Tip: Uvítáme nové uši a oči. Staňte se zvědem serveru Mělníček.cz! [email protected]

Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.

Královská věnná města mimořádná

Časopis profesionálů v cestovním ruchu „COT business“ ocenil společný projekt svazku obcí Královská věnná města s názvem „Královská věnná města známá, ale nepoznaná…“ jako mimořádný a věnoval mu celou redakčně zpracovanou stranu v právě vydaném aktuálním čísle. Projekt byl oceněn jak za samotnou jednotící myšlenku, tak za její výsledné zpracování. Čtenáři se v článku dozví informace o celém projektu, o tom, co již bylo uskutečněno a jaké plány budou realizovány. Zástupci jednotlivých Královských věnných měst, kteří na projektu pracují, si ocenění velmi váží. V nejbližší době bude v rámci projektu vydán další materiál, který bude tentokrát sloužit pro fanoušky adrenalinových sportů, připravuje se brožura pro cyklisty a tipy na víkend pro ženy – Královnám a dvorním dámám na rozkošném víkendu. Informace najdete na www.vennamesta.cz. Vydané materiály jsou k dispozici v Informačním středisku Mělník.

Monika Nová, DiS. členka výkonného výboru KVM

Královská věnná města ( KVM) – Dvůr Králové nad Labem, Hradec Králové, Chrudim, Jaroměř, Mělník, Nový Bydžov, Polička, Trutnov a Nové Mýto. KVM vznikla  na počátku 14.století jako zvláštní forma svobodných měst a patřila po staletí českým královnám. Sdružení 9 měst, které vzniklo v r. 1999. Vzhledem k tomu, že věnná města jsou historický pojem, je jejich okruh uzavřen, žádné jiné město, které toto označení v minulosti nezískalo, se jím nemůže o své vůli stát. Označení věnné město vyjadřovalo, že město je královniným věnem, tedy, že z něho plynou královně daně, ale kromě toho i další jiné požitky, a tak se na královskou tabuli dostávaly ryby a zvěř nebo v případě Mělníka víno.

Cílem sdružení jsou především společné aktivity ve prospěch cestovního ruchu a  vzájemná spolupráce Vydávají se společné propagační materiály, společná je prezentace na internetu a na veletrzích cestovního ruchu.V průběhu roku se pořádají pravidelné akce, které mají zviditelnit královská věnná města a přispět k vzájemnému bližšímu poznání. Mezi královskými věnnými městy panuje velmi přátelská atmosféra a také solidarita. Ta se projevila např. v roce 1765, kdy pro obyvatele města Mělníka, které bylo stiženo požárem, uspořádala ostatní města peněžitou sbírku. Na pomoc městu Mělníku přispěchala věnná města i při další katastrofě, a to při povodni v srpnu 2002.
 Město - z radnice

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

1 KVM


Dobrý den, nejsem ani odborník ani historik, ale domnívám se, že ve druhé části článků o KVM je poslední uvedené KVM Mýto Vysoké a ne Nové. Hezký den všem, jirkabor.