Tip: Nemáte se jak dostat domů? Pomůžeme vám zde.

Mělníček se potýká s technickými obtížemi.
Na uzdravení pracujeme. Prosíme o trpělivost.

Rozhovor s fotografem Vojtěchem Růžičkou ze Všetat

„Fotím to, co ostatní většinou nevidí“

Všetaty – Profesionální hasič a fotograf Vojtěch Růžička ze Všetat je se svými snímky úspěšný. V regionu se to ale o něm zatím moc neví. „Fotím pátým rokem, ale první mé fotografické začátky sahají o 18let zpět. K fotografování mě přivedl můj otec,“ říká Vojtěch Růžička.

Na vašem webu je tisíce fotek, co ale fotíte nejraději?

Nejraději fotografuji netradiční detaily přírody. Baví mě barvy, netradiční perspektiva akrása detailu. Při takovém focení mám vždy tvůrčí múzu a z těchto fotografií mám vždy největší radost. Na fotografování miluji ten klid a možnost zachytit to čeho si jiní nevšímají. A pak, když je taková fotka hotová a visítřeba u mě na zdi, tak se na ni vydržím dívat pořád. A to je to, co mě při fotografování naplňuje.

Očekávala bych, že jako profesionální hasičbudete inklinovat k reportážní fotografii, raději si ale vybíráte statickéobjekty - proč?

Nerad fotografuji lidi, protože pak to laik hodnotí podle výrazu člověka a ne podle pohledu fotografa. Druhý důvod je, že mě to prostě baví. Raději hledám správné místo ač ekám na správné světlo, než abych někde na něco čekal a ani nevěděl jak todopadne. Od reportážního fotografování, jste tady vy novináři.

Máte nějaký fotografický cíl?

Můj cílse mi již několikrát splnil. Hlavním cílem, aby se mé fotografie líbily natolik, že si je někdo bude chtít koupit. A to se stalo mnohem víckrát, nežjsem původně čekal. Považuji se za fotografa digitální doby a tak většinu svých fotografií prodávám. Mým velkým úspěchem je prodej snímků na českých izahraničních fotobankách v řádek tisíců prodejů za rok. To je samo o soběta nejlepší reklama, že moje fotografie jsou úspěšné. Můj další úspěch jsou kalendáře.

Vydáváte je, kdy a jak tento nápad vznikl? Jeo ně zájem?

Když jsem hledal námět, kde bych mohl své fotografie uplatnit, narazil jsem jednouv metru na stánek s kalendáři. Následně jsem sepsal nabídku, přiložil pár fotografií a odeslal jednomu vydavatelství. To se po půl roce ozvalo. První kalendář byl stolní pro rok 2007 a teď již připravuji kalendáře na rok 2011. Aby kalendář byl úspěšný spíš než průměrný, musí být zaměřen na netradiční téma. Jako první téma jsme zvolil české rozhledny. Následovaly české větrné mlýny, opět rozhledny a v roce 2009 tobudou větrné mlýny, které jsme vyfotil v Německu a Holandsku. Zájem je velký, kalendáře vycházejí vždy v nákladu několik tisíc výtisků.

Které místo na Mělnicku nejraději fotíte aproč?

Nejraději fotím okolí své rodné vesnice Všetaty, protože k němu mám za 27 let velmidobrý vztah. Kdykoli vyjdu ven, krajina je vždy jiná a vždy mě něco překvapí.  
Zajímaví lidé

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

1 Bohusu, sebechvala smrdi.


Uprimne, trocha skromnosti by bylo, vzhledem k obsahu i designu bestwebu, na miste. V zivote jsem potkal nekolik opravdu dobrych fotografu a dohromady jsou mnohem skromnejsi nez jeden pan Vojtech.

 

Obrázek uživatele DvořuS

1.1 :)


pan fotograf se ozval:)

1.1.1 nikdo se neozval, je to


nikdo se neozval, je to článek, který sem dělala pro mf dnes a myslela jsem, že může zajímat i čtenáře mělníčku, ale jak říká staré přísloví myslet zanemná ho*no vědět že Sad

Obrázek uživatele DvořuS

1.1.1.2 ale ozval


jen jiný fotograf:)

1.1.1.2.1 jistě od začátku reaguju


jistě od začátku reaguju na váš příspěvek, že se ozval on-tedy Vojtěch, sokrates to špatně pochopil, nemám za potřebí si pod svým článkem stěžovat, že tu nemám žádné reakce, spíš mne vadí ta reakce, jinka ybch snad ani neodpovídala, rozhodně mne nekontaktoval on, ale já jeho....domluvila jsem

Obrázek uživatele DvořuS

1.1.1.2.1.1 šmarjá to snad neni...


...možný povidám že na to reagoval duch. toho sem nazval pan fotograf kterej se ozval.
někdo prostě jen něco pochopí trochu déle:)

1.1.1.1 RE: nikdo se neozval, je to


Nevěš hlavu. Tento web čte kolem 200 lidí, někdy to vylétne ještě výš a dokonce jsem tu nedávno zahlédnul 1 000 covku. A z těchto mnoha čtenářů zde komentáře dává vlastně hrstka zaregistrovaných lidí převážně mladšího věku. Většinou rádi diskutují o dopravě,obchvatu, o radaru, o hudbě, o věcech které je pálí a abych pravdu řekl, tak tady mám zrovna na stole jeden takový kalendář s rozhlednama a teď koukám, že tam ani snad není napsáno od koho. No, je samozřejmě pěkný, vždyť jde o rozhledny. Taky nevím, co bych tady měl k tomu článku třeba napsat. To se stává, že nemá článek komentář, ale hlavně je pěkné, že jsi obohatila tyto stránky a je tu toho více na čtení.

1.1.1.1.2 díky, troufnu si říct,


díky, troufnu si říct, že sem snad ani svý materiály nedávám primárně proto, aby měly komentáře Smiling, ale aby si je další mohli přečíst.....

1.1.1.1.2.1 Komentáře.


Tak primárně snad ne, ale na druhou stranu, oni komentáře také o řadě věcí vypovídají. Někdy třeba autor v článku opomene nějakou zpřesńující informaci, a pak se vlastně ukáže, zda to někoho zajímá, ikdyž ovšem jen z těch lidí, kteří diskutují. Jindy zase množství příspěvků vypovídá, že jde opravdu o horké téma, a když tak člověk vidí ty fotografie s auty na chodnících v ulicích města, tak si jen může klást otázku, zda se to vůbec někdy změní, nebo jak to bude, až aut zase přibude. Smiling

Obrázek uživatele raist

1.1.1.1.1 re: Re: nikdo...


Ty cisilka jsou ze statistik v dnesni dobe uz mnohem veselejsi, denne to je mezi 400 - 700 navstevniky, kdyz je neco zajimaveho (akce, clanek, ...) tak je to denne pres 1000 - 1500 Smiling Coz je, ale na cely nase mesto dost malo, a ta hrstka aktivnich je jeste min, ...ale co, bude lip Eye-wink
Jinak jsem taky rad, ze Lucie zacala plodne prispivat na melnicek Smiling