Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.
ISŠT Mělník - Naši absolventi na úřadu práce nekončí!
Integrovaná střední škola technická Mělník je moderní škola s více než 60-ti letou tradicí, patřící k největším technickým školám v okresu Mělník. Tato škola vychovává odborníky jak ve tříletých učebních oborech (Strojní mechanik, Obráběč kovů, Elektrikář a Elektrikář silnoproud), tak i ve čtyřletých studijních oborech Mechanik strojů a zařízení a Mechanik elektrotechnik zakončených maturitní zkouškou. Téměř všechny obory jsou zařazeny do stipendijního programu kraje. V posledním období se podařilo ISŠT Mělník ke svému rozvoji získat několik dotací z Evropských fondů, které ji výrazně napomohou zkvalitnit výuku, vybavit učebny řadou technických pomůcek a zařízení, zlepšit prostředí výuky aj.
Odborná praxe u žáků a studentů probíhá na škole i u řady sociálních partnerů a významných zaměstnavatelů. O absolventy ISŠT Mělník zejména technických oborů Strojní mechanik a Mechanik strojů je ze strany zaměstnavatelů mimořádný zájem. Pokud tito absolventi nepokračují v navazujícím nástavbovém studiu nebo studiu na vyšších odborných školách nachází okamžité praktické uplatnění u řady zaměstnavatelů v blízkém i širším regionu a oproti absolventům jiných studijních a učebních oborů některých středních škol nerozšiřují řady žadatelů na Úřadu práce.
Škola disponuje širokým zázemím pro sportovní vyžití žáků (antukové hřiště pro tenis a volejbal, travnaté fotbalové hřiště s atletickým oválem a hřiště s umělým povrchem). V zimním období je hřiště s umělým povrchem zastřešeno přetlakovou nafukovací konstrukcí. K dispozici je též tělocvična s posilovnou.
Škola se pravidelně zúčastňuje řady sportovních a kulturních akcí.
Zeptali jsme se žáků 3. a 4. ročníku oboru Mechanik strojů a zařízení:
Proč ses rozhodl studovat tento obor?
Michal: „Škola je blízko mého bydliště, takže odpadá zdlouhavé dojíždění. Navíc se odmalička zajímám o technické věci a v odborných předmětech jsem se dozvěděl, jak se co vyrábí a jak co funguje.“
Tomáš: „Já mám od základní školy pozitivní vztah k technice, baví mě něco vyrábět, konstruovat, doma pomáhám v dílně rodičům. V neposlední řadě je to škola blízká mému bydlišti.“
Jaké předměty se na škole vyučují a které jsou Tvoje oblíbené?
Michal: „Asi odborný výcvik. Máme možnost pracovat na obráběcích strojích. Těším se již do čtvrtého ročníku, kde budeme dělat kurz na programovaní CNC strojů a prakticky vyrábět na CNC stroji Dainichi, který škole darovala firma Junker. Dále mě baví sváření, i když mi zatím moc nejde. Myslím, že svářecí průkaz je nutná výbava každého strojaře. Z předmětů ve škole mě baví technická dokumentace, protože kreslíme a modelujeme na počítači ve Varicadu a pokud uděláme ročníkovou práci, dostaneme certifikát CAD - systemů od firmy Varicad.“
Josef: „Mě baví dílny, modelování na počítači a tělocvik. Uvítal bych i více sportovních aktivit, do kterých bych se mohl zapojit osobně nebo se školou. Napřed mě nebavily technické předměty, ale nyní ve čtvrtém ročníku při vlastním konstruování dvoustupňové převodovky mne docela „chytly“. Je krásný pocit něco vědět, umět, znát, vytvořit a být za to patřičně ohodnocen.“
David: „Rád bych pracoval v oboru. Vím, že je na Mělníku několik firem, které hledají vystudované strojaře. Měl jsem možnost několik firem navštívit, ať už formou exkurzí se školou nebo v nich i pracovat v rámci odborného výcviku. Líbilo by se mi pracovat na montáži technických zařízení, ale například spolužáci by raději pracovali na CNC strojích.“
Marek: „Tuto otázku oproti žákům jiných škol a bývalým spolužákům ze základní školy moc neřeším. Vím, že o moji profesi je velký zájem a že určitě uplatnění s velmi dobrým platem seženu. Pokud teda úspěšně dostuduji, v což doufám.“
Myslíš, že toto studium je určeno jen pro jedničkáře a dvojkaře ze základní školy?
Pavel: „Studium je přiměřeně náročné, je to určené pro toho, kdo se zajímá o techniku. Potom ve škole nemá výraznější problémy. Já sám jsem nebyl jedničkář, ale je nutné rozumět základům matematiky a fyziky. Bez těchto základů to jde těžko.“
Tomáš: „Já sám jsem byl trojkař, měl jsem i nějakou čtyřku, ale ne z hlavních předmětů, takže se známkami na základní škole nevidím problém. Pokud žáka zajímá technika a věnuje trochu svého času přípravě, zvládne tento obor i žák trojkař ze základní školy.“
Co bys uvítal nebo zlepšil při výuce tvého oboru?
Matěj: „Vylepšil bych počítače (pzn. V letošním roce budou na základě přidělené dotace nově instalovány počítače s podstatně vyšším výkonem umožňující reálnou modelaci různých strojních součástí a zařízení) a vybavení posilovny. Také bych nechtěl často přecházet ze třídy do třídy – krátí se mi tím přestávka. Jinak dobrý.“
Tak to byly názory několika žáků z oboru Mechanik strojů a zařízení 3. a 4 ročníku ISŠT Mělník. Pro všechny zájemce o bližší informace o možnostech studia v učebních nebo studijních oborech a uplatnění absolventů je škola otevřená kdykoliv v běžné pracovní dny od 7.30 do 15. hodin, případně na telefonním čísle 315627267, e-mailové adrese reditel@isstechn.cz nebo na webu http://www.isstechn.cz/. V tomto období probíhá druhé kolo přijímacího řízení učebních i studijních oborů pro školní rok 2012/13.
Autoři článku: Ing. Břetislav Pokorný a Bc. Milan Hlávka
Poslední komentáře
Petr Moss
Regionální muzeum Mělník
Taxi Novák
smejd
michaell.n
SimonaK
SimonaK
SimonaK
SimonaK
SimonaK