se údajně zdržel i sám král Karel IV. Potkal jsem cestou nějaký dětský oddíl, kdy mi vedoucí potvrdil, že jdu správně, protože sem jsem si prostě zajít musel.
To je tohle ?
Vypadá to pěkně, ale opravdu je to tothle ? Ale ne, to musíš po prošlapaných schodech obtížně snad i po čtyřech vzhůru, jako v Kokořínském dole na Nedamy a mysli na to, jak bezpečně slezeš. Zkusil jsem to a vzpomínal jsem i na krkolomný výstup na Rudolfův kámen v Českém Švýcarsku. Tam už bych si dnes asi netroufl a není to zase tolik let na zpět. Je to někde tady.
Čekal jsem výhled někam na jezero, či na hrad, ale toto mělo také svoje genius loci.
Opatrně jsem slezl a místy i převážně po zpátku. Už bylo asi 15.30 hodin, za hodinu zapadalo slunce a já musel ještě dojít do městečka Doksy k autu. Čekaly mě však ještě dva pěkné a důležité okamžiky. Potkal jsem u odbočky starší ženu se psem a v ruce držela obrovskou houbu. ,, Pane, nechcete hřib ? Krásný podborovák. já to nemám kam dát a lidi už to ani nechtějí." To vám byla tak krásná, zdravá a velká houba, že jsem ji nesl 2.5 km v ruce, a když jsem pořizoval obrázek níže, tak jsem ji prostě odložil na zem do trávy.
Inu, Halloween má sílu už i u nás. Ale, tak proč ne ? Děti mají radost a je to další zpestření kalendáře. Zato od začátku ledna do Velikonoc u nás prakticky nic není, až je to možná trošku škoda. Teď už se děti těší na lampionový průvod na sv. Martina. Pokud se nepletu, tak ta bílá bytost se snad jmenovala Perchta, jak jsem se někde dočetl . ( https://cs.wikipedia.org/wiki/Perchta) , ale mně různé sváteční rituály zas až tak moc nikdy neříkaly.
Naopak bylo období, kdy jsem dokonce trošku nadával, protože jsem měl rád pohledy měst a děvčata z ciziny mi posílala v tu dobu na pohledech různé Santa Clause a jiné figurky. Když svátky pominuly, tak jsem se konečně zase dočkal svých oblíbených pohledů měst, kanálů, větrných mlýnů, sýrů, tulipánů, či poldrů. Inu, tenkrát žádný i nternet nebyl, cestopisy v TV jen z návštěv různých primitivních afrických kmenů, pohlednice také u nás neměly mnohé ještě ten lesklý obal, a tak to bylo něco. Dnes to nemá pro veřejnost žádnou cenu, ale jinak to jsou vzpomínky na určité období života. Mimochodem, pohlednice sbírám na výletech dále a je jedno, zda jsou tuzemské, nebo už jsem třeba i jen kousek za hranicí, jako posledně v Sebnitz. ( Velký pátek 2022)
Ještě vás značka vede kolem nějakých sádek, které mi připomněli Liběchov. Tyto leží na Robečském potoku, který pramení u Oken, napájí Máchovo jezero a v České Lípě se vlévá do Ploučnice. Mimochodem, víte jak pracuje náš mozek ? Víte, proč máme tak rychlé reakce na některé věci ? Je to tím, že máme již určité předešlé zkušenosti, a tak vlastně reagujeme porovnáním zážitku se zkušeností. Není tak třeba jít kamsi do hloubky mysli, ale jde o určitou interakci mezi předešlými zážitky a situací, kterou právě zažíváme. Odpusťte mi, zda vás tady poučuji, ale když mě občas věda fascinuje tak, že si leccos já sám sobě rád připomínám. Kdysi nedostupná literatura dnes plní oddělení s názvem ,, Osobní rozvoj."
Také se tomu říká radost z poznání a uznejte, že v dnešním světě potřebujeme k pohodovému stylu života co nejvíce různé radosti, což je věčný boj s náladou i našim okolím..
Místní radnici tu mám i v přijatelnějších podmínkách, ale pozdní podzim o sobě již dával vědět a navíc byl 28. října již pravý SEČ.
Rozloučíme se pohledem na Muzeum K.H.Máchy, kde jsem byl nucený ukončit před polednem jízdu autem. Z mé strany spokojenost. Splněný odvěký sen, návštěva oblíbených i krásných míst, slušně velká houba do smaženice a v Lobči potom ještě dvě petky ležáku na doma. Škoda jen, že bylo po víkendu, ale takový je život, který má svůj jízdní řád, který občas i vlivní upravují.
Pohodový listopadový víkend !
Listopad 5, 2024
Přátelé, Česko zažilo takový víkend, že to snad žádný radioamatér u nás nepamatuje. Aspoň to mnozí tvrdí. Soutok byl u toho a jistě bude článek, protože něco takového jsem dosud nezažil ani já. Jenže bych také rád dokončil ten článek, kdy jsem obešel Máchovo jezero. Víte už, že když píši tyto typy na výlety, tak v podstatě vše znovu prožívám a navíc mám pochopitelně pocit, že dělám i něco veřejně prospěšného, jako každý autor čehokoliv. Teď je ale také na čase si opět trošku připomenout aktivity RMM a vězte, že tu máme i novou publikaci. Speciál je tedy opět z pera propagátorky RMM paní Kristýny Frelichové. Pohodový týden !
Ecce patrona nostra - pozvánka na slavnostní křest, akce - listopad
Vážení a milí návštěvníci a příznivci Regionálního muzea Mělník,
Srdečně Vás zveme do mělnického muzea v listopadu. V pondělí 25. 11. v 18:00 hod. si nenechte ujít slavnostní křest publikace Ecce patrona nostra věnované mělnické a české patronce kněžně sv. Ludmile.
V rámci programu Dne města Mělníka v Masarykově kulturním domě Mělník muzeum představí dlouho očekávanou publikaci Ecce patrona nostra – Středočeský památník oslav 1100. výročí mučednictví sv. Ludmily. Publikace kulturní veřejnosti opětovně nabídne úspěšnou esej „Krajiny sv. Ludmily“ z pera na Mělníku dobře známého historika umění Dr. Vladimíra Czumala; text doprovázejí krajinářské snímky Mělničana MgA. Miroslava Páska. Kniha dále zahrnuje i tematické eseje dalších odborníků a výběrovou retrospektivu svatoludmilských jubilejních počinů z let 2017–2022. Publikaci bude možné zakoupit. Na Vaše dotazy bude připraven historik Mgr. Lukáš Snopek, který sborník sestavil.
NENECHTE SI UJÍT DALŠÍ PODZIMNÍ AKCE:
Již zítra 6. 11. v 17:00 hod. se koná poslední letošní mykologická přednáška v muzejní kavárně. O houbách rostoucích na Mělnicku Vám povypráví mykolog Jaroslav Malý.
Sobota 30. 11. Předvánoční řemeslný jarmark s předváděním řemesel a dílničkami pro děti ve všech prostorech muzea.
Do 24. 11. je otevřena výstava Král železný a zlatý - uvidíte kostýmy a rekvizity z natáčení historického filmu Zbojník včetně rekonstrukce helmice a varkoče Přemysla Otakara II.
3. 12. v 16:00 hod. se na Vás těší historik Mgr. Lukáš Snopek na další komentované prohlídce výstavy Mělník v čase: 750 let města!
V kavárně a vstupních prostorech muzea na Vás čekají výstava fotografií Ladislava Záruby Mělnické inspirace (prodlouženo do 12. 1. 2025) a výstava dětských výtvarných prací Mělník, moje město.
Těšíme se na setkání s Vámi v muzeu!
Přeji příjemný den
Kristýna Frelichová, DiS.
PR a propagace
Listopad 2, 2024
Rozhlasová stanice Hessische Runfunk eins za mělnickým zámkem v pátek 1.11. zcela nahradila signálem jinak zde běžně pobývající stanici Bayern 3.
Tak si tak čtu knížku Karla Lojky a Martina Klihavce s titulem Velký Mělník 1 ( k 750. výročí města), když mě napadne, že už je moc hodin, ještě jednou je třeba brzy vstát do práce a měl bych také už vypnout PC. Jenže si to na poslední chvíli rozmýšlím s tím, že se ještě podívám na fb skupiny kolegů, kteří se zabývají lovem dálkových rozhlasových stanic a multiplexů v pásmech FM a DAB+.
Koukají na mě na monitoru věci, kterým nemohu ani uvěřit a při pohledu ven z okna se ani nezdá, že by kolem pouličních lamp byla nějaká mlha. Jenže mě všechno upozorňuje, že je tu po velmi dlouhé době den s velkým D a nejlépe by bylo, kdybych šel ven do terénu. Tak jistě, jsou i chvíle, kdy vás média lákají ven na kometu viditelnou očima, nebo je tu příslib polární záře, ale to je přeci jen mnohdy něco jiného, než když vám někdo ze známých řekne, že je něco právě teď, jdete skoro na jistotu s velkou šancí a hlavně to máte i jak zaznamenat, aniž by to bylo nějak obtížné.
Jenže mě už ve čtvrtek ve 22.30 nikdo nepřesvědčil, abych někam chodil. Některé věci však jdou vyzkoušet i doma, ale potřebujete hlavně chuť i jistou zkušenost. U tohoto hobby nikdy nevíte, protože jsou situace, kdy si ty elektromagnetické vlny opravdu dělají co chtějí. Má to samozřejmě příčinu, která je asi tak předvídatelná, jako počasí, ale s oblibou říkáme, že u tohoto nikdo neví.
Rozhodl jsem se tedy s velkou dávkou pesimismu to vyzkoušet doma a opravdu se na několika kmitočtech děly neuvěřitelné věci. Nevím jak, ale objevily se tu stanice z Hesenska. Ne, žádná mělnická zámecká vyhlídka, ale prostě ten signál vnikl i jinam do města na různé antény, jako v časech, kdy naše asi čtyři stanice vysílaly v pásmu OIRT východní normy, Západ v CCIR a firma Tesla už tehdy dělala rádia s oběma pásmy FM. Tedy, ve druhé polovině 80. let.
