Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.
Obnova mělnického podzemí
Současný stav a možnosti řešení
Podzemní prostory v historickém jádru města Mělník jsou dlouhodobým problémem tohoto města, mohou však být do určité míry i jeho chloubou. Jejich stáří je různé, neboť vznikaly v průběhu několika staletí, aniž by byly systematicky evidovány a ani jejich prostorová poloha (zejména vzájemná) nebyla téměř nikdy určována. Podle některých historických pramenů i podle ústního podání pamětníků byly podzemní prostory vzájemně propojeny.
Teprve ve 20. století, když se začaly projevovat jejich negativní důsledky na povrchu (propady částí komunikací, poškození zdiva na objektech apod.), začalo se s jejich průzkumem a následně i s částečnou sanací. V 70. letech minulého století byl proveden první systematičtější pokus o komplexní řešení problému vlivu známých i neznámých a nezajištěných podzemních prostor na povrch, nebyl však řádně dokončen a v současné době lze výsledky tohoto průzkumu jen částečně využít.
V roce 2000 zahájilo město Mělník systematický průzkum podzemních objektů, v jehož úvodní části byla provedena evidence veškerých známých a dostupných podzemních prostor a jejich následné zaměření. Výsledkem této práce je úplný inženýrsko-geologický popis jejich stavu a odborné zaměření jejich prostorové polohy se zobrazením ve 3D. V tomto modelu jsou též zaměřeny a vyznačeny všechny závaly a zazdívky v podzemních chodbách. Vzhledem k tomu, že podzemní prostory jsou zpravidla přístupné pouze z domů v soukromém vlastnictví byla nutná spolupráce s občany města, která až na malé výjimky byla velmi dobrá.
Povodně v roce 2002 způsobily, že tyto práce bylo Město nuceno přerušit a finanční prostředky určené na průzkum a sanaci podzemních prostor věnovat na řešení následků povodní.
V průběhu roku 2007 byly zahájeny práce na zpřístupnění historické studny v prostoru Mírového náměstí a dnes je již možno si tuto unikátní stavbu prohlédnout v rámci veřejné prohlídky. Byl tak učiněn první krok pro využití historických podzemních prostor v oblasti turistického ruchu a pro zvýšení atraktivity města.
Město Mělník provedlo rekonstrukci kanalizace v historickém jádru města, která respektovala polohu stávajících známých podzemních prostor. Z dokumentace podzemních prostor je však zřejmé, že všude tam, kde jsou na koncích chodeb závaly či zazdívky mohou tyto chodby pokračovat. Kromě toho existují zcela jistě i prostory, o kterých prostě dnes nic nevíme, a které se mohou v blízké či vzdálenější budoucnosti projevit a způsobit nečekané problémy jak na komunikacích, tak na budovách, ale i na pozemcích. Je tedy nutné pokračovat v průzkumu podzemí s cílem maximálně zkompletovat a zpřesnit tuto dokumentaci, kterou je třeba doplnit o zjištění technického stavu stability jednotlivých chodeb, obezdívek, kleneb včetně statického posouzení. Pak bude možné zpracovat projekt sanace a obnovy podzemí a poté tyto práce realizovat. To povede k minimalizaci eventuálních dalších škod způsobovaných na povrchu, a těchto výsledků bude možno využít pro projekt zpřístupnění dalších podzemních prostor pro širokou veřejnost.
Průzkum podzemí
Existenci podzemních prostor je možno zjišťovat:
a) z míst závalů jejich odklizením
b) z míst zazdívek jejich provrtáním a v pozitivních případech odstraněním zazdívky
c) z povrchu geofyzikálními metodami
- radar
- gravimetrie
- zjištěné anomálie ověřovat průzkumnými vrty
- následně rozhodnout o jejím zpřístupnění
- vyražením šachtice z povrchu
- prorážkou z jiného podzemního prostoru
Je také nutné při každém náhodném nalezení podzemní prostory provést její zpřístupnění, přesné zaměření, inženýrsko geologické vyhodnocení, posouzení technického stavu, statické posouzení a případnou sanaci.
