Tip: Nemáte kam kliknout? A co tohle?

Ohromující svědectví festivalu Jeden svět na Mělníku

Silné výpovědi dokumentaristů z celého světa přinese do Mělníka filmový festival Jeden Svět. Od 13. do 15. března nabídne v kině Sokol příběhy obyvatel Nepálu, Barmy, Ghany, Turkmenistánu, Konga i Kuby. Jeho návštěvníci mají navíc možnost vidět 150minutovou nezkrácenou verzi filmu Občan Havel.
„Tento snímek promítneme ve čtvrtek 13. března po slavnostním zahájení mělnické části celorepublikové přehlídky v 19 hodin. Film plný jemného humoru dle svého podtitulu nabízí scény z ´prezidentské kuchyně´, nahlíží do zákulisí politických i soukromých dramat Havlova života. Režisér Pavel Koutecký sledoval prezidenta více než 13 let, premiéry svého největšího filmového projektu se ale nedočkal. Po jeho tragické smrti na jaře 2006 se dokončení snímku ujal Miroslav Janek. Festival Jeden svět uvádí režisérskou verzi rozšířenou o spoustu zajímavých scén a výpovědí známých osobností,“ říká Linda Fryčová z Filmového klubu Mělník (FKM), který tradičně přehlídku pořádá ve spolupráci s organizací Člověk v tísni.
Diváci zhlédnou sedm filmů seřazených v pěti blocích. „Jako každý rok jsme se snažili udělat program co nejpestřejší, snímky poukazují na mnoho problémů v různých oblastech světa. Vybrali jsme filmy, které nabízejí autentický, blízký pohled na každodenní život jedinců,“ přibližuje organizátor Roman Táborský z FKM.
Ve čtvrtek 13. března otevře mělnickou část celorepublikové přehlídky už v 18:30 krátký reportážní snímek Modlitba za mír, ukazující realitu a krutost médii opomíjené občanské války v Barmě. Po slavnostním zahájení pak v 19 hodin začne promítání filmu Občan Havel.
Absurdní podobu diktatury v Turkmenistánu satiricky vykresluje finský snímek Ve stínu proroka, který v pátek 14. března od 18 hodin poukáže na vazby mezi miliardovými zakázkami v této asijské zemi a propagandistickým dílem tamního diktátora Turkmenbašiho. V následujícím bloku bude od 19:30 promítnut nejprve desetiminutový film Shit and Chicks.
„Tento poklidný poetický dokument o svérázném ghanském zemědělci přinese překvapivou pointu. Svým optimismem je v silném kontrastu s následujícím snímkem Kongo: Hluboké ticho; mimořádně sugestivní dokument přináší otřesná svědectví o životech a utrpení znásilněných žen ve válkou zbídačené zemi, kde stále trvá jeden z nejzapomenutějších a nejvleklejších světových konfliktů, jehož oběťmi jsou také statisíce brutálně znásilněných dívek a žen. Diváci uslyší i výpovědi pachatelů těchto činů, které jsou vlastně válečným prostředkem k porážce a ponížení nepřítele,“ upozorňuje Fryčová.
V sobotu 15. března od 18 hodin přijde na řadu Putování červené ledničky, vizuálně úchvatný snímek o nepálském dospívajícím chlapci, který nese horským údolím na opravu ledničku značky Coca-cola. „Film podává autentické informace o životě v rozvojovém regionu, ovlivněném turismem a extrémními přírodními podmínkami. Nosič, vlastně těžce pracující dítě, cestu doplňuje svými bystrými komentáři k životu nepálské společnosti,“ přibližuje Fryčová povahu dokumentu. Přehlídku uzavře mimořádně intimně laděný snímek české režisérky Ivany Miloševićové Dámy v bílém, což je zároveň název organizace matek, manželek a sester politických vězňů zatčených na Kubě v roce 2003. Celý festival zakončí koncert kapel Lykke til a Le hAnam v restauraci Diana v sobotu 15. března od 21 hodin.
Vstupné na jednotlivé večerní filmy je od 40 do 60 korun, je možné zakoupit zvýhodněné celodenní vstupné nebo permanentku na celý festival. Ukázky z filmů, fotografie a další informace nalezou zájemci na adrese www.jedensvet.cz.
Součástí 4. ročníku mělnické části přehlídky jsou i oblíbené dopolední školní projekce pro téměř 2000 žáků základních a středních škol mělnického okresu se snímky zaměřenými na jednotlivé věkové kategorie.

 

Program Jednoho světa – kino Sokol Mělník
Čtvrtek 13.3.
18:30 Modlitba za mír / Barma, Thajsko / 2006 / 28 min.
19:00 Slavnostní zahájení festivalu Jeden svět
Občan Havel / Česká republika / 2007 / 150 min.
  
Pátek 14.3.
18:00 Ve stínu proroka / Finsko / 2007 / 90 min.
19:30 Shit and Chicks / Nizozemí / 2006 / 10 min.
Kongo: hluboké ticho / USA, Kongo / 2007 / 77 min.
  
Sobota 15.3.
18:00 Putování červené ledničky / Srbsko / 2007 / 52 min.
19:30 Dámy v bílém / Česká republika / 2008 / 53 min.
21:00 Koncert (restaurace Diana) – Le hAnam, Lykke til

 Články