Tip: Události z kalendáře si můžete pohodlně přenést ve formátu ICS do Vašeho mailového programu či mobilu.

Když v poledne září hvězdy

V pátek 8.června, v den, který se teplotou a počasím zcela medardovské tradici  odrodil, bylo naše město poctěno vzácnou návštěvou. Návštěvou, kterou přijmout si pokládá za čest anglická královna i prezidenti demokratických států celého světa.

Starosta města Mgr.M. Neumann přijal v obřadní síni mělnické radnice delegaci bojovníků z období II.světové války, Svazu letců svobodného Československa se sídlem v Londýně a Sdružení československých zahraničních letců 1939-45.

V delegaci byla přítomna i paní Hana Fajtlová, manželka zesnulého gen.poručíka Františka Fajtla. Jak vyjádřit pocity ze setkání s těmito osobnostmi­? S těmito vzácnými lidmi, kteří prošli opravdovým peklem, bojovali za svobodu a demokracii a často byli svědky bolestné smrti svých kamarádů, spolubojovníků. Dali v sázku vše, včetně svých životů a při návratu domů v roce 1945 nečekali vavříny a privilegia. Prostě se jen po skončení války vrátili domů.

Po roce 1948 jsou však propouštěni z práce, deklasováni zařazením na práci pomocných dělníků, nezřídka zavíráni do vězení. Perzekuce je zaměřena dokonce i na ty, kteří bojovali na východní frontě spolu s Rudou armádou. Právě v tomto období byl spáchán snad největší zločin naší novodobé historie. Nelogičnost, krutost, postižení celých rodin za hrdinství v boji proti fašizmu nemá  obdoby. Kdo to stačil, odchází do emigrace podruhé. Navzdory této nespravedlnosti, kterou nelze napravit, protože jim byl ukraden život i mládí, nezahořkli a zachovali si své doslova zlaté srdce. Všichni jsou  ve velmi pokročilém věku a navzdory zdravotním potížím, které jsou s tímto věkem  spojené, vyjadřují obrovskou lásku a vřelý vztah ke své  rodné hroudě. Velmi je zajímá vše, co se u nás děje.

Původně plánované krátké přijetí s nezbytným přípitkem Mělničinou se  příjemně poněkud protáhlo ke spokojenosti všech. Následoval oběd v restauraci v mělnickém autokempu  - a když pro krajany, tak se nemohlo podávat nic jiného než tradiční svíčková. V restauraci bylo všechno skvěle připraveno, díky.

Následovala návštěva chrámu sv. Petra a Pavla. Chrám jako gotický klenot je úchvatný, ale je nutno vyzdvihnout především setkání s panem proboštem Janem Juchou MS. Pan probošt, který seznámil účastníky s historií chrámu, totiž následně hovořil tak, že dojetím rozplakal většinu přítomných. Připomněl, že v leteckých bojích II.světové války v rámci RAF bojovali i jeho krajané, polští piloti. Každý, kdo se zajímá o historii ví, že polští stihači byli obávanými protivníky pilotů Luftwaffe a u panem proboštem zmíněné 303. polské perutě létal nezkrotný a odvážný československý pilot, nejúspěšnější pilot z bitvy o Británii, Josef František. Pilot, který měl na svém kontě za necelý měsíc 17 sestřelů a který právě u této perutě nalezl pochopení pro své "volné" létání.

Převážnou většinu hostů tvořili piloti RAF, až do hodnosti generála, ale nelze rozebírat jednotlivé osudy, každý by vydal na román. Tak krátce o výjimce mezi piloty, kteoru byl plk. Rudolf Čapek. Původně absolvoval para výcvik a byl cvičen spolu s legendami para skupiny Antropoid Josefem Gabčíkem a Janem Kubišem. Po zranění nebyl zařazen jako parašutista, ale převelen k tankistům. Právě jako tankista se zúčastnil bojů na Západní frontě.

Malou vadu na kráse však tato návštěva měla. Bohužel, zaneprázdnění paní Bettiny Lobkowicz mimo Mělník, znemožnilo setkání těchto legend s paní na zámku. Škoda, byla pro ni připravena obrovská kytice. Tuto kytici, kterou předali chlapíci se zlatým srdcem, nevím proč, právě mně, jsem předal paní Haně Fajtlové, která ji večer položila na hrob generál poručíka Františka Fajtla DFC.

Na závěr děkuji doktoru Mikešovi za kontakt na pořadatele Air Stars Meeting ve Slaném, a tím i za uskutečnění této vzácné návštěvy u nás na Mělníce. Protože setkání na Mělníce předcházela projížďka parníkem, byla celá akce pojata jako Vzpomínka na Biskaj.

Dle hodnocení samotných návštěvníků se Mělník zhostil úlohy hostitele velmi dobře. Nebyla to ani v nejmenším splátka na dluh, jen projev díků. Dluh těmto lidem je nepředstavitelný a bohužel i nesplatitelný, pamatujme na tuto skutečnost!

Jaromír Kovářík, místostarosta města Mělníka


Město - z radnice