Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.
Odbor životního prostředí a zemědělství - zpráva o činnosti
Provozovatelé podali celkem 75 oznámení o poplatku za znečišťování ovzduší včetně souhrnné provozní evidence za 110 zdrojů znečišťování ovzduší na území obce s rozšířenou působností. Orgán ochrany ovzduší předepsal poplatky v celkové výši 40 tisíc Kč, které připadnou Státnímu fondu životního prostředí. Za nesplnění oznamovací povinnosti byla uložena l pokuta o výši 6 000 Kč.
Provozovatelé podali celkem 17 oznámení včetně podkladů pro výpočet poplatku za 17 zdrojů znečišťování ovzduší na území města Mělníka. Orgán ochrany ovzduší předepsal poplatky v celkové výši 20 800 Kč, všechny poplatky, které jsou příjmem města, byly uhrazeny.
O přípěvek dle schválených Zásad o poskytování příspěvku za provedení změny topného systému na ekologická paliva požádalo 14 žadatelů, jeden žadatel nesplňoval schválené podmínky, 13 žadatelů obdrželo příspěvek ve výši 7 000 Kč na jednu byt. jednotku, tzn. 91 tisíc Kč.
V roce 2006 byl kvůli motivaci a narůstajícím ekonomickým nákladům ekologického vytápění zvýšen příspěvek z původních 5 na 7 tisíc Kč.
Na úsek bylo přiděleno 10 stížností týkající se emisí, prašnosti, zápachu, obtěžování kouřem, hlukem a světelným smogem. Jedna stížnost byl stěžovatelem vzata zpět, dvě stížnosti byly postoupeny ČIŽP, oblastnímu inspektorátu Praha, 7 stížností řešil orgán ochrany ovzduší města nebo ve spolupráci s příslušným obecním úřadem, z toho 3 případy se týkaly podezření na nedodržování přípustné míry obtěžování zápachem z topeniště v rodinném domku.
Stále významnějším problémem ve městě se jeví negativní dopady z narůstající dopravy ( překladiště v přístavu, absence obchvatu, nárůst počtu vozidel, zvýšená automobilová návštěvnost obchodních center ) a s tím narůstající hluková, emisní a prašná zátěž a v topné sezóně negativní dopady z provozování lokálních topenišť na pevná paliva zejména v okrajových částech města.
V roce 2006 bylo v k.ú. Mělník pokáceno 217 ks stromů. Na pozemcích města Mělníka se jednalo o stromy suché nebo silně poškozené ohrožující provozní bezpečnost ve městě, v ostatních případech bylo kácení realizováno na soukromých pozemcích a v rámci stavby nových nemovitostí. Za pokácené stromy je ukládána adekvátní náhradní výsadba, která alespoň zčásti nahradí pokácené dřeviny.
V rámci správy veřejné zeleně bylo vysázeno 52 stromů s největším podílem v lokalitách ul. Pražská, Nemocniční, podél biokoridoru Pšovka a v sídelních útvarech města.
Vodní hospodářství
Činnost vodoprávního úřadu sočívá především ve vedení stavebního a kolaudačního řízení v případě tzv. vodních děl. Celkem bylo v roce 2006 vydáno 36 stavebních povolení ke studni, 28 stavebních povolení k domovní čistírně odpadních vod, 25 stavebních povolení k vodovodu a kanalizaci a 56 kolaudačních rozhodnutí.
Odpadové hospodářství
Za posledních 10 let docházelo k trvalému navyšování hmotnosti svezeného zbytkového komunálního odpadu. Rozhodnými příčinami bylo zásadní zvýšení prodejních ploch ve městě, a to novou výstavbou prodejen obchodních řetězců. Každým otevřením nového supermarketu stoupla hmotnost odpadu cca o 3 %. V roce 2005 vyprodukoval každý občan města
Město Mělník proto zahájilo cílenou činnost vedoucí ke zvyšování hmotnosti primárně vytříděných látkových složek. Účelem bylo zastavit tento negativní trend a stabilizovat hmotnost zbytkového odpadu. V roce 2006 bylo poprvé za 10 let svezeno méně zbytkového komunálního odpadu než v roce předcházejícím. Celkem bylo svezeno o 3 tuny odpadu méně. Sběr vytříděných látkových složek probíhá jednak na sběrových dvorech a jednak ve sběrových hnízdech. Jedná se o seskupení kontejnerů na sběr plastů, skla a papíru. V Mělníku bylo v roce 2006 rozmístěno celkem 315 ks kontejnerů, z toho 112 na papír, 78 ks na sklo a 125 ks na plasty. Počet kontejnerů byl navýšen o 100 ks kontejnerů. Frekvence svozu byla u papíru 2x měsíčně, 1 x měsíčně sklo a každý týden plasty. Za rok 2006 bylo sebráno na 505 tun separovaných složek, tedy o 225 tun více než v roce 2005. Každý občan tak vytřídil
Ve městě jsou v provozu 3 sběrové dvory, na kterých občan může odevzdat veškerý odpad vznikající v domácnosti nebo spojený s provozem z domácnosti. Bohužel nemalá část objemného odpadu nekončí na sběrových dvorech, ale u kontejnerových stání. Odklízení tohoto odpadu se provádí každý týden. Více náklady spojené s touto službou činí 215 tis. Kč ročně.
V roce 2006 bylo dále sebráno na 78 tun odpadu z odpadkových košů, tedy o 40 tun méně než v roce 2005. Bohužel celá řada odpadkových košů byla poničena a 54 jich bylo zcela zničeno. V roce 2005 dosáhly celkové náklady na jejich opravu či náhradu 107 tis. Kč.
Útulek pro zvířata v nouzi
Od roku 1998 do roku 2006 bylo v útulku umístěno 2 359 psů ( v průměru 262 ročně), z toho bylo vráceno původním majitelům 738 psů, tedy 31 %. Zbývající zvířata byla umístěna do pěstounské péče. Z důvodu vážného poškození zdraví bylo utraceno 56 psů. Jedná se o 2 % z komorovaných psů. Průměrná doba setrvání psů v útulku byla 21 dnů. Útulek je také sběrným místem pro poraněná volně žijící zvířata (ježky, dravé ptáky, netopýry) - tato zvířata jsou předávána do záchranné stanice Brandýsek-Čabárna. V rámci kastračního programu koček a kocourů bylo celkově kastrováno nebo sterilizováno 94 zvířat. Všechny zvířata byla vrácena do původních lokalit.
vedoucí MVDr.Ctirad Mikeš
Poslední komentáře
Petr Moss
Regionální muzeum Mělník
Taxi Novák
smejd
michaell.n
SimonaK
SimonaK
SimonaK
SimonaK
SimonaK