https://www.traditionrolex.com/7

 Větrné elektrárny z Mělníka viditelné | Mělníček.cz - Mělník v pohybu
Tip: Nevíte kam večer vyrazit? Náš Průvodce Vám poradí!

Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.

Větrné elektrárny z Mělníka viditelné

Větrné elektrárny nejsou již dávno jen něčím, co můžeme vidět v sousedním Německu, či Nizozemí, ale od přelomu tisíciletí pozvolna přibývají i u nás. Ačkoliv bychom je spíše očekávali na vysokých pohraničních hřebenech, už ani toto není žádné pravidlo.

V loňském roce mě upozornil kolega, že spatřil z osady Vinice kdesi v Českém Středohoří na obzoru tři vrtule, které zřejmě patří nějaké větrné elektrárně. Skutečně se prokázalo, že pokud jsou dobré podmínky viditelnosti, můžeme i pouhým okem spatřit mezi Milešovkou a Kletečnou v Českém Středohoří pásmo pohraničních Krušných Hor, kde od loňska spatříme větrnou elektrárnu. Elektrárna se nalézá jižně od lyžařského areálu na Bouřňáku, nad městem Teplice. Z Turbovického hřebenu ( od Brabčova po Přívory) můžeme sice spatřit všechny tři vrtule, ale pokud budeme na Mělníku, spatříme na úpatí Kletečné vrtule jen dvě, neboť třetí je již schovaná za kopcem. Elektrárna se nachází vzdušnou čarou asi 70 km od Mělníka, průměr rotoru je 71 metrů a výška osy rotoru je v 85 metrech nad zemí. Bohužel, podmínky výhledu nebyly od otevření mělnické věže ještě nijak příznivé, a tak se zdá, že její spatření je spíše vzácností.

Divák však nemusí nijak smutit, neboť jen před několika dny byla dokončena další a prý nejvýkonnější větrná elektrárna u nás, v Pcherách u Kladna. Spatřit tuto elektrárnu lze poměrně často. Pokud se podíváte na komín panelárny v Lužci nad Vltavou a pojedete zrakem vlevo, míjíte nejprve kostelík v Lužci, a poté se zastavíte u bývalé budovy Strojobalu. Pak stačí zajet vzhůru na obzor a máte obě vrtule jak na dlani. (dokonce světélkují) ( Toto se vztahuje pro pozorovatele stojícího někde na vyhlídce uprostřed zámku.) Průměr rotorů je 100 metrů a výška osy nad zemí je v 88 metrech. Elektrárna vyrábí 2x3 MW. Více se o elektrárně dozvíte na adrese www.vtepchery.cz . Nuže, závěrem nezbývá, než popřát vám všem, kteří se velmi rádi kocháte dálkovými výhledy a těší vás, že víte, co vlastně vidíte, aby takových zajímavých  bodů, které budete umět identifikovat bylo co nejvíce, a nemusí to být jen větrné elektrárny.

 

 
Ostatní

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

2 větrné elektrárny


také znám místo kde se elektrárny vyskytují...a je to nádhera....nejdřív jich byla spousta jen na německé straně....ale teď už jich je spousty i na naší..je to sice trochu z ruky od Mělníka. Nacházejí se u Měděnce v Krušných horách.....původně tam stály 3: Pankrác, Servác a Bonifác a teď jich přistavěli.....no pomalu už nepočítaně...myslím že kolem 30 už jich bude.

2.1 RE: větrné elektrárny.


Je pěkné, že jsi přispěl příspěvkem k danému téma. Loni jsem objevil nějaké stránky, kde byly vypsané všechny větrné elektrárny u nás a další informace o nich, včetně fotek. Chtěl jsem totiž podle mapy a dalších informací zjistit, která elektrárna se to vlastně z vyhlídky za knihovnou na úpatí Kletečné občas zjeví. To se zdařilo. Tvůj příspěvek mě motivoval, abych se podíval po nějakých pěkných stránkách o větrných elektrárnách u nás i v zahraničí a tady jsou : http://www.vetrneelektrarny.bestweb.cz/ . Moc pěkné stránky, ne?

1 Pardon


Ta adresa je www.vtepchery.cz . Jedno chybějící písmenko a odkaz je nefunkční.


https://www.traditionrolex.com/7