Tip: Máme přehled co se kde šustlo! Buďte v obraze!
Muzeum M

Je domácnost pro děti nebezpečná?

Když máte malé dítě, nejdřív se naučíte dávat ostré předměty z dosahu, později zamykáte a zalepujete zásuvky a přesouváte materiál stále výš a výš. To ale není jediná cesta, jak zabránit dětským úrazům v domácnosti. Podívejme se na rizika, která čekají na mladé rodiče a jejich malé rošťáky.

Kuchyně

Tradičně znamená nejvíc starostí, protože se v ní používají nebezpečné technologie:

  • Vařící voda a pára – udržujte děti v bezpečné vzdálenosti
  • Horké nádoby a plotny – využívejte plechové nebo plastové zábrany, které se dají koupit nebo vyrobit, madla nesmí přesahovat ven
  • Horká trouba – umístění ve výšce, nákup novějšího typu s dvojitými či silnějšími skly

U většiny nových spotřebičů se setkáte s dětskou pojistkou, prodávají se také samostatně pro instalaci na šuplíky a další části kuchyňské linky nebo nábytku. Proti strhnutí ubrusu ze stolu slouží tradiční kovové nebo plastové spony.

Další rizika, která si neuvědomí každý, jsou:

  • Rozpálený olej – pozor na prskání oleje při vkládání čehokoli, co obsahuje vodu
  • Varná konvice – zajistěte přívodní šňůru, aby nevisela v dosahu
  • Ostré nože, vidličky a další nástroje

Nejčastějšími dětskými úrazy jsou popáleniny, pády z výšky a tržné rány. Zamyslete se nad tím, jestli řešíte následující problémy podobně nebo lépe a napište nám své zkušenosti do komentáře.

Chemikálie

Léky a chemie jsou pro nového obyvatele planety jedy, dokud je nevyzkouší, nezjistí, jak účinkují. Nebezpečné přípravky nechávají nezodpovědné maminky někdy na místě, kam se šikovná holčička nebo chlapeček po menší námaze nakonec dostane. Může také využít chvilkové nepozornosti, mezi druhým a pátým rokem jsou otravy velmi časté.

U požití ústy vyvolejte zvracení, zasaženou kůži nebo oči opláchněte vodou, při nadýchání vyjděte na čerstvý vzduch. Zavolejte záchranku i v případě, že si nejste jistí mírou otravy.

Elektřina

Není jen v zásuvkách, ale také přívodních kabelech, lampičkách a žárovkách, které se mohou rozbít. Někdy si neuvědomujeme, že dítě je vlastně malý vědec, odhodlaný přijít na funkci všeho, s čím se setká. Použijte fantazii, co všechno by se mohlo stát, už ve chvíli, kdy domácnost vybavujete.

Ostré hrany, tvrdé povrchy a sklo

Uvažujte u nich při nákupu nábytku, uvažujte při stavbě nebo rekonstrukci nad tvrdostí jednotlivých materiálů:

  • kovový radiátor se žebry / plechový plochý radiátor
  • dlažba / linoleum
  • zeď / palubky

Nejen sklenička, ale i malé dítě dopadne na dlažbu tvrdě.

Pozorujte dítě, když se učí chodit, a nestyďte se obalit ostré hrany nebo výčnělky měkkým materiálem. Krytky se dají také koupit a nalepit bez poškození povrchu. Předpokládejte, že někdy zapomene, že v cestě má prosklené dveře, může do nich i spadnout, když se bude prát.

Květiny

Jedovaté jsou některé dieffenbachie a filodendrony.

Ostatní

Žehlička, žehlicí prkno. Dveře a zásuvky, které mohou skřípnout prsty. Kluzká podlaha v koupelně, napuštěná vana. A cokoli dalšího, co dítko může vylovit ze skříní či zásuvek a spolknout, vdechnout, případně do toho strčit hlavu nebo se tím omotat (bižuterie, kravaty, tašky, apod.).

Téměř jakákoli součást domácnosti se může stát nebezpečnou, pokud dítě není pod dozorem. Přesto je nejdůležitější naučit ho co nejlépe, aby samo vědělo, co může a co ne.

 
  

Zajímavé odkazy:

www.bydlet.cz
www.vasedeti.cz 
www.ordinace.cz 

Bezpečnost miminka:

www.ds-soft.info/mimino/view.php?cisloclanku=2005122802  

 
Napište nám své zkušenosti zde v komentáři k článku, do diskuse na www.melnicek.cz/kocarkarna-diskuze a řekněte o Mělníčku ostatním maminkám!

 Kočárkárna

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

3 Ještě jedno vážné nebezpečí


Máte běžný panelákový balkón? Pak vězte, že dítě zhruba do roka a půl proleze mezerou v zábradlí. Nikdy nezapomenu na děsivý pohled na mojí dceru, která byla najednou na druhé straně zábradlí, stačil jí k tomu okamžik.

2 jooo, teprve nám to začne,


jooo, teprve nám to začne, ale jsme patřičně vybaveni, Ikea má vše. Ale když je na to mimi zvyklé od začátku, tak si myslím, že k problémům nemusí dojít, ale třeba se mylím. Luca

1 Děti nejsou tak hloupé, jak vypadají


Když se s nima hodně mluví a dokola vysvětluje, co se nedělá a proč, tak to taky funguje. Pamatují si víc než dospělí. Neznamená to ale, že se nemusejí hlídat. Eva

1.1 Holčičky nebo i chlapečci?


... co říkají kamarádky, které mají chlapečky? Smiling