https://www.traditionrolex.com/7

 Kvalita vody ze studny mělnické z pohledu historických souvislostí | Mělníček.cz - Mělník v pohybu
Tip: Nevíte kam večer vyrazit? Náš Průvodce Vám poradí!

Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.

Kvalita vody ze studny mělnické z pohledu historických souvislostí

Město Mělník v rámci zpřístupnění podzemních prostor navazujících na městskou studnu, nechalo provést aktuální fyzikálněchemické vyšetření vody ze studny.

Výsledky ukázaly, že v měřených parametrech odebraný vzorek vody odpovídá požadavkům na kvalitu pitné vody. Ve vodě bylo prokázáno mírně snížení pH ( 5,0 ) a vyšší obsah vápníků ( 118 mg/l – doporučená hodnota je 100 mg/l ) na horní hranici doporučené hodnoty. Tato zjištění nejsou významná pro zdravotní nezávadnost vodního zdroje. Z hlediska příznivého obsahu dusitanů pod hodnotu 0,03 mg/l a dusičnanů  23 mg/l  lze předpokládat, že se pravděpodobně jedná  o dostatečně silný vodní zdroj, který je poměrně dobře chráněn před kontaminací zatékáním povrchových vod. Obsah dusičnanů sice nevyhovuje jako voda kojenecká, protože přesahuje hodnotu 15 mg/l, ale pro dospělého člověka s rezervou splňuje hygienický limit, který je 50 mg/l.

Kvalitní voda v městské studní však nebyla samozřejmostí. V roce 1889 provedl chemik pan František Zvěřina rozbor vody a výsledky analýzy byly alarmující. V obsahu  doporučené hodnoty vápníků byla zjištěna výše 407,1 mg/l, tedy hodnota 4násobná, v obsahu hořčíku byla dvojnásobná ( 68,4 mg/l), stávající limit je 30 mg/l. U dusičnanů byla hodnota  více jak 5násobná a dosáhla 260,3 mg/l. Alarmující zátěž vody byla u amoniaků a dosáhla 1530,5 mg/l.  Jak píší dobové prameny, „Voda ze studny mělnické jest voda  naprosto zkažená a pro velké množství látek zdraví škodlivých  a pro velkou svou tvrdost k používání, jakož i jiným domácím  účelům naprosto nezpůsobilá“.

Podle stávajících normativů, zejména v obsahu dusíkatých iontů, byla voda ve studni na konci 80.let předminulého století na úrovni  značně znečištěného povrchového toku. Jinými slovy, dosahovala parametrů vody v řece Labi. Důvodem značného znečištění bylo na jedné straně intenzivní zemědělství a na straně druhé i nedostatečné odstraňování splaškových vod.

Na značný podíl zemědělství na výskytu reziduí cizorodých látek poukazují vysoké hodnoty síranových iontů. Od poloviny 19. století se začala zvláště v Polabí používat ve velkém rozsahu tzv. hnojivá sádra, jejímž zpracováním vzniká síran vápenatý.

V roce 1836 bylo jenom v Čechách registrováno 13 továren na výrobu tohoto hnojiva. Od 70. let 19.století byl postupně síran vápenatý  nahrazován rodící se legendou  mezi minerálnímu hnojivy, a to superfosfátem.

Strojená hnojiva byla dále mimo jiné doplňována tzv. domácím guanem neboli člověčinou. Pod tímto tajemným názvem  se skrývalo  hnojivo z lidských exkrementů smíchaných se zeminou, pilinami nebo jiným odpadem z městských smetáren. Právě výrobou  člověčiny  nebo také novinky, jak se kdysi  tomuto hnojivu  říkalo,  začala  rychle se rozrůstající města řešit  svůj kanalizační problém.

Bylo pouze otázkou času, kdy vodonosné vrstvy budou kontaminovány činností člověka při odstraňování svých výměšků a intenzivní zemědělskou činností.

