Tip: Nevíte kam večer vyrazit? Náš Průvodce Vám poradí!
Muzeum M

Týden vypnuté televize - viz aktuality v diskusi

tbt „Vypněte televizi, zapněte život!“ Těmito slovy vyhlásilo americké hnutí „TV-Turnoff Network“ (volně přeloženo Síť vypnuté televize) poslední letošní dubnový týden (24. až 30. dubna) za Týden vypnuté televize. Když se jej rozhodnete zúčastnit, získáte čas, který se dá využít k něčemu zábavnému nebo užitečnému. A možná zjistíte, že to není špatné.

Proč celý týden vůbec nezapínat televizi?

Průměrný divák (řekněme 2 hodiny denně) ušetří bez televize za týden 14 hodin. To je docela slušná porce času. Během ní se toho dá zažít hodně zajímavého, udělat to, co čeká týdny na dokončení, setkat se lidmi, které jsme dlouho neviděli, naučit se něco nového, promyslet věci nadlouho dopředu, zajet tam, kam jsme dlouho chtěli…

Týden je dost dlouhá doba. Je potřeba překonat počáteční „odvykací“ obtíže, a na to by jeden nebo dva dny nemusely stačit. Možná to bude zpočátku trochu nepříjemné, ale není potřeba se potíží bát. Vynahradíte si je tím, co neobvyklého zažijete. Pro inspiraci mužete zabrousit na stránku www.beztelevize.org, kde najdete tipy na zajímavé činnosti, co dělat v ušetřeném čase. A dost pravděpodobně se budete na televizi dívat méně i po skončení Týdne vypnuté televize. V USA to potvrzuje 90 % účastníků Týdne.

Jak to prakticky udělat?

Nestyďte se pomoci si nějakým „trikem“ – uložit televizi do skříně nebo do sklepa, nebo aspoň vytáhnout anténu a přívodní šňůru. Nebo se vsadit s rodinou, že kdo to nevydrží a televizi zapne, bude měsíc umývat nádobí. Raději se vyhýbejte „blízkému pokušení“ a nelistujte programy televize, ani se nedívejte předem na to, „o co přijdete“.

Jak to celé ještě vylepšit?

Jděte do toho s rodinou nebo se známými. Ve dvou se to lépe táhne. Nebo to rozjeďte ještě více, udělejte a vyvěste plakáty, dejte o tom vědět ve škole, v knihovně, zájmovém kroužku, nebo i v místním tisku či televizi. Určitě se někdo přidá a poznáte při tom spoustu zajímavých lidí.

A nakonec…

…oslavte to! Můžete být velkorysí, protože jste v uplynulém týdnu ušetřili za elektřinu, v příštím týdnu ušetříte za zbytečnosti z reklam, které jste neviděli, a hlavně jste získali kus života pro sebe navíc.

Ostatní předchozí téma | následující téma

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".
Obrázek uživatele Markéta Želva Přerovská

6 Týden vypnuté televize


Vážení přátelé,

dovoluji si oznámit, že 1. mělnický antikvariát a knihkupectví Želva bude mít v rámci TÝDNE BEZ TELEVIZE v pondělí, v úterý, ve středu, ve čtvrtek i v pátek příštího (posledního dubnového) týdne otevřeno do 7 hodin do večera. Navíc každý nákup nad 77,- Kč bude v době od 5 do 7 hodin večer zvýhodněn  7%ní slevou.
Protože kino dává velmi neoriginálně skoro celý příští týden Rafťáky, myslím, že koupíte-li si u nás v příštím týdnu knihu nebo CD, budete mít spoustu času si ji přečíst nebo naposlouchat.

Navíc jsem na pět pracovních dnů příštího týdne připravila pět speciálních dílů želví knihovničky jenom pro návštěvníky serveru Mělníček.cz. Tož se těšte.

My se budeme těšit na Vás. Nevíte-li, kde je náš obchod, koukněte se na naše stránky.

---

Pokud víte o další akci, která se v rámci TÝDNE BEZ TELEVIZE kdekoliv v okolí koná (nebo vás v tuto chvíli něco napadlo zorghanizovat), neváhejte a podělte se s ostatními.

Obrázek uživatele raist

5 V zaru slunce


Nekdo se v ty tyvce snazi, aby se bylo na co koukat, a nejen, ze na to koukat budu, rad mu za to zaplatim poplatky... ten film, co prave na CT2 skoncil... z pujcovny bych si ho letmym pohledem na obal nepujcil, do kina na nej mozna jen tak nesel.

