https://www.traditionrolex.com/7

 Novodobá historie galerie Ve věži (galerie slaví 40 let od založení) | Mělníček.cz - Mělník v pohybu
Tip: Události z kalendáře si můžete pohodlně přenést ve formátu ICS do Vašeho mailového programu či mobilu.

Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.

Novodobá historie galerie Ve věži (galerie slaví 40 let od založení)

Vracím se zde několika řádky na začátek novodobé historie galerie a čajovny. V roce 1999 proběhlo výběrové řízení k provozování galerie Ve věži. Z osmi uchazečů byl na konec vybrán galerista Miro Smolák, který chtěl z věže vytvořit muzeum. Oslovili jsme pana Smoláka v té době společně s Kryštofem Marounkem a dohodli se s ním, že s provozem kavárničky a čajovny mu pomůžeme. Po sedmiměsíčním působení /nepůsobení v galerii však po návrhu ze strany města galerii opustil. Od tohoto okamžiku se nám otevřel prostor na další vývoj a navázání v práci po panu Vladimíru Veselém (zakladateli galerie) a Hance Soukupové.

Po osmi letech působení bych si tedy dovolil přistoupit k malé rekapitulaci toho, co proběhlo v tomto úžasném prostoru. Od roku 2000 do června 2008 jsme uspořádali celkem 97 výstav. Větší počet výstav (přesněji 57) bylo samostatných a 40 společných. Celkem se v galerii vystřídalo přes 190 vystavujících. Z těch prvních výstav bych rád připomněl nádherné akvarely (ale také kresby, malby, grafiky) pana Roberta Schöna (ředitele mělnického gymnázia - výstava byla uspořádána in memoriam). Z mladých začínajících výtvarníků bych uvedl v dubnu 2000 zahájenou výstavu žáků Základní umělecké školy Mělník, která měla velký ohlas. Následovaly výstavy mělnických výtvarníků, jako například Jaroslava Zajíčka (skleněné plastiky), Eduarda Sitaře (kresby a PC grafika) atp. Z výtvarníků, kteří se rádi vracejí, bych vzpomenul mělnické seskupení SKOBA, CRWAWÝ COLENO, ale také na Mělníku zakotveného Alexandra Onischenka a jiné.

Jelikož je o tento výstavní prostor velký zájem a šušká se o galerii daleko za hranicemi okresu, tak výstavní plán je hotov na rok, popřípadě rok a půl dopředu. Snažíme se výstavní plán sestavit tak, aby se výtvarné techniky prostřídaly a ještě zbyl prostor na výstavy spolupořádané městem. V únoru 2008 jsme prostor ,,propůjčili“ neziskové organizaci FOKUS, která se stará o lidi znevýhodněné na trhu práce, a ti zde nabídli k vidění různé dekorační předměty. Podařilo se nám přizvat ke spolupráci ještě studující budoucí výtvarníky z FUUD Ústí nad Labem, pedagogické fakulty J. A. Purkyně a jiné. Abychom oživili tento prostor, začali jsme do čajovny zvát i jiné hosty a rozšířili jsme nabídku o hudební večery a doprovodné akce. Z těch nejznámějších jmen musím uvést Jiřího Schmitzera, Jana Buriana, Radůzu, Tarafuki, Václava Koubka a jiné. V prostorách čajovny proběhla autorská čtení, studenti Vyšší odborné zahradnické školy představili svůj občasník Mízotok, a také mimo prostory galerie probíhající Vítání jara.

Bohužel zde nemohu vyjmenovat všechny výstavy a akce, které se za osmileté působení ve věži konaly. Jsem rád, že se město zavázalo vyřešit stávající problémy s topným systémem. Galerie tak bude moci využívat všech pět pater nejen k výtvarné činnosti, ale také na hudební večery a přednášky.

Na závěr bych Vás tímto rád pozval na několik zajímavostí věže, jako je výhled z pátého patra, díky střídání výstav Vám každý měsíc nabídneme posezení v jiném interiéru, ve čtvrtém patře je stálá výstava týkající se hradebního opevnění (instalace MOOS Mělník), pro spojení se světem také nabízíme HotSpot. Jsem přesvědčen, že právě spojení galerie s čajovnou přibližuje lidem výtvarné umění. Samozřejmě je jasné, že na způsob jak vést galerii jistě existuje spousta náhledů. Samotná galerie by neměla šanci samostatně finančně obstát, jen v případě komplexního financování ze strany města, ba naopak by se stala zkostnatělým prostorem bez života.


 

Více informací najdete nejen v české, ale brzo i v anglické, francouzské a polské verzi na www.vez.melnicek.cz.

Alexandr Atanasov, provozovatel



Kultura

https://www.traditionrolex.com/7