Město Mělník založilo komisi pro regeneraci, která se ve své činnosti zabývá i problematikou mělnického podzemí v historické části města. Této komisi budou pravidelně předkládány a konzultovány informace o průběhu prací, o současném stavu, a o dalším postupu navrhovaném s ohledem na možnosti řešení včetně možností čerpání finančních prostředků.
Po skončení 1. etapy prací budou ve spolupráci s komisí pro regeneraci stanoveny cíle, priority, časový postup a orientačně i náklady na jednotlivé činnosti.
Na základě rozboru těchto údajů a doplněného stavu podzemních inženýrských sítí budou stanoveny reálné cíle a celá práce rozdělena do etap. Vzhledem ke zpřístupnění studny, a k úmyslu najít možnost napojení dalších chodeb na tuto, v současné době již přístupnou část, a k poloze dosud známých podzemních prostor, se z hlediska priority jeví vybrat jako nejvhodnější k přednostní realizaci oblast v severovýchodní části náměstí v prostoru mezi radnicí a domem č.p. 11 a ulicí Husovou a Legionářů s již částečně sanovaným podzemním prostorem pod bývalým objektem „Hamburk“.
Postup prací:
I. etapa
1.1. Rešerše stávajících podkladů
- inventarizace dokumentů z dřívější doby
- veřejná výzva k podávání informací o existenci podzemních prostor
(vývěsky, doručení vlastníkům, radniční noviny)
- evidence informací, jejich vyhodnocení a předání k dalšímu zpracování
1.2. Měřické práce:
1.2.1. Aktualizace měřických podkladů z roku 2001
- zapracováním do modelu 3D prostor zaměřených po roce 2001
- doplněním modelu 3D podzemí o model 3D povrchu
- doplněním inženýrských sítí ve 3D
- využitím grafických podkladů měřicky jen částečně vyhodnotitelných:
- informací od veřejnosti
- po prohlídce míst, kde jsou, nebo mohou podz. prostory pokračovat
1.2.2. Revize bodového pole a jeho doplnění
(je z 50% zajišťováno jako součást diplomové práce studentů ČVUT)
1.3. Průzkum - geologické práce, statické zajištění
1.3.1. Inženýrsko-geologický posudek podzemních prostor
1.3.2. Statické posouzení stavu jednotlivých objektů
1.4. Komplexní posouzení výsledků rešerše a průzkumu
- od veřejnosti
- z doplněných měřických podkladů
- s ohledem na jejich význam pro další činnosti
- vyznačení míst pro provedení technických prací
- stanovení nebezpečných prostor k přednostnímu řešení
- rozdělení území na části, které budou komplexně řešeny v rámci jedné etapy
II. etapa
2.1. Sanace nebezpečných prostor
2.2. Ověření výsledků rešerše a průzkum
- rekognoskace v terénu
- prověření zazdívek
- vyklizení zasypaných eventuálně zavalených prostor
- geofysikální metody (radar a gravimetrie)
- průzkumné vrty
- rozdělení na územní celky pro postupnou realizaci
2.3. Měřické práce
2.3.1. Zaměření nově objevených, zpřístupněných a sanovaných prostor
2.3.2. Měřické práce pro zjištění parametrů ke statickým výpočtům
Další etapy vázat na územní členění historického středu města podle rozhodnutí komise
Sanace podzemních prostor a jejich případné zpřístupnění pro veřejnost
- zpracování projektové dokumentace
- archeologický a památkový průzkum
- zaměření nově objevených prostor a jejich doplnění do 3D modelu
- geologické zdokumentování nově objevených prostor
- statické posouzení
- statické zajištění podzemních prostor
- umytí povrchu chodeb tlakovou vodou příp. vzduchem
- jejich eventuální propojení do prohlídkového okruhu
- jejich úprava pro veřejnost
- dokumentace skutečného stavu
Na závěr každé etapy prací provést zhodnocení vykonaných prací a modifikovat činnost v následující etapě. Výsledky i další postup vždy prezentovat v komisi pro regeneraci a ve spolupráci s touto komisí rozhodovat o dalším postupu a činnosti.