MVDr.Ctirad Mikeš, vedoucí Odboru životního prostředí a zemědělství MÚ Mělník


Ostatní

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

2 Ostuda.


Mně přijde spíše jako ostuda, že jde o nejširší studnu v České republice a ani jedna televizní zpravodajská relace se o slavnostním otevření ani nezmínila. Místo toho jsme zaslechli před mělnickým informačním centrem větu jednoho návštěvníka:,,Tenhle Mělník, to je taková prdel.Oni tady mají takovou slávu a klidně si zavřou infocentrum."

 Jenom zase ta propagace. Možná snad pozvou Toulavou kameru.

Obrázek uživatele Markéta Želva Přerovská

2.1 zavřené infocentrum


proč by se nechávalo otevřené infocentrum, když ti, kdo přišli na náměstí, se mohli po otevřené chodbě ke studni zeptat v kterémkoliv stánku Eye-wink

pokud jsem koukala pozorně, tak byly zavřené i skoro všechny obchody na náměstí, tak co... náměstí příjemně zaplněné lidmi, a obchody prostě v poledne zavřely. Byla sobota, tak co by nechávali otevřeno...

Obrázek uživatele Travicka

2.1.1 selfpromotion města nějak drhne


Třeba proto, že infocentrum nepropaguje jen studnu, ale celý Mělník a okolí. A když už turisti přijeli na studnu, je škoda, aby se nikdy nevrátili, protože se nedostali k letáčkům o jiných památkách. A ještě mě napadlo, nemusí se televize pozvat? Co třeba Události z regionů? Kdyby tam někdo z města zavolal, nemyslím si, že by byl takový problém tam tu telku dostat.. Ale nevím, nemám s tím zkušenost.

2.1.1.1 Výborně.


Výborně Travičko, vůbec nejde o to, že by se turista nedokázal zeptat někde na cestu ke studni, nebo nedokázal sehnat aspoň nějaké suveníry v regionálním muzeu ( doptá se), či snad ve stánku ( z důvodů jiných aktivit jsem je neprohlížel), ale otevřené infocentrum je jakási vizitka každého města. To si člověk kolikrát pamatuje, že někde fotil a infocentum tam měli zavřené. Tam totiž seženeš různé průvodce, různé barevné atraktivní záběry, které ani nemůže návštěvník sám vyfotit, nebo případně pohledy historické. Včera náhodou říkali v Toulavé kameře, jak se jim mají posílat typy na reportáž, tak tam něco čárnu Smiling.

 

2.1.1.1.1 Do Toulavky jsem napsal,ale..


Do té Toulavé kamery jsem poslal před týdnem e-mail (jejich uvedený odkaz), kde jsem zveřejnil především aktivní odkaz na článek Mělnického deníku s pěkným videem příchodu ke studni, ale samozřejmě i na web, který dokumentuje slovem i na fotografiích to, co můžeme pod zemí cestou ke studni vidět. Do dnešního dne jsem nedostal odpověď a v chronologickém časovém seznamu doručených reportáží, které mají být v budoucnu zveřejněny v televizi, se neobjevil. 

Je možné, že zkrátka chtějí, aby jim někdo zaslal nějakou krátkou reportáž. No nevím, ale taková rarita kousek od Prahy v královském městě, by je měla samotné zajímat. To nejsou nějaké Chotěhůlky.

2.1.1.1.1.1 Repete.


Nakonec jsem podle vzoru na stránce dnes něco sesmolil, tak se můžeme o výsledku snažení přesvědčit v nejbližší době na http://toulavakamera.ct24.cz/area.asp?area_id=4  . Pěkný zbytek neděle !

Obrázek uživatele raist

2.1.1.1.1.1.1 re: repete


super, tesime se! Smiling

jsou tam hezke tipy na vylety :) 

Obrázek uživatele milk

1 Úsměvné


Odebírat vzorky vody ze studny která se více než dlouhou dobu nepoužívala je více než úsměvné.

1.1 Proč (více než) myslíš?


Proč (více než) myslíš?

