https://www.traditionrolex.com/7

 Národní knihovna České republiky | Mělníček.cz - Mělník v pohybu
Tip: Chcete poradit kam dnes zajít na oběd? Prohlédněte si mělnické jídelní lístky.

Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.

Národní knihovna České republiky

Několik posledních týdnů se mezi knihovníky, ale i mezi ostatními obyvateli České republiky probírá téma pro knihovníky dosti zásadní. A to je stavba nové národní knihovny. Byla vypsána mezinárodní (po mnoha letech) architektonická soutěž, byl vybrán vítězný návrh, vypadalo to, že stavba má podporu ministerstva kultury i vlády. Najednou se objevila řada problémů. Od nejasností s pozemky, až po výhrady k samotnému vítěznému návrhu a jeho umístění na letenské pláni.

Odborná veřejnost tvrdí, že vítězný projekt Jana Kaplického a jeho ateliéru je mimořádné architektonické dílo. Také proto nejspíš dostal už i v zahraničí několik ocenění. Na první pohled sice vypadá poněkud futuristicky, ale byl vytvořen promyšleně přímo pro potřeby knihovny takovéto velikosti a významu. Prostory a jejich využití jsou plánované tak, aby přinesly maximální pohodlí pro čtenáře a uživatele knihovny a zajistily ochranu všem uchovávaným dokumentům. Automatizovaný systém umožní získání jakéhokoliv dokumentu v nepoměrně kratší době, než tomu bylo doposud. A celá stavba má příjemné, měkké tvary. I když to může být pro nás, kteří jsme zvyklí na betonové a prosklené krychle, poněkud šokující. Klementinum, dnešní sídlo národní knihovny, začali budovat jezuité v roce 1556, tak si myslím, že už by to chtělo něco nového a modernějšího.

Architekti, umělci, historikové i pedagogové z těchto oborů sepsali petici na podporu výstavby nové budovy národní knihovny podle vítězného návrhu Jana Kaplického. Pokud si myslíte, že projekt si podporu zaslouží, můžete svůj podpis pod petici připojit v Informačním centru Městské knihovny Mělník

Mgr.Hana Lumpeová, ředitelka knihovnyMěsto - z radnice

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

1 Ano, souhlasím, ale...


Ano, souhlasím, tento projekt si pro svou dokonalost provedení zaslouží podporu, ale nemyslím si, že by petice byla až tak namístě. Vůbec přeci nejde o to, že by někdo byl proti stavbě jako takové, jen je problém s jejím umístěním. Pokud někdo založí petici pro vyšetření postupu zúčastněných osob a institucí při zadávání soutěže (s ohledem na zmatek okolo vstupních údajů ohledně pozemků), rád přijdu a podepíšu - jsem zvědavý, jestli šestadvacetimiliónová investice do výběrového řízení dostane nějaký smysl. Ale sbírat podpisy co nejširší laické veřejnosti mi přijde jako zbytečně módní trend, navíc často jen pro pocit sounáležitosti. Nicméně mluvím za sebe a budu rád, když, pod vaší peticí podepsaní lidé, budou vědět skutečné podrobnosti o problému, které jsou poslední dobou trochu zkresleně popisované v médiích.

(P.S.: Stavba jako taková se mi líbí a s Vaším prostředním odstavcem plně souhlasím, jen kdyby možná pan Kaplický zvolil jiné barvy v exteriéru - ta fialová s radioaktivní zelenou mě trochu bije do oka) 


https://www.traditionrolex.com/7