Postupně jsem naladil tyto stanice : 105.9 MHz- Hitradio FFH a 94.4 MHz- hr1. Obě vysílají ze 426 km vzdáleného vysílače Groser Feldberg, který najdete na SZ od Frankfurtu nad Mohanem. Pak jsem měl ještě nějakou němčinu na 101.5 MHz, ale žel se nepovedlo identifikovat stanici. To se ví, že jsem aspoň pořizoval nahrávky, protože to doma přece jen nemohlo soutěžit s příjmem u mělnického zámku a svým způsobem jde o unikátní záznam domácího příjmu. Pochopitelně se RDS stanic ulovit nepovedlo, ačkoliv i zde se stávají zázraky.
Ráno jsem si všiml, že je opravdu lehce mlhavé ráno a otázka zněla : ,, Budou podmínky i v pátek, když je druhý den volno ?" Štěstí přálo, ale to již byl plán zcela jiný. Nové rádio ještě žádná dálka s RDS !!! v tropo podmínkách nad 300 km nepokřtila, a tak to byla výzva zajít k zámku. Tam se děly v pátečním podvečeru věci. Nejen, že se na 94.4 objevil opět již kdysi na starý mobil ulovený hr1 ( 426 km), ale podařila se po těžkém zápase i RDS stanice SWR4 TU ( Bádensko - Wüttenbersko) ze 457 km vzdáleného vysílače na kopci Raichenberg.
Bohužel byl na kmitočtu 101.5 MHz bezvadně slyšet švýcarský Säntis ( přes 500 km), ale bavorská stanice Antenne Bayern vysílající fotbal byla tak silnou konkurencí, že ta RDS prostě nepadla a zůstala jen nahrávka. Švýcaři mají na konci roku 2024 své FM začít vypínat a tato stanice navždy zmizí jen v pásmu DAB+, které nemá takový dosah, ale je kvalitnější a prý levnější. Sám jsem zvědavý, zda do té doby stihnu vyfotit svoji RDS stanice, nebo to zůstane jen výsledkem kolegů s lepší technikou.
Na kmitočtu 105.9 MHz se povedl nápis Aktuell, což podle pomocné literatury poukazuje na stanici MDR Aktuell ze 147 km vzdáleného vysílače Oschatz v Sasku. To se povedlo se štěstím, protože začal zesilovat signál domácí stanice Rock Zone z Prahy, který měl občas nepřekvapivě dost navrch.
Také v pásmu DAB+, všechny často lovené muxy posílily, ale na kanálu 12B byl opět durynský privátní multiplex a nikoliv rakouský kopec Gaisberg, který bych tu rád někdy v pořádné mlze ulovil. Na kanálu 10B, se mi posledně povedlo ulovit jeden z nových rakouských multiplexů z vysílače Jauerling, ale přesto, že jsem nyní ulovil stanici Kronehit z Jauerlingu 105.3 i z Vídně 105.8 MHz, tak v pásmu DAB+ úspěchy nebyly. DAB+ Autria podlehl na 5D saskému Antenne DE a 2 dílky na kanálu 11C nakonec nepatřily rádoby opět po čase ulovenému multiplexu City mux Wien II , ale privátnímu muxu Sachsen - Anhalt.
Poslední tři snímky jsou z dnešního sobotního večera, když přišlo avízo. Na prvním je staronový, ale jinak celkem vzácný Unterfranken ( 10A) z vysílače Kreuzberg 318 km. Druhý patří muxu hesenského rozhlasu z vysílače na kanálu 7B a třetí pravděpodobně z vysílače Herscheld tu má zřejmě premiéru. Vzdálenost 478 km. Pro tuto premiéru jsem dnes na avízo vyrazil, protože ten opravdu ve sbírce dosud nebyl a je to opravdu vše meteorologie a tajemné šíření vln.
Závěrem připomínám, že jsem dnes napsal články dva !! Pohodový víkend !
Snad každý čtenář Soutoku ví, jakou inspirací mi byl v životě Karel Hynek Mácha, aniž bych si to zprvu mnohdy uvědomoval. Vždyť krajina severně od Mělníka je prostě kouzelná. Ať už projíždíte romantickým Kokořínským dolem plném skal a lesů, kde vás zdraví říčka Pšovka se svými občasnými tůněmi i rybníky, nebo vzhlížíte do kraje z polních úseků na trasách mířících k obci Střezivojice, či někam k městečku Mšeno.
Tady všude je prostě krásně, byť celá naše vlast má něco do sebe, ale tady to máme nejblíže a leckomu i zdaleka se tu líbí. Kdo si zdejší krajinu oblíbí, tak brzy narazí i na červenou turistickou mezinárodní trasu, která tady u nás dostala už dávno jméno po básníkovi Karlu Hynku Máchovi. Mnozí po ni chodí i nevědomě jen po úsecích, když poznávají Kokořínsko, nebo tu prostě relaxují, ale jsou i tací, kteří chtějí velkého básníka i turistu napodobit a zkusí si po ni dálkový pochod třeba i jen tak, jako jsem to učinil v roce 1991 já.
Ovšem, do městečka Doksy můžete stejně tak dorazit autem, autobusem, po železnici a v neposlední řadě na jízdním kole. Konečně, zejména poslední jmenovaný způsob si mnozí návštěvníci užijí a odměnou jim je pak často pohled na čarovnou hladinu jezera, které v minulosti neslo název Velký rybník. Mnozí se tu v poločase tak oddáváme romantickému posezení, než obrátíme svá kola na relativně dlouhou cestu k domovu.
Jedna věc tu však zůstává nenaplněna. K Máchovu jezeru jsme sice dorazili, můžeme se tu občas i vykoupat, nebo svézt výletní lodí, můžeme si dát něco dobrého k jídlu i k pití, ale také vás může přepadnout jistá touha tuto velkou vodní plochu, kterou básník propagoval již ve svém Máji, tak ji aspoň jednou v životě celou kolem dokola obejít, nebo objet na kole.
A úkol to zrovna není malý, zvlášť když blízké okolí jezera moc neznáte a rozhodnete se pro pěší akci. Vždyť je to akce na téměř čtyři hodiny chůze a počítejte s délkou 16 km. Jenže, na druhou stranu vás po absolvování čeká krásná odměna v podobě perfektně stráveného dne a pocitu, kdy si už navždy můžete říci, že jste ten Velký rybník po svých celý obešli. Lidé si dávají v životě různé mety, a pak mají na co vzpomínat.
Vždy jsem si myslel, že tento občasný nápad vykonám někdy během krásného dlouhého letního dne, nebo snad během optimistického jara, ale nakonec mě myšlenka přepadla v těchto dnech a byla moc silná. Proč ne ? Proč to neudělat v podzimním měsíci říjnu, kdy je sice bílý den už poněkud kratší, ale listí již hraje všemi barvami a lidí je tu podstatně méně, než v sezóně. To musím ještě zmínit fakt, že na pláže je volný přístup a stánky vám tu venku za příjemného počasí nabídnou ještě leccos.
Konečně, proč takovou věc neučinit na státní svátek 28. října ? Sice jsem i zavzpomínal na rozhlednu na Vrátenské hoře, která potažmo ve stejný den slavila 25. výročí, ale stejně jsem tam nedávno byl a není mi známo, že by se tam k 25. výročí soustředila nějaká sláva, jako tomu u některých rozhleden občas bývá. Byl jsem prostě přesvědčený, že nastal ten správný den a ač nebylo druhý den volno, což moc rád nemám, tak jsem prostě za splněním jednoho z dávných snů vyrazil.
Ostatně, není příhodnější situace, než když si o něčem rozhodnete sami a nemusíte se na nic ohlížet, protože i to počasí se vyvíjí dobře. Vyrazil jsem tedy 28.10. 2024 autem k svému cíli na start plánovaného okruhu a cesou jsem potkával drobné nepříjemnosti, se kterými se bylo třeba vypořádat. Tím byla třeba vyfrézovaná silnice mezi obcemi Vysoká a Kokořín, rozbitá vozovka mezi obcemi Dobřeň a Střezivojice, o nic lepší mezi Kokořínem a Jestřebicemi a uzávěrou v samotných cílových Doksech.
Nebylo vůbec třeba řešit místo parkování, protože mě cedule na silnici vedoucí z centra do Mimoně nikam dále nepustila. Skončil jsem zaparkovaný před jistým obchůdkem poblíž Muzea Karla Hynka Máchy. Jak symbolické. Bylo sice otevřeno a v hlavě jsem měl ještě vzpomínky na Velikonoce 2022, kdy jsem muzeum navštívil a s paní si slušně o lecčems popovídal, ale dnes mě to hnalo dále, jako natěšeného turistu, který se opravdu nechce už ničím zdržovat. Není divu, vždyť hodiny ukazovaly 11.50 SEČ a slunce zapadalo někdy v 16.48.
Vyrazil jsem tedy, jak jen to nejrychleji šlo, a až do Starých Splavů mi byla souputníkem červená značka Máchovy cesty. Prvním takovým zajímavým místem je mostík pro pěší vedoucí přes trať v blízkosti vlakového nádraží. Pak nezapomeňte při otevřené bráně navštívit pláž, kde je možnost posezení. Značka sleduje nějaký čas blízkost železniční trati, provede vás kolem restaurace Port a za asi 40 minut jste na pokraji Starých Splavů.
Docela jsem byl rád, že jsem tu pěšky vyrazil v říjnu, protože i tak tu byl čilejší provoz zejména cyklistů, ale občas i pěších na procházce. Na kraji Starých Splavů jsem odbočil po neznačené cestě k jezeru, kde mě čekala slavná Jarmilina skála, u které jsem již kdysi byl při návštěvě Spící panny, a pak jsem pokračoval po zdejší pláži až k takzvané Turnovské restauraci, která je takovým výstupním bodem k různým variantám turistických cest. Asi 200 metrů odtud je jedno z nejzajímavějších míst celého Máchova jezera. Vody tu padá propustí do úzkého koryta, kterým pak pokračuje v podobě strouhy směrem k České Lípě.
Vůbec není od věci si tu připomenout, že Máchovo jezero napájí několik říček, či spíše potoků. Tím nejhlavnějším je Bobří potok, který pramení poblíž obce Okna ve směru na Mšeno. Ten napájí několik rybníků na JV od města Doksy, pak Máchovo jezero, Novozámecký rybník u obce Zahrádky a skrze rezervaci Peklo přitéká do České Lípy, kde se vlévá do Ploučnice končící svůj tok v Děčíně v našem Labi.
