Tip: Uvítáme nové uši a oči. Staňte se zvědem serveru Mělníček.cz! [email protected]

Aby se rodiče nenudili aneb rodičovský příspěvek od ledna 2008

Některým rodičům přinesl konec minulého roku i jedno méně příjemné „nadělení“.
I v případě, že jste již řádně pobírali rodičovský příspěvek, musíte si o něj zažádat znovu, a to do konce ledna 2008. Informace o třech možných variantách čerpání byly sice obsaženy v průvodním dopise od MPSV, nicméně ne ve zcela přehledné formě. Pokud tedy ještě nemáte požádáno, případně vám něco uniklo, zde jsou hlavní body, termíny a zrady jednotlivých variant.

Zrychlené čerpání do 2 let věku dítěte: 11.400 Kč/měsíčně.
Tuto variantu můžete zvolit do konce kalendářního měsíce následujícího po měsíci, kdy vaše dítko dosáhlo 22. týdne (resp. 31. u dvoj- a více-čat) života. Je zde jedna zrada: vaše peněžitá pomoc v mateřství musela být ve výši alespoň 380 Kč denně (jinak též průměrná mzda alespoň 16.400 Kč měsíčně). Při standardním nástupu na mateřskou dovolenou obdržíte u této varianty 216.600 Kč. Nastoupíte-li před ukončením „zrychlenky“ znovu na mateřskou, není problém a máte opět nárok na „mateřskou“ eventuelně rodičovský příspěvek – pokud se rozmyslíte a chtěli byste s dítkem zůstat doma déle, máte smůlu: a to i v případě, že by na „rodičovskou“ místo vás nastoupila i vaše drahá polovička.

Klasické čerpání do 3 let věku dítěte: 7.600 Kč/měsíčně.
 Tento typ můžete zvolit do konce 21. měsíce věku dítěte. Jste-li podnikatel, který si neplatil dobrovolné nemocenské pojištění 270 dní v průběhu posledních dvou let, nemůžete o tento typ čerpání zažádat (tedy můžete, ale nebude vám přiznán J ). Pokud byste opět rádi zůstali doma déle nebo očekáváte dalšího potomka, viz. varianta výše. Chcete-li naopak do práce dříve, můžete – možnost přivydělat si k příspěvku není nijak omezena, musíte si „pouze“ zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou. Tato varianta je co do výše celkově získaného příspěvku nejvýhodnější: dohromady obdržíte 235.600 Kč.

Čtyřletá varianta
V tomto případě budete pobírat do roka a 9 měsíců věku dítěte 7.600 Kč měsíčně a následně 3.800 Kč až do 4 let věku dítěte. Celkem bude rodičovský příspěvek činit 224.600 Kč.
Staráte-li se o zdravotně postižené dítě, máte nárok na příspěvek v základní výměře -7600 Kč - až do jeho sedmi let.

Zdroje: www.mpsv.cz , www.idnes.cz, www.lidovky.cz

Napište nám své postřehy a podělte se s námi o zážitky s luštěním dopisu od MPSV. Budeme také rádi za doplnění problémů, o kterých jsme se nezmínili, ale vy jste se s nimi setkali.


V příštím článku  se budeme věnovat výživě našich nejmenších do 1 roku – jak to vypadá s nabídkou, jak si stojí výživy v porovnání s domácí přípravou stravy, podíváme se na biopotraviny a další.

Další články najdete na http://melnicek.cz/kocarkarna

Napište nám své zkušenosti zde v komentáři k článku a nebo do diskuse na www.melnicek.cz/kocarkarna-diskuze

 

ZMENA OBSAHU: 17.01.2008 12:21
ZMENA OBSAHU: 17.01.2008 12:21Kočárkárna