Tip: Chcete i Vy mít svůj banner nebo komerční inzerát na tomto webu? Napište nám na [email protected].

Opět se šlo na Nedvězí

Závěr měsíce ledna patří každoročně akci KČT ( Klubu českých turistů ) s názvem ,, Zimní přechod Nedvězí ". Pro ty méně zběhlé v zeměpisu jen připomínám, že jde o kopec s kruhovým rozhledem, o nadmořské výšce 456 metrů, nacházejícím se asi 3 km jihovýchodně od městečka Dubá.

Letos se zřejmě již KČT poučil, že se akce těší velkému zájmu, který překračuje hranici členství a místo autobusu MHD objednala zájezdový autobus, který měl dle mého mínění větší kapacitu, ale, i tak byla celá ulička jako vždy plná a bylo třeba určité ohleduplnosti a disciplíny při nastupování.

Akce měla letos po delší době start v Kokořínském Dole a aktérům se nabízela tři místa k nastoupení na trasu. Nejdelší trasa měla 22 km a začínala poblíž hostince U Grobiána.Účastníci se vydali po červené značce podle tůní a mokřadů do Vojtěchova, kde bylo nástupní místo druhé skupiny, a odtud po modré do Střezivojice, kde začínala nejkratší možná trasa. Pak již dovedla všechny účastníky k vrcholu žlutá značka, a prakticky po silnici přes Rozprechtice dorazili do Dubé, kde podle časových možností vyhledali sobě příjemnou restauraci.

Počasí si s námi letos příjemně pohrálo.Zatímco na Mělníku bylo spíše bláto, v Kokořínském Dole si člověk připadal při sněhové peřině jako někde na horách. Sníh sice pomalu tál, ale trasa vypadala romanticky, a když si voda v podobě vlhkosti našla cestu do bot, byla již chodidla rozpálená a k vrcholu zbývaly asi tři kilometry.Na Nedvězí již nebylo po sněhu téměř ani památky a vál teplý jižní vítr.Výhled byl letos opravdu přenádherný, však nám také literatura říká, že jde o jeden z vrcholů s nejkrásnějším výhledem v republice, odkud lze snad přehlédnout až třetinu Čech. Pro mě bylo překvapením, že vedle typického vzhledu hory Klíč, která se zvedá na severu za městečkem Nový Bor, bylo vidět ještě vzdálenější vrchol Jedlové a dalších kopců Lužických hor. Hospůdky mají v Dubé příjemné interiéry, ale délka trasy i povaha terénu tentokrát nedovolila přilíš mnoho rozjímání. Pro úplnost je třeba dodat, že ve stejný den vyrážejí na vrchol i turisté z Neratovic, kteří šli vlastně loňskou trasu mělnických z Dubé do Chudolaz. Nedvězí 2008 je minulostí, ať žije zimní přechod Nedvězí 2009 !Tipy na výlet