https://www.traditionrolex.com/7

 Silvestr a televize | Mělníček.cz - Mělník v pohybu
Tip: Chcete i Vy mít svůj banner nebo komerční inzerát na tomto webu? Napište nám na komerce@melnicek.cz.

Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.

Silvestr a televize

Vánoce, to je pro nás mnohé především obdobím volna a pohody. K Vánocům patří také návštěvy příbuzných, návštěvy zábavných i restauračních zařízení, čas pro naše koníčky i potěšení z dárků, možná se protáhneme i venku, ale je to mnohde i čas televize, jakožto nejmasovějšího média. A právě televizi věnuji tento článeček, ač to zrovna není věc, která se přímo týká našeho regionu, našeho města, ale obyvatel tohoto města určitě, jako každých měst a vesnic jiných.

Co nás čeká letos v televizi na Silvestra ? Tak tuhle otázku si kladou lidé, co jsem na světě. Není možné si nevšimnout, že kromě přiblblých amerických seriálů, mexických, či argentinských telenovel, které se snažíme občas napodobit a všelijakých soutěží, se kterými se roztrhnul pytel, máme také vlastní národní filmovou produkci, která nás oslovuje samozřejmě nejvíce, jen nás už někdy trošku nudí kvantitou repríz. Po filmech pro pamětníky ze 30. a 40. let, přišlo slavné období komedií z let 70. i 80. a k tomu lze směle přiřadit úspěšné varietní scénky s Felixem Holzmanem, Vladimírem Menšíkem či třeba  Jiřím Wimrem a Karlem Černochem. Nové komedie, které by zaujaly dnes diváka se rodí jen pozvolna a ačkoliv i dnes máme řadu schopných bavičů i úspěšných pořadů, tak se scénky i kvalitní vtipy přece jen nějak vytratily. Osobně mi přijde pojetí Silvestra našich dvou největších televizí poněkud zvláštní. Nemyslím, že na diváka může působit nějak pozitivně, když se dočte v programu ČT1, že tam zkrátka je titulek běžného  pořadu, jen s přívlastkem ,,silvestrovský". Program Novy sice představuje klasické revuální pojetí vysílání ( televariete), jaké se k Silvestru hodí, ale nevím, zda je zrovna šťastným řešením do pořadu zapojovat různé členy své televize, jako baviče. No, uvidíme.

 Ostatní

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

1 Neuvidím...


a od doby, kdy jsem televizi tak nějak vystrčil z okruhu mých zájmů, se mi žije lehčeji, bych řekl... Mám ji, neřadím se k těm, co se před slovem "televize" demonstrativně křižují a potírají se česnekem. Také netvrdím, že je úplně zbytečná, informovanost je důležitá a občas se na nějaký film koukat dá, ale právě pro to, co zmiňujete ve svém článku, ji rád většinou oželím. Zvlášť na Silvestra, jsem přejedený z těch "oslav" u televize s pojídáním chlebíčků a čekáním na hodinový strojek s hymnou. Zajímalo by mě, jak se pozná dobrý vtip a kdo rozhodne, jestli se bude vysílat nebo ne. Ano, máme hodně pěkných komedií a pořadů, neodvážím se ani jít do jejich vyjmenovávání (k tomu lépe slouží třeba server http://meteleskublesku.cz ), jenomže to jsou ty "léty prověřené", málo riskantní zábavy pro získání diváka a je škoda, že v současné době moc konkurence tomu předešlému, například z 80.let, není. Ale to nejspíš musí prolustrovat čas a právě ta kvantita repríz...

1.1 Zdravím ! Inu..jak se


Zdravím ! Inu..jak se pozná dobrý vtip ? Zkuste říci nějaký vtip svým kolegům, či příbuzným a podle jejich reakce odhadnete úspěšnost. V televizi to nepoznáte. Tam prostě někdo nařídí, co se bude vysílat, kdy se má kdo v publiku smát i tleskat apod. Tak jsem to slyšel.