Asi 200 metrů odtud žlutá značka dnes končí ( dostali jsme se na ni u Turnovské restaurace) a je třeba pokračovat po modré. Celé Staré Splavy jen kousek odtud končí ještě několika rekreačními staveními a až sem to byla opravdu rovinatá pohodlná cesta po komunikacích, které jsou vhodné i pro kočárky. Máte za sebou něco přes hodinu pěší cesty a pokud chcete výlet rychle ukončit, tak není nic snazšího, než se obrátit a po žluté dojít až k nádraží ČD ve Starých Splavech. Takovou zajímavostí je, že v minulosti bylo Máchovo jezero plochou větší a voda prý sahala až pod Jarmilinu skálu.
Zde svůj dnešní článek ukončím, protože mám ještě plno věcí v plánu. Další důvod je ten, že toto je meta, kterou doporučuji těm nejméně zdatným i kočárkům a konečně jsem nabyl dojmu, že tady končí taková ta téměř souvislá riviera, ač má Máchovo jezero těch pláží více. Dále je to již trošku divočejší krajina, více přírody, skoro žádná stavení, ale pořád pohodové.
Potěšte se tedy fotogalerií z této části okruhu, ale mám takovou prosbu. Něco jsem fotil fotoaparátem, něco mobilem a každý přístroj mi to poskládal časově za sebou. Nechci to časově třídit z obou přístrojů, a tak dáme za sebou nejprve fotoaparát, a pak mobil. Popisky asi nebudou. Konečně, udělejte ten druhý krok sami. Projděte si to a budete chytřejší.
Pohodový první víkend měsíce listopadu. !
Říjen 30, 2024
Dnes mi zrovna jeden člověk povídá : ,, Tohle období nemám rád. Sice bude ještě trošku sluníčko a barevné listí stromů má něco do sebe, ale jinak jsou krátké dny a celkově je vše takové neslané nemastné."
Tak to já tak úplně říci nemohu, byť mám také raději ten půlrok od března po září, ale v těchto dnech opravdu nevím co dříve dělat, což je ještě umocněno pracovními povinnostmi. Snažím se totiž finišovat s četbou knihy Velký Mělník I od autorů Martina Klihavce a Karla Lojky, ale pro pestrost zájmů to nejde tak rychle. Kromě toho, že se teď u nás v republice v rozhlasovém pásmu DAB+ pořád něco děje a provozovatelé multiplexů přecházejí na řádně přidělené příděly, tak už vystrčily drápky první podmínky a opravdu to po dlouhé době zase létalo ze slušných dálek.
Jenže jsem prodloužený víkend věnoval i výletu, čekají tu na mě další knihy plné poznání, a když už jsem měl cestu do lékárny, tak tu na mě čeká i nové číslo časopisu Živá historie, které je věnováno Janu Žižkovi. Dále připomínám, že právě listopad ( 25.) je termínem, ke kterému se vztahuje letošní oslava 750. výročí města a určitě by stálo za návštěvu mělnické RMM, kde je hlavní důraz zaměřený na výstavy, které tu najdete níže ve starších článcích.
Jenže, ony ty mnohé akce na nikoho nečekají, nezajímá je, kolik má autor času, či jaké má plány a už by to tady na Soutoku zase chtělo něco nového. Ovšem, výlet mi tentokrát přinesl plno radosti a asi bude se zpracováním ještě trošku práce. Nicméně mi po dlouhé době dodal materiál pro můj youtube kanál, tak pokud se chcete potěšit dvěma krátkými, dle mého názoru roztomilými videosekvencemi, tak mrkněte na ....
https://www.youtube.com/watch?v=RZKw53t8CV8
https://www.youtube.com/watch?v=R38s4TP7NOc
Radost je opravdu všude kolem nás, jen ji objevit.
Ale, nepsal jsem samozřejmě dnešní článek proto, abych tu meditoval nad tím, jakou může být výhodou, když už si opravdu můžete dělat, co chcete, ale pojďme se na některé akce podívat. Mimochodem, pochopitelně vycházím z toho, že celá řada dění u nás ve městě ( například výročí Jarošáčku) má slušnou propagaci v celé řadě místních fb skupin, a tak nyní zvlášť rád vás pozvu na své oblíbené a mimochodem ještě mnou nenavštívené akce v Lysé nad Labem, na které se snad jednou také vypravím.
Těch pěkných výstav je na výstavišti v Lysé nad Labem více, ale zrovna v nepříliš lidmi oblíbeném listopadu, se tu ve stejnou dobu sejdou Slavnosti piva i vína s populárními věcmi kolem automobilismu a rychlých kol. Mimochodem, vzpomínám, že minimálně v jednom ročníku zaštítila jistá výstava s názvem Rychlá kola i dění na železnici, když část výstavy probíhala v tamním železničním nádraží a jedním z exponátů byla tuším svého času vlajková loď ČD elektrická lokomotiva E 380.
Lysá nad Labem má s Mělníkem dost dobré železniční spojení ( cca 30 minut jízdy rychlíkem, 50 minut zast. vlk.), výhodnou jízdenku PID, a i to je důvod, proč tak rád dávám na Soutok výstavy právě odtud. Jako, kdyby se to v podstatě konalo u nás na předměstí, jen to samozřejmě stojí čas i něco za vstup. Ovšem, dáme si také něco přímo z domova, a tak tu máme po delší době zase cirkus.
Pohodový zbytek zkráceného pracovního týdne a užijte si příjemně první listopadový víkend !
Říjen 24, 2024
Ty tam jsou časy, kdy se v jízdních řádech děly každý rok změny ve velkém. Vždyť třeba jen v historii železnice v našem regionu na naši hlavní trati číslo jízdního řádu 072 došlo několikrát k přečíslování tratě, k jejímu rozdělení na část označenou 072 z Lysé nad Labem do Ústí nad Labem a 073 z Ústí nad Labem po našem břehu Labe do Děčína. Došlo k taktové dopravě, kdy si cestující prostě jen pamatuje, že například každých 20 minut před sudou hodinou jede rychlík do Kolína, a že rychlíky ve směru na Lysou nad Labem končí v Kolíně a zastávkové vlaky v Lysé nad Labem.
Tím úplně posledním obdobím pro vlaky i autobusy bylo zařazení linek do PID, což v případě železnice u nás nastalo jednorázově a u autobusové dopravy se postupně integrovalo například Mšensko s okolím Byšic, Kralupsko s jihem okresu a úplně poslední západní část Kokořínska následována dálkovými linkami do Libereckého kraje, kam patří Česká Lípa i Doksy. Tím vlastně skončilo takové to hlavní důležité dění, které nám přineslo určité výhody a začalo období, kdy se vše dle zájmu a poptávky takzvaně dolaďuje.
S tím vším minulým však odešla i jistá nostalgie, kterou si nejvíce užívali milovníci jízdních řádů, ale také cestující, kteří se vyžívali ve faktu, že zrovna právě třeba tato spoj je zaveze bez nutnosti přesedání až hodně daleko do cíle jejich putování. Ono totiž přesedání některé lidi trošku straší, nebo odrazuje od cest na větší vzdálenosti, může být při delším zpoždění zejména u vlaků problémem, ale takový je zkrátka dnešní standard.
Soutok sám si uvědomuje, že se těch zásadních změn na různých linkách v poslední době zase tolik neděje, ale kouzlem jízdních řádů je fakt, že se občas objeví něco docela zajímavého, nebo i důležitého a k dnešnímu článku mě motivovalo setkání s občankou Neratovic, která si pochvalovala, že se u nich různé autobusové spoje prodlužovaly, čímž mě motivovala, abych se nasvůj zejména v dětství oblíbený svět podíval podrobněji.
Jako vůbec nejdůležitější akcí v našem regionu pro rok 2025 považuji zřízení expresní linky do Kralup nad Vltavou. Spoj vykoná cestu za 35 minut, nemá mezi Mělníkem a křižovatkou dálnice se silnicí do Slaného u Nové Vsi žádnou zastávku a hlavně je tu možnost přesednout na linku do Kladna, která tudy nově projíždí z Roudnice nad Labem. Expresní linka má číslo 646, v pracovní dny bude jezdit každou hodinu, o víkendu ve dvouhodinových intervalech.
Může nám to tedy nostalgicky připomenout to dávné období, kdy si doprava do Kralup nad Vltavou nezadala s dopravou do Prahy. I tady nyní vidím nějaké noční spoje.
https://autobusy2024.idsk.cz/files/JR_1216.pdf
Mimochodem, tradiční linka 466 má nově obsluhovat také obec Nelahozeves. Autobus do Kladna jezdil před mnoha lety dokonce z Mělníka, ale zřejmě nebyla vytíženost,a tak byla linka číslo 617 nově směrována z Kladna do Kralup nad Vltavou,a pro příští rok se počítá s další změnou,kdy bude jezdit do Roudnice nad Labem. Tím nastane u dálnice v Nové Vsi zajímavá situace, protože současný autobus z Mělníka ( Mladé Boleslavi) do Roudnice nad Labem ( 467) jezdí o víkendu pouze ve čtyřhodinovém taktu, a tak tu bude příležitost pro cestujícího z Mělníka nejen pokračovat do Kralup nad Vltavou, ale po přesednutí také do Kladna, nebo Roudnice nad Labem.
Co mě ještě v návrzích řádů ČD, nebo uautobusových linek pro rok 2025 zaujalo ? Není to tak dávno,co jsem v článku o Staré Boleslavi psal, že dlouholetý autobus z Mělníka do Brandýsa nad Labem byl sice zkrácen do Kostelce nad Labem ( 471), ale v tomto městečku začímá linka, která vás proveze Brandýsem a doveze vás až k vlaku do Staré Boleslavi. Vězte, že jsem v seznamu linek PID Středočeského kraje objevil i linku začínající v Neratovicích, která jede do Brandýsa nad Labem.
