Tip: Události z kalendáře si můžete pohodlně přenést ve formátu ICS do Vašeho mailového programu či mobilu.
Muzeum M

Jeden svět v Mělníku startuje tento čtvrtek

Vybrané snímky z mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět se budou letos již podruhé promítat i v Mělníku, a to ve čtvrtek a pátek 16. a 17. 3. v kině Sokol. Diváci se tentokrát mohou tešit na působivé dokumenty a besedy s hosty Terezou Hulíkovou a Jiřím X. Doležalem.

Ve čtvrtek se budou po zahájení festivalu od 18 hodin promítat dva snímky věnované jedné z genocid 20. století - tragickým událostem, ke kterým došlo v roce 1995 v Bosně. Dokument Nade vší pochybnost obsahuje výpovědi lidí, kteří přežili vyvražďování ve městě Srebrenica, a videozáznamy z průběhu vyhlazovací akce pořízené členy vojenských jednotek. 18minutový minimalisticky laděný belgický snímek Most na Drině kombinuje pevně fixovaný záběr slavného mostu se zvukovou nahrávkou svědectví, které před Mezinárodním trestním tribunálem pro záležitosti bývalé Jugoslávie podal visegrádský obyvatel Poljo Mevsud, který spolu s dalšími muži během války vytáhl z Driny téměř 200 mrtvých těl. 

Ve druhém čtvrtečním bloku, který začne v 19:30, uvidí diváci zajímavý snímek kanadské režisérky Ric Esther Bienstockové Sex Slaves, v němž pomocí skrytých kamer a odposlechů odhaluje, jak probíhají různé fáze obchodu s "bílým masem" - každoročně se obětí sexuálního průmyslu stane pět tisíc žen. Po projekci se bude konat beseda s Terezou Hulíkovou, která působí v pražské pobočce Mezinárodní organizace pro migraci a problémem obchodu s lidmi se soustavně zabývá.

Pátek přinese dva dokumenty věnující se současným společenským jevům: od 18 hodin dynamický a pestře sestavený dokument Neviditelní lidé, ve kterém se reportér Boris Chykulaj vydává po stopách těch, kteří se stali cizinci ve světě i doma, Ukrajinců žijících v komunitách na různých místech Evropy včetně České republiky, a přibližuje bídné podmínky, ve kterých tito lidé žijí. Posledním promítaným snímkem potom bude v 19:30 švýcarský dokument Bílý teror věnující se velice zblízka současnému neonacistickému hnutí na různých místech Evropy i Spojených států. Režisér Daniel Schweizer tímto filmem zakončuje svou trilogii věnovanou problematice radikálních pravicových extremistů; jeho snímek Být skinheadem se zde loni setkal s mimořádným diváckým zájmem. Hostem projekce bude novinář Jiří X. Doležal, který se extremistickým hnutím zabývá.

Festival se koná za podpory Města Mělník a Středočeského kraje a kromě projekcí pro veřejnost zahrnuje také dopolední projekce pro žáky základních a středních škol. Vstupné na jednotlivé projekce bude 42 Kč, celodenní vstupenka se dá zakoupit za 70 Kč, pro členy Filmového klubu Mělník za 60 Kč. Katalog s podrobným programem je k dispozici v kině Sokol a na dalších místech.

Program festivalu:

Čtvrtek 16. 3.

18:00 Most na Drině (18 min, Belgie) + Nade vší pochybnost (52 min, Chorvatsko/Nizozemí/Srbsko/Černá Hora)

19:30 Sex Slaves (89 min, Kanada) + beseda s Terezou Hulíkovou

Pátek 17. 3.

18:00 Neviditelní lidé (56 min,Česká republika)

19:30 Bílý teror (90 min., Švýcarsko/Francie/Německo) + beseda s J. X. Doležalem

 Články