Pokud jde o současné komedie. I dnes se najdou takové, které zaujmou širší veřejnost a je docela zajímavé sledovat proměnu jejich obsahu. Po rozpustilé komedii Bolka Polívky s dlouhým názvem ,,Kurva hoši, gutten tag ", se objevily politicky laděné komedie, jako třeba ,,Pelíšky, Kolja, či..Musíme si pomáhat ", a dnes to jde zase jakoby ke stylu 80. let ( Kožené slunce, Vratné láhve)

Přiznám se, že k napsání tohoto příspěvku mě inspirovalo několik událostí. Na jedné návštěvě jsem chvíli koukal na satelit, kde bylo plno německých programů a leckde probíhaly všelijaké kabarety i varieté. Pravda, šlo většinou o hudbu lidovou, ale i tak jsem zavzpomínal třeba na novoroční  pořad Oldies Elmar schow na Sat 1, kde měl moderátor pozvané samé bývalé světové hvězdy pop-muzik, nebo na přenos polské dvojky z kabaretu  Moulin Rouge v Paříži, kde vystupovaly opravdu jen velmi spoře oděné dívky. Chvili jsme pak koukali na jeden program, kde pořád jezdí nějaké vlaky a ta stanice žije jen díky tomu, že se najde vždy nějaký dobrovolník, který na dovolené, či výletě natočí krátký dokument  o vlacích kdekoliv ve světě a pošle ho tam k odvysílání. Když jsem viděl vlaky, které se řítí rychlostí 250 km v hodině, tak jsem zavzpomínal, kolikrát za ty tři roky vykolejilo naše Pendolino kvůli nějakým lumpům.

Před pár dny se začalo mluvit o Shanghenu, o zrušení ostrahy našich státních hranic, a opět jsme si připoměli, že patříme do EU. A třeba ta televize je vlastně nejpohodlnější způsob, jak zjistit, že se kolem žije třeba i jinak. Někde se třeba orientují více na různé dokumenty, či propagaci krajiny své země, jinde se zase pořád v něčem soutěží, nebo dávají seriály atd. Jak dlouho se už vleče a bude vléci digitalizace televize u nás ? Kdy konečně přibudou na našich multiplexech nové televizní programy, a co tam budou dávat ? Proč třeba nelze zaplnit částečně kapacitu i cizími programy ? Televize a vše kolem ní mi přijde naopak jako velmi zajímavá věc, ačkoliv to není také žádná moje náplň, protože vypovídá o schopnostech i kultuře národa, ve stále techničtější a vyspělejší době.

1.1.1 Nevíte někdo, co to je ?


Před Vánocemi se v televizi objevila reklama na nějaké CD pro děti s Dádou Patrasovou, kde Dáda hned na začátku v první ukázce zpívá ,,Pojďme tancovat." Tu hitovku z 80. let ( originál) zná skoro každý s kým jsem mluvil, ale nikdo neví, kdo to zpívá.

Našel jsem na internetu webb http://www.hitparade.ch/archiv.asp , kde můžete objevit celou řadu songů pop- music od současnosti až po dávnou minulost. Člověk najednou zjistí, že tu skladbu zná, jen neví, kdo to hraje a jak se to jmenuje. U  každé písně je totiž 20 vteřin dlouhá ukázka. Pak už stačí zkopírovat název do youtube a můžete si ve většině případů pustit celou píseň.

Na poli pop-music je samozřejmě spousta kapel a zpěváků, kteří měli jeden hit za druhým, ale pak jsou tu hvězdy jednoho či dvou hitů, který známe až když jej slyšíme. Tento webb uvedený nahoře je dobrá pomůcka, ale člověk tam také vše nenajde. Proto ta má otázka ohledně uvedené písně. Samozřejmě, že to zjišťuji na mnoha místech v různých speciálních diskusích, ale zatím bez efektu.


https://www.traditionrolex.com/7