https://www.traditionrolex.com/7

 Uvažujete o tom, že koupíte jako dárek pod stromeček živé zvíře? | Mělníček.cz - Mělník v pohybu
Tip: Přehledná a stále aktuální nabídka zaměstnání je dostupná zde.

Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.

Uvažujete o tom, že koupíte jako dárek pod stromeček živé zvíře?

V posledních letech se stalo módou darovat domácího mazlíčka pod vánoční stromeček. Zvířata jsou v mnoha případech považována za spotřební věc, kterou lze odložit v okamžiku, kdy se stane pro majitele přítěží.

Tato zvířata, zejména psi, se velmi často jako nevhodný dárek objevují na ulicích a následně v lepším případě končí v útulcích. Tam pobývají přibližně deset dnů v karanténě.

Když zvěrolékař zjistí, že je zvíře zdravé, je postupně zbaveno parazitů a je nabízeno k osvojení. V mělnickém útulku se pravidelně po vánočních svátcích navyšuje počet psů, ale i koček až o jednu třetinu, než je roční průměr.

Každý, kdo uvažuje o koupi takového dárku, by si měl uvědomit, komu ho chce darovat. Pokud jsou obdarovanými děti, výběr závisí především na rodičích, kteří budou za tento dáreček odpovědni.

Má-li být zvíře překvapením, musí si být dárce jistý, že dotyčný opravdu o tento dárek stojí. Výběr by také měl záviset na podmínkách, které mu bude moci budoucí majitel nabídnout. Asi nejlepším řešením je nepřipravovat takové překvapení a vybrat si zvířátko dle vlastního uvážení.

Při výběru plemene psů, ale i koček bychom si měli nejprve prostudovat jejich povahu. Některé rasy jsou sice moderní, nemusí se však k nám hodit. I my se musíme zamyslet, co jsme schopni zvířeti nabídnout a promyslet si, jak bychom řešili určité situace, jako je dovolená, děti, výchova aj.

Vánoce jsou svátky lásky, kterou můžeme nabídnout i opuštěným zvířátkům z útulku.

Chovatelé v útulcích jsou ochotni poradit a pomoci s výběrem. Sepisuje se tam jen opatrovnická smlouva, zvíře totiž patří ještě půl roku městu, pak přechází na nového majitele.

Pokud se naše srdce rozbuší pro vybraného jedince, máme možnost se s ním projít a zjistit, jak se chová v "terénu". Důležité je totiž zjistit jeho vztah k dětem, zvířatům a jiným okolnostem, které ho v životě potkají. Záleží na tom, kam chceme, aby nás nový čtyřnohý přítel doprovázel.

Výběr by měl být stejný, jako když si hledáme lidského přítele, se kterým chceme trávit svůj čas. Pořízením zvíře totiž na sebe za něj přejímáme zodpovědnost do konce jeho života, což u psů a koček může být déle než 15 let.

MVDr.Ctirad Mikeš, vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství MÚ Mělník


Město - z radnice

https://www.traditionrolex.com/7