Jako Mělničan jsem to však moc nezkoumal a kromě dvou železničních tratí ( 072 a 076) jsem se podíval také na dálkové autobusy jezdící přes Mělník, což zde vysvětlím. Začnu u vlaku. Tady mi přišlo nejzajímavější , že první ranní vlak jedoucí každý den z Mělníka ve 4.16 pojede zastávkově do Prahy na hlavní nádraží s příjezdem v 5.20 hodin. Tak brzy se v sobotu nedostanete do Prahy snad ani autobusem, pokud se nemýlím a je to samozřejmě výhodné pro cestovatele. Letos musíte ještě do změny řádu v prosinci ( 14.12. přesedat ve Všetatech. Koukám na to a autobus 369 je v Ládví až v 5.38, k čemuž ještě musíme přidat nějakých 8 - 10 minut na metro.
Na závěr tedy k těm dálkovým autobusovým spojům. Psal jsem tu už v listopadu 2011 takový dlouhý seriál o dopravě na Mělníku i pod ním. Jako kluk jsem často procházel starým autobusákem ve Fibichově ulici, kde v dolní části naproti přes ulici proti dnešní pekárně bylo stanoviště dálkových autobusů ( číslo 4) jedoucích do Prahy. Zde zastavovaly busy značky Karosa a shodou okolností, se tu někdy po půl osmé vystřídaly všechny tři. Vždy mě zaujaly ty dlouhé nápisy měst na trase nad čelními okny.
Jeden jel až ze Šluknova, odkud spoj vyjížděla už ve 4.05 hodin, aby byla někdy v 8.20 hodin v Praze na Florenci. Další dálka vyjížděla ve 4.15 hodin z Hrádku nad Nisou, což je městečko poblíž místa, kde se setkávají hranice tří států. Poslední byla spoj z Děčína přes Žandov, Kravaře a Zakšín do Prahy. Ta byla pro nás zajímavá i v opačném směru, kdy bylo možné jet v 7.45 až do Hřenska s příjezdem v 10.30 hodin. Později přišla další linka, a pak další a další, ale to už bych byl až moc mimo článek ve starém seriálu.
Děčíňákem jsem jel naposledy někdy počátkem 90. let 20. století z obce Blíževedly domů. Tato linka byla nejprve zkrácena do Benešova nad Ploučnicí, pak do Žandova a nakonec z těchto tří, jako jediná zrušena zcela. Linka do Hrádku nad Nisou byla takovou rozmanitou linkou. Jen některé spoje jely až do Hrádku. Další končily v Jablonném v Podještědí, nebo jen v Mimoni, či dokonce v Doksech. Linka pak byla zkrácena pouze do Jablonného v Podještědí a dnes ji najdete pod číslem 410.
Neznamená to tedy, že by už nebylo možné, se po této trase dostat autobusem až do Hrádku nad Nisou,ale je třeba v Jablonném přesedat. Ovšem, rok 2025 přinese i sem zásadní změnu. Letos můžeme na autobusech této linky naposledy spatřit nápis Jablonné v Podještědí. V roce 2025 bude již na těchto autobusech uvedena cílová stanice Mimoň, případně Doksy. Pouze spoj odjíždějící v 17.40 z Mělníka ponese vzdálenější nápis Stráž pod Ralskem. Do města severně pod Ralskem dorazí v 19.10 hodin a jen v pracovní dny.
https://autobusy2024.idsk.cz/files/JR_1096.pdf
Linka číslo 400 je další takovou nostalgií. Většina spojů již tenkrát končila v Rumburku a případně ve Varnsdorfu, což byly názvy, které mně školáčkovi kdysi zněly až exoticky. Není to tak dávno, co byla rozdělena snad dokonce do dvou linek a bylo by zajímavé zjistit, zda také existuje nějaký archiv jízdních řádů. Vzpomínám, že spoje končící v Novém Boru stavěly v obcích dále za Mělníkem a spoje končící ve Varnsdorfu jely z Mělníka až minimálně do městečka Dubá, jako přímé spoje, případně stavěly až od České Lípy. Ostatně, jízdní řády, se na některých linkách až neskutečně historicky hýbaly.
Někdy předloni, se dokonce v jízdním řádu objevila nová stanice Cvikov autobusové nádraží, ze které dva spoje denně vyjíždějí a také tu končí. Letos tedy jezdí některé spoje až do Rumburku, další jen do Varnsdorfu, a tyto za Mělníkem staví až v pásmové obci Medonosy a dále za Českou Lípou již v každé zastávce.Řada spojů jede pak celou cestu zastávkově až do cílového Nového Boru. Ovšem i tady se chystají velké změny a Soutok zřejmě ví proč.
Pamatujete na můj letošní srpnový výlet k nejsevernějšímu bodu republiky ? Tehdy jsem jel místním autobusem číslo 410 po lince Varnsdorf - Rumburk - Jiříkov - Šluknov - Lobendava - ( Severní ... v pracovní dny). Co se tedy mění na lince PID číslo 400 ? Pouze dva spoje denně pojedou až do Rumburku. V 10.10 a v 18.10 hodin z Mělníka. Další linky ponesou nápis Varnsdorf, nebo častěji Nový Bor. Zajímavé je to v řádu se stanicí Cvikov. Nebude již stanicí vyloženě výjezdní, nebo cílovou, ale především to bude historicky prvně, co dva dálkové spoje pojedou o pracovním týdnu dvakrát a o víkendu jednou denně do Varnsdorfu a potažmo Rumburku ( od nás v 18.10) z Nového Boru přes Cvikov.
https://autobusy2024.idsk.cz/files/JR_1094.pdf
Tak jistě, nepředpokládám, že bych někdy měl potřebu jet někam k severu na Rumburk někdy odpoledne, ale na druhou stranu tu chci ukázat, že lidé se nezabývají jen archeologií, nebo architekturou, ale jistá skupina, se tu a tam zajímá vlastně o historické proměny jízdních řádů. Pod slovem historie si lze opravdu představit mnoho věcí. Ne každý vám odpoví, že ho zajímá historie,nebo regionální historie. Také jsem dostal odpověď, kde lidé pod pojmem historie například tvrdí, že vůz MB 1000 byl vyroben v roce 1964 a Škoda 100 v roce 1972. Jiný vám to řekne o typech rádií,nebo jízdních kol atd.
Ale, to jsem odbočil. Ať už vám přijdou tyto informace užitečné, či nikoliv, tak jsem je při takovém lehkém namátkovém prohlížení jízdních řádů pro rok 2025 vyhodnotil asi jako ty, kde se něco děje a týká se to našeho okresu, či spíše nás zde žijících. V odkazu níže,se třeba dočtete o 15 metrů dlouhých busech mezi Mělníkem a Prahou hlavně na lince 369,ale to myslím již jezdí.
https://autobusy2024.idsk.cz/popis-zmen-(bus-a-vlak)
Jak jistě víte, tak se u nás na vybraných spojích rychlíků RegioJet na jaře testovaly čínské soupravy, které budou zřejmě podle posledních informací v roce 2025 nasazeny do pravidelného provozu na naši trati číslo 072. Pokud jde o lokálku do Mšena, tak nezbývá než doufat, že se k rozhodování o ni dostane někdo rozumnější a obnoví se tak snad pravidelný celotýdenní provoz, který je vzhledem k její nedávné modernizaci smysluplnější.
Říjen 20, 2024
Jak vyleze sluníčko a člověk má volno, hned je veseleji. Nicméně si dovolím na úvod aspoň malou kritiku nesouvisející s téma. Jsme v EU, ale ještě jsem neslyšel, že by někdo kritizoval smutný fakt, že je velkým uměním najít na jednotlivých potravinách místo data spotřeby. Zkusím si odpovědět sám. Ještě je pořád dost lidí, kteří nejsou přesvědčení, že dovoz zboží firmou až domů má oproti cestám do okolních supermarketů řadu výhod, tak proč by měl kritizovat někdo zřejmě maličkost.
Nu nic, čeká nás docela zajímavý týden s příjemným prodlouženým svátečním víkendem. Připomínám zde nedávno publikovaný článek s akcemi RMM, kdy už nám prakticky finišuje ten rok oslav města Mělníka ( 750 let města) a od čtvrtka 24.10. tu máme výstavu věnovanou také králi, na jehož odkaz se ohlížíme, když mluvíme o Mělníku, jako o městě. V neposlední řadě nězapomeňte, že ať už se vám to líbí, nebo ne, tak se již příští víkend vrací Středoevropský čas.
Včerejší sobota zdaleka počasím až tak moc ven nelákala, ale víkendové počasí si nevybíráme a auto je také potřeba obvykle o víkendu někam projet. Naštěstí mám hobby, které je občas vhodné i do neslanného nemastného počasí, a když jsem hned v 10 hodin dopoledne obdržel avízo, že v Praze - Hájích a dalších pražských vyvýšených sídlištích dnes pochoduje rakouská hudební stanice OE3 z téměř 300 km vzdáleného vysílače hory Gaisberg u města Salzburg, tak už nebylo vůbec nad čím přemýšlet. Vždyť takovým mým určitým osobním úkolem je, abych zde na Mělníku, nebo na Řípu ulovil multiplex digitálního rozhlasu vysílající právě s povrchu této 300 km vzdálené kóty. Tak to v současnosti momentálně cítím.
Asi ve 12.15 hodin jsem dorazil pod Říp a znovu jsem si uvědomil, jak magické místo to je. To může mít člověk takovou určitou posmutnělou náladu, která s krátícím se bílým dnem přichazí, a tady do mě vstoupí vždy nějaká taková určitá pozitivní energie. Ta nevelká, ale z našeho směru krásná hora je stále ještě důkazem, že rok má čtyři období a všechna se něčím vyznačují. Vždy je to jiná písnička.
Na jaře se tu stromky krásně zelenají a příchozí alej kvete. V létě vás upoutají zlatavé lány obilí a občas tetelící se vzduch, na podzim pak měnící se barvy listí a zima zahaluje tvář krajiny minimálně do bělavého hávu. Kouzlem Řípu je i jeho určitá osamělost v krajině, která umožňuje krásné pohledy již jen z příjezdových i příchozích tras, natož pak rozhledů na jeho vrcholových vyhlídkách.
Ve 13 hodin jsem dorazil na vrchol, kde je několik vyhlídek do různých směrů. Obvykle zahajuji v posledních letech na Pražské vyhlídce, odkud je nejen famózní pohled do rovinatého vnitrozemí, ale spatřitelné jsou i některé pražské historické dominanty, na které je však výhodnější užít trédru, nebo vám je přiblíží vhodný fotoaparát. Tentokrát je však viditelnost pouhých nějakých sotva 20 km a s tím se musí návštěvník smířit.