Ing. Jan Fafejta
Statika a geologie
V rámci programu obnovy mělnického podzemí bude spolu souběžně s geodetickým mapováním podzemních prostor, souběhu s inženýrskými sítěmi a vztahu k nadzemním i podzemním stavebním objektům prováděno i mapování a hodnocení geologického profilu a statické stability jak podzemních prostor, tak stavebních objektů, které by mohly být podzemními prostorami ovlivněny.
I etapa prací:
V této etapě jsou shromažďovány a digitalizovány (PDF, JPEG) dostupné informace z dosud zpracovaných průzkumů a dostupných archivů (Geofond). Výsledkem budou informace roztříděny a přiřazeny odkazy ke zpracovávané digitální mapě. To umožní ve druhé etapě plánovatelný postup a řízený systematický průzkum podzemí včetně vyklízení, zpřístupňování nových prostor, a statické kontroly a zajišťování podzemních i nadzemních objektů stávajících i budoucích.
II etapa prací:
Tato etapa vychází ze shromážděných informací v I. Etapě a zabývá se především fyzickými prohlídkami přístupných a odkrývaných podzemních objektů a v návaznosti i viditelných poruch nadzemních objektů.
Předpokládá se spolupráce s dodavatelskými firmami při řízení vyklízení, provizorního statického zajištění, odhalování nových chodeb.
Následně budou postupně zpracovávány projekty trvalého statického zajištění podzemí, zajištění bezpečného přístupu a pohybu, návrhy průběžného sledování deformací, odvětrávání zpřístupněných prostor, nízkonapěťové osvětlení atd. S tím budou souviset i dozory nad stavební činností v podzemí.
Ing. Jiří Tureček
Stručně o probíhajících aktivitách:
Již několik let probíhá vyklízení a čištění podzemních prostor pod č.p. 10. Byl objeven vstup do dalšího podzemního patra, které se rozkládá pod celou budovou a vede z něj chodba pod náměstí. V současné době jsou všechny podzemní prostory vyklizené až na hranici pozemku, a započalo se s vyklízením vstupu do chodby pod náměstí.
Tato činnost je odpočátku konzultována s odborníky, kteří prováděli průzkum a zaměření mělnického podzemí v roce 2000. Nejprve s RNDr. Havelkou, posléze s Ing. Fafejtou, který je autorem výše uvedeného článku.
Dále probíhají vyklízecí práce pod domem č.p. 33 v Husově ulici, které jsou momentálně na počátku vyklizení druhého, ještě nikde nezaznamenaného podlaží, které bylo zasypáno pravděpodobně někdy mezi lety 1904-39. K objevení tohoto prostoru došlo na základě vyprávění jednoho z původních majitelů a příbuzného současného spoluvlastníka. Tyto sklepy mají dále pokračovat směrem k zámku společnou chodbou, možné jsou i další podlaží, případně i odbočky mimo očekávanou trasu.
S Ing. Fafejtou byla také konzultována možnost napojení dalších podzemních prostor do prohlídkové trasy Města. V této chvíli se jako velmi reálná a levná jeví možnost spojení mezi prohlídkovou trasou a chodbou vedoucí od Hamburku k č.p. 51.
Vedení Města také přislíbilo významnou pomoc pro vlastníky domů, kteří obnovují podzemní prostory pod svými domy, a to, že Město na vlastní náklady zajistí odvoz a likvidaci suti vynesené z podzemních prostor do přistavených kontejnerů.
Do programu komise regenerace byl v letošním roce zařazen bod - průzkum a obnova mělnického podzemí, a v jejím rámci bude tato činnost řízena. Jedná se i o možnostech dodací z Norských fondů, o které by Město mohlo požádat, pokud se jedná o domy, které jsou kulturní památkou. První jednání ve věci již proběhlo.
Cílem, ke kterému máme ještě daleko, je na základě co nejúplnějšího zdokumentování podzemních prostor, včetně vedení inženýrských sítí a návaznosti na nadzemní stavby, odkrytí a statické zabezpečení dalších podzemních prostor, jejich zpřístupnění a napojení na stávající prohlídkovou trasu.
Poslední komentáře
Petr Moss
Regionální muzeum Mělník
Taxi Novák
smejd
michaell.n
SimonaK
SimonaK
SimonaK
SimonaK
SimonaK