Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.
Září 2007 = tři knihy o Mělníku
Vážení a milí mělničtí patrioti,
v měsíci září budou v Masarykově kulturním domě představeny dvě knihy, které se svým tématem dotýkají našeho města. Další publikaci představí nakladatelství Paseka v Regionálním muzeu. V tomto článku přinášíme krátké informace o všech třech.
***
Nejdříve to bude kniha "V trenkách a naboso" od pana Jiřího Čumpelíka. Ten žil v Mělníku do roku 1945. Jeho vzpomínky na dětství, poznamenané 2. světovou válkou, nejsou většinou vůbec pochmurné. Vzpomíná na bydlení v centru Mělníka, na prolézání mělnických sklepů, na koupání v Labi, na klukovské bitvy na Aušperku, ale také na lidi, které kolem sebe potkával ... To vše je navíc napsáno kouzelným slohem, který vám připomene Poláčkovo Bylo nás pět.
Ocitujme Renatu Špačkovou z Mělnického osvětového a okrašlovacího spolku, která ke knize napsala úvod:
"V našich životech stále něco končí a začíná. Když v roce 2000 zemřel pan Jiří Čumpelík, dostal se v souvislosti s vyřizováním jeho pozůstalosti na Mělník rukopis jeho vzpomínek na dětství prožité v našem městě. Ten doputoval až do rukou členům Mělnického osvětového a okrašlovacího spolku. Byli jsme okouzleni. A tady začal další život Jiřího Čumpelíka. Chtěli jsme, aby vstoupil mezi Mělničany a možná i dále.
V lednu 2005 jsme se setkali s paní Jiřinou Čumpelíkovou, abychom společně probrali možnosti vydání knížky „V trenkách a naboso“. Ukázalo se, že tato myšlenka žila i v rodině pana Jiřího, která měla poměrně jasnou představu o její podobě a doplňcích – byly nám předány půvabné koláže akademického malíře Genadije Alexandrova.
Vydat knížku není pro spolek jednoduchou záležitostí. Jiří Čumpelík nás však přesvědčil a vybídl k překonávání překážek. Těšilo nás vstupovat do jeho klukovského světa plného dobrodružství, lumpáren, ale zároveň řídícího se danými pravidly, zvědavě jsme se seznamovali s Mělníkem 30. a 40. let 20. století, tedy v nelehké válečné době, která zklikatila mnohé životní cesty. O to více sympatický byl pohled Jirkovy maminky na dění a především její lidskost.
Dětské oči nahlížejí na svět jinak než oči dospělých. Vnímají ho nezkresleně, mnohdy s údivem, s nefalšovaným prožitkem a v případě Jiřího Čumpelíka též s humorným nadhledem. A tak přijměte pozvání do jeho světa, kde se pohyboval „v trenkách a naboso“, do města, které se mu hluboce vrylo do srdce.“
Dodejme, že knihu vydává Mělnický osvětový a okrašlovací spolek, za podpory města a několika místních firem. Její prezentace se uskuteční v rámci Dnů evropského dědictví 13. září v Masarykově kulturním domě Mělník od 18 hodin (viz kalendář).
***
Jenom o den později se v Regionálním muzeu dozvíte mnoho zajímavého o zmizelém Mělníku. Přesně tak se totiž jmenuje kniha, kterou vydává nakladatelství Paseka. Její autor, historik mělnický Jan Kilián, v ní představí Mělník tak, jak ho málokdo dnes pamatuje. Stejně jako v jiných případech této edice (Zmizelé Čechy) půjde o komentované vydání více než sto padesáti historických fotografií města a k němu přidružených obcí a osad. Součástí bude i stručná historie města a jeho stavební vývoj, stejně jako obsáhlý seznam literatury. Pokud jsem měla možnost vidět jiné svazky z této edice, tak tohle určitě stojí za zhlédnutí, ba co víc, možná mám pro Vás tip na zajímavý vánoční dárek pro vaše přátele. Její cena by se měla pohybovat do 300,- Kč (jakmile to budu vědět přesně, tak upřesním i tady). Její veřejná prezentace tedy bude 14.9. v Regionálním muzeu od 16 hodin.
***
Třetí knihou je publikace o mnoho větší a obsáhlejší. Jejím autorem je zdatný publicista, rodák z Obříství Miroslav Sígl, kterému už letos vyšla poměrně velká kniha "Co víme o smrti". Jeho nejnovější práce má název Kdo byl a je kdo - Mělnicko, Kralupsko, Neratovicko a s podtitulem Osobnosti, samospráva, historie ho vydává nakladatelství LIBRI. Citujme nyní jejich anotaci:
"Kniha poskytuje celkovou charakteristiku regionu, jeho historický, společenský a kulturní vývoj. Každou obec autor charakterizuje v závěrečných přehledech základními údaji včetně 1 745 jmény jejích představitelů v minulosti i v posledních obdobích. V dalším přehledu čtenář nalezne seznam všech škol včetně jejich 1 039 minulých i současných správců nebo ředitelů. Samostatně jsou uvedeni také kronikáři rovněž podle obcí – v přehledu je 282 jejich jmen. Hlavní náplň encyklopedie však tvoří 1 745 samostatných hesel jednotlivců – zemřelých i žijících, kteří svými pracovními, uměleckými, kulturními nebo sportovními výsledky a veřejně prospěšnými činy jsou spjati s historií a životem regionu. Prvním historicky doložitelným je kníže Bořivoj, jehož sňatek s Ludmilou – „první matkou České země“ – znamená zárodek českého státu v úrodné nížině kolem obou břehů Labe a dolního Povltaví."
Kniha by měla stát do 500,- Kč, což při jejím rozsahu vůbec není vysoká částka (více než 640 stran!).
Také tato kniha bude představena v Masarykově kulturním domě Mělník, a to 26. září od 17 hodin. Organizátoři slibují, že se akce zúčastní také někteří lidé, kteří mají v knize svůj medailonek. Bude tedy zajímavé vidět ty, kteří jsou v knize, naživo
Dodávat, že tyto, ale i mnohé jiné knihy o Mělnicku, si můžete prohlédnout nejen u nás, ale (myslím že) i v ostatních mělnických knihkupectvích, která stojí za návštěvu, asi není nutné.
Poslední komentáře
Petr Moss
Regionální muzeum Mělník
Taxi Novák
smejd
michaell.n
SimonaK
SimonaK
SimonaK
SimonaK
SimonaK