Jsem tu však v dnešním lehce mlhavém dni za zcela jiným účelem a navíc jsem přesvědčený, že aktuální situace je na takovém stupni, že fotografie pohledu do kraje téměř postrádá smysl. Současně mě upoutá na odbočné cestičce jakýsi zdobný látkový výtvor, a tak jdu přímo na místo pro mě asi nejlepší. Za lepšího počasí odtud startují vyznavači záliby zvané paragliding, ale dnes tu je klid. Ostatně, jelikož vyhlídka směřuje do míst, kde by se mělo nacházet město Louny, tak jsem si ji pojmenoval Lounská vyhlídka.
První přichází na řadu mé nejstarší rádio pro lov v nejmladším pásmu DAB+. Sliboval jsem vám tu nedávno opravdový boom na tomto pásmu v České republice, ale situace nemile překvapila nejen mě, ale i samotného guru facebookové skupiny digitálního rádia a novináře Českého rozhlasu Lukáše Poláka. Je sice zajímavé, jak nám po republice ožívají nové vysílače a provozovatelé přeskakují na finální přidělené kanály a zvyšují výkony někdy až na konkrétní jim povolenou hranici, ale už je poněkud mírně k rozčarování to další.
Tedy, hlavně pro nás tady ve Středočeském kraji, kteří oproti zbytku republiky prakticky všechny provozovatele tuzemských multiplexů chytíme, ale stále čekáme na již pokolikáté oddálení termínu spuštění velkého hráče CDG.
https://digital.rozhlas.cz/celoplosny-dab-multiplex-czech-digital-group-odstartuje-v-zari-jako-prvni-spusti-9238981
Ten by totiž měl být po Českém rozhlasu dalším multiplexem, který by měl být slyšitelný díky svému výkonu na digitální rádio v jakémkoliv domě uvnitř bez nutnosti nějakých antén. U ostatních provozovatelů až dosud záleží na vašem umístění i na faktu, že někteří ani na plný povolený výkon ještě nevysílají. Díky tomu chytí lidé v bytech otočených okny na Prahu třeba i několik provozovatelů jenom s rádiem u těchto oken, a ti kteří je mají naopak třeba otočená k Českému středohoří, tak zase jen u těchto oken mohou přijímat provozovatele Teleko s kopečku Kukla na Litoměřicku.
Někdo si tu dole před velkým stoupáním zaparkoval kočárek.
Ve středu bytu je tedy díky povoleným 20 kW ze Žižkova, či dalším 10 kW z Bukové hory a 10 kW z Černé hory k zachycení stále jen multiplex Českého rozhlasu se svými 17 programy, což je pro zájemce o poslech této technologie často neatraktivní. Mnozí si jistě říkáte, že je vám nějaké rádio ukradené a obejdete se i bez nějakých vymožeností tohoto poslechu, ale když ona je to vše věc minimálně jisté prestiže.
V mnohých státech na západ od nás, se této technologii údajně nebývale daří, jsou tam vytvořeny podmínky pro rozvoj a když to tak vezmeme, tak to trošku snad připomíná i ty naše české rychlodráhy. Vlastně se můžeme ptát, jak dalece je nutné, abychom byli v Brně za hodinu, když tam za tři hodiny dojedeme také a pro někoho to ani moc velký rozdíl není. Spíše se lidem nelíbí drahota a skutečnost, že běžný pasažer se mnohdy nevyzná, jakou jízdenku si vlastně koupit, aby nejel někdy i zbytečně za drahé jízdné.
Ale i já mám rádio spíše jako hračku, než věc k poslechu a fascinují mě ty nevyzpytatelné trasy nejen rozhlasových vln. Z tohoto pohledu mi může být celkem jedno, jaké to zpoždění muxu CDG bude. Prostě jsem tedy zmonitoroval pásmo, které doznalo po tom našem zemětřesení určitých změn na kanálech, ale jak jsem již psal,tak mě nejvíce zajímal kanál 12B, kde by za velmi dobrých podmínek mohl být k ulovení i multiplex od Salzburku. Ono totiž platí, že pásmo FM se šíří lépe, a tak zdaleka neznamená, že když jde nějaká stanice v FM z tohoto kopce slušně zachycena, že bude uloven i multiplex v pásmu DAB+ .
Výbava na lov. Tentokrát vybalena pouze z části.
Tak se chytají multiplexy, které obsahují stanice k poslechu.
Naše Fiera je nováčkem na poli DABu.
https://digital.rozhlas.cz/prehled-dab-vysilacu-a-siti-7228484
https://digital.rozhlas.cz/priprava-finalnich-siti-dab-9117619
Když mi tedy na kanále 12D při ručním ladění naskočil dílek, do pěti vteřin dva, a po několika krocích jinam i tři, tak už to bylo napínavé. Čtyři a .... velké zklamání. Na displeji se rozbíhá napis DAB Thueringen. Před několika lety mi tento durynský provozovatel soukromých stanic rozjasnil tvář a jedná se o tak vzácný jev, že na Mělníku se mi to povedlo zatím pouze dvakrát, ale nyní mi moc radosti neudělal. Přeci jen jsem doufal, že se povede Salzburg.
Beru tedy do rukou rádio FM a ladím kmitočty 94.8 , 98.5 a 99 MHz. První patří stanici Rádio Salzburg, druhý Bayernu 3 z vzácného vysokého asi 340 km vzdáleného alpského Wendelsteinu, a třetí stanici Oestereich 3 z Gaisbergu, odkud vysílá i první stanice. Výsledek je však zarážející. Přesto, že jsem výše než na Mělníku, tak je to horší pro lov. Proč ? Inu, na kopcích je těch stanic na jednom kmitočtu ještě více k zachycení a navzájem se pak různě ruší.
300 km vzdálený Sazburg z hory Gaisberg.
OE 3 je převážně hudební stanice vysílající na této frekvenci také z Gaisbergu.
Hudební stanice B3 ( Bayern 3) na alpské frekvenci z hory Wendelstein je také podmínková záležitost.
Nejlepší příjem na Mělníku i Řípu je z bavorského kopce Ochsenkopf ve Smrčinách. I přes téměř 200 km vzdálenost jsou zachycené stanice z něj až v červeném poli, jako stanice pražské.
Fajnšmekři, kteří jsou doma a jsou ochotni investovat i do přenosných směrových antén, tak mají větší naději na úspěch, ale kouzlo tohoto hobby spočívá také vtom, že někdy jen na ten obyčejný teleskop v rádiu při dobrém natočení a vyhledání správného místa v terénu uspěje. Sice slabším signálem a někdy i bez RDS i vyhledáváním vhodné terénní parkety, ale uspěje. Uspěl jsem tedy i já, ale podívejte se, proč to bylo tak problémové.
Toto jsou ti hlaví konkurenti bránící úspěchu : 94.8 MHz Salzburg vs. Rádio Relax, vysílač Louny. Ten máme u nás za Řípem. 98.5 B3 Wendelstein vs. Country rádio z vysílače Jesenice u Rakovníka. Takový místní bubláček, který na Mělníku spíše supluje silná Cro -Vltava, ale tady nedala alpskému vysílači právo na RDS, byť vše ostatní bylo jako místní stanice. Bayern 3 tu prostě šel jedna báseň. Poslední vyhlášený král těchto 300 km vzdálených alpských dálek je OE3 z Gaisbergu u Salzburku na 99 MHz. Ten se mi dařil lovit relativně nejlépe a i on dokázal zapsat RDS.
Pohled k domovu z Pražské vyhlídky.
Mezi dálky lze počítat i stanici Bayern 24 na 105.3 MHz, která hrála z 318 km vzdáleného Kreuzbergu na hranici s Hesenskem. Blíží se mlhy, na které se mi příznivci dálkového rozhlasového příjmu svým způsobem těšíme, protože mnohdy přináší neuvěřitelné záchyty, ale to je budoucnost. Měl jsem pro pásmo DAB+ sebou ještě směrovou anténu, ale ta jen vylepšila již zachycené signály muxů. Času bylo v krátkém dni tak málo, že jsem se tentokrát nedostal snad prvně ani na druhou stranu kopce.
Inu, výzkum je výzkum a ačkoliv je známo, že opravdové dálky také často přichází nad ránem, tak pořád žije ta myšlenka, že se podmínky kdykoliv zlepší, a když ne zrovna od Alp, tak třeba od Rýna. Ostatně, s novým FM rádiem, které je považováno za nejlepší rádio 21. století pro radioamatéry mám na Řípu ještě na zapád od Bavorska co lovit. Ostatně, doufám, že v mlhách již budu úspěšnější z domácího Mělníka.
Pohodový vstup do 43. týdne roku.
Říjen 6, 2024
Přátelé, je to hlavně naše starší generace, která je zatížena minulostí a leckteré věci bere tak, jako útok na naši svobodu. Vždyť jsme byli celé mládí zvyklí si vybírat dovolenou podle našich potřeb i zájmů a nikdo si nedovedl představit, že se tímto budeme vůbec někdy zabývat.
Jenže se stalo a jen moje lenost mi brání pátrat v letopočtech, kdy prvně nám vláda, která se nikdy netajila podporou podnikatelského sektoru nařídila zákonem, že o polovině dovolené vám může rozhodovat zaměstnavatel. To má pochopitelně svá opodstatnění a nemusí se to někdy zaměstnancům líbit, ale tak to zkrátka platí.
Pak uplynulo zase několik let, když toto bylo rozšířeno na celou dovolenou. Zdálo se, že už nic není třeba řešit, ale kdo si to myslel, tak se mýlil. Ještě nedávno platilo, že když pro vás neměl zaměstnavatel práci, tak měl dvě možnosti. Buď vám našel práci náhradní, kterou jste třeba ještě nikdy ani nedělali, nebo vás mohl poslat domů s tím, že dostanete 60 % platu. Ve skutečnosti je to mnohem širší a například některé firmy ještě půjčí zaměstnance třeba i jinam, ale pojďme dále.