A pritom to byl zazitek, pocit,... inspirace.

Obrázek uživatele rush

5.1 re : V zaru slunce


mam takovej poznatek.. cokoli se _nenarodi_ v hollywoodu, bejva dobrej film.. vetsinou.. a ty jihoamericky - ty bejvaj nejlepsi Eye-wink

Obrázek uživatele Avenger

5.1.1 sorry


ale to je pekne blby zobecneni ....

Obrázek uživatele Markéta Želva Přerovská

5.1.1.1 zobecnění


ovšem je to stejné zobecnění, jako říkat, že jedině vypnutí televize nás zachrání před nudou... asi je nejdůležitější se KOUKAT a VNÍMAT, ZJIŠŤOVAT si informace a ne je pouze pasivně vstřebávat ze všech stran a netřídit..

4 No, že bych pak potkávala


No, že bych pak potkávala na ulici znuděný ksichty, který se to snažej vydžet??Smiling

Obrázek uživatele Markéta Želva Přerovská

3 a navíc


Koukám, že TVT (týden vypnuté televize) se v Mělníku podivuhodně téměř shoduje s TPV (týden pro varhany). Smiling

2 Nehrozí ;)


Vzhledem k tomu ze jsem tak zanerazdnenej jinou cinnosti nez je televize, tak na ni nekoukam... Ja vlastne ani nemam naladeny programy, pze TV pouzivam jenom kdyz se koukam na nejakej film na ntkb, abych nekoukal na 15" displej... A kdyz se chci kouknout na film, tak to jako ztratu casu neberu Laughing out loud

Obrázek uživatele steny

1 pekný


hmm tak dyž se koukám na bednu jenom večer tak vo nic nepřicházim, to už stejně nemam co dělat

Obrázek uživatele Markéta Želva Přerovská

1.1 není co dělat?


hm, tak to nechápu. jen tak z hlavy vyjmenuju nejmíň patnáct činností, který se dají večer doma bez tíví dělat. hrát na hudební nástroj (chápu, že to v bytovým domě nejde), číst (chápu, že ne každej to umí), učit se anglicky nebo jiný jazyk (tady výmluvy nepřijímám, to by měl zvládnou každý) - a to klidně třeba nějak zajímavě, poslechem zahraniční kapely, čtením bookletu a překládáním, čtením knížek v originále, stavět elektronické přístroje, nebo si jen tak stavět z Merkuru (joooooo!), učit se vařit (to se taky vždycky může hodit), malovat obraz / kreslit nějaký reklamní návrh, dejme tomu i na počítači (s počítačem je to ale jako s televizí, jak se k němu sedne, tak se člověk neodtrhne), založit s kamarády kapelu a dva večery v týdnu hrát ve zkušebně, fotit na film a pak si doma založit černou komoru v koupelně, přestěhovat si nábytek v pokoji (to je panečku pak člověk tak utahaný, že jde klidně spát bez večerníčku), případně i nově vytapetovat, umýt okna ve svém pokoji, psát si deník, pozvat domů kámoše a naučit se hrát šachy, luštit křížovky a sudoku, POVÍDAT SI s ostatními členy domácnosti (to sde člověk občas dozví věci..), sednout si před dům a pozorovat dalekohledem hvězdy / sousedy v okench, vymýšlet perpetuum mobile, plést, háčkovat a šít (a to je činnost vhodná i pro mužské, nemyslete si), jít do filmovýho klubu / do divadla, jít do bazénu (mají otevřeno do devíti), jít na hodinu hrát s kámošem kulečník, přihlásit se do jógy, jednou jít spát velmi časně (třeba v půl osmé večer) a ráno vstát tak, aby člověk viděl východ slunce, vymyslet na víkend program pro celou partu (třeba přesně naplánovat bojovku po Kokořínsku), zahrát synovci pimprlové divadlo ... čím víc píšu, tím víc dalších věcí mne napadá. jenom sedět u televize a koukat se na pitomé seriály a ještě pitomější talkshow (o těch reality.. ani nemluvě), to mi přijde škoda času.

;-) 

Obrázek uživatele rush

1.1.2 re : není co dělat?


uplne ti vypadlo proste: jit na pivo Smiling uznavam ale, ze to neni vhodna kazdovecerni cinnost Smiling

na televizi nekoukam uz nekolik let (nepocitam filmy z kompu - to je neco jinyho, viz i-men) a jediny, o co jsem ochuzen, je medialni masaz na temata: ptaci chripka, terorismus tech, onech a tamtech a jinych tomu podobnych nastroju na prodej reklamy a prostoru v mediich.. vsechny dulezity veci se _vzdycky_ dozvim od kamaradu - prave u piva.. max o tyden pozdeji.. jsem za, aby se tento clanek vyvesil na titulni stranku! kdo je tez pro?

