Tip: Máme přehled co se kde šustlo! Buďte v obraze!

Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.

Proč opět připomínat zborovskou bitvu?

K radosti z toho, že jsem Čech, či dokonce k pocitu pýchy na tuto příslušnost, vede řadu lidí nadšené sledování triumfálního návratu národního týmu z Nagana 1998, eventuálně hypotetické získání zlata na fotbalovém mistrovství světa 2010 v Jižní Africe. Někdo jiný prožívá stejnou hrdost nad tím, že Čech Prokop Diviš vynalezl bleskosvod,  František Křižík zdokonalil  obloukovou lampu, Jaroslav Heyrovský objevil polarografii či Otto Wichterle výrobu gelových kontaktních čoček. A zcela jinou skupinu lidí zase naplňuje velikou hrdostí pastorální hudba Jana Jakuba Ryby, nebo Smetanovy a Dvořákovy symfonie.

Všimněme si: Vždy jde o výsledek zájmové specializace. Ten něco ví o sportu, ten o vědě a jiný o umění. Něco jiného je však hrdost na slavné, hrdinské činy a osobnosti naší historie. Osobnosti, které často platily cenou nejvyšší - svým životem. Člověk nemusí být znalec a nemusí se tomuto tématu vůbec věnovat. Stačí, když jsou splněny dvě podmínky:  

První podmínka je základní:  Ve svém životě se s těmito informacemi setkáme buď náhodně (památník na dovolenkové cestě, nebo "omylem" přepnutý TV program), nebo cíleně (ve škole, v čerstvě zakoupené knize, nebo na návštěvě výstavy).

Druhá podmínka je zásadní: Musíme věřit, že výklad těchto faktů neobsahuje žádná ideologická zkreslení, že je pravdivý, nebo se poctivě snaží pravdě co nejvíce přiblížit. Kde tohle přesvědčení vzít, jak si ho ověřit? Jenoduše: Když kupujeme máslo, podíváme se na výrobce a vyznačenou trvanlivost; vždy pak upřednostníme čerstvé. Stejně tak, pokud chceme přijmout nějaká fakta, podíváme se na jejich zdroj a datum vydání - a upřednostníme čerstvá! Ano, stává se, že současní historikové se mohou v detailech výkladu lišit, ale výsledná řeč faktů je nakonec dovede ke stejnému cíli - k objektivně platné pravdě. A představa, že nějaká politická moc tlačí dnešní české zpracovatele historie k ideologickým lžím, je, jemně řečeno, poněkud "mimo". Který sekretariát by se o to pokusil? ODS, KDU, zelení, nebo snad prezidentská kancelář ? Vždyť by se tím každý z nich jen vystavil snadnému pranýři opozice a tisku, nehledě na blamáž před veřejností...

Zkuste tedy věnovat chvíli svého času shlédnutí výstavních materiálů, které jsou vedeny upřímnou snahou informovat a které vám snad dokáží přinést trochu poučení i malý kousek nového poznání.

Autor výstavy Dalibor Filáček, místopředseda Jednoty Mělník ČsOL.Město - z radnice