To se rozumí, že taková rozhodnutí vyvolávají různorodé reakce. Někdo je nadšený, když má například díky tomu nejlépe třídenní víkend, třeba si i více užije mladé rodiny a přijde tím spíše zvlášť v pěkném počasí nějaký výlet. Druhá věc je samozřejmě ta, jak reágují ti, kteří jsou dočasně nuceni pozměnit svoji pracovní náplň, nebo snad i splácejí někde nějaké pohledávky a mohou mít tak starost navíc.
A tak se opět tiše upravil zákoník práce, aniž by to média nějak rozmazávala, neboť ono je dost problémů už jenom kolem věku odchodu do řádného důchodu. Lidé, kteří tyto věci rozhodují od stolu ještě pořád nepochopili, že podle fyzické námahy, kterou někteří zaměstnanci vykonávají v továrnách, nebo ve stavebnictví, jich je už valná část ve věku pře 50 let skrytými invalidy s občasnými zdravotními problémy a někdy je i třeba část té jejich práce nahradit nasazením těch natěšených, mladých a zdravých lidí, co mají k neduhům stáří ještě pořádně daleko.
Ale, vraťme se k poslednímu nápadu mocných. Nastudovat to můžete samozřejmě třeba tady na
... https://www.alveno.cz/blog/nerovnomerne-rozvrzena-pracovni-doba-pravidla-pro-rok-2024
https://www.kurzy.cz/zakony/262-2006-zakonik-prace/paragraf-78/
Už ve škole mě učili, že důležité je dělat si ze všeho výpisky o tom podstatném. Jen tak si člověk udělá ve věcech rychle jasno. Prostě tedy platí, že když ta práce není, tak vás může zaměstnavatel poslat na 8, 16 hodin domů, případně i na několik dnů domů, a až bude nárůst práce, tak to k nějakému termínu ( cca půl roku) dle vlastního rozvržení sil a motivace nadděláte. Je tedy jedno, zda to budou nějaké desetihodinové směny, zda obětujete soboty, či i nějakou neděli, nebo sáhnete po dovolené, pokud ji máte. Tak i taková je dnešní pracovní doba, která se může někde některých zaměstnanců dotknout, když zrovna nebude někde takzvaně lidově do čeho dloubnout.
Ale, pojďme již k příjemnějším věcem
Program v Lysé nad Labem mě vždy zajímá, ač tam zatím ještě nejezdím. Včera mě dostalo, když jedna Číňanka v televizi prohlásila, že si myslela, jak už bude brzy v penzi cestovat a oni jim ženám to prý zřejmě prodlouží na 58 let :-). Pak byl na netu článek o Kanaďance, která píše, jak se jí bezvadně v penzi cestuje po světě, když je sama a nemusí se s nikým dohadovat.
Strhlo to obrovskou diskusi pod článkem, kde kdosi napsal, že u nás se bude chodit z práce rovnou do truhly. Mě ale zarazilo, že vůbec nikdo nezmiňuje cestování třeba i jen poblíž, nebo po naši krásné ČR a každý srovnává hned to cestování po zahraničí u nás a jinde. Tak tedy, pojďme na program v Lysé nad Labem.
https://www.vll.cz/exotika-2024
Přehled výstav v měsíci listopadu.
Také Mšeno jsem tu vždy dával a tentokrát tu máme akci, která vzpomíná na známého sbormistra Karla Horňáka, kterého dobře známe i u nás na Mělníku. Vždyť nejednu naši ratolest vedl ke sborovému zpěvu, že ? Takové vzpomínky samozřejmě zůstávají v nitru těch, kteří s tím vším přišli nějak do styku.
To už si samozřejmě každý rozmyslí. Zakládat živnost není jednoduché a mnohdy je výhodnější si za včasu zajít na zkušenou třeba i do zahraničí,kde uplatníte ze školy naučený jazyk, slušně si vyděláte a získáte určitý rozhled. Ostatně, sami mnozí víte, že čím jste starší, tak už nevidíte jen pozlátka různých profesí a snad i dobrodružství, jako mladý člověk s životem před sebou, ale i problémy, nebo dokonce negativa, ke kterým může dojít. A tak se snad ani nelze divit, že dnes máme neskutečné množství různých politologů a specialistů na kultůru třeba i jednotlivých států přední Asie ... a .... prostě profese, které nás doma nikoho živit nebudou.
Pohodový vstup do dalšího týdne !
Říjen 2, 2024
Jakmile začnete dělat něco, co nekončí ve vašem soukromí, tak to stojí spoustu času a mnohdy i množství otázek, o nichž nemá veřejnost leckdy ani potuchy. Dostal jsem jednou kdysi dávno třeba otázku od známého člověka : ,, Máš za potřebí se nechat kritizovat, ztrácet čas nad něčím, co třeba ani nikdo neocení, když za to nedostaneš ani zaplaceno ?" Jindy za mnou zase přišel jiný člověk celý rozzářený, jakou úžasnou novinu psali v novinách a neměl ani tušení, že už jsem o věci na webu informoval o měsíc dříve. Konečně, nebývá vyjímkou, že se někde probírá něco, co je třeba i někdy již dávno napsáno na Soutoku, nebo se na některé věci ani nevzpomene a téma je jen na Soutoku.
Jako každý člověk se nad tím vším někdy zamýšlím, snažím se o jistou rekapitulaci i různé závěry a zatím musím říci, že právě to psaní tady mě leckdy dostalo do situací, které se nesmazatelně zapsaly do mé mysli a mám na co často v dobrém vzpomínat. Takovým mým velmi častým souputníkem byl až do dnešních dnů právě Mělnický okrašlovací spolek MOOS. Zejména pozvánky do středověkých sklepů našeho města mě vždy oslovily a vždy jsem si tu návštěvu objektu i setkání se členy spolku příjemně užil.
Je takovým roztomilým pravidlem, že kdykoliv mě napadne, že bych se mohl jít podívat na nějakou snad někdy i nepříliš masovou, nebo málo propagovanou akci v našem městě, tak i kdybych měl smůlu a nezahlédl tam žádné známé tvaře, tak tam téměř zcela jistě potkám našeho kronikáře, předsedu spolku MOOS a v současnosti i místostarostu pana Martina Klihavce.
Práce samozvaného reportéra Soutoku, jak mě kdosi kdysi nazval, mi zejména v minulém uplynulém desetiletí přinesla plno milých i nevšedních zážitků z nejrůznějších akcí v Mělníku i mimo něj, ale vraťme se zpět k MOOS. Tady mám například jednu veselou vzpomínku na smutné covidové dny, kdy mi bylo nabídnuto pořadatelství při jednom podzimním Dnu otevřených dveří na viniční usedlosti Turbovice.
Až do té doby se podobné události odehrávaly na malé ploše mělnického centra, ale akce Turbovice si vyžadovala tročku větší organizaci. Mimořádně početná skupina organizátorů, či členů MOOS, se sešla již jen několik minut před oficiálním otevřením pro veřejnost, Martin Klihavec nás v rychlosti seznámil s tím, co asi máme o usedlosti vyprávět, ale především se to týkalo pracoviště u lisu. Tady bylo třeba veřejnosti vysvětlit celý technologický proces.
Dopadlo to poměrně vesele. Na prvním pracovišti ve sklepích bylo spíše důležité upozornit návštěvníky na nebezpečná místa, kde bylo možné přijít k úrazu a zbylá iniciativa byla na každém průvodci. Mohli jste říci nějaká historická data, nebo se zeptat návštěvníků, odkud že k nám dorazili, ale jak hodinka šla, tak to věčné putování po schodech vedlo i k zadýchávání se.
Pracoviště u lisu bylo sice pohodlnější, ale zase náročnější na vysvětlení technologie. Oni totiž existují lidé, kteří o některých věcech něco vědí, více se ptají. mají něco nastudováno a uspokojit je po rychlokurzu není vždy snadné, neli nemožné. Většina návštěvníků však cení fakt, že se mohla podívat na jinak nepřístupné místo, a tak to nakonec obvykle vždy dobře dopadne, potěší samozřejmě dobrá návštěvnost a všichni si tak nějak odnesou určitý zážitek.
Takže mě vlastně role jakéhosi samostatného reportéra dostala do různých situací a zatímco někdy šlo o návštěvu jen jedné akce, tak jindy se toho povedlo během jednoho dne i více a měl jsem pak ještě samozřejmě radost z vlastního vkládání fotografií a vymýšlení textu, který chce mnohdy vše podat pod jiným úhlem, než by byla klasická reportáž.
K návštěvě vernisáže jsem tedy měl celou řadu důvodů. Věděl jsem, že zde potkám celou řadu tváří, která má mé sympatie a zaslouží si poděkování i určitou úctu za práci, kterou pro veřejnost dělá. Měl jsem možnost opět vidět více než dobrou řečnickou práci v podání těch nejpovolanějších a v neposlední řadě se přiznám, že jsem vyplnil další bílé místo mapy svého života.
Tím chci říci, že se občas dívám na některé stavby nejen v našem městě tak, že mohu konstatovat dokonce i návštěvu jejich interieru, což je často potěšující. Je přitom jedno, zda jde o zámek, větrný, či vodní mlýn, historický včelín, historický sklep, nějakou restauraci, nebo třeba i okresní archiv.
Martin zdokumentoval prakticky celých těch 20 let činnosti spolku a poukázal i na to, že to vůbec není tak samozřejmé, jak si většina nezůčastněných lidí myslí. Místopředsedkyně Aida Líhová - Legnerová například přišla s nápadem, aby spolek pracoval na drobných výrobcích, které mohou naše město presentovat například v Turistickém informačním centru Mělník a inspiraci čerpala například v minulosti, kdy jsme tu měli takové období, kdy nebyla nouze o různé odznaky a zmiňme i podnikové odznaky firem v našem městě k různým výročím.
Martin zase vysvětloval, že bez dotací od města by něco takového bylo nemyslitelné. Takový turistický odznak Mělníka na hůl by výrobně vyšel například až na 200 Kč a běžný turista je ochotný za takový odznak zaplatit nejvýše 50 Kč. Sám pak přišel například s vystřihovánkami významných staveb v Mělníku, o které je prý slušná zájem, nebo s covidovou naučnou hrou pro děti o našem městě. Já jen prozradím, že Martin má to lepení papírových vystřihovánek tak rád, že zájem byl i v jiných městech, ale to jen na okraj.
