https://www.traditionrolex.com/7

 Prťata, my a (před)jarní sluníčko | Mělníček.cz - Mělník v pohybu
Tip: Přehledná a stále aktuální nabídka zaměstnání je dostupná zde.

Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.

Prťata, my a (před)jarní sluníčko

Vystrkujete-li stejně jako my nosy na první předjarní sluníčko, nezapomeňte je (a prckům taky) namazat.

Možná se to zdá být v našich podmínkách přehnané, ale pokud venčíte ratolesti mezi 11. a 14. hodinou, je intenzita slunečního záření nejvyšší. Odborníci přitom pobyt na slunci v těchto hodinách – nejen dětem – vysloveně nedoporučují: jak tedy na to?

Studie na toto téma udávají, že přes 50% celkové dávky UV záření dostaneme v dětství. Pouhé jedno až dvě spálení pak zvyšují riziko pozdějšího vzniku nádoru kůže u žen 1,5x a u mužů až 2,8x. Děti do jednoho roku by vůbec neměly být vystaveny přímému slunci, do dvou let by měly být chráněny hlavně oděvem a slunečními brýlemi.

Pokožka dětí je citlivá, rohová vrstva epidermis je slabá a ochranné pigmenty u malých dětí nejsou dostatečné. Přirozená ochrana dětské kůže na slunci bez ohledu na fototyp je proto pouhých 5 minut, pro naše zeměpisné šířky doporučují odborníci ochranný faktor 15-20, u moře pak nejméně 30. Při volbě opalovacích přípravků také pozor na typ použitých filtrů – ideální jsou filtry fyzikální, případně v kombinaci s chemickými, nejlépe s minimální parfemací, aby nedošlo k podráždění dětské pokožky. Pokud trpíte alergií nebo máte citlivou pleť, jsou fyzikální filtry to pravé i pro vás. Pozor, miminka do 6 měsíců by se neměla mazat vůbec!

Je venku ošklivo? Ani tak vás mazací procedura nemine. I když sluníčko nesvítí, přes zataženou oblohu proniká 70 – 80% slunečního záření, ve stínu pak 50%. Pokud jste na sněhu, písku nebo poblíž vody, intenzita záření zesiluje – sníh odráží 90%, voda nebo písek 50%. Na jaře to ještě příliš aktuální není, nicméně po koupání je ratolest nutno znovu namazat – pro jistotu, a to i když výrobci uvádí, že je krém voděodolný.

 A co sluneční brýle? Nezoufejte, pokud je vaše dítko považuje za skvělý materiál k poskákání, v létě si hravě vypomůžete kloboučkem, který by měl odstínit až 98% paprsků (což je údajně ekvivalentem ochranného faktoru 50 J ). Brýle jinak raději vybíráme v oční optice, máte jistotu, že UV filtr je odpovídající kvality a brýle by měly déle vydržet zásahy malých montážníků. Pro nejmenší děti se brýle dělají s gumičkou a la plavecké brýle. Pravidlem je, že skla by měla kopírovat po stranách tvar tváře a dobře přiléhat, světlo tak neproniká ze stran a dítko není oslněno. Mezi obrubou skel a obočím nesmí být otvor příliš široký. Naopak dolní okraj by neměl pevně doléhat ke tvářím, aby byly brýle pohodlné i při dlouhodobém užívání.

A ještě jedna dobrá zpráva, pokud jste vy a vaše dítko pojištěni u ZPMV, můžete letos zažádat o příspěvek na opalovací přípravky s ochranným faktorem 25 a výše.

Na závěr pak „dvanáctero“ pro zdravé opalování:

1.    Zdravé opalování neexistuje.
2.    Nevystavujte se slunci mezi 11.-14. hodinou. Dobu opalování přizpůsobte svému fototypu.
3.    Užívejte jen kvalitní ochranné přípravky s dostatečně vysokými UV filtry chránícími před UVB i UVA záření. Výška zvoleného faktoru závisí na fototypu jedince, zeměpisné poloze, nadmořské výšce i na stavu dosavadního opálení – u dospělých faktor alespoň 15, u dětí má být faktor obecně vyšší, alespoň 20-30.
4.    Při zahájení "opalovací kůry" nebo při intenzivním záření nutno užívat SPF vyšší, později je možné jej snížit.
5.    UV absorbenty na kůži aplikujte 30 minut před opalováním (chemické filtry, fyzikální by měly být účinné ihned).
6.    Ochranné přípravky aplikujte 2x po sobě – nezvýšíte tím ochranný faktor, ale zajistíte dostatečnou vrstvu prostředku a pokryjete i místa zapomenutá při prvním natírání.
7.    Zvláštní pozornost věnujte ošetření tzv. slunečních teras , tj. míst s kolmým dopadem slunečního záření (nos, boltce, nárty apod.).
8.    Při pocení či po koupání je nutné znovu aplikovat ochranný prostředek.
9.    Vhodné je včas zvýšit dávku vit.C (1g/ den) a vit. E (200 mg/den) a karotenoidů.
10.    Se sluněním začínejte postupně: zpočátku jen krátkou expozicí UV záření (dle fototypu), pobyt na slunci pozvolna prodlužujte. Tělesné partie, které nejsou na slunce zvyklé, je potřeba chránit ještě důsledněji.
11.    Bez předchozí přípravy kůže se nevystavujte intenzivnímu působení slunečních paprsků vůbec. Náležitou přípravou se rozumí postupné pigmentování kůže krátkodobými expozicemi UV záření.
12.    Opalování v soláriu je nezdravé, zejména u dětí pak vysloveně škodlivé.
(převzato a upraveno ze zdrojů kožního oddělení nemocnice v Novém Městě na Moravě)

Zdroje:
http://ekonomika.idnes.cz/test.asp?r=test&c=2005M148t05A
http://www.qmagazin.cz/rady-odborniku-bezpecne-opalovani-aneb-jste-citlivi-na-slun.html
http://zdravi.dama.cz/clanek.php?d=2977
http://www.moda.cz/Kategorie/Doplnky_a_sperky/20070628_Slunecni_Bryle_Pro_Deti.html
http://derma.wz.cz/aktuality.html#
http://www.mou.cz/mou/section_show.jsp?s=915&selIdDoc=344
http://www.microsun.sk/czech/tipy.htm

 

Napište nám své zkušenosti zde v komentáři k článku, do diskuse na www.melnicek.cz/kocarkarna-diskuze a řekněte o Mělníčku ostatním maminkám! 



Kočárkárna

https://www.traditionrolex.com/7