Obrázek uživatele Avenger

1.1.2.3 počítač vs. televize


jen aby někdo neargumentoval "já na televizi vůbec nekoukám" a pak zjistíme že 12 hodin denně sedí u kompu ... Smiling)) ... tím samozřejmě netvrdím, že je to rushův případ Smiling

Obrázek uživatele rush

1.1.2.3.3 re : počítač vs. televize


nekdy i podstatne vic nez 12 Laughing out loud

Obrázek uživatele dusty

1.1.2.3.2 re: počítač vs. televize


sezeni u kompu bych vubec nesrovnaval se sezenim u televize

ikdyz je pravda ze zalezi na tom co clovek na kompu dela ;) 

Obrázek uživatele Avenger

1.1.2.3.2.1 jasně


u kompu je to aspoň trochu aktivní činnost - teda pokud někomu komp nesupluje televizi - jinak je to podle mě stejně patologická závislost, takže já bych to srovnával Smiling
ale každý má nějaký názor, že Smiling

Obrázek uživatele dusty

1.1.2.3.2.1.1 nesouhlasim :)


Asi tu trochu ted vyvolam nazorovou valku Smiling

Ale proste nemuzu souhlasit s telkou bych to srovnaval kdyby clovek nad tim nepremejslel hral na nem nonstop hry koukal na filmy tak to jo

Ale kdyz na tom clovek tvori animace, filmecky, hudbu, grafiku design atd proste ma pocitac jako prostredek kterej mu umozni realizovat sve myslenky. Tak to bych rozhodne s telkou nesrovnaval protoze to bysme mohli srovnavat i sezenim v hospode hackovanim kreslenim lustenim krizovek ci ctenim knih Smiling

Obrázek uživatele rush

1.1.2.3.2.1.1.2 souhlasim :-)


ja si s pocitacem pripadam jako umelec.. "digitalni sochar" tomu rikam.. Eye-wink

Obrázek uživatele Markéta Želva Přerovská

1.1.2.3.2.1.1.1 no jo


Lidí, kteří mají doma počítač a večer u něj 4 hodiny sedí a jen tak brouzdají, pozorují filmy, chatují na třech různých serverech a k tomu na icq, ale nic nevytvářejí, znám taky spousty.. a těm bych naordinovala také zákaz počítače (kolikrát je v takové domácnosti navíc ještě puštěná televize...)

Obrázek uživatele Avenger

1.1.2.3.2.1.1.1.1 ehm


1) samozřejmě vy všichni co se mnou tak vehementně nesouhlasíte, sedíte u počítače dost
2) jinak, ano, to sem už napsal, že si to taky myslím - činnost u počítače může být hodně kreativní - > ale i tak si myslím že sedět u toho většinu dne neni moc gut - z různých hledisek
3) "death to eXiTenZ" !!! Smiling)))))))))

Obrázek uživatele dusty

1.1.2.3.2.1.1.1.1.2 ehm ehm :)


1) jojo sedim u pocitace minimalne 8 hodin denne (prace)

2) je pravda ze to neni gut ale vetsinu nekde sportovat imho taky neni moc zdravy na klouby a spol ale je pravda ze to je zdravejsi nez sedet schbenej a na pul slepej u kompu :/ kazdopadne s telkou bych to proste nesrovnaval za tim si stojim :oD

Obrázek uživatele Avenger

1.1.2.3.2.1.1.1.1.1 eště doplněk


s tou telkou to totiž taky je dost rozdíl - nekonečné rodinné seriály, show, soutěže a pod. vs. zajímavé filym nebo dokumenty - > prostě mi přijde jako nesmysl, že televizní diváci špatní a počítačoví maniaci dobří ... jinak si myslím, že v zásadě se shodneme Smiling

Obrázek uživatele rush

1.1.2.3.2.1.1.1.1.1.1 re : eště doplněk


ja myslim, ze si rozumime.. ja nebrojim proti televizi obecne - je to dobrej vynalez.. ja brojim proti nekterejm kravinam, ktery se tam vysiilaj.. taky koukam na dokumenty z telky - sice jsou stazeny z inetu, protoze nemame discovery channel, ale jsou z telky.. jestli mi rozumis, ivanku Eye-wink