To je skutečně obrovská paleta předmětů, která tu za ta léta vyrostla. Od všelijakých pohlednic, přes betlémy, reprinty historických pohlednic, až po další předměty. Nebýt MOOS, tak si snad ani nikdo nevzpoměl, že cukrovar máme na Mělníku nyní již více než 150 let, byť jen balírnu a je skutečně obdivuhodné, že se našel někdo, kdo si dovolil zajít do samotné firmy je požádat, zda bynebyli ochotní k tomuto výročí vyrobit nějaké homole, nebo okrasné kostky, které měly připomenout minulost.
Na mě to tehdy skutečně velmi zapůsobilo, protože všichni jsme jednou byli dětmi a vzhledem k tomu, že nejen můj strýc v tomto podniku kdysi pracoval, tak si tyto velmi podobné homole pamatuji z vitríny skříňky u mé milé babičky. Za těch 20 let se toho stalo v MOOS opravdu hodně. Sám vzpomínám na chvíle, kdy jsme v začátcích činnosti spolku po roce 2004 navštívili významná místa městského opevnění, prvně středověké sklepy, zpřístupnění chrámové věže v roce 2007 za účelem rozhledu, nebo první cestu ke středověké studni, nejširší v Čechách v roce 2008.
Martin pak vzpomínal a děkoval všem, kteří obvykle pod hlavičkou MOOS během těch 20 let něco udělali. Já ta jména znám, ale nedovoluji si je vyslovit, protože bych mohl na někoho významného zapomenout, a to si vážně nedovolím. Někteří se na nás dívají snad z jiné dimenze, jiní jsou i dále činní, ale nejsou již členy spolku a mnoho dalších lidí i dnes potkávám na akcích i mimo ně. Ostatně, dovolím si zde dát odkaz na článek pana Karla Lojky, který ta jména uvádí, a jako člověk podstatně specializující se na dění u nás i historii je k tomu povolanější.
https://www.facebook.com/groups/1808841266008571/permalink/4642297652662904/
Osobně bych ještě poukázal, že kromě nejrůznějších materiálů od členů MOOS, které se dostaly k veřejnosti je pak třeba zmínit, že tu je, nebo i byla řada autorů, kteří nebyli členy MOOS, a také napsali plno knih o Mělníku. Skutečně, Mělník má teď neskutečné množství knih a nejsou to jen ty poslední z pera Martina Klihavce a Karla Lojky, ale i od mnoha předchůdců. Vždyť třeba jenom kniha s názvem Mělník, kde je jako hlavní autor uváděn bývalý historik mělnického muzea pan Jan Kilián obsahuje několik kapitol zaměřených na různá období od různých autorů.
Nicméně, oko čtenáře nejvíce přitahují kvalitní ,velké a pokud možno barevné obrázky, kterých jsme se dočkali opravdu až v posledních letech díky aktivitě Martina, byť samozřejmě třeba veduty z knihyMělnická kronika Jana Josefa Albrechta ze sklonku baroka mají také svoji hodnotu.
Dalo by se prostě děkovat leckomu a jsem rád, že jsem měl možnost podstatnou část těch knih o našem městě prohlédnout, přečís je a dívají se na mě z knihovny.Čest jejich tvůrcům. Nicméně, rozhodně nelze říci, že bych tou regionální historii nějak zvlášť žil a web Soutoku vlastně poodhaluje různorodost mých zájmů.
O to více mám radost, že si Martin Klihavec na vernisáži vzpoměl také na moji maličkost, jakož na takové určité médium podpory aktivity MOOSu a přiznám se, že mě to až zaskočilo. Ta radost je tuplovaná, protože jsem zaslechl jistý příslib, že snad budou začátkem příštího roku zase nějaké sklepy na programu, což se vždy pěkně poslouchá.
V některých věcech prostě vidíme tu aktivitu stejně. Martine, děkuji ! Když tak přemýšlím, jak uzavřít tento článek, tak mě napadá jediné. Jubilantům se sluší popřát, přejme jim samé úspěšné i radostné nápady a doufejme, že s MOOS prožijeme v našem městě ještě plno milých chvil.
Než si prohlédnete zbytek fotogalerie, tak bych vás rád upozornil na 12. říjen, kdy naši městští sousedé v Liběchově pořádají po roce opět Svatohavelské posvícení. Donesla se mi taková samozřejmě neoficiální informace, že na akci možná půjde o poslední vystoupení skupiny Claymore. Mimochodem, věděli jste, že také existuje akce s názvem Noc vědců, která se konala 27. září v pátek a jíž se také pravidelně účastní výzkumný ústav v Liběchově ?
https://www.nocvedcu.cz/
Září 29, 2024
Přátelé, včerejší den se nesl ve znamení svátku, který je označen tak, jako Den české státnosti. Soutok se naposled účastnil slavností ve Staré Boleslavi loni a tehdy sem přišel dokonce s třídílným seriálem plným fotografií.
https://soutok.blogspot.com/2023/09/svatovaclavska-pout-2023-sest-hodin-11.html
https://soutok.blogspot.com/2023/09/svatovaclavska-pout-2023-sest-hodin-11_30.html
https://soutok.blogspot.com/2023/10/svatovaclavska-pout-2023-sest-hodin-11.html
Byl jsem v Boleslavi na slavnostech i předtím, což mi umožnilo shlédnout prakticky všechny možné relikvie, které tu bývají vystavovány a máte vše v dalších článcích, nebo také naposledy jsem sem aspoň k řece Labi zavítal na jízdním kole na začátku měsíce srpna v článku ...
https://soutok.blogspot.com/2024/08/vite-jak-vypada-v-roce-2024-nase-labska.html
Byl jsem tedy na vážkách, zda mám slavnou pouť navštívit také letos, ale usoudil jsem, že to chce změnu a situace mě k ní doslova nutila. Každý řidič ví, že jakékoliv auto musí nejdéle jednou za měsíc ujet aspoň 50 km, aby se dobila přirozenou cestou autobaterie. A když už mám jet někam autem, tak si to především užiji po našem krásném Kokořínsku, na které poslední dobou nemám z různých důvodů nějak moc času.
Truskavna leží Kokořínu nejblíže.
Druhým významným historickým datem je podepsání Mnichovské dohody dne 30. září krátce po půlnoci. Schůzka v Mnichově začala již 29.9. 1938 bez nás o nás za účasti vrchních představitelů evropských velmocí.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Mnichovsk%C3%A1_dohoda
Mnichovská schůzka směřovala nejprve k poměrně velké ztrátě území ve prospěch Říše, a po noci ze 14. na 15. března 1939, kdy přijela do Prahy německá vojska, také k vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava dne 16. března 1939.
Dnes jsou hranice něčím, co mnohdy zejména se sousedními státy nijak zvlášť neřešíme. Mládež zde velmi často užívá ke komunikaci anglický jazyk a různé historické vazby ani nijak neřeší. Pro nás starší jsou hranice vždy určitou posedlostí. Nejsou to jen historické vazby, ale jsou to místa, kde již lidé prostě mluví jinou řečí, mají jinou kulturu a platí tu jiné zákony, jiná platidla a třeba i další různé odlišnosti.
Protože si snad s tou historií možná i více hrajeme, tak není divu, že jsme třeba určitým způsobem pyšní i na to, že právě tady u našeho města, se na vytyčeném místě krásným rozhraničníkem, nebo milníkem nacházela historicky tak důležitá hranice. Zároveň žasneme nad tím, že to bylo místo vzdálené jen něco málo přes 30 km od dnešního středu Prahy, ale opravdu tehdy zasahovala značná část populace takzvané německé menšiny hluboko do našeho území.
Výklenková kaple sv. Jiří na významném výškovém bodě okresu.
Zajímalo mě v minulosti, kudy tedy probíhala ta protektorátní hranice zejména v našem okrese a štěstí mi celkem přálo. Pokud sem chodíte častěji, tak víte, že je tu řada materiálů k téma. Je tu pod odkazy například s titulky výpravné video, které dovede zájemce z centra Mělníka krásnou pěší procházkou až k milníku na kdysi významnou hranici. Máme tu i odkaz na nejpodrobnější mapu našeho okresu v době Protektorátu, a abych předešel případným problémům s autorstvím, tak jsem tu hranici v dalším článku zase popsal na úrovni průběhu okresem.
Související odkazy vás dovedou k výše zmíněnému materiálu :
https://www.youtube.com/watch?v=qhRyq8Sn60Q
https://soutok.blogspot.com/2024/02/blizi-se-brezen-special-kudy-probihala.html
https://soutok.blogspot.com/2023/12/nejpodrobnejsi-protektoratni-mapa.html
Krajina je tu na Kokořínsku prostě všude pohádková.
Jednou jsem tu napsal, že některé výlety přináší i vedlejší produkt, který lze nějak zpracovat. Když jsem jel začátkem měsíce září na Nedvězí, tak jsem současně pomýšlel na něco, co si právě nyní prohlédnete.
Protože mám rád mapy, tak jsem si uvědomil, jak moc se tvarem podobá protektorátní hranice v našem okrese hranici CHKO Kokořínsko - Máchův kraj. Zatímco hranice CHKO zasahuje takovým výběžkem přes státní silnici do České Lípy až k městečku Úštěk a k obcím Zahrádky, nebo Kravaře, tak svůj výběžek měl i Protektorát v našem okrese. Najdete ho v protektorátní mapě severozápadně od obce Kokořín.
V tom výběžku byly tři obce, které zůstaly na našem území, a to sice Truskavna, Březinka a Šemánovice. Pokud vyjedete z Kokořína směrem na obec Jestřebice, tak již brzy uvidíte na takovém vyvýšeném místě ( 348 m.n.m.) stodolu a za ní výklenkovou kapli s motivem sv. Jiří. Podle protektorátní mapy, se i logicky zdá, že právě tady opouštíme protektorátní území, ale po celou dobu i podle ročního období, než začne silnice padat dolů do obce Jestřebice, tak pořád ještě můžeme koukat do míst, která nám tehdy Německo na základě zřejmě různých dialogů a snad i převahy české národnosti v těchto národnostně smíšených obcích velkoryse zanechalo.
