Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.
Je domácnost pro děti nebezpečná?
Když máte malé dítě, nejdřív se naučíte dávat ostré předměty z dosahu, později zamykáte a zalepujete zásuvky a přesouváte materiál stále výš a výš. To ale není jediná cesta, jak zabránit dětským úrazům v domácnosti. Podívejme se na rizika, která čekají na mladé rodiče a jejich malé rošťáky.
Kuchyně
Tradičně znamená nejvíc starostí, protože se v ní používají nebezpečné technologie:
- Vařící voda a pára – udržujte děti v bezpečné vzdálenosti
- Horké nádoby a plotny – využívejte plechové nebo plastové zábrany, které se dají koupit nebo vyrobit, madla nesmí přesahovat ven
- Horká trouba – umístění ve výšce, nákup novějšího typu s dvojitými či silnějšími skly
U většiny nových spotřebičů se setkáte s dětskou pojistkou, prodávají se také samostatně pro instalaci na šuplíky a další části kuchyňské linky nebo nábytku. Proti strhnutí ubrusu ze stolu slouží tradiční kovové nebo plastové spony.
Další rizika, která si neuvědomí každý, jsou:
- Rozpálený olej – pozor na prskání oleje při vkládání čehokoli, co obsahuje vodu
- Varná konvice – zajistěte přívodní šňůru, aby nevisela v dosahu
- Ostré nože, vidličky a další nástroje
Nejčastějšími dětskými úrazy jsou popáleniny, pády z výšky a tržné rány. Zamyslete se nad tím, jestli řešíte následující problémy podobně nebo lépe a napište nám své zkušenosti do komentáře.
Chemikálie
Léky a chemie jsou pro nového obyvatele planety jedy, dokud je nevyzkouší, nezjistí, jak účinkují. Nebezpečné přípravky nechávají nezodpovědné maminky někdy na místě, kam se šikovná holčička nebo chlapeček po menší námaze nakonec dostane. Může také využít chvilkové nepozornosti, mezi druhým a pátým rokem jsou otravy velmi časté.
U požití ústy vyvolejte zvracení, zasaženou kůži nebo oči opláchněte vodou, při nadýchání vyjděte na čerstvý vzduch. Zavolejte záchranku i v případě, že si nejste jistí mírou otravy.
Elektřina
Není jen v zásuvkách, ale také přívodních kabelech, lampičkách a žárovkách, které se mohou rozbít. Někdy si neuvědomujeme, že dítě je vlastně malý vědec, odhodlaný přijít na funkci všeho, s čím se setká. Použijte fantazii, co všechno by se mohlo stát, už ve chvíli, kdy domácnost vybavujete.
Ostré hrany, tvrdé povrchy a sklo
Uvažujte u nich při nákupu nábytku, uvažujte při stavbě nebo rekonstrukci nad tvrdostí jednotlivých materiálů:
- kovový radiátor se žebry / plechový plochý radiátor
- dlažba / linoleum
- zeď / palubky
Nejen sklenička, ale i malé dítě dopadne na dlažbu tvrdě.
Pozorujte dítě, když se učí chodit, a nestyďte se obalit ostré hrany nebo výčnělky měkkým materiálem. Krytky se dají také koupit a nalepit bez poškození povrchu. Předpokládejte, že někdy zapomene, že v cestě má prosklené dveře, může do nich i spadnout, když se bude prát.
Květiny
Jedovaté jsou některé dieffenbachie a filodendrony.
Ostatní
Žehlička, žehlicí prkno. Dveře a zásuvky, které mohou skřípnout prsty. Kluzká podlaha v koupelně, napuštěná vana. A cokoli dalšího, co dítko může vylovit ze skříní či zásuvek a spolknout, vdechnout, případně do toho strčit hlavu nebo se tím omotat (bižuterie, kravaty, tašky, apod.).
Téměř jakákoli součást domácnosti se může stát nebezpečnou, pokud dítě není pod dozorem. Přesto je nejdůležitější naučit ho co nejlépe, aby samo vědělo, co může a co ne.
Zajímavé odkazy:
www.bydlet.cz
www.vasedeti.cz
www.ordinace.cz
Bezpečnost miminka:
www.ds-soft.info/mimino/view.php?cisloclanku=2005122802
Napište nám své zkušenosti zde v komentáři k článku, do diskuse na www.melnicek.cz/kocarkarna-diskuze a řekněte o Mělníčku ostatním maminkám!
Poslední komentáře
Petr Moss
Regionální muzeum Mělník
Taxi Novák
smejd
michaell.n
SimonaK
SimonaK
SimonaK
SimonaK
SimonaK