Tip: S ostatními uživateli si můžete posílat soukromé vzkazy!
Muzeum M

Řídil pod vlivem alkoholu


V sobotu 28. ledna 2017 v brzkých ranních hodinách došlo na silnici I/16  v katastru obce Vraňany k dopravní nehodě. Sedmadvacetiletý řidič osobního vozidla VW Golf jel ve směru od obce Mělník na Novou Ves, vyjel mimo komunikaci do silničního příkopu, kde narazil do plastového patníku a následně do dopravní značky. Po nehodě však nezastavil a pokračoval v jízdě příkopem ještě zhruba 300 metrů. Zastavil až tehdy, když se stalo auto nepojízdným. Přivolaní policisté podrobili řidiče dechové zkoušce. Ta byla pozitivní. Přístroj opakovaně naměřil hodnotu kolem 1,8 promile alkoholu v dechu. Policisté muži zakázali další jízdu a zadrželi mu řidičský průkaz.

Svým jednáním způsobil celkovou škodu ve výši 120 000,- Kč. Nyní je podezřelý z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což mu hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta, peněžitý trest  nebo zákaz činnosti.

Alkohol za volant nepatří!!

Alkohol se po požití nápoje, který jej obsahuje, postupně dostává z trávicího systému do krve. Protože není v organismu ve větším množství běžně přítomen a lze jej tak pokládat za cizorodou látku, drogu, snaží se jí tělo odbourat. Záleží na mnoha faktorech, které ovlivňují rychlost, s jakou se alkohol z těla vyloučí. Vyloučení části alkoholu probíhá prostřednictvím dechu, potu a moči. Zbytek je zpracován v trávicím systému. Mezi hlavní faktory, které mají na mechanismus odbourávání alkoholu z těla vliv, patří výška, hmotnost a pohlaví, stejně jako např. rychlost s jakou alkohol přijímáme. Za hodinu se tělo může zbavit zhruba 0,1 promile. Není přitom důležité, zda člověk spí nebo sportuje. Ani černá káva nebo tučná jídla zde nemají potřebný účinek. A nějaká zázračná pilulka proti opilosti neexistuje.
Dalším nebezpečím, které mnoho řidičů často podceňuje, je záludný zbytkový alkohol, následná „kocovina“ s celkovým útlumem. Výsledky výzkumů jasně ukázaly, že již hodnota kolem 0,2 promile v krvi způsobuje prokazatelné zhoršení schopnosti řídit. Vzrůstá tendence riskovat, nepřiměřeně se zvyšuje sebedůvěra, zhoršuje se schopnost rozeznat pohybující se světla a také se špatně odhadují vzdálenosti

por. Mgr. Markéta Johnová
tisková mluvčí P ČR Mělník
P ČR MělníkZpravodajství