Tip: Chcete i Vy mít svůj banner nebo komerční inzerát na tomto webu? Napište nám na [email protected].
Muzeum M

Labe ožilo.

Poslední dobou se kolem sebe často setkávám s nářky nad nedostatečnou reklamou některých akcí, či následnou nízkou návštevností, která je někdy způsobena malou reklamou, jindy zase člověka krátký popis akce třeba moc neosloví, nebo se sejde akcí hned několik. To se mi přihodilo třeba v regionálním museu, kde bude opravdu celý rok probíhat krásná výstava o stavebnicích značky Merkur. Návštěvníka akce třeba překvapí, že Merkur vyrábí také docela velké modely vláčků, které vám průvodkyně na místním kolejišti s mnoha doplňky ochotně předvede v pohybu, nebo, že je zde k dostání včetně katalogu i mnoho stavebnic ke koupi.

Dnešní článek však věnuji Labi, jehož vody nyní významě ožily lodní dopravou. Začátky lodní výletní dopravy z Děčína do Hřenska patří již do dávné minulosti, stejně tak, jako plavby kolem Poděbrad, o nichž jsem se zmínil o několik článků níže. Ostatně, řada z nás možná postřehla před pár lety, že sem na Mělník jezdí kromě společnosti Viking river Cruises také asi dvakrát, až třikrát kolesový parník z Prahy, nebo se sem vypravila i loď Král Jiří z lázeňskými hosty.

Asi předloni jsme se ve Zprávách dozvěděli, že už nějaká výletní loď pendluje i kolem Pardubic, ale to, co jsem objevil ve výloze místního infocentra, to je opravdu pořádná zprávička. S vyjímkou sanitárního pondělí, se dnes můžete vypravit po Labi z Litoměřic do Roudnice nad Labem, nebo z Litoměřic do Ústí nad Labem, případně zpět. Podrobné informace najdete na stránce http://www.usti-nad-labem.cz/showdoc.do?docid=3420 . Co dodat ? Z historie se dozvídáme o čilé místní výletní dopravě v okolí Mělníka a jsem zvědavý, zda i zde bude kotvit jednou loď pro nějaké místní plavby.

PřílohaVelikost
P6080432_kopie[1].jpg2.97 KB


Tipy na výlet

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

1 Labe ožívá - proč ne na Mělníku?


Já jsem vyrazil s přítelkyní na výlet o kterém píšeš. Tedy z Litoměřic do Roudnice a zpět. Když pominu to že kormidelník asi v životě neřídil loď a ve všech zdymadlech se chodila obsluha dívat co tam ten element s tou lodí provozuje, byl to super výlet. Moc se mi líbil a brzy vyrazíme i na druhou stranu do Ústí. Ale tady mě napadá jedna myšlenka - proč ta loď nejezdí až na Mělník? Podle toho co jsem četl v Litoměřickém deníku byla radnice oslovena a na rozdíl od dlouhé řady obcí po trase se odmítla podílet na financování provozu v tomto roce. Najde se na MÚ po Mgr. Dohnalovi další odvážný člověk, který by mi odpověděl proč jsme opět za lakomý vesnický jitrnice?

1.1 Inu..


...,jak vidím, tak jsem se zase já dozvěděl něco, co nevím a jsem zvědavý, zda k tomu někdo něco ( třeba z radnice) řekne. Rozhodně jsem rád, že se našel někdo, kdo pochopil, kam mířím. Jestli jsem četl správně, tak ta společnost dříve provozovala linku Děčín-Hřensko, kde žádné jezy nejsou a stěžovala si na častý podstav. Proto asi ta nezkušenost kormidelníka. Nevím, kolik to může mít tedy ponor, ale tu linku z Děčína do Hřenska má jezdit někdo jiný a zatím ještě pro nějaké technické problémy lodi prý nevyjel.

Mělník je město zvláštní. Po Praze tady byl kdejaký král, včetně Zikmunda Lucemburského, a žila tu řada vdov českých králů. Které město v Čechách se tím vším může  pochlubit ? Zatímco jinde mají už dávno otevřené vyhlídkové věže a městská podzemí ( Klatovy, Tábor, Znojmo...), tak tady jsme opravdu rádi, že nám věž otevřeli nedávno, z podzemí zatím studnu a zbytek je slíbený.

 A jak je to s lodní dopravou ? V Mělničanu z roku 1868 se píše, že tu plula loď z Obříství do Litoměřic a někdy až do Drážďan. Naši otcové zase pamatují dobu, kdy na lodi hrála večer hudba k tanci i poslechu a někde u Štětí se otáčela.

Někdo si možná myslí, že je to taková kritika a rýpání, které nemá mnohdy smysl, ale, co když to smysl má ? Jak jinak si vysvětlit, že už je otevřená věž a první podzemní chodba? To mi také kdysi Mladoboleslavský železniční spolek tvrdil, že se jim parní jízdy vlakem na Mělník nevyplatí, a teď jeli loni i letos. A kdo to nestihl, tak se může svézt 28.6. do přístavu. Možná, že by jeli i bez naší kritiky, ale člověka rozhodně potěší, když o něčem mluví, nebo píše a ono se to jednoho dne stane realitou. Aspoň je vidět, že ta myšlenka měla něco do sebe.