Tip: Uvítáme nové uši a oči. Staňte se zvědem serveru Mělníček.cz! [email protected]
Muzeum M

Únor patří Liběchovu.

Také patříte k lidem, kteří vydrží doma zavření nanejvýš dva dny, a pak musí zkrátka ven ? Tohle jsem si uvědomil během jedněch vánočních svátků, kdy venku krásně svítilo slunce a teploměr za oknem ukazoval 15 stupňů pod nulou. Stejně mi to nedalo, abych se aspoň na otočku nepodíval za zámek. Jak jen se trochu oteplí, začne být na Polabí v parku živo, a nakonec to ožije i na druhé straně řeky směrem ke komorám v Hoříně. Jenže, ona je každá zima přece jen trochu dlouhá, den je krátký a brzy ráno se moc vstávat nechce, aby se člověk kamsi vypravil. A tak se nabízí jeden docela milý nenáročný týpek na víkendové odpoledne.

Liběchov jsme spíše zvyklí brát, jako nějakou konečnou stanici MHD kdesi za Mělníkem, kde snad i dávají lišky dobrou noc, ale zdání klame. Liběchov se stal loni městečkem a může nám posloužit několika způsoby. Může být pro nás místečkem cílovým i počátečním. Můžeme tady končit procházku od Mělníka, či od Štětí, anebo si tu udělat jen nějaké vycházkové kolečko. Zkrátka, záleží, na co máme zrovna chuť.

Pokud se vydáme na procházku z Mělníka, tak se můžeme navíc rozhodnout, zda zůstaneme věrní zelené turistické značce, která nás provede četnými vzdálenými zákoutími města s docela pěknými dálkovými výhledy do kraje, nebo zda se rozhodneme pro výlet podle vodní hladiny vehlovických tůní a širokého Labe, které svými 250 metry na šířku, patří u Dolních Beřkovic vůbec k nejširším místům na své cestě k Hamburku. Trasa od dobře dopravně dostupného Štětí zase nabízí zajímavý přírodní pozvolný přechod od obyčejného typu polní cesty s venkovským lesíkem k hlubšímu dřevem provoněnému lesu plnému pískovcových skal. Okružní trasy Liběchova nám především představí krásná skalní sochařská díla Václava Levého, ale třeba i přírodní rezervaci v mokřadech Liběchovky, která je v těchto místech na své cestě zvlášť romantickou říčkou. Konečně, i samotný Liběchov má klidná romantická místa v centru, nebo na kopečku u kostelíka Sv.Ducha, kde je pěkný rozhled do kraje. Co je však důležité, je skutečnost, že zde můžeme zakončit procházku v některé restauraci, jak se na správný výlet patří a je odtud dost dobré dopravní spojení domů.

Propagační obrázky na http://mujmelnik.webzdarma.cz .Tipy na výlet