https://www.traditionrolex.com/7

 Řidiče musí hlídat policie, ne soukromníci | Mělníček.cz - Mělník v pohybu
Tip: Nemáte se jak dostat domů? Pomůžeme vám zde.

Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.

Řidiče musí hlídat policie, ne soukromníci

Tisíce řidičů už změřily radary soukromých firem a provinilcům pak radnice rozdaly pokuty, případně sebraly body. Taková spolupráce obce a soukromé firmy je ovšem na hraně zákona - a mnohdy za ní.

 

Praha, 6. 8. 2007

Soud: Snímek ze soukromého radaru není důkaz. Fotografie se zachycenou rychlostí totiž smí pořizovat jen policie. Pokud to udělá firma, která pro město pracuje, nesmí radnice snímky použít jako důkaz, a tudíž řidiče potrestat. Potvrdil to nyní i soud, když zrušil pokutu pro řidiče, jenž jel příliš rychle a v obci na východě Čech ho vyfotil soukromý radar. S verdiktem soudu souhlasí i právníci ministerstev vnitra a dopravy.

To celé může mít dalekosáhlou dohru: o pokuty a trestné body, které tímhle způsobem dostanou, se teď mohou soudit i další řidiči. Navíc tím mnoha městům mizí šance, jak řidiče přinutit k pomalejší jízdě.

A konečně - firmám, které radary půjčují, to může zkomplikovat dobrý byznys. Soukromníky si totiž na měření rychlosti najímá v poslední době stále více měst a obcí. Například v Hradci Králové se nyní rozhoduje, komu město svěří provoz 70 radarů, jež mají přinést do pokladny magistrátu přes miliardu.

Důkaz? Jen od policie

Až ke Krajskému soudu v Hradci Králové se dostal případ muže, který projel obec na Trutnovsku téměř sedmdesátkou. Radnice pak na základě fotografie z pevného radaru smluvní soukromé firmy rozhodla o trestu. Jenže řidič se obrátil na soud - a uspěl. Firma totiž podle soudu nesmí schraňovat osobní údaje, tedy ani podobenku člověka za volantem. A navíc: obec si podle soudu nemůže zjednat na postihování řidičů firmu, která dostává podíl z vybraných pokut, a tudíž má zájem na tom, aby se jich vybralo co nejvíce. Tuhle práci mají dělat placení úředníci a městští strážníci.

"Dalo by se to přirovnat k jakési privatizaci výkonu veřejné moci, což je samozřejmě nepřípustné. Již jen tato skutečnost sama o sobě nutně musí vést k závěru, že tímto způsobem opatřované důkazy jsou naprosto nevěrohodné," píše soudce Pavel Kumprecht v rozsudku, jenž mají HN k dispozici.

Obec se sice bránila, že se snažila na svých silnicích o bezpečnost, soudce přesto vrátil celou věc úřadu s tím, že takhle pořízená fotografie není důkazem.

Města: řidiči se zklidnili

Přestože tak některá města porušují zákon, shodně si pochvalují, že soukromé radary řidiče zklidnily - na to, aby to zvládla sama, totiž nemají dost strážníků ani peněz. A stejný problém má i státní policie.

Například v Mělníku, kde měřič umístili u železničního přejezdu, klesl počet přestupků během měsíce ze 4500 denně na pouhých 120. Město firmě platí šedesát procent toho, co vybere na pokutách.

HN.IHNED.CZ Autori: Vojtěch Blažek

 



Články

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

1 Zaměstnanci uřadu nebo Czech radaru?


V dnešní MF Dnes vyšel zajímavý článek o radaru s vyjádřeními pana místostarosty Kováříka. Největší zajímavost je na konci celého článku, kde pan místostarosta doslova říká: „My firmě Czech radar odvedeme jen procenta ze skutečně vybrané částky,“ vysvětlil Kovářík a doplnil, že Mělníku se snižuje výdělek o poštovné, které radnice platí. Firma Czech radar hradí zatím platy dvou zaměstnanců, kteří přestupky zpracovávají na odboru dopravy, a chystá se platit výplaty dalším dvěma. Ti budou ale přijati jen do konce roku. Pak se ukáže, zda radary ve městě zůstanou.

„Od začátku roku má začít platit novela, která městské policii sebere možnost měřit rychlost radarem. Kdyby zaměstnanci měli klasickou smlouvu, museli bychom jim pak dávat tříměsíční odstupné,“ uzavřel Jaromír Kovářík.

Tady je to celé: http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=179&r=mfstredcech&c=1020464



Obrázek si udělejte sami.


https://www.traditionrolex.com/7