Tip: Uvítáme nové uši a oči. Staňte se zvědem serveru Mělníček.cz! [email protected]

Menhir v Chodči, kamenný muž Mělníka ?

Víte, co je to megalománie ?

Snad ničím nevnímáme svět kolem sebe tolik, jako očima a fakt je, že neobvyklé věci na nás zkrátka zapůsobí. V britském seriálu s vědcem a spisovatelem A.C. Clarkem, a později i v knížce ,,Svět tajemných sil 1 a 2 ", se měl český divák v 90. letech minulého století i tisíciletí možnost seznámit mimo jiné i s nejstaršími svědky dávných časů, jakými jsou například menhiry. Kdo by nikdy neslyšel o tajemných kamenných řadách ve francouzském Carnaku v Bretani, nebo kamenném kruhu v anglickém Stonhedge, který byl nejspíš jakýmsi dávným kalendářem? Seriál měl na veřejnost značný vliv, podobně, jako třeba ,,Rozhledny, Památné stromy, i Zpět k pramenům" s Luďkem Munzarem a vznikl dokonce český televizní seriál, který se zaměřil na naši vlast a vycházel ze stejných kořenů, jako seriál s A.C. Clarkem.

A tak se divák dozvěděl, že náš největší menhir se nachází u obce Klobuky poblíž Slaného, že vůbec největší lokalita podivných kamenů je kolem Loun, a českým Carnakem by se daly nazvat tzv. Kounské řady.

Nevím, zda šlo o náhodu, protože zrovna v roce 2002 byla naše republika zasažena tou největší povodní, ale již v říjnu toho roku jsem u záhadného vysokého kamene stanul a trošku lituji, že jsem neměl dalekohled, protože je od něj i krásný výhled a domnívám se, že je zde přímý výhled na Mělník. Pokud se sem budete chtít o víkendu někdy vydat a nemáte k disposici auto, tak se sem lze dostat třeba vlakem přes Všetaty, Neratovice, Kralupy, Slaný, a pak je to asi druhá,či třetí stanice. Můžete pak pokračovat třeba do zajímavé vsi s názvem Peruc ( krásný výhled na České Středohoří, památný Oldřichův dub, zámeček), odkud se lze vrátit po stejné trase, nebo třeba přes Louny a Litoměřice domů. Zážitek to určitě je, vždyť si člověk může říci, že stál u našeho nejvyššího menhiru, kterému se říká ,,kamenný muž."

Samozřejmě, že mě zajímalo, kde jsou i další podobné výtvory, a co možná nejblíže k domovu. Pátral jsem po netu, ale okres Mělník nic. Až jednoho letního dne roku 2005 jsem se kochal kruhovým rozhledem nedaleko vsi Chodeč a spatřil jsem v poli podivnou věc. Vznesl jsem dotaz a upozornění na nějaké stránky s menhiry, ale bez odpovědi. Po upozornění na starší článek v novinách jsem se dnes opět rozhlédl po netu a Chodeč tam figuroval, jako kámen opravdu sporný, který může být menhirem, ale také smirčím křížem, či jakýmsi milníkem. Trošku jsem zajel mezi své fotografie, abych si ten asi 80 cm velký kámen prohlédnul, a protože přispívám občas sem na Mělníček, tak tady je jeho foto. Ano, Mělník má i svůj menhir, tak si ho važme.

 

Menhor Chodec

 Menhir Chodeč 

 
 
Menhir Klobuky
 
Menhir Klobuky
 
 


Tipy na výlet