Obrázek uživatele milk

1.1.1 Poučení


Pro ty,kteří ještě neviděli žádnou studnu.I při nejlepším zabezpečení nezaručíte,že se vám do studny nedostane nečistota v podobě malého broučka nebo si tam nenajde cestu přívalová dešťová voda.Pokud se přes zimu(delší doba)neodebírá voda,zaručeně na jaře není pitná.Přál bych vám vidět studnu ze které se odebírá voda pro veřejný vodovod.Samozřejmě než se dostane k vám do kohoutku projde úpravou,filtrací a chlorováním.

1.1.1.2 Voda


Také nejsem žádný odborník, ale zajištění vzorku vody ze studny pod náměstím a jeho chemický rozbor mi přijde docela zajímavý... Proč to neudělat, byť jen pro zajímavost. Takto když se mně někdo zeptá (třeba nějaké pískle), jestli ta voda je v ní pitná, tak můžu říct, že i jo. A k té přívalové dešť. vodě - možná v tomto případě se do této studny jen tak nedostane, přeci jenom je dost hluboko a pod dlažbou a bůhví čím ještě.

1.1.1.2.1 A navíc...


Když už se tam potopil potápěč, tak není nic snazšího, než odebrat vzorek vody. A pokud někdo někdy zkoumal PH vody doma v akváriu a její tvrdost, tak zjistí, že tento test ve studni asi ani nic nestál.

Obrázek uživatele milk

1.1.1.2.1.1 A ještě


Potápěč zjistil to co ví o tak dlouho nepoužívané studni každý:Je tam voda a nasypaný binec.Na odebrání vzorku vody stačí normálnímu člověku provázek a nádobička.Ale to by bylo jednoduché,laciné a nedozvěli jsme se,že se test vody ze studně dělá sadou na zkoušku vody z akvaria.

1.1.1.2.1.1.1 RE:


Proč by měl někdo spouštět provaz o délce 60 metrů do studny, když se tam jde po mnoha letech podívat potapěč, zda tam nejsou zajímavé předměty a může vzít ten vzorek vody sebou ? A pokud jsem ten článek pochopil správně, tak by se snad prý ta voda nechala pít. Zajímavé, ne ?

A že je tam jen bordel a nic se nenašlo ? Až se ta suť a bláto jednou vytáhne na povrch a pořádně prozkoumá, tak se tam třeba nějaké drobné předměty najdou. Myslím, že průzračná vodní hladina v kombinaci s různým osvětlením je krása sama o sobě, ale ta se bez práce nerodí.

Možná, že někdo namítne, že už tam přece musel někdy v minulosti nějaký potapěč být a něco se zjistilo. Jenže, to je zase otázka, kdy tam byl, co zjistil a kde jsou výsledky archivovány, pokud se neztratily atd. V každém případě konečně někoho vlivného napadlo, co tu vlastně máme, a vzalo se to z jedné vody načisto, což je dobře.

Máš třeba jiný názor na věc, ale já myslím, že je to v podstatě jedno ne ? Pěkný den Smiling .

1.1.1.1 Nic proti tomu, ale...


Zdravím ! Nejsem žádný odborník, ale ono šlo asi trošku o něco jiného. Studna je sice zpřístupněna veřejnosti, ale řadě lidí připadá běžné, že se momentálně vedle ponoru potapěčů provedou nějaká měření a zápisy, ačkoliv se nepředpokládá, že by se ze studny snad pilo. Podobně je tomu s obsahem dna studny, které bude třeba také jednou pečlivě probádáno a vyčištěno. Mohou tam být nějaké drobné předměty, mince, kosti apod. Na to jsem docela zvědavý, protože někdy archeologie přináší díky stavbám silnic ( rytíř u Spomyšli), či těžbě písku ( Baraba u Citova) apod. takové objevy, které nejen nadchnou, ale mohou vést i k přepisování dějin. Problém je, že výzkum stojí peníze a tak není nic lehčího, než učinit objev náhodně při nějaké činnosti, avšak s podrobnějším výzkumem je už problém.


https://www.traditionrolex.com/7