Obrázek uživatele Markéta Želva Přerovská

1.1.2.3.2.1.1.1.1.1.1.1 se asi shodneme


takže důležité je hlavně dělat cokoliv VĚDOMĚ a né automaticky (automaticky přijít domů a pustit komp/televizi, podrbat/nakopnout psa a otevřít flašku piva) .. *DRINK* Smiling

Obrázek uživatele Markéta Želva Přerovská

1.1.2.3.1 rushův případ


hehe, on to NENÍ Rushův (doplň kohokoliv) případ? Smiling

Obrázek uživatele Markéta Želva Přerovská

1.1.2.2 a jo vlastně :-)


no jo, na pivo jsem úúúúplně zabudla. a taky na to, že se může někdo celý večery hrabat v útrobách počítačů, nebo v útrobách auta, kola, motorky samozřejmě.. navlíkat korálky, vyřezávat dřevěný lodičky nebo louskat ořechy a nakládat houby. ... a t d , a t d , a t d , a t d...

pokud vypukne válka, buď se o ní dozvíme (až nám přeletí nad hlavou atomovej mrak nebo až docela vypnou elektřinu), nebo není důležitá (je to sice hnusné a maloměšťácké a protiglobální, ale je to tak).. a člověk kolikrát z televize "zná" hromadu lidí a neví, jak se jmenují jeho sousedé. 

klidně to vyvěs na titulní stranu.  

Obrázek uživatele dusty

1.1.2.1 bez tv


jsem pro dat článek na úvodku

poslední dobou telku prostě jednoduše nestíham a čas prosezený před jejím plochým obličejem se ztenčil na minimum Smiling

Obrázek uživatele Avenger

1.1.1 v podstatě naprostej souhlas


jen ... zase zatracovat televizi úplně neni fér ... třeba vidět některý zajímavý filmy je dost těžký jinak než na čt2, nebo stv2 nebo csfilmu a tak Smiling))

ale samozřejmě nějaká aktivnější činnost je lepší skoro vždycky

Obrázek uživatele Markéta Želva Přerovská

1.1.1.1 a to je taky pravda


"týden bez televize" je spíš takovej happening, kterej má lidem ukázat, o co všechno se připravují, když si tu televizi každej večer bezmyšlenkovitě pustěj a už nevypnou.

samozřejmě, že mnohý filmy v půjčovně neseženete, mnohý filmy dávají v televizi v nesmyslný čas (osobně mám smutnou zkušenost s filmama Woodyho Alllena, které jsem si musela koupit, abych se na ně mohla podívat jindy než o půlnoci v televizi, protože do půjčovny nedorazily), ve filmáči taky nestihnou dávat všechno (i když máme v Mělníku dobrý filmový klub a měli bychom si ho hýčkat), a kolikrát televizní filmový klub upozorní na film, kterýho by si člověk jinak nevšiml.. ale koukat v půl sedmé večer popatnácté na seriál MASH, jakkoliv vtipný, mi přijde kontraproduktivní (je to jenom příklad).

BTW - obraťme to: když někdo z vás uvidí, že v televzi mají dávat něco zajímavého, podělte se tady s ostatníma. bedna pak zůstane puštěná ve chvíli, kdy má zůstat puštěná...

Obrázek uživatele Avenger

1.1.1.1.1 tak například příští týden


pondělek 27.3. ČT2 21.25hod. filmový klub - Ženy ve filmu
Slečna Julie - podle Augusta Strindberga. Jedno z jeho nejznámějších děl, u nás i díky častým divadelním zpracováním. Mimochodem, první 3 filmy, které čt dávala v rámci klubu Ženy ve filmu, byly opravdu hodně zajímavé ...

úterek 28.3. CSFILM 20hod.
Údolí včel - František Vláčil podle novely Vladimíra Körnera, neuvěřitelná pecka, podle mě jeden z našich nejlepších filmů. Středověké psycho o lásce, přátelství, zradě a pokání, ale prostě hlavně vůbec tak nějak o lidech a jejich vztazích. Jen zajímavost, údajně (!) tenhle film vznikl hlavně proto, že Vláčil dostal "rozkazem" využít drahé kulisy, kostýmy atd. z Markéty Lazarové na ještě jeden film ...

to sem vybral jen 2 podle mě nejzajímavější ... jinak se mi zdá, že tu byla řeč jen o filmech (televize - na počítači), ale třeba v oblasti dokumentů (a teď nemám na mysli "pohleďte do očí příšerám" nebo "mláďátka v přírodě si hrají" [teda nic proti přírodě !], ale zajímavé dokumenty o současném světě atd.) se čt taky dost snaží ...