Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.
Jednorázové nebo látkové?
Jakkoli se může zdát, že není co řešit a že látkové pleny jsou překonanou záležitostí, není to tak jednoduché. Po průzkumu nejrůznějších zdrojů zjistíte, že ani finanční stránka, ani pracovní a energetická náročnost totiž zdaleka nevychází ve prospěch jednorázových plen. A pokud se k tomu přidá nějaká ta třešinka na dortu, jako například dermatitida vašeho prťouse způsobená použitím jednorázovek, začne to být na pováženou.
Klasické jednorázové pleny
Jsou složené z propustné fólie (většinou polypropylén), nasákavé vložky (většinou buničina, která je pro zvýšení nasákavosti doplněna gelovým absorbérem na bázi polyakrylátů), nepropustnou folií k ochraně prádla (polyetylen), lepicích pásků či suchého zipu a gumiček.
Výhody
Jednoduché přebalování, po použití prostě zahodíte a zapomenete, dají se snadno sehnat.
Nevýhody
Plenka je prakticky neprodyšná, vzniká riziko různých kožních problémů. Dítě nemá potřebu si zvykat na nočník, období, kdy je přebalováno, se prodlužuje cca o 5-6 měsíců. Uvnitř je vyšší teplota než v látkových kalhotkách, což podle názoru některých odborníků může mít u chlapců vliv na plodnost. Výroba plenek je náročná na suroviny, dřevo, vodu při produkci buničiny a ropu na umělé hmoty, energeticky je pak výroba 2-3 krát náročnější, než při výrobě látkových plen. Musíte sledovat akční ceny, neustále je odněkud vláčet a pak doma skladovat, nemluvě o nelibých vůních plenek použitých ve vašem odpadu. Dítě za dobu používání plen spotřebuje asi 4000 kusů, což představuje až 1 tunu odpadu. Srovnatelné množství za stejnou dobu „vyprodukují“ dva průměrní dospělí. Vlhkost a množství umělých hmot, které použitá plenka obsahuje, navíc činí plenku špatně recyklovatelnou a životnímu prostředí škodlivou. Plenky hůře těsní, často je nutno po přebalení dítě převlékat. Testy navíc ukázaly, že levnější pleny často nejsou tak kvalitní a komfortní (viz. odkazy, testy iDnes, dTest).
Jednorázové ekopleny
Jedná se o jednorázové pleny, které lze recyklovat biologickým rozkladem.
Výhody:
Jsou dobře a rychle rozložitelné, některé se dají plně nebo částečně kompostovat včetně obalu, neobsahují chlór ani jiná bělidla, neobsahují parfémy, některé druhy obsahují přírodní výtažky, přebalování je jednoduché jako u klasických jednorázových, odpadá práce s praním a sušením.
Nevýhody:
Na výrobu pleny je třeba stále velké množství surovin, přebalovací věk je delší než u látkových plen, nelze je sehnat v běžné obchodní síti, jsou dražší než jednorázové i než látkové.
Látkové pleny
Mohou mít podobu klasických čtverců nebo být vícevrstvé, tvarované, či dokonce kalhotkové. Doplňují se svrchními kalhotkami, u plenek typu „all-in-one“ kalhotky nepotřebujete. Svrchní kalhotky se zapínají na suchý zip nebo druky, některé jsou bez zapínání a připomínají spodní kalhotky. Liší se podle stupně propustnosti, je důležité vybrat takové, které jsou částečně prodyšné, jinak se jedna z hlavních výhod oproti jednorázovým plenkám ztrácí.
Materiálem je většinou bavlna, existují i bambusové, flanelové, froté nebo flaušové. Údržbu plenek si můžete výrazně usnadnit použitím separačních plenek, které jsou biologicky odbouratelné, lze je tedy např. spláchnout do WC. Podle příznivců látkových plen není nutné pleny od konce šestinedělí žehlit a není nutno je vyvářet, stačí prát na 60°C.
Plenkových kalhotek budete potřebovat cca 18-24 ks - podle toho, jak často je budete prát. Spotřeba je zhruba 6 na den.
Výhody:
čtvercové – rychle schnou, dají se skládat dle potřeby, relativně nízká cena.
vícevrstvé – nejvíce sají tam, kde je to nejvíce potřeba (ve středu), několik velikostí, dají se složit dle potřeby.
froté plenky – skvělé absorpční vlastnosti, stačí jedna na jedno přebalení, schnou rychleji než vícevrstvé plenky, ještě lepší jsou bambusové, které jsou ovšem drahé.
kalhotkové pleny – elastické okraje kolem nohou dobře těsní, jsou na suchý zip nebo druky, jednoduché na přebalování, nemusejí se skládat ani žehlit, mají jednu nebo více velikostí.
all-in-ones – vypadají jako jednorázové plenky, mají na povrchu nepropustnou vrstvu, takže není třeba používat svrchní kalhotky.
Nevýhody:
čtvercové – větší spotřeba na 1 přebalení (2-3), jsou objemné, složitější přebalování, více práce s praním, věšením, sušením a skládáním. V současnosti prodávané plenky jsou méně savé, než ty, které používaly naše matky. Je lepší je používat na utírání pusinky, jako podložku nebo pro odříhávání.
vícevrstvé – při řídké stolici dojde většinou ke znečištění svrchních kalhotek, tudíž je nutno mít jich více, déle schnou.
kalhotkové – oproti jednorázovým plenkám musíte připnout ještě svrchní plenkové kalhotky, déle schnou.
all-in-ones – déle schnou, jsou dražší.
Srovnání nákladů
(částečně dle Rosa, ekospotřebitel a cen v Evě J )
jednorázové moderní látkové – all-in-ones
cca 18000 Kč (4000 plen, 4,50/ks) cca 8500 Kč 24 ks plen, 8 ks kalhotek
cena za tunu odpadu cca 800 Kč cca 4500 Kč energie a voda, prací prášek
18800 Kč 13000 Kč
V níže uvedených odkazech najdete i užitečné tipy a triky na údržbu látkových plen – takže chcete-li něco ušetřit, mít dítko „jako v bavlnce“, udělat něco pro naši planetu a máte dost odvahy, odhodlání a tolerantního partnera, přejeme hodně štěstí J.
Zdroje:
rosab.cz
nejenprodeti.cz
ekospotrebitel.cz
sanami.cz
veronica.cz
ekonomika.idnes.cz
dtest.cz
Poslední komentáře
Petr Moss
Regionální muzeum Mělník
Taxi Novák
smejd
michaell.n
SimonaK
SimonaK
SimonaK
SimonaK
SimonaK