Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.
Adventní koncert: Klášterní ztišení
Římskokatolická farnost Mělník – Pšovka, město Mělník, Klub příznivců obnovy varhan chrámu sv. Petra a Pavla v Mělníce při Mělnickém osvětovém a okrašlovacím spolku Vás zvou na adventní koncert
KLÁŠTERNÍ ZTIŠENÍ
SCHOLA BENEDICTA
In illa Die (duchovní hudba českého středověku)
VLADIMÍR JELÍNEK – varhanní improvizace
VÝTĚŽEK Z DOBROVOLNÝCH PŘÍSPĚVKŮ BUDE VĚNOVÁN NA PROJEKT OBNOVY VARHAN CHRÁMU SV. PETRA A PAVLA V MĚLNÍCE
Adventní zastavení v klášterním kostele sv. Vavřince na Mělníku – Pšovce
Advent – přípravné období čtyř týdnů před Vánocemi. Jak široký obsah může mít slovo „příprava“ pro dnešní českou společnost. Tím původním, skutečným, je ale od 2. poloviny 16. století příprava na příchod Páně. V jejím průběhu se má naše nitro zklidnit. V kostelech se ztiší varhany, při mši nezní andělské Gloria, aby o Vánocích mohla zaznít o to silněji, jako nové poselství, jeho slova: „Sláva na výsostech Bohu a na zemi pokoj lidem dobré vůle…“
Není dnes snadné zastavit se, vystoupit z neklidně pulzujícího světa, jehož jsme součástí, najít čas k rozjímání, k přemítání o sobě samém, byť po takovéto chvíli mnohdy zatoužíme. Můžete ji nalézt v první adventní neděli v kostele sv. Vavřince v Mělníku – Pšovce, kde se scházejí lidé v tento čas po více než osm století. Již potřetí se zde uskuteční koncert pod názvem Klášterní ztišení. Tentokrát nám ho nabídnou varhaník Vladimír Jelínek a komorní ženský vokální soubor Schola Benedicta v programu In illa Die (Onoho dne).
Soubor Schola Benedicta založený v roce 1997 Jiřím Hodinou se specializuje na interpretaci gregoriánského chorálu v rámci liturgie i koncertní činnosti. Slyšet jej mohli posluchači nejen v České republice, ale též na festivalech gregoriánského chorálu v belgickém Watou (2003), lucemburském Clervaux (2005), koncertoval ve Francii, Belgii, Německu a Rakousku.
Členky souboru jsou z velké části absolventkami konzervatoří a vysokých škol s hudebním zaměřením. Nespecializují se pouze na interpretaci staré hudby, ale pohybují se v celém spektru dějin hudby. Spolupracují s předními českými i zahraničními soubory, např. Collegium 1704, Collegium Marianum, Capella Regia, Musica Florea, Ensemble Inégal, Collegium Quodlibet Jiřího Stivína, Ars Nova Ensemble apod. Jméno zakladatele souboru Jiřího Hodiny bylo pod dlouhá léta spojeno se Scholou Gregorianou Pragensis.
Webové stránky souboru nemluví pouze o něm samém, ale též o gregoriánském chorálu, jehož melodie „se staly hybatelem a zároveň ozdobou liturgických textů“, uklidňují a konejší, hovoří o nevyslovitelném. „Svět potřebuje ticho, které se podobá možná právě gregoriánskému chorálu.“
A tak je soubor Schola Benedicta tím správným průvodcem na počátku adventu, a to v místě prostoupeném modlitbami mnichů augustiniánského řádu. Přijměte tedy pozvání na setkání s ním 2. prosince v 16 hod. v kostele sv. Vavřince. Vstupné je dobrovolné, je určeno na projekt obnovy varhan chrámu sv. Petra a Pavla v Mělníce.
Poslední komentáře
Petr Moss
Regionální muzeum Mělník
Taxi Novák
smejd
michaell.n
SimonaK
SimonaK
SimonaK
SimonaK
SimonaK