https://www.traditionrolex.com/7

 Na preventivní prohlídky chodí pouze čtvrtina Čechů, ledviny jim v rámci Světového dne ledvin zkontrolují specialisté | Mělníček.cz - Mělník v pohybu
Tip: Máme přehled co se kde šustlo! Buďte v obraze!

Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.

Na preventivní prohlídky chodí pouze čtvrtina Čechů, ledviny jim v rámci Světového dne ledvin zkontrolují specialisté

Jednou za dva roky se může každý zdravotně pojištěný občan zdarma dozvědět, jak na tom je z hlediska nejčastějších civilizačních onemocnění, a to díky preventivním prohlídkám u praktického lékaře. Přesto plné tři čtvrtiny občanů tuto možnost nevyužívají. I na tuto skutečnost upozorňuje v České republice kampaň u příležitosti Světového dne ledvin, která navíc ve čtvrtek 12. března 2015 nabízí bezplatné konzultace přímo v nefrologických ambulancích. Ta v pavilónu D Nemocnice Mělník bude otevřena v tento den pro všechny zájemce od 7 do 15.30 hodin.            

Je známo, že mnoho nemocí může probíhat skrytě, a pacient vůbec netuší, že jimi trpí. To platí u většiny civilizačních onemocnění, jakými jsou například cukrovka, nádorová onemocnění, ateroskleróza nebo chronické onemocnění ledvin. „Velmi často se k nám pacient dostane takzvaně „z ulice". Takto nazýváme pacienty, kteří to, že mají nemocné ledviny, vůbec netušili. Na naše oddělení se dostanou až pro závažné klinické obtíže. Naším úkolem pak je kromě řešení velmi rizikového stavu i seznámení pacienta se šokující skutečností, že jeho ledviny selhávají a dialýza (potažmo transplantace) je pro něj jedinou léčebnou možností," upozorňuje MUDr. Vratislava Kovářová, nefrolog a primář dialyzačního střediska NephroCare v Mělníku, a dodává: „Je to velká škoda, protože kdyby takový pacient přišel včas, nemuselo by k selhání ledvin dojít, nebo by se dalo výrazně odsunout.“

Každý rok v březnu upozorňují nefrologové z celého světa u příležitosti Světového dne ledvin (World Kidney Day) na to, že počet ledvinných onemocnění prudce stoupá. Může za to náš způsob života, který civilizačním nemocem nahrává. Nedostatek pohybu, stres, obezita, vysoký krevní tlak a cukrovka jsou rizikovými faktory chronického onemocnění ledvin. Preventivní prohlídka u praktického lékaře všechny tyto „zabijáky“ včas odhalí. Rizikové skupiny (osoby starší 60 let) navíc mohou 12. března 2015 navštívit při příležitosti Světového dne ledvin přímo nefrologické ambulance. Jejich seznam a adresy jsou k dispozici na internetových stránkách www.wkd2015.cz.

„Každoročně otevíráme u příležitosti Světového dne ledvin naše ambulance starším pacientům, protože ti jsou chronickým ledvinným onemocněním ohroženi nejvíce, a každoročně zjistíme u nezanedbatelného počtu z nich nějaké rizikové faktory a nezřídka i větší problém s ledvinami,“ upozorňuje David Prokeš, ředitel společnosti Fresenius Medical Care, která v České republice provozuje síť nefrologických ambulancí a dialyzačních středisek NephroCare, a uzavírá: „Ani letos tomu nebude jinak a já věřím, že otevřenými dveřmi našich ambulancí letos zase projde mnoho zodpovědných.“

Na zanedbávání preventivních prohlídek u praktických lékařů upozorňují nejen nefrologové, ale i onkologové, kardiologové i další specialisté. Pacienti často přicházejí pozdě a onemocnění je pak mnohem hůře léčitelné. Proto stanovuje vyhláška Ministerstva zdravotnictví ČR pravidelný dvouletý interval preventivních prohlídek u praktického lékaře.

„Lékař v rámci této prohlídky nejprve „doplní anamnézu“ - zjistí, co se ve zdravotním stavu pacienta, eventuálně jeho rodiny, od poslední prohlídky změnilo, včetně kontroly očkování a léčby. Pak provede klinické vyšetření pacienta – fyzikální vyšetření jednotlivých orgánů, kůže, změření krevního tlaku, indexu tělesné hmotnosti, orientační vyšetření zraku, sluchu a moče. Dále zkontroluje a zhodnotí všechna dosavadní vyšetření – pokud některá v určitých intervalech (vyhláškou předepsaná) nebyla provedena, zajistí je. Patří k nim stanovení cholesterolu a tukových látek v krvi (v 18, 30, 40, 50 a 60 letech) a hladiny cukru v krvi (v 18 letech a pak od 40. roku věku ve dvouletých intervalech), vyšetření EKG (ve 40 letech věku, dále pak ve čtyřletých intervalech). Pokud z anamnézy nebo klinického vyšetření pacienta vyplyne podezření na onemocnění vyžadující nějaká další vyšetření, lékař je buď provede sám, nebo pacienta pošle ke specialistovi,“ vysvětluje MUDr. Jana Uhrová, místopředsedkyně Sdružení praktických lékařů ČR.

https://www.youtube.com/watch?v=JBBym4H0ipw

 

PřílohaVelikost
Logo WKD.jpg50.16 KB


Ostatní

https://www.traditionrolex.com/7