Ostatně, je to myslím hezký pohled na naše vesničky i v době, kdy odtud veškeré hranice zmizely, a kdy nám les moc nedovoluje spatřit prostřední z nich..
Šemánovice byly nejsevernější obcí této části našeho okresu.
Kostel sv, Jana Nepomuckého v Šemánovicích prosvítá mezi stromy již jen kousek před svažováním silnice do obce Jestřebice. Vesnici proslavila především restaurace Nostalgická myš, kam zval své hosty Ondřej Suchý, jenž je bratrem známého spoluzakladatele divadla Semafor Jiřího.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ond%C5%99ej_Such%C3%BD
https://www.jiri-suchy.cz/zivotopis/
Vůbec nejlepší je, když vám vše zapadá tak, jak si přejete. Rozhledna na Vrátenské hoře je zrovna tak daleko, jak autobaterie potřebuje :-). Sice vypadalo sobotní počasí na Mělníku všelijak, že to snad ani občas ven netáhlo, ale ukázalo se, že se výlet vyplatil. Na tamním parkovišti se odehrála zajímavá věc. Někdy ve 13.38 hodin tu nestála skoro žádná auta, ale už v 16 hodin tu bylo skoro plno. Kdo nepřijel, tak mohl trošku litovat, protože počasí zajímavě kouzlilo a občas skrze mraky něco osvítilo. Navíc nebylo vidět jen na krátkou vzdálenost, ale ukázalo se, že se blíží doba, kdy bývá vidět celkem slušně.
Pro mě má tato hora i její rozhledna zvláštní kouzlo. Když někde strávíte kus významné části života, tak to má vždy něco do sebe. Dnes tu kromě úchvatného rozhledu testuji i rozhlasové vlny FM pásma, případně DAB+ pásma, ale před 25 lety i více jsme se tu s kolegou od hobby věnovali tzv. CB - pásmu ( 27 MHz). Bylo to období, kdy mobilní telefony měli jen šéfové firem a tzv. občanské radiostanice, či vysílačky užívala určitá část národa k hovorům, ale i k povelům.
,,Jano, už jedu domů, tak mi otevři vrata" zněla mnohdy věta řidičů. Jindy se zase třeba dvě ženy bavily o nějakém receptu, nebo na jiném kanálu probírali pánové technické věci, než je vyrušil řidič kamionu s žádostí o rady o projetí městem, či hledání nějakého podniku. To vše probíhalo na přelomu milénia.
Dobrou zábavou však byly páteční a sobotní výlety na kopce, kde si lidé zprvu jenom tak pro zábavu dělali různá spojení. V praxi to vypadalo třeba tak, že někde na kopci jménem Kozákov ( u Turnova), se sešlo třeba i 20 lidí, kteří si tu pekli buřty, popíjeli a jeden z nich pracoval s mikrofonem. Expedice si dala nějaký název, hlásila na jakém je kopci a nabádala ostatní zájemce ke spojení. Ti se ohlašovali svojí volačkou, která se skládala z nějaké přezdívky, či vlastního křestního jména a místa bydliště.
Čím byl účastník vzdálenější, tím větší radost to obvykle byla, ale vítán byl každý. Také jsem jednou doma slyšel větu z jednoho kopce v Jizerkách : ,, Páni, to je bomba, tak tu máme Znojmo !!! " To se později změnilo v regulérní soutěž, která dostala název CB - liga a v níž se hrálo již o pohár ČAK ( Česká asociace klubů). Nebyla to ale samozřejmě žádná povinnost, se hlásit do různých soutěží, kterých bylo několik. K oblíbeným patřila například i akce Rozhledny, kam se posádky přihlašovaly s předstihem tak, aby je pořadatel mohl do etapy začlenit a i tak se někdy ještě nějací zájemci na poslední chvíli dostávali do akce, jako odbočné rozhledny od hlavní, kam se posléze štafeta zase vrátila.
Vyjímkou nebylo ani skoro 70 přihlášených rozhleden a 40 minut akce, kdy každý řekl něco o rozhledně, o posádce a ve druhém potvrzovacím i rekapitulačním kole pak ohlásil, jaké rozhledny byly na místě slyšet. Těm byla přidělena pro lepší a rychlejší rekapitulaci i čísla. První kolo bylo obvykle v půlnoci ze soboty na neděli v nejdelší letní den roku a druhé v jednu hodinu. Zbylý čas užívaly posádky k zábavným, nebo i soutěžním spojením, či se prostě oddávaly relaxu někde u ohně a občas si zpestřily vysíláním.
Nedílnou součástí těchto akcí pak byly tzv. CB -srazy, kde se někdy i setkávaly neuvěřitelné počty lidí. Sám jsem byl například několikrát ve Sloupu u České Lípy v kempu, kde se sešlo i 300 lidí od Šluknova po Prahu. To se vyplatilo podnikatelům s jídlem, když si mohl každý vybrat ze dvou chodů včetně polévky. Tady měl každý cedulku na prsou, aby vás každý jednou poznal, pokud vás už náhodou neviděl třeba v jediném celorepublikovém časopisu, který se tehdy prodával i na Slovensku.
Co si lidé říkali ? Co je napadlo. Doma jsem třeba naladil v sobotu v půlnoci takzvané kolečko, které se jmenovalo Noční můry a startoval ho pozdravy jakýsi Jožka Varnsdorf, který předal štafetu na dalšího místního účastníka. Když se ozval Rumburk, tak jsem náznakem jednoho účastníka zaslechl. Samozřejmě, že naprostou většinu přenosu jsem neslyšel a šlo o takový místní několikaminutový program, který většinou byl takovým rituálem zejména seniorů v penzi a konal se pod různými jmény v různých časech v různých koutech republiky.
A tak jsem tak na tom srazu koukal na cedulky, když jsem spatřil volačku Delta Rumburk. Říkám : ,, Člověče, já Tě v sobotu slyšel." Byl to kluk v mých letech tehdy kolem čtyřicítky. Domluvili jsme se na čase i na kanále, kdy to na sebe večer zkusíme. Museli jsme konstatovat, že z bydliště do bydliště to bylo spíše náznakem, ale to jsme si řekli právě až další sobotu, když jsme na Vrátenské hoře s kolegou bojovali o další body CB -ligy.
A tak mi tam vždy ožijí ty vzpomínky na časy, kdy rozhledna ještě nestála, ale i na ty, kdy jsme chodili v noci do ochozu porovnávat stanoviště, nebo se jen tak během noci kochat výhledy do měsícem ozářené krajiny, kde občas bylo možné spatřit i několik ohňostrojů v různých směrech. Bylo to 125 schodů stejně tak, jako dnes, kdy už jsem o 25 let starší.
Promiňte, ale to bylo emočně v této komunitě tak silné období, že jsem jednou dokonce v žertu slyšel větu, že by nám tam měli postavit sochy :-). Dnes tedy koukám, jestli třeba nepřilétne FM signál nějaké stanice z tzv. východního Velkopolska a můžete to klidně zkusit na severním okraji lesa, ale to již je spíše komornějšího rázu, byť to občas přes net s podobně zaujatými lidmi probíráme. Taková srdečná atmosféra, jaká tu byla před 20 - 25 lety na CB - stanicích, se už nikdy nevrátila.
V neposlední řadě mám však tato místa rád i z pozice turisty a romantika. Na závěr tedy několik snímků z poslední soboty a vězte, že Canon začal při přibližování objektů stávkovat. Snad mi to ani líto není, protože tento automat byl velký omyl a již ho ve své době překonal v kvalitě fotografie nejeden mobilní telefon, byť ty běžné neumí přitahovat panoramata před zahájením focení a nedokáží tak přitahovat vzdálené objekty, jako foťáky.
Dalším turistickým pozitivem pro tuto rozhlednu je fakt, že v sousedství se nachází vesnická památková zóna Nosálov, ale hlavně v obci Lobeč v prostoru bývalé varny zdejšího pivovaru prosperuje restaurace s možností nákupu piva v pet lahvích přímo z pivovaru. V Lobči je také významné muzeum Eduarda Štorcha, které je v budově staré školy velmi působivé a i z něj je tu někde článek.
Hezký zbytek víkendu a pokud také trpíte bez příčin tradiční nedělní depresí, tak to zkuste hodit nějak za hlavu, užijte zbytek neděle a úspěšně vstupte do 40. pracovního týdne.
Září 24, 2024
Přátelé, rýmička to je sviňa. To jde vše jen s určitými problémy i nechutí a zkazí to doslova několik dnů. Ovšem, kalendárium jde dále a ačkoliv se tu čtou hlavně starší články k různým jakoby snad někdy i aktuálním téma, tak ono to občas nějakou tu novinku chce. Věřím, že teď snad se zájmem aspoň občas sledujete dění, která doslova hýbou atmosférou v republice, ale aspoň symbolicky sem něco dnes dám.
Už za týden tu máme říjen, a to je přesně datum, kdy bude ve Státním okresním archivu Mělník zahájena výstava k 20 letům činnosti MOOS. Psát by se toho dalo moc. Vždyť si stačí vzpomenout na všechny ty Dny otevřených dveří od roku 2004, kdy jsme navštívili obranné městské bašty, středověké sklepy, kostely a mnoho dalšího, včetně řady publikací a nejrůznějších suvenýrů. Stačí si vzpomenout zejména na populární jednodenní otevírání privátních středověkých sklepů pro veřejnost, prodej homolí cukru ke 150. výročí cukrovaru, speciální vánoční pohlednice, městské betlémy, vystřihovánky, nebo hry pro děti v době covidu - 19 o Mělníku.
Není to v posledních mnoha letech jen zásluha aktivity předsedy MOOS Martina Klihavce, ale všichni, kteří se nějakým způsobem na tom dění od samého počátku podíleli, tak si samozřejmě zaslouží určité uznání. Jak jsem psal výše, tak rýmička je sviňa, a tak více již jen na plakátu. A aby toho nebylo málo, tak se ještě podívejte, jak rozjedou říjen v Lysé nad Labem na výstavišti, kam je z Mělníka pěkné, levné i rychlé spojení. Pohodový týden !
Poslední komentáře
Petr Moss
Regionální muzeum Mělník
Taxi Novák
smejd
michaell.n
SimonaK
SimonaK
SimonaK
SimonaK
SimonaK